$paarne-£amk mm Droevig ongeluk. HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. r u Een droevig verdrinkingsgeval. Maandag 21 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15794 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. SS - m Een demonstratie aan den oever van den Heemsteedschen zwemvijver. N7 De eerlijke koopman steunt op z'n ac countant en op z'n bank. Ter bereiking van goede resultaten be- hooren de relaties tusschen beide par tijen gegrond te zijn op oprechtheid en openhartigheid. DE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN TE HEENSTEDE, HIELD GISTEREN EEN ZEER GESLAAGD ZWEMFEEST. Voorzitter Kooijman, die iu zijn openingsrede op het nut der Red dingsbrigade wees. Hij geraakte daarbij te water en gaf hiermede een onverwacht aan schouwelijk voorbeeld. RECTIFICATIE. STADSNI Agenda 22 Juli Een jongetje verdronken Een drama met een IJsco-karretje. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. De schut- en bruggelden in den Haarlem mermeerpolder. De heer H. Luden verdronken. MIMi L«- Be abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal hij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cenfs per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden medcdeeling. h0 per regel; op de le Pagina s per regel. Vraag- eh aanbod-adver- tentiën 1-4 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., DU vooruitbetaling. No. 28. Amice! Mijne beschouwingen over de Haarlemse',-.e annexatieplannen hebben de pennen in be weging gebracht, zoowel van de Redactie van dit blad als van den schrijver van het Damiaatje, door mij aangehaald in mijn vo- rigen brief. „Waarom," zoo vraagt de Redactie, „zou de mogelijkheid van vereeniging en splitsing van gemeenten dan al sinds 1851 in de Ne- derlandsche Gemeentewet zijn vastgelegd, beschreven en omschreven en van alle denk bare waarborgen zijn voorzien?" Ik antwoord met een wedervraag: Is dan volgens de meening der Redactie cene an nexatie wegens „beklemming" de e e n i g c v rm, waarin zich eene vereeniging van ge meenten kan voordoen? Dit zal zij toch niet volhouden Ik herin ner slechts aan de jongste vereeniging van Noord-Brabantsche gemeenten, welke bezui niging op de administraitekostcn ten dool had en gegrond was op het gering zielen aantal dier gemeenten. Thorbecke behoeft dus niet tegen mij te worden uitgespeeld. Wat nu den schrijver van het laatste „Da miaatje" betreft, deze zegt in een betoog, dat mij niet geheel en al duidelijk is, onder meer het volgende: „Peregrinus, die toch geen vreemdeling in Haarlem en omgeving is, zal wel verlegen bitten met het antwoord op de vraag, wie dan in het tekort van duizenden woningen zou hebben te voorzien, vooral in het tekort v'an arbeiderswoningen." Begrijp ik het voorgaande goed, dan wor den hier twee zaken dooreengemengd: 1c. ,!e gepretenteerde laak der gemeente om te Zorgen voor woonruimte ten behoeve van toekomstige gemeenteleden en 2e. de ge- Pretendeerde taak der gemeente om te voor zien in woningbouw, waar deze door parti culieren wordt verwaarloosd. Deze beide zaken staan geheel los van elkaar en mogen niet aan elkaar gekoppeld borden. Heeft de gemeente de sub le ge noemde taak niet en dit lijkt mij niet te- gen te spreken dan kan die taak ook niet plotseling ontstaan wanneer bét sub 2e be doelde geval zich zou voordoen. Immers Waar de afwezigheid van die taak gegrond is op de staatkundige geaardheid daar is zij absoluut en niet relatief. Bovendien is woningbouw van. gemeente wege ik voor mij zou de voorkeur geven aan Rijksbemoeiing, juist vanwege de ter reinmoeilijkheden alken mogelijk door te annexteeren, wanneer de gemeente tc weinig ruimte biedt? Dit zal toch wel niemand wil len beweren? Heeft de schrijver van het Damiaatje zich wel eens de vraag gesteld wat de con sequenties zouden zijn van zijn annexatie theorie? Ht eft hij zich met name wel eens "'gevraagd wat er zou overblijven van Je decentralisatie, d<-zen steunpilaar van ons staatsbestel, wanneer de expansie-methoden, rfooi hem voorgestaan, zoover worden door gevoerd, dat wij ten slotte slechts enkele Sroote gemeenten overhouden? Zou men dan "'et noodgedwongen weer tot splitsing moe ien overgaan? Welk antwoord dacht de schrijver van het Damiaatje wel te zullen ontvangen, wan eer hij zijn vraag, in plaats van aan mij, b.v. aan de. vroedschap van dc City of London lad voorgelegd? Over de positie van deze gemeente en van dc andere, door mij in mijn vorigen brief genoemd, rept hij met g en oord, ofschoon het toch wel interessant zou gewiest zijn daarop in te gaan. Dat antwoord zou vermoedelijk luiden: De zorg van onze gemeente eindigt bij onze grenspalen. Wie bij ons geen plaats vindt, soeke die elders. Van een gemeente te verlangen, dat zij uimte maakt voor die er om vragen, is m.i. even ongerijmd als van een huisvader ie v«rwachten, dat hij zijn woning vergroot, *t>odra de toevloed van logeergegadigden de aanwezige ruimte zou gaan overschrijden. Die „beklemming" kan dus niet als argu ment dienen. Hoe weinig dc schrijver van het Damiaatje er innerlijk zelf van overtuigd is, blijkt uit een ander, door hem te hulp geroepen be wijsmiddel, Waar hij schrijft, dat het Haar- lcmsche Gemeentebestuur „wil voorkomen, dat zijn gezagsgebicd, door de omstandighe den gedwongen, een armlastige gemeente wordt". .Armlastig! Daar is 't, waar 'de schoen wringt. Niet in nieuwe ruimten om te bou wen wordt de uitkomst gezocht, neen, in de reeds bebouwde ruimten van de buurge meenten, in de persoonlijke en'zakelijke be lastingobjecten, die zij bevatten, Maar is het dan niet duidelijk, dat an nexatie op dezen grond niets anders is, dan zelfbevoordteling ten koste van zijn buren, wie'n hooger lasten worden opgelegd, tegen hun wil? Er-is wel iets te leeren van de dehatten en conclusies van het Internationaal Steden- Congres, onlangs te Amsterdam gehouden. 1;. 't bizonder wat daar gezegd is van het z.g. gewestelijk plan verdient onze aandacht. Laat ons de oogen liever in deze richting vestigen dan paden bewandelen, welke niet leiden kunnen naar 'de algemeene bevredi ging. Nu ik het toch over Haarlem en hare bui- tengcniecnten heb, wil ik u eenige cijfers mededeelen, welke een interessanten kijk geven op hare ontwikkeling, welke blijken moet uit den loop harer bevolking. Het eerste staatje, dal ik bier laat volgen en dat ik bewerkte naar gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bevat de bevolkingscijfers per 31 December 1922 en 1923 van Haarlem en eenige buitenge- mt enten benevens van de voornaamste ge meenten in het Gooi, welke als forensen- plaatsen eenigszins met de onze te verge lijken zijn. Bev. Bev. Vooruitg. 31 Dtc. 31 Dec. in 1922 1923 pCt. Heemstede 13.007 14.646 12,50 Schoten 14.043 15,437 -f 9.90 Zandvoort 6.944 7.330 5.69 Blarieum 2.191 2.309 5.40 Laren 5.421 5.691 5.00 Bussum 20.366 21.215 4.25 Hilversum 41,842 43.306 3.50 Naarden 5.334 5.492 3.00 Bloemendaal 11.342 11.619 2.40 Bennebroek 1.384 1.403 -4- 1.40 Haarlem 80.136 80.522 0.50 Haarlemmerliedë en Spaarnwoude 4.454 4.498 0.10 De rangorde der gemeenten ontwierp ik naar het percentage van den vooruitgang van haar zielental. Wij zien hieruit, dat Heemstede en -Schoten verre boven aan staan, terwijl Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude nagenoeg niet vooruitgin gen. Het cijfer van Heemstede vooral is bui tengewoon hoog en het is wel inttressant na te gaan, aan welke oorzaak deze is toe te schrijven. In het volgend staatje vindt ge naast elkaar: de overschotten van de ge boorten boven de sterften, de overschotten van vestiging boven vertrek, alsfnede het percentage van voor- of achteruitgang ten aanzien van die vestigingsoverschotten. De percentages van dc geboorte-overschotten berekende ik niet, daar zij, behalve bij Bloe mendaal, dat kans zag een minus te fokken, vrij normaal geacht kunnen worden. Geboorte- vistigings- Perc. overschot overschot van in aan- in aan- neven- Heemstede Schoten Zandvoort Blarieum Laren Bussum Hilversum Naar den Bloemendaal Bennebroek Haarlem Haarlemmerliedt' en Spaarnwoude lal zielen 192 279 130 31 85 338 604 103 12 15 852 lal zielen 1447 1115 256 87 185 511 860 54 69 289 4 556 26 kol. 11.10 8.00 3.70 4.00 3.50 2.50 2.00 1.00 2 50 0 30 0.70 0.60 In de volgorde van de percentages der ves tigingsoverschotten is hier weinig vj -schil op te merken met die van den algemeenen voor- of achteruitgang. Alleen hebben de percentages zich nog wat meer geaccen tueerd,, wat bij Haarlem en Haarlemmcrlie- dc tot negatieve cijfers aanleiding gaf. Bij deze laatste gemeenten was het dus aan de geboorteoverschotten te danken, dat er nog eenige, zij het ook zeer minieme vooruit gang te boeken viel. Heemstede is wederom verreweg nummer een van het lijstje en klopt al de genoemde gemeenten, ook de veel grootere, zelfs met absolute cijfers, Haar geboorte-overschot is echter belangrijk lager dan dat van Schoten bijvoorbeeld. Hoe het negatieve geboortecijfer van genover de medici, die door bun werken aan de gezondheid der menschen bezig zijn, zich zelf overbodig te maken. Kan men iets edelcrs in een beroep prijzen? Op de twee de olaats echter voelt hij in de redenecring een hapering, welke hij niet dadelijk kan aanwijzen, maar waarvan hij zich niettemin bewust is. De buisdoktc zou ooit over bodig kunnen worden en er zouden dok ters te veel zijn? Dat wil er zoo maar niet bij hem in. Waarom klaagt zijn eigen dok ter en die van zijn broer en die van zijn neef en die van zijn vriend dan altijd over de drukke praktijk, over het sloopende van het vak; waarom zijn er dan zoo dikwijls geen dokters te krijgen; waarom zijn de spreekkamer? zoo vol en moet men vaak uren wachten? Waarom wordt er ten plat- tèlande zoo over gebrek aan dokters, over Bloemendaal ïpopj \vprden verklaard, is mij niet bekend. Een moordende epidemie .heeft er niet' gewoed en ook door de Ku Klux Klan is er geen slachting gehouden, voorzoover ik weet. Wal mij in Bloemendaal is tegengevallen, is ook het vcstigingspercentage van 2.50 Wanneer men de verschillende uitlatingen hoorde, zou mén geloovën, dat Heemstede en Bloemendaal ongeveer gelijke cijfers zouden hebben. Het blijkt echter, dat het cijfer von Bloemendaal nog niet een vierde van dat van Heemstede baalt. Dat de belastingen hier meer dan. één woordje meespreken, zal wel niemand willen ontkennen en ditzelfde geldt uiteraard in omgekeerde richting voor Haarlem, dat een uittocht inplaats van een intocht te boeken had. Op deze cijfers is geen expansie-an- slcfb.te hygiënische toestanden, gebrek aan voor lichting, kindersterfte enz. geklaagd? Dat alles klopt niet. En hij gaat in z;n gedachten terug naar den ouden lijd en vergelijkt den dokter van vroeger met den hedendaagschen arts Wie le jong is om zich den deftigen beer met de grijze deiiii en den hoogen hoed. voorrijdend iv het huurkoetsje te herinneren, die leze er maar eens „de zusters" van Potgieter op na. die den Amsterdamschen dokter in af zijn deftigheid en waardigheid uitnemend heeft geteekend. De dokter in huis gaf altijd het gevoel, alsof meneer pastoor binnen trad. Welk een huiselijker cn meer sociaal wezen is de arts van de 20ste eeuw ge worden met 'en regenjas of in een griis colbertje op de fiets, met een leeren jas en een pet op den motor of voorzichtig en met vaste hand besturend zijn Fordwagen. nexatie te construeéren. Het tegendeel is waar^ Dit echter tusschen haakjes. Geloof me inmiddels, amice, als steeds uw PEREGRINUS. Inderdaad zal Thorbecke nooit gedacht hebben aan uitbreidingen en samenvoegingen van gemeenten zooals wij die de laatste ja ren, b.v. bij Amsterdam, den Haag en Rotter dam hebben gezien cn nog zien. In dc toe komst zal er dan ook wel zoo iets moeten komen als een gewestelijk uitbreidingsplan. Maar op die nieuwe koers kan men dc han gende plannen volgens het oude systeem toch niet laten wachten! Redactie- Door een misstelling was een deel van de „leekepreek" van Zaterdag onleesbar gewor den. Wij laten het bedoelde gedeelte daar om hieronder in den juisten vorm volgen: Zulke verschijnselen zetten echter niet enkel den leider eener doktersorganisati?, maar ook den leek aan het peinzen. En dan be vangt hem op de eerste plaats naast dank baarheid ook een gevoel van sympathie te- Sociëteit „St. Bavo". Ons Genoegen 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw. Reddings brigade kwart over 8 uur. Brongebouw. Den Hout Ledenconcert H. O. V 8 uur. Gebouw Kruisweg 70. Vergadering Kamer van Koophandel 7 uur. Groote oi St. Bavokerk Orgelbespeling door Georg Robert 23 uur. R, K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark- weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend Dinsdagen 's avonds van half 88 uur voor personen beneden 16 jaar; van 8—half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A v Eek Dagelijks van 106 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraai 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. fj. K. Leeszaal e*> mileenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, vaD 24 en van 89 uur Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 819 uur n.m. R K. Bevolkingsbureao Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van S10 uur i op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk DE R.K. HUKSHOUD- EN INDUSTIE- SCHOOL. UITSLAG EXAMENS. Aan de R.K. Industrie- en Huishoud school Kleine Houtweg 14, behaalden de volgende leerlingen het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" I. Braam, J. Kromhout, T. Schoor!, M. Smir afgewezen één leerling wegens ziekte. Bevorderd van de le naar de 2e klasse C. v. d. Berg, A Gerritsen, J. Huyg, D. Lammers, N. v. Leeuwen voorw. 1 niet toegelaten 3. Bevorderd van de le naar de 2e klasse Huishoudkundige" G. Godschalk, A. Kraakman, P. Stappers. Voor het diploma „Costuumnaaien" slaag den P. Godde, C. Kosscn, M. Kraak. Bevorderd van de le naar de 2e klasse A. de Bruyn, A. Hout, N. v. Hemert, N. Reinerie, M. v. Tongeren, N. Vlot, L. v. Gastelen, voorw. 2. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse J. Berg, M. de Groot. C. v. Hemert, C. Vogel, B. v. Zwieten. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse F. Soet, A. Tames, C. Trimbach voorw. 2. Voor het diploma „Linnennaaien" slaagde N. v. d. Klauw. Bevorderd van de lc naar de 2e klasse A. Beekelaar, J. v. Maurik voorw. 1 Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse M. v. Maurik. L. Haack, R. Tiessing. De volgende Patronaatsleerlingen be haalden het getuigschrift G. Bijnsdorp, G. Bouman, B. v. Dijk, A. v. Gastelen, C. Heerens, S. Hermans, M. v. Nimwegen, J. Selhorst, C. v. Spanje, A. v. d. Veldt, M. Verhagen, T. Visser afgewezen 1. Bevorderd van de lc naar de 2e klasse G. v. d. Drift, J. v. Duffelen, P- v. Duffe len, M. Duk. W. Hendriks, D. Heerens, E. Heerens, L. Hofi, M. v. d. Kamp, D. Moné, J. Nieuwenhuizen, A Officier, H. Raag- makers, G. Roosioot, E. Schiering, A. Smee- man M. Stuurman, M. Vogel, M. Zwet sloot, W. Zwetsloot voorw. 1. Zaterdagavond omstreeks half 7, liep dc 9-jarige jongen W. Dinkla, wonende Bcrck- heidestraat 17 rood, met ven vriendje langs het Spaarne, tusschen de Bagijncbrug en het Donkere Spaarne, en wilde spuwen op een boomblad, dat op het water dreef. Hij verloor daarbij het evenwicht, en viel le water. Het jongetje is, na vijf minuten in het water le hebben gelegen, door den brug wachter Joustra met een dreg er uit ge haald. Het bleek, dat het kind tusschen het onderstel van een oitden kinderwagen, die op den bodem van het Spaarne lag, be kneld zat. Aanwezige leden van de Reddingsbrigade hebben een uur lang de kunstmatige adem haling toegepast, evenwel zonder resultaat. Hierna werd door dr. Van Breggen de dood geconstateerd. Het lijkje is naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Het is een zeer droevig ongeval, dat in de omgeving van het Spaarne en de Berck- heydestraat veel consternatie teweeg bracht. Zoo luidt het officieel politierapport. Nader deelt men ons nog bet volgende mede: De bewoners van den Scheepmakersdijk, dus de overzijde van de plek, waar het droevig ongeval plaats greep, zagen het ventje in het water vallen en zij riepen direct om hulp. De brugwachter van de St. Catharijnehrug, die juist naar een aankomend schip ston^l te kijken, en daardoor roet zijn rug naar het ongeval stond, werd door het geschreeuw er opmerkzaam opgemaakt. Direct liet hij zijn brug in de steek en snelde met een reddingsbaak en een collega van hem met een dreg naar de plaats des onheils. Na 5 minuten mocht het hem gelukken het ventje op het droge te brengen, doch hel bleek dat een der voeten van bet jongetje in eer, stuk sportkar bekneld zat, en dat dit de oorzaak geweest is, dat het dreggen niet eerder resultaat had. Door kunstmatige ademhaling en een zuur stof-apparaat probeerde men de levensgees ten nog op tc wekken, doch bet mocht, jammer genoeg, niet meer bateen. Zondagmiddag omstreeks kwart vóór 4 uur reed in het Kenaupark, nabij de via duct, een vrachtauto, waarop een ijsco karretje stond. Boven op dit ijsco-karretje hadden de 21-jarige M. T. en de 12-jarige W. K. plats genomen. Plotseling moest de vracht-auto uitwij ken voor een paar wielrijders, en door deze manoeuvre sloeg de ijsco-kar cr af, en sleepte de beide passagiers,die er bo venop zaler., in haar vaart mede. De gevallenen werden met dezelfde vrachtauto naar het ziekenhuis St. Joannes dc Deo overgebracht, waar bleek, dat M. T. een lichte hersenschudding had bekomen en voorloopig ter observatie moest achter blijven. K. had slechts enkele schrammen gekregen en kon, na verbonden te zijn, zijn weg naar buis vervolgen. De inhoud van de ijsco-kar lag over de straat verspreid. EXAMENS HOOFDAKTE. HAARLEM, 19 Juli. Geëx. 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren A. P. Kieft, Amsterdam F. v. d. Kool, Zaandam. MOOIE OPDRACHT. Aan de architecten C. L. M. Robbers en M. van Ooijen, te Haarlem, is opgedragen het maken, en uitvoeren der bouwplannen van een Collegezaal in het Senaatsgebouw der R. K. Universiteit te Nijmegen. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Stilstand OTGAVE VAN; Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Juli. Hoogste Barometerstand 765.9 m.M. te Blavandshuk. Laagste Barometerstand 754.6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Juli: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke of zuidwestelijke wind, meest zwaarbewolkt, kans op regen of onweer vooral in het zui den, zelfde temperatuur. Door de Kamer van Koophandel was aan den raad der gemeente Haarlemmermeer een adres gezonden inzake de hooge schui er bruggelden in de Haarlemmermeer. Thans is van B. en W. dier gemeente be richt ingekomen, waarin zij mededeelen, dat zij niet kunnen toegeven, dat de schut- en bruggelden, welke in den Haarlemmer- meerpolder geheven worden, buitensporig hoog of ongerechtvaardigd zijn. B. en W. zijn dan ook niet bereid, een eventueel adres te dezer zake aan te bevelen of te steunen. HET SNELLE RIJDEN. Door de motorbrigade is proces-verbaaf opgemaakt tegen een automobilist, die op de Amsterdamsche Vaart met een snelheid <ran 45 K. M. per uur reed. Gisterenavond, ruim 6 uur. liep in 't dorp 't gerucht, dat aan 't Blocmcndaalsche strand een geval van verdrinking had plaats gehad. Er werden verschillende namen genoemd, maar dit was spoedig duidelijk, dat de fami lie: Luden er bij betrokken was. Begrijpende, dat aan 't Bloemendaalsche strand de beste inlichtingen waren te beko men, hebben we ons daarheen begeven. Daar bleek maar al te spoedig dat 't treurige waarheid was. De politie, tot wie we ons het eerst wendden, wist echter nog niets positiefs. Wel lag er een bundeltje kleeren, in een badmantel gepakt, op een der stoe len Wel werd de naam Luden genoemd, maar houvast had zij uit de wilde geruchten nog niét kunnen krijgen. De agent die op onderzoek uit was, was nog niet terug, 't Duurde echter niet lang, of brigadier Smit, kwam met enkele ooggetuigen van het on geluk opdagen. Uit hun verklaringen verna men we 't volgende: Ruim 6 uur, toen deze ooggetuigen zich op 3 a 400 M. benoorden paal 61 op 't strand bevonden, hadden zij gezien, dat een heer en dame zich in zee begaven. Spoedig was de heer een grooter eind van de kust dan de dame. Plotseling hoorden zij den heer waarschuwingen richten tot de dame, om terug te gaan. Hieraan werd door de dame gevolg gegeven. De heer dreef echter steeds verder af cn was spoedig op grooten af stand van dc kust. Blijkbaar voerde hij een zwaren strijd legen den stroom. Vanaf den kant kon men hem om hulp hooren roepen. Maar niemand der aanwezigen was helaas in staat, hulp tc verleenen. Een jongen haastte zich per fiets naar 1 huisje van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Dit was echter ver weg. En 't duurde geruimen tijd eer de lijn ter plaatse was. Ondertusschen was de drenke ling verdwenen. Wel zijn nog een paar leden der B. R. B. met de lijn in zee gegaan, maar het slacht offer was niet meer te zien. Vergeefsche moeite alzoo. Iemand heeft hem vanaf het duin met een verrekijker nog langen tijd zien afdrijven. Men kan zich den toestand van de dame indenken. In hoogst overspan nen toestand vertelde zij, dat de veronge lukte de heer H. Luden van Elswoudshoek uit Overvecn was. Direct is toen iemand per fiets de familie in Overveen van 't droevig ongeval in kennis gaan stellen. Men begrijpt de radeloosheid van de echtgenoote van dea heer Luden. Per auto begaf zij zich direct naar dc plek van het ongeval. Helaas, de zee gaf haar den echtgenoot niet terug. Dr. Varenkamp uit Zandvoort werd ge waarschuwd. Men had nog hoop, dat de zee haar prooi met 't opkomend water nog zou teruggeven. Dit is tot dusverre nog niet ge beurd. 't Strand werd thans, 11 uur n.m, door jachtopzieners afgezocht. Alzoo heeft de zee, de verraderlijke zee, geholpen door een even verraderlijke oosten wind, weer een slachtoffer gevraagd. De heer H. Luden. zoon van den heer Luden. 't gemeenteraadslid, zou zich. na een tennis- partij, aan 't strand, aan 'l eind van den militairenweg door Duin èn Kruidberg, door een zeebad gaan verfrisschcn. Vergezeld van een logee, de echtgenoote van den Bel gischen gezant te Londen, de prinses De Ligny, had hij zich per auto naar zee bege ven, zooals hij bijna dagelijks deed. Waar schijnlijk is hij bij 't zwemmen in een mul geraakt en niet bekend met hetgeen een zwemmer dan te doen staat afgedreven. Waarschijnlijk, of liever bijna zeker, is ook de landwind, hem noodlottig geworden. Nader vernemen wij nog, dat hedenmorgen omstreeks 6 uur, het lijk van den heer den 300 M. ten zuiden van het Bloemen daalsche strand, gemeente Zandvoort, door particulieren is gevonden. Dus ongeveer een uur gaans van de plaats, waar het ongeluk heu plaats gehad. De verongelukte was 39 jaar oud, ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1