Van alles van overal. De Processie in het Stadion. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID GEMENGD NIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. BEZOEK De kinderbijslag. Het bezoek aan het R. K. Huis vestingscomité. UIT BOEK EN BLAD. Mannenadel en vrouweneer. HANDEL EN NIJVERHEID. schijn, rijke kleuren yan paars, violet en goud, in eene omlijsting van groen. Aan de andere zijde zijn de koren opge steld: de Eerw. studenten der Groot-Semi naria van Utrecht, Haarlem en Den Bosch, die de wisselende gezangen hebben ingezet en daarachter het knapenkoor, het geheel onder leiding van den Zeer Eerw. Pater D. y. d. Gust P. uit Nijmegen. Nadat de voorbereidende plechtigh f :n zijn verricht, nadat het Domine ad ad ju ji- dum me festina door het koor van pries ters en theologanten was gezongen, wordt de Kadinaal met de gewaden bekleed en terwijl intusschen de assisteerende geeste lijkheid zich eveneens vcor het H. Officie heeft gereed gemaakt, begeeft zich de Kar dinaal-Legaat, gemijterd, met den staf in de band naar het altaar. Presbyter-assistent bij dit verheven offer was de boogeerw. Mgr. Ncots, procurator der Norbetijnen te Rome, troondiakens de boogeerw. heer. Mgr. dr. Eras en Mgr. Nogara, als diaken en sub-diaken de hoog- eew. heer v. d. Biesen, deken van Etten en de hoogeerw. heer Bauduin, deken van Venlo, terwijl de lagere assistentie verricht werd door professoren der klein-seminaria. Als ceremoniemeesters fungeerden Mgr. Enrico Dank, pauselijk ceremoniemeester en de hoogeerw. heer L. Westerwoudt, Kanunnik van het Haarlemsch Kathedraal Kapittel. De gansche overweldigende menigte, die zich in het Stadion bevond, sloot zich in devoot gebed aan bij wat ging plaats grij pen hier in de openlucht, nu tienduizenden vereenigd waren om dan zegen des Hemels af te smeeken over hun werk. Dan klinkt het „Kyrie eleison" van het Knapenkoor, ijl en rein. De Kardinaal gaat terug naar zijn troonhemel en dadelijk daar op jubelt het „Gloria in Excelsis" door de lucht. Met devote aandacht volgt de menigte de wijdingsvolle plechtigheid, die een harer schoonste momenten bereikt, als de aan wezigen zich heffen en zich kruisigen bij het Evangelie, om daarna onder de H. Con secratie eerbiedig neer te knielen, nu onder het schallen de zilveren bazuinen, het on bloedig offer hernieuwd werd, het plech- tigste moment van het Internationaal Eucharistisch Congres. Te ongeveer kwart voor twaalf is de pontificale H, Mis ten einde. Den aanwezigen wordt verzocht het ter rein niet te verlaten, vóór de Kardinaal-Le gaat is heengegaan en ook de overige Kar dinalen zijn vertrokken. De indrukwekkende plechtigheid wordt besloten met den pauselijken aflaat en het geven van den zegen door den Kardinaal- Legaat aan de bijeengekomen geloovigen. De drukte. Nog nooit wellicht is ei* in en rond het Stadion dat toch al zooveel zag gebeu ren zulk een ontzaglijke menigte op de been geweest als gisterenmiddag bij de sluitingsplechtigheid van het 27ste Int. Eu charistisch Congres. Tegen drie uur waren niet enkel alle zit- en staanplaatsen van de reusachtige Stadionruimte bezet, maar ook in den wijden cirkel buiten de tribu nes hadden tienduizenden een plaatsje ver- ovecjd. Het was n.m. bekend, dat de pro cessie ook buitenom zou trekken. Er wa ren koorden gespannen, waardoor de stoet zich kon bewegen en aanweerszijden had den zich dichte rijen menschen geschaard. Een schatting van 70.000 menschen zal dan ook niet overdreven zijn. Opmerkelijk was het groote aantal mannen, die de over- groote meerderheid vormden. En in dit verband mogen wij ook aanstonds gewag maken van den grooten eerbied, waarmede de geheele plechtigheid, bijna 4 uur lang gevolgd is. Voor ordemaatregelen was uitnemend gezorgd. Hulde allereerst aan het Amster- damsche politiekorps en vervolgens aan de regelingscommissie. Op het terrein waren verschillende leeke- en religieuse-verple- gers en verpleegsters aanwezig, die in den loop van den middag eenige malen hun goede diensten hebben moeten bewijzen aan personen, die door vermoeidheid een flauwte kregen. Daaronder was ook een priester. In het Stadion. Reeds uren voor den aanvang begonnen de tribunes vol te loopen. Langzaam aan vulden zich de banken, zoodat ten laatste den menschenzee een kleurige mozaïek vormde, waartusschen alleen de verpleeg zusters in haar lange witte kleeden en kappen duidelijk te herkennen waren. Ër heerschte vóór den aanvang der plech tigheid een opgewekte stemming. Telkens, wanneer een bekende organisatie met haar vaandel binnenstapte, ging er in een of anderen hoek een luid hoerah op. Vooral het Gilde van de Klare Waarheid had het applaus voor zich. Het muziekcorps der Volendammers werd met hartelijk gejuich begroet, evenals de militairen en matrozen. In de groote middenruimte, waar eener- zijds het geweldige koor van 1400 zangers was opgesteld, en waar de professoren der R. K. Hoogeschool in hun fonkelnieuwe toga's en fluweelen baretten druk gesticu- leerend rondliepen, waren intusschen de seculiere geestelijken, de seminaristen en ordebroeders, die aan de processie moes ten deelnemen, zich aan het kleeden in de witte superpli en de hoogere geestelijkheid in alb. kazuifel of koormantel. Een laat komende geestelijke ziet men nog onderweg vlug in het witte koorhemd schieten en als de zon dan door jagende wolken komt, be merkt men, dat in een halven cirkel rond om het mannen- en knapenkoor het eerste deel van den stoet met vaandels en banie ren al een voorloopige opstelling gekregen heeft, 't Is ruim drie uur. De prelaten ver schijnen. De recipieerende bisschop, Mgr. CalUer, is onder de eerste en wordt met luid gejuich ontvangen. Dan volgen andere bisschoppen. Ook de Nederlandsche aarts bisschop wordt met hartelijk applaus be groet. Eveneens de Kardinalen, die nu een voor een komen binnenschrijden en zich naar hun tronen begeven. Ten slotte komt de Kardinaal-legaat en het enthousiasme slaat tot een ovatie over. Dan wordt het stil; de plechtigheid gaat beginnen. Het koor van de vereenigde (800) Amsterdamsche kerkzangers zet het vier stemmige Ecce Panls van Philip Loots in, dat vol wijding door de ruimte klinkt. On derwijl wordt het Allerheiligste gebracht. De weg naar het altaar gaat door een haag van groene palmen en witte bloemen. Krachtiger klinkt dan het Panis Angelicus van W. P. H. Jansen, vierstemmig voor ge mengd koor. Dan een ontroerend oogenblik. De tien duizenden staan van hun zitplaatsen op en het oude „Magnificat" in de zesstemmige toonzetting van Viadama klinkt zoo schoon, als nooit te voren. Miin ziel, maak groot den Heer! Hoe gevoelden alle aanwezigen op dat oogenblik de kracht van dien jubel zang, die Gods Moeder eens van de lippen vloeide.. Et beatam me dicent omnes gene rations. En alle geslachten zullen mij zalig prijzen! Welk een beteekenis kregen die woorden in dat uur. Daar zweefden hoog in de lucht de vliegmachines; daar stonden de loud-speakers boven het altaar; buiten klonken de signalen der automobielen. Ja, dat was de twintigste eeuw! En rondom zat de heele Roomsche kerk vertegenwoor digd; uit alle landen van Europa, uit de H. stad Rome, uit Azië, Afrika, Amerika en Australië, van alle kanten waren zij ge- tomen en allen zongen na negentien eeu- «rea de lieve Moeder ter eere, 't Was het schoonste Magnificat, dat wij ooit hoorden aanheffen De laatste toebereidselen voor den groo ten ommegang worden nu gemaakt. De bisschoppen worden gekleed in koorkap en ontvangen den mijter en staf. Het voorste deel van den stoei trekt reeds op Schoon klinkt Van Schaik's „Ave Maria" nog door de ruimte en ook de Kardinalen krijgen van den ceremoniemeester een varzoek om zich gereed te maken. Achter den Kardinaal- Legaat begeven zij zich naar het altaar, waar de Malthezer ridders reeds staan op gesteld. Het Hoogwaardig Sacrament wordt opgeheven en de processie kan beginnen. 't Is een onvergetelijk schouwspel, dat twee volle uren duren zal. 't Is een wappe ren van vanen en banieren, een kleuren mengeling van geel en goud en blauw en rood, een geflonker van kleurige steeden en Gouddraad, een bonte schakeering van aller lei tinten, wanneer de zon door de wolken komt en speelt in die onafzienbare rij van monikken en seculiere geestelijken, van abten, prelaten en kardinalen. Voorop gaan de vereenigingen voor tijde, lijke en sociale belangen. De Federatie van R. K. Voetbalbonden met haar nieuwe vlag opent den gewijden stoet Dan volgen met hun vanen, Patronatenbond Bisd Roermond, Patronatenbond Bisd. Breda, Patronaten- bond Bisd. Den Bosch, Juvenaat Bisdom Haarlem, Patronatenbond Bisd. Utrecht, Federatie Patronatenbond Centraal Comité, St. dosep'-Gezellen. R. K. Vakbureau, Hoofdbestuur P. T. T., Limburgsche R. K. Werkliedenbond, Bredascbe Dioc. Werklie denbond, Sossche Dioc. Werkliedenbond, Bond van R. K. Werklieden ver., Ned. R. K. Volksbond, Fed. R. K. Volks- en Werklie denbonden, Nationale Politiebond, Zee- visschersbond, Handelsreizigers, Boeren bond, Land- en Tuinbouwbond, R. K. Boe ren en Tuindersbond, R. K. Limburgsche Middenstandsbond. Dioc. Hanze Bisdom Breda, Die. Hanze Bisdom Den Bosch,, Dioc. Hanze Bisdom Haarlem, Dioc. Hanze Aarts bisdom Utrecht, Nederl. R. K. Middenstand, Alg. R. K. Ambtenaarsvereeniging, Kath. Jonge Werkgeversvereniging, Alg. Werk- geversvereeninig Een muziekkorps verbrak de rij en dan volgden de .R K. Ned. Volkszangvereeni- ging, Pauselijke Oud-Zouaven, een oud-strij der voor de rechten van den H, Stoel, ge bukt onder zijn kostbaren last; Limb, Kruis- verbond, Kruisverbond Bisdom Breda, Bos sche Dioc. Drankbestrijdersbond, Dioc. Kruisverbond Bisdom Haarlem, Dioc. Kruis verbond Bisdom Utrecht, Hoofdbestuur So- briëtas, Dr. Ariënsvereeniging, Ned. R. K. Bond van Groote Gezinnen, R. K. Artspn- vereeniging, R. K. Journalistenvereniging, Bond van Rijkskieskringen, D. S. A. Bis dom Roermond, K. S. A. Bisdom Breda, K. S. A. Bisdom Den Bosch, K. S. A. Bis dom Haarlem, K. S. A. Bisdom Utrecht, Dag. Bestuur K. S. A., Vertegenwoordiging van Katholiek Amsterdam, K. O. G„ Afd. R. K. Volksbond, Afd. R, K. Middenstandsvereeni- ging, Afd A. R. K. A., R. K. Propaganda- Club, Bijz. Raad der St. Vincentius-Vereen., Plaatselijk Comité voor de K. S. A, Hierachter kwamen vertegenwoordigers van Land- en Zeemacht in groot tenue: R. K. Militairen-Vereen., Twee van dc Mariniers, twee van de Matrozen, twee van de Genie, twee van de Cavalerie, twee van de Artillerie, twee van de Infanterie, drie R.K. Onderofficiren van de Vereeniging St. Martinus, vier Officieren van de R. K. Of- ficierenbond, vier Aalmoezeniers. Na deze kleurige afdeeling volgde stem mig de afdeeling Onderwijs en Wetenschap pen: Groep I: Canisius-Federatie, Federatie R. K. Bijzondere Onderwijzers, Vereeniging Hoofden van R. K. Scholen, Schoolraad; dan de R.K, Bond van Openbare Leeszalen; R. K. Leeraren-Vereeniging St. Bonaventu- ra, Centr. Bureau van Opvoeding en Onder wijs; Groep III: Nuijens-fonds, Gilde Klare Waarheid, Geert-Groote-Genootschap, Apol Vereen. Petrus Canisius, Kath. Wetenschap- pel. Vereen.; Groep IV: Unie R. K. Studen ten in Nederland, Kath. Professoren Openb. Universiteiten; Groep V. De Kath. Univer siteit, Hoogleeraren, Curatoren, St. Rad- boud-Stichting. Dan kwamen de Charitatieve Vereenigin gen: R. K. Reclasseeringsvereeniging, Lief dewerk Oud Papier, Hoofdraad St. Vincen- tiusvereeniging. Een zangkoor brak de rij. Hierop volgde een lange rij, de hooge vaandels dicht achtereen, n.m, de Godsdien stige Vereenigingen: Groep I. Ver. Kerkzan gers Voci et Amicitiae, Hoofdbestuur Katho liekendagen, St. Bernulphus-Gilde, Liturgi sche Vereen., Groep II. R. K. Missie-Prop. Club St. Paulus, N.-Indische Missie-Ver., Re- traite-club St. Ignatius, Hoofdbestuur Eer en Deugd, Groep III, Ver. St. Jeroen, Broeder- sch. O. L. Vr. v. Lourdes, Broedersch. O. L. Vr. van Kevelaer, Broedersch, van het H. Hart van Ouderkerk, Broedersch. H. H. Mar telaren van Gorkum van Ouderkerk, Broe dersch. O. L. Vr. ter Nood van Ouderkerk. Groep IV, Jongelingen-Congregatie van St. nifacius, St. Catharina, le afd., St. Catha- rina 2e afd., St. Ger. Majella, St. Ignatius, St. Maria Magdalena, S. S, Nicolaas en Barbara, O. L. Vr. van Lourdes, jongens, O. L. Vrouw van Lourdes, jongelingen, O. L. Vr. Onb. Ontv., St. Willibrordus-Buiten, Jongenswees huis, R. K. Handelsschool, Congregatie Sint Ignatiuscollege, Pius-bond van den Bosch, Groep V. Mannen Congregaties, Congregatie van Hilversum, Heerencongregatie van Bre da, Heerencongregatie van O. L. Vrouw van Vrede en St. Augustinus, Heeren- en Jonge- lingencongr. St. Ignatiuskerk, Mannencongr St. Joseph-kapel, Het Heilig Uur St. Vincen- tius, Aartsbroedersch H. Familie van Amers foort, Zaandam, St. Bonifacius, St. Ger. Ma- j Ua„ S. S. Nicolaas en Barbara, St. Magda lena, O. L. Vr. v. Lourdes, St. Willibrordus- buiten, Redemptoristen-kerk, Groep VI. Der de Orde van den H. Franciscus, v. d. Capu- cijnen van 's Bosch, Breda, Helmond, Tilburg, van de Minderbr. van Lutjebroek, Fed. Rot terdam, Utrecht, Wychen, Zaandam, S. S. Nic. en Barbara, St. Magdalena, O. L. Vr. van Lourdes, St. Willibrordus-buiten, St. Anto- nius van Padua. Dan weder een muziekcorps en dicht naar hef hoofdpunt der processie kwamen nu met kostbare vaandels de H. Sacramentsveree- r'rfingen: Zangerskring van Amsterdam, Eerewacht O. L. Vr. te /vrnhem, Eerewacht St. Jan van Den Bosch, Eerewacht St. Boni facius, Eerewacht S. S. Nicolaas en Barbara, Eerewacht St. Willibrordus-buiten, Altaar- wacht St. Bonifacius, Vriendenkring H. Sa- c. -ment van Elaarlem, Krommenie, Ouder kerk, Rotterdam, IJmuiden, Wormerveer Amsterdam, Euch. Kring van Brakkenstein, Genootsch. H. Sacrament van Zaandam, H. Sacramentsgilde van Hilvarenbeek, Euch. Bond van Lutjebroek, Euch, Bond van Am sterdam, Ver. Stille Omgang van Beverwijk, Delft, Den Haag, Helder, Utrecht, Volendam, Amsterdam, Broedersch. H. Sacrament van den Bosch. De groote groepen waren hiermee ge ëindigd. Zij werden onderbroken door sym- bolieke groepen, als een reliquie van de H.H. Martelaren van Gorcum, op een kleine draagbaar, omstuwd door negentien koor knapen in roode en blauwe toga's. Achter de vereenigingen volgden, eveneens met een beschutte kaars in de hand, de leden van colleges van staat en stad, R.-K. gemeente raadsleden van Amsterdam, dc R.-K. leden van de Tweede en de Eerste Kamer, leden van den Hoogen Raad en Raad van State. Mgr. Nolens, was gekleed in het paars van Geheim Kamerheer. Achter deze autoriteiten volgden de drie katholieke ministers, Ruys de Beerenbrouck, Aalberse en van Swaay. Dan kwamen de vertegenwoordigers van den geestelijken stand. Voorop de Eerwaar de broeders van S. Joannes de Deo, O, L. Vr. v. Smarten, O. L. Vr. Onb. Ontv., Broe ders van Oudenbosch, Fraters van Tilburg, Fraters van O. L. Vr. H. Hart, Congr. van O. L. Vr. v. Lourdes, Chr. Br. van Barmhar tigheid, Arme Broeders van den H Fran ciscus, Broeders van Liefde, Penitenten van den H. Franciscus, Broeders der Chr. Scho len. Achter hen schreed de Reguliere geestelijk heid, voorafgegaan door Kruis en kande laars. Eerst kwamen de Missionarissen van Mill-Hill; de groote gestalte van dr. Ahaus stak hoven alles uit; de Missionarissen van de H. Familiè, Gezelschap van het Goddelijk Woord, Priesters van het H. Hart van Jezus Witte Paters van Afrika, Salesianen, Mont- fortanen, Assumptionisten, Missionarissen van het H, Hart van Jezus, Paters van het H. Sacrament, Congregatie van het Onbevl. Hart van Maria, Missionarissen van Lyon, Maristen, Paters der H.H. Harten, Passionis- ten, Redemptoristen, Lazaristen, Camil'ianen, Jezuieten, Ongeschoeide Carmelieten, Ge schoeide Carmelieten, Augustijnen, Capucij- nen, Conventueelen, Minderbroeders, Domi nicanen, Cisterciënsers, Benedictijnen, allen in zwart, wit of bruin habijt of wel in een eenvoudige toga. Achter een muziekkorps kwam dan de Seculiere Geestelijkheid, Groep I. Assisten ten. Kapelaans, Rectoren, Leeraars Klein seminarie Roermand, Breda, Den Bosch, Haarlem, Utrecht, Groep II, Professoren der Groot-Seminaries; Groep III, Pastoors buiten Amsterdam, dan de Amsterdamsche Pas toors en de Dekens; Groep IV Kanunniken van Roermond, Breda, Den Bosch, Haarlem e~i Utrecht; groep V, de Eere-Kamerheeren van Z. H. den Paus, de buitengewone geheim- Kamerkeeren en de Huisprelaten en ten slotte de Apostolische protonotarissen. Allen in hun paarse priesterideeren. Onder de laatsten herkenden wij den Haarlem- schen Vicaris Mgr. Möllmann en Mgr. Hent- zen naast hem. Dan weder een zangkoor van seminaristen in toga's en superplie en de rij van bestuurders van Gods Kerk werd geopend. Voorop de byzantijnsche prelaten en gemijterde abten; dan de bisschoppen, aartsbisschoppen en primaten. Zij allen wa ren vergezeld van hun vicaris of secretaris sen, die den mijter droegen. Ten'slotte het groote moment, vier Mal thezer ridders dragend het baldakijn, waar onder het Allerheiligste geheven wordt. - De stralende monstrans wordt gedragen door Kardinaal Bourne, die ook het korte Lof gecelebreerd heeft. Naast hem gaan als diaken en sub-diaken de HoogEerw. Heeren Van Schaik en Taskin, presidenten van de Groot-seminaries in de Bisdommen Utrecht en Haarlem. In 'n wolk van wierook, door 15 seminaristen in toga en witte rochet uit zilveren vaten opgezwaaid, trekt het mid denpunt van al die grootsche hulde voorbij: Christus in Zijn Sacrament, voor Wien alle knieën zich eerbiedig buigen en ten Wiens eer het machtige koor zingt; Rex Cle- mentissime, terwijl tienduizenden stemmed het refrein herhalen: Lauda Jerusalem Dominum Lauda eum o Sion Hosannah, filii David. Achter het Hoogwaardig Sacrament schrij den dan de Kardinalen der Roomsche Kerk; eerst de kardinaal-legaat, dan de overige in rangorde. Sierlijk schouwspel, de prinsen der Kerk in hun vlammend roode mantels, waarvan de lange sleepen bollend op den sterken wind, ver achteruit gedragen wor den, Achter de kardinalen sluit de Haarlem- sche Bisschop aan in het paarse statiekleed, vergezeld van zijn beide secretarissen. Welk een vreugde- en eeredag in zijn hoogen ouderdom! De stoet wordt gesloten door de pauselijke ridders en de buitengewone en eerekamerheeren met kap en degen en ten slotte de comité-leden. De organisatie van dézên machtigen stoet was in handen van den Haarl'emschcn plebaan Westerwoudt. De indrukwekkende processie was gaande een half uur lang. Maar eenmaal buiten het Stadion zou het welhaast een uur duren, eer zij tergkeerde. Daar stonden n.m. -nog even veel duizenden wellicht meer, dan binnen. En ook zij allen zouden Onzen Heer langs zich zien trekken. Daar was een rust-altaar opgeslagen, waar de zegen werd gegeven en Kardinaal van Rossum het Hoogwaardigste van den Engelschen prelaat overnam. Onderwijl bad pastoor Kersbergen binnen het Stadion het rozenkransgebed voor, de litanie van den Zoeten Naam en liet het Congreslied zingen. Eindelijk het liep te gen zes uur, kwam de stoet terug. Het schouwspel van de honderden deelnemers aan den grootschen ommegang met hup vaandels groepend rond het altaar, allen, priesters, bisschoppen en kardinalen, lee- ken, van eenvoudigsten tot de hoogsten, het gelaat biddend gewend naar het altaar, waar het H. Sacrament weer op den troon rustte, terwijl juist op dat oogenblik de Hemel vrij was van wolken en gouden zon over de kleu renweelde in het groene gras-tapijt speelde, terwijl Cuypers'- duizendkelig koor het heer lijke Te Deum uitjubelde.... het was om nooit te vergeten. Als een visioen stond het levende tafreel voor ónzen geest. Het was de vervulling van de profetie, waarop Kardinaal vein Rossum in de afgeloopen dagen zinspeelde, toen hij Amsterdam vergeleek met Jerusalem, waar toe volkeren uit alle landen waren heenge- stroomd. Inderdaad, nooit voorheen heeft de Nederlandsche bodem zulk een vergadering van grootwaardigheidsbekleeders en zooveel verschillende zonen en dochters der Room sche Kerk uit alle I nden en talen bijeenge- zien. Het was de eer- en gloriedag der oude Mirakelstad. Eindelijk, na het plechtig Tantum ergo, door allen meegezongen, geeft Kardinaal van Rossum den zegen met het Allerheiligste vier malen, naar de verschillende windstreken. Dan brengt Deken Stroomer het H. Sacra ment naar bulten en de loud speaker vraagt attentie. Kardinaal van Rossum neemt on der ademlooze stilte het woord. Wanneer het plechtig Te Deum als be sluit van een Internationaal Eucharistisch Congres gezongen is, is het geen gewoonte daarna nog te spreken. Maar nu kan Ik mij toch in dit geval niet onthouden nog enkele woorden tot U le richten. Te zeer ben Ik getroffen door alles wat Wij gedurende deze dagen hebben beleefd, dan daj Ik nog niet een enkel woord zou spreken. Bedanken, Beminde Geloovigen, zal Ik u niet. Gij verwacht zulks ook niet van Mij. Alles wat gij zoo schitterend gedaan hebt, hebt gij gedaan voor Jesus Christus, uw God, uw Koning en Zijn Allerheiligst Sacrament. Daarvoor verlangt gij niet een woord van dank. Daarvoor zal Jesus Christus Zelf u overvloedig zegenen. Hetgeen Ik wel tot u wil spreken is een woord van lof. Ik prijs u voor alles, wat gij zoo schitterend ge daan hebt; Ik prijs u, dat ge u zoo heerlijk gekweten h'ebt van uw plichten tot eer herstel van Jesus Christus, in zijn Aan biddelijk Sacrament. Wat Ik u nog wil zeg gen is, dat Ik in Rome weergekeerd, aan Z. H. den Paus met de grootste opgetogen heid verslag zal uitbrengen. Ik ben er zeker ,van, dat Zijne Heiligheid zal getroffen zijn en ontroerd over dat verslag. Zijn Vader hart, dat door zooveel zorgen voor de Ka tholieke Kérk, ja, Ik mag zeggen de gan sche wereld, zoozeer gedrukt wordt, zal daardoor worden opgebeurd en het zal den H. Vader groote voldoening schenken; Krachtens de macht Mij door den H. ifader geschonken geef Ik u opnieuw als bewijs van Mijn groote dankbaarheid en blijdschap den Apostplischen Zegen onder de gewone voorwaarden met vollen aflaat. Het gejuich heeft zich gedurende de toe spraak als de Kardinaal den naam van den H. Vader noemt, al niet kunnen inhouden. Wanneer Z.Em. uitgesproken heeft barst het los uit tienduizenden kelen. Aan het gejuich schijnt geen einde te komen. Wanneer de prelaten het terrein verlaten begint het op nieuw. Ministers Ruys en Aalberse worden in de hoogte getild onder stormachtigen bij val. Men zet het oude Wilhelmus in. En als Kardinaal van Rossum de ruimte ver laat, dreigen de tribunes onder het gejubel te barsten. De geestdrift is onbeschrijfelijk. Buiten hetzelfde schouwspel. In een lamie haag hebben de tienduizenden zich lan4s den weg Amstelveenschen weg opgesteld. De vaandels steken boven de hoofden uit. Na een kwartier het is half zeven geworden komen de rijtuigen der kardinalen en ei- gaat een onafgebroken lange jubelkreet de lucht in. Hoeden zwaaien; handen wuiven. De prelaten zijn zichtbaar verrast over de hulde en groeten de menigte met beide han den. Nog twee uur lang zou het duren, eer Amsterdam weer zijn gewone aanzien had verkregen en de menschenzee was afge vloeid. Wie dit heeft meegemaakt, zal er heel zijn leven van herhalen: het 27ste In ternationaal Eucharistisch Congres is een grorierijk gebeuren geweest. van Fransche Industriëelen, Architecten en Religieusen aan het Bureau voor Handels inlichtingen, onder leiding van den heer R. Deshay, zoon van Proiesseur Louis Deshay, op Vrijdag 25 Juli 1924. Hedenmiddag ontving 't Bureau voor Han delsinlichtingen, Oudebrugsteeg 16, Amster dam, bezoek van Fransche Industriëelen, architecten, religieusen, etc., uit Amiens. Het gezelschap werd verwelkomd door den directeur, den heer W. R. Chambers, die hen toesprak in de volgende bewoor dingen: Monseigneur, Eerw. Heeren, Dames en Heeren, Sta mij toe U eerst en vooral welkom te heeten! Holland heeft steeds met de meeste welwillendheid zakenmenschen van alle lan den ontvangen. Inzonderheid is aan Frank rijk immer een bijzondere ontvangst bereid, want de handelsbetrekkingen tusschen onze beide landen waren steeds zeer aangenaam. Dé naam alleen van de streek, waarvan gij komt als vertegenwoordigers roept in ons herinneringen wakker van talrijke il lustere figuren, uitmuntend door kennis of door hun arbeid. Wij noemen o.m.: Pierre I'Ermite, die in 't begin der twaalfde eeuw de massa wist te begeesteren voor den eer sten kruistocht. Verder telt men onder den naam der geleerden mannen van wetenschap, waarop de stad Amiens trotsch kan zijn. In de 16e eeuw is sprake van Du Cange, een groot geleerde, Voiture, de man van de Aca demie. Later worden namen genoemd van dichters als Gressel en Legrand d'Aussy, de letterkundige Laclos, de taalkundige Wailly en van nog lateren tijd de sterrekundige. Delambre, de entomologist Dejan. Al deze namen, zonder te spreken van nog veel meer anderen, doen ons denken aan de stad Amiens. Hare mooie Kathedraal getuigt nog steeds van haar verleden, zij brengt de moderne generatie in herinnering, het gevoel voor godsdienstzin en arbeid harer voorouders. Die geest van arbeid is bewaard gebleven. Amiens is een stad, waar de industrie bloeit. Zij is bekend door haar fluweelfabrieken en fabrieken, waar velerlei geweven stoffen worden vervaardigd. Vele fabrieken houden zich bezig met de vervaardiging van machi nes, gereedschappen, landbouwmachines, an dere fabriceeren chemische producten, zee- pén, enz. Met het oog hierop Mgr. en Heeren, is het mij een behoefte te zeggen hoe zeer wij Uwe tegenwoordigheid in Amsterdam op prijs stellen. Ik zal nu er toe overgaan, U ons bureau te laten zien. Het is gesticht om handels relaties tot stand te brengen tusschen Hol land en het buitenland en het doel van het bureau is om de buitenlandsche huizen zon der eenige kosten hunnerzijds in verbinding te brengen met Hollandsche firma's, zoowel voor import als export. Ik spreek den wensch uit, mijne heeren, dat U uw invloed wilt aanwenden, nadat door u een bezoek is gebracht aan onze in stelling, onze musea en andere lichamen, om derelaties tusschen uw land en het onze steeds meer uit te breiden en onze betrek kingen steeds aangenamer te maken. De heee Marquet particulier secretaris van den Evêque van Mans, Mgr. Grente, en de heer Doal, industrieel uit Amiens, dankten voor de vriendelijke ontvangst, en verklaarden bijzonder getroffen te zijn door de groote kennis van de geschiedenis van Amiens, die de heer Chambers aan den dag legde. Zij spraken het vertrouwen uit, dat dit bezoek tot de goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland zou bijdragen.. Het gezelschap, rondgeleid door den heer W. R. Chambers, kreeg vervolgens een in druk van de veelomvattende werkzaam heden van het Bureau, door een rondgang door de verschilende afdeelingen voor binnen- en buitenlandsche adressen, voor gegevens op het gebied van statistiek en invoerrechten en voor de algemeene cor respondentie, terwijl het hun niet ontging hoe voor bijna alle landen speciale afdee lingen bestaan. Daarna trok uit den aard der zaak de monsterzaal voor inlandsche producten de aandacht, waar de bezoekers de gelegenheid hadden zich op de hoogte te stellen van hetgeen in Nederland wordt gefabriceerd. Ten slotte werd de thee rondgediend en bleef men nog eenigen tijd bijeen, waarbij men gelegenheid vond vragen te stellen, welke door den directeur werden toege licht. In de afscheidswoorden tot het Bureau gericht, deed de spreker met erkenteijkheid de waardeering uitkomen voor het doel en de werkwijze van deze voor den internatio nalen handel onmisbare instelling. De „Centrale" zegt uit goede bron te ver nemen, dat de regeering ernstig overweegt den kinderbijslag over 1925 op 4 pet. te brengen. Bij het bezoek der Kardinalen aan het R, K Huisvestingscomité te 's-Hertogen- bosch op a.s. Dinsdag, zullen ook de Oos- tenrijksche, Duitsche en Hongaarsch® gezan ten tegenwoordig te zijn, HET INTERNATIONAAL EUCHARIS TISCH CONGRES. Ja, ik weet het wel, u hebt de heele week al van liet Kucnaristisch Congres gelezen en nou ja, hoe mooi en hoe heerlijk het ook mag wezen, dat we nu dan toch ook in onze niet-Roomsche hoofdstad eens een zoo door en door Roomsch feest gehad hebben, zelfs van het beste kan je te veel krijgen. Volkomen juist, ik denk er precies zoo over, maar tóch schrijf ik over het congres, eenvoudig omdat ik het niet laten kan en in de hoop, dat, «ls ik he niet te veel vind om het te schrijven, u het misschien ook nog wel op den koop toe zult willen lezen. En leest u het niet, des te erger voor mij u verliest er niets bij, ik wel. Ik heb niet het heele congres meege maakt; je hebt nu eenmaal plichten en als iedereen dïe zoo maar eens even opzij kon zetten om naar het Eucharistisch Congres te gaan, dan zou het er zeker nóg heel wat drukker zijn geweest, can het .»u al was. En dan ook: ik kan nu eenmaal niet ge sticht worden als ik kletsnat ben; dat is een van m'n eigenaardigheden die ik me zelf al sedert m'n prilste jeugd tracht af te leeren, maar wat me maar niet wil lukken, dus ben ik maar liever niet naar de Stadion bijeenkomsten gegaan, wanneer het stort regende. Ja, dat was een min ol meer ontmoedi gend geval, die regen op de eerste congres dagen. Maar als ik dan weer zag hoe enthousiast de menschen waren, als ik dan hoorde, met hoeveel geestdrift ze spraken over den Kardinaal-Legaat, dïe toch zoo'n lieven en beminnelijken man leek, ja, dan' schaamde ik me wei een beetje, dat ik m'n geestdrift door een regenbui liet bekoelen. Bekoelen? Neen, dat was het toch ook eigenlijk weer niet, want warm-gestemd ben ik geworden al bij de voorbereiding tot het Congres, warmer werd ik bij de geestdriftige ontvangst van den Kardinaal-legaat in de Hoofdstad en sedert is het, tot op dit oogenblik, in mij, geen enkele graad in warmte afge .omen integendeel. Ik ben dan ook meer dan voldoende in de .gelegenheid geweest, om mij een indruk te vormen van dit eerste Internationaal Eucharistisch Congres dat in NeJerland werd gehouden. Ea die indruk is er een om nooit te ver geten. Ik wist wel, dat de Roomsche Nederlan- ders over het algemeen ot de beste Room sehen gerekend kunnen worden, Jat het spreekwofid „Hoe verder van den Paus, hoe beter Roomsch," op hen al bizonder van toepassing is, maar ïk wist ook, dat de Nederlandsche landaard niet meebrengt, dat men hier ie lande spoedig voor iets in vuur geraakt. Het lijkt wel iets op het door onze Kerk zoo vaak gegispte en zoo fel bestreden menschelijk opzicht; wij schamen ons, om onze geestdrift te toonen en houden ons uiterlijk gereserveerd, ook al meenen we het innerlijk heelemaal niet. Toen ik dus die Laaiende geestdrift zag, niet ééns, maar herhaaldelijk; toe"1 ik ken nissen, die ik als bedaarde, al hun doen en laten wikkende en wegende menschen had leeren kennen, met hoeden zag zwaaien, met zakdoeken zag wuivan, met bloemen zag gooien en met heesch-tnakende stem men hoorde schreeuwen, wanneer de Kardi naal-Legaat voorbij kwam, of zegenend het DE GEWONNEN WEDDENSCHAP. Een grappenmakker nam een weddenschap aan om op 18 vragen zulk een antwoord té ge ven, dat men elk woord van achteren naar voren kon lezen zonder veranderoing. Een van zijn vrienden, die betrokken was in 't complot, stelde hem daarop de volgende vragen Hoe is uw naam? Reinier. En uw familienaam Sas. Hoe heet uw vrouw Kortrok. Gepaste namen t de familienaam vooral wordt nog al een somgekeerd. Maar hoe heette uw vader Otto. En uw moeder Ada. En uw zuster? AAnna. Hebt gij ook kinderen Neen. Hoe heet de straat waarin gij woont Taartstraat. En welk nummer? Negen. Dat is toevallig. Maar wat deed uw vader van zijn beroep Reder. En wat waart gij op het schip Kok. En wat maak. of doet gij thans voor uw be roep Netten. Daar is niet veel mee te verdienen, wat is dan uew gewoon eten *Pap. Jammer dat ge een trap moet afgaan om beneden in dat krot te geraken Nc dertreden. IT Uwe vrouw is ziek geweest, hoe zag ze er uit toen ze de koorts in 't lijf had Anni keek raar. Dat is tenminste een antwoord dat een dub beltje waard is. Als ik het u gaf wat zoudt ge dan doen Nemen. Geef nu eens een langer antwoord zorg- det gij goed voor uw vrouw, tijdens haar ziekte Reinier Sas deed Anna Kortrok tot negen lepel pap nemen. Bravo voor het antwoord en de medicijn 1 Zij is zeker van genezen. En welk was haar eerste woord? Redder. Nu ben ik tevreden met uw antwoorden zie hier uw gewonnen weddenschap. EEN TEEKEN DER MALAISE. Bij de publieke verkooping van een 12-tal heerenhuizen van de gemeente Venlo, was de kooplust zeer gering. Er was dan ook bijna geen publiek aanwezig. Geen enkele woning werd verkocht, daar er of wel geen bod op kwam of dit te ver onder de raming bleef. De gemeenteraad heeft tot den verkooop beslo ten om van de opbrengst huizen te bouwen op bet voormalige militaire terrein. Dit plan kan dus vrijwel als mislukt worden be schouwd. I M» I «- 13e jaargang aflevering 10 Juli 1924. De laatste aflevering van dit tijdschrift biedt ons den tekst van de adressen, die door den Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente, het Bestuur der Nederlandsche Middernachtzending en door de Vereeni ging Voor Eer en Deugd werden gezonden concertgebouw of het Stadion binnentrad: toen ik al die duizenden telkens en telkens weer zag overvloeien van spontane geest drift, oplaaien in feilen liefdebrand voor het Allerheiligst Sacrament, besefte ik eerst recht, hoe diep de vereering voor den God der Eucharistie in de harten van ons Room sche volk geworteld moet zijn, om het zóó zijn aangeboren stugheid, zijn door de eeuwen heen bewaarden landaard te doen verloochenen. Ik zal er me niet toe laten verleiden, hier iets te vertellen van de plechtigheden zelf, daarvoor zorgen anderen en heel de week hebben ze u trouw op de hoogte gehouden van wat er gebeurde en wat er nog zou gaan gebeuren. Maar dat wil ik toch even consta- teeren, dat ik zelden iets zoo indrukwek kends heb gezien als de communie van meer dan acht duizend kinderen en de H. Mis in het Stadion, waarbij, behalve de Kardinaal- Legaat, nog zeven kardinalen en bijna vijf tig bisschoppen aanwezig waren. Dat was en grootsche hulde aan den Heer der Eucha ristie, een onvergetelijk uur van Roomsche belijdenis in de Protestantsche stad, dat niet kon nalaten indruk te maken op allen, die er bij tegenwoordig waren. Maar, wat. grootscher indruk nog maakte dan deze H. Mis, die, hoe feestelijk ook ge celebreerd, toch nog niet het groote Stadion vulde, toch nog wat ijl deed in de kolossale ruimte tusschen de menschenhagen, waarin de tribunes waren herschapen, was 's-mid- dags het oogenblik, waarop, aan het einde van het plechtige Lof en den ommegang der processie, door den Kardinaal-Legaat het Allerheiligste aan de geloovigen werd ge toond. Vlak achter het altaar stonden de Mal thezer ridders, met getrokken degens een eere-saluut brengend aan het Sacrament: er rondomheen honderden monniken en priesters 'n bisschoppen en kardinalen, allen in godvruchtige aandacht, geknield ter aarde, het hoofd diep gebogen en dat geheel weer omvat door den wijden kring van geloovi gen, 35000 personen, geknield in aanbidding voor het Altaar-Sacrament het was een oogenblik om levenslang in herinnering te blijven. Zelfs het vliegtuig, dat de K. L. M. heel den middag boven het terrein liet cirkelen, kon met zijn geronk dien indruk niet beder ven. wat niet de schuld van de K. L. M. was. Nooit nog heeft het Stadion zooveel men schen bevat/Zooveel als er binnen de mv: en zaten en stonden, zooveel zaten en stonden daar ook nog buiten, hoewel toch ook nog op het Stadionterrein, waar de processie eveneens langs trok. Zeventig duizend men schen waren daar bijeen. Ik ben dankbaar, dat ik zooveel van het Eucharistisch Congres heb mogen meemaken in de eerste plaats voornamelijk om het Congres zelf, om de groote beteekenis, die het voor de Roomsche wereld heeft, maar in de tweede plaats toch ook, omdat het me, meer dan welke andere gelegenheid ook, een kijk gegeven heeft op het gehalte van de katholiciteit dér Roomsche Nederlanders jvaar een demonstratie, zooals dit Con gres toch is, in staat is, zulk een ongebrei delde geestdrift te wekken, daar behoeven wij voor den bloei onzer Katholieke Kerk hiér in Nederland niet bevreesd te zijn. Ondanks liberalen en socialisten en cor munisten. ARTHUR TERVOOREN aan den Minister van Justitie alsmede aan de leden der Eerste en Tweede Kamer werden gezonden, inhoudende het verzoek om krachtiger toepassing van de zedelij k- heidswet. In een vervolgartikel van „Handel in Vrouwen" door M. G. wordt een groot gedeelte van het belangrijk verslag van de Secretaris van het Comité ter bestrijding van den vrouwenhandel, den heer G- Velt* huysen, geciteerd. Pater Mosmans rad braakt in een tiental bladzijden een artikel, dat onder het hoofd „Gezonde zinnelijkheid" in „De Vrijdenker" van 9 Maart IJ. te lezen stond en toont den lezers in een opstel tot titel dragende „Berg-opwaarts" tegen „berg afwaarts," hoe noch redenen van theoreti- schen noch die van praktischen aard de afschuwelijke praktijken van het Neo-Mal- thusianisme kunnen goedpraten, wijl het op. uit en door zich anti-natuurlijk, dus Zondig, dus ongeoorloofd is. Met een aanbeveling van het mystisch minnespel van „de geestelijke verloving van St. Brigida," door kapelaan van Delft, voor damestooneelclubs, sluit dl aflevering. PENSIOENREGELING SPOORWEG PERSONEEL. De R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael" en de Prot. Chr, Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heb ben zich met een uitvoerig adres tot den Mi nister van Financiën gewend om een spoe dige totstandkoming der nieuwe pensioen regeling voor het spoorwegpersoneel te wille'' bevorderen. Onder het personeel heerscht groote ont stemming over het feit, dat de reeds voor ja ren in uitzicht gestelde nieuwe pensioenrege ling maar steeds uitblijft, terwijl verslechte ringen in zeer korten tijd kunnen worden in gevoerd. De beide bonden hebben een audiëntie bij den Minister van Financiën verzocht om deze aangelegenheid met hem te bespreken. UITLOTINGEN. STAD PARIJS 1892. Trekking 22 Juli. No. 551.608 betaalbaar met 100.000 fr.j no 58.816 met 50.000 fr.; nos. 12.714 en 324.130 betaalbaar met 10.000 fr. Nos. 1.708 18.994 41.103 47.44'1 76.100 94.363 96.207 140.737 142.509 150.644 213.983 223.589 309.705 319.981 321.10 340.842 348.747 365.947 381.519 409.491 409.815 428.576 463.535 472.502 497.880 507.317 526.159 568.744 578.429 584.944 ieder 1000 fr. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den Meerveldhovenschenweg te Eind hoven heeft Vrijdagmiddag een ernstig onge luk plaats gehad. Omngeveer ter hoogte van den laatsten bocht voor Meerveldhoven bevond zich de wegwerker van Mierlo uit Gestel met een kruiwagen midden op den weg. Toen een stoomtram der Meierij, op weg naar Eind hoven, door de bocht reed, kwam uit de richting Meerveldhoven de luxe-aut van den heer H. geredee. Vermoedelijk heeff van M. niet geweten naar welken kant hij zou uitwijken. Deze besluiteloosheid wet" zijn ongeluk, hij werd door den auto gegre* pen en op vreeselijke wijze verminkt. Beide beenen werden boven den enkel gebroken. Verdere zware verwondingen waren oorzaak dzt de ongelukkige een oogenblik lat6f overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2