Intern. Eucharistisch Congres $paarne-&ank aarom Eerw.Zusters Ursulinen F Leekepreeken. Gedenkalbum Int. Eucharistisch Congres r Omdal abak m Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. #1* Zaterdag 26 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15799 Aan onze Lezers. Wij berichten hiermede, dat voor de lezers van ons blad verkrijgbaar gesteld wordt een prachtig Gedenk-Album van het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam. Dit album zal gedrukt worden op zeer fraai papier en bevatten 100 of meer platen over het Eucharis tisch Congres. Het formaat zal zijn 25X32 c.M. en het zal ver schijnen in een omslag in twee kleuren gedrukt. Een exemplaar van het Album zal aangeboden worden aan Zijne Heiligheid den Paus, een aan Z. Em. Kardinaal van Rossum, alsmede aan de Hoog waardige Bisschoppen van Nederland. Wij zijn er van overtuigd dat al onze lezers dit album gaarne zullen willen bezitten. De prijs zal slechts zijn 1.per exemplaar. Voor dien uiterst lagen prijs zal men een herinnering hebben aan het feit, dat te Amsterdam een Interna tionaal Eucharistisch Congres gehouden werd, die een menschenleven lang zal worden bekeken en besproken. Het kan worden afgehaald aan onze bureaux, of besteld worden aan de agenten van ons blad. Men gelieve evenwel spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons of aan onze ver tegenwoordigers te doen. Wanneer eenmaal de be schikbare oplage uitgeput is, kunnen geen exem plaren meer worden verstrekt. De uitvoering der bestellingen begint op 4 Augustus en geschiedt zooveel mogelijk in volgorde waarin ze zijn binnengekomen. DE ADMINISTRATIE. Uit de Nederlandsch© Sectie. De avondvergade ringen. Enthousiaste ontvangst van den Kardinaal legaat. Belangrijke mededeelingen van het Con gres-bureau. NT- De Bank moet Uw vraagbaak zijn op elk gebied dat Uwe finantieën raakt, voor be legging, voor credieten, voor handelstran sacties van eenige omvang, voor assurantie, omtrent alles moet Uw Bank U kunnen inlichten. Kardinaal Schuite in den tuin van zijn gastheer, den heer J. W. A. Beynes. Mgr. Gallier verlaat de Hollaudsehe sectie. breeds meer dan 30 jaren als DE BESTE word!erkend!!! Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. MISSIEGEBIED: Oeganda Midden-Afrika). Kardinaal Dubois verlaat de Fransche Sectie. Het gropte Christusbeeld op het Stadion in het atelier van den Haarlem- schen beeldhouwer Maas. Haarlem en Agentschappen: 1 er week 0.25 £er kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en e abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No, 5970. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertenfiën 35 cents per reveil Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct- per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bi; vooruitbetaling. 42. °E ARME CHRISTUS EN DE PRALENDE CHRISTENHEID. Mag ik mijn nuchtere leekestem ook even "lengen in de machtige symphonie van Eucharistischen lof, die deze heele week in Nederlands hoofdstad gejubell heeft en zich morgenmiddag zal oplossen in het „Tantum Crgo van honderd tongvallen en dialecten, In de ééne dankzegging van tienduizenden ®an den Koning der Koningen, verborgen zijn onvolprezen Sacrament? Dan zal het llJn om de klein-menschelijke gedachte, Welke in deze glorievolle dagen door het hoofd van sommige aardwurmen schijnt te 'Poken, een oogenblik op de punt van °nze pen te nemen en te ontleden op de manier, waarop wij wekelijks gewoon zijn een gemoedelijk onder-onsje een men schelijke deugd of ondeugd, een goede of hwade eigenschap, een verkeerden of lof- Waardigen toestand te bespreken. De gedachte, die wij op het oog hebben, is vervat in de woorden door Dageraads mannen op de Amsterdamsche straatstee- "en gekalkt: „Christus was arm en liep harrevoets. De beteekenis is duidelijk: Christus werd fieboren in een beestenstal en predikte later door woord en voorbeeld ootmoed en ne derigheid. De Katholieken, die Zijn navol gers willen heeten, zetten nu een huldebe- tooging op touw, welke in het uiterlijk ver, '°on, weinig met de figuur van den armen dezus overeenstemt. Of wel zooals Wibaut 'n hel Volk schreef: „De weelde en rijkdom, die bij dit con- ikes ten toon gespreid werden, zijn inder daad in schrille tegenstelling met de nede- bge gestalte van den Christus, En het zou een makkelijke spot zijn om diens armoedig fiewaad te vergelijken met de op dit kon- Éres voorgeschreven feestkleeding van Priesters en leeken...." Inderdaad „een makkelijke spot!'' Wij 2ouden er dan ook niet aan denken over deze „schrille tegenstelling" te schrijven, Wanneer het enkel te doen was, om te Polemiseeren tegen Dageraadsmenschen en "enegaten. Maar ook onder ons Katholieke volk hoort men nu en dan wel eens de domme opmerking maken: waarom zooveel Pracht en praal in onze kerken; waarom .gouden tabernakels, gewijde vaten met *delste,eneij, priestergewaden van dure zijde en kostbare kant? Waarom dit alles, terwijl er zooveel gebrek geleden wordt buiten de Kerk en Christus Zelf, Die arm en naakt ter Wereld kwam, toch moeilijk die tegenstel ling kan goedkeuren? 't Is zoo menschelijk, dat die gedachten °ok nu weer opgekomen zijn, nu in Am sterdam zooveel rood van Kardinalen en Zooveel purper van prelaten gloeide; nu de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders met zooveel statie werden ontvangen en zelf ontvingen; nu een file van auto's, uren 'ang mannen in ambtsgewaad of feestkleedij v0erde naar den gezant van den Paus, die °P zijn beurt weer afgezant is van den '"rmen Jezus. O, ze zijn zoo menschelijk, deze gedach- ten; maar ook zoo kleinzielig. Wanneer zal het toch eens lukken, dat valsche mede lijden met de armen voor goed het masker Van den valen nijd af te trekken. Want, .Willen wij de waarheid zeggen, zonder 'chromen, zooals wij dat in onze leeke- Preeken gewoon zijn te doen dan moeten ,v'i deze verzuchting over den praal in °nzen Roomschen godsdienst kwalificeeren als stille afgunst, als gemaskerden nijd. Bij eenig nadenken spreekt de verheven be doeling van den luister in onzen Katho lieken eeredienst toch voor zich zelf! De Kerk, die zich als de eene ware, als de door Christus zelf gestichte beschouwt, die volgens Sint Paulus Christus' Bruid is, die in de H. Eucharistie belijdt God Zelf onder broodsgedaante te bezitten, zij zou zich niet naar best vermogen opsieren, om haar Koning en Heer, haar Vorst en Bruidegom zoo waardig mogelijk te huldigen? De Kerk, die in alle opzichten steeds toont en getoond heeft, de menschelijke behoeften zoo uitnemend te begrijpen, zou zij op dat punt onmenschelijk zijn? Ja, onmenschelijk! Zelfs in de eenvoudigste stulp versiert men de wanden desnoods met papieren bloemen bij een bruilofstfeest. De straten der steden worden opgesierd met guirlandes en eere poorten om 'n wereldsch vorst of grootwaar- digheidsbekleeder te ontvangen. Wat wor den er dikwijls groote sommen gespendeerd om uiting le geven aan onze blijdschap, eerbied of dankbaarheid. En terecht! Wan neer de ouders van een groot gezin het gebracht hebben tot een vijftigjarigen echt, moeten de kinderen dan aankomen met de mededeeling: wij hebben ter eere van dezen dag een offertje aan de armen gegeven en verder: leeft gelukkig!? Maar als bet' dan voor de hand ligt, dat wij menschen onze liefde en dankbaarheid toonen door feest gaven, zouden wij onze matericele offers dan weigeren aan den levenden God onder ons? Zouden wij niet alles doen om zijn tempels op te sieren, de dienaren Zijner altaren te kleeden in kostbare feestgewa den, den Hemel, waarvan Hij ons door. Zijn wezenlijke tegenwoordigheid hier een afspiegeling geeft, door gezangen en bloemen en wierookgeuren onder ons te verzinnelijken. En zouden wij ook in zijn afgezanten en vertegenwoordigers niet naar best vermogen Hem ccren, Die den priester stand zoo hoog verheven heeft? En wat wil men dan den Christus tegen de Hem verheerlijkende Christenheid uit spelen? Hebben wij de veroordeeling van dien opzet niet uit zijn eigen mond? Toen Christus bij Simon aanzat en daar een vrouw kwam, die Hem de voeten balsemde met kostbare specerijen, toen was er ook iemand, wiens naam het nageslacht slechts met huivering noemt, die in zich zelf morde: waarom al die verkwisting; het ware beter geweest het geld te geven aan de armen! En wat zegt het Evangelie? Christus wees den zoogenaamden advocaat van de armen af: De armen hebt gij altijd bij u! En de „verkwistende vrouw werd zalig geprezen: „Tot de laatste dagen .der wereld zal haar naam genoemd worden!" Ziedaar het antwoord van den armen Christus. De Kerk heeft op Zijn woord het voorbeeld gevolgd van Maria Magdalena en heeft Judas den rug toegekeerd. De armen hebben wij altijd bij ons en zij, die Chris tus' tempels sieren en eerbied hebben voor Zijn dienaren, zij zijn het ook altijd op wier liefdadigheid voor de armen nimmer ver geefs een beroep wordt gedaan. Maar wie beweren de armen te willen steunen met wat aan kerk en priesters moet worden onthouden, zij zijn het gewoonlijk ook, die de hand houden op eigen buidel en met een jaloersch oog blikken, naar het geld, dat be steed wordt voor den luister van den eere dienst. HOMO SAPIENS. UIT DE SECTIE-VERGADERINGEN. In een deel onzer vorige oplage deelden wij reeds het een en ander mee omtrent de besprekingen in de Sectie-vergaderingen van gisterenmiddag gehouden Hieronder la ten wij van de besprekingen in de Neder- landsche sectie gehouden en wel van de redevoeringen van baron van Wijnbergen en pater Joachim, nog een meer uitvoerig overzicht volgen: Meende ik in de eerste plaats de aan dacht te moeten vragen voor het kind, het gezin in zijn geheel zij verder zoodanig, dat het strekke tot bloei van het Eucharistisch leven. En tot dat doel werkt, naar ik meen, zeer sterk mede de toewijding ,van het huisgezin aan het H. Hart de Intronisatie van het H. Hart in het huisgezin. Is de plechtigheid zelve reeds indrukwek kend op gezette tijden vinden de leden Rede van Mr. A. Baron van Wijnbergen. Is de titel, door dr. Schaepmann z.g. aan Amsterdam gegeven, „de Broodstad aan het IJ," ooit meer in overeenstemming met de werkelijkheid geweest dan in deze da gen, nu Amsterdam het onschatbaar voor recht geniet het Internationaal Eucharis tisch Congres te zien gehouden op zijn grondgebied, de gansche katholieke we reld hier ziet vertegenwoordigd om lof, dank en eer te brengen aan Jezus in het H. Sacrament, vraagt spr.? Gevraagd wordt van mij voor U te ont wikkelen, op welke wijze, met welke mid delen het huisgezin zal kunnen bevorderen, dat de effecten der H. Communie verkregen worden, Maar, zal men wellicht vragen bestaat dan verband tusschen familieleven en Eucharistie? In onze gezinnen zijn wc zelf heer en meester; daar hangt de inrichting geheel van ons af. Daar hebben we dus de gele genheid eens te laten zien, hoe de katho lieke maatschappij zou wezen, gelijk onze religieuze Orden en Congregraties het op zoo volheerlijke wijze doen. En toch, moeten wij niet eerlijk beken nen, dat onze gezinnen vaak heel wat blij ven benede de verwachting, die daaraan, gelet op het praedicaat „katholiek," dat ze voeren, mag worden gesteld? Het geven van godsdienstonderricht be- hoort 't is onnoodig er aan te herinne ren uit den aard der zaak tot de taak van den Priester. Maar de ouders hebben niettemin een aanvullende taak te vervul len, in 't bijzonder mede te werken, opdat, nu de kinderen van onzen tijd het onschat baar voorrecht hebben op zoo jongen leef tijd te worden geroepen tot Jezus in het H. Sacrament, zij dan ook ten volle de vruchten daarvan plukken mogen. Bij het kind, worde het besef aange kweekt, dat het tot Jezus mag spreken, met Jezus mag omgaan, niet slechts zooals met vader en moeder of met den onderwijzer, maar dat het met Jezus mag omgaan op die intiem-vertrouwelijke wijze, als het omgaat met kameraadjes van gelijken leeftijd; voorgehouden worde, dat Jezus 't zóó het liefste heeft. Dan zal de kindercommunie het gewenschl effect vertoonen. van 't gezin zich terug aan den voet van 't beeld van het H. Hart, terwijl de aanwezig heid zelve van dit laatste er toe brengt te denken om te gaan tot die bron van gena^ de, tot Jezus' Goddelijk hart, hetgeen niet anders dan bevorderlijk voor het Eucharis tisch leven wezen kan. Wil men bereiken, dat het huisgezin niet slechts in naam, maar in werkelijkheid Ka tholiek zij, dan zal het gezamenlijk gebed niet mogen worden verwaarloosd. Is zoo het huisgezin ingericht, dan zal daarin ook het besef opleven, dat wij, in alles onvermogend, in 't H. Misoffer 't groo te middel hebben om onzen plicht van aanbidding, voldoening, dankzegging en smeeking te vervullen. Toch, heden is zulks vaak niet het geval, getuige althans, in verscheidene plaatsen het kerkbezoek in de week. Was werkelijk de overtuiging diep gevestigd van het onschatbaar voorecht, gelegen in 't bijwonen der H. Mis, het getal dergenen, die in de week ter kerk komen, zou beduidend grooter zijn, al moet met blijdschap erkend, dat door de in velschil lende plaatsen de laatste jaren getroffen organisatie, daarin verbetering gekomen is. Maar zoo ergens, dan ligt op dit terrein nog een zoo groot gedeelte braak. En gevraagd mag worden, dat hieraan geheel bijzondere aandacht worde gewijd. Maar ook hier mogen de dienstboden niet vergeten worden. Dwang zal ook ten opzichte van hen niet het meest passend middel zijn. De regeling der huishouding zij echter zoodanig, dat ook voor de dienstbo den gelegenheid is in de week nu en dan de H. Mis bij te wonen, terwijl, mocht die gelegenheid niet worden benut, aan de vin dingrijkheid der huisvrouw zal moeten wor den overgelaten, den weg te vinden, waar langs, zonder directe pressie uit te oefenen, den dienstboden wordt onder het oog ge bracht, dat zij, terecht willende behandeld als leden van het gezin, dat ook de praktij ken, de godsdienstige praktijken van het ge zin, hebben in toepassing te brengen. En eindelijk zal bet huisgezin zooveel kunnen bijdragen, opdat de effecten der H. Communie worden verkregen, wanneer be vorderd wordt in 't gezin godsdienstige strooming. wanneer gezorgd wordt, dat de leden varx 't gezin steeds verkeeren in zui- ver-Roomsche atmosfeer. Gemakkelijk is dit niet, te meer niet, wijl hier niet zoo concrete aanwijzingen kunnen worden gegeven als in de zooeven bespro ken gevallen, wijl hier rekening is te hou den met tal van omstandigheden, wisselend voor de verschillende groepen der bevol king, wijl hier in 't bijzonder men zich hoe den moet voor gegrond verwijt, dat men aan de gezinnen eischen zou stellen, die niet gesteld mogen worden. Men behoeft niet te vreezen, dat bij in tenser godsdienstig leven met levensge woonten moet worden gebroken, die alles zins te verdedigen zijn. Volkomen blijve er kend, dat er in de maatschappij verschillen de rangen en standen zijn, en dat de levens wijze in de verschillende kringen wel steeds verschillend zal zijn en blijven en daarom een beroep van den een op den ander vaak niet ontvankelijk zal wezen, mits allen maar steeds, ook in den huiselijken kring, willen bedenken, dat zij steeds in Christus' naam hebben vergaderd te zijn, en Christus dan ook in hun midden wezen zal. Neen, wij moeten niet singulier, wij moe ten niet „weltfremd" worden; onze levens wijze zal een veel meer apologetisch ka rakter dragen, als wij toonen in de wereld te kunnen leven zonder van de wereld te zijn; de dames onzer hoogere standen zullen een voortreffelijk werk juist verrichten, sis zij toonen, dat een Eucharistisch leven haar leert verstaan in alle opzichten op ende op femme du monde te wezen zonder te wor den femme mondaine. Dit ter geruststel ling vooropgesteld zijnde, moge ik op en kele punten wijzen zonder aanspraak te maken op volledigheid die, naar ik meen er toe kunnen bijdragen, dat het katholiek gezin zij, zooals mag worden gevraagd. De wandversiering toone aan hem, die binnen komt, dat hij komt in Roomsch gezin, niet alleen wegens de afwezigheid van zaken, die daar niet behooren te zijn, doch ook op positieve wijze. Vóór alles zij aanwezig het kruisbeeld, maar verder zullen ook een of meer voorstellingen van religieuzen aard er het hare toe kunnen bijdragen, dat de stemming zij, als in 't katholiek gezin mag worden verwacht, bovendien eventucele bezoekers tot nadenken, ook tot navolging kunnen brengen. Ten slotte de dagverdeeling in het huis gezin. Bij de verdeeling der dagtaak, bij 't aan richten van feestjes, bij 't nemen van ont spanning altemaal zaken van onbetwist baar nut, en die zooveel kunnen bijdragen juist om den familieband hechter te maken worde 't godsdienstig leven niet uit het oog verloren. Van het uur, waarop 's-avonds ter ruste wordt gegaan is vaak voor een goed deel afhankelijk, of 's-morgens het H. Misoffer zal worden bijgewoond, en zal worden ge communiceerd Wordt het in voldoende mate in het oog gehouden? Bij de opening van Eucharistische Con gres te Rome in 1922 zeide de Paus: „Ik wil zeggen, dat inderdaad met de hervat ting der glorierijke reeks van Eucharisti sche Congressen door de genade Gods en de oneindige goedheid van Eucharistisch H. Hart van Jezus de universeele pa cificatie, welke de eerste, onontbeerlijke voorwaarde voor eiken socialen her-opbouw is, moet beginnen en ook zal beginnen. En juist in den terugkeer van de menschelijke samenleving naar Jezus Christus, in den te rugkeer ook naar Jezus Christus in het vol le leven der maatschappij, moet de bron van een dergelijke herleving gezocht wor den, een herleving, welke de kern, de ze kerste en krachtigste kern, zelfs de eenige zekere en krachtige kern voor elkanders herstel is Wij zien op heden de wereld in angst en. vreéze vragen, welke haar lot in de naaste toekomst wezen zal. Zij zoekt hulp en redding overal, alleen bij Christus niet. Wij katholieken hebben het verstaan, in 't bijzonder door den krachtigen oproep van Paus Pius X Z-g., dat vóór alles heil en uit komst moet gezocht bij Jezus in 't H. Sa crament, heil en uitkomst moet gezocht in de veelvuldige en dagelijksche Communie. Moge het katholiek gezin zich zóó vor men, dat de effecten, die in de H. Commu nie kunnen worden bekomen, ook werkelijk worden verkregen. Rede pater Joachim SS.CC. INTRONISATIE VAN HET HAReT VAN JEZUS IN NEDERLAND, IN VERBAND MET DE GODSVRUCHT TOT DE H. EUCHARISTIE. De Intronisatie van het H. Hart van Je zus in de huisgezinnen is de officieele en sociale erkenning van het Koningschap van Jezus' H. Hart over de christelijke huisge zinnen; de uitdrukkelijke erkenning, die waarneembaar en blijvend gemaakt wordt door het beeld van het Goddelijk Hart op 21 en 22 Juli: Toelatingsexamen. Nieuw Schooljaar begint 1 September. plechtige wijze te bevestigen op de eere plaats der woning en door de akte van toe wijding. Door die heerschappij van het H. Hart in het gezin wil de Intronisatie lang zamerhand het sociale rijk van Jezus ves tigen, Zijn Koningschap van lieide doen uit roepen over geheel de aarde en eerherstel geven voor de algemeene miskenning Zijner souvereiniteit. Waarom nu tijdens dit Eucharistische Con gres spreken over de Intronisatie van hel H. Hart? Omdat zij een der meest practische middelen is, om de menschen tot de H. Eu charistie te voeren. Immers: 1, Door het Intronisaliewerk wordt de voU le aandacht gevestigd op de voor bet armza lig menschenhart meest aantrekkelijke hoe danigheid van Jezus: op Zijn matelooze lief de, Zijn barmhartigheid en medelijden. Even als eertijds scharen in Judea en Galilea zullen de menschen zich hierdoor onweer- staanbaar voelen aangetrokken tot den Goe den Meester. Dien zij dus gaarne zul.en be zoeken in de kerk en ontvangen m de n. Communie. 2 Door de Intronisatie 'erkennen de ge zinnen het H. Hart van Jezus als hun lief- devollen Koning, en deze erkenning wordt door ouders en kinderen schriftelijk onder teekend en zoo weten zij zich door een eereplicht gebonden, om de wenschen var hun Liefdekoning te vervullen: Zijn vurigste wensch is de veelvuldige Communie Zijnei kinderen. t 3 Door de gebeden van het Ceremomee_ beloven zij zelfs uitdrukkelijk de vungheic te onderhouden „door het veelvuldig ont vangen der H. Communie". 4. Het Ceremonieel vraagt ook. dat alle huisgenooten communiceeren op den Intro- nisatiedag en op den verjaardag daarvan en dat de priester in zijn toespraak wijze op verlangens van het H. Hart, dus ook heej bijzonder op de eerherstellende Communit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1