Sport- en wedstrijden MOGEN WIJ VRAAG- EN AANBOD Dr. K7EDEL Olympische epistels. binnenlandsch nieuws. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. UIT DEN OMTREK. De reis van de Koninkl. Familie. Koningen, die nog niet gereed zijn Een tragisch geval. Een hittegolf in het Noorden van Noorwegen. Kinderlijken aangespoeld. Een gevaarlijk heerschap. Droevig ongeluk. onzen geachten lezers en lezeressen beleefd verzoeken bij het schryven op de in onze Nieuwe Haarl. Courant voor komende advertentiën van in hun brieven de NIEU W~Ë HAARLEMSCHE COURANT De Bisschop van OsnabrÜck bezoekt ket R. K. Centr.-Bur. v. Ond. en Opv. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Zwemfeest. MARKTNIEUWS. VELSEN. ZANDVOORT. OVERVEEN, BLOEMEND AAL. VIJFHUIZEN. HAARLEMMERMEER. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een ot ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. ZWANENBURG. HEEMSTEDE. AFWEZIG tot 10 Augustus. Parijs, Maandag. Dit was een heerlijk slot! Zoo moest het zijn. We hebben op deze Olympiade niet teveel knetterende successen behaald. Meestal kwamen we in de achternoede. Nu niet. Nu wapperde de vlag frank en vrij aan den Olympischen mast Gmds, in Co- lombes, en in Vincennes op de wielerbaan. De lezer weet het: Willems won den vijf tig kilometer-rit De kranten hebben het »erm :ld, het werd verkondigd van de da ken. Hoe was dat mogelijk? Ik zal het u zeggen. Dit was geen overwinning van bee- nen alleen. Hier speelden hersenen en al truïsme een groote rol. in combinatie met elkander. We zaten den avond te voren in het ho tel. Wie zou er rijden in den vijftig kilo meter-rit? Er was keus te over. Willems reed, dat stond vast. Maar wie nog meer? Bosch of Maas. Er werd gewikt, gewogen, er werden plannetjes gesmeed. Een zou er moeten trekken, telkens en telkens, om de andere te laten zegevieren. En die andere zou Willems zijn, daar deze sprinter is Bosch kan veei. Maas ook. Bosch gunde het zijn partner. Hulde Bosch van Drake- steijnl En zoo zou de Steenbergenaar Jan Maas man zijn, die op een onmeedooge- looze wijze de rest van het peleton zou al- maken, terwijl Willems stiekumpjes gebruik kon maken van alle mogelijke achterwieltjes om in de laatste ronde naar voren te ko men. Dit was de theorie. Zoo heb ik in theorie goals zien maken, ir> theorie Paulen zien winnen, Docb hier verliet de practijk ons niet. Negen en twintig renners verschenen in de baan voor deze race van honderd ronden. Nauwelijks waren er een paar haantjes ge- Teden of Maas ging er vandoor. De rest ei achter. Er vielen al dadelijk slachtoffers, kerels die niet meer mee konden, De heele zaak was nog niet goed en wel bij elkaar of weer nam Maas de beenen, 'n kwart, 'n halve baan. Men vreesde den Steenberge naar en steeds was er iemand die den vluch teling achterhaalde. Willems liet zich ge willig trekken. Geen kou aan de lucht. Zóó was de strijd bijna anderhalf uur lang. Toen kwam de laatste baan. Tien ren ners hadden al moeten opgeven. Ineens het .moment Suprème": Willems, frisch als een hoen schoot buitenom als een pijl uit den boog naar voren, passeerde alle deelnemers en won met drie lengtes onbedreigd. Het Was een schitterende zege! Hier past een woord van hulde voor dit kranig tweetal. Voor Willems, omdat hij zijn sprinterscapaciteiten zoo keurig uitbuit te, voor Maas, omdat hij zijn eigen kans geheel gegeven heeft terwille van zijn land genoot. Dat is „sportmanship". Je eigen glo rie geven terwille van je land! We stonden. Het publiek worstelde om weg te komen. Toen opeens klonk het volks lied: De Nationale vlag werd in den mast geheschen. Het werd plechtig stil. En het ontroerde. Er zijn van die momenten, die je eeuwig bijblijven, omdat je gevoeld hebt wat het zeggen wil, Hollander te zijn. Dit was er een van. Zoo zijn er maar weinig. Ik zou te kort doen aan de prestatie van een anderen landgenoot, als ik 't bij dit eene liet. Jaap Meyer! Hij won zijn serie, zijn kwart-finale en zijn demi-finaie met glans. Dus in den eindstrijd. Tegen twee Franschen: Michard en Cugnot, twee kerels, die elkaar nog nooit hebben verlaten en het ook nu niet zullen doen. We verwachtten dus de gebruikelijke combine. Doch Meyer is het complot de baas, kan weliswaar Michard niet halen, maar slaat Cugnot en brengt vijf kost bare punten in Nederlandsche handel.. Deze dag was dus wèl succesvol voor Holland. Het waren nog beter geweest als ook het tandem-paar zich had weten te plaatsen, maar Peeters en Bosch van Dra- kesteyn waren niet gehaaid genoeg. Dat wil zeggen: zij vlogen in een door de Fransen en goed opgezette val. Immers toen de Hollan ders in de laatste bocht met een ferme spurt van achteraf naar voren liepen en reeds ge lijk lagen met de Franschen, schreeuwden deze laatsten de Hollanuers toe om op zij Je gaan. Peeters dacht dat er gevaar was, n bandje of zoo, stuurde naar boven, op hetzelfde oogenblik maakte de Franschen van de kans gebruik en ze wonnen. Dat wae v/at je noemt tactiek. Dergelijke methodes houden alleen Fransozen erop na en als ze op die wijze winnen willen, soit. Wij houden liever de eer aan ons zelve. Over die onsportiviteit van dit volk, we hebben vanmiddag wat beleefd. Er was een aehtervolgingswedstrijd. Daarna kwamen uit Frankrijk tegen Polen en België tegen Italië. Men had gedacht dat Frankrijk en België „dans un fauteuil" zou den winnen om samen de finale uit te vech ten. Nu trof het echter al direct slecht dat de Italianen sterker waren dan de Belgen. Maar na een tijdje kwam men op het lumi neuze idee om de wedstrijd ongeldig te ver klaren, daar een der Belgen in de eerste ronde een lek bandje had gehad. Het publiek juichte deze handige beslis sing zeer toe. Daarna kwamen de Franschen tegen de Polen in het strijdperk. Hoewel Polen nooit bijzonder groote renners heeft voortgebracht, bleken ze in vereeniging toch harder te gaan dan de Franschen. Bandjes wilden maar niet springen en nademaal het einde naderde, ging het er meer en meer naar uitzien, dat de Franschen zouden wor den geklopt. Toen gebeurde het ongeloofe- lijke. Een der Fransche wedstrijdcommissa rissen loste vóór de wedstrijd afgeloopen was een schot, met andere woorden: stop pen. Doch de Fransche fietsers hoorden het niet, de Polen evenmin en ze reden door de finish, Polen voorop. Zij hadden dus ge zegevierd. De toestand was inderdaad verward. Was de wedstrijd geldig of niet en zoo niet, waarom? Het publiek was razend van vreugde of woede, al naar gelang Fransch of vreemdeling. „Annuler, annuler!" klonk het overal. Geen loudspeaker deed zich hooren, totdat eindelijk een mannetje bedeesd op de perstribune kwam vertellen, dat Polen ge wonnen had of beter, dat men met den besten wil van de wereld geen kans had gezien er voor Frankrijk een mouw aan te passen. Het publiek mocht er blijkbaar niets van weten Nadat eenige andere wedstrijden zonder al te groote stoornis waren verreden, riep de haut-parleur ineens: finale, achtervol ging tuschen Italië en Polen Toen kwamen de poppen aan het dansen. Een fatsoen lijk mensch geneerde zich hier te zijn. Uit fluitend ge-sssss, ge hoeoeoe en ge-fuuuu. Omdat de Olympiade een „feest van den vrede" is! 1 oen kregen we heerlijke oogenblikken, anders dan andere. Er was een juffrouw in t blauw. Zij bestudeerde de Italianen in hun course, werd uitgelatener, naarmate de zonen van Mussolini inliepen. En werkelijk, de zuidelijken wonnen. Het kranige viertal zoende elkaar bij de aankomst, als als goede Italianen Toen kwam de juffrouw in het blauw. Ze omhelsde de renners. En een kus op iedere wang. Wij werden er akelig van, doch aan den anderen kant.... „Och, zat ik maar in de Italiaansche ploeg", zuchtte een collega, die morgen in training gaat! Terwille van de juffrouw in 't blauw. Ik moet zeggen, dat dit een welkome af wisseling was. Kort daarna kwamen weer de Franschen. Zij kampten tegen België om de derde en vierde plaats. Wat: kampten? Neen, zij lieten zich gewillig kloppen. Na een paar baantjes pleegden zij lijdelijk verzet op het sportveld. Afschuwelijk! Dit maakte de herinnering aan het Olym pisch slot verre van aangenaam. In een vol gend artikel hoop ik u trouwens een en ander over de arbitrage en de organisatie der Achtste Olympiade te vertellen, zulks mede aan de hand van uitlatingen van ofi'i- cieele personen, in verband met de Olympi sche Spelen te Amsterdam, fk zal er nu liever geen wooorden over vuil maken. Daarvoor was deze dag voor ons, Hollan ders, te heerlijk. Willems triümphator over de vijftig kilometer: Jaap Meyer tweede in de finale Sprintrace achter Michard: wï kunnen tevreden zijn. De Hollandsche vlag is in den mast ge weest, zij het eerst op den laatsten dag. Eind goed, al goed. Hulde daarom aan het kranige wielren-team, dat dit schitterende resultaat te bereiken wist. H. ROOZEN. De Koninklijke Familie vertrekt Woens dagavond om 8 u. 25 uit Stockholm over Sassnitz en Bentheim naar Oidenzaal; aan komst om 6 u. 9. Vandaar gaat de reis met frein 162, 's ochtends om 6 u. 42, over Apel-iijrn (aankomst 8 u 24, vertrek 8 u. 28) naar Amersfoort; aankomst aldaar 9 u. 5. Per extra-trein zet dan de Koninklijke Familie de reis naar Baarn voort; aankomst aldaar om 9 u. 16. DE WIJZIGING VAN DE KIESWET. Het voorstel-Van Dorp. De Commissie van Rapporteurs voor het voorstel van wet van mej. Van Dorp, tot Oadere regelingv van de verkiezing van le den van de Tweede Kamer, door de daartoe bevoegd verklaarde kiezers en de toepas sing op die verklaring van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, heeft kennis genomen van de Memorie van Antwoord en het daarbij gevoegd gewijzigd wetsvoor stel. Zij is van oordeel, dat de wijzigingen, ,velke in het oorspronkelijke wetsvoorstel, vooral wat den vorm daarvan betreft, zijn aangebracht, van zoodanigen aard zijn, dat een nader afdeelingsonderzoek gewenscht is. Be Commissie stelt daarom aan de Kamer voor, het gewijzigd wetsvoorstel naar de afdeelingen te verzenden. De afdeeling Volkshuisvesting te Amster dam publiceert de volgende waarschuwing: Omdat het woningtekort nog aanzien! ëk en dus de behoefte aan woningen groot is ';omt het meermalen voor. dat reeds tijdens den bouw van woningen de a.s. bewoners 10 onderhandeling zijn over een huurcon tract en de bouwers de contracten laten in gaan, vóór de woningen gereed zijn om te betrekken. Het betrekken vóórdat de woning geheel gereed is opgeleverd, zou chaotische toe standen. ondraaglijk voor de bewoners, doen °atstaan. Men denke aan het ontbreken van aansluitingen aan waterleiding en gemeente- r,°ol; het water moet met emmertjes van ver verwijderde plaatsen worden gehaald; afvoer van faecaliën is er niet. Vandaar dat de gemeente er toe moest Qvergaan, bet m gebruik nemen der wonin- S®n, vóórdat de eindinspectie door het Bouw- en Woningtoezicht had plaats ge- ad, met behulp der politie te beletten. Be gevolgen van de toepassing van dezen ■naatregel zijn voor de betrokken bewoners *eer onaangenaam; het is voorgekomen, dat et huisraad op straat moest blijven staan 611 het gezin ten slotte voor den nacht °oderdak vond in de bouwkeet. Om te voorkomen, dat de bewoners, dik- jy'jls met prijsgeving van een goed onder dak, op deze wijze ernstig worden gedu peerd, is het voor hen van het allergroot ste belang, dat zij zich, alvorens te verbui- jen, tijdig bij het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht (Valckenierstraat 2) op de hoogte stellen, of de nieuwe woning al dan niet kan worden betrokken en dus niet uit sluitend afgaan op de verzekering van den bouwer, dat alles in orde is. DE SALARISVERLAGINGEN Het „Hbld." verneemt, dat de salarissen van de ministers, hoofden van departemen ten van algemeen bestuur, met ingang van 1 Jan. 1925 op 15.000 per jaar (vroeger 18.000) zullen worden gebracht. De sala rissen der secretarissen-generaal der depar tementen zullen met 500 worden verlaagd. De salarissen der ambtenaren met den rang van adminisrtateur blijven ongewijzigd. ONTSLAGENEN RIJKSVERZEKERINGS BANK. De heer Oud heeft den Minister van A., H. en N. de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de overbodigheid, die sedert 1 Jan. 1932 aanleiding gaf tot het ontstaan van 241 ambtenaren der Rijksver zekeringsbank, voor velen dezer ontslagenen niet een gevolg was van de decentralisatie bij de uitvoering der Ongevallenwet, nu blij kens antwoord op vragen, opgenomen in het Aanhangsel tot het verslag van de Hande lingen der Tweede Kamer onder no. 145, de personeelsbesparing ten gevolge van die de centralisatie slechts 53 ambtenaren betrof? Zoo ja, welke zijn dan de oorzaken, die tot dit teveel aan personeel hebhen geleid en heeft het Bankbestuur niet reeds eerder stappen tot inperking kunnen doen? Is de taak van het Bankbestuur ten ge volge der decentralisatie niet zoodanig be perkt, dat met een eenhoofdig bestuur zou kunnen worden volstaan? NEDERL. ORGANISTEN-VEREENIGING. AMSTERDAM. Van de vijf Candidaten voor het A-diploma (kerk- en concertspel) is geslaagd de heer C. P. Visser te Zwijn drecht. Voor het Getuigschrift B slaagden de dames: G, Kerkhoff te Amersfoort en Magt. Versloot te Nieuwerbrug; de heeren: C. van Efferen Jr. te Dordrecht, D. F. Gilde- meester te Amsterdam, G. van Hoegee te Maarsseveen, J. C. Hoffman en B. H. Kooy te Utrecht, H. J. Kwast Azn. te Almelo, Corn. Kijkuit te Zwijndrecht, J. Vriend Pz, te Andijk. Voor hef Getuigschrift A. de dames: G. Brunsting te Pernis, H van Leeuwen te Zwijndrecht, J. van der Plas te Schiedam; de heeren: P, H. R Huijgens te Amersfoort, P. Kroon te Stolwijk, H. F. G Loohuijs te Amsterdam, W. Los te Rotterdam, J. Schook te Geldermalsen, Alb. Voogd ie Enschede, A. M C, van de Water te Beesd. LEEUWARDEN Geslaagd voor het Ge tuigschrift B. de dames: A. Bosma te Ber- likum, Si. Faber te Ee, A. de Jong en D. A, P. Wolthuijs te Groningen; de heeren: J. R. Dantuma en E. Feenstra te Gronin gen, S. Welmers te Zuidlaren, Voor Getuigschrift A. de dames: M. Eerd- mans en C. van der Meulen te Franeker, G. Sietsma te Rottevalle, H. Vonk te Ap- pingedam; de heeren: M. Bouma te Doe- tinchem, G. W. Meijer te Meppel, C. de Roos te Rinsumageest P. Ruiter te Wol- vega. Een slager, die zijn zaak heeft aan den Tugelaweg te Amsterdam, werd Maandag morgen dood in zijn winkel gevonden, met een diepe bloedende wonde aan den hals. Even vóór deze tragische ontdekking had de slager zijn woning, welke boven den winkel ligt, verlaten De loopjongen had de deur van de slagerij gesloten gevonden en daarom aan de woning aangebeld. De vrouw kwam naar beneden en opende de slagerij met een sleutel. Daar vond zij het lijk van haar man De politie, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, stelde een uitgebreid onderzoek in en later verscheen ook het parket ter plaatse Bij het eerste onderzoek viel niet met ze kerheid uit te maken, of men hier met een misdrijf had te doen. Vast staat, dat er niets was gestolen, zoodat aan een moord met berooving in geen geval behoeft te worden gedacht. De justitie meent, volgens het „Hbld." te moeten aannemen, na het verdere onder zoek, dat misdrijf is uitgesloten. Terwijl Engeland en zijn buren huiveren en doorweekt worden van den regen, schrijft de „Daily Chronicle", en in Zwit serland sneeuwstormen heerschen. worden de streken dicht bij het Poolgebied be zocht door een erger hittegolf, dan zij sinds jaren gekend hebben. Uit het hooge Noor den van Noorwegen, 300 mijlen buiten den Poolcirkel, worden temperaturen van bijna 80 graden gemeld. Engeland en het groot ste deel van West- en Centraal-Europa waren minstens 10 tot 30 graden kouder. Een Harderwijker botter heeft Maandag morgen te Elburg aangebracht twee kinder lijken, van welke het eene in zee en het andere nabij de haven drijvende zijn gevonden. Men vermoedt dat de lijken afkomstig zijn van het schip dat boven Harderwijk tijdens den storm van de 18den vergaan is. De bekende inbreker Franke, die wegens verschillends misdrijven in het Hiuis van Bewaring te Almelo zit. heeft Zondag ge tracht daar door brandstichting een paniek te veroorzaken en te ontsnappen. Zijn opzet gelukte echter niet. De brand werd gebluscbt en de uitbreker naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. Zaterdagmiddag heeft te Dongen (N.B.) een droevig ongeluk plaats gehad. Een drietal jongens uit Oosterhout, werk zaam op een schoenfabriek aldaar; gingen te circa half twee per fiets huiswaarts, rijdende langs het Wilhcïminakanaal. Op een gegeven moment raakte de achterste rijder, de 16- jarige de H.met zijn voorwiel tegen het ach terwiel van den voor hem rijdenden jonge man. De H. kon zijn evenwicht niet houden, sloeg om en kwam in het kanaal terecht. Voor men den jongen hulp kon bieden was hij reeds verdronken. EEN AMERIKAANSCHE TRF.IN Een landgenoote, die naar Amerika ging, schrijft aan de „Asser Crt." het volgende uit Californië Amerika is een heel ander land dan Euro pa en bijna in alle voornaamste dingen ziet men groote verschillen. Ik geloof, dat een Amerikaansche trein er zeer zeker een voorbeeld van is. Hier ge f ik een beschrijving van de Chicago-Milwau kee and St. Paul, dit is een van de voornaam ste lijnen in hef noorden van de Vereenigde Staten. Deze trein rijdt voor een groot ge deelte electrisch en gaat van Chicago naar Tacoma (Washington). De reis duurt drie da gen en nachten. Ik vertrok op een Zaterdag avond om 11 uur uit Chicago en was toen Dinsdagmorgen om 8 uur in Spokane(Wash-), wat de plaats van mijn bestemming was. Op een Amerikaansch perron van een station heeft men nooit een gedrang, zwals in Hol land wel eens voorkomt, daar in de meeste stations de menschen, die in den trein gaan, op het perron komen. Toen ik dien avond vertrok, viel de kalmte en rust me dan ook erg op. De trein, waarmee ik mijn reis naai het Westen zou maken, bestond uit 13 lange wagens, waarvan de meeste pullman-cars zijn, d.w.z. heel groote, lange wagens-, waarin voor plm. 24 menschen plaats is overdag en 's nachts om te slapen. Veel van deze cars dragen namen van bekende Indianen. Voor de meeste menschen en voor de Hollanders natuurlijk nog het meest, klinken deze na men vreemd en de uitspraak ervan is moei lijk. Ook heeft iedere pullman-car een num mer, dat er groot buiten op staat. Dit is ge makkelijk daar men op een bepaalde plaats waar lang gestopt wordt, eens een wandelin getje makend zijn wagen spoedig terug kan vinden. Behalve deze pullman-cars heeft men vooraan andere wagens hierin zijn geen slaapplaatsen en daardoor is het reizen er mee ook heel wat goedkooper Aan het eind van te vermelden? De Administratie. den trein is de Observation Car. Dit is een lan ge wagen, die aan beide kanten groote glazen ruiten heeft. Aan het eind komt men door een kleine openslaande deur op een platform, waar ongeveer 7 of 8 klapstoeltjes staan, waar van altijd vee! gebruik wordt gemaakt, want men heeft vanaf dit platform aan beide kan ten een goed uitzicht; een nadeel ervan is, dat men voora! in de woestijnachtige streken, in korten tijd heelemaai onder het stof komt, maar voor de meeste menschen weegt toch dit nadeei niet op tegen het heerlijke uitzicht, dat men er heeft. In de Observation Car heeft men aan twee kanten zes gemakkelijke rieten stoelen met heider witte rugleuningen, in het begin van den wagen heeft men een canapé en ook twee alleraardigste vaste schrijftafels met een boekenkastje aan iederen kant er boven, waaruit op zulke lange reizen veel boeken worden genomen om te lezen. Ook zijn er eenige illustraties, die ook prettig zijn om eens in te zien, ais men moe is van al het uitkijken, naar buiten. Voor iedere pullman-car is er een neger, die al het werk doet. Het klinkt misschien wat vreemd, het werk in een trein, maar werke lijk, zoo'n neger heeft het vrij druk. Hij moet o.a. bij iedere stopplaats naar buiten. In een Amerikaanschen trein worden de treden bij ieder station naar beneden en later weer om hoog geslagen en daar het dan nog een te groote stap zou zijn, wordt er altijd een ijzeren voetenbankje bezet. De neger moet die tre den naar beneden doen en het voetenbankje klaar zetten. Hij blijft dan bij z'n car staan, tot dat het teeken van vertrek wordt gegeven. Het voetenbankje gaat dan weer naar binnen en de treden worden opgetrokken. Verder wordt iedere reiziger, die weggaat, keurig afgeschuierd, zijn schoenen worden flink opgewreven en ook het velies krijgt een goede beurt. De dames ontvangen, zoodra ze binnenkomen, een groote papieren zak, om haar hoeden daarin boven in het net te leg gen, of in de meeste gevallen heeft men in een pullman-car zooveel ruimte, dat men de plaats tegenover zich met bagage kan beleg gen. De cars worden keurig onderhouden 's morgens en 's middags neemt de neger stof af en ook de grond wordt af en toe goed ge veegd. Veel menschen gaan niet eten in den eetwagen en dan moet de neger, of zooals hij genoemd wordt „portor", alles brengen. Men krijgt dan alles op keurige kleine tafeltjes voor zich, die men tusschen de zitplaatsen in kan brengen en als men ze niet meer noo- dig heeft weer kan laten wegvallen, zoodat ze niet meer te zien zijn Alies is even prac- tisch ingericht en van de ruimte is steeds zoo veel mogelijk partij getrokken. In de gangen heeft men keurige inrichtingen om ijskoud water te drinken. Wat vooral in den zomer een heerlijke verkwikking moet zijn. Door op een knopje te drukken kan men het water krijgen en drinken uit nette witte bekertjes van papier, die men uit een soort bus trekt en na gebruik in een onderstaanden bak weg gooit. Ook de waschgelegenheid is zeer prac- tisch, meest is er wel ruimte voor drie of vier menschen om zich te wasschen en te kleeden. Door de treinen heen loopen voortdurend menschen om allerlei dingen te verkoopen, zooals chocola, fruit, lectuur en prentbrief kaarten van de plaatsen, waar je langs komt. Ik had vaak gehoord, hoe vlug en handig de negers des avonds van de zitplaatsen slaap plaatsen maken. En 't gaat werkelijk ook met 'n groote handigheid. Van boven laten ze een klep vallen, leggen hier en daar gauw wat la kens en dekens overheen enz. en in een paar minuten is alles klaar. Er slapen altijd twee menschen boven elkaar. De slaapplaatsen zijn prettig en als men eenmaal aan het slapen ge wend is in een trein, heeft men heerlijke nachtrusten. Gisterenvoormiddag half twaalf bracht Z. D. H. Mgr. Dr. Wilhelm Berning, Bis schop van OsnabrÜck, vergezeld van den Hoogeerw. Heer H. H. Ganseforth, vicaris- generaal, en van den Zeereerw. Heer Dr. Fluismann, een bezoek aan het R. K. Cen traal Bureau voor onderwijs en Opvoeding, te 's-Gravenhage. 2. D. H. ontvangen door den Directeur Dr. Th. Verhoeven, en maakte vervolgens een rondgang door de verschillende lokalen, waar het personeel aan den arbeid was. In één dier lokalen deed Z. D. H. het geheele personeel aantreden, om het vervolgens op allerhartelijkste wijze toe te spreken. Na af loop van het Eucharistisch Congres wou 2. D. H. niet verzuimen, naar den Haag te gaan, om het Bureau te bezoeken, waarin Spr. als oud-schoolman zeer groot belang stelde. Kwam Z. D. H. Holland danken voor de vele weldaden, door zijn Diocesanen genoten, speciaal ook gold die dank, het Bureau voor de diensten, die het naar Sprekers persoon lijke ervaring in den loop dér jaren aan Duitschland had bewezen. Het Bureau was voortgekomen uit den glorievol geeindigden schoolstrijd. Dien strijd had Duitschland nog vóó. zich, maar het hoopte hem te strijden met Hollands mede werking, met dezelfde middelen als Holland, en mocht God het geven met eenzelfde succes Z. D. H. dankte den Directeur en diens personeel voor de hartelijke medewer king er, hoopte daarop ook in de toekomst te mogen rekenen. Ten slotte gaf Z. D. H. aan allen den Bis- schoppelijken Zegen. Het hooge Gezelschap gebruikte de lunch bij Dr. Verhoeven en vertrok daarna weer naar Amsterdam. De Haarlemsclie Zwemvcreeniging „De Delft" zai op 24 Augustus a.s. een zwem feest houden in de Gem Zweminrichting aan de Kleverlaan. De .deelname aan deze wedstrijden is al leen opengesteld voor leden van vereeni- gingen, aangesloten bij den Haarlemschen Zwembond. Het programma bevat o.m Drie kampioenscappen snelzwemmen, Haarl. Zwembond voor heeren, waaronder een estafette 4 maal 25 meter vrije slag. Schoonspringen 3 meter plank. Hinderniszwemmen, Polo-wedstrijden enz. enz. Door den Nederlandschen Zwembond is voor deze wedstrijd dispensatie verleend voor z,g. beroepszwemmers. BODEGRAVEN, 29 Juli Kaas, Aan gevoerd 384 p.; 17.732 st. Eerste kwaliteit 61;64; tweede kwal. 5558; zwaar dere Rijksmerk 70; met rijksmerk 50 60. Handel vlug. Verdronken. In het Noordzeekanaal is een 10-jarige jongen bij het zwemmen ver dronken. Zijn 11-jarig broertje beeft een schipper, met behulp van zijn vlet, gered. Dreggen naar den vermiste heeft geen resultaat gc-had. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het examen nuttige handwerken mej. C. Teekman, alhier. Fietsongeval. Gistermiddag had een dame, G., uit de Gierstraat te Haarlem, bij de uitspanning Kraantjelek het ongeluk met haar fiets over een steen te rijden, waar door zij kwam te vallen en zich zoodanig aan haar been bezeerde, dat geneeskundige hulp van dr. Bos werd ingeroepen. Deze spalkte haar knie, waarna zij per rijtuig naar huis werd gebracht. Personalia. Voor het examen der Ned. Toonkunstenaarsvereeniging slaagde voor piano (lager onderwijs) mej. E. A. Verschuyl, alhier. Personalia. De heer D. Beets, van Vijfhuizen, is te Amsterdam geslaagd voor het examen gymnastiekleider. De staking bij de Amsterdamsche Duin waterleiding. Het schip, geladen met bui zen van de Amsterdamsche waterleiding, dat, wegens het optreden der stakers, Vrij dag was blijven liggen nabij Sloten, is Maandag onder sterk politiegeleide naar de Nieuwebrug gesleept, waar het door de werkwilligen gelost zal worden. Als de drank is in den man Een drietal paardenkoopers, ten minste ze gaven er zich voor uit, kwam Vrijdag van de Hoofddorper paardenmarkt en landde nog even aan bij den caféhouder G., aan de Lijnden, Daar zij meer op hadden, dan goed voor hen was, maakten ze nog al wat kebaal en er ontstond al spoedig ruzie over het zoek raken van een paardendeken en een zweep. De kastelein, op deze drukte niet gesteld, maande aan tot kalmte en toen dit niet hielp, zette hij het drietal buiten de deur, waar het offensief verder werd voortgezet, onder belangstelling van vele toeschouwers. Toen het trio een tijdje aan het bakkeleien geweest was, trokken zij een voor een af in de richting Sloten, waar het ken is. Personalia. Voor het examen Mulo slaagde te Den Haag M. J. Treur, alhier. m« Hm* Hm* ♦♦♦♦♦♦*»H Wedvlucht. Bij de gehouden wed vlucht der postduiven-vereeniging „de Luchtpost" was de uitslag: vanaf Haastricht, afstand 182,8 K.M.: 1. Gebr Meegdes; 2, 3, 4, 6 en 7 K. Visser; 5 en 8 .1. Tjalma; 9 J. Wilderom; 10 G- Visbeen; losgelaten 8 uur; aankomst 1ste duif 10 uur 52 min. 14 sec., laatste duif 1 uur 58 min. 5 sec. Jaarvergadering H. B. C. In de soos van het R.K. Vereenigingsgebouw hield de R.K. voetbalclub „H. B. C." Maandaga vond haar 4e jaarvergadering. De opkomst was vrij groot, alleen had de belangstelling van de hoogere elftallen wel wat beter kunnen zijn. Tegen half negen opende de voorzitter, den heer J. v d. Linden, de vergadering met den Chr. groet, heette de aanwezigen wel kom en bracht een woord van dank aan allen die zoowel financieel als moreel hebben medegewerkt om de Roomsche sport in het algemeen en H. B. C. in het bijzonder bij te staan. Een extra woord van dank meende spr. te moeten brengen aan de redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant en haar plaat selijken verslaggever, die altijd bereid zijn propaganda te maken voor de Roomsche sport en de Roomsche H. B. C. Spr. hoopt in de toekomst op hun mede werking te mogen blijven rekenen. De notulen werden voorgelezen en onder applaus goedgekeurd. Nadat de voorzitter, naar aanleiding der notulen, nog in herinne ring brengt, dat alsnog loten van den D. H. V. B. verkrijgbaar zijn en alsnog een be roep doet op de leden om die aan vrien den en kennissen te verkoopen. In'een uit voerig jaarverslag zet de secretaris, de heer Th. v. d. Horst, het werk van het seizoen 19221923 uiteen, memoreerende het ge sukkel van het le elftal in het begin en het kranige werk in de 2e helft van het seizoen, waardoor r.og met 1 punt verschil de 5e plaats werd ingenomen. Hoe het 2e elftal zich nog op het kantje wist te hand haven in de le klasse D. H. V. B„ het 3e 3e elftal zich als no. 3 plaatste en de Ju nioren, door 2 maal te verliezen van Allian ce II, zich met de tweede plaats moesten te. vreden stellen. Een aansporing, om volgend jaar één of meer karapioensmedailles mach tig f.e worden, vond bij de leden veel bijval. Met genoegen constateert de secretaris in zijn verslag de goede verstandhouding onderling en het plichtsgevoel waarvan ie der speler blijk had gegeven. Ook brengt dit jaarverslag nog eens in herinnering het gehouden Tridium, dc ge meenschappelijke H. Communie en het daarop volgende gezellige ontbijt, wat zeker navolging verdient Ook wordt gewezen op de goede samen werking van het bestuur en de Geestelijke Adviseur en uit de wensch, dat onder zijn Geestelijke leiding en met Gods hulp, H. B. C. zal worden een sieraad der parochie en één der sterkste elftallen der R. K. F. Een welverdiend applaus volgde op dit mooie jaarverslag, waarna de voorzitter nog woorden van dank zegt voor dit werk en de prettige samenwerking tusschen het bestuur. Uit 't verslag van den penningmeester blijkt dat is ingekomen een bedrag van 646.3214 en is uitgegeven 614.7914. Uit het verslag der kascommissie stip pen wij aan, dat aan recette is ingekomen 115.6714, wat toch een schamel beetje is voor een plaats als Heemstede, met hare vele Roomsche ingezetenen Dan volgde Bestuursverkiezing. Aftredende was den heer Th. v. d. Horst, terwijl de heer B. v, Diemen zich niet meer herkiesbaar stelde. Voorzitter brengt een woord van dank aan den heer v. Diemen, voor hei vele werk wat hij in de 10 jaar van zijn bestuursfunctie voor Berkenrode en later voor H. B. C. heeft gedaan en spreekt den wensch uit hem spoedig als bestuurslid terug te zien. Een 3e plaats was vacant, terwij! het bestuur van 5 op 7 leden werd gebracht. Gekozen werden de heeren Th. v. d. Horst, A. Klaver, S. Mulders, J. Luiten en J. Moorcn. De zittende leden zijn J. v. d. Linden en A Mooren. De Geestelijke Adviseur, kapelaan Brink man, brengt een woord van dank aan de bestuursleden voor hun stuwkracht die zij steeds getoond hebben voor de Roomsche sport; zegt dat dc Roomsche sport, Room sche uiting geeft, wat hij Zondag heeft kun nen constateeren, in Amsterdam, waar „Wilskracht" met zijn mooie vlag, onder de 80.000 Rooms.chen was, om te demonstree- ren voor Christus in de H. Eucharistie. Z. Eerw. spoorde de ieden aan, te strijden voor de Roomsche H. B. C., lauweren te oogsten voor haar, maar vooral stappen te doen, om ook een vaandel te krijgen, om zoonoodig, mede te demonstreeren waar dit noodig is. Als kascommissie werden voor het vol gend seizoen gekozen de heeren B. Bonke en M. v. Deurzen. Over de indeeling van het le elftal in de Overgangsklasse of 2e kl. R. K. F. werd be sloten, dit in een vergadering met het le en 2e elftal te beslissen, waarvoor op Vrijdag 8 Augustus een vergadering zal worden ge houden. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat het terrein tot 15 Aug. verhuurd is, zoodat dan direct aan training begonnen kan wor den, terwijl de voorzitter mededeelde, dat een schrijven van den heer J. v. d. Vlugt, uit Amerika, was binnengekomen, dat hij lid bleef en diens groet overbracht aan alle le den van H. B. C (langdurig applaus). Na een opwekkend woord om mede te werken, opdat H. B. C. een schitlerend 5e jaar zal ingaan, sloot de voorzitter de ge zellige' vergadering met den Chr. groet. Het vertrek van den heer W. Scholvanger. Zooals bekend is zal de heer W. Schot vanger, bode van het raadhuis te Heemste de, met ingang van 1 Augustus a.s., den dienst met pensioen verlaten. Met ingang van dien datum zal hem eervol ontslag worden verleend. Hieronder laten wij eenige bijzonderheden volgen omtrent zijn levensloop. De heer Schotvanger werd geboren te Zijpe, in Noord-Holland, op 4 Maart 1864. Op 11-jarigen leeftijd verliet hij den school en was achtereenvolgens in verscheidene vakken werkzaam. Als remplacant kwam hij in dienst bij de veld-artillerie. Op 25-jarigen leeftijd, in het jaar 1889 werd Schotvanger aangesteld als politieagent te Nieuwendiep. Dit bleef hij tot 31 October 1892. Op 1 November 1892 trad hij in betrek king als gemeente-veldwachter te Heemstede Aanvankelijk werd Schofvanger aange steld voor de afdeeling de Glip. Na den bouw van het nieuwe raadhuis echter kwam hij in het raadhuis. Op 1 November 1917 vierde Schotvanger onder talrijke blijken van belangstelling zijn zilveren jubileum, in dienst van de ge meente. Sinds 1 Mei 1914 is de heer Schotvanger bode van het gemeentehuis, welke taak hij dus ruim 10 jaar heeft vervuld. Met hem verdwijnt een bekende figuur het publieke leven van Heemstede. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, mijn gelief de Echtgenoot, onze dierbare Va der. Behuwd- en Grootvader JOHANNES JOSEPH NICOLAAS STAAL, in den ouderdom van 69 jaren. Wed. C. M. STAAL- Moolenaars A. C. A. M. JACQUES- Staal J. H. JACQUES en kinderen J. A. M. STAAL, Religieuse Ruanda (Afrika) o. A. M. v. EMMERIK. Staal E. A. M. v. EMMERIK- en kinderen J. STAAL, Pr. Miss. H. C. M. STAAL Haarlem, 27 Juli 1924. Ostadesiraat 10. De H. H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden op Woens dag 30 Juli a.s. in de Par. Kerk van het H. Hart (Kleverparkweg) des morgens 7 uur, 714 en 8 uur stille H. Mis en te 9 uur de plech tige H. Mis van Requiem, waar na de begrafenis ianuit de kerk. Geen rouwbeklag. Eenigste kennisgeving. GEBOREN: JOHANNES JACOBUS ZOON van: J. VAN DER MEYDEN en C. C. VAN DER MEYDEN— ELFERINK. Schoten, 29 Juli 1924. Oosterstr. 3. 16536 GETROUWD: LAMBERT GUSSENHOVEN en ANNIE VA SEN die mede namens wederzijdsche fami lie, hartelijk dank zeggen voor de be langstelling, bij hun huwelijk onder vonden. 16520 Haarlem, 29 Juli 1924. Op 4 Augustus a.s. hoopt de Heer F. W. GRIMBERG, Inspecteur der Comptabiliteit bij de Nederlandsche Spoorwegen te Haar lem, den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar bij de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij in dienst trad. 16531 Wjonjf vs-ccr JMP JOS/} Q

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3