VIJFTIG GULDEN Eirw.Zusters Ursulinin Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Heden keerden wij uit: aan den Heer E. TEN BOOM, wonende Baanstraat 86b, BEVERWIJK, de Somma van wegens een aan hem overkomen onge val, waardoor hij zijn arm gebroken heeft. STAD5NI Ingezonden Mededeelingen c§/7 fan éigaafcge émaaMme 6eU, maafL.- Ingezonden Rfededeelingen Per week 0.25 Zaterdag 2 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15805 Administratie N. Haarl Courant. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: De rijwielbelasting-plaatjes. Steeds meer slachtoffers. De maximum-snelheid. De werken aan de Amsterdamsche Poort. UB Agenda 3 Augustus Agenda 4 Augustus Giften. A. P. 1 Een moedige redding. EEN OPHAALDIENST IN SCHOTEN. a 75 cents per regel. Bemiddelingsbureau van hek St. Franciscus Liefdewerk. a 75 cents per regel. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl Uganda-Protectoraat Gouden echtpaar. Jubileum van drie Chauffeurs. Personalia. Nuts Spaarbank te Haarlem. V lTl Haarlem en Agentschappen: |per kavartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Be abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct; per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct, bi* vooruitbetaling. 50. GEDENKWAARDIGE DAGEN. Wer in diesen Zeiten Tage gelebt hat, hat schon Jahre gelebt, schreef Goethe eens over den tijd der Fransche revolutie. Deze Woorden kwamen ons dezer dagen weer eens in de gedachten, toen wij lazen en hoorden over „mobilisatieherdenking" en heel die bewogen tijd van Augustus 1914 en volgende maanden opnieuw voor onzen geest opdoemde. In twee woorden zou die tijd te teekenen zijn: massale angst. Angst bij de mannen, die uit hun werk naar de grenzen geroepen werden; angst bij de vrou wen en. kinderen, die achterbleven. Angst .bij de bezittenden voor hun goud en zilver, dat zij krampachtig vasthielden; angst bij de bezitloozen, die hun papieren guldens en rijksdaalders zagen geminacht. Angst bij de menigte voor den dreigenden honger, nog verhoogd door de menschelijke hyena's, die op het slagveld van den schrik rondwaarden met gretige grijpvingers. Ja, wie zulke tijden beleeft, die maakt, volgens het woord van den dichter, in. weinige dagen meer door dan anderen in vele jaren. Zóó levendig hebben die felle Augustus- gebeurtenissen ingewerkt, dat men in de laatste dagen menigeen zijn verbazing kon hooren uiten, dat dit alles al weer tien ja ren achter den rug lag. „Ik hoor de klokken voor het mobilisatiebevel nog luiden, als was het gisteren", kondet ge dezer dagen menig gewezen landsverdediger booren zeg gen. En nu al tien jaren geleden) Men heeft in dit tweede lustrum aanlei ding gevonden tot een mobilisatieherden king, welke op zich weer voor ons aanlei ding is tot een beschouwing. Wij weten, dat er op dat herdenkingsplan veel critiek is I uitgeoefend en dat wij zeker ook bij vele onzer lezers ditmaal geen instemming zouden vinden, wanneer wij de ontwerpers van het plan tot herdenking der mobilisa tie 1914 gingen verdedigen. Wij zullen dat niet doen, omdat wij ons daartoe niet ge roepen gevoelen. Maar wel is er in die cri tiek en tegenwerking een verborgen ele ment, dat wij even naar voren willen halen, een kleln-mennschelijke, specifiek Neder- landsche eigenschap, welke wel eens mag Worden belicht. Toen een half jaar geleden het idee op kwam om het tweede lustrum der Neder- landsche mobilisatie-1914 te herdenken, voornamelijk door stichting van een natio naal fonds voor de slachtoffers van de lang durige landsverdediging, toen klonk de spot, de echt Hollandsche spot, dadelijk uit dui zend monden. Bah! 't is me nog al wat prachtigs geweest die ongelukstijd. Laten we hem liever zoo gauw mogelijk vergeten. En dan nog comité's vormen en geld ophalen ter viering van zoo'n miserabele periode uit ons leven! 't Is zeker een aantal dames en heeren met mooie namen weer om een baantje en een lintje te doen! Er waren zelfs dagbladschrijvers, leiders der publieke opinie, die zich voor dezen goedkoopen spot leenden en het applaus der onnaden kende massa op hun hand kregen. Zulke critiek kan niet ernstig genoemd worden. Wanneer men nu de vraag op- Werpt, of het thans, na tien jaar, en in deze tijdsomstandigheden de tijd voor zulk een Herdenking is, dan kunnen wij ons begrijpen, dat men het vóór en tegen gaat afwegen, dat bij den één het tegen zwaarder telt dan het vóór. Maar de lichtzinnige spot, zooais Wij dien daar juist weergaven, is de echt Hollandsche, welke ieder nieuw denkbeeld dadelijk belachelijk maakt en neerhaalt. We bebben wel eens gedacht, of die nationale onhebbelijkheid ook geweten moet» worden, aan de manier, waarop de Hollandsche moe ders de kinderen al te jong leeren wijsvin gertjes over elkaar te wrijven en „sliep- uit" te roepen. En waar wij nu vooral op willen wijzen, 18 de geest, welke tot mislukking van zoo vel plaatselijke comité's voor de mobilisa- heherdenking heeft geleid, een geest, die zich niet openlijk uitspreekt, maar zich achter andere wrevelige uitingen vermomt; de Jan Saliegeest, eens zoo meesterlijk door Potgieter gegeeseld. Mobilisatie, dat beteekent landsverdedi ging, militairisme, parade, soldatenpakken an al die „Jan Klaasen" meer. En is er 'ats gruwzamers voor een Hollander denk baar dan een soldaat? Dus beter bloode Jan dan doode Jan? i^een. Goddank is dat nog niet de mentali teit van de meerderheid. Dat is wel geble ken toen in 1914 het gevaar werkelijk aan de grenzen stond. Wilde toen zelfs een so cialist als Schaper het geweer niet opnemen om den vaderlandschen bodem tegen inval len te vrijwaren? En we zijn er van over tuigd zóó zou het nog zijn, wanneer er opnieuw zichtbaar gevaar dreigde. Diep in het hart van lederen Nederlander sluimert de oeroude zin voor vrijheid en onafhan kelijkheid. Maar dezelfde slordigheid, waar. mee hij zijn taal schrijft en spreekt, dezelfde warsheid van orde en tucht, welke hij in het openbaar toont, drijft hem ook in de landsverdediging. De vaderlandsche grond moet heilig en onschendbaar zijn. Maar om ter beveiliging dier onafhankelijkheid, jaar op jaar een leger te onderhouden, dat veel geld kost, dat jonge mannen in hun beste jaren uit hun carrière rukt, in een militair verband sluit en met belastinggeld een groot aantal gegalonneerde en sabel-sleepende niets-doeners in het leven houden, neen, daar voelt hij niets voor. En ook de dagen van 1914 hebben hem niets geleerd. Toen was iedereen dankbaar en voldaan, dat het leger in zijn snelle paraatheid den oorlog en al de gruwelen van dien, buiten de grenzen kon houden. Maar, dat is al weer voorbij; zal dat nog wel ooit meer ge beuren? Wie dan leeft, dan zorgt! In ieder geval geen herdenking van die narigheden, waaraan wij een hekel hebben! Ziedaar de afkeer van de mobilisatieher denking in haar domheid en inconsequentie ontleed. Nederland is in zooveel opzichten een ge lukkig en benijdenswaardig land. Wat heb ben de laatste tien jaren, vooral door de veelvuldige aanraking met talrijke buiten landers, ons krachtiger dan ooit overtuigd van de vele voordetien van ons land en ons volkskarakter. Maar wat onze volksaard mist, dat is een gepaste fierheid, zelfrespect, zuivere uiting van nationaal gevoel, dat niet eenerzijds in chauvinisme, anderzijds in klei neering en bespotting van onze volkskracht overslaat Dat gemis, die nationale ondeugd, meenden wij ook wederom in de critiek op de mobilisatieherdenking te ontdekken en daarop het gebeurt helaas niet vaak ge noeg den vinger te moeten 'eggen. HOMO SAPIENS. R, K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m, van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R, K, Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R, K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandags-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigibg Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen der boeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woensdags avonds van half 89 uur. 2. Hagestraat, des Vrijdagsavonds van half 89 uur. Een persoon heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van zijn rijwiel, dat hij eenige oogenblikken voor het postkantoor had laten staan, het belastingmerk is ont vreemd. Een ander had zijn rijwiel per spoor ver zonden van Leiden naar Haarlem. Hij haalde zijn fiets aan het station alhier af en reed er mede naar den Zijlweg. Onder weg bemerkte hij, dat het belastingmerk verdwenen was. Vermoedelijk had men het plaatje op den reis van Leiden naar Haar lem ontvreemd. De politie-motorbrigade heeft wederom gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die op de Amsterdamsche Vaart reed met een snelheid van 50 K.M. per uur. Er valt den laatsten tijd veel over deze werken te mélden. Men komt ermee gereed. Hierop wijst alles. Terwijl men bijna een jaar heeft gewerkt zonder noemenswaardige vorderingen, schijnt het nu, bij de voltooiing, veel en veel sneller te gaan. De laatste weken bespraken wij reeds de groote brug, het in gebruik nemen van het kleine brugje, de aankoppeling der rails enz,, enz. ff tfet 12Vé-jarig inspecteurs-jubileum van den heer G. H. Kemper, te Heemstede Pietje Dirks uit het St. Bavo-gesticht te Heemstede, welbekend bij zoo goed als alle R.-K. Heemsteders, woonde gisteren 50 jaar in dat huis. Luxor Theater Groote Houtstraat Bioscoop en variété-voorstelling. Melkinrichting v.h. van Bruggen (Den Hout) Strijkconcert. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Firma Begemann en Sneltjes Jansstraat 27. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. Sociëteit „St. Bavo" A Capella Koor „Ons genoegen" 8 uur Bcvolkings- bureau 8 uur. Luxor Theater Groote Houtstraat Bioscoop en variété-voorstelling. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 HET 12% JARIG BESTAAN VAN DEN R. K. GRAFISCHEN BOND- Op Zondag 10 Augustus zal de afdeeling Haarlem van den R. K. Grafischen bond haar 12%-jarig bestaan herdenken. Des morgens wordt te kwart voor 7 een H.> Mis opgedragen met algemeene H. Com munie en de St. Antoniuskerk op de Nieuwe Groenmarkt, waarna gemeenschappelijk ont bijt in het gebouw „St. Bavo". Des avonds heeft een feestavond plaats waarbij mede werking wordt verleend door de R. K. Har monie „Euphonia", directeur de heer J. W. Lefeber. De tooneelclub „Amicitia" onder leiding van den heer H. v. Geldorp en het dubbel mannenkwartet van het Spaarnekoor, onder directie van den heer L. H. v. Emme rik. „Euphonia" zal eenige nummers uit voeren, evenals het dubbel mannenkwartet van het Spaarnekoor. De tooneelclub „Amicitia" zal opvoeren „Wie zal hem hebben blijspel in 1 bedrijf. Het belooft een mooie feestviering te wor den. GESLAAGD. Geslaagd voor het examen leerares En- gelsche Handelscorrespondentie mej. J. Cor- nelisse, Haarlem. TUINFEEST EN EEN BOOTTOCHT. De besturen der afd. Haarlem en Schoten der Ned. Ver. tot Afsch. v. Alc. Dranken, Haarlem en Schoten van den Jeugdbond voor Onthouding, de Geh. Onth. Tooneel- vereen. „Nieuw Leven" en het Geh. Onth. Zangkoor „Kunst Adelt" kwamen overeen om voor gezamenlijke rekening een Tuin feest en een Boottocht te organiseeren. Op Zondag 3 Augustus zal een boottocht worden gehouden naar Alphen aan den Rijn en Boskoop. Afvaart 's morgens te 7 uur van het Zui- der Buiten Spaarnc bij de Langebrug. Aan komst te Haarlem 's avonds te ongeveer 8 uur. Zondag 10 Augustus in het Park van het Brongebouw Tuinfeest. Openstelling van den tuin te twee uur, aanvang te half drie. Medewerking verleenen: De Arbeiders Muziekvereeniging Excelsior, dir. de heer C. W. Okel, de Arbeiders Zangvereeniging „De Stem des Volks" en het Geh, Onth, Zang koor „Kunst Adelt". Dir. van beide koren de heer Joh. F. Keja. Door een twintigtal leden van den Jeugd bond voor Onthouding zal een gecostumeerd Openluchtspel worden uitgevoerd. Voor het „Krantenmannetje", dat alles verloren heeft, in hoop van navolging: Te ongeveer kwart voor drie gisterenmid dag speelde de 4-jange J. v. d. Nieuwenhof, wonende Ten Katestraat 27, bij de Zomer- vaart met een ander jongetje van gelijken leeftijd. De agent van politie M. Drenth, kwam in burgerkleeding voorbij en zag de kinderen spelen. Na een eindweegs te zijn verder gegaan, kwam hem in de gedachte dat hij iets vergeten had en hij keerde terug. Bij de plaats gekomen, waar hij de kinde ren had zien spelen, zag hij slechts één der knaapjes, dat weenend aan den wallekant stond. Nauwkeurig rondziende bemerkte hij juist nog de haren van het kind in het water van de Zomervaart. Het was blijkbaar spelenderwijs in het water geraakt, Aanstonds begaf de agent zich gekleed te water, hoewel hij niet zwemmen kon. Het water reikte hem ongeveer tot de borst, daar de Zomervaart, die kort geleden is uitgebaggerd, tamelijk diep is. Met behulp van eenige burgers, die hem aan de hand vasthielden mocht Denth het genoegen smaken het kind op het droge te brengen. Hij bracht het naar huis, waar ge constateerd werd, dat het geen letsel had bekomen. De agent kreeg behalve een nat pak bij de redding geen letsel. Ook over de voetgangersbrug spraken wij reeds eerder. De voorbereidende maatrege len waren gereed. Er stonden reeds twee bokken én nu is ook1 de poort zelf uit gehakt en voor een begin der verbouwing gereed gemaakt. Zoolang er echter de ijzeren brug nog lag, kpn. men niet verder komen. En deze kon niet worden verwijderd, of eerst moest de trambaan worden verlegd. Gedeeltelijk is men thans zoover gekomen. Hedennacht, na afloop van den dienst, is de aansluiting tot stand gekomen en heden morgen reed de eerste tram over de nieuwe verkeersbrug. De dienst A'damZandvoort zal van nu af aan over deze groote brug worden geleid. Die van HaarlemAmster dam zal in den loop van de volgende week van de ijzeren spoorbrug worden afgenomen. Daarna kan men natuurlijk beginnen met de afbraak en de voetgangersbrug zal zich wel niet lang meer laten wachten. Nu we het toch over de trambaan heb ben voorloopig zullen de plannen, die men daaromtrent heeft, nog wel niet tjt uitvoering worden gebracht. Immers wil men na verbreeding van den Rijksstraatweg, ten koste van de Amster damsche Vaart, de beide sporen naast el kaar leggen. En dan, in de verre toekomst, wanneer de brug over het Zuider Buiten- spaame zal zijn tot stand gekomen, wil men de trambaan achterom, en in dien tijd zeker wel dóór het Amsterdamsche kwartier naar deze brug voeren. Dat intusschen de voorgenomen verande ringen door de tot stand gekomene dringend worden gemaakt, zal wel niemand ontken nen, die den nieuw ingetreden toestand eens in oogenschouw neemt en het gevaar beseft, dat daar voor het verkeer is ontstaan. Een beter uitzicht van de Amsterdam straat en Heerensingel op de Amsterdam sche Vaart, en een minder gevaarlijke hel ling, zouden al veel kunnen doen. Doch met reden mag worden betwijfeld, of men deze ondervangen kan. Intusschen zijn. we een groote stap verder gekomen en kunnen we hoopvol de toe komst tegemoet zien. De Nuts-Spaarbank heeft haar ophaal dienst, die reeds werkt in enkele buiten wijken van Haarlem, thans ook tot Schoten uitgebreid. Naar wij vernemen, zal ook de gemeente een gemeentelijken ophaaldienst instellen. GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER J. SCHOO. Bij Kon. besluit van 20 Juni is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbon den eere-medaille, in goud, aan E. J. Schoo, teekenaar-constructeur bij de N.V. Konink lijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, alhier. Gisteren herdacht de heer E. J. Schoo den dag. waarop hij voor 50 jaar geleden in dienst trad bij de firma J. J. Beijnes. Per auto werd de jubilaris en familie door den heer Jos. Beijnes van zijn huis gehaald en geleid naar de binnenplaats der fabriek, welke feestelijk met bloemen en doek was versierd. Nadat de jubilaris had plaats ge nomen en omringd was van hoofdambtena ren, ambtenaren en het oude personeel, werd hij allereerst toegesproken door den heer A. Beijnes, directeur der fabrieken. In wel gemeende hartelijke woorden herdacht spr., hoe vruchtbaar en verdienstelijk de jubilaris als teekenaar-constructeur zijn diensten had vervuld en tijdens den voor uitgang van het rollend materiaal, vanaf de eenvoudigste paardentram tot de heden- daagschc electrische spoor, steeds trachtte iets nieuws en succesvolle toepassingen te maken, die bij verschillende maatschappijen vol waardeering werden goedgekeurd. Nim mer faalde hij in zijn plannen en ontwerpen, daarom, geachte jubilaris, aldus spr., brengt een ieder die den naam Beijnes draagt, u op dezen dag hartelijk dank. De heer Beiines had opdracht gekregen, om namens H. M. de Koningin de gouden medaille der Oranje- Nassau-orde en oorkonde aan den jubilaris te overhandigen, waaraan werd toegevoegd als blijk van waardeering door de firma een gesloten couvert met inhoud. Daarna sprak Ir. Bekkers den jubilaris na mens het hoofdpersoneel in hartelijke woor den toe en zeide, dat de omgang met den jubilaris een leerzaam karakter droeg, voor een ieder zonder uitzondering. Trots zijn leeftijd, verricht hij zijn werk met ijver en hij weet aan ieder raad te geven in zake constructie-moeilijkheden; in één woord; hij is een vraagbaak voor de teekenkamer. Voor deze verdienstelijke jaren bood spr. hem een zeer mooi Serre-ameublement aan. Vervolgens sprak de heer Smit namens het personeel eenige sympathieke woorden. Hij wees er op, dat de jubilaris ook bij het per soneel in hooge achting staat en bood hem drie fraaie cadeaux aan, n.l. een lederen portefeuille, een wandelstok en een mooi opgesierde fruitmand. Zeer ontroerd dankte de jubilaris voor dezen onvergetelijken dag. Hij had nimmer kunnen denken, wat een hulde hem zou worden aangeboden. Hierna werd de jubilaris geleid naar de directiekamer en onder het ronddienen van den eerewijn werd een toast ingesteld door den Hoofdwerktuigkundige van het depar tement van Koloniën, den heer Bok, en een heildronk op een gelukkig leven en langdu rige gezondheid van den jubilaris. Het is een onvergetelijke dag geworden voor den jubilaris. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling wegens broederdiens t. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht wegens broederdienst ter secretarie dezer gemeente (2e afdeeling) voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien da gen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen verte genwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeen te voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegenwoor diger; en c. door den Commissaris der Koningin in deze provincie. Het verzoekschrift, hetwelk op ongeregeld papier kan worden gesteld, moet met rede nen omkleed zijn en worden gericht tot Hare Majesteit de Koningin, doch warden ingele verd bij den Burgemeester (gemeente-secre tarie (2e afdeeling). f77777///// mti' Een nieuwe geneeswijze? j. wee Fransche geneesheeren hebben de menschheid een onschatbaren dienst bewe zen. Dank aan deze geleerden, die helaas te laat zijn geboren, om mij nog van hun weldaden te laten genieten. Maar in elk geval dank namens de kinderen! Ik weet niet, of uwe mama u zwak be vond, toen gij nog klein waart. Ik weet evenmin, of op een goeden dag een dokter is verschenen, wien zij zeide: „Wat zouden we dit kind kunnen geven, dokter, om het te versterken?" Als dat inderdaad mocht gebeurd zijn, weet ik, wat de dokter heeft geantwoord. Hij heeft gezegd: „Geef hem eiken morgen op zijn nuchtere .maag en flinken eetlepel levertraan." „Weet gij, wat dat zeggen wil „een flinke eetlepel levertraan"? Zal 't nooit zoover komen, dat onze toekomstige artsen ver plicht worden enkele van de middelen, drankjes, poeders, pillen, enz. te slikken, die zij hun leven lang voorschrijven. Dan zouden ze althans eenigszins weten, wat de lijdende menschheid te verzwelgen krijgt. Een flinke lepel levertraan! En als dat gebeurd is, krijgt de jongen een tikje op de wang, er wordt hem gezegd, dat hij zich een flinke kerel moet toonen, hoewel de tranen hem in de oogen staan. Eiken morgen wordt deze foltering herhaald. On danks verweer, ondanks smeekbeden <\i hulpgeschrei, een flinke lepel vol moet er in! En als diezelfde knaap dan een uur later zijn chocolamelk krijgt, proeft hij geen cho- colamelk, maar een drank, waarin de ver schrikkelijke smaak van den levertraan nog zijn walgingwekkende werking doet gevoe len. Den heelen morgen heeft dien jongen in mond en neusvleugels dienzelfden weer- zinwekkenden smaak van „den flinken eet lepel levertraanEn als de flesch leeg is, wordt de oudere broer uitgezonden om een nieuwe te halen. Dank zij de vinding dezer Fransche ge neesheeren, zullen de bovenomschreven kwellingen voortaan aan de opgroeiende jeugd bespaard blijven. Zij hebben een sys teem uitgevonden, even eenvoudig als prac tised In plaats van de kinderen dit vree- selijkc vocht te laten drinken, wordt het den koeien ingegeven. Waarna de kinderen de melk dezer koeien drinken en daarvan zienderoogen aansterken. Zouden op die onschuldige manier voor taan niet alle geneesmiddelen worden toe gediend, onverschillig of zij een purgeeren- de, bloedzuiverende, hoeststillende of welke werking ook hebben. Dank aan de wetenschap, dank aan deze geneesheeren. die misschien voor hunne vinding een nieuwe aera in de geneeswijze hebben ingeluid. Eneere wien eere toekomt, dank ook aan het rund. dat de menschheid zoo welwillend behuiozaam bij dit proces! STRIX. Voor heden wordt de beschikking ovej deze plaats weer eens, op verzoek, aan an< deren afgestaan: Dat het hier ter stede reeds zoo vrucht* baar werkende S. F, L„ naast de godsdieo stige, ook de maatschappelijke belangen zij» ner beschermelingen tracht te behartigen, bewijst o.a. zijn Bemiddelingsbureau, da, hierbij de aandacht vraagt onzer lezeresseï en lezers. Sinds geruimen tijd bestond bij het S- F. L> een z.g.n. arbeidsbeurs, doch door allerlei omstandigheden, leidde deze instelling een ai te sluimerend bestaan. Aan een speciale commissie werd daar» om de reorganisatie dier beurs opgedragen Volgens een beproefd eenvoudig systeem vat „vraag en aanbod" is bedoelde commissie ei thans in geslaagd, ieder R.-K. Werkgever, die jeugdig mannelijk personeel zoekt, bin nen zéér korten tijd, in verbinding te bren gen met R.-K. sollicitanten. Dat het S. F. L., door deze onderaideelingj tevens zijn beschermelingen tracht te behoe den voor straatslijpen en lanterfanten, is een streven, dat elk jeugdvriend ten zeerste za» toejuichen. De actieve commissie verzoekt, in haaf prijzenswaardigen arbeid, de medewerking harer geloofsgenooten bij bet indienstnemen van jeugdig personeel; halfwas of aankomen de leerlingen. De commissieleden zijn steeds bereid allé mogelijke inlichtingen te verstrekken, zoowei mondeling als telefonisch, terwijl het bemid-i delingsbureau zich bovendien voorstelt, iede-i ren Donderdagavond, tusschen half 9 en 10) uur, zitting te houden in het „St. Franciscus- huis", Zoetestraat 11. Hieronder volgen de namen en adress der leden van het Bemiddelingsbureau. Pater W. VAN DEN BERK O.F.M. Directeur van het S. F. L. Pastorie N. Groenmarkt-12. JOH. HOLT, Anegang 35. Tel. No. 251, J. RONDE, Bakenesserstraat 4. E. SCHLATMANN, Lange Veerstraat 36- Tel. Nos. 401 en 2058. J. VAN VELZEN, Zijlweg 10. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. Nieuw Schooljaar begint 1 September. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Dinsdag 26 Augustus a.s. hoopt hel echt paar Vredendaal, Wouwermanstraat 8rood, den dag te herdenken, waarop zij vóór 5C jaar in den echt werden verbonden. Daar de man timmerman van beroep en heden werk loos is, hebber, eenige bewoners het plan opgevat om dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, zoodat een inteekenlijst bij de buurtbewoners zal worden aangebo den, om de oudjes eene verrassing aan te bieden. Gisteren herdachtten de heeren F. André, A. Vossen en N. Lignian den dag, waarop zij vóór 1254 jaar geleden als chauffeur ie dienst traden bij de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij. Zeker onnoodig te zeggen, dat deze drie heeren, die zoo dagelijks met een uitge» breid publiek in aanraking komen, dezen dag zeer veel belangstelling mochten onder vinden. Bij het examen der Mode-Vakschoolver- eeniging te Den Haag. slaagden voor cou peuse: de dames E. Boots en H. Rusman. Aantal behandelde posten 6214 (v j. 3396)» aantal inlagen 4469 (v, j. 2030); aantal terug betalingen 1745 (v. j. 1366); Ingelegd 305.172.23 (v. j. 233.532.97 Terug betaald 258.206.85 (v. j. 235.553.8154); Meer ingelegd 46.965.38 (v. j. minder 2020.84); Aantal nieuwe boekjes 189, (v. j. 145); Aantal afbetaalde boekjes 96, (v. j. 52); Spaarbusjes op 31 Juli 1924 in omloop 1379; Geledigd in Juli 1924 185 busjes met totaal 3384.7452; Aantal boekjes in bewaring op 31 Juli 1924 331,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1