ZfVUOlWETI- Hl NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vrijdag 25 Juli 1924 Tweede Blad De Londetische Conferentie heeft nog geen positieve resultaten opge leverd; de twistpunten: event, zelfstandig optreden van een der gealli eerden, waarborg voor de deelnemers in de Duitsche leening en afschat- fing der regie in Duitschland bleven nog onopgelost. Herriot heeft zijn verantwoordelijkheid inzake de toelating der Duitschers tot de conferentie afgeschoven op een juridische commissie. Onder de Radio-berichten: In Londensche confërentiekringen vindt men nog geen aanleiding tot pessimisme. In zijn eigen kamp wordt Herriot echter als een „levend lijk" beschouwt. GEM. 3UITENL. BERICHTEN. EEN AANKLACHT TEGEN DE „ROTE FAHNE." O, die motten Dienstbodentekort. Aardige knoopsgaten. Iets over haarnetjes. Handige steekjes. Het wasschen van Teddy- b eerstof Te veel vrouwen in Rusland. Nuttige wenken. DE ZORG VOOR DE HANDEN BIJ HEI KOKEN. ting van de conferentie te Londen 's dan toch gehouden Woensdagmiddag, Waar, aangezien men het van te voren nog "i:t eens was kunnen worden over de essen tieel® punten van den strijd, n.l. het recht van eventueel zelfstandig optredeft van een der geallieerden, de waarborging van de Zekerheid der beleggers en de geheele af schaffing der regie in het bezette gebied, is die zitting in plaats van tot een beslissende gebeurtenis, tot een formaliteit geworden, terwijl besloten werd de behandeling van bet eindrapport van de eerste commissie „uit te,stellen." Een datum voor een nieuwe voltallige zitting is niet vastgesteld. In- 'usschen is tijd gewonnen voor verdere on derhandelingen. Het praktisch resultaat van de plenaire zitting is dan ook nihil. Hoe meer echter bekend wordt, welke groote moeilijkheden zich' bij de onderhan delingen met de bankiers hebben voorge daan, des te duidelijker wordt het, dat de conferentie op een dood spoor is geraakt en dat de leiders, om dit niet in de voltallige Zitting te moeten erkennen, hun toevlucht hebben genomen tot de formule, dat de goed keuring der bankiers officiee'l niets met de conferentie te maken heeft. De „Daily Telegraph" meldt, dat een lid der Fransche delegatie den bankiers heeft voorgesteld, dat Frankrijk zelf als garant Voor de leening aan Duitschland zou optre den, daar het bedrag waar het om gaat niet Zoo buitengewoon hoog is. Deze gedele geerde kreeg echter zeer beslist ten antwoord, De tweede plenaire zit-1 dat elk land, hetwelk tot nieuwe sancties mocht overgaan, zijn crediet zoo ernstig zou benadeelen, dat het genoeg met zijn eigen financiën te stellen zou krijgen en dus moei lijk als garant voor eenbuitenlandsche lee ning zou kunnen optreden. De Franschen willen hun recht om tot sancties over te gaan echter in geen geval prijs geven en omdat deze sancties natuur lijk van territorialen aard zouden zijn, heeft men er aan gedacht de Duitsche zeehavens als onderpanden voor de leening te be stemmen. Ook dit voorstel werd evenwel van de hand gewezen door de bankiers, die het vraagstuk slechts van economisch Standpunt willen bezien. Daar de Franschen S'ch daar onmogelijk bij neer kunnen leg gen, werd ook nog de vraag geopperd, of het niet mogelijk zou zijn een andere intei- 'nationale groep van financiers voor de lee ning te interesseeren. De „Daily Tele graph" noemt in dit verband den naam van Ford, die eveneens belangrijke internatio nale bank-relaties heeft en die aan de uit voering van het plan-Dawes zou kunnen meewerken. Ofschoon men aanneemt dat de con ferentie minstens tot het einde dezer maand en waarschijnlijk ook nog in de eerste week van Augustus zal voortduren, is men - te Londen pessimistisch gestemd. Daar tegen over staat, dat uit New York gunstige be richten komen. Daar werd n.l. Woensdag op de beurs, naar aanleiding van particuliere berichten der te Londen aanwezige Ameri- kaansche bankiers algemeen aangenomen, dat het welslagen van de conferentie en van het plan-Dawes binnenkort zal zijft verze kerd. Ook de quaestie van de komst der Duitschers is niet beslist. Wel echter heeft men te dezer zake een stap vooruit gedaan, en wel dooi de benoeming van een juridische commissie, bestaande uit een Franschen en een Engel- schen juridischen deskundige van de beide ministeries van buitenlandsche za ken, die ten spoedigste zal moeten advisee ren over de vraag of, en zoo ja, in hoever, de bepalingen van het rapport-Dawes die van het verdrag van Versailles te buiten gaan en waaromtrent met Duitschland een overeen komst ware te treffen, daar alsdan die bepa lingen de goedkeuring van Duitschland moe ten erlangen. Beide adviseurs krijgen hier dus het reeds lang bestaande Fransch-Brit- sche meeningsverschil te behandelen voort vloeiende uit de uiteenloopende interpreta tie van art. 248 van het vredesverdrag dat den geallieerden „een privilège de premier rang" geeft op alle bezittingen en inkomsten van het Duitsche rijk en de Duitsche staten voor de betaling van de vergoeding. Van Fransche zijde redeneert men, dat op grond daarvan de geallieerden het recht heb ben Duitschland de aanvaarding van het rap port-Dawes op te leggen. Van Engelsche zijde wordt daaromtrent betoogd, dat dit slechts inhoudt, dat Duitschland niets van zijn in komsten mag vervreemden ten nadeele der schuldeischers, maar dat er voor de geallieer den verder geen rechten uit voortvloeien, zoo dat de Britsche stelling is, dat Duitschland moet worden gemaakt tot een „willing part ner" ten opzichte van de tenuitvoerlegging van het rapport-Dawes. De benoeming van deze juridische com missie is geschied op verzoek van Herriot, die waarschijnlijk hoopte op deze wijze zon der zelf al te veel in het gedrang te komen, de oppositie, die Poincaré altijd tegen deze Britsche opvatting heeft gevoerd, te onder vangen en op deze wijze den weg te banen voor de komst der Duitschers als gelijkge rechtigde deelnemers aan de conferentie. Hetgeen ook in overeenstemming zou zijn met den geheelen opzet van he.t rappor t- Dgwes, dat uitgaat van de instemming en welwillende medewerking van Duitschland. Van een komst te Londen alleen om inlich tingen te geven wil men te Berlijn dan ook niets wéten. Het orgaan van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken wijst er dan ook op, dat een dergelijke onderhande ling volkomen in strijd zou zijn met het rap port-Dawes, hetwelk op den voorgrond stelt, dat Duitschland vrijwillig lasten op zich neemt, die verder gaan dan de bepalingen van het Verdrag van Versailles en dat men dus Duitschland niet tot medewerking kan dwingen. In nauw verband met die te verkenen wel willende medewerking staat o.a. de nog onop geloste kwestie van de gedeeltelijke handha ving der regie in het economisch te herstel len gebied en de handhaving aldaar van een militaire bezetting, niettegenstaande de re den, waarom die militaire bezetting van het Ruhrgebied noodig heette, n.l. de bescher ming der ingenieurs, die 11 Januari '23 het Runrgebied werden ingezonden ter eigen machtige exploitatie van het pand, door het herstel van de economische en fiscale sou- vereiniteit van Duitschland in het bezette gebied vervalt. Zoodat de Duitschers daar over te Londen wel hun meening zullen wil len doen kennen. Bij al deze kwesties, die van uiterst teeren aard zijn voor het Fransche prestige, moet, wil men tot een voor het Fransche gevoel- aannemelijke oplossing geraken, met de noo- dige omzichtigheid worden t# werk gegaan. Veel zal daarom voor 't welslagen van het geen te Londen wordt geregeld, ervan af hangen, of men bij het doorzetten van het business-standpunt voldoende recht laatwe- dervaren aan de psychologische factor. Het onaangename werk van pillen slikken kan vaak veel verzacht worden. Ook hier geldt het c'est le ton qui fait la musique. De Duitsche regeering is blijkbaar zoo ver standig om te pogen door het op de lange baan schuiven van het debat over de bui tenlandsche politiek/in het stadium de moei lijkheden niet nog grooter te maken door eventueele Duitsche dissonanten, overtuigd als zij is van het gewicht van hetgeen thans voor Duitschland op het spel staat en hoezeer de levensbelangen van Duitschlandafhangen van den uitslag van den strijd te Londen. Volgens zoo juist ontvangen bericht heeft de tweede commissie Woensdagavond nog een zitting gehouden, waarin, naar vernomen wordt, overeenstemming is bereikt omtrent de militaire controle over de spoorwegen in het Ruhrgebied. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN BRAZILIË. Volgens berichten uit Santos trachten de revolutionnairen een wapenstilstand te ver krijgen, waarbij zij tevens verzoeken om waarborgen, dat geen vergeldingsmaatrege len zullen worden genomen. De regeering heeft geantwoord met een nieuwe krachtige actie. tenzij spoedig aan den strijd een einde komt en het transport wordt hersteld. DE VROEGERE GRIEKSCHE KONING TE LONDEN. Een draadloos bericht meldt, dat George, de vroegere koning van Griekenland, Woens dagavond uit Parijs te Londen is aangekomen, waar hij drie weken denkt te blijven. HUGHES BIJ DEN ENGELSCHEN KONING. De Amerikaansche staatssecretaris Hug hes en mevrouw Hughes hebben Woensdag bij den koning en de koningin geluncht. INBRAKEN TE LONDEN BIJ KLAAR LICHTEN DAG. Woensdag zijn te Londen bij klaarlichten dag twee inbraken gepleegd. In Bondstreet sloeg een man met een in zacht papier gewikkelden steen het ruit in van een juwelierszaak in Bondstreet en maakte zich, na een greep' in de. vitrine te hebben gedaan, uit de voeten. Hij werd later ge grepen. Te Londen Fiels, in Zuid Hackney, dron gen drie mannen een postkantoor binnen, sloegen den chef neer en maakten zich met een som ter waarde van 2400 gulden uit de voeten. EEN PANIEK IN EEN BIOSCOOP THEATER Bij een paniek in een bioscooptheater te Vera Cruz (Mexico), ontstaan tengevolge van het in brand vliegen van een film, wer den twintig kinderen gedood en zeventien gewond. EEN REGEERINGSCRISIS IN NOOR WEGEN. De quaestie van het drankverbod heeft Woensdag in Noorwegen een regeerings- crisis veroorzaakt. Het Lagting heeft de voorstellen der regeering tot opheffing van het drankverbod, en tot oprichting van een staatsmonopolie, met 22 tegen 16 stemmen verworpen. Het Odelsting had deze reeds eenige dagen geleden met 23 tegen 49 stem men verworpen. Woensdagavond heeft de regeering het parlement officieel kennis ge geven van haar aftreden. Gisteren zou Ko ning Haakon het ontslag der regeering aan- De regeeringstroepen hebben om Sao vaarc'en en de radicale partij uitnoodigen Paolo thans een voordeelige stelling inge nomen. Volgens Amerikaansche reizigers vertco- nen de rebellen teekenen van zenuwachtig heid tengevolge van de mislukking hunner ffogingen tot onderhandelen. Volgens een draadloos bericht hebben de regeeringstroepen verscheidene buitenwijken van Sao Paolo op de rebellen heroverd en brengen zij zware artillerie in stelling op plaatsen, van waar zij de «rebellen in hun macht hebben. De regeeringstroepen zouden thans de stad aan drie kanten hebben inge sloten en den rebellen zou nog slechts één weg overblijven om terug te trekken. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat na een bombardement van 48 uur de infanterie der regeeringstroepen een aanval heeft on dernomen op Sao Paolo. Verwacht wordt, dat deze slag beslissend zal zijn. Naar schat ting nemen meer dan 20.000 goed-uitgeruste soldaten aan den slag deel. De bewoners van de binnenlanden van Brazilië worden met hongersnood bedreigd, een nieuwe regeering te vormen. De nieuwe regeering zal, naar officieel gemeld wordt, heden gevormd worden met den vroegeren minister Mowinckel als premier en minister van buitenlandsche zaken. DE DEENSCHE ONTWAPENINGS PLANNEN. De Deensche minister van oorlog, Ras mussen, heeft reeds een en ander medege deeld omtrent zijn plannen tot volledige ont wapening van Denemarken, welke hij aan het parlement wil voorleggen. Leger en vloot zouden volkomen worden afgeschaft en in de plaats daarvan zou een reservepolitiecorps van 7000 man worden gemobiliseerd. Het zou optreden als grenspolitie, bij de douanen en de visscherij-inspectie, enz. Een aantal lichte kruisers e.a. kleine vaartuigen zouden voorts als zeepolitie optreden. De uitvoering van het plan zou voor de Deensche schatkist een enorme besparing betee kenen. DE MALARIA IN RUSLAND. Volgens de bolsjewistische bladen neemt de malaria in de Oekrajine een steeds drei gender vorm aan. Het aantai zie Ken neemt onrustbarend toe en is nu 21maal grooter dan verleden jaar. In sommige steden wor den dagelijks honderd nieuwe gevallen ge constateerd. De regeering erkent haar on macht de epidemie te bestrijden, omdat er groot gebrek bestaat zoowel aan medica menten als aan verplegend personeel. DE«PAANSCHE KONING GAAT VIJF MAANDEN NAAR ZUID-AMERIKA. Het Spaansche directorium treft reed.» toebereidselen voor het bezoek van den ko ning en de koningin aan de Zuid-Ameri- kaansche republieken. De reis van het ko ninklijke paar zal vijf maanden duren. EEN BOTSING VAN AUTOBUSSEN TE PARIJS. Een B.T.A.-bericht uit Parijs meldt, dat bij een botsing van autobussen 19 personer gewond zijn. Tegen de „Rote Fahne", die Woensdag een overzicht gaf van de statuten der nieuwe spoorwegmaatschappij, is een aanklacht in gediend wegens landverraad, te weten het publiceeren van staatsgeheimen. Verschillende bladen wijzen er op, dat deze vervolging den indruk wekt, dat men een stok heeft gezocht om het commu nistische orgaan te slaan. Toen het „Berl. Tag." onlangs de statuten van de goudbil- jettenbank publiceerde, heeft niemand er aanstoot aan genomen. EEN BESCHULDIGING TEGEN FRANSCHE MEDICI- Een beschuldiging die „I'Oeuvre" uit te gen de Fransche medici is van denzelfden aard als professor Hochenegg te Weenen, te gen de doctoren aldaar uitte en zooveel op schudding veroorzaakte, nl. dat sommige ge- neesheeren van de chirurgen, naar wie zij pa tiënten sturen, een bepaald en een vrij hoog percentage van het honorarium krijgen. Dit werkt natuurlijk in de hand, dat ook patiën ten, bij wie geen operatief ingrijpen noodig is, toch naar den chirurg worden gezonden. Wat daarvan het gevolg kan zijn geeft „I'Oeuvre" aldus met een voorbeeld uit het werkelijke leven aan Een vrouw van ongeveer 26 jaar had zich tot een bekwaam geneesheer gewend, omdat zij maagpijn had. .Deze behandelde haar op de beste wijze, de pijn verminderde wel, maar bleef niet weg. Toen raadpleegde de vrouw een anderen dokter. Deze onderzocht haar z.g. grondig en verklaarde, dat zij aan kanker leed en geopereerd moest worden. Hij verwees haar naar een chirurg, die zijn diagnose bevestigde en de operatie verricht te. De vrouw is aan de gevolgen overle- den. Volgens den eersten geneesheer, wiens ka rakter en bekwaamheid boven verdenking verheven zijn, was er echter geen sprake van dat de vrouw aan kanker leed. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Te Hangelsberg bij Berlijn sloeg de blik sem Woensdag in een troepje badende per sonen. Een 12-jarig meisje werd gedood, drie andere personen kregen ernstige brandwon den. i Menige huisvrouw slaakt een dergelijke verzuchting, als ze de kleine vlinders in de vertrekken ziet "rondvliegen. Zij komen nu uit hun schuilplaatsen, Waar zij den winter hebben doorgebracht. De tijd van hun verschijnen en verdwijnen hangt nauw samen met de temperatuur. In Mei of Juni beginnen zij te vliegen, in Sep tember of October ziet men ze niet meer. Iedere huisvrouw kent de kleine grijs hadden, rekent men tot de kleerenmot. Op de boerderij heeft men ook heel dikwijls te kampen met een andere motsoort, n.l. de graanmot. De vlinder legt de eieren op de graan korrels, de larven die ontstaan, voeden zich met de inhoud der korrels, de hulzen blijven over, die dan meestal door de fijne spindraadjes van de larve aan elkaar gere gen zijn. Vooral heeft men veel last van deze mot, waar het graan niet afgesloten 'j dicht bij het woonhuis bewaard wordt. Het grauwe vlinders, die zoo door het huis kunnen fladderen. Deze zijn op zichzelf^te kan men den strijd hiertegen aanbin den, door in den tijd, dat de motten vlie gen niet veel graan in voorraad te hebben en dat wat men noodig heeft voor voer, in "Iet schadelijk. Zij hebben een kort leven en doen niet veel anders dan een groot aantal eieren legden, ongeveer een 60 in ëelal, die elk afzonderlijk los tusschen wol len goederen, bontwerk, veeren of zijde ëelegd worden. Wanneer geen van deze stoffen aanwezig zijn, worden de eieren ook Wel tusschen katoen gelegd. iia 2 a 3 weken, komen kleine rupsen (larven) uit de eieren. Deze hebben voedsel hoodig en voeden zich met de hoornstof. Waaruit de wol bestaat. Dit zijn dus de eigenlijke boosdoeners, die de motgaatjes 'n de kleedingstukken maken, want zij knagen niet alleen dc uitstekende haartjes af, doch bijten op dc plaats, waar ze zich bevinden, het geheele weefsel door. Wanneer de larve volwassen is, spint z'j zich een kokertje van de geknaagde Wolharen, waardoor de bekende popjes "ntstaan, waaruit zich later weer een vlin dertje pnlpopt. Hoe kunnen we nu het beste dit schade lijke diertje bestrijden. In dc eerste plaats door het vlindertje te dooden, niet omdat *ij zelve schadelijk is, maar om te voorko ken, dat zij op meubelen en kleeren eieren 'egt. Het is echter zeer lastig om het vlugge diertje te vangen; zijn er veel in een ver trek, probeer dan eens om er s nachts een olielichtje te zetten, zij vliegen op hel licht aan en verdrinken in de olie. Heeft men den vlinder niet te pakken kunnen krijgen, dan moeten de eieren, die, ^ooals hierbove# gezegd is, los tusschen "et goed zitten, verwijderd worden, door Jutkloppen of uitborstelen van de stoffen, j it zou men dan echter om de 2 weken 'de duur van de ontwikkeling der larven), ®0eten doen, zoolang de motten vliegen. Maar omdat dit te tijetroovend is, doet nien veel beter de kleedingstukken, die n'et meer gedragen worden, goed weg te Huiten in kisten of kasten, die van te vo ren goed schoongemaakt zijn. Dit schoon maken is noodig om de ingesponnen lar- ^en uit reten of hoekjes te verwijderen.. an men er niet goed tusschen komen, sPuit er dan ten overvloede met een ma- jminespuitje nog wat benzine of terpetijn |n' Beide stoffen werken doodend op de arven. De kleedingstukken kunnen nog in dra"tenpapier gepakt worden, of er kan anfgr, tabak of peper tusschen gestrooid gorden, zoodat zij in de goed «luitende 'Men of kasten geborgen worden. De kisten moeten zóó sluiten, dat er i.ee» vlindertjes binnen kunnen dringen. °or de reuk van kamfer enz. worden zij a'geschrikt, doch er niet door gedood, zoo- a's velen ten onrechte veronderstellen. Heeft men de mot" in vloerkleeden, °ntwerk of stoelen, waar de boosdoener moeilijk te vinden is. dan kan de larve ook gedood worden, door vochtig maken met ,renzine. De motten, waarover wc het hierboven kisten of zakken bewaren. De korrels die achterblijven tusschen de reten van de vloer, moeten om dezelfde reden goed verwijderd worden. Na de schoonmaakbeurt kunnen de naden, nog met kalk of teer ingesmeerd worden waar door men zeker is, dat alles gedood is. De huisvrouw moet met evenveel zorg dc meelmot uit huis keeren, daar deze bij ge brek aan graan, haar eieren op wollen goed legt en de larven hetzelfde vernietigende werk verricht als de kleerenmot. Men weet, dat eenigen tijd geleden van wege de gemeentelijke arbeidsbeurs in Am sterdam een commissie in het leven werd geroepen, wier taak het is een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het voor vele huismoeders zoo funeste te kort aan dienst boden en middelen te beramen, waardoor het beroep van dienstbode meer gewild zal wor den dan de laatste tientallen jaren het ge val is geweest. De kwestie van hel dienstboden-tekort zouden wij gevoeglijk een internationale kunnen noemen. Nu Duitschland zich weer eenigermate heeft gerestaureerd en het huishoudelijk leven weer in meer normale banen kan worden geleid, voelt men daar te lande ter dege wat de emigratie naar Neder land van duizenden jonge vrouwen en meisjes beteekent. En van allen kant' wordt getracht de Duitsche dienstboden naar de „Heimat" terug te halen. In Frankrijk heeft men in het vorig jaar een poging gewaagd om uit de kolonin huispersoneel te betrekken. De proefne ming, op kleine schaal begonnen, is mis lukt. Dc kleurlingen bleken niet opgewassen tegen de verleiding van blinkend geld en mooie kleeren. Diefstallen waren aan de orde van den dag. En wat de goeden be treft, die bleken zich moeilijk te kunnen acclimatiseeren. Uit een artikel in het jongste „Maand- bulletin van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid" blijkt, dat ook in Engeland de toestand verre van rooskleurig is. Dc „Sectic voor Vrouwenarbeid" van den Nationalcn Vrouwenraad van Groot-Brittan- nië en Ierland, aldus lezen wij, heeft in het afgeloopen jaar, op verzoek van mrs. Win- tringham (een der vrouwelijke leden van hef j Engelsche Parlement, een hoogst belangrijke enquête oheguden naar de oorzaken van het heerschende dienstbodentekort. Vragenlijsten werden uitgezonden naar de (85) afdeelingen, die de Engelsche Raad, over het geheele land verspreid, bezit, en de antwoorden werden tot een rapport ver- eenigd. Wij leeren er uit, dat in hoofdzaak het tekort moet worden geweten aan oorzaken, uit den oorlogstoestand ontstaan. In die jaren toch zijn vrouwen en meisjes, die onder normale omstandigheden in „huiselijke diensten" haar brood zouden hebben ver diend, bij duizenden de munitiefabrieken binnengetrokken, waar zij gewend raakten aan hoog loon benevens een mate van vrij heid, als met een betrekking in een gezin nooit gepaard kan gaan. Tijdens de malaise en de daaruit voort vloeiende werkloosheid in de industrie is de trek naar het (dienstbodenberoep weliswaar weder sterk vergroot, maar nu doet zich een ander nadeel gevoelen, door den oorlog ver oorzaakt: nl. het gebrek aan behoorlijke scholing van het vrouwelijk dienstpersoneel. De aigemeene verarming toch heeft vele aanzienlijke families genoopt, hun vrouwe lijk huispersoneel niet onbelangrijk te doen inkrimpen, zoodat de gelegenheid thans maar al te vaak ontbreekt, om als keukenhulp of als lcerlinge-werkmeisje in het gezin voor de taak van volslagen dienstbode te worden bekwaamd. De huishoudcursussen, van overheidswege in verschillende centra georganiseerd, zijj aldus het Rapport niet ten volle een succes geweest, aangezien „dc schoolsche opleiding onder de genormaliseerde" (dus onveranderlijke „voorwaarden en inrichting van een cursus niet de geschikte voorberei ding vormt voor een betrekking in indivi- ducele huishoudingen", waarmede dus de Engelsche commissie toont, voor het dienst bodenvak aan opleiding volgens het leerling stelsel boven schoolvorming, de voorkeur te geven, Een knoopsgat hier of daar in een kleeding- stuk kan iets heel leelijks zijn, ihaar ook evengoed een versiering, 't Ligt er maar aan, hoe het gemaakt is. In plaats van een drukkertje ergens aan te zetten en dat te verstoppen onder een knoop, die er boven op komt en dus eigenlij k geen dienst doet, kunnen we ook de moeite nemen een aardig knoopsgat te werken, dat soms zeer veel effect maakt, vooral op herfst- en winter japonnen of blouses. Zoo is b.v. een ovaal knoopsgat als dat van onze eerste teekening zeer goed voor zwaardere stoffen. We knippen een boot- vormige opening, groot genoeg om de .knoop door te laten. Nu omwerken we de geheele opening met de knoopsgatensteek. Als we daarmee klaar zijn, maken we den ovalen vorm nog sprekender door met den platten steek aan beide uiteinden enkele steken te werken, steeds kleiner wordend. Wc laten ze iets verder doorgaan dan de plaats waar het knoopsgat ophoudt. Het tweede knoopsgat is eveneens boot- knoopsgatenkoord gewerkt. De uiteinden zijn met de festonneersteek agfewerkt, waaromheen nog 'n kleine versiering is aan gebracht. Dit knoopsgat is zeer geschikt voor gabardine en dun fluweel. Op 'n kleurige stof maken we 't van zwarte zijde, terwijl ook j'n* afstekende kleur zeer aardig kan staan. De derde afbeelding toont nog een andere variatie. Hier is het knoopsgat zuiver recht hoekig gehouden. Aan de hoeken mogen de festonneersteken niet met de ronding mee- taan, zooals bij gewone knoopsgaten, maar we hechten af en maken de korte zijkanten apart. Bij het maken van dit laatste knoops gat, moeten we een smal rechthoekig reepje stof uitknippen. Onze lezeressen zullen vrij zeker met be langstelling vernemen welk een voornaam handelsartikel de haarnetjes zijn, die haar lokkige haren voor wanorde behoeden. Duizenden en duizenden handen houden zich in de Chineesche provincie Shantung onledig met netjes van menschenhaar te knoopen. Van uit China worden in één jaar meer dan 144 millioen haarnetjes verzonden, welke een waarde vertegenwoordigen van over de 10 millioen gulden. Voor ongeveer 12 jaar hadden Duitsch land cn Oostenrijk het wereldmonopolie, met Strassburg als handelscentrum. In China is deze industrie van betrekkelijk jongen datum. Toch is op het oogenblik China de allervoornaamste, zoo niet de eenige leverancier van haarnetjes. Nergens zijn dan ook de werkkrachten zoo in overvloed te vinden en zijn de loonen voor handenarbeid zoo laag als in het Hemelsche Rijk. Boven aan de lijst van afnemers staat Amerika. Boor Amerika werden in een jaar 115 millioen haarnetjes van China gekocht. Engeland en Frankrijk zijn ook belangrijke koopers. De netjes -worden enkel en dubbel gemaakt en worden in drie maten in den handel gebracht, n.l. 10/38, 12 38 en 38/40. Als we zelf ons ondergoed maken, hoe graag versieren we 't dan met borduurwerk Maar wat een tijd rooft zoo'n Engelsch gaat jes-borduursel met al z'n fijne priegel-steek- jes. Wat we aan geld winnen, verliezen we aan tijd. We kunnen er ons wel 'n beetje „af" maken en in plaats .van open borduren, de rondjes en ovaaltjes met aardige steekjes vullen, Ten eerste gebruiken we de gewone festonneer- of knoopsgatensteek, zooais onze eerste twee afbeeldingen laten zien. Van een ovaal blad omwerken we den omtrek met dit eenvoudige steekje, terwijl we het rondje er geheel mee vullen, doordat we elke nieuwe steek, precies in 't midden inprikken. Voor bloemen gébruikt men de ketting steek met een achtersteek. Maken we deze steekjes niet in de rondte, maar 'n paar zeer lange, naast elkaar, zooals op de 4e afbeelding, dan doen ze meer den dienst van blaadjes. vormig. De lange zijkanten zijn op een smaldie ook zeer voldoen en heel vlug gaan. SEIZOEN-OPRUIMING. m Winkelchef: „En u wenscht, m'nheer?" Echtgenoot van een koopziek vrouwtje: „Dat je nou eindelijk 'ns want jullie ruïneeren mij met je gelegenheidskoojes en opruimingen!" finaal opruimt, HET NIEUWSTE AMERIKAANSCHE KINDERSPEELGOED. De rijke Amerikaansche kinderen kunnen zich de weelde veroorloven, in plaats van poppen levende aapjes te bemoederen. De warme, langharige Teddybeerstof, die veel voor kinderjasjes is gebruikt, is meestal lichtkleurig en daardoor gauw vuil. Mén kan ze echter op de onderstaande wijze zeer goed wasschen. Doe drie handenvol zeepvlokken of geraspte zeep in een emmer kokend water en laat dit zoover afkoelen, tot de tempera tuur is bereikt, die men behoeft om flanellen goed te wasschen. Voeg dan twee handjes zout bij het water en dompel er het teddy beer kleedingstuk in, dat tevoren duchtig is|uitgeborsteld. Men haalt het nu op en neer door het water, zonder wrijven. Dit wordt nog tweemaal in nieuw water, zeep en zout herhaald. De derde maal gebruikt men wat minder zeep en slechts een handjevol zout. Naspoelenjin koud water. Is de stof volmaakt droog, borstel haar dan op met een schoonen borstel en kam haar tenslotte uit. Volgens de jongste statistische gegevens zijn er in Rusland negen en een half millioen meer vrouwen dan mannen. De Amerikanen maken van deze omstandigheden reeds ge bruik, door bijzondere immigratie facilitei ten de vrouwen in de gelegenheid te stel len naar Amerika te verhyrizen. Men hoopt dat aldus een einde zal komen aan den dienstbode-nood in de Vereenigde Staten. STERKE BOTER krijgt haar oorspronkelijken, geurigen smaak terug, wanneer men ze eerst met versche melk, daarna met water kneedt. Het boter- zuur.lost zich in de verschc melk op. TOT VERFRAAIING DER KAMERS draagt het smaakvol groepeeren van bloemen en planten enorm bij. De gebruikelijke bloe mentafel is niet altijd de beste of meest ge- wenschte plaats; want daar men uit den aard der zaak hierop de planten en bloemen in een kleine ruimte steeds nauw aaneen gesloten moet houden, worden zij meestal in hun groei zeer belemmerd. Wie steeds fraaie, gezonde planten en een goed uit ziende bloementafel wil hebben, moet de oudere planten telkens door nieuwe vervan gen. De vrije groepeering van bloemen in onze kamers is eerstens veel beter voor de plan ten zelf en zal ook zeker eene veel grootere voldoening aan ons schoonheidsgevoel geven, dan die samengedrongen planten op een tafel. Voor dit doel worden' veel bloemenstaan- ders gebruikt. Een zeer fraai effect maakt het ook, wanneer men grootere planten in potten of sierlijke kuipjes hier en daar o» den vloer plaatst. Natuurlijk is het van het grootste belang voor de planten, 't zij groote of kleine, dat men voor versche lucht en frisch water op tijd zorg draagt. HET BREIEN. Breien is een vrouwelijk handwerk, noch- thans hielden de mannen zich eertijds daar ook mee bezig. Volgens sommigen was dit handwerk reeds in de 13e eeuw in Italië bekend, anderen beweren nochtans dat het de 16de eeuw in Spanje uitgevonden werd. Vóór dien tijd waren de kousen door de kleermakers uit laken vervaardigd. Doch van Spanje kwam het breien naar Enge land en Schotland over. Door Hendrik VIII werden de eerste zijden kousen gedragen, en het was een graaf van Pembroke die dc eerste gebreide wollen kousen droeg. William Rider was ongeveer in 1521 de eer ste kousenbreier in Engeland, In Duitsch land werd dit werk ook nog al tamelijk veel door mannen gedaan, om later zoo goed als geheel in vrouwenhanden over te gaan. VLEKKEN UITMAKEN. Lauw water is heel goed om melk- of eivlekken uit linnengoed te maken, wan neer het dadelijk toegepast wordt; maar zijn de vlekken al eenigszins ingedroogd, dan moet het goed in koud water geweekt worden, waaraan wat huishoud-ammoniak is toegevoegd. RAAPSTELEN MET AARDAPPELEN EN WORST. 8 a 10 bosjes raapstelen. 10 gr- zout. 1 'i K.G. aardappelen. 500 gr. versche worst. 50 gr. vet of boter. Bereiding. De raapstelen schoonmaken, fijn snijden, goed wasschen en gaar koken in niet al te veel kokend water met wat zout. Zoodra de raapstelen gaar zijn, de in vieren gesneden aardappelen onder in de pan leggen en zorgen, dat er zooveel vocht op is, dat ze halverwege onder staan, daarop de raapstelen leggen, alles laten doorkoken tot de aardappe len zacht zijn en daarna flink door elkaar stampen. De worst in lauwwarm water wasschen en op enkele plaatsen in het vel prikken. Het vet of de boter in een koekepan laten smelten en daarin de worst langzaam aan alle kanten lichtbruin en gaar bakken, ongeveer 20 i 30 minuten. Met een gedeelte van het vet, waarin de saucijsjes gebakken zijn, de stamppot stoven en de overige jus er afzonderlijk bij presentee ren. Om de handen bij het koken niet te beder ven, moet men nalaten warme pannen zonder pannelappen aan te vatten. Deze kan men gemakkelijk zelf breien van grof ongebleekt katoen of men kan ze zoo koopen. Gedurende en na het koken moet men de handen slechts met lauw water wasschen om het sorineen van de huid te voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5