Gratis Ongelukken-Verzekering VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN V00RK0I DIT! ADVERTEER 00K STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel. Adressen aan de betrokken ministers inzake de herziening der Handelsre gisterwet en liet ontwerp-Tariefwet. Onze nieuwe HoUandsche Narcissen. Hoog bezoek aan Haarlem. iloliandsche fclectriscne spoorweg- Maatschappij. Muziek in den Hout Programma Personalia. VRAGENBU5. Indien Uw CONCURRENTEN adverieeren en U doet het niet, dan zullen zij U na eenigen tijd zeer zeker gaan overvleugelen LANDBOUW EN VISSGHERIJ, HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. De „Taba" in 1925. De Fiets-broek De ramp op de Schelde De Communistische partij. Stoomboot gestrand. EEN EIGENAARDIG CONFLICT. Men schrijft ons: In de ringvaart bij Halfweg ligt al een paar maanden een schip met groote ijzeren buizen geladen. Deze buizen zijn bestemd voor het groote werk. dat de directie van de Amsterdam- schc waterleiding wil maken door den Haarlemmcrmeerpolder: n.l. het leggen van een nieuwe transportbuis van Haarlem naar het vroegere dorp Sloten, door den grooten Haarlemmermeerpolder heen. Er zijn al meer van die schepen in de Ringvaart verschenen en de buizen werden gelost door een paar ploegen arbeiders uit «c Haarlemmermeer: zij deden dit in hel aangenomens en verdienden een goed dag geld, hetwelk varieerde van 10 tot 15 per dag. De aannemer, dc heer Lindenberg,. uil wcmeldmge, had gezegd: 'k heb geen be zwaar dat jullie goed geld verdienen; ik stel er prijs op dat jullie je arbeid met pleizier verricht: dan worden mijn belan gen ook goed behartigd! O" Hie manier konden verscheidene ,,pij- penrollers een flink weekgeld maken, ook al werkten ze maar 4 dagen per week, wat wel eens zoo uitkwam. Toen gebeurde het dat er een conflict ontstond tusschen den aannemer Lindenberg en de arbeiders, die bezig waren om in den IJweg en den Spaarnwouderweg een geul te graven. Deze arbeiders meenden aanspraak te mogen maken op hooger loon en betere arbeidsvoorwaarden, welke niet werden ingewilligd. Lit solidariteit hebben toen dc „pijpen- rollers ook het werk gestaakt: hoewel zij moesten toegeven een goed loon te kunnen verdienen en daarmee ook volkomen te vreden waren Zóó is in de omgeving van Zwanenburg deze toestand ontstaan dat een 50 arbeiders niet willen werken omdat ze naar hun oordeel niet genoeg kunnen verdienen fn een groep andere arbeiders niet mag werken hoewel ze een zeer flink loon kun nen verdienen Meer dan zes weken 'duurt dit conflict voort en intusschen gaan de mooie zomer dagen voorbij Er zijn weer schepen geko men met buizen beladen maar geen handen om ze to lossen Do stakers houden hun vergaderingen; «Je leiders voeren allerlei besprekingen en de gezinnen "worden ondersteund uit de kas der arbeidersorganisatie bij wie ze 7-i'n aangesloten. Naar t schijnt, heeft de aannemer nu ge probeerd om „vreemd volk" te krijgen. Als we wel ziin ingelicht, hebben enkele ♦arbeiders uit Lisse en Oudeweterintf begon nen om een schuit te lossen, welke langs den ringdiik ligt tusschen Zwanenburg cn bet gemaal „de Lijnden" Dit g-^at echter met grootc moeilijkbeden gena--d; w^nt dc stakers verdringen zich om het schip om de ..onderkruipers" te verhinderen in hun werk en de gemeente politie heeft de handen vrol cm ongeregeld heden te voorkomen Gisteren zijn de werkwillige vreemde ar beiders met ecu auto naar 't werk geko men en vertrokken, alles ond^r politicge- ieidc. Maandagavond werden ze naar hun huls ,.vr 'gezeld door een groote groep ,,sla- die echter op hun rijwiel de lange re- niet konden volhouden. ermorgen zou een bespreking plaats k tusschen n paar vertegenwoordigers van de vakorganisaties en de nieuwe arbei der-; waarschijnlijk met het doel om hen te bewegen het werk dat „besmet" is, niet voort te zetten. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken "oor Haarlem en Omstreken. Na vaststelling van de notulen det* vorige vergadering, wordt een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Bij het schrijven van de „Hanze", dat zij geen gebruik wenscht te maken van dc ver leende bijdrage, drukt de heer TEN BOOM er zijn spijt over uit. dat geen subsidie ver leend is. De Haagsche K. v. K. verleende wel subsidie voor het Congres- van de Chr Middenstandsvereeniging. Op dat Congres namen behalve leden, ook katholieken en neutralen aan de discussies deel. Goedkeuring wordt verleend aan een ver zonden schrijven inzake de telefoontarieven aan den Minister van Waterstaat. Besloten wordt geen lid te worden van de vereeniging „Landverhuizing". Het Bureau der Kamer stelt voor, geen subsidie te verleencn aan de Vereeniging voor School- en Werktuinen te Haarlem. De heer v. d. BURG wijst er op, dat dit een nuffige vereeniging is. In andere ge meenten wordt deze vereeniging wel door openbare lichamen gesteund.- Spr. stelt voor, I 100 subsidie te verleencn. De Voorzitter merkt op, dat de ver eeniging in het geheel geen verbind houdt met handel en nijverheid, waarom geen sub sidie verleend kan worden, hoe nuttig de vereeniging ook werkt. Een eventueclc sub- sidieverleening zal daarom ook geen goed keuring kunnen verkrijgen van den Minister, daar zij in strijd met de wet zou zijn. Het voorstel-v, d. Burg vindt geen steun, waarna bet afwijzend voorstel van het Bu reau der Kamer aangenomen wordt. In handen van het Bureau om prae-advies wordt gesteld een verzoek van het Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid om een verhooging van subsidie over 1924. In bespreking komt dan het concept-adres m- zake de herziening van de Handelsregis terwet, te richten aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. De heer VAN HARDENBROEK is van oordeel, dat het concept een onpuist beeld van den toestand geeft. De cijfers zijn niet juist. Het kleinbedrijf omvat 92.52 van het totaal aantal ingeschrevenen, doch draagt slechts 46.14 van het totaal bij. De kleine neringdoenden omvatten bijna 75 van het totaal aantal ingeschrevenen, doch draagt slechts 34 van het totaal bij. Wie het meeste profijt heeft van hel Handelsregister, is een rubriek, die niet behoort tot handel en nijverheid. Die twee rubrieken brengen dus op voor een rubriek, welke niets met handel en nijverheid heeft te maken. Spr. protesteert tegen de uit drukking in het concept „vermeende druk kende lasten Dat „vermeende" noemt spr. misleidend. Spr. gelooft, dat de Minister gewezen moet worden op het feit, dat samenvoeging van Kamers van Koophandel gewenscht is Spr. meent dat de Kamer maar een zeer problematiek nut voor dc bedrijven heeft. Daarom meent spr., dat de opbreng sten der groote zaken voor de K. v. K. meer degressief moesten gesteld worden meer degressief moesten gesteld worden Die „vermeende lasten zijn niet vermeend. De geest van den brief gaat. lijnrecht tegen de feiten in en daarom kan spr. zich niet met dit concept vereenigen. De heer ENSCHEDé stelt voor, 'f woord „vermeende" te schrappen Dc heer BRINKMANN merkt op, dat de heer v. Harderbroek het voorgesteld heeft, alsof de groote bedrijven niets niet de kleine te maken hebben en zelfs 'een tikje vijandig tegenover elkander staan. Deze voorstelling van zaken acht spr. absoluut onpuist. Dc VOORZITTER merkt op, dat alle Ka mers eenstemmig van oordeel zijn, dat de bijdragen niet verlaagd moeten worden. Dit concept acht spr. volkomen juist aan de bedoeling van de Kamer, welke te dezer zake gebleken is uit dc discussies, in de geheime vergadering van 6 Mei gehouden. Tegenover den heer v. Hardenbrock stipt spr. aan, dal hier in het gebied der Haar lemsche Kamer zeer veel groote zaken ziin, die van het Handelsregister gebruik maken. Het voorstel-Enschedc. t>m bet woord „vermeende te schrappen, acht spr. niet onaannemelijk daar de bedoeling hierdoor niet gewijzigd wordt. Het voorstel-Enschedé wordt aangenomen en daarna het concept goedgekeurd. De heer v. Hardenbrock wil geacht worden tegen ge stemd te hebben. In bespreking werd daarna gebracht bet concept-adres van de commissie ter beoor deeling van het ontwerp-Tariefwet van den Minister van Financiën inzake het ontwerp- Tariefwet. De heer Meijer, lid der com missie had hierover een afzonderlijke nota ingediend. Dit concept stelde in zijn conclusie voc-.. dc regeering te verzoeken af te zien van een algemeene verhooging der invoerrechten. De heer Meijer kon zich hiermee niet ver eenigen Z. i. is deze verhooging der invoer rechten noodzakelijk, omdat de nood dar schatkist meer geld vraagt en de directe belastingen niet hooger opgevoerd kunnen worden, welk feit de Kamer niet vo'orbii mag zien De heer ENSCHEDé wil er in het concer.t de aandacht op vestigen, dat onbedrukt pa pier belast en bedrukt papier onbelast is. De heer BEJJNES schaart zich aan den kant van den heer Meijer. De heer TREUR is van meening, dat even: tueele represaille-maatregelen van andere landen zeer nadeelig voor de Nederlandsche industrie zullen zijn De VOORZITTER betreurt het, dat de heer Meijer niet aanwezig kon zijn, om zijn nota mondeling toe te lichten. Spreker beantwoordt de gevraeg- ae inlichtingen, waarbij hij o. m. opmerkt, dat de opmerking van den heer Enschedé zeer zeker in het concept kan worden op genomen. Nog merkt spr. op, dat een Tariefwet z. i. niet zijn grondslag moet vinden in abnor male toestanden. Aangaande het zgn. Schoe nenwetje stipt spr. aan. dat het zeer betwij feld mag worden, of dit werkelijk de ge- wenschte gevolgen heeft gehad. De heer v. HARDENBROEK bespreekt ook het concept. Spr. zou er ook in willen zetten een passage, dat dc toestand door de verhooging van. rechten op dc zgn. toon- bankartikelep van 5 op 8 verergert. Spr. is van oordeel, dat dc meerdere op brengst van 12 millioen, welke verwacht wordt, lang niet gehaald zal worden. Toch gelooft spr., dal dc meerdere op brengst niet geheel op de Ned. industrie zal drukken, daar zij voor een groot deel op den importeur zal rusten. Daarom stelt spr. eenige aanvullingen van het concept voor. De heer v. d. BURG is van meening, dat, waar aan de eene zijde de belastingen op gevoerd worden, aan den anderen kant de loonen verminderen, niet op alles invoer rechten geheven moeten worden. De heer WEIJBURG vraagt, of in het concept op dc verminderde koopkracht ge wezen wordt, De VOORZITTER antwoordt ontkennend. Het is zeer moeilijk, dergelijke kwesties in het algemeen aan te duiden. Het concept van den heer Meijer, om wel instemming te betuigen met het ontwe.rp- Tariefwet, wordt verworpen met 95 st. Voor de heeren Cohen, Beijnes, Ten Boom, Deddens en Swart. Het aangevulde concept der commissie wordt dan aangenomen met 104 stemmen. Tegen de hecrcn Beijnes, Ten Boom, Deddens en Swart. Met 86 stemmen spreekt de Kamer zich uit tegen retorsie-maatregelen. Voor de heeren Enschedé, Cohen, Beijnes, Ten Boom. Deddens en Swart. Bij de rondvraag vestigt de heer v. d. BURG de aandacht op dc openbare verkoo- pingen in gebouw „St. Bavo", na 8 uur des avonds, wat z. i. een ontduiking is der ver ordening op de Winkelsluiting. Spr. zou willen, dat de Kamer hieromtrent stappen deed bij het Haarlemsche gemeentebestuur, opdat die verkoop van roerende goederen na 8 uur s avonds niet meer plaats vindt. Deze kwestie zal in de Commissie van het Winkelbedrijf endcr het oog gezien worden. De beer v. d BURG zou ook nog bij de Eerste Kamer willen adresseeren tegen de invoering van Plaatselijke Keuze. Dit zal in het Bureau der Kamer bespro ken worden en in een volgende vergadering een punt van bespreking uitmaken. Hierna sluiting der openbare vergadering ÈEN AANVARING. Onder Zoeterwoude heeft in het Rijn- en Schiekanaal een aanvaring plaats gehad tus schen twee motorbooten door zuiging bij he passeeren van een derde boot. Daarbij is schipper G. F., uit Haarlem, over boord ge slagen, doordat eenige vaten der lading te gen hem aanrolden. Hij wist zich zwemmen te redden, doch moest per roeibootje gebracht worden naar het bruggewachtershuisje bij de Lammebrug, daar hij niet kon loopen. De ontboden Eerste Hulpdienst constateerde daar, dat vermoedelijk een been was gebro ken. Hij is naar het Diaconessehuis gebracht ter verpleging. Aan het algemeen verslag over 1923 der H. E. S. M. ontleenen wij het volgende: De algemeene vergadering van aandeel houders, gehouden op 29 Juni 1923, her koos den heer jhr, mr. F W. van Styrum als commissaris. De exploitatie-rekening over het jaar 1923 luidt: Ontvangsten der exploitatie 710.703.74 J? af; Exploitatiekosten: 400.000 treinkilom. a ƒ0.50 /"200.000 347.169 treinkilom. a 0.45 156.226.05 Belastingen 12.165.09 Medegebruik van baanvak en stations 3.252. ONTVANGST ten stadhuizk. Gisteravond om half 8, werden het hoofd bestuur, de afgevaardigden en het bestuur van de Afd. Haarlem van den Volksbond togen drankmisbruik ter gelegenheid van dc alhier te houden algemeene vergadering van dien bond, op het Raadhuis alhier offi cieel ontvangen. De ontvangst geschiedde door den wil. burgemeester, den heer mr. M. Slingen- berg, den gemeente-secretaris mr. W. Wcsstra en den heer M. A. Reinalda, wei houder. De heet Slingenberg heette de leden welkom, en merkte daarbij op, dat de bond niet beoogde algeheele afschaffing, doch alleen bestrijding van het misbruik maken van sterken drank, trachtte te verhinderen. Spr. bracht hun hulde voor den 50 jaar pioniers-arbeid, welke zij verricht -hadden. De oud-voorzitter van den Volksbond, mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissckerke, sprak namens den Volksbond, en zcide, c. m. dat dc woorden van welkom door den heer Slingenberg geuit tevens woor den van waardeering en aanmoediging waren. Nadat de thee was aangeboden, togen de leden naar bet Brongebcuw, om aldaar naar het H. O. V. concert te luisteren. Muziek in den Hout, op Donderdag 24 Juli, door de H. O. V., onder leiding van Nico Gerharz. 1. Ouverture de l'Opera „Si j'etais Roi.", A. Adam. 2. Balletmuziek „Faust", Ch. Gou nod. 3. 3. Fantaisie de l'Opera „La Juive", A. Halevy. 4. Ouverture Gazza ladra, G. Rossini. 5. Fragmente dc l'Opera „Traviata", G, Verdi. 6. Fantaisie „Madm. Butterfly", G. Puccini. van dc Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, te Haarlem, op Donderdag 20 Juli 1924, des avonds van 71?8uur, door den heer George Robert: t. Toccata et Fuga d. kl. t., J. S. Bach. 2. Derde Cborr.l, Hendrik Andricssen. 3. Prière, Jos. Jongen. 4. Pièce héroïque, Cé- sar Franck 5 Eerste gedeelte uit dc Ve Sympheinic, Ch. M Widor. (Op verzoek.) EXAMENS HOOFDAKTE. HAARLEM, 22 Juni. Geëx. 6 cand. GesL dames: C. Winkel, te Hoorn, W, Wijnand, Amsterdam. A. Kooi, Zaandam cn M. M. Kaas, Noord Scharwoudc. Tc Amsterdam is geslaagd voor hef exa- .rnen nuttige handwerken tnej. IJ. M. J. Greschel, alhier. 374.643.14 Onkosten ten laste der expl. 3,341.65 'A 374.984.79 H Saldo 335.718.941? Niettegenstaande de lage vergoeding, welke de directie ingevolge de overeen komst voor exploitatiekosten betaalt, geeft toch het boekjaar 1923 geen gunstig resul taat. De ontvangsten uit het goederenvervoer vermeerderden met 11.023.67, doch het vervoer van reizigers verminderde met f31.622.31 M? in vergelijking met 1922. Daarbij waren de exploitatiekosten hooger, doordat het aantal trcinkilometers, waar voor vergoeding betaald wordt, vermeer derde. Het jaar 1923 geeft tengevolge van ge noemde oorzaken een verlies te boeken van 71.108.743?, waardoor het verlies- saldo waarmede de winst- en verliesreke ning opende wordt gebracht op 192.764.38 Vr. U deelde in een der vragenbusscn mede. dat lichting 1919 Infanterie moet op komen in 1924. Is dit juist en zoo ja in welk tijdvak komt hel 21ste Regiment dan op? Antw. U zult zich wel vergissen Wel hebben wij medegedeeld dat iemand, die ons dat vroeg moest opkomen, maar wij hebben daarmede niet gezegd, dal dc geheele lich ting 1919 van de Infanterie moest opkomen. Dit jaar moet opkomen lichting 1918, 1919, 1920 en 1921 van het Regiment Wielrijders, Hospitaalsoldaten, Grenadiers, Jagers en het 2, 3, 4, 6, 10, 14. 15. 17 cn22e Reg. Infan terie. Het 21ste dus niet. Vr. Hoe krijg ik Rijwiellakvlekken uit een fantasie-overhemd, (blauwgestreept)? Antw. Probeer het met terpentijn. Vr. Mijn vermogen'is 1500, en ik héb 3 kinderen. Als ik sterf krijgt elk kind 500. Wordt nu het successie-geld van de hoofd som betaald, of moet elk. kind afzonderlijk betal?n. Hoeveel zou dan elk kind moeten betalen? Antw. Erfenissen in rechte lijn (dus als men erft van ouders of grootouders zijn zij van successie, als zij niet meer bedragen dan 1000.Voor minderjarige kinderen wordt de aftrek verhoogd met 300.voor elk jaar dat zij jonger zijn dan 21 jaren. U ziet in deze mededeeling dat uw erfenis vrij van successierechten is. Vr. Hoe kan ik Sardiene-olie-vlek uit een glans-gabardine Regenjas verwijderen, zon der den glans te verliezen? Antw. U kunt het probeeren met een prop ontvette, schoone watten, matig ge doopt in benzine. Wij vreezen echter dat er geen middel tegen bestaat. Wendlu anders eens tot een chemische wasscherij. Vr. Omtrent loterij Joodsche Invalide. Antw. Wij weten niet of deze uitloting op 1 Juli heeft plaats gehad. Wij vermoeden dat zij is uitgesteld. Een trekkingslijst is niet in ons bezit. Wendt u anders eens om in lichtingen tot den voorzitter of administra teur der loterij. Vr. I. Zullen Zondag a.s. onder dc Pontifi cale Mis in bet Stadion de Kardinalen cn bisschoppen tegenwoordig zijn? De Bureaux der „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassaulaan 49, Haarlem, Telefoon 1426, 1748 en 2741 II.Op welke uren is Artis in Amsterdam open? Antw. I. Voor zoover bekend, ja II. De uren zijn ons niet precies bekend. Het is lot ongeveer Zonsondergang. Vr. Kunt mij opgeven op welke dagen Het hoofdacte-cxamen in Haarlem voor hee ren wordt afgenomen? Antw. Ons niet bekend. Vraag het even aan den concierge van de Rijkskweekschool aan de Leidschc Vaart. Vr. Wat moet men kennen om agent van politie te kunnen worden; in ambt, schrijven en ouderdom? Antw. De cischen, die aan een agent van politic worden gesteld, verschillen naar de gemeente waar hij wordt aangesteld. In Haarlem wordt o.a. geëischl dat men zeer goed kan lezen, rekenen, schrijven, goed zijn Nederlandsche taal kent, de beginselen van de aardrijkskunde, Geschiedenis enz. Boven dien moet men in Haarlem de vereischte legle hebben en gezondheid, tevens werk zaam zijn geweest bij marechaussee, mili taire politic, of iets dergelijks. INVOER PLANTEN EN BLOEM BOLLEN IN CANADA. De inspecteur, hoofd van den Planten ziekten kondigen Dienst, maakt bekend, dat ingevolge de gewijzigde „Regulations under the destructive insect, and Pest. Act. rege lende den invoer van „Nursery stock" in Canada op het certificaat (copie) niet meer irgevuld behoeft te worden de waarde (Va lue). Invoer per post pakket van „Nursery stock" waaronder ook bloembollen enz. verstaan worden, is toegestaan, doch alleen via Montreal Que of Vancouver B. C. en op voorwaarde, dat het pakket is voorzien van i een speciale label, uitgegeven door The Secretary of the destructive Insect and Pest, act, Advisory Board. Department of Ar- griculture, Ottawa. Zij die per postpakket planten, bollen enz. in Canada wenschen te importeeren, moeten dit aangeven op de aan vrage voor de permit. De importeur ontvangt de permit en de labels, welke laatste hij naar den exporteur zendt. In verband met deze bepalingen moet dus de verzender aan het postpakket, bestemd voor Canada, een speciale label hechten. Op de label en op de adreskaart moet vermeld worden het adres van den consignee, in care of the Inspector of Plants Products at Mont real. Que. Op het pakket wordt het copie- certificaat bevestigd en aan de douane-ver klaring het gezondheidscertificaat. Bij aankomst wordt de inhoud van het pakket geïnspecteerd en na goedkeuring het pakket .voorzien van een nieuwe label met het opschrift „inspected" en het volledig adres van de .„ultimate consignee." Indien postpakketten in andere havens aankomen, worden zij vernietigd of, indien de adressant dit wenscht, eerst naar Mon treal gezonden en na goedkeuring van den inhoud naar zijn adres. Voor beide zendingen is extra port verschuldigd. bekend is, n.l. met een doekopening van 25 M. en een tooneeldiepte van 20 Meter, ter wijl het gebouw 4 a 5 duizend zitplaatsen kar bevatten. Het geheel is een ontwerp van den direc teur der T. A. B. A., den heer J. C. Sch»en-i meyer. Naar wij vernemen zalde Taba-tentoon- stelling 1925 te Amsterdam een internatio naal karakter dragen. Het plan bestaat de ten toonstelling weer te houden in het R. A. I.- gebouw, waarbij de omliggende grond zal worden benut voor het plaatsen van buiten- landsche paviljoens. Ook zijn er plannen in bewerking voor het maken van een hoofdge bouw, geconstrueerd uit staal en ijzer ter grootte van ca. 5000 M2. Het gebouw zal bevatten het grootste tooneel dat in Nederland Bij de Maasbrug te Maastricht: Een drietal leden van ccn geuniformde fietsclub: beige jas met tressen en rijbroek, verschijnen op de vlakte, spottend nage staard door het publiek, hier en daar nage roepen. Oorzaak: een der drie vertoont in deze mannelijke kleeding onmiskenbaar vrouwelijke vormen. De dienstdoende politie-agent, zich herin nerend dat het in Maastricht, zelfs bij car naval bij verordening verboden is, zich te steken in de klceren der andere kunne, houdt de juffrouw aan. Groote beweeglijkheid en protest bii haar gezellen. Het blijken Walen te zijn. Oploop Een der Walen gesticuleert en oreert in het Fransch. De man der wet blijft doodkalm en onbewogen. „Evidemment, il nc me comprend pas. Vous, monsieur zich tol een heer uit het publiëk wendend „vous comprenez 1» francais?" Oui. „Dites done a cel homme".... Volgt een vloed van betuigingen, dat de politiv liet recht mist tot.... enz.; dat hij protes teert tegenenz. De hèer tot den agent: Die meneer vraagt me u te zeggen, dat hij protesteert. Dat moet hij dan maar Sn het Hol. landsch doen, luidt het kalme antwoord van den agent. „Heel goed, uit het publiek in Luik haalt men voor ons Nederlandsch of Lim- burgsch ook de schouders op.' De agent neemt de gebroekte juffrouw mee naar het Vrijthof. De belangstelling van de menigte groeit aan. Een zwerm menschen omstuwt arrestant, gearresteerde en nog steeds gesticuleerende begeleiders naar het hoofdbureau van po litie. Een kwartiertje later verschijnt de delin- quente weer met een gezicht of ze een pro ces-verbaal heeft gekregen. De koers gaat naar een bekend hotel, waar de juffrouw na besprekingen met een lid van hef vrouwelijk dienstpersoneel zicri een damesrok om de heupen sjort.... (L. KJ Dc Belgische Senaat heeft besloten een betuiging van rouwbeklag te doen bij de Nederlandsche regeering, in verband met de visschersramp van verleden week. De voorzitter der Communistische partij, de heer D. Wijnkoop, is, naar dc Tribune mededeelt, uit Moskou te Amsterdam terug, gekeerd. URK, 23 Juli. De motorboot Hunze 15 is hedennacht bij de Westton op de Urker- schorren gestrand. Het s.s. Geusau van dc Urker Stoombootmij verleende assistentie, doch kon de Hunze 15 niet vlot brengen. Tengevolge van bet vallende water helt d»' motorboot bakboord over. Hierdoor deelen wij mede, dat alle betalende abonné's gratis tegen on gelukken verzekerd zijn op de onder staande voorwaarden De ingeschreven geabonneerde op de .Nieuwe Haari. Courant" is, zoolang rijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de directie van de „Nieuwe Haari. Courant" de ver zekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen. op de volgende voorwaarden - Artikel I. Als verzekerden worden beschouwd aile betalende geabonneerden, die aan de volgende vercischten voldoen a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde in de registers van de Nieuwe Haari Courant zijn ingeschreven b. tusschen 18 cn 60 jaar zijn c niet lijden aan ziekten of ge breken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en vol komen het gebruik hebben van hun ■>dematen en zintuigen. Artikel 2. Onder het ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, on afhankelijk van zijn eigen wil over komen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van bui ten af toegebracht geweld werd ver- Tirzaakt, met het gevolg hierna in \rt. 3. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen 3000 gulden, hidien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den ver zekerde, waaronder verstaan wordt de amputatie van twee ledematen hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale Diindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 750 gulden indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden, geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeluk. 250 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van één hand of één voet boven een pols of enkel, of van het onher stelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen tien dagen na den da tum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van dc ampu tatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak ir van de ampu tatie van alle leden van een wijs vinger, binnen tien dagen na den da tum van het ongeval; 40 gulden, indien het ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige cn recht streeksche oorzaak is van de ara- putat e van alle leden van een an dere vinger, binnen tien dagen na den daturn van het ongeval. 50 gulden, indien het ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de breuk van een boven en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onder been, terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6 krachtens deze verzekering alle uit keeringen op het hoofd van één per soon verzekerd en ojn v elke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan 3000 gulden kunnen bedragen. Onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een on geluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige .ledematen geen aanspraak geeft op, en niet n aan merking komt bij uitkeering. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand ten gevolge, dan gaat de volle te veri- leenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been ten gevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van over lijden geschiedt aan de echtgenoote, of bij ontsteltenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden aboiinc. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschie den aan den abontié zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarva:., bewezen zijn ten genoege der Directie van de „Nieuwe Haari Courant". Artikel 5 De voorwaarden verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie ot door uitputting als gevolg daar van (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens het letsel, waartegen verzekerd is) c. door een bevalling, ook al mocht de dood eroorzaakt zijn door een ongeluk d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor ■zichzelven te dragen e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was f. in duel, of gedurende de voor bereiding tot of deelneming aan wed strijden, of bij vlieg- of luchtvaart- tochten, of bij baden, zwemmen of wielrijden g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoo van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten. Deze voorwaarden verzekeren ech ter wel tegen gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van per sonen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dal indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht bege ven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europeesche haven reist ui een schip met vast dek in tijd van vrede; of indien hij zich in krijgsdien t te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt ziin abonnementsprijs van de „Nieuwe Haari. Courant" te betalen of deze courant ophoudt te .verschijnen of de Directie van de „Nieuwe Haan. Cou rant" dc verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen of krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukke lijk uitgesloten allen die zich met de bereiding, het verwerken of proef nemingen met buskruit, schietkatoen, nitro-glycerine, dynamiet, naphta, acetyleengas of andere licht ontplof bare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijkcn. Zeevisschers, zeevarenden en per soneel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van lede maten wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waar in dc verzekerde erkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling be taald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen ad viseur van de „Nieuwe Haari. Cou rant" zou hebben moeten zijn uitge* keerd aan een norma. I persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met be trekking 'ot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een on geluk overkomt moeten in alle ge vallen alle bijzonderheden daarom trent en omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk ge meld worden aan de directie van de „Nieuwe Haari. Courant", Nassau laan 49 en indien zoodanige ken nisgeving niet binnen 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zullen gecne gelden betaald worden. Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het over lijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het on geluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het on geluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder ge neeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den genees heer onafgebroken op te volgen, tot dat hij volkomen hersteld is In ieder geval moet den geneesheer van de „Nieuwe Haari. Courant" toe gestaan worden den verwonde té on derzoeken wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze geëischt kan worden, en de „Nieuwe Haari Courant" heeft eveneens vrijheid om zoodanige ge nees- en heelkundige behandeling te verstrekken als zij noodig acht. En elk betvijs hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd. ge geven moeten worden Ingeval van eenig ongeluk met dou- delijken afloop moet hiervan aan de Directie van dc „Nieuwe Haari. Cou rant" te Haarlem, schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van' een f meerdere der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden ver loren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behan- delenden geneesheer ingevulde aan- vrage-formulier tot uitkeering, en ui geval van overlijden van de doodacte, kan dc belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vor dering. De overgelegde stukken blij ven het eigendom van dc Dire.tie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene. die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van de .Nieuwe Haari. Courant" slechts na ontvangst van eene door den recht hebbende geteekende quitantie en tegen overlegging der laatste uitge reikte abonnementsquitantie. Van geen som, die verschuldigd is zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn terwijl de aansprakelijkheid voor uit betaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit deze voorwaar den voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Ne derlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weige ring of bij gebreke van overeenstem ming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den bevoegden rechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak del scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zul len elk haar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Het ontvangbewijs van den ver zekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal in ieder geval vol- lëd'ge kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op de vaststell'ng der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van de „Nieuwe Haari. Courant" te Haarlem. Artikel 9. De Directie van de „Nieuwe Haari. Coura- zal ten allen tijde't recht heb ben deze verzekering te doen eindi gen of wijzigingen daarin aan te bren gen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aankondiging in de „Nietiwe Haari. Courant" of harl bijlage van kracht zal worden. Art. 10. In geen enkel geval zal voor eenzelfde ongeluk'n geabonneerde op de „Nieu we Haari. Courant", die tevens ge abonneerd mocht zijri op een andere uitgaveder Vennootschap die de „Nieu we Haari. Courant" uitgeeft, op meel dan één uitkeering van deze Vennoot schap kunnen aanspraak maken. Men wordt beleefd verzocht dit blad te bewaren en de voorwaarden goed door te lezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8