de spaarnebank 1 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Het 40-jarig jubileum van de fa. Kimman. Slapte in de Sigarenindustrie. Kardinaal Schulte en Mgr Heylen bezoeken de Kathedraal. Hoog bezoek. Bezoek van Kardinaal Dubois aan Rotterdam. Afscheidsmaaltijd. 3» BURGERLIJKE STAND. Telegraphisch Weerbericht. ZAANDAM. ASSENDELFT. LAATSTE NIEUWS. Communistische week te Moskou. Wereldvlucht Amerik. vliegers. Ford-auto in een sloot. Verloop Britsche onder handelingen. Internat. V redesmanifestatie. Peruccio Busoni. f. De Amerik. wereldvliegers. Een aanval der Riffs. EEN EERSTE H. COMMUNIE. Van de pikkende broeders. GEBED. Leer mij o God de handen vouwen. En ben ik blij of lijd ik pijn, Leer mij gelooven en vertrouwer En levenslang geduldig zijn. Leer mijnen wil voor altijd weten, Wat Gij o God van mij begeert; Leer mij mijn eigen wil vergeten En stil te doen wat Gij begeert. O menschenkind verban uw smart Voor koele menschenoogen. Eèn is er, èèn die uw geween Aanschouwt met mededoogen. Het leed dat is, drukt niet zoo zwaar, Als Vrees voor allerlei gevaar En komt bet eens in buis, Dati helpt God altijd mee En geeft ons kracht naar kruis. Gebonden voert de smart ons allen door liet leven. Zacht als wij willen gaan, Hard als wij tegenstreven. M. t. Wie de vrijheid genieten wil, moet de vrijheid waard zijn. Leven is waarheid, is ernst en isleereii. Die getrouw is in het kleine is ooi getrouw in het groote los '.leden, den 28sten Jpli, was het de dag, waarop voor 40 jaren de heeren H. en F. Kimman hun fabriek openden aan de Wa genmakerslaan. Een uitvoerige beschrijving van het feest gaven wij reeds eerder. - Een groote vlag met de jaartallen 1884 1924 wapperde buiten aan den voorgevel van de fabriek aan den Wagenweg. Om half tien, het begin der receptie, arriveerde per auto *de heer A. Kater, die heden zijn 40-jarig jubileum vierde in dienst der N. V. Het overige personeel had zich in de show-room, die met vele bloemen van be langstellenden feestelijk was versierd, ver zameld en ontving den jubilaris met een welkomstlied, toen hij, vergezeld van zijne echtgencote, binnentrad en zich plaatste achter de gereedstaande tafel. Om ongeveer 10 uur arriveerde dc heer H. N. Kimman, die met zijn (inmiddels overleden) broer dc firma oprichtte. De jubilaris werd allereerst verwelkomd door 2 zijner kleinkinderen, waarna hem door het personeel eveneens een welkomst lied werd toegezongen. Daarna nam hij plaats achter de tafel tusschen zijn beide zoons, mede-direc teuren. De heer V. Kimman plaatste zich namens zijn familie voor den jubilaris en biedt, na zijne gelukwenschen, hem een portret van hemzelven aan. De heer H. N. Kimman dankt voor het geschenk. Hij herinnert er aan, dat er nog wel eens moeilijke dagen in de zaken zullen komen en vraagt zijn zoons dan be sluiten te nemen in deze showroom, tegen over dit portret, met de gedachte: Wat zou vader daarvan zeggen. De heer P. C. van Doom heeft met vreugde de vereerende taak op zich ge nomen om den jubilaris te féteeren. Aller eerst complimenteert spr. de beide zoons van den jubilaris. Vervolgens zich rich tende tot den heer H. N. Kimman, memo reert spr. wat de jubilaris heeft moeten doen van het begin van zijn loopbaan bij de firma Bevnes tot na Parijs, toen de fa briek in Haarlem werd opgericht. De fabriek, aldus spr. is uw werk cn sta ons daarom toe. dat wij u een copie van die fabriek aanbieden. Spr. overhandigt dan een schilderij, dat met de data, den voorgevel van de fabriek aan den Wagenweg voorstelt en de garage aan het Plein. Met eenige woorden zegt den jubilaris op rechten dank. De jubilaris richt zich dan tot den jubila ris uit het personeel, den lieer A. Kater. Spr. wil niet memoreeren. wal er in die 40 jaren is geschied. Dat zon te lang worden. Spr. wil vooral den nadruk leggen op de vertrouwelijkheid van de omgang. Wij bei den, aldus spr. vulden elkaar als het ware aan. Met vreugde en me: dankbaarheid heeft de jubilaris aan den heer Kater alle werk toevertrouwd. En zeker heeft dit niet het minst medegewerkt tot de roem van dc fabriek. De beide jubilarissen drukken daarop el kaar de hand en beioven elkaar wederkee- rig, nu het werken ongeveer geëindigd is, toch met de fabriek mee te leven. Aan den heer A. Kater wordt een gouden horloge met inscriptie overhandigd. De heer A. de Kater zegt eenige woor den van dank Spr. is verblijd den heer Kimman te kunnen gelukwenschen. 4 Spr. noemt het een voorrecht zoolang met den heer Kimman te hebben mogen samen werken in een dusdanige verstandhouding. De jubilaris wordt daarop met zijn echt- genoote gefeliciteerd. De heer van Doorn richt zich dan tot den heer A. Kater. Spr. wenscht de jubilaris na mens allen veel geluk en memoreert zijn verdienste aan de fabriek. Als blijvend aandenken wordt den jubila ris een huiskimerameublemertt overhan digd. De heer A. Kater zegt dank voor dit ge schenk. Den beiden jubilarissen wordt daarop een bloemenhulde gebracht. Een „lang zuilen ze leven"' en eenige hoe ra's worden aangeheven, waarna er sigaren worden aangeboden. Hierna wordt de wijn rondgeschonken. De jubilaris drinkt op aller welzijn, wat door de aanwezigen met een luid applaus wordt be groet. Het is ongeveer elf uur, wanneer de re ceptie voor de chauffeurs in particuliere dienst een aanvang neemt. De heer C. J. van Doorn plaatst zich voor de jubilaris en memoreert hoe velen der chauffeurs nog met den jubilaris hebben sa mengewerkt en evenals hij het stuurrad in plaats van de leidsels in handen hebben ge nomen. Spr. overhandigd een blijvend aandenken in den vorm van een clubfauteuil en een gedrukte album met de namen der schen kers. Het opschrift van het gedenkalbum, is als volgt: „Ter gelegenheid van het veertigjarig ju bileum van d m heer H. N. Kimman, bieden ondergeteekenden als bewijs van hulde en waardeering van jarenlange aangename samenwerking aan een clubfauteuil, welke zij wel verzoeken te aanvaarden met den hartelijken wensch, dat .voornoemde sa menwerking voor de toekomst nog vele ja ren zal bestendigd blijven." Volgen de handteekeningen. Als persoonlijke gave overhandigd de heer J. Tromp dan onder luid applaus een ver sierde lange Goudsche pijp. Als de jubilaris deze heeft aangestoken, richt de hier C. J. van Doorn zich tot den heer A. Kater en overhandigd hem namens dc chauffeurs een ketting bij net horloge, dat hij van de directie in ontvangst moc'nt nemen. De jubilaris, de heer H. U. Kimman, daar op het woord nemende, zegt dat hij wel had gedacht dezen dag eenige verrassingen te zullen beleven. Spr. herinnert zich in dien zin nog het 25-jarig feest. Maar wat er nu Is gebeurd, dat had spr. niet gedacht. Spr. is daardoor getroffen. En wel: aangenaam getroffen. Wat men spr. heeft bereid, kan hij niet uitdrukken. Het is te veel. Al is er ook eens een verschil van meening omtrent het een of ander, altijd wordt er een zachte wenk ter harte genomen. Spr. heeft altijd liefhebberij gehad voor de rijtuigen en tegen de machine altijd een soort antipathie gehad. Het is echter geen antipathie tegen het automobilisme. Spr. heeft dag en nacht ge zwoegd voor de rijtuigen en nu is hij uit dat vak gerukt en heeft zich op heel het nieu we moeten werpen. Men moet spr. daarom niet kwalijk ne men, dat hij niet zooveel gevoelt voor het automobilisme als voor dc rijtuigen. En daarom vindt spr. het eens heerlijk, dat men hem komt huldigen als oude vriend en niet als vertegenwoordiger van het automobilisme. Als bet applaus is geëindigd, zegt de tweede jubilaris, de heer A. Kater, dank voor den horlogeketting, die hij van de chauffeurs heeft ontvangen. Het zal spr. steeds een aangename herinnering blijven. (Wordt vervolgd.) In de sigarenindustrie in Nederland heerscht blijkbaar over het algemeen «lapte. Ook de plaatselijke sigarenindustrie on dervindt hiervan den terugslag door het feit, dat bij eenige firma's het personeel in min der of meer groot aantal ontslagen is. Andere fabrieken werken eenige dagen per week minder. Vandaag werd een bezoek aan de kathe drale kerk „Sl. Bavo" gebracht door Z. Em. C. J. Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, Z. D. H. Mgr. L. Heylen, voorzitter van het Comité voor Internationale Congres sen, de Zeereerw. Heer dr. Corste, secre taris van den Kardinaal en den Zeereerw. Pater Tarcisius Bootsma, secretaris van Mgr Heylen. Bij dit bezoek was mede aanwezig de Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllman, vicaris-generaal van den Bisschop van Haar lem. Mgr. Heylen was per auto uit Amsterdam gearriveerd. Ruim 12 uur kwam Kardinaal Schulte met zijn secretaris onder klokgelui aan de pastorie der kathedraal aan. Bijna onmiddellijk daarop begaf het hooge gezelschap zich naar dc kathedraal. Aller eerst knielde men eenige oogcnblikken in stil gebed neer voor het H. Sacrament in dc Sacramentskapel, waarna men zich naar de voor het parochieele altaar opgestelde zetels begaf. Kardinaal Schulte was gezeten tusschen den Bisschop van Namen en den den vicaris-generaal. Het gemengd koor van de Kathedraal zong onder leiding van den WelEerw. heer kapelaan W. M. Bosch „Sacerdos et Ponti le x van den heer J: L. Schouten, organist der kerk. Dit is ook onder veel bijval ge zongen in het Stadion door e2n koor van 500 zangers en zangeressen onder begelei ding van koper-instrumenten. Vervolgens werd door het knapenkoor ge zongen „O, Sacrum convivium" van pastoor Jansen. Darr bezichtigde het hooge gezelschap het priesterkoor en den preekstoel. Tot blijde verrassing van de vele aanwezigen (de kerk was tjok-en-tjokvol) hield Mgr. Heylen dan een korte toespraak. Mgr. sprek ongeveer als Volgt: „Dierbare Geloovigën, Met vreugde hebben wij het Congres van Amsterdam bijgewoond en nooit zullen wij vergeten, hoeveel geloof en godsvrucht het katholieke Nederland heeft getoond. Waar lijk heeft Katholiek Nederland getoond, dat Christus iri de H. Eucharistie waarlijk de Koning van allen is. En nu vandaag is het voor Z. Em. den Kardinaal van Keulen en voor den Bisschop van Namen een groote vreugde, deze prach tige kathedraal van Haarlem te bezoeken en u zoo talrijk hier te kunnen begroeten. Onze vreugde is zooveel te grooter, omdat wij uit den mond van den HoogEerw. heer Plebaan hebben gehoord, hoe het H. Sacra ment hier bemind wordt., hoe talrijke Com muniën er ieder jaar worden uitgedeeld, met welke godsvrucht de Goddelijke Diensten bijgewoond worden. Van harte wenschen wij u allen geluk en wij twijfelen er niet aan, of het Eucharis tisch Congres van Amsterdam heeft de gods vrucht van u allen nog meer doen aan groeien. Als wij zullen zijn teruggekomen in onze bisdommen, zullen wij aan onze geloovigen zeggen, hoe het Katholieke Nederland ons een voorbeeld geeft, dat wij moeten na volgen en gij zult altijd ter harte nemep, voor Nederland en vooral voor het bisdom Haarlem, die godsvrucht te bewaren. Wij wenschen, dat hetgeen wij zullen zeggen over die godsvrucht, minder zal zijn dan de werkelijkheid. Gij zult zorgen, dat in de kerken van het bisdom Haarlem het H. Sa crament altijd vereerd wordt, dat hier altijd die godsvrucht blijft en hier altijd talrijke H, Communiën ontvangen worden. Opat deze wenschen verwezenlijkt zullen worden, zal de Kardinaal van Keulen zijnen zegen geven, welke van uit den Hemel zal bfekrachtigd worden." Z. Em. Kardinaal Schulte gaf daarna de geloovigen zijn zegen. Het koor zong dan tot besluit „Coelestis urbs Jerusalem" van Diepenbrock, waarna de hooge gasten de kathedraal bezichtig den. Kardinaal Schulte werd daarbij geleid door den Plebaan en Mgr. Heijlen door vicaris-generaal. Alvorens de kerk te verlaten, onderhield kardinaal Schulte vzich eenige oogenblik- ken met den heer Laurijssen, ontwerper van het mozaiek in den expositietroon in de H. Sacramentskapel, dal tijdens den rondgang bijzonder bezichtigd was. Dan keerden de hooge bezoekers in de pasto rie terug. In de kathedrale kerk las hedenmorgen een tweetal Hongaarsche Bisschoppen een stille H. Mis. Een hunner was Z. D. I Mgr Dr. Victor Howath, Bisschop van Martyropo- totanus, wonende te Koloesa (Hongarije). Zaterdagmiddag bezocht Z.Em Kard. Du bois, Aartsbisschop van Parijs, Rotterdam. Aan het station werd Z.Em ontvangen door den directeur en onder-directeur van de „Maasb.", die hem naar het gebouw van het Katho'jekc orgaan geleidden, alwaar de president-commissaris en andere commissa rissen. redacteuren enz van de „Maasb. vereenigd waren. Na wederzijdsche begroeting en voorstel ling werd Z.Em. door den he<>r Knijpers het gebouw rondgeleid, waar hij met belangstel ling van de inrichting kennis nam Op de Markt stond het muziekkorps St. Antonius, van Feijenoord dat de Marseillaise speelde. Van uit het venster van 't gebouw dankte Kardinaal Dubois voor de hulde. In de di- rècliekamer werd de eerewijn aangeboden, waarna de Kardinaal „De Maasbode ver- het om zich te begeven naar de Roei- en 2eilvereeniging „De Maasvan waaruit een tocht werd gemaakt door c^e havens der stad. Z.Em. Kardinaal Dubois toonde zich ver rukt over het onvergelijkelijk schouwspel, hetwelk de haven opleverde en informeerde met levendige belangstelling bij den heer Kuijpers, die hem tot gids strekken mocht naar bijzonderheden omtrent havenveren, dok- en scheepsbouwwerken, elevators, enz. Omstreeks twee uur kwam het gezelschap ten huize van den HoogEerw. Heer Deken aan, waar dc lunch gebruikt werd. Door 't Permanente comité der interna tionale Eucharistische Congressen is Zater dagmiddag eer. diner aangeboden in hotei „de 1' Europe" te Amsterdam, aan een der tigtal genoodigden. Mgr. Heylen zat voor eh hield de eenige rede aan tafel in de Fransche tanl. Onder de aanwezigen waren: Mgr. v.d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, Deken Stroomer, graaf d'Yan Ville, graaf Focci, kantjunik Erman van Metz, baron van Wijn bergen, dr. Vinkensteijn, pater Josaphat, dr. Hoffman, mr. Kropman, prof. Franken, prof. Steger, e. m. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Geboren: 24 Juli. z. van T. Centazzo Grisostolo. 25 Juli. d. van A. M. v. Leeu wenSpronk, d. van J. C KalSommer. Medegedeeld door het Ned. Kon Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Juli. Hoogste barometerstand 761.5 m.M„ je Haparanda, Zuerich en Munchen. Laagste barometerstand 746.0 m.M., te Blacksod. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 Juli: Aanvankelijk krachtige, wellicht tijdelijk stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijken of westelijken wind, later afnemend, meest bewolkt of bebokken met regen of onweer, zelfde temperatuur 26 Juli. d. van H. M. v. AsseltMeijer. z. van A. HooningRosenboom. van M. C. CasseeSchlebaum. 27 Juli. d. van A. v. d. Endev. d. Aart. z. van A. M BoerDegen d van J E. Lips Molenkamp. d. van J. BreeuwerMa joor. d. van J. E. KrommertSavonije. d. van G W J Rellergertv Duffelen. Overleden: 24 Juli. C. de Bildt, 44 j., M. v. Heemskerkstraat. 25 Juli. J. Aaldriks, 69 j., T. v. Berkhoutstraat. F. G. I. ten PierikSoctermans, 71 Ged. Volders gracht. Personalia. Te Amsterdam slaagden \oor het diploma A van liet Mulo-examen H. Hengeveld, P Huisman, S. Kuiper en J. Quartel en voor diploma B: A. Goezinne en G. .de Vries, heiden alhier. Dc gemeenterekening. De gemeente rekening over 1923 wijst, wat den gewonen dienst betreft, aan een bedrag van 4.184.350 aan inkomsten en 3.749.098 aan uitgaven, zoodat deze met een batig saldo van 435.252 sluit; de buitengewone ontvangsten hebben bedragen 8.029.183, de uitgaven 8.244.324, zoodat hierop een nadeelig saldo van 215.141 is verkregen. Schoolfeest. De offervaardigheid der Assendelfters in 't Zuid. Einde en Kerkbuurt voor het schoolfeest, was dit jaar nog grooter dan de vorige jaren. Door de feestcommissie is het zeer belangrijke bedrag van bijna duizend gulden bij de ouders der leerlingen en belangstellenden ongehaaid. De 229 leer lingen der school kunnen met dat bedrag op onbekrompen wijze het schoolfeest vieren. Het program luidt: boottocht naar Muiden en per tram Paai Valkeveen. Moge Pluvius dien dag-slapen! MOSKOU, 27 Juli. Heden is de commu nistische week begonnen, ter herdenking van den lOen verjaardag van den oorlog. Alle Sovjet-bladen wijden kolommenlange arti kelen, geschreven door Sovjet-leiders en leden van dc Communistische Internationale aan deze gebeurtenis. Ook worden oude brieven van Lenin in zake de oorlogsdoel einden van Engeland en Duitschland gepu bliceerd. LONDEN, 28 Juli. De hervatting van dc wereldvlucht der Amerikaansche vliegers uit Huil, werdt waarschijnlijk uitgesteld tot Woensdag, daar de toestellen nog niet vol doende zijn voorzien. Er zullen nog proef vluchten worden gehouden. WEE.SP, 28 Juli. Gisteravond 11 'A uur, had de eigenaar eener wasch- en strijkin- richting alhier, die met zijn Ford-auto, be zoekers van het Eucharistiséh Congres naar Ankeveen had teruggebracht, hel ongeluk op den terugweg naar Weesp. bij een sterke kromming van den 's-Gravenland- schen weg van den berm af in dc sloot te rijden. Alle inzittenden, de eigenaar-be stuurder, diens vrouw en twee kinderen,be nevens nog een vrouwelijke passagier, vie len in de sloot. Op hun hulpgeroep kwamen eenige om wonenden, die reeds ter ruste waren ge gaan, om assistentie te verleenen, waar door het gelukte allen op het droge te brengen. LONDEN ,28 Juli. Racosci is naar Mos kou vertrokken cm daar verslag uit te bren. gen over het verloop der BritschRussische onderhandelingen. WEENEN. 28 Juli. Aan de door het be stuur van de tweede internationale alhier bijeengeroepen vredes-manifestatie die ge houden werd onder de leuze: „nooit meer oorlog," namen gistergji 25.000 menschen deel. BERLIJN, 28 Juli. Te Berlijn is gisteren op 58-jarigen leeftijd overleden de pianist en componist Peruccio Busoni, verbonden aan de stedelijke kunst-academie. LONDEN, 28 Juli. Thans is definitief be paald, dat de Amerikaansche wereldvliegers Woensdag van Kirkera! zullen vertrekken. PARIJS, 28 Juli. Gemeld wordt, dat de Riffs een aanval hebben gedaan op de Fransche stellingen bij Partflye, waar naar verluidt Abd-el-Karinm persoonlijk het ge vecht zou hebben geleid. Dc aanval werd afgeslagen, waarbij de Franschea 15 dooden en gewonden verloren. Met twintig jaar ging ik trouwen. God liet toe, dat ik een goed en braaf meisje ontmoette, waar ik niets anders zocht dan schoonheid, geest en geld. Opgevoed zooals ik, even onwetend als ik, was mijn vrouw toch veel beter. Zij was gods dienstig van natuur, ftog sterker werd dat, toen ze moeder werd, en de bij wieg van haar eerste kind kwam ze tot vervulling van alle christelijke plichten. Als ik nu aan dat alles nog denk, voel ik me dankbaar ge stemd jegens God, me dunkt dat ik daar nooit over zal kunnen zwijgen en het ook nooit genoeg uitdrukken. Toen dacht ik er totaal niet aan. Was mijn vrouw geweest zooals ik, dan geloof ik niet, dat het bij mij opgekomen zou zijn, om de kinderen te laten doopen.... De kinderen werder grooter De oudsten deden hun Eerste H. Commu nie, zonder dat ik er acht op sloeg. Ik liet hun moeder die kleine wereld maar bestu ren, vol vertrouwen op haar en, zonder dat ik het wist, al beïnvloed door hare deugden, welke ik gevoelde en niet zag. Toen kwam de jongste aan de beurt. Dat kleintje was een lastig ding, zonder groote talenten, al hield ik er niet minder van, dan van de anderen, toch was ik eerder klaar, om streng op te treden. Moeder zei me „Heb maar geduld, dal Zal wel veranderen met de eerste H. Com munie." Zulk een van tevoren bepaalde ommekeer leek me al heel onwaarschijnlijk. Doch, het k'nd begon den catechismus te leeren, en inderdaad kon ik zeer duidelijke en zeer spoedige verbetering gewaar worden. Ik lette op. Ik zag, hoe dat verstand zich ontwikkelde, hoe dat hart zich bekamp'e, dat karakter verzachtte, gewillig werd, eer ie dig en aanhankelijk. Ik bewonderde-dat werK waartoe het verstand alleen te kort schiet bij den tnensch en het kind, dat ik eerst het minste beminde, werd me het dierbaarste. Terzelfde dacht ik ernstig na over zulk een wonderlijke gebeurtenis. En onder- tusschen herinnerde ik mij mijne studies over wijsbegeerte en zede kunde, ik vergeleek dat onderricht met hetgeen ik in beoefening Zag gebracht in de wereld, zonder dat ik ook mijzelf, helaas, er altijd van bevrijd kon hou den. De gewichtige vraag over goed en kwaad, waar ik tot nog toe zoo weinig mogelijk over gedacht had, wijl ik niet in staat was ze op te lossen, stond nu in een vreeselijk licht voor mijn geest. Ik ondervroeg mijn kleien jon gen: hij gaf me antwoorden die me verpletter den. Opwerpingen wilde fk niet maken, dat zou een schande en schuld geweest zijn. Mijn vrouw zag dat alles en zei niets, doch ik bemerkte, hoe veel en vurig ze bad. Sla peloos waren mijn nachten. Die twee on schuldige levens, die twee genegenheden vergeleek ik met mezelf. Mijn vrouw en mijn kind beminnen iets in mij, dat ik niet bemind heb in hen, noch in mij zelf mijn ziel. Nog een week was het voor de eerste H. Communie. Het was nu niet alleen liefde, wat het kind mij inboezemde, maar meer nog een ge voel waar ik geen regekschap van kon geven, iets, dat mij vreemd, vernederend toescheen, en zich soms uitte in prikkelbaarheid ik had eerbied voor dien jongen. Hij beheerschte mij. In zijn bijzijn durfde ik sommige zaken, die bij me opkwamen onder den druk van inner lijke verdeeldheid, niet uiten. Nog maar een dag of vijf, zes, zou t duren. Op een morgen komt de jongen uit de II. Mis en brengt me een bezoek in mijn kamer. „Vader," zegt hij, „op den dag van mijn Eerste H. Communie zal ik niet naar het altaar gaan, voor ik u vergiffenis gevraagd heb van alle fouten welke ik heb gedaan, en van alle verdriet hetwelk ik u heb veroor zaakt, en dan moet u fhij uw zegen geven. Denk dus eens goed na, wat u mij zooals te verwijten hebt, opdat ik het niet meer moge doe" en om het mij te vergeven." „Mijn kind," antwoordde ik, „een vader vergeeft alles, ook aan een kind, dat niet erg braaf is mi ar ik ben blij je te kunnen zeggen op diï eogenblik, ddt ik je niets te vergeven heb. Ik ben tevrrden over je. Blijf zoo werken, blijf zooveel houden van den goeden God, en getrouw zijn in je plichten dan zullen moeder en ik zeer gelukkig zijn. „Ja'vader, de goede God, die u bemint, zal me helpen, om u een troost te zijn, zooals u het verlangt. Bid goed voor mij, vader." „Ja, mijn best kind Hij zag mij aan met vochtige oogen, en wierp zich aan mijn hals. Ik zelf werder door bewogen. „Vader ging hij voort. „Wat is er, mijn lieve jongen „Vader, ik zou u eens iets willen vragen. Ik begreep heel goed, dat hij iets Wilde vragen, en ook, wat hij wilde vragen, wist ik best 1 En, moet ik het bekeiinen, ik was er bang voor Ik, laf genoeg, om voordeel te willen doen met mijn aarzelen. „Ga nu, zei ik hem", „nu heb ik het te druk. Vanavond of morgen moet ge mij maar eens zeggen, wat ge verlangt, en als uw moeder 't goedvindt, zal ik het je geven f" De arme jongen werd verlegen al zijn moed ontzonk hem en, na me nog een keer omhelsd te hebben, trok hij zich geheel terug in een klein kamertje, waar hij sliep, tus schen mijn werkvertrek en de kamer zijner moeder. Ik had spijt over het verdriet dat ik hem aandeed. Op de teenen ging ik den klei- e na, om hem te kunnen troosten, als hij erg bedroefd mocht zijn. De deur stpnd een beet je open. Ik kon hem ongemerkt zien. Hij lag op de knieën voor een klein beeldje van O. L. Vrouw hij bad uit heel zijn hart O, ik verzeker u, dat ik vanaf dien dag heb geweten, welk een indruk die verschijning van een engel op ons kan maken. Ik ging weer voor mijn schrijftafel zitten met het hoofd in mijn handen, de oogen vol tranen. Zoo zat ik eenige oogenblikken. Toen ik mijn Oogen opsloeg, stond mijn kleine jon gen weer voor mij, met een gezicht, dat tege- lrl' r:es, beslistheid en liefde uïïSrukte. „V d r," zei hij, „wat ik van u te vragen heb, kar et uitgesteld worden, en moeder zal het wel -;oed vinden'; 't is of u op den d g an mijn eerste H. Communie, met moe: en mij ter H. Tafel wilt gaan. Weiger het met, vader Doe het voor den goeden God, die zooveel van ons houdt." O ik trachtte niet meer te redetwisten met den grooten God, die mij zoo wilde overwinnen. Schreiend drukte ik mijn kind aan mijn hart. „Ja, ja," zei ik hem, „zeker mijn jongen, zal ik het doen. Als ge wilt, vandaag nog, zult ge mij met de hand nemen, mij brengen bij uwen biechtvader en hem zeggen Hier is mijn vader..-." NAAR L. VEUILLOT. Het was vreeselijk heet. Van uit den bla- kenden oogsthemel goot de zon een regen van gloeiende stralen over de abdij, de vijvers en de velden. De gouden torenhaan laaide verblindend, de witte abdijmuren de den pijn aan de oogen, de blauwe leidu- ken schoten vonken. De vijvers dommelden loom en lauw tusschen hun oevers onbe wegelijk, bek in de pluimen, scholen de eenden in 't lommer van riet cn lisch een enkele kikker kwaakte klaaglijk op een breed plompblad. Geen zuchtje bewoog de korenvelden zwaar van korrels en hitte negen de rijpe aren op hun gouden halmen, aileen temet een licht geknap en gckrakkel verwekt door den drogenden zonnebrand. Abdij, vijvers en velden lagen stil en moe te hijgen onder den zwaren druk van den smoorfieeten hemel. Daar kwamen, het zand van den weg op schoppend met hun voeten, drie broeders uit de abdij. Ze hadden grijze rokken aan, een breedgerande stroohoed dekte hun Hoofd, en op hun schouders droegen ze een pik en een pikhaak. Aan den rand van een korenveld hielden ze stil. Ze togen een grijzen wetsteen uit hun diepen rokzak, streken dien, ring, onder en boven, langs de snede van hun pik dat het zingzangde over den kouier, sloegen een kruis en spuw den in hun handen. Ze begonnen te pikken, elk op zijn plaatst, de eene rechts, de an dere in 't midden, de derde links. Voorover buigend, den haak in de linker en de pik in de rechterhand, deden ze het lastige werk van den oogst. Met den haak trokken ze dc halmen opzij, met hun scherpe lem mers sloegen ze, krachtig zwaaiend, de halmvoeten af en, wanneer de schoof vol was, zwierden ze hem ruischend neder op de stijve stoppels. Ze praatten niet. Ze ver richtten hun arbeid aandachtig, ijverig, God dankbaar om de nieuwe rijke gave waarmee de abdij alweer een jaar zot) le ven. Ze luisterden naar den doffen slag van hun staal op dc stengels, naar het droog gereuzel der omgehaakte halmen en neer gevelde schooven, naar het gesjirp der kre kels en 't gejubel der leeuwerikken. Ze luisterden naar die oude, welbekende oogst- geluiden en waren blijde. Maar spreken deden ze niet. De blijdschap bleef in hun dankbaar, weltevreden hart. Alleen blonk er kinderlijke pret in hun oogen en zweefde er, af en toe. een monkel over hun mond. Ze zagen de bloedroodc klaprozen en de diepblauwe korenbloemen en de blanke windekelken, al de ongewenschte maar verrukkelijk mooie gasU» der korenvelden: ze kapten ze neder, onmeedoogend, doen verkwikten hun blik aan de heerlijke kleu ren. Die bloemen en die kleuren herinner den hun 't wonderbare Lieve Vrouwebeeld de kerk der abdij. Was 't korenbloemen- blauw niet dc kleur van den fulpen mantel. En had het Kindeke, dat speelde op de knieën der hemelsche Moeder, geen kleedje als kollebloemen zoo rood? En was de lelietak dien Gods Moeder in heur vinge ren prangde, niet blank als de Ielk der winde? De broeders verheugden zich omdat dc bloemen des velds hen denken deden aan de Lieve Moeder Gods en haar kos telijk beeld in dc kerk. Een blijde, vrome gepeins vervulde hun geest, een gepeins dat als wonnige zoetigheid nederzeeg in hun ragelooze harten. En terwijl ze zwijgend verdiept gingen in hun troostrijk gemijmer, hieuwen hun vlijtige pikken eenbaarhjk het voedzaame graan, de eene schoot v.ijde zich naast de andere, en de stoppels wer den bedekt met hun immer talrijker rijen. Maar langsom feller begloeide de zon de abdij, de vijvers en de velden. Ze stak heur heete spiesen in den gebogen rug der broe ders, schoot heur vlammende pijlen op den halmenwand dat terugketsten tegen t lijf en in 't gezicht der pikkers, èn verkeerde dc lucht rondom in één doorblakerd verte rend gewaad. Het kittelend zweet berstte de broeders uit te allen kante: het liep van hun gezicht, het overstroomde hen van het hoofd tot de voeten. Keer op keer veegden ze met hun mouw hun voorhoofd af, maar luttel hielp dat, een stonde 'aler lekten de wrange droppels weer af en be ten in de oogen of verzitten de lippen. Hun zware kleederen kleefden heet-voch- tig aan hun lichaam en het baatte niet of ze zich een oogenblik oprichtten om een koeltje te vangen in mouwen en spleten, er waren geen koeltjes. De lucht stond in lichterlaaie en zoohaast zc zich bukten, was 't opnieuw het benauwende drukken der warmnatte kleeren en 't krieuwelend kruipen der lastige droppels over hoofd en nek. Erge vliegjes ronkten plagerig rond, boorden hun snoeten in hun prikkelbaar vel en bleven vastzitten met hunne vleu gels. Kafjes en stofjes dwarrelden op en besmoezelden gezicht, handen eti voeten. O, die zon, die hitte en dat zweet! „Heilige Maria, ontferm u onzer!" baden de broeders. En zie nauw was die zucht geslaakt, of een lieflijk gedruisch als van lispend loo- ver deed de broeders zich oprichten, en wie kwam daar lichtvoetig aangetreden over de stoppels van het veld? Wie anders dan Gods Moeder zelve, in haar ruischende koninginnemantel, en achter haar twee schoone dienende maagden met zuiverwitte doeken op den arm. Minzaam naderde de Helpster der arbeiders en bleef staan voor den oudsten der broeders; Zc ontving een doek uit de handen harer dienaresse, en, moederlijk teeder, droogde Ze 't zweet van 't voorhoofd en de wangen des broeders: een wonderfrissche koelte laafde en ver kwikte opeens zijn verhitte lichaam, zoodat hij zich voeldij als in een» helderstróomen- den, zondoorschenen vliet. Dan kwam de beurt aan den tweeden broeder en vervol gens aan den derden: ook hen wischte en koelde Gods lieve Moeder met een blan ken, hemelschen doek, zoodat hun lichaam spande en trilde van versche kracht en wonnige frischheid. En lusschenin glim lachte Maria, knikten vriendelijk de maag den alle drie spraken ze woorden van troost met hun zilveren stemmen. De broe ders zagen geen koren meer, geen pik en geen haak, geen vijvers en geen abdij; de leeuwerik rees op tierelierend en ze hoor den hem niet, nog hoorden ze langer het geveder der krekels; hun oogen waren ge vangen voortaan door de korenbloem-, koele- en windekleuren der Hemelsche Ko ningin en hare dienende heiligen, hun oo- ren dronken gretig de lieflijke muziek der troostende stemmen; ze wisten van "tijd nog plaats; onttogen aan zichzelf leefden ze met ziel en zinnen in de ongelooflijke en toch heuschelijk ware wonderverschijning daar vlak voor hen. Onderwijl stapte Jacobus, de oudste der broeders, de stoeptreden af der abdij- In zijn rechterhand klemde hij de oor van een stèenen kruik vol bier, in de linker hield hij een blikken drinkkroes: hij zou de pik kende broeders te drinken dragen. Hij sjokte en slotte op zijn versleten been en over hel pad van den boomgaard en daalde af naar de vijvers; aan den overkant van t water, op de glooiing, waren de korenvel den, waar de pikbroeders arbeidden. Jaco bus koos den dijk die den eersten plas scheidde van den tweeden en vorderde zijn weg door het stoffige onbelommerde gras. Met oogen half dichtgeknepen voor het overdadige zonnelicht, zocht hij aan den overkant de plek van zijn bestemming. Hoezoo, had hij zich vergist? Waren er dan zes broeders aan het pikken gegaan in plaats van drie? Mijn geheugen wordt zwak, dacht broeder Jacobus 't ergste is, dat ik bier getapt heb voor drie, ik zal de kroes niet zoo vol mogen gieten. Jammer voor die arme broeders, ze zullen wel dorst hebben in 4b'n hitte. Maar, wat zie ik? Zie ik nu goed of zie ik slecht? Had broe der Jacobus de handen vrij gehad, hij had voorzeker zijn oogén uitgewreven. Doch nu staarde hij andermaal en scherper met on- bewreven oogen en waarachtig, neen, hij bedroog zich niet.... God bewaar me. daar zijn drie vrouwen bij de broeders! Broeder Jacobus was haast verlamd van ontzetting en sloeg beschaamd zijn oogen neer. Toen zijn eerste verschrikking over was, durfde hij weer te kijken; misschien waren het toch geen vrouwen. Doch wat hij thans ontwaarde, was zijn vroom gemoed te machtig, 't deed hem huiveren en ijzen van afschuw en koken van verontwaardiging De broeders lieten zich het gezicht afwas» schen door een vrouw, door een vrouw.... Had hij het niet gezien, hij had het nooit geloofd. O, wat schijnheilige broeders! Doch hij kende zijn plicht tn versnelde zijn stap: hij zou krachtig ingrijpen, de vrouwen verjagen en dc zondaars streng berispen. God, God, hoe was 'l mogelijk! Hijgend en zweetend klom- Jacobus den oever op en betrad het stoppelland. Hij lette niet op de rijke zware schoven dif lagen langs den grond, hij zag niet dc roode en blauwe cn witte bloemen die, verwel kend, nog lachten van tusschen de gevelde halmen, zijn booze blik verslond de drie bezoekers in hun grijzen kloosterrok en de drie vrouwen in hun bonte wereldsche ge waad en hij ergerde zich te heviger naar mate hij naderde, vooral nu hij ook het dar tel gesnap vernam waarmee die wichten de broeders verdwaasden. Hij strompelde zoo hard hij het vermocht over stoppels en schooven, mompelend reeds de bittere woorden, die hij strak? zou spreken, zich o"Windend over hét groote kwaad dat daar geschiedde voor zijn oogen en dat geen einde nam ondanks zijn naderen.Doch plots valt hij op zijn knieën en zijn oude oogen weenen van berouw en van blijdschap, van berouw omdat hij zijn broeders zoo gruwelijk heeft miskend, van blijdschap omdat hij, al was 't maar een pink, de moeder Gods heeft aanschouwd. Want waarlijk, zij was hets terwijl ze ten hemel voer met hare gezel linnen heeft,ze erkend aan heur minnelijk gelaat en aan de zoete stemmen waarmee ze de broeders zegende. Gevieren knielden ze thans op liet af geschoren veld onder den wijden blakenden hemel en dankten God: en zijn lieve Moeder. 28 JULI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 1.623/4 PARIJS 13.45 13,37 BRUSSEL i - 12.C5 12.05 WEENEN i .38 0.38 LONDEN i 11.52 11.513// STOCKHOLM, i i 69.65 69.65 KOPENHAGEN. 42.30 42.3' CHRISTIAN IA 35.25 33.2? BAZEL 48.15 48.11 NEW-YORK 2.611/2 2.62 ROME 11.30 11.30 MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende lieden: prijshoudend. V.K. HEDEN 5% Nederland 1919 935/8 931/2 6% Nederland 1923 991/g 991/s 4H Nederland 1917 84i/4 841 4 7% N -l 1921 A. 10113/46 101'/» 73/4 Oude Vaart 718/4 7.3/4 dito Gem. Eigendom 588/4 54 Mij. „Nederland" 140 142 Scheepvaart-Unie 1161/s) 116 Rotterd.' Lloyd 121 122 Paketvaart 133 135 681/2 68 Holl. Stoomboot 20 193/4 498 4991,2 349 348 1 Jurgens gew. 481/» 5vi/f Koloniale Bank 1(2 1621/j Indische Bank 1.81/81 12/3/4 Cert. Handel Mij. 122 122 Resc- dito 1H5/8 1221/j 93 Geconsolideerde ..f. 1571/a 1561/3 Kon. Olie 3301/4 333 1o53,4 106 913/i6 Vorstenlanden I6H/4 161 161.50 16) Cornp. Merc. Arg, 163/4 i: Poervvoredjo 1101/4 3621/2 361 Senerabah 322 3 8 Deli Batavia 3 41/4 304 Amsterdam Rubber 1-8 1391/2 Serbadjadi 1771/2 88 88 Wai Sumatra 116 11' Dordtsche Petr. 309 312 Southern Rails 701/4 70 *14 Union 1-81/o - 75 771/4 Wabasb 161/2 IbV- Conm. Maxwell «1/16

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8