I iü Na 10 jaren- Ingezonden Mededeelingen ■BIMi Donderdag 31 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15803 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad - Agenda 1 Augustus „Herwonnen Levenskracht". a 75 cents per regel. lederen Donderdag van 7—8% u. namiddag. De huldiging van „Anna Alarie". die gisteren 25 jaar als badvrouw verbonden was aan liet Groot-Badhuis te Zandvoort. De Rijwielbelasting. Morgen treedt zij in werking. Het Haarlemsche Postkantoor. Afscheid Th. Broekhuyzen. Personalia. Examen hoofdakte. Examens lichamelijke opvoeding M. O. Statuten. mm Wm Een aardig stelletje, jonge herdershonden verzameld aan den trog bij den eigenaar, den heer de yries, aan de Friesche yarkensmarkt. Aanhouding. Verlof Drankwet. Nico Gerharz. Nieuwe Overste ziekenhuis „St. Joannes de Deo". Tien jaar geleden. WANDELAAR 1. J. WEBER ZOON Ooticien? Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. VAN ONZE RECHTBANK. R.-K. M.U.L.O. Ged. 0*3e Gracht 120. f. Haarlem en Agentschappen; ;er week 0.25 Jer kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 358 Bureaux: Nassaulaan 49. "Telefoonnummers: 1426, 2741 en e abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bi: vooruitbetaling. Herinneringen! Ons leven wordt er als bet ware mede gevuld, herinneringen aan o'ijde en droeve gebeurtenissen. Brengen herinneringen aan gelukkige dagen ons vaak na vele jaren nogmaals in opgewekte stemming, toch zou het verkeerd zijn, al ken dezulken te gedenken. Ook de herinne- j}ng aan datgene in ons leven, wat ons droevig stemde, kan zijn voordeel hebben. Bet zet ons aan tot stille overpeinzing, tot ®editeeren over hetgeen was, om dan, terugziend in het verleden, daarin te vinden e«n wenk voor de toekomst, een waarschu wing voor ons zeiven. Zoo stemt bijvoor beeld de herinnering aan het sterfbed van een goeden vader of moeder ons wel droe- Vlg. doch daarnevens roept het in ons Wakker de hoop op een gelukkig weerzien jdernamaals en worden onze gedachten ge- 'e'd naar een eeuwigheid, die ook ons Wacht. Een blik in het verleden, hetzij op- Wekkend gevoelens van vreugde of wel van droefheid, kan leerzaam zijn voor de toe komst. De herinnering, die wij heden wen cellen op te wekken, is er eene van gemeng de gevoelens, eene herinnering alzoo van bijzonderen aard. Of is niet de mobilisatie 1914 voor den een in stoffelijken zin rampzalig, voor den ander voordeelig geweest, ook al zijn dan die voordeelen in de latere jaren vrijwel Seheel verdwenen? Mobilisatie! Een woord, dat vóór 1914 Hechts een klank had, doch nadien is ge- Worden een woord, dat schrik en ontzet- 'ing brengt in de gezinnen. Mobilisatie! Herinneren wij ons nog de «atsfe jaren vóór den grooten oorlog? Hoe Waren hier te lande de gvoote onafhanke- hjkheidsfeesten gevierd! Wat trok de Am- aterdamsche ENTOS boeren en burgers uit ®"e streken naar de terreinen van vermake- j'jkheid. En zoo was het overal. De wereld 'eek één groote kermis. 't Is waar, men wist dat het rommelde, Jaar deed alsof men het niet hoorde. Men danste op een vulkaan. Plots, op 1 Augustus, in den namiddag, Hond men voor de volle werkelijkheid. Mobilisatie! De tenten werden ge sloten, de muziek zweeg. Men school de angstig samen. Lezer en lezeres, wacht een oogenblik. Herinner u die stonde!en mediteer. Houdt vast die herinnering aan het ver- ®den, aan hetgeen was en stelt daarnaast "at heden en de toekomst. Wat is men dat al reeds spoedig vergeteft! Hn toch, ook nu spel en zang en dans, maar °ok nu klinkt de waarschuwende stem: ■•Mensch, gedenk! Men leeft niet van spelen en brood alleen!" Mobilisatie 1914! De arbeid in fabrieken en werkplaatsen eindigde. Daar gingen ze, °nze fiere ambachtslieden. Niet in het werk pak, het officieel costuum van den adel van den arbeid, doch in de blauwe tuniek on de blauwe broek met de roode galons, "iet in de banden geklemd de vredige ge reedschappen, doch met de hand aan den riem van het geweer. Niet om brood te gaan verdienen voor vrouw en kinderen, maar om •net eigên leven het leven der dierbaren te gaan beschermen. En die stoeren liepen 'hans met loomen tred, diepe rimpels in 't gefronste voorhoofd. Met een brok in de heel klonk een laatst vaarwel aan hen, die Achterbleven en die biddend neerzonken, biddend voor man en vader, biddend om Uitkomst in deze groote droefenis. Alweer gelegenheid tot meditatie. Ja, °en kon men bidden, toen werd men de Waarheid gewaar van het „nood leert bid den Het gebed van toen is verhoord ge- Worden, Ons land bleef buiten den oorlog, Dod spaarde het volk van Nederland. Maar heeft men ook even vurig nadien ^jn dankgebed opgezonden? En Wordt er °ok nu nog gebeden? Denkt men er nu .Aan om nevens een dankgebed, ook te bid den voor zijn eigen toekomst en de toekomst ^an Nederland? Volk van Nederland, aan boor de waarschuwende stem, blijf bidden uitkomst in den nood, blijf bidden, £pdat de ware vrede toch spoedig kome. Be vrede is er wel op papier, maar nog °iet in werkelijkheid. Nog rommelt het en n°g speelt en zingt en danst men op een ^lkaan. Mobilisatie 1914! Nog, na 10 jaren, zijn er pe ook op maatschappelijk gebied daaraan 'Crinnerd worden, die hunne zaken hebben Hen verkwijnen of tenietgaan. Waarom zon en onze herinneringen ook niet tot hen PHgaan, die in bijzondere mate de gevolgen hebben ondervonden van den zwaren en 'angdurigen dienst, welke van hen is ge- vergd moeten worden in het belang van allen; in het belang van de onschend baarheid van onzen vrijen Nederlandschen bodem; in het belang van het behoud van ben vrede, waarvoor wij toch niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Welnu, teneinde een- leder in de gelegenheid te stellen deze ge- v°elens ook in een daad om te zetten, zal hr dezer dagen een collecte gehouden wor- ,en, waarvan de opbrengst zal dienen tot "et vormen van een Nationaal Fonds tot 'leun der door de mobilisatie zwaar ge- r°ffenen. Ook in ons blad is dezer dagen Holding gemaakt, op welke wijze de her denking van de mobilisatie 1914 zal geschie- en. doch wij willen nog eens extra de Aondacht vestigen op de te houden collecte, geofferd dus voor het welzijn onzer mede- foeders, doch daarnaast en allereerst bij C2e herdenking een dankgebed tot God en Cen vurig smeekend: „Sp aar, Heer, uw volk' Geef vrede in boze dagen!" HERDENKING MOBILISATIE 1914. Woensdag is in het geheele land het vol gende manifest aangeplakt: Landgenooten! Nu tien jaren zijn ver- 'oopen, sedert bij den oproep „Te wapen" door geheel Nederland e enschok voer en een siddering, wenscht het nationaal co mité een woord tot u te richten. Het was bii 1914. Onheilspellend hadden zware bolken zich aan den staatkundigen hemel Samengepakt. Gelegen tusschen de strij- denden, gelegen op hun oorlogsweg, was °nze positie zeer bedreigd. Hoe zou het gaan? Wij willen vrede! Onze moedige vor- s ,ln en onze kloeke regeering aarzelden iet. Het bevel tot mobilisatie bracht on- heele weermacht te land en ter zee in gereedheid, om elke schending van ons ge- 'cd tegen te gaan. Met bedrukt hart zag j er het kind, den vader, den echtgenoot YaPcn snellen, pm zich te scharen orr, kern van goede aanvoerders, die hen v° ?n leiden daarheen, waar het belang ho" i vaderland hen zou roepen. En cvelen kwamen zich vrijwillig melden, hoevele oud-gedienden grepen weer naar» het wapen, toen het vaderland riep! Hoe- veel Indische verlofgangers traden in onze gelederen! Meer dan vier jaren drukkende onze kerheid. Het waren moeilijke jaren, maar, het gevaar werd afgewend en bleef afge wend. Op Neerlands vrijen bodem zette geen vreemde den voe.t Eensgezind en vast van wil stond het geheele volk ach ter zijn regeering, Neerland's zelfstandig heid die vroeger door inwendige ver deeldheid was verloren gegaan en die in 1813 met vreemde hulp was herkregen werd door eigen kracht bewaard. Landgenooten! Zwaar waren de offers, die van onze gemobiliseerden en van hun gezinnen moesten worden geëischt. Zij hebben hun plicht gedaan. Zij hebben het vaderland behoed, ten koste van zware en vele opofferingen. Er zijn er gevallen, al waren we niet in strijd. Ecre zij hun na gedachtenis. Er zijn or wier gezondheid is geknakt, wier bedrijf is te gronde gegaan. Er zijn er, die in zoovele andere opzichten in bijzondere mate nadeelige gevolgen hebben moeten ondervinden van den zwa ren en langdurigen dienst. Veel is er door hen geleden in de oorlogsjaren. Veel wordt nog geleden. Laat ons daarom de handen ineenslaan om te lenigen den nood waar die nog be staat te helpen, waar zulks nog mogelijk is. Heden, 31 Juli, is hel 10 jaar geleden, dat het „te wapen" weerklonk. Met klokgelui zal u dat in herrinnering worden gebracht. Verzamelt u dan, oud-gedemo- Siliseerden om, dc dagen van weleer in het leven terugroepende, te denken aan den steun, dien gij elkander gaaft, toen ge waart ver van huis, ver van hen die u lief waren. En laat overmorgen, op den Land dag te 's-Gravenhage, geheel Nederland vertegenwoordigd zijn, om te getuigen van de saamhoorigheid van heel het Ne- derlandsche volk, evenals dat op den eer sten mobilisatiedag in 1914 zoo schoon tot uiting kwam, zoo krachtig tot heel de we reld sprak. Landgenooten! Indien gij terugdenkt aan de dagen van 1914 ,!aat dan uw hart warm voelen voor de oud-gedemobiliseer- den, die nog lijden. Geef hun uw sympa thie en uw dank. En geeft in ruime mate, wat strekken kan om het lijden te ver zachten, den nood te lenigen van hen, die vóór 10 jaar, pa! stonden voor Neerland's vrijheid en Neerlad's zelfstandigheid. Namens het Nationaal Comité Herdenking Mobilisatie 1914: (w.g.l W. I-I. VAN TERWISGA. 's-Gravenhage, 30 Juli 1924. Sociëteit „SI. Bavo." Rederijkers 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Bestuur van de vereeniging voor Groote Gezinnen 8 uur Zangveree- niging „Kunst na Arbeid." R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F, H, Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 10—6 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 19 12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 - Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 10—12, van 2—4 en van 8 9 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R- K. Bevolking'sbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandags-, Woensdag- en Vrijdag avond, St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Retraitefonds „St. Ignatius". De leden van „St. IgAatius" zullen van 25 Augustus hunne retraite houden tc Beverwijk in dc Bisschoppelijke Kweekschool. In verband hiermede verzoekt men ens te melden, dat gezamenlijk wordt afgereisd op Zaterdag a.s. met den-trein van 6.08. Uiterlijk 6 uur moe ten de leden bijeen zijn op het Stationsplein. Het Comité Haarlem voor „Herwonnen Levenskracht" vergaderde Dinsdag 29 Juli. Ter sprake kwam het organiseeren van een Speldjesdag, Dit werd ingeleid door den heer Van der Laan, als bestuurslid van „Herwonnen Levenskracht". Hij deelde mee, met den Z.Eerw. heer Rector Kok een be spreking te hebben gehad, over het voor gevallene in het vorig jaar. Hij had er daar bij zijn leedwezen over uitgesproken, dat Z.Eerw. niet vóór den Speldjesdag was in gelicht, dat inplaals van door mannen en jongens, door dames-zou worden verkocht, temeer waar het besluit om met mannen te werken, in zijn bijzijn was genomen. Besloten werd Z.Eerw. in het vervolg in dergelijke voorkomende gevallen beter op de hoogte te houden. De ZcerEerw. heeren Pastoors der ver schillende parochie's zullen worden verzocht, dezen dag in de aandacht der parochianen aan te bevelen. Unaniem ging de vergade ring hiermede accoord. Vervolgens werd met de voorbereiding van den Speldjesdag een aanvang gemaakt. De Parochie-leiders beloofden hun uiterste krachten te zullen inspannen, tot het wel slagen van dien „Zonnedag". Hierna kwam aan de orde het organisee ren van de feestavonden. Dc eerste feest avond zal plaats hebben op Zondag 14 Sep tember, voor de bloemenverkoopsters en medewerkers; de tweede op Zondag 28 Sep tember voor de leden van den R.-K.Volks- bond; en de derde op Donderdag 2 October Rente 4pCt. - (Direct ingaande») De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van 59"- u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. voor de donateurs en genoodigden. Deze feestavonden, alsmede een voorafgaande ten toonstelling, beloven zeer gezellig te worden. Het programma zal er eveneens goed ver zorgd uitzien. Na nog enkele punten behandeld te heb ben, sloot de voorzitter deze vergadering, waarvan dc opkomst goed kas, en sprak nog een opwekkend woordje, om met ijver en sympathie te gaan werken voor den Zonne dag en eveneens voor het 10-jarig bestaan. Voorts bracht de voorzitter dank aan het hoofdbestuurslid, den heer v. d. Laan, voor toelichtingen in zake den Speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht". Na deze vergadering werd nog een be spreking gehouden met de feestcommissie. Plannen tot het welslagen van de viering van het 10-jarig bestaan werden uitvoerig behan deld. Er zal getracht worden een Cabaret avond tc organiseeren en tevens optreden van een Revue-gezelcchap. Het belooft dan ook wel, dat het 10-jarig bestaan van „H. L." op een schiterende wijze gevierd zal worden, mits allen medewerken tot ver sterking der kas. Binnen enkele weken zal de feestcommissie haar programma bekend maken. Wij herinneren cr onze lezers nog eens aan, dat morgen, 1 Augustus, de wet op de Rijwielbclasting in-werking treedt. Met ingang van morgen moeten dus de koperen plaatjes aan de fietsen bevestigd zijn, die aan dc postkantoren verkrijgbaar worden gesteld. Gedurende de eerste vier weken zal door de politie nog geen proces verbaal worden opgemaakt tegen degenen, die nog geen plaatje aan hun rijwiel hebben bevestigd, uitgezonderd in bijzondere gevallen. Onder deze bijzondere gevallen dienen verstaan te worden de gevallen, waarin de gewaarschuwde persoon zich onwillig toont aan den cisch van de wet tc voldoen. In dat geval zal proces-verbaal opgemaakt moeten worden. Overigens zal bet gedurende de maand Augustus nog bij waarschuwingen blijven. Door afvloeiing zijn twintig vacatures ont staan bij de P. en T. Dit zijn de directies van de postkantoren tc Arnhem. Groningen, Haarlem, Breda, Nijmegen en Dordrecht; van de post- en telegraafkantoren te Apeldoorn, Enschedé, Gouda, Alphen a.d. Rijn, Baarn, Bergen-op-Zoom, Kampen, Sittard, IJmuiden en Laren; van de telegraafkantoren te Utrecht, Haarlem, 's-Hertogenbosch en Nij megen. Voorts komt vacant de functie van adjunct-directeur bij den dienst der telegra fie le 's-Gravenhage. Voor deze plaatsen komen, volgens het „Vad." commiezen bij dc P. en T. in aan merking. Op 1 Februari j.l. was de heer Th. Broek huyzen bij de Firma Joh. Enschedé en Zo nen 50 j. werkzaam en wordt van 1 Aug. a.s, af, op verzoek, op pensioen gesteld. Zooals bekend is heeft dc heer Broekhuy zen zich ook zeer verdienstelijk gemaakt in het R. K. Vereenigingslevenwaarvoor hij o.m. is benoemd tot eere-lid der R.K. Kies- vereenniging. De „Opr. H. Crt." meldt over het afscheid het volgende: Woensdagmiddag te 2 uur had op de par ticuliere zetterij der firma Joh. Enschedé en Zonen een afscheidsplechtigheid plaats. De heer Th. Broekhuyzen, die in Februari zijn 50-jarig jubileum had gevierd als typo graaf, gaat thans zijn functie neerleggen. De collega's der zetterij wilden dit niet onopgemerkt laten voorbijgaan en hadden hem een afscheidsplechtigheid bereid. Te 2 uur werd de heer Broekhuijzen toe gesproken door den heer J. v. d. Berg, die herdacht, welk een goed voorbeeld van ka meraadschap hij steeds geweest was.Eenigs- zins uitvoerig stond spr. hierbij stil. Daarna wenschte hij den scheidenden collega een rustigen en zorgvrijen levensavond toe. Als een stoffelijk blijk van waardeering werd den heer Broekhuyzen door den beer J. v, d. Acker, een wandelstok met zilve ren greep en een fraai bloemstuk aangebo den. Alle gezellen drukten hierna dc hand van bun kameraad, die met uiterst gevoelvolle woorden zijn dank uitsprak. In den ochtend had de firma den heer Broekhuijzen een schrijven doen toekomen, waarin hem dank werd gebracht met Je wijze, waarop hij gedurende 50 jaar de firma heeft gediend. De firma spreekt in het schrijven de hoop uit, dat de heer Broekhuijzen nog vele ja ren in welstand zal mogen terugzien op den tijd die achter hem ligt en waaraan voor hem zoo vele aangename herinneringen zijn verbonden. Voor het examen handteekenen L. O. slaagden te 's-Gravenhage de heeren C. Dik en C. J. Krocke, alhier Te 's Gravenbage slaagde voor het Examen Engelsch L. O., mej. L. W. Avis, alhier. Den heer W. Schuurink is, op zijn ver zoek, met ingang van 15 September a.s. door den Minister van Justitie eervol ont slag verleend als bewaarder van het Huis van Bewaring alhier. Voor het examen hoofdakte slaagden al hier C. de Vries, Nieuw-Vennep en G. C- Vrijer, Heiloo. Geëxamineerd 10 vrouwelijke candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd de dames: J. de Groot, De Leek; C. E. Fischer, Assen; W. J. P. Boogaart 't Hoofd, Den Haag; C, M. W. Jongen, Tilburg: A. L. Pinke, Delft; J, A. de Kink, J. P. Vermaas en A. C. Ver- meyden, allen Rotterdam; J. F, van de Torren, Castricum. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Maatschappij tot Exploiatie van Onroerende Goederen „l'Esperance" (de Verwachting), alhier. Door de Rotterdamsche politie is op ver zoek van den commissaris van politie al hier aangehouden W. J. v. d.»B., oud 39 jaar, verdacht van oplichting van den win kelier C. J. v. d. B., voor gereedschappen. De aangehoudene heeft bekend. TE SNEL RIJDEN. De motorbrigade heeft gisteren proces verbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die op den Zijlweg reed met een snelheid van 42 K.M. per uur. B. en W. van Haarlem brengen overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van S. de Vries, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het be nedenlokaal van het perceel aan de Gr. Houtstraat no. 125. Welk een groote waardeering men zelfs nu nog in Indië voor Nico Gerharz heeft, daarvan levert het Indië s Geillustreerd Weekblad d'Orient het bewijs. In genoemd blad vinden wij behalve een foto van hem met zijn orkest, bij de beschrijving van ,De ontwikkeling der Indische Stafmuziek", het volgende over Nico Gerharz geschreven: Toen kwam Nico Gerharz in 1904. Hij wekte het corps uit den dommel, uit den slaap van een dozijn jaren, en sedert woei er een frissche, zuiverende wind door het oude gebouw aan den Sypaiers-weg. Hij zorgde voor alles, dat hij de tucht onder zijn manschappen had en legde zware boe ten op plichtsverzuim en wangedrag. Voorts bracht hij hen kunstzin bij, ver hoogde door zijn eigen artistieke natuur het gehalte der muziekuitvoeringen en stelde de maandelijksche symphonic concerten in die den roem van het corps ook ver bui ten Indië droegen. Nooit te voren stond de stafmuziek op zulk een hoog peil. Gerharz was niet alleen een uitstekend dirigent, maar ook ccn componist van talent. Het orkest vreesde hem, maar achtte hem te vens hoog, en het Indische publiek was en bleef hem dankbaar voor het kunstgenot dat bij vermocht te schenken al de tien ja ren van zijn regime, en het zou niets liever willen dan hem weer hier in zijn midden terug hebben, want zoo gevierd als Gerharz was, zoo weinig gelukte het zijn opvolger, de sympathie te winnen van de vrienden der muziek en van de breede massa. Tot overste van het ziekenhuis „St. Jo annes de Deo", alhier, is benoemd de Eerw. Broeder Stephanus, tot dusver overste van het huis der Congregatie te Amsterdam. De Eerw. Broeder Stephanus is vroeger ja ren ook geruimen tijd aan het ziekenhuis hier ter stede overste geweest. Tot overste van het huis der Congregatie te Amsterdam is benoemd onze oud-stad genoot, de Eerw. Broeder Bavo, Als de lezer deze krant in handen krijgt is het juist tien jaar geleden, dat Haarlem onder een angstwekkenden druk gebukt ging. In den vroegen namiddag was de alge- meene mobilisatie van het Nederlandsche leger afgekondigd en daarmede bereikte de dagenlange spanning, door den interna tionalen politieken toestand en de krijgs toerustingen in de lanaen om ons heen veroorzaakt, een kookpunt. In één maand tijd, neen in 14 dagen, had zich 'n onrust ontwikkeld, welke we nu, na 10 jaar, nog niet te boven zijn. Dat teekent wel de beteekenis van het geweldige oogen blik, 10 jaar geleden. De menschen toen beseften die beteekenis niet ten volle, maar voorvoelden ze toch wel. Legt, lezers en lezeressen, even de krant neer en gaat in gedachten terug, 10 jaar geleden. Beter dan ik het met voorbeelden in de herinnering kan terugbrengen, weet een ieder zich momenten uit die bewogen dagen, eind Juli, vooral 31 Juli, en begin Augustus te herinneren, momenten, die zulk een geweldigen indruk maakten, dat zij wel nooit uit het geheugen gaan en die men vele malen nog, soms met ontroering, even herleeft. Voor schrijver dezes was er zoo'n moment op Zondagmiddag 2 Augustus 1914. Ik was ook gemobiliseerd en hoewe^ ik ten volle besefte, tot welke verwikkelingen de internationale politieke toestand zou kun nen leiden, had ik in jeugdigen overmoed alle muizenissen uit het hoofd gezet om al leen den zonnekant van de mobilisatie te zien. Toen kwam die Zondagmiddag in Augus tus. Ons bataljon trok op uit dc Infanterie- kazerne, langs de Nieuwe Gracht en Jans- weg naar het station, in volle oorlogsuit rusting, met volle muziek, slaande trommel» en schallende trompetten. Waar de menschen vandaan kwamen, ik weet het niet, maar voordat wij van de Nieuwe Gracht op den Jansweg waren, stonden ze daar, de nieuwsgierigen, vier, vijf rijen dik, om ons te zien voorbijtrekken. Zij stonden daar in een groot getal, vaders, moeders, grijsaards en jongeren, vooral jonge moeders met kinderen op den arm, om hun zoon, vader, echtgenoot nog even te zien. En ik zag de tranen in hun oogen blinken. Het deed mij leed. Toen hoorde ik t op twee, drie plaatsen: „Och God. die arme jongens. Wat zal d'r van overblijven." Nooit is mij schrijnender de afschuw van den oorlog geteekend als door dit ge zegde. Ik werd beklaagd, ik,, een gezonde, fris sche kerel, vol levenslust en levensmoed, met gezonde oogen, armen en beenen, ik werd beklaagd. Dat was mij te veel en al tijd, altijd zijn me die woorden uit de mo bilisatie-dagen bijgebleven. Ze hebben mij ten volle doen beseffen hoe afschuwelijk de oorlog is. \\\t l Rijwielbelasting. Rijwiclbelasting! En vandaag den laatsten dag, dat men aan het postkantoor de be faamde R. B. W. 1924-jlaatjes a 3 gulden verkrijgen kan. Hel moest dus heel druk zijn. Zeker, bet moest, maar het was niet zoo. Alles was in gereedheid gebracht, 5 Lo ketten waren disponibel gesteld, bij over vloedige drukte kon ook de zaalwachter nog ingrijpen. En? De loketten hadden geen klanten; kwam er nu en dan een, dan was het om een postzegel. Practisch is het ook de laatste dag nog niet. Morgen, 1 Augustus, moet men een plaatje hebben. Heeft men het echter niet, dan wordt men gewaarschuwd, vier weken lang. Dus geen last met de politie. Dan moest je geen Hollander zijn, om nu reeds zoo'n plaatje te koopen. Bovendien, wie weet wat er nog gebeurt. Stel je eens voor, dat.... Enfin, je kan je wel honderden manieren voorstellen om de rijwielbelasting te schrap pen. En dan kon je naar je drie gulden flui ten. Hoe'het met den verkoop staat? Men re kende in Haarlem ongeveer 21.000 plaatjes noodig te hebben. Die zijn dan ook besteld. Van die 21.000 heeft men er nog 8000 over. Verbazend? 13.000 verkocht. Och, u moet weten, die 13.000 zijn door den directeur aan zijn ambtenaren gegeven. Hoeveel er nog over zijn? Als hij ze alle 21000 had uit gegeven, dan was men uitverkocht geweest op papier. Geschat wordt, dat er een kleine 11.000 zijn verkocht. Men kan echter schatten met plichtsbesef, uit beleefdheid, uit nijd, enfin, op honderd manieren, en het te schatten aantal wordt een wiskundig kameleon. Zoolang bij die kleine 11.000 dc relatieve beteekenis van het woordje „klein" niet een absolute is geworden, blijft bet juiste aantal een raadsel. Over het algemeen genomen dus, kan men niet zeggen, dat de verwachtingen verre weg zijn overtroffen. Of toch! Bij den ont vanger der accijnzen. Daar stroomt het for mulieren om ontheffing. Waarschijnlijk zal slechts aan de kleinste helft kunnen wor den voldaan. Aldus de rijwielbelasting 1924. En ik peins Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 31 Juli. Hoogste Barometerstand 764.7 m.M. te Toulouse. Laagste Barometerstand 749.5 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 31 Juh tot den avond van 1 Augustus. Zwakke tot matige, mogelijk krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen of onweer, zelfde temperatuur. Brandstichting. De vorige week stond voor de Haarlem sche Rechtbank terecht de 42-jarige bloem- kweeker J. B., uit Aalsmeer, beschuldigd van brandstichting in een wagenloods ie Aalsmeer, in den nacht van 27 op 28 Mei 1.1. Deze loods grensde indirect aan eenige perceclen, welke een waarde hadden van 220.000, en voor welke woningen groot gevaar ontstond, dat zij in de vlammen zou den opgaan De eisch tegen bekl. was 6 jaar gevange nisstraf met nftrek der preventieve hechte nis. Heden werd hij door de Rechtbank ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf voor den tijd van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar Verdediger was mr. Ali Cohen. Op 29 Juli slaagden te Amsterdam voor Mulo A o. a. de heeren J. C. J. van Dijk, P. Felix, Th. W. Hölsken, C. J. Koek. N. L. Koning, W. A. Nicolaas, A. A. Ramaker, alhier, leerlingen v. bovengenoemde school. Voor hel toelatingsexamen tot de R.-K. Kweekschool te Beverwijk slaagden: W. A. Nicolaas en J. van Veisen. Tot de le klas van hel R.-K. Lyceum tc Overveen werden toegelaten: H. A. de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1