'ANK Een vechtpartij op het Stationsplein. Herdenking Mohilisatie 1914. Na bet Eachartstlscb Congres Dinsdag 29 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15801 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Antwoord aan Mr. Piet Tideman. Agenda 30 Juli Alle inbrekers zouden broodeloos worden wanneer de gewoonte algemeen werd familie-juweelen, effecten enz, in de safe van de Spaarnebank te bewaren. Het 40-jarig jubileum van de N.V. v.h. Gebr. H. en F. Kimman. Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwwintercursusseu. Vacantie-uitstapjes der Haar lemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. Verslag 1923 van het „Spaarhuis." De Maria-stichting te Veisen. Aanrijding. Personalia. Voor de Stille Armen. Federatie van Haarlemsche Bouwvereenigingen. Haarlem en Agentschappen: Gr week f Ö.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Telefoonnummers: 1426, 2741 en De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSBHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat, sing; elke regel meer 15 ct., b? vooruitbetaling. De wijdvermaarde Bloemendaalsche advo caat, mr. Piet Tideman heeft aan enkele bla den medegedeeld, dat door hem de aandacht van den minister van Justitie, van den Pro cureur-Generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, van den Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, waarnemend directeur van politie aldaar en van den Offi cier van Justitie bij de Arrondissements Rechtbank te Amsterdam is gevestigd op „de opruiende rede door den te Amsterdam ver- toevenden kardinaal-legaat der Roomsch- Katholieke kerk, kardinaal W. van Rossum, op 23 Juli j.l., te Amsterdam, voor een groote menigte in hoofdzaak bestaande uit ingeze tenen van Nederland en van Amsterdam in het openbaar gehouden, waarin hij in aan sluiting aan en in vervolg op de aldaar voor diezelfde menigte geschiede voorlezing eener Breve van den R.-K. Paus Pius XI, waarin het herstel van de hier te lande afgeschafte volledige vrijheid van Roomsche processie werd opgeeischt aan de bevolking van Ne derland en van Amsterdam den opstand heeft gepredikt, hetgeen in dit verband niet anders kan beduiden dan de opstand tegen de bestaande rechtsorde of tegen wet en overheid, als misdrijf tegen de openbare or de strafbaar gesteld bij art. 131 W, v. Str. met opmerking, dat bij vervolging, ook de verantwoordelijke uitgevers der officieelc Roomsche dagbladen en van het half-Room- sche dagblad „De Telegraaf", in zoover rij de op schrift gestelde Breve van den ge noemden Paus, èn in verband daarmede de in schrift gestelde rede van genoemden heer W, van Rossum in druk hebben verspreid met het oogmerk om de ruchtbaarheid daar van te vermeerderen, voor vervolging op grond van art. 132 W. v. Str. in aanmerking komen Men zal ons dadelijk op ons woord geloo- ven, wanneer wij beweren van dezen nijt malschen juridischen zin van meer dan veer tig regels danig geschrokken te zijn. Daar komt immers een Nederlandsch ju rist, een ingeschrevene bij de balie, de aan dacht vestigen, let wel! van den minister van Justitie, van den Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden en van an dere hoogere en lagere Procureurs-Generaals op het feit, let wel! dat een Kardinaal-legaat der Roomsch Katholieke Kerk, voor een groote menigte een opruiende rede heeft ge houden, ja, die menigte heeft aangespoord tot opstand. Met zeventig duizend anderen moogt gij nu wel dienzelfden Kardinaal der Roomsche Kerk hebben toegejuicht in het Amsterdamsche Stadion, gij hebt in uw godsdienstige hartstocht en geloofsverblin- ding niet opgemerkt, wat aan een objectief lezend man als mr. Tideman niet is ontgaan, dat die Pauselijke legaat uit Rome een op ruier van de Nederlandsche burgers tegen hef wettige Nederlandsche gezag is. Maar van die ontdekking niet alleen verschrokken wij. Ook staat in die mededeeling aan den Minister van Justitie enz. enz. vermeld, dat bij de voor de hand liggende vervolging te gen meer genoemden Kard, Van Rossum ook le verantwoordelijke uitgevers der dagbladen strafbaar dienen té worden gesteld. En aan gezien volgens de wet die wij op dit eene punt beter schijnen te kennen dan mr. Ti deman - de verantwoordelijke redacteur van een dagblad voor den inhoud aansprake lijk wordt gesteld, is ons voornamelijk daar om de schrik om het hart geslagen, omdat nieuwsgierigheid ging uit naar de grootte van het misdrijf, dat wij in ons Roomsch en thousiasme over het hoofd moeten hebben gezien. En wederom herlazen wij de groote rede van den Kardinaal, verleden Woensdag in het Stadion gehouden. Opnieuw genieten wij van de meesterlij ke, streng dogmatische uiteenzetting van de waarachtigheid van het Eucharistisch won der en gaan nogmaals mee in de climax van dankbaarheid en liefde, welke de woorden van dezen Prins der Kerk bij zijn gehoor moesten verwekken. Wij zijn al bijna aan het einde zonder iets van prediking tot opstand te hebben gevon den. En wij lezen: „O, wij zullen opstaan in verrukking en al de schepselen Gods, alle engelen des hemels, al de volkeren en menschen der aarde, al wat leeft en bestaat in deze schepping uit- noodigen en opvorderen om met ons onzen lieven God te loven en te prijzen, met ons te jubelen, Hem toe te juichen en bedanken." „Dat is het, wat wij willen doen in deze dagen: ons geloof, onze liefde, onze dank baarheid uitvieren voor den God onzer ta bernakelen." Is dit iels voor een aanklacht: „O, wij zul len opstaan in verrukking".... Neen, dat kan de scherpzinnige mr. Tideman niet be doelen. Maar dan op eens valt ons oog ver schrikt op hel slot van de rede: „Sta dan op gij Nederland, dat de ver drukking en vervolging hebt verduurd, boe ten en kastijdingen hebt verdragen maar uw geloof aan het Allerheiligste Sacrament niet hebt prijsgegeven. Sta dan op, gij Nederland, dat uw martelaren, de martelaren van Gor- cum en Alkmaar en zoo veel anderen met onverwinbare standvastigheid hun bloed en leven hebt zien offeren voor de waarheid van Jezus waarachtige tegenwoordigheid in het Allerheiligste Sacrament. „Sta dan op, gij Amsterdam, gij hoogbe- genadigde stad, waar Gods almacht zoo won derbare dingen wrochtte om de waarachtige tegenwoordigheid van Jezus in het Heilig Sacrament te bevestigen. Sta dan op, gis Amsterdam, dat uw eer en opkomen, uwe grootheid en glorie te danken hebt aan het Heilig Sacrament van Jezus' liefde. De da gen van uw jubel zijn gekomen. Uit alle oor den der wereld zijn de volkeren toegesneld. Hun taal zult gij wellicht niet verstaan, hun woorden niet begrijpen, maar wel verstaat ge en begrijpt ge en gevoelt g,e dat ge één zijt met hen in geloof, één in het belij den van de waarachtige tegenwoordigheid van Jezus Christus in het H. Sacrament." Daar is het; tot vier maal toe: Sta op gij, Nederland, sta op, gij Amsterdam. Dat wij zóó iets over het hoofd konden zien! En wij zien het klaagschrift al bij minister Heemskerk op tafel liggen; maar in de lachen de oogen van dezen schalkschen dienaar der Kroon lezen wij op eens onze vrijspraak. Deze grijze politicus van Chrislelijken huize doet immers noch in wetskennis noch in bij belkennis voor den Bloemendaalschen mees ter in de rechten onder. Wij zien den minis ter in een ouden bijbel de boeken der pro feten opslaan en met den wijsvinger van zijn linkerhand op een bepaalde plaats in een der groote profetieën het volgende antwoord op stellen: WelEdel Gestrenge Heer. Ik lees hier bij Isaïas 60: Sta op en wordt verlicht Je ruzalem! Hef uwe oogen op en zie, uwe zo- .V HOOG BEZOEK AAN DE KATHEDRAAL. De hooge gasten en hun geleiders, zittende voor het versierde parochieele altaar. Kardinaal Schulte (links) en mgr. Heylen, zittend op de zetels in het midden. meer gemelde „opruiende rede" van Kardi naal Van Rossum op de eerste pagina van ons blad van 24 Juli 1924, in extenso en in letterlijken tekst is afgedrukt. En waar wel licht ook mr. Tideman begrijpt, dat de door hem aangeklaagde Kardinaal door een spoe- digen aftocht aan dc gestrenge hand der wet zal ontsnappen immers, hij heeft niet de onmiddellijke in hechtenis-neming van den Kardinaal-legaat gevraagd daar zullen wij, verantwoordelijke Roomsche journalisten al leen de gevolgen van het uitspreken dier op ruiende rede met gevangenschap moeten boeten. Bij het gezicht van dc geopende gevange nispoort zijn wij eens nagegaan, welke erger niswekkende passages in de groote openings rede van den Nederlandschen Kardinaal het vaderlandsche gemoed van mr. Piet Tide man toch wel mochten hebben verontrust. Dat zij er in voorkomen, daarvoor was de scherpzinnigheid van den nimmer falenden advocaat ons natuurlijk borg. Maar onze nen zullen van verre komen en uwe doch ters van ter zijde opstaan. In deze woorden van den profeet zie ik een merkwaardige gelijkenis met de door U als „opruiing" ge kenmerkte woorden in de rede van den door u aangeklaagden Kardinaal Van Rossum Im mers ik lees daar: Sta dan op, gij Am sterdam. De dagen van uw jubel zijn geko men. Uit alle oorden der wereld zijn de volkeren toegesneld. Het wil mij voorko men, dat, waar niemand den profeet Isaias ooit heeft aangeklaagd den opstand der stad Jeruzalem gepredikt te hebben al ware het dan maar in een visioen er even wei nig aanleiding is voor den Nederlandschen rechter zich met de zielsverrukkingen van een Kardinaal der H. Roomsche Kerk te be moeien. Dat mr. Piet Tideman zich na publicatie van dit ministerieel schrijven uit de advoca tuur en het openbare leven zal terugtrekken, mag, gezien het verleden, met stelligheid worden venvacht. Sociëteit „St. Bavo". Kanarieteelt 8 uur. Bestuur Retraitefonds 8 uur. Post en Telegrafie half 10. Bevol kingsbureau 810 uur. R, K. Middenstandsgebouw. Zangver- eeniging „Klein a Capelle Koor" 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie 8.30 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. hoopte dat men een goede appetijt had meegebracht en herinnerde aan 't Fransche spreekwoord: Al etende krijgt men honger en heeft men geen dorst, drink dan om dorst te krijgen. Tevens verzocht de jubilaris den heer van Doorn de leiding, die hij tot nu toe zoo op uistekende wijze had waargeno men, te willen behouden, wat deze onder applaus op zich nam. Hierna werd een aanvang gemaakt met het „afwerken" van het zeer uitgebreide menu. Op voorstel van den ceremoniemeester verplichtten zich alle heeren, om tusschen de verschillende gerechten een toast uit te spreken, of na afloop een lied ten gehoore te brengen. De aanwezigen zongen nog een gezel schapsliedje „Smakelijk eten", waarna de jubilaris een menu voorlas, dat liet zien, wat er met uitgewerkte olie, rubberbanden, rMfS ÉS m ZELDZAAM JUBILEUM. Aan den Ouden Weg, gemeente Haarlemmerliede woont het echtpaar Johannes Wubbe en Petronella Wilhelmina van Galen, die op heden, 29 Juli, den dag herdenken waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Wubbe is 83, zijn echtgenoote 78 jaar. De nog krasse oudjes zijn nog in staat hunne dagelijkschc werkzaamheden te verrichten, terwijl zij gedurende deze 50 jaar in hetzelfde huis hun lief en leed hebben gedeeld. uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur, R, K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel, 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandags-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Verceniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Des middags had te twee uur de recep tie plaats voor particulieren. Voor deze gelegenheid was de show room in een waren bloementuin omgescha pen. Achter dc tafel hadden de jubilaris, de heer H. N. Kimman, zijn beide zoons mede-directeuren, met hunne echtgenooten plaats genomen. O.a. merkten we op Mr. J B. Bomans, P. v. d. Water, Mr. Hoevelaken, kapt. R. O. Reuvekamp, commandant van de Motor- brigade Jhr. Quarles van Ufford, Mr. Simons deputaties van verschillende corporaties, waarvan de jubilaris zitting heeft in het bestuur, den heer Levenkamp, directeur van de Haarlemsche Bank-Vereeniging en P. Kaars Sypesteijn. Er waren ruim 70 telegrammen met feli citaties. Na de receptie voor particulieren haa ook nog een receptie plaats voor leveran ciers. Ook deze was buitengewoon druk bezocht. Des avonds zou het feest worden beslo ten met een diner en een feestavond. En het feest, we kunnen dit wel aanstonds zeg gen, i s geslaagd. De regeling liet niets te wenschen over en verdient integendeel alle lof. Een woord van dankbaarheid aan den heer van Doorn is hier zeker wel op zijn plaats. Het liep tegen half zes, toen zich het per soneel met hunne dames verzamelde in een der zalen van het Hanze-gebouw aan de Jacobiinestraat. De zaal was feestelijk versierd, terwijl dc tafeltjes met vele bloemen prijkte. Aan hef benedengedeelte van dc zaal stond het por tret van den jubilaris te miden van een krans van electrische lampjes. De aanwezigen schaarden zich aan beide kanten van de zaal om de jubilaris met een lied van welkom te ontvangen. Het was ongeveer 6 uur, toen de jubila ris, de heer H. N, Kimman, verscheen. Met pianobegeleiding werd het welkomsttlied gezongen, waarmede allen van harte instem den. De heer H, N. Kimman dankte hiervoor poetskatoen, enz., is te bereiken. Ook werd door verschillende sprekers nog het woord gevoerd. Heildronken werden uitgebracht op den jubilaris, den heer H. N. Kimman, zijn familie en vak en op den tweeden jubi- ris, den heer A. Kater. Op voorstel van den heer Nieveding, sprak de heer Emiel Kimman niet, doch bracht hij een zangstukje ten gehoore. Dc keuze van den directeur viel op „Die Ehre Gottes ist die Natur" dat hij met een mooi bariton-geluid schitterend vertolkte. Ook werd nog door mej. Kimman een zangstukje uitgevoerd, waarna ze met haar broer een duet op schitterende wijze vertolkte. Intusschen was het ongeveer 10 uur ge worden, toen men aan het dessert toekwam en begon met de afwerking van het pro gramma, dat voor dezen avond nog was sa mengesteld. Dit gedeelte werd ingezet door „Het kamerlid van Bobbersdorp," een ko misch duet, dat zeer goed werd uitgevoerd. Door den heer van Doorn werden de vele telegrammen van gelukwenschen voorgele zen, waarvan er velen met applaus werden begroet. Vervolgens werd weer de aandacht der aanwezigen gevraagd voor „Het elite-corps van slanke Piet", een komisch nummer van voordracht en zang voor 3 dames en 2 heeren. Het zou ons te ver voeren, zoo we alle punten van het uitgebreide programma stuk voor stuk moesten bespreken. Genoeg zij, dat alles zonder uitzondering vlot werd ge speeld en veel instemming vond bij de aan wezigen. Een ding willen we echter nog vermei den. Bij de voorlezing van het telegram van een vriend en medebestuurslid van de vereeniging „Voor de Stille Armen," kwam de heer H. N. Kimman op de lumineuze idéé een collecte te houden. Dit plan vond instemming en bij de ruim 50 aanzittenden werd 90.80 gecollecteerd. Onze hulde! Daarna werd er weer voortgegaan met de afwerking van het programma. Het laatste punt hiervan willen wij ver melden. Een diergeluiden nabootsing van iemand uit het personeel. Buitengewoon goed gedaan, laat het succes zich begrijpen. De uren snelden echter heen en 2 uur, de sluitingstijd was eerder bereikt, dan men wel dacht. Het slot werd gevormd door èen mooi Danklied, veervaardigd door den heer N. dc Goede. Hiermede was deze onvergetelijke dag geëindigd De feestelingen gingen slechts noode naar huis. Wat zeer begrijpelijk is. Een woord van hulde aan dengene die dit feest heeft op touw gezet en de leiding er van zoo uitstekend in handen had, den heer van Doorn, is hier zeker wel op zijn plaats. Rest ons nog te vermelden, dat het mu zikale gedeelte uitstekend werd verzorgd door den heer de Vogel. De afdeeling Haarlem en Omstreken der Vereeniging van Oud-Leerlingen der Tuin- bouwcursussen zal op Donderdag 31 Juli a.s., des avonds te 8 uur, een excursie houden op huize „Duinzicht" te Vogelen zang. Het vertrek is bepaald op 7.15 per fiets van dc Groote Markt. Op Donderdag 7 Augustus, des avonds te 8 uur, zal in de „Korenbeurs" aan het Spaarne een vergadering worden gehouden waar inleidingen zullen gehouden worden door de heeren H. A. Spijker en Herm. Wernsen, Onder voorzitterschap van den heer P. J. M. Leeuwenberg werd gisterenavond in he) Hanze-gebouw een vergadering gehou den met de dames, die zich welwillend beschikbaar hebben gesteld als geleide bij de vacantie-uitstapjes, dit jaar wederom georganiseerd door de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. Een dertigtal dames was aanwezig, onder wie zeer velen, die reeds ten vorige jare hare medewerking verleenden. Besproken werd thans, op welke speel terreinen de verschillende groepen op de onderscheidene dagen zich zullen ophou- d, waarbij is toe te zien, dat niet dezelfde groep tweemaal achtereen naar hetzelfde terrein gaat, terwijl eveneens moet worden voorkomen, dat groepen uit verschillende kerken naar eenzelfde terrein gaan, hetgeen licht tot verwarring zou kunnen leiden. De besprekingen hadden een vlot en gezellig verloop. Het enthousiasme der dames geelt de beste verwachtingen voor het welslagen van dit werk, dat in het vorige jaar met terdaad een succes geworden is. Een voorname factor is natuurlijk het weer en dat was heiaas hedenmorgen, toen de eerste groepen uit de St. Bavo en de Spaarne-kerk trokken, niet erg gunstig. In goede verwachting op spoedig opklarend weer trokken niettemin alle groepen uit om aanvankelijk een wandeltocht te gaan maken, waarna verder naar gelang van de omstandigheden zou kunnen worden be slist. Volledigheidshalve voegen wij hieraan nog toe, dat dit jaar in totaal door bijna 400 kinderen aan dc uitstapjes wordt deel genomen, terwijl dit aantal verleden jaar ruim 300 was. Ook hieruit blijkt, dat de vacantie-uitstapjes zoowel bij de kinderen als bij de ouders zeer in den smaak val len. Het echtpaar A., waarvan man cn vrouw niet meer samenwonen, wonende alhier, leefde sinds 14 dagen regelmatig in onder linge twist. Gistermiddag te 2 uur ontstond er weder om oneenigheid tusschen man en vrouw. Zij bevonden zich op het Stationsplein. De man trok een mes en stak zijn vrouw in den rug en door de muis van de hand. Een agent van politie schoot fe hulp en toen de man met een geopend mes ook op hem afkwam, gaf de agent hem met zijn sa bel een klap op 't hoofd, met 't gevolg, dat de man buiten gevecht werd gesteld. De man en de vrouw werden aan het posthuis „Stationsplein" voorloopig ver bonden en naar het „St. Elisabeths-Gast- huis gebracht. De vrouw kon daarna naar haar woning terugkeeren. De man is, na verbonden te zijn, aan het bureau van politie in bewaring gesteld en zal heden aan de justitie worden overgeleverd. Het Comité te Haarlem doet nogmaals een beroep op de medewerking der be woners van Haarlem en Omstreken, om nu nog eens flink propaganda te maken onder vrienden en kennissen voor den prachtavond in de Bron op Donderdag a.s. Een toegangsprijs van 25 cent (een kwartje) kan iedereen betalen. Weet u het nog? De H. O. V. en Zang en Vriendschap werken mee. Daar komt nog bij, dat de opbrengst strekt tot steun der slachtoffers van de Mo bilisatie. Het verstandigste doet u, door uw kaaltjes vooruit te halen bij Alphenaar, Kruisweg, of bij Langeveld, Groote Hoot- straat. Wij ontvingen den uitslag van de ver deeling der tweede spaarkas van het „Spaarhuis", Ged. Oude Gracht 47. In het actuarieel verslag wordt door den wiskundigen adviseur gewezen op de be langrijke verbetering, die is ingetreden door het voor eigen risico nemen der verzeke ringen. De winst- en verliesrekening sluit af f 12682.9254, terwijl de stijging 19221923 2980.45 bedraagt. Het verslag spreekt van een goed jaar. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben dus de reclames tegen het raads besluit, der gemeente Veis en, waarbij aan de Mariastichting te Haarlem een jaarlijksche subsidie van 10.000 werd verleend voor de stichting van een ziekenhuis te Velsen, afgewezen en het genomen Velsensche raadsbesluit gehandhaafd. Wel niemand zal iets anders hebben ver wacht, want te klaar was het, dat iedereen, die tegen genoemd raadsbesluit opponeerde,! dwars inging tegen het algemeen gemeente-j belang van Velsen. foch is het een voldoening, dat ook in? hoogere instantie door Ged. Staten de ziens- i wijze van de raadsmeerderheid van Velsen' is gesanctionneerd als de juiste en de oppo— santen hebben niets anders bereikt, dan datj het kinderachtige en met het algemeen ge-1 meentebelang strijdige van hun actie hel derder aan den dag is gelreden. Ze zijn, wat men huiselijk noemt in het zonnetje gezet. Scherp formuleerde burgemeester Rijken» in de openbare zitting van Gedeputeerde Staten het karakter van de oppositie als een anti-Roomsch relletje. Dat klonk uit dien mcmd als een verontwaardigd verwijt, want wel niemand zal burgemeester Rijkens een teveel aan genegenheid voor de katho lieken toedenken, wat echter ook al weer niet zeggen wil wij leggen daarop weij den nadruk! dat hij zich een vijand der katholieken betoont. De advocaat der protesteerenden, de heer' Roelse, scheen door dit verwijt van den burgemeester wel eenigszins uit het veld ge slagen en wist, ietwat bedremmeld, niet anders te doen dan zwakjes te ontkennen. Ind.erdaad geen nobel gebaar, na al het gestook en gekanker tegen de katholieken, dat in de laatste maanden te Velsen om dat veelbesproken raadsbesluit heeft plaats ge had. Schaamde de heer Roelse zich wel licht tegenover zijn partijgenooten, de hee ren Gerhard en Michels, de socialistische leden van Gedep. Staten, die daar ook aan de groene tafel zaten, om de klachten uit Velsen te aanhooren? Wij hebben het al eens meer gezegd, doch wc willen het den Velsenschen socialisten nog wel eens ver zekeren, dat zulk openlijk gestook tegen de katholieken den partijbonzen heelemaal niet aangenaam is. Ze mogen dat wel eens wat meer bedenken. Nog één puntje willen wij uit de open bare behandeling van deze zaak relevee- ren. Door een lid van Gedeputeerde Stalen, wij meenen den heer Michels. werd ge vraagd aan den woordvoerder der oppo santen, den heer Roelse, of er ook klachten waren over de verpleging in de Maria stichting. En de nobele heer Roelse gaf ongeveer ten antwoord, dat deze klachten er wel waren, maar dat hij ze opzettelijk hier niet naar voren had gebracht. Kijk, dit is gelijk aan de praatjes van een koffie-leuterende oude juffrouw, die ge heimzinnig aan haar buurvrouw-op-visite vertelt, dat zij wel wat weet. maar het niet zal vertellen, omdat ie zoo niet alles zeg gen kunt. Wij geven den heer Roelse gelegenheid in onze courant zijn klachten over ver pleging in de Maria-stichting uiteen te zet ten. Als hij wat weet, moet hij van dit aanbod zeker gebruik maken en we belo ven hem, dat wij het antwoord niet zullen schuldig blijven. Voor den dag er mee! Gistermiddag ongeveer te 7 uur kwam. een wielrijder van het Groot Heiligland, naar de Gasthuisvest, toen van de richting Amsterdam, langs de Gasthuisvest een auto naderde. De bestuurder van de auto gaf luide signalen, die echter door den wielrijder niet schenen gehoord te worden. Een aanrijding volgde, waarbij het rijwiel werd vernield. De wielrijder kwam met den schrik vrij. HOOG BEZOEK AAN DE KATHEDRAAL. De voorname gasten in de pastorie. Zittend van links naar rechts: de Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, Z. D. H. Mgr. Th. L. Heylen, Bisschop van Namen, Z Em. C. J. Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, de Hoogeerw. Heer Mgr. M. P, J. Möllmann,. vicaris-generaal en de heer C. J. J. Nieuwland, lid van het Kerk bestuur. Staande van links naar rechts: mgr. dr. Toht, prof. aan het Seminarie te Boedapest, dr. Corsten, secretaris van Kardinaal Schulte, pater T. Bootsma, secretaris van mgr. Heylen, kapelaan J. Th. Jacobs, kapelaan W. M. Bosch en kapelaan G. Keize». Gistermiddag brachten Zijne Eminentie C. J. Kardinaal Schulte en iMgr. in. l. Hey len, een bezoek aan Z. D. H.Mgr. A. J. Callier. Mgr. Heylen bracht tevens nog een be zoek aan het nieuwe Seminarie „Hageveld" te Heemstede. Zijne Eminentie Kardinaal Schulte ver trok gistermiddag weer naar zijn residentie. Door Z. D- H. den Bisschop van Haarlem werd nog 'n afscheidsbezoek gebracht aan Z.Em. den Kardinaal Legaat W. M. Kardi naal Van Rossum, bij welke gelegenheid Mgr. Z. Em. nogmaals dank bracht voor al hetgeen door den Kardinaal was gedaan, om het Congres zulk een grooten luister bij te zetten. Voor het Mulo-examen slaagden te Am sterdam voor diploma A: M. Bronkhorst, G. Oppenheim, H. G. Fockens, C. Boelhouwer, L. Witteveen, A. Koene en H. Reinders Folmer. Voor diploma B: A. Bogaart. Gecollecteerd aan de feestdisch, aange- j boden door de directie van de N. V. v/h. Gebr. H. en F. Kimman aan haar personeel bij gelegenheid van haar 40-jarig jubileum 90.80. Het nieuwe bestuur van de federatie van Haarlemsche Woningbouwverenigingen is samengesteld als volgt: A. Brakel, voorzit ter; Joh. Maas, secretaris; G. Boevé pen ningmeester; C. Jansen, commissaris en W. Veen, commissaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1