Nagekomen Berichten. !V- 1 DE AUDIëNTIE BIJ Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM. DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Agenda 24 Juli Van Vrouwenleven. De kwestie in den Haarlemschen Gemeenteraad over de proef met gemengde baden in de Gem. Zweminrichting aan de Kleverlaan. DE OFFICIËELE OPENING VAN DE PETRIE-BANK. Bedrijfs-veiligheid. Luxor-Theater. Ongeluk. Jubilé. Vrijspraak. KANTONGERECHT. Het geboorte-cijfer. BURGERLIJKE STAND. Het R. K. Ziekenhuis te Velsen. Behandeling van het request vöor Gedeputeerde Staten. Het 27ste Internationaal Eucharistisch Congres. Programma. Kardinaal van Rossum niet naar Haarlem. Minister Aalberse ongesteld. SociëWit „St. Bavo Rechtskundig Bureau half 9 uur. R.K. Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Proza en Poëzie" 8 uur R.K. Jonge Vrouwenbond godsdienstonderricht met lichtbeelden half 89 uur. Ver volgcursus godsdienst, liturgie, enz. 910 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert half8half 9 uur. St. Vincentiusgebouw R. K. Reclassee- ringsvereeniging half 9 uur. Den Hout H.O.V. concert 8 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark- weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R- K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Allé werkdagen voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau .voor vrouwen. Alle werkdagen'van ltt—12, van 2—4 en' van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hellandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 310 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandags-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Plet Christelijk Historisch dagblad „De Nederlander" drukt over dit onderwerp als hoofdartikel zeer terecht! een artikel ■J van A. v, H. S. over het debat in den ilaarlemschen Gemeenteraad over de de- ;atten betreffende de Gemengde Baden. Dit artikel uit „De Nederlander" is ook yoor onze lezers en lezeressen interessant. Wij' drukken het in zijn geheel af. De heer Joosten en mevr. Maarschall-Komin, die :ooveei pleizier in het geval hadden, kun nen net doen met deze afstraffing. Rttt! Nijdig zette mijn schaar zich in het papier van de courant. Gretig hapten haar peenen in het avondblad. Ziezoo! daar was het stukje uitgeknipt. Nu klapte ik mijn werkdoos toe, want daar moest het een pacht blijven. Nooit moet men iets schrijven :eei van den rooster, eerst'kalm de zaken1 nder de oogen zien, dan rustig zijn woor den kiezen, overdrijving schaadt altijd. Waarpm ik me zóó boos maakte, dat den '"eheelert avond mijn naald vinnig door het naaiwerk -loog en elke steek een denkbeel dig iemand een prik gaf? Dat was niet, om dat B. en \X van Haarlem een proef namen om te zien of gemengde baden iets aanbe velenswaardigs waren neen, ook niet nmdat de heer Joosten. S.D.A.P., in de dis- ussie den nadruk er op legde, dat het zich ;eheei inpakken van de dames oorzaak kan rijn dat het sexueel gevoel meer geprikkeld wordt, (het is een feit, dat er in onzen tijd menschen zijn met zeer eigenaazdigen aan- ;gl maar omdat ik verontwaardigd was er, ieder serieus mensch zou dat ook zijn, wan neer mannen eij vrouwen in een gemeente raad lachen als het gaat over dingen met rulkc vérstrekkende gevolgen. 0 zeker, men kan over alles grapjes ma- er,. Ha' Ha! Zulke dompers als toch die hristelijke zijn, zulke nachtuilen! in alles ien ze kwaad. Ha! Ha! Ha! Kijk met den eer Gerritsz, naar het buitenland, daar heeft men in de Gem. Zweminrichting ook emengde baden en wat de verwording van e jeugd betreft, hah! hah! hah! daar is het -oo erg niet mee! Malligheid, onzin, dwaas- eid! ik zou aan alle menschen, die gelachen ebben in den Haarlemschen gemeenteraad, >en de Chr.-Hist. fleer Joh, Visser sprak, illen vragen: „Zijn jullie vaders en moe- pers? Moeten we het onzen kinderen in ezen tijd nog moeilijker maken? Hebben door vele nieuwe verhoudingen al niet on zwaren strijd te strijden, waarvoor soms f oldenmoed noodig is om dien te wccr- aan? Zijn jullie dan vergeten hoe het jonge oed bruist en hoe de hartstocht, eens op- ".wekt, een haast onoverwinnelijke vijand i Zouden jullie je eigen kinderen, die je 1 'ch zielslief hebt, aan zulke groote verzoe- ngen willen blootstellen? Ja! Ja! men moet noodig naar het buiten- nd kijken! Er kunnen verhalen worden ge- ïan, die aan de bewonderende blikken v el een andere uitdrukking zouden geven, :n trek van afgrijzen? Laten we op sexueel obied nu maar niet met het buitenland ko en aandragen, en liever God danken dat e onze kinders nog in een tamelijk reine ollandsche atmosfeer kunnen opvoeden. Ik zou al die lachende Haarlemsche raads- den wel eens willen uitnoodigen, om te ran naar de eenvoudige pastorie onzer omineesvrouwen. in steden en dorpen.... Klop! Klop! Klop! de oud-Hoilandsche iopper dreunt door het huis. „Een vrouw om u te spreken!".... Met 'en zucht sta ik op. Welk nieuw levens- •-obieero gaat me aanstaren? Als we gezeten zijn, komt als een berg- room de woordenvloed aanrollen. Terwijl r sprekt, denk ik steeds aan een wilde i argbeek. De vrouw ratelt maar voort, oorden verdringen elkaar, vallen over el- lar, vermoorden elkaar. Nieuwe toevoer amt. eindelijk, zie zoo, 't is er allemaal t:T. Zoo'n gewoon verhaal. Mijn man is zoo verschrikkelijk boos, ik c' irf hem er niet eens over spreken." Jawel, we kennen die houding van de va- :rs, een zeer gemakkelijke levenshouding. an schuif je alles op 'n ander en je versiert zelf met een soort stralenkrans van on- >ntastbare fatsoenlijkheid. Vroeger had ik >oji eerbied voor zulke vaders. Tegen- oordig, nu ik de wereld beter ken, zeg ik: wel vadertje, dat staat nu wel heel braaf, i aar daar ben je nu eens niet mee klaar. is er te helpen valt, zal jij nu ook eens je inden uitslaan! En dan! Lieve menschen, die nu zoo Tes zoo zwaar inzien, dat helpen is zoo oeilijk! Feitelijk sta je voor twee bedorven le- ;ns, dat van de jonge moeder, die heusch et eens zoo slecht is, en dat van het nog et geboren kindje. Het is in onzen tijd voor :ri ongetrouwde vrouw haast niet mogelijk Ti het levensonderhoud van een kindje cr ij te verdienea. Gaat maar eeas praten met den directeur van de Toevlucht voor Onbehuisden. Hij en zijn hulp voor maat- schappelijken arbeid doen zulk prachtig werk op dit gebied, maar zulk moeilijk! O zuik moeilijk werk!! Maar, vragen misschien vele menschen, is er dan geen onderzoek naar het vaderschap? Kan de vader van het kind dan niet gedwongen worden tot 1 onderhoud? Dat zijn allemaal zulke mooie dingen op papier, maar de realiteit van 't leven is zoo anders. En omdat alles zoo moeilijk is, gebeurt het vaak dat het moedertje steeds dieper zinkt, en met deernis en beklemming zie je het aan. O zeker, er zijn honderd grapjes over te verkoopen, maar ik kan u zeggen, dat een vertrapt leven een heklemming is. Ik heb de ontroerende levenstragiek nog nooit zoo hooren uitsnikken als in dat Duit- sche lied, dat vertelt van een jongen die een wonderschoone bloem ziet staan in een hof, ze plukt, ze in de hand houdt, en.ze vertrapt onder zijn laars- Dat gebeurt eiken dag, dat verhaal wordt nooit oud, maar bij wie dat verhaal tot waarheid wordt, bij die breekt het hart. Wij, ouderen, moeten open oogen heb ben voor de gevaren. Er moet perk en paal gesteld worden aan den te vrijen omgang, aan de losse manieren, aan de verwildering van zeden. Gemengde baden in de gem. zweminrichting van een stad of een dorp zijn nooit of te nimmer aan te bevelen. Het bestaan van zulke baden is een spelen met vuur, een onverantwoor delijke luchthartigheid, een niet willen on derkennen van gevaren. Waarom ik me zoo druk maak over iets dat in Haarlem gebeurt? Omdat in andere plaatsen, die zaak ook aan de orde komt of al geweest is en omdat ik een van dengenen ben, die vaak met benau wing staan te kijken naar „le revers de la médaille". Het is waarlijk niet. voor niets dat de Heer Jezus ons en onzen kinderen de bede op de lippen gelegd heeft: „En leid ons niet in verzoeking!" A. v. H. S. Overplaatsing zaak. De fa. T. Fluitsma, dames- en heeren kleermakerij naar maat, heeft hare zaak ver plaatst van Sumatrastraat 23 naar de Gen. Cronjéstraat 52. Dit is voor de firma een heeie verbetering, vooral ook. omdat zij nu in het centrum van Schoten's leven geves tigd is. De zaak zelf ziet er keurig en uit stekend verzorgd uit, zoodat de firma met vertrouwen een verderen bloei in haar nieu. we zaak mag te gemoet zien. Gistermiddag had te 3 uur de officiëele opening van de Petrie-Bank plaats. Tegen dezen tijd hadden zich de talrijk genoodig- den verzameld in het privé-kantoor der di rectie. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: Mgr. M. Slingenberg, Mr. A. Bruch, de hee- ren F. C. C. Schokking en P. C. André de la Porte, correspondenten van de Bank en vertegenwoordigers van de firma Cramerus en Thijmen, Amsterdam, den heer P. C. ten Boom, voorzitter van de Chr, Middenstands- vereen. Boaz, den heer J. C. Peereboom en vele anderen. Allereerst werd namens de Directie het woord gevoerd door den heer Petrie. Spr. begon met te zeggen, dat de 'groote belangstelling voor hem een buitengewone verrassing was. Het is nu een half jaar geleden, dat men met de verbouwing begon en een onver deeld gunstige tijd is dit niet geweest» Door stof en puin, ja, terecht kan men zéggen: door dik en dun moest de clientele naar de bank komen. En spr. kan het zé dan ook niet kwalijk nemen, dat er eenige zijn weg gebleven, Als ze nu maar spoedig terug komen. Toch was deze tijd ook niet onverdeeld ongunstig. Toen het eenmaal wat werd, kre gen wc er zelf schik in. Met blijdschap gin gen we naar het kantoor en zagen dage lijks den vooruitgang. Spr, brengt bijzonder dank aan de archi tecten De Bruin en Jonkheid. Evenals aan den oprichter Haaks, wien een enveloppe wordt overhandigd. Spr. zou het werk gaarne vergelijken met een moeilijk wiskundig vraagstuk. De op lossing is- heel eenvoudig en gemakkelijk, doch men Jcan ei uren op zitten, zonder tot die oplossing te komen. Spr. had een' scherpe critiek verwacht, gezien de deskun dige leiding, waaronder het werk is vol tooid. Algemeen was men het er echter over eens, dat verbouwing een buitengewoon knap stukje werk was. Spr. brengt vervolgens dank aan de firma Metselaar en Zonen en aan den broer van den heer Metselaar, die een half jaar lang als baas op het werk is geweest. Ook dezen overhandigt spr. een enveloppe. Er zijn nu, aldus spr., 200 loketten in de safe. Reeds nu echter zijn die reeds te weinig. Gelukkig dat er ruimte is voor 800. Spr. besluit met dank te brengen voor de belangstelling, in het bijzonder aan de hee- ren M. Slingenberg en A. Bruch; aan de heeren P. C. André de la Porte en F. G. C. Schokking, correspondenten van de bank; aan den heer H. C. Knopper, tuinarchitect van de kweekerij: Bosch en Haven en aan allen die er toe hebben bijgedragen om dezen dag zoo luisterrijk te maken. De heer F. C. C. Schokking, vervolgens het woord nemende, meent, dat de vorige spreker het hem moeilijk heeft gemaakt door hem zooveel lof toe te zwaaien. De goede verstandhouding is te prijzen, doch die is lang niet op de laatste plaats aan den heer Petrie zelf te danken. Het is ook niet louter egoïsme, dat spr. de bank een groote uitbreiding van relaties toewenscht. Spr. begrijpt wel, dat het een heelc be slissing is geweest om hiertoe over te gaan, gerekend den ernst van den tijd. Nu echter mag men dankbaar zijn zoover te zijn gekomen. Spr. besluit met zijn vertrouwen in de instelling uit te spreken en den onderne mers veel succes toe te wenschen. Namens het personeel kwam vervolgens de procuratiehouder, de heer J. H. van der Vangst, aan het woord. Spr. wijst er op, dat eindelijk de teerste wenschen der directie zijn vervuld en dat de moeilijke tijd der verbouwing eindelijk voorbij is. Spr. v-enscht de directie van harte geluk en overhandigt namens het per soneel een bh mpot met standaard van Gouda-faïence. Namens de architecten wenschte de heer de Bruin de directie geluk. Wat het werk betreft, daaraan zullen wel fouten kleven, doch niets is volmaakt. Spr. memoreert de goede verstandhouding tijdens het werk. Mr. M Slingenberg zegt, dat, toen hij na zijn benoeming zoekende was naar kantoor lokalen zijn aandacht viel op dit gebouw En nr. de aandacht kwam spoedig de be- slis-irr. Spr. wordt thans de naaste tuur van dc directie. En als men nu rekent, dat een buur beter is dan een verre vru wien men slechts kan denken en dan eens schrijven, dan heeft spr. vee vtnrouwen in de toekomst en spreekt de op uit dat uit de nabuurschap een trouwe vriendschap zal worden geboren. Mr. Bruch is hier natuurlijk niet qualitate qo.i. Toch zou een Wethouder van Onder wijs uier. od «in plaats ;ija. .Wast zooais hef er tijdens de verbouwing bij de bank aan toe ging, mocht men wel een Olylnpisch ge traind lichaam hebben om er zonder onge lukken af te komen. Spr. wil maar heel weinig tijd en woorden gebruiken, en spreekt de hoop uit, dat het de directie in baar nieuwe onderneming goed moge gaan. De officieele opening had hiermede plaats gehad. Er werd een rondgang gemaakt in het gebouw, dat wij gisteren reeds beschre ven. waarna ververschingen werden aan geboden. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Het zij mij veroorloofd de aandacht van den lezer eenige oogenblikken te vragen voor een onderwerp, waarover in de dag bladpers zelden geschreven wordt en te recht, want de lectuur zou er op den duur niet aangenamer door worden en hetwelk ook in particuliere gesprekken en op verga deringen betrekkelijk zelden wordt behan deld, n.l. voor de bedrijfsveiligheid. Over de verkeer sveiligheid of onvei ligheid lezen wij den laat'sten tijd herhaalde lijk en ook in gesprekken wordl dit chapi ter nog al eens aangevoerd en er is re den voor! Toch is het onderwerp der bedrijfs veiligheid niet minder belangrijk en ik ge loof, dat het alleen onebkendheid is met den omvang en de beteekenis van dit vraagstuk, welke er toe leidt, dit nagenoeg onbespro ken t'e laten. Om den lezer aanstonds midden in het onderwerp te plaatsen, mogen een paar cij fers dienen. AANTAL ONGEVALSAANGIFTEN, Gemiddeld p. Per werkdag jaar 1913 282 86617 1914 257 78886 1915 255 78523 .1916 285 87529 1917 272 83416 1918 26) 80838 1919 298 91499 1920 339 104657 1921 326 100418 1922 309 94834 Wat dit aan schadeloosstelling wegens ge nees- en heelkundige behandeling, tijdelijke uitkeeringen, invaliditeitsrente, begrafeniskos ten, renten aan nagelaten betrekkingen enz. per jaar kost, moge blijken uit het volgende welsprekende staatje. Ik rond dc bedragen af. 1913 ruir» 4.4 millioen 1914 4.5 J| 1915 ti 4.6 II 1916 »i 5. 1917 ii 5.6 fl 1918 ii 6.1 fl 1919 7. <11 1920 ♦i 9. 1t 1921 ii 10.3 fl 1922 10.5 «1 schade geleden welke in bovenstaande op gave niet is en kon worden opgenomen, o.a, de schade voortvloeiende uit ongevallen, voorgekomen in bedrijven, welke niet bij dc Rijksverzekeringsbank bekend zijn; dus die in hel' landbouw- en zeevisscherijbedrijf en die bedrijven, welke in 1922 en voorafgaan de jaren nog. niet onder de Ongevallenwet vielen, en welke aantal bedrijven zeer be langrijk is. Afzonderlijke vermelding verdient, dat al leen de administratie van een en ander aan de Rijksverzekeringsbank in 1922 een bedrag vorderde van ruim 4.1 millioen, waarbij dan nog komen de zeer belangrijke administratie kosten van werkgevers en andere risico- dragers. Ik heb mij tot dusver gehoudep op zuiver materieel gebied, maar de schade, welke hier geleden wordt, is feitelijk nog de ge ringste. Welke pen is in staat het naamloos Ie' te schetsen, hetwelk er spreekt uit c5jhl7 als van 300 ongevallen per dag in ons kleine landje. Hier iemand een lichaamsdeel wreed afgescheurd, daar een jongeman voor zijn leven blind, elders iemand afgrijselijk verminkt. Een echtgenoot aan zijn liefheb bende vrouw en jeugdige kinderen, een zoon aan zijn hulpbehoevende moeder, ontijdig ontrukt. Om van de ondergane pijnen, de angsten en smarten, de maandenlange zie- kenhuisverplegingen niet eens te spreken! Het is onnoodig mij aan het schetsen van al dit naamloos wee te wagen, mijn schilde ring zou toeh steeds ver beneden de wer kelijkheid blijven. Het ergste is echter, dat veel van dit alles zou kunnen worden ver meden. Veel van deze geestelijke, lichame lijke en m&terieele schade behoefde er niet te zijn, wanneer van het vraagstuk der be drijfsveiligheid wat meer aandacht gewijd werd. Ik begin met het ergste kwaad. Er zijn patroons, die ondanks 't voortreffelijke toe zicht der Arbeidsinspectie niet te ver warren met de Raden van Arbeid in gebreke blijven in hunne fabrieken en werk plaatsen de noodigc maatregelen tot bc- seiliging van hun personeel te nemen en die op de toepassing daarvan geen acht slaan. Dat is van die patroons heel erg een leclijk woord zal ik daarvoor niet gebruiken. Er zijn arbeiders, die de door hun patroon soms met belangrijke geldelijke opoffe ringen aangebrachte beveiligingsmaat regelen, buiten gebruik stellen, die dat alles minachten en zich bovendien vrijwillig en voortdurend aan groot gevaar blootstellen. Dat is van die arbeiders niet minder erg een leeiijk woord zal ik daarvoor ook hier niet gebruiken. Toch hebben werkgever en werknemer bij een hoog opgevoerde veiligheid in de werklpaats zulk een overweldigend belang. Vanwaar dan die wederzijdsche nalatig heid? Wij meenen dit te moeten toeschrijven aan onbekendheid en onverschilligheid. Wanneer wij die beide factoren konden weg nemen, zouden wij een eind weegs gevor derd zijn. Nu is er den laatsten tijd in dit opzicht veel gedaan. Te Amsterdam (Hobbemastraat 22) bestaat het Veiligheidsmuseum. Dit Veiligheidsmuseum vervult ten aanzien der bedrijven ongeveer de rol van den ver keersagent; het duidt ons aan, welken weg wij moeten volgen om zoo weinig mogelijk bedrijfsongevallen te krijgen, In dit museum zijn allerlei voorwerpen, van de meest uiteenloopende verscheiden heid ten dienst der veiligheid aanwezig, om den bezoeker te worden gedemonstreerd. Van dit Veiligheidsmuseum gaat verder een intense propaganda uit tot bevordering van de veiligheid. Zoo worden o.a. tal van pla ten verkrijgbaar gesteld, waarvan een voor lichtende en waarschuwende beteekenis uit gaat. De eene plaat is beter geslaagd dan de andere, maar over het algemeen zijn zij voortreffelijk. Kleinere afdrukken van die platen zijn verkrijgbaar als sluitzegels, Daarnaast worden kunstvolle maandkalen- ders in den handel gebracht. Alles te zamen vormt een krachtige, indrukwekkende pro paganda, waarvan de gunstige gevolgen niet zullen uitblijven. Die propaganda ten gunste der bedrijfs veiligheid zal de onbekendheid en de on verschilligheid op dit terrein wegnemen. Als dit maar bereikt is, dan is er veel bereikt, Daarom boe intenser, de propaganda tot be vordering der veiligheid, hoe bcterA Wij leven tegenwoordig snel. geagiteerd; dc industrialiseering, de mcchaniscering van ons land, van ons bedrijfsleven neemt hand over hand toe en daarmee ook de mate der gevaren. In dezelfde mate dient ook de zeer moderne propaganda voor de veiligheid te groeien. Laten daarom allen werkgevers, werk. nemers, vakbeweging en in het kort allen die in dit bij uitstek sociale werk belang stellen, de handen aan den ploeg slaan,om door de verspreiding der platen, de propa ganda voor de veiligheid te steunen. De platen (in kleuren en in 24 soorten) zijn tegen geringe kosten, ook bij den Raad van Arbeid verkrijgbaar. Een bezoek aan t Veiiigheidsmuseurn (kos teloos) is voor ieder interessant en aanbe velenswaardig. Indien eenige propaganda ooit rendabel is, dan zeker deze. MIGHIELSEN. DE FEESTELIJKE INTOCHT VAN KARDINAAL VAN ROSSUM. Hedenavond zal in bovengenoemd theater e?n fiim worden afgedraaid met den feeste- lijken intocht van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum. Gistermorgen omstreeks 11 uur reed on der het viaduct aan den Jansweg een met steencn beladen vierwielige wagen, in dc richting van het Kennemerplein. Achter dezen wagen reed op de fiets de 23-jarige verpleegster T. B., wonende te Santpoort. Zij wiide den wagen passeeren, doch deed dit aan de verkeerde zijde, met het gevolg, dat het wiel van haar fiets in de tramrails terecht kwam, waardoor zij slipte en tegen den wagen viel en door het rechter-achter- wiel werd gegrepen. Haar hoofd en haar linkerhand werden verwond. Aan dc politiepost aan het Stationsplein, werd zij door een üd van E. H. B. O. verbonden, waarna zij per auto naar het St. Elisa- beths-Gasthuis is gebracht, waar bleek, dat zij inwendige verbloeding had gekregen, haar sleutelbeen was gekneusd, dat zij een spierscehuring had bekomen, en waarschijn lijk baar middenvinger zal moeten missen. Haar toestand is, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk. 30 Juli a.s. herdenkt de neer Gcrrit Mol den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de. po litie alhier in dienst trad. De heer Mol werd in 1899 benoemd tot agent derde klasse, in 1905 tot agent 2de klasse, en in 1916 tot agent 1ste klasse, waarna hij in 1919 tot hoofd-agent werd gepromoveerd. H. M„ van beroep boter- en margarine- handelaar,, die terecht had gestaan, terzake dat hij margarine had verkocht, die gewik keld was in twee papiertjes, waarvan het binnenste onbedrukt was, is hedenmorgen door den kantonrechter vrijgesproken. De eisch was 50 boete, subs. 10 dagen. Als verdediger trad op Mr. T. A. M. A, von Löben Seis. Te hard gereden. iemand moest terrèehl' staan, ter zake., dat hij als bestuurder van een vierwielig motor rijtuig, de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht door met dit motorrijtuig te rijden op den openbaren weg, v. Merlenlaan, 'hoek Camplaan, een motorrijder heeft aangereden. Dc motorrijder had zelf verklaard, dat hij een gangvan 80 K, M, had. gehad. De/oorzaak zou zijn geweest, dat bekl. ^an den verkeerden kanl den vluchtheuvel hééft gepasseerd en niet voldoende, heeft uitgeweken. In deze zaak, waarin mr. T. A. M. A. van Löben Seis als verdediger van bekl. optrad, waren een 6-tal getuigen gedag vaard. Bekl. Werd vrijgesproken. Naar aanleiding van hetgeen onze mede werker „Peregrinus" in zijn Heemsteedsche brief van Maandagavond schreef over de bevolkingscijfers in de omliggende plaatsen van Haarlem, verzoekt ons wethouder van Nederhasselt ons het volgende op te ne men: In zijne beschouwingen kwam Peregrinus tot het door hem gegeven resultaat, door de gewone-berekening naar het aantal in woners. Waarmede hij echter geen rekening hield is liet Provinciaal Ziekenhuis, dat met zijn 1600 gewone en gemiddeld 400 tijdelijk verblijvenden het aantal inwoners van Bloc- mendaal beduidend hooger maakt, zonder dit met het geboortecijfer in verband ie kunnen brengen. Het resultaat, waartoe Perigrinus kwam, is alzoo, practisch, niet juist te noemen. Tót zoover wethouder van Nederhasselt. In zooverre heeft dc her van Nederhas selt natuurlijk gelijk, rede waarom we deze herziening gaarne plaatsen. Ondertrouwd: 23 Juli: R. H. Derksen en G, P.Vink; W. v, d. Putten en E. W. Lee mans; M T Meijer en C S Verhagen; C H. Vosiiard iji G B A Dijkstra; P. J. van Wees en J. M. Hoogland; G. Burghout en G. E. Smits; P. H. van Raaphorst en G Terwal. Getrouwd: 23 Juli: M. B. Peeters en G. J. v. Weene; G. Vellinga en M. J. Krom hout; A, W. Schlöffel en A. M. van Wes terheven; L, Luikel en M. E. Schreuder. Geboren: 18 Juli; d. van A. A. C. v. d. Veldt-Möhring; 20 Juli; d, vin W. Hoogen- dijk-v. Stenen; z. van M, H. Serné-v, Bil- derbeek; z. van C. van Zwieten-Koopman; d. van M. Wildschut-Flentrop; 21 Juli: d. van W. H. M. v. Ocstcn-Stribos; 22 Juli; d. van J. Bijstcr-Coule; z. van T. Boogaard- Slot; 23 Juli: d. van C, Hcemskerk-v. d. Hart. Overleden; 22 Juli; T. Bakker, 47 j., Ged. Oude Gracht;C, M. Dammiaans, 10 j., de Witstraat. Ongetwijfeld herinnert men zich nog het geruchtmakende Raadsbesluit van 28 Fe bruari j.l., van de gemeente Velsen, waarbij aan de Maria-Stichting te Haarlem een sub sidie werd toegestaan van 10.000 per jaar gedurende 50 jaren, waartegenover de Ma- ria-stichting zich verplichtte tegen bepaalde voorwaarden in haar in de voormalige tucht school, thans R..H. B. S. te Velsen, welke inmiddels door haar is gekocht, patiënten uit de gemeente Velsen op te nemen. Men herinnert zich ook de groote oppo sitie, die na het vallen van dit Raadsbesluit daartegen is gerezen, de talrijke protestver gaderingen enz., waarna ten slotte op 17 Maart j.l. een adres aan Gedeputeerde Sta ten werd gericht, bevattende 5766 handtee- kingen, met het doel, dit Raadsbesluit te doen vernietigen. Hedenmiddag te 12 uur werd in een Openbare Zitting van Gedeputeerden deze zaak behandeld. Voor het gemeentebestuur waren aanwe zig de heeren burgemeester R. G. Rijkens en secretaris J. Kortelijk en voor het comité van actie tegen het bewuste raadsbesluit de heeren P, F. C. Roelse, J. E. Sluiters en B. G. Schuitenmaker, allen raadsleden. Wegens afwezigheid van den Commissa ris der Koningin, Jhr. Mr. Dr, A. Roëil. werd de zitting voorgezeten door Jhr. Dr. D. E. van Lennep. De heer P. F. C. Roelse voert voor recla manten het eerst het woord. Spr. legt er den nadruk 'op, dat de bespre kingen in het begin geheim gehouden moesten worden door de Raadsleden, wat in strijd zou zijn met de wet, erf daar zonder formeel voorstel daartoe, later- de geheim houding werd prijsgegeven, zou het besluit als onwettig moeten wórden beschouwd. Ten tweede vestigt spr. de aandacht op de z. i. onvoldoende voorbereiding, die een incidenteele beslissing uitlokte, zonder dat andere mogelijkheden waren overwogen. Spr. meent, dat het besluit uit partijbe lang is doorgedreven. Derdens meent spr., dat door den Raad' aan B, en W. bij de uitvoering van het be sluit te veel wetgevende macht heeft over gedragen, hetgeen niet kan worden getole reerd. B. en W. hebben geweigerd verder den Raad vóór het sluiten van het defini tieve contract dit nog aan den Raad voor te leggen. Spr. verwijt het gemeentebestuur, gehan deld te hebben zonder noodige goedkeuring van Gedeputeerden, en vooral, dat vóór de opening van het ziekenhuis reeds subsidie zou worden verleend, wat spr. schenking noemt. De financieele toestand der gemeente is bij deze kwestie verder geheel over hqt hoofd gezien, meent spr. Hij twijfelt eraan, of een gemeente als Velsen wel aan een ziekenhuis van 120 bedden behoefte heeft, vooral, waar velen uit confessioneele over wegingen aan verpleging elders de voor keur zullen geven.. De ziekenhuiskwestie noemt spr. door dit besluit slechts partieel opgelost, terwijl voor een reeks van jaren de mogelijkheid is weg genomen om een neutraal ziekenhuis op te richten. Volgens spr. is hierdoor elke richting.ge rechtigd, om een dergelijke subsidie .aan te kloppen, waardoor Velsen wel vier maal te veel ziekenhuis rujmte zou krijgen en te exploiteeren. Spr. zou voorloopig de noo dige ziekenhuisruimte met dc gemeente Haarlem willen contracteeren. Spr. vreest, dat dc monopolistische Ma„ ria-stichting te Velsen de gecontracteerde eischen van het Gemeentebestuur zal 'blij ven naleven, en zich zelf in den loop des tijds hoogere eischen zal gaan stellen. De duur van het contract doet spr. daarvoor vreezen, terwijl de Maria stichting van heel wat meer handelsgeest heeft doen blijken i dan B. en W, Ten negende komt spr. ertegen op. dat dé bevolking zich over dit punt niet heeft kun nen uitspreken. De raadsleden hadden met het publiek geen rekening gehouden door de gehe:me voorbereiding waren zij voor het nemen van het besluit „opgesloten geweest als Kardi nalen in een conclaaf" verzekert spr. Spr. is ervan overtuigd, dat de vóór- stemmende raadsleden hun kiezers achter zich hadden in deze kwestie. (De zitting duurt voort.) DONDERDAG 24 JULI, Aanbidding in alle kerken, waar geen Pontificale H. Mis wordt opgedragen, tot 10 uur 's morgéns. In kerken, waar een Pontificale H. Mis wordt opgedragen, tot half 10. In alle kerken H. Communie. In het Bagijnhof te half 8 stille H. M>i*r door Z.Eni. -Kardinaal Gzertróch met toe spraak voor de Hongaarse!;c. kinderen (van Amsterdam .en daarbuiten) én aigemeene H. Communie der kinderen. Pontificale H.H. Missen te half 10: In de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum, Watergraafsmeer Linnaeuspark- weg, door Mgr. Petrus Nomesch, van Luxemburg (voor Luxemburgers). In de kerk van den H. Franciscus Xave- rius (de Krijtberg), Singel bij het Konings plein, door Z.Em. Kardinaal Bertram, van Breslau (voor Duitschers met Duitsche preek door denzelfden Kardinaal. In dc kerk van de H, Rita, over het ÏJ, door Z.Em. Kardinaal Schulte, van Keulen. In de kerk van de H.H. .Nicolaas en Bar bara (Dc Liefde), Bildcrdijkstraat 23, door Z. D. H. Mgr. H. van.de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht. In de kerk van de H. Catharina, Singel bij het Koningsplein, door Z. D. H. Mgr. Aug. Jos. Callier, Bisschop van Haarlem. In de kerk van de H. Magdalena, Spaarn- dammerstraat, door Zijne Exc. Mgr. Cesare Orscnigo, Pauselijk internuntius te 's Gra- venhage. In dc kerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans (Jacob Obréchtstraat). Conce lebratie volgens Byzantijnschen Ritus door Mgr. IsaiaPapadoppulus met acht zijner priesters. Korte homilie door den Eerw. Pa ter van Keulen C.s.s.R., over de belangen der Oostersche Missiën. De gezangen wor den uitgevoerd volgens dién Ritus in hei Grieksch. In de kerk van dc H. Agnes, Amstelveen- scheweg tegenover Willcmsparkwegstation, door Zijne Exc. Mgr. Clemente Micara (ai- leen voor vrouwelijke religieuzen). Z. D. H. Mgr. Heijlen, Bisschop van Namen, zal voor haar een korte, toespraak houden. In de kerk van St,. Vincentius, Jacob v. Lennepkade. Kinderhulde. Des middags te 12 uur in alle kerken var. Amsterdam kinderhulde aan het Allerhei ligste Sacrament. Priestervergadering. Te 1 uur: Priestervergadering iq de Aula van het St. Ignatius-Collége, Pieter de Hooghstraat. Voorzitter: Mgr. Th. Lud. Heij len. Secretaris: Dr. P. J. M van Gils. Spre kers: Mgr. Th. Lud. Heijien, Bisschop van Namen, over „Recollectie". Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Groot-Seminarie Warmond, over: „Imitamini quod tractatus (Pontificale). Sectievergaderingen. Te drie uur hébben sectievergaderingen plaats van de Nederlandsehe Sectie (gebouw St. Jozefgezellenver. Stadhouderskade), de Belgische, Fransche, Duitsche, Amerikaan- sche, Italiaansche, Spaansche, Poolsche, En- gelsche en Iersche secties. Avondvergaderingen. 7 uur St. Willibrorduskerk (Amsteldijk). Sprekers: pater Borronieus de Greeve, prof. Donders (Munchen), Mgr. J. A. Chollet, Aartsbisschop van -Cambrai. 7/ uur Concertgebouw. Sprekers: pastoor Van Noort, Abbé Goma (Tarragona) en Mgr. Arthur Doubleday, bisschop van Brentwood. 8 uur Stadion. Sprekers: Dr. Vinkcsteyn, pater Josaphat en dr. A. C. A. Hoffman. HOOG BEZOEK AAN HAARLEM. Hedenmiddag- bezocht te twaalf uür dc Aartsbisschop van 'Londen, Z. Em. Kardi naal Francis Bourne, onze Kathedraal. Z. Em. had daartoe 'den wensch" te kennen gegeven, omdat onze kathedrale St. Bavo zooveel overeenkomst vertoont met Zijne Em.'s Kathedraal te Westminster. Bij Zijn intrede werd de Hooge Gast ver welkomd met het: God. save the Kingr het Engelsche volkslied, óp het nieuwe, orgel. Z Em. was vergezeld van Mgr. dr. Jack man, Zijn secretaris, en door prof. Ooster laan van Mill Hill. De Kardinaal werd rond- ZcciTTerw. Heer Plebaan en ,^c. geestelijkheid der geleid door den Wcsterwoudt Kathedraal. Na een oogenblik' te hébben verwijld in de Sacramentskapel, bezichtigde de Kardi naal de kerk vanaf het hoofdaltaar en maak te daarna een rondgang. Na een klein half uur trok de Kardinaal zich weer in de pas torie terug. Tijdens de rondgang werd het orgel zeer verdienstelijk bespeeld door den heer J. L. Schouten, Maandag 28 Juli zal onze kathedraal ook bezocht worden door Mgr. Hcylen en het Permanent. Comité, De „Tel." berichtte van ochtend, dat Kar dinaal Van Rossum o.m. ook een bezoek aan Haarlem zou brengen ter bezichtiging van de Kathedraal. Op onze telefonische informatie deelde de secretaris van Z.Em., dr. Drehmans ons echter mede, dat in hel eenmaal vastgestelde reisplan van den Kar dinaal geen wijzigingen konden worden aan gebracht en dat daarin een bezoek aar Haarlem niet is opgenomen. Men seint ons uit Amsterdam: Hedenmorgen 11.uur had ten huirc van de familie Dreesman aan de Joh. Vermeerstraat, alwaar Z. Em. Zijn intrek genomen heeft, een receptie plaats, die zeer druk bezocht werd. Een talrijke menigte stond voor het ge bouw te kijken naar de vele kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders, die het huis binnen gingen. Ter audiëntie verschenen o. m.: H. Em. de Kardinalen Bourne, bisschop van Westmin ster, H.Em Kard. Pfifll, aartsbisschop van Weenen; Bertram, prins-bisschop van Bres lau en Vinchevo, secretaris van het H. Col lege. Verder alle aartsbisschoppen en bis schoppen, die hier ter stede vertoeven. Ook was ter audiëntie de internuntius te 's Hage, Mgr. Orsenigo, de Aartsbisschop van Utrecht, de bisschoppen van Haarlem, van Roermond, van Breda en van 's Bosch. Mede kwamen ter audiëntie, namens hef gemeentebestuur van Amsterdam: de loco burgemeester, de heer F. M. Wibaut, de Wethöuders Wierdels en De Vos, de voor zitter van het congres, Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, de geheele geestelijkheid van Amsterdam, de R. K. Amsterdamsche Raads fractie. Ook kwamen hunne opwachting maken bij Z. Em. de besturen van de meeste R. K instellingen, uit den lande en te dezer stede; P K. Volksbond, de Broeders Joh. de Deo, hét Franciscus Liefdewerk, de R. K. Orato- riumverecniging; de St. Vincentiusver., de R. K. Reisverceniging enz. Ook een aantal particulieren maakten van de. gelegenheid gebruik om ter audiëntie ie gaan. De minister van A, H. en N,, mr. Aal berse, is tengevolge van een lichte onge steldheid verplicht zijn kamer te houden 504 1 106 855' 869. 174- MEDEGEDEELD DOOR De Beuis opende heden, prijshoudend. V. K, HEDEN 5% Nederland 1919 *31/. 931/. 6% Nederland 1923 991/4 414 Nederland 1917 -41/8 841/4 7% N.-l. 1921 A Ml/-; 1011/O Holl. Lloyd 75/8 Oude Vaart '51 u 75 dito Gem. Eigendom 60 Mij. „Nederland" 140 Scheepvaart- Unie 116 117 Rotterd. Lloyd 1 41 132 67 134 69 Oude Boot Holl. Stoomboot 185 g H. V. A 488 4 8 Java Cultuur 3331/0 334 4-1/g 16 45 161 Koloniale Bank 1 271/4 1271/, Cert. HandeJ Mij. 12 8 121 Ml/4 12.1/ 501/g 158 Geconsolideerde 155 Kon. Olie 546 322 ex-d U. S. Steel 1051/. 105 .Marine comm i.iii/4 101/., V orstenlanden 1551, 1581/2 Actions id. 155.it 159 Comp. Merc. Arg. 16 Poerworedjo K81/4 3621/2 319 108 3691/ Senembah 322 Dell Batavia Amsterdam Rubber 3 71/- 1401/o 3091/, 1391/2 18 j 9.i/2 Silau 91 Wai Sumatra 1161/4 116 Dordtsche Petr. 330 305 ex-d Southern Rails 693/ 4 691/- 147 7 41/4 .61/2 Wabasb 161/2 Contn. Maxwell. 43/l6 23 JULI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 i .621/ s PARIJS 13.45 13.48 BRUSSEL 12.171/: 12.07 WEENEN .35 0.37 LONDEN 11.45 11.501/4 STOCKHOLM. 69.45 69.60 KOPENHAGEN. 43.15 42.30 CHRIST1ANIA 35.15 35.15 BAZEL 47.90 48.10 NEW-YORK 2.601/O 2.6U ROME 11.30 11.35

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2