UIT DEN OMTREK. SPORT EN SPEL SCHIETEN. Pijnen rn Tanden en Kfeacen verdrijft men goor Mffriftarrit's Sanapirin-Tanretfen. ZANDVOORT. IJMUIDEN. SPAARND^M. HAARLEMMERMEER. VELSEROORD. GEMENGD NIEUWS. De reis om de wereld per handelskruiser. De moord op dr. J. I. de Haan. Doodelijk ongeval Kangoeroe geschoten. Valschheid in geschrifte. Een Nederl. villa uitgebrand. De ramp op de Schelde. De Zondagsdrukte te A'dam. Door den bliksem gedood. Op heeterdaad betrapt. De kassiersdebacle te Deventer. Het slot te Zeist. Millioenenschade door ratten. Consulair ambtenaar dood geschoten. HET VERSCHUIVEN VAN EEN TOREN Verkeersstoringen door Sprinkhanen, Door een verdwaalden kogel gedood. Vervallen grootheid. Mevr. Selma Boasson verdronken. Onbewaakte overwegen. VRAGENBUS. framstoring. Doordat op het viaduct gistermorgen kortsuiting ontstond, ten ge volge van een draadbreuk, maakten de reizigers die met den personentrein van 8.30 en anderen met 837 en 853 wilden reizen een onaangenaam half uurtje mede, als gevolg van het feit, dat er geen stroom was op het net. Met rappe handenwerd ge werkt aan herstel. Toch bleef nadien 908 vertrok, de tram van 830 'tot circa 11 uur verstoord. Het personeel, dat niets met zekerheid omtrent den duur kon mede- deelen, waarschuwde de reizigers. Eenigen gingen naar den trein om vandaar naar de plaats van bestemming af te reizen. Onderwijzeres. Mej. A. Abes, onder wijzeres aan school D alhier, is als zoodanig benoemd te Leeuwarden, Ramp op de Schelde. 1 De burgemeester maakt bekend, dat door hem gaarne giften in ontvangst genomen zullen worden ten be hoeve van de getroffenen te Arnemuiden door den ramp op de Schelde. Dierenmishandeling. Een beambte van de politie bemerkte gisteren een jongen, die met een zak door de duinen liep. Bij onder zoek bleek, dat er in die zak een kat zat, waarvan hij zich wenschte te ontdoen. Le vend begraven wilde hen die kat niet. Hij was van plan de dichtgebonden zak maar -Jierwoon weg te gooien. De politiebeambte heeft de kat medegenomen naar het politie bureau, waar iemand, die een poes wil heb ben, haar kan krijgen. Geen nummerbewijs. Een motorrijder, die zonder nummerbewijs door d egemeente reed, kreeg daarover een proces-verbaal. Ruzie aan boord. Zondagmiddag kwam hier het groote Noorsche stoomschip Gran de Gaarde binnen, komende van Noord- Amerika met een lading erts voor het Hoogovebedrijf. Aan boord ontstond twist tusschen eeni- ge Hollanders, die zich op het schip begeven hadden. Daarbij liep de scheepshandelaar N. uit Amsterdam een schop tegen de bo venlip op van W. alhier. De heer N. deed hiervan aangifte hij de politie, die de zaak onderzoekt. Volksoploop, Zondagavond ontstond er op het Sluisplcin een volksoploop, waarvan een paar Norsche zeelieden, die te veel aan Baccus geofferd hadden, het middelpunt %varen. De politie maakte er een einde aan en bracht de zeelieden in de richting van hun hier liggend schip. Herdenking Mobilisatie. Gisterenavond vergaderde het Comité ter bespreking „her denking mobilisatie," onder leiding van de burgemeester. Voorgelezen werd de circu laire van het Centraal Comité. Besloten werd geen fet^t te vieren a.s. Donderdag, de klok te luiden ten 5 uur, ten half 8 uur zal ds. S. R. Baljon bij goed weer op de Kolk een rede houden, bij slecht weer in de kerk. Bij loting werd uitgemaakt welke van de beide fanfarecorpsen zou uitgenoodigd wor den om te spelen. Het lot viel op Crescen do. Het Comité zal dit corps uitnoodigen te spelen. Voorts zal aan Spaardam's gemengd koor gevraagd worden eenige nummers te willen zingen. Een aantal meisjes zal dien dag prentbriefkaarten verkoopen ten bate van het fonds dat gesticht zal worden voor degenen, die in de mobilisatie hebben ge leden, 's avonds zal met bussen gecollec teerd worden. Auto-ongeval; goed afgeloopen. Toen de heer T. C. F. S, uit Leiden Zaterdagavond omstreeks 10 uur met z'n auto Hoofddorp was gepasseerd, brak bij het afrijden van den oprit bij het fort een veer van de vooras. Dc heer S. raakte daardoor zijn stuur kwijt en reed pardoes tegen een paal van het electrisch net,, welke geheel afknapte, maar oorzaak was dat dc auto bleef staan. Door den schok vloog mevrouw S. tegen de voorruit en werd nogal ernstig aan hoofd en borst verwond. De paal bleef in dc draden hangen en werd later door den directeur van het G. E. B. met zijn personeel voorzichtig losge maakt; de auto bleek verder weinig be schadigd te zijn. Wanneer de zware stevige paaj de auto (een gesloten Ford voor twee personen) niet had gekeerd, zouden de inzittenden vrij zeker in de Hoofdvaart zijn terecht ge komen en in groot levensgevaar hebben verkeerd. Ongeval. Zaterdagmiddag had de ar beider R. alhier het ongeluk zijn rechter hand zoodanig met een sikkel te verwon den, dat hij hevig bloedende zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen, Een zijner vinger was bijna afgesneden. Zomerpaardenmarkt. Vrijdag werd te Hoofddorp op het marktplein de jaarlijksche zomerpaardenmarkt gehouden. De aanvoer Was grooter dan in de laatste voorgaande jaren, zoodat de verwachting niet ongegrond is dat dc paardenhandel zoo langzamerhand weer begint op te leven. Aangevoerd werden 165 werkpaarden, gemiddelde prijs 300550; 15 slacht- paarden, gemiddelde prijs 120; 14 veu lens, gemiddelde prijs 100 en 20 hitten, gemiddelde prijs 60300. De handel was middelmatig. Buitenlandsche reisjes. Het maken van reizen naar het buitenland door personen uit deze gemeente, neemt in den laatsten tijd weer hand over hand toe. Een groot aantal paspoorten werd in dnkele maanden tijds ter secretarie alhier aangevraagd en uitgereikt. Aan de betrokken afdeeling veroorzaakt dit heel wat drukte. De aan vragen worden steeds met den meesten spoed behandeld. Vischwater. Een 90-tal inwoners heb ben ter secretarie van deze gemeente een vischakte aangevraagd om te visschen in dc wateren van dezen polder. Wijl vele visschers en hengelaars (n de matste jaren bij het beproeven van hun geluk heel vaak weinig of geen succes heb ben, zijn ook dit jaar hunne verwachtingen voor goede vangsten niet hoog gespannen. Hond overreden. Maandagavond werd alhier op den Kruisweg een hond overre den door een passeerend motorrijwiel. De bestuurder kwam daarbij te vallen en liep uenjgc kwetsuren op. De dame, die op de duo-zitting was gezeten en ook op den grond tuimelde, kwam er ongedeerd af. Na van den schrik wat bekomen te zijn, kon den ze op het eenigszins beschadigd mo torrijwiel hun reis vervolgen. Gevonden en verloren voorwerpen. der secretarie van deze gemeente is aan gifte gedaan dat is gevonden; ee» dames- handschoen, een pet, een aktetasch (inh. ven blauwe cape) en een paardendeken en dat is verloren; een gouden dameshorloge; 2 binnen- en 2 buitenbanden, gemonteerd op 2 velgen en verbonden met 4 bouten (over het geheel zit een bandenhoef met sPijkers); weggeloopen een Duit^che her dershond, luisterende naar den naam van j.Grim" en een bruine hond, teef, schouder hoogte ongeveer 63 c.M. Burgerlijke Stand. Van 2528 Juli '924. Geboren: Gerrit, z, van J. Kamer man en P. Drechsler. Gradus, z. van M. Pekkers en C. v. Alpen. Johanna Wil- ''elmina, d. van C. Verbeek en D. E. B. v. m Meijden, Martha Jacoba, d. van J. A. Wessels en G. Trompcrt. Johanna Klasina, d. van J. C. Doeleman en M. Mid delkoop. Andries, z. van A. de Vries en N. v. d. Brink. Gesina, d. van J. G. v. Renswoude en M, Vonhoff. Dirk, z. van A, H. Koolhaas en A. Dol. Eduard Jan, z. van H. Smid en C. M, F. Lahaije. Geertje, d. van C. v. Rijn en J. v. Beek. Adriana, d. van C. J. Millenaar en A. Stout. Neeltje, d. van D. v. Tol en S. Imanse, Overleden; Maartje Jannetje dc Vos, 3 d. van W. d Vos en A. Middelkoop. Adriana Theodora van Bentheim, 25 j„ ge huwd met H. Versteeg. Euch. Congres. Katholiek Velseroord heeft op treffende wijze meegeleefd met het Int. Euch. Congres te Amsterdam, De geheele week is besteed om den Christus Eucharisticus op grootsche wijze te huldigen en de godsvrucht tot het H. Sacrament te verlevendigen en te verdiepen. De kerk was smaakvol versierd. Op en om het hoofd altaar prijkte een weelde van sierlijke pal men, waartusschen rijke boeketten van de fijnste witte bloemen glansden. De plechtige ochtend- en avonddiensten werden voort durend door talrijke geloovigen bezocht. De sluiting van de Eucharistische week op Zondag j.l. werd een schitterend hoogtepunt, 's Morgens gingen zoo goed als alle paro chianen ter H. Tafel, 's Middags werd een groote processie gehouden, voor de eerste maal buiten de kerk, op een stuk land achter de R.-K. Scholen. Door de belange- looze hulp van vele menschen was dit ter rein voor dit doel geschikt gemaakt. Een mooi altaar was opgericht, geheel in 't wit gehouden en waarboven een groote, vergulde kroon prijkte. De paden waren afgezet met tallooze kleurige vanen en wimpels. Aan hooge, wit geschilderde masten wapperden de vlaggen van schier alle nationaliteiten breed uit in een stevigen wind. De plechtige processie is schitterend ge slaagd en verliep in da volmaaktste orda Bijna twee duizend personen namen er aan deel. Het Allerheiligste, gedragen door Ra- ter Rector, werd voorafgegaan door lieve, kleine bruidjes en maagden in lange, witte gewaden. De godsdienstige gezangen werden begeleid door het muziekkorps „St. Fide- lis", waardoor zij uitstekend tot hun recht kwamen. Nadat het H, Sacrament op het rustaltaar was geplaatst en het kerkkoor de lofgezangen op schoone wijze had uitgevoerd, hield Pater Alexander een vurige predicatie, die diepen indruk maakte. Na het Tantum Ergo en de benedictie werd een omgang gemaakt over het terrein. Tenslotte werd het Allerheiligste op een ander rustaltaar geplaatst, Een meerstemmig lied werd ge zongen door de Patronaatsmeisjes, waarna de Pauselijke Zegen werd gegeven. Dan werd de processie ontbonden en trokken de menschen, zeer onder den indruk van dit schoone en ongewone gebeuren, naar huis. Merkwaardig en treffend was de stilte en ingetogenheid, die tijdens heel den langen duur van de plechtigheid door de menigte bewaard werd. Missietentoonstelling. Van 24 Augus tus zal in het Patronaatsgebouw een missie tentoonstelling worden gehouden. Ook zal een mcisjestooneelclub een tooneelstukje op voeren, getiteld; „Het offer van een Missie zuster". Zondag a.s. zal onder de H.H. Mis sen door een missionaris gepreekt worden. Meerdere bladen ontvingen van het hoofd, bureau van politie te Rotterdam de vol gende mededeeling: „Naar aanleiding van een in de dagbla den voorgekomen advertentie, waarin dames en heeren gevraagd worden bij een „Syn dicaat ten doel hebbende met eigen han delskruiser een wereldreis te maken", tegen verplichte deelneming va-n minstens 2000, raadt de boofd-commissaris van politie te Rotterdam een ieder, die voornemens is op deze advertentie in te gaan, in zijn eigen belang* dringend aan, vooraf zich te vervoe gen aan de afd. Centrale Recherche van het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer alhier, ter verkrijging van belangrijke inlichtingen." Nader verneemt de „Tel.", dat deze zaak uitgaat van een Rotterdamschen kantoor bediende. Wie zich opgeeft voor deelne ming, ontvangt onder een keurig briefhoofd, vermeldende den naam van een (niet be staand) scheepvaartbureau, een oproep om ter oprichtingsvergadering te verschijnen. lot juist begrip moge dienen, dat iederen dag dergelijke vergaderingen worden ge houden. Op deze vergaderingen wordt dan voorgesteld van de verplichte 2000 alvast 10 pCt. te storten. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt op iedere vergadering J 100.000. Dc statuten vermelden evenwel, dat de .promotor daarvan 90 aandeelen a J 1000 voor zijn moeite mag behouden. Ook wordt er ter vergadering vaar gezinspeeld op een schip, dat men zou kunnen krijgen. De oprichtingsvergadering van j.l. Zater dag werd bijgewoond door twee inspecteurs der Centrale recherche. Na afloop verzoch ten zij den ondernemer, tot diens groote verwondering, eens mee naar het hoofdbu reau tc gaan. Uit het onderzoek der zaak bleek, dat een waarschuwing om eventueele deelnemers tot beter besef te brengen, niet misplaatst zou zijn. De geheele onderneming bestaat alleen nog maar in de fantasie van den promotor. De Daily Mail verneemt uit Jeruzalem dat zekere Jacob Zugman aangehouden is in verband met den moord op dr. Jacob Israël de Haan. Een vroeger ambtenaar van Schotland rard leidt het onderzoek. t Te Laren (G.) is vrouw S„ terwijl zij over den weg ifetste, onder een paard geraakt, dat ergens voor schrikte en op zij sprong. Vrouw S. werd naar het ziekenhuis te Zut- phen vervoehd en is aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. De jachtopziener J. v. Voorst, te Wekc- rora, gemeente Ede, heeft Zaterdag een bijzonder groote Kangeroe geschoten. Waar kwam dit dier', dat in Australië .thuis hoort, vandaan? De politie heeft in verzekerde bewaring gesteld den bankbediende L, II. A. 0„ die door middel van valsche boekingen ten na- deele van een bankinstelling te Rotterdam waar hij werkzaam was, ongeveer 1000 heeft verduisterd. In de villa Miranda te Hyères, die aan den heer Baert de Ward, van Nederland- sche nationaliteit, toebehoort, heeft een brand gewoed, welke aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Dc eigenaar was af wezig. Het vuur, dat door een sterken wind werd aangewakkerd, heeft onder dc meu belen vreeselijk huisgehouden, ondanks de ijvrige pogingen van de brandweer konden slechts enkele stukken worden gered. De schade wordt op 300.000 frs. geschat. Onder de gemeente Oostkapelle is thans het tiende lijk gevonden. Het is nog niet herkend. Naar we vernemen heeft de gemeente tram te Amsterdam Zondag j.l. bij gelegen heid van het Internationaal Eucharistisch Congres 380.000 passagiers vervoerd, het geen omstreeks 100.000 meer is dan den vorigen Zondag. Te Burgerbrug, gemeente Zijpe (N.H.) is de vrouw van den heer D. in haar woning door den bliksem gedood. Een waker bemerkte in den nacht van Zondag op Maandag, dat een man aan boord van het te Rotterdam langs de Pel grimskade liggende stoomschip „Maras" ge klommen was. Hij stelde een onderzoek in en vond den indringer in een kajuit, waar hij alle kasten had opengebroken en waaruit hij zich juist met een klok, die hij had buit gemaakt, wilde verwijderen. De waker sloot hem echter op en ging de politie waar schuwen. Toen hij daarheen op weg was, had de gevangene echter kans gezien, door een patrijspoort den wal te bereiken. Daar liep hij evenwel in de armen van de politie, die juist ter plaatse verscheen. Het bleek de meubelmaker H. A. M, te zijn. Men heeft hem in verzekerde bewaring ge stald. Naar gemeld wordt, is de te Bremen aan gehouden kassier Brinkman, Zaterdagavond door de politie naar Deventer teruggebracht. Omtrent' de door hem afgelegde verklarin gen in zake zijn faillissement verneemt de Tel., dat de heer B. heeft medegedeeld, op reis te zijn gegaan, om te trachten, een zoo goed mogelijke schikking voor zijn crediteu ren te treffen. In de eerste plaats wilde hij 'beproeven, zijn zaken over t'e doen aan een buiten Deventer gevestigde bankinstelling, zooals ook in de reeds vermelde' circulaire aan aandeelhouders was medegedeeld, maar deze poging had gefaald. Voorts moest hij nog een paar zaken in Amsterdam afdoen en ten slotte wilde hij zich naar Bremen bege ven, om te onderhandelen over hem een daar wachtende positie, die hem, volgens zijn zeggen, in staat' zou stellen, zijn schuld- cischers eerder aan het hun toekomende te helpen. Het bij onderzoek door den curator te De venter niet meer aanwezige kasgeld, 23.000, had B. op een bank in Den Haag gedeponeerd. Voorts zou hij van plan zijn ge weest, om onmiddellijk nadat de zaak te Bremen haar beslag had gekregen, naar De venter terug te keeren, ter verdere afwikke ling van 4e zaken, nu vaststond, dat hij al zijn kapitaal, ook nog een nog kort geleden in de zaak gestoken 15.000, had verloren, als gevolg van minder gelukkige tijdsomstan digheden, tegenslag e.d. Het plan tot liqui datie had reeds een tijdlang bij hem bestaan. De heer B. noemt het een ongelukkige sa menloop van omstandigheden, dat, terwijl zijn adres te Bremen bekend was, verzuimd zou zijn, aie aan de informeerende politie mede te deelen, dat juist den dag na zjjn vertrek de verhuiswagen voorkwam om de aan zijn zwager in den Haag overgedane meubels mee te nemen en bovendien een klacht bij de politie was ingediend door een tweetal personen, voor wie hij effecten ter waarde van 1430 moest koopen, een feit, dat de politie tot optreden aanleiding gaf; hij was voornemens geweest, die bedrag aan de beirokkenen terug te betalen. Bij zijn aan houding te Bremen, juist toen hij daar met succes had onderhandeld, had hij dadelijk verzocht, aan de Hollandsche justitie tc wor den uitgeleverd om het volgens hem be staande misverstand op te helderen. Toen. hij g'earresteerd werd, heeft men slechts een xjH bedrag in £eld op hem gevonden. Naar men verzekerde, bestaat er reden, om te verwachten, dat van het door credi teuren te vorderen bedrag zooals reeds gemeld van betrekkelijk beperkten omvang, nog een groot deel terecht komt'. De meeste schuldeischers zouden reeds hebben ver- klaard, tot een schikking bereid te zijn. Naar gemeld wordt, is de kans groot, dat het bekende Slot te Zeist met zijn opgaan de bcukenbosschen en lanen en schoone waterpartijen eerlang verdwijnen gaat. Deze alom in den lande bekende bezitting, welke door haar eigen karakter aanstonds de aan dacht trekt van eiken bezoeker van Zeist, is, nadat de gemeenteraad een aanbod om haar voor een bedrag, dat niet onaanzienlijk beneden de twee ton bleef, voor de ge meente aan tc koopen, had afgewezen thans in handen van bouwspeculanten overgegaan. Eventueele slooping van het Slot en ont manteling van de boschrijke omgeving zal het dorpsbeeld van Zeist onherstelbaar be derven en deze plaats berooven van daj- gene, wat daaraan juist een eigen karakter en bizondere bekoring verleent. Daar de groote landgoederen en buiten plaatsen in onze dagen moeilijk te houden zijn, heeft het natuurschoon in deze streken het toch al hard te verantwoorden. Schier alle groote buitens aan den weg naar den weg Utrecht staan te koop of zijn in den laatsten tijd in andere handen overge gaan, hetgeen niet gaat zonder versnippe ring van de terreinen. Daar het moeilijk zal wezen voor het huis een bestemming tc vinden, zal het slot van de geschiedenis wel zijn, dat het wordt af gebroken. Het opgaande bosch leent zich al zeer slecht voor een villapark; het ter rein is daarvoor bovendien aan de verkeer de zijde van de plaats gelegen en de kans is dan ook niet gering, dat op dit terrein binnen enkele jaren een minder aanzienlijke woonwijk zal worden aangelegd, met al de daaruit voor de gemeente voortspruitende directe en indirecte nadeelige gevolgen. Een ontrattingssysteem. Dr. L. Bahr, een Deen, weet te vertellen, dat de economische verliezen, veroorzaakt door ratten, in Denemarken 10.000,000 kronen bedragen per jaar, in Engeland 15.000.000, in de Vereenigde Staten eenige honderden millioenen dollars. Meer betrouwbare cijfers heeft men ver- kregen door voedingsproeven op gevangen ratten. De proeven werden vóór den oorlog genomen en zijn dus ook berekend op de toen geldende waarden. In Engeland werden ratten gevoederd met een mengsel van vleesch en aardappelen, zóó, dat iedere rat een rantsoen ter waarde van een farthing kreeg. Dit rantsoen bleek eerst niet voldoende te zijn en de dïeren konden slechts in leven gehouden worden, zonder aan gewicht te verliezen, met een hoeveelheid voedsel ter waarde van een halve penny. In Duitschland .werden dergelijke proeven genomen; de ratten kregen een rantsoen van wltteorooa, graan en aardappelen, een mio- delgrootc ra( at per dag voor een waarde van 1.03 penning op. Proeven in Denemar ken wezen uit, dat ratten voor ongeveer 1 ore aan waarde opeten. Wanneer men nu aanneemt, dat op een matig groote boerenhofstede 500 ratten zijn (een niet onmatig groote hoeveelheid), dan verslinden deze ratten per jaar een waarde van 1800 kronen, waarmee tegenwoordig 3000 kronen overeenkomen. De gewone grijze rat (mus decumanus), de meest voor komende, is geep klein dier, gemiddeld weegt hij 350500 gram. Een echtpaar rat ten kan gemiddeld per jaar 862 nakomelin gen voortbrengen, de gemiddelde duur van een rattenleven is 2 tot 3 jaar. Dus niet alleen uit gezondheidsoogpunt, maar ook uit economische redenen moeten de ratten verdelgd worden. Met daarvoor geschikte bacterieënculturen met hooge virulentie zou een doodclijke ziekte onder de ratten gebracht kunnen worden. Nu is echter een gemiddelde van 1020 der ratten ongevoelig voor ziekten, zoodat op deze wijze geen volledige uitroeiing ver kregen wordt. Bahr heeft nu een ontrattings systeem bedacht, dat in verschillende landen goede uitkomsten heeft gehad. Hier bij wordt eerst gebruik gemaakt van een geschikte bacterie-cultuur. Na 3 of 4 weken moeten de overlevende ratten gedood wor den door vergif, waarvoor een scilla-prae- paraat gebruikt wordt. Daar er steeds ver- sche ratten komen van schepen, naburige landen, enz., moet de verdelging rationeel voortgezet worden. De kosten dezer bestrij- dingsmethode worden niet genoemd. (N. T. v. G.) Uit Nice wordt gemeld; In den afgeloopen nacht is een tot dusver onbekend gebleven individu binnengedrongen in de woning van jhr. A. D. Th. J. G. van Spengler, amb tenaar aan het Nederlandsche consulaat, al hier. De heer Van Spengler trachtte den man te grijpen, doch deze loste drie re volverschoten op hem, waardoor de heer Van Spengler werd gedood. De aanvaller wist te ontkomen. Dé overledene, die oor spronkelijk cavalerie-officier in ons land was en daarna vertegenwoordiger der N.V. voorheen H. J. Carels' Luxebroodfabrieken te 's Gravenhagc, is eenigen tijd in dienst geweest van den Nederlandschen consul te Lyon en was den laatsten tijd werkzaam aan het bureau van den Ned. consul te Nice, Naar de Tel. nader verneemt, is de heer Van Spengler wel door drie revolver schoten getroffen, maar niet gedood. De indringer, een jonge man, sloop het venster binnen van een appartement, waar jhr. v. Sp. logeerde. Volgens de Parijsche Matin" wierp de heer v. S. zich op den indringer en een worsteling ontstond toen- De indringer schoot driemaal, zonder even wel te treffen. Tevens beet hij zijh tegen stander in de hand, zoodat deze genood zaakt was hem los te laten. De inbreker sprong daarop uit het venster en verdween, zooals reeds medegedeeld is. Hij zag er goed gekleed uit. Er zijn nu 3 lezingen van het geval. Vol gens de eerste is de heer v. Sp. gedood, volgens het tweede gewond en volgens dc derde niet getroffen (Red.). Men schrijft uit Alkmaar aan het „Hbl."» dat heden, Dinsdag, aldaar een bijzondere gebeurtenis zal plaats hebben. Dan zal name lijk de oude accijnstoren worden verschoven, een werk, noodig geworden ter verbreeding van de Bierkade. Wel heeft men, schrijft het blad, meerma len woningen verschoven, o.a. te Haarlem, Halfweg en ook te Alkmaar heeft men zware gebouwen, die scheef gezakt waren, weer in het, lood gesteld, maar een toren verschui ven heeft men in ons land nog niet zien ver- toonen. Om eenig idee te geven van de grootte van den toren deelde de heer D. D. G. Margadant, directeur van gemeentewerken, mede, dat de toren in grondvlak gemeten, lang en breed met den aanbouw-7.43 meten en 6 Meter is en zonder den aanbouw, die voor de verplaatsing is weggenomen, 5.60 meter en 6 meter. De toren is hoog van het water tot den trans gemeten 10 meter en totaal hoog 22 meter. Hij wordt naar het Z.O. cn^eveer 4.20 verplaatst, zoodat de doorgang, tusschen den toren en de huizenrij van 4 meter op 8.20 meter wordt gebracht. Deze toren, die indertijd gebouwd is voor het onderbrengen van de ambtenhren, die belast waren met het innen van den accijns, is door onze voorvaderen zoo dicht bij de hui zenrij der Bierkade gezet, dat slechts een nau we doorgang van nog geen 4Tmetcr toegang geeft tot de Bierkade, In den tijd toen de 'oren gebouwd werd was deze doorgang blijk baar alleszins voldoende. Thans echter, bij het steeds toenemende verkeer, wordt het dringend noodzakelijk geacht den doorgang te verwijden. D3 kade ami dc Bierkade is voor korten tijd verbreed 'o' 14,50 me'er, waartegenover de nauwe doorgang van 4 me ter wel een schrille tegenstelling is. Dat sprinkhanenzwermen ernstige sto ringen in het spoorwegverkeer kunnen ver- oorzakeb en zelfs als gevaarlijk moeten wo elen beschouwd, volgt uit een ntedcdecling in „Railway Gazette". Herhaaldelijk zetten zich heele zwermen op de rails en de wielen van locomotieven en wagens neer, met het gevolg, dat ondanks de vermorzeling van duizenden sprinkhanen, de wielen geen wrij ving meer op de rails ondervonden en de trein tot staan kwam. Bij een botsing bij Cra- dock in de Kaapprovinc'" was de oorzaak, da' de remmen weigerci n,l -!oordat ten ge volge van 'n sprinkhanen!..-erm de remblok- ken niet op de wielen pakten en de wielen op ke rails doorgleden. Dc Zuid-Afrikaansche Spoorwegen hebben thans eenige Diesellocomotieven van den vorm van motordraisines met een luchtcom- pressor hitgerust. Met dé druklucht werd een straal van opgeloste arscnicumzouten voor en op zij van de baan gespoten. Daardoor wor den de sprinkhanen weggeblazen en tevens het broedsel en de eieren vernietigd. Het suc ces is zeer bevredigend. De werkwagen is met een telefooninrichting voorzien, waardoor hij met de eindstations van een sectie in voortdurende verbinding staat en onmiddel lijk, warmee' zich ergens een sprinkhanen- zwerm heeft neergezet, daarheen gezonden kan worden. (Pol. Weekblad.). Bij het baden verdronken. Te Bergen aan Zee werd Zondagmorgen half 12 een 18-jarig Duitsch dienstmeisje, dat met de kinderen aan het vrije strand was gaan baden, door den Noord-Wester stroom in zee medegevoerd, mét het gevolg, dat zij pas een half uur later door den heer Mole naar, uit Alkmaar, aan het strand kon wor den gebracht. Dadelijk door den heer Dulens en een viertal geneesheeren aangewende pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, hadden helaas geen resultaat. Het meisje, dat kon zwemmen, had zich te ver in zee gewaagd, en heeft blijkbaar de kracht gemist, om tegen den sterken stroom in te komen. De vereeniging „Het Vrije Strand" is ter plaatse steeds aanwezig met reddingsmate riaal. Door het minder gunstige weer was men ditmaal niet vroeg gekomen cn was Juist beztg het reddingsmaieriaai naar het strand te brengen, terwijl juist de reddings- colonne van het Roode Kruis haar werk zaamheden aan het vrije strand weder ter hand heeft genomen. Het ongeval bracht op het strand heel wat consternatie te weeg. Bij de oefeningen van den vrijwilligen landstorm is Zaterdagavond de brieven besteller W. Bolijn, te Ouderkerk (Zee land), door een verdwaalden kogel getrof fen en onmiddellijk gedood. B. was 39 jaar; hij laat een vrouw en twee kinderen ach ter. Een neef van wijlen den laatsten tsaar van Rusland, prins Andreas, is in Engeland failliet verklaard. Hij had indertijd een elegante woning in het Westen van Lon den gekocht en daar een speelclub geves tigd. Eerstgingen de „zaken" goed, doch later verliep de gelegenheid. Nabij Sèvrië is in het meer van Annecy de vrouw van een Nederlandschen schilder, mevrouw Selma Boassen, een uitstekend zwemster, jammerlijk om het leven geko men. Mevr. Boasson was op eenige afstand van den oever aan het baden toen toeristen zagen, dat zij plotseling onbeweeglijk bleef liggen. Toen zulks wat lang duurde, maakte men zich ongerust en zond twee booten uit, om haar te helpen. Mevr. Boas son was echter reeds overleden, het ge laat in het water gekeerd. Een dokter aan boord van een der booten, poogde tever geefs de levensgeesten óp te wekken. Hij constateerde den dood tengevolge van congestie. De wethouder Nic. Wolfs te Eijsdcn (L,), die in den raad reeds meermalen op" het gevaar der onbewaakte overwegen heeft gewezen, is zelf als door een wonder aan den dood ontsnapt. Met kar en paard passeerde hij een overweg en wer^ door een aankomenden trein gegrepen. Door den schok werd hij van de kar geslingerd, kwam met zijn hoofd tegen een paal en kreeg eenige niet-gevaarlijke hoofdwonden. Het paard, dat ook even gewond was, rende van den schrik naar huis, doch de kar werd geheel vernield. De wethouder zelf is er dus nogal tame lijk goed afgekomen, doch zijn vrees tegen de onbewaakt-bezuinigingsmaalregelen der spoorwegen zal er wel niet op zijn ver minderd. Vraag; Welke is de beste weg van Zaan- naar Arnhem en hoeveel K.M. is dat? Wan neer ik over Apeldoorn ga, rijd ik dan ver om?" Antw. Zaandam, Hembrug, Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loe- nersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsen- burg, Driebergen, Doorn, Leersum, Ame- rongen, Els), Rhenen, de Grebbe, Wagenin- gen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek, Arn hem. Afstand 109 K.M. Dc route over Apeldoorn is ongeveer 126 K.M. U neemt dan den volgenden weg: Zaan dam, Hembrug, Amsterdam, Diemcrbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Laren, Eemnes-buiten, Eemnes-buitnen. Eemnes- binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Hoe velaken, Voorthuizen, Oud-Millingen, Nieuw - Millingen, Apeldoorn, Beekbergen, Woeste Hoeve, Teriet, Arnhem.. Vraag: Wat is de beste weg van Velsen naar Nieuwerkerk a.d. IJssel, per automo biel en hocvee K.M.? Antw. Yelsen, Santpoort, Haarlem, Heem stede, Hoofddorp, Venneperdorp, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Oudshoorn, Alphen, Bos koop, Waddinxveen, Zevenhuizen, Nieuwer kerk; Afstand 61.2 K.M. Vr. Op. mijn aanslagbiljet voor de Per- soneele belasting komt voor: huurwaarde 25.20. Tegen hoeveel huurwaarde is deze grondslag? Ik ben woonachtig te Haark Antw.: U bent aangeslagen tegen een huurwaarde van 362.per jaar. Vr. Kunt u zeggen, waar dc herinnerings borden te koop zijn van het Intern. Euch. .Congres? Waar is dc volledige trekkingslijsl der uitloting der K. S. A. te bekomen? Antw. 1: In veie Haarlemschc winkels, kan men dergelijke artikelen koópen. II. Wendt u tot het bureau der K. S. A. te Leiden. Vr. 1: Kan men op een vacantiekaart reizende b.v. vanuit Twente over Stavoren naar Haarlem gaan? Zoo ja, is het dan ge oorloofd de reis af te breken b Hindeloo- pen en Giethoorn (dit dan voor eigen re king) en dan in Stavoren weer van de va cantiekaart gebruik te maken? 2. Hoe bekom ik een reiégids der pas sagiersbooten over de Zuiderzee? 3. Wordt met de boot bij de Lemmer, de lijn StavorenEnkhuizen bedoeld? Antw. 1» Wendt u voor de beantwoor ding van dergelijke vragen even tol het kaartjesloket van een spoorwegstation. 2.; Allicht kan de boekhandel u daaraan helpen. Ook goede spoorboekjes geven u die inlichtingen. 3.; Neen. DE COMPETITIE-INDEEL1NG SEIZOEN 1924—1925. Dc Sp.kr. vermeldt de competitic-indee- ling voor het komende seizoen: Afdeeling I. Ie klasse: Feijenoord, Sparta, 't Gooi, Haar lem H. F. C„ Blauw-Wit, Quick, A. S. C„ Z. F. C„ Unitas. Degradatie: Zie promotie-regeling 2e klasse. 2e klasse A: Z. V. V., Hollandia, Alcm. Victrix, W. F. C., Q. S. C., Zaudvoort, Bloe- mendaal, A. F. C., D, E. C., West-Frisia. 2e klasse B.; Schoten, H. V. C„ D. O. N. A. R\, Hilversum, Velox, D. O. S., Voor waarts, Spartaan, D. W. S„ V. V. A. Promotie: De kampioenen spelen een ge heele promotie-competitie met no. laatst der lc klasse om één plaats in de le klasse. Degradatie: Zie promotie-regeling 3e klasse. 3c klasse A.: H. R. C., Helder, V. S. V., de Kennemers, Hortus, Swift, Amslel, Neer- landia. 3e klasse B.: E. V. C., O. S. V., K. F. C., Zaanlandia, Purmersteijn, S. D. W., Zeebur- gia, Wilhelmina Vooruit.- 3e klasse C.: Rapiditas, Laren. Water graafsmeer, T. O. G„ O. D. E.. Sloterdijk, D. W. V., E. D. W. 3e klasse D,: Quick, Ares, D. O. O., Utrecht, Baam, Zeist, Victoria, Allen Weer baar. Promotie: De kampioenen A. en B. resp. C. en D. spelen een geheele kampioens competitie met de nos. laatst der 2c klasse A. en B. om twee plaatsen in dc 2e klasse. Degradatie: Zal nader worden vastgesteld. fic indeeling der 4e klasse wordt later gepubliceerd In verDana met nog in behan deling zijnde aanvragen. Reserve le klasse: Z. F. C. 2, E. D O. 2, Haarlem 2, H. F. C. 2, Ajax 2, Blauw-Wit 2, D. E. C. 2, Spartaan 2, V. V. A. 2, Rapidi tas 2. Degradatie: Zie promotieregeling reserve 2e klasse. Reserve 2e klasse A.; Hollandia 2, W. F. C. 2, Stormvogels 2. R. C. H. 2, Ajax 3, Blauw-Wit 3, A. F. C. 2, Watergraafsmeer 2. Reserve 2e klasse B.: 't Gooi 2, Hilver sum 2, U. V. V. 3, Voorwaarts 2, Velox 2, Hercules 2, D. O. S. 2, Vriendenschaar 2. Promotie: De kampioenen spelen een ge heele promotiecompetilie met no. laatst der reserve eerste klasse om één plaats in de reserve eerste klasse. Degradatie: Zal nader worden vastgesteld. Reserve 3e klasse: Zal nader worden ge publiceerd. Afdeeling IL le klasse: Stormvogels, D, F. C„ H. B. S.t V. O. C., Excelsior, Ajax. U. V. V.. R C. H., H. V. V., E. D. O. Degradatie: Zie promotie-regeling 2c klasse 2e klasse A: Concordia, D.H.C., O.D.S 5.V.W., L.S.V., H.-D.V.S., Xerxes, C.W., R.F.C., B.M.T. 2e klasse B: Hercules, Kampong, Olympia, Gouda, V.U.C., A.D.O., Neptunus, Steeds Hooger, Transvalia, S.V.V. Promotie: De kampioenen spelen een g*> hcele promotiecompetitie met no. laatst d«T le klasse om één plaats in de le klasse. Dregradatie: Zie promotleregling 3» klasse. 3e klasse A: (Slechts 7 clubs wegens het onvoorzien niet deelnemen van Steeds Voorwaarts). H.S.V., U.V.S., L.F.C., Lugdu- num, Alphen, Bodegraven, R.V.C. 3e klaasse B; Vriendenschaar, Leerdam, O.S.S., Emma, Merwede, Sport en Strijd, S.I.O.D., Leonidas. 3e klasse C: Delfia, Delft, D.V.C., Schoon hoven, V.I.O.S, Celeritas, V.D.S., Saturnus. 3e klasse D: Fortuna, V.F.C., Vlaardingen, Schiedam, U.D.I., Steeds Volharden, 't Noor den, U.S.C. Promotie: De kampioenen A en B resp. C en D. spelen een geheele kompioenscompe- .titie met de nos. laatst der 2e klasse A en B om twee plaatsen in de 2e klasse. Degradatie: Zal nader worden vastge steld. 4e klasse. Indeeling wordt later gepu bliceerd in verband met nog in behandetinf zijnde aanvragen. Reserve le klasse: D.F.C. 2, Feijenoord 2, Sparta 2, Steeds Hooger 2, V.O.C 2, Xerxes 2, H.-D.V.S. 2, H.B.S. 2, H.V.V. 2, D.H.C. 2. Degradatie: Zie promotie-regeling reserve tweede klasse. Reserve klasse A: U.V.V. 2, H.V.V. 3, Quick 2, A.D.O. 3, B.M.T. 2, A.S.C. 2, Olympia 2, S.V.V. Reserve 2e klasse B: Feijenoord 3, Nep tunus 2, Sparta 3, Excelsior 2, C.V.V. 2, R.F.C. 2, D.F.C. 3, Unitas 2. Promotie: De kampioenen spelen een ge heele promotie-competitie met no. laatst der resrve eerste klasse om één plaats in dc reserve eerste klas. Degradatie: Zal nader worden vastge steld. Reserve 3e klasse: Wordt later gepubli ceerd. Dezer dagen komen wij in een desbetref fend artikel nog wel op deze indeeling terug. Reeds nu wijzen wij er op, dat in alle klassen een groote verandering is aange bracht, welke hier met genoegen, daar weer minder optimistisch zal worden beoordeeld. De H.F.C.Haarlem wedstrijden zijn zij 't dan misschien ook slechts voor één seizoen weer in eere hersteld. De be langstelling voor de voetbalsport zal er hier, althans voor zoover het deze ontmoetingen betreft, zeker niet onder leiden. SCHIETWEDSTRIJD TE ALKMAAR. Zondag ;.I. had de prijsuitreiking plaats van bovengenoemden wedstrijd. De defini tieve uitslag voor wat de schutters uit Haarlem en omstreken betreft luidt ai» volgt: Korps marga-geweer (vereenigingen le vijftallen). 3. Oranje, IJmuiden; 4. Generaal Cronjé, Schoten. Id. (2e vijftallen): 1. Gen. Joubert, Over- veen; 2. Oranje, IJmuiden: 3. Lisse tc Lisse, Idem (burgerwachten le vijftallen): 1. Haarlem. Idem (Landstorm): 1. Kcnncmerland, 2. Limmen. Korps buks (vereenigingen le vijftallen): I. Gen. Joubert, Oiervcea; 2. Bloemend. Commando, Bloemcndaal; 3. Gen. v, Mcr- len, Haarlem. Idem (2e vijftallen): 1. Bloemd. Comman do; 2. Gen. Joubert. Idem (burgerwachten): 1. Haarlem. Personeel Marga-gcwcer: 1. W. Fransooj 3. M. J. Vink: 4. A. J. Hekker. 5. H P. Spoor; 6. J Rompa, 8 J D. Heijkoop, 10, C. Eldennans. 14. F. F. v. Pelt, consolatie- prijs P. Langendonk. Personeel buks: 1. A. J. Hekker, 2. D. C. Houtgraaf, 3. P Roozen, 4. W Fransoo, 6. P. Koelemij, 7. P. Kruijer, 8. J Linde man, 10. M. J. Vink, 11. H P Spoor, 12 J. Rompa, 13. P. Langendonk, 14. C. El- dermans, 15. J. A. Rijkens, 16. J. v. Bug- genum, 17. Alb. Bos, 18. E v Honschooten, 20 H. v. d. Laan. Vrije baan Marga-gewecr: 5. J. A Rij kens, 7. H. P. Spoor, 8. J. Deken, 10. J. Rompa, 11. Alb. Bos. 12. P. Alders, 13. A, Hekker. 14 W Faase, 15 E v Honschotcn, 18. C. Eldermans. Ecrewedstrijd: Marga-gewecr; 2. H. P. Spoor, 3. J. A. Rijkens, 5. J. Jacobs, 6 E. van Honschoten. Vrije baan buks: 1. J.A. Rijkens, 2. A. J. Hekker, 3. Alb. Bos. 4. D. C. Houtgraaf, 5. W. Fransoo, 6. J Rompa, 8 C W. Meer- dink, 9. E. v. Honschooten, 10. J. de Korte. 11. H. v. d. "Laan. 12 P Langendonk, 13 H. P. Spoor 15. C. Wcsseling. Lisse, 16. W Faase, 18. J. y. d. Burg, Lisse; 19. J. Lindeman, 20. J. Beeren, Eere-wedstrijd buks: 1. W. Fransoo, 2. D. C. Houtgraaf, 3. A, F. Bos; 4. C Wesseling, Lisse, 5 J. A. Rij kens; 6. J. Lindeman. Geluksbaan: 3. P. Langendonk, 4. J. Li* deman: 7. P. Deken. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD TE LEIDEN. De Leidscbe Schictvereeniging .Willem Teil" houdt een nationalcn schietwedstrijd ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum op 22, 23, 25, 26, 29 en 30 Augustus, 1, 2, 5, 6, 8, 9, 12 en 13 September a.s. in de Graanbeurs, Brugsteeg 14, Leiden. Het pro gramma ziet er keurig uit en is goed sa mengesteld. Er wordt geschoten op buks en marga-geweer in staande of knielende hou- de vastenboan-wedstrijden worden de prij zen is reeds aanwezig. Vereenigingen en schutters aangesloten bij de K. N. Scherp- schuttersvereeniging genieten reductie. In den vastenbaan-wedstrijden worden de prij zen voor staande schutters met 10 pet. verhoogd. Of deze bepaling vele liefheb bers voor het staande schieten zal bren gen zal zeer te betwijfelen zijn. Ook is een dameswedstrijd ingelascht. Een eigenaardig heid is, dat op tijd geschoten moeten wor den, naar n.m. voor een vijfschootsserie 6 minuten en voer een drieschoots3crie 3 mi nuten wordt toegestaan. Verder treft men de algemeene bepalingen aan, zooals die in ieder programma te vinden zijn. Ongetwij feld zullen weer vele schutters uit Haar lem en omstreken naar Leiden optrekken en lkaar den eerpalm betwisten Bij oor baat succes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7