Sport- en wedstrijden. Aan onze Lezers UIT DEN OMTREK. RECHTSZAKEN. D. H. V. B. ATHLETIEK. LAWNTENNIS. CRICKET. VISSCHEN. UIT ONZE OOST. IJMUIDEN. VELSEN. HO0FDDORP. HALFWEG. SPAARND/M. ZANDVOORT. SANTPOORT. KROMMENIE. ======-========= R. K. Sportvereeniging „The Yellow-Black-Boys." Paulen te Stockholm. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant BnaaMmnHHPMHe v.o.c, R. en W. 2 WIELRENNEN. EEN AANSLAG OP HET LEVEN VAN KEIZER a ALEXANDER II. g latBSSKraxnoanmcgi Een roode gids Gevonden voorwerpen. Een ledig kin- dertaschje; een ringetje; een geelbruin hond je; een bruine regenjas; een koperen handel, in eboliet gevat; een auto-moerdop; een bloedkoralen halssnoer; een tasch me| in houd; een blauwe mantelceintuur; een wit- koralen halssnoer; een gouden sierspeld; twee damesportemonnaies met inhoud. Opdracht. Het maken van acht dukdalven in en bij de buitentoeleidingskanalen naar de schutsluizen alhier is opgedragen aan den heer G. Schermers te Nieuwendijk (N.-Br.; voor 2890. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; A. Loot en E, M. Vis. W. C. van Anholt en G. Vreeling. P. Bleeker en H. J. Klaas- sen. T. Ettema en M C. Barnhoorn. M. C. Zonneveldt en A. Neumann. M. J. G. J. Peeters en M. M. Barvoets. Getrouwd: L. Brandwijk en M. Baljé. N. J. Timmer en C. M. A. v. d. Aar. J. Brethouwer en J. Peggeman. G. H. Boer en M. P. Gleijsteen. J. W. Bontenbal en L. C. Bienefelt. W. "Vermeulen en S. Schipper. P. Noordzij en J. Harlaar. Geboren: d. van J. E. Stralingvan Looy d. van A. v. d. HoffAsjes. d. van G. J. Scheenaardde Graaf. z. van M. A. KeltlingLucas. d. van W. Jjonneveld v. d. Meer. z. van A. Rijkersvan Scher- zen.z. van A. v. d. Wielevan Vuren. z. van M. OttoElenbaas. z. van L>. M. Bijsterboschde Vries. d, van A. A. PostSman. z. van N. RiemersSmids. Overleden: H. J. Minneboo, 2 dagen, z. van A. Minneboo en H. J. v. d. Kolk. -G. Wijker, 25 j., echtgen. van C. Duizendstra. Winterzorg. Zondag na de Hoogmis zit ting laaste betaaldag. Retraiteclub. Woensdagavond te 8 uur, Propagandavergadering in de St. Jozef school. Dinsdagavond te 8 uur bestuursvergade ring „St. Paulus". Bekeurd. Door de politie is proces-ver haal opgemaakt tegeh C. A. C. alhier we gens openbare dronkenschap. Concert. Het fanfarekorps Crescendo geeft a.s. Zondagavond om half acht een concert op de Kolk. Gevonden voorwerpen, Wit hondje met bruine vlekken; bruine portemonnaie; gou den speld; pianolooper; portemonnaie, inh. geld en sleutels; bruine portemonnaie met geld; fotografietoestel; bruin dameshand taschje; bruine handschoen; damestasch met portemonnaie; wit kindermanteltje; rijwiel- pomp; bruin damestaschje (schilpadleer); bruine portemonnaie met inhoud; zilveren armband met steenen; tennisbal; statief; bruine portemonnaie; bruine hond met zwart dek; zwartlederen portemonnaie; renteboek je; zwart linnen ceintuur; kinder badschoen- tje; groen kindermanteltje; zeemlederen handschoen; bruin zijden parapluie; sigaret tenkoker; volksbadkaart; zwarte portemon naie; verm. gouden broche met portret; zilveren dameshorloge; portemonnaie met inhoud; kinderschopje; kinderportemonnaie; doublé armband; lorgnet; rood-gestreepte blouse; koperen gewicht van 5 Hg.; lederen etui met premie-obligaties; damesmuts; groen-witte ceintuur; Deensche dog; dames- portemonnaie met recu; bos sleutels; bruine portemonnaie; tooneelkijker; zilveren hee renhorloge; taschje, inh. zakdoeken en sleu tel; alpacca beursje; medaillon met portret; autoped: kindermutsje; bruin manchester pet; blauwe duif; bruine kousjes; autozeil; notitieboekje damesgarderobe; verm. gou den schakelarmband; biljet van 10; gesp; broche; bruin damestaschje met Lipssleutels; blauwe heerenmuts; blauwe jongenscape; zwarte kous; zilveren damesarmbandhorloge; broche; collier; hoedenpen; broche; lederen étui, inh. mes, potlood, enz.; bos sleutels; bruine portemonnaie; bruin kindermanteltje; sleutel; laag bruin schoentje; autobril; zwarte dameshoed met speld; 'A H.L. aardappelen; verm. zilveren heerenhorloge; zwart dames taschje; dekkleedje; witte duif; bruine por temonnaie met vreemde munten; sigaretten pijpje; ijzeren kilogewicht; zwarte lakporte- monnaie met geld; bril; 5 sleutels; gymnas tiekschoen; gabardine ceintuur; groene hoed en 2 zakdoeken; bruine portemonnaie met geld; portefeuille met kwitanties; bruin damesschoeiitje; badschoentjes; paar grijze glacé handschoenen; sjaal; geel linnen kin dermanteltje; zilveren collier met hangertje; zilveren potlood; bruin lederen tabakszak; witte dameshandschoenen; lederen riem; gouden zegelring; rood taschje met foto's; bruir.e portemonnaie met horloge; zilveren dameshorloge; bal; gladde gouden ring; ro zenkrans; zweep; Eau de Colognefleschje met zilveren stop; handtaschje. Er heeft zich alhier een commissie ge vormd uit de burgerij, bestaande uit de heeren A. A. Cornegge, voorzitter, G. J. Bremerkamp, secretaris. W. v. Leeuwen, Penningmeester, J. v. Wijngaarden, en J. Bonarius, om plannen te ontwerpen voor het houden van een bazar tot steun aan de mu- ziekvereeniging „Caecilia" Deze commissie rekent op veler medewer king. Van een wissen dood gered. De heer J. L. Groot, alhier,' tufte met zijn auto door Purmerland en zag een jongmensch In de sloot liggen, onder zijn fiets. Natuurlijk stopte hij onmiddellijk en redde den drenke ling van een anders wissen dood. Ongeluk. Een bediende van de firma Dral Groot, alhier, zekere K., reed op de fiets naar Wormerveer, doch zakte b de Veerbrug door zijn fiets, waardoor hij dusdanig gekwetst werd, dat hij verbonden moest worden aan gezicht en handen. Dit werd verricht (joor den portier der firma Kaars Sijpestein. De ongelukkige leed veel pijn. Protestvergadering. De protestvergade ring tegen het plan der vrijz. raadsfractie, in 't café van den heer Krijgsman, te Krom- rreniedijk, was druk bezocht. Niet alleen waren bijna alle ouders der schoolgaande kinderen tegenwoordig, maar ook de burge meester en zes raadsleden. Velen namen aan de discussies deel en 't bleek duidelijk, dat de Krommeniedijkers niet gaarne zien, dat de plannen aangeno men worden. z Van een valsch Nederlandsch visum. Voor de Vacantie-Kamer der rechtbank te Amsterdam stond dezer dagen terecht een in Duitschland wonende Nederlandsche vrouw, die er van beschuldigd- werd, dat zij in Duitschland, te zamen en in in vereeniging met een aldaar bekenden communisten-leider in twee geldige Duitsche paspoorten een valsch Nederlandsch visum had opgemaakt. De zaak kwam uit, doordat de beide bezit ters der paspoorten, een Duitscher en zijn echtgenoote, in de Hoofdstad diefstal pleegden en deswege werden gearresteerd en veroordeeld. Ten gevolge van hun verklarin gen werd door de Amsterdamsche Justitie de uitlevering van de Nederlandsche vrouw aan de Duitsche regeering gevraagd, en hoewel het feit in Duitschland had plaats gehad, ver kregen. Reeds den zevenden Maart gearres teerd, had de beklaagde, toen de zaak voor de rechtbank werd behandeld, dus feitelijk reeds ruim vier en een halve maand in preven tieve hechtenis doorgebracht. Haar geheele aandeel in de vervalsching bestond hierin, dat zij met inkt de cijfers en woorden van den geldigheidsduur in het visum had geschre ven, welk feit zij toegaf, onder opgave, dat zij dit uit medelijden had gedaan om het paar, dat in Holland werk wilde zoeken, over de grens te helpen. De beide hier ter stede vroe ger veroordeelde getuigen legden bezwarende verklaringen tegen beklaagde af, de vrouw ook ten aanzien van beklaagde's verstand houding tot den communistenleider, welke verstandhouding beklaagde echter ontkende en waarvan ook geen verder bewijs werd ge leverd. Bij de verdere behandeling kwamen be langrijke rechtsvragen naar voren in verband met art. 5 sub 2 Wetboek van Strafrecht, hetwelk bepaalt wanneer de Nederlandsche strafwet toepasselijk is op den Nederlander die eenig feit pleegt buiten het rijk in Europa, welke toepasselijkheid weer neerkomt op de vraag of het Nederlandsche Openbaar Minis terie ontvankelijk is in het instellen eener strafactie en in verband met art 26 Wet boek van Strafvordering, dat de bevoegdheid der Amsterdamsche rechtbank regelt. Vooral echter was van belang de beteekenis der valschheidsartikelen in het Duitsche Straf wetboek, vergeleken metdecorrespondeeren- de bepalingen in ons Wetboek. De rechtbank, thans uitspraak doende, be sliste in aansluiting aan vroeger door den Hoogen Raad in dezen genomen beslissin gen en naar aanleiding van het onderzoek ter terechtzitting dat het Openbaar Ministe rie ontvankelijk was, doch dat bedoeld onder zoek niet had opgeleverd het wettig en over- tukgend bewijs van het ten laste gelegde, in het bijzonder niet dat de beklaagde te zamen en in vereeniging met den communisten-lei der had gehandeld, zoodat zij van het haar ten laste gelegde werd vrijgesproken met last tot haar invrijheidstelling. Het O. M. waargenomen door Mr. M. D. K. S. van Lier, had één jaar gevangenisstraf geëischt. Als verdediger was opgetreden Mr. Th. Muller Massis. Secretariaat tijdelijk W. de Zwager, Vooruitgangstraat 79, Haarlem. Hedenavond van 78*uur) contributiebe taling in het gebouw „St. Bavo," Smede- straat 23. Maandagavond vergadering van de feest commissie'ten huize van den heer Huijbens, Emostraat Ï5. Donderdagavond om 7 uur trainen op de terreinen aan de Zandvoortschelaan. A.s. Zondag zal het op de Geel-Zwart-ter- reinen geducht spannen. Een drietal aardige wedstrijden zijn er vastgesteld. Om twee uur wordt een begin gemaakt door de gezellen- club „Kolpingsglorie" en „de Duif' beiden uit Amsterdam. Wie van hen zal winnen is niet met zekerheid te zeggen. Dus afwach ten maar. Dan komen de jongens van Nieu- wenhuis binnen de lijnen tegen D.E.M. uit Beverwijk voor de 2de ronde. We geven de jongens uit de aardbeienstad echter de mees te kans. Aan B.S.M. 2 dus de taak om die verwachting beschaamd te maken. Daarna zal de groote wedstrijd een aan vang nemen. Het eerste elftal der Geel-Zwar- te Boys, tegen het sterke „Santpoort" I. De Santpoorters die hun le klasseschap het vo rige seizoen op waardige wijze hebben bin nengehaald zullen het den Geel-Zwarters danig lastig maken. Verder gaat een sterk Junioren-elftal naar Amsterdam, om een bezoek te brengen aan de aspiranten van „de Meer". De eerste wed strijd, voor eenige weken hier gespeeld werd door de Amsterdammertjes met 43 ge wonnen. De kleine Boys zullen nu trachten revanche te nemen, wat niet onmogelijk is. Het vertrek is bepaald op 10.25. Allen die de toer meemaken worden dus om uiterlijk 10 uur in de hal van het station verwacht, om de kaartjes enz. in ontvangst te nemen. Ook grootere Geel-Zwarters kunnen de reis meemaken. „PIM". Door de athletiekcommissie van den D. H. V. B. worden atletiekwedstrijden georgani seerd en wel op 14 September a.s. te Delft en 21 September d.a.v. te Amsterdam. Voor den laatsten wedstrijd werd bereids het terrein der vereeniging „Wilskracht" ter be schikking gesteld. Het programma voor den wedstrijd te Delft luidt als volgt; 100, 400, 800 en 3000 meter hardloopen; 4 X 100 M. estafette, hoog- en verspringen met aanloop; speer werpen en kogelstooten. Te Amsterdam zal het volgend programma verwerkt worden; 100, 400 en 1300 meter hardloopen; 5000 meter koppelrace; 4 X 100 meter estafette; hoog- en verspringen met aanloop, discuswerpen en polsstokhoog springen Aan enkele dezer nummers zal de D. H. V. B. het kampioenschap voor voetballers in dit diocees verbinden. Niettemin zijn de wedstrijden voor alle R.-K. athleten toegan kelijk. Uitnodigingen worden verzonden aan alle voetbalvereenigingen bij den D. H. V. B. aangesloten, Verder worden gaarne ook aan alle andere R.-K. Sportvereenigingen op aanvraag inschrijvingsbiljetten toegezonden. Men richte zich daartoe tot den secretaris van bovengenoemde Commissie: den heer A. Ammerlaan, le Laurierdwarsstraat 2, Amsterdam. De inschrijving sluit resp. op 4 en 15 September a.s. De uitslagen van de Woensdag gehouden wedstrijden zijn Murchison wint de 100 m. hardloopen in 10 5/10 sec.Paddock 10 6/10 sec.Riley wint den 110 m. Hordenloop in 14 7/10 sec. Paulen wint de 400 m. in 48 7/10 sec. Martin won de 1500 m. in 4 min. 1 1/10 sec. De estafette viermaal 100 m. werd gewon nen door de Amerikanen in 42.6 sec. Vandaag worden de wedstrijden voortgezet in tegenwoordigheid van de afgevaardigden van het wereldpostcongres. DE WEDSTRIJDEN TE HILVERSUM. Dit jaarlijks terugkerende tournament verheugt zich altijd in een groote belang stelling, zoowel van binnenlandsche als van buitenlandsche zijde. Wel is het aantal Duit- schers dit jaar niet groot, maar de kwali teit is des te beter. Allereerst Frau Kaeber (no 3 der Duitsche lijst, volgend op Frau Friedleben en Frau Neppach. Voorts Frau Jacobini en Fucks, eveneens eerste krachten. Ook eenige Haarlemsche speelsters en spelers hebben ingeschreven Mej. Redekei eri Mej. Brauns waren niet bijster gelukkig met de loting. De eerste kwam tegen Mej. Veltman, welbekend van de Haarlemsche kampioenschappen en als competitie-speel ster, Met' 6164 verloor Mej. Redeker. Haar voetenwerk was beslist onvoldoende, op de kopslagen van haar tegenstandster gaf zij steeds onvoldoende returns. In het heeren-enkelspel verloor v. Riems dijk van v. Herwijnen, de Hilversumsche competitie speler, die door drives en voor al door zijn smashes veel sterker was. De Jonge had veel moeite met Metzlar, welke zeer taai bleek te zijn. De Haarlem mer sloeg er flink op los en miste dienten gevolge veel. y. d. Steur plaatste zich door twee over winningen resp. op Kuinders en Ter Weele m de derde ronde. Beide overwinningen werden verkregen door zuiver plaatsen. Het tempo liet echter veel le wenschen over. De lieeren-double bracht den Haarlemmers weinig succes. Zoowel v. Riemsdijk en Schou ten als de Jonge en v. d. Steur zagen geen kans een set in de wacht te sleepen. Schou ten verrichtte aan het net goed werk, maar hij werd onvoldoende gesteund door zijn partner. Tegen het uitstekend.- netspol van Bosman en de har drives van Tjeenk Willink waren v. d. Steur en de Jonge niet opgewassen. Zeidén kwamen zij in een voor- deelige netpositie. De mixed-double bracht mej. Redeker en Schouten tegen mej. Brauns en de Jonki De laatsten openden hun spel beter, vooral mej. Brauns door goede drives en de Jonge kill- de aan het net, wat in zijn bereik kwam. Mej. Brauns verloor haar single van Frau Kalber, welke over een hard' geslagen drive beschikte, waarmede zij dc backband van mej. Brauns duchtig bestookte. Toch speelde deze een uitstekende partij. UITSLAGEN: Heerenenkelspel, le ronde: Jhr. de Jonge—M. Metzlar 9—7, 5—7, 6—1. dr. Bearens—M. Koldanus 6—1, 3—6, 6—0. KuipersH. Calten 61, 16, 75. J. BryanM. v. d. Haagen 60, 62, Ter WeeleH. J. W. Urlus 64, 63. v. d. SteurM. Kuinders 46, 63, 97, C. BryanM. H. Urlus 60, 61, dr. MendesH. Vos 60, 61. v. Herwijnen—M. Jhr. v. Riemsdijk 6—3, 61, MuntzH. Mr. Jager 4—6, 63, 6—3. KnappertH. Hoyer 62, 61. RamaerH. Kapteyn 61, 57; 63. Tjeenk Willink—H. J. J. Pennink 6—2, 6—3. FuchsH. Brom 60, 63. 2e Ronde. J. BryanH. Kuipers 60, 61. v. d. SteurH. ter Weele 61, 75. Heerendouble. Kuipers—Kuinders, M. Jhr. v. Riemsdijk— Schoute 9—7, 63 Tjeenk WillinkBos man H. v, d. Steur en Jhr. de Jonge 61, 6—4 v. Herwijnen—v. d. Haagen H. gebr. Urlus 6—1, 6—1 Tjeenk Willink-Bosman H. v. Hcrwijnenv, d. Haagen 62, 64. Dames enkelspel. le. ronde: Frau Kaeber sl. mej. Brauns 6—1, 6—1. Mej, Hanrath sl. mej. v. Ommeren 4—6, 63. Mej. Staab sl, mevr. Furnée Onnen 5, 63. Mej. Veltman sl. mej. Redeker 6—1, 64. Frau Jacobiny sl. mevr. Ramaer 6—3, 6—0. Dames double. Mevr. Furnée Onnenmevr. Ramaer sl. mej, Staab—mej. v. Ommeren 4—6, 6—1, 63. Frau KaeberFrau Jacobiny sl. mej. Veltmanmevr. Becker Bool 61, 62, Frau KaberFrau Jacobiny sl, mej. Can tersMej: Bauduin 64, 8—6. Mixed. Mevr. FurnéeKnappert sl. mej. Hanrath —Roosenboom 6—1, 6—3. Frau Kaeber- Fucks sl, mej. v. Ommeren-Hoyer 6—0, 6—1. Mej. Brauns—Jhr. de Jonge $1. mej. Rede kerSchoute 7—5, 64. 2e ronde. Mej. Bauduin—Tjeenk Willink sl. mevr. Ramaer—Ramaer 6—3, 9—7. J i le klasse. Rood en Wit—V. R. A. HilversumP. W. H. D. V, S.Haarlem. V. O. C.-Ajax. 2e klasse, a. PhoenixHaarlem II. c. C. V. H.—V. V. V. II. EXTRA COMPETITIE. H. C. C. Ill—Rood Wit II. N OVERZICHT. Aan de Spanjaardslaan komen Zondag a.s- Kmcher c.s, Door de nederlaag van H. C. C. tegen Haarlem, bezetten de Amsterdammers met 1 punt voorsprong weer de eerste plaats. De vraag is nu maar of dc Rood en Witten in staat zullen zijn H. C. C. een vriendendienst te bewijzen. Ongetwijfeld is V. R. A. sterker dan Rood en Wit. De wedstrijd tusschen deze twee tegenstanders is er echter ook weer zoo een waarvan men moeilijk vooruit iets kan zeg gen. Wat haddep de Hagenaars eenigen tijd geleden niet een moeite om Rood en Wit er onder te houden. En won Haarlem verleden week ook niet geheel onverwacht van H. C. C. Dus is een Haarlemsche zegen ook ditmaal niet onmogelijk. De vraag is maar of de jongere Rood en Wit-menschen kans zien den snellen Rincher te bespelen. Haarlem gaat naar Schiedam om den strijd aan te binden tegen H. D. V. S. 1 erloops vermelden wij nog even, dat dc Schiedammers zich verleden week in den wedstrijd tegen Ajax weer alles behalve sportmanlike hebben gedragen. Het is er daar hoofdzakelijk door toedoen van H. D. V. S, zeer eigenaardig naar toe gegaan, zoo zelfs, dat de Leidenaren na den wedstrijd verklaarden niet meer tegen deze tegen standers te zullen uitkomen. Dit is o.i. wel geen erg verstandig besluit en vooral om er zooveel ruchtbaarheid aan te geven schijnt ons minder goed gezien. Wanneer de N. C. B, bepaalt, dat Ajax wel tegen H. D. V. S. speelt, zullen de Ajax-leden daarin toch toe moeten stemmen. Begrijpelijk is de verklaring echter wel. Het is jammer dat zelfs'de mooie cricket- sport zoo nu en dan aan dergelijke excessen wordt blootgesteld. Gelukkig gebeurt het sporadisch en dan nog bijna steeds door dezelfde vereeni ging, De SchieRhmmers worden nog de vle gels onder de cricketters. Dus Haarlem trekt morgen naar Schiedam om daar te winnen. Althans dit mogen we na de prestatie van verleden week toch wel verwachten. Een verrassing zpu voor ons een neder laag beteekenen. Haarlem II komt in actie tegen Phoenix en kan dezen wedstrijd winnen. C. V. H. ontvangt thuis V. V. V. II. We twijfelen er niet aan of ook deze Haarlemmers houden de puntjes in de Spaarnestad. Rood en Wit II is uitgespeeld en komt thans in de extra competitie uit. H. .C, C. III is voor Zondag de tegenpartij. De standen zijn thans: le klasse: V.R.A. 10 3 6 1 21 20 105.0 H.C.C. 11 4 5 2 22 22 100.0 Haarlem* 10 15 11 2 13 20 65.0 V.V.V.* 9 13 1 4 10 18 55.6 H.D.V.S.* 8 13—2 2 7 16 43.7 Ajax* 9 12 11 4 7 18 38.9 P.W. 7 12—2 2 5 14 35.7 Hilversum 9 111- 6 6 18 33.3 R. en W.* 8 3—1 4 5 16 31.3 10 4—3 3 5 20 25.0 Quick 7 3 4 2 14 1 wedstrijd verregend. 2e klasse a: H.C.C. 2 8 4 4 - 20 A.C.C. 8 5 - 3 10 Phoenix 7—3 2 2 4 te Werve 8—2 1 5 3 Haarlem 2 7 1 1 5 1 Albion 2e klasse c: 10 3 6 - 1 21 10 3 5 - 2 17 V.V.V. 2 8 1 2 -57 V.V.H. 8 1 2 1 4 6 Vleermuizen 8 1 1 4 2 1 V.R.A. 2 10—2 4 4 Holland: Schlebaum, Italië: Toricelli, Girardengo. Tsjecho-Slowakije: Max Martin. Zwitserland: Paul Sutcr. Amateurs. Wereldkampioenschap korte afstand. Amerika: Willy Fenn. Argentinië: Gret. Australië: Dempsey, Coppins, Ramsden> Broadbent. België: Daghelinckx. Denemarken: Guldager, W. Hansen, Edffl. Hansen. Engeland: Pryor, Habberfield, Owen, Ful ler. Frankrijk: Michard, Cugnot, Faucheux. Choury. Holland: Mazairac, Peeters, Meyer, Bosch van Drakesteyn. Italië: Dclgrasso, de Martini, Zuchetti, Tasselli. Lethland: Apsit, Ukstin, Sinka, Plume. Polen: Lazarski, Szymczyck, Stankiewicz, Rijl, Garley, Lanoze. Zweden: Dahlin. Zwitserland'. Mermillod, Ador. GROOTE WEDERLANDSCHE WEDSTRIJD VOOR HENGELAARS. op Vrijdag 15 Augustus 1924 in de vischrijk« Vaart BruggeSluis, uitgeschreven door d< Lijnvisschersmaatschappij „Hoop en Ge duld", gevestigd te Brugge, Kolenkaai 2, met medewerking van den heer Oscar De Maertelaere, fabrikant van „Sportkina". De voordeelen van dezen wedstrijd ko men ten goede aan de noodlijdende Oorlogs weezen. 1000 fr. prijzen zijn beschikbaar, verdeeld als volgt: Eerste prijs 125 fr-, verder 100, 75, 60, 50, 40, 30, 25, 20, 15, 15, 10, 10, 10, 5, 5, 5 en 5 fr. De eere-reeks zal door 5 aange duide visschers per vereeniging vervischt worden. De kamp zal een uur duren en gelden voor den eereprijs, den beker „sport kina", hoogte 55 c.M. De beker blijft eigen dom na de 3e overwinning. Aan deze wed strijden zijn nog bijzondere premiën verbon den voor het grootste aantal leden, 20 en 15 fr.; voor de verst komende vereeniging uit het Buiten of Binnenland, 2015 fr. Voor vaandels en banieren 2015 fr.; voor Canti- nieres 5, 5, 5, en 5 f. Om aan dezen wedstrijd te kunnen deelne. men moet men minstens 15 paar oud zijn en een iileg van fr. 3.storten. Alle inzen dingen, betrekking hebbende op dit visch- concours, richte men aan 't lokaal „Hoop en Geduld", Kolenkaai 2, Bruggen. Aanbe- I veling verdient, de ledenlijsten der leden dubbel op te maken, j Om recht te hebben aan de prijzen, toe gekend voor het grootst aantal leden en verstkomde, moeten de deelnemende leden ten minste 15 leden in aantal zijn. De kampstrijd is vastgesteld op 1 uur per optelling van punten, 1 punt per gram en 10 punten per visch. Alle lokaas is toege laten, behalve 't levende. Het schepnet is toegelaten, doch persoonlijk. Alle vereenigingen zijn verplicht aan den stoet deel te nemen. Afzonderlijke visschers kunnen niet aan dezen kampstrijd deelne men, tenzij zij stadgenoot zijn. De uitvoeren de vereeniging „Hoop en Geduld" zal enkel aan de Eere-reeks deelnemen. Eén afge vaardigde per 10 visschers zal een streng toezicht houden. De Kampstrijd zal bekend gemaakt worden door: le schot: Lijnen uit water azen; 2e schot; begin; 3e schot: einde. Ingeval verscheidene visschers gelijk ge tal punten tellen, dan zal de prijs toegekend worden aan 't grootste aantal visschen. De afstand voor den prijs van verst komende, zal berekend worden volgens den ijzerweg- Alle bedrog zal onherroepelijk met uitslui ting gestraft warden, 't Wegen der visschen zal aan 't water geschieden. De prijzen moe ten evenwel aan het lokaal worden afge haald. Elke klacht moet vergezeld gaaft van fr. 5, welke teruggegeven wordt, indien do klacht gegrond bevonden is. De uitvoeren de vereeniging is niet verantwoordelijk voor ongevallen, welke zouden kunnen gebeuren. g Op den lsten Juni 1867 kwam keizer Alexander II van Rusland, vergezeld van zijn zonen, de grootvorsten Alexander en Wladimir, met groot gevolg, waaronder zich ook de rijkskanselier prins Gortschakoff bevond, te Parijs aan. Keizer Napoleon III en keizerin Eugénie hadden den beheerscher aller Russen uitgenoodigd, om de groote tentoonstelling in de Fransche hoofdstad te bezoeken. Aan het Noorder-station werd de hooge gast opgewacht door den Russischen gezant met zijn voltallig personeel, terwijl daar ook aanwezig was de heer Eugène Schneider, voorzitter van het Fransche Wetgevend Lichaam. Diens tegenwoordigheid berustte echter op een niet onaardige vergissing. De Tsaar had enkele dagen te voren aan zijn gezant te Parijs het volgende telegram gezonden „ik zou den eersten dag'Schneider gaarne willen zien", waarmede Z.M. wilde te kennen geven, dat hij gaarne op den avond van den dag van aankomst, de toen zeer ge vierde opera-zangeres Hortense Schneider wilde zien optreden. Maar d$ gezant, die deze bedoeling niet begreep, verkeerde in den waan, dat zijn meester den president van het Wetgevend Lichaam wilde ontmoeten. Daarom noodigde hij dezen uit, zich bij de aank<*nst van Alexander,aan het station te bevinden. Hoe die ontmoeting nu afliep, is niet pre cies bekend. Men mag echter aannemen, dat Alexander II die een „gentleman" en „grand seigneur" van top tot teen was, met veel hof felijkheid en tact, de grappige vergissing van zijn gezant heeft opgelost. Zeker is, dat hij den zelfden avond in de beste luim, met zijn beide zonen de voor stelling van „la Grande-Duchesse de Gérol- stein" bijwoonde. Na een bezoek aan den Keizer en de Kei zerin in de Tuileriën, begaf Alexander zich naar het „Elysée", waar hij gedurende zijn verblijf in de „ville lumière" tot zijn vertrek op 7 juni, met zijn zonen, zijn intrek nam. Tijdens het; verblijf van den Tsaar in de Fransche hoofdstad, vielen een tweetal ge beurtenissen voor, waarvan men mag aan nemen, dat zij op diens stemming tegenover Frankrijk een ongunstigen invloed hebben uitgeoefend. Sommigen zoeken daarin zelfs de verklaring van de gereserveerde houding, die Alexander II in 1870 aannam, toen in September van dat jaar van Fransche zijde eerst schriftelijk door keizerin Eugénie, daarna mondeling door den bekenden staats man Adolf Thiers een beroep op zijn tusschenkomst werd gedaan, om een eer vollen vrede voor Frankrijk, met Pruisen te kunnen sluiten. Wat hiervan zij, beide gebeurtenissen wortelden in Rusland's houding tegenover het verlangen van onafhankelijkheid van het bij Rusland ingelijfde gedeelte van Polen' In Frankrijk hield zich de openbare mee ning met het Poolsche vraagstuk reeds sedert 1860 bezig algemeen was daar de sympathie voor de nationalistische beweging in ge noemd land. Met onverholen afkeuring nam men daar kennis van de uiterst strenge, dik wijls onmenschelijke maatregelen, welke van Russische zijde werden genomen, om die beweging den kop in te drukken. Een van die maatregelen bestond in een bijzondere heffing van de Poolsche jongeling schap voor den Russischen krijgsdienst. Daarbij ging men van Russische zijde zoo danig te werk, dat vooral die elementen uit Polen verwijderd werden, waarvan men vreesde dat in de nationalistische beweging de leiding zou kunnen uitgaan. Zoo werden bij de ver van de Poolsche grenzen gelegerde Russische regimenten, de Poolsche jongelin gen ingedeeld, die tot de stedelijke bevolking behoorden. Meer in 't bijzonder werden daar voor aangewezen de aanstaande juristen, ge neeskundigen, handelsbedienden enz., terwijl het landvolk van die inlijving vrij bleef of nabij hunne haardsteden werden geplaatst. Toen dit voornemen van de Russische regeering in Januari 1863 tot uitvoering kwam, brak in Polen een opstand uit. De welgestelde jongelingen verlieten bij massa's de steden zij vereenigden -zich met hun ee- lijkgezinde landgenooten in de landelijke streken en vormden benden, die openlijk en hardnekkig tegen de Russische troepen strijd voerden. Tegen deze opstandige beweging traden de Russen met ijzeren vuist op. In het geheele koninkrijk Polen werd de staat van beleg De onderstaande renners nemen heden en Zondag deel aan de Wereldkampioen schappen: i Professionals. Wereldkampioenschap kor te afstand. Amerike: Willie Spencer. Australië: Spaers, Fitzgerald, Supple. België: Degraeve, Van Bever. Denemarken: Ellegaard. Engeland: Bailey. Frankrijk: Poulain, Schilles, Sergent, Louet. Holl and: Moeskops, Leene, v. Nek, Italië: Moretti, Mori. Tsj'echo-Slowakije: Rames. Zwitserland: Kaufmann. Wereldkampioenschap lange afstand met motorgangmaking. België: Linart, Léon Vanderstuyft; reserve: Aerts. Frankrijk: Grassin, Sérès; reserve: Pa- risot. ;f'ekondigd en streng gehandhaafd. De aan-1 voerders der oproerige corpsen werden on verbiddelijk neergeschoten of opgehangen en al wie verdacht was, werd zonder verder onder zoek in de gevangenis geworpen of naar Siberië verbannen. Een tweetal Russische generaals, Mura- wieff in het eigenlijke Polen en graaf Berg in Lithauen, werden voorzien van onbegrensde volmachten, belast met de russificeering van het land. Ze voerden er een streng soldaten- -egierti, terechtstellingen, verbeurdverkla ringen, zware buitengewone belastingen wa ren aan de orde van den dag. Het was in die dagen, dat het beruchte, laconieke bericht te St. Petersburg ontvangen werd „l'ordre règne a Varsovie" (er heerscht orde in War schau). Maar men begreep'maar al te goed, met welke middelen die orde werd gehand haafd. Deze gebeurtenissen werden in Frankrijk met aandacht, en wat meer zegt, met sympa thie voor Polen gevolgd. Vele te Parijs ver toevende Poolsche emigranten lieten natuur lijk niet na die sympathie der Franschen aan te wakkeren. Bij Napoleon III echter vonden die pogingen weinig instemming. Na den vrede van Parijs, die een einde aan den Krim- oorlog gemaakt had, streefde de Fransche heerscher er naar, niet alleen met Engeland, maar ook met Rusland goede betrekkingen te onderhouden. Dit was hem tot dusvere vrijwel gelukt. Hij wilde dus niet door een te groote tegemoetkoming aan de Poolsche vrij heidsbeweging, een verkoeling der betrekkin gen met Rusland in het leven roepen. Meer dan bij den Keizer vond de Poolsche opstand steun bij prins Jeróme Napoleon zijh neef, en bij zijn minister van buitenlandsche za lmen, Walewski. Toen echter, zoowel in de Fransche Kamer van Afgevaardigden als in den Senaat, het vertrouwen door de meerderheid werd uit gesproken, dat de keizer in de gegeven om standigheden voor Polen zou doen, wat recht en gerechtigheid eischten, moest er wel iets gxbeuren. Het bleef niettemin, in samenwer king met Engeland en Oostenrijk, bij een diplomatieke gedachtenwissejing, welke aan Russische zijae met veel handigheid werd Ïevoerd en die dan ook tot geen resultaat eidde. Bij het einde dier gedachtenwisseling, had men te St. Petersburg de handen vrij en deed daar al het mogelijke om Polen uit de rij der nationaliteiten te doen verdwijnen. Van dit alles zou keizer Alexander II, ge durende zijn verblijf te Parijs in Juni 1867, den terugslag ondervinden. ^~?en op den 5den Juni met zijn gastheer Napoleon in een open rijtuig door Parijs reed voorbij het paleis van Justitie, nep een groep advocaten, waaronder Charles Floquet, die later tweemaal president van de Kamer van Afgevaardigden zou worden, hem luidkeels toe „leve Polen, mijnheer 1" En dien zelfden avond werd die kreet'door de menigte op straat herhaald, toen de beide keizers van een gala-voorstelling in de opera met keizerin Eugenie en prinses Mathilde Bonaparte per rijtuig terugkeerden. Maar den volgenden dag, op den 6den Juni, deed zich een veel ernstiger gebeurte nis voor. Pp, het terrein te Longchamps had een schitterende wapenschouwing plaats gehad over 60.000 man, waarbij keizer Napoleon met de keizerin en verschillende vorstelijke gasten tegenwoordig waren geweest. De Fransche souverein reed naar de stad terug in een open landauer waarin ook Tsaar Alexander en zijn beide zonen hadden plaats genomen. Bij den rit door het „Bois de Bou logne ter hoogte van de „grande Cascade", drong een jonge man tot het rijtuig door en loste twee revolverschoten op den keizer aller Russen. De keizerlijke stalmeester die het rijtuig te paard begeleidde, zag in tijds het gevaar en sprong met zijn ros tusschen den pleger van den aanslag en het rijtuig. De eerste kogel drong in de onderkaak van zijn paard, terwijl de tweede zich in de ruimte ver loor. Geen der vorstelijke personen had eenig letsel gekregen, maar om de menigte die zich om het rijtuig verdrong en die, het van het getroffen paard afkomstig bloed op de wielen en zelfs op de kussens van het rijtuig ziende, in de meening verkeezde, dat de schoten doel getroffen hadden, gerust te stellen, stond Na poleon in het rijtuig op en riep met luide stem „mijne heeren, niemand is gewond." Door deze woorden gerust gesteld, keerde de woede der menigte zich nu tegen den moordenaar, die inmiddels was gevat. Het scheelde weinig of de straf was onmiddellijk aan hem voltrokken. Maar een troep bereden politie-agenten slaagde er in hem te bescher men en weg te voeren. Het bleek een acht tienjarig jongmensch te zijn, een Poolsch uit gewekene, Berezowski geheeten. De redactie van de „Locomotief" te Se- marang ontving een in Nederland gedrukt communistisch weekblad „Pandoeh Merah' (Roode Gids), in het Maleisch en Neder landsch verschijnend te Amsterdam. De re dactie wordt gevormd door dc heeren Bergsma, Samaoen en H. Sneevliet. Een nieuwe aanval op wat er goed v/S* in den Javaan. Men kan zich de gekulschte taal van dien gids voorstellen zonder er een regel van gelezen te hebben. Op Java' gold tot dusver zin voor goeda vormen als een der hoogste deugden. („Vad.") Eerst na aankomst in de Tuïleriën vernam keizer Eugénie, die met den koning van Prui sen in een ander rijtuig was teruggekeerd en daarbij een anderen weg gevolgd had dan de 1 beide keizers, wat er in het „Bois de Boulog ne" was voorgevallen. Eerst spoedde zij zich naar Napoleon en na van hem een uitvoerig verhaal van den aanslag te hebben vernomen, begaf zij zich onmiddellijk naar keizer Alexan der om hem haar deelneming te betuigen en er zich van te vergewissen, in hoever het ge beurde. Z. M. had aangegrepen. In hoogst zenuwachtigen toestand trad de keizerin on aangediend bij Alexander binnen. Echter zij verkeerde zoozeer onder den invloed van het gebeurde, dat zij geen woord kon uitbrengen De keizerlijken gast daarentegen wist zich volkomen te beheerschen. Met de hem eigen hoffelijkheid, bedankte hij de keizerin voor haar komst en haar belangstelling en liet haar door zijn zonen naar haar rijtuig terugbren gen. Het is alleszins begrijpelijk, dat zoowel keizer Napoleon als zijn gemalin, het verder verblijf van Alexander te Parijs, met angst en zorg tegemoet zagen. Op het programma stond voor den avond van "den zelfden 6den Juni een bezoek aan het Stadhuis, waar de prefect van de Seine het keizerlijk paar met de te Parijs aanwezige vorsten een schitterend feest zou aanbieden. Meerdere duizenden uitnoodigingen waren daartoe verzonden, waardoor het toezicht op de binnentredenden en de bescherming van den Tsaar uiterst moeilijk was. Den volgenden dag zou eer, bezoek aan Fontainebleau gebracht worden en van daar zou Alexander met zijn gevolg in den avond verr ekken en naar Rusland terug keeren. Het was dus zaak, zoowel voor het fee3t in 't stadhuis als voor het bezoek aan Fon tainebleau, bijzondere voorzorgen te nemen. Keizer Napoleon droeg de bescherming van den hoogen gast in het Stadhuis meer in 't bijzonder op aan keizerin Eugenie, van wie bekend was, dat zij een opmerkelijke gave bezat, om personen die iets kwaads in den zin hadden, spoedig te ontdekken. Zij beloofde haren echtgenoot, dat zijzich den geheelen avond met keizer Alexander zou bezig houden en voegde er bij „wees gerust ik zal goed op hem passen." Bij het binnentreden der groote zaal nam sij den arm van den Tsaar aan en verliet hem geen oogenblik. Het feest verliep gelukkig zonder eenig incident. De aanslag, in den namiddag gepleegd, had de algemeene ver ontwaardiging van het volk in Parijs opge wekt en de populariteit van den Russischen gast, die zich uiterlijk zoo onbewogen en kalm had getoond, niet weinig verhoogd. Den volgenden dag vernam de keizerin bij aankomst te Fontainebleau een zeer onrust barend bericht. Te Parijs was namelijk een uitgebreide samenzwering tegen den Tsaar ontdekt. Men was er wel in geslaagd meerdere samenzweerders in verzekerde bewaring te nemen, maar aan een van hen,'een bekend anarchist, was het gelukt te ontsnappen en de politie achtte het niet onmogelijk dat hij zich naar Fontainebleau had begeven, om aldaar te volvoeren, wat den vorigen dag aan Bere zowski was mislukt. In die omstandigheden besloot het Fran sche keizerspaar hun hoogen gast den heelefl dag binnen het paleis bezig te houden en zonder dat daaromtrent aan keizer Alexander II nadere uitlegging werd gegeven, het voor genomen bezoek aan het park van Fontaine bleau te laten vervallen. Na het ontbijt, dat buitengewoon gerekt werd, bood de Keizerin haar gast aan, heni het kasteel te laten zien. Toen de Tsaar dit aanbod aannam, toonde Eugénie hem het heele paleis van onder tot boven. Van alle vertrekken wist zij hem historische bijzonder heden en anecdoten te vertellen zij haalde tal van herinneringen op aan Lodewijk Xl^ en Napoleon I. Zoo slaagde zij er in Alexan der bezig te houden en toen deze eindelijk, met zijn zonen en gevolg veilig ea wel in den trein zat die hem over de Fransche grenzen zou voeren, slaakte men aan het hof te Foö' tainebleau een zucht van verlichting. In Frankrijk verwachtte men algemeen dat het doodvonnis over Berezowski zoO worden uitgesproken, maar de jury, voor welke hij terecht stond, hield rekening n?.e£ de door hem aangevoerde motieven voor zi)a daad, n.l. het verlangen om de verdrukking waaronder zijn vaderland gebukt ging/ £e wreken. Zij veroordeelde hem tot levenslang811 dwangarbeid. Ook deze omstandigheid droeg het har® er toe bij, om de stemming van keizer Alexan' der II jegens Frankrijk ongunstiger te make11 en den weg te bereiden voor de plannen, von JBismarck vijf maanden later bij ef.® ontmoeting te Ems aan den beheerscher 31 Russen zou voorleggen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10