Fa, A. C. DOLLEKAMP KENNISGEVING Banketbakker - KI. Houtstraat 11a KRUISWEG 13 27ste Int. Euch. Congres. Programma van Woensdag 23 Juli. D© internationale Eucharistische congressen. BERICHT U HIERMEDE DE OPENING VAN HAAR FILIAAL TELEFOON 125 Een bladzijde uit Nederl. Eucharistische geschiedenis, Nieuwe stichting der Bene dictinessan van het H. Sacrament te Ginneken fMe leeren, dat ook de rijpere jeugd ontvanke lijker daarvoor is dan men oppervlakkig zou meenen. De weg dien het kind in zijn schoonen lentetijd heeft bewandeld aan de hand zijner ouders, die het zoo vaak ter H. Tafel heb ben begeleid, dien weg moet het, jongeling of jongedochter geworden, blijven bewan delen, geholpen door dezelfde ouders. In onze dagen van zingenot en zedelijke bedorvenheid zullen de jeugdige personen staande blijven in den strijd tegen het boo ze, dat hun van alle kanten omringd, in de kracht dier Spijze, die helden kweekt. In de eeuwen der vervolging, toen de Chris tenen de geheele wereld door hun helden moed verstomd deden staan, leefden zij van de Eucharistie, Zulk een kracht putten zij er uit, dat, toen de strijd op zijn hevigste was, de Kerk den geloovigen toestond het Goddelijk brood met zich te dragen. Dat maakte van den jeudigen Tarcisius een mar telaar der H. Eucharistie. „Dat," schrijft de H. Ambrosius, „deed de gruwelijkste martelingen voor de met God gespijzigde geloovigen een bron van genot worden, en zoo standvastig was hun moed, dat de heidensche wereld daar ne der lag, overwonnen, aan hun voet." Zegevieren over alle listen en lagen des duivels, over het bederf en de verleiding der wereld, over driften en hartstochten zullen jongelingen en jonge dochters, die veelvuldig nuttigen, het Brood der Ster ken, den Wijn, die maagden kweekt. Komt, jongens en meisjes, komt ter R. Tafel, gii, die nu nog zijt als engelen. De zuiverheid van Jezus zal u als omkleeden met onschuld en kracht, zoo schreef Mgr. Chesnelong in zijn Vastenbrief van 1908. „Gevoed door Zijn maagdelijk Vleesch zult gij den brand- der hartstochten in u ^voelen verminderen de kieschheid voelen verfijnen eener ziel, die door de Goddelijke schoonheid getroffen, onoverwinnelijk, en onwillekeurig, als het ware walgt van alle laagheden.' „Wilt gij, dierbare jongelingen," sprak eens kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, „uw geloof behouden en verster ken, wilt gij kuisch, krachtig, edelmoedig zijn; wilt gij u opgewekt gevoelen tot een ijver, die zich zelf opoffert en vergeet? Communiceert dan dagelijks. Een herinne- ring aan mijn leeraarsambt aan de univer siteit van Leuven is mij bijgebleven en ik maak ze hier eenvoudig bekend tat bemoe- diging van hen en dezen zijn Goddank niet weinigen die oprecht het godsdien stig leven ten einde toe willen doorleven, voor zich zelf en voor anderen; dege nen onder mijne vrienden of leerlingen, die grootmoedig genoeg waren christenen te zijn, niet in het oog der wereld, maar in den grond van hun hart, voor God en voor Christus, dien zij wilden behagen; voor hun geweten,- dat zij wilden involgen; en die luisterend naar de leiding, die hun werd aangegeven, met de dageliiksche com munie ziin begonnen en daaraan ziir. ge trouw gebleven door al de wisselvallighe den van hun leven heen, zijn allen onwan kelbaar sVndvsstig gebleven in hun gelooi; hebben niet gekend, wat de anderen noe men de crisis van het geloof en van de jeugd, en. wat meer is, zij zijn ontsnapt aan dat onsamenhangende, wispelturige, aarze lende in opvattingen en gedrag, dat bij zoovele jongelingen -uitloopt op ontmoedi ging cn verbanning van alle werkkracht." Mogen, de kinderen, jongelingen en jonge fontfe dochters gewend worden aan de veel vuldige communie, zoo mogelijk aan de dageliiksche H. Communie, opdat zij on schuldig opgroeien, rein en kuisch, werk- jaam, matig en innig godsvruchtig blijven. Laten wij een geslacht, met heldhaftige liefde voor Jezus in het H. Sacrament be zield, opkweeken, sprak Mgr. Mariano Soler, aartsbisschop van Montevideo op het Eucharistisch Congres van Rome, als wij dat slechts mogen bereiken dan hebben dc Eucharistische Congressen hun wereld- taak verricht Van hen moet jn.i. de gods dienstige en sociale wederopleving uit gaan. Bidden we Cod, dat dit ook de vrucht moge rijn van. het Eucharistisch Congres dat van 22- tot 26 Juli in Amsterdam ge- heiden wordt. Utrecht,. St. Gregoriushuis. J. BERGMANS. Audiëntie. Des morgens verleent Zijne Em. de Kardi naal-Legaat audiëntie aan de congressisten in zijne residentie, Johan Vermeerstraat No. 2, van 10 tot 12 uur en des namiddags van 354 tot 5 uur. Des avonds te 6.uur luiden de klokken der Katholieke Kerken. Te half 7 in de kerk van St. Willibrordus, Amsteldijk: Kerkelijke opening van het Con gres. Onder het plechtig Openings-Lof in de St. Willibrordus wordt gezongen door het kerk koor onder leiding van den directeur Theo v. d. Bijl. Opeaingsvergadering te 8 uur in het Stadion. Bij aankomst van den Kardinaal-Legaat Alinkt de Marcia Pontificia, I. Rede door Z. D. H. Mgr. Th. Lud. Heij- len, Bisschop van Namen, President van het Permanent Comité. II Rede door Z. D H Mgr. Aug. Jos. Calher, Bisschop van Haarlem. Ui. Lezing van de Breve van Z. H. den raus. IV. Rede van Z. E. den Kardinaal-Legaat. V. Begroetingen door de landen, die geen redenaar hebben op 't Congres. Door middel van den .Joud-speaker" is alles voor iedereen duidelijk verstaanbaar. Het eerste internationale Eucharistische congres kmam bijeen te Rijssel. Het lag in de plannen der Voorzienigheid, dat Frankrijk, waar de gedachte aan zulk een hulde geboren was, ook de eerste verwerkelijking binnen zijn mijlpalen zou zien. Meer dan honderd jaar was dat land de propagandist geweest voor het revolution- naire ongeloof, daarom scheen het nu de apostel te moeten zijn voor een algemeene en openlijke erkenning door heel de wereld van het geloofsgeheim der Eucharistie, van een eerherstel door alle volkeren van den smzad, Jezus Christus aangedaan. Het Comité te Rijssel deed een oproep verschijnen, onderteekend door Mgr. de Ségur en twee secretarissen van het Comité. Heel de christelijke wereld en niet alleen Frankrijk lijdt, zoo zeggen zij daarin. De storm van haat, die tegen de Kerk is los gebarsten, is zoo geweldig, dat geen mensche- lijke kracht in staat is ze te breidelen. Daarom is een bovennatuurlijke kracht noodig, Gods tusschenkomst, en het is de taak der Katho lieken die af te smeeken. Alle volkeren zijn raeer of minder schuldig aan de rampen, die de Kerk treffen, alle moeten dan ook deelen in het plechtige eerherstel, dat de wereld nieuwe krachten zal aanbrengen. Uit de meeste landen van Europa en uit Amerika waren vertegenwoordigers op dit eerste congres van 2830 Juni 1881. Ook eenigé Nederlanders, waaronder de vice- consul van Nederland in Parijs, M. van Lier, brachten er hun betuigingen van geloof en liefde op deze internationale bijeenkomst. Het was een proef en het werd een succes. De eerste - schakel van den gouden keten was gesmeed. Het jaar daarop kwam een nieuw congres bijeen in de Pauselijke stad aan de Rhóne, Avignon, en in 1883 eindelijk in Luik, de stad, Waar de H, Juliana in de Middeleeuwen geijverd had voor het invoeren van den Sacramentsdag. In het Zwitsersche Freiburg namen reeds 20.000 personen deel aan de plechtige slui tingsprocessie. Daar werd bijzonder gehul digd de nagedachtenis van onzen grooten landgenoot, den zaligen Petrus Canisius. Toulouse, de rustplaats van den zanger van het Lauda Sion, Sint Thomas van Aqui no, en Parijs met zijn basiliek van eerherstel op den Montmartre volgden dan Antwerpen, waar Tanchelm zijn kettersche leer omtrent het H. Sacrament .verspreidde en de H. Norbertus de rouwmoedige gevallenen weer tot de ware leer terugvoerde. In 1893 was .Jeruzalem aan de beurt, de stad, waar Jezus het H. Sacrament des Al taars instelde. Hier konden ook de Costersche christenen hun lofzangen paren met de Westerlingen, die op twee machtige zee schepen naar het H. Land waren gepelgri meerd. Latijnen, Syriëts en Armeniërs, Slaven en Grieken en Maronieten, vierden na elkaar in vóllè plechtigheid van hun eigen weidsche liturgie de H. Mis. Het Morgen- en Avondland toonde zich één in de kennis, de liefde en de verheerlijking der H. Eucharis tie Reims. Paray-le-Mo nial. de stad van het H. Hart, Brussel en de Mariastad Lourdes, Angers, Namen, A.ngoulème, Rome eindelijk kwamen het H. Sacrament hun hulde bewij zen. Ia de hoofdstad der christenheid werd in 1505 het zilveren jubité der internationale Eucharistische congressen gevierd onder praesidium van den grooten en heiligen Pius X Het volgend jaar verscheen in Doornik voor het eerst eên Kardinaal als gezant van den H. Stoel, gelijk het sedert dien het gebruik is. Op dit congres werd het pas verschenen Pauselijk decreet over de dagelijksche com munie tot onderwerp der besprekingen ge nomen. Hier begon, mag men zeggen, de alge meene uittocht der zielen uit de troostelooze woestijn van het Jansenisme naar het zon nige land van belofte, de dagelij l$sche H. Communie. 1907 zag inMetz Duitschland zijn grenzen ontsluiten voor een Eucharistisch congres, waaraan niet minder dan 150.000 personen deel namen. Heel de stad vercenigde zich blijde ter vereering van Jezus in zijn aan biddelijk Sacrament. Keizer Wilhelm II had het Congres zijn hooge bescherming toe gezegd en volgde van verre het verloop ervan. Nu komt de rij der groote congressen, waarbij de vorige in luister, in aantal van personen, in belangstelling van Bisschoppen en Kardinalen in het niet zinken. Voor 1908 werd het congres bijeengeroepen in Londen, de hoofdstad van Engeland, het land, welks koning tot voor enkele jaren bij zijn troonbestijging den eed moest afleggen, dat hij niet geloofde aan de verandering van brood en wijn in het Lichaam en Bloed van Christus Het congres werd een triomf, die alle ver wachtingen te boven ging. Eiken avond waren 12.000 personen vergaderd in de ont zaglijke Albert-Hall, waar herhaaldelijk in stormachtige geestdrift hulde werd gebracht aan Christus in Zijn H. Sacrament en aan Christus, vertegenwoordigd in Zijn zicht baren Stedehouder, den Paus. Plechtig werd aldus belijdenis afgelegd van die twee geloofspunten, welke d.e Protestanten vooral van ons gescheiden houden. Een onvergetelijk schouwspel bood ook de diep-roerende processie der kinderen, die in onafzienbare rijen met hun kleurige vaandels en schilden en zinrijke opschriften door de Victoria-Street optrokken. Maar de meest indrukwekkende plechtig heid, die de kroon zette op deze gouden Sacramentsdagen, was de plechtige omme gang van Zondag 13 September. Tot diepe teleurstelling der Katholieken, waaronder vooral de Ieren moeilijk hun toorn konden bedwingen, en tot veront waardiging oók van vele oprecht denkende Protestanten, werd op het laatste oogenblik verboden, dat het H. Sacrament in den stoet zou meegaan. 30.000 Katholieken met den Roomschen adel van Engeland aan de spits, 1500 priesters, meer dan 100 Bisschoppen en Kardinalen in capa magna vormden den triomfstoet. Bijna 500.000 menschen, katho liek en protestant, waren samengestroomd om die grootsche processie voorbij te zien tr:kken. En al die menschenstroomen mondden uit vóór de Wéstminster Kathedraal. Kardinaal Varinutelli; de Pauselijke legaat verscheen met het Allerheiligste op het groote balkon boven het voorportaal en zegende de wijde menschenmenigte, de vertegenwoor digster van alle volkeren. De volgende bijeenkomst daagde in het eerbiedwaardige Keulen, het Duitsche Rome, de rasechte katholieke stad, die zich nooit heeft willen buigen onder een Prótestantsche overheersching, zoovele eeuwen het middel punt van godsdienst én beschaving voor de landen aan den Beneden-Rijn. In zes verschillende talen werd de lof van het H. Sacrament bezongen. Ook Neder land had zijn afzonderlijke sectie, ons door luchtig Episcopaat was er tegenwoordig. De eindprocessie kon ónder de hooge bescher ming van het wereldlijk gezag in deze katho lieke stad en streek allen luister ten toon spreiden. Bijna 100.000 mannen namen er in de volmaakste orde deel aan en trokken biddend en zingend door de feestelijk ver sierde en bevlagde straten. Maar ook de nieuwe wereld wilde toonen, dat zij geestdrift en liefde had voor Jezus in het H. Sacrament. Montreal, de oude katholieke stad van Canada, had het geluk de uitverkorene te zijn. Grootsch waren ook hier de plechtig heden, geestdriftig de vergaderingen in deze stad,, wier godsdienstzin slechts door weinig oudere steden in Europa zal overtroffen of geëvenaard worden. Als bijzonderheid van dit congres dient vermeld een plechtige pontificale H. Mis in de buitenlucht. Tegen de groene helling van den Mont-royal was een groot wit altaar onder een trotschen koepel opgericht. 100 Kardinalen cn Bisschoppen, 2000priestersen 300.000 geloovigen woonden dit H. Misoffer bij. Een koor van 800 zangets met orkest voerde de liturgische zangen uit. Het ridderlijke Spaansche volk, nog nooit door een ketterij besmeurd, vorderde nu de eer op voor zijn hoofdstad, Madrid. Geen enkel Eucharistisch congres had een Koning geknield gezien voor de altaren, geen zijner afdeeiingen telde prinsen en prinsessen onder haar bestuursleden, nergens nog had de Pauselijke afgezant zijn intrek genomen in een koninklijk paleis, en dat alles gaf Ma drid. De deelneming van het koninklijk hof, het leger, den adel en de wetenschappelijke wereld heeft alle plechtigheden omfonkeld met vorstelijke weelde en statie. Geheel Spanje nam deel aan de groote pro cessie. De bloemenstad Valencia had treinen vol frisschc ruikers geleverd voor de versie ring der straten. Het Allerheiligste werd door de stad gedragen op een praalwagen, getrok ken door twee-en-dertig Granden uit den hoogsten Spaanschen adel. De kóning volgde m een galawagen, be spannen 'met acht arabische paarden. Vóór het kóninkiijk paleis aangekomen, betrad de Kardinaal met het H. Sacrament, door de koninklijke familie met brandende kaarsen begeleid, het balkon en zegende het verza melde volk. Hierna plaatste de Kardinaal het Aller heiligste op den koninklijken troon in de groote troonzaal. Dé koning, het geheele hof en de gezanten der mogendheden knielden ervoor neer en in diepe ontroering bad ko ning Alfons luidop „Souvereine Vorst, Ko ning der Koningen, Heer aller vorsten der aarde, vóór Uw verheven troon van genade en barmhartigheid werpt zich geheel Spanje, het geliefde land Uws Harten neer. Uw volk willen wij zijn. Heersch Gij over ons Moge Uw rijk eeuwig duren, van eeuw tot eeuw. Amen 1" 11—15 September 1912 congres te Weenenl Weemoedige' herinneringen roept ons die datum te binnen. Voor het laatst heeft de katholieke volken gemeenschap, die onder den scepter der edele Habsburgers zoovele eeuwen vereenigd was, haar eenheid in geloof betuigd, trots verschil van taal en afstamming. „Eucharistia Aus- triae vita. De Eucharistie is Oostenrijks le ven klonk het in alle toonaarden in die dagen. Heel de schittering van het keizerlijk-ko ninklijk hof, heel het geloof van de vele Habs burgers ontplooiden zich. Keizer en hof, leger en alle volken der Oostenrijksch-Hongaar- sche monarchie vormden een hofstoet rondom het Allerheiligste. Bijzondere sympathie vond dit congres ook bij ons, Nederlanders, omdat Nederlands groote zoon, Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum als Pauselijk legaat in de Donaustad verscheen, als een vorst ingehaald, als gast van den monarch zelf op den Hofburcht ver blijvend, door keizer en aartshertogen met eerbied en voorkomendheid behandeld. Wie van ons herinnert zich niet de versla gen van vergaderingen in de weidsche Ro tonde, waar al wat Oostenrijks Kerk en Staat edel en voornaam had, bijeenkwam met dui zenden uit de volkeren der Monarchie. Veer tien secties hielden ieder in haar eigen taa hare vergaderingen, aldus een beeld gevend van de algemeenheid der Kerk. De openings rede van onzen Hollandschen Kardinaal „De H. Eucharistie is ons heil, onze kracht, ons leven, onze glorie" wekte aller bewondering en geestdrift. De slotprocessie leverde een weergaloos schouwspel, al moest zij door het slechte weder veel van haar glans inboeten. Honderd duizend personen uit alle stam en volk, velen, zooals de Tirolers, in hun schilderachtige nationale kleedij, 200 Bisschoppen en Aarts bisschoppen, tien Kardinalen in hun galarij tuigen, trokken de oogen der devote toeschou wers voorbij. Dan zag men den Kardinaal legaat geknield vóór het Allerheiligste in den met zes paarden bespanden triomfwagen, die beschilderd werd door Rubens en gebruikt bij de kroning van Maria Theresia. Onmiddel lijk daarop volgden Keizer Frans Jozef en dc Aartshertog-troonopvolger, de prinsen en adel en afdeeiingen van het leger in hun schit terendste uniformen. Het was de laatste groet van dat machtige katholieke rijk, voor het in den jammer der komende jaren zou verzin ken. Na Weenen kon het niet grcotscher en prachtiger meer 1913 zag het congres op Malta, het echt katholieke eiland in de Middellandsche zee. Dit congres deed meer denken aan een groot innig familiefeest. In 1914 vierde Lourdes voor de tweede maal zijn Eucharistische Congresdagen. Nog eens voelden de Katholieken van geheel de we reld, dat zij broeders waren, één in hun H. Geloof. Maar reeds brak in het Oosten het onweer los, dat geheel Europa in rouw zou dompe len en verdeeldheid bracht tusschen de broe ders van het ééne Geloof. In die vijf jaren van bloed en tranen kon aan geen internationalen triomftocht voor Jezus in de Eucharistie gedacht worden. Maar nauwelijks verstommen de ergste klanken van haat en afkeer, nauw kan de Paus zich weer richten tot al zijn kinderen zonder te moeten vreezen te worden misverstaan, of weer herrijzen de internationale Eucharis tische congressen. In 1921 riep Benedictus XV het in Rome bijeen. Wij herinneren ons de treffende plech tigheden in de weidsche basilieken, de heer lijke waarlijk internationale processie, toen Rome's bevolking met haar priesters en kloos terlingen, Bischoppen en Kardinalen door de straten der eeuwige stad trokken, vooruit gaand hun Koning Christus, wiens troon niet wankelt, al storten alle aardsche vorstendom men ineen. En nu Christus' triomf in Nederland. Niet tegenstaande het z.g. „prótestantsche karak ter der natie", ondanks het verbod der open bare processies, ondanks het hatelijke gods dienstbeperkingen, waaraan het Katholiek Nederlandsche volk nog altijd moet bloot staan, zal katholiek Nederland in zijn eigen trotsche hoofdstad zijn geloof en liefde be tuigen aan Jezus in de Eucharistie, in tegen woordigheid van en in vereeniging met de afgevaardigden der volkeren van de geheele wereld. Wanneer dan het H. Sacrament in de handen van den Kardinaal - legaat zegenend neerdaalt over de gebogen hoofden van Ger maan en Galliër, 'Kelt en Brit, de donkere zonen van het Zuiden en de blonde kinderen van het Noorden, dan zullen allen zich één voelen, één in geloof en liefde, één als kin deren van de eene, heilige, katholieke en apostolische Kerk. Amsterdam Internationaal Echaristisch Congres. De koppeling dier woorden doet het Ne derlandsche hart sneller kloppen. De glorie van onzen metropool noemen wij allen onze glorie, want niet aan zichzelf alleen heeft katholiek Amsterdam dat voor recht te danken, maar aan het lijden en strij den van heel het katholieke vaderland. Ons Nederland toch draagt een heerlijke traditie van Eucharistievereering 't is gedrenkt door het bloed van Gorcums Heiligen, martela ren van de H. Eucharistie, 't is op vele plaat sen verheerlijkt door wonderen om Chris tus' sacramenteele tegenwoordigheid te be wijzen, heel ons land eindelijk heeft mede geleden in de lange eeuwen van geloofs- verdrukking en daarom mag het met fier- heid deelen in de eer, die de hoofdstad tot uit verkoren" gemaakt heeft. Doch niet eerst in 1923 is gedacht aan Am sterdam, ue Mirakelstad, om daar aan Jezus Christus de souvereine eer te geven, die Hem als Koning van alle volkeren toekomt. Neen, toen het plan gerijpt was om een Internationaal Eucharistisch Congres te hou den, werd Amsterdam genoemd als eerste plaats van samenkomst. Waren de omstandig heden toen gunstiger geweest, dan had Ne derland kunnen bogen op de onsterfelijke glorie, het eerste land te zijn, waar door ver tegenwoordigers van alle volkeren aan Jezus ia het IT. Sacrament waarlijk koninklijke eer werd gebracht. Helaas, het mocht toen niet zijn, eerst na bijna dertig jaren kon de liere Amstelstad zich ontsluiten voor Christus' triomf. U te verhalen van de eerste pogingen om aan Amsterdam die eer te bezorgen, is het doel van dit artikel. De Eucharistische Congressen danken hun oorsprong aan eene vrouw, Emilie Tarai- sier, in 1835 geboren en in den ouderdom van 76 jaar te Tours overleden Van haar prille jaren af had zij een bijzon dere godsvrucht tot het H. Sacrament des Altaars, die nog toenam, toen zij op twaalf jarigen leeftijd intrad in een pensionaat der Dames du Sacré Coeur. Haar verlangen om later in een klooster te treden, werd niet vervuld, elke poging daartoe mislukte. Een ontmoeting met den Eerbiedwaar- digen Pater Eymard, stichter van de Congre gatie der Priesters van het H. Sacrament, en met mijnheer Dupont, den heiligen man van Tours, verlevendigde haar verlangen om zich geheel aan het H. Sacrament dienst baar te maken. Ondertusschen beproefde God haar door lijden en kruisen, om haar voor te bereiden op de groote taak, die haar wachtte. In de jaren 1873—1874 ijverde zij voor bedevaarten naar steden, waar een Eucha ristisch wonder had plaats gehad. Zij kwam in die jaren in verbinding met vele hoog staande priesters en leeken, die ijverden voor de uitbreiding van de godsvrucht tot het Allerheiligste, o.a. met den bekenden Mgr. de Ségur, die ondanks jarenlange blindheid door woord en geschrift machtig veel wist te ar beiden om het geloof in Frankrijk te be houden. Bij een bedevaart in 1874 naar Douay in Fransch-Vlaanderen, had als vrucht dier edele samenwerking her eerste Fransche na tionale Eucharistische Congres plaats. Hier rijpte in clen geest van Emilie Tamisier het plan om deze congressen internationaal te maken, alle volken saam te doen komen om eer en lef aan Jezus in het H. Sacrament te brengen. Mgr. de Ségur en anderen werden hiervoor gewónnen. Frankrijk scheen echter wegens de in die dagen uitgebroken kerkvervoigeng niet het aangewezen land om de Katholieken van alle landen te vergaderen. Een vurig Katho liek, M. de Pélerin, wees haar daarom op België als op het land, waar het feest an het H. Sacrament zijn oorsprong had ge vonden en dat dus bij uitstek geschikt scheen om ook de bakermat te wezen van de inter nationale Echaristische Congressen. Mgr. de Ségur was onmiddellijk voor dit voorstel ge wonnen en gaf haar een aanbeveling mee voor de bisschoppen, schreef zelf aan clen Aartsbisschop van Mechelen, Zijn Eminentie Kardinaal Dechamps C.ss.R. en stelde een smeekschrift op aan den Paus. Mejuffrouw Tamisier begaf zich naar Me chelen tot den Kardinaal, die haar met groote goedheid ontving. „Ik ga spoedig naar Rome", zeide hij, „daar zal ik zelf den H. Vader de stukken aanbieden, die Mgr. de Ségur mij gezonden heeft." Belangstellend luisterde de grijze kerkvorst naar de plannen en wenschen van Mejuffrouw Tamisier. „Luik zal de con- gresstad moeten zijn," zei de Kardinaal plot seling, „ik zal er Monseigneur Doutreloux over spreken." Dan na eenige oogenblikken van stilzwijgen sprak hij „We hebben spoe dig verkiezingen hier in België. Het zal moei lijk zijn de aandacht daarvan af te trekken. Toch moet dat internationaal eerherstel plaats hebben, ja, het moet." Bij een tweede bezoek aan Zijne Eminen tie, vroeg Emilie Tamisier, of wanneer voor België het oogenblik ongeschikt scheen, niet aan" Nederland gedacht kon worden, want zij had gehoord, dat te Amsterdam, de hoofd stad des lands, in de veertiende eeuw een schitterend mirakel met het H. Sacremant geschied was. De Kardinaal antwoordde haar „Bin nen eenige dagen vertrek ik naar Rome. Ik zal het smeekschrift van Mgr. Ségur aan Zijne Heiligheid aanbieden. Keurt de Paus het goed, dat wij nu een Eucharistisch Con gres houden, dan heeft Amsterdam eenigen titel om de uitverkoren stad te zijn. Oordeelt echter de Paus, dat het beter is te wachten, dan moeten wij Luik kiezen." Mejuffrouw Tamisier deelde aanstonds aan Mgr. de Ségur mede, hoe de zaak stond en deze schreef haar terug „Ik geloof, dat het zoo goed gaat. Amster dam in een neutraal land, waar, naar ik meen, de burgelij ke overheid zeer welwillend ge zind is. Vandaar kan ons Eucharistisch werk uitstralen over Engeland en dan teruglich- ten op Frankrijk, België, Italië, Spanje, enz. Terwijl Kardinaal Dechamps naar Rome reisde, om daar de zaak aan den heiligen Vader voor te leggen, vertrok de ridderlijke kampioen van het H. Sacrament naar Utrecht in gezelschap van een zekere Mevrouw de Metis, de stichteres van het werk der Arme Kerken. Het eerste bezoek van Mej. Tamisier gold den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Schaep- man. Zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid was overtuigd dat een Internationaal Eucha ristisch Congres in Nederland zeer welkom zou zijn, maar als plaats van samenkomst achtte hij Den Bosch met zijn ruime en prachtige kathedraal meer geschikt, of anders Gorcum, dat weliswaar geheel Protestantsch was, doch welks martelaren, die in de 16de Eeuw hun bloed voor de leer der Eucharistie hadden gestort, hoog vereerd werden. Ook Maastricht zou zulk een grootsche Sacra- mentshulde waardig zijn. Toch zeide de prelaat, Amsterdam niet te willen uitsluiten; dat zou den Bisschop van Haarlem, onder wiens rechtsmacht Amsterdam stond, on aangenaam kunnen zijn. Daarom moest zij zich persoonlijk tot dien kerkvoogd wenden. Weldra was Emilie nu in Amsterdam, waar ze gastvrijheid vond bij de Zusters vary het St. Bernardusgesticht op het Rokin. Zij ontmoette er een oud-leerlinge der Dames du Sacré Coeur, Marie Wattiau, die zelf geheel begeesterd was voor de devotie tot het Allerheiligste. Deze bezorgde haar spoe dig bij de seculiere en reguliere geestelijk heid en bij aanzienlijke Amsterda.nsche families vele kenr.issen en begunstigers. Het plan om aanstonds naar den Bisschop van Haarlem te gaan, lachte niemand toe. Men vreesde een weigering van Mgr. Snic kers. „Wat U eerst moet doen," zeiden de prac- tische en bedachtzame Hollanders, „is aa« den Paus zeiven den zegen op het werk der Internationale Eucharistische Congressen te vragen. Als Leo XIII dan Holland als plaats voor de eerste samenkomst aanwijst, za» priester en leek aan het werk gaan en dan zult U wat zien," God liet nu, gelijk het zoo dikwijls ge" beurt bij goede ondernemingen, den gang der zaken vertragen. Emilie wérd ziek, de Hollandsche moeraslucht bezorgde haar de j koorts. Daarbij lieten de regenten van het St. Bernardus-gesticht haar aanzeggen, dat zij haar een langer verblijf niet konden toe staan. Pastoor Schlütter van de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen be zorgde haar een onderkomen in het gastvrij I huis van den heer Gomperts, lid van de S:- Vincentiusvereeniging en stichter van het bekende liefdewerk „Oud Papier." Mgr. de Ségur bleef Emillie steunen doof zijn brieven; hij hoopte, dat Kardinaal Ds" champs spoedig uit Rome de gezegelde ver klaring zou zenden, dat de Paus zijn zegen schonk aan het eerste Internationale Eucha- ristische Congres in Holland, „waar de harten zoo wel gezind zijn." Doch de brief van den Mechelschen Kar dinaal bleef uit en Mejuffrouw Tamisier kon niet eeuwig in Holland blijven. In den kleinen vriendenkring werd daarom be- sloten nu toch maar naar Mgr. Snickers, den bisschop van Haarlem, te gaan. Mijnheer j en Mevrouw Gomperts en Mej. Wattia" zouden Mej..Tamisier bij haar bezoek ver gezellen. 9 Tevoren had zij den Haarlemschen bis- i schop een copie van het smeekschrift aan den H. Vader, een uiteenzetting van haar plan en een aanbevelingsbrief van den aarts bisschop van Utrecht doen toekomen. Mgr. Snickers hing een levendig tafereel op van het geloofsleven, de godsvrucht, de goede zeden van zijn onderdanen, en ver klaarde, dat hij daarom het nut van een inter nationaal congres niet inzag en ook niet de noodzakelijkheid van zulk een openlijke geloofsbetuiging aan de IT. Eucharistie. Integendeel. Het voorstel daartoe alleen» zoo meende hij, zou zijn diocesanen schan- dalizeeren. Hierop veroorloofde Mej. Tamisier zich eerbiedig te vragen „Maar, Monseigneur, omdat uw volkzoogoed, zoo vurig, zoo voor beeldig is, laat ons juist tot dat volk gaan en er beter door worden." Maar dat maakte op den Hollandschen bisschop weinig indruk. „Ik geef u mijn goedkeuring niet en i» weiger ze ook niet" was zijn eindbeslissing- „Als men mij een program bezorgt en een overzichtelijk plan, zal ik de zaak een sna* gaan." Met dit bescheid eindigde de audiëntie» die anderhalf uur geduurd had. Gehesl terneergeslagen keerde Emilie Ta* misier naar Amsterdam terug. Mgr. de Ségur echter, wien zij alles schreef, gaf haat nieuwen moed. Hij gaf haar den raad, pas toor Schlüter te raadplegen over een pro gram, dat men aan Mgr. Snickers en de andere Hollandsche Bisschoppen kon voor leggen, alles in de veronderstelling dat me" den verlangden Pauselijken zegen voor hel werk kreeg. Pastoor Schlüter was niet zoo optimist tisch gestemd als zijn Bisschop omtren' den toestand van den godsdienst in Neder land. „Ook Holland heeft te lijden," zoo zeide hij, „zonder ophouden is er strijd met Pro* testanten en schismatieken. De geheime ge* nootschappen ondermijnen den bodem, a' is het geleidelijk en langzaam, overeen komstig het nationaal karakter. De dweep* zucht der Protestanten staat ons geen open bare processies of pelgrimstochten toe, terwijl alle goddeloosheid de baan vrij heeft. Onde* het juk der vreeze gaat het geloof in vele zielen achteruit. Een Sacramentscongres in Amsterdam zou de fierheid van alle Hol landsche Katholieken doen toenemen, hel zou een zegen en een weldaad zijn, die onS land te danken had aan de oudste dochter der Kerk." De Pastoor schreef ook aan Mgr. de Ségui en drukte zijn wensch uit, dat de H. Stoel een algemeenen oproep aan de katholieke wereld zóu richten tot grootere vereeriöS van het H. Sacranentmet bijzondere geeste lijke voorrechten voor de priesters, en laten, voor de geloovigen, die Jezus in H. Sacrament een bezoek brachten. „Dan zoo zeide de ijverige zielenherder, „dan zou* den de kerken niet gesloten worden na af loop der H.H. Missen, gelijk dat in Neder land de gewoonte is, en konden de geioovige" elkaar aflossen in onafgebroken aanbidding- De katholieke leeken, aan wie Mejuffr- Tamisier een bezoek bracht, waren, tot alle offers bereid voor het Eucharistisch congres- „Laat onze Fransche broeders bij on? komen, zeiden zij, heel ons huis staat te hunner beschikking. Wij zullen hen als familieleden beschouwen. De priester zullej] we met nog meer zorg en eer ontvangen- Re kenend op God en de toekomst ver liet de ijveraarster voor het H. Sacramenl Nederland, dat haar en zooveel troost efl zooveel teleurstelling bezorgd had. Op haat terugreis naar Frankrijk, ging zij te Mecheleö aan Kardinaal Dechamps den uitslag van ha at reis meedeelen ze verzekerde hem, dat de seculiere en reguliere geestelijkheid van Ne derland voor haar plannen gewonnen wa ren en enkel den wenk hunner Bisschoppen afwachtten, en deze verlangden op hun beurt een juist program en den zegen van Roitie- Wijl ook in België voor dat jaar zulk een congres onmogelijk werd geacht, namen de Eucharistische ijveraars het besluit, niet tegenstaande alle moeilijkheden, in Frank* rijk zelf het eerste internationaal Eucharis* tische congres te houden. Dit kwan den 28sten Juni 1881 te Rijssel bijeen. Wol ksmissionaris). Heb het aitstekendste aas te bieden dal iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. ir wordt gewerkt, veel en hard gewerkt door priesters en leeken om de godsvrucht tot het H. Sacrament te verbreiden, te ver diepen en vruchtbaar te maken. Het aan staande Internationale Eucharistische Con gres geeft nieuw enthousiasme, zoodat er nog meer, nog intenser gewerkt zal worden om den Eucharistischen Liefdekoning te doen heerschen in alle harten. Alle Apostolische mannen echter voelen, dat zij niets vermogen zonder het gebed en de verstervingen van uitverkoren offerzielen. Het is goed, aanmoedigend voor hen, te we ten, dat zij niet alleen staan in hun Eucha ristischen arbeid, maar dat velen meewer ken, en vooral meebidden. Door stil gebed zijn vele kloosterlingen 'n krachtige hulp van de apostelen van de Eu charistie. Ter gelegenheid van het Eucharistisch Con gres, is bet goed, de aandacht te vestigen op een kloosterorde, in ons land nog te weinig bekend; n.m. de Benedictinessen van het H- Sacrament, die nu pas weer een nieuwe stichting begonnen zijn te Ginneken. Haar bijzondere en uitsluitende taak is het, te bid den voor den triomf van den Christus Eucha- risticus. De kloosterorde ontstond in Frankrijk in den tijd, toen door dén invloed van hêt Jan senisme de godsvrucht tot het H. Sacrament sterk verflauwde. Er moest een krachtige Eucharistische beweging gesteld worden te genover dien Jansenistischen invloed. Ge steund door ijverige priesters en kloosterlin gen, stichtte in 1654 Moeder Mechtilde van het H. Sacrament deze Eucharistische Con gregatie. Het zijn Benedictinessen van de oudste observantie met nachtofficie, onthouding en groote monniken-vasten. Blijde gehoorzaam heid aan de oversten, een zoo groot moge lijke onderlinge liefde, maken dit strenge leven opwekkend en aangenaam, waardoor zij wederom in staat zijn, haar bijzondere verplichting, den eeredienst van het H. Sa crament, zoo goed mogelijk te vervullen. Bi) de gewone geloften voegen zij dc geloften van den eeredienst van het H. Sacrament, Haar leven is daar geheel op ingericht en alles wordt teruggebracht tot deze bijzon dere devotie. Op het Benedfctijnsche kleed dragen zij een kleinen remonstrans, waarop de woor den gegraveerd staan: „Geloofd en aanbe den worde altijd het Allerheiligste Sacra ment des Altaars." Dat schietgebed hebben zij voortdurend op dc lippen; bet is de on derlinge groet, daarmede beginnen en eindi gen zij al haar oefeningen. De dagelijksche werkzaamheden worden verricht ter eere van het IT, Sacrament en onder het werk richten zij zich dikwijls in den geest naar dien God van Liefde. Den tijd, die overblijft van de verplichte bezigheden, zooals gebed, geestelijke lezing, studie van de H. Schrift, beoefening van den kerk zang, enz., werken zij met innige piëteit aan het vervaardigen van misgewaden en kerk- ornamentcn, om oók zelfs in haar handwerk het H, Sacrament te eeren. De twee groote middelen echter om Jezus in Zijn H. Sacra ment te eeren en waartoe al het ander», wordt ternggebracht, zijn: de eeuwigdurende aanbidding van het Alelrheiligste en het Eer herstel. Noch overdag, noch des nachts is het H. Sacrament zonder hulde. Uur na uur volgen de religieuzen elkander op voor de aanbid ding- Iedere Donderdag is een Sacramentsfeest. Dan hebben zij Mis en Officie van het H. Sacrament, den geheelen dag uitstelling en de zusters verlaten de kapel niet, tenzij voor de maaltijden om den geheelen dag gezamenlijk hulde te brengen aan Jezus in Zijn H. Sacrament. Sacramentsdag met het octaaf wordt met den grootsten luister gevierd. Niets wordt gespaard, om den God onzer altaren hulde te brengen. De tweede groote verplichting is eerherstel te brengen voor de beleedigingen en de heiligschennissen tegen de H. Eucha ristie bedreven. Haar eerbied voor het H. Sacrament, dien zij in alles toonen, is een eerherstel voor de oneerbiedigheden, haar vurigheid in aan bidding en communie is 'n eernerstel voor de lauwheid en de lafheid van vele men schen. Beurtelings brengt één der zusters, die voor dien dag den naam van Eerherstelster draagt, den geheelen dag door in oefeningen van boete en eerherstel. Vanaf de conven- tueele Mis tot aan de Vespers is de Eerher stelster in geestelijke afzondering. ?4idden in het koor staat een groote kandelaar in den vorm van een kolom, verbeeldende de gee- selkolom van Christus; de brandende was kaars er op herinnert aan den van liefde brandenden Jezus en aan de verplichting toi vurige wederliefde. De Eerherstelster knielt bij deze kolom neer, omvat met beide handen de waskaars, terwijl zij een koord, dat aan de kolom be vestigd is, om den hals slaat, om aan te dui den, dat zij zich zoo nauw mogelijk met Jezus' lijden wil vereenigen. Na de conventueele Mis komt de zuster, die dc week heeft, naast haar staan en leest de akte van eerherstel voor. Als de zusters naar de eetzaal gaan, volgt de eerherstelster, en vóór de lezing zegt zij geknield: „Geloofd en aanbeden worde altijd het Allerheiligste Sacrament des Altaars. Mijne dierbare zusters, laten wij ons herinneren, dat wij Gode zijn toegewijd als slachtoffers, om zooveel het ons mogelijk is, de beleedi gingen en onteeringen, die het H. Sacramenl onophoudelijk worden aangedaan, te herstel len. Ik vraag U nederig de hulp uwer ge beden om mij waardig van deze taak te kwijten." Na deze woorden staat zij op, en gaat in de diepste ingetogenheid naar de kapel terug om èn de eenzaamheid èn de boete van den Zoon Gods te huldigen. Ieder jaar, op den Donderdag na Sexage sima, wordt het groote feest van Eerherstel gevierd, dat door het Veerfig-uren-gebed wordt voorafgegaan. Alles in deze plechtig heid: woorden, zang, melodieën, herinnert de Benedictinessen van het H. Sacrament aan haar eerherstellende zending. Dit feest, een waar vergiffenisfeest, trekt altijd een groot aantal geloovigen naar de kapel, om hun smeekbeden bij die der zusters te voe gen. Zoo is haar leven waarlijk een Eucharis tisch leven; er is geen enkele handeling van den dag, of het is een akte van lof, van aan bidding, van eerherstel voor Jezus. Dat alles doen zij onder leiding en bizondere bescher ming van Maria. Terwijl de Oversten zich tevreden stellen met den titel van priorin, vereeren zij de Zoete Moeder des rleeren als haar beminde Abdis. Ieder jaar, op den Zondag na den 15den Augustus, leest de Overste een akte voor, krachtens dewelke de H. Maagd Maria als Abdis gekozen wordt, cn waarbij de sleutels en het stempel van het klooster voor het beeld der Moeder* maagd wórden neergelegd. Wie twijfelt nog aan den grooten invloed- die van zoo'n klooster moet uitgaan voor het Eucharistisch leven en voor alle Eucha ristische werken. Volgaarne verleenen ril aan alle Eucharistische werken en aan «He Apostelen van de Eucharistie haar krachtig6 gebedenhulp. Paus Pius X schreef in 1919 aan een jubi* leerendc beschouwende Orde: ,,De eenen volgen Martha, de andere" „Maria na. Gij nu, die het beste deel vcr- .kozen hebt, behoudt het; laat u niet va" „uw heilig voornemen afbrengen onder voor wendsel van het heil der der zielen; in he1 „valsche denkbeeld, dat de veel bewogo" „tijden, die wij doorleven, niet een levC „van beschouwing, maar een werkzaal" „leven vorderen. Neen, want naarmate d® „bedorvenheid dezer eeuw toeneemt, des tc „meer wordt het noodzakelijk, dat de god* „dclijke rechtvaardigheid bevredigd wordc< „door aanhoudend gebed en algeheels zeH- „opoffering." Dit is de roeping van de Benedictinessen van het H. Sacrament; zichzelf opofferen _e° bidden, opdat de Eucharistische LiefdekonioS moge heerschen. Een heerlijk schoone roe* ping maar niet gemakkelijk. God ecbtef' beloont de edelmoedigheid en geeft krach' om de vrijwillig aangegane plichten met blijd0 vurigheid te volbrengen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2