1'% Nagekomen Berichten. Een akelige nacht DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Het nieuwe Rijksschool-toezicht Herdenking mobilisatie 1914. Prachtig succes. Personalia. Serenade gouden echtpaar. Redding Demonstratie Bloemen- daalsche Strand. Excursie. Hinderwet. De maximumsnelheid. „Pro Juventute." Gevonden dieren en voorwerpen. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haariem. Telegraphisch Weerbericht. Het zwemmen in zee. Ruurt Stoelje te Batavia. BURGERLIJKE STAND. Haarl. Drukkers- en Uitgevers- Maatschappij. EDAM. NQORDWIJKERHOUT. (E. W.). De toestand in Britsch-Indië. Congres Binnenscheepvaart. Een memorandum der Duitsche regeering. Mgr. Paccelli ie Rome Ernstig motorongeluk. De reis van de Koningin. MARKTNIEUWS. Aan de gevolgen overleden. Het Communisme in Bulgarije. Luxe-belasting in Japan. De vlucht van majoor Zanni. De strijd in Marokko. Na kei Russisch-Duitsche geschil. Botsing tusschen trein en auto Een aanval op\Mossoel V. K. Met ingang van 1 Augustus a.s. zijn be noemd bij het Rijksschooltoezicht lager on derwijs in de vierde hoofdinspectie waaron der ook Haarlem ressorteert: Hoofdinspecteur K. Brants; schoolopzie ner bewaarschoolonderwijs mej. Den Boer; inspecteurs: Alkmaar, E. Rahder, Amster dam, P. van Ravesteijn; Haarlem, G. Weus- tink; Helder, G. Dun; Hilversum, F. Eringa; Hoorn, Westerouen van Meeteren; Zaan dam, Tj. Sterringa; Amersfoort, L. van Loon; Breukelen, mr. A. Fock; Utrecht, C. Tonder; schoolopzieners in de inspectie: Amsterdam, S. Anema, P. Hooglanw, mej. O. Schonfeld, H. van de Weijer. Zooals bekend, is aan dr J. F. H. Sterck, onlangs eervol ontslag verleend als inspec teur bij het lager onderwijs. Tevens waren hier ter stede mede werk zaam als schoolopzieners, de heeren P. E. Breedée en A. G. Boes, aan wie eervol ont slag zal worden verleend. De heer Wester ouen van Meeteren is benoemd in de in spectie Hoorn. Met ingang van 1 Augustus a.s. zijn be noemd bij het Rijksschooltoezicht op het lager onderwijs, in de derde hoofdinspec tie: hoofdinspecteur A. Rienks; inspecteur in algemeenen dienst F. Santman; school opziener bewaarschoolonderwijs, mej. A. Houba; inspecteurs: Briele: A. Van Ooij; Delft: G. van As; Dordrecht: J. J. 't Hart; Gorinchem: P. van Nes; Gouda: H. de Blouw; 's-Hage: J. Pattist; Leiden: J. Baak; Rotterdam: J van Westendorp; Schiedam: J. Pas; Goes: J. Abeleven; Middelburg: S. Brandsma; schoolopzieners in de inspectie: 's-Hage: P. van Duijn en E. Keuchenius; Rotterdam: J. den Hartog, H. Hijman en A. Smit. Op Vrijdag 1 Augustus zal in Den Haag een samenkomst plaats hebben van oud- gemobiliseerden, waarop een drietal minis ters het woord zullen voeren. Een beperkt aantal oud-gemobiliseerden uit Haarlem en Omstreken kunnen gratis een reisbiljet en in Den Haag gratis een noemmaal ontvan gen. De bedoeling is om met een gezel schapsbiljet gezamenlijk om 10.33 uit Haar lem te vertrekken en gezamenlijk weer te rug te keeren. Wie er van profiteeren wil, moet zeer spoedig (liefst hedenavond) zich schriftelijk, (let wel: alleen schriftelijk) aanmelden bij Jos de Lobel, Krelagestraat 19, Haarlem. De kaarten worden dan thuis bezorgd. Miss Marie Erdtsieck, onze oud-stad- genoote, behaalde een onmetelijk succes bij het publiek, bij haar optreden op het Artis Student's Concert in de Queen's Hall te Londen aldus schrijft men ons uit Londen. Het publiek rees op gedurende het storm achtig applaus. Zij speelde Chopin's Scherzo in B Mineur, waarbij zij wederom bijzonder toegejuicht werd. Zij werd genoodzaakt meer te spelen en wel Röntgen's Czerdas Variatie, waarna het publiek haar nog niet wilde laten gaan. Het was bepaald een zeldzame demon stratie in Queen's Hall. Voor het examen hoofdacte slaagden al hier de heeren F. H. M. Remhs en M. P. J. Secbregt, te Amsterdam en J. P. Roud, te Wormerveer. Voor het examen Engelsch M. O, akte A slaagde te Leiden mej. W. J. Dozy, alhier. Voor het examen der Ned. Toonkun- stenaarsvereeniging slaagde voor piano (la ger onderwijs) mej. E. G. de Haan, alhier. De Zaterdag uitgestelde serenade voor het gouden echtpaar, den heer en mej. P. Knape-G. v. d. Weijden, Zomerstraat 31, heeft nu hedenavond 8 uur plaats. Woensdagavond half acht, zal door den heer Wapstra, onderwijzer van de zwem school aan de Houtvaart, op het Bloemen- daalsche strand een reddingstoestel worden gedemonstreerd, waarbij de leden der Bloe- mendaalsche reddingsbrigade tegenwoordig zullen zijn. Ook voor andere belangstellen den belooft het een leerzame avond te wor den. Door de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typogr. Bond (Maatschappelijk Werk), werd gisteren een boottocht gehouden naar Alk maar en Omstreken. Het vertrek had plaats 's morgens te half acht. De vertrekkenden werden begeleid tot Spaamdam door een aantal fietsers. Aan boord waren een duettistenpaar en eenige clubzangers van .Kunt na Arbeid zoodat op de boot zelf, begunstigd door goed weer, een aangename stemming heerschte. De tocht gold voornamelijk de zoo mooie omstreken van Alkmaar, waar de reizigers dan ook heerlijk van genoten hebben, 's Avonds te 9 uur kwam de boot hier ter stede weer terug. Burg. en Weth. van Haarlem maken be kend, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 11 Augustus e.k., 's voormiddags ten 11 Vk ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdee- ling) ter inzage is neergelegd het ingekomen verzoekschrift met bijlagen van H. J. A. van Lienden om vergunning tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbewer king, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend tot een maximum-ver mogen van 12% P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen in een gedeelte van het perceel aan de Maarten van Heemskerk- straat, toegankelijk door een poort aan die straat, plaatselijk geteekend no. 69 A. De Motorbrigade heeft gisteren proces verbaal opgemaakt tegen 4 automobilisten, die op de Amsterdamsche vaart reden met een snelheid respectievelijk van 55, 55, 58 en 58 K.M. Verschenen is het jaarverslag der vereeni ging „Pro Juventute" in het arrondissement Haarlem. Allereerst wordt dank gebracht voor den van verschillende zijden ontvangen steun. Aan verschillende plannen werd/uitvoe ring gegeven. Een sportterrein werd ge huurd, waar eens per week een speelavona wordt georganiseerd, 'n Aantal jongens ging onder deskundige leiding kampeeren op de Friesche heide. Het bestuur, aldus het ver slag, is overtuigd, dat in deze richting voorG gegaan moet worden, ware het alleen maar, om het vertrouwen in de vereeniging te versterken en, waar noodig, op te wekken. Want dat dit laatste, helaas, noodig is, werd tot ons leedwezen ervaren. Een viertal jon gens toch, die in aanmerking gekomen wa ren om het kamp mede te maken, weigerden botweg om mede te gaan Na terugkeer en nauwkeurig onderzoek dan aanvankelijk mogelijk was, bleek, dat daarvoor bij één de reden gezocht moest worden in gebrek aan kleeren, doch dat de drie anderen overtuigd waren, dat hun een valstrik werd gespannen, om hen op die wijze met een zoet lijntje uit Haarlem te krijgen en in een gesticht op te bergen. Toen 't openluchtspel-seizoen voorbij was, werden slöjdavonden georganiseerd. Men wilde ook een voetbalclub oprichten, waar voor echter contanten noodig waren. Die eerste neiging tot sparen, stipt het verslag aan, werd in andere banen geleid en met ter zijde stelling van het aanvankelijk doel, benut om aan een reeds gerijpt voornemen gevolg te geven, spaarzin aan te wakkeren. Op 27 October 1923 werd het eerste geld, 80 cent, op zij gelegd: op het einde van December d.a.v. beliep het bepaarde bedrag 30.74, verdeeld over 23 jongens. Thans 1 Mei '24 is op deze, uit den aard der zaak geheel vrijwillige wijze 78.81% bijeen gebracht, waarbij echter opgemerkt moet worden, dat sommige der inleggerS hun geld weer deels hebben opgevraagd tot aankoop van diverse dingen, o.a. kocht één jongen een trommel, die dienst moet doen in het kamp. Het verslag brengt dank aan personen, die hun medewerking op eenigerlei wijze ver leenden en vooral ook aan. den kinderrech ter en het Openbaar Ministerie bij (de Haur- lemsche Rechtbank voor het door hen in de vereeniging gestelde vertrouwen. Aan de meer zakelijke gegevens van het verslag ontleenen we het volgende: Van het Openbaar Ministerie kwamen we derom stelselmatig de diverse processen- verbaal binnen met verzoek om rapport en advies. In het afgeloopen jaar werd zoo een onderzoek ingesteld naar 119 minderjarigen, onder wie 115 jongens en 4 meisjes. In 1922 bedroeg het totaalcijfer 112, in 1921 105. Naar den aard der delicten valt het vol gende onderscheid te maken: diefstal 69, ver duistering 7, heling 1, oplichting 1, valsch- heid in geschrifte 1, vernieling 17, mishande ling 8, veroorzaken lichamelijk letsel 1, openbare schennis der eerbaarheid 3, feite lijke aanranding der eerbaarheid 7, ontucht 4. Wat het door ons uitgebrachte advies betreft, dit luidde: voor 75 minderjarigen, om tegen hen nog geen strafrechterlijke ver volging in te stellen, 1 maal werd geadvi seerd tot het opleggen van een tuchtschool- straf, 10 maal tot een voorwaardelijke ver oordeeling. 6 maal tot ter beschikking stel len van de Regeering, 1 maal tot het be noemen van een gezinsvoogd, terwijl in de overige gevallen nog geen beslissing werd genomen. Met uitzondering van slechts 1 geval werd steeds door het O, M. overeenkomstig ons advies gehandeld, wanneer door ons werd gevraagd, om tegen den delinquent in kwestie nog niet over te gaan tot vervol ging. In bedoeld geval was de uitspraak: voorwaardelijke veroordeeling met onder toezicht stellen van Pro Juventute. In de 18 gevallen, waarin door ons wél tot vervolging was geadviseerd, was de uit spraak 14 maal conform het door ons uit gebrachte advies, terwijl 4 maal daarvan werd afgeweken. Vergelijken we advies en resultaat, dan krijgen we voor die vier gevallen het vol gende: Advies: Resultaat: gezinsvoogd.... niet vervolgen, tuchtschoolstrafvoorw. tuchtschoolstr. voorw. veroordniet vervolgen (we gens gebr. aan bewijs). ter beschikking stellen voorw. tuchtschoolstr. met benoeming van een gezinsvoogd. Behalve over de hierboven genoemde 119 delinquenten werd bovendien door ons op nieuw advies uitgebracht over 8 jongens, reeds bekend bij onze Vereeniging, thans in verband met nieuwe door hen gepleegde strafbare feiten. 7 van hen maakte zich we derom schuldig aan diefstal, terwijl 1 on tucht pleegde. Van die 8 jongens behoorden 3 tot de 69 op ons advies in 1921 niet-vervolgden, 2 tot de 79 in 1922 niet vervolgden, voor 2 was reeds een ter beschikking stellen gevraagd, terwijl voor 1 tot het benoemen van een ge zinsvoogd was geadviseerd. Wat de eerste 3 (van 1921) betreft, voor een werd thans tot ter beschikking stellen geadviseerd, conform welk advies door den Kinderrechter vonnis werd geveld. Voor de beide anderen werd nogmaals tot niet vervolgen geadviseerd, waarmee het O. M. accoord ging. Wat de 5 anderen (van 1922) betreft, conform ons ad vies werd tegen een, over wien inmiddels een gezinshoofd was benoemd, nog geen nieuwe vervolging ingesteld. Een werd tot tuchtschoolstraf veroordeeld, en een ter be schikking van de Regeering gesteld, beide eveneens conform advies. In afwijking daar van werd een, voor wien thans een ter be schikking stellen geadviseerd was, nog niet vervolgd, terwijl een nog in behandeling bleef. In den loop van het jaar werden 13 voor waardelijk veroordeelden onder ons toezicht gesteld, van wie 10 tot voorwaardelijke ge vangenisstraf, 2 tot voorw. tuchtschoolstraf en 1 tot voorw. ter beschikking stelling wa ren veroordeeld.. Van de drie reeds vroeger ons toegewezen voorw. veroordeelden ein digde voor 1 de hem opgelegde proeftijd van 3 jaar. De 2 anderen gaven in het afgeloopen jaar reden tot tevredenheid. In totaal ble ven dus 15 in bedoeld verband tot ons staan. Wat de rubriek regeeringspupillen aan gaat, van de bij het begin van het jaar on der ons toezicht staande 6 pupillen, bereik ten 4 intusschen den meerderjarigen leeftijd. Moeilijkheden deden zich met hen niet voor. Dit kan niet worden gezegd van 1 der beide anderen, al kreeg alles voor hem tenslotte nog een gunstige wending en mocht de jon gen in kwestie, na een tijd gedetineerd te zijn geweest in het Huis van Bewaring, weer naar huis terug gaan, om opnieuw onder ons toezicht te worden gesteld. Sedert bleef het goed met hem gaan. Verder werd 1 nieuwe uit het R. O. G. voorw. ontslagen regeeringspupil onder ons toezicht genomen, terwijl wij bovendien op onze bereidverklaring daartoe werden belast met de zorg over 2 ter beschikking van de Regeering gestelde jongens, van wie er voor- loopig 1 werd thuis gelaten bij zijn ouders, op grond van de verandering ten goede in zijn gedrag sinds zijn ter beschikking stel ling, terwijl de andere door ons in gezinsver pleging werd gedaan. Ook mochten onze bemoeiingen zich weer uitstrekken tot verschillende vrije pupillen, ten aanzien van wie onze hulp was ingeroe pen, zoowel rechtstreeks door de ouders zelf, alsook door tusschenkomst van den Voogdijraad, door wien ze naar ons werden verwezen, terwijl in één geval door Pro Ju ventute Amsterdam onze aandacht werd ge vestigd op één harer vrije pupillen, die hier was komen wonen. Het aantal werkende leden voor Haarlem en andere plaatsen in het Arondissement steeg van 50 tot 54. Hetzelfde mag ook worden geconstateerd bij de contribueerende leden. Hun aantal vermeerderde van 108 tot 118 De balans sloot per 31 December 1923 met een eindbedrag van 1.757.70%. De winst rekening over 1923 sloot met een bedrag van 4.276.46. Het verlies over 1923 bedroeg 1.443.55, het kapitaal op 1 Januari 1923 was 987.49%, zoodat het passief saldo be draagt 456.05%. De begrooting voor 1924 wordt geraamd op 4.112.55%. Terug te bekomen bij: C. v d. Giesen, Papentorenvest 47, beursje met sleutels; G. Sproet, Sophiastraat 19, ceintuur; A. Liet- meijer, 2e Zuidpolderstraat 19, ceintuur; E. Engelman, Amsterdamschevaart 86rood, post duif; A. v. Doorn, Holsteynstraat 2, gele hond, Kennel Haerlem; L. Mutsaers, Har- menjansweg 82 noodwoning, herdershond; H. Jansen, Gen. Cronjéstraat 88, Schoten, herdershond; H. Bark, Brouwersvaart 24, dameshorloge met ketting; H. Essenberg, Magdalenastraat 18, insigne; Huckelmuller, Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned Kon Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 29 Juli. Hoogste barometerstand 759.5 m, M. te Thorshavn. Laagste barometerstand 746.3 m. M. te Calshot. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 Juli. Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Oostelijken wind, half tot zwaarbewolkt, wellicht nog enkele regenbuitjes, iets warmer. Groote Houtstraat 71, japon; J. de Mik, Harmenjansweg 83, halsketting; G. Koele- meijer, Breestraat 3, knipbeursje; W. Wijk huizen, Dr. Leydsstraat 119, grijze poes, Kennel Haerlem; Desmet, Colensostraat 62, grijs-witte poes, idem; J. Signer, Romolen- straat 18, lappen katoen; J. Court, Schnee- voogtstraat 7, lorgnet in étui; B. Brand» Brouwersstraat 28rood, lorgnet; G. Zoogman, Parkstraat 1, mes; J. Oomen, Korte Laken straat 14, manchetknoop; W. Burger, Lin- scbotenstraat 47, portemonnaip.; .1 Ascher- man, Karolingerstraat 5, ring; J. v. d. Drift, Bloemhofstraat 3, ring; J. Westerhoven, Oranjeboomstraat 85, schoentje; Politiebur., Smedestraat, ring met sleutels; J, Lunenburg, Smedestraat 20, bankschroef. WAT EEN ZWEMMER MOET DOEN, DIE DOOR DSN WIND ZEEWAARTS WORDT GEDREVEN. Over bovenstaand onderwerp ontving de „O. H. Crt." van de hand van den heer Leo Lauer een artikel, waarin de schrijver er eerst op wijst, hoe bij kalme zee de zwemmers zich dikwerf ver van het strand wagen. Vervolgens merkt hij op „Wanneer de zee kalm is, en de landwind waait, is evenwel ook het oogenblik aangebroken, waarop de gene, die zich in zee begeeft, meer dan ooit op Zijn hoede dient te wezen. Door dezen land wind drijft de Zwemmer toch spoedig van de kust af, en is hij een flink eind van het strand verwijderd, dan is de terugkeer zelfs voor den meest geroutineerden waterrot, een wareSy- siphus-arbeid. De toestand kan dan ook nog veel gevaarlijker worden, indien de zwemmer in de buurt van een mui geraakt, die zich op tal van plekken voor onze kust bevinden, de mui, waarin het water uit de zwinnen, de zoo genaamde geulen tusschen de banken, welke evenwijdig aan het strand loopen, afvloeit en waarin dus uit den aard der zaak een zeer sterke stroom staat. Wordt men op deze twee ledige wijze, dus door den landwind en door de mui-stroom, uit de kust gevoerd als zwem mer, dan is redding bijkans onmogelijk. De, lezer zal uit het bovenstaande al ter stond kunnen opmaken, hoe periculeus het zwemmen in zee, en zulks zonder deskundig toezicht, wel is. Gelijk gezegd, onderschatten de meeste lieden de kracht, de funeste kracht der landwinden. In de tweede plaats is de leek niet op de hoogte van den toestand der muien voor ons strand. Doch ook bij z waren Westen-wind, en evenals in het vorig geval, vooral bij eb, kan het noodlot dreigen, en wel door den onder-stroom, die menigen bader ik zeg niet „zwemmer" doet duikelen en hem dan onder water mede-trekt. Ik zeg niet „zwemmer 1" De ware water-rot n.l. zal zich in het rumoerig water, in den boven- stroom, die hem naar land toe jaagt, opper best in uitnemende conditie kunnen houden. De bader, degene, die niet zwemmen kan, dient evenwel ook bij zee-wind op zijn hoede te zijn, ook al weer, omdat hij de mogelijke aanwezigheid van een mui niet kent, en in deze mui, bij het blazen van den zee-wind, bij een sterkeren onderstroom dus, steeds ge vaar dreigt voor dengeen, die zich niet te be wegen weet in het water, en door de kracht der elementen van de been wordt gelicht." Dan bespreekt de schr. de vraag, wat een Zwemmer moet doen, die door den landwind zeewaarts wordt gedreven. De schr. meent „De ongelukkige, welke op deze wijze al meer en meer van het land verwijderd word# heeft drie dingen te doen, en zulks onvoorwaardelijk lijk hij moet primo op zijn rug gaan liggen, hij moet zich secundo stil laten meevoeren, en tertio en dit is het voornaamste hij moet zijn geest helder, zijn verstand, zcoals men dit noemt, bij elkaar zien te houden. Doet hij dit, dan is hij in staat, door het op steken van zijn armen, door herhaaldelijk wuiven, door geschreeuw de aandacht trekken van de lieden aan het strand, hetgeen een mogelijk redding beteekent. Ik voor mij ge loof, dat de meeste K»enschen, die zijn afge dreven, hoofdzakelijk den dood vinden, wijl zij geen meester blijven van hun zenuwen. Men leest dikwijls, dat een flink zwemmer op de aangestipte wijze om het leven kwam. Goed 1 Hij zal een goed zwemmer geweest zijn. Maar zwemmen kon hij toch niet tegen den geweldigen stroom in. Hij was een goed zwemmer, maar zijn zenuwen waren hem de baas. Zoodoende verloor hij den moed. Zoo doende ging hij onder. Er zijn ook toestanden, waarbij ook deze tegenwoordigheid van geest niet meer helpt. En in dit geval, wanneer de zwemmer te wa ter is gegaan op een eenzame plek, op het zoogenaamd stille strand, waar meestal geen menschen aanwezig zijn om hem op te mer ken, verkeert hij in nood, en hij geeft seinen om hulp. Dit laatste was tevens de oorzaak van den ondergang van degene, die Zondag voor een week in de buurt van Bloemendaal afdreef, en binnen enkele oogenblikken een lijk was." Te Batavia is met de „Plancius" aangeko men een Haarlemmer, Ruurt Stoelje, die met een pas voor vijf jaar voor een bezoek aan de vijf werelddeelen in 1919 op marsch ging voor een wereldreis te voet zooveel mogelijk. Hij had een g-oot stuk van Europa gezien, was in Egypte geweest en kwam nu via Britsch- Indië en Sigapore te Tandjong Priok, met 15 gulden op zak. Het hotelletje waarnaar de immigratiedienst hem verwees bedankte voor den gast in zijn weinig genteleman-like-klee- ding. Het immigranten-asyl ontfermde zich over hem. Geboren: 28 Juli: z. van N. Boudewijn Dekker. 25 Juli: z. van J. Kaptijnvan 27 Juli: z. van L. N. Soets—Carton, Overleden 27 Juli. J. J. N. Staal, 69 j.» Ostadestraat. W. G. E. Schoeiv.^ Bloem, 84 j., Wilhelminapark. 28 Juli. J. C. Beekelaar—v. Rijn, 64 jaar, Pieterstraat. G. DroogleverFortuijn, 78 j., Klercqstraat, 29 Juli D. Boersma,, 20 j., Vaartstraat. In de hedenmorgen gehouden voortgezette aandeelhoudersvergadering van de Haarlem- sche Drukkers- en Uitgevers-Maatschappij voorheen Gebr. Nobels, alhier, werd de li quidatie afgestemd, zoodat de zaak dus op denzelfden voet wordt voortgezet. Bezoek. Tengevolge van het Eucharis tisch congres wordt onze plaats en Volen- dam thans door vele buitenlanders, waaron der verschillende Heeren Geestelijken en Bisschoppen bezocht. O.m. was Z. Em. Kard Piffl (Weenen) onder de bezoekers. Vrijgesteld. Aan de volgende dienst plichtigen van de lichting 1925 is wegens brocderdienst voor goed vrijstellin-' verleend van den dienstplicht: Th. van den Berg, J. P. Koelewijn, G. koomen, P. Okkerse, W. Pors, J. A. van Straelen en P. van der Togt. Voorloopig vri tfest'eld: E. J. Bakker, H. A van den Berg, K. J. Knoppert, W. Knoppert en C, J. Romijn, Rijn, - 28 Juli: z. van N. Zandstra-de Jong. door een tooverslag weer voor den geest, - xrs-o Geheei klaar van zinnen, alsot ik in het ge- heel niet had geslapen, ging ik overeind zitten en luisterde met Kloppend hart. 't Was een buitengewoon geluid, iets, dat aan geplas deed denken heel ongeregeld, dof en mat, dat een seconde ophield, dan lang zaam of snel weer begon, nu en dan afge wisseld door een kwak, die weer werd op gevolgd door stilte. Ik stak snel de hand naar mijn waschtafel uit, om naar lucifers te zoeken, maar ik vond ze niet. Ik had het doosje en den kandelaar op den schoor steenmantel laten staan. Ik hield mijn hart met beide handen vast, het klopte, dat het me pijn deed. Met wijd opengesperde oogen staarde ik voor me uit. 't Was donker, zoo donker als in een put en het geluid ging steeds voort, thans wat zwakker, daarentegen volgden de ploften elkander sneller op, werden luider. Een kreet van waanzien werd me uit de keel geperst: „de slangen!'' Ik voelde het bloed in mijn aderen verstijven. In mijn angst wilde ik roepen, schreeuwen als in een woesten droom, maar ik kon niet. Met ijskoud zweet overdekt, met op elkaar ge klemde tanden viel ik achterover op mijn kussen, schier snikkend van angst. In mijn kokend brein, dat nochtans helder dacht, verklaarde ik mij alles en ik volgde de reptielen in hun tocht uit hun kooi naar mijn kamer. Ze waren onder de gemeenschappelijke deur doorgekropen, dezelfde deur, waarop ik, alvorens te gaan slapen, had gestaard en die van onder een lichtstraal doorliet van ongeveer twee vingers breed. Het onver klaarbaar afwisselend geluid, dat ik had ge hoord, was het kruipen en schuivelen eener slang, die haar weg zocht, nu eens zich oprichtend, dan weer neervallend. Toen kwam er een wilde loop mijner ge dachten een herinnering in mij op. Als men reptielen niet te. jt en ze niet door honger worden geprikkeld, kennen ze slechts één behoefte: warmte. Deze doet hen in een soort verdooving vervallen endan kunnen ze lang onschadelijk blijven. Ik wierp mijn dekens en kussens op den vloer en slaakte een zucht van hoop; mijn lichaam, dat door angst verstijfd was ge weest, ontspande zich een weinig; ik adem de minder moeilijk en ik trachtte te roepen; maar ik herkende mijn eigen stem niet; ze was dof en gesmoord; niemand bewoog zich of antwoordde. Toen trachtte ik een rede neering te volgen, om tot eenig besluit te komen. Wat ik dadelijk begreep, was, dat ik nooit de kracht zou vinden om uit mijn bed te komen en mijn voeten op den grond te zetten. De gedachte, dat ik onder het loopen op een afzichtelijke kop kon trap pen, welke bij enkele aanraking me zou vernietigd hebben, benam mij allen moed. Opstaan en vluchten, zoodra het licht werd en ik het gevaar kon zien en vermijden ja, maar blindelings en kloekmoedig heen gaan dat nooit! Ik moest dus blijven zit ten bibberend ineengekrompen in een hoek van mijn bed, zonder mij te verroeren, uit vrees door een arm of been uit te steken, de gladde huid te ontmoeten, wier om strengeling ik elke minuut tegemoet kon Over bangheid valt niet te twisten. Ieder een is bang op zijn manier. De een is bang voor een blank wapen, een ander voor een beestenvel. Ik ben bang voor kikvorschen en hagedissen. Wandel ik door het veld bijv., waar geen enkele verrassing mogelijk is en een verschrikte kikvorsch springt voor me op in het water, dan krijg ik een schok als van een electriseermachine. Dat komt, omdat ik in Antwerpen eens een angst heb uitgestaan, die me nog doet beven, als ik er aan terugdenk. Op zekeren dag, toen ik tot de sluiting van het museum aan mijn schilderij had gewerkt, voelde ik behoefte mij eens flink te bewegen en ik wandelde daarom den Schelaekant langs. De opkomende vloed bewoog zachtjes de groote zeeschepen en de beurtschepen met hunne groene gangboorden op en neer. Ik slenterde voort, zonder me om den tijd te bekommeren, keek naar de sterke Vlaam- sche paarden, die zonder inspanning de zwaarste vrachten voorttrokken, bewonder de den grijzen vloed met zijn nevelachtige vergezichten, waarin zich de gouden stralen der ondergaande zon verloren. De avond viel, het water in de haven werd zwart en in dat halfdonker kwam ik aan mijn logement bij de Brouwersvliet. Het was een oud huis in een smalle straat, door trokken van den reuk van gezouten visch, teer en pek. Toen ik kwam, was de table d'höte afgeloopen. Een enkele reiziger, een nakomer zooals is, bevond zich in de eetzaal. Wij gingen tegenover elkaar zitten. Terwijl ik van een eersten koud-geworden schotel met gestolde saus, at, zag ik naar mijn tafelgenoot met de belangstelling van een schilder, die een on bekend persoon met een schilderachtig uiterlijk voor zich heeft. Wie was hij? Een kwakzalver, een beschaafd man of een boosdoener? Zijn gelaat was traankleurig en roodachtig, zijn haar verward, maar het oog vast van uitdrukking. We waren geen vijf minuten aan tafel, of mijn onbekende begon te spreken; na ver loop van een kwartier babbelden we als waren we oude kennissen. Ik vernam, dat hij uit Indië kwam en te Antwerpen was om te trachten aan den Zoölogischen tuin een verzameling beesten, tijgers, panters, gazel len en slanken te verkoopen. Deze mededeelzaamheid ontlokte me de vraag of hij die beesten soms hier bij zich had. De panters, tijgers en gazellen, zeide hij, zijn in den stal in hun hokken, de slangen in mijnkamer, behoorlijk opgesloten en op gerold in haar reiskisten, Denkt ge hier den nacht door te bren gen? Zeker! En als uw slangen eens uit haar gevan genis ontsnappen? Ze slapen. Wilt u ze eens zien? Ik dank u zeer. Beesten, die maar één long en twee-honderd-vijftig ribben hebben interesseeren me maar heel uit de verte. Zijt gij er bang van? Zeker en ik vind er zelfs iets misda digs in, ze naar ons land over te brengen, de beesten kunnen ontsnappen! En de wetenschap? Als ze voor de wetenschap noodzakelijk zijn, moeten de geleerden ze maar op de plaats gaan bestudeeren. Tegen mijn zin liep het gesprek nog lang over hetzelfde onderwerp. Mijn kamer was de laatste aan het einde van een gang. Ik ging dadelijk naar boven met het hoofd vol van de verhalen, die ik in den loop van den avond had aangehoord. Ik had mijn bed goed nagezien, mijn gordijnen geschud en de kasten opengemaakt. Terwijl ik bezig was me te wasschen, hoorde ik in de kamer naast de mijne een stem, die me toeriep: Bonsoir, mijnheer; ik hoor dat ge nog niet te bed zijt. Slaap wel, even goed als ik, die geen acht dagen op bed hebt gelegen. 't Was de man van de boa's en de cobra- capello's. Ik was op het punt om naar een andere kamer te gaan. Maar mijn tegenzin om in een ander bed te gaar liggen, dat men in haast voor mij zou klaar maken, mijn eigen liefde, die me belette te bekennen, dat ik bang was, weerhielden mij. 't Was te dom en te belachelijk, die slaperige slangen zou den toch niet door den muur of door den schoorsteen komen. Ik deed mezelf geweld aan, blies het licht uit en wierp mij geheel gekleed op het bed. dat door een dunnen muur slechts van de slangen gescheiden was. Ik bleef lang wakker, me telkens om en om draaiende; inwendig verwoed, dat de gedachte aan mijn buren mij bleef veront rusten. Onder de gemeenschappelijke deur der twee kamers, die ik me had overtuigd, dat behoorlijk gesloten was, zag ik een straatlicht en ik duchtte het oogenblik, waarop het zou verdwijnen. Als mijn dierenliefhebber zijn kaars had uitgedaan kon hij ook zijn slangen niet meer bewaken en hij zou slapen in dien vasten slaap waarop hij me had voorbereid. Het lichtstraaltje doofde uit en ook de beweging huis verdoofde, 't Wes doodelijk stil en zwarte nacht. Eindelijk sliep ik in, maar mijn slaap was onvast, de slaap van iemand, die wacht en spiedt. Hoelang ik zoo sliep, heb ik nooit geweten, een uur, missshien twee uur. Ik werd uit mij dommeligen toestand gewekt door een geluid, dat me deed opspringen, ik wist terstond waar ik was; mijn angsten, mijn aarzeling om naar bed te gaan, de ver halen, die me zulk een onaangenamen in druk hadden gegeven alles kwam me als O, hoe schoon vond ik het daglicht, dat vrij mijn kamer binnendrong en, over den vloer glijdend, tot zelfs de kleinste hoekjes verlichtte. Van het oogenblik af, dat het licht begon te worden, had ik de dekens niet uit het oog verloren, thans zag ik ze duidelijk. Ze lagen daar plat in elkaar ge zakt en geen enkele verhevenheid toonde aan, dat er iets tusschen zat. Het kussen stond rechtop tegen den poot van een stoel en kon dus ook niet tot schuilplaats van slang dienen. Het beddekleedjc vóór het ledikant was plat als een pannekoek en om mij heen was niets anders dan mijn ver kreukte lakens. De dekens waren nog altijd slap. Dit be lette echter niet, dat ik met de grootste behoedzaamheid uitweek naar den kant der deur.... Ik had achter geen drie schre den gedaan, of ik begreep alles. Mijn wasch- kom was op den grond blijven staan en diende tot graf van een muis. Haar wan hopige pogingen, om zich uit de gladde zwemplaats te werken, hadden me gewekt 't Was haar doodstrijd, het lange tragische verdrinkingsproces, dat me zulk een name- loozen angst had aangejaagd! LONDEN, 29 Juli. Uit Madras wordt ge meld, dat in tegenstelling met zuidelijk In dië, waar overstroomingen plaats hebben, in het Noorden hongersnood dreigt ten ge volge van de droogte. Tengevolge van de overstrooming is de spoorweg ..tver een afstand van 104 mijl weggeslagen. De Vereeniging „Binnen-Scheepvaartcon- gres" heeft het 5e Congres vastgesteld op 24 en 25 September e.k., te Utrecht. BERLIJN, 29 Juli. De Duitsche regcering heeft het Secretariaat van den Volkenbond een memorandum doen toekomen, waarin zij een uiteenzetting geeft van het Duitsche standpunt inzake het garantie-verdrag. BERLIJN, 29 Juli. Volgens een telegram uit Rome, is aldaar nuntius Mgr. Paccelli aangekomen. Hij had een onderhoud met den Britschen gezant. Ook met den Franschen gezant zal hij besprekingen voeren, terwijl hij ook met den Duitschen Rijkskanselier nog een onderhoud wenscht, voordat deze naar Londen vertrekt. Al deze stappen zou den in verband staan met het streven van het Vaticaan invloed uit te oefenen op da besprekingen over de schadevergoedings kwestie. PURMEREND, 29 Juli. De heer G. Br. al hier ging per motorfiets van hier naar Schie dam, terwijl z'n vrouw op de duo was ge zeten. In de Haarlemmermeer sprong zijn achterband, waardoor z'n vrouw van de motor werd geslingerd en 2 ribben brak en een gat in haar hoofd kreeg. De heer G. B. zelf slingerde met zijo motor over den grond, zoodat hij een hevige bloeduitstorting in de kuit kreeg en zijn rechterarm ernstig bezeerde. De vrouw was bewusteloos, doch kwam later bij, waarna zij per auto naar hier werd gebracht. STOCKHOLM, 29 Juli. Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana zijn op het oogen blik te Stockholm, waar zij een paar dagen zullen blijven. De Koningin reist streng incognito. PURMEREND. Veemarkt. 16 kleine st. fabriekskaas j 53,50, met Rijksmerk 56. 52 st. kleine boerenkaas J 53; met Rijks- merk 57. 3 st. Goudsche kaas met Rijks- merk 58, 1375K.G. boter 2.10—2.15 per K.G. 310 vette runderen 0.903.25 per K.G., handel matig. 255 melk- en gelde- koeien 200425 per stuk. handel matig. 48 stieren, 48 vette kalveren 1.201.50 per K.G., handel matig. 197 nuchtere kalve ren, voor de slacht 1042, voor de fok, 1632 per st., handel matig, 577 vette varkens, voor de zouterij 56—61 ct. per K.G., handel zeer vlug, voor den slacht, 6270 ct. per K.G.. 49 magere varkens. 14—24 per stuk, handel stug. 203 biggen, 1015 per stuk, handel stug; 456 scha pen, 3648 per stuk, handel matig; 600 lammeren 2028 per stuk, handel matig; 49 bokken. Kippeneieren 6.507.50 per 100 st. Eierenveiling van N. H. Pluimvee Vereen.: eendeneieren A aangevoerd 72134 ts„ 6.206.40; kippeneieren A aangevoero 15476, 7.207.90, Eendeneieren B. aange voerd 422, 6.106.40 per 100 st. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: prijshoudend. MAASTRICHT, 28 Juli. Het 7-jarig meisje van den heer W., dat Zaterdag avond door een auto werd gegrepen en op den weg geslingerd, is zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is het hospitaal over leden. BUCHAREST, 27 Juli, Op last der re geering zijn alle Communistische organisa ties in den lande ontbonden. TOKIO, 28 Juli. Verwacht wordt dat het nieuwe tarief van 100 pCt. op luxe-artike len, waartoe voor korten tijd werd beslo ten, Dinsdag in werking zal treden. Volgens den directeur van de Expres-Cy. te Kobe, zouden verschillende buitenlandsche firma's overwegen hun zaken in Japan te sluiten ROME, 28 Juli. Majoor Zanni, de Argen- tijnsche wereldvlieger, is uit Lyon te Rome aangekomen. TANGER, 27 Juli De Riff hebben Zater dag een aanval gedaan op de Spaansche stellingen Zij hebben een vooruitgeschoven post genomen, waarbij zij den Spanjaarden belangrijke verliezen toebrachten. De strijd duurt nog voort en vele gewonden worden te Tetuan aangebracht. Te Tanger kon het kanongebulder worden gehoord. MOSKOU, 28 Juli. Het Russisch-Duitsche geschil kan thans, op voor beide partijen bevredigende voorwaarden als geëindigd worden beschouwd. Gelooft tyordt, dat de bijlegging van het geschil zal leiden tot het aanknoopen van vriendschappelijke diplo matieke betrekkingen en volledige hervat ting van de ten gevolge van het geschil verbroken handelsrelaties. PHILADELPHIA, 28 Juli. Bij een botsing tusschen een automobiel en een trein werd de auto geheel vernield. 3 Personen werden gedood en 4 ernstig gewond. LONDEN, 29 Juli. Een via Konstantino» pel uit Acang ontvangen telegram meldt, dat een Britsche patrouille een aanval deed op Mossoel, Er is een aantal slachtoffers. De 1 winkels en markten zijn gesloten. hEDEN 5% Nederland 1919 b% Nederland 1923 4% Nederland 191 7% N -1 1921 A Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische BanU Cert HandeJ Mij. Resr. dito Phoemx Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp Merc. Arg, Poervvoredjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Sordtscbe Petr. Southern Rails Union Anacontf Wabasb Conm. Maxvell '31/2 931/2 *1/4 991 4 e>4i/g 41/8 i v 2 102 7 3/4 733,4 75 6 1/4 621/2 i441/4 1441 2 11/ 118 12^5/g 1*2 i361/4 1361/2 701/2 72 21 221/g .031/4 5,2 3.0 350 4t8.4 48 ic2'/2 U2 1*8 1281/2 1221/4 12*1/4 1*23/, U27yg >11/0 157 l531/2 '321/ g 333 i L 61/ 2 i 081/ o 10 101/8 10 3/4 160 101 160 167/g 17 063/ 4 L8 15 91/v 560 '181/2 5131/2 3 1 3u0 40 1391/2 1/8 501/2 91 117 117 10 3*8 71 81/ 149 '73/g /8 07/16 43/s 29 jULI cERSTt KOERt cAlEKt KOERt BERLIJN p. billioenj 0.63 .623/ 4 HARIJS 13.25 3.27 BRUSSEL i 1.95 11.97 WEENEN .33 .38 LONDEN 11.501/ 11.511/ STOCKHOLM. 69.75 o9.76 KOPENHAGEN. 9 42.35 42.35 CHRISTIAN IA 1630 5 .30 BAZEL 48.20 48.20 NEW-YORK 4.611/2 2.62 ROME 11.35 11.35

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2