NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. MEDISCHE PRAATJES. KERKNIEUWS. KERK EN SCHOOL. RADIO- OMROEP PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Ontdekte misdaad. Tweede Blad Dinsdag 29 Juli 1924 Herriot bereid tot ontruiming van de eerste zone van het Rijnland? Duitschland's medewerking aan de uitvoering der deskundigen-rapporten. Poincaré contra Herriot. Onder de Radio-berichten: De plenaire zitting der Londensche confe rentie. Benoeming der juridische commissie. Uitnoodigingen aan Duitschland en de Commissie van Herstel. De rapporten omtrent de werkzaamheden der commissies. GEM. 3U1TENL. BERICHTEN. DE FRANSCHE BETREKKINGEN MET RUSLAND. De intergeallieerde conferentie. De moord op majoor Imbrie. Een aanval op de Fransche stel lingen in Marokko. Het Duitsche conflict met Rusland bijgelegd. De revolutionaire beweging in Brazilië. De ontruiming van het Ruhr gebied. De Duitsche legatie. Vrije missie DAGELIJKS Desverlangd vanaf f 6.-»- per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef. 3620. FEUILLETON. VERLAMMING DER AANGEZICHTS ZENUW. I. Eén van, de verlammingen die den mensch het allermeest kunnen treffen, is wel de aangezichtszenuw of nervus facialis. Dit is wel te vervechten wanneer wij bedenken, dat deze zenuw voor een belangrijk ge deelte aan de oppervlakte van de huid gelegen is en bovendien onze huid daar ter plaatse onbeschermd pleegt te zijn te gen de verschillende invloeden van buiten. Als een der meest veelvuldige oorzaken der z.g.n. facialis, paralyse5 of verlamming der aadi^ezichtszenuw is dan ook het koude vatten te beschouwen. Zoo is het mogelijk dat men b.v. midden in den zomer door het slapen bij een open raam des nachts, des morgens ontwaakt met een aangezichts verlamming of tijdens een spoorreisje in den zomer door het openstaan tegenover elkaar van beide coupéraampjes, zoodat de wind heerlijk om het gelaat blies, bij het terug- keeren naar huis een fiksche aangezichts verlamming opgeloopen hadden. Deze beide voorbeelden aan het dagelijksche leven ont leend, kunnen, het spreekt van zelf, door meerderen aangevuld worden, die er op wijzen, dat nog andere oorzaken de aan gezichtszenuw, behalve de koude, kunnen verlammen. De nervus facialis neemt haar oorsprong in een bepaald gedeelte der hersenen en loopt van uit de hersenmassa door een nauw kanaal achter het oor gelegen naar het aangezicht. Wanneer men nu weet, dat de beenige massa achter ons oor, het rots been genaamd, nogal aan ontsteking bloot staat, dan is 't niet te verwonderen, dat de aangezichtszenuw bij een dergelijke ge legenheid vaak aangetast wordt. Ook in de omgeving van de grootste speekselklier, die de mensch bezit en die voor het oor ge legen is, waar de nervus facialis zich ver takt, dreigt er gevaar. Zooals bekend is, gaat deze speekselklier of parotis nogal eens opzwellen en spreekt men dan van de bof. In een dergelijk geval ontkomt de aangezichtszenuw ternauwernood aan de gevolgen vooral wanneer de ontsteking een ernstig karakter draagt en geen voldoende maatregelen getroffen worden. Voegt men hier nog bij dat een of ander ontstekings proces of gezwelvorming in de hersenen, genoemde zenuw in den kpel kan brengen, dan is het duidelijk dat op velerlei manie ren deze in haar functie belemmerd kan worden. Gelukkig is men in staat onmiddellijk te kunnen constateeren of de aandoening pe- niféer of centraal gelegen is, d.w.z. of de aangezichtszenuw in de hersenmassa aan getast is of dat de kwetsuur meer te zoe ken is aan dg oppervlakte. Het spreekt van zelf dat ueze plaatsbepaling voor de behandeling der ziekte van groot belang is. Voor de verdere bespreking van dit on derwerp willen wij in de eerste plaats er op wijzen, dat de verschijnselen van de verlamming der aangezichlszenuw zoo ty pisch zijn, dat zij voor iedereen dadelijk opvallen. Alvorens hierop nader in te gaan, moet ik u er op wijzen dat de aangezichts zenuw tot taak heeft om aan de gelaats uitdrukking een gewilde uitdrukking te ge ven, d.w.z. de betrokken spieren zoodanig te beheerschen dat deze op het gewensch- te moment uitvoeren wat de geest wil. De prikkel der beweging wordt door de her senen via de nervus facialis overgeseind naar de betrokken spier. Wanneer nu door een of andere reden storing in het gelei dingsvermogen der zenuw ontstaat, zal de verlangde samentrekking der aangezichts spieren achterwege blijven. Met deze ken nis toegerust, zullen wij de volgende maal nagaan op welke wijze de facialis pa ralyse optreedt. De Londensche conferentie. Het Reuter-bericht, dat wij in ons vorig Overzicht bespraken en dat meldde, dat gistermiddag weder een plenaire zitting van de intergeallieerde conferentie te Londen plaats zou vinden, schijnt wat voorbarig geweest te zijn, althans dit was nog geens zins zeker en op het oogenblik, dat wij dit schrijven, verkeeren we hieromtrent even als in alle andere opzichten, nog in het duis ter. Wellicht zullen onze Radio-berichten nader nieuws brengen. Als de conferentie bijeenkomt zou dat/ naar het heet, in de eerste plaats zijn óm. te beslissen over de uitnoodiging aan de Duit- schers. De beide rechtsgeleerden, die hier omtrent hun advies hebben uitgebracht, schijnen tot de conclusie te zijn gekomen, dat het plan-Dawes in verschillende op- Zichten verder gaat dan het Verdrag van Versailles, zoodat overleg met de Duitschers noodzakelijk is. De groote vraag blijft nu echter nog hoe de conferentie de uitnoodi- aan deze zal inkleeden en of men met de Duitschers op voet van gelijkheid^zal willen gaan onderhandelen of hen alleen zal willen hooren en overigens zal willen gaan dic- teeren, hetgeen men ten slotte zelf zal zijn overeengekomen. Bij het ontbreken van een volledig over zicht van het rapport der hceren Froma- geot en Hurst is het nog niet volkomen dui delijk wat deze juristen in dezen hebben geadviseerd, maar men meent uit enkele uitingen in het rapport te mogen conclu- deeren, dat zij althans onderhandelingen op voet van gelijkheid bedoelen. Echter Zij adviseeren slechts en de conferentie heeft te besluiten en of de Franschen al zoover Zijn, dat ze met de Dtfitschers als gelijk waardige partij aan één conferentietafel Willen zitting nemen, zal nog moeten blijken. Het zou overigens de discussie in den Duitschen Rijksdag en de daarbij gebleken houding van de Duitsch-nationalen toonen het wel duidelijk noodlottig zijn., als men de fout van Versailles zou gaan herhalen. En trouwens ook in strijd met heel-den geest van het rapport der deskundigen. Het plan van deze immers is slechts uitvoerbaar als Duitschland vrijwillig zal medewerken en als men te Londen weer zou willen gaan dicteeren, zal er van zulk een vrijwillige medewerking geen sprake zijn en zouden we t€n slotte slechts de herhaling krijgen van de misère, die achter ons ligt. Wij leven dus nu in afwachting. Zoóftmg met de Duitschers geen overleg is gepleegd heeft heel die conferentie van Londen geen beteekenis. Van hoeveel belang het ook moge zijn, dat de geallieerden en geassocieerden het onderling eens zijn, waar het op aan komt is op de medewerking van Duitsch land en het zou een grove, een noodlottige fout zijn, als men te Londen in zijn ijver om tot een overeenstemming der geallieer den te komen, zou vergeten dat in de oplos sing van het Duitsche probleem niet in de laatste plaats, met de Duitschers^elf reke ning moet worden gehouden. Wat de verschillende belangrijke punten betreft, waarmede de heeren te Londen zich in afwachting van de komst der Duitschers bezig houden, moeten we het doen met de vaak zeer uiteenloopende mededeelingen van verschillende correspordenten. Veel hou vast heeft men daaraan niet. Terwijl de „Petit Parisien" bijv. begint met te ver tellen, dat Herriot en Theunis var. een on verwijlde militaire ontruiming van het Ruhr- gebied niet willen weten, kemt de „Daily Tel." met de mededeeling, dat de heer Herriot zelfs tot de ontruiming van de eerste zone in het Rijnland in den aanvang van het volgend jaar bereid zou zijn, een ontruiming die ook die van het Ruhrgebied onvermijdelijk zou insluiten. Dat lijkt haast al te mooi om waar te kunnen zijn. Maar in deze omstandigheden en met zoo weinig „vastigheid" is het verstandiger om maar liever de officieele mededeelingen af te wachten. De medewerker van de „Daily Telegraph" zegt verder, dat Herriot heeft geodgevonden, dat de besprekingen over de militaire ont ruiming van het Ruhrgebied spoedig zullen beginnen. Aan deze toestemming is een soort ultimatum van Poincaré aan Herriot voor afgegaan, waarin eerstgenoemde een krach tige oppositie aankondigde tegen een even- tueele ontruiming. Deze oppositie zou voor al worden gevoerd op eendrietal punten, waarin Herriot niet mag toestemmen, te we ten ten eerste, daf" de Duitschers als gelijk gerechtigden ter conferentie zouden mogen verschijnen ten tweede dat aan den tegen- woordigen toestand afbreuk zou worden ge daan, indien het spoorwegpersoneel in het Rijnland ten deele uit Belgen en Franschen zou bestaan en ten derde, dat er geen defi nitieve datum mag worden vastgetseld voor de ontruiming van het Ruhrgebied. De medewerker van het blad heeft verno men, dat juist.dit ultimatum van zijn voor ganger Herriot heeft doen besluiten, ertegen in te gaan en zich niet te onderwerpen aan een dergelijk dictaat der oppositie. Het spreekt vanzelf, dat Herriot zonder naar een politiek van toenadering ook op financieel gebied te streven, die zal leiden tot samen werking tusschen de gewezen vijandige na ties, rekent op de sympathie der openbare meening in Engeland en de Ver. Staten. Dat dit juist is gezien, blijkt volgens den mede werker uit het feit, dat aan de bondgenooten van Engeland te verstaan is gegeven, dat ook zij, na het tot stand komen del leening aan Duitschland krachtens de voorstellen van het rapport-Dawes, zullen kunnen rekenen op credietcn van de zijde van Amerika, dat niet voornemens is zich te beperken tot hulp aan Duitschland. Op instructie van Herriot js te Londer. on der voorzitterschap van Seydoux een com missie van ambtenaren en deskundigen in gesteld om het onderzoek voort te zetten naar de kwestie van de hervatting der diploma tieke en commercieele betrekkingen tus schen Frankrijk en Sovjet-Rusland. Seydoux zal advies vragen aan de ver tegenwoordigers van Britsche bezitters van Russische waarden en aan de Britsche in- dustrieelen, wier bezittingen in Rusland door de Sovjet-regeering zijn genationaliseerd of geconfiskeerd. Bij zijn terugkeer te Parijs zal Herriot opnieuw overleg plegen met de Fransche bankiers en industrieelen, die belang heb ben bij de Russische aangelegenheden. DE UITSLUITING IN DE ENGELSCHE BOUWVAKKEN. Zaterdagmiddag is de aangekondigde uit sluiting in de Engelsche bouwvakken be gonnen. Het is niet bekend, hoeveel arbei ders door deze uitsluiting getroffen zijn. Vol gens dc werkgevers waren het er 100.000, doch de arbeiders verklaren, dat het er niet meer dan een 10.000 kunnen zijn, omdat de rest reeds vroeger het werk had gestaakt of werkte voor patroons, die plaatselijke of in- dividueele overeenkomsten getroffen heb ben. Gisteren hadden er intusschen op het ministerie van Arbeid een conferentie plaats tusschen vertegenwoordigers van de werk gevers en werknemers. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN BRAZILIË. Zondag hadden zeer heftige gevechten in Brazilië plaats, in het bijzonder ten zuiden van de stad Sao Paolo. De regeeringstroepen zouden de stad met zware artillerie hebben gebombardeerd, waarna de rebellen een krach- tigen aanval deden en de regeeringstroepen op enkele punten terugsloegen. Officieele be richten ontbreken. DE OPENING VAN HET ZUID-AMERI- 1 KAANSCH PARLEMENT. Telegrafisch is reeds met een enkel woord gewag gemaakt met de opening vzn het Zuid- Afrikaansche parlement. Uit nader bericht in de „Times" blijkt dat de Nationalist Jansen zonder oppositie tot voorzitter van den Volks raad werd gekozen tégenover Krige, den voor zitter van den vorigen Volksraad. Generaal Smuts zeide het te betreuren, dat^fgeweken was van het gebruik om een vorigen voorzit ter te herkiezen. De graaf van Athlone, de gouveneur-gene- raal, las de troonrede voor, waarin hij o.a. zeide, dat de tegenwoordige zitting alleen ten doel heeft, de begrooting en dringende wet gevende maatregelen van ondergeschikte be teekenis te behandelen. Op de begrooting zullen hoogere posten worden uitgetrokken tor het bestrijden van de werkloosheid, die nog in groote mate in Zuid-Afrika heerscht en in verband waarmede het in het voorne men ligt, de grootst mogelijke hulp te verke nen aan den landbouw, opdat deze zich kan uitbreiden, en de kolonisatie op het platte land te bevorderen. DROOGTE EN SPRINKHANENPLAAG IN ZUID-AFRIKA. Bij proclamatie van de Zuid-Afrikaansche regeering werd de dag van gisteren in ver band met de droogte en de sprinkhanenplaag, in de geheele Unie waargenomen als een „dag van verootmoediging en gebed." De kerken van alle gezindten hielden speciale bidstonden. De graaf van Athlone, de gou verneur-generaal, Hertzog, de eerste-mi- nister, en andere leden van het Kabinet woonden speciale diensten bij in de Neder- landsch-Gereformeerde Kerk te Kaapstad. OVERSTROOMINGEN IN INDIE. Uit Madras wordt melding gemaakt van zware overstroomingen, die in het zuiden van Indië plaats hebben. Het water wast nog steeds. In Calicoet zijn twaalf personen omgekomen. Véle dorpen staan onder water. De landbouwdistricten zijn ernstig getroffen. Verscheidene Britsche planters worden ver mist. Lord Goschen, de gouverneur van Madras- die zich te Ootscamoemd bevindt, is ten ge volge van de overstroomingen van de hoofd stad geïsoleerd, Wegen zijn weggespoeld. Uit Calicoet wordt geseind, dat ten geol van het plotseling wassen van het water gedurende den nacht de bevolking in de huizen gevangen zat. Zij werd met booten gered. Later zijn meer dan tienduizend hui zen Ingestort. Duizenden personen zijn dakloos. De schade bedraagt meer dan drie honderdduizend pond sterling. Tengevolge van overstroomingen is een jongensschool te Cheroethoeroethy, in de buurt van Cochino, ingestort. Een onderwij zer en 64 leerlingen werden gedood, tal- loozen gewond. RECTOR HUF VANHET RETRAITEN- HUIS TE NOORDWIJKERHOUT. Viering van rijn 25-jarig Priesterfeest. Men schrijft' aan dc „Msb.": Op 15 Aug. a.s. viert dc welbeminde rector Huf zijn 25-jarig priesterfeest, hetwelk zeer luisterrijk belooft te worden. Den 14en na middag omstreeks 5 uur wordt de Eerw. (u- bilaris plechtig ingehaald en in het Retraite huis feestelijk ontvangen. Vooral de Retraitanten, die hem geduren de de jaren hebben leeren kennen, weten het best wat Z.Eerw. voor hen altijd is geweest, dc in alles beminnende en ijverige priester. Een huldigingscomité heeft zich gevormd, om Z.Eerw. een huldelijk aan te bieden. Reeds zijn vele bijdragen binnengekomen en het comité vertrouwt, dat de namen van alle Retraitanten, ook van hen die eventueel geen ciculaire zouden ontvangen hebben, in het gedenkboek zullen vermeld kunnen wor den. Tot 10 Augustus kunnen nog bijdragen opgezonden of afgedragen worden aan den heer W. de Ruyter, secretaris van het co mité, Zeeweg 47, Noordwijk. Verder zal 14 Augustus na het inhalen tot half 7 uur gele genheid gegeven worden aan de inwoners en Retraittanten van Noordwijkerhout den ju bilaris geluk te wenkchen, terwijl den volgen den dag aan alle Retraittanten gelegenheid wordt gegeven de receptie van 1.304 uur Z.Eerw. hun gclukwenschen aan te bieden. LONDEN, 28 Juli. Hedenmiddag om 4 uur werd de plenanre zitting der conferentie geopend. De gedegelcerden waren dezelf den als bij de vorige zitting met dit verschil dat de Dominions ditmaal door Australië in plaats van door Canada vertegenwoordigd waren. De zitting begon met de benoeming van de reeds vroeger vermelde juridische com missie, samengesteld uit een vertegenwoor diger van elk der vijf groote mogendheden en een adviseerend lid van Amerikaanse he nationaliteit. Daarop overhandigden de bei de juristen Ilurst en Fromageot hun rapport, dat werd aangenomen. Vervolgens had een bespreking plaats de uitnoodiging aan Duitschland. Daar de conferentie nog niet met haar werk gereed is gekomen en hiermede nog eenige dagen gemoeid zullen zijn, werd besloten de Duit sche delegatie niet terstond uit te noodigen, doch de leiders der delegaties te machti gen de uitnoodiging te verzenden zoodra zij den tijd daarvoor gekomen aqhlen. Men hoopt dat dit Donderdag of Vrijdag het ge val zal zijn. Het Britsche departement van huiten- landsche zaken wijst er in dit verband op, dat dit uitstel niet moet worden opgevat alsof dc geallieerden het eerst onderling eens moeten worden om daarna hun voor waarden aan Duitschland te kunnen opleg gen; men wil slechts een document, dat als basis voor dc onderhandelingen met de Duitschers zal kunnen dienen. De conferentie heeft dc leiders der de legatie bovendien gemachtigd, stappen te doen tot uitnoodiging van de Commissie van Herstel. Daar de Conferentie zich niet bevoegd, achtte dit machtige lichaam ion- der meer te verzoeken naar Londen te ko men, werd bepaald, dat iedere regeering, die in de Commissie van Herstel vertegenwoor digd is, haar vertegenwoordiger zal opdra gen het voorstel tot tijdelijke verplaatsing van den zetel der Commissie van Parijs naar Londen, dat Barthou op verzoek van dc Fransche regeering zal indienen, te on dersteunen. Nadat dit besluit door de plenaire zit ting was aangenomen, bracht Snowden ver slag uit over de werkzaamheden der eerste commissie. Hij deelde mede, dat het voor nemen bestaat, dat deze Commissie Woens dag opnieuw zou vergaderen; men hoopt dan betere vorderingen te maken. Thomas deelde mede, dat de tweede com missie het niet eens is kunnen worden over de kwestie van 't Fransch-Belgische spoor wegpersoneel, doch dat de commissie hare besprekingen daarover zal voortzetten. Het rapport dat hij uitbracht en dat aangeno men werd, behandelt dan ook alleen de eco nomische ontruiming van het Ruhrgebied. Besloten werd de rapporten omtrent de financieele en economische kwesties niet te publiceeren alvorens Duitschland er ken nis van heeft gekregen. Aan het rapport der tweede commissie is een memorandum toegevoegd, waarin de voorzitter uiteenzet, dat uit dit rapport niet mag worden afgeleid, dat de betrokken re geeringen haar oorspronkelijk sandpunt ten aanzien van de bezetting van het Ruhrge bied hebben gewijzigd en waarin verder wordt verklaard, dat dc quaestie van de militaire ontruiming van het bezette gebied buiten de bevoegdheden van de commissie valt en dus niet kon worden behandeld. Het rapport zelf ise gebaseerd op de be-, slissing van de Commissie van Herstel be treffende de vijf voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, opdat dc Commissie zal kunnen verklaren dat het plan-Dawes goed functioneert. Verder wordt in het rap port vastgesteld wat de geallieerden van hun kant moeten doen om in het Ruhrgebied den economischen toestand te herstellen, zooals die vóór dc bezetting bestond. Dan volgen de adviezen der commissie aangaan de dc technische regelingen voor dc terug gave der mijnen, spoorwegen, fabrieken, enz., en voor den terugkeer der Duitsche belasting- en douane-ambtenaren enz. Het raport behandelt ten slotte nog de juridische verhouding tusschen het plan- Dawes, het vredesverdrag en de Rijnland overeenkomst. De data voor de ontruiming zijn reeds bekend. Op 15 October moet de economi sche ontruiming zijn voltooid. Op 15 Augus tus moet de algemeen agent in functie tre den en moet de Duitsche wetgeving worden ingevoerd. Op 1 October moet aan dc vijf voorwaarden van de Commissie van Herstel zijn voldaan. Ook worden de verplichtingen der geal lieerden opgesomd, die vóór 15 October moeten zijn vervuld. Nieuw is de bepaling, dat de opheffing der douanegrenzen lusschen bezet en onbezet gebied eerst in de eerste helft van September zal plaats hebben. Ten slotte bevat het rapport dc bepalin gen aangaande de betalingen voor het her stel, de amnestie en de gemengde arbitrage commissies. Kindersley, de voorzitter van de derde commissie deelde mede, dat deze commissie waarschijnlijk morgen met haar werk ge reed zal komen. Er had eenige discussie plaats over de rapporten van de tweede en derde commissie, maar het bleef bij een vage bespreking, die tol niets leidde, daar iedereen begreep, dat de regeling der details geheel afhankelijk is van het algemeen ak koord. Aan het einde der zitting overhandigde de Roemeensche gezant een nota van zijn regecring aan de conferentie. Officieel wordt verwacht, dat de confe rentie nog ongeveer een week zal duren, maar bijna alle gedelegeerden zijn van mee ning, dat dit wel minstens veertien dagen zal worden. LONi/EN, *8 Juli. Lit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche regeering een nieuwe nota aan Pezië zal zenden wegens den moord op majoor Imbrie. Deze nota bevat ten eerste een krachtig protest tegen dc toestanden, welke deze moord mogelijk maakten, ten tweede de eisch, dat de Perzische regeering maatre gelen zal nemen om herhaling van derge lijke gebeurtenissen te voorkomen en de Amerikaansche burgers zal beschermen, ten derde de eisch, dat zij formeele veront schuldigingen zal aanbieden en de familie van den vermoorde zal schadeloos stellen en tenslotte dc ernstige waarschuwing, dat, een herhaling van dergelijke incidenten ernstige gevolgen vooi Perzië zal hebben. De „Herald Tribune" meldt, dat het mi nisterie van oorlog te Washington op kos ten van de Perzische regeering een krui ser zal zenden om het stoffelijk overschot van majoor Imbrie af te halen. Draadloos wordt gemeld, dat de Mooren een stoutmoedige poging hebben gedaan om de verbindingen tusschen Tetoean en Sje- sjoean te verbreken. Volgens berichten uit Parijs hebben de Rifkabylen een aanavl gedaan op de Fran sche stellingen bij Batmize, waarbij, naar verluidt, Abdcl Krim persoonlijk den strijd leidde. De aanval werd afgeslagen; van dc Fransche troepen werden 17 man ge dood en 29 gewond. BERLIJN, 28 Juli. Het Duitsch-Russische conflict, dat naar aanleiding van de huis zoeking in het gebouw van de handelsaf- deeling der Sovjet-Russische legatie te Bef- lijn was ontstaan, is bijgelegd. Morgen zul de inhoud van de overeenkomst tusschen de beide regeeringen gepubliceerd worden. WASHINGTON, 28 Juli. Volgens een of ficieele mededeeling van het Braziliaanschc gezantschap hebben de revolutionnaire troe pen Sao Paolo ontruimd en is de stad in handen der regeeringstroepen. LONDEN, 28 Juli. Inzake de officieele ontruiming van het Ruhrgebied wordt offi cieel verklaard, dat deze kwestie niet is en niet zal worden voorgelegd aan de confe rentie, ofschoon de geallieerde regeerings- hoofden zijn begonnen daaromtrent van ge dachten te wisselen. Er is alle aanleiding om te gelooven, dat de Fransche delegatie zich niet voorstelt, dat het Ruhrgebied niet onmiddellijk zal worden ontruimd, maar zou toestemmen in het terugtrekken der Fransche troepen na' een vrij Ungen termijn en met verschillende tusschenpoozen. Herriot zal overigens, al vorens een beslissing te nemen, het advies inwinnen van de hoogste Fransche mili taire autoriteiten. BERLIJN, 28 Juli. De Duitsche delegatie voor Londen is thans definitief samenge steld. Behalve den rijkskanselier dr. Marx, den minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann en den minister van financiën, dr. Luther, zullen de volgende heeren er deel van uitmaken: Ministerialdirektor von Schubert van het departement van buiten landsche zaken, staatssecretaris Bracht, chef van de Rijkskanselarij, staatssecretaris Fi scher, van het ministerie van financiën, „Ministerialdirektor" Ruppel, van de oor- logslastencommissie, staatssecretaris Vogt, van het verkeersministerie, staatssecretaris Trendelenburg, van het ministerie van volks welvaart, dc perschef van de Rijksregee- ring, „Ministerialdirektor" Spiecker. Voorts gaan als vertegenwoordiger van Pruisen de staatssecretaris Weismann en als vertegen woordiger van Beieren staatsraad Schmel- zler naar Londen mede. Naar het „Soer. Handelsblad" verneemt zal in de najaarszitting van den Volksraad wijziging van art. 123 van het Regeerings- reglement aan de orde worden gesteld waardoor alle missie- en zendingswerk vrij gelaten zal worden. van de voor ons land belangrijkste stations Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11,30—11.55 v.m.j 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,3*" n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 et 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan) Londen 2 L.O goUlengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206 30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur! n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdat Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszihs (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffeltoren F. La. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursvcrslag 6.307.15 n.m, concert, 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei- nCEcole Supp. P- T. T. 450 M.: Dage- lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m concert Brussel - S. B. R. - 265 M. - 5.20-6.20 n.m. en 8.35—1020 n.m. concert Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1. n.m. Weerbericht Königswnsterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.20—9.20 Chelmsford 1600 M. 11.50 12 50-, 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, «z. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. Dinsdag 29 Juli alleen buitenlandsche stations. Woensdag 30 Juli 8 uur firma bmitr Hooghoudt 1050 M. Concert BIJZONDERHEDEN. De Hilvers. Draadl. Omroep neemt vacan- tic en begint de uitzending weder op Zon dag 7 September. 65 De houthakker was een goed werkman; Het ontbrak hem nimmer aan werk en het leven in Bretagne is niet duur. De armoede van het huisgezin was dan ook te wijten aan een ongelukkig gebrek. Malo en zijne vrouw waren aan den drank verslaafd. Zoodra Malo met zijne bijl en Mariic met "aar spinnewiel eenige stuivers hadden verdiend, gingen man en vrouw een flesch brandewijn halen en dronken zoolang, tot ;Zll beiden bedwelmd op den grond der hut I neervielen. I Om zijne inkomsten te vermeerderen en Zoodoende meer gelegenheid te hebben, °m zich aan zijne geliefkoosde ondeugd °ver te geven, was de houthakker tevens êaleiboevenjager geworden. Daarenboven was hij, evenals alle land- heden in Bretagne, die op den rand van in het bosch wonen, min of meer wiltl- ftrooper en muntte hij uit in het dresseeren Tan jachthonden. Poor veel moeite en vooral door middel van een galeiboevenpak, dat hij zich had verschaft, was het hem gelukt, zijn hond p lucht van het bagno van iedere andere^ 'lucht te leeren onderscheiden. Evenals dc lucht van wolf of vos op een gewonen troep jachthonden werkt, zoo bracht de reuk van een galeiboef dadelijk den hond van Malo Guern in beweging, omdat hij gewoon was het spoor der ont vluchten te volgen en al hun listen schip breuk te doen lijden. Zoodra het alarmschot weergalmde, was de houthakker gewoon, zijn geweer over den schouder te hangen en zijn hond aan het einde van den ketting vasthoudende, met hem in een grooten halven cirkel rondom Brest te gaan zwerven. Wanneer meester en hond op een plaats kwamen, waar de vluchteling voorbij ge komen was, begon de hond woedend^ te worden, trachtte zijn ketting te verbreken en volgde het spoor, totdat hij zijn mees ter op de plaats gebracht had, waar de ontvluchte zich schuil hield, die dan ge woonlijk, verstijfd van schrik voor het schuimbekkende dier en het dreigend ge weer van zijn meester, geen nutteloozen tegenstand boud, doch zich gewillig naar het bagno terug Het voeren. Twee dagen te voren, zoodra de ont vluchting van Edmond aangekondigd was, had Malo zich als gewoonlijk op weg be geven. Daar Slang, zoo heette de hond, evenwel geen spoor vond, besloot de houthakker daaruit, dat men den ontsnapte reeds we der in handen gekregen had of dat hij zich ten minste nog niet buiten den kring der vestlHgwerken had begeven. Nadat hij achtereenvolgens driemaal de ronde had gedaan, moest hij onverrichter zake terugkeeren. Hij hield zich overtuigd, dat dc ontsnap ping over zee had plaats gevonden of dat de vluchteling in de een of anderen schuil hoek omgekomen was. Hij gaf zich dus geen moeite meer en hoopte bij een volgende keer gelukkiger te zijn. De nacht na den derden dag kwam en daarmede de vreeselijke storm, waarvan wij gesptoken hebben. Malo en Mariic, door het geratel van den donder wakker geworden, waren juist we der ingeslapen toen de hond daarbuiten begon te brommen en alle teekenen van onrust en gejaagdheid gaf. Mariic was de eerste, die daardoor ont waakte. Zij stootte haren man aan, die zeer knor rig wakker werd en vroeg: „Wel/ bij alle duivels, wat is er nu weer?" „Stil," antwoordde Mariic, „spreek zacht en luister „Waarnaar?" „De bond „Wel, hij bteft immers niet." „Neen, maar hij bromt." „Ben je daar zeker van?" „Hoor maar eens en je zult er even zeker van zijn als ik." Malo volgde den raad van zijn vrouw en hief zich halverwege in zijn bed op om te luisteren. „Wel," vroeg Mariic, na een oogenblik gewacht te hebben, „wat zeg je? Hoor je het -nu?" „Ja. Slang trekt aan zijn ketting en huilt." „Dat beteekent iets." „Ja, dat geloof ik ook dat beest heeft zooveel vestand." „Wanneer het de ontsnapte galeiboef eens was, die hierheen komt V' „Het kon wel zijn dat zou een buiten- WP7PT\." „Wanneer ik in jou plaats was, zou ik eens opstaan." „O, ik heb den tijd nog. Wanneer het een vluchteling is, moet hij nog ver af zijn anders zou de hond heel wat meer leven maken/' Deze woorden werden tusschen de echt- genooten gewisseld, terwijl Edmond de open plek bereikte, en zich langzaam en met moei te naar de hut begaf. „Is je geweer geladen?" „Ja, antwoordde Malo, „met twee kogels." „Ik zou zeggen dat Slang harder begint te grommen." „Je hebt gelijk ik zal eens opstaan.' Nauwelijks had de houthakker den met lompen bedekten stroozak verlaten, die hem tot bed diende, of de vluchteling was reeds vlak voor de deur. Toen brak plotseling op hevige wijze het woedend gejank van den hond los. Het was onmogelijk, zich in de beteekenis daarvan te bedriegen. De vijand, of liever het men- schelijke wild, moest dichtbij zijtw „Zie je wel?" riep Mariic uit „ik zeide het je wel, dat hij dichtbij was." „Het is volstrekt nog niet te laat," ant woordde Malo. Terzelfdertijd opende hij het venster en riep „Wie is daar Onze lezers weten het overige. Zij heb ben gezien hoe Edmond, zonder te ant woorden, de vlucht genomen had, haastig de helling was afgedaald en de vallei had bereikt, waardoor de beek stroomde, die door den regen tot een wilden vloed was aan gegroeid. „Het kan niemand anders dan de galei boef zijn," sprak Mariic haastig. „Ik zou er alles om durven verwedden," antwoordde Malo. „Hij wint tijd, hij zal je ontsnappen en dat is een verlies van honderd francs." „O, wat dat aangaat, wees maar gerust, vrouw. Die aan mij en Slang ontsnapt, moet al heel vlug zijn. Is er nog brandewijn in huis „Nog zoowat een halve flesch." „Welnu, morgen zullen wij geen halve flesch, maar een vat vol hebben. Hoort gij, vrouw, een heel vat, en dan kunnen wij een maand lang alle dagen drinken, zooveel wij maar willen." Mariic werd door dit heerlij k vooruitzicht als het ware geëlectriseerd. „Op de jacht, man, spoedig op de jacht riep zij uit„ik ga mede." Snel maakte zij hare grove rokken om hare lendenen vastwierp een mantel vol gaten over hare schouders en wapende zich met een groot hakmes terwijl haar man zijn oude roestige karabijn van den muur nam. Daarop gingen beiden naar buiten. Malo maakte den ketting van den hond los en rolde het einde om zijne linkerhand. Zoodra de hond deze betrekkelijke vrij heid genoot, maakte hij een paar zulke he vige spromgen, dat zijn meester werd mede- gesleept en moeite had om zich staande tr houden Malo gaf den hond een slag met den loop van zijn geweer, om hem tot gehoorzaamheid te dwingen, en de hond hield zich oogen- blikkelijk stil. „Zoek beval de houthakker. De hond blafte vroolijk en trok Male snel voort. Sinds Edmond den gebaanden weg ver laten had, was hij niet meer rechtuit voort gegaan, doch had verschillende hoeken en wendingen gemaakt. Zonder een oogenblik te aarzelen volgde de hond al die kronkelingen. Zijn reuk en zijn instinct geleidden hem. Weldra hadden man en vrouw, door den hond voortgesleept, het einde der open plek bereikt. Eenmaal daar gekomen, bleef Slang, in plaats van de helling af te dalen, stil staan, hief den kop op, haalde diep adem en, terwijl hij zijne gloeiende oogen naar zijn meeste; ophief, begon hij hard te blaffen. j (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5