DE "SPAARNEBANK,,';: I .v .'T; De ëfectfevergaderingen. De Ver. Staten en Panama. Een wonderlijke ontvangst. j LAATSTE NIEUWS. De reis van ons Koningspaar. Congres van krachtstations. Een Amerikaanscli dreigement. Agenda 25 Juli De werken aan de Amsterdamsche Poort. Begrafenis A. D. de Marez Qyens. Examens M. U. L. O. Het jubileum van de fa. Kimman. „St. Raphael." Personalia. Luxor Theater. Examens Hoofdakte. Bedevaart naar Lourdes. Treinontsporing. Aangehouden. VAN ONZE RECHTBANK. HET VERDRINKINGS. CFVAL OP ZANDVOORT. De begrafenis van het slachtoffer. BURGERLIJKE STAND. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. In die eenheid van ons geloof en onze ge voelens vange, onder Jezus' onder de be scherming van de allerzaligste Maagd en Moeder Gods Maria, onder bijzonderen zegen van onzen H. Vader Pius XI dit Eucharistisch Congres aan. Het moge ge dijen tot eer en glorie van het Aller. Sacrament tot uitbundigen dank en innige erkentelijkheid aan het Eucharistisch Hart van O. H. J. C-, tot eerherstel van zooveel miskenningen en beleedigingen Hem aange daan in de grootste uiting zijner liefde en tot hei! en zalige van ons aller zielen! Het was een gnot de lezing van Kardi naal Van Rossum aan te hooren. waarvan enkele passages geestdriftigen bijvl wek ten. De lezing werd Als laatste /spreker krijgt thans het woord woord Z. D. H. Mgr. Paul Akel, Bisschop der Maronieten te Bekarki, die in de Fransche taal een uiteenzetting geeft van den ritus in dé Oostersche kerken. Hierna krijgen wij andermaal de R. K. Oratorium-Yeteeniging te hooren, waarna aangekondigd wordt, dat Z.Em. Kardinaal van Rossum .den aanwezigen den zegen wenscht te geven. Het is een ontroerend oogenblikals de duizenden aanwezigen neerknielen, om den zegen te ontvangen en een waardig slot voor deze grootsche bijeenkomst. Onder het zingen van het Congreslied verlaat Kardinaal Van Rossum het Stadion, waarna de -menigte- eveneens het terrein verLaat. p-., Terwijl de auto's, waarin Kardinaal Van Rossum en Zijn-gevolg voorbij rijden, wordt Z.Em. geestdriftig toegejuicht en eenmaal op straat blijft de menschenme- nigte gevangen jOnder„ het enthousiasme en Z.Em. wordt langs den Amstedveenschen weg nog nagiwuiit door een dichte haag van raenschfer-dié zich haastig langs den weg heeft opgebeld. De openiirgsVergadering in het Stadion behoorde lot. het verleden. Pontificale H.H. Missen. <9" Amsterdam, 24 Juli. In dc kerk'Vah de H. Catharina, aan het Singel, droeg hedenmorgen te half 10 Z. D. H. Mgr. A Gallier, Bisschop van Haar lem. een pontifrcale" H. Mis op, daarbij ge- e'sistecrd dtfor- den Zeereerw. heer J. van Kleef, als diaken en den Zeereew. heer L. Roelvink. alssubdiaken. De verdere assis- v tentie werd verricht door studenten van het Groot-Seminarie Warmond. Uitgevoerd Werd de Mis „Lauda Sion van Hub. Cuypers, terwijl nog gezongen werd „Quam dilecta", van Philip Loots en „Laudate Dominum", van Granjean. Mgr. hield een toespraak tot de aanwezi gen. waarbij hij wees op de wonderbare broodvermenigvuldiging en de spijziging der Joden in de woestijn met het wonderbare manna Mgr. herinnerde dan aan de instel ling van het Allerh. Sacrament en stelde dc vraag, wat wij tegenover deze groote won deren moeten doen. Wij moeten, aldus Mgr., daarin vinden het voedsel onzer ziel en er de kracht in zoeken, om zalig te leven en tc sterven. In de H. Eucharistie moeten wij ock het middel zoeken en vinden, om ons tc verheffen boven al het aardsche. Indien wij daarin slagen, dan zullen wij in ons geloof volharden en zal het Congres het eerherstel brengen, dat het beoogt. In dc kerk van den H. Franciscus Xave- rius (de Krijtberg), aan het Singel, droeg van morgen half 10 Z.Em. A. Kardinaal Ber tram een pontificale H. Mis op voor de Dmtschers. Z.Em. hield een predicatie in dc Duitsche taal, waarbij hij sprak over de H. Eucharistie en het practische leven. Z. Em. sprak vooral over de charitatieve Hollan ders. die de grpoïstë verdiensten hebben verzameld voor allés, wal zij vóór de Duit sche kinderen hebben gedaan. Z.Em. legde hier vooral den nadruk op. Naast deze prac tische charitas moet echter nog meer beoe fend worden de geestelijke charitas, dan ,zal de H.. 'Eucharistie de brug zijn, welke de klove tusschen de volkeren zal overbruggen en de brandende wonden heelen, waaraan de menschheid thans nog lijdende is. AMSERDAM, 24 Juli. Hedenmorgen wer den in vele kerken pontificale H.H. Hisscn opgedragen en wel voor Luxemburgers in dc kerk van de H.H. Martelaren v. Gorcum (vroeger Watergraafsmeer), door Mgr. P. Non .-sch, van Luxemburg; voor Duitschers in de kerk de Krijtberg, Singel bij het Ko ningsplein, door Z.Em. Kardinaal Bertram, van Breslaü, met een Duitsche preek; verder in de kerk van de H. Rita over het Y, door Z.Em, Kardinaal Schulte, van Keulen; in de kerk dé Liefde. Bilderdijkstraat, door Z. D. H. Mgr. van de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht. In de kerk van de H, Magdalena (Spaarn- dammerstraat), werd een plechtige H. Mis opgedragen door-Z.E. Mgr. Cesare Orsenigo, internuntius' Wan den H. Stoel te s Hage In de kérk iaan dé Jacob Obreqhtstraat had een concelebratie plaats volgens Bygantijnschen Ritus door Mgr. Isaia Pa- padopoulos met 8 zijner priesters en een korte homilie door den eerw. Pater van Keulen C.s.s.R. over de belangen der Oos tersche missiën. In het Bagijnhof werd hedenmorgen door Kardinaal Czear/ooch, primaat van Hongarije, een stille H. Mis opgedragen voor de in uns land vertoevende Hongaarsche kinde ren De kardinaal wekte de kinderen cp hum pleegouders dankbaar te zijn, maar hun vaderland niet te vergeten. Te 12 iiu^ajn. werd in alle kerken van Amsterdam een kinderhulde aan het Allerh, Sacrament ^ehr^ht. AMSTERDAM. 24 Juli. Hedenmiddag om 3 uur begonnen in verschillende gebouwen de sectie-vergaderingen. In 't gebouw van de St. Joseph-Gezellenver. vergaderde de Nederl. sectie onder leiding van prof. Dr- Schrijnen, rector-magnificus der R.K. Uni versiteit te Nijmegen. Pater A. Schel- straete van Brakkenstein bij Nijmegen sprak over „Sacrum-Convivium-effecten" der H. Communie Pater Kaarsgaren S.S.S. bracht rapport uit over de Vereeniging van Priesters-Aan bidders in Nederland. Haar zetel is geves tigd in het klooster van de Paters van 't Allerheiligst Sacrament, Brakenstein, Nij megen. Het orgaan der vereeniging is de maande- lijksche periodiek „S. S. Eucharistia" met een een oplaag van 1950 exemplaren. Het ledental is momenteel pl.m. 2000. Een schitterend getal in aanmerking genomen, dat Nederland in het geheel pl.m. 3500 priesters telt. Dien bloei hebben we voor zeker. naast God, te danken aan de sympa thie der hoogere geestelijkheid, die door haar aanbevelingen steeds blijk gaf van die genegenheid, 't Is me onmogelijk, nu ik maar over zoo weinig tijd beschiken kan, hier over in den breede uit te weiden; toch zij 't mij vergund, gewag te mogen maken van een schrijven, der. 6en Mei 1922 door niemand minder dan Kardinaal Van Rossum, pause- lijk legaat van dit schitterend congres, ge richt tot den directeur der Vereeniging. Zeereerw. Pater, Omdat de H. Eucharistie voor den Pries ter de groote onuitputtelijke bron is van het inwendig leven en vooral in de veel- uldige aanbidding van het Allerheiligste Sacrament ook een krachtig inwendig leven tv ordt geput, hetwelk dan op zijn heurt de bron wordt van de vruchtbaarheid van den Rente 4 pCt. - (Direct ingaande-) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem. NASSAULAAN 18. Zitdagen; Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 59' u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—8(4 u namiddag. digend zijn voor de. inleekenaars op de lee ning. BERLIJN, 24 Juli. Volgens een telegram uit Washington werd door een overeen komst tusschen Panama en de Ver. Staten het Amerikaansche staatsgebied met 22 vierk. mijlen vergroot. arbeid der Priesters, is het Ons een groote troost, te vernemen, dat zoovele Neder- landsche Priesters deel uitmaken vaq de Vereeniging vah de Priesters der Aanbid ding, en terwijl Wij hun allen onzen, zegen schenken, bidden Wij den goeden; God, dat alle leden der Vereeniging door trouwe na leving der statuten aan den God onzer Al taren de Hemverschuldigde hulde brengen én van goddelijke liefde vervuld mogen worden. Dat telken jare onze Vereeniging in groei en bloei toeneemt, hebben we ook.te dan ken aan de vurige actie, die er voor gevoerd wordt op onze Bisschoppelijke Seminaries,. Onze Priester-associatie, goedgekeurd door H.H. D.D. H. H. de Bisschoppen van Neder land, heeft, dank aan het overmoeid ijve ren, het meesleepend voorbeeld van vele en wel vooraanstaande priesters en door het onverdroten ijveren onzer zelatoren, prach tige resultaten mogen boeken. In het Aartsbisdom, Seminarie Rijsen- burg, telt onze vereeniging thans 55, in het Bisdom Den Bosch, Seminarie Haaren 55, in het Bisdom Roermond, Seminarie Roer mond 52, in het Bisdom Haarlem, Seminarie Warmond 63, in het Bisdom Breda, Semina rie Hoeven 45 leden. Iedereen moet bekennen: prachtig bloeiend heden en rijke vruchten belovende in de toekomst voor ziilk een vereeniging. Troostend, te denken, dat al deze leden over enkele jaren zullen uitstorten over de hun toevertrouwde geloovigen, wat zij in hun intiem verkeer met den christus onzer Altaren hebben verzameld. We lezen in het „O.D.": Maandag zou om 5.20 in den namiddag Spanje's primaat, Kardinaal Reig y Casa nova met ijzn secretaris tc Amsterdam arri- veeren. En met hooge hoeden en plechtige rokken stonden deftig de vertegenwoordi gers van de Posthoorn-parochie Zijne Emi nentie aan het centraal 'station af te wach ten. Maar deze was blijkbaar te pienter om de Hollandsche reis-methode Roosendaal-Dor- recht, Rotterdam, Haarlem, Amsterdam, verstandig te vinden, en met zijn Spaan- sche logica verkoos hij aan de grens den meest direct schijnenden weg, en.... arri veerde nog vóór vijf uur via Utrecht aan het Weesper-station. Maar ja! De deftig uitgedoste ontvang- delegatie stond doodgemoedereerd aan het andere eind der stad te wachten. En aan het W. P. bevonden zich zielig alleeneen door iedereen te huren kruier en een dito Amsterdamsche auto. Faute de mieux moest Spanje's doorluchtige kerkvorst, in zijn land op één lijn met den koning bejegend, het armzalige autokarretje bestijgen en zich naar de Haarlemmer Houttuinen laten rijden. En daar stond nu Zijne Eminentie Reig y Ca sanova vóór de gesloten pastorie; terwij! aan de andere zijde van het gebouw, waar ook de ingang der kerk is, op de Haarlem- pierstraat, pastoor, kapela'ans, assistenten, acolyteri. bruidjes en 'geloóyi^éri te'midden van duizenden langs pilaren en gewelven én geurende bloemen te wachtert' stonden; sa-' men met een ontelbare menigte gelbovigèn in en buiten de kerk, verlangend naar het sein der heeren aan het centraal station, met natuurlijk het gelaal naar den ingang der kerk gekeerd, en aldus den rug naar de plaats, waar inmiddels dc kardiaal, of. be ter diens secretaris, hopeloos te gesticulee- ren stond tegen de geen Fransch, geen Duitsch, geen Engelsch en nog minder La tijn of Hebreeuwsch verstaanden kruier en taxi-chauffeur. Gelukkig kwam toevallig een zekere heer E. v. O. voorbij en' deze werd als tolk ge vraagd. „Parlez vous Francais?Neen. ,,Sprechen sie Deutsch?Neen. Speak you English?".... Yes! Zooals gezegd, gelukkig. „Parlez vous Francais?".Neen, Kardinaal Reig y Caisanova kon afreke nen met zijn voerlui en zich dan door de wantrouwende dienstbode der pastorie toe gang laten verkenen. Men begrijpt de consternatie van den pastoor, toen deze hoorde dat de Cardinalos reeds goed en wel „binnen" was. Maar men kan zich geen denkbeeld vormen van het vertoornde waardigheidsgevoel waarmede de deftig-gèkleede heeren der ontvang-com- missie den uitgezonden bode aan het C. S. afscheepten met de categorische verklaring: de kardinaal kan nog niet zijn gearriveerd! Toen dan de trein uit Roosendaal om 5.20 binnenstoomde, bogen zij ook allen zeer zelfvoldaan over hunne standvastigheid, voor een met paarsche kleur getooiden geestelijke, die echter dra een Mexicaan- sche Monseigneur bleek te zijn en met een pastoor van een andere dan de Posthoorn parochie, wegging.... Inmiddels had de herder der bijna gedu peerde Haarlemmerbuurt de situatie met een meesterlijken zet gered. Precies alsof alles in de volmaakste orde was, begonnen de klokken te luiden en te beieren, plechtig en triomfantelijk. Een fluks opgeschelde auto bracht den kardinaal van uit de Pastorie tot vóór den ingang der Kerk en toen, statig in zijn paar- schen mantel, kon Zijne Eminentie waardig worden ontvangen en ingehuldigd op de hem passende wijze. De enthousiaste geloovigen hadden geen schaduw van onraad gemerkt en knielden allen onder het zingen van het „Ecce Sa- cerdos" en het zegenend voortschrijden van den kleinen maar indrukwekkenden prins der kerk, wiens scherpe en sterke bruine oogen blijkbaar niet nalaten konden even guitig als beminnelijk te glimlachen. STOCKHOLM, 24 Juli. Koningin Wil- helmina, die eenige weken in Lapland heeft doorgebracht, zal Maandag op haar terug reis naar Nederland, te Stockholm arrivee- ren. Prins Hendrik is reeds gister te Stock holm aangekomen. STOCKHOLM, 24 Juli. Ongeveer 30 deel nemers aan het jongste Congres van Kracht stations te Londen zijn in Zweden aangekó men voor een studiereis. Onder hen be vinden zich de heer en mevrouw Walter Kool uit Ned.-Indië. BERLIJN, 24 Juli, Volgens een telegram uit New-York aan dc Voss. Zeil. hebben dc Europeeschc landen kennis gekregen van de voorgekomen terugtrekking der Amerikaansche delegatie, indien d 1, slui ten overeenkomsten te Londen niet bevre- Sociëteit „St. Bavo" Hoofdbestuur Volks bond half 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Zangvereeniging „Kunst na Ar beid" 8 uur Liefdewerk „Oud-Pa pier" -half 9 uur. R.K, Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jarenen van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Leeszaal en uitieenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Blocmhofslraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 81.0 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8IQ uur op Maandags-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van '23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Practisch gesproken zijn deze enorme werken 'gereed en is hetgeen men nu doét niet meer dan de voltooiing ervan. Zooals we eenige weken geleden meld den is men begonnen de laatste hand té leggen aan de groote verkeersbrug naast de Amsterdamsche Poort. Men is thans zoover gevorderd, dat Int betonnen bed gelegd is, zobdat alleen nog eenige vierkante meters beblokt moeten worden. Met het laatste gedeelte van het hek is men dezer dagen reeds begonnen en dit komt hoogstwaarschijnlijk vandaag klaar. Ook dc verschillende aansluitingen met de brug zijn nagenoeg gereed. De be strating aan de zijde van de Spaarnwou- derstraat en in de richting van dc Oostvest is geheel gereed. Aan den anderen kant, moet men in de richting van de Amster damsche vaart nog een gedeelte gereed maken langs den nieuwen kademuur, tevens oprit voor'het brugje dat naar dern-Oost- singêl leidt. In dc richting Heeren'singel kan men voorioopig niet verder,, omdat men dan. in conflict komt bij de bouwrng van de voetgangersbrug. Om deze te maken, moet eerst de ijzeren spoorbrug verdwijnen. Hier voor is echter weer noodzakelijk, dat de tram over de groote verkeersbrug kan gaan. Hiervoor wordt thans gezorgd. Een der bei de spoorbanen is gisteren onderhanden ge nomen en de aansluiting Heerenvest-ver- keersbrug-Amsterdamsche vaart wordt van daag waarschijnlijk, althans over één spoor, een feit. De palen voor het voedingsnet, zooals we reeds eerder meldden, zijn ge reed en het draad is aanwezig. De aan sluiting kan dezer dagen plaats hebben. Het kleine brugje, waarvan we reeds melding maakten, is ook nagenoeg voltooid. Reeds eenige weken lang maakt het per soneel van de Centrale Werkplaats er ge bruik van. De weinige maatregelen, die ter voltooiing dienstig zijn, zullen zich wel niet lang meer laten wachten. De kademuur langs den Heerensingel is gereed. De bestrating er langs wacht op het gereed komen van de voetgangersbrug. Hiervoor moet eerst de trambrug verdwij nen, wat na de aansluiting over de ver keersbrug ook wel niet lang meer zal du ren. De bokken voor deze brug staan reeds gereed en het optimmeren van de houten brug neemt niet veel tijd in beslag. Alles bijeengenomen kan men nu in minder dan twee maanden gereed zijn en Haarlem kan zich gelukkig noemen met zoo een enorme verkeersverbetering. Onder zeer veel belangstelling heeft op de begraafplaats Westerveld de teraardebe stelling plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer Ai D. de Marez Ovens, -uit Overveen. Onder de vele aanwezigen merkten wij op jhr. A. Bas Backer, burgemeester van Bloemendaal, de heeren v. d. Vliet, Burdet, Laan, Baron E. E. van Tuyll van Seroos- kerken. ds. H. W. Creutsberg, predikant der Duinoordkerk te 's-Gravenhage: Voorts tal van vertegenwoordigers uit handelskringen te Amsterdam, enz., namens de Ned. Indi sche Handelsbank, de Javasche Cultuur-Mij, de Associatie-Cassa, de Renle-Cassa, de Holland-La Plata Hypotheek, de Holland-La Plata Land- en Administratie-Mij., de Ned, Spaarkas, de Holl. Handelsbank, de Mij. voor Grondbezit en Grondcrediet, waarvan de overledene commissariaten bekleedde. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, trad ds. J. C. van Dijk, Ned. Herv. predikant te Bloemendaal, naar voren. Deze las eenige verzen uit 1 Cor. 15, waarin spr, meedeelde dat liet de wensch van den over ledene was, dat alleen spr. hier het woord zou voeren. Ook was het de wensch van den overledene, dat niets over zijn persoon zou worden gezegd, stelling. Heden behaalden het M. U. L. 0.-diplo ma: Marie v. d. Weiden, Gretha Busé, 'fo- nia Huizing, Marie Beckers en Marie van Houten, leerlingen der St. Theresia-sehool alhier. Maandag 28 Juli a.s. hoopt de N.V., fa briek van lüxe rijtuigen en automobielen, voorheen Gebrs. H. en F. Kimman haar 40- jarig jubileum te herdenken. Het programma, dat de directie voor de 'herdenking van dien dag heeft samenge steld," ziet er goed verzorgd uit. We laten het hiervólgen. V.m 'half tien. Huldiging door het-per soneel van a. Jibileerende Directie, b. den hr. H. N. Kimman als opzichter, c. één der arbcidersj welke 40 jaar in dienst is. Overhandiging cadeau personeel aan Di rectie, Directie aan jubileerenden arbeider, Personeel aan jubileerenden arbeider. V.m. 11 uur ontvangst van chauffeurs in particulieren dienst en overhandiging ca deau aan jubilaris den heer H. N. Kimman. N.m. 2 uur. Receptie voor particulieren, N.m. 3 uur, Receptie voor leveranciers. N.m. half zes. Diner met feestavond aan het personeel aangeboden door de Directie. We laten hier nog eenige bijzonderheden volgen. De eigenlijke oprichter van de zaak is de heer H. N. Kimman, die in 1884 een kleine wagenmakerij opende aan dc Wagen makerslaan, achter de smederij van zijn vader, die ter plaatse stond, waar thans de 'groote garage is gevestigd, aan 'het Plein, De heer Kimnian hadacht jaren doorge bracht in den vreemde, nl. in Brussel en Parijs, waardoor het hem mogelijk werd den uitheemschen smaak hier te importee ren, wat ten gevolge had, dat hij al wel dra groote en zeer vereerende bestellingen kreeg. De heer H. N, Kimman kwam toen met zijn (inmiddels overleden) broer, F. G. Kimman tot de oprichting van de fabriek onder den naam van Gebrs. H. en F. Kimman. De faam over het werk van deze fabriek verspreidde zich snel en had tot resultaat, dat de firma de vereerendste opdrachten te beurt vielen. Hiermede kwam men echter voor het feit te staan, dat de ruimte te bekrompen werd en naar een andere ge-, legenheid moest worden uitgezien. Zoo kwam men aan de tegenwoordige fabriek, Wagenweg no. 8, welke 22 April 1893 in gebruik werd genomen. Dat de uitbreiding der relaties met die der fabriek gelijken tred hield, bewijst wei het feit, dat in 1900 H. M, de Koningin-Moe der aan de firma II. en F. Kimman opdracht gaf tót het leveren van verschillende rijtui gen voor H. M's stallen. Nog eenige zeer vereerende opdrachten, docr de firma uitgevoerd, laten we hier vol gen; In 1904 werden door de firma twee victoria's geleverd aan H. M. de Koningin en een coupé voor Z, K. H. Prins Hendrik, In 1907 droeg Z. K, H. dc Sultan van Deii de firma de levering op van een victoria. De rijtuigfabrikatie kon echter geen stand houden tegen de steeds toenemende en ten slotte overweldigende concuurrentie van het automobilisme. Zoowel om de zaak zelve, als om dc eer der zaak op te houden, zond dc heer H, N. Kimman zijne beide zonen naar het buiten land, n.l. naar Parijs en naar Amerika, om zich daar tc bekwamen in de auto-caros- seric-labrikatie en in het automobiel-be drijf. Van toen af aan legde dc firma zich met alle kracht toé op het automobiel-bedrijf. -En met succes, In 1922 werd o.a. weer een vuto-koetswerk geleverd aan H. M. de Ko ningin-Moeder. En allen herinneren we ons nog, hoe ook aan Kardinaal H. W. van Ros sum door dc firma oen Landaulette werd geleverd. E?n herslelplaats voor auto's van de nieuwste machines voozien werd ingericht én dc rijtuigfabriek werd tevens een fabriek van auto-carrouseriën, waarin momenteel 40 personen werken onder leiding van de di rectie. In het jaar 1917 werd een auto-gerage met daarnaast afzonderlijke boxes, ruimte bie dend aan circa 40 automobielen, geopend. Wij bieden de firma bij haar 40-jarig ju bileum onze gelukwenschen aan. Naar - wij - vernemen wordt dit jaar de •groote jaarlijkschc paradedag-van het Ned. •jfe Kath. Spoor- en Tramwegpersoneel ge hóuden op 15 Augustus a.s. te Eindhoven. Elk jaar heeft deze in een stad van een -der vier bisdommen plaats. Zoo is volgend jaar hef bisdom Haarlem aan de beurt. Zouden wij een degelijken paradedag ook eens in ohze bloemenstad moge medemaken? Wij hopen het van ganscher harte. Te Amsterdam slaagde voor hef M. U L. O.-examen, diploma A, D. Smit, K. Ton en J. Viergever, ailen te Haarlem: H. van Looij, Schoten; M. C. van Kordelaar, Heem stede en P, A. Smit, Bloemendaal. Het 27e Intern. Eucharistisch Congres. Gisteravond draaide in dit theater voor het eerst de film van het Euch. Congres, voor zoover dit ten minste weer tot het verleden behoort. Na een Luxor-Nieuws, dat deze week toch buitengewoon interessant is, zien we aller eerst de aankomst van den Vorst-Bisschop van Breslau, Kardinaal Adolf Bertram, aan de kerk van de Haarlemmerstraat, Zoowel de aankomst van de auto, als het inhalen doof bruidjes, zijn uitstekend gefoto grafeerd en de film geeft een goed beeld van wat daar moet hebben plaats gehad. Vervolgens krijgen we den plechtigen in tocht van den Bisschop van Namen, de voorzitter van het Permanent Comité, Mgr. Heylen, Onder groote belangstelling ziet men te Schiphol de vliegmachine dalen, die Mgr. naar hier bracht. Het is een typisch gezicht de hooge Geestelijkheid een modern ver keersmiddel als de vliegmachine te zien verlaten. De kroon op het werk is echter de aan komst van den Pauselijkcn Legaat, Kardinaa, W. M. van Rossum. Ook hier zijn de op namen schitterend. Men ziet de „Batavier II" de sluizen binnenkomen, de begroeting aan boord, de tocht naar Amsterdam en last not least den zegetocht door de Amstelstad naar de St. Willibrorduskerk. De eenige opmerking, die we zouden wil len maken, is, dat de Kardinaal wel wat veel op den achtergrond is gefotografeerd, waardoor Z.Em.'s secretaris gewoonlijk te veel op den voorgrond treedt en den indruk vestigt, dat Mgr. Drehmans de Kardinaal ;s. Desniettemin kunnen we een gang naar het Luxor-theater niet anders dan aanbe velen. HAARLEM, 23 Juli. Geëxamineerd 7 vrou welijke candidaten, afgewezen 6. Geslaagd: mej. W, E. van der Lijn, Amsterdam. De WelEerw, Heer kapelaan A. W. Luhn verzoekt ons, ten behoeve van hen uit Haarlem en Omstreken, die mede gaan met de bedevaart naar Lourdes, ge organiseerd door de vereeniging tot samen stelling van Néderlandsche Bedevaarten, mede te deelen dat het Comité van de V, N. B ter kennis brengt, dat de Fransche regee ring aan de V. N, B„ evenals aan andere vereenigingen en reisgezelschappen, zal toe staan, dat de deelnemers aan de Bedevaart naar Lourdes zich op Fransch grondgebied kunnen begeven op enkel vertoon van een Bewijs van Nederlandschap, dat verkrijg baar is ten gemeentehuïze van de woonplaats van den betrokkene. Men vrage een Bewijs van Nederlandschap voor een reis naar België. De Directeur der Bedevaart zorgt er vopr, dal de pelgrims met hetzelfde bewijs'de reis door Frankrijk kunnen voortzetten. Gp het bewijs van Nederlanderschap moet een portret worden geplakt. Men neme dus een portret mede naar het gemeentehuis. Houdersisters) van regelmatige paspoorten (d.w.z. .van paspoorten/ waarvan dc geldig heidsduur niet is v-erstreken), kunnen natuurlijk ook van hun paspoort gebruik maken en hebben dus geen Bewijs van Nederlanderschap noodig. Voor alle kwesties betreffende de bewijzen van Nederlanderschap verwijze men do Fransche autoriteiten bij mogelijke navraag in Frankrijk, naar dén Directeur der "Bede vaart, adres te Lourdes: „Hotel Moderne. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is te Half weg de goederentrein No. 3000, komende uit Rotterdam en bestemd voor de hoofdstad, nabij Halfweg gederailleerd. De dienst op Amsterdam ondervindt belangrijke vertra ging- Nader vernemen wijr Er zijn drie wagens ontspoord. Persoon lijke ongelukken hadden echter niet plaats, De trein is naar het emplacement te Half weg gebracht. Ofschoon de hoofdlijnen waren vrijgebleven, ondervond de dienst toch veel vertraging tot ongeveer 12 uur. De oorzaak is onbekend, terwijl van de schade nog. geen berekening is te maken. Door de recherche alhier, is aangehouden J. J. J„ 28 jaar, zonder vaste woon- en ver blijfplaats, verdacht van oplichting ten nadeele van een slagr en en bakker al hier. Dit is het meisje; waarvan de Commissaris van Politie alhier de aanhouding.had ver zocht. Verduistering. N. G. v. d. A„ 20. jaar, huisknecht, wo nende te Haarlem, stond terecht ter zake, dat hij te Haarlem, zich heeft toegeëigend een bedrag van 29.50, ten nadeele van den eigenaar van het Parkhotel. Beklaagde bekende en zeide, dat hij een paar pakjes ijs had gekocht en toen de rest niet meer terug durfde geven. Hij had toen getelefoneerd dat hij het geld verloren had. De politic vond echter het geld terug in een oude kous en nog diverse andere bij plaatsen verstopt. Bekl, zijn ouders wonen ook in Haarlem; hij was al eens meer veroordeeld geworden. De officier van Justitie, mr. Van Everdin- gen, merkte op, dat daar bckL al eens twee maal veroordeeld was en dc verduistering in dienstbetrekking steeds meer schijnt toe te nemen, een ernstige straf noodzakelijk is. Ten slotte eischte spr. een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. De verdediger, mr. Ten Bokkel, pleitte clementie. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen des v.m. half 12. Een typisch geval. De 22-jarige schilder J. V., wonende te Amsterdam, had een ega, die nu juist niet precies aan de eischen voldeed, die men aan een liefhebbend echtgenoote kan stellen. Zij was onder andere van beroep „zeer zenuwachtig" en dit deed ze zeer speciaal gevoelen aan haar dierbare wederhelft, die van die liefdesbetrekkingen alles behalve ge diend scheen tc zijn. Was zij b.v. haar haar aan hét uitkammen, een bezigheid welke door het vrouwelijk geslacht vooral minstens tweemaal per dag moet geschieden, dan kon ze ontzaglijk nijdig worden, wanneer het niet direct goed ging, en sloeg ze haar eigen tegen haar hoofd, en zette dus op zoo'n manier kracht bij haar kammerij. Haar echt genoot kon dit echter niet goed zien, en dan wilde hij tusschenbeide komen, wat tot re sultaat had dat de klappen op zijn hoofd, inplaats. van op haar hoofd terecht kwamen. Nu «"lijn liefdesuitingen wel heel sympa thiek, doch niet in dien vorm zooals ze aan den echtgenoot werden toebedeeld. Het gevolg van dit drama- -was -dan ook, dat de echtgenoot in een kwade bui het huis verliet," bleef* nonddolen'- en'-tenslotte weer terugkeerde, waarna' verzoening-volg de. Wat echter leelijker was, is het feit, dat wanneer zoo'n partijtje had plaats gehad, de vrouw zich niet ontzag haar man op zijri werk op te zoeken, en daar een verder ver volg gaf. De klanten waren hiervan echter niet gediend en zeiden dit ronduit tegen zijn patroon; die op Zijn beurt weer noodge dwongen zijn knechte moest ontslaan. Deze kwam naar huis, telde zijn loon op de tafel neer, en tol slot van de scène die volgde, ging hij op zijn fiets naar Haarlem,' waar hij belandde bij de consumptietent aan den Zeeweg. Daar hij den geheelen dag niets gegeten en dus honger had, beslo.ot hij hiér te"gaan' onderzoeken of er iets te vinden was,- wat hij verorberen kon. Daartoe, brak hij de tent open, ging naar binnen, at een aldaar lig gende boterham op, pakte sigaren, sigaret ten, chocolade en Suikerwerken in een paar leege doozen en.... viel in slaap, nadat hij eerst nog 1.80 bij zich had gestoken. Zoo vond men hem den anderen morgen en het was natuurlijk een klein kunslstukje-om den slapenden man te interneeren. Voor dit feit moest h« zich dan ook hedenmorgen voor de Rechtbank alhier ver antwoorden. Het bleek, dat bekl. al eens in Groningen en te Amsterdam, wegens diefstal met braak was veroordeeld.. Desgevraagd antwoordde hij zijn vrouw nog niet in kennis gesteld te hebben van de plaats, waar hij zich bevond. Dit durfde hij niet. Onder die bedrijven door wist zijn vrouw intusschen maar niet, waar haar man zich bevond. De Officier eischte 5 maanden gevangenis straf onder aftrek van preventief. De verdediger, mr. van Eek, pleitte cle mentie. Uitspraak Donderdag a.s. Rijwieldiefstal, De 42-jarige bankwerker W. J. C„ moest terecht staan, terzake dat hij eenige rijwie len tc Haarlem had gestolen en deze te Am sterdam aan een paar opkoopers had ver kocht Bekl. ontkende, ondanks de herkenning van de opkoopers, ten stelligste de ten 'aste kgfl'ng- Het O. M'. vroeg 2 jaar gevangenisstraf onder aftrek van de preventieve hechtenis. Brandstichting. De 42-jarige blocmkweëker J. B.. wonen de Aalsmeer moest vervolgens terecht staan voor het feit, dat hij brand zou hebben ge sticht in een wagenloods te Aalsmeer. De brandstichting zou gepleegd zijn in den nacht van 27 op 28 Mei. De bekl. ontkende ten stelligste iets met den brand uitstaande te hebben. Er was echter een jas gevonden, of lie ver gezegd een gedeelte van een jas, die aan bekl. toebehoorde, en welke in pe troleum gedrenkt was. Hierdoor was de brand in de loods ontstaan. Deze loods grensde indirect aan eenige perceelen, welke een waarde hadden- van 220.000, en voor welke woningen -groot gevaar ontstond, dat zij in vlammen zouden opgaan. Bekl. zou het - echter weinig of niets heb ben kunnen schelen, omdat hij een p had aan de bewoners ervan. Ondanks alle ontkenningen, verklaarde de veldwachter, die hem naar Haarlem had overgebracht, dat de bekl. met wien hij heel goed kan opschieten, hem zelf in de wachtkamer gezegd had, dat hij den brand had gesticht.. De Officier, van Justitie, merkte in zijn requisitoir op, dat hij geen enkele lichtpunt bij den bqkl. heeft.kutmen ontdekken. Integendeel! Daar verschillende* oplichtin gen door hem gepleegd en andere delicten meende de Officier, dat een zware straf nodzakelijk was en eischte een gevangenis straf voor den tijd van 6 jkre'n, onder aftrek van pre-ven-tief. De verdediger Mr. Ali Cohen, ging in cell uitvoerig pleidooi de omstandigheden na, waaronder de brandstichting was gepleegd. Bekl. had eerst een groote kweekcrij gehad en door omstandigheden was hij failliet ge slagen. Ten slotte was hij hoe langer hoe dieper gezonken en had een haat aan de menschen gekregen. Speciaal aan dc familie waarmede hij in onmin leefde,, terwijl hij voorts nog lijdt aan hallucinatie, zoodat spr. ten dringendste een psychiatrisch on derzoek naar beklaagdes geestvermogens verzocht, alsmede zijn ontoerekenbaar ver klaring. Op een vraag van den w.n. president Mr. H. van Loghem de Josselin de Jongh aan bekl, of hij nog iets te zeggen had, kon be klaagde door aandoening overmeesterd geen antwoord geven. De president, zeide dat hij gerust kon spreken, doch het scheen aan bekl. onmoge lijk nog iets uit te brengen, waarop het onderzoek werd gesloten tot a.s. Donder dag half 12 uur v.m. Hedenmiddag, had op de begraafplaats Builenveldert de begrafenis plaats van den heer H. Luden, die Zondag zoo noodlottig omkwam bij het zwemmen in zee. Onder een enorme belangstelling -:r waren ongeveer 150 auto's arriveerde de kist met stoffelijk overschot te kwart voor één in de Aula, waar het woord werd gevoerd door den Evangelischen Dominé. De kist werd naar het graf gedragen door de tuinbazen, de jachtopzieners en het verder personeel. Mevrouw Luden was op de begraafplaats aanwezig, geleid door den vader van het slachtoffer. Drie auto's met bloemen volgden den stoet. Ook aan het graf werd nog gesproken. Onder de aanwezigen merkten wc o.a. oj den burgemeester Jhr. A. Bas Backer cn den heer de Waal Malefijt, lid van den ge meenteraad. i Ondertrouwd: 24 Juli. T. Mcsschacrt eo J. C. G. Bakker. H. J. de Vries en G. Koojj, G Smink en G Scholten R. v. d. Bel en E. W. Bogaart. Pv Ma rion en B S. W. Overdijk. fG. La blans en P. A. M. v Leeuwen H v Lente en A M. Hoenson. T. J. Langedijk en M. P. v d Berg. E. Pauletta en LI W v Hemert Getrouwd; 24 Juli. C. T. v. Gemert en H. Reijnders. L. J. M Gussenhoven en A M. E. Vasen. F. H v d Schaaf en A Stinne C. Vermeer en A, v. d. Mark, - B. v. d. Velden en A de Jager. C. M. A. Hulsebosch en H. J v Esveld J Esselman en C. M. Pollé. F. J. v. Huizen en .1. H M. Koning B C Slotemaker en C J. J. Lagerwaard, Geboren: 22 Juli; J. v. Wooning—Blan- sert, d. 23 Juli: II. HalsteinNiebocr, z, Overleden: 23 Juli: C. H. Hopkes, 4 j„ d. v. J. Hopkes, Roosveldstraat H. Woerlce v. Beaumont, 45 j„ Amsterdamstraat P, I. Timmermansv. d.'Meer, 31 j„ Kamper- laan. 5% Nederland 1919 931/j 931/0 6% Nederland 1923 98iö/16 997 8 4'A Nederland 191"/ 841/1G 841/8 7% N.-l. 1921 A 1021/16 1021/8 HolL Lloyd 81/2 Oude Vaart 723/", dito Gem. Eigendom 601/2 Mij. „Nederland" 139 140 Scheepvaart-Unie 1161/4 1161/a Rotterd. Lloyd 119 Paketvaart i31l/2 132 681/ Holl. Stoomboot 191 H. "V. A. 488 490 338 338 461/4 461/2 16.1/2 1591/a Indische Bank 1271/2 1273/4 Cert. Handel Mij. 12-7/8 121 Re se. dito 1211/8 12.1/2 901/ 4 Geconsolideerde 153 152 3.; 1 3221/g U. S. Steel 1051/ic 106 Marine comm. 101/2 lOi/2 Vorstenlanden 1581/2 159 159.50 160 Comp. Merc. Arg. 16 161/s Poerworedjo 1ó6?/8 109 Oude Deli 366l/2 3641/2 Senembab 3201/2 32 31/2 Deli Batavia 3 71/v Amsterdam Rubber 1391/2 138 1751/a 891/0 90 1161/2 11# Dordtscbe Petr. 301 301 693/4 70 UnioD i ->7 1471/s 751/4 .61/4 Conm. Maxwell 5 24 «JULI EERSTfc LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 *.621/2 PARIJS 13.45 13.40 BRUSSEL 12.10 12.03 WEENEN .38 0.37 LONDEN 9 11.51 11.51 STOCKHOLM. 69.60 69.70 KOPENHAGEN 42.30 42.40 CHRISTIAN1A 35.- 35. BAZEL .V 48.10 48.10 NEW-YORK 2.611/P 2.617/8 ROME 11.35 11.32 MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. j V. K. j HEDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2