4» UIT DEN OMTREK. LUCHTVERKEER. ELCK WAT WILS. HILL EG OM SANTPOORT. VELSEROORD. VELSEN. De ziekenhuiskwestie VOGELENZANG HEEMSTEDE. NOORD WIJKERHOUT. BINNENLANDSCH NIEUWS. Dr. J. A. Nederbragt naar Genève.- De nieuwe tariefwet en de Middenstandsraad. De wereldvliegers. Duizend personen over het Kanaal gevlogen in één week. KUNST EN KENNIS De boomensterfte. De grootste meteoor. Gemeenteraad. De raad dezer gcmeen- ■e vergadert op Vrijdag den 8en Augustus '924, nam. 2 uur. Tc behandelen onderwerpen: 1. Vaststel ling van de notulen der vorige vergadering; Ingekomen stukken. Deze bevatten goed gekeurde raadsbesluiten en proces-verbaal Opnemingen kas gemeente-ontvanger; 3. ■"■egrooting Gezondheidscommissie 1925; het bandeel dezer gemeente bedraagt f 95.62. en W. stellen den raad voor, het gevraag de op de begrooting 1925 te brengen; 4. Op. heffing betrekking brugwachter aan de brug ovcr de Hillegommerbeek en eervol ontslag jjan J. van der Paal. B. en W. stellen den Raad voor overeenkomstig besluit Gedep. Staten een en ander te doen plaats hebben ■net ingang van 1 Juli 1924. 5 Verordening tot regeling en tot heffingen op de invorde ring van eene bijdrage voor het volgen van «et onderwijs in het bouwkundig teekenen. De entwerpen-verordeningen gaan ter vast stelling bij de stukken; b. Verzoek van C. J. «- van der List te Hillegom inzake het hu ren van een woning van „Goed Wonen" en het daarbij plaatsen van een schoenmakers. Werkplaats. B. en W. stellen den Raad voor vo!gens door hun aangegeven redenen het v'crzcck voor kennisgeving aan te nemen. 7. Afkoop Tol in dc Hillegommerbeek bij de Hippelaarsbrug. B. en W, stellen den Raad Voor om na ontvangst van de toegezegde uitdragen (totaal 6000) over te gaan tot sfkoop van bedoelden Tol voor den priis van 7000 en op verder dóór het R. K. Armbestuur gestelde voorwaarden. Uitstapje. Vrijdag maakten de jongens der St. Joseph-Jongensschool een aardig uit stapje. Dc jongens gingen naar den speel- 'uin „De Nachtegaal", dc ouderen met een motorboot van den heer W. v. d. Linden "aar Katwijk. De gastjes hadden keurig Weer. Een woerd van dank voor de bereid- Vaardigheid van 't personeel vinde hier een Plaats. Ringrijden. In de op 31 Juli 1.1. ge houden vergadering der Ringrijdersverecni- ging Santpoort, werden als nieuwe leden der commissie geïnstalleerd de heeren K. Boft- <el. G. Witteman en J. Mooiman. De voor zitter wees op het aloude gebruik in Sant poort van het ringrijden en memoreerdt, dal het nu bijna onafgebroken sedert Ao 1759 Op het dorp heeft plaats gehad, steeds voor of bij Hotel „De Weyman". Dat het wel een sterk ingewortelde feestdag is, bewijst, dat ecn flinke echte boerenbruiloft, die toeval lig dit jaar op denzelfden datum viel er om verzet is. De datum van het ringrijden blijft dus 27 Aug. a.s. Verder werd besloten dit iaar ieder paar 24 ritten te laten maken zon der af te vallen, dus krijgen de deelnemers Wel waar voor hun geld. De Haarlemsche 'nwoners zullen zich dien middag een tocht "aar Santpoort niet beklagen. Gevonden voorwerpen. Een zilveren gulden, een das, een hond. Het Comité van Actie uit de ingezetenen inzake dc zickenhuiskwestic, hield deze week een vergadering. Mededeeling werd gedaan van het resultaat der conferentie met de Haarlemsche ziekenhuiscommissie uit den raad. Medegedeeld werd, dat zal ge zorgd worden, dat er in het Elisabeths- gasthuis te Haarlem voldoende plaats is voor niel-Roomsche patiënten uit Velsen, terwijl ook in het Diaconessenhuis aldaar voor meer plaatsruimte wordt gezorgd. Wanneer men het niet tot de stichting van een niet-Roomsch Ziekenhuis in de gemeen te Velsen zou brengen, aldus deelde men ons mede, is men zeker van een goede samenwerking met de Haarlemsche Zielen- hiiiscommissie, zoodat alle niet-Roomsche patiënten uit de gemeente Velsen in de niet-Roomsche ziekenhuizen te Haarlem kunnen worden verpleegd. Zooals trouwens ook het geval zou geweest zijn, indien het comité geen „hetze" tegen de Maria- stichting was begonnen. Het comité zal de actie voor de stichting van een niet-Roomsch ziekenhuis voort zetten. De drie subcommissies komen eerst daags met hun arbeid gereed. Aangenomen werd een motie tegen de uitlatingen van den burgemeester in de openbare zitting van Gedeputeerde Staten op 23 Juli j.l., waarin de burgemeester de actie van het comité meermalen een anti katholiek relletje heeft genoemd. DE VOGELENZANGSCHE STRAATWEG. Een der vele bochten in den Vogelen- zangschen straatweg, n.l. die bij den ingang van den Leyweg, heeft een basalt-wegbedek- king. Sedert geruimen tijd was dit gedeelte weg als het ware bezaaid met kuilen, die al naar gelang de reparatie op zich liet wach ten, al dieper en grooter werden. Thans is het zoo nog, dat alle voertuigen zeer langzaam moeten rijden; hebben de be stuurders het slechte gedeelte te laat be merkt en passecren zij het met de gewone snelheid, dan krijgen ze een gevoel, of hun laatste uur geslagen is. Tot veler vreugde liggen nu aan den kant van den weg de materialen voor reparatie gereed. Doch begonnen is men nog niet. Laat nu niet te lang gewacht worden, de onhoud bare toestand toestand daar. kan oorzaak worden van ernstige ongelukken. SERENADES. De beide plaatselijke muziekcorpsen: „St. Michael" en „Eensgezindheid," hebben gis teravond aan den jubileerenden inspecteur een schitterende serenade gebracht, welke, ook door een vrij talrijk publiek werd bij gewoond. Het weer leende zich voortreffelijk voor dit muziekgestijn. Het eerst kwam „Eensgezindheid," dat. na verschillende aardige stukken te hebben uit gevoerd en het programma met een krachtig geblazen „Lang zal hij leven" te hebben ge sloten, op de tonen van een vroolijk marschje wegmarcheerde. Om half negen kwam ,,St. Michael" in ge zelschap van een aantal belangstellende aan gewakkerd. Onder groote aandacht werden verschillende muziekstukken uitgevoerd. De uitvoering was een applausje waard. De heer Kempers, met zijn echtgenoote hoorden de muziek aan. Op den drempel van zijn woning staande, dankt hij na afloop van de serenade voor de muzikale hulde. Oranjevereeniging. Gisteravond hield in café v. d. Berg, de Oranjevereeniging alhier een vergadering, welke slecht bezocht was. Slechts 12 leden hadden aan den oproep van het Bestuur gevolg gegeven. De burgemees ter opende als eere-voorzitter, de vergade ring en heette de aanwezigen welkom. Spr. betreurde het, dat zoo weinigen tegenwoor dig waren en zegt, dat blijkbaar de animo voor feestvieren- bij het publiek begint te verzwakken, wat hem spijt, daar de feestvie ring van vorige jaren steeds uitmuntend is geslaagd. Wat de rekening en verantwoor ding van den peningmeester betreft, hieruit blijkt, dat in 't afgeloopen jaar is ontvangen 2472.35, terwijl is uitgegeven J 2370.92 Een batig saldo aldus van 101.43L. Gezien den financiëlen toestand van verleden jaar, staat de kas er dus goed voor. Den Penning meester wordt dank gebracht voor zijn uit stekend beheer en er wordt voorgesteld,hem te dechargeeren. Hiertoe wordt met aigcjm. stemmen besloten. Bij de bespreking feest viering 1924, werd er door den voorzitter nog eens op gewezen, dat de geestdrift voor het Oranjefeest hier blijkbaar begint te verflau wen, gezien de geringe belangstelling der le den. Daarom zou spr. namens 't bestuur wil len voorstellen om voorloopig te besluiten, dit jaar geen feest te houden. Door eenige personen werd hierover nog het woord gevoerd. De heer A. N. Vermin meent, dat deze vergadering niet genoeg is kenbaar gemaakt. Vele leden zijn door de zomerdrukte ver hinderd ter vergadering te komen. Hierop wordt geantwoord, dat deze vergadering door aanplakking, zooals steeds gebruikelijk is was kenbaar gemaakt, terwijl er ook in de p.rs melding wan gemaakt is. De heer J. We strik zou dan toch in elk geval een kinderfeest ge organiseerd willen zien. Voorzitter zegt, dat én kinder- en yolks- feest aan elkander verbonden zijn en dus ook nu niet gescheiden moeten worden. De heer H. van Noort is het met het be stuur eens, dat wanneer er zoo weinig sym pathie hcerscht voor de vergadering, men ook hieruit af moet leiden, dal geen feest gewenscht wordt. Tevens wijst spr. op het feit, dat steeds nog maar veel te weinig men- schen lid der vereeniging zijn, daar ook ver leden jaar weer door verschillende leden is bedankt. Daarom zou hij ook hierin verbete ring willen zien. Tenslotte wordt het volgen de besluit genomen. Het bestuur der Oranje, vereeniging besluit voorloopig niet over te gaan tot de gebruikelijke wijze van feestvie ring voor dit jaar, wanneer het bestuur niet binnen zeer korten tijd blijkt dat er bij de bevolking van Noordwijkerhout, meer geest drift heerscht voor dit feest en haar dit niet op de een of andere wijze wordt getoond. Tevens verwacht het ook een ruime toe vloeiing van leden en donateurs, die t haar mogelijk maken een waardig Koninginnefeesf te vieren. Nadat de voorzitter de aanwezigen had dank gezegd voor hun tegenwoordigheid en dc hoop had uitgesproken, dat dit niet de laatste maal zou zijn, dat over dit onderwerp gesproken is, sloot hij de vergadering. Naar het Corr. Bureau verneemt, is dr. J. A. Nederbragt, chef van economische zaken van het departement van builenland- sche zaken, voor eenigen tijd naar Genève vertrokken, ter behandeling in zijn hoedanig heid van rapporteur der financieele centrale commissie van eenige aangelegenheden be treffende dc organisatie van den dienst van den Volkenbond te Genève Het ontwerp aannemelijk geacht. Verschenen is thans hel advies van den Middenstandsraad aan den Minister van Financiën, inzake het ontwerp tot herzie ning van de T^ariefwet De raad zegt in zijn uitvoerig schrijven dat in de prijsberekening op het oogenblik nog de grootst mogelijke chaos heerschi en dat de nieuwe wet, m.n wat de algc- meene verhooging van 5 tot 8 pet. betrett, niet anders dan een tijdelijk karakter dient te dragen. De bezwaren om over de 3 pet. verhoo ging heen te stappen, voelt men minder air bebeerschend, zegt de Raad omdat voor zoover hij heeft kunnen nagaan met deze verhooging gepaard gaat een aanmerkelijke verbetering van de techniek der Tariefwei, waardoor deze wet op geheel nieuwe basis komt te rusten en daardoor een aanlokke lijker kant krijgt, die het huidige Tarief ten eenen male mist. De definitie: „Belast is het 'oónbankarti- kel, dat zonder nadere bewertring en zelf standig voor het gebruik voor den consu ment geschikt is te achten," lijkt de Raad voldoende duidelijk Daarbij gevoegd dc alphabetische lijst der goederen vermeld bij de in het tarief genoemde posten en dus aannemende, dat de daarin niet genoemde artikelen vrij zijn, heeft dc Middenstands raad alle aanleiding om te vertrouwen, dat de tallooze geschillen, die in den afgeloopen tijd, geregeld ontstonden tusschen den fis cus en den handel, zéér zullen worden ver minderd. Verder acht de Raad 't een nie* te onder schatten verbetering, de vele geschillen over de vraag, of een artikel al dan niet voor den consument is bestemd, vermijdt, dat als gens is aangenomen het gewicht der artikelen. Evenwel zijn er schaduwzijden, zegt de Raad. Het is nietuitgesloten dat verschillende groepen nijveren de mededinging met 'net buitenland slechts hebben kunnen volhou den, mede dank de bescherming van het in voerrecht; het plotseling ve-vallen dier be scherming, en zulks in deze moeilijke tij den, zal voor deze nijveren het gevaar met zich brengen, da-t zij hunne bedrijven zullen moeten sluiten. In dit geval mist de fiscus dus niet alleen zekere tot dusver genoten inkomsten, doch doet zich daarenboven het veel grootere euvel voor van een inkrimping der werkgelegenheid, waardoor de Staat dubbele schade lijdt. Het komt den Middenstandsraad wel ge wenscht voor, dat bij dc totstandkoming van het nieuwe tarief rekening wordt gehouden met dc belangen dei nijverheid wier produc ten tot dusverre de bescherming van het in voerrecht genoten, óók al moet zoodoende inbreuk worden gemaakt op het stelsel van al dan niet toonbankartikel. De Raad begroet ook met vreugde de in stelling der z.g. Tarief-Commissie. Bij den Raad is de vraag gerezen, of het niet in de lijn ligt de 7 leden te doen aan wijzen door de officieele vertegenwoordigers der landelijke organisaties van handel en nijverheid, i.e., Nijverheidsraad en Midden standsraad. De Raad meent voorts dat 't wel zeer ernstig overwogen dient te wotden, of het geen aanbeveling verdient te beperken, dat het nieuwe Tarief alleen geldt ten aanzien van die landen, welke Nederland behan delen op den voet van de meest begun stigingsclausule en dat voor andere landen en met een bepaald percentage verhoogd ta rief zal gelden. Zoodanige bepaling zou kun nen bijdragen om bij economische onderhan delingen met het buitenland aan bet stand punt onzer regeering kracht bij te zetten. DE WONINGMARKT TE AMSTERDAM. Een vermeerdering in Juni met 916 stuks. Ruim 12000 woningzoekenden. Aan de gegevens van den te Amsterdam Gem. Woningdienst, omtrent den stand der woningmarkt te Amsterdam is het volgende ontleend. Einde Juni bedroeg het aantal wo ningen aanwezig bij het begin der periode 166/757. De vermeerdering van het aantal wonin gen was als volgt: a. Door nieuwbouw 1. Vereenigings- en gemeentebouw 81. 2. Particuliere bouw 833. b. Door herbouw c .Door verbouw en veranderd gebruik 62. De vermindering van het aantak woningen: a. Door slooping 1. b. Door verbouw en veranderd gebruik 59. c. Door onbewoon baarverklaring De vermeerdering na aftrek der verminde ring bedroeg 916. Het aantal woningen aanwezig bij het ein de der periode was 167.673. Aan het einde van de maand waren in uitvoering: V ereenigingsbou w. Arbeiderswoningen 1395. Middenslandswoningen 364. Gemeentelijke woningbouw. Betondorp Watergraafsmeer 670.' Tuindorp Oostzaan 34. Particuliere woningbouw 6437. Totaal aan tal woningen in aanbouw 8900. Aan de Woningbeurs stonden aan het einde der maand als te huur ingeschreven: Beneden 350 per jaar. geen woning; van 350 tot 700 97; van 700 en hoogcr per jaar 51. Samen 148 woningen. In totaal stonden op het eind der maand 12.274 woningzoekende gezinnen bij de Wo ningbeurs ingeschreven. De Argentijnsche vlieger Zanni is fc Bagdad aangekomen en heeft de reis naar Barra voortgezet. Volgens een bericht uit Tokio bevindt Mac Laren zich nog steeds te Petro Pau- lovsk. In de week van 20 tot 26 Juli zijn dui zend reizigers per vliegtuig het Kanaal overgestoken en werden bovendien 43 ton goeder per vliegtuig over het Kanaal ver voerd. Op 22 Juli alle reisden 192 passa giers langs den luchtweg tusschen het vas teland en Engeland. Vijftien jaar geleden, in dezelfde week, vloog Blériot voor de eerste maal over het Kanaal met zijn 25 paards eendekkertje. Hij deed er een uur over en moest nog een tijd langs de Engelsche kustrotsen vliegen, daar zijn toestel niet hoog genoeg klim men kon. Heden vliegen toestellen met 15 personen aan boord dagelijks tientallen malen over het Kanaal en gaat dc over tocht in een kwartier en bijna ongemerkt. Immers op alle internationale luchtlijnen worden per dag te zamen omstreeks 24.000 K.M. afgelegd, d.i. ongeveer heen en terug Batavia. In De Amsterdammer schrijft di —c. P. Thijsse naar aanleiding van wat re ft over het veelvuldig sterven van boomen jeschre» Inderdaad, wanneer ge in ons landje rond kijkt en in bet bijzonder in de provincie! Noord- en Zuid-Holland, dan ziet ge doode en stervende boomen bij dozijnen en toch wel meest iepen. Gisteren op een ritje door Noord-Holland, zag ik er honderden, maar deed in een groot aantal gevallen de over tuiging op, dal naast ziekte toch ook wel heel dikwijls slechte behandeling de oorzaak is van den achteruitgang. Verreweg de meeste van de doode boomen staan langs de wegen en daar wordt op allerlei manie ren aan gemorreld. Een heel rijtje was ziek geworden, doordat hun overburen aan de andere zijde van den weg waren weggekapt voor den aanleg van een tramwissel en daar door waren ze plotseling blootgesteld aan den feilen Noordwester. Een iep is een zeer geduldige boom. maar als hij moet groeien tusschen een steilen slootkant en een tot aan zijn voet dicht beklinkerden straatweg, dan krijgt hij het wel wat benauwd. Een andere had de helft van zijn wortelstelsel moeten missen door den aanleg van een zij pad. Nog andere waren geheel ontbladerd door ringelrupsen en door de rupsen van de bastaardsatijnvlinder. Het aantal der geheim zinnige gevallen wordt daardoor al aardig beperkt. Ook komt er nog bij, dat wij onze bosschen aanleggen op de minderwaardige gronden en dat. zooals prof. Stomps in het Handelsblad zeer terecht opmerkte, de weersgesteldheid van de laatste vijftien ja ren op sommige grondsoorten werkelijk groote moejlijkheden aan de planten- en dierenwereld heeft bezorgd. De dieren, daar wordt niet zoo bijzonder op gelet, maar daar zou ik toch ook wel een zeer alarmis- tischen boom over kunnner. opzetten. Hei is nu de vacantietijd en wij zweven, hoop ik, door heel Nederland heen. Willen we nog eens ter dege opletten? Ook in dc bosschen zelf. Het zou wel een beetje beschamend zijn, maar toch ook wel gerust-, stellend, indien wij ontdekten, dat werkelijk het grootste aantal der sterfgevallen te wij ten is aan slechte behandeling. Dat zou een reden te meer zijn, om toch altijd en overal op tje komen voor de belangen van „onze boomen". Ook vind ik het slordig, ergerlijk en ge vaarlijk, dat men de doode stammen sua stilletjes jaren achtereen laat staan. In de Fransche Academie van Weten schappen heeft de secretaris, de heer La- croix, een beschrijving gegeven van een stuk meteoorijzer, dat de heer Ripert had meegebracht uit de woestijn van Adrar in Mauritanië (Marokko). Het is een stuk van eenige kilogrammen, waarin ijzer en nikkel zijn samengesmolten. Hetgeen deze bolide echter vooral belangrijk maakt is, dat in de buurt vanwaar ze gevonden werd, in het woestijnzand een ontzaglijk groot brok van dezelfde samenstelling aangetroffen werd, dat 100 meter lang en 40 breed is Onge twijfeld is dit de grootste meteoor, welke tot dusver bekend is. UIT DE GESCHIEDENIS DER SPECERIJEN. genaardige smaak op den voorgrond laten treden, moest vroeger de smaak der spece rijen, die too kostbaar waren en welker overvloedig gebruik een duidelijk bewijs* van groote welgesteldheid was, al het andere overheer'schen. Men zei immers, dat ieder, die van een feestmaaltijd kwam moest rui- Reeds sedert de vroegste tijden der oud- ken als een geheele apotheek. Over smaak beid leverde Oost-Azië een reeks van zeer valt niet te twisten, maar een zekere ver- ivaardevollc stoffen, n.l. een aantal belang- wondering istoch wel geoorloofd, als wij le- rijke stoffen, die deels geneesmiddel, zen, dat de monniken van St. Gallen in de deels als specerij gebruikt werden, o.a. ka- 9e eeuw voor ?en vischkruiderij niet minder "cel, kamfer, peper, gember, kalmoes, kruid- dan 23 specerijen gebruikten. In dit recept "agelcn, muskaatnoot, cardamom. vinden wij voor het eerst kaneel als specerij, Het tegenwoordig gebruik der specerijen hoewel men haar reeds meer dan eeuwen 's zeer bescheiden, zoowel wat betreft de kendeHoe vreemd het ons voorkomt, visch hoeveelheid aan onze spijzen toegevoegd, als met kaneel te bereiden, zoo is toch hier en het aantal dat gebruikt wordt. Wel is het daar de liefde voor dezen specerij geble- gebruik lang niet overal hetzelfde. Men ven. In vele streken van Noord-Duitschland j^aakt over het algemeen de opmerking, dat, wordt bij groote boeren-bruiloften de; soep, hoe zuidelijker men komt, de voorliefde voor die dc lange rij der spijzen opent met kaneel v'oor sterke en scherpe specerijen en menig- gekruid en de boer, die vaneen voornamen uldige toevoeging aan spijzen toeneemt, drank si thee wil genieten, komt het voor Reeds dc oude plantkundigen der 16e eeuw zijn smaak veel te zwak aroma met een flin- 'vaarschuwen tegen het gebruik der spece- ke hoeveelheid kaneel en kruidnagelen tege- picn uit zuidelijke streken, die den in heete moet. Ons lijkt dat vreemd, maar hoe vaak klimaten wonenden menschen met hun wordt onze theegeur door diej va de veel ^'arin bloed zijn aangepast. Het is niet eens sterkere vanille overheerscht. looriig om ver van elkander liggende stre- Het is bekend, dat men aan gekruiden hen te vergelijken om een zeer belangrijk wijn den voorkeur gaf boven ongekruiden. "nderscheid te yinden. Neem bijv, de saf- DU Is begrijpelijk, daar toen de wijn, tenge- 'raan, vroeger algemeen in gebruik, dat nu vonge van minder rationeele behandeling, "°g slechts een lokaal verbruik vindt als in veel minder smaak bevatte dan thans. Wales en in geringe mate in Engeland, wan- De Romeinen gebruikten bij feestelijke ge leer het althans veroorloofd is uit den naam legenheden, gastmalen en dergelijke wel- van een Engelsch Kerstmisgebak „Saffron- riekende substanties, bestaande uit vettige cakes" een besluit te trekken. stoffen, waaraan specerijen toegevoegd wa- Onder de vroegere spijzen zijn er die thasn ren, om hun lichamen in te wrijven. De wijn- «iet meer als zoodanig verbruikt worden, dampen zouden n.l. daardoor verhinderd J^aar nu als kleurstof dienen, bijv,, Sandel- wordennaar het hoofd te stijgen, maar dat hout, curcuma, fernambuco-hout; tal van de- alleen, men dacht hetzelfde doel te be- s'offen worden voor veelzijdige doelstoffen reiken .wanneer men deze welriekende stof gebruik!, maar juist niet voor het ééne waar- fen aan den wijn toevoegde, voor wij ze thans benuttgien. Toen men Zeer vreemd is het gebruik van spece- echter daarvoor smaak had gekregen, ken- rijen, dat men bij de Egyptenaren maakte, de men spoedig geen maat meer. Twaalf, 'er conserveering van lijken. De lichaams- v'crtien, zestien verschillende specerijen holten werden met harsachtige substanties spijs toegevoegd, was niet zeldzaam en waaraan specerijen werden toegevoegd, op- hoeveelheden waren zóó groot, dat de gevuld. Dit gebruik schijnt ook onder de ^pijzen voor ons ongenietbaar zouden zijn. Joden verbreid te zijrt geweest. Zoo lezen er wijl wij thans door een bescheiden hoe- w'j- "En Nicodemus kwam ook, brengende veelheid specerij aan iedere spijs haar ei- een mengsel van mirre en aloë, omtrent hon- ZEEMANSHUMOR. ^latroos: „Zeg 'ns, keliner, moet dat soep verbeelden?" elbier; :„Ja, m'nhcér." Va- d'r°os: „Nou dan kom ik vandaag tót de ontdekking, dat ik al 20 jaar op soep ge- 4ren heb.IGemütl. Saehse) derden ponden. Ze namen dan het lichaam van Jezus en bonden dat in linnen doeken met de specerijen, gelijk de Joden dc ge woonte hebben van begraven. Ook werden bij zalf-bcreiding specerijen ér aan toege voegd, vroeger bij Zuidelijke volken meer algemeen. Door de hooge waarde, welke men vroe ger aan specerijen toekende, is het fe be grijpen, dat ze een voorname rol in den wereldhandel speelden. Maanden-lange ka ravaan tochten werden naar het Oosten ondernomen. Men betrok ze niet direct, maar zooals nunog in de binnenlanden van Ame rika en Afrika gingen ze van volk tot volk, zoodat de consumenten van dc afkomst ge heel verkeerde voorstellingen hadden. Zoo kwamen er tal van avontuurlijke sagen in omloop en over de. gelukkige landen, waar kaneel en kruidnagelen groeiden, werd alle betoovering der poëzie uitgegoten. De reuk dezer kostelijke stoffen was zoo sterk, dat men deze bij nadering van die landen reeds op grooten afstand gewaar werd, maar in het land zelf zoo intens, dal nieuwelingen hem moeilijk verdroegen. Zelfs de inboorlingen werd de eeuwig geur soms wat al te mach tig ep daarom verbrandden ze nu en dan as phalt en andere onaangenaam riekende stoffen, die ze gedeeltelijk met dezelfde moeite uit ver af gelegen landen kregen, zooals de vreemde kooplieden de spece rijen uit de hunne. Nu zou men denken, dat de specerijen uit de dichtsbij gelegen landen het eerste bekend waren; dat dit niet het geval is bewijst de kaneel. Terwijl de Chi- neesche de allereerst bekend geworden spe cerij is, heeft men de veel meer aromatHche uit Ceylon eerst op het einde der middel eeuwen leeren kennen. Eerst in 1882, dat is pl.m. 4000 jaar nadat men de drogerij kende en had leeren gebruiken, vond Hooker, op een expeditie naar China de daarbij behoo- rende stamplant. Dat de kaneel reeds vroeg in gebruik moet geweest zijn, blijkt daaruit, dat op de wanden van een Egyptischen tem pel berichten staan opgeteekent over tochten van kooplieden naar „Punt". Dit land „Punt" moet op de Oostkust van Afrika, tegenover Arabic liggen, terwijl de overige r^is dan langs den Zeeweg werd gedaan. Zoo ontstond het geloof, dat de kaneel uit „Punt" stam de en de oude geografen noemden deze streek ook als de „regio cinnamomifera". Als de kooplieden de kaneel die ze ge kocht hadden betaald hadden, werd hun door de priesters van het land een deel, dc helft of een derde, weer afgenomen voor de Goden en viel er dan vuur van den hemel en verbrandde de kaneel. Men ziet hierin een zeer sluwe handelspolitiek der priesters die daardoor den uitvoer geringer hielden om op deze manier dc prijs hoog te hou den; zij toonden zich in dat opzicht waardige voorgangers onzer voorvaderen, die in de 17e eeuw in de Oost eveneens een bepaalde hoeveelheid specerijen in den handel brach ten en de rest verbrandden. Nog i nbetrekkelijk lateren tijd moet de kaneel zeer zeldzaani zijn geweest, want Keizer Vespasianus wijdde aan eenige go den, als iets rechts kostbaars, kransen uit kaneel, door gedreven goud omgeven. Kaneel is de gedroogde bast van dunne loten van eenige boomen. In hoofdzaak on derscheidt men echte kaneel of Ceylon ka neel, afkomstig van de Cinnamomum Zey- lanicum, die op Ceylon gewonnen wordt, be staande uit pijpen, die in elkaar steken. De beste kaneel is afkomstig van het midden gedeelte, waarvan de bast zorgvuldig in zijn geheel is afgehaald. Na verwijdering der bui tenste kurklaag worden in een groote, regel matige pijp zooveel mogelijk kleinere ge legd, dan wordt alles onder een doek ge droogd, zoodat de zon de kaneel niet ver kleuren kan. e pijpen worden tot bundels van 50 K.G. samengepakt; de afval heet „Cinnamom chips" en dient voor het ver krijgen van kaneelolie, die, behalve in de medicijnen, ook voor de parfumerie gebruikt wordt. Ze is sterk desinfecteerend. BIJ DEN KLEERMAKER, „Ziezoo, mijnbeer. Zet nu uw borst maar eens goed vooruit." (Judge) DE DEFTIGE VOOROUDERS Iemand zag op 't kantoor van zijn notaris twee silhouetten. Ziende dat de man ze met groote belangstelling bekeek, zei de notaris: „Dit was mijn grootvader en dit mijn va der." „Wel, wel 1" riep de man, „da ha 'k allével nooit edacht, da ge van schoorsteenvegers kom-af waart." NIET BIJ TE HOUDEN. De met een talrijk kroost gezegende familie gaat op reis. Aan het station heeft men niet zonder moeite alle bagage en alle kinderen bijeengebracht. De trein gaat vertrekken. Eensklaps roept de moeder „Man, man de trein gaat bijna en Pietje is er niet 1 Vader: „Wat! Hebben we dan ook nog een Pietje HEEL EDEL. „Onthoud dit goed, jongens," zei de on derwijzeres, „het is zaliger te geven dan te ontvangen." „Ja, juffrouw," sprak een van de jongens, „dat zegt mijn vader ook altijd." „Dat is heel edel van hem," antwoordde de juffrouw goedkeurend, „wat is je vader „Bokser, juffrouw," zei de jongen. WAAR GEBEURD. Jansen liep in de Kalverstraat toen het begon te regenen gelukkig zag hij een eindje voor zich uit iemand met een regenscherm loopen dien hij voor zijn vriend Kareisen hield. Hij versnelde den pas en gaf hem een klap op den schouder, terwijl hij schertsend uitriep „Hallo, mannetje, geef mij die spuit eens van je I" De ander keerde zich verschrikt om en Jansen constateerde tot zijn pijnlijke ver bazing, dat het niet Kareisen was, maar een volslagen vreemde. Vóór fcij echter nog een woord van verontschuldiging had kunnen uit brengen, duwde de onbekende hem de pa- rapluie in de hand. „Neem me niet kwalijk," stamelde hij, „ik wist niet dat ze aan u hoorde BRUTAAL. Chef„Hoor eens jongen, van morgen lagen er twee rijksdaalders in het laadje en nu zijn ze weg. En er is buiten j'ou en mij niemand, die er den sleutel van heeft. Wat heb je daarop te zeggen Jongste bediende „Nou, meneer, weet u wat, we gei'eri ieder een rijksdaalder en praten êr niet meer over." TROEF. Rechter „Ik denk dat fe geweten even zwart is als je baard Beschuldigde Als ik naar den baard moest oordeelen, kou ik zeggen, dat in 't geheel geen geweten hebt, edelachtbare MEER STILTE. „Wat heeft de dokter gezegd vroeg een echtgenoot aan zijn vrouw, die ongesteld was. „Niet veel. Hij vroeg mij mijn tong uit te steken. En alles wat hij zei was Overwerkt." „Dan moet je werkelijk je tong wat meer rust geven. Die dokter weet zijn zaken wel." ER IN GELOOPEN. „Tante," zegt de kleine, brutale neef, „weet u 't verschil tusschen uw theepot en een vuilnisbak." „Neezegt tante lachend en ver wachtingsvol. „Nou dan kom ik bij u gee thee drin ken hoor," roept 't neefje en holt gauw weg. TRAP ER NIET OP. Een man, die voortdurend door een paar straatbengelds geplaagd werd, besloot hieraan een einde te maken. Hij kocht daarom een zes weken ouden terrier en schilderde op zijn deur Past op voor den hond. Den volgenden dag was er deze bijvoeging onder te vinden Trap er niet op. VERRADERLIJK TEEKEN. „Ik mag u zeker feliciteeren, juffrouw zei de an in het papierwin keltje tegen ;ijn klant.. „Hoe bedoeld u vroeg blozend het jonge meisje. „Och, juffrouw, als een jonge dame hon derd velletjes postpapier komt koopen en maar yijf en twintig enveloppen, dan weten wij wel hoe laat het is KINDER-LOGICA. „Vader," vroeg kleine Piet, „kan ik met grootmoeder trouwen „Natuurlijk niet," zei de vader, ,,'t is im mers mijn moeder." „En u dan," zei kleine Piet, „u trouwde toch ook met de mijne." DE OPLOSSING. Een philantropisch aangelegd geneesheer te Philadelphia, kondigde eenigen tijd ge leden een populaire voorlezing aan, die tot onderwerp zou hebben „Wat moet men doen tot dat de dokter komt Een journalist, die bekend staat als niet zeer doordrongen van den geest der broeder liefde, zag zich genoopt dit vraagstuk, nog eer dat de dokter het in zijn voorlezing kon beantwoorden, met deze drie woorden op te lossen „Zijn testament maken." SNUGGER. Hij Je moet nooit in den laatsten wagen van eer. trein stappen, die schokt ontzettend. Zij Begrijp je nou, waarom ze ie dan niet afhaken EEN MOOI PRODUCT. Onderwijzer: „Wie weet mij een product tc" noemen van het eiland Bali?' Leerling. „Balikluivers, meesterl" NOG ZOON GEKKE VRAAG NIET. „Moesje, hoeveel betalen de menschen per-pond voor 'n- baby?" ,.Maar schat, hoe kom je er aan dat tc vragen. Kleine kindertjes worden toch niet bij gewicht betaald." „Maar waarom wegen zc dan die kinder tjes direct als ze geboren zijn?" DE REDEN. „Zeg, - waarom krijg je varken vandaag niet tc vreten?" ,,Ja, zie je, dat doe ik zóó: M'n varken krijgt vandaag niets en morgen weer heel veel, en dat doe ik zoo om den anderen dag. Dan krijg ik mooi doorregen spek, telkens 'n laagje vet ed 'n laagje mager* VERBODEN. „Zeg, heb je dat gehoord van collega vaa Peuteren?" „Neen, wat is er gebeurd?" „Die was 'n motorbootje aan 't probeeren in de Trekvaart, is te water geraakt en ver dronken. „Kon hij dan niet zwemmen?" „Als 'n snoek, maar je weet toch K-el. in de Trekvaart is zwemmen ten strengste verboden!!" GERUSTSTELLING. Landlooper (die zijn vertering niet kan betalen, tot den daarover woedenden her bergier)- „Wil u toch niet zoo opwinden. U kunt het toch niet helpen, dat ik geen geld heb." GEEN STERKE BORST. „Arme Klaas, hoor ik, morsdoou. Een bonk steen van twee kubieke meter kreeg hij op z'n borst." „Ja,, en hij heeft trouwens nooit 'n sterk» borst gehad." NOG STERKER. „Mijn broer," zei de Engclsunman, „is zoo sterk, dat ie onlangs in iedere hand een biljartbal nam. ze tegen elkaar wreef. Resultaat? Ivoorslof, Sir! Zuiver stof! Dc Amerikaan zei toen: „Nou, dat is niks, vergeleken bij mijn broer. Onlangs komt hij op de veemarkt, ziet twee ossen staan. Neemt in iedere hand één. douwt dc bees ten tegen elkaar. Resultaat? 'n Stapel bouil lonblokjes. Niks dan bouillonblokjes!" HATELIJK. Keliner (tot bezoeker, die maaglijder is en voor lunch slechts een glas warme melk bestelt); „Zal ik mijnheer ook 'n tandem stoker brengen?," (Londen Opinion).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7