Encharistlscb Amsterdam Z. Em. Kard. Sincero (Rome). Z. Em. Kard. Schulte (Keulen). Z. Em. Kard. Bourne (Westminster). Z. Em. Kard. Dubois (Parijs) Z. Em. Kard. Reig y Casanova (Toledo). Z. Em. Kard. Bertram (Breslau). Z. Em. Kard. Piiil (Weenen) Zes en dertig rijtuigen namen aan den stoet deel, die ongeveer acht uur gereed was. Kardinaal van Rossum had plaats genomen in een gesloten clairence, door vier paar den getrokken. Op weg naar de St. Willibrorduskerk. Heel Katholiek Amsterdam was op de been. Op 't Stationsplein, Damrak en Rokin stond een breede haag van menschen den stoet op te wachten. Op het Spui stonden de meisjes van het Maagdenhuis op het bordes. De stoet reed verder langs den Singel, het Koningsplein, Heerengrachti Spiegelstraat, Spiegelgracht, WeteringschanSi Westeinde, Stadhouderskade, Ceintuurbaan Servaas Noutstraat. De Willibrorduskerk straalde van licht en geurde van bloemen. Het hoofdaltaar was smaakvol, doch een voudig versierd. Rechts was de Kardinaals- troon opgericht, met donker paars overtrok ken; daartegenover was een hooge breede koorbank opgesteld voor de kardinalen, wel ke het congres bijwonen. Boven iederen kardinaalszetel was een gouden kruisje aangebracht en het wapen bord van den prins der Kerk. Voor de bisschoppen, abten, protonotarÜ enz., meer dan dertig in getal, waren in de tusschen liggende ruimte van het priester koor groene koorbanken opgericht. Voor het priesterkoor waren de gereserveerde plaatsen voor de wereldlijke autoriteiten waar o.a. de ministers Ruys de Beeren- brouck en Van Swaay hadden plaats geno men. 't Was reeds ver over achten geworden, eer de stoet in de Kerk aankwam. D® plechtigheden hadden een snel verloop, na dat eindelijk de kreten van de wachtend® menigte buiten, aan de duizenden binnen het gebouw de aankomst gemeld hadden. Machtig en indrukwekkend zette het kna pen- en mannenkoor van Theo van der Bijl het zesstemmig „Ecce Sacerdos" in, als de schitterende stoet het kerkgebouw binnen trad. Het verloop der plechtigheden, de toe spraken van Mgr. Callier en van den Kar dinaal-legaat heeft ieder in zijn dagblad gelezen. Een persoonlijken indruk van de blijde inkomst in en den zegentocht van den pauselijken afgezant door Amsterdam meenden wij echter in dit feest nummer t» moeten vastleggen. Uit de nevelige wolken van het vér ver leden gaat 'n visioen op van rijke roomsch® schoonheid. Het was tusschen 13451578. Van heinde en verre stroomde in bonte mengeling van klank en kleuren dicht® drommen langs den heiligen weg Amstelf®" dam binnen. En gildebroeders waren druk in de weef om 's Heeren straat te tooien en te siereni waarlangs de blanke Mirakel-Hostie strak® zal trekken: „Amstelredam's eere". En door de lichte lucht bromden de bron zen klokken en de schetterende muziek vaO trompetters en pijpers en het doffe geroffl' mei van talrijke trommelslagers weerklonk door de straten Het stralend kruis voord# en biddende broederschappen en gilden D" „love ende met zangen", en bruine minder broeders en een lange rij van witte Pries ters en vier burgemeesteren, die den zware» baldakijn torsten, en de grijze Pastoor di® droeg in fonkelgouden monstrans de aan biddelijke Hostie. Als een storm van verwoesting ging de beeldenstorm over ons land; kerken werde® geschonden, altaren omvergehaald, taber nakelen opengebroken, gouden kelken als drinkbekers gebruikt, misgewaden ver scheurd, de H Hosties met voeten getreden, als voedsel den redeloozen dieren gegeven. Ook Amsterdam werd niet gespaard. E«» voorbeeld? 23 Augustus Anno 1566 staat in de jaaf' De oHiciëele begroeting van Z. Em. Kardinaal van Rossum te Umuiden, op 't voordek van de „Batavier IL" Omstreeks twee uur komt de Batavier II in zicht en terzelfdertijd breekt de lucht en een vriendelijke zon schijnt over het grijstintige landschap met naar de West zijde de blonde koppen der duinen. De stroom van belangstellenden blijft aanwassen De hoogliggende Batavier II komt rustig en statig binnengevaren. De kardinaal met gevolg bevindt zich op den voorsteven. Als het oogenblik daar is, waarop de boot de landingsplaats bereikt heeft, vindt de eer ste geestdriftige begroeting plaats. De kar dinaal groet, staande op den voorplecht De fanfare der Gezellenvereeniging zet in en uit vele kindermonden klinkt het „Aan U, o Koning der Eeuwen," dat door de menigte wordt meegezongen. Een zestal kinderen dragen letters in bloemen van i gele en witte kleuren, welke het woord I „Welkom" vormen. Als het gezang ophoudt, breekt opnieuw het enthousiasme los. Er wordt geroepen „Leve de Kardinaal!" Handen wuiven, hoe- j den worden geestdriftig heen en weer ge. zwaaid De Kardinaal geeft de menigte Zijn eersten zegen Intusschen is Mgr. Heylen, vergezeld van Mgr Crepin van Montmartre. pater v Dijk, pastoor v Noort, eenige heeren van het Comité aan boord gegaan van de Batavier II, onmiddellijk gevolgd door de pers, pers fotografen en film-operateurs. Hierna vindt dc begroeting plaats van den hoogen gast, die het eerst wordt toe gesproken door Mgr. Heylen, die zijn dank uitspreekt over het feit, dat Z.H. de Paus een Kardinaal legaat heeft gezonden en de keuze daarbij op Kardinaal van Rossum is gevallen, met wien Mgr. zoo aangenaam heeft samengewerkt op het Congres te Weenen onder Keizer Franz Jozef. Z.D.H- spreekt den wensch uit, dat op vaderland- schen bodem in de aanstaande dagen de zelfde aangename samenwerking zal mogen bestaan. Hierna neemt pastoor G. C. v. Noort, als vice-voorzitter van het locaal-comité het woord, die Z Em welkom heet in Neder land, verheugt zich, dat Z. H. de Paus een legaat gezonden heeft en is dubbel ver heugd, dat Kardinaal van Rossum daartoe is gekozen, die één van taal en volksaard met ons is. Z.Eerw, begroet dezen pause lijken legaat met vreugde en trots, waar van Z H de Paus getuigde bij gelegen heid van Zijn gouden kloosterfeest, dat - Z.Em alle hoedanigheden bezat, die den grootsten lof waardig zijn en versierd is met alle deugden, die een kloosterling moet bezitten Z.Em dankt voor de vriendelijke woor den tot hem gericht en hoopt, dat hel 27ste Congres rijke vruchten zal dragen. Vervolgens worden Z.Em. enkele perso nen voorgesteld, o.m. pater v. Dijk, de heeren van den Broeke en Kuypers van het comité voor pers en propaganda en den heer Dreesman te wiens huize de Kardi naal tijdens de congresdagen verblijf houdt In het gevolg van Zijne Em. den Kardi naal-Legaat bevinden zich: Mgr Dr. B Eras. Markies Claes Luger- ven. Graaf Pio Ranuzzi di Bianchi, pater Dr. Jos Drehrnanns, Mgr Enrico Dante, Ridder Luigi d'Orazi. prof. Dr. Dini, terwijl prof. Di. A Slijpen S. J. zijne Eminentie naar Antwerpen is tegemoet gereisd en den Kardinaal-legaat na de begroeting als voor zitter van het Comité tot ontvangst en Be geleiding der hooge gasten een programma aanbiedt in rood marokijnleder en dito étui. Te ongeveer drie uur worden aanstalten gemaakt om te vertrekken. Binnen en buiten de sluizen, op de kade, op de we gen, overal zien we massa's menschen. Nu bereikt de geestdrift haar hoogtepunt. On ophoudelijk weerklinkt het „Leve de Kar dinaal!'' Vlaggetje* wapperen, kinderstem men klinken. De sirene gilt; langzaam stroomt de Batavier II op. Het is als wil de duizendkoppige menigte het vertrek ver hinderen Juichkreten en begroetingen schallen door de lucht. Een groote menigte blijft het vertrekkende schip volgen. Te voet, per fiets, per auto Op alle punten langs de sluizen staan men schen, die den hoogen gast heilwenschen nazenden Da Kardinaal-Legaat beantwoordt de toejuichingen. Op het Noordzeekanaal tusschen IJmuiden en Amsterdam En nauwelijks op weg zijn we getuigen van de begroeting door een onzer meest gevier de sprekers, pater Borromaeus de Greeve, die met den scheepsroeper zijn „Leve de Kardinaal!" uitstoot Pater Borromaeus de Greeve is aan boord van een Haveka-boot en staat, heel huiselijk met een paar bruine ntoffels aan, op het dek. Nu vang' de zegetocht aan! Een tocht, waarop de geestdrift op zoo ondubbelzin nige wijze tot uiting komt, dat geen wereld- lij!. vorst zich een grootscher intocht zou kunnen wenschen. De Batavier IF wordt om- trum", Ichtus uit Deu Haag, keurig versierd, w„arvan per scheepsroeper de begroeting wordt opgevangen: De Katholieken van Den Haag groeten U!" Verder een boot van de R K. Jongevrouwenbond," en boot van ..hageveld' waarop kranig en dapper on ophoudelijk het „Io Vivat" weerklinkt, Boschje van Rotterdam en nog veel meer! De geelwitte wimpels wapperen, sommige booten zijn met bloemen en guirlandes ver sierd, de meesten gepavoiseerd Een wirwar van kleurenl Het gejuich is niet van de lucht. De Kardinaal, zichtbaar aangedaan. de Houthaven. Op den achtergrond zien we de overkapping van het Centraal Station. Van de Bijenkorf wapperen de vlaggen. Een eeigenaardig effect maken de vissc'>ers- schepen der Volendammers, die in een lange rij gemeerd liggen. We stevenen het IJ binnen, De Batavier II wordt omzwermd door een ware vloot. Van de Alkmaarder Paket weerklinkt op nieuw gezang We zijn het Zijkanaal I ge naderd, waar de Kardinaal-legaat met Ge volg en leden van het Comité zal overstap pen in een rpeciale boot, „Het Eiland Mar- waterkant zijn drie openingen gehouden. De middelste is bestemd voor ontvangst van den Kardinaal. Van de landingsplaats tot de kade ligt een looper. Boven de ingangen zijn de wapens van Amsterdam, van Neder land en van den Kardinaal aangebracht. In het interieur van den hoofdingang zien we den Kardinaalszetel, waarboven het Pause lijk wapen prijkt. Palmen- en bloemen ge ven het geheel een feestelijk aanzien. De hooge geestelijkheid, de adel en ver dere deelnemers aan den stoet door de stad verbeiden met spanning de aankomst van Een ontroerend „Welkom". Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum bij aankomst te IJmuiden door de kinderen toegezongen. En deze groet, èn het gejuich der vol wassenen troffen klaarblijkelijk den Kardinaal diep. varen door tientallen van booten en boot-1 jes, die tot een kleine vloot aangroeit. Wij merken op een driedeksboot van de Alkmaarder pakketvaart, waarop naar schat ting 1500 personen aanwezig zijn en waar de Oratoriumvereeniging aan boord is. welke haar gezang ten gehoore brengt Het was een grootsch moment, een onver getelijk oogenblik op dezen tocht, toen de Alkmaarder boot langszij de Batavier II lag en het gezang, dat rustig en krachtig weer klonk, zuiver en goed hoorbaar tot de hooge boot overkwam. Hierop volgde een storm achtige begroeting van alle dekken. Kardi naal van Rossum geeft den zegen. Het was een grootsche hulde! In een kleine boot merken we op prelaat 7avoral van Praag, hoofd der Katholieke partij van Tsecho-Slowakije. Wij zien verder de booten van de Ned R. K. Reisvereeniging, een boot met het v„andel „Franciscus Liefdewerk", de vele booten der officieele Ontvangst Flottielje een groote boot van het dagblad „Het Cen- is blijkbaar niet „p zoo'n enthousiaste ont vangst voorbereid geweest. De regen is niet in staat de geestdrift te bekoelen Om vier uur komt de zon door! Een helblauwe hemel, waarin witgekopte wolken, spant zich boven het groene pol derland. Een onafgebroken file van fietsers beweegt zich over het moeilijk berijdbare pad langs het kanaal en even verder op den rijweg zien we auto's, rijtuigen, antieke sieesen, fietsen en voetgangers. Overal langs het kanaal zijn lenschen toegeloopen, om den Kardinaal in 't voorbij varen te kunnen begroeten In Velsen zagen we zelfs een groepje menschen, die op een schuit met vuilnis hadden plaats genomen! Het is alles zóó spontaan, zóó warm, zóó geestdriftig, Jat zelfs de meest onverschil ligen onder den indruk komen. Wij varen door de Hembrug, waar Zaan dam is saamgestroomJ om den Kardir.aal- legaat te begroeten. Overal treft ons dezelf de begeestering. Nu komt vmsterdam in zicht: we naderen ken", den Pauselijke- standaard in top, den geelwitten wimpel aan den boeg en de nationale kleuren aan den achtersteve- De verschansing is versierd met kleeden en geel-wit vlaggendoek. Op den achtersteven staan te midden van bloemen en palmen eenige zetels. Een trap wordt neergelaten waarlangs de hooge gasten afdalen. Wij verlaten de Batavier II en landen door een wonder van stuurmanskunst en een flinke dosis onverschro! kenhe 0 van den kapitein van de Goedkoop-boot, die voor ons gereed lag, aan den Dokkumer steiger. Achter het Centraal-Station is een reus achtige menschenmenigte verzameld. Vóór de aankomst van den pauselijken legaat hebben we gelegenheid het ont vangst-paviljoen op te nemen op de kade tusschen de boomen, uitgevoerd volgens ontwerp van den architect Pierre Cuypers. Het paviljoen is versierd met geel-witte vlaggen en wimpels. Aan de zijde van den den Kardinaal legaat. Zoodra de boot naar den wal komt, breekt een stormachtig ge juich los. De Kardinaal legaat verlaat de boot onder het spelen van den Paus-marsch en begeeft zich met gevolg naar het ont vangst-paviljoen. waar een korte begroeting plaats vindt door Mgr. Callier, bisschop van Haarlem Wij zien hier den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. H. van de Wetering, Mgr. Diepen van Den Bosch, Mgr Hopmans van Breda, Mgr. Schrijnen van Roermond, Mgr. Orsenigo, pauselijk internuntius, Maltheser ridders, o.m. baron van Voorst tot Voorst, Jhr, Wittert van Hoogland, Baron van Wijnbergen, van Hoevel tot Westerflier, Baron van Oldeneel tot Oldenzeel, allen in rood uniform met steek en degen. Verder ridders van de orde van St. Gregorius in donkergroen. Van de buitenlandsche hoo- gere geestelijkheid waren aanwezig o.m. Mgr. Papadopoulos, Mgr Paul Akel en Mgr. Francis Kelly, bisschop van Oklohoma. Het is inmiddels laat geworden en als de stoet wordt opgesteld is het reeds half acht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10