Van Wet en Wetgeving. RADIO- OPROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Donderdag 24 Juli 1924 Gistermiddag zou te Londen de intergeallieerde conferentie een ple naire zitting houden tot het in ontvangst nemen van de eind rapporten 4er drie commissies. Onder de Radio-berichten: Gedurige onderhandelingen vóór de ple naire zitting. Het communiqué omtrent de zitting: een juridisch comité ^gesteld. Het 25-jarig priesterjubileum van Mgr. Dr. Seipel. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De conferentie te Londen. Een jubileum van Mgr. dr. Seipel Een vallende rots. DAGELIJKS PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef. 3620. FEUILLETON. Autobussen. r De exploitatie van autobusdiensten heeft de laatste jaren een hooge vlucht genomen. Tot voor kort kwam de autobus niet voor, dan ter verbinding van een of ander afge legen dorp met een station van spoor of tram. Vaak was de onderneming noodlijdend en moest met subsidie van de belangheb bende gemeenten worden in stand gehou den. Doch sinds eenigen tijd is alles ten deze anders geworden. Van een hulpmiddel om aan spoor of tram te komen is de auto bus geworden een mededinger, die spoor en trein eene vinnige concurrentie aandoet, eene concurrentie die hier en daar al tot opheffing van een tramdienst heeft geleid. En inplaats van noodlijdende ondernemingen te zijn, alleen met overheidssteun op de been te houden, zijn de exploitatic's der autobusdiensten op vele plaatsen dermate loonend, dat de ondernemers als padde stoelen uit den grond rijzen. Wat is van dit alles de oorzaak? Op de eerste plaats de billijke prijs der bussen. Ford, de koning der automobiel-in dustrie, kan met recht ook de koning der bussen worden genoemd, want de over- groote meerderheid der diensten wordt met Ford-bussen onderhouden. Wij kwamen on langs langs een autobuspark en telden van de vijftien bussen veertien Fords. Zoo'n Fordbus is goedkoop. Voor 1075 heeft men een spiksplinternieuwe chassis; men laat er een carosserie op maken, die voor een klei ne 1000 ook wel geleverd wordt en men is klaar. En als men over een paar duizend Pop niet kan beschikken, omdat men geen geld of geen crediet heeft dan is er nog wel een ander middel om aan een bus te komen. Er zijn namelijk autobus-handelaren, die autobussen op afbetaling leveren. Voor 100 per week kan men een autobus krij gen. Als men een aantal weken betaald heeft, wordt men eigenaar der bus. Naast de goedkoopte der bussen en de gemakkelijke wijze, waarop zij kunnen wor den verkregen, heeft ook de duurte der overige verkeersmiddelen het autobusver- keer zeer in de hand gewerkt. Voorts onderhouden de bussen vaak dien sten op trajecten waar geen andere ver keersmiddelen komen. Zij nemen niet den kortsten weg, doch kiezen bij voorkeur die routes, waarbij zij langs de meeste woningen komen, zoodat de menschen voor hun huis kunnen in- en uitstappen. Ook deze omstan digheden zijn zonder twijfel niet zonder in vloed gebleven op de ontwikkeling van het autobusverkeer. En last not least.... de autobus is in de mode. 't Autobusverkeer is den wettelijken rege len die op dit stuk bestaan ver vooruit. Dit is geen wonder als men nagaat, dat deze aangelegenheid is geregeld bij de wet van 23 April 1880, regelende de openbare mid delen van vervoer met uitzondering der stoombootdienslen en bij het op deze wet gebaseerde Koninklijk Besluit van 31 Juli 1880. Volgens genoemde wet is tot het in wer king brengen van een openbaar middel van vervoer geen vergunning noodig. Wel moet aan diverse autoriteiten kennis gegeven Worden en dit niet op de gewone wijze, doch door inzending van een exemplaar Van een provinciaal dagblad, waarin de opening van den dienst is vermeld en Waarin tevens eene behoorlijke dienstrege- ling is opgenomen. De wet vermeldt te vens, dat dc ondernemer verantwoordelijk is voor de schade door de reizigers bij de uitoefening van den dienst geleden ten ware de schade buiten zijn schuld of die zijner beambten of bedienden is ontstaan. Insge lijks is de ondernemer verplicht tot ver goeding der schade, veroorzaakt door het zijnerzijds niet nakomen der dienstregeling. Deze laatste bepaling schijnen de auto bushouders, die met minderwaardige bussen rijden en daardoor vaak defecten hebben, ■naar al te zeer te vergeten. Laat het pu bliek hen er te zijner tijd eens aan her inneren! Dc meer bedoelde wet bepaalt voorts, dat bepalingen tot verzekering der veilig heid van de reizigers door de Kroon bij algemeenen maatregel van bestuur worden vastgesteld. Deze algemeene maatregel van bestuur is vastgesteld bij het bovenvermel de Koninklijk Besluit van 31 Juli 1880. Volgens dit Koninkl. Besluit mag de dienst niet worden aangevangen, alvorens dc rij en vaartuigen in het besproken geval de autobussen door of van wege het ge meentebestuur der plaats, waar het hoofd kantoor der onderneming is gevestigd, met het oog op de veiligheid der reizigers, zijn goedgekeurd. Tot voor kort was die goedkeuring voor onbepaalden tijd geldig wat in de praktijk een groot bezwaar opleverde. Bij Kon. Be sluit van 13 Juni j.l. waarbij het bovenver meld besluit van 31 Juli 1889 werd aan gevuld, is evenwel bepaald, dat de goed keuring strekt voor een termijn van ten hoogste zes maanden. Voorts is daarbij voorgeschreven, dat de keuring geschiedt door een door den Commissaris der Ko ningin aan te wijzen deskundige. Keuring door ondeskundig personeel is daardoor uitgesloten. Op elke motorbus moet zijn aangegeven het grootste aantal personen waarvoor zij bestemd is en het maximum gewicht, dal bovendien daarop mag worden geladen. Overtreding dezer bepaling is strafbaar ge steld bij evenvermeld Koninklijk Besluit van 13 Juli j.l. Zooals uit het vorenstaande blijkt zijn er dus wel enkele bepalingen die het auto busverkeer regelen. Aanvankelijk waren die bepalingen zeer onvoldoende, doch door de boven besproken aanvulling bij Kon. Besluit van 13 Juni 1924 is de toestand er wel wat beter op geworden. Toch zijn wij nog lang niet waar we we zen moeten. Voor een goede regeling van het auto busverkeer is noodig, dat het concessie stelsel wordt ingevoerd. Hierdoor verstaan wij, dat geen enkele autobusdienst in ex ploitatie mag worden genomen, dan na verkregen concessie van de gemeenten, waardoor de dienst zal loopen. De gemeen te kan dan eischen stellen, die een regel matiger: dienst tegen een redelijk tarief in behoorlijk ingerichte en door eenig com fort voorziene bussen waarborgen. En de gemeente kan er tevens op letten, dat het wegennet dat zij heeft te onderhouden door de bussen niet meer wordt belast dan In het belang van het publiek noodzakelijk is. Er zijn trajecten, waarop een dienst met eerste kwaliteit materieel tegen een zeer billijk tarief mogelijk is, mits de dienst door ééne onderneming, met uitsluiting van an dere, wordt geëxploiteerd. Thans rijden op deze trajecten minderwaardige bussen, om dat de concurrentie noodzakelijk maakt, dat op materiaal wordt bezuinigd. Bij het concessiestelsel kan de gemeente dergelij ke toestanden, die leiden tot schade van het publiek en tot schade van den weg, voorkomen. Voor de invoering van het concessiestel sel zoude echter noodig zijn een algeheele omwerking der bestaande wettelijke bepa lingen. En daarvoor heeft men in den Haag tijd. Toch is er nog wel een middel, waarvoor de gemeenten eenige meerdere controle hebben op het autobus-verkeer, althans die gemeenten, waarin da autobussen een staanplaats innemen. Want een gemeente bestuur kan aan het innemen van een staanplaats voorwaarden verbinden, waar- het zijdelings controle uitoefent op de ge- heele exploitatie. Als dan zooals b.v. Haarlem dat vóór de vaststelling van die voorwaarden overleg wordt gepleegd met de omliggende gemeenten, die bij den dienst belang hebben en die gemeenten de naleving dier voorwaarden mede contro leeren kan veel bereikt worden. Al blijft het dan ook een lapmiddel vergeleken bij het veel doeltreffender concessiestelsel. Dc Londensche conferentie Cou gistermiddag, zooals onze Radio-be- r'chten gisteren reeds mededeelden, vrij *eker te drie uur in voltallige zitting bijeen komen, die in hoofdzaak gewijd zou zijn aan bet in ontvangstnemen van de eindrapporten "er drie commissies en het behandelen daar in. Tevens meldt Reuter, dat naar men verwacht de financieele deskundigen de rienswijze der bankiers over de voor de T*uifsche leening vereischte zekerheid aan "e conferentie zouden voorleggen. Afgewacht dient te worden wat daarvan komt en wat het resultaat zal zijn van e talrijke onderlinge besprekingen en bij eenkomsten van de kopstukken der conferen tie om een uitweg te vinden. Onder onze Radio-berichten zal men waarschijnlijk meer hierover vinden kunnen. De hoofdstrijd gaat nog steeds om de macht van de com missie van herstel, bij welk vraagstuk zoo ten nauwste de quaestie is betrokken van de voor de toepassing van het plan-Dawes noodzakelijke „goodwill" van Duitschalnd, welke zijde van het probleem samenvalt met de zakenbelangen der beleggers. Verschillen- dejontwerpen voor een verzoeningsformule zijn aan de hand gedaan, waaraan de Bel gische premier Theunis een groot aandeel schijnt te nemen. Tevens bespreekt men thans de belangrijke1 vraag van de komsf der Duitschers of lie ver van de positie, waarin zij naar Londen zullen worden uitgenoodigd van Fransche zijde verzet men zich tegen een gelijkge rechtigde positie, aangezien men te Parijs daarin het begin ziet van een herziening van het Verdrag van Versailles, alsof de loop der zaken door zulke uiterlijkheden tegen te gaan, te voorkomen ware. Ook blijft men in Fransche kringen vasthouden aan de militaire bezetting van het Ruhr- gebied en het beheerschen der strategische lijnen. Met het ontwerpen van een regeling van de economische ontruiming van het bezette gebied schijnt het wat beter te vlotten. Reeds zou als datum van de eerste phase, n.l. de opheffing van de douanegrens en de terug keer van het Duitsche personeel, half Augustus zijn vastgesteld. Tegenover de ver plichting van de geallieerden om het Ruhr- gebied te herstellen in den toestand van vóór 11 Januari'23, staat de eisch, dat Vk 1- daan moet zijn aan de vijf voorwaarden bij eenparig besluit van 155 Juli door de C. v. H. voorgesteld voor de tenuitvoerlegging van het plan der deskundigen, welke vijf voor waarden, waarover de Duitschers wellicht bij hun komst te Londen nog wel het een en ander willen zeggen, aldus luiden lo. De aanneming door den Rijksdag, in den vorm door de C. v. H. goedgekeurd, van de wetten noodig voor het in werking stellen van het plan, en de uitvaardiging dier wetten. 2o. De instelling, met het oog op de nor male werking ervan, van alle uitvoerende en controleerende lichamen, in het plan bedoeld. 3o. De definitieve vorming, in overeen stemming met de bepalingen der betref fende wetten, van de Bank en de Duitsche spoorwegmaatschappij 4o. Het deponeeren bij den trustee van certificaten, vertegenwoordigend de spoor weg-obligaties en van zoodanige dergelijke certificaten voor de industrieele schuld bewijzen als eventueel het gevolg zullen zijn van het rapport van het organisatie-comité. 5o. het sluiten van contracten, 'de inschrij ving verzekerd op een leening van 800 millioen gouden marken zoodra het plan in werking is gesteld en alle voorwaarden vervat in het rapport der deskundigen, zijn nageko men. De verwezenlijking van de voorstellen van deze commissie hangt intusschen ten nauwste samen met het geschil over de spoorwegen in het achterland, dat eerst opgelost moet worden. Met belangstelling mag men daarom uit zien naar nadere berichten omtrent de ple naire zitting. DE NEGENDE NEDERLAAG DER EN- GELSCHE REGEERING. Dezer dagen begon een parlementair over zichtschrijver van een der Engelsche bladen zijn overzicht met den volgenden geestigen zin „Vandaag heeft de regeering géén ne derlaag geleden". Al zijn de nederlagen, die de regeering lijdt, niet van principieelen aard, zij kunnen haar toch allerminst aan- g naam zijn en het ziet er inderdaad eenigs- zins naar uit, alsof elke dag voor de Engel sche regeering een nederlaag medebrengt. De negende nederlaag, die de regeering te boeken had, betrof de woningwet. Aan de orde was een artikel, volgens hetwelk regee- ringssubsidie zou worden verstrekt aan per sonen die huizen wenschén te bouwen in het gebied van een plaatselijke autoriteit die geen woningplan heeft. Het Lagerhuislid Star- mer stelde op dit artikel een amendement voor, waarbij aan het artikel terugwerkende kracht werd verleend zoo dat het vaa toe passing werd op de huizen, gebouwd op grond van de wet-Chamberlain van 1923. Ofschoon Wheatley, de minister er zich tegen ver klaarde, nam het Lagerhuis het amendement met 201 tegen 155 stemmen aan. De conser vatieven riepen, toen de uitslag der stem ming bekend werd aftreden, doch het lag niet in de bedoeling der liberalen, die met de conservatieven hadden medegestemd, hieraan deze consequentie te verbinden, terwijl de regeering zelf de nederlaag als niet van be- teekenis beschouwde. EEN STEENEN ZEEDIJK. Tusschen Knokke en het Zwin (Vlaan deren) wordt een steenen dijk aangelegd met het doel de hooge duinen welke aldaar, voor den laatsten tijd zeer sterk hebben geleden, op afdoende wijze te beschermen en moge lijke overstroomingen bij slecht weer of spring vloed te voorkomen. Dat de zee aldaar reeds heel wat terrein op de duinen heeft gewonnen blijkt duidelijk genoeg uit het feit dat een, tijdens den oor log, door Duitsche militairen gebouwde be tonnen schuilplaats, thans reeds twee hon derd meter vóór de duinenreeks in het zand is weggezonken. HET VERDRAG BETREFFENDE SPITSBERGEN. De Noorsche Storting heeft met algemee ne stemmen het verdrag betreffende Spits bergen geratificeerd. Dit verdrag, dat in 1920 te Parijs getee- kend werd, erkent Noorwegens „volledige en onbeperkte souvereiniteit op de eilanden groep van Spitsbergen", doch omgeeft deze souvereiniteit met een aantal clausules ten gunste van v :emde landen, die belang heb ben bij deze eilanden. De mogendheden, die het verdrag teekenden zijn Groot-Brittannië, dc Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië, Ja pan, Zweden, Denemarken en Nederland. DE INTERNATIONALE CONFEREN TIE TE LONDEN. Volgens „Le Journal" zal Herriot in den tijd die zal verloopen tusschen het tot stand komen van een overeenkomst en de onderhande lingen met de Duitschers dus vermoede lijk Vrijdag a.s. en het begin der volgende week te Parijs komen. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Gemeld wordt, dat 3000 burgers in den strijd tusschen regeeringstroepen en rebellen te Sao Paolo gedood werden. De hevigste gevechten hadden plaats in den nacht van 20 Juli. De toestand is nog ongewijzigd. Het aantal der rebellen wordt geschat op 10.000. DE ONDERHANDELINGEN VAN ZUID SLAVIE MET FRANKRIJK. Volgens een der Zuid-Slavische bladen zullen de onderhandelingen tusschen Frank rijk en Zuid-Slavië over het sluiten van een Fransch-Zuid-Slavisch verbond, binnen kort worden hervat. Zij zullen worden ge voerd tusschen Herriot en den Zuid-Sla- vischen minister van buitenland c ;e zaken. Men verwacht dat de ondertee kening van een verdrag in den herfst zal plaats hebben. DE ZUID-SLAVISCHE KONING NAAR ROME. Het Zuid-Slavische koningspaar zal in October een bezoek aan Rome brengen. Dit bezoek zal in het voorjaar van 1925 door het Italiaansche koningspaar worden beant woord. LONDEN, 23 Juli. Hedenmorgen deelde het departement van buitenlandsche zaken mede dat de plenaire zitting der conferen tie om drie uur 's middags zou aanvangen. Het lag in het voornemen dat de eerste commissie niet het voorstel van Theunis, hetwelk gisteren werd aangenomen, zou indienen, maar haar oorspronkelijk rapport zooals dat was opgesteld voor de inmen ging der bankiers. Daarop zou dan Snow- den in de plenaire zitting verklaren, dat de bankiers voorwaarden hebben gesteld en de vergadering zou dan het voorstel-Theu- nis in behandeling nemen, dat als het ware als een reserve-rapport dienst doet. Bij de discussie in de plenaire vergade ring kunnen alle vraagstukken, die de con ferentie moet behandelen, ter sprake wor den gebracht, daar de rapporten der com missies geenszins bindend zijn. Vandaag heeft Hughes met MacDonald en met verscheidene andere gedelegeerden geconfereerd en hedenmiddag, kort vóór den aanvang der plenaire zitting, had hij nog een onderhoud met Herriot. Telkens wanneer de besprekingen opeen dood spoor dreigen te geraken mengt Hughes er zich in en telkens heeft zijn tusschenkomst een goed resultaat. Zijn on derhoud Zondagavond met MacDonald leid de tot de conferentie mét de bankiers, zijn bespreking met Theunis gaf aanleiding tot het compromis-voorstel en op het oogenblik houdt hij zich bezig met drie kwesties, die nog moeten worden opgelost, n.l. de wijze, waarop Duitschland zal worden uitgenoo digd, de waarborgen tegen het afzonderlijk optreden van één der geallieerden en de kwestie van het spoorwegpersoneel. Vandaag was vóór den aanvang der ple naire vergadering alles nog zóó onzeker, dat er tot op het laatste oogenblik voort durend besprekingen plaats hadden. Men zegt, dat dc bankiers onder geen omstan digheden zullen toegeven. Zij zeggen, dat zij het publiek niet kunnen aanmoedigen om op de Duitsche leening in te teekenen, wanneer er geen voldoende waarborgen zijn gegeven. Vooral voor het Amerikaansche publiek dat weinig voor buitenlandsche le«- r.ingen voelt, zal dit noodig zijn. De ban kiers willen niet dat de leening zou mis lukken, waardoor zij zich zouden blamee- ren. Officieus heeft men aan Berliin gevraagd, of de Duitsche delegatie naar Londen zou willen komen alleen om de conerentie in lichtingen te verstrekken. Dit voorstel werd echter door Berlijn van dc hand gewezen. De Franschen hebben daarop voorgesteld, d»t de voltallige vergadering der conferen tie een juridisch comité zal benoemen dat ten spoedigste juridisch advies moet uit brengen over de vraag, of de maatregelen, die in het plan-Dawes zijn vervat, de beoa- lingen van het vredesverdrag te buiten gaan. Indien dit niet het geval is dan zou het, volgens de opvatting der Franschen, in het geheel niet noodig zijn dat de Duit sche delegatie naar Londen komt en zou men kunnen volstaan met de Duitschers tot een bespreking tuet de Commissie van Her stel uit te noodigen. LONDEN, 23 Juli. Dc plenaire zitting heeft bewezen: ten eerste, dat met de ban kiers nog geen overeenstemming is bereikt, en ten tweede, dal Herriot en MacDonald, die de laatste dagen krachtig door Hughes bewerkt werden, besloten zijn het uiterste te doen om het plan-Dawes te redden. Daarom werden in de plenaire zitting heden middag slechts de bekende rapporten ter kennis gebracht en elke discussie er over ot vermelding van het ingrijpen der bankiers vermeden. Er werd echter, naar men weet, een nieuw juridisch comité benoemd van twee leden, den Engelschman Cecil Hurst en den Franschman Fromageot, dat het deel nemen der Duitschers natuurlijk als nood zakelijk moet verklaren, maar die tevens de onderwerpen, welke de Duitschers mogen bespreken, zooveel mogelijk moet beperken, opdat Herriot ook deze pil door de natio nalisten in Parijs kan doen slikken. Zoo werd de zoo angstig tegemoet geziene plenaire zitting een korte, vervelende, for- meele geschiedenis. De Fransche delegatie sprak hedenavond pertinent het bericht der Londensche avond bladen tegen, dat Herriot morgen naar Parijs gaat. (Een gisteravond ontvangen Reuter- bericht meldde dit.) Waarschijnlijk zullen de Duitschers Dins dagavond hier kunnen zijn. Reuter omschrijft de taak van hel juri disch comité als volgt: Het comité heeft advies uit te brengen over de twee volgende quaesties: lo. Geeft het in werking stellen van het plan-Dawes aanleiding tot quaesties, welke een regeling vereischen door middel van een speciale overeenstemming met Duitschland? Zoo ja, welke quaesties. 2o. Welke procedure dient te worden gevolgd om tot zulk een overeen stemming te geraken zonder dat deze in strijd met het vredrag van Versailles is. De benoeming van het comité is op voor stel van Herriot geschied. De beide leden, sir Cecil Hurst en Fromageot, behooren resp. tot het Britsche en Fransche departement van buitenlandsche zaken. LONDEN, 23 Juli. MacDonald heeft de tweede plenaire zitting der geallieerde con ferentie gepresideerd, die heden in het de partement van buitenlandsche zaken plaats had. Het officieele communiqué toont aan, dat MacDonald bij het begin der beraad slagingen een korte verklaring aflegde be treffende de vertegenwoordiging der Brit sche Dominions en Indië ter conferentie. Hij zeide, dat er een regeling is getroffen, dat de vertegenwoordigers van elk der Do minions en van Indië, die daartoe den wensch uiten, om beurten lid kunnen wor den van de Britsche rijksdelegatie ter con ferentie. Krachtens deze regeling zal het eerst Belcourt Canada vertegenwoordigen. Dc vertegenwoordigers van de Dominions en Indië zullen zelfs in staat zijn op dagen wanneer het niet hun beurt is om als leden der Britsche rijksdelegatie zitting te hebben, nochtans op de bijeenkomsten der confe rentie aanwezig te zijn. De premier voegde er aan toe, dat dit plan in het bijzonder was aanvaard met het oog op het exeptioneele karakter der conferentie, welke zooveel verschilt van de Parijsche vredesconferentie en van die te Washington. Het dient daarom niet als een precedent te worden beschouwd. Dc conferentie benoemde vervolgens het juridische comité. Ten opzichte van het rapport der eerste commissie, hetwelk de quaestie van het in gebreke blijven van Duitschland behandelt en hetwelk reeds is gepubliceerd, stelde dc conferentie de bespreking uit, zoolang de arbeid van de tweede en derde commissie nog niet is voltooid. Thomas, de voorzitter van de tweede commissie, zeide dat de ar beid dezer commissie nog wordt voortgezet en dat haar rapport dientengevolge nog niet kan worden gepubliceerd. Het rapport der derde commissie werd voorgelegd door haar voorzitter. Sir Robert Kindersley. Deze commissie had, naar men weet, de quaestie van de organisatie te be handelen, welke wordt vereischt voor het goede gebruik van de door Duitschland ver richte belalingon, in het bijzonder door over dracht en leveringen in natura. Het rap port zegt, dat de commissie er in toestemde, dat „het aan elke geallieerde mogendheid vrij staat om zelf te beslissen welke interne organisatie zij wenscht voor het onderzoek naar de economische mogelijkheid van het gebruik der leveringen in natura op haar eigen grondgebied. Aan den anderen kant heeft de Commissie van Herstel reeds een intergeallieerden dienst, welke de leveringen in nature behan delt sedert het in werking treden van het verdrag, en het is een deel harer normale werkzaamheden om de behoeften der ver schillende mogendheden te coordineeren. De commissie is daarom van oordeel dat het niet noodig is een nieuw lichaam voor dit doel in te stellen." In antwoord op het voor stel in het rapport besloot de conferentie de bevoegdheden der derde commissie uit te breiden tot het onderzoeken van en het rapport uitbrengen over drie nieuwe quaes ties, betrekking hebbende op de toepassing van het plan-Dawes. Deze zijn: lo. de quaes tie van het verkrijgen van de verzekering der Duitsche regeering dat zij haar beste krachten zal inspannen om de leveringen in natura op commercieele basis te vergemak kelijken; 2o. de quaestie betreffende het verzoek aan de Commissie van Herstel om een comité te benoemen, hetwelk op de zelfde wijze ingesteld volgens het plan der deskundigen, ten einde te onderhandelen over de regeling met de Duitsche regeering ter vereenvoudiging van de procedure voor hel verordenen der leveringen in natura; 3o. de quaestie inzake hét onderwerpen aan ar bitrage van de geschillen, die zouden kun nen ontstaan tusschen Duitschland en de „overdrachtscommissie." Er dient de nadruk op te worden gelegd, dat het rapport der eerste commissie slechts is achtergehouden en niet is ingetrokken, en dat de verder* besprekingen tusschen de bankiers en dc financieele deskundigen nog voortduren. De quaesties, welke de eerste commissie behandelt, staan in nauw verband met den arbeid der andere commissies, en men meent dat de publicatie van haar rap port beter kan worden uitgesteld totdat alle commissies haar arbeid hebben voltooid. De tweede commissie heeft nog één of twee punten te regelen en de derde commissi* hervat haar zittingen in verband met haar opnieuw uitgebreide bevoegdheden. WEENEN, 23 Juli. Vandaag heeft de Oostenrijksche bondskanselier, Seipel, zijn 25-jarig priester-jubileum gevierd. Het geheele diplomatieke corps, waar onder ook de commissaris-generaal van den Volkenbond, mr. Zimmerman, en de Neder- landsche gezant, jhr. Van Weede, waren in de Herr Jesuskirche samengekomen, ook alle te Weenen aanwezige kabinetsleden namen aan den plechtigen dienst deel. De kerk en de toegangsstraten tot de kerk waren met een dichte menigte bezet, die den bondskanselier na de H. Mis stormach tige ovaties bracht. De apostolische nuntius overhandigde dr. Seipel een brief van den Paus, waarin deze hem gelukwenschte met zijn voorspoedige genezing en zijn jubileum. V Op twee kilometer van Saint-Rambert- en-Bugey (Ain), tusschen deze stad en de gemgente Argis, raakte een massa van on geveer 2000 kubieke meter rotstcenen los, dicht bij de plaats „Cheminée de la Craz" geheeten. Twee geweldige blokken kwamen neer op den straatweg Lyon-Genève, niet ver van den spoorweg. De vallende massa sleepte alles mee. Ge lukkig stond geen enkel huis op haar weg en werd geen enkel mensch gedood. Alleen een vijftal schuilloodsen, waar zich niemand in bevond, werden vernield. Men schrijft de oorzaak aan de droogte toe. van de voor on# 'and belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Var Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.m.; 1010.12 v.m.; 11.3011.55 v.m.; 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.45-2-2.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M, Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 M. con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffeltoren - F. L. 2600 M. - 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert. 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. 265 M. - 5.20—6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1P n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 n.m Chelmsford 1600 M. 11.5012.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. Donderdag 24 Juli 8.30 dio Industrie 1050 M. medewerking van Mevr. piano en de heer Blazer, De no 's worden vooraf Vrijdag 25 Juli 8.15 u. Industrie 1050 M. Symphonie-concert uit waarschijnlijk gevolgd muziek. u. Ned. Ra- Concert met T. Lagerwaard, cello en viool, aangekondigd. Ned. Radio Overbrenging het Kurhaus, door Jazz-band- 62 Edmond wachtte, evenals den vorigen v^nd> niet slechts totdat de duisternis ge- aiien was, maar totdat de klok der kazerne Vol Uur -an 'middernacht geslagen had, al- 0rens hij van zijn balk afklom en tot hande- <=n overging. Ben 6n begaf hij zich naar het afgelegenste hal 6'te c'er vlieriPg en 'let mes uit zijn zak u^nde, sneed hij daarmede een deel der ï®n door, waarop de pannen rustten. '°en dit gedaan was, viel het hem niet Va om zonder gedruisch de pannen hunne plaats te nemen en eene opening maken, groot genoeg om zijn lichaam door laten, dak °r d'e °Pen'n? klom hij °P het zeer steile goof6"' met 2I'n voeten op den rand der dak gen steuner>de, wachtte hij tot zijne oogen het0.6® aan de duisternis gewend waren, om rn,„ terrein te overzien, dat hem na eenige minuten gelukte. Plat nmiddellijk onder hem bevond zich het n0®au> waarop de batterij met de beide ka de' fyn We'^e de grilligste vormen vertoon- ledio U met gras begroeide plateau was geheel stekp e j belette hem door het ver vooruit- n der wallen verderop te zien. In de verte, gehuld in den ondoordringba- ren sluier van den nacht, vermoedde zijn oog het open veld, waar hier en daar de lichtjes schitterden in den hutten der spinsters, die nog zoo laat aan het werk waren. Ter rechterzijde, tegen den voet der rotsen, klotste de zee, die door haar phosphorachtige flikkering gemakkelijk van de kust te on derscheiden was het ruischen van den opkomenden vloed en het blaffen van den hond des wachters was het eenige, dat men hoorde. In de kazerne scheen alles in de diepste rust verzonken niet het geringste geluid liet zich in de gebouwen van het bagno hoo- ren. Edmond voelde, rdat zijn [hart van blijde verwachting klopte. „Ik heb lang gewacht.... vreeselijk ge leden. dacht hij, „maar God is nu met mij en dezen nacht is mij alles gunstig." De afstand tusschen de plaats waar hij stond en het plateau bedroeg slechts een twintigtal schreden. De vluchteling, steeds stevig op de goot steunende, kroop voorzichtig langs het dak in de richting van den hoek van 't gebouw. Hij hoopte eenige van die ijzeren treden te vinden, die doorgaans aan een dak van pannen aangebracht worden, om den leidekkers het klimmen gemakkelijk te maken.Zijn verwach ting werd niet bedrogen. Zijn hand stiet wel dra tegen een dergelijk ijzeren voorwerp, dat geheel voor zijn doel geschikt bleek te zijn. Zonder eene minuut te verliezen, ontrolde hij het voor hem zoo kostbare touw en dsar het ten minste veertig voet lang was, liet hij het tot op de helft van de lengte door den ijzeren ring glijden. Hierop draaide hij de bei de einden ineen, pakte het stevig aan en liet zich naar beneden glijden. Spoedig stond hij op den vasten grond. Hij behoefde maar aan een der einden van het touw te trekken en het geheel naar zich toe te halen. Toen dit gedaan was, richtte hij zich snel naar den rand van het plateau. „Ik zal mij van de helling tot op den wal laten afglijden," dacht hij „daar zal ik mijn touw aan een kanon of iets anders vast binden en ik zal binnen eenige minuten uit deze vervloekte plaats zijn. Hoor je, Agnes, mijn kind, hoor je Je vader zal vrij zijn Eén ding verontrustte hem nog. Door een optische werking, die hem onver klaarbaar voorkwam, teekende het vierhoeki ge schaduwbeeld van het plateau zich scherp af, niet op een (lichten achtergrond, doch eene minder duistere ruimte,„dan waarin hij Zich bevond. Van waar kon dat onbestemde licht komen? De vluchteling zou het helaas maar al te spoedig ontwaren. Men oordeele over zijn wanhoop, toen hij, zich over den wal heen buigende, eene menigte lantaarns zag, die op gelijke afstan den van elkander langs de schuine glooiing aan houten palen opgehangen waren, ter wijl op twintig passen afstands van elkander schildwachten geplaatst waren, die onophou delijk heen en weer liepen. De kommissaris hield zijn woord van den vorigen avond. Overtuigd, dat de vluchteling het open veld niet had kunnen bereiken, had hij zich gehaast, alle mogelijke voorzorgen te nemen en nier alleen de wachters, maar nog vier kompagniën marniniers in dienst te stel- te stellen. Zoo werd dus de vlucht onmogelijk, juist op het oogenblik, dat onze held zich reeds ge- geheel en al vrij waande. Er schoot niets anders over, dan zich over te geven, of wel met het mes in de hand zich een bloedigen weg te banen door de rij soldaten, en dan nog was het te voorzien, dat de kogels op hem zou regenen en dat hij spoedig levenloos zou neer liggen te midden der lijken zijner onschuldi ge slachtoffers. Dat was te veel voor Edmond. Deze laatste teleurstelling was de wreedste van alle, die hij in de laatste vier en twintig uren ondervonden had. De ongelukkige viel als door den donder getroffen op den rand van het plateau neer, naast de kanonnen, die in den vroegen morgen zijn vlucht hadden aangekondigd. Wanneer op dat oogenblik toevallig een nachtpatrouille gepasseerd was, zou de vluchteling, zonder eenigen weerstand te bieden, zich hebben laten vatten en naar het bagno terugvoeren. Wil, geestkracht, gedachte, alles was op dit oogenblik bij Edmond vernietigend. Deze staat van verdooving duurde onge veer een uur. Na verloop van dien tijd brach ten de kilheid der nachtlucht en de aan raking van het natte gras den ongelukkige weder langzamerhand tot zichzelven. ACHTTIENDE HOOFDSTUK Hij stond op en keek angstig om zich heen, zich afvragende, of de afgrijselijke droom, die hem zoo lang benauwd had, eindelijk geweken was. Daar kwam het bewustzijn der werkelijk heid weer bij hem op en verjoeg de nevels van zijn geest. Al wat sinds den vorigen avond gebeurd was, ging langzaam en met wanhopi ge duidelijkheid van zijn geest voorbij. In die oogenblikken leed hij in gelijke mate naar ziel en lichaam. De teleurstelling en het mislukken van zijn plan braken hem het hart en de steeds toenemende dorst pijnigde hem op onuitstaanbare wijze. Een oogenblik kwam de gedachte bij hem op, zich te gaan uitleveren en den schild wachten toe te roepen „Hier ben ik ik geef mij over Kom mij halen, ik zal mii niet verdedigen." Maar ook nog ditmaal verscheen hem het beeld zijner dochter in helderen glans te midden der duisternis, die hem omringde. Ook nu weder dacht hij „Neen, neen, ik zal niet zwak zijn, ik zal tot het laatste oogen blik voor mijn vrijheid strijden en wanneer ik bezwijk, hetgeen bijna zeker is, zullen mijn beulen ten minste niets dan mijn lijk vin den." Wat echter te doen Waar sich te verber gen Weder op het dak der kazerne te klimmen en zijne plaats op den balk te hernemen, was hem geheel en al onmogelijk. Te blijven waar hij was, blootgesteld aan ieders blikken, was evenzeer onmogelijk. Elke minuut kon de nachtpatrouille voorbijkomen. De tijd verliep intusschen, en met het aanbreken van den dag zouden de artilleris ten komen, om het kanon te laden en af te schieten. Edmond bedacht dit alles en zijn radeloo- ze blik wendde zich ten hemel, om God aan te roepen. „Almachtige Godstamelde hij, „heb mededoogenDood mij of red mij Een gedachte viel hem in, die hij gretig aangreep en als eene ingeving des hemels beschouwde. Hij boog zich over den grond en met be hulp van zijn mes begon hij de graszoden ter lengte van zes en ter breedte van twee voet te verwijderen. Daarop begon hij met het mes en zijn han den in den aldus ontblooten grond een kuil te graven, terwijl hij zorg droeg, de uitgegra ven aarde in alle richtingen te verspreiden. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5