Hoofdmomenten van het Internationaal Eucharistisch Congres. UIT DE PERS. KUNST EN KENNIS De processie-vrijheid. BINNENLANDSCH NIEUWS. Rijwielplaatjes nagemaakt. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Stand der landbouw- Haagsch openlucht tooneel te Ginneken. gewassen op 21 Juli '24 - V In de breve door den H. Vader aan dei Kardinaal-Legaat gericht bif gelegenheid van het nu gesloten Eucharistisch Congres en ook door Kardinaal van Rossum zelf in de sluitingsrede werd met een enkel woord gezinspeeld op het processie-verbod. De Amsterdamsche predikant, dr. P. J. Kromsigt haast zich in „Het Handelsblad" protest in te leggen tegen de betreffende J zinsnede der Pauselijke Breve, welke als volgt luidt: Voorwaar een grootsch schouwspel (de Stille Omgang), hetwelk niet alleen het Geloof der Amsterdamsche Katholieken ten voorbeeld voor allen stelt, maar ook het verlangen naar volledige vrijheid der Ka tholieke plechtigheden welke vrijheid he laas verloren is gegaan scherper doet gevoelen en het herstel dier vrijheid op- eischt. Ds. Kromsigt hoopt namens alle Protes tanten te spreken als hij hier tegenover stelt: De Paus heeft hier, in ons vrije Ne derland, niets te eischen. De „Maasbode" teekent hierbij aan: Mogen wij den Amsterdamschen predi kant, die o.i. zijn naam wel eer aandoet, in gemoede opmerken, dat er geen sprake van is, als zou Z. H. de Paus hier een eisch stellen. De H. Vader constateert alleen het feit, dat de Stille Omgang zelf, tot een grootsche manifestatie gegroeid, bedoelden eisch het woord is scherper dan in het Latijn: expostulat stelt. Ook in hetgeen de Kardinaal zeide, beluisteren we slechts de uitdrukking van leedwezen over hetgeen niet is; als het ware mede het constateeren van een feit. Dat echter ds. Kromsigt hier het „vrije Nederland" durft Introduceeren, terwijl hij in één adem opkomt voor het handhaven van een uitzonderingswet voor de Katho lieken, is slechts verklaarbaar uit zijn krom- zien van de werkelijkheid. Terwijl de Ka tholieken onder het gemeene recht zich zou den willen gesteld zien, maakt deze predi kant van de gevraagde processie-vrijheid een voorrecht. Het zou hem moeilijk vallen deze stelling nader te adstrueeren. Hij onderneemt het dan ook niet; beweert alleen, dat de Ka tholieken tevreden moeten zijn met de „groote vrijheid, hun in de Grondwet ge waarborgd." Een vrijheid nogmaals die hen in een uitzonderingspositie brengt! Voor een meer billijke prijs te koop. Naar het Centr. ter oore komt, zouden in Amsterdam een uitgebreide partij belas tingplaatjes, welke waren nagemaakt, in be slag zijn genomen. De plaatjes moeten door niets van de origineele zijn te ondtrs h;.- den. We wezen er trou.vens reeds n t eler op, dat een namaak van de eenvoudig ge slagen koperen plaatjes, voor een go?-1 uit gerust iemand niet de r.niste bezwaar kan opleveren. Ja, zelfs dat de namaker vee! kans heeft meer goede plaatji s af tleve- 'ren, waar er bij het rijk doorl.opeii die zeer slordig zijn afgewerkt. In ce pr .tijk schijnt de onhoudbaarheid van den toestand reeds bewezen, naar het beticht de rond? doet, dat in verschillende plaatsen van de hoofdstad namaak-plaatjes zijn te verkrijgen aan civielen prijs van 50 centen SPANJE'S STRIJD TEGEN MAROKKO. Generaal Primo de Rivera achtte 't noodig zelf den kamp te gaan leiden. Op onze foto zjet men hem, met gevolg, door 't dól® Xauen trekken. Zaterdag en Zondag j.l. is bet Haagsch Openlucht Tooneel. begunstigd door mooi weer, mét groot succes opgetreden in het schitterend gelegen Openlucht Theater té Ginneken, met Ada in in Ballingschap en Britannicus. Het publiek was zoo enthou- .siast, d$t héft spel verschillende malen mét applaus werd on derbroken en aan het sïbt de spelers één ovatie bracht. Afl" nie FbHèhder, die de Eva-ro' vprvulde, kreeg bloemen. Zaterdag a«. zal Lanseloe' iep'de Sanderyn opgevoerd wojf dén, terwijf Zondag d.a.v. we gens het groote succes _een herhaling van Adam in Bal#ng' scha® zal gaan. Het hieronder volgend over zicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 21 Juli 1924, is, onder medewerking der Rijkslandbouwconsulenten, sa mengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten der directie van den Landbouw en door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut. Van de onderscheiden gewas sen is de stand in de verschil lende doelen des lands als volgt; Tarwe staat zeer goed tot goed in Groningen; goed in Friesland, Qverijsel, Zeeland en Limburg; vrij goed tot goed in Gelderland, Zuid-Holland en Noord-Brabant en vrij goer in Utrecht en Noord-Holland. Rogge vertoont overal een goeden stand. Wintergerst staat goed, be halve in Noord-Brabant, waar de stand vrij goed tot goed en in Utrecht, waar de stand vrij goed is. Zomergcrst staat zeer goed tot goed in Groningen en Zee land en vrij goed in Gelder land; overal elders is de stand goed. Haver staat zeer goed tot goed in Groningen, de veenko- koniën van Overijsel, in Zuid- Holland en Zeeland; vrij goec tot goed in Gelderland, Noord- Brabant en Limburg en overa. elders goecl. Boekweit staat vrij goed in Gelderland en Limburg, matig in Utrecht en vrij slecht in Overijsel en Noord-Brabant. Kanariezaad vertoont een goéden stand. Blauwmaanzaad staat zeer goed tot goed in Friesland en vrij goed tot goed in Noord- Brabant; overal elders is de stand goed. Karwij staat zeer goed, be halve in Groningen, waar de stand zeer goed is. Koolzaad staat zeer goed in Groningen, zeer goed tot goed in Noord-Holand en overal el ders goed. Mosterdzaad staat zeer goed tot goed in Groningen en Noord-Holland, goed in Fries land en Zuid-Holland, goed in Noord-Holand, Zeeland en Noord-Brabant en vrij goed in Groningen. Klaver voor zaadwinning staat vrij goed, behalve in Friesland, waar de stand goed is. Tabak vertoont in Gelder land en Utrecht een goeden stand, en de veldboonen goed. Bruine boonen staan goed in Friesland en vrij goed tot goed in Zeeland; overal elders is de stand vrij goed. Erwten staan in Groningen, Friesland, Noord-Holand, Zuid- Holland, Zeeland en Noord- Brabant zeer goed tot goed; in Overijsel, Gelderland en Lim burg goed en in Utrecht vrij goed tot goed. Fabrieksaardappelen staan vrij goed in Groningen, Fries land en Overijsel en vrij goed tot in Drenthe. Consumptie aardappelen ver- toonen een vrij goeden stand, behalve in Friesland, Groningen en Zuid-Holland, waar de stand goed is. Suikerbieten staan zeer goed tot goed in Groningen en Fries land en overal elders goed. Cichorei staat zeer goed in Friesland en goed in Zuid-Hol land en Zeeland. Uien staan goed in Zuid-Hol land en Noord-Brabant, vry goed in Zeeland en matig lè Friesland, goed in Groningen, derland, Zuid-Holland en Zee land, Noord-Brabant en Lim burg, vrij goed in Utrecht en Gelderland en vrij goed in Noord-Holland. Roodc klaver staat in het al gemeen vrij goed tot goed, ter wijl de witte klaver goed staat in Groningen, Overijsel, Gel derland, Zuid-Holand en Zee land en elders vrij goed tot goed. Lucerne staat goed in Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Wêiland staat in het alge meen matig; in Zeeland, Utrecht en Gelderland is het vrij goed en in Limburg goed. Gras- en klaverhooi. De oogst van gras- zoowel als van kla verhooi was goed, terwijl het mooie weer oorzaak was, dat hooi van zeer goede kwaliteit gewonnen werd. DE GROOTE PETROLEUMBRAND TE VU6SINGEN. Een goed overzicht op de brandende tanks. Juist valt de met X gemerkte tank om, De vlammen laaien huizenhoog op. Een grootsch maar tevens droevig gezichtl 1 «BlIlliMlllillilllllllillllllllliimillllllllMllllHillllHIIiinill* DE KINDERCOMMUNIE IN HET STADION, ZATERDAGMORGEN. Linkseen gedeeltelijk overzicht tijdens de ontroerende plechtigheid. Rechts: de weesmeisjes ontvangen Ons Heer. Op het altaar Z. D. H. Mgr. Callier. Rechts: Een kijkje oo de ontzaglijke volksmenigte (onoverdekte tribune), die de H. Mis in DE GROOTSCHE PROCESSIE IN HET STADION, ZONDAGMIDDAG. Links: een (klein!) gedeelte van den weidschen stoet. Rechts: Z. Em. Kard. van Rossum, onder het baldakijn, het Allerheiligste dragend. DE KARDINAALSMIS IN 'T STADION, ZONDAGMORGEN. Links: Z.Em. Kard. van Rossum treedt zegenend voor het altaar, het Stadion bijwoonde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8