UTTÈÏH 3 MEDISCHE PRAATJES. RADIO- OPROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. J Tweede Blad - Woensdag 23 Juli 1924 Hooikoorts. De internationale financiers houden vast aan het rapport-Dawes tegen den zin van Frankrijk en België. Herriot verkeert in een benarde positie. Onder de Radio-berichten: De eerste fase der ontruiming van het Ruhrgebied treedt 15 Augustus in werking. Hedenmiddag plenaire zitting der intergeallieerde conferentie. GEM. SÜITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het bezoek der Koningin aan Middelburg. Hollandsche fierheid. DAGELIJKS PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem, Kampervest 23 - Telef. 3620. De intergeallieerde conferentie. Een waterhoos. Stormweer. Plundering van graandepots. FEUILLETON. bovengenoemde aandoening tast den mensch aan, zooals haar naam reeds aan duidt, in het jaargetijde van den hooioogst, dus wat ruim genomen in dc maanden Mei tot en met Juli. De verschijnselen dezer ziekte want inderdaad kunnen de aange tasten zich ziek gevoelen zullen wellicht niet algemeen bekend zijn. Welnu, zij ver- toonen veel overeenkomst met die eener heftige neusverkoudheid. Het water loopt den lijders tegelijk uit neus en oogen, ter wijl zij den geheelen dag niezen en proesten. Het slijmvlies van de zooeven genoemde or ganen is meestal niet in onaanzienlijke mate gezwollen, zoodat de ademhaling door den neus zeer moeilijk gaat en de oogen rood en branderig zijn. Het behoeft geen betoog, dat deze verschijnselen zeer onaangenaam en voor den betrokken persoon bij zijn dage- lijkschen arbeid zeer hinderlijk kunnen zijn. Imm°rs er zijn beroepsbezigheden, die voori- dui end oplettendheid vereischen en waar het op een scherp gezicht aankomt. Als voorbeeld wijs ik slechts op het beroep van machinist bij het spoorwezen. Het spreekt van zelf dat zoo deze in eenigszins ernstigen graad met deze aandoening behept is, niet in staat zal zijn, de veiligheid voor het ver keer voldoende te waarborgen. Soms blijft de ontsteking niet uitsluitend tot neus en oogen beperkt, doch loopt ver der voort en ontstaat er op deze wijze een ontsteking voor de diepere luchtwegen, ge lukkig zelden van ernst gen aard. Dit wil niet zeggen dat de patiënt er altiid zoo ge makkelijk afkomt, al is de zooeven geschet ste toestand een geenszins benijdenswaardi ge. Wij hebben hier op bet oog de asthrna- tische aanvallen als begeleidend verschijnsel voor de hooikoorts. Deze kunnen even hef tig optreden als bij dc gewone asjima, die zooals wij weten onafhankelijk van. deze aandoening is. Evenals bij deze laatste, wordt tegen het midderancJitelijk uur de pa tiënt uit zijn slaap gewekt en plotseling I door een vrij heftige benauwdheid overval len. De hooikoorts komt, behalve in ons land, nog al een« voor in Engeland tn Duitsch- land. Het is duidei ik, dat men ijverig naar de oorzaak van dit lijden heeft gezocht Het bleek, dat zeer fijne deeltjes in bijzondere mate het neusslijmvlies en hef bindvlies voor het oog prikkelen bij daarvoot uiterst gevoelige persoon. Een korte wandeling op een buitenweg is voor den betrokkene soms al noodlottig, hij kan plotseling door zijn kwaal overvallen worden, zoodat zijn uit stapje hem tol een kwelling worii en eer, spoedig huiswaarts kcertn gewenscht is. Ook de stadslucht is geenszins ons~htildjg voor deze lijders. De oproeikzante voorbij ganger weet onmiddelnk de hooikoarts'ijder uit de massa op onze straten te herkennen. Is de tijd van de boterbloemen en het hooien voorbij, dan verdwijnen ook de ver schijnselen en is onze patiënt de overige maanden de gezondste man ter wereld. Dc medici hebben niet stil gezeten om tot verlichting de behulpzame hand te bie den. Tal van middelen zijn toegepast, de een met wat meer, dc ander met minder resul taat. Men meende door het neusslijmvlies gevoelloos te maken de patiënt geheel en al voor zijn lijden te bevrijden. De cocaïne en zijn praeparaten hebben een groote rol gespeeld, helaas, niet met dat succes, dat wij ervan verwacht hadden. Het zou mij te ver voeren U alle methoden van onderzoek hier nader te beschrijven. Een feit is het, dat dc hooikoorts een zeer moeilijk te ge nezen aandoening is. Verzwegen mag intus- schen niet worden, dat de serum-inspuitin gen belangrijke verbeteringen kunnen aan brengen. Ook wensch ik Uw aandacht er op te vestigen, dat verandering van lucht soms buitengewoon gunstig werkt en het verblijf van een badplaats gedurende de genoemde maanden de verschijnselen doet verdwijnen of althans tot een minimum beperkt. Wie zich evenwel deze luxe niet kan permittee- ren, ziet zich gedwongen met roode oogen en een loopende neus te blijven rondloopen. De mecning der inter nationale financiers. In het gebouw van het Britsche Lager huis is Maandag in de particuliere vertrek ken van Snowden, den Britschen kanselier van de schatkist, een bespreking gehouden, waaraan behalve Snowden, deelnamen Sir -Robert Kindersley, Montague Norman, de gouverneur van de Bank of England, de Fransche minister van Financiën Clementel, de Italiaansche minister van Financiën Stefani en Lamont, de vertegenwoordiger van Morgan. Tot deze bespreking werd besloten, nadat Mac Donald aan het ontbijt den leiders der delegaties had medegedeeld, dat de resultaten, welke de conferentie tot nu toe heeft bereikt, door de internationale finan ciers niet voldoende worden geacht, om hun de noodige zekerheid te geven ten aanzien van de Duitsche leening; De financiers heb- oen er op gewezen, dat de sancties, welke kunnen worden toegepast, de leening en de door Duitschland daarvoor bestemde onder panden in gevaar kunnen brengen, daar bij den huidigen stand van zaken Frankrijk nog altijd het recht behoudt, afzonderlijk op te treden. Om nu dc geldschieters eenigszins gerust te stellen, Werd voorgesteld een leening op korten termijn, voor den tijd van 5 a 10 jaar toe te staan, welke gedekt zou worden door de opbrengst van den verkoop der schatkistbiljetten, die de Duitsche regeering voor de Duitsche industrie heeft uitge- gegeven. Dit belangrijke voorstel vond echter geen instemming bij de bankiers, die de voor keur blijven geven aan de oorspronkelijke bepalingen van het rapport-Dawes en die er vooral op tandrongen, dat al het buiten- landsche spoorwegpersoneel zal worden te ruggetrokken, zoodra het Ruhrgebied zal zijn ontruimd. Het is dus een nieuwe moeilijkheid ont staan, die echter veeleer uit het oogpunt van het rapport-Dawes als een voordeel kan worden beschouwd, daar de geallieerden on getwijfeld eerder aan de internationale ban kiers, dan aan Duitschland concessies zul len doen, w; n,t zonder leening kan geen enkel resultaat worden bereikt. Het verlangen van Duitschland, dat het pran-Dawes onveranderd zal worden uitge voerd, sterrol geheel met zienswijze der financiers overeen, zoodat, ofschoon de con ferentie wellicht wat langer zal duren en de uitnoodiging aan Duitschland nog eenigen tijd op zich kan laten wachten, onder deze omstandigheden een overeenstemming ge makkelijker zal zijn te bereiken. Morgan zelf is inmiddels uit New York vertrokken en zal 26 Juli te Londen aanko men. Fransche en Belgische protesten. Clementel en Theunis protesteerden te gen de Amerikaansche eischen betreffende voorwaarden van uitgifte der leening van 800 millioen goudmarken, zooals neergelegd in het plan-Dawes. Zij meenen dat deze in strijd zijn met het verdrag van Versailles. De deskundigen zagen daarna de moge lijkheid onder het oog, aan de Commissie van Herstel over te laten, eventueele tekort komingen van Duitschland vast te stellen, doch den Raad van den Volkenbond te be lasten met het bepalen van de gevolgen ervan. Zij zagen eveneens de handhaving van de commissie van deskundigen onder het oog die zou moeten vaststellen wat zou moeten geschieden wanneer Duitschland tekort schoot in het vervullen van zijn nieuwe ver plichtingen. Met het oog op de meeningsver- schiilen werd geen enkele beslissing genomen, Morgen zal de commissie een nieuwe zitting houden. In Fransch-Belgische kringen hoopt men dat de wil der delegaties om een resultaat te verkrijgen, in staat zal stellen een voor allen aannemelijke oplossing te verkrijgen; die al ler belangen beveiligt. Htivas gelooft te weten, dat Herriot beslo ten is om zijn positie op de conferentie te Londen ingenomen, krachtig te handhaven. Havas voegt er aan toe, dat hij ruggesteun heeft gekregen van een hooge persoonlijk heid uit de Kleine Entente. De ontruiming van het bezette gebied. Mede in verband met de mededeelingen, die de Engelsche regeering heeft ontvangen betreffende het standpunt van Duitschland, wordt van Engelsche zijde getracht ook de tweede moeilijkheid op te lossen, alvorens de Duitsche delegatie te Londen aankomt, n.l. het vaststellen der data voor de ontrui ming van het bezette gebied. De eerste phase van de economische ontruiming, d.w.z. de opheffing der tolgrenzen en de terugkeer van het uit het bezette gebied verwijderde Duitsche personeel, zou op 15 Augustus moeten beginnen, de tweede phase zou 6 of 8 weken later aanvangen en daarmede zou dan dc economische ontruiming voltooid zijn, op voorwaarde dat de exploitatie der Duitsche spoorwegen tijdig in een particu liere onderneming wordt omgezet. Naar aanleiding van de besprekingen in de derde commissie heeft zich nog een moei lijkheid voorgedaan tusschen de Engelsche en Fransche gedelegeerden, wegens een door de Franschen gebruikte formule, waaruit werd afgeleid, dat Frankrijk voornemens was de leveringen in natura voor verkoop en export naar andere landen te bestemmen; Herriot heeft echter aan Mac Donald ver zekerd, dat dit niet het geval is en dat ook naar zijn meening zulk een export in strijd zou zijn met het rapport-Dawes. Daarop heeft MacDonald den voorzitter der derde commissie, Sir Robert Kindersley, volmacht gegeven om het rapport der commissie voor de plenaire zitting samen te stellen. Dc indruk in Frankrijk. De moeilijkheden te Londen gerezen, om trent de waarborgen, voor een leening en waardoor het met zooveel vreugde begroete politieke accoord de eerste commissie weer op losse schroeven gekomen is, worden in Frankrijk zeer verschillend ontvangen. Ter wijl de linksche pers ze eenigszins wegmof felt en ze rangschikt onder de haperingen, die zich nu eenmaal altijd op conferenties voordoen, triomfeert men rechts, omdat men er een bewijs in ziet, dat naarmate Herriot concessies doet, er steeds meer concessies van hem gevraagd zullen worden. Bainville spreekt dit onomwonden uit. „Wat te Londen gebeurt verbaast ons niet," schrijft hij, „want de logische uitwerking van de verkiezingen van 11 Mei is, dat Frank rijk het herstel opgeeft." En Herriot zou al veel eerder alles toegegeven hebben, als hij het imperatief mandaat der democtraie heelemaal had kunnen volgen en niet nog tenminste een beetje ruggegraat, moest hou den om zijn oppositie de baas te blijven. Waarna Bainville wijst op de gevaren van een nieuwe houding van Frankrijk naast een volk van Duitschers, die saamgedrongen zit ten op een te klein gebied, beroofd van de bezette provincies en tegenover geallieerden, die niet denken over kwijtschelding van de 30 milliard, die wij geacht worden hun schul dig te zijn en een meest sombere toekomst voorspelt. Romier van de „Journée Industrielle" merkt terecht op, dat Herriot twee neigingen volgt De eerste, die overeenkomst met zijn politieke overtuiging en persoonlijke prefe renties brengt hem ertoe recht vooruit te marcheeren om te komen tot realisatie van intergeallieerde plannen, zonder te veel te letten op wat hij opofferen moet. De tweede neiging echter brengt hem uit bezorgdheid over een verantwoordelijkheid voor de toekomst ertoe, niet alle waarborgen voor zijn land op te geven, voor het geval intergeal- lieerden oplossingen illusoir mochten blij ken. Tot dusver heeft de eerste neiging over- heerscht in het fond, de tweede in den vorm. Maar Herriot voelt heel goed, dat de sleutel der Entente-politiek ligt in het probleem der intergeallieerde schulden. Zoolang dit probleem niet opgelost is, zakt de buitenlandsche en financieele politiek van zijn partij vandaag of morgen ellendig ineen. Daarom komt hij daartoe, hetzij rechtstreeks, hetzij langs een omweg, steeds weer terug en daarin ligt dan ook de proefsteen voor be loften van 11 Mei. FORD NIET ALS BANKIER. Gisteren deelden wij op gezag van een Engelsch blad mede, dat Ford voornemens was, zich in Wallstreet, vermoedelijk in samenwerking met Rockefeller, als bankier te vestigen. In een telegram uit New York aan de „Financial New" wordt de juistheid van dit bericht tegengesproken. HEVIGE BRAND. Bijna de geheele zakenwijk van Castor (Alberta) is door brand verwoest. De schade wordt geraamd op 300.000 dollars. HET FRANSCHE GEZANTSCHAP BIJ HET VATIKAAN. Zondag heeft te Straatsburg een druk be zochte vergadering plaats gehad van gedele geerden uit bijna alle deelen van den Elzas om te protesteeren tegen de voorgenomen opheffing van het Fransche gezantschap bij het Vaticaan. De pauselijke nuntius te Parijs, die op het oogenblik te Rome vertoeft, had met den paus een langdurig onderhoud over den toe stand in Frankrijk. MASSA-VERGIFTIGING. In het sanatorium van longlijders te Gör- bersdorf (Silezië) waar na een maaltijd in het geheel 238 personen aan vergiftigings verschijnselen ziek werden, zijn thans vier personen oveneden. De hoofd-arts, een bad meester en twee patiënten. De andere pa tiënten zijn herstellend. Men is er nog niet achter hoe het eten vergiftigd is geworden. VOORSTEL VAN MUSSOLINI OM DE FASCISTISCHE MILITIE BIJ HET LE GER IN TE LIJVEN. Bij de behandeling van het rapport der commandanten van de fascistische militie, waarvan het effectief 373.000 man bedraagt, sprak Mussolini over het plan om deze militie bij het leger in te deelen. Dit ontwerp had algemeene. instemming en zal in den volgen den ministerraad besproken worden. ZAGHLOEL PASJA's REIS NAAR EUROPA. Zaghloel pasja heeft besloten, Vrijdag a.s. uit Alexandrië naar Europa te vertrekken. Hij zal vergezeld zijn van mevrouw Zaghloel, Wassef pasja Ghali, den minister van Bui tenlandsche Zaken, Kamel bey Selin, zijn particulieren secretaris, en een Egyptische arts. Van Marseille zal hij zich naar Lyon begeven om dr. Tessier te consulteeren, die hem een kuurplaats en den duur van zijn kuur zal voorschrijven. Zoodra Zaghloe! zijn kuur zal hebben volbracht, zal hij naar Londen reizen tot het voeren van onderhandelingen met Ramsay MacDonald. DE MOORD OP MAJOOR IMBRIE IN TEHERAN. De moord, op majoor Imbrie gepleegd, blijkt, volgens bizonderheden, die wij in den „Evening Standard" aantreffen, het gevolg van godsdienstfanatisme. De moord had Vrijdagmorgen om ongeveer elf uur plaats. Majoor Imbrie en zijn metgezel, de heer Seymour, reden in een rijtuig langs een bron, waar dagelijks massa's Perziërs gods dienstige eer komen bewijzen en die op dat oogenblik door een menigte Perziërs werd bezocht. De consul en de heer Seymour stapten op eenigen afstand van de bron uit hun rijtuig, waarna eerstbenoemde een foto grafietoestel gereed hield om een fotografie van het tooneel te maken. De menigte maakte daartegen bezwaren en bewoog zich in de richting van de Amerikanen, die op het gezicht van haar dreigende houding in hun rijtuig sprongen en wegreden. De menigte volgde hen onder het uiten van verwén- schingen en de beschuldiging, dat zij de bron vergiftigden. Het rijtuig reed snel weg, doch werd bij den ingang der kozakkenkazerne ingehaald door een man op een motorfiets, die hem dwong te stoppen. De menigte, die kort daarna het rijtuig bereikte en onder wie zich soldaten bevonden, sleepten de beide Amerikaan uit het rijtuig Imbrie aan de ééne zijde, Seymour aan de andere. Majoor Imbrie verdedigde zich met zijn stok, totdat hij met een sabel een slag op het hoofd kreeg en viel. Hij trachte weer overeind te kome, doch werd met een zwaren steen, die hem zijn kaak brak, weer neergeslagen. Intus- schen kreeg Seymour van alle zijden klappen. Een afdeeling politieagenten slaagde er ten slotte in, de beide gewonde mannen in een auto te helpen en naar het politiehospilaal te brengen. De menigte volgde echter en forceerde zich een toegang tot het gebouw door het inslaan van deuren en vensters en zette daar de mishandeling van den consul voort, die 's middags om drie uur overleed. In een vergadering van het Zeeuwsch huldigingscomité te Middelburg heeft de voorzitter, de heer Labrijn, meegedeeld, dat het aantal deelnemers aan de hulde- betooging voor de Koningin op Woensdag 6 Augustus reeds tot bijna 8000 is ge klommen. Talrijke deelnemers aan de be tooging komen met extra-treinen en -boo ten. Herauten zullen de aankomst van de Koninklijke familie op het Molenwater aan kondigen, waarna gezongen wordt de eed van trouw en het eerste en derde lied van het Wilhelmus. Vervolgens wordt der Ko ningin een album met de namen der be- toogende vereenigingen en groepen aange boden en dan begint het défilé, waarbij ge legenheid bestaat, bloemen aan te bieden, Ten slotte worden het eerste en derde vers van het Zeeuwsche Volkslied gezongen. In Nederlandsche Fabrikaat deelt de heer P. Cool te Paramaribo de volgende staal tjes mede: Een Nederlandsche instrumentenfabriek zendt aan het Hospitaal te Paramaribo een in het Duitsch gestelden catalogus. Een Nederlandsche verffabriek zet alle aanwijzingen op de kisten in het Engelsch. Een Nederlandsche lampenfabriek zendt prijsopgave in dollars. Het Rijksmagazijn te Amsterdam en 't Koloniaal etablissement zenden buitenland sche goederen, geneesmiddelen enz. Een Nederlandsche zilverfabriek zond onlangs een aangeteekend paket met 't adres: „Paramaribo via Genua' Nederlandsche fabrikanten kunnen niet verontwaardigd zijn, dat hun goederen niet worden gekocht in Nederlandsche gebieds- deelen, indien die fabrikanten zichzelven steeds als buitenlanders voordoen, en zich niet op de hoogte willen stellen van de ligging en dc handelsbehoeften der eigen koloniën. Vele buitenlanders zien dit allen veel be ter in en zenden zelfs in 't Nederlandsch geslelde aanbiedingen, ook naar West-Indië. van d land e voor ons belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15 8,30 v.m.; 10—10.12 v.m.j 11.30—11.55 v.m.; 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.: 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten V ossegat Bé 1050 M.*. 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffel toren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert. 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei- dl. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit-Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.35^1020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1" n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld! Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 n.m. Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50; 4.205.20; 7.508.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Beo (taren- klok der Westminster Abdij). Programma. Woensdag 23 Juli, 8.15 uur. Ned. Radio- Industrie, den Haag, 1050 M. Solisten Concert vanuit het Kurhaus te Scheve- ningen. Golflengte vermoedelijk 1100 M. Smith en Hooghoudt, 8—10 uur. Concert. 1050 M. Donderdag 24 Juli 8.30 u. Ned. Ra dio Industrie 1050 M. Concert met medewerking van Mevr. T. Lagerwaard, piano en de heer Blazer, cello en viooL De no.'s worden vooraf aangekondigd. PARIJS, 22 Juli. Er is thans geen sprake meer van de Herriot naar Parijs zal terug- keeren om in de Kamer den toestand uit een te zetten, ofschoon er alle reden was aan te nemen, dat Herriot bij zijn voorne men zou blijven om, nadat de rapporten der commissies zouden zijn opgesteld, naar Pa rijs te vertrekken en Maandag naar Londen terug te keeren. In verband hiermede is het van belang, dat Poincaré, Briand en Lou- cheur aan Herriot medcdeeling hebben ge daan van drie punten, ten opzichte waarvan hij geen concessies zal mogen doen, wan neer hij den steun van het parlement niet wil verliezen. Vooral verzetten de politieke kringen te Parijs zich ertegen, dat de Duit schers met dezelfde rechten als de andere delegaties aan de conferentie zouden deel nemen, daar dit het begin van een herzie ning van het vredesverdrag zou beteeke- nen. Bovendien wil men in Parijs niet toe geven op het stuk van het Fransche en Bel gische spoorwegpersoneel in het bezette gebied. Parijs is bereid een zeer groot ge deelte van het Fransch-Belgische spoor wegpersoneel terug tc trekken, maar men wilde het beginsel handhaven. Daar tegen verzetten zich de Engelsche politici, de En gelsche generale staf en de bankiers. Ten derde wii men in Parijs niet, dat er data voor de militaire ontruiming van het Ruhr gebied worden vastgesteld. Over de economische ontruiming van het Ruhrgebied is men het thans vrijwel eens geworden. Als datum voor de eerste fase, d.i. opheffing der tolgrenzen en den terug keer van het uit het bezette gebied ver wijderde Duitsche personeel, is 15 Augustus vastgesteld. Aangaande de beide andere termijnen bestaat slechts een zeer klein verschil van mecning over de vraag of deze fasen twee weken vroeger of later zullen beginnen; maar dit is een zuiver technische quaestie zonder politieke, beteekenis. Naar aanleiding van de houding, die de bankiers hebben aangenomen bij de bespre king met de ministers van financiën van Engeland, Frankrijk en Italië, is men in de kringen der Fransche delegatie van oor deel, dat de Duitschers zeer verstandig heb ben fcedaan door in plaats van diplomaten, drie financiers vooruit te zenden naar Lon den, n.l. den president van de Rijksbank Schacht, den voorzitter van de „Kriegslas- ten-kommission," die het politieke element in deze particuliere delegatie vertegenwoor digt, en den directeur van de Deutsche Bank, Wassermann. Schacht en Wasser- mann, van wie de eerste vroeger directeur was van de Darmstatter Bank, staan in uit stekende relaties tot Barclays Bank, de Bank van Engeland en de Morgan-groep en zijn ook sedert lang persoonlijk met de En gelsche en Amerikaansche financiers be vriend. De Franschen zeggen daarom, dat de Engelsche en Amerikaansche bankiers, onder het voorwendsel van zakenbelangen, dc politie van Duitschland steunen. Het aantal Amerikaansche beursmagna- ten dat zich op het oogenblik in Europa bevindt, is buitengewoon groot, iedere groo te Amerikaansche bank is hier thans ver tegenwoordigd. LONDEN, 22 Juli. Het sub-comité, dat zich heeft beziggehouden met het stelsel van de economische ontruiming van het Ruhrgebied, heeft heden haar arbeid vol tooid en haar rapport opgesteld. Dit rapport zal morgenochtend door de plenaire com missie worden behandeld. Er heerscht groote voldoening over het feit dat er overeenstemming is bereikt door een belangrijk sub-comité. Den 15den Juli maakte de Commissie van Herstel de maat regelen kenbaar, welke Duitschland moet treffen om het plan-Dawes in werking te doen treden, en het was de taak van het sub-comité om een plan op te stellen, het welk de maatregelen inhoudt, die de bezet tingsautoriteiten hunnerzijds moeten nemen voor hetzelfde doel. De in het rapport- Dawes aangeduide noodzakelijkheid eener <J snelle uitvoering der maatregelen heeft de leden steeds voor oogen gestaan bij het vaststellen van de verschillende tijdstipper der ontruiming. Indien de geëischte Duitsciit wetgeving den 15en Augustus tot voldoening der Commissie van Herstel is ingevoerd, wordt verwacht, dat er slechts enkele weken noodig zullen zijn om in het Ruhrgebied het Duitsche economische gezag, gelijk dit vóór de bezetting bestond, te herstellen. Tot de overige werkzaamheden van he den in verband met de conferentie behoor de o.a. een nieuwe bijeenkomst van Mac Donald. Herriot, Theunis, de Stefani en Kei- logg, en de bespreking van hedenavond ii. een zaal van het Lagerhuis tusschen de vertegenwoordigers der bankiers en dr fi nancieele deskundigen der geallieerde dele gaties. Hedenochtend heeft het Britsche kabinet eveneens vergaderd, ter bespreking van ds aangelegenheden met de conferentie ver band houdend. LONDEN, 22 Juli. Reuter verneemt dat wat er ook gebeuren moge, het than? vrijwel zeker is, dat er Woensdagmiddag om drie uur een plenaire zitting der confe rentie zal worden gehouden. De zitting zal in hoofdzaak in beslag worden genomen door het in ontvangst nemen en het bestu- deeren van de rapporten der drie commies sies. Heden hadden de financieele deskundigen'' twee langdurige niet-formeele bijeenkomsten met de bankiers over de waarborgen, die noodig zijn voor de leening aan Duitschland. Naar wordt verwacht, zullen de experts het standpunt der bankiers aan de confe rentie voorleggen. Het sub-comité der tweede commissie heeft heden het onderzoek van dc quaestie van het herstel van Duitschland's economi sche eenheid voortgezet. Verwacht wordt, dat het zijn arbeid hedenavond zal vol tooien. De plenaire commissie zal morgenochtend bijeenkomen om haar economische en spoor wegrapporten op te stellen, die aan de con ferentie zullen worden voorgelegd. BERLIJN, 22 Juli. Het dorp Jels in Slees- wijk is door een geweldige waterhoos ge teisterd. De daken werden van de huizen geslagen, een stoomdraaimolen, welke in het dorp stond, werd opgenomen en boven op een veel verder gelegen boerderij gewor pen, die met een vrecselijk gekraak ineen stortte. Ook veel vee werd gedood, doch menschenlevens zijn niet te betreuren. Draadloos wordt gemeld dat er gistermid dag een zwaar onweder, vergezeld van stroomenden regen en hagelbuien, over Londen heeft gewoed. Ofschoon het minder dan een half uur duurde viel er naar schat ting een halve inch water. De straten ston den blank en het district-spoorwegverkeer was onderbroken. Er werd groote schade aangericht, doch er hadden geen ongeluk ken plaats. In andere deelen van Engeland en in hef Kanaal was het eveneens boos weer. Volgens de .Iswestia", zoo wordt radio grafisch gemeld, hebben de boeren in het district Saratof, waar gebrek heerscht, achttien graandepots geplunderd, welke op bevel der regeering waren opgericht met het oog op den export naar het buitenland. 61. Deze wanorde was gemakkelijk te verkla- ren.De soldaten, door de geweerschoten van Dagobert uit hun slaap gewekt en begrijpen de, dat het de vlucht van een galeiboef be trof, waren opgestaan, hadden zich haastig gekleed en hunne kamers verlaten, om zich naar beneden te begeven, ramen en deuren achter zich openlatende. De vluchteling liep het vertrek door, stak het hoofd door de halfgeopende deur en, den gang ledig ziende, waagde hij zich daarin. Hij vond den trap, die naar boven voerde, klom dien op, liep een tweeden gang door, klom weder een trap op, altijd zonder iemand e ontmoeten, en bereikte ten slotte, na een zoldertrap te zijn opgeklommen, de deur der uitgestrekte vlieringen onder de roode dak pannen. De sleutel stak in het slot. Edmond trad binnen en sloot de deur achter zich. Hij be vond zich nu in de diepste duisternis. In- stinktmatig wilde hij zich zooveel mogelijk van die deur verwijderen Hij drong dus, met beide handen vooruit, in dien stikdonkeren »acht voort, en het duurde niet lang, of hij stootte op een der buitengewone zware bin ten, die het dak ondersteunden. De kap van een huis heeft bijna altijd den- zelfden vorm en gelijkt vrijwel op het omge keerde geraamte van een schip. Op zekere afstanden bevinden zich dwarsbalken, welke de openstaande binten, die den nok van het dak vormen, met elkaar verbinden. Edmond besloot zich deze algemeene inrichting, die hij niet behoefde te zien. om ze te kunnen begrijpen, ten nutte te maken. Hij heesch zich dus zonder veel moeite langs een der schuins opstaande balken naar boven en legde zich rechtuit op een der dwarsbalken, die veel breeder dan hij was, neder. Toen hij voor het eerst, sinds hij het hek der gevangenis beklommen had, een oogen blik rust genieten. Voor het eerst haalde hij ruimer adem, en zijn hart begon langzaam te kloppen. Deze staat van betrekkelijke kalmte en rust duurde ongeveer een uur. Na verloop daarvan, hoorde Edmond een gedruisch, dat steeds meer naderde en waar van de oorzaak gemakkelijk te raden is. De commissaris en zijn agenten waren, nadat zij al de lagere verdiepingen vruchteloos door zocht hadden, ten slotte aan den vliering ge naderd, waar de vluchteling een schuilplaats had gevonden. Ofschoon ieder het voor onmogelijk hield, dat hij zich in de kazerne verborgen zou heb ben, had de commissaris, die een zeer stipt man was, zijn plichtsbetrachting zoover ge dreven, dat hij het onderzoek tot zelfs daar heen uitstrekte, om zijn eigen geweten ge rust te stellen en te zorgen, dat men hem la ter niet het minste verzuim zou kunnen ten laste leggen. A Edmond hoorde het gedruisch en het ge stommel voortdurend naderen en in dezelf de mate nam ook zijne ongerustheid toe. Hij vroeg zichzelven af Wat gebeurt er toch Wat zal er nu volgen Het antwoord op deze vragen liet niet lang op zich wachten. De zoldertrap kraakte en dreigde te be zwijken onder het gewicht van den troep, die hem beklom. De deur werd geopend en de toortsen verspreidden tusschen de binten en balken hun flikkerend licht en harsachtigen reuk. Eene menigte ratten, door dien onver- wachten inval verschrikt, namen haastig de vlucht en verdwenen in hun schuil plaatsen. De kommissaris, de agenten, de wachten, allen drongen naar binnen en stonden wel dra onder den balk, waarop de vluchteling bevend lag. Verscheidenen hunner hieven het hoofd op, zonder te vermoeden, dat hij, dien Zij zochten» 200 dicht bij hen was., „Zij zullen het kloppen van mijn hart hooren," dacht Edmond. Er kwam een oogenblik, dat het licht der toortsen, tegelijk met de schaduw van den balk, duidelijk het lichaam van den man, die er op lag, afteekende. Gelukkig zag niemand naar die zijde en 11a vijf of zes minuten, die den ongelukkige even zooveel jaren toeschenen, staakten zij hun onderzoek. „Die ellendeling is stellig niet in de ka zerne," sprak de kommissaris, maar hij kan toch niet ver weg zijn, en ik sta er voor in, na al de maatregelen, die wij nemen zullen, dat hij morgen avond wel teiug gevonden zal zijn. Een gemompel van goedkeuring en toe stemming deed zich hooren en de troep ver trok. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Onze lezers zullen zeker verbaasd staan, wanneer zij vernemen, dat Edmond, dade lijk na het vei trek van den kommissaris en de overigen, op den balk in een diepen slaap viel. Inderdaad was echter niets natuurlijker, dan die schijnbaar zoo ontijdige slaap, die in het geheel niet aan heldhaftige verachting van het gevaar was toe te schrijven. De natuur hernam hare rechten. Edmond had in eenige weinige uren eene bovenmen- schelijke krachtsontwikkeling aangewend en onder den drang van het gevaar hadden zijn zenuwen en spieren zich tot het uiterste ia- gespannen. Nu het dringendste gevaar voor een oogenblik geweken en de wilskracht in rust was, ondervond het gansche gestel van den vluchteling den onwederstaanbaren invloed der daarop volgende uitputting en her moest zich noodzakelijk door den slaap herstellen. Hij werd plotseling door een hevig ge dreun gewekt, zoo nabij hem, dat hij in het eerst dacht, dat het dak instortte. De dag was aangebroken en op den hoo- gen wal, zeer dicht in zijne nabijheid, werd het kanon afgeschoten. Dat kanonschot was bestemd, om overal in het omliggende land bekend te maken, dat een galeiboef ont snapt was. Een bittere glimlach kwam op Edmond's gelaat. „Komaan," dacht hij, „van dit oogenblik af is mijn hoofd op prijs gesteld de jagers van galeiboeven zullen zich op de jacht bege ven, doch voor heden ten minste zullen die menschenjagers het spoor niet vinden." Buiten werd de oostelijke hemel door den opkomenden dageraad flauw verlicht, doch binnen was alles nog donker als in het midden van den nacht. Vele uren zouden er nog verloopen moe ten, voordat de vluchteling zich daar bege ven kon. Geen oogenblikkelijk gevaar bedreigde hem en zijne afgetobde ledematen hadden hunne verlorene buigzaamheid nog niet teruggekregen. Hij keerde zich op zijn balk om, zijne oogen gesloten zich en hii viel weer in een diepen slaap. Toen hij wakker werd sloeg het twaalf uur. Een flauwachtig schijnsel, dat door kleine openingen in het dak viel, verlichtte fiauw de groote ruimte der vliering, waaraan de el kander kruisende hanebalken een vreemd en spookachtig aanzien gaven, en deed de menigte ratten, die over den grond liepen als grijsachtige, vluchtige schaduwen voor komen. Edmond gevoelde, dat de rust, die hij had genoten, hem onbeschrijfelijk veel goed had gedaan en dat zijne krachten grooten- deels waren teruggekeerd. Ofschoon hij den vorigen dag op de zieken zaal heel weinig had gegeten, gevoelde hij geen eetlust. Hij werd daarentegen door een hevigen dorst geplaagd. Zoo iets ter wereld echter mogelijk was, dan was het om dien dorst te lesschén. Ed mond trachtte dus, zoo al niet, hem te ver geten, er dan toch zoo weinig mogelijk aan te denken, door al zijne gedachten te bepalen bij het plan, dat hij volgen moest, om zijn ontsnapping op gelukkige wijze te voleindi gen- Dit plan was heel eenvoudig en scheen, naar het zich liet aanzien, bij de uitvoering weinig moeilijkheden op te zullen leveren. Zoo ging de dag langzaam voorbij. (Wordt vervolgd.J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5