ONZE RADIO- OPROEP 1HIEUWE HAARLEMSCHE COURANT» Tweede Blad - Dinsdag 22 Juli 1924 De atmosfeer ter Londensche conferentie schijnt helderder te worden. De kwestie van Dnitschland's toelating. De regeling der intergeal- Vieerde schulden. Onder de Radio-berichten: Nadere berichten over den uitslag van het werk der commissies der intergeallieerde conferentie. LANDBOUW EN YISSCHERIJ. Fruitteelt. De Rozententoonstelling te Bussum. DAGELIJKS FEUILLETON. Ontdekte misdaad. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET AANTAL SLACHTOFFERS TE OSTENDE. DE MOORDENAARS VAN MATEOTTI BINNENLANDSCH NIEUWS. De Ridderdagen te Amsterdam. Een eerste Nederlandsche Kanonnenfabriek. De hond als trekdier. Oud-Zouaven. Tegen den Tabaksaccijns. Een huldebetooging voor Koningin Wilhelmina. Ruilverkaveling. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef. 3620. ae oppervlaKte voor ruilverkaveling in aan merking. De bedoeling van'de nieuwe regeling is alles uit den weg ruimen, wat de verhooging der productiviteit tegenhoudt. Speciaal voor het bevorderen eener goe- afwatering is ruilverkaveling van belang. Een Centrale Commissie zal de leiding hebben en van alle ervaring kunnen profi teered De heer van Leusden. deskundige van de Heide-Maatschappij, schat de kosten der ruilverkaveling op 12 per H.A. Ruilverka veling is geen onteigening. Onteigening heeft een geheel ander ka rakter, de grond komt daardoor in handen van natuurlijke of rechtspersonen, die hem voor het algemeen belang noodig hebben. Bij ruilverkaveling wordt de grond bestemd voor privaat gebruik en privaat-belang. De sorteering en de verpakking. In het maandblad der Ncd. Pomologische Vereeniging, Hoofdafdeeling „Fruitteelt" der Nederlandsche Heidemaatschappij, van Jul schrijft de Heer Lijsten over het gevaar van den uitvoer van fruit naar Duitschland. Noodgedwongen is de teler er in de jaren, dat er geen export naar Duitschland mogelijk was, toe overgegaan meer zorg aan zijn pro duct te besteden vooral ten opzichte vant sorteering en verpakking en heeft hij wat betreft dit onderdeel een voorbeeld genomen aan den Amerikaanschen teler. Voorloopig vraagt Duitschland weer een onverpakt product en waar het den teler ge makkelijker is geen sorteering en verpakking toe te passen, vreest schrijver, dat de voor uitgang, welke er de laatste jaren was te bespeuren, weer verloren zal gaan. In dit ver band wijst hij echter op hetgeen de leider der Duitsche oofttelers op een congres heeft ge zegd en waarbij deze den leden wijst op de noodzakelijkheid van een betere sorteering en verpakking het inlandsche product zal verdringen. De heer Lijsten is van oordeel, dat ook de Nederlandsche teler zich rekenschap moet geven van dezen toestand en in plaats van voort te gaan op den ouden weg, meer en meer zijn aandacht dient te wijden aan de behan deling van het fruit na den oogstl Alleen, wanneer wij in staat zijn een pro duct te leveren, hetwelk ten opzichte van sor teering en verpakking gelijkwaardig is met het Amerikaansche, zal het mogelijk zijn in de toekomst het groote afzetgebied in Duitschland te behouden. Op deze tentoonstelling toont de fa. Ruijs en Co. te Naarden een schitterende collectie afgesneden rozen, o.m. Golden Emblem, oud-goud met purper genuanceerd George G. Wand, levendig rood Sunburst, lief rose met gouden hartje. De heer J. Spek te Boskoop heeft in het midden der zaal een lang bed met. afgesneden rozen, die flink van stuk, zeer mooi zijn. Op het podium staat een mand met rozen in Biedermeijer-stijl. De heer J. Parmentier te Bussum zond o.m. The Queen Alex, welke in een schotel met water en kroos lag. Dan zijn er Etoile de Hollande, vurig rood Los Angelos, zalmkleurig Independence Day, half gevuld, oranje van kleur. Zeer1 belangrijk is de inzending rozen Ziekten van het phytopathologisch instituut te Wageningen kweeker en liefhebber komt hier tot de conclusie, dat de Koningin der b'oemen zeer veel vijanden heeft. „Flor^lia" laat zien wat zij behalve „Flora lia" uitgeeft. Er zijn onder de nieuwe rozen twee sports van mad. Herriot, die wij niet als verbete ringen beschouwen. Philomone Pollaert is een kruising van Gen. Mac Arthur en Old Gold en is vlam mend rood. Zij is ingezonden door den heer Pollaert te Hilversum. Gooiland Beauty is een nieuwe aanwinst van den heer G. A. v. Rossem te Naarden. Zij ontving een zilv. medaille. De gouden medaille werd toegekend aan „Oranje Queen", een polyantha-roos van een bijzondere kleur. „Goudvink" is een prachtroosje van den heer Leenderts te Steyl-Tegelen. De eere-medaille van H. M. de Koningin werd toegekend aan den heer J. Spek te Boskoop, die van de Koningin-Moeder ontving de heer G. A. van Rossem te Naarden. Van de kweekerij „De Valk" te Huizen is een interessante collectie rozen-onderstam- men. De jury bestond uit de dames en heeren F J. Abbing, ZeistM. J. F. Bolderdijk, Haarlem J. C. Damstu, Arnhem mevr. M. Diehl-Osti, S. G. A. Doorenbos, Utrecht mevr. C. Edelmann-van Dijk, W. v. d. Ende, H. G. Freseman Gratama, A. Hogervorst, J. H. Kauffman, Amsterdam C. Keessen Czn., Aalsmeer D. Keessen Czn., M. Leen- ders, J. Parmentier Jr., C. J. Postuma, Haar lem G. A. v. Rossem, Naarden C. Spaar garen Dzn., Aalsmeer J. Spek, Boskoop C. Thim, Amsterdam H. A. Verschuren te Haps A. J. Vrugh, Hilversum A. C. v. d. Willi k, Boskoop. PRETTIG VOORUITZICHT. Patiënt: Zou ik genezen, dokter? Dokter: U hebt goede kans. In den regel sterven er van de tien patiënten ne gen. U bent de tiende patiënt met dit ge val uit mijn practijk de vorige negen zijn allen gestorven. LETTERLIJKE TOEPASSING. Oude heer: Jongen, schaam je je niet zoo te vechten. Weet je dan niet, dat er geschreven staat: Gij moet uw vijanden lief hebben. Jantje: Nou, maak maar nie soon kap sones. 't Is me friendje maar DIAGNOSE. In een ziekenhuis was een patient op diëet gesteld, wijn en eieren. De dokter vroeg hem, hoe hij zich voelde en of het hem beviel. Het zou me bevallen was het ant woord, als de eieren zoo jong waren als de wijn is en als de wijn zoo oud was als de eieren zijn. VOORZORG. Meneer Dinges was jarig en gat een di neetje. Voor men aan de soep begon stond Dinges op en wenschte op de hartelijkste wijze zijn gasten wel te ruste. Hoogst ver wonderd vroeg men hem of hij nu al naar bed ging. Nee, zei Dinges, maar zie je, nu ken» nen we mekaar nog uit mekaar. van de voor on» land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondagl 8,15 8,30 v.m.; 1010.12 v.m.; 11.3011.55 v.m.j 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,3f n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en' Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301,4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacaa- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 Mi: 11.10 v.m. en 12.30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.50—4.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7,2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uurl n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B. M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M- Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m.. als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). j Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffel toren F. L. 2600 M. - 7 en 11 uur v.m.. 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert. 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei- Ecole Supp. P. T. T. 450 M-: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m„ voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m- concert Brussel - S. B. R. - 265 M. - 5.20-6.20 n.m. en 8.35—1020 n.m. concert Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1. n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford 1600 M. 11.50 12.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren, klok der Westminster Abdij). Programma. Dinsdag 22 Juli, 8.15 tot einde, Ned. Radio- Industrie, den Haag. 1050 M. Overbren ging Populair Concert uit het Kurhaus te Scheveningen. Woensdag 23 Juli, 8.15 uur. Ncd. Kadio- Industrie, den Haag. 1050 M. Solisten Concert vanuit het Kurhaus te Scheve ningen. Golflengte vermoedelijk 1100 M. Smith en Hooghoudt, 8—10 uur. Concert 1050 M. De financieele waarborg en de sancties. De „Observer" meldt, dat in deeerste commissie ter Londensche Conferentie vor deringen zijn gemaakt, waardoor deze com missie in staat werd gesteld, hare werk zaamheden te beëindigen en een met alge- meene stemmen aanvaard rapport op te stellen, dat aan de voltallige conferentie zal worden voorgelegd. Een voorstel voor een ,'inancieelen waarborg voor de obligatie houders werd aangenomen, doch daarnaast werd besloten, dat ingeval vastgesteld wordt dat Duitschland in gebreke blijft, de Agent- Generaal van de Schadevergoedingsbeta lingen en een vertegenwoordiger van de obligatiehouders, niet een obligatiehouders- trustee, geraadpleegd moeten worden, al vorens eenige sanctie wordt genomen. De „Observer" zegt, dat men van meening is dat dit een volmaakt bevredigende rege ling is. Ook de derde commissie heeft haar arbeid geheel voltooid. De tweede commissie heeft twee subcommissies benoemd, waarvan de belangrijkste is die, welke de economische eenheid van Duitschland en het Ruhrgebied zelf behandelt. Tengevolge van de vorde- ingen, die zij maakt, kan worden gezegd, fat de atmosfeer aanzienlijk helderder is dan 24 uur geleden en dat het vooruitzicht bestaat, dat men tot overeenstemming komt. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de Franschen het Duitsche spoorweg personeel met het Fransch-Belgische willen doen samensmelten om aldus te verzekeren, dat de spoorwegen min of meer onder hun toezicht staan voor het geval van een staking, of in andere dringende omstandigheden, ter wijl de Engelschen beweren, dat, wanneer iets dergelijks geschiedt in verband met het rapport-Dawes, het gemakkelijk aanleiding kan geven tot moeilijkheden, of tot een con flict. Men is van meening, dat men dient terug te keeren tot de oude regeling betref fende de spoorwegen, welke vóór de Ruhr- bezetting van kracht was en volgens welke in geval van nood spoorwegtroepen zouden kunnen worden gebruikt. Dit punt wordt echter niet ^beschouwd als van eersterangs beteekenis. De intergeallieerde schul den. Tijdens de week-end hebben verschillende besprekingen plaats gehad, die ongetwijfeld zen grooten invloed op de conferentie zullen jefenen. In de eerste plaats hebben de Italianen ter gelegenheid van hun bezoek aan de Rijksten- oonstelling den wensch uitgesproken, dat de juaestie der onderlinge schulden tot oplos- ;ing zal worden gebracht. Daar overeengeko- nen is, dat dit vraagstuk op de huidige con- 'erentie niet zal worden aangeroerd, stellen zij voor, dat na de onderteekening van het protocol, te Londen een nieuwe conferentie zal plaats hebben, waaraan de ministers van financiën der geallieerden landen zullen deel nemen, om tot een vergelijk te komen be treffende de schulden. Dit stemt overeen met een bericht uit Ame rika, volgens hetwelk Italië het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington zou hebben gepolst over de vraag of, tijdens de aanwezigheid van de Amerikaansche staatssecretarissen Hughes en Mellon te Londen, niet-bindende besprekingen over de quaestie der geallieerde schulden konden worden gevoerd. Daarbij werd medegedeeld, dat Italië bereid is het volle bedrag van zijn schulden te erkennen en dat het slechts faci liteiten wenscht voor de aflossing. Het is inderdaad mogelijk, dat men over eenkomt om na het einde der conferentie een bespreking te houden aangaande de onder linge schulden, mits Duitschland vooraf vrij willig het protocol der conferentie zal heb ben onderteekend. De boven besproken overeenstemming aan gaande de te volgen gedragslijn voor het ge val Duitschland in gebreke mocht blijven en aangaande de waarborgen, dat geen sancties zullen worden toegepast, die het functionee- ren van het rapport-Dawes zouden belem meren, wordt, volgens latere berichten, nog niet als voldoende garantie voor de geldschie- ;ers beschouwd. Daarom werd naar de Daily Herald" meent te weten besloten, dat iedere geallieerde regeering haar eigen onderdanen, die op de Duitsche leening in schrijven, de noodige waarborgen zal geven. Naar alle waarschijnlijkheid zou dezer da- ;en in een voltallige zitting een beslissing over de aan Duitschland te richten uitnoodiging worden genomen. Wel staat het vast, dat Duitschland zal worden uitgenoodigd maar er moet nog worden uitgemaakt, hoe deze uitnoodiging zal worden geformuleerd n.l. of Duitschland met gelijke rechten als de 60. Intusschen deed het geluid van naderende stemmen en voetstappen zich meer en meer hooren. Reeds vertoonden zich lichten in de nabijheid van het hek. Hij moest zich haas ten hij moest weg zijn, voordat zij kwamen. Eene seconde was voor Edmond voldoen de, om zijn gordel af te doen en het touw te ontrollen, dat hij om zijn middel had en waar aan zich een stevige ijzeren haak bevond. Die haak, met vaste hand over den muur geworpen, hield aan den rand vast. Edmond trok eerst zachter, daarna al har der en harder aan het touw, totdat hij be merkte, dat het aan al zijn pogingen weer stand bood. Thans zeker zijnde, dat hij een geschikt steunpunt had, klom hij uit alle macht naar boven en had weldra den rand van den muur bereikt. Het was tijd. Het hek ?ing op het zelfde oogenblik open en eene menigte gewapende mannen verspreidden rich schreeuwend en vloekend over de plaats. Edmond maakte den haak los en rolde het kostbare touw weder om zijn middel daarop net hij zich aan de andere zijde van eene hoog te van vijftien of zestien voet naar beneden vallen zonder zich in het minst te bezeeren- Nu bevond hij zich op de binnenplaats der kazerne met een muur tusschen hem en ziine andere mogendheden tot de conferentie zal worden toegelaten, of dat het slechts tegen enkele voorwaarden bezwaren zal mogen maken. Indien besloten wordt Duitschland on middellijk uit te noodigen, zou de uitnoodi ging waarschijnlijk heden plaats hebben, de Duitsche gedelegeerden zouden dan Don derdag te Londen kunnen aankomen. De Duitsche gezant heeft inmiddels laten weten, welk standpunt Duitschland ten aan zien der verschillende kwesties inneemt. Het zijn de reeds bekende voorwaarden aan gaande vaste termijnen voor de ontruiming van het Ruhrgebied, het begin der ontrui ming van de eerste zóne, overeenkomstig het verdrag van Versailles, en het terugtrek ken van al het geallieerde spoorwegperso neel, zoodra de geallieerden hebben gecon stateerd, dat het plan-Dawes behoorlijk func tioneert. Volledigheidshalve zij nog melding ge maakt van een bericht van de „Daily He rald", dat echter geheel voor rekening van dat blad moet worden gelaten. Volgens dit bericht zou de Morgan-groep zich bereid hebben verklaard 50 van de Duitsche leening van 800 millioen goud-mark op te nemen. De Amerikaansche juris ten naar de conferentie. De leden van den Amerikaanschen juris tenbond, die zich op het oogenblik te Londen bevinden, zullen deze week volgens bericht uit Londen eenige zittingen van de confe rentie bijwonen. Staatssecreatrais Hughes, die zich bij het gezelschap bevindt, heeft echter nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat hij slechts niet-officieel en geheel als parti culier deel uitmaakt van dit gezelschap. Het aantal Belgische visschers, dat bij den jongsten storm is omgekomen, bedraagt, volgens officieele opgaven, dertien. AANVAL OP EEN TREIN. Er is Zondag een poging gedaan om den express-trein LyonParijs, bij St. Rambert te doen verongelukken. Op de rails waren ontplofbare stoffen gelegd, die een groote ontploffing veroorzaakten, doch weinig scha de aanrichtten. Zaterdag zijn de vermoedelijke moorde naars van Mateotti geconfronteerd met de senatoren Berganini en Massolani, die moes ten vaststellen of bij de in hechtenis genomen personen ook diegenen waren, die Mateotti uit zijn huis hebben trachten te lokken. Senator Berganini kon hun identiteit niet met zekerheid vaststellen, maar senator Massolani herkenden de personen terstond. DE NIEUWE ZUID-SLAVISCHE KA BINETSFORMATEUR. Jovanovitsj is met de vorming van een nieuw Zuid-Slavisch ministerie belast. VERANDERING VAN DE NAMEN DER DAGEN IN RUSLAND. Volgens een bericht uit Moskou willen de bolsjewieken den Zondag in Lenindag ver- doopen en ook de overige namen van de da gen der week door communistische ver vangen. DE TOESTAND IN DUSSELDORF. Het „Berl. Tag." publiceert een uitvoe rige beschrijving van het lot, dat Dusseldorf sinds 8 Maart 1921, den datum der bezet ting, ondergaat, van de lasten die het te dragen heeft. Vanaf den dag der bezetting 31 Mei 1924 heeft de stad voor de bezetting 9.561.261.37 goud M. moeten uitgeven. Haar zeven kazernes zijn door de Franschen in beslag genomen, maar dat was nog niet voldoende er werd door de bezettingsau toriteiten geëischt, (dat er een nieuwe ka zerne zou worden gebouwd. Toen de stede lijke overehid dezen eisch niet wilde inwil ligen, werd op een groot aantal gebouwen beslag gelegd, o.a. op het „Kunstpalast". 15.000 Militairen met vrouwen, kinderen, moeders en verdere families, zijn in de stad gehuisvest zij hebben de beste woongele- genheden ingepikt. Vijftien fabrieken zijn geheel, twaalf ge deeltelijk door de Franschen in beslag ge nomen de groote drukkerij van het „Dus- seld. Tagebl." eveneens. Zeven en twintig scholen, waarop 14.360 leerlingen hun onder wijs ontvingen, moesten aan de Franschen worden afgestaan, om niet te spreken van de honderden particuliere woningen. Het economische leven in Dusseldorf heeft door de bezetting enorm geleden. Talrijke firma's zijn reeds failliet gegaan. Het blad eindigt met deze vraag Zal Duitschland met ae zware ïascen, tHc net rapport Dawes het oplegt, tenminste zijn economische een heid en de bestrijding van zijn wederrechte lijk bezette gebieden aan den Rijn koopen ii In het gebouw van de Burgerwacht te Amsterdam hield Zondag de Bond van rid ders in de militaire Willemsorde beneden de rang van officier hun jaarvergadering on der leiding van den eere-voorzitter generaal Swart. De heer C. van Lennep riep mede namens den commandant van de Burgerwacht den ridders een welkom toe. Generaal Swart richtte woorden van dank tot de heeren van Lennep en majoor Boerse en hun medewer kers voor alles wat zij voor de ridders ge daan hebben. De heer Buys, voorzitter van den Bond herdacht daarna generaal van Heutsz, onder wien velen hebben gediend, die voor velen de geliefde chef was. Veel verliest het Vader land in hem en vooral Indie. De vergadering bracht een woord van stille hulde aan de nagedachtenis van den grooten doode. De heer Buys las vervolgens het jaarverslag voor. Hieruit blijkt dat momenteel nog 183 ridders beneden den rang van officier in ons land, in leven zijn, waaronder vier ridders der 3de klasse. Voor deze menschen is op de be grooting van koloniën 31.000 uitgetrokken. Indien er 20.000 meer besteed wordt, kun nen ook de weduwen een redelijk inkomen hebben. Spr. las voor een request aan de Koningin, waarin verzocht werd de ridders- soldij voor alle rangen beneden die van offi cier gelijk te maken. De vergadering vond goed dat het hoofd bestuur in overleg met ge neraal Swart deze Zaak aanhangig zal maken. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren van Loghen (onder-voorz.) van Son (onder-penn.), Hoogeboom (2 ie secret.) en Washington. De heer van Le n p deelde mede dat voor deze ridderua- gen in de bankiers- en handelswereld 6356 was ingezameld. Na aftrek van de kosten zal de rest van dit geld besteed worden voor ondersteuning van behoeftige ridders en in de eerste plaats Kraton-ridders en weduwen. Op voorstel van generaal Swart nam de ver gadering het initiatief tot stichting van een comité tot oprichting van een standbeeld voor generaal van Heutsz te Amsterdam. Voor het eerst in Nederland heeft een fa briek de vervaardiging ondernomen van ka nonnen met gevolg dat verleden week de eerste batterij gereed kwam, n.l. vier veld- houwitsers en een zgn. pulver kanon. De proef is genomen door de Hollandsche Industrie en Handel Maatschappij tc Den Haag, een dochter-maatschappij van de Mij. Vlessing en Co. aldaar. Het geschut is vervaardigd op de scheepswerf P. Smit en Co., te Rotterdam met behulp van een twaalftal terzake kundige employé's van de Duitsche Geschut-fabriek Ehrhardt. Tijdens den aanmaak dezer batte rij hebben Nederlandsche militaire autori teiten herhaaldelijk een bezoek gebracht aan de scheepswerf en thans worden door het- Nederlandsche leger proeven met deze ka nonnen genomen. De veldhouwitsers zijn stukken van 10.5 c.M. Het betreft hier een proef om te zien in hoeverre Nederland zich onafhankelijk kan maken van het buitenland, wat betreft ge- schutsindustrie. Men weet dat de proefne ming in sommige buitenlandsche bladen eeni ge ongerustheid heeft verwekt, die beweer den dat te Rotterdam voor Duitschland ka nonnen werden aangemaakt. De directie dei- fabriek verklaarde, dat de gefabriceerde bat terij aan niemand verkocht is, zoomin aan de Nederlandsche als aan een buitenlandsche regeering. Op de vragen van den heer Ter Hall be treffende het trekhondenvraagstuk, in het bijzonder een wettelijk verbod van het ge bruik van den hond als trekdier en van het plaats nemen van personen op door honden getrokken voertuigen, heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat zijn stand punt is, dat er voor een wettelijk verbod van het gebruik van den hond als trekdier hier te lande geen voldoende aanleiding be staat en bij strenge handhaving van de be palingen der Trekhondenwet en van de te harer uitvoering gegeven voorschriften met betrekking tot de bespanning, de bevrach ting en de snelheid van de hondenkarren, de trekhond hier te lande voldoende beschermd wordt. Uit dien hoofde schijnen hem evenmin voldoende termen aanwezig voor een ver bodsbepaling op het plaats nemen geduren de den rit op de hondenkar. ONZE KWESTIES MET PORTUGAL. Een correspondent van het Hbld. heeft te Lissabon geïnformeerd -hoe het staat met onze oude kwesties met Portugal, met de schadevergoeding voor den, tijdens den oor log onrechtmatig door de Portugeezen op gehouden en gelosten Kennemerland en met de hooge havenrechten, welke de vreemde schepen betalen moeten. Niettegenstaande wij op den zeer lasti- gen post, welke Lissabon is, vertegenwoor digd zijn door een gezant, jhr. v. d. Goes, die er buitengewoon gezien is en er, ook als oudst resideerend diplomaal, een zeer groote positie heeft, schiet het met de be taling van de ongeveer honderdduizend gul den, welke wij reclameeren voor vracht en 450 ton mais, nog maar steeds niet op. De Portugeezen zijn op het punt van betalen hard als spijkers, en ze schijnen er des te minder aan te denken ons te betalen al naar mate hun valuta dieper valt. Het onderhandelen met deze regeeringen, die elk moment weer voor een andere plaats maken, is natuurlijk bijster lastig. Het oude Oostersche en Portugeesche systeem: den tegenstander „te verslijten," zooals de Engelschen dal heeten, gaat hun nu nog beter af. Ze verschuilen zich daartoe maar telkens achter weer een andere be slissing, die indertijd door een of ander ministerie genomen werd, en voor dat weer goed en wel uitgevischt is, zijn ze alweer vervangen door een nieuw stel heeren, dat, lezen en schrijven kunnend en zich repu blikein verklarend, ministrabel is. Naar het „Hsg." meldt, bedraagt het aan tal in leven zijnde oud-zouaven in ons land nog ruim 380, van wie meer dan 100 hulp behoevend zijn. Uit 's Hage wordt geseind: Het ligt in de bedoeling van den Anti- Tabaksaccijnsbond een volkspetitionnement te organiseeren tegen den tabaksaccijns met ten slotte te 's-Gravenhage een landelijke betooging. Het houden eener straatde monstratie, vertegenwoordigende 't geheele bedrijfsleven, maakt daarbij een punt van overweging uit. In de openlucht vond Zaterdag te Boeda pest een kinderfeest voor het beeld van Koningin Wilhelmina plaats, dat omgeven was door rood-wit-blauwe en rood-wit- groene linten. Ongeveer 3000 kinderen in feestkleedij met kleine Hongaarsche en Hol landsche vlaggetjes defileerden voor hel beeld. Twee meisjes en twee jongetjes leg den een krans voor bet beeld. Aan de plech tigheid werd slechts deelgenomen door kin deren die uit Holland zijn teruggekeerd. HET TOONBANKTARIEF. De gezamenlijke Hoogleeraren-Directeu ren van Chemische Laboratoria aan Neder landsche Universiteiten en Hoogescholen hebben zich met een adres gericht tot den minister van Financiën, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de in het ontwerp voorgestelde belasting van „verpakte" che micaliën voor Laboratoria. Opgemerkt wordt dat deze toch zeer zeker niet als „toon bankartikelen" zijn aan te merken en dat hun belasting dus in strijd is met de begin selen van het ontwerp. Het adres was onderteekend door de pro fessoren: A. F. Holleman, J. Hondius Bol- dingh en A. Smits, te Amsterdam; J. Boëse- ker, G. van Iterson, P. D, C. Kley, A. J. Kluyver, H, ter Meulen, C. J. van Nieuwen- burg, P. E. C. Scheffer en H. I. Waterman, allen te Delft; H. J. Backer en P. M. Jae ger, te Groningen; J. J. Blanksma en F. A. H. Schreinemakers, te Leiden; P. E. Ver kade, te Rotterdam; E. Cohen, H. R. Knegt, P. van Romburgh, B. Sjolleman, te Utrecht en J. H. Aberson en S. C. J. Olivier, te Wa geningen. Wat beteekent ruilverkaveling? Kavelen beteekent in deelen zetten, split sen. Verkavelen is verdeelen in kavelingen, in partijen zoo zegt men, de koffie, het hout zal bij kavelingen geveild worden. Zoo kan men een stuk land beschouwen als een deel van het geheel, een kaveling dus. Een boerderij dus is in kavelingen ver deeld en die deelen liggen helaas niet altijd in de nabijheid der boerderij. Het kost den boer dikwijls veel arbeid en tijd om een of ander stuk wei- of bouwland met vee of mest te bereiken. Het landbezit van den een grijpt dikwijls geheel in dat van een ander, tot groot onge rief van beiden. Voor vele jaren terug is er reeds over ge schreven en gesproken of er geen mogelijk heid bestond door ruiling dat groote onge rief op te heffen. Om het bedrijf zoo intensief mogelijk te maken, is het een vereischte dat al het land too dicht mogelijk bij de boerderij ligt. Menig boer zou meer trekken, zou zijn land zeker productiever kunnen maken, wanneer het maar wat dichterbij was. Door afgelegenheid wordt zoo'n grond on voldoende bewerkt en vooral onvoldoende bemest. Er zijn akkers die voor een paar jaren eerst wat kunstmest kregen, welke sedert menschenheugeriis nimmer bemest waren ge weest en dan spreekt men natuurlijk van slecht land. Aan dien in onzen tijd onhoudbaren toe stand, nu het bedrijf zoo intensief mogelijk moet worden opgevoerd, dient een einde te komen. Dat zou kunnen geschieden, door heel ge moedelijk met elkaar te ruilen. Maar dat gemoedelijke is in den regel ver te zoeken. De gedachte er slechter van te worden, of de wensch er flink wat aan te verdienen, houdt dat gemoedelijk ruilen tegen. De regeering heeft gemeend hier in te grijpen en wel hoofdzakelijk op grond van den wensch der iandbouwende bevolking zelf. Vandaar het wetsontwerp, dat leiden zal tot landruiling, om zoodoende, rondom de boerderij weiland en akker te brengen, waardoor het bedrijf intensiever kan wor den. Bij de behandeling van het voorstel werd gewezen op de gunstige resultaten, die ruil verkaveling in Duitschland en Frankrijk reeds hadden behaald, terwij) zij reeds in ons land op het eiland Ameland goede dien sten heeft bewezen. Er zijn aan die regeling voor den land bouw groote voordeelen verbonden, In ons land komt 15 procent der bebouw- verbood, ten minste den officier, die als kommandant der wacht dienst deed, te roepen. De officier kwam uit het wachthuis en verzekerde den kommissaris lachend, dat de vluchteling, zonder vleugels te hebben, onmogelijk het plein der kazerne had kunnen bereiken, maar dat hij overigens gaarne op zich wilde nemen, het onderzoek toe te staan, en hij het hek zou laten openen. ZESTIENDE HOOFDSTUK. De onderneming van Edmond was, zooals wij zeiden, boven alles gevaarlijk. Zoodra zijn krachten uitgeput zouden zijn, zoodra hij duizelig zou worden of buiten adem ge raken, zou hij niets hebben, om zich vast te houden hij zou onvermijdelijk achterover op de steenen der plaats verpletterd neer vallen. Hij wist het zelf. Elk oogenblik dacht hij ik zal vallen en sterven, en toch lieten zijn handen niet los, en toch klom hij reeds hooger en hooger. Het hek werd geopend de commissaris en zijn manschappen traden binnen. De vluchteling had thans de hoogte der eerste verdieping bereikt. Hij had ongeveer het der de gedeelte afgelegd van de hoogte van het gebouw, doch het einde scheen thans nabij, want de stijve ledematen van den ongelukki ge weieerden hem hunne dienst. Hij beeon PRIJSVERHOOGING VAN 'T BROOD. Naar verluidt bestaat bij de broodbak kerspatroons te Amsterdam het voornemen om in de eerste helft van Augustus a.s. over te gaan tot een broodprijsverhooging van 1 cent per brood. Te Rotterdam heeft deze prijsverhooging reeds plaats gehad. Zij is een gevolg van de thans geldende hooge Amerikaansche meelprijzen. zenuwachtig te beven en voelde zich ten slotte geheel buiten de mogelijkheid, om, al was het slechts voor weinige minuten, zijn op stijging voort te zetten. Hij deed evenwel nog eene iaatste, bijna overtollige poging, doch slaagde er ternau wernood in, zich eenige duimen te verheffen. Deze laatste, schijnbaar vruchtelooze po ging zou echter een onmetelijk gevolg heb ben, want Edmond bemerkte, dat zijn voet een stevig standpunt gevonden had in een vooruitstekend gedeelte van den muur. Dit vooruitstekend gedeelte, men raadt het reeds, was de lijst, die op de hoogte van elke ver dieping langs de geheele lengte van het ge bouw liep. Vlak boven zijn hoofd bevond zich een rij vensters, die metadoor ijzeren tralies werden beschermd, zooals die der benedenverdie pingen. Een dier vensters te bereiken en een ruit te breken, was hetgeen Edmond zich thans voorstelde. Hij hoopte, dat door het ru moer beneden het geraas van het breken der glasruit niet zou gehoord worden en dat hij wellicht het geluk zou hebben, in een ledige kamer en niet in een vertrek vol soldaten te komen. Gesterkt door deze hoop, volbracht hij de gevaarlijkste ongelooflijkste onderneming, die men zich voor kan stellen. Zonder anderen steun dan de steenen lijst» waarop zijn eene voet rustte, gelukte het hem, met een sprong het kozijn van het venster boven hem te bereiken en er zich met beide handen aan vast te klemmen. Langzamer hand werkte hij zich naar boven, totdat hij eindelijk, op zijn ellebogen steunende, in het kozijn lag. Nu was hij voornemens eea ruit te breken, doch tot zijn onuitsprekelijke blijdschap bemerkte hij, dat het venster half open stond. Hij opende het verder, en zooveel mogelijk zijn best doende, geen gedruisch te maken, klom hij over het kozijn en liet zich naar bin nenglijden. Al het voorgaande gebeurde in minder tijd, dan wij noodig hadden, om het te verhalen. Juist op het oogenblik, dat Edmond ver dween, hadden zijn vervolgers het uiterste einde der plaats bereikt, en het flikkerende licht der toortsten verlichtte den voorgevel tot aan de derde verdieping. Bij dit voorbij gaande schijnsel zag Edmond een twintig tal bedden langs den muur staan, die allen ledig waren, ofschoon het beddegoed in wanorde lag. De deur, die toegang verleende tot een langen, door een walmend lampje spaarzaam verlichten gang, stond wijd open. (Wordt vervolgd). vervolgers, doch inderdaad had hij niets an ders gedaan, dan de eene gevangenis met de andere verwisseld want voor al de uitgangen stonden schildwachten, en daarenboven be gonnen de zeesoldaten, door het gedruisch en het schieten wakker geworden, half gekleed te voorschijn te komen zich overal in het ge bouw te verspreiden. Overal werden lichten aangestoken en gingen vensters open. Nog een paar secon den en de plaats zou vol volk zijn. Zonder de gedachte aan zijn kind, die hem staande hield, had Edmond zeker de onmo gelijke worsteling opgegeven, maar hij dacht aan Agnes en sprak tot zichzelven „Laat mij het nog eenmaal beproeven, het zal altijd nog tijd zijn, om te sterven." Begunstigd door de duisternis, die weldra door lantaarns en toortsen verdreven zou worden, stak Edmond de plaats over en naderde de gebouwen der kazerne. „Wie weet," dacht hij, „eene half geopende deur, een slecht gesloten venster kunnen mij misschien in staat Stellen, binnen te sluipen." IJdele hoop Alle deuren waren stevig met grendels gesloten en de vensters werden beschermd door ijzeren tralies, minstens even zoo dik als die der gevangenis. Eensklaps verspreidde zich een heldere glans over twee derde gedeelte der plaats Een twintigtal mannen, met een kommissaris en vier of vijf toortsdragers aan het hoofd, vertoonde zich aan het hek der kazerne, en verlangden, dat de schildwacht hun toegang zou verleenen. Zulk een onderhandeling kon niet lang duren. Het noodlottig oogenblik zou weldra aanbreken. Edmond, altijd nog in de duis ternis verborgen, sloop langs den muur, om den uitersten hoek van het plein te bereiken. Hij had nog maar weinige schreden te doen, toen zijn schouder tegen een hard vooruit stekend voorwerp stootte. Hij betastte het met beide handen. Het was een gegoten ijzeren pijp, die diende, om het regenwater van het dak af te voeren, en hier en daar door ijzeren ringen aan den muur bevestigd was. Zich van die pijp te bedienen, om een hoogte van drie. verdiepingen op te klimmen, was eene dolzinnige onderneming, waarvoor ieder ander zou teruggedeinsd zijn, want handen en voeten hadden slechts zeer weinig vat op het gladde ronde ijzer, dat stijf tegen den muur was bevestigd, terwijl de ijzers, die op gelijke afstanden geplaatst waren, slechts een zeer onvolledig steunpunt voor de voeten aanboden. Edmond deinsde evenwel voor dit waag stuk niet terug. Zijn handen, zijn ellebogen en zijn knieën omklemden de gladde, glibberige opper vlakte der pijp, en door een opvolging van langzame regelmatige bewegingen begon hij de moeielijkste opstijging, die ooit door iemand ondernomen is. Terwijl dit geschiedde, had de kommis saris den schildwacht door zijne redeneerin gen overgehaald om, wanneer hij al het hek ■niet wilde openen, dat het consigne hem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5