1 Dinsdag 5 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15807 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad DE CONFERENTIE LONDEN. TE Agenda 6 Augustus Kegelen. Eervol ontslag. Examen Hoofdakte. De betaling van schoolgelden. G. H. WEUSTINK. De nieuwe Inspecteur van het Lager Onderwijs. Programma Zondag 31 Augustus. Aanrijding. Een aanwinst voor Bosch en Vaart. De asphalteering der Groote Houtstraat. U zelf en Uwe effecten zijn veiliger, als Uwe effecten (veilig tegen brand en inbraak) in de 'safe van de Spaarnebank bewaard worden. Een buste van Joh. Hendrik van Dale. Personalia. Serenade Gouden Echtpaar. Onze Winkelstand. Een 50-jarige Echt- vereeniging. De rijwiel-plaatjes. Verhooging van den broodprijs. De rapporten der Melk- en Broodcommissies. Een droevig sterfgeval. Rijwieldiefstal. Onze bestrating 9 J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haar Jem. Teiegraphisch Weerbericht. De Haarlemsche Infanterie-Kazerne. L_ ÏTaarTem cn Agentschappen! Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummer»: 1426, 2741 en De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No, 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AHverfenfféfi 33 cents per régel. Bij contract belangrijke korti Advertentiën tusscben den te: als ingezonden raededeeliag, 60 per regel; op de le Pagina's 75 per regel. Vraag- en aanbod-adv tentiën 14 regels 60 ct. per pla - sing; elke regel meer 15 ct., b:j vooruitbetaling. Het zijn belangrijke dagen die wij. in ver band met de Londensche conferentie voor bet herstel van den vrede in Europa nu doormaken. De besprekingen, die de geallieerden te Londen houden en het voorloopig resultaat dat daar werd bereikt, zijn door iemand de belangrijkste genoemd sinds het verdrag van Versailles. Zoover zuilen wij niet gaan met onze in stemming en. zelfs durven wij wel de zeker "iet ongegronde vrees opperen, dat, ook in dien nu een accoord wordt getroffen, na verloop van tijd nieuwe moeilijkheden zullen rijzen en de conferentie van Londen niet de laatste zal zijn, die gehouden wordt om uit de huidige moeilijkheden te geraken. Maar toch mag de waarde der besprekin gen en overeenkomsten in Londen ook niet onderschat worden. Met spanning ziet een groot deel van de Wereld dan ook in deze week het verder verloop der conferentie tegemoet en van het allergrootste gewicht is de vraag of de ver tegenwoordigers van Duitschland met de ge troffen maatregelen accoord kunnen gaan. De moeilijkheden, die nog te overwinnen :'jn, zijn zeer groot. Maar het schijnt wel, dat de verdwazing der laatste jaren zoo'n hoogte heeft bereikt, dat het nuchter ver- Mand, als reactie daarop, weer gaat spreken. Dat geeft vertrouwen. Een gelukkig verschijnsel is ook, dat de leidende politici der verschillende landen biet meer zoo scherp tegenover elkaar staan els eenige maanden geleden. De haat, die toen velen nog scheen te be vielen, heeft plaats gemaakt voor de over tuiging dat, om vrede en voorspoed te krij gen, de volkeren elkaar noodig hebben en dat slechts een verzoenende geest in staat is Europa van een wissen ondergang te red den. Wordt te Londen een accoord getroffen en hunnen de verschillende daarbij betrokken volkeren zich daarmede vereenigen, dan m >- gen wij vertrouwen dat althans voorloopig ®en betrekkelijk rustige periode voor Europa val aanbreken. Men verwachte echter niet, dat dan al' leed geleden is. Daarvoor is het materialisme In onze hedendaagsche samenleving te groot en de jacht naar stoffelijk gewin de oor- Vaak van alle oorlogsche en na-oorlogsche ellende blijft een voortdurend gevaar voor een Volkeren-vrede. Velen vreezen daarvan, niet ten onrechte, een economischen oorlog, die in zijn gevolgen voor die van den geva- Penden vrede der laatste zes jaren niet zal onderdoen. Slechts de zuurdeesem van een echt chris telijke levensbeschouwing is in staat den Vrede cn de rust in onze samenleving te Verzekeren, dienst niet berekend is, zoodat lang wachten onvermijdelijk is. En dan wordt er gemop perd. PERSONALIA. De heer G. P. Kuiper, alhier, behaalde te 's-Gravenhage het diploma-eindexamea H, B. S. Voor het examen van de Amsterdam- sche Suikerschool slaagde met lof de hee» Dick van Willigenburg. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Volksbond half 8 Bevolkings Bureau 8 uur b Tooneclclub Grafischen Bond 8 uur. R- K, Middenstandsgebouw Haarlemsche Inkoop-Combinatie 8.30 uur. Droote Kerk Kerkconcert Cora de Langevan Rijn en Willem Zonderland 8 uur. Luxor-Theater Bioscoop- en variété- voorstelling. R-K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven lien leeftijd, kunsthandel F, H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R- K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater- - dags alleen van 912 uur. 1*- K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10-^12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon den Feestdagen Uitleenen van boeken, •"arthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle Werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R- K, Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- avond. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen Voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1—2 ft-UUr' Dlsscboppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Bij de gehouden Jubileum-wedstrijden Z. H. B. behaalde in den personeelen wed- ,rijd tje heer J}, Bremer, alhier, den eer- sten prijs. De^ heeren P. Loof en H. van der Hulst, pofdbewaarders in de strafgevangenis al- hebben eervol ontslag gevraagd met ekenning van pensioen, Geëxamineerd acht candidaten, afgewezen 'er, geslaagd de heeren J. K. J. S. Apell, A. Brouwer, R. H. Bijkerk en G, C. van 0c Haar. v Gp verzoek van den Gemeente-Ontvanger ostigen wij de aandacht op de in dit num- e,r voorkomende advertentie, waarin de Jers en verzorgers van schoolgaande tieren opgewekt worden om de ve ?°e schoolgelden tijdig te voldoen. et aantal waarschuwingen, aanmaningen zelc angBevelen neemt percentsgewijs ge- jnJ hand over hand toe. Allemaal on- ^uuctieve arbeid! \v n dient ook te begrijpen, dat de ge woonte om regelmatig een waarschuwing of j, niT!aniog af te wachten, door velen wordt v°lgd waardoor op de eerste dagen na de pjnzend'ng van die stukken een opcenhoo- S aan de loketten ontstaat, waarop de Hierboven reproduceeren we het portret van den heer G. H. Weustink, den nieuwbe- noemden inspecteur bij het L. O. in het rayon Haarlem- In aansluiting op de bijzonderheden, wel ke we de vorige week reeds publiceerden en welke we aan „De Tijd" ontleenden, kunnen we nog het volgende mededeelen; De heer Weustink was van 1905 tot 1920 le secr. van den R.K. Kunstkring „De Vio- liers". Ook op politiek gebied beweegt hij zich. Hij is onder-voorzitter van Kieskring K, te Amsterdam. Van 1919 tot 1921 was hij Arrondissements-Schoolopziener in de in spectie Hilversum en van 1921 tot de re organisatie Schoolopziener in dezelfde in spectie. Hoewel hij van den Minister 3 maan den uitstel heeft gekregen, hoopt hij spoe dig in Haarlem te komen wonen. Onder zijn inspectie vallen o.a. Haarlem, Bennebroek, Heemstede, de heele Haarlemmermeer. De heer Weustink is, naar we vernemen, zeer in zijn schik met dit rayon. Daar hij alle rangen tot aan dien van inspecteur heeft doorloopen, is zijn benoeming juist daarom toe te juichen, dat hij niet af behoeft te gaan op de schoolopzieners, doch dat hij, bij wijze van spreken, als „techniker" zelf di rect een goed oordeel kan vellen. Bovendien treedt hij mede door bezuiniging tevens op als schoolopziener. van de muziek in den Hout, op Donderdag 7 Augustus 1924. I. 1. Ouverture „Die Zigeunerin". A. Balfe 2. Ein Frühlingsstandchen, P. Lacombe. 3. Rosen aus dem Süden, Concert- walzer. Joh. Strauss. 4. Fantaisie de 1' Opera, Mignon. A. Thomas. II. 5. Fragment! del 1' Opera, La Traviata, G. Verdi. 6. Ballet del 1' Opera, Gioconda. A. Ponchielli. 7. Grande. Fantaisie de.'" Opera, La Juivc, A, Haicvy. Men schrijft ons De toestemming voor het houden van een speldjesdag ten bate van „Herwonnen Le venskracht" is reeds door B. en W. van Scho ten verkend, waarvoor het comité zijn dank betuigt. Nu is het Wachten nog op de toe stemming van B. en W. der gemeente Haar lem, en dan zal „Herwonnen Levenskracht" een aanval doen op de beurzen der inge zetenen uit Haarlem. Het spreekt van zelf, dat met de voorbe reiding van onzen speldjesdag reeds een aanvang is gemaakt. De hulp van de dames kan het comité daarbij niet missen, en daaf- om doet het een beroep, op vele rappe handen, om het bestuur op Zondag 31 Augustus een handje te helpen. Het comité vraagt, en de t. b. c.-lijders smeeken u, dames, helpt ons, al is het slechts één uurtje, om het speldje te koop aan te bieden. Daar mede, doet gij een werk van liefdadigheid. En wie zou nu niet één keer in het jaar wil len helpen aan zoovelen levenslust en le vensmoed te hergeven. Men zou toch zeggenk iedereen wil gaarne dat ééne uurtje op offeren. Welnu! Talmt dan niet langer, en meldt u aan bij onderstaande Parochie-leiders. De patiënten, die op uwe hulp rekenen, zullen u dankbaar zijn, en het bestuur zal u hul digen op een Feestavond, die';ter|gelegenheid van ons 10-jarig bestaan, aan de bloemen- verkoopsters zal worden aangeboden. Komt dan, ijverige werksters, voor „Herwonnen Levenskracht," en neemt deel aan onzen „Zonnedag." Dan zal het Plaatselijk Comité kunnen jubelen en juichen, en tal van pa tiënten kunnen helpen. Uitdrukkelijk vermeldt het comité nog, dat de leeftijd van de bloemen-verkoopsters boven de 16 jaar moet zijn. Het twijfelt er echter niet aan, of vele dames zullen zich op Zondag 31 Augustus in Haarlem's bloemenstad voor het goede doel laten mo- biliseeren. De adressen voor aanmelding zijn Parochie Sint Bavo: S. A. v. d. Landen, Kolkstr- 15. J. Frenzen, Klarenbeekstr. 49. Parochie Sint Johannes de Dooper: J. Reineree, Teylerplein 25. S. de Vries, Amsterdamstraat 7 rood. Parochie O. L. Vrouw: Th. Ruygrok, Damiatestr. 8. F. Paduw, Kruistochtstr. 50 Parochie St. Elisabeth Barbara en St Lidwina. F. Stiphout, Goetzeestr. 28;. J. Mathot, Saenrcdamstr. 8. Parochie Sint Jozef: H. Leeuw, Glasblazerstr. 11. A. Wassenaar, Baljuwslaan 7. J. Leeflang, Nagtzaamstr. 36. Parochie H. Hart: J. Vreenegoor, Frans Halsstr. 30 zw. Parochie Sint Antonius: J. Kerkvliet, Delftstr. 26 zw. P. Dekker, Breestraat 24, en. bij de G'omi- téleden. Voorts aan het gebouw „Sint Bavo", Smedestraat 23. Gistermiddag had een aanrijding plaafs tusschen een auto en een handwagen nabij het gedeelte van de Gr, Houtstraat, dat opgebroken is voor de asfalteering. Hoewel deze aanrijding veel last veroorzaakte, liep het nogal goed af. Het is toch een waar schuwing voor de chauffeurs van auto's, om in de nabijheid der opgebroken straat lang zaam te rijden, ter voorkoming van onge lukken. De heer J. van den Broek, sigarenfabri kant, wonende Wagenweg hoek Schouw tjeslaan, heeft het te prijzen idee gehad, om ongeveer een halven meter uit zijn gevel een groote duidelijke electrische klok tc laten plaatsen. Op dezen drieprong is zij van alle zijden te zien en een groot gemak voor de omwoners. Zij voorziet zeker in een groote behoefte. Is een andere regeling mogelijk? Men schrijft ons: Van twee kanten is men thans begonnen met de werken voor de asphalteering van de Groote Houtstraat. Het gedeelte van de Groote Markt tot aan de Anegang is voor rijverkeer afgesloten, zoodat dit geleid wordt langs de Anegang, Voor het rijverkeer is dit de eenvoudigste oplossing. Het ligt in de bedoeling telkens bij gee deelten de Groote Houtstraat af te sluiten. Wanneer het gedeelte AnegangVerwulft wordt geasphalfeerd, zal het verkeer langs de Ged. Oude Gracht gaan en wanneer het laatste onderhanden genomen wordt, zal het verkeer zijn weg langs de Singels moeten nemén. Het voetgangersverkeer gaat natuur lijk Ongestoord zijn gang, door de Houtstraat. De regeling van het tramverkeer heeft men ..v-jft Een zwaarbeladen vrachtauto verloor op de Weerensteinstraat te Hillegom een achter wiel. Da wagen kwam in een eigenaardigen stand te staan, dien onze fotograaf ver eeuwigde. In de kunst-, brons- en melaalgieterij De Kroon aan de Houtmarkt is een bronzen buste vervaardigd van den in letterkundige kringen zeer bekenden Johan Hendrik van Dale, Johan Hendrik van Dale werd in 1828 te Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen geboren. Hij was in zijn geboorteplaats hoofdonderwij zer. Hij maakte zich zeer verdienstelijk als taal- en oudheidkundige. Het monument zal begin September ont huld worden te Sluis. Bij Kon. besluit van 28 Juli 1924 is, onder toekenning van een eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking, op het daartoe door hem gedaan verzoek, benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der artillerie, bestemd voor den dienst bij het korps pontonniers en torpe- disten, tot reserve-eerste-luitenant, de rcs.- eerste-luit. J. M. Zwennes, van het 10e reg. infanterie. Personalia. Onze stadgenoote, mevr. Bep de WildePloeg, zal met ingang van 1 September deel uitmaken van de Co-opera tie. Gisteravond werd een serenade gebracht aarn 't gouden echtpaar, den heer P. Knape en mej. G. van der Weijden, Zomerstraat 31, door het muziekkorps van de Haarlemsche Politie, dat zich geheel belangloos voor dit doel beschikbaar had gesteld. Honderden belangstellenden hadden zich al te voren opgesteld en klokke 8 betrad het korps, onder het spelen van een vroolijken rnarsch de Zomerstraat, waar uit elk huis dé driekleur wapperde. Een tiental num mers werden op verdienstelijke wijze ten gehooren gebracht, waaronder het gebrui kelijke „Lang zullen zij leven". Na ieder nummer kwam van de vele honderden om standers een hartelijk applaus. Dc heer Mansvelder, voorzitter van het buurtcomité, dankte het korps en zijn direc teur, memoreerende de ondervonden teleur stellingen van een ander korps. Spr. zeide, dat deze avond alles weer goed maakte. Na afloop dankte de jubilaris den heer Mansfelder en de overige leden van het comité voor de vele bemoeiingen in dezen gedaan, ook alle buren, die hadden medege werkt, om dit feest iot een onvergetelijk feit te doen maken, zoowel door de fraaie cadeaux als door hunne persoonlijke be langstelling. Het was een aardige avond. In de zaak, die werd ontworpen door den heer J. Hazevoet, te Leiden en uitgevoerd door de aannemersfirma Th. van Deursen, heeft de heer H. J. Hazevoet een zaak ge opend als vertegenwoordiger der Velo- waschmachine, nadat genoemde heer eerst 16 jaar lang een dito zaak had gedreven in de Damstraat. De nieuwe zaak ziet er met de groote lambrizeering, het electrische licht enz. goed cn zeer helder uit. Alles op het gebied van de Velo, als: waschmachines, ook electrische, wringers, ketels enz. is er te vinden. Ook kan men er thans voor kinderwagens, fornuizen enz., terecht. Men zal voorname- 1 lijk leveren tegen termijnbetaling. IEen zaak, die het wel doen zal. Rest ons nog te vermelden, dat het schil- derwerk is van de firma van Deursen. tot oplossing gebracht door dit van beide zijden, langs de Gierstraat en de Koning straat te leiden. Afgezien evenwel van het feit, dat deze oplossing niet erg gemakkelijk is, daar de Gierstraat en de Koningstraat al niet erg breed zijn, en de drukte door het tramver keer, dat verdubbeld is, nog is toegenomen, was deze oplossing niet noodzakelijk ge weest, dunkt ons. Waarom toch was het noodig het tram verkeer in de Groote Houtstraat stop te zei ten en voor geruimen tijd te leiden door straten, die daarop absoluut niet zijn bere kend? In andere steden, zooals Amsterdam, waar de meeste groote verkeerswegen, zoo als N.Z. Voorburgwal en Rozengracht worden geasphalteerd en waarlangs niet één, maar wel vier of vijf tramlijnen rijden, ondervindt dit verkeer geen hinder. De tramwagens rij den gewoon over de opgebroken straat en het asphalteeren gaat zijn gewonen gang. Zelfs op den N.Z. Voorburgwal moest een nieuw betonnen bed onder de rails gelegd worden en moesten de rails ettelijke centi meters hooger gelegd worden en toch gin gen de tramwagens dag aan dag geregeld over de opgebroken wegen. Men verrichtte daar eenvoudig de meest noodzakelijke wer ken des nachts en de rails werden op blok ken gelegd, waarover de wagens den vol genden dag hun dienst weer konden doen. Het is wel verwonderlijk, dat men een zelfde methode als in Amsterdam ook hier niet heeft toegepast. Wij vroegen een Amsterdammer, waarom in Amsterdam de trams ook niet uit de opgebroken straten geweerd worden. Hij keek ons aan met een blik, waarin dui delijk te lezen stond de vraag, of wij het meenden en hij zei: ze zouden in Amster dam vragen of ze niet wel bij het hoofd zijn. Heden, den 5den Augustus herdacht het echtpaar J. van DuffelenColletta Biemans den dag, waarop ze voor 50 jaren in het hu welijk traden. Het huisje aan de Hagestraat, waar de 69-jarige man en zijn 76-jarige vrouw wonen, is met groen en bloemen en slingers ver sierd, terwijl de electrische lampjes des avonds een aardige illuminatie geven. Wat den jubilaris zelf betreft, reeds se dert 56 jaren vanaf zijn dertiende jaar bezorgt hij kranten in Haarlem; een vak, waartoe hij werd gedwongen door een ge brek aan zijn handen. Na eerst gewerkt te hebben voor den heer van Groningen Sr. en iater voor van Groningen Jr., is dc heer van Duffelen nu reeds jaren bezorger van De Courant Het Nieuws van den Dag. De buren hebben dezen dag onvergetelijk gemaakt voor het gouden echtpaar. Een feestcommissie werd opgericht en men koos als cadeau een vloerkleed, een tafelkleed en gordijnen. Hedenavond zal er te acht uur een sere nade worden gegeven door het Werkloozen- muziekkorps, onder leiding van den heer J. v. d. Broek, i Wij wenschen het echtpaar nog vele jaren toe. Een tweetal rijwiel-belastingplaatjes werd wederom gestolen. Het cenc van een rijwiel, dat in een fa briek stond, het nadere van een rijwiel, dat achter een perceel was neergezt. Naar wij vernemen zal binnenkort een ver hooging te verwachten zijn van den brood prijs. De verhoogin* zal 1 a 2 centen bedragen. B, en W. achten de instelling van perma nente commissies niet noodig. B. en W. schrijven aan den raad Naar aanleiding van de rapporten, aan Uw College uitgebracht door de daarin bedoelde Commissiën ter zake van de prijzen van melk en brood in deze gemeente, hebben wij de eer U te berichten, dat wij ons in het algemeen kunnen vereenigen met het geen de meerderheid dier Commissiën in die stukken heeft medegedeeld. Evenwel kunnen wij niet medegaan met het denkbeeld voor beide aangelegenheden voorgestaan om de instelling van eene per manente commissie te bevorderen, daar een bemiddelend optreden en het daardoor bij wijze van compromis verkrijgen voor deze gemeente eener prijsregeling dier waren, niet steeds geacht kan worden te strooken met 's Raads bedoeling, wij! toch zoodanige regeling ten koste van het publiek zou kun nen komen. Bovendien heeft de ervaring geleerd, dat een zelfstandig optreden door het gemeen tebestuur zeer goed mogelijk is, dat zulks vaak snel moet geschieden en derhalve naar onze meening eene commissie in deze ver tragend zou werken. Wij achten het daarom aangewezen, om in voorkomende gevallen, waarbij zulks noodzakelijk zal blijken, van overheidswege rechtstreeks maatregelen te treffen, teneinde te voorkomen, dat gebruikers der waren de dupe worden van regelingen van de zijde der producenten of tusschenpersonen tot stand te brengen. In dat verband lijkt het ons wenschelijk, dat ons College diligent blijve ten aanzien van eventueel te treffen overheidsmaatrege len om, desnoodig, voorstellen bij Uwen Raad in te dienen. DE BRAND BIJ DE DUTCH FILM COMPANY. De vraag omtrent de oorzaak van den brand bij de Dutch Film Company houdt het week blad voor de Cinematografie „Kunst en Amu sement" nog steeds bezig. Thans heeft het blad te dezer zake een onderhoud gehad met den heer R. Boele Jz„ oud-hoofdbrand meester der Amsterdamsche brandweer. De ze acht het zeer wel mogelijk, dat de brand kan zijn ontstaan door het schijnen van de zon in de lens van een filmtoestel. „Als adviseur van verschillende gemeenten, wat ik, als oud-hoofdbrandmeester van de Amsterdamsche brandweer nog altijd ben," aldus de heer Boele volgens het interview, en als adviseur ook van verschillende groote lichamen, heb ik altijd voorgeschreven, en schrijf ik nóg voor, dat in fabrieken, groote gebouwen, ateliers enz., waar stof-ontwikke- ling zich voordoet, alle ruiten van de vensters die niet op het noorden zijn gelegen wit ge schilderd moeten wezen, waardoor voorko men wordt dat de zon door de vensters schijnt, waardoor dus óók „lens-vormitig" wordt voor komen en dus óók ontploffing van stof enz Ik moet dan ook aannemen, dat de Haarlem sche brandweer dirt voorschrift niet heeft ge geven aan de directie van de Dutch Film Company, wat ik op zichzelf verwonderlijk vind, want dan was „het schijnen van de zon in de lens van een camera", of het schijnen van de zon in een „ven" van een der venster ruiten, buitengesloten geweest.... Wanneer de Haarlemsche brandweer kortsluiting als oorzaak van den brand aanneemt, zal ik haar niet tegenspreken, vooral als de in brand ge raakte films tegen den electrischen draad heb ben gelegen maar als dit niet bewezen kan worden, acht ik kortsluiting als oorzaak van den brand buitengesloten en zou ik het vor men van een brandpunt, waarin de films(s) lag(en), door het schijnen- in een camera lens of door een vensterruit, als oorzaak van den brand zeer aannemelijk achten.... „Wanneer de fabriek dan ook weer wordt opgebouwd, en de Haarlemsche brandweer schrijft het niet gebiedend voor, zou ik de directie van de Dutch Film Company toch in overweging willen geven, alle niet op het noorden gelegen ruiten wit te laten schilderen. Dit voorkomt het gevaar, waarvan ik zoo even sprak, en dit zouden ook andere fa brieken in het filmbedrijf moeten laten doen... Daarom verheug ik mij, dat u zich omtrent d*se zaak eens tot mij hebt gewend om in lichtingen Ook andere dan de Dutch Film Co. kunnen nu met deze wetenschap hun voordeel doen. Heden herdenkt de heer E. H. Reimerink, stationschef te Vijfhuizen, den dag, waarop hij vóór 25 jaar als ambtenaar^ bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Een aantal jongemannen van den Alge- meenen Nedcrlandschen Typografenbond was Zaterdag naar Laren gegaan om daar een kamp te betrekken. Onder het gezelschap, dat onder aanvoe ring van eenige leiders stond, bevonden zich ook 20 personen uit Haarlem. Des Zaterdagsavonds echter werd een jongeman uit Amsterdam ongesteld en de toestand verergerde zoozeer, dat de ontbo den geneesheer overbrenging naar het Zie kenhuis gelastte, waar de jongen spoedig overleed. Den volgenden ochtend werd het sterfge val bekend gemaakt en besloten het kamp op te breken, waarna men te ongeveer 11 uur naar huis vertrok. De moeder van den overledene schrok zoozeer bij het hooren van het overlijden van haar zoon, dat zij in het Ziekenhuis moest worden opgenomen. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat uit het portaal van de R K. Kerk aan de Jansstraat een heerenrijwiel is ontvreemd. =4 Zoo is men dan thans begonnen aan d asfalteering van onzen hoofdverkeersw: Groote HoutstraatStationsplein. Het is niet wat men noemt van een lei: dakje gegaan, want reeds een jaar of tic geleden was tot de asfalteering beslote* maar de tijdsomstandigheden.enfin weet wel, stelde de uitvoering steeds nar weer uit en het is te danken aan het voor durend „aandringen" in den gemeenteraad dat het nu zoo ver is. Aan de raadsle den, die het zoover brachten, onze hulde, maar toch is het te verwachten, dat de as falteering van andere hoofdstraten zc: mogelijk van alle straten in een vlugger tempo zal plaats hebben, want de verbete ring van onze bestrating ligt in de histori sche lijn van de ontwikkeling, die ons ver keerswezen in onzen tijd doormaak. t Men behoeft niet ver te zoeken om d« overtuiging te krijgen dat onze wegen niet meer bestand zijn tegen het zware verkeer. Daarvan getuigen de kuilen en gaten op he; Plein, Kleine Houtweg, Jansstraat, Janswen en tal van andere pleinen en wegen. Repa ratie helpt slechts voor luttele weken, soms dagen en goed onderhoud kost schatter ge Ids. Men heeft het een wijle trachten te ver helpen door verbodsbepalingen om te rijden met voertuigen van te zwaar kaliber, maar wij hebben ons al dadelijk tegen dit rem men van een gezonde ontwikkeling van ons verkeerswegen verzet. Hoogstens kan men goud vinden dat tijdelijk, in een overgangs tijdperk, zulke belemmerende bepalingen op ons verkeerswezen drukken, maar ove rigens dient ons verkeer zich niet te rege len naar den toestand van onze wegen, maar dient de aanleg van onze wegen zich aan le passen bij ons verkeer. De heer Beijnes heeft daarop ook zeer terecht in een belangwekkend rapport aan de kamer van Koophandel te Haarlem ge wezen. ij Zoo is het in de historie altijd geweest en zoo dient het ook te zijn. De landsregeering ziet het zoo in en werkt zoetjesaan niet alleen aan de ver breeding, maar ook aan de versterking der rijkswegen. Men zie daarvoor slechts ir onze nabijheid de verbetering van den Am. sterdamschen straatweg en nog sterker spreekt in dezen het besluit om den Rijks straatweg naar Schoten, gedeeltelijk te as- falteeren. Wij zien in dit laatste een proef, die al of niet verbeterd, later zal worden voortgezet. De provincie Noordholland gaat ook be ginnen aan de uitvoering van een plan, di« onze in dit opzicht zeer achterlijke provincie aan een prachtig wegennet zal helpen. Al zullen al de provinciale wegen niet geasfalteerd worden, in alle geval wordt gezorgd voor een stevig onderbed, waarop de bovenste wegbedekking zal wor den gelegd. En dat stevige onderbed is al wel het voorname punt, want juist door een slechten ondergrond is een goed boven dek onmogelijk. Eenzelfde standpunt als regeering en provincie, dienen ook dc besturen van onze grootcre steden in te nemen. Het is tegenwoordig onmogelijk dc hoofc- verkeerswegen in een dragelijken toestand te houden wanneer de oude bestratings methode niet door nieuwere systemen ver vangen wordt. De eerste uitgave voor zulk een ver betering van onze wegen moge nog al zijn, op den duur zijn zij, door minder kostbaar onderhoud, goedkooper, vooral nu ook de kosten van eersten aanleg, mede door de zeer ruime concurrentie, niet meer zoo hoog zijn als eenige jaren geleden. Wij gelooven dan ook dat Haarlem bin nen eenige jaren een groot aantal geasfal teerde straten zal bezitten, want als een straat vernieuwd of aanzienlijk verbeterd moet worden, zal men dienen te overwe gen of asfalteering niet de beste bezuini ging zal zijn. BarometersPtand 9 uur v.m.: 762. Stilstand OPGAVE VANs Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 5 Augustus. Hoogste Barometferstand 765.4 m.M. te Iledaix en Toulouse. Laagste Barometerstand 743.2 m.M. te Thorshaven, Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Augustus: Meest matige, zuidwestelijke tot westelij ken wind, betrokken of zwaarbewolkt, aan vankelijk nog regenbuien, later opklarend en iets koeler. In het „Algemeen Handelsblad" schrijft de heer Mr. B, P. Gomperfs artikelen over rechtsgeleerde aangelegenheden. Deze week heeft hij het over het proces inzake de Haar lemsche Infanteriekazerne. Wij veroorloven ons hiervan het volgende uit dit voor Haar lemmers interessant artikel over te nemen: Mr. Gomperts schrijft: Het zal mijn lezers ongetwijfeld hekend zijn, dat de Rechtbank te Haarlem het Rijk heeft veroordeeld, om de groote Haarlemsche kazerne ter beschikking van de gemeente te stellen, en dat het Gerechtshof te Amster dam in hooger beroep het vonnis der Haar lemsche Rechtbank heelt vernietigd. Dit typische geschil tusschen Rijk en Gemeente

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1