Ingezonden Mededoelingen GEM. 8UI7ENL. GERICHTER Ontdekte misdaad MARKTNIEUWS Nadere bijzonderheden over het werk der Commissies ter Londensche Conferentie. Het begin der moeilijkheden. Onder de Radio-berichten: De vertegenwoordiging der Britsche Jominions op de Londensche conferentie. Een Fransch voorstel in zake de sancties en een van Owen Young. De orkaan De kabinetswisseling in Noorwegen. De ministercrisis in Polen Een bekend New-Yorksch hotel met sluiting bedreigd. De straatgevechten te Delhi. Het bezoek van Primo de Rivera aan Marokko. dc Vlaamsche kleuren, doch niet de nationaal- Belgische voorkwamen, heeft het dagelijksch bestuur der gemeente Antwerpen bepaald, dat bij de viering van het a.s. Nationale Feest op 21 Juli alle vaandels, die de verschil lende vereenigingen meedragen, van een Belgisch driekleurig strikje moeten sijn voor zien, indien deze ldeuren niet in het vaandel zelf voorkomen. EEN ZWARE STORM. In den afgeloopen nacht heeft een hevige orkaan aan de Belgische kust gewoed, waar bij zware schade is aangericht. Verscheidene visschersschepen ontbreken op het appèl. Reeds zijn vijf lijken opgevischt, EEN VERDUISTERING VAN EEN PAAR HONDERDDUIZEND GOUD MARKEN, Een kassier bij een filiaal van de Rijksbank te Frankfort heeft een paar honderdduizend goudmarken verduisterd. Ter observatie is hij voorloopig in een krankzinnigengesticht op gesloten. Voor een deel van het geld heeft hij kostbaarheden gekocht, die nog in zijn huis aanwezig zijn. ZAGLOEL PASJA HERSTELD. De premier Zagloel Pasia is uit het Zieken huis, waar hij na den op hem gepleegden aan slag verpleegd werd, naar zijn woning terug gekeerd. STAKING VAN CHINEESCH HUIS PERSONEEL TE KANTON. De Europeesche bewoners van de voor stad Sjameen (Kanton) waar de buitenland- sche nederzettingen gevestigd zijn, zijn ge dwongen hun eigen huiselijken arbeid te verrichten door een staking van alle Chi- neesche bedienden als protest tegen de ge meentelijke verordening, waarbij geëischt wordt, dat alle Chineezen voor het binnen komen der voorstad een pas hebben. Volgens een bericht uit Hongkong zijn er in verband hiermee Britsche oorlogsschepen naar Sjameen vertrokken. DE WERKLOOSHEID IN RUSLAND, Volgens de statistieken van het Volks commissariaat van den Arbeid bedroeg het aantal ingeschrevenen werkloozen in Rusland op 1 Mei j.l. 1.350,000 personen. Het aantal werkloozen, die niet geregistreerd zijn, is onbekend, maar wordt geschat op een mil- lioen. De geregistreerde werkloozen worden als volgt verdeeld 35% intellectueelen, 25% industrie-arbeiders, 26% ongequalificeerde arbeiders, 14% andere beroepen. De intel- lectueele werkloozen zijn bijna uitsluitend gewezen Sovjet-ambtenaren, wier aantal uit bezuinigingsoverwegingen aanzienlijk wordt verminderd. DE TOESTAND DER RUSSISCHE SPOORWEGEN. De „Ekonomitsjeskaja Zjizn" deelt mede dat de conferentie van spoorwegdeskundigen te Moskou een resolutie heeft aangenomen, waarin de regeering wordt verzocht de sub sidies aan de spoorwegen aanzienlijk te ver- hoogen. De financieele positie der spoorwe gen is zeer slecht, zoodat men niet in staat is te voldoen aan de steeds toenemende vraag naar wagons ook verkeert zelfs de veilighe d van de passagiers in groot gevaar. Alleen een aanzienlijke verhooging van de tarieven kan volgens de deskundigen den toestand ver beteren, Behalve deze algemeene verhooging der tarieven wordt bepleit een herziening der tarieven volgens een nieuw door de deskundi gen ontworpen stelsel. DE OUD-GEDIENDE. Oud gediende vertelt: „Ja, en toen was ik' zoo ver heen, dat ze mij in dc ammuniüewa- gen moesten leggen." Hoorder: „Je bedoelt ambulancewagen". „Neen, ik zat zoo vol kogels, dat ze mij in den ammunitiewagen hebben gebracht." VERRADEN. Mevrouw X kwam vergezeld van haas zoontje een óogenbllkje bij mevrouw Z en eindigde daar na lange plichtsplegingen mei te blijven dineeren. „Jantje had zoo'n schik in de winkels, zei mevrouw X., een lepeltje soep proevend, ik kon hem er haast niet voorbij krijgen. „Ja, zei Jantje en mama ook, mama zei dad we wat voort moesten maken, want dat we anders te laat zouden komen om hier t« eten. coalitie gevaar geloopen wegens het regee- ringsplan tot heffing van belasting op huis huur, waartegen de agrarische leden van het centrum zich heftig kantten, tenzij het platteland werd vrijgesteld. Het reeds drei gende aftreden van den betrokken minis ter, lid van de D. Volkspartij met alle ge volgen van dien is op het laatste oogenblik voorkomen door het besluit der Pruisische regeering het ontwerp uit te stellen tot het najaar. In Oostenrijk vreesde men weer enkele dagen voor het leven van de regeering in verband met depensionneeringsregeling van de ambtenaren, waarover de coalitiefrac ties yan Groot-Duitschers en Christ. Soc. het niet eens waren. Uit onze Radio-berich ten van gisteren blijkt, dat men tot een compromis is gekomen en de regeering -Sei- pel is behouden. Ten slotte Noorwegen en Polen. Ia het laatste land is de minister van buitenlandsche zaken Zamoyski, oud-gezant te Parijs, afge treden om te worden opgevolgd, met toestem ming van de rechterzijde van het parlement, door den leider van de radicale boerenpartij Thugutt, een dergenen, die onlangs de wetten hebben ontworpen en doorgezet betreffende de taaiconcessies aan de Oekrajiensche, Litau- sche en Wit-Russische minderheden (zij het ook, dat die concessies voor de afgevaardigden dier minderheden nog niet ver genoeg gin gen, daar zij plaatselijke autonomie willen om zelf de zaak te regelen). Van Thugutt's optreden als minister van buitenlandsche zaken wordt een krachtiger streven ver wacht naar samenwerking met den Volken bond en toenadering ook tot Engeland. In de Noorsche troonrede van Januari 1.1. werd het voornemen aangekondigd tot indiening van een wetsontwerp tot intrek king van het alcoholverbod van September '21, en wei op grond van de opgedane er varing, dat het verbod niet aan zijn bedoeling beantwoordde. Verleden week Zaterdag is het d,ebat over het ontwerp in het Odelsting begonnen en thans geëindigd met de verwerping van het ontwerp van de regeering, die aanneming had aanbevolen, mede op grond van de overweging, dat de schatkist daarmede een bate zou krijgen van 30 millioen kronen aan rechten. Een aanbod van de radicale linker zijde om te pogen andere wegen te zoeken om dat bedrag toch voor de schatkist te vin den, zonder voorwaarde echter van vol strekte handhaving van het alcoholverbod, werd door de regeering afgewezen. Daar de regeering verklaard heeft de consequenties te zullen trekken, indien het Lagting, het geen niet twijfelachtig wordt geacht, een zelfde houding aanneemt, is het lot van de regeering Berge bezegeld en wordt haar vervanging verwacht cfoor een radicale re- geering-Mowinckel. Nu het ter Londensche conferentie an woorden tot daden komen moet, blijkt ïl dadelijk, dat dit-niet zonder strijd zal gaan. Nadat de regeering der Vereenigde Staten door kolonel Logan aan den voorzitter der conferentie had laten weten, dat zij er niets tegen heeft, dat een Amerikaansch burger in de Commissie van Herstel zitting neemt, om er over te beslissen of een in gebreke blijven van Duitschland heeft plaats gevon den. en dat een ander Amerikaansch burger als algemeen agent v«or de schadeldosstellings- betalir.gen optreedt, is men het in de eerste commissie eens geworden, dat de eerste door den president van het Internationale Hof te Den Haag moet worden benoemd, terwijl de algemeene agent door de Commissie van Herstel benoemd dient te worden, daar hij rijn zetel in Berlijn moet hebben en daarom moeilijk identiek kan zijn met den vertegen woordiger in de Cmmissie van Herstel, Groote moeilijkheden leverde in de eerste commissie de vraag op, welke rechten de algemeene agent moet hebben en welke rechten aan het lid van de Commissie van Herstel moeten worden toegekend. Het Engelsche voorstel wil doen bepalen, dat een nieuw ingrijpen in de fiscale en eco nomische eenheid van Duitschland niet plaats mag hebben, zoolang de algemeene igent niet uitdrukkelijk heeft geconstateerd, dat Duitschland opzettelijk in gebreke is gebleven. De Franschen willen zich echter het recht voorbehouden, tn te grijpen en, als het vol strekt noodzakelijk is, afzonderlijk op- tredèn. Wat de rechten van het nieuwe lid der Commissie van Herstel betreft, willen de Franschen hem slechts als vijfde lid het ge wone stemrecht toekennen, terwijl de En- gelschen hem verder strekkende rechten en celeer de rol van arbiter zouden willen geven. De punten van verschil, waarover,de eerste commissie discussieert, blijven dus zeer be langrijk. In de derde commissie heeft men veel -nellere vorderingen 'gemaakt. Deze com missie houdt zich bezig met de overdracht '•an de Duitsch betalingen. Zij was Donder dag reeds zoo ver gevorderd, dat zij het con cept van haar rapport, hetwelk wellicht gisteren reeds kon worden voltooid, kon oorbereiden. Natuurlijk heeft echter de commissie geen beslissende rechten, want deze komen slechts toe aan de voltallige vergaderingen der con ferentie. Indien men gisteren de moeilijkheden, lie in de eerste commissie zijn gerezen, kon overwinnen, zou de voltallige vergadering heden kunnen plaats hebben. Zoo niet, dan nioet hedenavond, wanneer de vertegen woordigers van Frankrijk, België en Italië b:i Mac Donald te gast zijn, getracht worden nader tot elkaar te komen. Andere gedelegeerden zullen het week-end op het buiten van Lord Parmoor doorbren gen. De tweede commissie heeft Donderdag niet vergaderd. Zij houdt zich bezig met het herstel van Duitschland's fiscale en econo mische eenheid en dus 'ook met de ontrui ming van het Ruhrgebied. Frankrijk heeft een plan uitgewerkt, dat de terugtrekking der bezetting in vijf stap pen beoogt, yolgens dit plan, dat het resul taat is van de beraadslagingen der Fransche en Belgische militaire autoriteiten, zouden ongeveer 1000 man spoorwegpersoneel onder Duitsch beheer achterblijven. Daarmee be oogt men ten eerste een beperkt verkeer te kunnen handhaven in geval van een Duitsche staking, en in de tweede plaats een kern van geallieerd spoorwegpersoneel in het Ruhrgebied te houden, voor het geval van een nieuwe bezetting. Rondblik. Wanneer we een oogenblik de aandacht af renden van den strijd te Londen, dan blijkt, dat er ook elders in Europa nog wel het een en ander gebeurt, dat even de ver melding waard is. Terwijl in Italië de Duce wordt vastge houden door de geesten, die hij zelf heeft opgeroepen en zijn strijd tegen zijn eigen ex tremisten hem belet persoonlijk evenals de premiers van de andere betrokken landen naar de Londensche conferentie te gaan, schijnen de Dif kabylen den Spanjaarden op nieuw aan 't verstand te willen brengen, dat zij bij de plannen van generaal Pr'imero tot wijziging van de Marokko-politiek, ook een woordje hebben mee te spreken. Thans zou den zij volgens de laatste berichten hun gue- rilla-tactiek weer op een ander punt yan het Spaansche front richten om plotseling de Spanjaarden bij Tetoean op het lijf te zijn gevallen, met het bekende gevolg. Het heeft er veel van of zij het directorium willen be letten de voorgenomen plannen tot sterk doorgevoerde achterwaartsche concentratie in de kuststr'ook ui{ te voeren, daar het nu den schijn zou hebben of het Spaansche le ner retireert onder rechtetreekschen mili tairen druk der Kabylen. In Pruisen, Polen, Oostenrijk en Noor wegen dreigen nieuwe of reeds bezworen re- geeringscrises. In Pruisen heeft een oogenblik de groote DE PREMIER VAN VICTORIA AFGETREDEN Uit Melbourne wordt gemeld, dat na een nederlaag van het kabinet van Victoria de premier, sir Alexander Peacock, is afgetreden. Verwacht wordt, dat Prendergast een Labour- ministerie zal vormen. EEN NIEUWE OPSTAND IN BRAZILIë. Volgens berichten uit Buenos Aires is een rhuwe opstand uitgebroken in den staat Sergipe in Brazilië. De regeering van den staat is verjaagd. welke punten men het eens is kunnen Wor den en .over welke niet. De derde commissie heeft haar werk be ëindigd en haar rapport gereed gemaakt, dat •zij Maandag aan de voltallige zitting hoopt voor te leggen. QSTENDE, 18 Juli, Sedert den orkaan heelt men niets meer vernomen van acht visscherspinken. Van de tien pinken, die na bij de kust zonken, werden de bemanningen gered. Van de bemanningen van drie gezon ken pinken werd niets vernomen. Tot nog toe telt men 26 verongelukte visschers. CHRISTIANIA, 18 Juli.,De linkerzijde van de Storting heeft in de heden gehouden vergadering Johan Ludwig Mowinckel aange wezen als a.s. minister-president. WARSCHAU, 18 Juli, De afgevaardigde Thugutt heeft voor de hem aangeboden por tefeuille van buitenlartdsche zaken bedankt. Het bekende Ritz-Carlton-Hotsl te New- York loopt gevaar voor een jaar gesloten te werden op grond van de wet inzake het drankverbod, omdat volgens de ambtenaren der regeering de directie aansprakelijk is voor het Verknopen van champagne in de Japansche tuinen op het dak, welke aan sprakelijkheid door de directie ontkend wordt. Hfet optreden der overheid is het ga- volg van een „inval" in den tuin, de vorige week Vrijdag. DEHL, 18 Juli. Volgens een oficfiecle mededepling zijn bij de opstootjes van eer gisteren een Mohammedaan gedood en 50 gewond, elf Hindoes gedood en 89 gekwetst en vier politie-agenten ernstig gewond. Ver der liepen vele officieren en manschappen lichtere kwetsuren op. MADRID, 18 Juli. Uit Larache wordt d,d, 16 dezer gemeld, dat Primo de Rivera zich naar het gebied van Alcazar begaf, waar hi] door generaal Chambrun werd ontvangen, die hem uit naam van maarschalk Lyautey begroette en met wien hij zich langdurig onderhield, Dit onderhoud wordt door ver scheidene journalisten belangrijk geacht. MADRID, 18 Juli. Primo de Rivera deed uit Tetoean telegrafisch aan het directoire verslag van zijn bezoek aan Alzira. Dc pre sident van het directoire wijst op de zeejf bijzondere beteekenis van de manifestatie, waartoe zijn bezoek aanleiding gaf, en op de ontvangst, die de zoon van den sherif, Rai- soeli, hem bereidde, waaruit de tr'ouw van het Maghzen en zijn verknochtheid aan het beschermend land bleek. Na eeriige oogenblikken vond hij den steen met de beide ronde gaatjes, waarvan de galeiboef hem had gesproken, en tot zijn groote vreugde bemerkte hij, dat die steen veel gemakkelijker losliet, dan hij had ge dacht, Geen woorden zijn in staat te be schrijven, wat Edmond op dit oogenblik ge voelde. Het was bij het openen dier ge heime bergplaats, als gingen voor hem de deuren open, die hem van de wereld en zijn dochter scheidden. Hij meende nu reeds vrij en gered te zijn!,, Met zenuwachtige haast onderzocht de vluchteling-daarop de geheime bergplaats en nam er achtereenvolgens de verschillende voorwerpen uit. Er ontbrak niets. Stuk voor stuk vond hij het geheele matrozen pak, de pruik met lange haren, het mes, het touw, enz. Zoodra hij zich verzekerd had' dat alles compleet en in goeden staat was, begon hij zich aan te kleeden. In weerwil der duisternis had zeker nooit iemand zich spoediger aangekleed. Toen hij gereed was, zette hij de pruik op het hoofd en daarover de glimmende matrozenhoed. Hij wond het touw om zijn middel en ver- volgensdcn rooden wollen gordel,' waardoor het touw geheel verborgen werd. Ten slotte stak hij het mes in zijn zak en was nu gé- heel en al veranderd in een matroos der koninklijke marine. ioen dit gedaan was, begat hi] zich naar het venster, dat hij opende. Zestien sterke ijzeren traliën, kruiselings over elkander aangebracht, en aan elkaar bevestigd, beletten hem den doorgang. Het stalen plaatje bewees nogmaals goede diensten en na verloop van ten minuten had hij een opening gemaakt, die groot genoeg was, om hem door te laten, DERTIENDE HOOFDSTUK. De vier bedden in de ziekenzaal waren allen van lakens voorzien en daardoor had Edmond genoeg stof gehad, om een lang, sterk touw te maken. Overtuigd,' dat dit touw gemakkelijk het gewicht van een mensch kon dragen, maakte hij een der einden aan de traliën vast en liet zich onbevreesd naar beneden zakken. Hij daalde snel en zonder ongelukken neer, Na eenige seconden raakten zijn voeten den grond. Hij richtte nu zijn schreden .rechtsaf langs den muur, om volgens de ontvangen aanwijzing den hoek van bet gebouw te be reiken, Daar gekomen, keerde bij ziel» om en deed langzaam en voorzichtig vijf. en-twintig stap pen terug. Bij dca vijf-en-twintigste hield hij stil, en daar in dc duisternis alleen het ge voel hem leiden kon, betastte hij op mans hoogte den muur en onderzocht deze tot zeffs de kleinste «ploten of scheuren. De man had geen tijd, om een enkelen kreet, een enkele zucht te slaken. Eens klaps op zulk c'en vreeselijke wijze in zijn slaap gestoord, keek hij Edmond met groo. te verwilderde blikken aan en hield zich overtuigd, dat zijn einde nabij was. Edmond begreep dit. Hij had medelijden net hem en besloot, hem gerust te stellen. Hij boog zich dus over hem en fluisterde hem in het oor: „Alle tegenstand is nutteloos) schik u dus in uw lot en vrees niets. Ik zal u geen kwaad doen." De arme duivel dacht niet aan tegenstand Schik en angst verlamden hem. Hij begreep de woorden van Edmond niet of sloeg er geen geloof aan, want bij begon over al zijne leden te beven. De gevangene van zijn kant verzuimde geen oogenblik, maar gebruik makende van den weerloozen toestand, waarin de oppasser zich bevond, bond bij hem dc handen achter zij« rug en de voeten aan de krib vast, zor gende hem ge«n leed te doen, doch hem al- 'een ia de onmogelijkheid te stellen. eenige beweging te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6