w: n AMSTERDAMSCHE KOUT. 0.25 Maandag 4 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15806 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Agenda 5 Augustus R UUr' Nachtelijk rumoer met een onaange- namen afloop. Voor hef krantenmannetje. Nieuwe tramwagens. Aanbesteding van de brug over de Zomervaart. H. O. V. Paard en wagen te water. Aanrijding. Personalia. Examen lichaamsoefeningen M. O Al weer de maximum snelheid. H. A. J. Lohman t- Gouden Echtvereeniging. De Zandersbrug. Twee jubilarissen aan de werf „Hubertina". Vergoeding voor vakonder wijzers. De ingebruikneming van huize „Dennenheuvel" te Bloemen- daal. De Brusselsche Bank- affaire. De directeuren gearresteerd. Programma Een Boottocht naar Marken. GEMEENTEZAKEN. Overplaatsing onderwijzend personeel. Haarlem en Agentschappen: eer week f er kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij v°°ruïtbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en j^e abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE CDURANT Advertentiën 35 cents per regel/ Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op dele Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- ientiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bi vooruitbetaling. Het Eucharistisch Congres in de hoofdstad behoort weer tot het verleden en hoewel het n'et onze bedoeling is na de uitvoerige arti kelen, die er aan zijn gew:jd, nog in een veel- tegelige nabetrachting te vervallen, meenen *rij toch ook niet te mogen nalaten in enkele boorden eenige conclusies, vormende de slot- 'Irekening, te mogen trekken. De Katholieke wereld en daarnaast ieder <lie van goeden wille en verdraagzaam is, flag tevreden zijn. Zoo eenige wanordelijk heid, poging om wanorde te stichten of onaangenaam te zijn (bijv. door contramani- 'estaties) hetgeen in enkele zuidelijke streken werd gevreesd, is geen sprake geweest. Dat 'an Katholieke zijde groote devotie is ge loond, spreekt, wanneer men de mentaliteit van het Noord-Nederlandsche Katholicisme kent, van zelf. Het getoonde enthousiasme, rich uitend door woord en gebaar en klank, maar ook vooral door versiering, vlaggen- tooi en schitterende (in dubbele bcteckenis) medewerking aan de Processie na het laat ste Pontificale Lof op het Stadion. Dat entbousiasme toonde zich ook in de.... overdrijving, waarbij over de deelname werd Besproken. Men vertelde den wensch stellende in plaats van de waarheid dat er 250000 menschen op hel stadion waren. Vermoedelijk zal het twee-tje echter doorge haald moeten worden. Intusschen toch nog reusachtig. Van Katholieke zijde is vermeden wat men Sou kunnen noemen: het gebruik van dikke Woorden Sober waren eenige wenschen gesteld, sober, al zij 't ook met enthousiasme door den gloed hunner overtuiging, werden ze (Nadruk verboden). en fijnste spijzen aangeboden, die anders voor een burgermensch niet alleen niet te betalen waren, doch die hij nooit te zien kreeg. Maar wat gaf het nu als alles goed koop was als het geld ontbrak om 'iet te koopen? Ontelbare menschen, waarover niet gesproken is, waren gedupeerd. Van ondergeteekende ging toen een tooneelstuk, dat prachtig had ingeslagen. Meer da., hon derd keer was 't opgevoerd en 't zou nu in een tent op de Haarlemsche kermis wor den voortgezet, 's Maandags om 12 uur zou de kermis worden geopend, doch 's morgens om 9 uur werd in een buitengewone spoed vergadering van den Raad beslist, dat met het oog op de tijdsomstandigheden de ker mis niet door zou gaan. De tent was al be sproken, uitverkocht, maar de recette moest natuurlijk worden teruggeven, terwijl onder geteekende dit vond ik 't ergste ook de tien procent tantieme, die hij had gebeurd, weer moest terugbrengen. Kans op een financieel-schitterende week was totaal verkeken, voor de directie natuurlijk nog grootere strop, waar nog bij kwam dat dc voorschotten, die alle (toen nog rechtge aarde) artisten hadden opgenomen, niet konden worden ingehouden. Maar voor die menschen was 't natuurlijk heelemaal een A propos over tooneel gesproken, er is een maandblad voor het dillettanten-tooneel verschenen: „Ons Toneel," genaamd, waarin de heer Henri 't Sas te velde trekt tegen de critiek op liefhebberij-comcdies, zooals die door sommige provinciale dagbladen wordt toegelicht. Zij, die zich geroepen gevoelden i uitgeoefend. In 't algemeen slaat de heer ®r tegen te protesteeren zeker meester 10 de rechten voorop die onzen Kardinaal- Legaat voor den rechter wil dagen hebben z'cH alleen belachelijk gemaakt. Ei. niet fens onsterfelijk. Want de volgende week 's men 't gedaas vergeten. En zijn dingen Jvaar je medelijden mee moet hebben. Heere, vergeef het hun, want ze weten niet 'vat ze doen.... of schrijven. Ik plaats mij hier op volkomen objectief standpunt en 'raag: „Wie is zoo krankzinnig geweest 'oen de sociaal-democraten en anderen op congressen onder de leuze: algemeen kies recht voor mannen en vrouwen op grond wetsherziening aanstuurden met een straf rechterlijke vervolging te dreigen? Laat ik achter ter voorkoming van misverstand er °p wijzen dat van sociaal-democratische rijde volkomen correct is opgetreden tegen over hun andersdenkende landgenooten. Waarheid bovenal! Als 'n curiositeit vermeld ik nog, dat de 'euze eenige „heibel en bonje" heeft ge bracht in Joodsche kringen. Ten minste te Oordeelen naar ingezonden stukjes in het Handelsblad. Een „Liberaal-Israëliet" voel de zich geroepen de Hervormde Staats partij-sprekers toe te roepen: Waar be moei jij je mee, als die menschen een processie wenschen te houden, laat ze dan hun gang gaan, we wonen in een vrij land." Maar een orthodox-Israëliet voelde zich °ok geroepen een duit in 't zakje te werpen: "Wij, Joden, mogen daar ni'ct in meespreken, het is hoogst ongepast ons in kwesties tus schen Christenen onderling te mengen." Dit zijn alle futiliteiten, die ik slechts curiositei'shalve aanhaal en die een bewijs 'e meer zijn dat hel E. C. schitterend is geslaagd. Nog een terugblik wordt thans door de geheele pers geworpen en wel op het tien- larig jubileum van den wereldoorlog. Ieder heeft zoo zijn persoonlijke herinnerin gen. Schrijver dezes, die indertijd het op «én na hoogste nummer trok van het Am- s'erdamsche militie-contingent, kan over het soldaten-wezen natuurlijk niet meepraten. Zooveel te meer echter over de financieele debacle. Die op 1 Aug. 1914 leven moest van vaste bronnen van inkomsten en niet in Rijks- of Gemeentedienst was, was gedu peerd. Want nauwelijks hadden de men schen iets gehoord van moratorium, of zij die bang waren te laat te komen, zet- 'cn onmiddellijk hun betalingen stop. De •"aandsalarissen werden op dat moment aan velen niet uitgekeerd. Des te harder was dit, daar men op dit oogenblik voor weinig geld Zooveel buitengewone dingen kon krijgen. Want een der eerste regeeringsdaden toen, 'fas allen uitvoer te verbieden en als gevolg daarvan werden op de wagens door straat- hooplieden voor een prikje de kostelijkste 't Sas den spijker wel op den kop, maar in ander opzicht geeft hij een toch wel eenigs- zins onjuist beeld. Er zijn provinciale blaadjes die liefst geen cent voor redactie uitgeven. Wanneer zij zich aan tooneel- critiek moeten bezondigen, is hel verslag dan ook meestal een carricatuur. Zij, die mijn couscrieën geregeld volgen, weten hoe een gewestelijk blad en nog lang niet het minste er verleden invloog toen het een der directeuren van het tooneelgezelschap zelf het verslag liet schrijven en dit jaar toen van der Horst en Musch de tent be speelden en de redactie genoodzaakt was zelf tooneelcritiek te leveren iets gaf dat zonder commentaar in een humoristisch hlad kon worden opgenomen. Van de „Paradijsvloek" heette 't o.a. „Dit stuk is meer aan den ernstigen kant maar of 't mooi of niet mooi is, daarover liepen de meenin gen nog al uiteen. „Het is dus volstrekt niet alleen het dillettanten-tooneel dat op zoo onbevoegde wijze wordt beoordeeld. Maar waarom zoo de nadruk gelegd op de Ptovinciale Dagbladcritiek? Was en is het in de groote steden dan beter? Toen ik indertijd het hoofdredacteurschap van een dagblad in Utrecht aanvaardde, was het verslaan van dillettanten-voorstellingen op gedragen aan een 16-jarig volontairtje der redactie diestok-doof was!! Indertijd toen we nog niet zoo aan sport deden was de halve Amsterdamsche jeugd georganiseerd in liefhebberij-gezel schappen, die zich na elke ruzie tusschen „>en paar bestuursleden weer splitsten in meer vereenigingen. De meeste leden deden 't in hoofdzaak om ,,'t bal na," maar een zeker percentage maakte zich toch ook aan dillettant-tooneelspeelkunst schuldig. En ijdcl dat ze meestal waren! Heel de pers werd uitgenoodigd. Als er drie regels in 't N. v. d. D. kwamen, waren ze de koning te rijk. Maar de volksbladen vooral, de Echo en de Amsterdamsche Courant gaven soms „lappen." Dal bracht abonné's aan! 't Waren natuurlijk de jongste redactie leden, die minder verdienden dan de zetter en dat was toen al niet veel, die deze ver slagen mochten schrijven. Als zoo n criticus met z'n perskaart op dc uitvoering ver scheen, werd hij als een vorst gehuldigd en putte ieder zich uit hem iets aan te bie den. Meestal kregen de heeren waar voor hun geld. Zij werden in de hoogte gesto ken en bewierookt als waren het priesters in de tempels der kunst in plaats van stum- perds, die soms met brutaliteit doch geheel er naast, soms als een schooljongen een van buiten geleerd lesje opdreunden. Over die bevoegdheid tot critiek niet uitsluitend op tooneclgcbied, hoop ik u in een volgend artikel mijn ervaringen mee te deelen. H. HENNING Jr. Sociëteit „St. Bavo" Kleermakers 8 uur Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur Bestuur Gralischen Bond 8 uur «Rechtskundig Bureau half 9. K. Middenstandsbureau Reddingsbri gade 8.15 uur Bestuur R. K. Schil- -, derspatroonsbond - 8 uur. I ro°te Kerk Orgelbespeling 2 tot 3 uui uxor-Theater Bioscoop- en variété- j- voorstelling. *I-K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark- peë) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 Our, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. kusthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat j Tentoonstelling van Grafisch werk uoor K. A. v. Eek Dagelijks van 106 „K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- "'inestraat 15 Alle werkdagen voorm. \an 912 uur, n.m. van 25 uur Zater- uags alleen van 912 uur. r K- Leeszaal en uitlcenbibliotheek .?nsstraat Eiken dag geopend van l '2, van 25 en van 7—-10 uur, he- a've des Maandagsochtends en op Zon- Maüuoogstdagen Uitleenen van boeken, tnavereeniging Bloemhofstraat 1 i kingsbureau voor vrouwen. Alle '"erkdagen van 1012. van 24 en van .uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier *een tehuis hebben. Zondag en Woensdag U van 8-10 uur n.m. 'p Bevolkingsbureau Gebouw Sint avo Smedestraat 23 van 810 uur 0 Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- •St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen °°r arme zieken der *5. .V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te ongeveer half twee, werd aan hel bureau van politie gebracht een zekere J. S„ wo nende alhier, die aan het gelaat gewond was en niet op het rechterbeen kon staan. Hij verkeerde merkbaar onder den invloed van sterken drank. Hij weigerde echter te zeggen, waardoor hij de verwondingen had bekomen. De politie stelde een onderzoek in, waar uit ten slotte bleek, dat J. S. met 6 andere personen nachtrumoer had gemaakt nabij de woning van zekeren J. D. Een buurvrouw van dezen J. D„ door het rumoer lastig gevallen, had om hulp geroe pen, waarop J. D. naar buiten kwam en de rumoermakers verzocht heen te gaan. Daar ze echter niet verkozen hieraan gehoor te geven, gaf J. D. met de vlakke hand J. S. een klap om dc ooren, tengevolge waarvan J. S. op straat viel en niet meer in staat zijnde te loopen, naar het bureau van poli tie werd overgebracht. Een lid van F„ H. B. O. legde daar een voorloopig verband, waarna de gekwetste naar het St. Elisabeths Gasthuis werd over gebracht, waar de inwonende geneesheer constateerde, dat het rechterbeen gebroken Van iemand, die zelf 12 jaar met kranten gcloopen heelt 1- Getroffen door het lot van den armen krantenman, Hielden wij op een verjaringspartij Een collecte in een limonadekan De resultaten zenden wij hierbij 6. Naar wij vernemen, zijn de te wachten zijnde nieuwe volgrijtuigen voor dc N. Z. H. T. M. ten dienste der lijn Amsterdam Zandvoort aan het goederenstation gearri veerd. Hedennacht zal men ze overbrengen naar de remise I.eidschevaart om gemon teerd te worden. Men hoopt ze met 14 dagen in dienst te kunnen stellen. Hedenmorgen werd te kwart voor twaalf ten stadhuize in het openbaar aanbesteed het bouwen van een brug over de Zomer vaart en bijkomende werken. Ingekomen waren 10 briefjes. De laagste inschrijfster was de firma J. P. A. Nelissen, te Haarlem voor 29.845. De hoogste inschrijfster was de firma J. W. F. v. d. Valk, te Blocmendaal voor 40.240.—, De overige inschrijvers waren: N. Cobelens en Zonen, Schoten, 37.650; A. Schoorl, Haarlem, 33.743; H. Baks en H. Steen- kist, Haarlem, 37.358; J. Splinter, Leiden, 30.790; J. de Kras, Amsterdam, 33.270; G. den Adel, Velsen, 30.500: G. J. de Graan, Amsterdam, 32.443; J. Saras, Oude Wetering, 32.600. De gunning zal later worden bekend ge maakt. DE VACANTIE-UÏTSTAPJES DER HAARLEMSCHE R. K. VEREENIGING VOOR GROOTE GEZINNEN. Ten verzoeke van het Bestuur van boven genoemde Vereeniging vestigen wij er de aandacht van de belanghebbenden op, dat de kinderen, die op morgen en Vrijdag 8 Augustus van uit de Spaarnekerk zullen deel nemen aan de vacantie-uitstapjes, wegens de schoonmaak van die kerk, op de beide genoem de dagen moeten samenkomen in de Paters kerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Door de zeer gewaardeerde medewerking yan den Zeer Eerwaarden Heer Pastoor Reijnenberg zal op die dagen, in afwijking van den gewonen regel, ook in de Paterskerk te 9 uur eene H. Mis worden gelezen. Het is aan het Bestuur voorts gebleken dat verschillende dames, aan wie een uitnoodi- ging tot medewerking aan de vacantie-uit stapjes is gezonden, van gedachte zijn, dat op hare medewerking geen prijs meer wordt gesteld, nu het geleide .voor de verschillende groepen op de onderscheidene dagen be reids is vastgesteld. Hoewel inderdaad voor alle uitgaansdagen een behoorlijk geleide be schikbaar is, wil dit echter volstrekt niet zeggen, dat meerdere hulp niet dankbaar zou worden aanvaard. Weer anderen kunnen zich slechts voor één enkelen dag beschikbaar stellen en meenen dan, dat eene dergelijke hulp te gering zal worden gevonden. Niets is echter minder waar het Bestuur beveelt zich ook voor de geringste medewerking in dezen gaarne aan, ook al, omdat de ervaring leert, dat, wie eenmaal de vacantie-uitstapjes van de Vereeniging voor Groot: Gezinnen van nabij heeft leeren kennen, voor de volgen de jaren een vaste medewerkster wordt. Bij ■et stijgende aantal deelnemende kinderen i uitbreiding van den kring der dames-ge eidsters natuurlijk noodzakelijk. Voor dames, die zich voor medewerking beschikbaar willen stellen en die daartoe geene uitnoodiging hebben ontvangen, vestigen wij er de aandacht op, dat men zich kan aan melden bij de heeren P. J. M. Leeuwenberg, Oranjeplein 3, (Bosch en vaart) en W. J. B. van Liemt, Anegang, of bij den secretaris den heer Th. Steman, Ampzingstraat 22, alhier. Over het succesvol optreden van den on langs benoemden solo cellist der Haarlem sche Orkest Vereeniging, den heer Louis Schuijer, die deze week als solist in het Kur- haus optrad met het Residentie Orkest onder leiding van Neumark, schrijven de bladen o. m. het volgende De Avondpost. Louis Schuijer, zoon van den bekenden componist en dirigent Sant Schuijer, vertolkte het d-dur cel concert van Haydn. Deze jonge kunstenaar heeft een welluidende zangrijke toon, energie en dege lijke techniek. Aan deze eigenschappen paart zich gevoelige muzikaliteit en voortreffelijk stijlbegrip. Haydn's concert werd dan ook knap vertolkt. De heer Schuijer werd na zijn prestatie in Haydn enthousiast toege juicht en ontving bloemen. Het vaderland. Louis Schuijer, de solo, cellist, der Haarlemsche Orkestvereniging, prix d' excellence uit Amsterdam, speelde het concert van Haydn en had nog niet in den Haag solo gespeeld. Behalve dat het uitverkocht was, valt er verder te constateeren dat deze leerling van Mossel uitnemende kwaliteiten als cellist bezit en dat hij begiftigd is met een uitstekend gevoel voor rhythmiek. Het concert van Haydn, het mooiste, maar wellicht ook het moeilijkste voor de cel, kan men weliswaar eigenlijk alleen van Casals hooren, maar daar Pablo wegblijft, is het verheugend het een voudig sobere stuk muziek toch te kunnen genieten. Ongeveer tien minuten voor acht heden morgen stond in de Ruychaverstraat een paard, gespannen voor een melkwagen van de N. V. de Sierkan. Door onbekende oor zaak schrok het dier, sloeg op hol en liep regelrecht met wagen en al in de Brouwers vaart. Het paard, dat uit hel tuig werd losge sneden, was spoedig op het droge gebracht. De wagen werd met een „bok van de firma Figée aan den wal gebracht. Zondagmiddag te 3 uur reed J. D„ wonen de alhier, met zijn auto uit de Zijlstraat de Zijlbrug op met matige snelheid. Op de brug reed een wielrijdster en een wielrijder. De wielrijdster reed rechts, de wielrijder J. v. L. echter links van den rijweg. Hel gevolg hiervan was, dat hij door de auto werd aangereden. Het rechtervoorspat- scherm botste tegen hem aan, waardoor hij kwam te vallen, schaafwonden bekwam en het linkerheupbeen ontwrichtte. Hij werd per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Voor het examen Sportleidster slaagde te Amsterdam mej. C. E. Wigersma, alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Amsterdam mej. B. J. Jansen, alhier. Voor het examen boekhouder M. O. slaagde te 's-Gravenhage de heer L. J. F. van der Meulcn, alhier. Den 7cn Augustus zal hel 25 jaar geleden zijn, dat dc heer G Bergman, wonende te Schoten, in dienst kwam bij de firma W. F. Bremer Zn., N.V. Houthandel „Het Nieuwe Fortuin". Geslaagd de heeren: F. W. E. de Haan, Leiden; T. H. W. Hoogland en Ch. J. Imhof, Utrecht; J. S. Promper, Haarlem; J. H. K. Kraak, Rotterdam; H. J. J. Klerk, Delft; J. Dekker, Hilversum. Gedurende den afgeloopen Zaterdag en Zondag heeft de motorbrigade der politie wederom de volgende processen-verbaal op gemaakt tegen automobilisten, die de ma ximum-snelheid overschreden. Op de Amsterdamsche vaart tegen 4 auto mobilisten, die daar ter plaatse reden met een snelheid van respectievelijk: 45, 60, 60 en 50 K.M. Op den Zijlweg tegen twee automobilis ten, die reden met een snelheid van 58 en 42 K.M. Hedenochtend werd op de R.-K. Begraaf plaats te Overveen t'er aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen- den heer H. A. J. Lohman, een man, die in zijn woon plaats en ver daarbuiten algemeen geacht was om zijn diep-geloovigen levenswandel, zijn vurigen godsdienstzin en zijn grooten ijver voor dc goede zaak. Bijna vijf en twintig jaar behartigde hij met toewijding dc belangen der R.-K. armen als lid van het Armbestuur, de laatste jaren als voorzitter. Als regent van Huize „Duinrust" zal hij nooit vergeten worden. Dat dit prachtig rust oord zoo aantrekkelijk is voor zijn bewoners, is voor een zeer groot deel te danken aan den ijver, waarmede de overledene, na ver gelijking met andere gestichten, den meest practischen raad voor de inrichting gaf. Voortdurend bleet hij zijn krachten wij den aan den bloei deze zoo nuttige instelling. Vooral ook voor, zijn talrijk en braaf gezin is het heengaan van den geliefden echtge noot en vader een zware beproeving en een allergrootst verlies. In de parochiekerk werd hedenochtend de plechtige H.- Mis van Requiem opgedragen door den Welcerw. heer H. Kouwenhoven, kapelaan te Schoonhoven, neef van den overledene, geassisteerd door den WclEerw. heer A. Tweehuijsen en den WclEerw. heer P. Kemper. Talrijke belangstellenden woonden de uit vaart en begrafenis bij. Zaterdagmorgen, negen uur, werd een plechtig gezongen H. Mis opgedragen in de parochiekerk van O. L, Vrouw Rozenkrans, aan het Spaarne, voor het gouden bruidspaar, den heer en mejuffrouw P. KnapeG. v, d, Weijden. Een zeer groot aantal geloovigen woonde deze plechtigheid bij. Het zangkoor stond onder leiding van den heer Jos. dc Klerck. Zeer verdienstelijk werden de gezan gen uitgevoerd en een indrukwekkend mo ment was het, toen onder het zingen van den Vcni Creator het bruidspaar, gevolgd door kinderen en kleinkinderen, naar de commu niebank trad. Alle aanwezigen waren ten zeerste onder den indruk. Gedurende den dag kwamen nog vele fe licitaties en cadeau's. Hedenavond 8 uur wordt een serenade ge bracht. Nog steeds is de Zandersbrug niet open gesteld voor het rijverkeer. Wanneer dit zal geschieden, is nog niet precies te zeggen. Deze week hoopt men met de bestrating ge reed te komen en de brug zou dan waar schijnlijk in het begin der volgende week ook voor het rijverkeer kunnen worden ge opend. Zaterdag werd aan de werf „Hubertina" den dag herdacht, waarop vóór 40 jaren de heeren Homan en v. d. Putten in dienst traden bij de N.V. Werf „Hubertina", v. h. W. H. Jacobs. Des morgens werden de jubilarissen van huis gehaald en naar de fabriek gebracht, waar ze door de Directie privé werden ont vangen, De directie feliciteerde de jubila rissen en overhandigde hun dc gebruikelijke enveloppe met inhoud. Ze werden daarop in de fabriek geleid, die gedeeltelijk was versierd en daar toe gesproken door den onderbaas. Deze wenschte den jubilarissen geluk en memoreerde hun trouwe plichtsvervulling sinds de afgeloopen jaren. Spr. herinnerde aan de goede verstand houding en de ware kameraadschap, die altijd had bestaan en die thans tot uiting kwam door het aanbieden van geschenken. De heer Homan ontving een fraaie klok, terwijl den heer v. d. Pulten 'n mooi pen- dulestel werd aangeboden. Het verdere dee) van den dag brachten de jubilarissen in den huiselijkcn kring door. B. en W. stellen voor, de vergoeding over 1923 voor de vakondcrwijzers(essen), be doeld in art. 101, 9c lid der Lager Onder wijswet 1920, vast te stellen op het bedrag van: a. 2000.voor dc bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Jaco- bijnestraat 2830; b. 1080.voor de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs (klasse 1 tol en met 6) aan de Koningstraat 20; en c. 920.voor dc bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs (7e, 8e en 9e klase), aan de Koningstraat 20. In hun toelichting schrijven B. en W. o.m.: Bij ons eerste voorstel stelden wij ons op het standpunt alléén aan de schoolbesturen te vergoeden hetgeen werkelijk ten behoeve der vakonderwijzeressen was uitgegeven aan jaarwedden, pensioenbijdragen, en toe lagen. Hoewel de vakonderwijzeressen aan de drie betrokken scholen niet in eigenlij ken zin eene „wedde" hebben genoten, doch wel kost, inwoning, kleeding, geneeskundige verzorging, reis- en vacantiegelden, waar van de geldswaarde in billijkheid op 800. ware te bepalen, zijn wij van meening, dat de bedoeling der wet is, dat ook indien een schoolbestuur de contrapraestatie in dezen vorm tegenover den arbeid der leer krachten stelt, deze eveneens voor vergoe ding in aanmerking wordt gebracht. Zooals bekend, is door de congrega!' der Eerw. Zusters van O. L. Vrouw van Liefde des Goeden Herders, beter bekend als de zusters van 't Spaarne, te Bloemen- daal het buitengoed „Dennenheuvel" aan gekocht, waar een nieuw St. Jozef gesticht is gebouwd. Dit is thans geheel gereed gekomen. Morgen, Dinsdag 5 Augustus zal het be trokken worden, terwijl de plechtige inwij ding zal plaats vinden door Z.D.H. Mgr. Callicr. De datum van de inwijding is echter nog niet bekend. Hedenavond zal de plaats, welke als ka pel zal in gebruik genomen worden, worden ingezegend, terwijl morgenavond omstreeks zes uur het Allerheiligste op plechtige wijze naar het nieuwe St. Jozefhuis zal worden overgebracht. De geheele inrichting, zooals deze aan het Spaarne was zal naar Blocmendaal overgebracht worden, terwijl dc oude ge bouwen aan het Spaarne zullen worden verkocht. Wij hebben indertijd heel wat bijzonder heden gemeld over de geruchtmakende Brusselsche Bank-affaire. De bank was te Amsterdam gevestigd, maar een der direc teuren, de heer Bridée woonde te Schoten. Thans zijn de twee directeuren, de heeren Bri dée en de Jong gearresteerd. De „Tel." weet hieromtrent het volgende te melden Op hetzelfde oogenblik ongeveer toen de justitie en de politie op 18 October van het vorige jaar een inval deden in de Brusselsche bank aan de Beursstraat, nemen de beide di recteuren Bridée en De Jong de vlucht. Spoedig bleek, 'dat zij naar Frankrijk en België waren uitgeweken. Zij werden ver volgd door den inspecteur Stolp van het bu reau Stadhouderskade, die reeds geruimen tijd in deze zaak had gewerkt. Hij slaagde er echter niet in hen in handen te krijgen. Eenigen tijd geleden werden zij in Duitscl.- land gesignaleerd en wederom ving inspec teur Stolp de achtervolging aan. Gisteren slaagde hij er in het tweetal te Bonn te arrestee ren. Zij zullen spoedig naar Amsterdam over gebracht worden.. Nader verneemt de „Tel" nog De zaak is opnieuw en na tal van ver- geefsche nasporingen in België en Frankrijk aan het rollen gebracht, doordat te Amster dam brieven onderschept werden, die af komstig waren van de Brusselsche bank en die gericht waren aan H. Gorbière Postbox 754 te Dusseldorf. Het gevolg was, dat de inspecteur Stolp en de rechercheur er op nieuw op uittogen en een onderzoek in Düs- seldorf instelden met behulp van de stede lijke politie aldaar. Het bleek, dat iemand de brieven uit den box haalde en op den trein naar Remagen aan den Rijn stapte. Deze persoon bleek inderdaad Corbière te heeten. De foto's van Bridée en De Jong, die in Remagen getoond werden, herkende men spoedig. Uit hetgeen de beide vertegenwoor digers der Amsterdamsche politie daar te hooren kregen, mag de conclusie getrokken worden, dat beide voortvluchtigen daar vele duizenden guldens hebben verbrast. Er werden bacchanalen gehouden en er werd letterlijk met het geld gesmeten. Wat Gorbière betreft, deze was daar niet gunstig bekend. Hij had zijn naam geleend voor een onderneming in kleine Duitsche motorrij wielen en Bridée en De Jong waren de eigenlij ke firmanven. Echter niet onder hun eigen namen. De Jong noemde zich Schiemann (den naam van zijn vrouw) en Bridée Simon W ahl, dat is de naam van zijn procuratiehouder des tijds aan de Brusselsche bank. Het is uitgeko men, dat de heer Wahl eenige keeren het tweetal in Remagen heeft bezocht en zich dan uitgaf voor „den broer van den heer W ahl die met Schiemann geassocieerd was." mc wee was bevriend met den burge meester van Remagen en was bij de politie aldaar geziene gasten. Acht dagen voor de komst der Amsterdam sche politie waren zoowel Bridée en De Jong al als Willem Costa, hun chauffeur verdwenen. De koffers met reisbenoodigdheden waren op de beide Cadillacs, die het eigendom van de directeuren der Brusselsche bank ewaren, geladen Het gerucht was verspreid, dat het drietal zich via Luxemburg naar Brussel had begeven doch de inspecteurs en de recher cheurs sloegen hieraan geen geloof. Hub arg waan werd gerechtvaardigd door de ontdek king, dat Costa de chauffeur den avond te voren nog gezien was. De politiemannen door kruisten met een auto een gedeelte van het Rijngeboed. Hun volhouden werd beloond doordat zij bewijzen in handen kregen, dat zeer onlangs de firma Gorbière aan een han delaar te BBonn zes motorrijwielen in commis sie had gegeven, waarbij de onderhandelingen waren gevoerd door lieden op wie het signalr- ment van Bridée en De Jong paris. In de geboorteplaats van Beethoven, een stad, die op een zeer goed politiecorps kan bo gen nam commissaris Scharz aan het onder zoek deel. De gehwwle staf rechercheurs werd er op uitgezonden., een half uur later zwier ven de manschappen door de straten en geen restaurant, kroeg of hotel was er, dat niet bezocht werd. Het duurde dan ook niet lang of eenige rechercheurs bemerkten het drietal op de markt. Vóór de directeuren en hln chauffeur er op bedacht waren, werden de revolvers zelf van woede en riep herhaaldelijk, dat men niet met moordenaars te doen had. De arre stanten werden geboeid naar het bureau overgebracht. Er had een groote volksoploop plaats en het hoofdbureau was het middel punt van de belangstelling van het publiek. Bij fouilleering werd De Jong een bedrag van f 200 bevonden, op Bridée f 100 en op Coster f 300. Het verhoor leverde weinig re sultaat op, daar ze hun verblijfplaats niet wilden bekend maken. Er werden echter aanduidingen gevonden, die in de richting van Mehlem. een plaatsje tegenover Königswinter, wezen. Hier werd des avonds mevrouw De Jong opgespoord, die de op het vernemen van het bericht van de arrestatie, flauwviel. Doch ook zij wilde later, toen ze hersteld weas, geen nadere me- dedeelingen doen. Des nachts werd een huis zoeking geedaan bij juffrouw Mayer, een dame uit Amsterdam, de Bridée steeds ge zelschap hield. De M3hlemsche politie was hier in staat, op aanwijzing van de Amster dammers, beslag te leggen op de beide Cadil- a:s, op grond van het vermoeden, dat de Barometerstand 10 uur v.m.: 757. Achteruit. Telegraphisch Weerbericht. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro- logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen va» 4 Augustus. Hoogste Barometerstand 764.7 m.M. ta Toulouse Laagste Barometerstand 747.2 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Augustus: Meest matige, westelijke, tot zuid-wes telijke wind, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk re genbuien, iets warmer. wagens gekocht waren met geld van misdrij afkomstig. De arrestatie van den chauffeur geschiedde naar aanleiding van het vermoeden van ht li tg en van het behulpzaam zijn bij het ontvluchten uit Amsterdam. Van het een kwam het ander en zoo deden inspecteur Stolp en rechercheur Vnese de ont dekking, dat de directie van de Brusselsche Bank geld had in een safe van een bankge bouw te Dusseldorp. De sleutel en het safe- bewijs waren trouwens op De Jong gevonden Ook op de safe, die ongeopend moest blij ven, werd in den aanvang telegrafisch, doch laterformeel beslag gelegd. Zij stond op baam van Buwalda, die niemand anders was dan Bridée Zijn pas was valsch. Dank zi) een groot bedrag, had hij te Remagen den oas gekocht van een zekeren van Houten, een riol lander, die daar vertoefde. Het ongineele por tret werd verwijderd 3en Bndee plakte het zijne daarvoor in de plaats. Het stempel, da gedeeltelijk den pas en gedeeltelijk het por tret moet bedekken, maakte hij althans op de fotografie na, zoodat de indruk geheel gewekt werd, dat het stemp 1 echt was en een geheel formeerde. Evenmin vermeldde de permis d automo bile, een kaart, die door de Fransche Bezet ting aan autobez-'tters wordt afgegeven, den waren n am. I i rop heette Bridee Antoin Mayer. Ook het bewijs van Nederlanderschap was niet in orde, daar Bredée dat van zijn procuratiehouder Simon W ahl had genomen en er zijn eigen foto had opgeplakt. Nog is gebleken, dat de correspondentie van de firma Gorbière met de relaties in Neder land werd geadresseerd aan den heer Simons, Prins Hendrikkade, Amsterdam. Dit was de heer Si on Wahl, die zoodoende op de hoog te kon worden gehouden met de plannen van de beide directeuren. Nog tal van valsche namen Zijn uit het on derzoek gebleken. O. a. die van Jonk, welke in Mehlem bekend was en gebruikt werd door DeJong. Het drietal blijft, tot de mtlevenngsforma- liteiten in orde zijn. te Bonn. Ook de inspec teur Stolp en de rechercheur Vriese verhoe ven daar nog. Ongecorrigeerd. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 5 Aug., des namiddags van 23 uur, door den heer R. G. Crevecoeur: 1. Toccata F gr. t„ J. S. Bach. 2. Sona op. 1 d kl. t„ A. Mailly. Allegro maestoso. Andante. Allegro, 3. Rêverie, J. Bonnet 4. Final, César Franck. Door de leden der afd. Overveen van de R. K. Volksbond met hun dames werd gis teren een boottocht gemaakt naar Marken en Muiderberg. Om half 9 des morgens vertrok de boot vanaf den Kloppersingel. Helaas werkte het weer niet mee. Het stortregende bijna den geheelen morgen. Doch desondanks heerschte er aan boord een uiterst ge zellige stemming, welke zeker niet het minst te danken is aan de muziekvereni ging „Euphonia". die hare medewerking verleende. Ook hel „rad van avontuur wist mede de stemming er in te houden. Om half 1 werd Marken bereikt. Na het eiland be zichtigd te hebben, vertrok men naar Mui derberg, waar men tegen 4 uur aankwam. Gelukkig was het weer nu wat opgeklaard. Ook in Muiderberg werden nog eenige ge zellige uurtjes doorgebracht. Tegen 6 uur vertrok men weer naar Haarlem, waar men half 10 aankwam. Ondanks het minder un- stige weer is het een echt genoegelijks dag geweest. Mej. H. C. Machielse vraagt met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag als onder wijzeres aan school 27. B, en W. bieden ter vaststelling aan, de volgende lijst van personen, op te maken, om tot zetter voor 's Rijks directe belastin gen te worden benoema: in de vacature J. C. van Ommeren: 1. J. C. avn Ommeren; 2. H. C de Zeeuw; in de vacature-Joh. de Breuk: 1. Joh. de Breuk, 2 A, Konijn Mzn.: in de vacaturc-F. H. Smit: 1. F. H. Smit, 2. H. Franken Jr. B. en W. stellen voor: Met ingang van 19 Augustus 1924 van- ea naar de hierna te noemen scholen over te plaatsen hel navolgend onderwijzend per soneel: le. naar school no. 1 (Nassaulaan 37a): de onderwijzer J. H. de Vriend, thans nog verbonden aan school no. 3; 2e. naar school no. 5 (Parklaan 108): de onderwijzeres Mevr. G. J. Noordhoff-de Vries, thans nog verbonden aan school no. 4; 3e. naar school no. 6 (Parklaan 108): de onderwijzeres Mej. I. Boon, thans nog ver bonden aan school no. 20; 4e. naar school no. 7 (Leidscheplei* 36): de onderwijzeres mevr. L. Hekke!tnan-Nij- man, thans gnog verbonden aan school ao. 22; 5e. naar school no 12 (Spaarnwouder- straat 12): de onderwijzer A. Kingma, than» nog verbonden aan school no 4;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1