Het 27ste Intern. Eucharistisch Congres. ZONDAG. DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLAD' IT UIT 12 BLAD' Maandag 28 Juli 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15799 De Kindercommunie in het Stadion. De sluitingsplechtigheid van Zaterdagavond De groote Zondag; de Kardinaalsmis in het Stadion; de processie in de open lucht. Enorme geestdrift en belangstelling. Het aantal bezoekers wordt op 70.000 geschat. Een greep ui De kindercommunio in hel Stadion, De KardinaalS'mis in het Stadion. de processie; de Oostersche Bisschoppen. n Haarlem en Agentschappen: 1er week f 0.25 Per kwartaal 3-25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Be abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE RLEMSGHE Advertenfiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat- sing; elke regel meer 15 ct., bij. vooruitbetaling. DE KINDERCOMMUNIE IN HET STADION. t Was Zaterdagmorgen in de buurt van het Stadion zóó druk, alsof daar een bui tengewoon „belangrijke" voetbalmatch ge speeld zou worden. De trams laqdden steeds meer drommen menschen uit en over,de trot toirs bewoog zich een haast eindelooze stoet. En overal klonken kinderstemmen met in gehouden blijden toon. 't Was nu hun dag, de dag der kleinen en reinen van hart. Het speelveld met zijn carré van tribunes was nu een kerk geworden. Midden in het paviljoen stond het altaar, een breede offer tafel, waarop het groote gouden kruisbeeld en de kandelaars der Haarlemschc kathe draal prijkten. Aan vier zijden was het pa viljoen omsloten door Communiebanken wier blankwitte dekkleeden fel afstaken te gen het groen van het podium en de frissche grasvelden. Rondonj stonden of knielden in huil witte koorhemden de priesters, dis straks aan de kinderen de H. Communie zou den uitreiken. 1 Ja, 't was nu een groote openluchtkerk. Het kruis op den top van het paviljoen, op de hoektransen de hooge engelengestalten met gestoken bazuinen, in het front de grootsche Christusfiguur als aan den gevel Van een godshuis. Er was ook kerkstemming. Het gestommel bij het binnenkomen werd zooveel mogelijk gedempt, de stemmen gonsden zachter dan anders, op vele plaatsen werden de kerkboe ken reeds gebruikt. De kinderen vulden in 't rond de helft der tribunes en zaten daar onder de hoede van Zusters en onderwijzeressen, afwachtend, en tuurden naar het altaar, zoo ver wég en toch zoo 'duidelijk te overzien, waaraan nu Z.D.H. Monseigneur Callier de heilige Offerande be gon. Onder de Consecratie is het voelbaar stil in de groote ruimte. Slechts dc korte klank der altaarschel tinkt' over het veld. De film operateurs en persfotografen, die met groote welwillendheid overal toegelaten worden en zich dan 't kan niet anders min of meer storend bewegen, om straks met het resul taat van hun arbeid toch ook weer propa ganda te maken voor de Roomsche schoon heid. die het Roomsch gelooven omstraalt, zij zijn nu voor een. poos rustig, en ailer aandacht gaat uit naar de heilige handeling. Heel de menigte ligt neergeknield en aanbidt, terwijl de grijze Bisschop het Brood en den kelk heft. ,Nu komen van vier zijden de jeugdige com municanten naar het altaar gestapt, in lange rijen van één, die zich opstellen rond de communiebanken. Het blijft optrekken van cL kanten naar het middelpunt, waar de god delijke Kindervriend hen tot het hemelsch gastmaal hoodigt, en al dichter wordt de haag, die het witte paviljoen omringt'. Een twintigtal priesters beweegt zich langs dc binnenzijde der feesttafels om het Brood des Levens uit te deelen. Lange rijen van Verzadigden trekken- weg, nieuwe vullen ze steeds weer aan. Van rechts komen: de meis jes, van links de jongens," kleine figuurtjes op het groote terrein. Als kleurige, levende lij nen gaan ze over het veld en we zouden het grijze floers, dat den hemel bedekt, willen wegvagen, om het weelderig zonnegoud te zien sprankeWn over dit reine tooneel, dit heerlijk Liefdefeest der schuldcloozen. Maar we klagen toch ook weer niet over het wegblijven der zon als zij heet aan den hemel te stralen stond boven dit onbe schermde veld en de open tribunes, zouden die teere kleinen niet zoo vrij en frisch zrch bewegen als nu. De zorgzame roode-kruis- dames, die, rustig spiedend naar mogelijk hulpbehoeven, rondgaan, vinden bijna geen werk. Er is een voorbeeldige orde, bewaard door commissarissen, en zonder stoornis kan het ontzaglijk aantal kinderen meer dan acht duizend, wordt gedacht ter heilige Tafel naderen. Als Monseigneur het altaar reeds verlaten heeft en er een tweede heilige Mis wordt opgedragen, begint 'n zachte motregen neer te stippelen. Maar dit duurt niet lang en reeds zijn de laatste kinderen aan de beurt. Euid worden dc Onze Vaders en Weesge groeten na de Communie gebeden 't klinkt als het neerkletteren van talrijke wa terfonteinen in steenen bekkens. Dan zingen de heldere kinderstemmen een lied van lof en dank en de Kindercommunie, een plech tigheid zonder ëenige uiterlijke praal en op smuk, maar zoo wezenlijk mooi, is voorbij. Met de ouders, die met ontroerd glinsterende oogen op het feest hunner kinderen hebben toegezien, trekken de duizendtallen naar huis. Ook de kinderziel heeft haar rijke aan deel gehad in het heerlijk Eucharistisch Con gres! Zaterdagavond hadden dan opnieuw sec tievergaderingen plaats, waarna de kerke lijke sluiting ds avond plaats had. Sluitingsvergadering. Het was te voorzien, dat dc Willibror- duskerk den toevloed voor de sluitingsver gadering niet zou kunnen bevatten en daarom werd besloten deze bijeenkomst in het Stadion te doen plaats vinden. Nadat de Kardinaal-legaat met gevolg, benevens de hooge geestelijkheid gezeten is (aanwezig waren 5 Kardinalen, 16 Mal- thezerridders, de bisschoppen van Neder land en een drietal prelaten) wordt gezon gen Veni sancti spiritus. Hierop leest Mgr. Heijlen een telegram voor van H. M. de Koningin, waarin na mens H. M. door den adjudant van dienst dank wordt gebracht voor het telegram ge zonden door Z. D. H. Er zijn verscheidene telegrammen inge komen, te veel om voor te lezen. Ze zul len echter door het permanent Comité worden verzameld en gepubliceerd. Z. D. H. brengt dank aan allen, die aan het welslagen van het congres hebben mee gewerkt. Thans wordt no. 2 van hel programma: Psalm 150 van Sweelinck ten gehoore ge bracht, waarna Mgr. Heijlen opnieuw het woord neemt en aankondigt, dat er ge legenheid bestaat voor die landen, die geen redenaar hadden en die niet bij de offi- cieele opening hun begroeting hebben ge bracht, een korte toespraak te houden. Z. D. H. dringt er op aan zoo kort moge lijk te zijn. Als eerste spreker krijgen wij te hooren Mgr. Papadopoulos, de eerbiedwaardige verschijning, die aldoor ondanks zijn hoo- gen leeftijd in de vergaderingen, en plech tigheden was op te merken. Vervolgens komt Mgr. Glattfelder, Bis schop van Sceged als gedelegeerde van Hongarije. Hierna de apostolisch admini strator van Dantzig, en de gedelegeerde van Polen, die verraste doordat hij, na eerst in zijne eigen taal te hébben gesproken, ge heel onverwachts Hollandsch begon te spreken. Het was een typisch geval en ook de Kardinaal-Legaat scheen belang te stel len in dezen spreker, met wien Z.Em. zich na afloop zijner begroeting eenige oogen- blikken onderhield. Hierna hield Mgr. Heijlen dc volgende rede. Rede Mgr. Heylen. Hoogeerwaarde Kardinaal-Legaat, Eminen ties, Doorluchtige Kerkvoogden, hoogver eerde vergadering! Te Deum Laudamus! Dit is de kreet die uit onze harten moét opstijgen bij het slui ten van dit onvergetelijk congres. Lof en dank aan God die ons werk gezegend heeft en die ons de genade heeft verleend iéts bij te dragen tot meerdere verheerlijking van het Allerheiligst Sacrament. Dank aan Z.E. den Kandinaal-Legaat die ons geleerd heeft en ons door woord <n voor beeld heeft aangespoord tot grondiger ken nis en inniger liefde voor Jezus in het mysterie Zijner liefde. Dank aan allen die met zooveel ijver en zelfopoffering deel<5;- nomen hebben aan de plechtigheden en de vergaderingen van dit congres. Grootsche plechtigheden wachten ons nog morgen. De pontificale H. Mis, de luisterrijke processie zij zullen ons een nieuwe gelegen heid geven om onzen Heer en God openbare hulde te brengen, Hem uit volle borst toe te juichen en Hem uit te roepen als Koning, niet alleen van ieder in het bijzonder, maar van iedere fractie, van iéder land, van de ganschc wereld. Hij is Koning in het Aller heiligst Sacrament, Koning door Zijn natnur. Koning door recht van overwinning, Koning door onze vrije keus. Hij is Koning. En aan Dezen Koning moeten wij geyen al wat een koning toekomt. Een koning moet Zijn paleis en Zijnen troon hebben. Het paleis van onzen Koning is onze kerk, Zijn troon is ons altaar. Wij zullen ,.em beloven dat overal de kerk en altaar hem waardig zullen zijn, zuiver, schoon en vol getrouwe dienaars. Een koning moet zijn minister hebben. Die ministers zijn wij, bisschoppen en priesters. Wij zullen Hem beloven getrouwe ministers te zijn, altijd te gedenken, dat wij bisschoppen en priesters zijn voor Zijn H. Eucharistie. Voor Dezen zullqfn wij leven, werken, strijden en overwinnen Een Koning moet zi,n vertrouwensmannen hebben, Die zijt gij de leden der broeder schappen van het H. Sacrament, der Eucha ristische Bonden, der andere godsdienstige vereenigingen. Gij zult Hem beloven Zijn ver trouwen waardig te zijn, Uwe vergaderingen bij te wonen, dienaars en apostels te zijn van de H. Eucharistie. Een koning moet zijn leger hebben. De soldaten van dit leger zijt gij, jongelingen, zoo dierbaar aan Jezus' hart, gij zult Hem be loven dappere soldaten te zijnj u fier te too- nen over uw Koning, Zijne belangen te ver dedigen, zelfs ten koste van alles wat u dien baar is. Een koning moet zijn r delknapen hebben. Die zijt gij, geliefde kinderen, gij zult Hen) beloven fier het sieraad uwer onschuld te bewaren, dagelijks in zijne tegenwoordigheid te 'verschijnen, Zijn feest bij le wonen, aan Zijne tafel neer te zitten, het Goddelijk Voed sel uit Zijne handen te ontvangen. Een ko ning moet zijn volk hebben, dat getrouw zijne wetten onderhoudt. Dit volk zi,n wij allen. Wij zullen Hem beloven niet enkel met woorden maar metterdaad Zijn volk te zijn, Zijn geboden te onderhouden, Zijn eer hoog te houden. Een koning moet Zijne instellingen hebben, noodig voor het welzijn van zijn rijk. De instellingen van onze Koning zijn onze kloosters, onze hospitalen, onze huizen voor sociale werken en andere. Wij zulle* Hem beloven deze instellingen te stichten en te bevorderen, den waren religieuSen geest overal te doen heerschei:, h. de Eucharistie het leven en den voorspoed te zoeken. Een koning moet zijn feesten hebben. De feesten van onzen Koning zijn onze aanbid dingen, onze H.H. Misser, onze Communies, onze congressen. Wij zullen Hem beloven deze plechtigheden vurig, geestdriftiger, heilig te maken, tot Zijne eer en tot het heil van Zijn volk. Dat zijn de beloften die wij morgen onzen Koning zullen aanbieden. Deze beloften, Eminentie, leggen wij vandaag in Uwe handen en wij bidden U dezelve Zijne Heiligheid aan te bieden, opdat Hij ze zegene. en ons de genade bekome ze altijd trouw te vervullen. Doen wij dat, dan zal dit congres voor Amsterdam rijke vruchten gedragen hebben, wij zullen het geluk hebben te zien, dat Jezus in Zijn Eucharistie als Koning heerscht, zege viert. Christus Vincit, Christus regnat, Christus imperat. Nadat het applaus, gevolgd op de meer malen door toejuichingen onderbroken rede van Mgr. Heylen was verstomd, verhief zich onder geestdriftig gejuich der aanwezigen Zijne Eminentie de Kardinaal-Legaat van zijn zetel, om na met vriendelijke handwuivingen de hartelijke bejegening der congresssisten te hebben beantwoord, met krachtige, luide stem zijn rede te beginnen. Rede van den Kardinaal-Legaat. Geloofd zij Jezus Christus in bet Aller heiligst Sacrament des Altaars. De schoone dager, van het Eufcharistisch Congres zijn ten einde -Eerder dan wij dach ten, staan wij voor het slot van deze hei lige. waarlijk vreedzame samênkotnst. Jnze waarheid van ons H. Geloof verloochenen. Wij hebben Jezus gehuldigd door in onze vergaderingen de oneindige onbeseffelijke liefdegave van Zijn Eucharistisch Hart te be schouwen, te overwegen, te bestudeeren, te bewonderen, te beminnen Wij hebben Jezus gehuldigd door de ver siering onzer kerken en altaren, door ons diep en eerbiedig neerknielen voor het Al- lerh. Sacrament, onze gebeden, onze dank en lofliederen; onze aanbiddingen bij de openbare uitstelling van het Allerheiligste in deze dagen Wij hebben Jezus gehuldigd door zoovele plechtige offeranden, opgedragen aan God met al den luister van onzen H. Godsdienst, omringd van al de praal, die ons geloovig en dankbaar hart kon uitdenken om aan God eer en glorie te geven. Wij hebben Jezus gehuldigd door zoovele H. Communiën, waardoor wij trachten te beantwoorden aan het grootste zielsverlan gen van Jezus' Eucharistisch Hart: Eén te zijn met ons gelijk Hij één is met den vader en ons en alle volkeren der aarde te ver broederen en te vereenigen in Zijne liefde. Gehuldigd hebben wij Jezus door die zoo schoone, ontroerende generale Communie der kinderen, die met zooveel treffende godsvrucht tot de H. Tafel naderden, Jezus den grooten Kindervriend, vreugde berei dend in hun onschuldig hart, ons blijde hoop gevend voor een schoone toekomst. Gehuldigd hebben wij Jezus ook door ons uitwendig eerbetoon, door onze bloc- feesten zijn ten einde en wij zijn op het punt ze te besluiten met onzen grooten Katholieken lofzang: Te Deum Laudamus; te Dominum confitemur: U O God loven wij, U o Heer belijden wij. Wij hebben Jezus gehuldigd in Zijn Sacra ment, gehuldigd door ons belijden en de openbare betuiging van ons eeuwig, trouw geloof. Ja, eeuwig willen wij trouw zijn aan ons geloof in de waaraahtige tegenwoordig heid van Jezus in het Altaarsacrament, en eerder bloed en leven geven dan die groote menhulde, door onze festoenen en guirlan- den, door onze versieringen en onze lichten, door alles wat wij konden bedenken om ons geloof in de H. Eucharistie te betuigen en Jezus eerherstel te geven, door onze lofzangen ook en door ons jubelen om en vooi- het Allerh. Sacrament; hulde willen wij Hem nog brengen door morgen gezamen lijk het hoogplechtig offer te brengen van eerherstel voor alle oneerbiedigheden en miskenningen Hem door geloovigen en niet- geloovigen in het Geheim "Zijner onmete lijke Liefde aangedaan. Hulde ook door het H, Sacrament in vreugde en glorie rond te dragen en met allen luister te omgeven, betreurend slechts, dat wij onzen Heer en Koning en God niet nog meer openbare hulde kunnen brengen. En met alle recht hebben wij dit alles gedaan én zullen wij dit alles doen. Als de H. Koning David ju belde van blijdschap voor de Arkc Gods, waarin slechts een weinig van het Manna werd bewaard, waarmede God Zijn uitver korene volk in de woestijn had gevoed, zouden wij dan niet zingen en jubelen voor het Allerh. Sacrament, dat hei lichaam en bloed van O. H. J. C. bevat, het Hemelschc Manna, dat ons voedt en sterkt in de woes tijn des Levens? Gij vraagt tnij: „Is Jezus tevreden ovei ons?" Luistert! 't Gebeurde tijdens Zijn sterfelijk leven, dat Maria Magdalena tot Hem naderde en Zijne H. voeten balsemde. Een der aanwezigen zeide: „Maar waartoe die kostbare balsum aldus verloren! Men had hem kunnen verkoopen en de_ opbrengst aan de armen geven!" En wat zeide-Jezus? „Neen, val haar niet lastig, ze heeft goed gedaan; armen zult ge altijd bij u hebben om hun goed te doen; Mij echter zult ge niet altijd bij u hebben." Wat wij den armen doen, zal weliswaar aangerekend worden als aan Jezus zeiven gedaan; en toch schijnt het uit deze opjnerkingen van Jezus te blij ken, dat het Hem persoonlijk aangedane boven het andere gaat. Goed dus hebt ge gedaan en Jezus is te vreden en uit Zijn H. Sacrament stort Hij een overvloed van genaden over U allen uit, genaden van barmhartigheid en verge ving, van liefde en zegening U strekkend tot heil en geluk voor dit leven en voor de eeuwigheid. Wat voelen wij ons thans gesterkt en be vestigd in ons H. Geloof, gelukkig in het bezit van onzen heiligen eenigen waren goddelijken godsdienst, zeker van den weg der eeuwige zaligheid! Wij zijn niet aan ons g zeiven overgelaten, overgeleverd aan de willekeur en de feilbare leiding van ande ren; neen, ledematen zijn wij van die ééne, heilige, katholieke, apostolische, eeuwige kerk door J. Ch. op aarde gesticht; broe ders en zusters van zoovele millioenen van allq landen der wereld, dischgenooten van denzelfden maaltijd, door het* liefdevolle eucharistische hart van Jezus ons hier op aarde aangericht! Neen, waarlijk er is geen volk op aarde, dat zijn God zoo nabij heeft als het het uitverkoren volk Gods des nieu wen Verbonds, het katholieke volk, non est alia natio tam grandis quae habeat Deos appropinquantes sibi sicut Deus noster adest nobis, God is met ons door de onfeilbare lei ding van den onfeilbaren opvolger van Pe trus, op wien Jezus Zijn onvergankelijke Kerk heeft gebouwd; God is met ons door d» H. Eucharistie, waar Jezus is ons Offer onze spijze, onze Levensgezel tot het inde der eeuwen. 0, hoe zullen wij dan onzen dank voor zoovele onuitsprekelijk groote gaven aan God uitdrukken? Hoe Hem danken voor de weldaden dezer eucharistische dagen? Laat ons dat doen door de vruchten van dit schoone congres, de geestelijke vruchten van ons samenzijn te plukken en in ons te bewaren. Wij priesters op de eerste plaats zoo be voorrecht door Jezus en deelgenoot ge maakt aan Zijn Goddelijk Priesterschap, la ten wij de eersten zijn in de devotie en ver eering van het Allerh. Sacrament. Voor ons is de H. Eucharistie de rijke bron van ge nade, van licht en van deugd. Voor ons is zij de heerlijkste zon .van ons priesterleven van verkwikking en kracht. Jezus Eucharis- ticus leert ons de zachtmoedigheid en de nederigheid en dc gehoorzaamheid, de lief de en de barmhartigheid, het gebed en dc ingetogenheid en alle priesterlijke deugden. Sanctus, innocens, inpollutus, segragratns a peccatoribus. In de H. Eucharistie vinden wij overvloedig al wat wij behoeven om de of fers te brengen en de ontbeeringen te dra gen, die een heilig priesterleven van ons vor deren; daar alle genaden, om ons dagelijks hoog verheven te houden boven alles wat ons in de omgeving der wereld omlaag trekt; daar de lichtende vlam, die het hooge ideaal van onze priesterlijke roeping zal voeden en hooger doen stijgen. Daar ook vinden wij het licht om de zielen te leiden op den weg des hemels en der deugd; daar den troost om zooveel menschenlijden te verzachten, den balsum om zooveel zicle- wonden te heelen; daar de middelen om den zondaar een barmhartige en tevens krach tige geneesheer te zijn, den zwakken een steun en bemoediging den goeden een hulp, een raad, een aansporing. Laat ons nooit overslaan als het ons mo gelijk is, iederen dag het Hoogheilig sacrifi cie der Mis op te dragen, en dat met leven dig geloof en daaruit voortkomende gods vrucht en diepen eerbied, en aan Jezus in Zijn H Sacrament een bezoek te brengen. En gij, beminde geloovigen, vereert meer dan voorheen nog Jezus in Zijn Allerh. Sa crament. De H. Eucharistie zij het middel punt van heel Uw christelijk leven. Ver zuimt daarom nooit, waar het U mogelijk is 's-morgens het H, Sacrificie der Mis bij te wonen. Gezegend de dagelijkschc arbeid, het dagelijksche ondernemen, dat met .het god vruchtig der H, Mis is aangevangen. Nadert dikwijls, zoo mogelijk dagelijksch tot de tafel des Heeren om u daar te ster ken in den voortdurenden strijd des levens. Zorgt dat uwe kinderen, zoo God er u heeft geschonken, zoodra mogelijk Jezus in de H. Communie ontvangen, zijn H. Vleesch en Bloed dikwijls nuttigen om zoo als het ware op te groeien aan het hart van Jezus, God ter cere en u zeiven tot troost en geluk. Sluit den dag niet zonder neer knielen, als het mogelijk is voor het Allerh. Sacra ment en Jezus' le ontvangen. Jezus in de Eucharistie zij' het lich tende blijde, versterkende middelpunt van héél uw christelijk leven. Waar het duister mocht worden in uwe ziel, donker in uw gemoed, waar ge rond mocht tasten, niet wetend waarheen uw schreden te richten, knielt daar neder voor het H. Sacrament, Jezus is het licht der we reld. Ego sum lux mundi. Waar ge gedrukt wordt door beproevin gen en lijden en bitterheden en teleurstel lingen den moed doen zinken, en verlaten heid en vertwijfeling u benauwen, knielt daar neder voor het H. Sacrament voor Je zus, Die gezegd heeft. Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en Ik zal u ver kwikken. Waar uw ziel misschien gewond werd door den brieschenden leeuw, die rondloopt, zoekende wien hij kan verslinden, waar ge het leven der genade hebt verloren waar ge verdoold zijt geraakt op het pad der zonde, waar de angst voor uw ziel en 'uw zaligheid u benauwt, kniel daarneder voor het H Sacrament, Jezus is de barm hartige Samaritaan die de wonden heelt de goede vader die den verloren zoon aan zijn hart drukt. Waar ge in uw ziel de behoefte gevoelt, naar hooger leven en de deugd verlangt om Jezus te behagen en eer te geven door een heilig leven en de beoefening der deugden, knielt daar neder voor het H. Sacrament, Jezus is gekomen opdat wij het leven zouden' hebben overvloediger zouden hebben.Vitam habeant et abundantius habeant. Vergeten we nooit, hetzij wij het H. Mis offer bijwonen, hetzij wij de H. Communie ontvangen, hetzij wij neerknielen bij hel H. Sacrament, te bidden voor elkander, te bid den voor den vrede en verzoening der volke ren. Bidden wij ook veel vuriger voor de bekeering der heidenen, voor zooveel mil lioenen en millioenen, voor wie Jezus zijn bloed heeft gegeven en voor wie hij ook het H. Sacrament hegft ingesteld, en die Hem nog niet kennen en zoo zij hem kenden, mis schien zoo vurig christenen zouden zijn. Bid den we tevens voor velen onzer landgenooten die de volheid van het .christendom hebben verloren. O, welk een leemte moet daar zijn in 't godsdienstig leven van hen. die Jezus slechts ten halve kennen. Hem niet meer in hun midden bezitten en daarom zich langza merhand van hen vervreemden en verwijde ren. Bidden wij. voor hen allen en bevelen wij hen onder Maria's voorspraak onzer barmhartigen verlosser aan. Zoo zullen deze onvergetelijke dagen heerlijke en blijvende vruchten dragen voor onze zielen en zullen wij met alle recht mo gen zingen wat onze Moeder der H. Kerk zingt in haren lofzang op het H. Sacrament. Te trina Deitas Unaque poscimus Sic nos te visita Sicut te colimus Per Tuas semitas Due nos quo tendimus Ad lucem quam inhabitai 0 God in wezen één En drievoud in persoon Bezoek ons met genaden rijk Naar wij U eer brengen Leid ons langs uwen weg Naar 't einddoel van ons streven Naar 't licht waarin Gij woont. Te ongeveer 9 uur wordt de bijeenkomst gesloten, nadat de Kardinaal de menigte den zegen heeft gegeven. Langs den Amstelveenschen weg hield het gejuich en hoera-geroep der menschen niet op, die zich daar verzameld hadder om den Kardinaal bij het wegrijden no| te begroeten. Ook de andere auto's, waar in de Kardinalen, bisschoppen en hooge geestelijkheid hadden plaats genomen, wep- den spontaan en hartelijk toegejuicht. De Kardinaalsmis in het Stadioif. Zondagmorgen had in het Stadion de Kav dinaalsmis plaats, waarvan reeds op dt sluitingsvergadering op Zaterdagavond ge», wag was gemaakt. De verwachting was dus hoog gespannes. Er staat een fiksche bries, die den vegen heeft verjaagd, welken zoovelen met be zorgdheid hadden zien neervallen in den. vroegen morgen. Als het nu maar niet re gent! Dat was de gedachte, die bij elke ontmoeting van congressisten werd gehoord. Het is kwart voor tien en nog is het wach ten op de hooge gasten. De vlaggen flappe ren in den wind of waaien breed uit, de vlaggen van alle nationaliteiten, die met haar verscheidenheid van kleuren een fan tastisch effect opleveren. Een echte Hollandsche hemel, met bollend witte wolken als boven hooge 'gevaarten, koppelt zich boven 't Stadion. De wind voerl frissche geuren mee van 't omliggende lage land, geuren van den vollen zomer. Even na tienen wordt de komst van den Kardinaal op het terrein aangekondigd. Alle Kardinalen, Aartsbisschoppen, Bis schoppen en verdere hoogwaardigheidsbe kleeders zullen bij de Kardinaalsmis tegen woordig zijn. De lange stoet, voorafgegaan door Kardi naal van Rossum met gevolg, beweegt zich naar het midden van het terrein, onstuimig toegejuicht door de tienduizenden congres sisten binnen de muren van bet Stadion aanwezig. Onwillekeurig gaan de gedachten teruj naar dien merkwaardigen Zondag van het Nationale Eucharistische Congres, toen op ditzelfde terrein en even groote menigte was bijeengestroomd. Ook toen was de geestdrift buitengewoon groot. Maar van daag is het toch anders, nog grootscher, nog geweldiger, nu van alle oorden der we reld dc kerkvorsten zijn gekomen, om hier in het openbaar den Christus Eucharisticus te huldigen, en zoovele geloovigen met hen. Nadat allen zijn gezeten, wordt door Mgr. Heylen het ingekomen telegram van Z. H. den Paus voorgelezen. Aan de eene zijde van het ontvangslpavil- joen, waarin het altaar is opgericht, hebben de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders plaats genomen. Kardinaal v. Rossum is on der een troonhemel gezeten, rechts van Z.Em. zitten de andere Kardinalen en ove rige hoogwaardigheidsbekleeders. De zon roept wonder* kleurschakccringen te voor*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1