I BINNENLANDSCH NIEUWS. I Een aanklacht. Bezoek der Amerikaansche Zee-officieren en adelborsten. Trekking Nat. Sportpaleis. Int. Charitas-conferentie. Tegen de verhooging der tabaks-accijns. Prijsvraag Ned. Roode Kruis. LUCHTVERKEER. De wereldvlucht van Majoor Zanni. GEMENGD NIEUWS. Een nachtelijk avontuur. Een vreemde geschiedenis. Levend verbrand. Pseudo-kapitein. Een gevecht op den bodem Bij het zwemmen verdronken. Een inval van leeuwen. Auto in brand geraakt. Ook het Postkantoor gezien. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. Een vrouwtje met temperament. Er maar op los geslagen. Mishandeling van zijn vrouw. LEGER EN VLOOT. MARKTNIEUWS. De behandeling van kanker Geen liefhebbers. Visscherij. HANDEL EN NIJVERHEID De Bankiersfirma J. Brinkman Dr. Emile Verviers. Naar wordt gemeld, heeft de heer H. Schilthuizen, lid van het Verbond van Ac- tualisten, bij den officier van justitie een aanklacht ingediend tegen het lid der Tweede Kamer den heer J. E. W. Duys, op grond van beleedigingen, hem in het open baar door den heer Duys gedaan in de ver gadering, belegd door de S. D. A. P. in het Alhambratheater naar aanleiding van den moord op Matteotti. iMaandag heeft een gedeelte van de offi cieren en adelborsten van het Amerikaan sche eskader ten getale van 75 een bezoek gebracht aan Apeldoorn, waar zij op het Stationsplein met muziek werden ontvan gen en in de raadszaal door den burge meester mr. W. Roosmale Nepveu namens het gemeentebestuur welkom werden ge- heeten. Met 12 auto's werd een rondritdoor de gemeente gemaakt met als eindpunt het ge meentelijk Theehuis. Langs de fraaie par ken: het Oranje-, Wilhelmina-, Prinsenpark en enkele lanen, werd met een tocht over Hoog-Soeren het Theehuis bereikt, waar de lunch werd gebruikt, die met een strijkje werd opgeluisterd, dat o.m. het Amerikaan sche Volkslied en het Wilhelmus speelde. Na de lunch werd de rit naar het Loo ondernomen, waar het Koninklijk Paleis en het Park met het Oude Loo gedeeltelijk werden bezichtigd. Te voet begaven gasten en gastheeren zich naar hotel „De Keizers kroon,wa&i.thee. werd aangeboden.-Tegen den tijd van vertrek brachten auto's allen naar het station, waar de gasten hartelijk afscheid namen van de dames en heeren, die hen hadden begeleid en hun erkentelijk heid betuigden voor de aangename uren in Apeldoorn doorgebracht. Maandagmorgen brachten een deel der Amerikaansche officieren en adelborsten een bezoek aan Gouda. Toen de trein te 9.20 het station binnen - stoomde, speelde het stedelijk muziekkorps het Amerikaansche volkslied en werden de Amerikanen toegesproken door den heer H. N. Valckenier de Greeve. voorzitter der vereeniging „Gouda Vooruit." Met het mu ziekkorps voorop werd een rondgang door de stad gemaakt, waarna de officieele ont vangst. door het gemeentebestuur van Gou da in de raadszaal van het stadhuis plaats had, alwaar de gasten werden toegesproken door den heer U. J. Mijs, burgemeester van Gouda. De Amerikaansche officier, lieute- nant-commandor Henry Samoon, antwoord de met een korte rede. Ongeveer 11 uur werd een bezoek ge bracht aan de St. Janskerk, waar de Ame rikanen ontvangen werden met orgelspel van den organist, den heer de Man. Hier werden de beroemde Goudsche kerkramen bezichtigd. In Hotel „De Zalm" werd een korte wijl verpoosd, waarna in de Boterhal de lunch werd aangeboden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Kaashandelmaatschappij „Gouda." Goe- dewagens Pijpen- en Aardewerkfabrieken en de Plateelbakkerij ..Zuid-Holland. Te 5,35 uur vertrokken de Amerikanen naar Rotterdam, uitgeleide gedaan door 't fanfarecorps „Wilhelmina" van de Plateel bakkerij „Zuid-Holland." Op de jongste slottrekking van de N. V. Nat. Sportpaleis die te 's-Gravenhago in I.et gebouw Pulchri Studio plaats vond, vi.de 100.000 op serie 73 no. 683; de 50.000 op serie 399 no. 626. Bovendien werden een twintigtal Citoëns-auto s öf naar ven' ïezing 2000' elk, fietsen en gou den horloge.- onder de aanwezigen eft alle rtiigatichouders uitgeloot. De teiar.gstelling was ondanks do warm te zeer groot. Voorat werd een bezielend woord ge sproken waarin werd medegedeeld, vLt nu r;eds dc helfi der hypotheek was afgelost, die op den grond ligt (eigendom der N.V.) waarop het sportpaleis zal verrijzen. Maandagochtend is aangevangen een Int. Conferentie van leden van 't Charitas-ver- bond, welke gehouden wordt in het St. Do- minicus-patronaat te Amsterdam. Hier werd besproken de mogelijkheden van de verbreiding van het Internationaal Charitas-werk en ten slotte werd besloten in Zwitserland een bureau te vestigen, dat tot taak heel de internationale relaties uit te breiden. Op de conlerentie waren tegenwoordig, verschillende afgevaardigden uit Duitsch- land, Zwitserland. Tsjecho-Slowakië, ter wijl voor ons land aanwezig waren mr A. Tepe en mr Scholtens, beiden van van de K S. A Mevr. F. de Gruyter-v. Bree, een verte genwoordigster van de Ve;ceniging voor Bescherming van Meisjes, en de heeren v. d. Laan en Serrarens van de vereeniging „Her. wonnen Levenskracht". Des avonds werd onder leiding van den ZeerEerw. Heer L. Poel uit Gemert een openbare vergadering gehouden om de Hollandsche aanwezigen bekend te maken met het Werk van het Charitas-Verbond. Deze vergadering werd bijgewoond door I. Em. Kard. Bertram, van Breslau, die een korte toespraak hield. Nadat dr. L. Deckers de aanwezigen in het Hollandsch, Fransch, Duitsch en En- gelsch had begroet, beantwoorden verschil lende buitenlanders het welkomstwoord, waarna Prof. dr. G. Brom een korte rede hield, waarin hij uiteenzette hoe de liefde der scheppende, het bindende en het bou wende beginsel is het werk van de Kerk. Met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd de conferentie gesloten. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen heeft besloten een algemeen petitionnement uit te schrijven tegen de dreigende verhoo ging van den tabaksaccijns. Hiertoe zullen in alle sigarenwinkels in Nederland lijsten ter onderteekening door het publiek, wor den gelegd. De beslissing der jury. Naar het Hoofdbestuur van het Neder- fandsche Roode Kruis mededeelt, heeft de jury in zake de prijsvraag voor een aan plakbiljet te gebruiken bij de a.s. collecte in September op 15 Juli 1.1. hare beslissing ge nomen. De jury bestond uit de heeren S. Jessurun de Mesquita te Amsterdam, W. A. van Ko nijnenburg te Den Haag, Prof. R. N. Roland Holst te Zundert. Ingekomen waren 133 ont werpen. Met algemeene stemmen werd het ont werp motto „Humaniteit", waarvan de ma ker na opening van den naambrief bleek te zijn de heer K. Vegter te Den Haag, den eersten prijs ad 300waardig gekeurd. De tweede prijs ad 200.werd met al gemeene stemmen toegekend aan den maker van het onder hét motto „Job 4" ingezon den ontwerp, welke na opening van het naambriefje bleek tc zijn de heer L, Chr. KaHf b,i, te Amsterdam. Met den derden prijs van 100;— werd bekroond het ontwerp motto „Urbi et Orbi", maker de heer W. Arondéus te Amsterdam. De 133 ontwerpen zullen vermoedelijk be gin September in Den Haag worden ten toongesteld. Wij laten hieronder de route van den we reldvliegtocht volgen van majoor Zanni, die zooals wij reeds berichtten Donderdag a.s. van Schiphol uit zal aanvangen: A'dam, Pa rijs, Lyon, Rome, Saloniki, Konstantinopel, Aleppo, Bagdad, Bushir Bunda, Abbas, Ka rachi, Nasyrabad, Allaahabad, Calcutta, Rangoon, Kherta, Vinh, Hano, Canton, Fus- han, Shanghai, Osaka, Tokio, Aymori, Para- mushir, Petrovovlosk, Berhng, Attu, Atka, Chignik, Cordova, Sitka, Prince Rupert, Vancouver, Salem, Ogden, Cheyenne, Chi cago, Cleveland, New York, Halifax, St. John, Ierland, Londen, Amsterdam. EEN NOODLANDING. Dinsdagochtend heeft het marinevliegtuig W. 55, bij een oefening langs de kust, we gens een motordefect een noodlanding moe ten doen, een mijl benoorden Terschelling. Het vliegtuig is door een torpedoboot naar het vliegkamp de Mok teruggesleept; het is niet beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. ONTPLOFFING. Maandagmiddag is in de rijwielwerkplaats tfan den heer C. L. Breeman te Ooltgens- plaat (Zeeland) een benzinelamp uit elkaar gesprongen. Onmiddellijk stond de geheele zaak in volle vlam. Een jongen liep bran dend de straat op. Door hem over den grond te rollen, wist men de vlammen te blusschen. De heer Breeman zelf liep ook ernstige brandwonden op. Van het gebouw en den inboedel is niets overgebleven; terwijl de belendende gebouwen groote schade hebben gekregen, HET TRAGISCH ONGELUK OP DE ZUIDERZEE. Naar wij uit Lemmer vernemen, luidt de juiste naam van den schipper, die met zijn gezin zijn vrouw en zes kinderen j.l. Vrijdag op de Zuiderzee is verdronken, Roeland Tjielemans. Hij voer op het tjalk schip „Onrust". Dinsdagmorgen heeft de oudste en eenigst overgebleven zoon van den schipper, de 16- jarige Marinus, met levensgevaar een meisje van 6 jaar gered, dat in de diepe zeesluis was gevallen. Hij sprong van de hooge sluis muur en slaagde er met de uiterste krachts inspanning in, het kind behouden op den wal te zetten. HEVIGE STORM EN SLAGREGENS TE TILBURG. Dinsdagmiddag tegen 6 uur stak boven Tilburg een hevige storm op, die gepaard gaande met even hevige slagregens in Til burg veel schade heeft aangericht. Tal van fabrieksschoorsteenen moesten het ontgelden en ook de broeikassen van menigen landbouwer uit den omtrek werden geteisterd. Naar wij vernemen, hebben de gebouwen van de Tentoonstelling voor Handel en In dustrie 1924 te Tilburg, geen stormschade geleden. Engelsche jongedames schijnen over liet algemeen kordater aangelegd dan haar Hol- laiidsche zusters. Herhaaldelijk kan 'men in de Engelsche bladen gevallen lezen van poo- tige jongefuffers, die inbrekers of andere misdadigers op de vlucht drijven, of in be dwang houden. Thans maken de Engelsche bladen weer melding van een sensationeele jacht, door een zekere miss Helen Adair, wonende Bu- rystreet, te Londen, op een candidaat-iftbre- ker gemaakt. Deze kranige jongedame sloot omstreeks middernacht haar venster op de vierde étage welke zij bewoont, toen ze, naar het dak kijkend, in een paar mannenoogen schouwde. Hoe aantrekkelijk zulk een gewaarwording ook in sommige gevallen kan zijn, in deze omstandigheid kwam het onze jeugdige schoone als een voldoende reden voer om zich boos te maken en nijdig naar boven te schreeuwen: „Wat voer jij daar uit. Hoor je hier soms thuis?" De man, aan wien de spiedende oogen toebehoorden, trok zich bedeesd terug en gaf van zijn groote schroomvalligheid blijk door in alle talen te zwijgen. De onbeleefdheid was onze pittige juffer toch al te kras en, zich geen oogenblik be denkend, spoedde zij zich naar het dak het was namelijk een plat dak waar zij een jacht op den ongenooden gast begon. Deze vergenoegde zich met om diverse schoorsteenen heen krijgertje met haar te spelen. Zij kreeg hem echter op een gegeven oogenblik van zoo dichtbij in de gaten, dat ze kon zien, dat het een net-gekleed per soon was van omstreeks dertig jaar. Het kiekeboe-spelletje duurde echter niet lang, want de man wist een trap van een der huurwoningen te bereiken -en de straat op te hollen. Vóórdat de jongedame daar ook beland was, was hij reeds uit het gezicht verdwe nen. Een vrouw te Kirkconnel (Ierland) zag dezer dagen een rondtrekkenden stoelen- matter, die klaarblijkelijk aan de oorlogs ziekte, bekend onder den naam van „shell- shock" leed. Daar de ongelukkige zeer veel gelijkenis vertoonde met een kennis der vrouw, zeke ren James Macdonald te Mauchline, ver leende ze hem gastvrijheid en zond inmid dels een dringend telegram naar genoemden bekende Macdonald kwam spoedig naar Kirkconnel over en herkende den vreemdeling als zijn eigen broeder, eertijds kanonnier der ko ninklijke veldartillerie op het Westfront, die in Januari 1917 als „gesneuveld in Frankrijk" was gerapporteerd. Bij onderzoek bleek, dat de naam W. Macdonald op 's mans arm getatoueerd was. De ongelukkige weet zich in heldere oogenblikken een en ander uit zijn soldaten leven te binnen te brengen, zoo o. a. het feit, dat hij bij een granaatontploffing on der een aardmassa werd bedolven, daarna werd gered, als krijgsgevangene werd weg gevoerd en in hospitalen werd verpleegd. Ook weet hij zich vaag gebeurtenissen en personen uit zijn jeugdjaren te herinneren. Te Rothes (Elginshire, Engeland) heeft een droevig voorval plaats gegrepen. Zekere Patrick Moroney, die met zijn vrouw en drie kinderen daar een groot huis bewoon de, werd s nachts gewekt door een brand lucht. Hij ging naar beneden en zag daar de huiskamer vol rook staan en ook reeds de vlammen oplaaien, Hij riep naar zijn vrouw, maar deze sliep zoo vast, dat ze hem niet hoorde. Hij poog de nu alleen de vlammen te dooven, doch werd door den rook bedwelmd en viel bewusteloos neer. Intusschen breidde het vuur zich langs ïde trap naar boven uit en vulde de slaap vertrekken met rook. Nu werd ook de vrouw wakker en poog de haar kinderen te redden. Zij werd ech ter door den rook bevangen en viel in on macht. Twee der kinderen, resp. 7: en 9 jaar oud het jongste was slechts 2 jaar be proefden nog zich in veiligheid te brengen. Maar zij zagen zich den uitweg door de vlammen afgesneden. Een buurman, door hun kreten gewekt, maakte alarm en de brandweer was weldra ter plaatse. Patrick Moroney werd bewusteloos bij den ingang der huiskamer gevonden en kon na eenigen tijd worden bijgebracht. Daar de trap in brand stond, werden er ladders tegen de vensters der slaapkamers geplaatst, teneinde te trachten ook de overige leden van het huisgezin te redden. Mrs. Monorey en het jongste kind kon men bereiken. Ze waren beiden echter dood. De twee oudste kinderen kon men later eerst als verkoolde lijken bergen. Een zekere J. G., die zich uitgaf als ge- pensienneerd kapitein van het Ned.-Ind. Leger en bij verschillende personen te Maastricht onder allerlei voorwendsels geld trachtte los te krijgen, is door de politie aangehouden en naar Roermond overge bracht, waar hij zich aan hetzelfde feit schuldig had gemaakt. Zoowel daar als te Roermond zijn eenige slachtoffers gemaakt. Een der meest vermaarde Fransche dui kers, Cappadona, heeft dezer dagen op den bodem der Middellandsche Zee voor Tou lon een gevaarijke ontmoeting gehad, die hem bijna het leven had gekost. Hij raakte nl. in een gevecht gewikkeld met een der boosaardigste zeemonsters, een stekelrog. Zijn duikerpak vertoonde later de sporen van het geweld, waarmee het beest er op losgetrokken was! Op tal van plaatsen waren er gaten in. En Cappadona's kwetsu ren, die gelukkig niet ernstig zijn, zullen nog in lang niet genezen zijn. Hij mag in tusschen nog van geluk spreken, want was de vergiftigde staart van het dier in zijn huid doorgedrongen, dan had hij de historie niet kunnen navertellen. Ziehier zijn relaas, gelijk hij het aan de „Daily Chronicle" deed: „Ik had tot taak, den kabel tussc'nen Toulon en Antibes te repareeren. Ik wist, dat er gevaarlijke visschen op den bodem der Middellandsche Zee ronddolen, wier gewicht varieert tusschen 45 pond (bij den achtarmigen poliep) en 3)4 ons (bij dc zee- spin). Maar geen is gevaarlijker dan de stekelrog, met Ihaar vreeselijken, op een dolk gelijkenden, staart. „Donderdag ging ik bij Toulon omlaag. Zoodra was ik aan het werk, of ik zag een poliep, die op prooi loerde. Vlak daar boven zat een monsterachtige stekelrog. Deze is een vijand, zoowel van de poliep als van den mensch. Het dier scheen mijn bedoelingen te- begrijpen, want terwijl ik mijn dolk trok, sprong het beest op me af en sloeg met zijn staart toe. Tot mijn ge luk trof ik het me mijn dolk dwars door den kop midden tusschen de oogen. Ik bleef overeind staan en gaf het teeken, dat men mij zou ophalen. Op hetzelfde oogenblik viel het gewonde monster opnieuw aan, scheurde mijn pak open en maakte het daardoor vrijwel onbruikbaar. Ik was uit geput en verloor bijna het bewustzijn. En terwijl ik werd omhoog getrokken zag is het monster verdwijnen in het met bloed gekleurde water....". Bij het baden in zee bij" Ter Heide Zijii Maandag een vrouw en een kind verdron ken, vermoedelijk moeder en dochtertje. Toen de drenkelingen aan wal gebracht werden was het reeds te laat. De namen der slachtoffers bleven onbekend. De vrouw was met het meisje achterop naar het strand gekomen. Naar uit Kaapstad wordt gemeld, lijden de bezitters van landerijen langs de Zuidzijde der Sable Game Rescerve in Transvaal ernstige schade door het verlies van vee, veroorzaakt door de nachtelijke roofpartijen van leeuwen. Men schat, dat niet minder dan 3000 leeuwen de Reserve op het oogenblik on veilig maken. De bestelwagen der irma T. H. L„ olie handel te Kerkrade, op weg met 1000 li ter benzine en 280 liter olie van Aken naar Keulen, geraakte onderweg in brand. De bestuurder J. werd op het laatste moment gewaarschuwd door den naast hem zitten- den loopjongen. Nauwelijks had hij den auto tot stil stand gebracht en was hij van den wagen gesprongen, of de benzinehouder ontplofte, volgens de „Tel. De Belgische bezettingstroepen, die in de onmiddellijke nabijheid waren, snelden te hulp. De benzine kon nog door hen worden gered. De olie ging, evenals de wagen, geheel in vlammen op. Van een op de plaats des onheils staanden boom brandde de kroon geheel weg. Het ver keer werd twee uur door de brandweer en de politie stop gezet. Ook de tram mocht niet rijden. De materieele schade beloopt ruim 2000. De wagen liep nog slechts eenige weken. Ongelukken hadden niet plaats. Het tooneel speelt zich af in Utrecht. „Jochie, je ken in 't nieuwe postkantoor." „Ja," zegt de ander: „maar je mot een maffie (kwartje) hebben." „Wil je eens zien, dat ik over tien minu ten voor dat raampie „tabé" tegen je zeg." De echte schooljongen op een draf weg, komt terug met een prop krantenpapier op de Neude opgeraapt met een touw er om. De suppoost, tegen den jongen, die door den ingang wil zonder betalen: „hei, jongen, wat moet dat zoo zonder betalen? „Nou ik mot me vader toch zeker zn mikkies brengen of mot die soms alleen maar werreke," „O, goed, werkt je vader." „Natuurlijk," is het gewiekste antwoord. Jochie geniet van alles wat er te zien is, laat zich met de andere groote menschen voorlichten, steekt z n pet uit een raam aan de Neude en roept naar z'n vrindje buiten: „Hé Cobus, kom me 's opzoeken. Cobus natuurlijk ook er op af. De sup poost heeft hem in de gaten. Cobus heeft ook geen „eten" voor vader bij zich en loopt tegen de lamp. Iesex Hospital reeds belangrijke resultaten met rddiumbebandcling had verkregen. Naar zijn meening moet het publiek door behulp van openbare voordrachten en het vertoonen van lantaarnplaatjes, beter inge licht worden. Dergelijke voordrachten dien den gehouden te worden tusschen de dee- len van een concert-programma. Het congres heeft een commissie be noemd, die de kwestie van de zindelijkheid bij de bereiding van voedingsmiddelen zal behandelen. Men zal stappen doen bij den gezondheidsdienst, teneinde verbete ring te krijgen in de wetgeving ten aanzien van de bereiding van en den handel in le vensmiddelen. Het jonge vrouwtje uit de Bloemstraat te Amsterdam blijkt voor geen kleintje ver vaard te zijn. Haar is ten laste gelegd, dat ze een an dere jonge vrouw uit de buurt in een ruzie, zou hebben geslagen, tegen den grond ge gooid en bloedig verwond. Ze bekent onmiddellijk dat alles voor den politierechter met restrictie, dat er van slaan geen sprake is geweest. „Enkel ange- pakt en tegen de straat gegooid, Edelacht bare, als 'k anders zei, zou 'k tegen me ge moed spreken. „Ze stookte tusschen me zuster en d'r man. ziet U. Tegen haar zei ze: Denk d'r om, je man is een gemeene boef, ga jij nou den boel verkoopen, dan zal ik zoolang op t kindje passen. En tegen hem zei ze: Pas op hoor, je vrouw verkoopt de boel." Ja, ziet u, Edelachtbare, en als je zulke gemeenigheid meemaakt, dan wordt een mensch wel eens te vol.... M'n zwager en zuster zijn nou al weer goed trouwens". De mishandelde vrouw en haar moeder, die bei den als getuigen optreden, beweren, dat er van „stoken" geen sprake was; en vervol gens komt bekl. weer aan 't woord. t Zijn allemaal leugens Edelachtbare, wat die twee getuigen zeggen. Ik had wel tien getuigen kunnen krijgen. Pol. rechter: Waarom hebt u die dan niet meegebracht? Bekl.: Ja, ziet u Edelachtbare, toen ik dat pampiertje kreeg, dacht ik: Nou, da's maar zoon pampiertje van niks, ziet. Nou. en toen ik 't gisteravond opzocht, toen dacht ik: O gunst, daar staat op van de getuige. Maar toen kón 't al niet meer, Edelacht bare. En daaróm wou ik u voorstellen, Edel achtbare, om de zaak nu te schorsen, dat ik me getuige kan meebrengen." De politierechter ziet hiervoor geen re den, en bekl., plotseling in hevige woede uitbarstend gooit het nu op een anderen boeg en tracht te bewijzen, „dat die daar tóch ook zoo'n fijne dames niet is," door het opsommen van allerlei „liederlijke" woorden die zij deze getuige bij andere gelegenheden heeft hooren zeggen. „Bovendien stookte ze tusschen me zus ter en me zwager," ze zeiO, ik dacht, dat ik hier uit mocht spreken. Dan heb ik me vergist, Edelachtbare!" Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Vonnis 3 boete, en een slotverklaring van bekl. dat ze vast en zeker met d'r ge tuigen in hooger beroep gaat, niet om drie gulden, maar om het recht! Gevolgd door zegevierenden aftocht. Wat doe je als je een schuldenaar wilt dwingen te betalen? Je maant hem aan! ,Jc dwingt hem desnoods, bü deurwaar- dcrs-exploit. Alles goed en wel, maar een 23-iarige bankwerker uit Zuilen, die dezer dagen in de beklaagdenbank voor den politierechter te Utrecht terecht stond, prefereerde een andere manier. Een manier, die trouwens tegenwoordig „meer en meer gebruikelijk" wordt. En die hieruit bestaat, dat ie 't eerste, 't beste neemt, dat je voor handen komt, of dat nu een bezemsteel is, of een fietspomp, komt er niet op aan en je slaat er op los. Flink er op los, zoodat het slachtoffer een blauw oog krijgt, en dan per slot van reke ning nog van zijn fiets tuimelt, en deze ernstig beschadigd wordt op den koop toe. Aldus was de aanmaning in zijn werk gegaan, die de beklaagde in deze zaak tot een zijner kennissen had gericht. Die zoodanig afgeloopen was, dat het slachtoffer aangifte deed bij de politie, ter zake de vrij ernstige mishandeling met dc fietspomp. Beklaagde ontkende. Dat wordt ook al „meer en meer gebruikelijk." Je mishandelt meer den een of ander, en op de terechtzitting zeg je doodeenvoudig dat er niets van waar is. Of je drijft het nog een eindje verder, zooals deze be klaagde en beweert dat de tegenpartij ge slagen heeft, en dat je zelf als 't onschul dige slachtoffer op den koop toe nog voor mishandeling gedagvaard wordt. Niets gemakkelijker dan dat. De verklaringen van beide getuigen hiel den evenwel heel iets anders in. Voor den Officier stond het dan ook vast, dat beklaagde op deze manier opgetreden was, waarom de eischt luidde 60 boete, subs. 30 dagen hechtenis. De politierechter deed er. wat af, liet het bij 50, subs. 20 dagen. De straf is nog streng genoeg. Mag ook wel eens. Anders komt er nooit een eind aan dat-er-maar-op-los-slaan. 't Zou wat moois zijn, als je op deze manier in onze samenleving maar tewerk kon gaan. Wij matigen ons altijd nog het bijvoege- lijke naamwoord „beschaafd" aan. Ofschoon het daar wel eens heel weinig op lijkt, als men een tijdje geregeld de zittingen van den Politierechter bijwoont.. Het Ce echtshof te 's-Bosch veroordeelde Maandag wegens mishandeling met doode- lijken afloop op zijn vrouw, Willem Coppens te Eindhoven tot 6 jaar gevangenisstraf. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en O." Veiling van 21 Juli. Komkommers le soort 7,809.80, idem 2e soort 5.40 7.40, idem 3e soort 2.404.80, idem groengeel68, idem geel 211; bloem kool le soort 822, idem 2e soort 313, idem uitschot 0.902,70; spitskool 4.20 5.40; roode kool 1013; andijvie le srt. 1.202.60, idem 2e soort 0.300.90; kropsla 12.60 per 100 stuks; snijbooncn le soort 2534, idem 2e soort 20—25; stokboonen 3341; stamboonen 2534; spekboonen 2428; wagenaars 24; pronkboonen 1517; tuinboonen 3.20— 6.10; peulen 414; doperwten 1221; capucijners 1617; spitskool 3.504.80; postelein 5.308.60; spinazie 12 per 100 Kg.; tomaten A 1518,idem B 13 16, idem C 1215, idem bonken 12 14, idem kriel 810 per 100 pond; wor telen/ 1.406.10; kroten 2.80- 3.30; ra barber 0.303.10; uien 4.40—8.10; sel derie 0.502.80; peterselie 2.305 per 100 bos; augurken, fijn 0.290.34, idem fijn basterd 0.17—0.20, idem basterd 0.12 0.15, idem grof 0.080.11; witte uitjes 0.21Ó.30 per Kg,; zuring 0.360.44 per kist; aardbeien 0.230.32; frambozen 0.23-0.33; zwarte bessen 0.150.22; kruisbessen 0.120.16 per pond, bruto; perziken 0.02-0.18; meloenen 0.37 0.82 per stuk; kipeïeren 6.606.80 per 100 stuks. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 21 Juli. Aardbeien 3346 ct.bessen 2228 ct.; kruisbessen 28—33 ct.; frambozen 52— 65 ct. per Kg.; perziken 39 ct, per stuk; doppers 1218 ct.; capucijners, br. 14:28 st., idem wit 1718 ct.; raspers 1828 ct.; peulen 1018 ct.; tuinboonen 3—9 ct.; snij booncn 2226 ct.; spercieboonen met dr. 3538 ct.; dikke boonen 2836 ct. per Kg.; sla 50140 ct. per 100; bloemkool 1317 ct.; komkommers 3 ct. per stuk; wortelen 6—8 ct.; rabarber 47 ct.; selderie 4 ct,; uien 12 ct. per bos; postelein 1825 ct. per ben; aardappelen 78 ct.; drielingen 3 4 ct. per Kg.; meloenen 4090 ct. per stuk; andijvie 5570 ct. per kist. GRONINGEN, 22 Juli. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche idem nw. Karwijzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz- blauwbl. Idem (witbl.) Blauw maanz. 12.50-13.75 12.50-13.75 10.50-12.00 10.50-11.50 11.50-13! 00 8.00- 9.50 12.50-13.75 12.50-13.75 10.00-12.00 10.50-11.50 12Ï00-13.00 8.00- 9.15 8.00- 9.25 8 00- 9.25 25.00-38.00 14.00-18.00 20.00-26.00 25.00-35.00 Op het congres van het Royal Sanitary Institute te Liverpool heeft prof W. S. La- zarus-Barlow uit Londen de wenschelijk- heid betoogd om de experimenten met radium bij kanker-patiënten voort tc zet ten, Hij wee» er ojj, dat men in het Midd- PARADE. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zal in de garnizoenen en leger plaatsen wederom garnizoensparade worden gehouden. De er bij betrokken bevelhebber in de mil. afdeeling beslist of het aantal afgerichte manschappen voor het' houden van een parade voldoende is. Dit jaar heeft de viering van dien ver jaardag plaats op 1 September. Geen der dienstplichtigen van het 8ste en 19de reg. infanterie heeft zich opgegeven voor de verbintenis om gedurende 2% jaar dienst te doen als hulpinstructeur. (A. C.) Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P, ROCKEFELLER. 25.00-35.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg rogge, boek weit, kanauezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. BODEGRAVEN. 22 Juli. Kaas. Ter markt waren 473 wagens. Prijzen f 4860, rijksmerk le soort f 58—61, zwaardere r 64 2e soort f 5255. Handel flauw. GRONINGEN, 22 Juli. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 450—475, 2e f 375 425, 3e f 300325 vroege melkkoeien le soort f 350—375, 2e f 275—300, kalf-, vaarzen le s. f 375'400, 2e s, f 300325,, varekoeien le s. f 300350, 2e s. f 250300, stieren le soort f 0.940.96, 2e f 0.80 0.85, slachtvee le s. f 1.101.12, 2e s. f 1.02 1.06 per kg slachtgewicht, melkschapen f 30—50, weideschapen le soort f 45—50, 2c s f 35—40, vette schapen le soort f 50— 52, 2e soort, vette kalveren le soort f 1.25 1.30, 2e f 1.151.20, weidelammeren f 17 22, vette lammeren f 29—33, loopvarkens f 2018, vette varkens le soort f 0.560.58, 2e soort f 0.52—0.54, Londensche varkens f 0.44—0.47, zouters f 0.54—0.56, biggen f 610, f 11.05 per week. Aanvoer 184 vette koeien, 305 kalveren, 189 kalf- en melkkoeien, 65 stieren, 215 schapen, 345 lammeren, 815 vette en Lon densche varkens, 454 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd bij kleinen aanvoer wel iets vlugger, doch prijshoudend verhandeld. Voor slachtvee en vette kalve ren werd iets meer besteed, terwijl de prij zen voor stieren Zich met moeite handhaaf den. Vette schapen prijshoudend. Weide- schapen en dito lammeren traag. Vette lam meren gingen bij kleinen aanvoer iets vlugger van de hand. Vette varkens en Londensche varkens iets hooger. Zouters prijshoudend. Biggen,zeer traag. PURMÈREND, 22 Juli. Eieren. Aan de eierenveiling waren heden aangevoerd 30.000 eendeneieren f 66.30 en 43.000 kippen eieren f 6.757.90. PURMEREND, 22 Juli. Kaas. Aanvoer 12 stapels fabrieks- f 52.50, met merk f 55 55 pels boeren- f 51, met merk f 56 5 stapels Goudsche met merk f 58. Boter. Aanvoer 1252 K.G. f 2.202.30 Vee. Aanvoer 500 runderen, w.o. 340 vette koeien f 0.90—1.25 per Kg. melk- en gelde- koeien f 175400, 83 vette kalveren f 1.20 1.50 per Kg. 240 nuchtere kalveren f 10 42, 35 stieren paarden f 200250, 530 vette schapen f 3548, 345 lammeren f 2028, 635 vette varkens f 0.560.60, zouters f 0.58 0.63 per Kg., 62 magere varkens f 1424, 240 biggen f 1015, 64 geiten en bokken. Handel in runderen en vette kalveren ma tig, vette varkens vlu g en schapen stug. Eieren. Kippen f 6,257.25. SNEEK, 22 Juli. Vee. Ter inarkt waren78 melk- en kalfkoeien f 350400, 34 vette koeien f 300—450, 39 vette kalveren f 50— 90, 80 nuchtere kalveren f 1320, 88 gras kalveren, 1001 varkens f60110, 101 big gen f 811, Men betaalde voor vette runderen 50 57 Yi ct., dito kalveren 6070 ct., dito var kens 2529 ct., zouters 2729 ct., Lon densche varkens 2223%fcent. De handel in melkkoeien was prijshou- houdend met meer vraag. Vette koeien, nuchtere kalveren en wolvee kalm In vette kalveren was de handel minder.jGraskalve- ren stadig. In varkens goede handel. VENLO, 21 Juli. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Op 'de veiling werden aangevoerd 325.000 eieren. Kipeicren f 7.208.30, eend- deneieren f 7.30, ganseieren f 16. BOVENKARSPEL (Station), 22 Juli. Aard appelen, Koks, Due, Ninetyfold 3.153.35; Schotse 2.653.65; kleine 2.853; ronde 3.554.10; blauwe 3.303.70; bonte 4 perb aal. Aangevoerd 16.600 baal; bloem kool le soort 12.5029; 2e id. 5.50— 14.50; 3e id. 1.70—3.70 per 100 stuks; aangevoerd 86700 K.G.; witte kool 8.30 8.90 per 100 K.G.; aangevoerd 6000 K.G.; slaboonen 3.60—4.35 per 15 K.G.; aange voerd 61 zak; augurken 0.380.42 per K.G,; aangevoerd 167 K.G. CULEMBORG. 22 Juli. Fruit. (Veiling Culemborg en omstreken). Roode trosbessen 14Vi19)1 ct„ roode kruisbessen 1015)4 ct., witte id. 1315)4 ct„ Yellow transparant le soor.t 21—27 ct., id. 2e soort 1116 ct„ val id. 12 Ct., Janbazen le soort 10—11)4 ct., alles per K.G. Aanvoer grooter. DEVENTER, 22 Juli. Eieren. (Coöp. Veilingsver. Deventer en Omstreken) 6.45 tot-/ 7.95 per ,100, stuks. Aanvoer 104.000 st. ELST (Bet.), 22 Juli Fruit. Ter speciale Ochtendveiling waren dc prijzen: Volgers 75—85, Zwarte kersen 3335, Morellen 19 33, Roode bessen 1424, Kruisbessen 13 17, Frambozen 3345, Beekhuisperen 910, Janbaas 1215, Yellów Transparant 2436 ct„ alles per K.G. ENKHUIZEN, 22 Juli. Aardappelen, Schotsche muizen 3.603.75, kleine 2.40 2.45, gewone muizen 44.85, kleine 2.80, blauwe aardapelen 3.35, kleine 1.30, alles per baal (100 pond). 's-HERTOGENBOSCH, 22 Juli. Boter (Bericht van de Coöp. Roomboterfabr.). Aangevoerd 25.900 kg. Prijzen 2.162.26. ROOSENDAAL, 22 Juli. Botermijn. Hoog ste prijs 2.27, middelprijs 2.24, laagste 2.15. Aanvoer 22.250 kg. VEENENDAAL, 22 Juli. (Weekmarkt, Eieren 6.507.25, per 100. Aanvoer J 260.000 stuks. Handel traag. Biggen 8 14 per stuk. Aanvoer 300 stuks. Handel traag. VOLENDAM, 22 Juli. Eieren. Aan veiling waren aangevoerd 202.000 eenden» eieren f 66.15, en 5500 kippeneieren 6.65—7 per 100. TEXEL, 21 Juli. Eierenveiling. Aange voerd 24600 kipeieren. Hoopste prijs 7,30 per 100 stuks. Laagst eprijs, 6,40 per IOC' stuks. 600 eendeieren. Hoogste prijs ƒ.6.10 per 100 stuks. Laagste prijs 5,90 per 100 stuks. ROTTERDAM, 22 Juli 1924. Eieren (Rotter. Consumptieveiling.) Kippeneierer 6—7.50, eendeneieren 6.707, ganzenei eren 1213. Aanvoer 160.000 stuks. (Rott. Veiling.) Kippeneieren 5.95 7.85, eendeneieren 6.857.35. Aanvoer 195.000 st. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 182 paarden, 26 veulens, 662 magere runderen, 623 vette runderen, 390 vette kalveren, 282 nuchtere kalveren, 222 schapen of lammeren, 61 varkens, 230 big gen. De prijzen waren als volgtkoeien le qual. 115122 Jij ct., 2e qual. 110100 ct., 3e qual. 9585 ct. ossen le qual. 110117); ct., 2e qual. 10095 ct., 3e qual. 9080 ct„ stieren le qual 105110 ct., 2e qual. 95— 90 ct. 3e qual. 8070 ct. kalveren le qual 165190 ct., 2e qual. 145125 ct., 3e qual. 11095 ct., alles er kg melkkoeien 210 390, kalfkoeien ƒ.220400, stieren ƒ170— 390, pinken 140175, vaarzen 150200, werkpaarden 100350, slachtpaarden 95140, hitten 95175, nuchtere kal veren 1222, fokkalveren 18—27, big gen 613, overloopers 1627. Vet vee en vette kalveren met matigen han del, enkele prima soorten iets vaster in prijs Melkkoeien met redelijken en kalfkoeien met matigen handel. Ook in nuchtere kalveren, biggen en overloopgers en paarden was de handel matig. AMSTERDAM, 22 Juli. Aardappelen. (Noteering van den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche Eigenheimers f 5id. blauwe Eigenheimers f 5.50 Noord-Hollandsche muizen f 5.id. kl. muizen f 3.503.85 IJpolder bi. Eigenheimers f 5.956.30, Hille- gommer zandaardappelen f 55.50, West- landsche ronde f 5.60, id. kleine ronde f 3.50 per H.L. AMSTERDAM, 22 Juli. (Noteering v./h Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene Meloenen f 0.350.50, perziken f 0.080.28 per stuk, druiven f 1.201.50, prelefic bes sen f 0.400.58, trosbessen f 0.160.28, frambozen f 0.600.75, zwarte kersen f 0.38 0.44, Yellow Transparant f 0.340.43, Polman peren f 0.160.20, aardbeien f 0.48 0.56 per K.G. aardbeien f 11.35 per slof; spercieboonen f 0.180.20, snijboonen f 0,20 0.24, tomaten f 0.140.17 per half K.G. doppers f 1016, peulen f 1015 per 100 K.G. bloemkool f 1119,komkommers f5 8, peen f 26, sjalotten f 58 per 100, uien f 0.13—0.17 per bos.; augurken f 0.40 0.46, ffrem Basfera fu;22—0.28, idem grof f0,120.16 per K.G. Westl. aardappelen f 7.809.20, drielingen f 67.40. Noord- Hollandsche aardappelen f 6.107.80, drie lingen f4.30—8.20 per 100 K.G. Bloemen Hadley f 48, Sunburst f 4 7, Ophelia f 4—6, Golden Ophelis f 3.50 7, Keizerin f 46, Jhr. Mock f 35, Kel ken Lelies f 2028, Calla's f 1425, Amer. Ayjers f 610 alles per 100 .nuks. lederen morgen behalve Vrijdags aanvang 7 uur groote exportveiling van tuinboonen etc. in het Veilingsgebouw aan de Mamix- straat 282, alhier. Aanvoeren ongeveer 1 i 2000 zak per dag. IJMUIDEN, 22 Juli. Heden waren aan de markt de vangsten van 7 stoomtrawlers en 2 sloepen. De prijzen waren als volgt: Tarbot 1.50—1.30, Tongen 2.80—1.60 per kg.; Griet 4930, Gr. Schol 42, Md. Schol 38, Zetschol 3937, Kl. Schol 28—22, 19—4.90, Scharren 13—4.70, per 50 kg.; Roggen 2413 per hoop; Ma kreel 1916, Pieterman en Poon 14.50 5, Gr. Schelvisch 2724, Md. Schel- visch 2319.50, K.md. Schelvisch 16 14.50, Kl. Schelvisch 13—19.50—5.50 per 50 kg.; Kabeljauw 5952 per 125 kg.; Gr Gullen 1412, Kl. Gullen 98, Wijting 7—3.40 per 50 kg. IJMUIDEN, 22 Juni. Heden kwam var de haringvïsscherij hier binnen de zeillog- ger K.W. 40 (Anna Sophie) met 20 last pc- keiharing. IJMUIDEN, 22 Juli. In de week van -13 tot en met 21 Juli kwamen hier van de trawlvisscherij aan de markt 64 Nederland- sche en 2 Duitsche stoomtrawlers, 5 motor en 5 zeilloggers; 117 motor- en 20 zeilkust- vaartuigen alsmede 8 open booten met een gezamenlijken aanvoer van 411.225 K.G, visch ter waarde van 126.030. Aan de beugvisscherij namen slechts 4 zeilbeugers deel welke 5210 K.G. aanvoer den met een besomming van 2160. Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 1 stoom- en 5 zeilloggers, die 169.582 K.G. haring medebrachten en 27.335 besomden. De van de IJslandvaart binnengekomen stoomtrawler besomde voor zijn van 29.83C K.G. een bedrag van 4033. Van elders kwamen 54 consignatiezendin gen in veiling met een opbrengst van 2998. De totaalomzet was deze week 162.556 tegen 176.926 in de voorafgaande week ENKHUIZEN, 22 Juli. Totale bótaanvoei van gisteravond 1145 pond. Laatste mark* 26 per 50 K.G. Granalen, 460 pon var. drie vaartuigen, golden 1.50 per maand (28 pond). Heden minder hoékbot. De eerste botvaartuigen kwamen binnen met slechts 25 tot 40 pond. Nog geen marktprijs. Uit Deventer wordt gemeld: De effecten- en bankiersfirma J. Brink- mann te Deventer heeft haar betalingen ge staakt in verband met groote opvragingen. Met een firma buiten Deventer wordt on derhandeld over overneming van de zaken. Men schrijft ons: Dr. Emile Verviers beef' ontslag genomen als Commissaris der N. V Leidschc Exploitatie Maatschappij van On roerende Goederen ie Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6