Gedenkalbum Int. Eucharistisch Congres Het 27ste Intern. Eucharistisch Congres. ff DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN mm Vrijdag 25 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15798 De derde Congresdag. Bij de Hongaarsche kinderen. In de Nederlandsche sectie. - De drie groote avondvergaderingen. Enorme belangstelling. De kardinaal-legaat bezoekt de bijeen komsten. Een protestantsch protest. De hoofdtribune in het Stadion.. Een kijkje in het Stadion. Algemeene Vergadering St. Willibrorduskerk Aan onze Lezers. Wij berichten hiermede, daf voor de lezers van ons blad verkrijgbaar gesteld wordt een prachtig Gedenk-Albtun van liet Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam. Dit album zal gedrukt worden op zeer fraai papier en bevatten 100 of meer platen over liet Eucharis tisch Congres. Het formaat zal zijn 25X32 c.M. en het zal ver schijnen in een omslag in twee kleuren gedrukt. Een exemplaar van het Album zal aangeboden worden aan Zijne Heiligheid den Paus, een aan Z. Em. Kardinaal van Rossum, alsmede aan de Hoog waardige Bisschoppen van Nederland. Wij zijn er van overtuigd dat al onze lezers dif album gaarne zullen willen bezitten. De prijs zal slechts zijn 1.per exemplaar. Voor dien uiterst lagen prijs zal men een herinnering hebben aan het feit. dat te Amsterdam een Interna tionaal Eucharistisch Congres gehouden werd, die een menschenleven lang zal worden bekeken en besproken. Het kan worden afgehaald aan onze bureaux, of besteld worden aan de agenten van ons blad. Men gelieve evenwel spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons of aan onze ver tegenwoordigers te doen. Wanneer eenmaal <ie be schikbare oplage uitgeput is, kunnen geen exem plaren meer worden verstrekt. De uitvoering der bestellingen begint op 4 Augustus en geschiedt zooveel mogelijk in volgorde waarin ze zijn binnengekomen. DE ADMINISTRATIE, j Minis'fer Ruys de Beerenbrouck op bezoek bij Kardinaal van Rossum. i'mf:(m Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting* Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer Ij ct., bij vooruitbetaling. DE DERDE CONGRESDAG. Wat ik over het verloop van dit schoone Congres neerschrijf, bedoelt niet meer te zijn dan de weergave van een indruk en die is uiteraard een zeer onvolledige, want 't is bekend, dat één mensch maar op één plaats te gelijk kan zijn. Mijn nieuwste indruk is deze: de pessi misten hebben voor de zooveelste maal ongelijk gehad. Er werd zorgelijk beweerd, dat 't bezoek der vreemdelingen tegenviel ik kan geen cijfers noemen, maar 't we melt van vreemdelingen in de Mirakelstad en de meesten van hen dragen het wel heel duidelijk zichtbare Congres-insigne. Overal klinken je brokstukken van vreemde talen in de ooren, zooais wel van zelf spreekt: 't meest Duitsch. De Duitschers hebben trouwens vandaag hun best gedaan. Er was zoo'n belangstel ling en enthousiasme voor hun sectie-ver gadering, dat zij hun menigte niet wisten te bergen. Zelfs de Mozes en Aaron-kerk bleek te klein. En de stemming in 't algemeen. Wie er op gerekend mocht hebben 't zij uit over- groote bezorgdheid, 't zij uit leedvermaak dat die in gebreke zou blijven, ziet zijn verwachting zeker niet vervuld, 't Is haast ongelooflijk zooveel geestdrift als er heerscht in deze stad, onder deze Congres sisten, op alle bijeenkomsten. 't Eenige eigenlijk, wat niet •meevalt, is het weer. Althans vandaag speelt Pluvius al te vrijmoedig baas. Toen ik vanmorgen te Haarlem op den trein stapte 't was nog geen half zeven, want ik wilde iets moois bijwonen sloeg de regen tegen de ruiten en beloofde de grauwe lucht nog meer overvloed van hemelwater. Die belofte heeft ze gehoudenik kan er niet dankbaar voor zijn, maar troost me met de gedachte, dat het welslagen van een Eucharistisch Congres niet afhangt van het weer. In de kerk op het Bagijnhof, dat altoos zoo vriendelijk en rustig ligt midden in de woelige stad en dat zich nu op zijn eigen aantrekkelijke wijze feestelijk had getooid ter gelegenheid van het Congres, begon te half acht een heilige Mis voor de Hongaar sche kinderen. Daar zat iets roerends in, want die H. Mis werd gecelebreerd door den Hongaarschen bisschop Dr. Stephan Hanauer uit Vaiz en de toespraak werd ge houden door den prelaat Dr. Johann Mésza- vos, Aartsbisschoppelijk Vicaris te Boeda pest. De kleine bannelingen, door den nood uit het vaderland in de armen der vreemde weldadigheid gedreven, mochten zich dus op dezen morgen wel terugdenken in hun eigen arme land en 't moest feest zijn in de kinderharten, nu zij het Allerheiligste moch ten onvangen uit de hand van hun eigen bisschop. 't Was ook te zien aan die smalle gezich tjes, waarover nu een blos lag en die don kere oogen, schitterend van ongewoon ge luk. En de pleegouders, die met hun be schermelingen de intieme kerk vulden, ge noten mee. Aandoenlijk klonken de Hon gaarsche gezangen, door de kleinen bedeesd, maar meestal zuiver gezongen. En wat luis terden ze, toen zij op het preekgestoelte den Vicaris zagen, die hen toesprak ernstig e« opwekkend. Hij vertelde van het Congres en van het Mirakel van Amsterdam. Als zij in Holland zooveel liefde ontmoetten bij de katholieken, dan was dat voor 'n groot deel te danken aan de warme liefde tot de H, Eucharistie, welke in dit land heerscht. En wanneer zij terugkeerden naar het Hon gaarsche vaderland, dan moesten zij die liefde meedragen, om daardoor gelukkig en goed te zijn. Er waren vele Hongaarsche priesters bij het H. Officie tegenwoordig en na afloop zag ik ze staan op het Bagijnhof, omringd door de kinderen, die, opgetogen, zich nu uiten konden in hun eigen taal. Pleegouders stonden er bij, verlegen met hun Hollandsch, vaak 't tegemoetkomende Duitsch nog niet verstaand, maar toch blij, omdat ze wel za gen, hoe hun liefdadigheid werd gewaar deerd. Om half tien werden in elf kerken Ponti ficale heilige Missen opgedragen en overal was de ruimte met geloovigen bezet, zooals ik hoorde. En dat de kinderhulde in de ver schillende kerken slaagde, spreekt wel van zelf, want de kleinen nemen graag op hun ne wijze deel aan het Congres en Zusters, Broeders en onderwijzers waarbij de ouders niet mogen vergeten worden Wel te begrijpen bij zoo'n internationale gebeurtenis! Op het podium zat het Hoogwaardig Epis copaat en het sectie-bestuur met Professor Schrijnen, den rector-magnificus der Katho lieke Universiteit als voorzitter. Spreker was Pater A. Schelstraten S.S.S. van „Brak- kenstein" te Nijmegen. Zijn onderwerp: „Sacrum Convivium" Effecten'der H. Communie. Van zijn rede heb 'k genoten, al was de stem, die ze uitsprak niet bijzonder mooi en al kon k den propagandist niet zien, omdat de persplaatsen in den onstuimigen stormaanval van het publiek waren gean nexeerd geworden. De redenaar gebruikte sterke, direct tot de verbeelding sprekende beelden, waardoor de veelzijdigheid van het eenig Liefdegeheim God fel en mooi werd belicht. Als 'k probeerde een zakelijk ver slag te geven, zou 'k niet meer doen dan vertellen van aan ieder katholiek bekende dingen 't was de wijze, waarop het ge zegd werd, die voor allen het treffende en voor velen het nieuwe bracht. We weten immers, dat reeds in de oude tijden het nuttigen der offerdieren als een godsdien stige acte bestond en dat het Hemelsch Brood zijn voorafbeelding had in het man na der Joden en het brood van Elias. We verstaan het, dat de H. Communie, de ver- eeniging van den Christen met zijn Chris tus, de hoogste bevrediging is der ziel, die hunkert naar God. De dramatische en sym- bolieke beteckenis van het H. Altaar-sa crament spreekt duidelijk tot ons. Wij zien daarin niet 't eerst een herinneringsfeest, maar een hernieuwing van Christus' offe rande voor de redding der wereld. En we voelen dat we Jesus' wereld-omspannende offerliefde tot de onze moeten maken, om later met Hem verheerlijkt te worden. Welk een warmte lag er in dat betoog, opgebouwd op den heerlijken Magnificat antifoon, voerend langs de breve van den heiligen Paus Pius tot de propaganda voor de veelvuldige, do dagelijksche Communie. Het applaus uit de groote. aandachtig luis terende menigte groeide aan tot een ova tie, die den opmerker ontroerde, omdat het weer de versterking gaf van den indruk: het Congres slaagt prachtig, want de. geest der Congressisten is buitengewoon. Pater Kaarsgaren S. S. S., eveneens van „Brakkenstein" had niet zoo n dankbare taak, omdat hij voor een gehoor van meestal leeken moest spreken over de ver- eeniging van Priester-Aanbidders. Dit lijkt me geen mooie en zelfs een verwarrende benaming. Maar de katholiek begrijpt ze en weet dus meteen wat de rapporteur, die zich sterk beperken moest, te hooren gaf. Dat de vereeniging over de wereld reeds 150.000 leden telt spreekt voor haar groeikracht en dat zij in Kardinaal v. Ros- sum een warmen bevorderaar vindt, is wel duidelijk. En als de priesters voorgaan in de bijzondere vereering van de H. Eucharistie, dan volgen de geloovigen van zelf dat is de kracht der Katholieke Kerk. Professor Schrijnen, die de conclusies zonder eenige verdere bespreking zag aan genomen in deze vergadering was im mers maar één stemming: die van geest drift dankte de sprekers en hij zou geen leider der Katholieke Universiteit zijn ge weest, als hij er in ziin slotwoord niet den nadruk oo had gelegd, dat vooral de stu denten, die dan toch de toekomstige dra gers der cultuur ziin, mede moeten werken om docr de H. Eucharistie zich zelf te heiligen en de wereld voor Christus te winnen. 't Was aardig op te merken, bij het uit eengaan der vergadering, welk een toena dering er gekomen was tusschen de hoog- waardigheidsbekleeders en het katholieke volk. Alsof die allen hun vrienden waren, zoo hartelijk en eenvoudig bewogen zich de Bisschoppen tusschen de menigte. Gewoonlijk ziet men de Dragers van het Kerkelijk Gezag slechts bij uitzondering en op een afstand. Hier verried de heerlijke stemming opeens den nauwen band tusschen overheid en volk, De Bisschop van Roer mond hielp zelf een grijzen professor mee op de been, die bezig was op de trapjes van het podium te struikelen en herinner de hem er lachend aan, dat wie hoog staat laag kan vallen. Zoo van dichtbij bemerkt men het best, hoe deze Kerkvorsten wars zijn van ijdel- Mb" zorgden wel dat deze mooie betooging tot haar recht kwam. 's Middags ging 'k de Nederlandsche Sec- lie-vergadering in de St. Joseph-gezellen- vereeniging bijwonen. Wat was daar een toeloop! Om drie uur werden met geweld de deuren gesloten, want de groote zaal en het tooneel waren overvuld met belangstel lenden. Maar op de trappen en in de gan gen bleven ze dringen om tóch een plaats, want allen hadden toegangskaarten en nie- mand wilde graag dit mooie missen. En '°ejj de vergadering al aan den gang- was, ■noest er iets op gevonden worden. Mgr. Diepen, die met den Aartsbisschop en de Bisschoppen tegenwoordig was, hield een geïmproviseerde toespraak voor die groote menigte in de kapel en later kwamen daar °°k de spreker, om zijn réde te herhalen, j. Onverwacht en onbedoeld kreeg de ver andering hoog bezoek: Zijne Eminentie Kard. oincero, die de Duitsche bijeenkopist wilde hijwonen, was naaf de Gezellen verdwaald, heid. Een Hongaarsche bisschop beklom dezer dagen wel de drie-hoog trappen van een Amsterdamsche volksbuurt, om daar zelf de menschen te gaan bedanken, die als pleegouders hun liefde gaven aan de arme kinderen van zijn land. 'sAvonds ben 'k naar het Stadion ge gaan. Kwaadwillig sloeg de regen neer, als of hij met zijn koude stralen het vuur der geestdrift wilde dooven een onbegonnen werk, want groote drommen haastten zich naar de ingangen van het gebouw, dat deze week Roomsch is, wijl het op zijn muren het groote, mooie beeld van den Christus verheft en binnen zijn muren een rijkdom van Roomsche opgetogenheid bergt. De regen had allen naar de overdekte tribune gedrongen, waar ze dicht opeen- zaten en al begonnen te juichen, toen wet houder Wicrdels het openingswoord sprak en met trots in zijn stem verklaarde, dat de 160.000 Roomsche Amsterdammers zich bij dit Congres toch wel echt Roomsch toonen. De vergadering was begonnen, Kleurig zwierden de vlaggen der verschillende na ties tegen het loodgrijs van den hemel, 't Valt even op, dat zoovele een kruis dragen, maar ook de roode. vlag .met de halve maan wappert op een der hoeken lustig mee. Alles moet nu den Eucharistischen Koning dienen! En de pauselijke wimpels overheer- schen alles. Dr. Vinkesteyn spreekt het eerst. De loudspeaker versterkt prachtig het woord, dat overal duidelijk te verstaan is en geen accent verliest, maar het instrument ver leent geen rhetorische gaven! Toch is de rede, waarin Dr. Vinkesteyn de conclusies van Pater Schelslraeten uitwerkt, interes sant door de treffende aanhalingen uit ge wijde schrijvers, die de veelvuldige commu nie als noodzakelijk bestanddeel van hel Katholieke leven propageeren. Maar opeens houdt de spreker op en de luidspreker brengt de boodschap, dat Z. E. Kardinaal van Rossum deze vergadering komt bezoeken. Dat is een geweldig mo ment. Als 's Pausen gezant met zijn eere- wacht van ridders over den paarsen looper naar het podium schrijdt, dondert er een uitdooft, de woeling der hartstochten wordt meer en meer bedwongen, waardoor de grondslag voor het woekeren van vele kwa len wordt ondermijnd. De H. Eucharistie ver leent kracht in voorbehocdcnden en in ge nezende» zin. Dit wisten de artsen der mid deleeuwen zoo goed, dat zij zich in Tou- raine verzetten tegen de dwaalleeringen over het H. S. van Berengarius van Tours. De oude Christelijke doctoren- en chirurgen gilden bevorderden jegens de zieken en het verplegend personeel en onder de eigen leden de aanbidding van het H. S. en het ontvan gen der H. Communie. Tegen menige ketterij op het leerterrein der H. Eucharistie traden de oude gilden van St. Lucas, St. Cosmas, St. Damianus en St. Pantaleonen-corps op. Ook de huidige art sen moeten deze tradities handhaven. Dit verlangen ook letterlijk de statuten der hui dige St. Lucas-bonden: de handhaving der oude Christelijke tradities, waardoor de unio- mystica van den Christus-Consolator-Medi- cus met artsen, verplegers, verpleegsters en zieken hersteld wordt. Tevens is er dan een éénheidsfront van Eerherstel door onderlinge naastenliefde om wille der liefde tot God tegen alle moderne machten, die de H. Eucharistie belagen en den Christus verlagen tot een eindig Wezen, Wiens verlossingstee- ken, het kruisbeeld, niet meer toegang zou behoeven in moderne ziekenhuizen. Tegen over deze pathologisch-psychische gelaats trekken in het huidige wetenschappelijke-ge- neeskundig wereldbeeld rijze steeds het Hei lig Sacrament in de eigen kapel der zieken huizen, dragen de artsen zorg vpor het tij dig laten bedienen hunner zieken en het nog geraas van handgeklap, voetgetrappel en hóera-geschreeUw door het Stadion, dat het lijkt alsof het gebouw, te zwak voor die onstuimige uitbarsting van enthousiasme, zal instorten. Dat het Hollandsche volk zóó sterk kon zijn in het uiten van geestdrift voor een heilige zaak, heeft wel niemand geweten! De klaroenen zwijgen, de Oratoriumveree- niging heeft gezongen, de Kardinaal is geze ten en de spreker zet zijn rede voort. In het begin gaf dit optreden een eigenaardigen indruk. Het deed wat vreemd aan, daar in de verte een heer met hoogen hoed op te hooren spreken over een, onderwerp, dat men anders slechts door een gewijden rede naar hoort behandelen. Later waardeert men juist dat onbeschroomde optreden, ziet men er in een beantwoorden aan het ideaal, door de minnaars der Eucharistie gepropageerd. En zóó verstaat het ook hét auditorium, dat hartelijk applaudiseert. Het regent niet meer, in het Westen is de lucht rossig; getint. Nu staat deKardinaal op het podium en geeft den zegen, die "knie lend ontvangen wordt, Als hij het Stadion verlaat, daveren weer de toejuichingen, in strumentenklank en koorgezang overstem mend. Hierna volgt de rede van Pater Josaphat O. M. Cap. De heldere stem en de fraai op klinkende woorden brengen begeestering. Hét klinkt als klokgelui over het veld. Tref fend is dat nu: midden in het veld het ver lichte paviljoen, waarop de redenaar in zijn bruine pij; rondom de al meer aandikkende duisternis; boven de zwarte vormen der tri bunes de jachtige grijze lucht, die langzaam overgaat in nachttint, terwijl nog zwak de vlaggen kleuren. De sterke stem van den prediker blijft met telkens nieuwe redenen aansporen tot de veelvuldige Communie, in alle standen, op alle leeftijden en bruisende bijval omsluit zijn woord. Als hij eindigt wordt het applaus lot een ovatie. Dr. Hoffman zal nog spreken over „Chris- tus-Consolator, Christus Medicus", maar 't is voor mij tijd geworden om dezen dag, de zen mooien dag le besluiten met het neerschrijven van vele herinneringen. REDE DR. HOFFMAN. Aan Dr. A. C. A. Hoffman, arts te Gouda, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, was opgedragen te spreken over de vijfde conclusie der Hollandsche sectie van dien dag. Deze conclusie luidt: Mogen alle zie kenhuizen een eigen kapel hebben, waarin voortdurend het Allerheiligst Sacrament be waard wordt. Als arts gevoelt spr. de hooge beteekenis van dit verlangen, juist ook voor 't lichame lijk welzijn der zieken. Moderne geneeskunst bevestigt meer en meer d meening der ouden, dat d invloed van den geest op de lichame lijke verschijnselen groot is. De Christus- Eucharisticus, het Brood des Levens, heeft in dezen zin nog oneindig hooger beteekenis. In de H, Communie is een vereeniging van twee levenden. In de Christelijke geneeskunde is altijd de invloed van het Heilig Sacrament op het menschelijk lichaam erkend. Dit is in overeenstemming met de liturgieën der oud ste en latere Christelijke volkeren, zoowel van Oosterschen als van Westerscben ritus, zoowel bij met Rome geünieerde als niet- geuniëerde volkeren. Spr. gaat dit eenigszins uitvoerig na ten bewijze, dat hier duidelijk bedoeld wordt de genezing ook van het li chaam. Het Concilie van Trente, de Romeinsehe catechismus, gewagen duidelijk van de direc te en onmiddellijke effecten van het H. S. op het lichaam. De Christus-EucharisticuS is hier Dezelfde als de wonderdoende Zalig maker. Lourdes bewijst dit nog heden tot ontroering zelfs van niet-katholieke genees- heeren. De rijke, eeuwenoude ondervinding der Christelijke geneeskunde toont aan, dat het H. S. de harten door de liefde ontgloeit en het vuur der begeerlijkheid meer en meer tijdiger bevorderen van hungeregeld biechten en communiceeren, Om 7 uur is de St. Willibrorduskerk vol, zoodat aan velen de toegang moet worden geweigerd. De rijke bloemenversieringen komen bij het electrische licht goed tot haar recht en het altaar, waar een groot aantal hoogere geestelijken aanwezig zijn, wachtend op de de komst van Kardinaal v. Rossum, is als overgoten van licht, stralend in luister van feestdos. Wij zien hier den aartsbisschop en de bis schoppen, kardinaal Dubois, Mgr. Dr. W. Berning, bisschop van Osbrück, Mgr. Heij- len en even later komt binnen Mgr. Ber tram, vorstbisschop van Breslau, en verdere hoogere geestelijkheden en leden van het Comité. Te 7.15 wordt achter in de overvolle kerk een zacht handgeklap gehoord, dat gestadig aanzwelt tol een donderend applaus: de kar dinaal legaat met gevolg is binnengekomen en neemt, op zijn gang door het kerkgebouw minzaam groetend naar beide zijden, plaats •in het midden van het altaar op den voor ZEm. gereserveerden zetel. Mgr. Heylen bestijgt hierop den predik stoel en leest den tekst voor van een tele gram, door Z.D.H. verzonden aan Z. H. den Paus en aan H.M. de Koningin, waarvan wij onderstaand den tekst laten volgen: Aan Z. H. Paus Pius XI Vaticaan Rome. Dertigduizend congressisten, rond den Kardinaal Legaat vergaderd, brengen Uwe Heiligheid eerbiedig hulde, U aanbiedend de betuiging van hun eerbied, liefde en onder danigheid Zij danken Uwe Heiligheid voor de afvaardiging van Zijne Eminentie Kardi naal van Rossum en voor den vaderlijken zegen aan dit congres, Amsterdam en Hol land, Zij bidden met aandrang voor Uwe Heiligheid en voor de Kerk. Zij beloven on schendbare trouw aan de H. Eucharistie, waarin zij den waren vrede zullen zoeken en het bestendige geluk der natie. Zij zullen de rechten van Christus verdedigen, opdat Hij heersche over ons, onze families, de volke ren en de gansche wereld. Zij vragen nede rig om Uw vaderlijken zegen voor hun zelf en voor hun werk. HEYLEN, Bisschop van Namen, Voorzitter van het Permanent Comité. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Dertig duizend leden van het Internationa le Eucharistisch Congres, vereenigd rond den Kardinaal Legaat van Rossum, bieden Uwe Majesteit hunne gevoelens van eerbiedige hoogachting. Zij smeeken Gods zegen af over Uwe Majesteit, het Koninklijk Huis en gansch Nederland. HEYLEN, Bisschop van Namen, Voorzitter. Ook werd een telegram gezonden als ant woord op een aanmoedigend schrijven van Z. E. Kardinaal Vanutelli: Dertigduizend congressisten vereenigd rond den Kardinaal Legaat danken Uwe Eminentie voor de wenschen, gebeden en zegen. Zij bidden God, Uwe Eminentie nog lang voor de H. Kerk te bewaren. HEYLEN, Bisschop van Namen, Voorzitter van het Permanent Comité. Nog was 'n telegram ontvangen van 't Cen traal Comité van de Duitsche katholieken lui dende als volgt: De katholieken van Duitsch- land vereenigen zich met de broeders in het geloof van de geheele wereld in aanbidding van den Eucharistischen Heiland. Moge Zijn i,:' li.'.r'H Rijk zich uitbreiden onder dé menschen, op dat het eindelijk vrede worde. Hartelijken groet aan de Katholieken van Holland, wier geloofsijver en naastenliefde wij bewonderen. Centraal Comité Duitsche Katholieken. Vorst Löwenstein. Thans betreedt de eerste spreker van dezen avond, Pater Borromeus de Greeve, den preekstoel tot het uitspreken zijner rede, welke slechts voor de grootste helft werd afgehandeld, wijl door Mgr. Heyler van te voren bepaald was, dat elk der«redenaars van dezen avond 30 minuten zou mogen spreken. En toch, hoe gaarne hadden wij de onver korte rede van dezen eminenten spreker aan gehoord! Zijne kloek gebouwde rede, zijn bloemrijke taal, zijn stem, een stem als een klok, een stem die een ongewoon volume krijgt op momenten, als door geestdrift- en overtuiging, die in elk woord trilde, de spreker zich laat gaan en den hoorder vangt en boeit en hem heft uit de neerdrukkende sfeer van dagelijksche sleur in de regionen, waar het rijk is van den geest. Rede Pater Borromeus de Greeve O. F. M. Eminenties, Messeigneurs, broeders en zusters. Daar zijn wij dan bijeen in eerste generale vergadering van 't Eucharistisch wereldcon gres in Nederland, in Amsterdam, in den ruimsten tempel der stad en heb ik, de zoon van den H. Franciscus, de broeder van den H Paschalis Baylon, den eenvoudiger leekenbroeder, maar Patroon der Eucharisti sche congressen, de zoon van de Mirakelstad aan 't IJ, als eerste Hollandsche spreker het doel te dienen van het congres. Nooit bonste mij het hart van overweldi gende geestdrift nooit trilde mijn ziel van heiligen huiver als thans. Welk een vergadering! Als ik deze illustre bijeenkomst overschouw, dan zie ik niet meer Nederland of liever ik zie het veranderd, vergloried; het staat plots voor mijn blik te kleuren en te branden in Italiaansche zon, het ligt voor mij als een dal tusschen de bergen, het ligt te glanzen in purper en karmozijn; ik zie de stad van het IJ als de stad aan de Tiber, ik zie dezen tempel van den grijzen een keizerskroon op de Westertoren, maar een krans van Kardinalen en Aartsbisschop pen en Bisschoppen de eere en gloriekroon is van de stad.... dat nu de Legaat van den Paus is onze Hollandsche Kardinaal van Rossum.... dat slaat mijn ziel heet van trots en jubel en ik voel mij Utramontaan, maar ook Nederlander met den trek naar het vaderland als de duif naar 't eigen huis. Eminentie. Wij hebben gelezen van de ontvangst der nieuwe Kardinalen in Ame rika.... O, als alleen aan ons de beslissing ware geweest, wij zouden 't IJ hebben geïl lumineerd en alle sirenen en fluiten van alle schepen zouden wij hebben laten jubelen en het „Wien Neerlandsch bloed" zouden wij hebben laten schallen over de wateren en de burgelijke autoriteiten zouden U.E. officieel den eere-groet hebben gebracht van ons volk, om te beteekenen, hoe gij zijt de eere van Gods Kerk, maar ook de eere van ons land. Helaas het vrije Nederland doet_ anders dan het vrije Amerika, maar onze harten staan in vlam en in onze oogen gloeien de lichten om U te zeggen, hoe fier en trotsch wij zijn op U en het Neerlandsch bloed kookt en sist in ons, omdat de Legaat van den Paus is onze Kardinaal de eere van het Nederlandsche volk en 't juweelen kruis in de kroon van Katholiek Nederland. Monseigneur Heijlen, Doorluchtige Voor zitter van de Intern. Euch. Congressen! Het is ons een behoefte des harten ook U. D. H. een specialen groet te brengen. Toen ver leden jaar U. D. H. ons uw voorspraak toe- zegdet, was de mogelijkheid van '4 Eucharis tisch wereldcongres in Nederland reeds geen droom meer.maar nu is het feit en wer kelijkheid. Aan Wien danken wij het? De Goddelijke Voorzienigheid werkt dikwerf langs onnaspeurlijke wegen, maar ditmaal is het ons duidelijk, dat U. D. H. dc man waart met Uw speciale liefde voor Holland, ons dierbaar vaderland, door God aangewe zen om ons deze eere en dit voorrecht te schenken. Ontvang Monseigneur daarvoor onzen har telijken dank....! Ook naar H. Doorl. Hoogwaardigheden, Bisschoppen van Nederland gaat op dit plechtig oogenblik onze liefde uit in feest groet. Indien ooit, dan nu begrijpen wij hoe Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheden de schakels zijt, die ons verbinden met Rome en door Rome met den Eucharistischen Koning. In dien ooit, dan voelen wij nu de dankbaar- Hollandschen bouwmeester als een Sint Pieter, ik zie de schare „de omnetribu et lingua ct populo et natione" „van alle stammen en talen en volkeren en natiën.... ik sta voor den Legaat van den Paus en nu begint alles te trillen en branden in mij, wat cr is aan liefde voor Rome ên den Paur en ik voel mij Nederlander, maar ook Ultramon- taan met een zucht in het hart naar Rome, zooals een zwaluw hijgt naar de zuiderzon. Of liever.en juister nog, ik zie Rome in mijn vaderland en de gedachte, dat nu eigenlijk de Katholieke Kerk in gedachte en afvaardiging hier in Nederland toeft, dat het Congres, waaraan heel de Katholieke wereld aandacht schenkt, in Holland wordt gevierd, dat de geheele Kath. wereld het hart op dezelfde golflengte heeft gezet, om te luis teren naar Amsterdam.... dat nu niet Kei- zer Maximiliaan maar de Legaat van dén Paus kwam naar de'stad, waar de Hostie zweefde ia de vlammendat nu niet heid voor de zorgen gedragen en de moeite volle werkzaamheden ondernomen, om ons te houden binnen het Rijk van Jezus Chris tus en wij danken vooi; zulke leiders, allen als schitterende juweelen in den mijter van Sl. Willibrord. Maar ook doorsiddert mij een heilige hui ver. Welk een taak is mij opgedragen! Ik moet het plan dienen van het congres: doch wat is het plan anders dan naast de interna tionale en geweldige geloofsmanifestatie, ook de liefde voor Jezus Christus in zijn Sacrament vernieuwen en vermeerderen, dan de momenteele uitbarsting van buide en eerherstel te laten volgen door rustig en geregeld en vruchtbaar Eucharistisch lé ven; dan een vuur ontsteken, waarvan weer tienduizenden harten zullen vlammen als Godslampen in geregelden dienst van het tabernakel, dan weer troepen werven voor de wereldverovering van den Euch. Koning.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1