'i. Gulden woorden. RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 5 Augustus 1924 - De Duitsche delegatie komt hedenmorgen te Londen aan en zal eerst in particulier contact met de leiders der geallieerde delegaties komen, waarna vanmiddag de conferentie een zitting houdt. Onder de Radio-berichten: Herriot wenscht geen debat met de Duit- schers over de oorlogsschuld-kwestie en de militaire ontruiming van het Ruhr-gebied. De Duitsche delegatie telt 49 personen. Het Duitsche antwoord op de uitnoodiging is overhandigd. Hedenmiddag te 12 uur wordt een plenaire zitting der conferentie gehouden. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De aftreding der Tweede-Kamer leden in 1925. De Koninklijke familie naar Zeeland. Haagsche leening van 4 millioen Pensioenregeling Spoorweg personeel. UIT ONZE OOST. Van Heutsz-herdenking. UIT ONZE WEST. Regen op Curaqao. UIT BOEK EN BLAD. DAGELIJKS. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand, Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69 - Tel. 3468 'FEUILLETON. Ook voor ons land is niet zonder betee- kenis, hetgeen onlangs een Engelsche Bis schop zeide, bij gelegenheid van de opening eener liefdadige verplegingsinstelling. Het gesticht, dat geopend werd, zei Mgr., was ,,geen armenhuis en geen gevangenis en geen gekkenhuis en geen werkhuis en geen quarantainebarak en zelfs geen kazerne." Het zou bestuurd worden door de onbe kende heldinnen, wier voorgangsters het Ministerie van gezondheid vormden vóór de Reformatie, de nonnen, die de gelofte van armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid af legden. De eenige beweegreden was de liefde tot Christus' armen, en daarom zou den de inwonenden, vrij zijn van heel dat leger van ambtenaren en bezoekers en op dringerige nieuwsgierigen, wier pleizier het was binnen te dringen waar zij niet ge- wenscht worden, en door te dringen in de woningen van arme menschen, die niet wis ten hoe zij hen buiten moesten hoitden, en te beleefd waren om hen er uit te trappen, wanneer zij eenmaal binnen waren." „Het bestuur zou uitgaan van de ge dachte, dat de moeders de meest geschikte personen waren om voor hun babies te zor gen, en niet de Staat of de bemoeizieke be ambten. „Wij leven in een tijd", ging de Bis schop voort „waarin op de heiligheid van gezin en huis en de intieme betrekkingen van het huiselijk leven op grove wijze in breuk wordt gemaakt; waarin maniakken en 'jveraars, onverschillig voor goddelijke en aatuurlijke, wetten, zonder kennis van de eerste elementen der ethiek, menschen in het parlement en daarbuiten, die aan niets denken dan aan de tijdelijke en materieele welvaart, (naai' zij wanen), van het land, en waarschijnlijk ook aan meer gewin, met hand en tand werken om wetten en veror deningen op het gebied van gezondheid en gezin in te voeren, die indruischen tegen de christelijke leer. Hun acties zijn gemas keerd onder het mom van patriotisme, hun Wetsmaatregelen vermomd onder mooiklin- kende ideeën als „sociale regeneratie, en verheffing der massa, en grooter daadkrach tigheid en om de natie tot een natie van de eerste kwaliteit te makeij", en zoo voorts, maar zij worden tegelijkertijd meermalen sluw misbruikt voor de propaganda van valsche leerstellingen en verboden prac- tijken. De Bisschop verklaarde de katholieke leer, dat 't gezin hooger rechten heeft dan de staat dat de heiligheid en onaantast baarheid van het gezin het meest essen- tieele vereischte was voor het bestaan van den staat, en dat de staat alleen ingrijpen mag in gevallen, waar het gezin schrome lijk te kort schiet. De staat is echter bezig, de ouders geheel te verdringen, „de staat had practisc'h ge heel de plaats der ouders ingenomen do^r de eene wet na de andere, den schoolpl'ch- tigen leeftijd verlengend, verplichte vervolg- klassen voorschrijvend, en tot in de details regels gevend op lichaam en geest der kin deren, of de ouders het wenschten of niet." „De ouders zijn verplicht hun kroost te voeden en te kleeden tot zij in staat iijn voor zichzelf te zorgen. Maar de staat, eerst alleen behoeftige kinderen voedend, gaat verder en voedt alle kinderen zonder onder scheid in de scholen, aldus den ouders leerend, dat deze plicht niet op hen rust, hetgeen op den langen duur beteekent, dat de kinderen hun niet toebehooren. De ouders zijn de natuurlijke verzorgers van de gezondheid der- kinderen, maar ook hier weer hebben wij gezondheidsraden en medi sche onderzoekingen en kinderklinieken en Wat al niet, die niet alleen voorzien in dc nalatigheid van zorgelooze ouders, maar het werk .voor alle oulers doen, ook van hen, die er zelf volkomen toe in staat zijn. Deze practijk brengt de ouders er toe, van den staat of n publiek lichaam te verwachten, dat deze een plicht van hen overnemen zal, die de Almachtige door de rede hen heeft gelegd." En tenslotte zei hij ook, wat er gebeu ren moest. „Zeker moeten wij treurige en ellendige gevallen, die voorkomen, verzor gen; maar de juiste weg is niet om de kin deren in massa te voeden, te kleeden en te dokteren, maar om den wortel van de ellen de te zoeken en de omstandigheden te ver anderen die armoede, ongezondheid en ge brek veroorzaken. Laten wij er voor zorgen, dat de ouders passende en gezonde wonin gen hebben om in te leven en geen ellendige krotten en genoegzaam bezit om hen in staat te stellen de verantwoordelijkheden van het leven te dragen, zonder bedelaars van den staat te zijn." De vraagstukken welke het comité niet 1 geslacht, welke geschiedenis tot de twaalfde I ting van een fonds in verband met het Ko- f OT")1ns;<ïincr Iron hr&ncre r\ e>n Hi c» H -n arr 1 oouw Wa\ra*^A «e- TJ«« A~~>-, rr*- A f i1 i iL 1 ::i. De eindelijk bereikte overeenstemming heeft het mogelijk gemaakt, dat thans de Duitsche vertegenwoor digers ter Londensche con ferentie hun medewerking zullen komen verleenen voor de uitvoering van de deskundigen-rap porten. Algemeen verwacht men in de kringen der conferentie dat de Duitsche delegatie de eco nomische regeling, die de geallieerden bij hun besprekingen te Londen hebben vastge steld, onveranderd zal aannemen, of dat zij hoogstens eenige technische wijzigingen zal voorstellen, welke naar de meening der Duit schers zouden bijdragen tot een vlotter func- tioneeren van het plan-Dawes. De Duitschers Zouden n.l. wenschen, dat de bijna dictato riale macht, die de geallieerden aan de com missies eri autoriteiten, belast met de uit voering van het plan-Dawes, willen toeken nen, eenigszins wordt verminderd. Men ver wacht echter niet, dat zij op dit punt prin- cipieele bezwaren tegen de voorstellen der geallieerden zullen opperen. Daarentegen zal de Duitsche delegatie zich ongetwijfeld met kracht verzetten tegen het achterblijven van Fransch en Belgisch spoorwegpersoneel in het bezette gebied en zal zij waarborgen voor de tijdige militaire ontruiming verlangen. De eisch der|Duitschers aangaande het spoor wegpersoneel zal door de Engelschen wor den ondersteund, maar over de kwestie der militaire ontruiming valt nog niets met ze kerheid te zeggen, daar het standpunt der geallieerden dienaangaande nog niet voldoen de vaststaat. Men twijfelt er echter niet aan spoedig met de Duitschers tot overeenstem ming te komen. Of dit zóó spoedig zal ge schieden, dat MacDonald, overeenkomstig zijn voornemen, nog voor het zomerreces, dat 7 Augustus aanvangt, een verklaring daaromtrent it| het parlement zal kunnen afleggen, is de vraag. De Duitsche delegatie was, zooals men weet, uitgenoodigd om gisteren, Maandag, te Londen te komen, daar men de confe rentie, vooral op aandringen van MacDonald, Zooveel mogelijk wilde bespoedigen. De de- legatie komt echter eerst hedenmorgen om 8 uur te Londen aan. Zij ging te Hoek van Holland scheep en wordt bij aankomst in En geland met'een specialen trein naar Londen gebracht. De geallieerden waren voornemens reeds hedenmorgen om half 11 een confe rentie met de Duitschers te houden, doch deze hebben den wensch te kennnen te ge geven, eerst in particulier contact met de lei ders der geallieerde delegaties te komen en verzocht daarom de officieele zitting tot he denmiddag uit te stellen. Een en ander zal dus een vertraging van een geheelen dag ver oorzaken. Het comité van Duitschers en Geallieer den, dat te Londen het vraagstuk van de controle op de opbrengsten der Duitsche belastingen behandelt, is in zooverre met Zijn werk gereed gekomen dat het voor een aantal kwesties een oplossing heeft gevon den, terwijl de kwesties, waarover geen een stemmigheid kon worden bereikt, werden verwezen naar een arbitragecommissie be staande uit Owen Young en Sir Josua Stamp. Het comité heeft beslist, dat wanneer de op brengsten van de accijns op bier, spiritua liën, suiker en tabak minder dan 20 pCt. be neden^ de raming blijven, geen bijzondere controlemaatregelen behoeven te worden genomen. Wanneer het tekort echter meer dan 20 pCt. bedraagt, dan is de controlee- rende commissie gemachtigd te verlangen, dat daartegen maatregelen worden geno men, b.v. door de voor deze betalingen toe gestane termijnen te laten vervallen. Indien dergelijke maatregelen niet afdoende blijken kan de commissaris verlangen, dat de tarie ven worden verhoogd. tot oplossing kon brengen en die daaro aan Youngjen Stamp werden voorgelegd, be seffende o.a, of de controleerende commis saris belangrijke maatregelen mag nemen, zonder daarvoor de tóestemming van den al gemeenen agent (voorjde schadeloosstellingen te hebben ontvangen of de commissari* het recht heeft de tarieven te laten wijzigen cf Duitschland de hoogere kosten zal hebben te betalen, welke een verscherpte controle zou meebrengen. In aansluiting op wat wij gisteren reeds omtrent de Iersche kwestie meldden, kan thans worden medegedeeld, dat de grensregeling Zaterdag in Downing- street het onderwerp eener bespreking uit maakte. tusschen Thomas, minister van koloniën, Henderson, minister van binnen- landsche zaken, die de Engelsche regeering vertegenwoordigden en Cosgrave, president van den Ierschen Vrijstaat, alsmede leden van de regeering van Ulster. Na afloop van de plenaire zitting der intergeallieerde conferentie nam ook Mac Donald aan de besprekingen deel. Het com muniqué, dat na afloop der conferentie werd gepubliceerd, meldde niets wat betreft het resultaat der bespreking, doch wel werd daarin verklaard dat elke quaestie, die op de conferentie was te berde gebracht, be sproken zal worden in het Lagerhuis. Verwacht wordt dat M\cDonald heden in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen. De Iersche quaestie heeft daar echter in zooverre voorloopig afgedaan doordat de regeering thans definitief heeft besloten het wetsontwerp tot benoeming van de grens regelingscommissie, hetwelk gjsteren werd ingediend slechts in eerste lezing door het Lagerhuis te laten behandelen en verdere behandeling tot na het reces uit te stellen. Of MacDonald vóór 7 Augustus in het parlement een definitieve verklaring over de onderhandelingen met Duitschland zal kun nen afleggen valt te betwijfelen, te meer daar deze besprekingen eerst hedenmiddag aan vangen. POINCARE TE LUIK. Zaterdag is aan Poincaré het eere-docto- raat van de universiteit te Luik uitgereikt. Vergezeld van den Franschen gezant Her bette en nog eenige andere diplomaten, werd hij door den rector-magnificus der universiteit ontvangen, die in zijn toespraak o.m. wees op den schitterenden naam, dien Poincaré op velerlei wetenschappelijk gebied heeft verworven. Poincaré bedankte in zijn antwoord voor de groote eer hem door zijn benoeming doctor honoris causa bewezen. Hij zeide er trotsch op te zijn zich te bevinden onder geleerden, die meer recht op dien titel had den dan hij. „Maar ik weet dat dezelfde gedachte van vrede, arbeid en vooruitgang hen met mij verbindt. Ik ben doctor van verschillende universiteiten Parijs, Straats burg, enz. Daar ben ik trotsch op. Maar zou ik doctor van de universiteit te Straats burg zijn, als Luik zich niet zoo heldhaftig gedragen had?" Poincaré is Zondag weer naar Parijs te ruggekeerd. MEVR. EVANS DOODGESCHOTEN. Men herinnert zich, dat eenige weken geleden een ernstig meeningsverschil tus schen Engeland en Mexico heeft bestaan, naar aanleiding van de onteigeningspolitiek der Mexicaansche regeering, die een terrein opeischte, hetwelk aan een Britsche onder daan, mrs. Evans, toebehoorde. Deze wei gerde het af te staan er hadden ernstige gewelddaden plaats waarbij de landbour wers, wien het terrein reeds was toegewe zen, de woning van mrs. Evans bijkans ge heel plat schoten. De Britsche consulaire ambtenaar Cummins, die bij afwezigheid van een Britsche gezant voor de dame in den bres sprong, werd op verzoek der Mexi caansche regeering teruggeroepen. Reuter deelt thans mede, dat mevr. Evans Zaterdagavond nabij haar hoeve, gelegen in de nabijheid van Tehuacan, in den staat Puebla, doodgeschoten is. De moorde naars zijn onbekend, doch men gelooft dat het landbouwers zijn, opgehitst door de agitatie tegen de vreemdelingen. Strauss de Duitsche bedrijfsleider op de bezitting van mrs. Evans, werd ernstig ge wond. De aanranders ontkwamen met me deneming van tweeduizend dollars EEN GOUDEN DEGEN VOOR KONING ALBERT. Een gouden degen, voor koning Albert be stemd, zou gisteren te Havre, aan prins Leo pold overhandigd worden door Leon Meyer, staats-ondersecretaris voor de handelsmarine en burgemeester van Havre, ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken der Belgische dankbaarheid. Deze degen heeft den vorm van een offi cieelen generaalsdegen. Op het gevest staat: „Ad perpetuam regis memoriam." Op den eenen kant van het lemmet in het Fransch: „Aan koning Albert, aan het heldhaftige België, het bevriende en verbonden Frank rijk." Op de andere zijde „Eendracht maakt macht," „De kracht staat in dienst van het recht." Op het gevest is in een medaljon de strijd van David tegen Goliath afgebeeld, terwijl langs den anderen kant een oorlogstooneel is voorgesteld de overrompeling van België, de onderwaterzetting van het Ijzergebied, de oorlogsellende, waarnaast de Fransche haan tot den aanval kraait. In de lauwerbladeren zijn ook nog de yer^naarde wapenfeiten vermeld „Luik (4—7 Augustus 1914), Halen, St-Margriet- Hauthsm, Antwerpen, Ijzerslag, Steen- strat?, Merkem, Vlaanderen-offensief (28 Sept.-11 Nov. 1918)." «|- EEN GERUCHTMAKENDE VERLO VING. Groote belangstelling is te Londen gewekt door de tijding dat miss Joyce Kerr, een jeug dig actrieetje, in het huwelijk zal treden met Lord Talbot de Malahide, een der rijkste Peers, wiens Malaride Castle te Dublin een uitgestrektheid van 3600 acres bezit. Lord Talbot, die 50 jaar is, stamt uit een eeuw bekend is. Hij draagt den ouden eigen- aardigen titel van „Lord Admiral of Mala hide and the seas adjoining." EEN DIPLOMATIEK INCIDENT. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat, daar de Grieksche regeering van den Duitschen vertegenwoordiger verlangde, dat hij bij het overhandigen van zijn geloofs brieven zich van de Fransche taal zou be dienen, de heer v. Schoen dit weigerde en mededeelde, dat hij met verlof ging. GROOTE IN OVERSTROOMINGEN POLEN. Geheel midden Polen wordt door over stroomingen geteisterd. Verschillende rivie ren zijn buiten hun oevers getreden, Vele dorpen en afzonderlijk staande boerenwo ningen zijn verwoest. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. In verband met gerezen twijfel of aan de hand van de wetsbepalingen de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer in 1925 ai in 1926 zouden moeten plaats hebben, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, in antwoord op een dien aan gaande door een gemeente-bestuur gestelde vraag, geantwoord, dat art. 11 der wet van 23 Juni 1923 is tot stand gekomen in den ge- dachtengang, dat de wijziging bij die wet aangebracht in art. 145, tweede lid der Kies wet niet van toepassing zoude zijn op de thans zitting hebbende Tweede Kamer. Al leen in dien gedachtengang hebben dan ook de woorden „doch uiterlijk met ingang van 15 September 1925" in eerstgenoemde bepa ling voorkomende, redelijken zin. Naar de meening van de regeering al dus de minister staat het dan ook vast, dat het tijdstip van periodieke aftreding van de thans zittende Tweede Kamer is 15 Sept. 1925. De Koningin. Prins Hendrik en Prinses Ju liana zijn Maandagavond te 8.10 van het Centraal-Station te Utrecht, alwaar zij per auto van Soestdijk waren vertrokken. Een groote menigte juichte de koninklijke familie bij haar aankomst op het Stationsplein le vendig toe. Ook op het perron klonken bij het vertrek van den trein luide toejuichin gen. ANTI-MILITARISTISCHE PROPAGANDA Door de militaire politie zijn Vrijdag avond te 's-Gravenhage circa halftwaalf een aantal bereden manschappen aangehouden van het 2e reg. veldartillerie en 2e half- regiment huzaren. Deze aanhouding geschiedde, omdat be doelde manschappen de vergadering had den bijgewoond van de Internationale An ti-Militaristische Vereeniging afd, Den Haag, welke gehouden werd in den tuin van het Volksgebouw aan de Prinsegracht. Nadat allen een verhoor was afgenomen, werden zij voorloopig weer in vrijheid ge steld. Uit het onderzoek, dat geleid werd door een der wachtmeesters der militaire poli tie, bleek, dat men hier te doen heeft met een anti-militaristische propaganda. Te dezer zake zullen nog een aantal manschappen van de treinafdeeling 2e reg. veldartillerie worden aangehouden, op grond van het in de kazerne brengen van opruiende geschriften. Het onderzoek wordt intusschen voortge zet. s De gemeenteraad van den Haag heett Maandagmiddag zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voor stel tot aangaan van een onderhandsche geldleening, groot 4.000.000. Te Utrecht werd Zondag een congres van spoorwegpersoneel gehouden om te protes teeren tegen het uitblijven van den pensioen regeling voor dat personeel. Als sprekers traden op de heer A. van Wel, voorzitter van een Neutralen Bond van Spoorwegper soneel, de heer v. d. Drift, voorzitter van den Bond, van gepensionneerd spoorwegper soneel en een hoofdbestuurder vgn de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin krachtig ge protesteerd werd tegen het te'kens uitstel len van de invoering der pensioenregeling en de verwachtir^ uitgesproken dat de regee ring onverwijld het pensioen-ontwerp zai in dienen ter spoedige behandeling in de Sta- ten-Generaal, terwijl aan de hoofdbesturen werd opgedragen met kracht de actie te blij ven voeren. Daarna werd het congres ge sloten. Monumenten in Indië. Uit Weltevreden wordt gemeld: Het hoofdcomité voor de huldiging van de nagedachtenis van Van Heutsz heeft een werkcomité benoemd, bestaande uit de hee- ren: Fryling, Trip,' Wiessing en Gaillard. De landvoogd is aangezocht voor net eere voorzitterschap. De minister zond den landvoogd een tele gram, aandringende op samenwerking, op de i oprichting van een standbeeld en op stich- loniaal Instituut voor wetenschappelijk on derzoek van Indië. Besloten werd, te Weltevreden een mo nument op te richten, waarin de figuur van Van Heutsz, speciaal wat diens staatsmans- beleid betreft, op den voorgrond zal treden en dat herinnert aan Van Heutsz' welge slaagde pogingen tot het brengen van staat kundige éénheid in Indië. In Atjeh zal een borstbeeld worden op gericht, voorstellende generaal Van Heutsz als legeraanvoerder. De „Am. di Curasao" van 5 Juli meldt: Maandagmorgen werden we weer verrast op eenige mooie regenbuien. Bijna den ge heelen morgen door regende het, afwisselend korte zware buien of een zachte malsche regen. In het Oost-district viel er weinig. De regenmeter van 't fort teekende 12.6 m.M. Doch de meeste buien kwamen dien dag uit het Noord-Oosten, zoodat op Otra- handa en op sommige plaatsen van de be- nedendistricten meer regen is gevallen. Wes telijk van San Willebrordo viel er weinig of niets. Doch hier had men Zaterdag reeds een flinke bui gehad. Woensdagmiddag tusschen 2 en 3 uur hoorde men hier in de stad een ver verwij derd onweer in Noordelijke richting. Doch de bui kwam niet over en in de stad viel geen druppel regen. Vermoedelijk heeft men aan den Noordkant van het eiland er wel van genoten. De temperatuur is echter daar na heel wat frisscher geworden. Het was dien morgen en ook daags te voren ondra gelijk heet. Ook Donderdagmorgen vielen er in de stad een paar kleine buitjes. En opnieuw gisteravond en van nacht kre gen we herhaaldelijk een korte harde regen bui. Het lijkt zoo waar als of we volop in den regentijd zitten. Met dat al is er in de laatste dagen een aanmerkelijke verbetering gekomen in den watersnood, waarmede wij maanden lang getobd hebben. is het noodzakelijk, dat de gedachte aan heT Congres wordt levendig gehouden. Esn zeer practisch hulpmiddel daartoe vormt het Gedenkalbum, uitgegeven door de N.V. „De Spaarnestad", in samenwerking met Ars Catholica, waarin de treffende en plechtige momenten van het Congres in een serie keurige foto's zijn vastgelegd. Uitgevoerd op smaakvol, creme papier, met een sober en voornaam omslag, vormt dit gedenkboek, opgedragen aan Z. E. Kar dinaal van Rossum, een waardevol aanden ken aan het Congres. Dit 16-pagina's groote album brengt in beeld naast de pleohtighe- den, welke het verheven karakter van deze gebeurtenis bijzonder doen uitkomen, het geheele verloop van het Congres, van de inkomst van IJmuiden, den tocht naar Am sterdam, den intocht in de hoofdstad, de Kerkinterieurs, de vergaderingen en plech tigheden in het Stadion en dc verschillende gebouwen, waarin bijeenkomsten zijn ge houden, tot de conterfeitsels van dc hooge gasten, die het Congres luister bijzetten, kortom alles, wat maar eenigszins in verband staat met wat er in Amsterdam plaats vond in de laatste Julidagen van 1924. In alle opzichten verzorgd. Dat is de in druk. dien men krijgt bij het doorbladeren van dit album, dat in geen gezin mag ont breken. Het is een schoone gedachte geweest om deze voor ons godsdienstig leven zoo heugelijke gebeurtenis; waarmede geheel Katholiek Nederland heett meegeleefd, op deze wijze in beeld te brengen en ze in een fraai album bijeengevoegd voor een beschei den prijs verkrijgbaar te stellen. Die prijs is inderdaad zeer bescheiden, wanneer men ziet, wat de uitgevers daarvoor bieden. Wij zijn er van overtuigd, dat dit fraaie Ge denkalbum zijn weg zal vinden en dat het zal meewerken, om de zegenrijke vruchten van het Congres tot rijpheid te doen komen. DE GEVAREN VAN ELECTRISCHEN STROOM. Prof. Weber te Zürich heeft practische ex perimenten gedaan om de vraag te beant woorden bij welke spanning en sterkte de electrische stroom voor den mensch gevaar lijk wordt. Hij kwam daarbij tot het belang rijke resultaat, dat bij gebruik van wissel stroom reeds de vaak voorkomende span ning van 120 volt de ernstigste gevolgen kan hebben. Reeds bij de zeer geringe stroom spanning van 30 volt werden, wanneer beide leidingsdraden in nauwe aanraking met het lichaam kwamen, niet alleen de vingers en handgewrichten, maar ook de armen tot aan de schouders bijna volkomen verlamd. Slechts met inspanning van de uiterste kracht was prof. Weber, die de proeven op zijn eigen persoon verrichtte, in staat, om de veroorzaakte pijnen tien seconden lang te doorstaan en zich door eigen inspanning van den draad los te -maken. Bij vijftig volt werd reeds op het moment van vastgrijpen van de draden een krampachtige verlamming in beide armen, gepaard gaande met onver- dragelijke pijnen geconstateerd; de stroom moe/t onderbroken worden, daar de experi mentator niet in staat was de leidingen los te laten. Deze proeven manen dus tot de grootste voorzichtigheid met dc huisleidingen, waar in doorgaans hoogere spanningen heerschen. Hoewel vaste aanraking van beide leidings draden een betrekkelijke zeldzaamheid is, zouden toch bij de beschadiging van de lei ding ernstige ongelukken kunnen voorko men. Anderzijds constateerde prof. Weber reeds vroeger, dat het leder van onze schoenzolen een vrij goede isolator is. GEDENKALBUM. HERINNERING AAN HET XXVIIste INTERNATIO NAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE AMSTERDAM 22-27 JULI 1924. UITGAVE N.V. „DE SPAARNE STAD", HAARLEM, PRIJS 1.—. Het glorieuse gebeuren, het Internationaal Eucharistisch Congres, waarvan Nederland de groote eer te beurt viel in de hoofdstad van het land de gastvrouwe te zijn, ligt nog versch in het geheugen. Zij, die van nabij getuige zijn geweest, van het overweldigend enthousiasme, dat als plotseling over het Nederlandsche volk was vaardig geworden, zij, die den zegetocht van den Kardinaal-Legaat van IJmuiden naar Amsterdam, waarvan de gansche pers als een buitengewoon gebeuren gewaagde, heb ben meegemaakt, of in de Congresdagen de duizenden gezien hebben, die in de over volle kerkgebouwen de H.H. Diensten heb ben bijgewoond, of de tienduizenden die bij de plechtigheden in het Stadion door hunne aanwezigheid getuigenis kwamen afleggen van hun geloof, hun eerbiedig belijden, zij, die het jubelen en juichen, de geestdrift en aanhankelijkheid, den diepen godsdienst zin der van heinde en verre opgekomen schare hebben gevoeld, beleefd, zij allen zullen gaarne bevestigen, dat inderdaad van een glorieus gebeuren mag worden gespro ken. En ook diegenen, die, door welke omstan digheden dan ook, verhinderd waren in de week van 2227 Juli een bezoek te bren gen aan de hoofdstad, hebben door de bla den, die kolommen aan deze bijzondere ge beurtenis hebben gewijd, zeer zeker den indruk gekregen, dat het 27ste Internationaal Eucharistisch Congres voor Nederland en de geheele wereld van groote beteekenis is geweest. Juist om zijn verstrekkende beteekerjs, om zijn sterk geestelijk karakter, omdat het beoogt Eerherstel te brengen en ons leven nauwer te verbinden aan de H. Eucharistie, van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.3CT11.55 v.m.f 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3.3C n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zil hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.30—11.3C v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.20—6.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. -1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffeltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei- Ecole Supp. P- T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20 6.20 n.m. en 8.35—1020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.lp n.m. Weerbericht. Konigswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld] op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.2G Chelmsford 1600 M. 11.50 12.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz, (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. In Aug. worden alleen door de volgende Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. -t en Maandags vanaf 8.30 u„ 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u„ 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen m het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nader vermeld worden.. 71. „Mijn hond, vrienden, helaas! je zult het arme beest niet weerzien." En de houhakker vertelde aan zijn aan dachtige toehoorders het nachtelijk voorval aan den oever der Penfgld. Dan scheidde men doorgaans met een hartelijken hand druk, elkander van weerszijden veel geluk toewenschende. Toen de avond viel, hadden de hout hakker en Edmond ongeveer tien mijlen af gelegd en bevonden zich aan den ingang van een groot dorp. „Hoor eens," zeide Malo Guern tot Ed mond, „ik meende u vanavond te verlaten, doch ik zal liever tot morgen bij u blijven Ik heb hier een bloedverwant, die een her berg houdt. Wij zullen bij hem ons avond maal houden en vannacht slapen, dat zal u goed te pas komen, om uw krachten te her stellen, want ik raad u aan, niet in eene herberg te slapen, voordat u zestig of tachtig mijlen zult afgelegd hebben. Daar u geen Papieren hebt, zou het genoeg zijn, indien fifj een al te nieuwsgierigen kastelein of een jvantrouwigen gendarme ontmoette, om u io ongelegenheid te brengen''. Malo Guern bracht zijn metgezel naar een huis, dat er vrij goed uitzag en waar boven den ingang 'n boschje gedroogde berm hing. Juist toen zij wilden binnentreden, bevon den zij zich vlak voor een gendarme, die het huis verliet en, na hen eerst scherp aan gezien te heben, op korten bevelenden toon sprak: „Uw papieren, vrienden, en gauw wat." Edmond sidderde van het hoofd tot de voeten en was op het punt van neer te zinken. Gelukkig stelde Malo Guern hem gerust, door in een schaterenden lach uit te barsten. „Achtenswaardige gendarme," antwoord de hij, „wij hebben volstrekt geen papieren, maar wij heben ze ook niet noodig, zooals gij dadelijk zult zien." En hij begon luidkeels te roepen: „Hé neef.... neef Lehuedee, kom eens hier! Ze roepen je...." De kastelein kwam aanloopen en toen hij den houthakker zag, riep hij vroolijk uit: „Wel, daar heb je waarachtig neef Malo Guern! Goeden dag, neef, wees welkom; hoe gaat het met nicht?" Malo keerde zich zegevierend naar den vertegenwoordiger van het gerecht. „Waarde gendarme," sprak hij, „u ziet, dat ik bekend ben, en dat u, om een ontsnapten galeiboef te vinden, ergens anders moet gaan zoeken." „Goed; maar de man, die bij u is, ant woordde de gendarme en wees op Ed mond; niemand kent hem hier." „Die daar, is Yves Legouet, mijn arbei der, antwoordde Malo vlug; een goed werk man en een brave jongen. Ik sta voor hem in, zooals mijn neef voor mij instaat. „Is dat genoeg?" „Volkomen," sprak de gendarme. „Neem mij niet kwalijk, vrienden ik heb slechts mijn plicht gedaan want het consigne schrijft mij voor, alle onbekende personen naar hun pa pieren te vragen. Hij groette op militaire wijze en vertrok. Den volgenden morgen, met het aanbreken van den dag, namen Malo Guern en Edmond voorgoed van elkander afscheid. De boevenjager betaalde zijn schuld van dankbaarheid tot het laatste toe. Alvorens hij den vluchteling verliet, gaf hij hem een laatsten raad en de ondervinding leerde spoedig, hoe nuttig die was. „Vannacht," zeide hij, „is mij iets inge vallen; geloof mij, gij zult er u wel bij be vinden, waneer gij mijn raad volgt. Koop een kruiwagen en een spade en ik sta er voor in, dat die beide zaken u tot paspoort zullen strekken. Edmond begreep dadelijk op het scherp zinnige van dit oogenschijnlijk zoo eenvoudig denkbeeld. Hij kocht den kruiwagen en de spade, legde de spade in den kruiwagen, en lang zaam voortkruiende als een daglooner, die zich naar zijn arbeid begeeft, rioeg hij den weg naar Parijs in. Drie maanden daarna werd Edmond, van wien de politie geen spoor meer had kun nen vinden, bij werstek veroordeeld tot dc straffe des doods. TWEEDE GEDEELTE. ZESENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Wij noodigen thans onze lezers uit, ons te vergezellen naar het hoekhuis van de Rue du Musée, Dit huis, hoog en smal, met een somber uitzicht, had twee ingangen, een op de Place du Caroussel en een in de Rue du Musée. De eerste verdieping verleende toegang tot de lokalen van een wijnhuis en gaarkeuken, die de geheele benedenverdie ping besloegen. De andere deur was de al gemeene ingang voor de overige bewoners. Eene smalle en donkere gang voerde naar een wenteltrap, waar langs, in plaats van een leuning, en smerig touw neerhing. De voeten van verscheidene geslachten hadden de treden van die trap afgerond en doen uitslijten. Tegen den buitenmuur, na^t de deur, was een houten kastje bevestigd, van voren door een sterk en dicht traliewerk van ijzerdraad gesloten. Achter dit traliewerk in het kastje zag men een plakkaat, met dui delijke en sierlijke leers geschreven en het volgende inhoudende: OP DE EERSTE VERDIEPING, Huur- en Verhuur. Huwelijksmakelaar. Inkasseeren van gelden. Consulten van een Rechtsgeleerde in zake Processen, Bankroeten of Erfenissen. Inlichtingen van allerlei aard. Spoed en geheimhouding. Men bepaalt vooruit den prijs, N.B. Vlugc Agenten gevraagd, tegen rui me bezoldiging. Borgstelling niet noodig. Laten wij den trap opklimmen. Wij staan dan voor een grijs geverfde deur, waarop wij het woord kantoor lezen. Wij doen die deur open en treden een groot vertrek bin nen, dat veel op het bureau van een notaris gelijkt. Langs al de muren en van den vloer tpt aan den zolder, zien wij rijen kartonnen doozen allen van etiquettes voorzien. Aan een half dozijn lessenaars zitten even zoo veel jongelieden, allen mfcger en slecht ge kleed, druk bezig met hoopen gezegeld pa pier te sorteeren of op lange vellen papier te schrijven. Wij gaan dit vertrek door, openen weer een deur en bevinden ons in het kabinet van den rechtsgeleerde. Deze kamer, veel kleiner dan de vorige, was met betrekkelijke weelde geme.ubileerd en zag er veel beter uit, dan men in zulk een huis verwacht zou hebben. Op den schoorsteen stond een bronzen pendule, uit den tijd van het keizerrijk, en twee kandelabres. Platen in waterverf en van gouden lijsten voorzien hingen tegen het zeegroene behangsel aan den muur. Voor de ramen hingen damasten gordijnen, de armstoelen waren met trijp bekleed en eene zware mahoniehouten schrijftafel stond tusschen de beide ramen. Tegenover die schrijftafel stond eene groote ijzeren kast, voorzien van een vierdubbel slot. De geheele inrichting zag er bijzonder goed uit voor het kantoor van iemand, die zooveel uiteenloopende zaken in een bouw vallig huis in de Rue du Musée uitoefende. Dat was echter nog niets en onze lezers zullen zich nog meer verbazen, wanneer wij een gordijn oplichten, nog een deur openen en een ongeveer even groote kamer binnen» treden. Hier is een werkelijke weelde tentoonge spreid een mollig tapijt, fluweelen behang sel .meubelen met zijde bekleed en prach tige schilderijen in kostbare lijsten herschie pen de;e kamer in een soort van bouaoir, waarop menige dame uit dien tijd jaloersch geweest zou zijn. Een kleine, fraai ingeleg de schrijftafel was het eenige eenigszins za kelijke voorwerp, dat men er vinden kon. Een door de plooien van een gordijn ver borgen deur en een lange, nauwe gang voerden naar het portaal der eerste verdie- pign en maakten het mogelijk, om deze ka mer binnen te treden, zonder door de beide andere te gaan. Thans kunnen wij ons bezig houden met I de personen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5