tin RU I Sr *2* T ■SsSL JL Denken en willen. RADIO- OMROEP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Vrijdag 1 Augustus 1924 KERK EN SCHOOL. De hoofdakte-examens. Het nieuwe FranschBelgische voorstel inzake Duitschland's even- tueele tekortkomingen vindt een weinig gunstig onthaal. Bradbury wenscht slechts particuliere besprekingen met de Commissie van Herstel. De militaire ontruiming van het Ruhr-gebied. Onder de Radio-berichten: Het Fransch-Belgische voorstel is in de eerste commissie na langdurige beraadslaging aangenomen. De onderlinge besprekingen zijn nu nagenoeg geëindigd en men verwacht spoedig de uitnoodiging der Duitschers. GEEA. SUI7ENL BERICHTEH. HET LABORATORIUM TE LEUVEN VERBRAND. UIT ONZE OOST. De radioverbinding met Nederland. DAGELIJKS PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverfangd vanaf f6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houiwecj 69 - Tel. 3468 Het uiterlijk. Malariamuggen. Loopers. Geverfde muren en plafonds Conserveeren van eieren. Zwanendons. Zijden handschoenen. Bananenschillen. Balletjes of babbelaars. Brons schoonmaken. Wanneer schitterende geestesgaven en de kunst, om die aan te wenden, alleen den mensch redelijk sterk en gezond konden maken, dan zou men de voortreffelijkste vertegenwoordigers van ons geslacht onder de geleerden en de schrijvers moeten zoe ken. Dat is echter volstrekt niet het geval. Iedereen weet, dat men soms in die krin gen geen echte, kerngezonde, zedelijke menschen, maar menschelijke caricaturen ontmoet. Mislukte levens van groote vernuften zijn er bij de vleet, die duidelijk aantoonen, dat geestesontwikkeling zonder vorming van Wil en gemoed, eenzijdigen en halfslachtigen kweekt en de ziel ontreddert. Over dezulken oordeelde een ongeloovig, maar scherpzinnig menschenkenner als lord Bolingbroke, in krasse termen, dat zij een kaste vormen, die het voorrecht heeft, om door misbruik van 't verstand en ver- waarloozing van den wil, krankzinnig te worden. Tegen dit gevaar zijn tenminste de onge- letterden gevrijwaard. De grondoorzaak van het kwaad ligt in de verwaarloozing van den wil. Want twee gewichtige waarheden wor den daarbij uit het oog verloren. Deze, dat uit het vaste willen het doen, om gekeerd uit het doen ook het vaste willen voorkomt. Om het geestelijk evenwicht te bewaren, moet iedere opvoeding, den geheelen mensch omvatten. Dan alleen kan het willen met het den ken gelijken tred houden. Het denken moet het willen voorlichten; de wil moet het verstand volgen, anders gaat de wil ten gronde. Bij een verkeerde opvoeding neemt het sveten toe, terwijl de wil als een orgaan, dat ongebruikt blijft, afneemt en ten laatste alle veerkracht verliest en krachteloos wordt. Allengs worden fantazie, luim en gril, hartstochten, de eigenlijke gebieders der ziel; het redelijk denkend verstand wordt verwaarloosd. Daartegen moet helder denken en vast willen in 't veld gebracht worden. Het eene moet het andere tot steun strekken. Hoe eendrachtiger beide samenwerken, des te beter beheerschen zij de verbeel dingskracht en de ongestadigheid, des te zekerder wordt de mensch in den goeden zin zijn eigen meester. Verstand en wil moeten dus elkander lei den. Daartoe zijn zelfbedwang en zelfoverwin ning onmisbaar. Zonder zelfverloochening, uit vrije over tuiging beoefend, bestaat er geen opvoeding en vorming van den wil. Hoogstens brengt men het dan tot werk tuigelijk gehoorzamen aan willekeurigen drang. Zonder zelfoverwinning geraakt de geest niet onderworpen aan de waarheid en ont breekt er dus een zeker, veilig richtsnoer aan den wil. En dan zijn er nog lieden, die beweren, dat de voorschriften van 't Christendom bloote uiterlijkheden zijn en alleen goed voor kinderen! Zeker, die voorschriften vormen de ware leerschool voor kinderen, opdat zij vroegtij dig leeren juist te denken en goed te wil len. Ze zijn echter niet minder noodig voor de volwassenen en de sterken, want deze heb ben een langen leergang in het leven door te maken, eer .zij zich de moeilijke kunst hebben eigen gemaakt, de kunst van goed te willen. Het „U. D." schrijft: Het gelflt dit jaar meer dan eenig vorig jaar voor de hoofdacte-examens, dat velen geroepen, maar weinigen uitverkorenen zijn. Soms was de verhouding van die slaagden tot hen die zakten 1 tot 7. Men heeft be grijpelijkerwijs gegist naar de oorzaken daar van. Sommigen hebben het geweten aan de bezuinigingswocde. Er zou aan de examen commissies opdracht gegeven zijn, de eischen te verzwaren, omdat iedere examinandus die slaagt het Rijk 400 per jaar kost, het be drag n.l. waarmee het salaris van den on derwijzer die een hoofdacte heeft, wordt verhoogd. Wij weten van welingelichte zijde dat dit de reden niet is. Geen enkele op dracht of wenk is in dezen zin aan de examencommissies verstrekt. De eigenlijke oorzaak moet gezocht wor den in de verandering in het examenpro gramma, die bij Kon. Besluit van October 1923 is ingevoerd, waarbij weliswaar in ver schillende vakken de eischen verlicht, maar voor onderdeelen van die vakken de eischen weer verzwaard zijn. Voorts is rekenkunde geschrapt en wiskunde ingevoerd (algebra tot de logarithmen, meetkunde en stereo metrie), is plant- en dierkunde geschrapt, maar schoolhygiëne toegevoegd, en zijn ook in de geschiedenis- en aardrijkskunde-vak- ken niet onbelangrijke wijzigingen aange bracht. Nu hebben de candidatcn om zich in de wiskunde te bekwamen, waar de meesten geheel nieuw tegenover staan, slechts negen maanden tijd gehad, wat klaarblijkelijk tot het gevolg heeft gevoerd dat zij enkele an dere vakken moesten verwaarloozen. Welis waar is aan de examen-commissie opdracht gegeven, hiermede eenigszins rekening te houden en de eischen dus nog niet in hun vollen omvang te lat engelden, maar wil men geen onbillijkheden scheppen tegenover de verschillende candidaten, dan is .-aan zoo'n opdracht niet gemakkelijk te voldoen. Onze Radio-berichten hebben gisteren reeds eenigszins uitvoerig melding gemaakt van het Fransch-Belgische voorstel inzake Duitsch- lands tekortkomingen, dat momenteel ter Londensche intergeallieerde conferentie het gesprek van den dag vormt. De tekst van het Fransch-Belgische voor stel is nog niet gepubliceerd, maar alle bij zonderheden zijn thans bekend. Het voorstel gaat uit van het principe, dat de minderheid niet door de meerderheid mag worden over- heerscht. Wanneer in de Commissie van Her stel over de vraag of Duitschland in gebreke is gebleven geen eenstemmigheid is, dan zal de beslissing in dezen, volgens het Fransch- Belgische voorstel, moeten geschieden, hetzij door een uitspraak van het Internationale Hof in Den Haag, hetzij door een commissie van arbitrage, bestaande uit een vertegen woordiger van de meerderheid in de Com missie van Herstel, een vertegenwoordiger van de minderheid en een neutraal lid van Amerikaansche nationaliteit. Deze commis sie van arbitrage zou echter slechts met alge- meene stemmen haar uitspraken kunnen doen. Bovendien zou, volgens dit voorstel, iedere mogendheid, die meent dat, hetzij de Duitsche regeering, hetzij bepaalde Duitsche industrieelen, hun verplichtingen ten aanzien van de leveringen in natura tegenover haar niet zijn nagekomen, het recht hebben een beroep op deze arbitragecommissie te doen. De Franschen eischen echter, dat het quan tum van bepaalde leveringen (voornamelijk cokes) vooraf zal worden vastgesteld, zoodat, indien dit quantum niet op tijd wordt gele verd, automatisch zou komen vast te staan, dat Duitschland in gebreke is gebleven. Op dezen eisch wenscht Engeland in geen geval in te gaan. Verder raakt het Fransche voorstel ook be langrijke rechten, die het plan-Dawes aan de Commissie van Overdracht toekent. Men wil n.l., dat deze rechten aan het nieuwe voorstel zullen worden aangepast, ofschoon de con ferentie werd begonnen op de basis, dat het plan-Dawes onveranderd zou worden uitge voerd en dat dus de te Londen te nemen be sluiten zich bij dit plan zouden aanpassen en niet omgekeerd. Hierin is geen principieel be zwaar tegen het voorstel gelegen, en het is dan ook vrijwel zeker, dat het zal worden verwor pen. Ofschoon de Amerikanen, zooals bekend, hebben verklaard, dat het voorstel „zijn ver diensten" heeft, vond het in het Comité van Zeven een weinig gunstig onthaal, terwijl het juist de bedoeling was, het door de „Groote Zeven" te doen goedkeuren, om aldus invloed uit te oefenen op de eerste commissie, welker voorzitter, Snowden, vast besloten is, het voorstel met alle kracht te bestrijden. Nu moet het zonder de goedkeuring van de „Groote Zeven" aan de eerste en aan de derde commissie worden voorgelegd, en onder deze omstandigheden kan het moeilijk succes heb ben. i Er is nu bij al de moeilijkheden, waarmede de conferentie reeds te kampen had, nog een nieuwe gekomen, n.l. de aanwezigheid van de zeer strijdbare leden van de Commissie van Herstel Sir John Bradbury heeft de „Daily Tele graph" gemachtigd te verklaren, dat hij zeer gaarne te Londen met de andere leden van de Commissie van Herstel zal samenwerken, doch van oordeel is, dat deze samenwerking slechts kan plaats hebben in den vorm van particuliere besprekingen tusschen de com missieleden, maar niet in een officieele zit ting der Commissie. Met het oog op al deze nieuwe verwikkelingen is het nog niet zeker, en zelfs niet waarschijnlijk, dat de Duitsche delegatie alsnog zal worden uitgenoodigd om Maandag naar Londen te komen. De Fransche en Belgische gedelegeerden hebben, zooals reeds werd gemeld, ook nog een voorstel gedaan betreffende de militaire ontruiming, dat buiten de officieele agenda der conferentie valt en alleen Frankrijk, Bel gië en Duitschland aangaat. Volgens dit voor stel zal de militaire ontruiming van het Ruhr- gebied vóór 15 Augustus 1926 plaats hebben Duitschland zal dezen termijn echter kunnen vervroegen, indien het in staat en bereid is, de 1500 millioen goud-mark aan industrieele en spoorweg-obligaties eerder op te nemen en de tegenwaarde daarvan aan den algemeenen agent voor de betalingen voor het herstel te overhandigen. Duitschland kan dit in drie termijnen doen in dat geval zou ook de mi litaire ontruiming van het bezette gebied in drie fasen plaats hebben. Het eerst zou Dort mund worden ontruimd, daarna Bochum en ten slotte Essen. De kleinere zóne van Hagen zou echter reeds in October van dit jaar wor den ontruimd, indien dan tenminste aan de vijf, door de Commissie van Herstel gestelde voorwaarden is voldaan. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Iersche grenskwestie is opnieuw acuut Vgeworden tengevolge van de uitspraak der juridische commissie van den Privy Council, n.l. dat de grenscommissie niet kan func- tionneeren, tenzij de regeering van Ulster een derde lid benoemt. Het kabinet heeft een spoedvergadering gehouden. Naar de „Daily Chronicle" verneemt, achtte het kabinet den toestand zeer moeilijk en besloot het, raad te vragen aan de Britsche onderteekenaars van het Iersch verdrag, met wie spoedig een conferentie zal worden gehouden, waarop gepoogd zal worden een oplossing te vinder. EEN TREINBOTSING. Volgens een bericht uit New York heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een trein uit de City en een die van Rockaway Beach daarheen ging, vermoedelijk tenge volge van een verkeerden wisselstand. De botsing had noodlottige gevolgen, aange zien beide treinen vol passagiers waren. Vijf tig personen werden gewond, waarvan velen zeer ernstig. Na de botsing ontstond een pa niek, waarbij tal van vrouwen en kinderen onder den voet raakten. EEN AANSLAG. Het „Giornale d'Italia" meldt uit Genua, dat eenige boosdoeners den Engelschen ad miraal Lombard Dogson bij Diano Marina hebben overvallen en met een revolverschot ernstig in den buik hebben gewond. De po litie tracht de daders op te sporen. EEN STAD VERBRAND. Naar een B. T. A. uit Belgrado meldt, is de stad Stroemitza door een hevigen brand geteisterd. De schade wordt geschat op 20 millioen. Het chemisch laboratorium der univer siteit te Leuven is door brand vernield. EEN RUSSISCH JOURNALIST VER MOORD. Volgens de N. Fr. Presse is Zaterdag avond te Sofia de redacteur van een aldaar verschijnende Russische courant door onbe kende daders van de straat af doodgeschoten op het oogenblik, dat hij ter ruste wilde gaan. Kalinkoff, zoo heet de journalist, is monarchist, zoodat het vermoeden wordt geuit, dat de daders communisten zouden zijn, hoewel de mogelijkheid niet uitgesloten schijnt, dat men hier met een daad van per soonlijke wraakneming te doen heeft. NIET GEDOOD. De twee vliegers, waarvan gisteren werd gemeld, dat zij bij een val in de nabijheid van Ramzak werden gedood, zijn behouden op hun basis teruggekeerd. DE TOESTAND IN BRAZILIË. Het telegrafisch en telefonisch verkeer tusschen Santos en Sao Paolo is hersteld. Men denkt deze week het spoorwegverkeer te hervatten. De koffie-verschepingen zijn hervat. Het diensthoofd der P. T. T. te Welte vreden deelt mede, dat de in den voormid dag en de vroege morgenuren aangeboden telegrammen steeds aanmerkelijk vlugger naar Nederland overkomen via radio dan over den kabel. van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.m.; 10—10.12 v.m.j 11.30—11.55 v.m.J 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,3(1 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 eU 2.45 n.m, (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 ML Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010ÖC (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B AL op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 AL Glasgow 5 G. S. op 420 Al. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 mm. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffeltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 mm. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 mm. concert, 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m„ voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 mm. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1? n.m. Weerbericht Königswustcrhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 AL Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 mm. Chelmsford 1600 M. 11.5012.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben [iorer klok der Westminster Abdij). Programma. Vrijdag 1 Augustus '24. Onder voorbe houd uitzending van concert of Jazz bend uit Scheveningen door de Ned. Radio In dustrie 1050 M. Zaterdag 2 Augustus '24. Station Mid- delraad, IJmuiden 1050 M. concert vanaf 8.30. Ons uiterlijk moet in de eerste plaats ge tuigenis afleggen van onze innerlijke be schaving. Daarmee kan natuurlijk nog niet iedereen mooi zijn: Schoon zijn er slechts zeer weinigen, maar de vrouw kan haar uiterlijk nog tal van andere bekoorlijkheden verleenen, die haar niet zelden boven de grootste schoonheid van haar tijd doen ver kiezen. Net zijn neemt bij ons uiterlijk een eerste plaats in. Met zorg opgemaakte haren, een japon, die, al is ze dan ook niet altijd even mooi en nieuw, er toch frisch uitziet en geen kapottigheden vertoont, dit zijn alle maal zooveel eischen, die binnen ieders be reik liggen. De kleeding kost menigeen heel Wat hoofdbrekens, maar zoolang we den tel nog goed kunnen bijhouden en ons b.v. niet verheugen in het bezit van: een peignoir, een huisjapon, een wandeltoilet, een visite toilet, een soiree- en dinerjapon, een bal toilet, een strand- en een reiscostume kunnen we toch ook wel zorgen, dat ons meer bescheiden aantal er altijd goed on derhouden uitziet: Dat er geen knoopen aan ontbreken, geen garneersels aan los zijn, geen gaatjes in schoenen of handschoenen zijn, dat er geen haarlokken hangen langs het gezicht enz, enz. Een der eerste sieraden van een vrouw is een goede hand; d. w, z, een goedver zorgde hand, met reine vingers, net geknipte "agels en waar ook de „halve maantjes" goed op zichtbaar zijn. Een leelijke hand Wordt er wel niet mooi door, maar een goedverzorgde nagel neemt er het onoog lijke van weg. Onze ochtendjapon of peignoir zijn alleen zichtbaar voor onze huisgenooten, of voor «en enkele heel, héél goede kennis, die de Vrijheid heeft, ook vóór het koffiedrinken ons te bezoeken. Als uw haren ook niet S.1 Je gauw uit de krul zijn, doe dan liever dadelijk 's morgens bij het aanklceden de hzeerijzers uit uw haar. Bedenk dat gij fdtijd zóó gekleed moet zijn, dat ge, zonder beschaamd te zijn, voor een onverwacht "ezoeker voor den dag kunt komen. Onze •deeding zij altijd stemmig. Het is maar al ie Waar, dat een vrouw des te meer aan haar bebaam hangt, naarmate zij geestelijk min der beduidt!" Een eenvoudig, degelijk toilet, kleedt veel "leer Jan ritselende, opzichtige flodderzijde, en het doet bovendien ons gezicht beter Uitkomen. Als men opzichtig gekleed is, valt jucn meer in het oog; wij worden onmiddel- bjk opgemerkt en ook des te eerder bespot. IJdele vrouwen tooien zich mooi op en v?'gen elke gril der mode, en al is een wei- n,S coquetterie zelfs een deugd in een Vr°uw, zij mag nooit den eenvoud uit het verliezen. Daarom; waarom poederen blanketten vele vrouwen zich zoo? Is niet in hooge mate ijdel en behaagziek, u°g daar gelaten, hoe nadeelig het kan zijn °YY/ Ëez°ndheid? Waarlijk, het zijn niet de uiterlijke i^hoonheden, jjg ons bgmind moeten ma- j en- Zoo zijn er b.v. veel jonge vrouwen, of '°nge meisjes, die hier of daar iets aan de tanden hebben, een zwart plekje of zoo, of een hoekje er uit. En in plaats dat zij zich nu er overheen zetten, om dat kleine ge brek, en het door verdubbelde lieftallig heid, als het ware, trachten te vergeten, gaan ze zich niet zelden oefenen in het aldus wringen en plooien harer lippen, dat er slechts, héél benauwd, een paar goede witte tanden te voorschijn komen. Dit geeft iets gewrongens, gekunstelds aan het gelaat, dat alle bekoorlijkheid aan het heele uiterlijk verleent. En nu nog een enke] woordje over het parfumeeren, een heel zachte geur is niet onaangenaam en zal ook niemand hinderen of hoofdpijn bezorgen, doch het sterk par fumeeren, waarbij men iemand op drie pas afstand reeds ruikt, neen, dat zal ieder een voudig, beschaafd mensch afkeuren. En in het algemeen laten wij de beoor deeling over uiterlijk schoon zoowel als over de gaven des geestes aan anderen ter beoordeeling over, Ën laten vooral nooit de ouders of familieleden, uit een soort onver klaarbare ijdelheid, overgaan tot een hoog ophemelen van uiterlijk schoon. Gewoonlijk heeft zulk een verklaring de juist omge keerde uitwerking, dat de verwachting te hoog gespannen wordt en de verheerlijkte, bij kennismaking, ten zeerste tegenvalt. Met het genot van warme zomeravonden gaat maar al te dikwijls de last gepaard, die de muggen ons veroorzaken. Het gonzende geluid en het vooruitzicht wellicht gestoken te worden en in 't bezit van hinderlijke mug- gebeeten te geraken zijn wel in staat iemand uit de slaap te houden. Het gebruik van muskietennetten is in de warmere landen dan ook algemeen, 't Meeste last heeft men ervan, wanneer zich dicht in de omgeving stilstaand water bevindt. De muggeneieren komen daarin tot ontwikkeling en 't eenige middel om dit te verhinderen bestaat hier in, dat men vanaf eind April, den geheelen zomer door, om de drie of vier weken pe troleum op het water giet. Een dun laagje hiervan is voldoende om de lucht af te slui ten, waardoor de muggenlarven stikken. De muggen zelf worden door rook en door de sterke lucht van kruidnagelolie tijdelijk verdreven. Gewoonlijk veroorzaakt dc steek van een mug geen nadeeliger gevolgen, dan dat de plek opzwelt en gaat jeuken. Erger wordt het, wanneer we door een malaria mug gestoken worden, die dc ziekte hier mee in 't bloed van haar slachtoffer over brengt. De grootste uitbreiding heeft deze ziekte in de tropen gekregen op plaatsen waar zich moerassen en poelen bevinden, waarom men ook wel van moeraskoorts spreekt. De ziekte wordt daar veroorzaakt door een bloedparasiet, Plasmodium prae- cox, die door een wijfjesmug van 't geslacht Anopheles op den mensch overgebracht wordt. Om tot volle ontwikkeling te komen hebben de malariaparasieten alzoo twee gastheeren noodig. Hun bestaan is, zooals we verder zien zullen, aan een kringloop gebonden. De muggen die steken zijn altijd vrouwelijke exemplaren, die bloed van een warmbloedig dier (in dit geval van den mensch), noodig hebben om hare eieren tot rijpheid te brengen. Wanneer nu zoo'n mug van een malaria-patiënt bloed zuigt, dan wordt zij geïntecteerd door de Malariapara siet. Bij een latere steek brengt zij die pa rasiet weer op een mensch over en wel op de volgende wijze: De malariakiemen leven ten koste van de roode bloedlichaampjes in 't bloed van den patient en deelen zich na een of iwee dagen in 16 tot 20 sporen, die weer nieuwe bloedlichaampjes aantasten, lederen keer ontstaat hierbij een koortsaan val en de deeling in sporen gaat zoo een acht dagen door tot er geen sporen meer gevormd worden doch geslachtsvormen en wel afzonderlijk mannelijke en vrouwelijke. Deze blijven pasie fin het bloed van den mensch en wachten er op, tot ze door een mug mee ingezogen worden en in de mug- genniaag terecht komen. Hier komen ze tot een nieuw leven; ze vereenigen zich en de nu bevruchte eicel wordt bewegelijk en terwijl het dempen van poelen en het gie ten van petroleum op het watervlak veel bijdrag om de voortplanting van muggen ten minste zooveel mogelijk tegen te gaan. Bij het vegen of borstelen van loopers op trappen, wordt dikwijls het stof van de eene op de andere trede geborsteld. Dit is heel verkeerd; men begint van boven en bor stelt steeds het vuil van elke trede op hel blik, maar nooit van de eene op de andere. Traploopers worden zéér gespaard, als men er, vooral op dc kauten, oud papier onder legt. Bij het koopen van loopers is het zeer aan te bevelen, altijd iets meer te nemen, daar men dan iets heeft om te her stellen. Voor het schoonmaken van traploopers zijn het best te gebruiken kleine, stijve handboenders. Als de loopers afgenomen worden om ge- EEN BEROEPS-BALIEKLUIVER. j j j Lx I Als de loopers algenomen worden om ge- boort z.ch onder de huid van de muggen- me„ met bekid te maag vast, waarna zij tot een kogelt)e uit- V1 -r,, maag vast, waarna zij tot een kogeltj groeit, dat zoo groot als een speldenknop kan worden. Van zulke kogeltjes komen er dikwijls meerdere in de maagwand van één mug voor; het barst wanneer het rijp is, waarna er wel 1000 kiemen uit te voor schijn treden, die in de speekselklier van de mug belanden. In Turkije is de eerste vrouwelijke arts gekomen, die in het buitenland natuurlijk haar studies heeft gedaan. Dr. Safieh Ali zal wel veel patiënten krijgen, want de oud-Turken houden nog altijd de vrouwenvertrekken voor mannen gesloten, De Mahomedaansche vrouwen zul len ook veel spoediger vertrouwen stellen in een vrouwelijke arts. Daarom zijn voor onze missies in de Mohamedaansche landen vrouwelijke artsen ook zoo gewenscht. Vandaar komen ze natuurlijk bij ïederen steek van de mug in het bloed van een mensch waar ze zich weldra gaan deelen, telkens nieuwe koortsaanvallen te voor schijn roepend. Dit is in het kort de le vensloop van Plasmodium praecox. Ats bestrijdingsmiddel gebruikt men met goedvinden van den huisdokter natuurlijk, eenige uren voor iederen te verwachten aanval, kinine, waardoor de jonge kiemen gedood worden. Ook gezonde menschen ne men wel als voorbehoedmiddel kinine om de mogelijke aanwezige kiemen te dooden. Een verblijf in hoogere streken (hooger dan 1000 M. komen de Anophelesmuggen niet voor) is de eenige afdoende deneesw»1®- werk gaan. Zij dienen bij gedeelten uitge klopt. Het werk wordt zeer vergemakke lijkt, indien men de loopers over en loo- perrek hangt, en het schoone gedeelte in den bak van dit toestel legt. De bewerking wordt op beide zijden van den looper toegepast. Het spreekt vanzelf, dat het losgeklopte stof op dc reeds be sproken wijze met een harden borstel ver wijderd dient te worden. Wat het uitkloppen van tapijten aangaat, hierbij kan men veel ongemak voorkomen, als men het werk „getweeën" doet. Met regelmatige slagen wordt het kleed aan beide zijden uitgeklopt. De armbewegingen mogen echter niet te forsch uitgevoerd wor den, daar gij anders dc kans loopt, een leelijke scheur in het midden te halen. Als de kleeden bijzonder stoffig zijn, wor den zij over een lijn gehangen en met den matteklopper bewerkt. Het losgeklopte vuil wordt, op de manier bij loopers toegepast, weggeschuiërd. Kostbare losse kleeden of zware, antieke tapijten worden op een speciale manier van stof en vuil ontdaan. Op een stoflaken wordt het tapijt uitgespreid, en aan beide zijden zachtjes met een mattenklopper ge klopt. De stoffigstc zijde wordt het eerst onder handen genomen. Als deze gerei nigd is, wordt het kleed opgenomen, het stoflaken uitgeschud, weer neergelegd, en dc bovenzijde komt aan dc beurt. Indien geverfde muren en planfons niet met een stofdoek of sloffer bereikt kunnen worden, kan men op dc volgende manier te werk gaan, om stof en andere ongerechtig heden te verwijderen. Om een ragebol wordt een stofdoek gebonden. Met dit in strument wordt de muurvlakte of zoldering geveegd. De stofdoek wordt gedurende de bewerking meermalen afgeknoopt en buiten het raam uitgeslagen. Waarom een ragebol alleen niet afdoende is? Omdat de doek het stof beter vasthoudt dan de losse bor stels van den rager. Als deze wijze van schoonmaken op den duur niet voldoende helpt, kan men in vele gevallen een zeem lap vochtig gemaakt in plaats van den stof doek nemen. Frescoliet muren kunnen be handeld worden als gewitte muren; deze methode blijkt de beste. Het is nu de tijd van de overvloedige eierproductie en al spoedig zal men moeten overgaan tot het conserveeren van eieren voor „Baas, kan ik vandaag vrij krijgen, ik mot n werkhuis zoeken voor mn vrouw? „Kom je morgen weer terug?" „Ja, as m'n vrouw nog nikt het, kom ik terug. The Humoris.t den duren tqd. Veel wordt daarbij gebruik gemaakt van conserveerende vloeistoffen en wel het meest van kalkwater hierbij krijgen de eieren echter mettertijd een onaangena- men loogachtigen smaak, die ten deele weer verdwijnt, als men de eieren voor het gebruik een dag in frisch water legt. Verder is een goed conservatiemiddel een oplossing van waterglas van 10 pCt. Mutsjes en kindermanteltjes die zijn af gezet met zwanendons, kan men op de vol gende wijze schoon maken men tornt de donsgarneering af en wascht die in een seep- sop van matige warmte (vooral geen heet water gebruiken Dit wasschen van den donsrand bestaat in voorzichtig uitdrukken en zacht wrijven, welke bewerkingen men herhaalt zoolang dit noodig blijkt meestal zal één sopje voldoende blijken. Als het zwanendons schoon is, drukt men het nog eens zachtjes uit en hangt het, zonder het na te spoelen, dicht bij de warme kachel te drogen. Zoodra alle vochtdeeltjes verdampt zijn moet het voorzichtig en zachtjes worden gewreven, geschud en geblazen. Het bont- garneerinkje zal er, op deze manier behandeld, weer uitzien als splinternieuw. Een lezeres vraagt ons, op welke manier zij haar zijden handschoenen zelf zou kunnen wasschen. Dit kan heel gemakkelijk geschie den met behulp van een lauw sopie, gemaakt van galzeep. Men trekt voor deze bewerking de handschoenen aan en wascht de gegan- teerde handen een paar keer achter elkaar. Als alle vlekken verdwenen zijn, moeten de handschoenen herhaaldelijk worden na gespoeld in koud water, waarna men ze tus schen schoone witte handdoeken te drogen legt. Voordat ze volkomen droog zijn, trekt men ze in den gewenschten vorm en strijk ze (weer tusschen een paar schoone, wittet doeken) met een matig-warm ijzer. Op deze wijze behandeld, zullen wit-zijden hand- schoenen hun frissche kleur behouden. Bananenschillen zijn uitstekend voor het poetsen van bruine schoenen. Eerst moet men den schoen wrijven met den binnenkant van den schil, daarna met een zachten doek. Balletjes (steken of babbelaars). 2 ons suiker roert men in een pannetje met 12 ons boter en 'n heel klein scheutje water zoo lang tot een druppel van de lepel vallende, een draadje vormt. Dan kan men er nog een thee lepel sterke koffie doorroeren, doch noodig is 't niet. Men giet het mengsel op een bord, dat even vochtig is gemaakt en snijdt er even voor 't geheel hard wordt, vierkante stukjes van. Bronzen beelden, vazen, enz- kunnen het beste schoon gemaakt worden met een wollen lapje met slaolie. Daarna met een droog lapje nawrijven en vooral de olie uit de hoeken en kieren goed verwijderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5