H.H. Schilders. Gratis Ongelukken-Verzekering Gedenkalbum Int. Eucharistisch Congres Schilderen van acht Broodwagens. ■■Uil lllllllilll De Rijwielbelasting. Het Luxor-Theater. Douche Badhuizen. VAN ONZE RECHTBANK. Personalia. Jubilé bij de Brandweer. Examens Lichamelüke oefeningen M. O. Examens Hoofd Acte. Bond van Bloembollenhandelaren. Aan onze Lezers. Wij berichten hiermede, dat voor de lezers van ons blad verkrijgbaar gesteld wordt een prachtig Gedenk-Album van het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam. Dit album zal gedrukt worden op zeer fraai papier en bevatten 100 of meer platen over het Eucharis tisch Congres. Het formaat zal zijn 25X32 c.M. en het zal ver schijnen in een omslag in twee kleuren gedrukt. Een exemplaar van het Album zal aangeboden worden aan Zijne Heiligheid den Paus, een aan Z. Em. Kardinaal van Rossum, alsmede aan de Hoog waardige Bisschoppen van Nederland. Wij zijn er van overtuigd dat al onze lezers dit album gaarne zullen willen bezitten. De prijs zal slechts zijn 1.— per exemplaar. Voor dien uiterst lagen prijs zal men een herinnering hebben aan het feit, dat te Amsterdam een Interna tionaal Eucharistisch Congres gehouden werd, die een menschenleven lang zal worden bekeken en besproken. Het kan worden afgehaald aan onze bureaux, of besteld worden aan de agenten van ons blad. Men gelieve evenwel spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons of aan onze ver tegenwoordigers te doen. Wanneer eenmaal de be schikbare oplage uitgeput is, kunnen geen exem plaren meer worden verstrekt. De uitvoering der bestellingen begint op 4 Augustus en geschiedt zooveel mogelijk in volgorde waarin ze zijn binnengekomen. DE ADMINISTRATIE. llllllül UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. NOORDWIJK. LISSE. VOLENDAM. WIJKEROOG. HEEMSKERK. CASTRICUM. KROMMENIE. LA...STE NIEUWS. Dublin zonder electriciteit. De Sow jet-jaarbeurs. Telegraphisch Weerbericht Coöp. „ARBEID ADELT", wenschi aan t© besteden het Voorwaarden te bespreken a.s Maandag* avond tusschen 7—9 uur, ten kantore KAM PERSTRAAT 29. Alleen leden der Coöp. komen hiervoor in aan merking. De Administratie. Het schijnt nog al te loopen met den ver koop der rijwielbelastingplaatjes. Vooral de laatste dagen v*as er een drukke toeloop. Reeds gingen er in de stad geruchten, dat de plaatjes waren uitverkocht. Dit was wel iswaar niet juist, doch de voorraad slonk zoodanig, dat men er reeds 8000 heeft bij besteld. Van de oorspronkelijke 21000 zijn er op het oogenblik nog plm. 2500 over. 18.500 werden er dus reeds verkocht. Nu men het aantal op 29.000 heeft gebracht, zal er voor uitverkocht raken voorloopig nog wel geen gevaar zijn. Opgemerkt dient te worden, dat Haarlem ook de gemeenten in de naaste omgeving voorziet. Na de gebruikelijke marsch en ouverture van het pittige Luxor-orkestje, geeft het programma ons deze week schitterende ge- kleurde natuur-opnamen van Moringen en omstreken, waarbij vooral de prachtige wa tervallen tusschen het indrukwekkende berglandschap bijzonder bekoren. Tusschen een paar dwaze kluchten wordt een buitengewoon interessante film gebo den, die ons de indrukwekkende werken 'voorstelt, die voor de New-Yorksche wa terleiding noodig zijn. Ook zien we voor de pauze nog een indrukwekkende opname van den cata- strophalen brand te Vlissingen en geeft het Duo Sareno (transformatie-zangduet, dat zich echter maar heel povertjes transfor meert en een verbijsterend gebrek aan ook maar den geringsten stijl vertoont) eenige liederen ten beste, die grooten bijval von den bij het publiek. Het hoofdnummer dat na de pauze draait, .,de Nachtuil", is een heel spannend dra ma, dat zoowel uitmunt door een veel krachtiger en ,ein heitlicher" bouw, dan gewoonlijk bij film-drama's het geval is als door bewonderenswaardig spel van de hoofdfiguren, prachtige ensceneering en goede opnamen. Werkelijk een programma, dat het zien overwaard is. GEM. DIENST VAN LICHAMELIJKE OPVOEDING. In het tijdvak van 16 Juli1 Augustus zijn ia de gem. zweminrichtingen 19271 baden genomen, verdeeld als volgt: Kleverlaan: Abonné's 35 ets. baden 10 ets. baden mannen vrouwen. 2347 2462 Hontvaart: 'Abonné's 35 ets. baden 10 ets. baden [Kostelooze baden 167 1579 4093 1257 49 870 4011 6187 195 1370 4027 995 50 708 3211 4964 In het douchebadhuis aan het Hofdijk plein werden deze week 486 baden geno men: in dat aan het Leidsche plein 707; en in dat aan den Koudenhom 331 baden. PERSONALIA. Op Dinsdag 26 Augustus a.s. herdacht de heer J. N. Blesgraaf, snelpersdrukker, den dag, waarop hij vóór 40 jaar op de afd. drukkerij bij de firma Joh. Enschedé en Zo nen, geplaatst werd. Uitspraken van Donderdag 31 Juli 1924. N. G. v. d. A., los werkman te Haarlem, thans ged. Huis v. Bewaring te Haarlem, verduistering in dienstbetrekking, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van prev. hechte nis. J, V., schilder te Amsterdam, thans ged. Huis v. Bewaring te Haarlem, diefstal, 6 w. gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis. W. J. G., bankwerker te Amstèrdam, thans ged. Huis v. Bewaring te Haarlem, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. J. B., bloemkweeker te Aalsmeer, thans ged. Huis van Bewaring te Haarlem, opzet telijke brandstichting, voorw. gevangenisstraf van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar. H. v. O., kantoorbediende te Edam, thans ged. Huis v. Bewaring, te Haarlem, verduis tering in dienstbetrekking, 4 maanden gevan genisstraf met aftrek van prev. hechtenis. R. S., broodbakker te Bloemendaal. Ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, voorw. hechtenisstraf van 14 dagen, •met een proeftijd van 2 jaar. Bij Kon. besluit van 28 Juli is aan den majoor C. J. A. Kruyt, van het 10e Regi ment Infanterie, op zijn verzoek eervol ont slag uit den militairen dienst verleend met ingang van 1 Augustus 1.1., alsmede aan den kapitein M. A. v. d. Lijke, van het 10e Re giment Infanterie, aan dezen laatste ter zake van ongeschiktheid voor de waarneming van den militairen dienst uit hoofde van lichaamsgebreken. Bij Kon. besluit van 28 Juli zijn, be noemd bij het wapen der Infanterie, met in gang van 1 Augustus tot majoor bij het 10e Regiment de kapitein Th de Cceijen, van den generalen staf; tot kapitein bij het 10e Regiment de eerste-luitenants M. J. Schui temaker en Jhr. J. P. de Savornin Lohman, resp. van den staf der VlIIste Infanterie- Brigade en van het Regiment Grenadiers, werkzaam onder de bevelen van den chei van den gereralen staf. Bij Koninklijk besluit van 28 Juli is aan den reserve-eerste-luitenant J. C. L. Kies- ser, van het 10de Regiment Infanterie, op zijne aanvrage, ter zake van ongeschikheid voor de verdere waarneming van den mili tairen dienst wegens lichaamsgebreken eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend. Bij Koninklijk besluit van 28 Juli 1924 is aan den reserve-eerste-luitenant S. Pée- reboom, van het 21ste Regiment Infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst, met ingang van 15 Juli 1924. Bij Koninklijk besluit van 28 Juli Is met ingang van 1 September 1924 op zijne aanvrage eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den kapitein F. A. van Seters van het 21ste Regiment Infanterie, met de verplichting om op den voet van het bepaalde bij de Wet voor het reserve-per soneel der landmacht 1905 ter beschikking te blijven en is hij benoemd bij het reserve- personeel der landmacht bij het wapen der Infanterie met ingang van 1 September 1924, tot reserve-kapitein bij zijn tegenwoordig korps. 7 Augustus a.s. hoopt de heer O. F, H. Schönhuth, kapitein der 2e compagnie, den dag te herdenken, dat hij 40 jaar aan de Haarlemsche Brandweer is verbonden. Geëxamineerd 9 vrouwelijke candidaten; geslaagd de dames C. E. Kettingen R. E. Groustra, beiden te Groningen; W. C. Her- mink, te Leiden; Th. J. A. L. Jonkers, te Hilversum; A. M. van der Vegt te 's-Gra- venhage; M. Dammers te IJmuiden; W- Kretz te 's-Gravenhage. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten; geslaagd de dames H. W. C. Cathermoie, S. Wiersma en Jeunig, allen te Amsterdam; A. Dekker, te Zaandam, en C. Doorn te Heemstede. We ontvingen het jaarverslag over 1923 van den Bond van Bloembollenhandelaren. Het volgende wordt er aan ontleend: De uitvoer van bloembollen over het jaar 1923 beliep volgens de cijfers der statistiek 24.951.000 K.G. met een bedrag van 26.383.000. Oogenschijnlijk toonen deze cijfers, in verband met die over 1922, een belangrijke prijsverhooging aan; over 1922 werden toch geëxporteerd 24.081.000 K.G. met een bedrag van 22.641.000. De toeneming van het aantal kilogram men was niet zoo groot als in de vorige jaren. In 1920 bedroeg dit aantal 16.405.953. in 1921: 22.813.000 en in: 1922: 24.081.000. Er is toch nog een vermeerde ring van pl.m. 900.000 KG. te constateeren. De export naar Amerika en Canada be droeg 9.873.000 K. G. (vorig jaar 8.419.000), opbrengende 10.351.000 (vorig jaar 7,980.000). Groot-Brittannië en Ierland betrokken 8.994.000 K.G. met een bedrag van 8.614.000.ongeveer 1.400.000 K. G, meer dan in 1922. De handel met Duitschland bereikte ge durende 1923 zijn laagste punt. Op het einde van het jaar openbaarden zich de eerste teekenen van eenige herleving en wanneer deze niet al te zeer tegenvallen, dan bestaat er alle hoop, dat dit afzetge bied op den duur zijn vroegere omvang herkrijgt. De vraag naar bloemen en in het bijzonder naar bolbloemen blijkt in Duitschland niet te zijn verminderd. Naar Frankrijk en de overige, tot deze groep behoorende landen, werden uitge voerd 1.131.000 K.G. De valuta, speciaal in Frankrijk en België, maakte een uitgebrei- den handel onmogelijk. De Fransche frac liep met velerlei schommelingen van 18.75 op 1 Januari terug naar 13.45 op 31 Decem ber. De prijzen, die werden gemaakt, waren niet ongunstig en over het algemeen hooger dan in Engeland. De betalingen kwamen be hoorlijk binnen. De exportcijfers naar Scandinavië en De nemarken bedragen als volgt: Zweden 2.107.000 K.G. met 2.504.000; Denemarken 1,462000 K.G. met 1,493,000; Noorwegen 752.000 K.G. met 863.000; Fin land 254000 K.G. met 357.000, Totaal 4.575.000 K.G. met 5.217,000. De balans en verlies- en winstrekening sluiten met een eindcijfer van 53.766.98H. Jaarvergadering Fanfare „Wilhelmina''. Op 4 A 0ustus a.s. om half acht precies wordt hier bij Mastenbroek de Jaarvergade ring gehouden van ons Fanfarecorps „Wil helmina". Agenda: 1. Opening: 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording penningmees ter. 4. Aftreden voorzitter. 5. Salaris direc teur. 6. Hectograveer-toestel. 7. Lessenaars- kwestie. 8. Ingekomen stukken. 9, Aankoop stoelen. 10. Boeten stelsel. 11. Donateurs. 12. Uitvoering. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. Dammen. Woensdag j.l. hield de R.-K, Damclub „HillegomLisse" comb. „Gezellig Samenzijn", haar jaarvergadering in den R.-K. Volksbond te Hillegom. De voorzitter, de heer N. v. d. Poel, opende de vergadering met den Christelij- ken groet, en hield een redevoering, waarin hij op schitterende wijze liet uitkomen, dat de Christelijke groet de mooiste aller groeten is. Verder heette hij de ledei. met hun dames hartelijk weikon?, en sprak den wensch uit, dat, als de agenda afgehandeld was, men zich zoude amuseeren. Daarna leest de secretaris het jaarverslag voor, dat goedgekeurd wordt. Dan brengt de penningmeester verslag uit, over den stand der kas, die met een saldo sloot. De mededeelingen werden aangehouden tot de volgende vergadering. Hierna kreeg men de prijsuitreiking van de groepenwedstrijden. De fraaie prijzen trokken ieders aandacht, en de leden, die nu geen prijs gewonnen hadaden, besloten de volgende wedstrijden hun best 'e doen, om dan ook een prijs te bemachtigen. De heeren N. v. d. Poel en Th. Schouten, die aftredeend waren, werden bij acclama tie herkozen. Voor de rondvraag gaf niemand zich op, zoodat de feestavond een aanvang kon nemen. Door de goede muziek en zang van méj. Rie Huigsloot, heerschte er een aangename stemming. Een tombola-wedstrijd werd gehouden, de drie gelukkige prijswinnaars waren de heer L A. Pieters, mej. M. v. d. Reep en de heer R. Bouchaert. Daarna wisselden zang en voordrachten elkander geregeld af. De damclub „Gez. Samenzijn" heeft getoond, haar naam eer te kunnen aandoen. Reeds veel te gauw, was 't uur van heengaan gekomen, men had zoo graag nog eenige uurtjes willen feestvieren, doch het mocht niet zoozijn. Voldaan keer den allen huiswaarts, met de overtuiging, dat ook damamers vroolijk kunnen zijn. EEN BLOEIENDE AGAVE. GROOTE BIJZONDERHEID. Bij mevr. Ruisch van Hoboken aan den Keepelweg, zal dezer dagen in bloei staan een Agave Americana. Deze plant komt uit de tropen en we zien ze hier ten lande veel aangewend voor tuinversiermg. De groot e bijzonderheid bestaat wel hierin, dat zij slechts eenmaal per 100 jaar een bloem geeft en dan sterft. De bloemstengel is ze ker al vier meter hoog. Men kan begrijpen, dat tuinbaas Rakhors. zuinig is op deze plant, die van alle kanten belangstelling trekt. Wij meenen, dat onge veer tien jaar geleden te Zeist een Agave bloeide. Veiling te Lisse op 31 Juli, onder directie van Holland's Bloembollenhuis. Diana 2.40; Cram. Brillant 2.50; La Reine 2.70; Scarlet Due 3.80; Fred. Moore 4.60; Couleur Cardinal 6.30; Verm, Brillant 5.90; Prins v. Oostenrijk 4.70 Gele Prins 3.40; Witte Zwaan 2.50; Her man Schlegel 2.40; Witte Due Max 2.80; Le Matelas 4.—; Pink Beauty 8; Pro serpine 7.80; Flamingo 5.60; Mon Tré sor 4.20; Dus de Berlin 3.70; Artis 2.40 Rose Grisdelin 3.20 Keizerskroon 5.90 La Belle Alliance 4.Joost v. d. Vondel 2.30, allen E. V. T.j Cour d'Or 4 Murillo 4.20; Imperator Rubrorum 6. Tournesoll 4.60; Rubra Maxima 3.80 Azalea 7.50; Lucretia 3.80; Titiaan 5 allen D. T. Clara Butt 3.10; Dream 3.60; Greuze 3.10; Nauticus 2.50; Rev. Ewbank 2.90; Wm. Copland 4.80; Prof Rauwenhoff 6.20; La Candeur 3,40, allen Dw,; Gertrude 21.70; Lady Derby 21.70; Gen. Pelissier 22.allen E. R. E. B. King of the Blues 21.70; Grand Monarque 18.20; Johan 14.40; Schotel aïlen E. B.; E. P. Lord Balfour 18.70! Afax Princeps 4,60; Golden Spur 8.70 Sir Watkin 9.25 Bic. Victoria 6,40; Glory of Leiden 6.80; allen E. N.; D. N. Von Sion 6.60. Alles eerste soort per 100 stuks. Economische toestand. Qók deze week onderscheidt zich niet van de vorige en het algemeen beloop van weer en wind gaf geen veranderingen ten goede noch ten kwade te zien in het visscherijbedrijf. In de pluimvee houderij houdt de dalints in de eierenpro- ductie aan. In plaats van verhoogde prijzen, zooals men gewoonlijk mag verwachten bij productievermindering, bleven deze op het zelfde niveau als de vorige week. Ook deze week was de toevloed van vreemdelingen, dank zij het Eucharistisch Congres, in de eerste dagen grooter dan ge woonlijk. Het is te hopen, dat de zomer ten deele goed zal maken wat de lange win ter aan het zakenleven afbreuk heeft ge daan. Voetbal. Zondag a.s. zal Volendam I het zeer steike Ajax uit Amsterdam op be zoek krijgen. Daarna zal Volendam II spelen tegen Nieuwendam I en Volendam III tegen Nieuwendam II, op het terrein alhier. aan en weet het met vaste leiding op de executanten over te brengen. Tempi etc. zijn allen raak, vol vitaliteit. Totaal indruk; Een genot om naar zulk intens musiceeren te luisteren. Postkantoor. Te Wijkeroog bij Velsen zal een hulppost-, telegraaf- en telefoonkan- toor gevestigd worden. Burgerlijke Stand van 17 Juli tot en met 1 Aug, Geboren; Gerardus Johannes, z. van G. de Nijs en Chr. A. M. Dijkman. Odül- phus, z. van Joh. Schuijt en Wilh. Tamis. Hendrikus, z. van H. Beentjes en M. Bras. Ondertrouwd: Alb. Schouws en D. Lou wen. Alb. Nijrnan en Geertr. Beentjes Overleden; Bregje Berg, geb. van der Sluis, 64 jaar. Corn. Stengs, 6 mnd Burgerlijke Stand. Geboren: Martina, d. v. J. de Graaf en Gr. Duijn. Emma Johan na, d. v, J. Beentjes en C. G. Groenland Petronella Johanna, d. v. Jb. Boontjes en W. M. Veldt. Petrus Jacobus, z. v. H v. d. Himet en M. Bakker. Bevolking. Ingekomen Pers. J. van Koot van Amersfoort, A. S. Haije van Amsterdam naar Duin en Bosch; S. Salomons van Ve- leen naar Duin en Bosch; D. Rijkes van Heerhugowaard; M. A. J. Bals van Rijssen; J. H. C. Roobeek van Alkmaar naar Duin en Bosch; M. Huiberts van Anna Paulowna naar Duin en Bosch; C. Jannes van West- Afrika naar Duin en Bosch; H. Voogd van Eindhoven naar Duin en Bosch. Vertrokken: F. W. van der Mouw naar Avenhorn, van Duin en Bosch; D. Louwen naar Heemskerk, van Duin en Bosch; Joh. Corn. Krombeen naar Kruiningen, van Duin en Bosch; A. Brands naar Oegstgeest, van Duin en Bosch; J. Hogenbosch naar Alk maar. Bouwverordening. Het ontwerp Bouw en Woningverordening voor deze gemeente is den raadsleden toegezonden en zal in de eerst volgende vergadering van den raad worden behandeld. Eenprachtrecensie. Om ons een goed idee te vormen over wat 't fanfarekorps „On derling Genoegen" alhier gepresteerd heeft op 't concours te Hoorn, laten we gaarne het woord aan den heer Gerard H. Boe- dijn, muziekrecensene van de N. Hoorn- sche Courant. Hij schrijft: Ook dit corps maakt onmiddellijk een schitterenden indruk. Alles blijkt uiterst fijn LONDEN, 2 Aug, Uit Dublin wordt ge meld, dat de bladen niet kunnen verschijnen en de bioscopen en theaters gesloten zijn, tengevolge van de staking der gemeente-ar beiders, waardoor geen electrische stroom geleverd wordt. De trams rijden op eigen stroom. MOSKOU, t Aug. De Sovjet-Jaarbeurs te Nisjni-Novgarod is ihecten geopend. Of- schoon de beurs nog niet zoo groot is als vóór den oorlog, breidt zij zich sinds 1922 voortdurend uit. Er zijn veel kooplieden uit Servië, Turkije, Afganistan, Mongolië en Midden-Azië, die de Jaarbeurs bezoeken, DIRECTEUR EN PORTIER. Men schrijft uit Berlijn aan het Vad. De directeur-generaal van een groote maatschappij, die verscheidene hotels en restaurants te Berlijn exploiteert, ontving de balans en raakte uit zijn humeur. Hij zag groote uitgaven en kleine inkomsten, hetgeen in onzen tijd het noodlot schijnt te zijn van ieder directeur. Hij besloot tot een streng onderzoek en toog, een modern Ha roen al Rasjid, er óp uit om toe te zien op de plichtsbetrachting in zijn domeinen. En ziet, reeds stond hij voor een van zijn restaurants en keek uit naar den portier. Doch deze had zijn standplaats verlaten en hoe de directeur ook speurde en spiedde, hij was niet te ont dekken. Sterk onder den invloed van zijn balans ontsloeg de directeur den portier op staandenvoet. De portier liep naar den rechter en betoog de uitvoerig en met ondersteuning van be trouwbare getuigen, dat hij hoe zal ik me transparanter en minder scherp, de tech niek nog subtieler; een samenspel, zooals men zeer zelden van dilettanten zal hoo- ren. Hier wordt hoogstaand artistiek werk geleverd, zoo goed als volmaakt, zoowel voor dirigent, als corps, We willen volstaan met te zeggen dat de vertolking van Liège Immortelle ons van begin tot einde zeer geboeid heeft. Dit was een kunstprestatie. Het vrije nummer ouverture Favorite van Fernand wordt exquis weergegeven, in alle onderdeelen weer volkomen beheerscht. Het samenspel, nuanceeringen etc., laten geen wenschen onbevredigd. Niets is er wat stoort en dit maakt, dat men dit mooie opus geheel in zich kan opnemen. Zelfs voor deze allerhoogste afdeeling is dit orkest iets bijzonders. Dit is het fijnste van wat we in alle afdeelingen Fanfare op dit concours gehad hebben. Hulde aan dirigent en ensemble. Over den eerewedstrijd waarin Onderling Genoegen uitkwam met de ouverture The tis van Watthei, schrijft de heer Boedijn het volgende: Prachtig wordt dit moete werk ingezet, stemming in hooge mate mu zikaal, geacheveerd Solo-piston draagt klein trekje schitterend-voor, prachtig ge luid. Alles is trouwens weer even voornaam en kolossaal beheerscht. Men zou zich haast afvragen: Zijn dit wel dilettanten.'' .De dirigent voelt alles heel fijn en artistiek scmuerenaen maruK. Aiies duikt uuersi ujn - -i;i, verzorgd; het klankgehalte is niet minder uitdrukken - op het cnüsche oogenblik imposant dan van Edam, daarenboven nog (onderworpen was geweest aan die biologi- sche noodzakelijkheid, die rang noch stand kunnen opheffen en waaraan zelfs de heiligste, laat staan een portier, zich niet kan onttrek ken. Aldus werd voor den rechter het geschil tusschen plicht en menschelijkheid uitge streden. Z. Edelachtbare stelde zich op hef menschelijke standpunt en veroordeelde defl directeur tot betaling van de geëischte scha devergoeding. Medegedeeld door het Ned. Kon, Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 2 Augustus. Hoogste Barrometerstand 762.6 m.M, te St, Mathieu en Zuerich. Laagste Barometerstand 752.1 m.M, te Lerwick. - Verwachting van, den avond van 2 tot den avond van 3 Augustus; Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets koeler. (bij inschrijving) Hierdoor deelen wij mede, dat alle betalende abonné's gratis tegen on gelukken verzekerd zijn op de onder staande voorwaarden De ingeschreven geabonneerde op de „Nieuwe Haarl. Courant" is, zoolang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de directie van de „Nieuwe Haarl. éourant" de ver zekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen, op de volgende voorwaarden Artikel 1. Als verzekerden worden beschouwd alle betalende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde in de registers van de „Nieuwe Haarl. Courant" zijn ingeschreven b. tusschen 18 en 60 jaar zijn c. niet lijden aan ziekten of ge breken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, eh vol komen het gebruik hebben van hun ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder het ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, on afhankelijk van zijn eigen wil ever- komen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van bui ten af toegebracht geweld werd ver oorzaakt, met het gevolg hierna in Art. 3. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen 3000 gulden, 'ndien het ongeluk (vailende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den ver zekerde, waaronder verstaan wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (tota-e blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 750 gulden indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeluk. 250 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van één hand of één voet boven een pols of enkel, of van het onher stelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen tien dagen na den da tum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van aüe leden van een wijs vinger, binnen tien dagen na den da tum van het ongeval; 40gu den, indien het ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de am putate van alle leden van een an dere vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 50 gulden, indien het ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de breuk van een boven en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onder been, terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6 krachtens deze verzekering alle uit keeringen op het hoofd van één per soon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan 3000 gulden kunnen bedragen. Onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats jrijpen van een on geluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige .ledematen geen aanspraak geeft op, en niet n aan merking komt bij uitkeering. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand ten gevolge, dan gaat de volle te ver- leenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het vcrliec van de geheele hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeering, niet dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been ten gevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van over lijden geschiedt aan de echtgenoote, of bij ontsteltenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschie den aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van de „Nieuwe Haarl. Courant". Artikel 5. De voorwaarden verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheld van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daar van (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens het letsel^ waartegen verzekerd is) c. door een bevalling, ook al mocht de dood eroorzaakt zijn door een ongeluk d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zichzelven te dragen e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was f. in duel, of gedurende de voor bereiding tot of deelneming aan wed strijden, of bij vlieg- of luchtvaart- tochten, of bij baden, zwemmen of wielrijden g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoo van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten. Deze voorwaarden verzekeren ech ter wel tegen gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van per sonen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht bege ven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdien t te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van de „Nieuwe Haarl. Courant" te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen of de Directie van de „Nieuwe Haan. Cou rant" de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen of krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukke lijk uitgesloten allen die zich met de bereiding, het verwerken ot proef nemingen met buskruit, schietkatoen, nitro-glycerine, dynamiet, naphta, acetyleengas of andere licht ontplof bare stoffen bezig houden of daarbij désbewust tegenwoordig zijn. Evenmin ge dt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden en per soneel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van lede maten wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan d n wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waar in de verzekerde erkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling be taald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen ad viseur van de „Nieuwe Haarl. Cou rant" zou hebben moeten zijn uitge keerd aan een norma. 1 persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met be trekking :ot e(k nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een on geluk overkomt moeten in alle ge vallen alle bijzonderheden daarom trent en omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk ge meld worden aan de directie van de „Nieuwe Haarl. Courant", Nassau- laan 49 en indien zoodanige ken nisgeving niet binnen 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zullen geene gelden betaald worden. Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het over lijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van hit on geluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het on geluk, moet'de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder ge neeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den genees heer onafgebroken op te volgen, tot dat hij volkomen hersteld is fn ieder geval moet den geneesheer van de „Nieuwe Haarl. Courant" toe gestaan worden den verwonde te on derzoeken wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze geëischt kan worden, en de „Nieuwe Haarl Courant" heeft eveneens vrijheid om zoodanige ge nees- en heelkundige behandeling te verstrekken als zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eiseh werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, ge geven moeten worden Ingeval van eenig ongeluk met do-- delijken afloop moet hiervan aan de Directie van de „Nieuwe Haarl. Cou rant" te Haarlem, schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een f meerdere der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden ver loren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behan- delenden geneesheer ingevulde aan- vrage-formulier tot uitkeering, en in geval van overlijden van de doodacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vor dering. De overgelegde stukken blij ven het eigendom van de Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van de „Nieuwe Haarl. Courant" slechts na ontvangst van eene door den recht hebbende geteekende quitantie en tegen overlegging der laatste uitge reikte abonnementsquitantie. Van geen som, die verschuldigd is za! interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn terwijl de aansprakelijkheid voor uit betaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit deze voorwaar den voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Ne derlanders, bij onverdeelde euze door partijen te benoemen. Bij weige ring of bij gebreke van overeenstem ming geschiedt de benoeming def drie scheidslieden door den bevoegden rechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zul len elk haar eigen kostendragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Het ontvangbewijs van den ver zekerde of van de erfgenamen vafl den verzekerde zal in ieder geval vol- led'ge kwijting ten gevolge hebben» Met het oog op de vast'steli'ngj der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van de „Nieuwe Haarl* Courant" te Haarlem. Artikel 9. De Directie van de „Nieuwe Haarl- Coura- zal ten allen tijde't recht heb ben deze verzekering te doen eindi gen of wijzigingen daarin aan te bren gen, v/elke beëindiging of wijziginf door het enkele feit der aankondigini in de „Nieuwe Haarl. Courant" of hare bijlage van kracht zal worden. Art. 10. In geen enkel geval za! voor eenzelfde ongeluk 'n geabonneerde op de „Nie"' we Haarl. Courant", die tevens ge' abonneerd mocht zijn op een ander^ uitgave der vennootschap die dé „Nied* we Haari. Courant" uitgeeft, op me®| dan één uitkeering van deze Vennoot schap kunnen aanspraak maken. Men wordt beleefd verzocht blad te bewaren en de voorwaarde" goed door te lezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2