"I DE HELDEN DER REVOLUTIE. DE SPAARNEBANK GEN Aan ome Lezers De brand bij "de Dutch Film - Company. BURGERLIJKE STAND. UIT DEN OMTREK NOORDWIJK. v. k. Wisselkoersen en Koersen van Bankpapier. moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt m N9SUWE I HAARL. 1 COURANT HEEMSTEDE. SANTPOORT. BEVERWIJK. NOQRDWIJKERHOUT, HAARLEMMERMEER. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT! EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR KROMMENIE. WOERDEN. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haasiemsche Courant LAATSTE NIEUWS De Fransche houding ter Londensche conferentie, Oceaan-vlucht. De Britsche handel en industrie Het einde der revolutie in Brazilië Nieuw Zweedsch Radio-station, Nieuwe overstrooming in China. Luchtvaart-conferentie te Gothenburg. Economische toestand in Duitschland. Ontrouw oud-kassier gearres teerd. Naar aanleiding van den brand, die onlangs in dc fabriek van de Dutch Film Company heeft gewoed, heeft het wekblad .Kunst en Amusement een onderhoud gehad net den directeur der company, den heer Theo "renkel Bouwmeester. Hieraan ontleenen wij het volgende: De schade was aanzienlijk. Hoewel de brand tot de beide bovenverdiepingen bleef beperkt, brandden toch deze beide, onder de daken gelegen, bovenverdiepingen geheel uit en werd in de benedenverdiepingen veel waterschade aangericht. De heer Vermeulen, die brandwonden kreeg aan handen en armen, doordien hij het negatief van de pas gemaakte film „Cirque Hollardais" wilde redden, maak te het vrij goed. en deze film en eenige andere films verbrandden en.... waren niet verzekerd. Daar alle berichten in alle nieuwsbladen gelijkluidend waren, hebben wij den direc teur. den heer Theo Frenkel Bouwmeester, om inlichtingen gevraagd. Hoe is het mogelijk, vroegen wij, dat cr brand ontstaat van een film, „doordien de zon in het brandpunt van de lens van een film-apparaat schijnt?" Wij willen er op wijzen, dat deze reden u erd opgegeven door het personeel der film fabriek. Onmiddellijk echter hebben wij cr de politic op gewezen, dat deze oorzaak onmogelijk was, daar op het oogenblik van den brand, plm. 12 uur zonnetijd, de lens zich :n het midden der kamer bevond, terwijl t alleen mogelijk geweest was, wanneer de lens zich vlak bij het raam in verticalen stand had bevonden. Red.) Onzin, natuurlijk!.... antwoordde de heer Frenkel met overtuiging. Dat kan onmo gelijk. De brandweer heeft tot op vandaag nog niet uitgemaakt wat de werkelijke oor zaak was, maar vrij zeker schijnt het dat er kortsluiting is ontstaan, want op een zeker moment stonden er plotseling twee kleine filmpjes in brand. Waart gij in de fabriek? Ik was juist gaan koffiedrinken... Toen ik op het Spaarne kwam, zag ik brand. Ik dacht dadelijk: „dat is bij mijn buurman." Maar al nader en nader komende, en toen ik een brandweerman op me af zag komen, kwam ik tot de conclusie dat het mijn fabriek was.... Ik dacht dat ik door den grond ging.... Waart ge zoo geschrokken.,..? -7 Dat kunt ge denken. Wij waren net bezig aan onze nieuwe film „Cirque Hollan dais Denk eens aan: drie maanden heb ik er aan gewerkt.... En het negatief ver brand. c Waarom lag het negatief in de safe? Omdat wij er meé bezig waren. Wij waren juist aan de laatste akte. Ik zette de titels in, tusschen de scènes, en ik was even naar huis gegaan.... Vermeulen had het zoo iang van me overgenomen.... Die plakte de titels er tusschen.... Hij was daar aan het werk.... Naast en om en achter hem lagen de stukken, positief en negatief.Want dat gaat zóó:.... ik kijk bijvoorbeeld een stuk positief, en ik zie bij voorbeeld dat het te donker is, dan gaat direct stuk zoo-en- zoo naar beneden, naar de afdrukkamer, en dan wordt er een nieuw stuk overgedrukt, lichter natuurlijk.... Of een scène bevalt me niet, die ik eerst tusschen twee andere scènes had bepaaldDan zeg ik: geef me nogeens het eerste, of geef me nogeens het derde bedrijf aan, en dan zie ik of ik die scène daar kan plaatsen, of dat ik een brok, dat ik eerst in het derde, of in het vierde of in het vijfde bedrijf had geplaatst, in het zesde zou moeten inzetten. En zoo voort.... Daarvoor heb ik de stukken positief en negatief om me heen liggen, en daarom: zoo lang die dingen in bewerking zijn, liggen ze in de fabriek. Wanneer gaat zoo'n negatief dan in dc safe? Alleen 's avonds en 's nachts, als er niet aan gewerkt wordt, en.... als de film heclemaal af is. De negatieven en de posi tieven van de andete films liggen al lang ook opgeborgan. Dus van de oudere films is niets ver brand? Neen, gelukkig niet. Die lagen alle achter slot en grendel, en die zijn allemaal intact. En was de boel verzekerd? Gedeeltelijk. Ik heb met den admi- nistratieven romslomp wel niets te maken, en in den regel weet ik niet wat wèl en wat niet verzekerd is, want dat is een kwestie, die de administratie aangaat,.... en ik ben alléén aangesteld voor de artis tieke werkzaamhedenvoor de regie,... maar toevallig heb ik gehoord, dat „Cirque Hollandais" niet verzekerd was, en dus is dat een strop voor de onderneming. Hoe groot is de schade? Ik schat de waarde van „Cirque Hol landais" op 22.000 gulden. Dat heeft de film 'en minste gekost. En is er niets van gered? Niets! En hóe is de toestand van den heer Vermeulen? Met dien armen jongen heb ik te doen, Niet alleen, dat zijn handen en armen ver brand zijn, maar ook de shock heeft leelijk op hem ingewerkt. Zijn zenuwen hebben het de eerste dagen erg te verantwoorden gehad, en de vorige week had hij een paar dagen koorts. Gelukkig gaat het hem nu wat beter. En wat zegt onze groote Louis Bouw meester, die er de hoofdrol in had? Ja, wat zal die zeggen?.... Wij maken de film natuurlijk weer opnieuw. En Oom Louis is klaar om te beginnen.... Wanneer, denkt ge?? Onmiddellijk!Alles is alweer ge reed. De toestellen staan al kaar, en dc film zit er al weer in. Dc artiesten zijn ge waarschuwd en sommige hebben alweer contract geteekend.Natuurlijk moeten verscheidenen weer opnieuw worden be taald En wanneer denkt ge weer gereed te zijn? Binnen drie maanden. Er behoeft na tuurlijk nu minder gerepeteerd te worden, en alles zal weer vlugger gaan. Worden nog andere films gemaakt? We wilden wèl een nieuwe film begin nen; maar nu maken we eerst „Cipque Hol landais weer afIk hoop, dat die tweede opname net zoo goed zal worden als dc eerste, want die was, ook fotografisch, zeer,, geslaagd. Ondertrouwd: 30 Juli: W. v. Deventer en ft. M. Handgraaf. J. H. Kist en G. dc Ruiter. W. R. Giesberts en J. M. Hang jas. M. J. v. d. Berge en M. Zonneveld. G. M. Damen en A. Griffioen. J H. Koen en M. G. E. Bekker. J. M. van Wooning en E. Hazen. A. P. v. Berloo en H. C. Roest. A. Souverein en R. v. d. Meulen. L. W. Th. Coene en J M. Pastor. Getrouwd; 30 Juli: W. G. J. Janse en E. C. Koevoets. J. Diji cn C. A. Kastercum. G. Hadders en L. Meenering. J. Hop man en C. M. Beekman. G. Schouten en G. Vugts. H. Zegstroo en E. Kolk. C. J. F. Deen en A. E. de Zwart. C. de Jong en C. Kraaijveld. Geboren: 28 Juli: J. KroonPeters, d. C. H. KühneMarée, d. A. M. Reintjens Alting Siberg, d. G. v. EldenBoo gaard, d. 29 Juli: M. L. H. HoutLam- mertsma, z. A. KuikLamboo, z. Overleden: 29 'Juli: M. J. W. v. d. Bo. gaardtTijssen, 52 j., Garcnkokerskade C. de Gelder. 26 j., v. Zeggelenstraat. Overbrengen van het stoffelijk overschot van dc op de algemeene begraafplaats rus tende twee Noordwijksche Pastoors, de Zeer Eerw. H.H Godefridus Joannes Strengers en Henricus Joannes Sonjce Maandag zijn dc overblijfselen van bo vengenoemde pastoors met toestemming van het gemeentebestuur, door Pastoor Borsboom opgegraven om in het Priester graf opliet R. K. Kerkhof te worden bijge zet. Lange jaren rusten deze twee geeste lijken reeds in de schaduw der duinen om tenslotte toch gevoerd te worden naar het gezamenlijk priestergraf; daardoor verhoo- gend den eerbied voor het stoffelijk omhul sel van den dienaar en gezalfde des Hee- ren. Pastoor Strengers, die reeds 87 jaar gele den begraven werd, zal voor het nog leven de geslacht vrijwel onbekend zijn, doch pastoor Sonjee, die ook weliswaar 63 jaar geleden aan de schoot der aarde werd toe vertrouwd, zullen de ouden van dagen zich nog wel herinneren. Pastoor Strengers stond in deze parochie van 1827 tot 1837. Door pastoor Strengers. die de eerste 8 jaren het kerkje in de Kerkstraat bedien de (waar tegenwoordig P. Vink Z. woont) begon in 1834 de nieuwe kerk te bouwen (nu het oude gedeelte van onze kerk), die 25 Aug. 1835 werd geconsacreerd door Z. D. H. den Bisschop van Curium, Hij over leed 16 Dec. 1837. Hierna kwam pastoor Schokking van 1838 tot 1843, die te Leiden gestorven is. Van 1844 tot 1845 stond hier pastoor Joannes Brinkman, die slechts een jaar in functie was. Dan kw^m pastoor Henricus. Joannes Sonjee van 1845 tot 1861. Hij overleed 29 December 1861 en werd op de Alg. Begraafplaats ter aarde besteld. Hierna hadden wc pastoor Meyer van 1862 tot 1880. die te Soest gestorven is. De drie daarop volgende pastoors zijn begraven in het priestergraf op het nieuwe kerkhof. Pastoor Joannes Josephus v. d. Horst was hier van 1880 tot 1889. Het nieuwe kerkhof werd door hem in 1888 aangelegd, wat voor dien tijd een pronk stuk moet geweest zijn. Toen het kerkhof goed en wel klaar was, stierf hij, en was dc eerste priester, die in het nieuwe priester graf begraven werd. Van 1889 tot 1890 stond pastoor Antonïus Jacobus van Hou ten hier en werd na anderhalf jaar even eens begraven in het priestergraf. Pastoor Godefridus Gabriël Honing was het ver gund iets langer de geestelijke verzorging van Noordwijk te behartigen, n.l. van 1890 tot 1904. Door het overbrengen van overblijselen van de twee pastoors zullen dc priesters, die van 1827 af dc geestelijke zorg over de parochie Noordwijk hebben uitgeoefend en hier gestorven zijn, in één priestergraf zijn ondergebracht. Van de graven, die nu nog op de Alg. be- graaplaats open komen en waarop het kerkbestuur ten eeuwige dage recht bad, heeft het kerkbestuur afstand gedaan. Te gelegener tijd hopen we een en an der over de Kerk te zeggen; wanneer we weten, dat in 1821 reeds bouwplannen gemaakt waren en ons oude kerkhofgedeel- tc pas in 1834 werd ingewijd, begrijpen we de moeilijkheden, die hiertusschen moeten geweest zijn. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: prijshoudend. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 454 Nederland 1917 1% N.-L 1921 A HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resr- dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Scrbadjadi Silau Wal Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anacon?- Wabash Conm. Maxwell 30 JULI 933/4 933/4 9S1/.J 991 4 841/2 841/, 1021/ie 1021/g 73/4 75 751/2 62 62 1441/, 144 118 118 122 123 138 138 721/4 701/2 221/2 221/2 502 503 3491/a 349 471/Ö 471/2 1621/2 1623/4 128 1281/, 1223,16 123 122io/16 1231/2 91 133 152 334 335 IG8I/0 108 IOI/4 101/8 lo9 161 159.50 160 17 1081/4 I093/4 362 365 321 326 3 11/2 305 139 139 1791/2 fc9 89 1151/2 117 311 313 7è3/8 70 l S3/e 1483/4 791/4 I6I/2 47/16 brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.621/ f (.621/? PARIJS 13.20 13.15 BRUSSEL 11.95 11.90 WEENEN i .361/2 0.37 LONDEN 11.511 11.51 STOCKHOLM, j 69.55 69.75 KOPENHAGEN. 42.30 42.30 CHR1STIAN1A 36.50 3 60 BAZEL 48.25 48.40 NEW-YORK 2.6U/2 2.617/ g ROME 11.40 11.35 GEMEENTERAAD. Gisteravond vergaderde te acht uur de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester J. P. W. van Doorn. Als punt 1 vermeldt de agenda: Vaststelling notulen vorige vergadering. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Aan de orde is punt 2 der agenda: Ingekomen stukken en mededeclingen. De gemeentebegrooting moet worden ver anderd. Aldus besloten. De overige stukken, voornamelijk adres sen, worden volgens voorstel van B. en W. aangehouden of voor kennisgeving aangeno men. Aan de orde is punt 3. Wijziging Bouw- en Woning verordening. B. en W, stellen den Raad voor eenige wijzigingen te brengen in de verordeningen, in verband met de gewijzigde bepalingen van de Woningwet. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Aan de orde is punt 4 der agenda: Verlenging termijn ontruiming onbewoonverklaarde woningen. B. en W. stellen den raad voor den ter mijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Raadhuisstraat met 6 maanden te verlengen De heer JORRITSMA acht verbetering dringend noodig. De heer v, d. ERF begrijpt niet, dat de Gezondheidscommissie hier gunstig kan ad- visceren. De VOORZITTER wijst er op, dat het hier slechts om verlenging gaat. De verlenging wordt dan zonder stem ming toegestaan. Aan de orde is punt 5 der agenda: Bebouwing westzijde Valken burgerstraat. B. en W, stellen den Raad voor den hee- ren Sleenmer en de Lange toe te staan, dat de termijn van bebouwing van negen percee- len aan de Valkenburgerstraat wordt ver lengd tot 1 Mei 1926. Eenige leden stellen vragen. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Aan de orde is punt 6: Veranderingen Pijislaan. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Overgegaan wordt tot punt 7: Regeling omtrent stichting en beheer van woningen. B. en W. stellen den Raad eenige voor waarden en bepalingen voor, waaraan toe komstige bouwvereenigingen zich zullen hebben te houden. De heer JORRITSMA hoopt, dat ook voor de arbeiders eens een aardiger type van wo ningen zal worden gemaakt. De heer v. d. ERF vreest, dat de voorge stelde bepalingen een leger ambtenaren zul len noodig maken. De VOORZITTER antwoordt den heer Jorritsma," dat de door hem bedoelde ver beteringen groote kosten met zich zullen brengen, welke dan weer op de huren moe ten worden verhaald. Spr. meent, dat de heer v, d. Erf niet be hoeft te vreezen voor bureaucratie, Het gaat niet om gcmeentebemoeiïngen. De verceni- ging heeft dit zelf voorgesteld. Dc heer v. UNEN vreest, dat het voor de gemeente een „strop" zal worden. De heer JORRITSMA meent, dat de toe stand van te kleine woningen nu lang ge. noeg heeft geduurd. Aan de heer v. Uncn antwoordde spr., dat de gemeente tegenover de bewoners niet ie veel moet staan als koopman. De heer v. d. ERF is het heelemaal niet met den heer v. Unen eens, dat de gemeente op den verkeerden weg is. Integendeel. Al is het met een klein financieel nadeel, moet de gemeente toch wat doen voor de verbe tering der woningen. Het verwondert den heer v, UNEN, dat de aannemers nu zoo praten, terwijl ze in de praktijk zulk een heel andere houding er op na houden. Spr. acht het een groot bezwaar, dal de huishuur ook wordt berekend naar het in komen der kinderen. De heer v. d. ERF meent, wanneer de gemeente er geld bijlegt, dat de huren zoo hoog mogelijk moeten zijn. Is dit echter niet zoo, dan vindt spr. de regeling niet goed. Spr. zag liever een zeker percentage vast gesteld. De VOORZITTER meent, dat het maar een heel klein bedrag zal worden. De heer VAN UNEN protesteert, dat men uit een simpele vraag zooveel trekken gaat. Spr. is vóór volkshuisvesting, maar wil weten wat er dc kosten van zijn. De heer TROMP stelt voor, art. 13 aan te houden tot een volgende vergadering. In stemming gebracht, wordt het voorstel- Tromp verworpen met 75 stemmen. Voorstel 1 wordt zonder stemming aan genomen. 2 eveneens. Aan de orde is dan punt 8 der agenda. Verhuur grond. B. en W. vragen den raad machtiging den heer A. Winter voor tien jaren, ingaande 1 Januari 1926, verlenging toe te kunnen staan voor de huur van een stuk grond. Zonder stemming of discussie aangeno men. Overgegaan wordt tot punt 9 der agenda. Verkoop terreinen grondbedrijf. B. en W. stellen den raad voor zijn goed keuring te hechten aan het voorstel om aan den heer Van der Pol een perceel grond te verkoopen van het grondbedrijf. De heer JORRITSMA vindt, dat de prijs tc laag is gesteld. De VOORZITTER heeft ook liever hooge prijzen. Het is de vraag echter, of men er meer voor krijgt. De heer JORRITSMA meent, dat op den^ duur Valkenburg wel wat kostbaar wordt. Men kan beter profiteeren van de „koppig heid" der exploitanten. Zonder stemming wordt het voorstel goed gekeurd met aanteekening van den heer Jorritsma (tegen). Aan de orde is punt 10: Benoeming onderwijzer O. L. S. B. en W- stellen den raad voor een onder wijzer te benoemen voor de openbare lagere school. De voordracht luidt: 1. A. E. Donia, onder wijzer O. L. S. te Lonncker; 2. M. G. H. Bcrkenhagcr, onderwijzer bijz. neutr. school te Borne; 3. J. I. du Barck, onderwijzer O. L. S. te Zuid-Scharwoude. Er zijn 12 briefjes. Dc heer Donia wordt met algemeene stemmen gekozen. Aan de orde is punt 11: Uitloting aandcelen geldleening. Uitgeloot worden de nummers: 55, 26, 155, 84, 35, 141. 4 stuks leening 1916: Nos. 1, 4, 135, 35. Distributie-leening: Nos. 30, 87, 110, 6, 86, 132, 41, 122, 19/ 112, 24, 68, 32, 14, 137, 126, 64, 54, 39, 18, 124, 133, 21, 55, 50, 4, 136, 102. Nos.: 50, 37, 52, 53, 100, 3, 18, 15, 1. Overgegaan wordt tot de rondvraag'. De heer JORRITSMAzag gaarne een verandering in de beerputtenreiniging in de Geweerstraat. Dat gaat daar met emmers door de huizen heen. Er wordt aandacht toegezegd. De heer JORRITSMA zag in het verslag der Gemeente-bedrijven eigen gebruik en verlies liever niet onder een post onderge bracht. Ook de stijging met 25 pCt. voor het water tegenover verleden jaar, begrijpt spr. niet. Bij het gas is het 30 pCt. De VOORZITTER zag die vraag liever in de commissie der bedrijven. De heer TROMP heeft gelezen, dat het Gemeentebestuur van Leiden aan den werk- verschaften van verleden winter een circu laire heeft gezonden, dat er met de tegen woordige onkosten in de komenden winter zeer zeker rekening zal worden gehouden. Spr. geeft B. en W, in overweging in dien zin iets te doen. Medewerking wordt toegezegd. De heer TROMP klaagt ook over de lak- sche wijze, waarop de gemeente heeft inge grepen, na het ongeluk met de tram. Op zulke gevaarlijke plaatsen moest veel meer toezicht worden geoefend. De Wethouder verklaart den toedracht van deze zaak. Dc heer TROMP wil echter in het vervolg een betère regeling. Spr. maakt nog dc opmerking, dat ook de gaten in de Eikenhoutstraat wel wat eerder hadden kunnen worden hersteld. De raad gaat hierna over in geheime zit ting. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: G. Bouw, Pijlslaan 53, een bood- schappentasch; H. Verbruggen, Leidsche- vaartweg 205, een kruiwagen; J. Risch, Emmakade 61, Haarlem, een knoop van een damesmantel; M. N. Visser, Raadhuisstr. 23, een zilveren rokspeld; G, Wiegman, Nic. Beetsstraat 5, doosjes vreemde postzegels; P. C. de Vries, Kitiderhuissingcl 12, Haarlem, een horloge; P. Hesse, Berkenrodestraat 18, een gouden ring; J. Bluis, Poelierstraat 3, Zandvoort, een badpak, muts en handdoek; O. Keizer. Bockenrodcstraat 10, een huis sleutel; M. de Bruin, Vijfheerenstraat 11, een R,-K. gebedenboekje; Swarts, Meerweg, Bennebroek, een witte zakdoek; T. Smit, Raadhuisstraat 1, een tennisbal; J. G. Col- let, Nic, Bcetsplein 7, een gulden; S. Messe, Berkenrodestraat 18, een sigarettenkoker; Treffers, Raadhuisstraat 79, een pak rook tabak; Bureau van Politie, Boekenrodestr. 9, een huissleutel. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het examen fraaie handwerken mej. E. C. M. P. Wijntjes, alhier. Bedreiging tegen het leven. Het noor delijk deel van Santpoort werd gisteravond in opschudding gebracht door een alhier bekend individu, dat in beschonken toe stand met een geladen revolver op den openbaren weg rondliep, met het doel, den rijksarbcider, tevens onbezoldigd rijks veldwachter, H. Duyn, te dooden. Het duurde langen tijd alvorens politic kwam opdagen, die de revolver in beslag nam en verbaal opmaakte. Tot laat in den avond bleef het rumoerig in de omgeving van zijn woonplaats. Bloemententoonstelling. Waarschijnlijk zal ook dit jaar, en dan in de maand Sep tember, weer een bloemententoonstelling gehouden worden in het veilinggebouw „Centrum". Vingers afgesneden. Zekere v. W. kwam op de Beverwijksche Conservenfa- briek met zijn hand tusschen een machine, waardoor hem twee vingers werdtn afge sneden en twee andere zwaar werden ge kwetst. HET AFSCHEID VAN DEN HEER J. J. B. LAYENDECKER. Ten huize van den burgemeester, jhr. van Panhuys. werd de heer J. J. B. Layendec- ker, sinds 22 jaren rijksontvanger alhier, en die wegens zijn benoeming te Haarlem, vertrekt, gehuldigd voor de wijze, waarop hij iji dien tijd de belangen der gemeenschap had gediend. Toen de heer Layendecker met zijne fa milie was binnengetreden, wenschte de burgemeester namens allen, aanwezigen zoowel als niet-aanwezigen, te getuigen van de waardeering en "de hoogachting, die de ontvanger zich tijdens zijn loopbaan in Noordwijk had verworven. Spr. wenschte de maatschappij geluk met zoo correcte helpers, als de heengaande heer Layendecker. Als stoffelijk aandenken bood spr. een schrijfbureau aan met een album, waarin de namen der gevers. De heer Layendecker was zeer getroffen en nam van ieder persoonlijk afscheid. Rectificatie. De berichten omtrent de geitenkeuring, Oranjevereeniging en Aan- biddingsfecst, waren gisteren abusievelijk onder Noordwijk geplaatst, terwijl zij on der Noordwijkerhoul thuis hoorden. Het conflict bij de Amsterdamsche Water leiding- Door den Ned. R. K. Bouwvakar beidersbond; de Alg. Ned. Bouwvakarbei- dersbosd; de Gemengde Vakverceniging Halfweg en de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland, is dc vol gende circulaire verspreid onder de arbei ders in Haarlemmermeer en omliggende dorpen: Het zal u niet onbekend zijn dat aan de werken voor dc waterleiding, aangenomen door den heer Lindenberg, reeds iang een conflict is. Dc oorzaak van dit conflict willen wij u mededeelen. De heer Lindenberg, aannemer dier wer ken voor de waterleiding, wil den arbeid der arbeiders beloonen met een uurloon van vijf en veertig centen, terwijl het loon voor dat werk volgens het landelijk con tract voor de bouwbedrijven, twee en zestig centen per uur is .Hij betaalt dus maar even zeventien centen onder het gangbare loon. Evenzoo is het met den werktijd. Dc gewone arbeid is per dag acht en een half uur, doch de heer Lindenberg wil tien uur laten werken, dus anderhalf uur langer. Arbeiders, gij kunt begrijpen, dat wij niet tertig willen naar den slaventijd, door zoo lang mogelijk te werken, voor een zoo laag mogelijk loon, en aldus al hetgeen wat door strijd is verkregen, zoo maar te niet tc doei. Gc kunt weten wat het zeggen wil, om zoodoende niet alleen het huiselijk leven te verslechteren, maar trots ge werkt. toch vrouw i/n kinderen ziet achteruit gaan. De werklieden, werkzaam bij den heer Lindenberg, verlangen den gangbaren toe stand tc handhaven betreffende loon en arbeidstijd. Maar Lindenberg wilde hier van niets weten. De arbeiders konden met zijn voorstellen geen genoegen nemen en hebben daarom de staking als middel te baat genomen, om hun eischen te handha ven. Deze staking duurt nu reeds elf weken en u zult het inet ons eens zijn. dat dit niet voor de aardigheid gebeurt. De omstandig heden hebben ons daartoe gedwongen. Ons verzoek is nu aan u arbeiders, ons niet te bemoeilijken in onzen strijd cn U niet te laten gebruiken als werkwillige om daardoor ons goed recht te niet te doen. Wij hebben vernomen, dat de heer Lin denberg bezig is arbeiders te krijgen om zijn werk te doen, door alle mogelijke be loften. Enkelen hebben zich daarvoor reeds geleend, en wij roepen nu uwe me dewerking in om deze menschen van dit schandelijke werk terug tc brengen. Daarvoor roepen wij uw hulp in, want bedenkt wel: hun strijd is uw strijd, hun levenspeil is uw levenspeil, hun verslech teringen zijn ook uw verslechteringen! Daarom, niemand melde zich aan bij den heer Lindenberg, maar hclpe mee, dat de stakers datgene krijgen waarop ze recht hebben en dat is, dat ze niet dc slechte arbeidsvoorwaarden behoeven te accep teeren. Toont u solidair met uw mede arbeiders! Personalia. Tc 's-Gravenhagc slaagde voor het examen nijverheidsonderwijs akte N.c. dc heer A. de Jong, alhier. WOERDEN, 30 Juli. Kaasmarkt. Aan voer 432 partijen. Eerste kwaliteit 58 61; tweede kwaliteit 5256; met Rijks- merk 5464; handel matig. Onder dc meest opmerkelijke en droevige verschijnselen van het herfsttij, waarin dc niet-christelijke beschaving verkeert, be hoort de overdreven ophemeling van valschc wijsgeeren, volksmenners en eigenlijke mis dadigers der menschheid, die hun talenten hebben misbruikt. Onlangs hebben wij bij de terugvinding van Voltaire's hart weer een voorbeeld ervan gezien, hoe lage mannen en vrijdenkers dien voorbereider der Fransche revolutie hebben gevierd. Is het anders met de dwaze vereering van Jean Jacques Rousseau, Multatuli en Lenin, waarvan her haaldelijk de noodlottige gevolgtrekkingen zijn aangetoond? In de' jongste aflevering van het tijdschrift eener niet onbelangrijke groep vrijzinnige jongeren, „De Stem, plaatst dc Russische schrijver Maxim. Gorki weer zulk een bui tensporig opstel over den onlangs gestorven leider der Russische revolutie Lenin. Ook Vjorki, die een verwarde wijsgecrige roman schrijver is, mist de onderscheiding der gees ten zoodat hij de werkelijke innerlijke groot- neid van een Heilige of een harmonieus ge- vorm christelijk genie niet onderscheiden kan van den verwarden, onevenwichtigen aarts- revolutionnair, voor wien hij zooveel wie rook brandt. Ziehier hoe hij Lenin karakte riseert: „Voor mij persoonlijk is Lenin niet alleen een wonderlijk volmaakte incarnatie van een wil, gericht op een doel, dat niemand vóór hem waagde tc beoogen; voor mij is hij een van die wonderbaarlijke persoonlijkheden, een van die geheimzinnige, sprookjesachtige en onverwachte figuren in de Russische ge schiedenis, geniale wils-menschen, zooals voor hem Peter de Groote, Michael Lormo- nosov Tolstoi en anderen van dat kaliber, ik geloof, dat zulke menschen alleen moge- lijk zijn in Rusland, waarvan dc geschiedenis mij telkens weer doet denken aan Sodoma en (jomorrha. Lenin is voor mij de held uit een legende, een man, die zich het brandende hart uit de borst rukte om met de vlam ervan het pad te verlichten, dat uit den chaos der werke lijkheid voert, weg uit het bloedige moeras eencr bedorven „staatkunde." Het is moelijk een beeld van hem te schet sen; Lenin is in zijn woprden, zooals een viscn in zijn schubben. Hij was eenvoudig en rechtuit als al wat hij ooit uitte. Zijn heroïs me mist bijna geheel uiterlijke schittering, zijn heroïsme is het bescheiden, ascetische martelaarschap, zoo zeldzaam in Rusland van een eerlijken Russischen rcvolutionnair uit den kring van het intellect, die oprecht gelooft in de mogelijkheid van gerechtig heid op aarde; het heroïsme van een man, die al de vreugden dezer wereld geofferd heeft voor de zware taak, geluk voor allen te veroveren. _ce" avond in Moskou, in de woning van i eschkova, zeidc Lenin, terwijl wij luisterden naar een Sonate van Beetho ven, door I. Dobroven gespeeld: „Voor mij gaat cr niets boven het „Appassionata", ik zou er lederen dag naar kunnen luis teren. t Is wonderbaarlijke, bovenaard- schc muziek. Als ik ze hoor spelen, denk ik altijd met een misschien wel wat naievcn en kinderlijken trots: „Wat kun- jCn menschen toch voor wonderen doen! En glimlachend, met halfgesloten oogen voegde hij er schertsend aan toe; „Maar ik kan niet te dikwijls naar mu ziek luisteren, het maakt me sentimenteel, wekt liet verlangen, allerlei bekoorlijke' nonsens te vertellen en de menschen tc streelen, die zulke schoonheid kunnen f oppen, al leven ze ook in een smerige hel. Maar op het oogenblik kun je je de weelde niet veroorloven, de menschen te streden; zij zouden je hand afbijten, je moet ze ranselen, ranselen zonder ge nade ofschoon onze idealen aan alle menschen gepleegd geweld uitsluiten. Hmhmde karwei is niet gemakke lijk. Geheel de bovenstaande karakteristiek van den man, die aan het arme geteister de Rusland zooveel bloed en tranen, zoo veel moorden en misdaden heeft gekost, is zoo vervolgt „N. Nederland" en' voorbeeld van dc sentimentaliteit, waar mee in den herfst der wereldlijke bescha ving haar meest beroemde schrijvers de monsterachtigheden van den mcnschelijken geest goedpraten. Evenals Rousseau, Voltaire, Robespierre, Danton, Murat en andere volksmislciders, die een vloek zijn geworden voor de menschheid aan de keerpunt van haar geschiedenis, was ook Lenin een wel groot- begaafde, maar onevenwichtige, door val- sche leerstelingen en driften voortge dreven geest, wiens innerlijk verward leven duizenden anderen heeft verward en ongelukkig gemaakt. Dat hij van een be paalde soort muziek hield en heroïsche be vliegingen had, kan voor zijn verbcel. dings- en gevoelsleven pleiten, maar dat hij dit gevoel en deze verbeelding niet in bedwang hield en harmonieus ordende in het gareel van verstand en eenvoudige deugd, maakt hem schuldig aan al d< schrikkelijke gevolgen welke aan de uit barsting van zijn vulkanische krachten te wijten zijn. De helden der revolutie zijn geen war» helden. Zij hebben hun hoogmoed, hui fantastische erupties van egoïstische held heftigheid, hun verblinding van wil, hui enghartige insluiting van gedachten, hui eigenwijsheid en eigengerechtigdheid, hun hartstochten en semtimenteele liefheb berijen, hun volksgunsten en gekamerdc bij zitten. Dc ware held is dc deemoedige stille offeraar, die niet andere, maar zich. zelf slachtoffert uit liefde voor God en de evennaaste. I PARIJS, 30 Juli. De correspondent vafl dc Matin te Londen meldt, dat het nieuwe Fransche voorstel, niet alleen de kwestie van het in gebreke blijven van Duitschland oplost, doch bijna alle nog hangende kwes. tics. De vertegenwoordiger van de Petit Pa risien te Londen zegt, dat alle delegaties ir het voorstel ten slotte een basis vinden voor een definitieve samenwerking. Dc Figaro merkt op, dat het overleveren van de kwestie van het in gebreke blijven aan arbitrage voor Frankrijk een belangrijk offer beteekent. De Oeuvre schrijft, dat Hcrriot geen op lossing aanbiedt van alle problemen, doch een pian dat geschikt is de samenwerking der Geallieerden te verzekeren en om te gemoet te komen aan de bezwaren dei bankiers. Frankrijk heeft zijn goeden wil ge toond. GENEVE, 29 Juli, Dc Italiaansche vlie ger Socatelli is naar Rotterdam vertrokken- Hij is voornemens over den Atlantischer Oceaan naar New-York te vliegen. LONDEN, 30 Juni. Dc Britsche regee ring heeft een commissie van onderzoek in gesteld om rapport uit te brengen over den toestand en de vooruitzichten van dc Brit sche industrie en Handel, waarbij in 't bij zonder gelet moet worden op den uitvoer handel. NEW-YORK, 29 -Juli. Telegrammen uit Bucnos-Aires meldciï. dat de rebellen in 2 gedeelten uit Sao-Paulo zijn gevlucht Zij worden nu vervolgd. De rebellen begon nen zich reeds terug tc trekken uit de stad, toen de groote aanval der regeeringstroe- pen begon. Er werden veel gevangenen ge maakt. Generaal Lopez, leider der rebcller cn andere aanvoerders, ontsnapten. Majooi Corta heeft zelfmoord gepleegd, toen bicck. dat hij niet meer kon ontkomen. De gou verneur is in Sao Paulo teruggekeerd. Ver wacht wordt, dat de banken en handelshui zen hun kantoren op Aug. weer zullen openen. De revolutie heeft ongeveer 3000 slachtoffers geëischt, waarvan ongeveer 1000 burgers. STOCKHOLM, 30 Juli. Het nieuwe Zwcedsche radio-station te Grimeton op de Zwcedsche westkust, dat de directe draadlooze verbinding met Amerika zal on derhouden, begint den dienst in October. Dc 125 meter hooge masten zouden oor spronkelijk half September van het vorig jaar zijn opgericht, doch door het lang durige conflict in de ijzerindustric is dit werk vertraagd. BERLIJN, 30 Juli. Dc bladen melden een nieuwe overstroomings-catastrophc in Chi na, thans in de provincie Honau en Tsjiliê, waardoor meer dan 1000 plaatsen zijn over stroomd en twee millioen menschen dak loos zijn. Ook Tsjientin schijnt bedreigd t.e worden. De schade is buitengewoon groot. STOCKHOLM, 30 Juli. Op initiatief van de luchtvaartclub te Gothenburg, zal op 9 en 10 Augustus tc Gothenburg een lucht vaartconferentie plaats hebben ter bespre king van de ervaringen opgedaan bij de luchtvaart en het voeren van prpaganda door demonstratie. BERLIJN, 30 Juli. In dc eerste helft van Juli is in het onbezette gebied van Duitsch land het aantal ondersteunden, geheel werkloozen met 15 pCt., het aantal perso nen, dat toeslag onvangl met 12 pCt. toe genomen. ROTTERDAM, 30 Juli. De Roterdamsche politie heeft E. v. O. gearresteerd, den kas sier, die tot 31 Maart jj. in betrekking was bij de Galak Conv. milk Cy. Na dien tijd was v. O. voor eigen rekening zaken gaan drijven. De opvolger van v. bij boven genoemde firma kwam weldra tot de ont dekking, dat de boeken niet klopten. Eer onderzoek werd ingesteld waarbij bleek, da' v. O. in 1923 en in 't eerste kwartaal val 1924 door valsche boekingen zich 27.00' had toegeëigend. Toen de malversatie ei verduistering eenmaal vaststond, deed bo vengenoemde firma aangifte bij de politic, die v. O. aanhield en in bewaring stelde. Hij heeft reeds «en volledige bekentenis gelegd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2