RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Woensdag 30 Juli 1924 - De arbeid der intergeailieerde conierentie. De kansen van de Duit- sche leeniug. Onder de Radio-berichten: Het compromis-voorstel Theunis {eitelijk afgedaan. Het voorstel-Keliogg twee dagen uitgesteid. Het nieuwe Fransche voorstel in zake maatregelen bij Duitschiands eventueel in gebreke blijven. GEM. 8U1TEHL SERIGHTEK. BINNENLANDSCH NIEUWS. De nachtarbeid voor bakkers- patroons. De actie tegen de verhooging van den tabaksaccijns. E. M. Teenstra. De brand te Elden. De Forensenbelasting. De arbeidsvoorwaarden van het Amsterdamsche gemeente- personeel. De prijzen te Kevelaar. De pensioenaanvrage van onderofficieren-wachtgelders KERK EN SCHOOL. Bezoek van Kardinalen, bis schoppen en gezanten aan 's-Bosch. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD HANDEL EN NIJVERHEID. Bezoek aan Philip's gloeilampen fabrieken. LUCHTVERKEER. Vliegtuig omlaag gestort. DAGELIJKS PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand, Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef. 3620. FEUILLETON. ëen' Zooais de oorspronkelijke berichten luid den, is dan toch de plenaire zitting der Londensche conferentie Maandagmiddag doorgegaan. Onze Radio berichten brachten gisteren reeds een uitvoe rig verslag. Men heeft kennis genomen van den stand der besprekingen in de verschillende com missies en heeft den voor de onderhandelin gen verder te volgen weg vastgesteld. De Duitschers zullen tot de besprekingen wor den uitgenoodigd. Maar pas over eenige da gen, omdat eerst zal worden getracht het onderling eens te worden. Niet, zooals het Britsche departement van buitenlandsche za ken hoodig acht nadrukkelijk te verklaren, om aan Duitschland gemeenschappelijk zijn voorwaarden op te leggen, maar alleen om een gemeenschappelijke basis voor de „on derhandelingen" met de Duitschers te heb ben. Tevens zal ook de Commissies van Herstel naar Londen worden uitgenoodigd. Dat is een succes voor de Franschen, die op het standpunt staan, dat op grond van het Ver drag Van Versailles de Commissie van Her stel bij een regeling met Duitschland niet mag worden uitgeschakeld. Dit standpunt is nu aanvaard. Volgens het vredesverdrag is de Commissie van Herstel aangewezen voor het in ontvangst nemen van de betalin gen der Vergoeding en deze commissie zal dus met Duitschland dc regeling van deze betalingen hebben te treffen. Met de Com missie van Herstel die nu tijdelijk haar zetel van Parijs naar Londen zal overbren gen zal de Duitsche delegatie dus de over eenkomst inzake de uitvoering van het plan der deskundigen moeten sluiten. Maar met dc voorwaardenwaaraan de gealieerden daar- aij hebben te voldoen, mag de Commissie /an Herstel zich niet inlaten. Dat is de zaak der geallieerde regeeriugen zelf en in het bij- Zonder dan van de beide regeeringen, die zijn overgegaan tot die maatregelen, welke nu krachtens het plar: der deskundigen weer ongedaan moeten worden gemaakt. En zaak der regeering is eveneens de re- teling van dc eventuecle sancties, die bij een ,n gebreke blijven bij die uitvoering van het plan-Dawes noodig mochten zijn. Practisch heeft dit onderscheid maken tus- schen de regeeringen en de Commissie van Herstel, die ten slotte toch niets anders is dan een lichaam, samengesteld uit vertegen woordigers dier regeeringen en aan haar lastgeving onderworpen, weinig beteekenis. Maar aan het Versailler verdrag is dan toch lidus de noodige eer bewezen er. het pres tige van de Commissie van Herstel is gered. Dc Rccmeensche minister van financiën Bratianoe is te Londen aangekomen om aan cle besprekingen over de financieele quaestie deel te nemen. In de eerste commissie, die Maandag twee maal bijeenkwam, had een levendige dis cussie plaats over het voorstel van Kellogg, om de Duitsche regeering en de Commissie van Herstel uit te noodigen, elk een verte genwoordiger aan te wijzen om met de ban kiers over de Duitsche leening te onderhan delen, waarbij Kellogg wees op de groote algemeene belangen, die met het welslagen van deze leening gemoeid zijn. Het voorstel werd krachtig gesteund door Theunis, die er op aandrong, dat niets kou worden nage laten om Amerika gunstig voor de leening te stemmen. Herriot en MacDonald verklaar den echter geen beslissing te kunnen nemen zonder de quaestie in den breede met hun delegaties te hebben besproken, zoodat be sloten werd verdere behandeling van het voorstel in de commissie twee dagen uit te stellen. Gisteren confereeren de Amerikaansche en de geallieerde bankiers onder voorzit terschap van Lamont. Bij dit onderhoud zouden drie soorten van waarborgen voor de Duitsche leening ter sprake komen: lo. een algemeene garantie, die door alle landen, waarin de leening wordt geplaatst zou kun nen worden gegeven; 2o. een individueele garantie van de landen, die het recht op een zelfstandige actie wenschen te handhaven; 3o. een garantie te geven door de bankiers in zulke landen. De financieele medewerker van de „Ti mes" heeft in bankierskringen te Londen inlichtingen ingewonnen over de kansen van de Duitsche leening. Men is van oor deel, dat het vraagstuk der waarborgen hier van meer belang is dan dat der zelf standige actie van Frankrijk. Doch aan den anderen kant wordt er op gewezen, dat Frankrijks houding het welslagen der lee ning in gevaar brengt. Wel zou Duitschland uit financieel en economisch oogpunt meer crediet kunnen hebben dan Oostenrijk of Hongarije, maar het politieke risico met Duitschland is grooter dan met eenig ander land. Waarborgen zijn dus beslist noodig voor het welslagen der leening. De meenin gen loopen echter zeer uiteen over de vraag, hoe deze kunnen worden gegeven. Het is niet mogelijk, dat iedere regeering eenvou dig borg blijft voor de obligaties, die in het betrokken land worden geplaatst, want dan zou het land dat het grootste deel der leening opneemt, ook de meeste risico loo pen, Daaroni zouden internationale garan ties, zooals bij de Oostenrijksche leening, de voorkeur verdienen. Men moet er echter ook rekening mee houden, dat het publiek in Amerika niet veel voelt voor Europeesche leeningen. Amerika heeft slechts een klein gedeelte van de leeningen voor het herstel van Europa opgenomen. Van de Oostenrijksche leening kon een grooter deel in Amerika worden ge plaatst dan van de Hongaarsche, omdat de eerste gegarandeerd was, doch de leening voor Hongarije niet. Behoorlijke waarbor gen zouden Je Duitsche leening in elk geval voor Amerika veel aantrekkelijker maken en^ dit zou weer, evenals dit bij de Oosten rijksche leening het geval was, de overige inschrijvers aanmoedigen. Er is echter nog nauwelijks sprake van het deelnemen van Amerika aan de leening, zoolang de territoriale integriteit van Duitschland niet is gewaarborgd. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. De federale troepen hebben bij de ver meestering van Sao Paolo talrijke gevange nen gemaakt, maar de leiders der rebellen wisten te ontkomen. De federale troepen bombardeerden met zwaar geschut de spoor lijnen, de stationcentra en dc stellingen der rebellen, die genoopt waren te vluchten, achtervolgd door de federale troepen. Vóél de vlucht der rebellen zonden de federalen pantserwagens op de rebellen af, gevolgd door infanterie. De overwinning is in verschillende steden gevierd. Het Braziliaansch gezantschap te 's-Gra- venhage bericht, dat volgens een officieel telegram uit Rio .de Janeiro ontvangen, de opstandelingen op de vlucht zijn geslagenen en dat de stad Sao Paolo bezet is door de re- geeringstroepen. EEN BRITSCHE AANVAL OP MOSOEL? Een via Konstantinopel uit Adana ont vangen telegram meldt, dat een Britsche pa trouille een aanval deed op Mosoel. Er vielen eenige slachtoffers. De winkels en markten zijn gesloten. MIJNONGELUK. In een mijn der fa. Friedrich Thyssen te Hamborn zijn tengevolge van het breken van een lifttouw zes mijnwerkers gedood. EEN SPOORWEGONGELUK. Bij een botsing tusschen twee treinen bij Edinburg werden vier wagons in elkaar ge schoven. De tot dusver ontvangen berichten maken melding van vier dooden en 29 gewonden. POGINGEN TOT TREINDERAILLE- MENT. In de buurt van de stad Durham zijn in den tijd van een paar maanden drie pogin gen gedaan om treinen te doen derailleeren. Zaterdagmorgen is de jongste poging ge daan. De onverlaat, die zich aan deze po ging heeft schuldig gemaakt, had vroeger in den ochtend op eenige mijlen afstand van Durham vlak bij een brug een paar ijzeren stoelen, die gebruikt worden voor het vastmaken van de rails op de dwarsleg- gers, op de rails gezet. De sneltrein van Newcastle naar Londen, dien de deraille- mentspoging gold, kwam er, echter goed van af. De trein stiet wel op de stoelen, doch ontspoorde niet. De locomotief, die één stoel over een afstand van een twee honderd meter voor zich uit dreef, slingerde alleen wat heen en weer, doch toch nog met zoo'n kracht, dat de machinist achteruitsloeg en gewond werd. Een protest der arbeiders. Maandagavond is in het Volksgebouw t'e 's-Hage een openbare vergadering gehouden, uitgaande van den Alg. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf. tot bespreking van de- kwestie van den nachtarbeid voor de bak kerspatroons. Als spreker trad het eerst op de heer Goudsmit, secretaris van den bond met hei- onderwerp: de behandeling van de voorstei len Y&n minister Aalberse in den Hoogen Raad van Arbeid. Spr. laakte het ten zeer ste, dat nu aan den ondernemer de vrijheid terug wordt gegeven om 's nachts te werken. Want' is de patroon, zoo zcide hij, eenmaal tot den nachtarbeid teruggekeerd, dan duurt het niet lang meer of dc nachtarbeid zal ook voor de arbeiders weer worden ingevoerd. En daarvoor moet, zeide spreker, gewaakt worden. Gelukkig, aldus spreker, zijn er echter ook veel patroons tegen. De bedoelde vrijheid, hun door den Minister van Arbeid aangebo den, schijnt' hen niet erg aan te staan. Laten wij ons gereed houden dat, wanneer de reactie ons overvalt, de organisatie klaar staat om ons levensgeluk te verdedigen. Vervolgens sprak de Rcgeerings-afgevaar- digde tot de zittingen van het Int. Arbeids bureau te Genève, de heer E. Kupers, secre taris van het N. V. V. over het ontwerp: Dc uitspraak van het Internationaal Arbeids bureau inzake den Bakkersnachtarbeid. Spr schetste in groote lijnen de geschiedenis. De taak voor het Bureau, betoogde spr., ligt meer op het gebied van oneerlijke con currentie; volgens de werkgevers ligt dc nachtarbeid niet op het terrein van het Bu reau, daarvoor werd in Genève een uitstel van vijf jaar voorgesteld. Het' is spreker's vaste overtuiging, dat als de nachtarbeid voor patroons is afgeschaft, het ook met de vrijheid van de arbeiders gedaan is. In. de bakkerscommissic te Genève heb ben dc werkgevers het onderspit gedolven bij hun voorstellen omtrent nachtarbeid, ar beidstijd, rusttijd, enz. Spr. hoopte, dat Minister Aalberse met deze duidelijke uitspraken rekening zal hou den. Spr. verwacht dat er een algemeen pro test op zal.gaan uit de arbeiderskringen te gen deze afbrokkeling van de rechten Jer arbeiders. De voorzitter sloot dc vergadering met dankzegging aan de sprekers. De secretaris van den Anti Tabaksaccijns Bond heeft de vorige week de Brabantsehc industriecentra bezocht, om belangsteüing te wekken voor het doel van zijn Bond: in roo- kerskringen sympathie te wekken in den strijd legen de dreigende verhooging van de belasting op sigaren tot 15 pCt. De onderhandelingen over door de fabri kanten aan den Bond te verlccncn steun zijn daartoe geopend. Dc heer E. M. Teenstra, oud-vrijz. dcm. lid der Tweede Kamer, is toegetreden tot den Vrijheidsbond, zoo wordt uit Den Haag be richt. Naar aanleiding van de vragen van het Kamerlid Bulten over den brand in dc boer derij van den heer Joh. Lanrers t'c Elden op 23 Juni 1.1., welke naar men weet naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt werd door een afgcdwaalden lichtkogcl, welke bij mili taire oefeningen in de nabijheid was afge schoten, deelt thans minister van Dijk mede, dat door de bevoegde autoriteiten oen onder zoek wordt ingesteld. Zoodra dit' onderzoek geëindigd is, zal de minister de gestelde vra gen over de toedracht en oorzaak van den brand kunnen beantwoorden. De firma R. S. Stokvis en Zonen te Rotter dam heeft den Raad van Deventer bericht, dat bij handhaving van den aanslag harer beide direct, in dc {orensenbelasting haar filiaal ie Deventer zal worden opgeheven en dc employe's ontslagen of naar elders ver plaatst. De firma heeft zich ter zake ook tot de Koningin gewend. Niet-goedkeuring van het raadsbesluit gevraagd. Naar aanleiding van het besluit van den Gemeenteraad betreffende heffing der pen sioenpremie a 5 pet. en verlaging van den vacantietoeslag heeft het Comité van ver weer, samengesteld uit de Amsterdamsche Federatie van personeel in Openbaren Dienst Ned. Syndicalistische Federatie van Over heidspersoneel; Vereeniging van Werklieden en Jongelieden in Openbaren Dienst; Alg. Bond van Gemeenteambtenaren in Neder land, Nationaal Verbond van gemeentambte- naren en Bedrijfsorganisatie van de Telefoon, tot het college van Ged. Staten in Noord- Holland het verzoek gericht, voornoemd raadsbesluit niet goed te keuren. In het adres wordt o.m. gewezen op het feit, dat door genoemd raadsbesluit de fi nancieele positie van het gemeentcpersoneel wordt geschaad en de vermindering van in komsten in de gezinnen van bedoeld per soneel ernstig zal doen gevoelen. Voorts, dat aan genoemd personeel sedert 1920 reeds verschillende „verslechteringen" in de ar. beidsvoorwaarden zijn opgelegd. Adressanten wijzen er vervolgens op, dat het besluit van den Raad steunt op grond van den economischen toestand en dc gelde lijke verhoudingen eenerzijds, dc daling der prijzen van de eerste levenbehoeften, bene vens de daling der loonen in het particulier bedrijf anderzijds; dat 't motief n.l. als zouden de prijzen der eerste levensbehoeften eenige daling hebben ondergaan, door adressanten wordt erkend, doch dat deze daling op het geldinkomen der ambtenaren reeds lang niet meer van invloed is, in verband met de reeds toegepaste ver slechteringen bovengenoemd, terwijl sedejrt eenige maanden wederom een stijging van het indexcijfer plaats heeft; dat het Comité voornoemd niet kan toestemmen, dat-,de sa- lariëering van het gemeentepersonccl te Am sterdam gunstig afsteekt ten opzichte van de salarissen en loonen in het particulier bedrijf, voor zoover deze thans nog normaal werken en voorbeelden genoeg zijn aan te toonen, dat laatstbedoelde gcldinkomens zelfs hooger zijn. Voortgaande wordt in het adres opge merkt, dat dc door B. en W. genoemde over wegingen door het Comité niet kunnen wor den aanvaard als gegrond op recht en bil lijkheid, aangezien de loonen van het ge- meentepersoneel, zooals deze laatstelijk zijn vastgesteld, berekend zijn op premievrij pen sioen; dat de voordracht van B. en W. bo vendien steunt op een overeenkomst, welke verkregen is in de Centrale Commissie der Werklieden, met slechts 4 van de 5 aan dit overleg deelnemende organisatiën, vertegen woordigende ongeveer 3500 werklieden; dat de grootste organisatie van werklieden, ver tegenwoordigende plm. 3000 leden, aan de door B. en W. bedoelde overeenkomst niet heeft medegewerkt, terwijl in het Overleg met de ambtenaren en de politie geen enke le overeenstemming is bereikt. Dc aanvaar ding der voordracht door den Raad zou dus volgens adr. geheel in strijd zijn met dc mee ning der overgroote meerderheid, aangezien het besluit in de Commissie voor het G. O. voor werklieden, vertegenwoordigende plm. S 3500 werklieden, ook geldt voor de 15 a 16000 andere werklieden, politie en ambte naren. Het adres besluit met de mededeeling, dat al de in het adres genoëmde factoren aange voerd mogen worden als bewijs, op welk een or.rcëele basis de bedoelde voorstellen door den Raad zouden zijn goedgekeurd. We lezen in de Maasb.; In verband met het feit, dat thans weer vele pelgrims naar het genadeoord van Ma ria willen reizen, maar misschien worden af geschrikt door het gerucht, dal aldaar hooge prijzen zouden worden genomen, is het wel licht niet ondienstig, de hotclprijzen even bekend te maken, die ons zijn toegezonden. De hotels zijn verdeeld in klasse A. en B. Dc prijzen zijn voor klasse A: voor logies 1.50. ontbijt, diner en souper ieder 1.25; voor klasse B zijn de prijzen aanmerkelijk lager. Op de vragen van den heer Ter Hall be treffende liet nemen van een spoedige be slissing omtrent pensioenaanvragen van on derofficieren-wachtgelders der landmacht heeft de minister van Oorlog, de heer Van Dijk het volgende geantwoord; Het is inderdaad juist, dat aan sommige on derofficieren-wachtgelders, die reeds in de laatste maanden van het vorige jaar intrek king van wachtgeld en toekenning van pen sioen aanvroegen op grond van artikel 2, eerste lid, onder .lo. of 4o. b der Pensioen wet voor dc landmacht (Staatsblad 1922 no. 66), thans nog steeds geen pensioen is toegekend. De reden van dc vertraging is gelegen in verschil van inzicht met den Militairen- Pen sioenraad, hetwelk tot uitvoerige gedachten- wisseling aanleiding gaf. Dit verschil betrof vooreerst de vraag of door het verzoek om intrekking van'het wachtgeld belanghebben den al dan niet recht op pensioen op grond van artikel 2o. b Pensioenwet voor de land macht zouden kunnen doen gelden en zulks in verband met het bepaalde bij het 4de lid van dat artikel en voorts of voor een wacht gelder pensioennccring op anderen dan ovengenoemde grond mogelijk zou zijn. Thans is ten deele in afwijking van dc betrekkelijke adviezen van den Militairen Pensioenraad, reeds een groot deel der be langhebbenden bij de Koningin voor toe kenning van pensioen in aanmerking ge bracht. Dinsdag brachten twee Kardialen, vijf Bisschoppen, eenige prelaten en gezanten het aangekondigde bezoek aan den Bosch, om in het bestuur van het Ned. R.K. Huis- vestings-comilé dank te brengen aan de katholieken van Nederland, voor dc aan de noodlijdende bevolking hunner landen ver leende hulp.. Maandagavond was kardinaal Piffl uit Weenen, die dien dag bezoeken bad gebracht aan het comité te Arnhem, het priester-comité te Nijmegen en het klooster Nieuw Herlaar, dat door Wecnsche zusters wordt bestuurd, reeds per auto in de stad aangekomen. Dinsdagmorgen reed hij met den Bisschop naar het station ter ontvangst van de verdere gasten. Ook het Dag. be stuur van het R.K. Huisvestings-comité, waarvan de Bisschop voorziter is, was aan het station aanwezig. Mgr. Diepen ontving de bezoekers, naast Kardinaal Piffl, Kardfaal Bertram, Vorst- Bisschop van Breslau, Mgr. Dr. J, Mesza- ros, vicaris-generaal te Boedapest en ver tegenwoordiger van Kardinaal Czernoch, Primaat van Hongarije, Mgr. Dr. Staeter, wijbisschop van Aken, Kardinaal Schulte, te Keulen, Mgr. Dr. Hannauer, Bisschop van Vaez, Mgr. Dr. 'Clattfelder, Bisschop van Csanad, Mgr. Dr. Rott, Bisschop van Vesz- prern, Mgr. Dr. Horvath, wijbisschop van Colocza, de gezanten van Duitschland, Oos tenrijk en Hongarije te 's-Gravenhage en nog eenige andere prelaten. Na de begroeting werd in acht landauers door de bevlagde straicn naar het Centraal Bureau van het R.K. Huisvestings-Bureau gereden. Hier werden de gasten begroet door den waarn. voorzitter Mgr. Prinsen, die inlichtingen .gaf over de werkzaamheden van het comité. Om elf uur werd naar de kathedraal ge reden, waar Mgr. Diepen met de gehcele geestelijkheid der stad, de hooge bezoekers met liturgische plechtigheden inhaalde. Na deze kerkelijke ceremoniën moest het pu bliek de kerk verlaten en werden de gas- ten, ter bezichtiging van de kerk, door den Bisschop rondgeleid. Ten 12 uur had ten stadhuize de otiici- cele ontvangst door het gemeentebestuur plaats. Voor den ingang van het stadhuis was de balkadijn opgeslagen, die bij vorste lijk bezoek placht gebruikt te worden. Verder was een plantenversiering aange bracht. Toen de gasten de vestibule pas seerden. zong het Kathedrale zangkoor, dat daar was opgesteld, hen Ecce Sa^erdos toe. In de raadzaal namen de gasten op de ge reed staande zetels plaats en werden zij door burgemeester Mr. F. J. Van Lanschot omringd door de wethouders en gemeente raadsleden, toegesproken. Vervolgens werd onder leiding van den burgemeester bet stadhuis bezichtigd. Om half een verscheen het Kon. Muziek korps van Goulray en Baar om een aubade te brengen. Toen het gezelschap op bet bordes van het stadhuis was gekomen, speelde hel muziekkorps het Oud-Wilhel- inus, en de Oostenrijksche, Duitsche en Hon gaarsche volksliederen. De koetsen pas seerden, luide toegejuicht, het stadhuis en stelden zich daarna weer langs den weg op om op dezelfde wijze een eerewacht voor den stoet te vormen. Na deze huldiging reed men naar het Bis schoppelijk paleis, waar dc Bisschop aan de reeds genoemde gasten, het dagelijksch be stuur van het Huisv. Comité, de voorzitter en secretaris van het Priestercomité en Graaf Wolff Metternich, tijdens de actie gedele geerde van het Comité te Weenen een diner aanbood. Om 4 uur had de feestvergadering plaats in de Aula van het R. IC. Lyceum. Op den tocht van de kerk naar het stad huis stonden langs den weg honderden schoolkinderen opgesteld, die over de straat groote bloembogen gespannen hielden, waar onder de stoet doorreed. Inhoud van Tijdschriiten. MAANDSCHRIFT VOOR LITURGIE. JuliAug. 1924: A. W., Liturgische week te Leuven. 2529 Aug. K., De „Fraclio PanisJos. Poels, kap.. Verslagen en overpeinzingen IV. J. A. PEETERS, kap., Kerkwijding verklaard III (Slot). K„ De schoonheid der Liturgie. Jozef Teulings, pr., Bijbel-lezen en liturgie. T„ Hoe moet ik het missaal gebruiken? SOBRIËTAS, 18e Jaarg. no. 7: Tet gerust stelling, P. Marius Lamers, O. F. M. Zil veren jubileum van het Limbur.gsche Kruis- verbond, P. Marius Lamers, O. F. M. Het dertiende Reddingsjaar, Pater Udefonsus." Dr. P. A. Ming j, P. M. Uit eigen kamp. Varia. SJNT-ANTONIUS, 30e Jaarg. no. 8: De H. Antonius cn de H. Maagd. De Berg Sion. De Wereld van het Kleine. De Vrouw van Kaïn. De Opstand der En gelen. De Wethouders. De Francis- caansche Missiebond. Uit onze Misge van Brazilië. Uit onze Missie van Zuid- Chansi. Uit onze Noorsche Missie. Missie-Actie. Missie-Kroniek. Missie- Giften. De Prijswinnaar. Verkregen cn Gevraagde Gunsten. De Nederlandsche Vereeniging tot Bevor dering van de Vakopleiding voor Hand werkslieden heeft onder leiding van haar voorzitter, het bekende lid der Eerste Ka mer mr. H. Smeenge, een bezoek gebracht aan Philip's Gloeilampenfabrieken te Eind hoven ter gelegenheid van haar jaarvergade ring aldaar. Een 160-tal leden waren aan wezig en hebben onder leiding van de afd. Technische Propaganda dier bedrijven een excursie per auto gemaakt, waarbij bezich tigd werden het nieuwe laboratorium, de proeffabriek en de gasfabriek, alles in vol bedrijf. Na afloop der interessante excur sie, waarbij op het laboratorium eenige in- interessante demonstraties werden gegeven onder leiding der heerendoctoren Holst en Oosterhuis, vcreenigde men zich aan een lunch in Apollo's Lust. De technische di recteur, de heer P. Staal, heette de gas ten ipet een kort, pittig woord welkom en schetste in groote lijnen den snellen groei van deze nieuwe nationale industrie. Ner gens in ons land kan meer belangstelling bestaan voor een. goede vakopleiding dan wel juist op dc Plilips' fabrieken. Mr. Smeenge beantwoordde deze rede op zijn bekende, humoristische wijze. Spr. achtte zich gelukkig, 30 jaar geleden mede den stoót te hebben gegeven tot verbete ring van het vakonderwijs te Eindhoven. Deze boom schijnt goede vruchten afge worpen te hebben. Tot slot werden dc aanwezigen der vergadering op een groote kiek vereeuwigd. Ter vergadering waren voorts aanwezig: jhr. De Jonge, lid der Eerste Kamer, de heer J. J. Waekerhausen, vertegenwoordi ger van het hoofdbestuur van het Neder landsche Onderwijzersgenootschap, de beer H. van Wocrkom, wethouder van Onder wijs te Eindhoven en mej. Martine WittopI Koning. Bij de tentoonstelling te Los Angelos is Maandag een vliegtuig omlaag gestort. Vier personen werden gedood. AMERIKAANSCHE BLUF. „Theaters," zei dc Yankee tegen den Europeaan, „theaters. Die hebben wij bij ons! Zoo groot, dat als er iemand vanuit de loge met een ei naar den speler gooit, deze een kuiken in z'n gezicht krijgt." VOOR DEN RECHTER. Rechter: ..Zoo'n gezonde vent! Waarop werk je niet?" Landloopcr: „Ach ja ziet uwes, ik ben een ongelukkig middelsoort, te zwaar voof licht werk en te licht voor zwaar werk." ONGUNSTIGE VOORWAARDEN. Een buitenman kwam op een branaveP zekeringskantoor en verzocht een verzeke- ring ai tc sluiten op zijn huis en goed. ■Gyer welke brandbiuschmiddelen be schikken ze bij jullie op hel dorp, infor» meex-de de assurantieman. De man keek bedachtzaam voor zich uit» krabde zich eens achter 't oor. en ar.t« woordde: „Als ik 't wel heb, alleen over den regen." IN DE SLAAPKAMER VAN EEN STUDENT. Student. „Hola! Wie is daar?" inbreker. „Als ge u leven liefhebt, wtr dan kalm en rustig. Ik zoek geld." Student. „Steek dan licht op; ik zoek mee." GOEDE RAAD. „Denk eens. die Muller heeft zich verme- ten, mij le zeggen dat ik 'n schobbejak ben. at zou jij doen in mijn plaats? „Ik zou t vooral niet verder vertellen. van de voor ons land belangrijkste stations Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15 8,30 v.m.; 1010.12 v.m.; 11.3011-55 v.®.', 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 o m Eifectcn cn Geldkoersen (Vaz Diaz, zi« hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vosscgat Bc 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen id langzaam tempo waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M, Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames er. kinderuurijc 5.206.30, daarna 7.2010.5f (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 cn 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdas Dansmuziek (Jazband) van uit bet Savo) Hotel te Londen na 10.20 a.m. Diverse tngelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiif 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 -M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M- Abcrdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m, dito te 5.U? n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.2C n.m., als 5.05 of aansluiting op opera ol anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. doot Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek lot ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiiieitoren F. L. 2600 M. 7 cn 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht i 3.50 n.m. Bcursverslag 6.307.15 n.m. concert. 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecoie Supp. P- T. T. 450 M.; Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m, concert. Brussel S. B. R. 265 M. - 5.20—6.20 n.m. cn 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1? n.m. Weerbericht. Königswusterhausen L, P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag cn Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 n.m. Chelmsiord 1600 M. 11.50—12.50; 4.20—5.20; 7.50—S.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren.» klok der Westminster Abdij). Programma. Woensdag 30 Juli- 8 uur Fa. Smith Haagbout, /unsterd. 1050 M. Con cert. Donderdag 31 Juli. 8 uur Door Sche- veningen Haven op 2500 M. golflengte. Herdenkingsrede door Minister Ruys dc Beerenbrouck in verband met de Mobili satie in 1914. 66 EENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. „Wat scheelt dien hond nu?" vroeg Mariic verwonderd. Waarom blijft hij stil «taan „Omdat hij den vluchteling ziet, daar ben ik zeker van. Ik zeg je, hij ziet hem. Je weet wel, dat Slang in het donker even goed ziet 3ls bij dag." Malo Guérn vergiste zich niet. Hoe dik de duisternis ook zijn mocht, toch :ag de hond de vluchteling geheel onbewe gelijk, en schijnbaar buiten staat, om zich te aewegen, aan den tegenovergestelden oever van den stroom liggen. Ziellier wat er gebeurd was. Nauwelijks had Edmond zich eenige stap- Pen van de hut verwijderd, of hij hoorde, dat Het geblaf van den hond achter hem meer cn (beer naderde. Hij was ervan overtuigd, dat bij door het bloeddorstige dier op de hielen gevolgd werd. De vreeselijke bedreiging van den man 'bet de schorre stem stond op het punt om ^érwezenlijkt te worden. 8|Dat het Edmond uit aan moed of koel- .blocdxghcid ontbrak, daarvan had hij bewij zen genoeg gegeven, doch de gedachte aan eene worsteling in de duisternis met een bloeddorstig monster, die hem met zijn tanden kon verslinden, maakte hem gek van schrik en gaï vleugels aan zijne voeten, in weerwil der vermoeienis en de uitputting, die hem het gaan bijna onmogelijk maakten. Hij vloog de steile helling van den heuvel af en kwam zonder met zijne voeten in de struiken te verwarren, of over de losse stee- nen te struikelen, goed en wel beneden aan den oever van de Penfeld. Daar hield hij stil, doch niet langer dan noodig was om adem te scheppen daarop zonder zich te bekommeren of de stroom diep was, of niet, begaf hij zien te water, in de hoop, dat de hond het spoor bijster zou worden, wanneer hij de rivier overgestoken zou zijn. Hij waadde gemakkelijk het eerste gedeelte van de rivier door. terwijl het water hem tot aan de iendenen kwam. Doch naarmate hij het midden bereikte, werd de bedding die per de hevigheid van den stroom deed zich gevoelen en werd bijna onweerstaanbaar. Edmond ging evenwel steeds voort. Plotse ling verloor hij den grond onder zijn voe ten de wilde stroom voerde hem mede en gedurende een paar seconden verdween hij in de onstuimige golven. Gelukkig was hij een goed zwemmer, hij kwam spoedig weer boven en begon krach tig tc worstelen tegen den stroom. Het was een lange, moeilijke strijd wel twintig malen achtte hii zich verloren. Vruch teloos trachtte hij den stroom te overwinnen telkens, wanneer hij dacht, daarin te zullen slagen, voelde hij zich opnieuw en met meer geweld dan ooit meegesleept. Ten laatste gelukte het hem weer grond onder zijn voeten te krijgen. Een buigzame tak van een wilgenboom hing onder het be reik van zijn hand, hij hield zich daaraan krampachtig vast en kon zoodoende den oever bereiken. Eenmaal buiten gevaar, sleepte hij zich nog eenige schreden voort. Daarop was het hem, alsof hij vuurvlammen voor zijn oogen zag dansen. Als in een droom hoorde hij het gehuil van den hond, die den top van den heuvel had bereikt. Hij kreeg een gevoel, alsof de aarde onder zijn voeten bezweek en viel op den grond neer, waar hij onbewegelijk en bewusteloos bleef liggen. Malo Guern en Mariic, altijd door Slang geleid, daalden langzaam en voorzichtig den heuvel af. De hond zocht niet meer elk oogenblik gaf hij een hevigen ruk aan den ketting en toonde het grootste ongeduld- Malo Guern werd daardoor in zijn gevoelen versterkt, dat het slimme dier den vluchteling niet uit het oog verloor. Man en vrouw bereikten op hun beurt den oever. Een afstand van slechts dertig passen scheidde op dit oogenblik de jagers van het wild, den hond van den vluchteling Het geblaf van Slang werd vreesdij k en weerklonk naar alle zijden door de vallei. Malo Guern trachtte vruchteloos hem te doen Zwijgen liefkozingen noch slagen hielpen de hond hield niet op met blaffen en zijne sprongen werden voortdurend wilder. „Alle donders 1" riep de houthakker uit, „dat vervloekte beest zal mij in het water trek ken." En daar hij hem niet langer kon weer houden, liet hij den ketting los. Met een enkele sprong legde de hond een verbazenden gfstana af, kwam midden in den stroom neer, waartegen hij zegevierend wor stelde, en het duurde geen minuut, of hij had de overzijde bereikt, waar hij zich als een tijger op zijn prooi., op den bewusteloozen Eduard wierp. De hcete "adem van het dier, terwijl hel schuim uit zijn geopenden bek zijn aange zicht overdekte, gaven aan Eduard het be wustzijn weder. Afschrik en walging deden hem zijne krach ten en zijne tegenwoordigheid van geest terug krijgen. Hij richtte zich op, stak zijne beide handen vooruit, greep den hond bij de keel en kneep hem uit alle macht, om hém te wor- Een korte niaar vreeselijke worsteling ving nu in het holle van den nacht aan, tusschen een uitgeput menscheiijk wezen en een monsterachtigen, bloeddorstigen hond. Nu eens behaalde Edniond eenig voordeel op zijn vfjand, dan weer ontzonken hem de krachten en rekende hij zich verloren. Malo Guern, die aan de. overzijde stond, zag niets, maar daar hij het getrappel op den doorweekten grond, het dof gebrom van den hond en d* hijgende ademhaling van den man hoorde, begreep hij dadelijk, wat er gebeurde en herhaalde zonder op houden, om zijn hond aan te moedigen „Ferm, Slang, pak hem, pak hem De overwinning zou waarschlijniijk aan de zijde van den hond gebleven zijn, wan neer de man alleen op zijne lichaamskrachten had moeten steunen. Edmond dacht echter gelukkig aan het mes, dat hij in zijn zak droeg. Om dat mes te krijgen, moest hij den hond losklaten. Alles ging bliksemsnel toe. De hond, bevrijd van den ijzeren greep, die hem omknelde, sprong vooruit en sloeg zijne scherpe tanden iii den linkerarm van Edmond. De rechterarm kwam gewapend terug en het mes verdween bijna geheel in de borst van het monster, dat huilend en stervend neerviel, Malo Guern hield veel van zijn hond. Voor hem was het vreeselijke dier een mid del van bestaan en daarbij, hun woeste aard paste goed bij elkander. Zoodra dus het pijnlijk gejank van Slang hem deed begrijpen, dat zijn hond aoodelijk gekwetst was, ontstak Malo in een onbe schrijfelijke woede. Onder het uitstooten der vreeselijkste vloeken en verwenschingcn, riep hij uit „Hij heeft mijn hond gedood, die ellen deling 1 Ik zal hem op mijne beurt dooden! Ik wil, dat hij sterven zal 1 Hij moetsterven!" Terwijl hij dit zeide, legde hij zijn geweer aan en gaf vuur. naar de zijde, waar hij wist, dat de vluchteling zich bevond. Het schot ging af, de kogel floot de door lucht en bij het licht van het ontvlammende kruit zag Malo het lijk van zijn hond liggen» en de vluchteling die zich langzaam verwij derde, gelijk iemand, die zich slechts met moeitè staande kan houden. Dit gezicht gaf Malode hoop op een spoe dige en gemakkelijke vangst terug. „O," sprak hij „,ik zal mij wreken. De schurk heeft mijn hond gedood, maar hij zal mij duur dat betalen. Zoo waar als ik Guern heet en een Bretagner ben. zal ik. hem met den ketting van. mijn hond handen en voeten vastbinden en zoo op mijn rug naar het bagno teug dragen." Om die bedreiging te volvoeren was het; noodzakelijk, dat Malo oogenblikkelijk den vluchteling achtervolgde. Hij ontdeed zich van zijn geweer, dat ntt een nutteloos wapen geworden was, daaé hij geen kruid mede had genomen, en greep daarentegen het hakmes van Matic. Hiermede gewapend liep hij recht op de beek aan, meenende, dat hij die in eenige stappen zou kunnen doorwaden,zonder meer dan half nat te werden. Malo Guern was niet in een toestand, om te bedenken, dat het water door den regen zoa plotseling en sterk gewassen kon zijn. Ert daarbij, de vluchteling was er wel overge komen, dus kon hem, dacht hij, niets denJ overtocht beletten. (Wordt yeryolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5