Naklanken van het Eucharistisch Congres. er week 0.25 Woensdag 30 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15802 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Agenda 31 Juli De waarnemend commissaris der Koningin in Noord-Holland. Voor de zooveelste maal. Gunning. Brand. Over de grenzen gezet. Diefstal. m K Jubileum G. Mol. Faillissementen. Beëedigd. Hooger Beroep. Het 30-jarig jubileum van Mej. M. J. Dirk s. Jubilé. De stand van het Bloembollengewas. Voor de Sülle Armen» N. N5.—. Programma Examens Hoofdakte. Examens Lichamelijke Opvoeding M. O. Niet doorgegaan. Personalia. Gevonden dieren en voorwerpen. DE SAMENSTELLING VAN HET RIJKSSCHOOLT OEZ1CHT De rijwielplaatjes. Telegraphisch Weerbericht. KANTONGERECHT. DAMMEN. B Haarlem mi Agentschappen^ Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiin 35 cents per re'geL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusechen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 cl. per regel; op dè le Pagina's 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Congres en Overheid, Welk een overweldigenden indruk het Eucharistisch Congres gemaakt heeft en welke invloed ten goede er van uit zal gaan, 'i ?ns vooral in de laatste dagen na de sluiting gebleken. Van alle kanten ontvan gen wij uitingen van blijdschap. Men zegt ons dank voor de uitvoerige verslagen en foto s, waardoor zij, die geen gelegenheid hadden naar Amsterdam te gaan, uit de verte het verloop der groote gebeurtenis konden volgen. En toch was ons aandeel in net congreswerk maar zeer bescheiden. Dat alles wijst cr op, hoe onberekenbaar ver de draagwijdte van zulk een Interna tionaal Congres strekt. Wij willen nu nog enkele naklanken van de onvergetelijke gebeurtenis laten hooren. Ten eerste is ons herhaaldelijk in de laat ste dagen gevraagd, waarom de wereldlijke overheid zich niet op het Congres ver tegenwoordigen liet. Ons antwoord, in het particulier telkens gegeven, kan wellicht ook nuttig in het openbaar herhaald wor den. Men schijnt van die officiecle ontvang sten en vertegenwoordigingen een ver keerd denkbeeld te hebben. Herhaaldelijk leest men in de couranten; dit of dat con gres is op het gemeentehuis ontvangen; de minister of een hoofdambtenaar heeft de Regeering op deze of gene vergadering ver tegenwoordigd. Hoe is de practijk ten deze? Wanneer een organisatie bij een of andere feestelijke gelegenheid prijs stelt op offi- cieele erkenning, of wel wanneer een con- gresbestuur meent, dat de Overheid kennis dient te nemen van de onderwerpen der agenda, zendt men uitnoodigingen naar de regeering of het stadsbestuur, of geeft op een of andere wijze van zijn wenschen kennis. Zonder dat gaat er van de Overheid natuur lijk nooit iets uit. Welnu, noch het locaal Comité, noch het permanent bureau van het 27ste Eucharis tisch Congres vonden eenige aanleiding, om óf wel aan de Iandsregeering óf wel aan het gemeentebestuur van Amsterdam een uit- noodiging te zenden. Wie zich even indenkt in de eenmaal bestaande en historisch ge groeide verhouding tusscben kerk en staat in ons land, die zal begrijpen, dat het Con- gresbestuur geen oogenblik cr aan gedacht heeft, de wereldlijke Overheid officieel in dit zuiver godsdienstig gebeuren te mengen. Eenig verwijt kan derhalve noch de lands- noch de stadsregeering treffen. Men begrijpe dit nu eens goed. Wel is er aanleiding voor een woord van hulde aan het gemeentebestuur van Amster dam, speciaal aan het hoofd der politie voor den tact en het beleid, waarmee de orde maatregelen waren getroffen. Naar ons te oore kwam, heeft de burgemeester der hoofdstad, alvorens op vacantie te gaan, last gegeven, dat gedurende het Int. Eucha ristisch Congres uitsluitend R.-K. politie beambten dienst zouden doen bij en in de kerken, het Stadion enz. De burgemeester liet ook het bestuur van de afd. Amsterdam van den R.-K. Politiebond bij zich komen en uitte den wensch, dat de R.-K. leden van het politiecorps gedurende hun, verloftijd vrijwillig zouden behulpzaam zijn bij de orde maatregelen, voor het Euch. Congres ge troffen. Met vreugde hebben de Amster- damsche Roomsche politiemannen aan dien wensch gevolg gegeven en het is aan dien tact en dat beleid van het hoofd der politie zeker voor een goed deel te danken, dat alles in de hoofdstad verleden week zoo uitasinend verloopen is. Schrijven van Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum. De ZeerEerw. Pater W. Duynstee C.s.s.R. mocht van Zijne Eminentie W. M, Kard. van Rossum het volgende schrijven ontvangen, waarvan men ons verzoekt melding te maken: ZeerEerwaarde Pater, Zeer gelukkig was uwe gedachte, om bij gelegenheid van het Internationaal Eucharis tisch Congres te Amsterdam alle gcloovigen van Nederland te wijzen op de godsvrucht tot het Eucharistisch Hart van Jezus. Deze eenvoudige en aantrekkelijke godsvrucht tot het Eucharistisch Hart van Jezus, die Jezus' Goddelijk Hart in het bijzonder wil danken voor de groote liefdegaven van het H. Sa crament des Altaars en ons tevens wil bren gen tot eerherstel aan Jezus Christus, voor zooverre Zijne liefde in het H. Sacrament niet erkend, en door velen miskend wordt, stemt volmaakt overeen met het doel van dit Eucharistisch Congres. Dit erkende ook onze H. Vader Paus Pius XI, toen hij speciaal voor dit congres het schietgebed goedkeurde; Diefde, eer en glorie aan Jezus' Eucharistisch Hart. Wij verheugen ons daarom zeer over het verschijnen van de door U, ZeerEerw. Pa ter, gepubliceerde brochure en terwijl wij U van harte zegenen, wenschen Wij van gan- scher harte, dat door de ruimste verspreiding de godsvrucht tot het Eucharistisch Hart van Jezus in alle kringen van Katholiek Neder land ingang moge vinden. (w.g.) W. M. KARD. VAN ROSSUM. Mr. Tideman's aanklacht. Gisteren maakten wij melding van een zonderlinge aanklacht van mr. Tideman. Het blijkt, dat de Bloemendaalsche advocaat ook rij niet-katholieken weinig instemming vindt met zijn daad. Zoo schreef het A!g. Handelsblad: .,De plechtige intocht van den afgezant zles Pausen, zijn plechtig optrekken door de straten onzer stad met eerewacht en een stoet van vreemde grootwaardigheidsbeklee- ders der Kerk, bewijzen dat men in dien kring de ensceneering en regie op waarde sveet te schatten, gesteld, dat daarvoor be wijsvoering nog noodig was. ,,Dit laatste is natuurlijk punt van aanval voor „protestantsch NederlandDaarop Werken de kleuren der gewaden van al die hoogwaardigheidsbekleeders als de befaamde fo°de lap op den stier. Tot hoe zonderlinge "'ngen deze mentaliteit de menschen bren- Sen kan bewijst het feit, dat mr. P. Tide- man, de bekende anti-roomsche advocaat 'o Haarlem, heeft gemeend op de pauselijke ••breve" en de „oprifiende" rede van den Kardinaal-legaat op 23 Juli j.l. de aandacht e. moeten vestigen van de vertegenwoordi gers van het openbaar ministerie bij recht bank, Gerechtshof en Hoogen Raao. Hij *let in het gebeurde een overtreding van art. 131 w. v. Strafrecht. Zooals wellicht lang niet alle roomsch- katholieken in Nederland accoord gaan met d° actie en de houding van hen, die bij voor- aur spreken van „roomsch Nederland", '°o staat het wel vast, dat de heeren Tide- man c.s. protestantsch Nederland (zonder a an ha lings teek ens) niet vertegenwoordigen, 81 zal ongetwijfeld het aantal hunner mede standers wel versterkt zijn door deze for- sche demonstratie van roomsch bewustzijn bij een groot deel hunner landgenooten." En het socialistische dagblad „Het Volk" schreef: Van deze opstandsprediking hebben wij niets gelezen. Als prediking van opstand kan moeilijk worden aangemerkt de zin uit de Pauselijke boodschap; een grootsch schouwspel, hetwelk niet alleen het Geloof der Amsterdamsche Katholieken ten voorbeeld voor allen stelt, maar ook het verlangen naar volledige vrij heid der Katholieke plechtigheden welke vrijheid helaas verloren is gegaan scher per doet gevoelen en het herstel dier vrijheid opeischt." Er zijn blijkbaar onder „de stam Levi" ijveraars, die hun zenuwen nu al niet meer in bedwang hebben. Persstemmen. Wij laten nu nog enkele persstemmen over het Congres volgen. Het Haagsche (libérale) Vaderland schreef Zondagmorgen: Het Eucharistisch Congres van Amster dam, dat een groot succes schijnt te zijn voor de Katholieken, heeft behalve de reli- gieuse beteekenis voor de gcloovigen in de eucharistie, oo„ nog een meer gewone, we reldlijke, internationale en ook nationale be teekenis. Op internationaal gebied is de demonstra tie van Amsterdam een nieuw bewijs van de weer meer dan ooit groote werkkracht der Roomsche Kerk. De Eucharistie is het meest uiterlijke kenmerk der Katholieke Kerk, waardoor zij zich meer dan door alle andere verschillen van de overige christelijke kerk genootschappen onderscheidt. Hebben vele protestanten indertijd de Roomschen niet genoemd: de aanbidders van den broodgod? Sinds eenige jaren echter is het juist op die eucharistische bijeenkomsten, dal de Katho lieke Kerkmacht haar grootste tromfen viert. Toen het eerste eucharistisch congres in 1881 te Rijssel bijeenkwam, waren er mis schien naar verhouding nog wel meer geloo- vige katholieken dan thans, maar het katho licisme zelf leek velen toch geen actieve factor meer van vooruitgang en ontwikke ling: sommigen hielden het nog slechts voor een residu van het verleden. De Paus was zoo pas ontzet uit zijn wereldlijke macht; Oostenrijks invloed was uit Zuid-Duilsch- land uitgewezen en het nieuwe Duitsche rijk was een hoofdzakelijk protestantsche mogendheid, waarin het centrum nog uit sluitend als een oppositiemacht in defen sieve stelling optrad; in België voerden de liberalen een anti-clericale schoolpolitiek, in Frankrijk begon zich die geest te laten gelden, welke tot de scheiding van kerk en staat, tot het zoogenaamde Combisme, zou leiden. De bisschop van Parijs, die met zijn collega van Mechelen een der voornaamste inrichters was van het eerste congres, zag in het nieuwe instituut hoofdzakelijk een strijdmiddel tegen den geest der vrijmetse- lari'. Er is sindsdien zeer veel veranderd; het katholicisme is niet meer alleen een con servatieve weerstandskracht; het is zelfs een actieve factor der ontwikkeling geworden, een macht op politiek en sociaal gebied; ook in de letterkunde, in kunst en wetenschap is het aandeel der Katholieken in de laatste veerttg jaren grooter geworden. Van dit alles is er sprake op de eucharistische congres sen; het is immers juist het doel van de moderne katholieke beweging, om het ker kelijke zoo nauw mogelijk met het algemee- ne leven van dezen tijd te verbinden? De bijeenkomst van Amsterdam heelt trouwens nog een zeer bijzondere beteekenis, door de bijzondere aandacht, welke er gewijd wordt aan het vraagstuk van de vereeniging der Oostersche kerken met Rome. Die her overing van het heele kustgebied der Ooste lijke Middellandschc Zee, waar een aantal autonome kerken bestaan, was een lieve lingsgedachte van Paus Leo XIII; zijn groote gaven van diplomaat heeft hij aangewend, om het werk voor te bereiden. Het doel is ook thans nog niet bereikt, maar Rome werkt steeds langzaam. Het heeft den tijd voor zich en het congres van Amsterdam bewijst in ieder geval, dat er reeds een be gin van toenadering is. En de nationale beteekenis? Die vrijzin nigen, welke waarlijk vrij van zin zijn, zul len er zich tot op zekere hoogte over ver heugen, dat die groote katholieke plechtig heid voor de eerste maal in Nederland plaats heelt en dat onze katholieke landgenooten daardoor eenige dagen van hooge geestelijke verheuging te genieten krijgen, De katholie ken, die een paar eeuwen lang een als het ware verschrompeld en benepen leven ge leden hebben in ons land, zijn nu niet alleen, maar voelen zich ook volkomen gelijkbe rechtigd. Er was immers nog iets meer dan de uiterlijke onderdrukking, die moest wor den weggenomen? In de Zuidelijke de katholieke Nederlanden was de Roomsche godsdienst allerminst onderdrukt en toch is het daar, in de XVIIe en XVIIle eeuw, al evenzeer als in Noord-Brabant en in het katholieke Gelderland tot een soort van stil stand der beschaving gekomen. Het actieve element der cultuur in die tijden was nu eenmaal protestantsch. Later is dat anders geworden. Dc beschaving is nu veel omvat tender. Naast elkaar werken verschillend? richtingen tot verdere ontginning van alle krachten in den mensch. De wijze, waarop de katholieke landgenooten zich langzamer hand tot een gelijkwaardige en zelfbewuste medewerking hebben opgewekt, is een der belangrijkste gebeurtenissen uit de Neder- landsche geschiedenis der laatste eeuw. Het eucharistische congres in onze hoofdstad is als het ware een symbolische bekroning van dit werk. Wij begrijpen dan ook ten volle den trots en de blijdschap der katholieke Nederlanders. De werkelijke vrijzinnigheid kan die vreugde cn dien trots begrijpen. Zij moet echter telkens weer waarschuwen tegen eenzijdigheid en overdrijving, welke zij wel is waar ook begrijpt, maar waarin zij een bedreiging ziet juist van den rijkdom van synthese. En nog deze buitenlandsche stem van den (Kath.) Brusselschen Standaard: „Na de gloriedagen van het 27e Eucha ristisch Congres, dat te Amsterdam werd gehouden, heerscht er in ieder katholiek ge moed een stille vreugde om de buitenge wone hulde, welke aan Christus in Zijn H. Sacrament en aan Christus' stedehouder op aarde, in den persoon van den Kardinaal- Legaat, werd gebracht. Ja zeker, het was laus plena, sonora et jucunda, om de zoo gepaste woorden van Mgr. Callier le gebruiken, die de Holland- sche katholieken en met hen de pelgrims uit alle landen aan de Godheid in de H. Eucha ristie hebben gebracht. Het was een weer galoos vertoon van geestdrift en bewonde ring. geuit op eene wijze, waar Nederland ons niet aan gewoon beeft gemaakt, Hoe dikwijls werd niet van Hollandsche zijde ge wezen op het feestelijke banierenvertoon der zuidelijke Nederlanden? Hoe stelde men ook de koele Noord-Nederlandsche deftig- i heid tegenover de uitgelaten betoogingen der feestelijke Vlamingen? Ditmaal echter heeft Roomsch Nederland bewezen, dat het de zuidelijke broeders op schitterende wijze weet te evenaren, zoo niet te overtreffen. Denken we slechts terug aan de reis te water door den Kardinaal-Legaat naar de Amstelstad ondernomen. Van heinde en ver kwamen dc booten, symbolen van Holland s nationaal-economisch leven, aanvaren om zich op te stellen op den triomfantelijken doortocht van Z. Em. Kard. van Rossum. Deze zelf een Nederlander, het eenvoudige kind uit bescheiden midden gesproten, keer de terug als prins van de Kerk en vertegen woordiger van den Paus. Hoe begrijpt men dan de rillende vreugde in de Roomsche harten onzer geloofsbroeders uit het Noor den, die zich uiten moest in juichende jubel kreten zonder eind. De ontvangst en het Congres zelve werden ten andere een nieuwe eer voor het katho lieke Nederland. De eerste zitting op het Stadion, waar de schitterende en kleurige silhouetten van zooveel dignitarissen, kar dinalen, bisschoppen, abten, oversten zich aflijnden tegen het tanende licht der dalen de avondzon, waar de meest moderne mid delen werden aangewend om 's menschen stemgeluid te verspreiden bij het verkondi gen van het groote loflied ter eere van waarheden, heugende eeuwen her, was een eenig succes. En aldoor hooren we nog de woorden weerklinken door Mgr. Callier in de volheid zijner ontroering gesproken, tóen hij de universeele hulde uit alle landen uit alle werelden aan den God der Eucharistie bracht. „Te per orbem Terrarum sancta confitetur Ecclesia". Ontzaglijk was de in druk dezer wereldhulde op het gemoed veroorzaakt en Nederlandsche niet-katho- lieke organen getuigden van den onge- ëvenaarden weerslag op 't Nederlandsche vplk verwekt. Wie had inderdaad zoo iets voor enkele jaren in Nederland mogelijk durven achten? Hier past dan ook een woord van bewon dering voor de Nederlandsche katholieken, hun sterken strijd, hun vaste overtuiging, hun volhoudende actie, hun voortreffelijke pers. De druk, welke eens op al wat katho liek was in Nederland rustte, zooals de druk welke eens op de Engelsche geloofsbroeders woog, is afgeschud en in de volheid hunner alomvattende cultuur staan ze op dc eerste rij onder de staatsburgers van hun land. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Eerbied in Gods Huis 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw R. K. Jonge Vrouwenbond afd. I Godsdienstonder richt met Lichtbeelden half acht9 uur Zangvereeniging „Proza en Poëzie 8 uur. Brongebouw Herdenking Mobilisatie Liefdadighéidsconcert der H. 0. V. en Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap' 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling 7.30—8.30 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F, H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsburcau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—-10 uur op Maandags-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E, Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Tijdens het verblijf buitenslands van Jhr Mr. Dr. A. Röell wordt de functie van com missaris der Koningin in Noord-Holland waargenomen door het lid der Gedeputeer de Staten Jhr. D. E. v. Lennep. Waar deze dc volgende week met vacan tie zal gaan, zal de functie worden waarge nomen door het lid der Gedeputeerde Sla- ten, den heer J. N. Hendrix. De Gravesteenenbrug was hedenmorgen weer eens kapot. Er was een defect, aan de draai-inrichting ontstaan, waardoor dc twee brughelften niet konden gesloten worden. In den loop van den morgen was het euvel weder hersteld. De toestand van deze brug is eigenlijk een bespotting voor een stad als Haarlem. Hel grond- cn heiwerk voor de 181 ge meente-woningen aan de Pijlslaan is opge dragen aan H. de Wcers, aannemer te Haar lem. Heden is met proeiheien begonnen met beton opzetters-syslcem „Bronwasser". Te omstreeks 11 uur gisteravond brak brand uit in het perceel Koksteeg 11, dat onbewoond is en ingericht als pakhuis en winkel in verfwaren. Dc brand is ontstaan op de bovenverdie ping, vermoedelijk door broeiing van een kist verfwaren. De bovenverdieping brandde gedeeltelijk uit en eenige verfwaren en schoonmaakar tikelen werden een prooi der vlammen. De staf van de brandweer was aanwezig en bluschte het vuur met twee stralen op de waterleiding. Door de politie is aangehouden de 17-ja- rige Oostenrijksche dienstbode J. R.. die zonder middelen van bestaan alhier ver bleef. Zij is over dc grenzen gezet. Lloor de recherche is aangehouden de 61- jarige magazijnkneebt H. L„ die bekent, ge durende het laatste jaar een hoeveelheid emaille en steengoed te hebben ontvreemd uit het pakhuis van zijn patroon dc V. De man is aan het' bureau van politie in bewaring gesteld. De hoofdagent van politic G. Mol herdacht heden den dag. waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als agent 3e klasse van het Haarlemsch politiecorps. Tal van bloemen en geluk wenschen be reikten den jubilaris reeds in den morgen. Van de politieverecniging „Verbetering zij ons Streven", waarvan de heer Mol lid is, werd den jubilaris door een der bestuursle den, den heer F. Braaksma een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden, bestaande uit een theekastje met servies. Aan de echtgenoote van den jubilaris wer den namens de vereeniging bloemen aange boden. Verschillende collega's kwamen gedurende den dag den jubilaris geluk wenschen. De politiemuziekvereeniging zou heden avond tusschen 8 en 9 uur den heer Mol een serenade komen brengen. Ter gelegenheid van zijn jubileum ont ving de Jubilaris vijf dagen verlof uit den politiedienst. In staat van faillissement zijn verklaard; G. J. Timmer, bakker wonende te Velsen Velserweg 228. Curator Mr. A. W. Hellcma te IJuuiiden. J. A. S. Offermans, agent van buiten landsche huizen wonende Schouwbroeker- straat 14 te Heemstede. Curator Mr. F. J. D. They.se te Haarlem. Mej. H. Roelofs, handelaarster in dames hoeden te Haarlem Jansstraat 57, Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. D. Vink, wonende te Wormerveer, te Krommenie handelende onder den naam Chemische Fabriek Rapide. Curator Mr J. A. P. C. ten Bokkel te Haariem. J. H. R. Wiersma, assuradeur te Assen delft, Spoorstraat. Curator Mr. JH. H. Riep- ma te Edam. Th. J. ter Wolbeek, vroeger wonende te Zandvoort, thans te Vogelenzang. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haaïlem. Vernietigd werd het faillissement van Jan Koning melkslijter te Zandvoort, uitgespro ken dd. 15 Juli j.l. Als ambtenaar van den Burgelijken Stand der gemeente Haarlem werden door de Recht bank alhier beëedigd de heeren G. J. Kok en J. C. Luilingh. Door den heer Officier van Justitie alhier is hooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis van den Politierechter te Haarlem tegen P. G. te Beverwijk. De familie Erdsieck, Kruisstraat hoek Nieuwe Gracht, is in het bezit van een ge trouwe, wier jubileum spoedig zal worden herdacht. Op 1 Augustus a.s. toch is mej. Marie Johanna Dirks 30 jaren bij deze familie als dienstbode in betrekking. Zij is door haar verknochtheid, toewij ding en onbaatzuchtigheid als het ware een kind des huizes geworden, Soodat haar jubileum zonder twijfel door veel belang stelling zal worden gekenmerkt. Op 4 Augustus a.s. hoopt de heer F. W. Grimberg, Inspecteur der Comptabiliteit bij de Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem, den dag te herdenken waarop hij vooi 40 jaar bij de Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij in dienst trad. In Engelsche vakbladen publiceert de Bond "Van Bloembollenhandelaren een op 14 Juli 1924 geschreven bericht over den toe stand van het gewas der bollen hier te lande. Het bericht licht de Engelsche afnemers op de volgende wijze in „Door de korte groeiperiode, die tengevol ge van den natten en kouden winter korter heeft geduurd dan in normale jaren, tenge volge waarvan het afrijpen der bollen ver traging heeft ondervonden, zal het verzenden ongeveer acht dagen later beginnen dan ver leden jaar. Van Hyacinthen wordt een aardig goede oogst verwacht (very good), doch niet zoo goed als verleden jaar. De oogst van Darwin- en Late Tulpen is bevredigend die van de Enkele en Dubbele Vroege Tulpen voldoet niet aan de verwachtingen. De oogst der Narcissen is goed, die der Crocus is middel matig. Het weer is gunstig geweest voor het af rijpen der bollen, zoodat men mag verwachten bollen te krijgen, die, hoewel klein, goede broeicapaciteiten zullen hebben." van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 31 Juli 1924, des avonds van 7V:8!4 uur. door den heer R. G. Crevccoeur: 1. Preludium en Fuga a. kl. t. J. S. Bach. 2. Sonate no. 2, g kl. t., G. Merkel. Maestoso. Adagio. Introduction: Allegro assai, Fuga. 3. Andanntio, Ccsar Franck. 4. Suite Gothique, L. Boëllmann. Introduiction: Choral Menuet gothique. Prière. Toccata. Geëxamineerd 7 mannelijke candidaten, afgewezen 2. Geslaagd dc heeren L. F. Stegeman en J. W. Verkruisen, beiden te Amsterdam; C. W. Tober. IJmuiden; J. C- Vintges, Haarlem; P. van Vliet, Zaandam. Geëxamineerd 9 mannelijke candidaten, afgewezen 5. Geslaagd de heeren J. Buss, Hazen; K. Smit, Leeuwarden; L. J. Ver sprille, Enschede; K. Wierda, Schecmda. Na gehouden examens vanwege dc Fede ratie van Handels- cn Kantoorbedienden Mercuriusdiploma, slaagde voor Boekhou den onze stadgenoot de heer J. G. v. d. Bergh. Candidaat van den heer C. C. G. J. Hezemans, leeraar alhier. Naar wij vernemen, is de veiling, die Maan dagavond in het Algemeen Vcrkooplokaal aan de Nieuwe Gracht zou worden gehou den, niet doorgegaan. Bij besluit van den Minister van Finan ciën is de ontvanger J. M. van Stapele van het kantoor der directe belastingen en ac cijnzen tc Briclle overgeplaatst naar het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Haarlem. Te Leiden slaagde voor het examen Engelsch M. O. Akte A. mej. M. J. W. H. A. Heegge, alhier. Te Amsterdam slaagde voor het exa men fraaie handwerken mej. Van Logheem Neumeyer, alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen acte Engelsch L. O. mej. C. M. A. Kusters, alhier. Terug te bekomen bij: G. Kruiswijk, Zocherstraat 11, bal; C. Olman, Burgwal 42, beurs; P. dc Jong, Nassaulaan 56, bril; M. Polderman, Ged. Oudegracht 79, ceintuur; D. Kuit, Burgwal 33C, idem; A. Colijn, Oranjeboomstraat 44, idem; D. Cobclens, Camphuysstraat 12, idem; J. P. Hendriks, Bakkerstraat 39, rijwielzadeldekje; M. Don kers, Rozenstraat 33, herdershond; H. Smits, Leidschestraat 128. idem; J. J. Dieckman, Anthoniesteeg 16, wit-bruine hond met pen ning; J. Piers, Burgwal 85, jas met pijp. enz.; Brinkmann, Groote Markt, zwart-bruin hondic, Kennel Fauna; Siepken. Saenredam- straat 5, geel hondje, idem; Becker, 2e Zuid- Moens, Colensostrsat 40, grijze poes, idem; Otte, 't Krom, grijs-witte poes, idem; Ver schuur, Prinsen Bolwerk 50, grijs-witte poes; De Goede, Colensostraat 3, grijs-witte poes, idem; Stappers, Korte Heerenstraat 23, zw.- witte poes, idem; T. Ran, Olycanstraat 33, zwarte poes; J. Broertjes, v. Keulenstr. 26, portemonnaie met inhoud; P. Snijders, Am- sterdamschevaart 30, portret; H. Luiten, Haarlemmerliedestraat 34, plattegrond van Amsterdam; J. P. Hendriks, Bakkerstr. 39, rozenkrans; F. Ran, Oost-lndiëstraat 22, schop; F. Bouling, Aelbertsbergstraat 60, speld; G. H. Prent, Westerbogaardstraat 5r., heerenschoenen; M. Hooglugt, Papentoren- vets 16, kindertaschje met inhoud; Beaufort. Kinderhuisvest 49, taschje: J. Plezier. Spoor wegstraat 24, idem; J. Wassenaar, Orovals- poort 7, zwemkaart; H. Krom. Orznjestr. 5, zakje met breiwerk. Gisteren vermeldden we reeds de nieuwe samenstelling van het Rijksschooltoezicht De „Staatscourant" van gisteravond bevat die indeeling. Hef toezicht over het gewoon lager on derwijs, het vervolgonderwijs, het uitgebreid lager onderwijs, het bewaarschoolonderwijs, het onderwijs aan inrichtingen tot opleiding van onderwijzers, onderwijzeressen en bc- waarschoolpersoneel, wordt uitgeoefend door; 5 hoofdinspecteurs. 59 inspecteurs waarvan één in algemeenori dienst, en 14 schoolopzieners. Het toezicht over het buitengewoon lager onderwijs wordt uitgeoefend door 1 inspec teur. Het Rijk is voor het toezicht, bedoeld in het eerste lid van artikel 1. verdeeld in vijl hoofdinspectiën. De vierde hoofdinspectie omvat dc provinciën Noord-Holland en Utrecht; de derde Hoofdinspectie Zuid-Hol land en Zeeland. De derde hoofdinspectie omvat de in spectiën Brielle, Delft, Dordrecht, Gorin- chem, Gouda, 's Gravenhage, Leiden, Rotier- dam, Schiedam, Goes, Middelburg en Neuzen. De vierde hoofdinspectie omvat de n- spectiën; Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Helder, Hilversum, lloorn, Zaandam, Amersfoort, Kreukelen en Utrecht Tot hoofdinspecteur van hef L. O. in de vierde hoofdinspectie, is bevorderd de heer K. Brants, thans inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden. De inspectie Leiden omvat de gemeenten Alkmade, Hillegom, Katwijk, Leiden, Leider dorp, Lissc, Noordwijk. Noordwijkerhout. Oegstgeest.Fijnsburg, Sassenheim, Valken burg, Voorhout, Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude. De inspectie Alkmaar omvat: Alkmaar, Akersloot, Bergen, Broek op Langendijk, Castricum, Egmond aan Zee. Egmond-Binnen, Graft, Heilo, Hensbroek, Heemskerk, Heer Hugowaard, Jisp, Krommenie, Limmen, Ob- dam, Oterlcck, Oudkarspel, Oitdorp, St. Pancras, De Rijp, Noord-Scharwoudc, Zuid- Scharwoude, Noord- en Zuid-Schcrmer, Schermerhorn, Schoorl, Uitgeest, Ursum, Warmenbuizen, Wijk aan Zee cn Duin, Wor- mer cn Wormerveer. De inspectie Haarlem omvat: Bennebroek, Blocmendaal, Haarlem, Haarlemmerlicdc c.a., Haarlemmermeer, Heemstede, Schoten, Spaarndam en Zandvoort. De inspectie Hoorn omvat: Abbekerk, Andijk, Avenhorn, Bëèmster, Beets, Berk hout, Bloker, Bovenkarspel, Edam, Enkhui zen, Grootebroek, Hoogkarspel, Hoorn, II- pendam, Kwadijk, Katwoude, Marken, Me- demblik, Middelie, Midwoud, Monnikendam, Nibbixwoud, Opperdoes, Oudendijk, Oost huizen, Purmerend, Schellinkhout, Span broek, Sybekarspel, Twisk, Urk, Venhuizen. Warder, Wervershoef, Westwoud, Wognum, Wijdenes, Wijdewormer en Zwaag. Zooals wij reeds berichtten, zijn bevorderd tot inspecteur van het L. O. de schoolopzie ners G. H. Weustink in dc inspectie Haar lem, en H. B. F. Westerovcr van Meetercn in de inspectie Hoorn, terwijl aan de school opzieners A. G. Boes en Ph. E. Bredce, schoolopzieners van hel L. O. in de inspectie Haarlem .wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn en waardoor hunne werkzaamheden overbodig zijn geworden, onder dankbetui ging voor de bewezen diensten, eervol ont slag is verleend. Men moet toch respect hebben voor den ambtenaar of dc ambtenaren, aan wie de uitvoering is opgedragen van de nieuwe rij- wiclbelasting. Je zoudl zoo zeggen, dat een ambtenaar, die zulk een taak krijgt, zich allereerst de vraag stelt, op welke wijze hij zal voor komen, dat een belasting zal worden ont doken. En wie zulk een vraag ook maar even stelt, zal toch nimmer een wijze van uitvoering kiezen, zooals nu wordt toegepast. Op de allereerste plaats is het voor iemand, die maar even in zijn werktuigen zit, absoluut geen kunst de rijwielplaatjes na te maken, en zoo is het niet te ver wonderen, dat, naar reeds wordt gemeld, in Amsterdam een uitgebreide partij belas tingplaatjes, welke waren nagemaakt, in be slag genomen zijn. De plaatjes moeten door niets va'n de origineele zijn te onderscheiden. Het schijnt zelfs, dat de namaker veel kanr heeft meer goede plaatjes af te leveren, waar er bij het Rijk doorloopen, die zeer slordig zijn afgewerkt. De namaak-plaatjes worden verkrijgbaar gesteld voor den ci- vielen prijs van 50 cent per exemplaar en wat dit voor schade beteekent voor het Rijk, dat rekent op 3 per fiets en dus per plaatje, behoeft niet te worden uitgeteld. Kon het trouwens ook anders bij zoo'n regeling? De vindingrijkheid van den ambtenaar, die deze regeling uitdacht of goedkeurde, wordt slechts geëvenaard door de schitterende wijze, waarop onze Post-chèquc- en Giro dienst in de war is gestuurd. En nu zegge men niet, dat men dan maar geld rnoet betalen om genoegzaam bekwame ambté' naren aan te stellen, die wat beters kunner uitdenken, want de huidige regeling van de rijwielbelasting is zóó slecht, dat de jongste schrijver op een der Departementen er een zeer onvoldoende voor zou moeten hebban, indien hij dat fraais had uitgedacht. "aEn dat, waar een betere regeling en voor het Rijk voordeeliger regeling, zou zijn te treffen geweest. Immers in België beeft men al jaren prac tijk van rijwielbelasting. Men gaat in België zien, hoe ze daar den Postcheque- en Girodienst hebben ingericht, men had daar ook even naar de rijwiel- belasting kunnen informceren. Om maar iets te noemen: de plaatjes zijn daar genummerd en de betalingen worder geregistreerd, zoodat niet alleen fraude zeei spoedig ontdekt kan worden, maar ook be kend is, wie zijn belasting voldaan heeft en diefstallen ook gemakkelijk kunnen worden opgespoord. Een volgend jaar misschien? Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Vooruit. OPGAVE VAN; J. J. WEBER ZOON Outlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haariem. Medegedeeld door hel Ned. Kon Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen xan 30 Juli Hoogste barometerstand 759.3 m.M. te Haparanta. Laagste barometerstand 750,2 m. M. te Dresden. Verwachting van den avond van 30 tof den avond van 31 Juli: Aanvankeliikzwakke tot matige zuidelij ke lot westelijke wind. meest half tot zwaarbewolkt, aanvankelijk weinig oi geer neerslag, zelfde temperatuur. Rustige zitting. Vanmorgen was het weer als gewoonlijk een rustige zitting. Eenige overtredingen van de arbeidswet, eenige mclkvervalschin- gen waarvoor boeten van j 15 werden op gelegd cn verder zoo het gewone, voor den toeschouwer weinig interessante programma, Een paar motorrijders, die met snelheden van 50 K.M, gereden hadden kregen een boete van 20, cn een heer, die mei een kaartje derde klasse in de tweede klasse had gereisd, kreeg ƒ4. Verder stond terecht G. v. L. uit Schoten, die in Juni op den Zeeweg als bestuurder van een auto een wielrijdstcr had aangere den, waardoor deze een ernstige schouder- ontwrichting opliep en eenigen tijd verpleegd moest worden in het ziekenhuis. Bekl. had met een snelheid van 55 a 60 K.M. gereden volgens getuigen. Hij zelf beweerde niet sneller dan 30 K.M. gereden te hebben. Het O.M. eischte 100 subs. 10 dagen. Het vonnis luidde 80 subs. 10 dagen. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP Deze wedstrijden werden gisteravond ia het clublokaal "an ..St. Bavo" aan den Heerenweg voortgezet. De uitslagen zijn: W. N. StuifbergenTh. A. Kok x-x; H. Meure L. Tunnurmans 20; J. J. v. d. LooJ J. v. d. Zwan xx; Th. SchoutenN. R. v, d. Berg x--x; P- G. v. EngelenE. Stol- voort xx. De met x gemerkte partijen zullen op een nader te bepalen datum worden uitge speeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1