Eerw. lusters Ursulinen tPAARNE-l fmaimBMi Leekepreeken. Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder net geillustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. 21 Juli Z'is inderdaad delicaaH fRItStrtC HSEHiHBMI week 0.25 Zaterdag 19 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15793 W AAN ON2E LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het ons. Agenda 20 Juli Agenda Moederhuis Bergen (N.-H,) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen 21 en 22 Juli; Toelatingsexamen. PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. MISSIEGEBIED: Oeganda Midden-Af rika). Bewaar Uwe kostbaarheden niet thuis. Berg ze in de Safe van de Spaarne- bank. Daar zijn ze veilig, en voor U alleen bereikbaar. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: R.-K. Vrouwenbond, int. Eucharistisch Congres te Amsterdam. „Wacht bij het H. Sacrament.'1 Programmaboeken van liet Eucharistisch Congres. Gunning. Personalia. Electrische draad gebroken. DE ASPHALTEERING. Asphaltblocs en sheetaspalt. Onjuiste berichten. Verhooging der broodprijzen. Het feest van de Schuurman, Schim mel van Outerenstichting. Muziek in den Hout. Commissaris der Koningin in Noord-Holand. Luxor-theater. Rijwiel ontvreemd. Gemengd Koor Polyhymnia. Personalia. Baden. De teer-emulsie-besproeeing. i^i m w 3. J. WEBER fir ZOON Onticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. De Infanterie-kazerne. Gouden echtpaar. Aanrijding. Het snelle rijden. Verduistering van f 2600. Gemeentelijk Woningbedrijf. De brand in de Dutch Filmfabriek. „Eigen hulp"? abonnementsprijs bedraagt root "aarlem en Agentschappen: Per per kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal hij "ooruifbetaling 3.53 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 50 ct per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. 48. f DE HUISDOKTER. Het diamanten feest van de Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst zou ons reeds vorige week een aanleiding zijn ge weest om iets over den belangrijken per soon in óns leven; welke „de dokter" heet, schrijven, wanneer een ander onderwerp "'et om den voorrang had gevraagd. Waar, Wat wij te zeggen hebben, minder op het berieden en het feest dan wel op de toe- kunst van de jubileerende Maatschappij tlaat, is .er geen reden om ons aanvanke lijk voornemen, zij het wat later, uit te boeren. Er zijn in de groote rede, waarmee prot Burger de officieele feestvergadering van Ned. Mij, opende, over de medici eeni- S' belangrijke dingen gezegd, zaken, die °'et alleen den dokters, maar ook het pu bliek belang inboezemen. Prof. Burger sPrak n.m. van den buisdokter als van een Verdwijnend soort en constateerde verder een veel te groote toename van liet aan- lal doktoren in verhouding tot de behoefte. Tegenstrijdigheid tusschen deze twee uit spraken bestaat er niet. Het heeft n.m. wel "ns den schijn, alsof het groeiende leger sPecialiteiten den huisdokter aan het ver- drin gen is, maar feitelijk is dit nog niet bet geval en het zal dat ook niet zijn, de voorzitter wanneer de huisarts er '"aar voor zorgt, voor zijn zieken meer te *ijn dan een adresboek der onderscheidene sPecialistefi. Het te veel aan dokters wordt dan ook voornamelijk geweten aan den Vooruitgang der medische wetenschap en "je bevordering der sociale hygiëne, betere Woningtoestanden, officieele keuring van «etwaren, verbetering in de levering van •drinkwater, tegenhouden van epidemieën enz., waardoor er een soort gezondheidsgolf 0v"er ons land schijnt gekomen, welke be- '°oft. een blijvende toestand te worden. Tulke verschijnselen zetten echter niet enkei den leider cener doktersorganisali?, maar °ok den leek aan het peinzen. En dan be vangt hem op de eerste plaats naast dank baarheid ook een gevoel van sympathie te- lenover de medici, die door hun werken «an de gezondheid der menschen bezig zijn, l)oh zelf overbodig te maken. Kan men iets 'delers in een beroep prijzen? Op de twee de plaats echter voelt hij in de redeneering 'en hapering, welke hij niet dadelijk kan aanwijzen, maar waarvan hij zich niettemin b»wust is. De huisdokter zou ooit over- bodi g kunnen worden en er zouden dok- de drukke praktijk, over het sloopende van bet vak; waarom zijn cr dan zoo dikwijls geen dokters te krijgen; waarom zijn de spreekkamers zoo vol en moet men vaak uren wachten? Waarom wordt er ten plat- l'lande zoo over gebrek aan dokters, over a'echte hygiënische toestanden, gebrek aan Voorlichting, kindersterfte enz, geklaagd? Bat alles klopt niet. En hij gaat in z;n gedachten terug naar den ouden tijd en Vergelijkt den dokter van vroeger met den bedendaagschen arts. Wie te jong is om z'ch den deftigen heer met de grijze demi en den hoogen hoed, voorrijdend iv bet huurkoetsje te herinneren, die leze er ^aar eens „de zusters" van Potgieter op ®a, die den Amsterdamschen dokter in al rijn deftigheid en waardigheid uitnemend beeft geteekend. De dokter in huis gaf altijd bet gevoel, alsof meneer pastoor binnen bad. Welk een huiselijker en meer sociaal Wezen is de arts van de 20ste eeuw ge- Worden met een regenjas of in een grijs 'olhertje op de fiets, met een leeren jas brs te veel zijn? Dat wil er zoo maar niet b'j hem in. Waarom klaagt zijn eigen dok ter €n die van zijn broer en die van zijn en die van zijn vriend dan altijd over *0 een pet op den motor of voorzichtig en ■"et vaste hand besturend zijn Fordwagen. stadsdokter op bezoek in een volks buurt of in zijn spreekkamer bij zijn „bus- blanten" is een geheel ander wezen dan de Plechtstatige zwart gejaste en hooggehoede Waardigheid van zestig jaar geleden, die k midden der bevende familieleden met 'en Jupiterstem de kwikpil gelastte als 'aatste en eenigste redmiddel bij een ko liek. Die gevreesde en zoo schaars ge achte dokter van den tijd onzer grootou ders is nu een onmisbaar, veel gevraagd en veel geplaagd wezen in het huiselijk leven S'Worden. En toch, ook van leekestandpunt be schouwd, is het medische beroep en de Wijze, waarop het thans beoefend wordt, lang niet volmaakt. En wanneer wij Du die leekebezwaren eenerzijds naast die van de" medici zelf leggen, dan vragen wij af, zou er voor de toekomst nog niet leb beters zijn te scheppen dan de toe- s'and, zooals wc dien thans kennen ten vo0rdeele van beide partijen? En daar me dici tegenwoordig zulke huiselijke men- R'hen zijn, dis niet meer op den troon der '"genaakbare wetenschap zitten, maar te ""dden van ons verkeeren en conversee- r®u, zouden wij'in alle bescheidenheid hun sVmpatbieke organisatie, de maatschappij l°l bevordering der geneeskunst, wel eens 'ukele voorstellen willen doen. Laten wij dan nog even de feiten precies bistellen en omschrijven, zooals wij, lee- 'n. ze zien en meenen te ondervinden. aoneer vader een tijd lang geen eetlust e''t. slecht slaapt, spoedig vermoeid is, nu dan geel en vaal ziet, grimmig wordt, 0let meer van een pretje houdt als vroeger *'gt moeder op een goeden dag: „Man, je itt°est toch eens naar den dokter gaan." „Praat niet, mensch; ik heb nog nooit ge dokterd en ik heb geen tijd om in een wachtkamer te gaan zitten." „Laten wij den dokter dan eens hier laten komen „Neen; ik mankeer niets; 't zal dat misera bele weer van den laatsten tijd zijn, dat door mijn leden zit. Dat komt wel weer in orde." Of wel, moeder is nerveus, prikkelbaar, beeft huilbuien, ziet bleek en vermagert. Manlief zegt, dat ze naar den dokter moet gaan. „Wel neen, dat geeft immers toch niets. Ik weet wel wat hij zeggen zal: rust nemens, versterkende middelen gebruiken; en ga nu maar eens zitten in zoo'n huishou den." Zoo kennen we immers allen honder den gevallen van verwaarloosde of verzwe gen kwalen met ernstigen afloop enkel en alleen, omdat de dokter niet tijdig gewaar schuwd werd. Wanneer de arts' eindelijk ge roepen wordt, moet hij zoo vaak kanker, le verziekte, tuberculose in vergevorderd sta dium constateeren; heeft overspanning tot ernstige zenuwstoornis geleid en zoo voorts. Zet daartegenover de duizenden keeren, waarin de medicus geroepen wordt voor ge vallen van absoluut geen bcteekenis, omdat Jantje te veel kersen heeft gegeten of Ma- rietje uit kwaadaardigheid met haar hoofd ligt te schudden. Dan wordt de dokter, op een oogenblik, dat zijn aanwezigheid aan een kraambed b.v. zeer gewensebt is, weg geroe pen. omdat de jongen van Jansen buikvlies- ontsteking of het dochtertje van Mulder een hersenschudding heeft gekregen. Voeg hier bij de boven gesignaleerde feiten van het ge brek. aan medische hulp op het platteland, de overlading van vele dok ter spractijken in dc steden, de vrees anderzijds voor te veel geneèsheeren, dan moet men toch begrijpen, dat het leeken verstand hierbij stil staat. Wij hebben vaak over deze verschijnselen nagedacht en kwamen dan altijd terug tot de wijsheid van Bilderdijk, dat voorkomen toch altijd nog beter is dan genezen en dat die stelregel door de leerlingen van Aescu- laap nog te weinig in practijk wordt ge- bracht. Waarom wordt er niet meer'gezocht nog een organisatie om ziekte voorkomen? Waarom moet de dokter eerst komen, wan neer men ziek is? Waarom beperkt zich de propbylaxe tot den schooltandartsendienst en wordt een volwassene enkel onderzpcht, wanneer hij zich aangeeft voor een levens verzekeringsmaatschappij of gekeurd moet worden voor een betrekking? Met andere woorden, waarom nemen wij geen dokter om te voorkomen," dat wij ziek worden? Ik zie daarvan niets dan voor- en in het geheel geen nadeelen. Een ieder is geabon neerd bij een huisarts. Deze bezoekt eens of tweemaal per maand zijn abonné* om te voorkomen, dat zij patiënten worden. Denkt tl de uitnemende gevolgen daarvan eens in, ter tijdige bestrijding van kanker, tuberculo se, nierziekte, zenuwstoornissen, hartkwalen enz. De regeling ware uit te breiden tot re gelmatig onderzoek van het lichaam, van de urine, enz. De dokter zou bij zijn periodiek bezoek zijn cliënten werkelijk leeren kennen; thans komt hij twintig jaar lang voor de huisvrouw en heeft nooit acht geslagen op den huis vader, totdat hij bij dezen een ongeneeslijke ziekte ontdekt. Hij kan voorschriften en aan wijzingen geven voor een gezonden levens regel; zijn deskundig oog ziet bij geregeld bezoek allerlei voor de gezondheid schade lijke dingen, die gemakkelijk te verbeteren zijn. Waarom abonneeren wij ons niet bij den medicus voor een vast bedrag per jaar en betaalt iemand vijf jaar lang niets „aan den dokter om het zesde slapelooze nachten te hebben over de doktersrekening? Kom, Ned Mij. ter bevordering der Geneeskunst, bevorder de volksgezondheid in de volgende kwarteeuw van uw bestaan nog meer dan gij tot nu toe deedt, door te streven naar, of althans aan te moedigen tot een betere or ganisatie in het beoefenen der geneeskunst, waardoor ziekten en kwalen meer nog dan tot nu toe voorkomen worden. Uw leden zullen daardoor tevens een rustiger en aan genamer werkkring krijgen en bij het pu bliek zal dit idee, mits stevig gepropageerd, zeker ingang vinden. Het verzekeren is een mode van onzen tijd en het zich verzekeren legen ziekte is al buitengewoon aantrekke lijk. Gij behoeft dan ook niet tegen de me dische studie te waarschuwen want in ons systeem zijn er zeker den eersten tijd nog dokters te weinig. En ook het platteland zal gered zijn; de dokter immers, die in een kring van dorpen zijn vaste klanten heeft, welke hij regelmatig bezoeken kan, zal aflicht een stadje kunnen vinden als zijn residentie, waar hij zich comfortabel kan inrichten. Het idee moge wat Amerikaansch lijken, maar de Mij. voor Geneeskunst is onbevan gen genoeg om ook een nieuwigheid <nder de oogen te durven zien. HOMO SAPIENS. Concert half Den Hout H. O. V. 3 uur. Melkinrichting, voorheen Van Bruggen den Hout Strijkconcerten. Sociëteit „St. Baro" Ons Genoegen 8 uur. R, K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Zanvereeniging „Zangkunst" 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond half 8—9 uur -Declamatie en Tooneel. Nieuw Schooljaar begint 1 September. Kunsthandel F. H, Smit. Gr Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K A v Evk Dagelijks van T06 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnesiraai 15 ML werkdagen, voorm. van 912 uur, h.rta van 2—5 uur, Zater dags alleen van 9—12 uur. R. K. Leeszaa, e mtieenbiblioiheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend "an 10—12, vac 2-5 en van 7—10 'uur be- hak- dv M aan L r -rMerdr e<> 'on- en Feestdagen Uifleenen van boeken. Marthavereeniging Bloembotstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012. van 24 ep van 89 uur Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Ilollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag vari 8- l'J uur am R. K. Bevolkingsbureau Genouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond St Elisabeth's Verecniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur, Donderdags van 14 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk De Zondags - en nachtdienst der Apotheken wordt deze. week waargenomen door: Firma Grijsecis Sr van Hees, Lange Veer- straat 14 en de Frans Hals Apotheek, L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Ook de Centraal Apotheek. Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen dèr boeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woensdags avonds van half '89 uur. 2. Hagestraat, des Vrijdagsavonds van half 8—9 uur. (Ingezonden). Neen, we kunnen niet allen opgaan naar 't Congres in Amsterdam, met de tiendui zenden daar bijeen onze hulde te brengen aan den God-Koning in /Jijn Liefde-Geheim? Maar, vrouwen van onzen Bond, wij kun nen in die gezegende dagen hier in Haar lem een Eerewacht vormen om onzen lie ven Jezus, denzclfden Eucharistischen Heiland, die in Amsterdam dc hulde za' ontvangen van de heele Katholieke wereld. Ook hie,r is Zijn Hart/zijn Zijn armen open om allen te ontvangen, „die belast en be laden zijn," maar deze niet alleen, al zijn zij Zijne, liefste gasten, altijd!.... De jubelenden, de juichenden, hoe wel kom zullen zij Jezus zijn in deze grootsche dagen van EERHERSTEL, voor alle mis- kennirfk en smaad zijn Liefdehart aange daan!.... O, laten we dan de wacht bij 't H. Sacrament betrekken. Roomsche vrou wen, mannen en kinderen van Hahrlem, in onze oigen Kapel in de St. Jozefkerk in die Eucharistische dagen! Niet met driecn of tienen, maar met vijftigtallen te gelijk; laai dc kapel de aan bidders niet kunnen bevatten tusschen één en zes uur; laat in dien tijd de kapel toch, in Godsnaam, nooit leeg zijn, en voora' komt bij de opening om één uur en de sluiting om zes uur. Begrijpt toch, dat het God, de almachtige God is, die u daar wacht, om u te zegenen en met weldaden te overladen. Laat onze ijver toch niet verflauwen! 't Is waar, we weten het allen, hoe ons hart schreit, dat we Jezus in de „Kapel van 't H. Sacrament" nog geen waardige woonplaats kunnen aanbieden; maar laat het vuur onzer liefde, en de gloed van ons smeekend hart, licht en glans, en schoonheid uitstralen om Jezus, tot in dc verste hoeken van de kapel, die hulde, uit het diepste hart komend, is God toch. wel het allerliefst. Maar wij zullen toch ook doen wat we kunnen; de Vrouwenbond zal licht en bloe men aanbrengen, zooveel hij kan; de kapel zal versierd worden, zoo, dat we met wel gevallen rond zullen kunnen zien. Laat u dit dan tevens een bewijs zijn, lieve leden van de Wacht bij 't, H .Sacrament, dat dc. Vrouwenbond zich „niet heeit terugge trokken" maar dat het Bestuur nog altijd vol vuur is om Jezus een Hem waardiger kapel", en dat het met vreugde den dag woonplaats te bereiden in de „Sacraments- zal begroeten, dat er met de verfraaiing van zijn rustplaat? zal begonnen worden? Doch laten wc cr toch aan denken, dat Jezus zelf eens gesproken heelt van „ge pleisterde graven'" Al was onze Kapel zoo prachtig als de Temoel van Salomon, ais daar binnen geen zielen waren om in lief de tot Jezus op te gaan, wat zou het ons baten? Moge dan het Int, Eucharistisch .Congres te Amsterdam, ook voor Haarlem weer een nieuwe stuwkracht zijn, om hooger te reiken naar Jezus' goddelijk Hart in zijn aanbiddelijk Sacrament. Terwijl daar ginds in de Hoofdstad, dc feestjubel aller harten doet trillen, laat Roomsch Haarlem dan in stille devotie aan biddend neerknielen voor het Allerheiligste Om lekte brengen aan God: Eerherstel voor Jezus, af te stneeken: Vrede op aarde voor alle menschen. Namens het Bestuur van den R.K. Vrouwenbond. F. A. M. PEETERS, pres. De houders van doorloopcnde congres- kaarten, die van 10.—, voor het Eucha ristisch Congres, hebben recht op een gratis programmaboek. De welecrw. heer kapelaan Van Rooy verzoekt ons mede te deden dat de houders van deze doorloo- pende congreskaartën uit Haarlem eft om streken worden verzocht dit programma boek, op vertoon van hun kaart, in ont vangst te nemen, zoodra zij in Amsterdam komen, «an het Congresbureau, Raadhuis straat 4, te Amsterdam. Het grond- en heiwerk voor de te bou wen 149 woningen aan de Zomervaart, Oür 'de Verecniging „Onze Woning is opgedragen aan H. de Weers te Haarlem. Bij het politiekorps hier ter stede is be noemd tot politie-agent, den heer J. Th. Verbeek, van de bereden politie te Am sterdam. Gistermorgen omstreeks half 11 i- een electrische geleiddraad van de E. S. M. op de Lieve Vrouwengracht gebroken en op een wagen terecht gekomen. Een drietal aanwezige agenten, regelde het verkeer. De tramdienst werd over enkel spoor onderhouden. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat: Het maken van plm. 9900 M2 wegbedek- king met onderbed, in gedruischdempend materiaal van den Kruisweg, de Kruisstraat, de Groote Mark, de Groote Houtstraat en een gedeelte Zijlstraat, door hen is gegund als volgt: Aan de Nederlandsche Basalt Maat schappij te Zaandam. I. Het maken van het geheele onderbed van beton en II. het maken van 6600 M2 sheetasphallbedekking; Aan de N.V. Handels- en Landbouw Maat schappij, voorheen kantoor Hombach, te Am sterdam het maken van 3200 M2 asphalt- blockbestratïng. Zooals we reeds meldden is het de bedoe ling tusschen de tramrails asphaltblocs te leggen. In enkele Nederlandsche dagbladen vin den wij een bericht, waarin wordt mede gedeeld. dat in den laatsten tijd de werk loosheid te Haarlem belangrijk is toegeno men. Vooral de bouwvakken moeten het ontgelden. En een bewijs hiervan zou zijn, dat Maandag j.l. bij de Arbeidsbeurs 1C0 timmerlieden werden ingeschreven, allen dus arbeiders, die Zaterdag zonder werk ge komen zijn. Ook aan metselaars en stuca- doors is ontslag gegeven. De oorzaak van dezen treurigen toestand zou zijn het vermin deren van den bouw van verschillende wer ken, hetgeen toegeschreven moet worden aan het feit, dat de bouwers mei het verkrij gen van bouwcredieten op groote moeilijk heden stuiten in verband mei ervaringen die de verleeners van deze credieten in den laatsten tijd hebben opgedaan. Deze berichten vinden klaarblijkelijk hun oorsprong in 'n bericht van denzelfden a&Td. dat Woensdag j.l. in een Haarlemsch daë- blad stond. Onze lezers echter en ook het betrokken dagblad had dat kunnen le zen weten uit onze mededeelingen van Dinsdag j.l., dat het met de werkloosheid in Haarlem in den laatsten tijd juist belang rijk heter gaat. De heer Vader, directeur van den dienst der Werkloosheidsbestrijding toch wel de meest deskundige op dit gebied in Haar lem deelde ons dan ook mede, dat de berichten over toenemende werkloosheid in Haarlem onjuist zijn. Integendeel. In ons bericht van Dinsdag namen wij een staatje op van de belangrijke vermindering der in geschreven werkloozen vanaf Januari j.l. en sinds die opgave (9 Juli) is het aantal werkloozen nog weer verminderd en geeft de opgave van 16 Juli een vermindering van 44 werkloozen aan in vergelijking met die van 9 Juli Dat er honderd timmerlieden Maandag j.l. zijn ingeschreven, „die dus Zaterdag zonder werk gekomen zijn", is evenzeer onjuist. Er waren Dinsdag j.l. totaal in geschreven 84 timmerlieden, zoodat het on mogelijk is dat er Maandag 100 nieuwe wer den ingeschreven, want de opgave van 9 Juli geeft 77 werklooze timmerlieden. Er is weliswaar een kleine toeneming in de laatste weken was het aantal werklooze timmerlieden, metselaars en opperlieden maar daarentegen vermindert het aantal werklooze grondwerkers, (in de laatste week een vermindering van 46 op 36). Des kundigen schrijven dat hieraan toe, dat waarschijnlijk het meeste bouwwerk nu nog „in den grond" zit en het andere is afge- loopen. In alle geval zijn alarmeerende be richten over toenemende werkloosheid on gegrond. De Haarlemsche Bakkerspatroonsvereeni- ging deelt mede dat wegens voortdurende stijging der tarwe en meelprijzen de brood prijzen te rekenen van Maandag a.s. 21 Juli, met één cent per 4 ons verhoogd zullen worden. Begunstigd door het heerlijkste zomerweer had het zoogenaamde„Gerdessefeest" weer plaats. Om half acht waren ze present op de plaats van de school aan de Tempeliers straat, de 400 kinderen, en onder een vroo- lijke marschmuziek werd naar het Spaarne gewandeld, waar aan 't eind van de Bakker straat de „booten van Bus" reeds lagen te wachten, en honderden moeders, broertjes en zusjes de kinderen uitgeleide deden. Langs Zuider-Buiten-Spaarne, Ringvaart ging het over 't Brasemermeer naar Oudshoorn. Van daar werd gewandeld baar Alfen en nu langs Ouden Rijn, de Zijl, over de Kagerplas weer naar Haarlem terug, waar men omstreeks 5 uur in de meest opgeruimde stemming arriveerde. En zoo behoort dit feest weer tot het ver leden, al zal het niet uit de herinnering verdwijnen. Veel jaartallen vergeten ze, over een jaar of wat zullen verscheidene moeite hebben zich te herinneren, waar Elburg ligt, maar Alfen vergeten ze niet i.Daar zijn we immers met 't Gerdessefeest geweest 1" Muziek in den Hout op Zondagmiddflg. half 3, 20 Juli 1924, onder leiding van Wil lem Knikker. 1. Germanentreue, Marsch V. Blankenburg 2. Ouverture „Zampa", F. Herold 3. Wein, Wcib und Gesang, Wal ter, E. Waldteufei 4. „Scenes Pittoresques", J. Massenet5. Ouverture „Raymond", A. Thomas 6. „Frühlingserwachen", Roman- Ze, E. Bach 7. La Gioconda" Ballet, A. Pon- chielli. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll, is heden tot 1 September e.k. met ver lof naar het buitenland vertrokken. Gedurende zijne afwezigheid wordt hij vervangen door het Lid van Gedeputeerde Staten, jhr. mr. D. E. van Lennep, en bij ver hindering van dezen, door het Lid van Ge deputeerde Staten, J. H. Hendrix. Holland, gedenk je eigen kinderen Deze transformatieschets in één bedrijf en 13 tafe- reelen vormt het hoofdnummer van het nieuwe programma van het Luxor-Theater. In plaats van de zes of meer acten lange stukken een revue, gespeeld door de Haag- sche Kluchtspelers. Als afwisseling niet onaardig, vooral in de zomermaanden. Er werd goed gezongen en gespeeld. Alleen dekt de titel slechts een klein onderdeel de revue, wat echter de vertooning als zooda nig niet schaadt. De spelenden oogstten een dankbaar Spplaus. Daarnaast krijgen we vóór de pauze twee kluchtige nummers De chauffeur en zes Cylinder Melkblik, wel hier en daar wat over laden, maar toch zoo in elkaar gezet, dat men per saldo toch hartelijk moet lachen. De gekleurde natuuropnamen waren ook ditmaal schitterend. Speciaal trok onze aan dacht de serie rupsen, die we op loof en blad met de haar eigen vraatzucht hare verwoes tingen zien voltrekken. Verder prachtige pro jecties van de Spaansche stad Burgos. Bijzonder up-to-date was Luxor Nieuws. Fraaie projecties konden wij bewonderen van het Concours-hippique in Hoofddorp en zelf werd reeds vertoond de brand, die deze week uitbrak in de Dutch Film Co. aan het Spaarne. Verder vergezellen wij de excursie van de mannetjes der Amerikaansche slagschepen naar Alkmaar, waar we de Amerikanen met kinderlijke verbazing zien rondwandelen over de kaasmarkt. Een programma vol afwisseling, de moeite overwaard om te gaan zien. Uit de vestibule van het gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat is gister middag omstreeks 1 uur een dames-rijwiel ontvreemd. Bovengemeld koor heeft voor het tuin- concert van hedenavond, te geven in het Park van het Brongebouw, een zeer afwis selend programma samengesteld. Het heeft zich de medewerking verzekerd van de Harmoniekapel van de Kon. Papierfabrieken „de Eendracht", te Velsen, welk korps o.m. de werken zal uitvoeren, waarmede het op den 1.1. gehouden nationalen wedstrijd werd bekroond. Voor het Kinderkoor is een frisch Hol- landsch programma samengesteld, o.m. „De Zeeuwsche Jongen", van Bernard Zweers. Het Gemengde Koor zal werken van Isr. J, Olman Bortnianski en het „Bruidskoor" uit Lohengrin uitvoeren. Het geheel beloofd een genotvolle avond. HAARLEM, 18 Juli. Geslaagd voor de hoofdacte, de heeren: J. A. van der Linde, C. G. Esser en H. van der Mam. te Am sterdam; L. M. ten Laeken, te Bfocmendaul en G. A. Hart, te Helder, In de afgeloopen week zijn er in het douchebadhuis aan den Schotersingel 1169 baden genomen; in dat aan den Koudenhorn 408; in dat aan het Leidscheplein 898 en in dat aan het Hofdijkplein 1000. De uitvinding van dr. Erslev, de teer- I z///////////.*/// Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vocrfuit. OPGAVE VANi emulsie, is hier ter stede reeds druk in de practijk- gebracht. Vele straten worden reed? met het bruine naar teer riekende prepa raat besproeid en men blijkt er baat bij _te vinden. Thans is men ook te Amsterdam bezig proeven met dit raiddei te nemen Hoewel nog in deze geen beslissing ir genomen, kan het vermoeden worden uit gesproken, dat Haarlem niet in cassatie zal gaan bij den Hoogen Raad van het vonnis van het Amsterdamsch Gerechtshof, waarbij afgewezen werd dc cisch der Gemeente Haarlem, tegen het Rijk om de Infanterie- kazerne aan de Gemeente in gebruik terug te geven. De poging der Gemeente Haarlem om de beschikking over de Infanterie-kazerne terug te krijgen, is dus mislukt. Dinsdag 5 Augustus hoopt het echtpaar P. KnapeG. v. d. Weijden. wonende Zo. nierstraat 31, zijn 50-jarige echtvereenigmg te herdenken. Gisteren zijn de bruidsdagen ingegaan. Bij dc politie is aangifte gedaan, dat Woensdagmiddag omstreeks half 12 een mo torfiets, waarop een bestuurder en een duo rijder gezeten was, op den hoek van de Oorkondelaan en de Slachthuisstraat, door een vrachtauta van de firma S. is aangere den, doordat de auto links in den bocht reed. De beide berijders van den motor werden er afgeslingerd en bekwamen ernstige kwet suren. De bestuurder, P. K. genaamd, aan den rechterarm en bet rechterdijbeen, de duo-rijder, T. K„ alleen aan den rechter arm. De politie stelt een onderzoek in. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op de Amsterdamschevaart 45 K.M. per uur reed, en tegen twee andere automobilisten, waarvan de een 60 K.M. en de andere 45 K.M. per uur reed. Beiden in de Wilbel- minastr&at. Door de Recherche is aangehouden de 21-jarige vrouwelijke kantoorbediende C. W„ die ten nadeele van de firma G., alhier, een bedrag van 2600 heeft verduisterd, welke verduistering zij in den laatsten tijd heeft gepleegd. Verschenen is het verslag omtrent de eigendommen, werken en inrichtingen der gemeente Haarlem over 1923, voor zoover deze behooren tot den dienst van Openbare Werken. Het bevat een overzicht van de in 1923 gehouden openbare en onderhandsche aanbestedingen, alsmede van in vorige dienstjaren gehouden aanbestedingen voor werken, welke begin 1923 nog niet geëin digd waren. Verder worden in verschillende staten mededeelingen gedaan omtrent de eigendommen der gemeente cn wordt een overzicht gegeven van de uitgevoerde be stratingen. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand in de Filmfabriek aan het Spaarne, duurt nog steeds voort, tot nu toe noA zonder resultaat. Wat de verzekering betreft deelde meft mede, dat het geheel, gedeeltelijk verze kerd was. Gisteravond omstreeks 7 uur, vervoegde zich bij het Burgerlijk Armbestuur in de Generaal Cronjéstraat alhier een man, om ondersteuning te vragen. Om gegronde redenen werd hem dit ge weigerd. Wat! Krijg is geen ondersteuning, dan zal ik mij die zelf wel verschaffen. Ik spring op de eerste de beste fiets, die ik tegen kom." Nadat hij dit gezegd had, vloog hij de trappen af, en het toeval wilde, dat er juist voor de deur een fiets stond, waarop hij, getrouw aan zijn „belofte"? op sprong en wegreed in de richting Velsen. De man is bij de politie bekend, en naar hem wordt een onderzoek ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1