.71 IO PEN OoGEN Aan onze Lezers Ingezonden Mededeelingeii Agenda 29 Juli VOOR DEN POLITIERECHTER. Onze Winkelstand. Over de grens gezet Baldadigheid. Rijwiel ontvreemd. Diefstal van een bankbiljet van. f 100.—. Aanrijding. De Motorbrigade. Hoog bezoek. Personalia. GEMEENTEZAKEN. Haarlemsche Orkestvereeniglng. H. O. V. Mgr. Hollmann. Gevonden dieren en voorwerpen. Onderlinge zwemwedstrijden kostelooze inr. Houtvaart. Reddingsbrigade voor drenkelingen. Herwonnen Levenskracht. Programma Examens Hoofdakte. Laffe baldadigheid. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. VELSEN. HALFWEG. ZWANENBURG. HAARLEMMERLIEDE. VELSEROORD. HILLEGOM. NIEUW-VENNEP. IJMUIDEN. moet ge hebben en houden voor OE NIEUWE I HAARL. I COURANT BLOEMENDAAL. SPAARNDAM. OVERVEEN. HEEMSTEDE. A 60 cents per regeL MIJNHARDTV- Staal-TabJetter» Maag-Tabletten Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten "oofdpijn-Tabletten 60ct a Bij Apoth-en Drogisten) sea 75a i75a Bouw van arbeiderswoningen. HEEMSTEDE. SCHOTEN. Sociëteit „St. Bavo" Rechtkundig Bureau half 9 uur Onderling Belang 8 lur Comité Herwonnen Levenskracht 8 uur Grafische Bond 8 uur Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Reddingsbrigade 8.15 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door Georg Robert 23 uur. Brongebouw Ledenconcert H. O. V. 8 uur R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark- yeg) ingang tusschen Kerk en Pastorie ïeopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 lur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier v geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m, R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandags-, Woensdag- en Vrijdag avond. v St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen vóór arme zieken der S. V, E, Maan dags van 23 uur, Dbnderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. (Zitting van heden.) Zwerver. ue 23-jarige schoenmaker Albert J. te Apeldoorn, had geen werk en trok er in Mei op uit om dat elders te zoeken. Zoo was hij den 21sten in Arnhem en huurde daar bij den rijwielhandelaar T. 's morgens een rijwiel met de belofte dat hij het 's avonds weer terug zou brengen. Hij ging er op naar Utrecht en toen hij daar ook geen werk vond, verder naar Haarlem, waar hij eenigen tijd bij een baas wat te doen kreeg, maar ten slotte ook weer ontslagen werd. Hij verkocht, in geldverlegenheid, het gehuurde rijwiel toen bij den Haarlemschen rijwielhandelaar A. K., voor 13.75. Hij is daarna naar Am sterdam gegaan, waar ie een paar dagen werk kreeg, maar toen ie dan tenslotte alles ngeteerd had, ging hij ten einde raad, zich zelf bij de politie aangeven, waarop hij werd gedetineerd. De Officier eischt 1 maand gevangenisstraf. Bekl.'s raadsman, Mr. Ali Cohen, vertelt,, hoe bekl. is opgevoed in een opvoedings gesticht wegens de slechte verhouding tus schen zijn ouders en hoe hij zoodoende geen tehuis heeft. „Dan heb je ook al heel wat zorg achter ic rug, hé?" vindt de politierechter. „Maar zorg toch, jongen, dat je uit de gevangenis blijft. Ik zal je veroordeelen tot 25 dagen gevangenisstraf, dat is juist de tijd van ie Voor-arrest er. dan gelast ik nu je invrij heidstelling." Diefstal. De gehuwde 27-jarige los werkman J, K., <e Haarlem en( zijn beide ongehuwde Scho- tensche kameraadsG. M. L. en J. J. A, d. B., beiden 22 jaar, allen werkloos, waren door een neef van K. eens te hulp geroepen °ij het lossen van een schuit piek-ijzer, be stemd voor de Haarlemsche ijzergieterij. Zij hielden daarbij echter een partijtje van het j)zer achter, dat zij bij een opkooper ver kochten voor ruim 38.welk bedrag zij samen verdeelden Bij den opkooper had den ze beweerd, dat het deklast was, dien Ze van een schipper hadden gekocht. Nadat dit ijzer verschillende malen ver handeld was, verkocht een der opkoopers het weer aar), de Haarlemsche ijzergieterij, 'Vaar het aan verschillende kenteekenen dadelijk herkend werd als afkomstig van een aan haar geleverde partij. De eisch van den Officier is voor elk der beklaagden 3 weken gevangenisstraf. Beklaagden, die allen werkloos zijn, ver baren, hoe armoede hen tot dit uitsterste dreef. De rechter houdt daarmede rekening en veroordeelt elk tot 10 dagen: „Als 't kon, had ik jullie zoo graag uit de gevangenis gehouden, maar 't kon niet: laat 't nou 'n 'es Voor je zijn." Een clement vonnis. De 26-jarige mej. J. G. S.R. te Vel- 'eroord staat terecht omdat zij gedurende de maanden Maart, April en Mei, na het ?egel van haar muntgasmeter verbroken te Rebben, het zich daarin bevindende geld heeft weggenomen, zoodat zich, toen de 'j'eteropnemer in huis kwam, niets meer in den meter bevond, terwijl deze een verbruikt kwantum van 14,82/4 aanwees. Door om standigheden, zoo verzekert bekl., heeft zij schulden moeten maken, en is daar niet uit hunnen geraken, omdat op haar man's loon ■?t nu toe steeds voor achterstallige belas- 'Ir>g gekort werd. Maar dat is nu gauw afgeloopen. Zij heeft echter 'n gouden tientje, dat zij nog van haar moeder had, afgedragen, om dat weer Voor tien guldens in te wisselen, wanneer ze d'en heeft, zoodat ze nog slechts ruim 4. ScHuIdig is. De Officier eischt 20,of 5 dagen. Dat vindt beklaagde wel veel, want ze heeft nog zoo veel schulden en hoe moet *e dat dan allemaal betalen? „Juffrouw," zegt de politie-rechter; „ik zal ns vonnis wijzen; nu zal 'k u veroordeelen '°t een gevangenisstraf van 1 week, maar voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar Cn onder voorwaarde, dat u binnen de twee baanden de 14.85 hebt aangezuiverd." - °p den hoek Generaal Cronjéstraat-Dr. -cydsstraat heeft de heer A. G. Cobclens zijn 'icuwè zaak geopend in manufacturen en Modeartikelen. De zaak, die is verbouwd door de firma Cobelens, ziet er zeer goed uit en ge- E,cn de belangstelling, vtaarmee ze Zaterdag- Middag 2 uur werd geopend, voorspelt veel ?oeds. De heer Cobelens zal zich voornamelijk L^eëgen °P stukgoederen. Bovendien heeft M) een complete inrichting voor ajouren en Misseeren. De etalages zijn stofvrij gemaakt Ctl het geheel is electrisch verlicht. Daar de heer Cobelens door zijn vroegere 'aak in de Tetterodestraat geen onbekende IsSelooven wij wel, dat hij succes zal heb» öert. \Y i wenschen hem veel «cluL Door do politie is over de grenzen geleid naar Duitschland, de 27-jarige Duitschc dienstbode W. S„ die alhier zonder geldige papieren was aangetroffen. Door een agent van politie is in den af geloopen nacht een tweetal jongelui, resp. 20 en 21 jaar, wonende te Schoten, naar het bureau gebracht, dat Op de parklaan, uit louter baldadigheid, een brievenbus had om geworpen. Door een bewoner van de Ged. Oude Gracht is kennis gegeven aan de politie, dat uit de vestibule een heerenrijwicl is ont vreemd. Door een persoon is bij de politie aan gifte gedaan, dat op 18 Juli j.l. ten zijnen nadcele een bankbiljet van 100 was ont vreemd. Dc aangifte geschiedde niet eer der, omdat de genoemde persoon getracht had zelf den diefstal tot klaarheid te bren gen, echter zonder resultaat. Zaterdagmiddag te ongeveer 4 uur liep de 65-jarige juffrouw J. K. op het Stations plein, toen een tramwagen uit de richting Bloemendaal naderde. De bestuurder gaf luide signalen, welke door de juffrouw blijk baar niet gehoord werden. Later bleek, dat zij hardhoorend is. Zij werd aangereden en kreeg een wonde aan het achterhoofd. Door een lid van de E, H. B. O. uit Amsterdam, dat juist passeerde,, werd zij verbonden en naar het St. Elisa- beths-gasthuis overgebracht, waar de wonde is gehecht. De motorbrigade zal proces-verbaal opma ken tegen een motorrijder, die Zaterdag op den wagenweg met een snelheid reed van 50 RTM.; tegen een automobilist, die op de Amsterdamsche vaart reed met een snel heid van 55 K.M. en tegen een motorrijder die Zondag op de Dreef reed met een snel heid van 50 K.M. Zaterdagmorgen bracht Z. D. H. Mgr. Car lo Kmetko, bisschop van Nitria, en Z. D. H. Mgr. Straeter, wijbisschop van Z. E. Kardi naal Schulte, vergezeld van hun gasthee- ren, eyn bezoek aan de Kathedrale kerk van St. Bavo. De hooge bezoekers werden rondgeleid door den Weleerw. heer W. M. Bosch. Voor het examen Handteekenen L. O. slaagde te 's-Hage mej. M. L. Blomsma, al hier. Voor het Mulo-examen, diploma A, slaagde te Amsterdam, W. L. van Son, alhier. *n de vacature van B. de Telloo in de commissie van plaatselijk toezicht op het L O. is door die commissie de volgende voordracht samengesteld: 1 mevr. H, Zwier- Venekamp; 2. Mevr, M. Veldt-de Haan. B. en W'. stellen voor de aftredende leden van dc Commissie van de Commis sie van Beheer voor dnn Stadsschouwburg Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Dr. J. F. M. Sterk, en J. B. Schuil te herbenoemen. B. en W. dragen ter benoeming van een lid van de commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs, in de va cature B. de Tello, voor: 1 Mevr. H. Zwier-Venekamp, 2. mevr. M. Veldt-de Haan. B. en W. stellen voor hen te machti gen, het recht om lichtmasten der open bare electrische verlichting te bezigen voor het aanbrengen van electrische licnt-recla- me-apparaten, voor den tijd van twee ja ren, ingaande 1 October 1924, openbaar te verpachten. B. en W. stellen den raad vöor hun college te machtigen, het recht om lichtmasten der openbare electrische verlichting, te bezigen voor het aanbrengen van*elect.rische lichtre clame-apparaten, voor den tijd van twee jaren, ingaande 1 October 1924, openbaar re ver pachten. V. B. en w. stellen den raad voor de uit voering van openbare werken in gronden ge legen ten noorden van de Zomervaart, ter be schikking van hun college te stellen een be drag van f 74.000, behoudens nadere finan- cieele regeling betaalbaar op den post volgnr. 586 der begrooting voor 1924. Ledenconcert op Dinsdag 29 Juli 1924, 's avonds 8 uur in den tuin van het „Bronge bouw" (bij ongunstig weder in de zaal), onder leiding van den 2den Dirigent Willem Knik- kert. Gemengd programma (op verzoek) 1. „Raköczy"-Ouverture, Keler Béla 2. „Wie ner Madlri", Walzer, C. Ziehrer 3. „Le Ca- nari", polka voor piccolo, (Solist Theo Don kers), Nico Gerharz 4. Ballet „Sylvia", L Délibes a. Prelude et les Chasseresses. b. Intermezzo et Valse lente, c. Pizzicato, d. Cor- tège de Bacchus 5. „Scènes pittoresques", Suite, J. Massenet, a. Marche, b. Air de Bal let, c. Angelus, d. Fête bohème 6. Fantaisie de l'opéra „Samson et Dalila", C. Saint- Saëns 7. Ouverture „Guglielmo Tell", G. Rossini. De .HoogEerw. Generaal der Kruisheeren, Mgr. Hollmann, op weg naar het Congres zijnde, kwam te Haarlem afstappende van de tram, zoodanig te vallen, dat hij naar de Ma- ria-stichting moest worden overgebracht. Door de geneesheeren onderzocht, bleek, dat dc beide enkelvliezen zijn gescheurd. Z. H. Eerw. is vervoerd naar het klooster der Kruisheeren St. Agatha te Cuyk en, naar gissing, zal hij volgens het Huisgez., Onge veer vier weken bedlegerig moeten zijn. Terug te bekomen bij Visser, Kleverlaan 56, ceintuur Olijken, Colensostraat 5, col lier Van Hoogwerf, Kleverlaan 93, alpaca armband Kuiken, Rijksstraatweg 451, hand, tasch De Nijs, Tugelastraat 27, damestaschje met inhoud Roskam, Olivierstraat 3, gar- bardine regenjas Stoof, Pres. Steijnstraat 76 zw., zak anthracietVennik, De Wet straat 16, dasspeld Handgraaf, Riouwstraat 34, paar lage schoenen Nuiten, De Wet straat 18, zonnebril in etui Van der Lugt, Schalkburgergracht 42, wollen damesjasje Schipper Kloosterstraat 26 handschoen Koeleman, Colensostraat 54 ceintuur met rozetHeilo, Kennemerstraat 9, bos sleutel Mastenbroek, Rijksstraatweg 177, naafdop van een vrachtautoSandbergen Saenre- damstraat B2, kinderbril Fehres, Cronje- straat 129, hond De Looze, Dr. Leijdsstraat 16, bal van een autohoorn RGraaff. Boter markt, bruin leeren riem aan het bureau van politie, 35 fabriekspenuingen en een bad pak met handdoek. Terug te bekomen bijJ. v. Kien, Z. B. Spaarne O. Z. 45, abonnement Ned. Spoor wegen H. W. Bode, Teding v. Berkhoutstr. 4, broche L. Lok, Gierstraat 66, broche J. v. Gelder, Raamvest 1, boorden J. Lui? ting, 'Jan Nieuwenhuizenstr. 35, poeder doosje A. Beider, 't Krom 16c, hondje met penning G. Vos, Schouwtjeslaan 10, hondje A. Sietmeijer, 2e Zuidpolderstr. 19, jas C. Wijsmhn, Graaf van Wiedstr. 13, regenjas; Politiebureau, Smedestraat, zwemkaarten Wed. Bruggink, Drappenierstr. 18 rd., kinder mantel en handschoenenJ. v. Buchem, Spekstraat 5, medaillon Politiebureau, Sme- de straat hondenpenning A. Moolenaars, Prinsen Bolwerk 22zw., rozenkrans J. Ki~ lian, KL Heiligland 32, ring J. de Vries, Smedestraat 1, ring A. de Droog, KL Hout straat 113, oliespuitM. Laan, Waldeck Pyrmontstr. 27, haarstrik. Op initiatief der badmeesters werkzaam aan de kostelooze inrichting aan de Hout vaart, hadden Zaterdagmiddag onderlinge wedstrijden plaats voor de vaste bezoekers. Te ongeveer 3 uur bleek het ons dat de bad meesters succes konden boeken, de inrich ting was meer dan vol met belangstellenden en luid aanmoedigende vrienden. Het boven genoemde personeel en nog enkele andere hadden voor prijzen gezorgd. Als eerste prijs was zelfs een horloge. Verschillende nummers stonden op het programma, waarvoor punten werden gegeven. Het aantal deelnemers be droeg 24. De eerste prijs werd gewonnen door N. Smeets (horloge) 2e prijs P. Fortgens, 3e prijs G. Willemse, 4e prijs G. Roode, 5e prijs W. de Jong, 6e prijs B. Smit, 7e prijs M. de Jong, 8e prijs P. Harren, 9e prijs P- v. d. Put ten, 10e prijs C. Vermik. Na afloop had onder een geestige toespraak de prijsuitdeeling plaats. Dat deze wedstrijden in goede aarde was gevallen bleek uit een drie werf hoerah voor de badmeesters. Wij willen hier aan toevoegen dat wij heb ben kunnen constateeren hoe de verstand houding is met deze. jeugdige zwemmers en dat de resultaten bewezen hebben dat beide zwemmeesters eer van hun werk hebben ge had en dat onder hunne leiding verschei dene goede zwemmers afgeleverd zullen wor den. i De volgende circulaire is aan de betrok ken vereenigingen verzonden: Behoudens goedkeuring van B. en W. hoopt de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen haar jaarlijksche wedstrijden, gekleed zwemmen in het Z. B. Spaarne, te houden op 31 Augustus of 1 September. Deelname wordt dit jaar opengesteld voor Reddingsbrigades van Haarlem en Omstre ken en voor leden der zwemvereenigingen, aangesloten bij den Haarlemschen Zwem- bond. Nadere bijzonderheden worden later bekend gemaaktvoorloopig wordt meege deeld, dat bij genoegzame deelname zullen verzwommen worden Politie van Haarlem en omstreken 100 M. in uniform. Dames 250 M. en 500 M. gekleed vol gens de eischen van den Ned, Bond tot het Redden van Drenkelingen. Heeren: 300 M. en 600 M- gekleed vol gens zelfde eischen. De besturen der zwemvereenigingen, aan gesloten bij den Haarlemschen Zwembond worden hierbij uitgenoodigd, een lid af te vaardigen om de Commissie van Voorbe reiding der Brigade bij te staan. Daar Voorzitter en Secretaresse tot half Augustus uitstedig zijn, wordt verzocht, opgave dier adviseerende leden en van eventueele deelnemenden aan de wedstrijden, zoowel als verdere correspondentie te rich ten tot den heer D. N. H. Haase, Zoete- straat. 2A, of Mej. C. J. F. van Esch, Nassau- laan 82 A, die zoo welwillend zijn, plaats vervangend op te treden. Beleefd verzoek .ik het Bestuur van den Haarlemschen Zwembond, te willen zorgen voor de doorzending aan de aangesloten ver-, eenigingen en voor bekendmaking van de plannen. Nams het Bestuur. N. J. MEYERINK-RIJK. Men schrijft ons,Dinsdag 29 Juli des avonds te 8 uur zal het Tuberculose-fonds .Herwonnen Levenskracht" een Comité- vergadering houden in het Gebouw Sint Bavo. In verband met de buitengewoon be langrijke agenda vertrouwt het bestuur, dat de opkomst bijzonder groot zal zijn. Vooral de parochie-leiders met hun comité's worden op de allereerste plaats verwacht, daar de voorbereiding van onzen „Zonnedag" een belangrijk punt van bespreking zal zijn- Voorts komen de volgende punten aan de orde. Bespreking 10-jarig bestaan tentoon stellingen alsmede het organiseeren van feestavonden, enz. Op deze vergat e ing zal het Hoofdbestuurs lid, de heer Th. v. d. Laan, aanwezig zijn, die een en ander over onzen a.s. Speldjesdag zal toelichten. Het spreekt vanzelf, dat „H.L-" dit jaar vele handen te kort komt, in vgrband met het Jubileum. Introductie's worden toegestaan. Het bestuur verwacht, dat ieder Comité-lid een stoeren werker zal medebren gen. Iedereen, die wil werken voor onze heerlijke instelling, is van harte welkom- voor de Orgelbespeling in de Groote of St Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 29 Juli 1924, des namiddags van 2—3 uur, door den heer A. J. C. Mooy, met medewerking van mevr. MooyMolenaar (sopraan). 1. Praeludium Es gr. t. J. S. Bach. 2. Komm in mein Herzens Hanz sopraan aria uit „Einfeste Burg" J. S. Bach. 3. Allegro moderato G. F. Handel- 4. Er weidet seine Heide sopraan-aria uit de „Messias" G- F. Handel. 4. Ostermorgen O. Malling. 6. a.Maria Wiegenlied (zang) Max Reger. b. Les cloches (zang) Cl. Debussy. 7. Fantasie A. J. C, Mooy. Haarlem, 26 Juli. Geëxamineerd 8 can didates Afgewezen 3. Geslaagd de heeren M. J. Oele, de Cocksdorp Texel; N. Roos, Amsterdam; J. A. v. d. Vlis, Burg op Texel; H. Zweers, Zaandam; L. Polak, Amsterdam. Ruiten met een diamantsnijder beschadigd. In den afgeloopen nacht zijn bij verschil lende winkeliers in de Groote Houtstraat' spiegelruiten der uitstalkasten op min of meer ernstige wijze beschadigd door middel van een diamantsnijder. Verscheidene ruiten vertoonden groote krassen, sommige over de geheela breedte, anderen van mindere afmeting. Een laffe baldadigheid! Een der winkeliers j 1 goed doen een klacht bij dc politie in te dienen, opdat de politie naar aanleiding van deze klacht, een onderzoek kan instellen, zoodat, hopelijk, de bedrijver zijn verdiende 1 straf niet ontgaat. Dat is zeer noodig, I Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. Ta conis en A. J, v. d. Winden. G. v Wil- genturg en M W. Krane. Getrouwd: J L. Eyking en M. Zonne veld. Geboren: d. van L. J. SchuytZuurbier. d. van G. S, Schoosvan Eek. Overleden: C A. Rumping, 23 jaar. J. C. Woletrman, 42 jaar, vr. van J. J. M. Homborg STORMVOGELS—E. D. O. Woensdag, 30 Juli a.s., des avonds van 79 uur, zal op het terrein van „de Kenne- mers" te Beverwijk een propaganda-wed- strijd gespeeld worden tusschen Stormvogels en E. D. O. Vooral in de E. D. O.-kringen bestaat voor dezen wedstrijd groote belangstelling en het ligt dus voor de hand, dat het een spannende wedstrijd zal worden. Mond- en Klauwzeer, Het mond- en klauwzeer breidt zich in de omgeving van Beverwijk sterk uit met als gevolg groote De straatprijs van de melk is in korten tijd met 2 cent per liter verhoogd, zoodat deze nu, op 15 cent gebracht is. Personalia. Voor het examen Handels kennis L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. M. P. Sam, alhier. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor hét diploma A van het Mulo-examen H. G. Gerssen, alhier. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Ta conis en A. J. v. d. Winden; G. van Witgenburg en M. W. Krane. Getrouwd: J L. Eijking en M. Zonneveld. Geboren: d„ van L. J. SchuijtZuurbier; d., van G. S. SchoosVan Eek. Overleden: C. A. Rumping, 23 j., ongeh. J. C. Wolterman, 22 j., vr. v, J. J. M. Homborg. Burg. stand. Ondertrouwd: D. Cornet en A.^Valkenier; J. van Woensel en W. v. d. Lugt. Getrouwd: G. de Haas en A. C. C. Kliek; W. A. Oldenburg en G. Otten; J. Battem en D. C. Faber; F. Tromp en M. Langereis; P. Brakenhoff en J. Neet; J. J. Stet en C. G. W. van Duffelen. Geboren; z van M. Tellier-Bakker; d. van E. Goos-Kolkman; d. van C. Ouden- dijk-Handgraaf; z. van K. H. dc Jong v. d. Bos; z. van T. Homan-plezier; z. van H. B. de Ridder-Kuiper; z. van R. Pronk-van Henten. Overleden: P. Wiglinckhuyzen, 65 j„ echt- gen. van N. Versluis; J. Mijs, 58 j., echtgen. van A. C. v. d. Veer. Ringrijden. De Ver. „De Prins" te Vcl- sen besloot op hare vergadering van 25 Juli j.l. in hotel De Prins het ringrijden een dag te vervroegen. De datum wordt dus 13 Aug. a.s. Voor het mooist versierde paard der deelnemers is door den heer H. H. Meijer, te Velsen een zilveren medaille uitgeloofd en voor het schoonst' geheel is door den heer K. Luiting te Velsen een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Deze bekroningen wor den na afloop van het ringrijden bekend ge maakt. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het diploma A van het Mulo-examen W. Hovius, alhier. Gevonden voorwerpen. Een hoes van een auto; een teekening van kerkbanken (Luthersche Gemeente). Komen aaloopen: een keeshond. Loterij. B. en W. hebben vergunning verleend aan het Bazar-Comité Jubileum „Witte Kruis", tot het houden van een loterij op 21, 22, 23 en 24 Augustus a.s., ten bate van de afdeeling Halfweg van het „Witte Kruis". Uitstapje. Donderdag maakten de kin deren van de Bijzondere School met den Bijbel, onder leiding van het onderwijzend personeel en commissieleden, een uitstapje per spoor naar IJmuiden. Jammer genoeg, heeft het weer zich niet zob heel erg geleend tot zulk een reisje. De jeugd kwam evenwel toch vroolijk g- stemd thuis. Boottocht. De leerlingen van de O. L, school.no. 9, te Zwanenburg, maakten Don derdag een boottocht naar Schoorl. 't Was jammer, dat het weer niet mee werkte. Burgerlijke Stand. Geboren: Antje, d. v. IJ. Agterhof en M. W. A. den Boer. Gepke, d van N. M. Smit en A Mellema. Maria Martha, d. van P. Makkclie en S. M. M. M. Kiekens. Catharina Magc- lina, d. van P. Makkclie en S. M M M. Kiekens. Ondertrouwd: S. Leemhuis en C. G. van der Molen. P. Tienstra en P. v. Keulen. Getrouwd: W van de Pol B. Th, A, Pic- ters. Sint Jacobus. Ons harmoniekorps „Sint Jacobus" moet hedenmiddag om 4 uur en Zondagmiddag om 3 uur een concert geven in hef Stadion, in verband met het aldaar gehouden wordende Eucharistisch Congres. Ongetwijfeld zullen vel onzer plaatsge- nooten met hen optrekken naar de Am- stelstad. Gevonden voorwerpen. Een collier, een zilveren armband, een kip, een armband horloge. Watervoorziening. De Boorrtiaatschappij Noordzee té Velsen, heeft succes geha^} met het boren van een waterput op het ligtenten- terrein der Ver nigi'ng tot Bestrijding van Tuberculose op Velserduin alhier. Op een diepte van TA Meter werd helder water verkregen met een capaciteit van 200 'i liter per uur. De loonactie aan de papieriabriek. De uitslag van het gehouden referendum on der de arbeiders der papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, zal a.s Woensdag op het kantoor der R.-K. organisatie in Den Haag worden bekend gemaakt. Vacantie. Het consultatiebureau der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose alhier zal van 121 Augustus gesloten zijn. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. Groe- neveld en J. van Tilborg. K. Redeker en H. Freijlink. Getrouwd: Ph. J. Salman en W. Kraak. Geboren: d. van G. Gerritsen?—van Rin- selaar. z. van Th. FransenFlipphi. •d. van C. M. van RuitenTeeuw. d. van R J. van Steijnvan Strien. Overleden: W, J, van der Lelie, m„ 80 jaar. G, A, van de ReepCastien, vr,, 80 jaar. Promotie. De heer G. F. Steenvoorden, tfeboren Hillegommer en tot voor kort on derwijzer aan de R.K. Par. St. Joseph-Jon- gensschool alhier, slaagde te Utrecht voor het toelatingsexamen tot de universiteit. DINSDAG, 9 uur Nicol. Vester en hvr. Maria Magdalena Bone. WOENSDAG. 9 uur Theodorus Joannes de Vlieger. DONDERDAG, 9 uur overl. fam. Blom- Gerekink. Gelegenheid om te biechten van 49 uur. VRIJDAG, 1ste Vrijdag, 9 uur gez. H. Mis Ier eere van het Godd. Hart. ZATERDAG, 9 uur ter eerc van O. L. Vr. van het H. Hart tot zekere intentie. Biechthoóren van 49 uur. Gevonden voorwerpen. Een sleutel, een hondje, een duimstok, een damesregen mantel, een controleboekje ten name B. te Haarlem, een sokkenophouder, een dames mantel, een lorgnet in nikkelen étui, een grijs kindermanteltje, twee sleutels, een gummiband van kinderwagen, een broche, een pc^rtemonnaie met inhoud, een oud heerenrijwiel, een damesportemonnaie met inhoud. Haringaanvoer. Tot dusver werden in ons land in dit seizoen in 272 reizen 69202 tonnen haring aangevoerd, tegen 53.439 ton nen verleden jaar. Daarvan werden alhier in 38 reizen aangevoerd 11268 tonnen, tegen 4904 tonnen verleden jaar. Centraal Administratie Bureau. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering van het Centraal Administratie Bureau voor het visscherijbedrijf en aanverwante vakken al hier, werden het jaarverslag en dc rekening en verantwoording over het boekjaar 1923 goedgekeurd en de omslag voor het reserve fonds vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren Joh. Polderman en K. van Pel Jr., werden her kozen. In de financieële commissie werd her kozen de heer F. H, Luchsinger en 'n dm raad van toezicht de heeren J. M. Barneveld en A. Krijzer. Bij de gevoerde besprekingen bleek, dat de Raad van Arbeid te Haarlem, wegens de vestiging van een eigen burau in de Rijks- vischhal, het jaarlijks subsidie had ingetrok ken en dat het regeeringssubsidie uit bezui nigingsoverwegingen was verminderd. Van bestuurszijde werd echter meege deeld, dat zulks geen verhooging van den omslag voor de leden tengevolge zal hebben. hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Personalia. Te Amsterdam slaagden voor het diploma A van het Mulo-examen A. J. J. Beyer, E. P. Goedkoop, D. P. van Parrecren, S. P. J. Ronner, N. Zedijk en M. Hofland, te Bloemendaal. Eveneens slaagde de heer M. A. Beckers, alhier. Auto dóór een hek gereden. Zondag nacht kwam een gezelschap per auto van Zaridvoort. De auto raakte het goede pad bijster in het Bloemendaalsche. park en reed tegen het hek van dc villa „Den Hcim" van Kolonel de V. Het hek werd beschadigd en de schade zal worden vergoed De outo werd op den goeden weg gebracht en men kon den reis naar Amsterdam vervolgen. Rijwiel-ongeval. Zondagmiddag kwam het dochtertje van wethouder L. uit Velsen nabij Hotel Zomerzorg, doordat haar fiets in het grind slipte, zoodanig te vallen dat zij haar been verwondde. Zij werd in Hotel Zomerzorg binnengebracht en door dokter Ten Kate, die daar gelogeerd was, verbon den, waarna zij per rijtuig naar huis werd vervoerd. Het Zwembad. Er heeft zich alhier een bestuur gevormd dat een circulaire heeft verspreid om gelden te verzamelen voor het Zwembad. Herdenking mobilisatie. Hedenavond zal onder leiding van den burgemeester een comité vergaderen om dc herdenking der mobilisatie te bespreken. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het diploma A van het Mulo-examen W. Schocrl, alhier. Zenuwtoeval. Zondagmorgen omstreeks elf uur kwam een dame per fiets op den Tetterodenweg door een zenuwtoeval van haar fiets te vallen. Zij werd in de woning van den Hoofdonderwijzer H. gebracht en door diens familie liefderijk verpleegd. Na een goed uurtje kon de dame loopend huis waarts keeren. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Dinsdag, 29 Juli 1924, des avonds om 8 uur. De agende vermeldt: 1. Notulen van 24 Juli j.l. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging bouw- en woningverordening (68). 4. Ver lenging termijn ontruiming onbewoonbaar verklaarde woningen (69). 5, Bebouwing west zijde Valkenburgerstraat (70). 6. Yerbreedïng gedeelte Pijlslaan en aanleg gedeelte weg bij Pijlslaan (71), 7. Verleening voorschot voor den bouw van arbeiderswoningen en vast stelling voorwaarden stichting en beheer van woningen (7274). 8. Verhuur grond aan Leidschevaarl bij Manpadsbrug (75). 9. Ver koop terreinen van het Grondbedrijf (76). 10. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School (77). De voordracht luidt: 1- A. S. Donia, onder wijzer O. L. S. te Lonneker; 2. M. G. H. Birkenhager, onderwijzer bijz. neutrale ^school te Borne en 3. J. I- du Burck, onder wijzer O. L. S. te Zuid-Scharwoude. 11. Uit loting aandcelen geldleeningen. 12. Vaststel ling kohieren gemeentelijke inkomstenbelas ting. 13.Behandeling reclamas en onthef fingen gem. inkomstenbelasting. B. en W, vragen machtiging tot het voor de gemeente aanvaarden van de rechten en het voor de gemeente op zich nemen van de verplichtingen, welke voortvloeien uit de voorloopige akte, gesloten met dc eigenaren van het perceel kadastraal bekend gemeente Heemstede, Sectie B no. 27, en tevens ad 14.616 aan hen het noodige credi'et le ver» leenen voor de uitvoering van dit besluit. 60ct B. en W. schrijven der raad Bij Uw besluit van 25 October 1923, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten bij be sluit van 28 November 1923, no. 58, werd aan de woningbouwvereniging „de Haemstede een voorschot toegekend van ten hoogste 110.000.— ten behoeve van de betaling van bouwterrein en van den bouw van 33 wo ningen op het terrein van „Insulinde". Nadat aan al deze woningen eene bestem ming is gegeven, blijkt nog steeds behoefte te bestaan vooral aan goedkoopere arbeiders woningen, terwijl het voorts gewenscht is, dat geleidelijk word door gegaan met afbraak van voor bewoning ongeschikte woningen, zooals die op het Bullenhoftje enz. Ook thans is het Bestuur van gemelde W». ningbouwvereeniging „de Haemstede weder bereid zijne medewerking te verleenen, ten einde verbetering in die toestanden te bren gen, door den bouw van 48 woningen, waar onder 2 winkelhuizen en wel in het zuidelijk deel der gemeente op een terrein aan den Kadijk, hoek Prinsenlaan, welk terrein in eigendom kan worden verkregen voor f 2. per M2. Voor de bebouwing van dit terrein is een voorloopig plan gemaakt, waarbij de grootste eenvoud is betracht. De bouwkosten, verhoogd met de kosten van aankoop van het bouwterrein, straataan- leg, rioleering, ophooging, transport, toe zicht enz., worden geraamd op rond 157.000.—. - Volgens eene voorloopige exploitatiereke ning zal per week aan huur moeten worden ontvangen een bedrag van ongeveer f 230.—, of gemiddeld 4.80 per woning, in welk geval die rekening sluitend zal zijn. De bedoeling van de Vereeniging was, evenals bij de in aanbouw zijnde woningen op „Insulinde", om de volle stichtingskosten als voorschot van de gemeente te ontvangen. Door ons is evenwel nader overwogen, of het niet gewenscht is, nu de uitvoering der plan nen niet meer geschiedt overeenkomstig de bepalingen der Woningwet, hierin verande ring te brengen, zonder daarbij de Woning- bouwvereenigingen uit te schakelen. Wij stellen het op prijs, dat het initiatief tot den bouw van Woningbouwvereenigingen blijft uitgaan en deze in het algemeen de voorbereidende werkzaamheden op zich blij ven nemen, waaronder ook de aanbesteding. De woningen zouden wij echter eigendom van de gemeente willen laten. De voor den bouw benoodigde grond, voor zoover dif reeds eigendom van de gemeente is, behoeft dan niet in eigendom aan de Vereeniging over te gaan. Zijn de woningen eenmaal voor be woning gereed, dan is onze bedoeling, dat deze in beheer en exploitaite worden gegever aan de woningbouwvereniging, van welke het initiatief tot den bouw is uitgegaan. De verhuring zal ook door die vereeniging ge schieden, alsmede de aanwijzing van de huur ders, met dien verstande,dat van elk plan voor een door ons te bepalen aantal woningen de huurders rechtstreeks van gemeentewege zuilen worden aangewezen, evenals dit thans ook reeds het geval is. Invordering van huur, administratie, het doel van betalingen en stortingen blijft dus alles op den bestaanden voet gehandhaafd. Bij deze nieuwe wijze van handelen ontstaat het voordeel, dat kosten van overdracht van grond, voor zoover die reeds aan de gemeente in eigendom behoort, worden uitgespaard er. verder ook de kosten voor het sluiten.van eene hypotheek, terwijl bovendien de betaling van dikwijls aanzienlijke bedragen niet meer door tusschenkomst van de Vereeniging behoeft te geschieden. Wanneer bij de vroegere regeling een ot andere omstandigheid het noodig mocht maken dat de gemeente de woningen weder om in eigendom verkrijgt en dus gebruik wordt gemaakt van het recht van naasting, hetwelk steeds werd bedongen, dan zou dit weer kosten met zich brengen, terwijl minder aangename onderhandelingen niet steeds uitgesloten zouden zijn. De voorwaarden waaronder de woningen in exploitatie zullen worden gegeven zouden wij door Uw College vastgesteld willen zien. B. en W. stellen ten slotte voor a. te besluiten, om den bouw van arbeiders woningen in 't algei e n te doen geschieden door tusschenkomst ..ut toegelaten v.omnz- bouwvereenigingen of -stichtingen, doch ter name der gemeente b. in te trekken 1. het raadsbesluit tot verkoop van grond op „Insulinde" aan „de Haemstede" 2. het raadsbesluit waarbij aan die Vereeni ging een voorschot werd verleend voor den bouw van woningen op „Insulinde c. het terrein benoodigd voor den bouw op „Insulinde" uit het Grondbedrijf te nemen d. voor de betaling van dezen grond als mede voor de kosten van den bouw van o3 woningen op dat terrein hun het benoodigde crediet te verleenen, groot 122.500. e. hun het benoodigde crediet te verleenen groot ten hoogste 157.000, voor den bouv. van 48 woningen in het zuidelijk deel dei gemeente en voor aankoop van den daarvooi benoodigden grond f. voorwaarden vast te stellen waarondei woningen in beheer en exploitatie kunnei worden opgedragen aan toegelaten woning bouwvereenigingen of stichtingen. g. hun te machtigen, wat betreft den bouv bedoeld onder punt e, ten behoeve van 9 wo ningen type B en 2 weningen type D, af t wijken van het bepaalde in art. 18 der bout en woningverordening. R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur vin dc R.K. Kiesvereeniging „Plicht en Recly noodigde de volgende circulaire uit aan haar leden: „Voldoende aan het daaromtrent bij art. 19. alinea 6 van het reglement bepaalde, deelen wij u hierbij mede, dat tot samen stelling van den Verkiezingsraad, als in ge meld artikel aangegeven, zal worden overge gaan. In verband hiemede hébben wij aan de besturen sub. a. b. en c. der in genoemd ar tikel vermelden vereenigingen schriftelijk verzocht, om opgave van de namen van per sonen. die zij als leden, resp. plaatsvervan gende leden in den te op te irchten Verkie zingsraad wenschen aangegeven te zien. Tevens benutten wij deze gelegenheid, die leden der Kiesvereeniging die niet aange sloten zijn bij een. der hierboven genoemde vereenigingen. uit te noodigen, vóór of ui terlijk op 30 Juli 1924, schriftelijk candidalen in te leveren op de wijze als bij art. 19, ali- tea 3 bepaald. Serenade gouden echtpaar. Zaterdag zoo de Harmonievereehiginjf „St. Caecilia", te Schoten, directeur dén heer Chr. Heijboom een serenade brengen aan"het gouden echt paar, den heer en mej, P. KrapeG. van der Weijden, Zomerstraat. De serenade ging echter Zaterdag niet door,.maar zal een de zer dagen plaats hebben. Rijwiel ontvreemd. Uit de schuur van de fam. M. te Schoten is een zoo goed als nieuw dames-rijwiel ontvreemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7