RECHTS ZAKEN MEM6D Ml LUWS LUCHTVERKEER. LEGER EN VLOOT. www Melkvervahching. De luidspreker. Behandeling van -lijders aan tuberculose. UIT BOEK EN BLAD. Reizen in Zweden. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. Uitbreiding van hei station Schagen. Moordaanslag. VERKEER EN POSTERIJEN. Het Rijnvaartverkeer. Bloeiende rijst in Utrecht. Tegen het rooken. De stranding van het s.s Veerhaven. De dysenterie aan de overzijde van het ,,IJ". Een goede vangst. Een zonderling geval. De moord te Etten. Een sintelweg een straat? Terugroeping in actieven dienst. HANDEL EN NIJVERHEID. Bensdorp en Co. Nog een loudspeaker. De nieuwe wagens van de tram AmsterdamZandvoort. ZWANENBURG. HALFWEG. IJMUIDEN. HEEMSTEDE. SPAARNDAM. VIJFHUIZEN. VELSEN. HAARLEMMERMEER. HOOFDDORP. ALPHEN AAN DEN RIJN. WERVERSHOOF. SOCIALISME IN HET ZUIDEN. Naar aanleiding van het reeds door on« gesignaleerde stuk in „Het Volk" over de Onvrijheid der socialistische propaganda in net Zuiden, schrijft de „Limb. Koerier": De vergaderingen der socialisten te Maastricht hebben steeds plaats, volstrekt ongehinderd, in een voormalig kerkgebouw of in hetzelfde stadsparkgedeelté, waar de Katholieken soms hunne betoogingen hou den. De openbare optochten der socialisten in dc centra van Zuid-Limburg met banieren, nuziek en zang, hebben eveneens ongehin derd plaats en zijn niet gebonden aan een omrasterd terrein, wat met het Katho lieke Congres te Amsterdam wél het ge- 'al was. Wanneer zaal-eigenaren, wier politieke opvattingen niet overeenstemmen met de socialistische, hunne plaatsen niet wen tellen af te staan voor socialistische bijeen komsten, is dat heel natuurlijk. Wanneer zij anders deden, dan zou dat zeer laak baar zijn. Weet de heer Vliegen niet, dat zijn eigen partij het steeds veroordeeld beeft, wanneer een plaatselijk afdeelingsbc- duur uit financieele overwegingen een ei gen zaaltje verhuurde voor samenkomsten van de.... Communisten? Een katholiek tealeigenaar pleegt mede verraad aan de Katholieke zaak, wanneer hij den bestrij ders van den Katholieken Godsdienst en onze Priesters gelegenheid geeft in zijn zaal lunne verderfelijke ideeën te propageeren. Dc bijeenkomsten der socialisten hebben immers de heer Vliegen is wel erg blind Wanneer hij het niet opmerkt een heel ander karakter dan de machtige demon stratie in het Amsterdamsche Stadion had. Waar de socialisten vergaderen is de stem ming een andere, dan waar de Katholieken eendrachtig samenwerken om de algemeene hulde te brengen aan hun aller God. Het verbaast zelfs in een man als de heer Vlie gen, dat hij de godsdienstige samenkomsten der katholieken op één lijn wil stellen met de vergaderingen der sociaal-democraten, Waar alléén en uitsluitend het materieel be lang aandacht ontvangt en... vooral in 't Zuiden, ze ook dikwijls met felle bestrijding van dc bloem der Katholieke samenleving, onze priesterschap, gepaard gaat. Een aanvulling van het onderzoek. In het „Chemisch Weekblad" doet de heer ■VI. J. N. Schuursma een voorloopige mede- deeling over haemolyse als middel tot het aantoonen van de aanwezigheid van aan melk toegevoegd water. Na een kort over zicht' van de bruikbaarheid van eenigc methoden voor het opsporen v:m watertoe- voeging aan melk geeft spr. een uiteenzetting van de door hem gevolgde methode, die hij erythocyt-mcthode noemt; wij ontleenen aan deze beschrijving het volgende: Zooals door Hamburger'reeds is opgemerkt begint het bloed te haemolyseeren in eene keukenzoutóplossing van 0.6 pet. De vries puntsdepressie kan voor bloed, voor melk, voor eene 9 pet', zoutoplossing gemiddeld en ten naaste bij op 0.54 gr. worden gesteld. Men ziet dus, dat blocdlidfiampjes pas be ginnen te haemolyseeren bij'eene osmotische concentratie, overeen komende met een vriespunt van ongeveer 0.36 gr. Om dus in onvervalschte melk een haemo lyse te kunnen bewerkstelligen, moet men de melk tot op een zoodanige concentratie ver hunnen, dat deze overeenstemt met die van eene 0.6 pet. zoutoplossing. Wanneer men nü met behulp van eenige voorproeven he melk 2ÓÓ verdunt, dat juist nog geen hae molyse zichtbaar wordt, dan zal daarna eene vervalschte melk, in dezelfde mate verdund, haemolyse geven en dientengevolge daardoor hunnen worden herkend. Maar in bijzonder heden wordt als volgt gehandeld: In een reeks droge reageerbuizen wer- hen telkens 10 cc. Melk, afkomstig van een stal- of wcidemonster gepipetteerd (vries punt te controleeren). Hierbij werden gevoegd 'o opklimmende volgorde 1, 2, 3, 4, 5, 6 enz. cc. gedestilleerd water. Bij de daarna goed gemengde vloeistof werden steeds uit een •telfde pipet 5 druppels versch runderbloed gevoegd, waarna weer werd gemengd. Ten 'lotte was dan steeds in een der buizen «ene beginnende haemolyse waar te nemen. Waar eene vervalsching beneden 5 pet. wel niet zonder meer aantoonbaar is, daar is het voldoende bovenvermelde proef nogmaals als volgt te herhalen. Indien .werd waarge nomen, dat bij eene toevoeging van 4 cc. wa ter haemolyse intrad, dan werden nu 214, 3, hks, 4 414 cc. water toegevoegd. Langs den- Zclfden weg werd dan gevonden, dat b.v. 314 cc. ook reeds haemolyse veroorzaakte, maar 3 cc. niet (5 pet. verschil in de hoeveel heid toegevoegd water). Thans is de voorbe reiding ver genoeg gevorderd, om tot de eigenlijke bepaling over te gaan. Van de'te onderzoeken melk wordt in dro ge buizen 10 cc. gepipetteerd. Hieraan voegt men, om bij dit voorbeeld te blijven, 3 cc. wa- ter en na mengen 5 druppels bloed toe.-Men centrifugeert en vindt dan, dat de inhoud v®n een aantal buizen, ten gevolge van hae molyse, min of meer rood gekleurd is, naar evenredigheid van den graad van verval- 'ching. De waarneming is als volgt te verscherpen: Men vult een drietal buizen met onverdacht 'c melk en telkens drie met 10 cc. van de ^erdachte melk. Men voegt dan 214, 3 en 3jj cc. water toe. Door dan alle buizen met 2/4, eveneens die met' 3 en met 314 cc. toe gevoegd water te vergelijken, verkrijgt men ?°h hij geringe vervalsching een duidelijk ef- 'ect. Nog kan worden medegedeeld, dat bij °Pvallend licht moet worden beoordeeld. Van belang is het, om den tijd van centri- tugeeren niet te kort te nemen (1200 toeren 20 minuten, 3000 toeren 7 tot 10 mi jten) aangezien men anders foutieve uit komsten krijgt, doordat de bloedlichaampjes ln melk met een hoog s.g. nog niet heele- maal zijn afgecentrifugeerd. Ik vestig er de aandacht op, dat door mij n°g niet is nagegaan of ten gevolge van bij zonder afwijkende eigenschappen van melk Outen kunnen ontstaan. Het schijnt, dat b.v. «mtemelk wel haemolysinen kan bevatten; tle hierdoor veroorzaakte fout kan echter gorden gecompenseerd, door ook de onver- Onde melk met bloed te vermengen en te centrifugeeren. Treedt dan geen roodk'leuring P« dan zal de watertoevoeging reeds bijna 's bewezen kunnen worden beschouwd. De invloed van den zuurgraad van de melk Worden nagegaan. Voorloopige proeven ebben mij reeds doen inzien, dat het wei- tent mogelijk is, door eene speciale voorbe- mding van het bloed tot eene nog eenvou- 'Ser werkwijze te geraken. Deze proeven zijn echter nog niet voldoende gevorderd om daar thans reeds mededeeling van te kunnen doen. Hiermede meen ik de mogelijkheid van het aantoonen van aan melk toegevoegd wa ter met behulp van de erythrocyt-methode, alsmede de bruikbaarheid dezer methode te hebben aangetoond. Bij vervolging van melk- leveranciers, wegens het leveren van met water vervalschte melk, zal eene positieve haemolyse, naast afwijkende samenstelling en afwijkend vriespunt in de toekomst als een'e waardevolle aanvulling van het onder zoek en als eene belangrijke bevestiging der vervalsching in de scheikundige verklaringen van het proces-verbaal kunnen worden opge- De Afdeeling voor Electrotechniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft in de tooneelzaal van het Kurhaus te Sche- veningen een ledenbijeenkomst gehouden, waarin Ir. E. Wollmer een uiteenzetting gaf van luidsprekende telefoon-installaties voor het toespreken van een groot audio ium. Spreker begpn met er op te wijzen, dat de luidsprekende telefoons, kortweg aan te duiden als „luidsprekers" niet alleen gebruikt kunnen worden voor het hoorbaar maken van een rede aan een groot audito rium, dat zich op betrekkelijk geringen af stand van den spreker bevindt, maar, dat het zelfs mogelijk is, het door den redenaar gesprokene verstaanbaar te maken voor een auditorium, indien dit zich niet in dezelfde plaats, (gemeente) bevindt, als waar de spreker zijn rede houdt. Zelfs behoeven auditorium en spreker zich niet in hetzelfde land te bevinden. Reeds thans is detéchmëk zoover gevor derd, dat debat mogelijk is iuscien leden van vergaderingen, die gelijktijdig in ver. schillende plaatsen worleh gehouden en deze door luidsprekende vdlïfocm-'iösialla- tics verbonden zijn. Sf.T-.'kfiT vestigde de bijzen .oir: aandacht van zijr hoorders op de zeer ':oogc ris'-hen, waaraan dt voor luidsprék-its gebezigd.- mi crofoon, d i. de ontvanger van het gespre ken woord,, moet voldoen Dit instrument meet zoowel de hooge als dc lage tonen en alle modulaties van dc meiscludijke sLm mrt even groo'te ihtensitei in de.rische energie omzetten. Microfoons van ge ingc gevoeligheid, kannen door middel van de bekende audtónlampen op eenvoudige wijze worden versterkt. Wat de constructie der luidsprekers, sy steem Western Electric betreft, welke spr. in 't bijzonder behandelde, merkte hij op, dat deze zich evenals de microfoons, van an dere onderscheiden doordat zij een trilplaat hebben, die aan de voor- en aan de achter- Zijde van een overbrengingsorgaan is voor zien. De hoorn dezer toestellen produceert geen eigen toon, die in synchronisme kan worden gebracht met een der tonen van, de menschelijkc stem. 9 In verband met het. feit, dat door enkele geneeskundigen in Nederland Jfe behande ling van lijders aan tuberculose volgens de methode van Panndorf wordt aanbevolen en reeds toegepast, heeft een Commissie dooi den Gezondheidsraad, in overleg met den Hoofdinspecteur titulair van de Volksge zondheid Dr. R. N, M. Eijkel samengesteld, de vraag overwogen of aan deze methode waarde toegekend moet worden en of zij zonder bezwaar kan worden aangewend. Deze commissie bestond uit den voorzitter dr. N. M. Josephus Jitta, den hoofdinspec teur dr. Eykel, en de leden prof. dr. H. Al- dershoff, H. Brouwer, prof. G. Scheltema, dr. N. P. van Spanje en dr. J. Ed. Stumpff, terwijl ook de inspecteur dr. J. H. Tunther, dr. C. J. C. van Hoogenhuyze, dr. W. H. Mansholt, dr. P. A. J. I. J. Nuysink en dr. B. H. Vos aan de beraadslagingen hebben deel genomen. Zij kwam eenparig tot dê conclussie, dat het noodig was, alvorens een behoorlijk oor deel uit te spreken, een onderzoek in te stel len, zoowel te Weimar waar Panndorf zijn behandelingswijze toepast als in enkele Duitsche ziekenhuizen, die op dit bepaalde gebied reeds ervaring bezitten. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft op het verzoek gunstig beschikt om een deputatie van drie leden met dit onderzoek te belasten. De Gezondheidsraad acht het voor de Ne- derlandsche geneeskundigen gewenscht de uitkomsten van dit onderzoek af te wachten alvorens verder te gaan met de behandeling van patiënten volgens genoemde methode. Wij ontvingen vanwege de Zweedsche Vcrkeersvereeniging te Stockholm, een rijk geïllustreerde brochure, die onder den ti tel „Reizen in Zweden" tal van wetenswaar digheden bevat over het land der Midder nachtzon. Daar in den laatsten tijd meermalen ge bleken is, dal het station cn emplacement te Schagen, niet meer aan de toenemende ei- schen van het verkeer voldoen, is thans be sloten, het stationsemplacement belangrijk uit te breiden. De kosten zijn op ruim 2 Ion geraamd. DE VERONTWAARDIGDE AUGURKJESMAN. Het drama speelde zich af in de Gerard Doustraat in de hoofdstad van 't Sticht, vertelt het U. D. Met de welluidende klan ken. die des groentenboers eigen zijn, had hij zich aangekondigd, prijzend de kwaliteit en hoedanigheid zijner waar. De bewoners haastten zich naar voren, boodschappen mand of vergiet in de hand, om met nooit verfiauwenden ijver de gnondstoffen voor het middagmaal bijeen te zamelen. De koopman had ook augurkjes bij zich Blijkbaar in speciale opdracht van een Ge rard Doustrater ten minste zonder een oogenblik te twijfelen of zich te bedenken stapte hij een voortuintje in, in gezelschap van een mand gevuld met de bewuste augurk jes. Het waren beste augurkjes klein en sap pig schenen ze den toekomstigen kooper, die inmiddels op den stoep was verschenen, toe te lachen. Augurkjes om in te bijten Er zijn helaas van die menschen, die geen poëzie kunnen verdragen, zelfs niet van sap pige augurkjes. Menschen, die slechts den practischen kant van het leven bekijken. Zoo iemand was ook de augurkjesklant van den groentenkoopman. Zakelijk rommelde hij in den inhoud van den mand en haalde wat onder was boven zoodat, wat boven was, naar beneden zakte. En ziet., plotseling veranderde het aspect Gelijk men onder in den zak de rekening vindt, zoo bevonden zich hier onder ih den mand slechte augurken, groot en grof, die niets weg hadden van hun sappige kleine soortgenooten in de bovenverdieping. Er vielen harde woorden. De taal der woede werd wellicht gebezigd.Hoe het zij, de augurk jesman werd kwaad. Of het zijn recht was, kwaad te worden, willen wij hier niet uit pluizen. Het feit is daar dat hij kwaad werd e n de arme augurkjes werden met mand en al de gang ingegooid. De politie moést tusschenbeide komen .en de verhitte gemoederen kalmeeren. Hetgeen haar schitterend gelukte. Maar de koop ging niet door. Ens de groen teboer heeft in de Gerard Doutraat een klant minder. EEN BEETJE OVER TIJD. De politie te Maastricht heeft vroeg in de morgen tegen drie bezoekers van een café procesverbaal opgemaakt, omdat zij zich na het sluitingsuur in een café hadden bevonden. De heeren kwamen pas om Zes uur te voorschijn. De politie was er als de kippen bij om de late cafébezoekers nog te snappen. Ze hebben zeker het café niet durven ver laten, nadat ze na middernacht nog in de lo- caliteit aanwezig waren geeweest. En toen hebben ze van hun verblijf aldaar maar een nachtverblijf gemaakt. EEN DIEVEJACHT. Te Enschedé zagen twee rechercheurs den wegens verschillende inbraken ge- zochten v. V., die toen hij zich ontdekt zag, in zijn woning vluchtte, welke met deomgeving werd afgezet. Van V. trachtte achter uit zijn woning op de daar gelegen landerijen te ont- gcschrei wakker geworden, den 33-jarigen boekhouder A. R. van het naburige Omme- landerwijk, met een dubbel gebroken been, in eèn drooge sloot, naast zijn motor-rij wiel, waarmede hij naar Winschoten was geweest. Hij had daar reeds een paar uren gelegen, doch zijn hulpgeroep was niet eer der gehoord. Dr. B. Brongers verbond den patiënt, voor wien direct transport naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen noodzakelijk bleek. A. R. deelde aan de politie mede, dat een hem onbekend mo tor-rijder hem in de sloot had gworpen. De politie tracht deze zonderlinge zaak tot klaarheid te brengen. Men meldt uit Gouda: Toen de heer S. uit 's-Gravenhage, die tijdelijk hier- ter stede vertoefde, met een troepje feestvierenden Zaterdagnacht na af loop van dé kermis zich naar familie begaf, werd hij door een hem onbekende van ach teren aangevallen en met een mes in den rug gestoken. Na eerst voorloopig verbon den te zijn door dr. Hoffman is het slacht offer van den laffen aanslag vervoerd naar het van Iterson-ziekenhuis. POGING TOT DOODSLAG. In een vlaag van waanzin heeft de 77- jarige I. T„ te Oostburg (Zeeland) zijn zoo goed als blinde vrouw met een hamer op het hoofd geslagen. Doordat dc hamer van de steel vloog, werd de vrouw gelukkig slechts licht gewond. De dader is in ver zekerde bewaring gesteld. snappen, waarna een wilde jacht ontstond Op de spoorlijn EnschedéBoekelo sprong hij op een in beweging zijnde locomotief, DEN STRIJD OPGEGEVEN. Naar een telegram uit Neuw-York meldt, zullen de Britschc wcreldvliegers hun tocht niet voortzetten, zoodat deze poging om rond de wereld te vliegen mislukt is. DE VLUCHT VAN LOCATELLI. De wereldvlieger Locatelli is Maandagmid dag te 4.05 uur van het vliegveld Waalhaven naar Huil vertrokken, waar hij hoopte tegen 7 uur te arriveeren. Mocht echter het weer niet gunstig hlijken, dan zal hij langs de kust afzwaaien en te Londen landen. Uit Keulen wordt aan de „Tel." gemeld: De commissie voor de douane uit de inter- geallieerde Rijnlandcommissie heeft aan de Rijnschippers medegedeeld, dat het goede renverkeer binnen het bezette gebied van iedere douane-formaliteit bevrijd zal wor den. Goederen, die bestemd zijn voor de Keulsche zone en eveneens goederen, die uitgevoerd worden uit de Keulsche zone naar Nederland, behoeven niet meer te Dus- seldorp gevisiteerd te worden, maar kunnen onmiddellijk doorgaan naar Emmerik en daar gedeclareerd worden. t. waarna de machinist haar tot stilstand bracht en de politie gelegenheid kreeg v. V. te arres teeren. Hij werd ter beschikking van de justitie te Almelo gestelt. Gemeld wordt, dat in den Hortus Botani cus t'f Utrecht, men dit voorjaar een sawah heeft gemaakt, en daarin verschillende soor ten van rijst geplant. Daarmede kennis te maken, kan niet anders dan nuttig zijn. Een der soorten staat in bloei en die onder scheidt zich van andere groepen dat wij hier zes meeldraden met x-vormige helmknoppen zien. Deze rijst wordt volkomen rijp. Dertig van dc voornaamste hoogleeraren der geneeskundige faculteit te Wcenen heb ben tot de artsen het verzoek gericht, in hun wachtkamer een geschrift ter visie te leggen, dat waarschuwt tegen het rooken. Daaraan is het niet overbodig verzoek toegevoegd, zelf 't voorbeeld te geven. Want wat zou het lezen in de wachtkamer geven, als de bezoeker daar straks in de spreekkamer met zijn dokter „in de wolken" zou zijn? Van groot belang is zeker, vooral in OostenrAk, het geld, dat aan het rooken wordt besteed, een bedrag, waarmede in één jaar 40 van de staatsschuld zou kunnen gedelgd en 40 der belastingen konden worden be taald. („N. T. v. G.") De vorige maand in het ss, „Veerhaven" bij Obernoya in de Witte Zee gestrand. Aan vankelijk dacht men, dat het vaartuig ver loren was. De geheele bemanning had het schip verlaten en hield verblijf in tenten op het strand. Een motorboot heeft elf leden der bemanning naar Vardö gebracht. Tijdens dezen tocht is de gezagvoerder overboord geslagen en verdronken. De overige 18 le den der bemanning zijn weer aan boord van de „Veerhaven" teruggegaan en hebben verschillende pogingen gedaan, om het schip te redden. Met behulp van sleepbooten is herhaaldelijk getracht het schip vlot te krij gen. Blijkens bij de reeders, Gebr, van Unen te Rotterdam ingekomen bericht, is nien Zondag nog geruimen tijd bezig geweest aan het schip te trekken. Deze pogingen hebben echter tot dusverre geen resultaat gehad. Sedert de vorige opgave is het aantal dyseiïlferie-gevallen aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, met één nieuw geval vermeerderd. De epidemie heeft overigens een zoo gunstig mogelijk vcrloup. Door den recherche-inspecteur J. Stevens is te Tilburg aangehouden zekere G. als verdacht van diefstal van een motorrijwiel. Met de aanhouding van dit heerschap schijnt wederom 'n goede vangst gedaan te zijn, daar hij nog van meerdere misdrijven verdacht wordt, waarin het onderzoek nog gaande is. Zondagmorgen in de vroegte vonden de wijkzuster en dc huisjuffrouw van het Groe ne Kruis-gebouw te Veen dam, door hulp- De veroordeeling van Bals tot 15 jaren. Conclusie tot verwerping van het cassatieberoep. Voor den Hoogen Raad te 's Hage is Maandag behandeld het cassatieberoep van P. Bals, die door het Hof te 's Hertogen bosch wegens zijn aandeel in de Ettensche moordzaak was veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf. Mr. van de Hurk uit Breda droeg heden het volgende cassatiemiddel voor „Schending van de artt. 211, 221, 239, 246, 247, 391, 392, 406, 407 W. v. Strafvordering in verband met artt. 310 312 W. v. Straf recht, daar het Hof, bevestigende het vonnis der rechtbank te Breda, bewezen verklaart, dat requirant met zijn medebeklaagden heeft weggenomen een tabaksdoos, zijnde deze diefstal vergezeld door geweld tegen A. Naalden en C. Sprenkels, gepleegd om dien diefstal gemakkelijk te maken bestaande dit geweld, dat door beklaagde Bals en Peer is uitgeoefend en werd verricht ter uitvoering van dezen voorgeschreven door hen te zamen en in vereeniging met hun medebeklaagden J. Verstijlen, A. de Bleijzer ondernomen en volvoerden diefstal, hierin dat requirant Bals met geiVeld meerdere steken en sneden met een mes heeft toegebrachtmede op grond van de verklaring van requirant, „dat hij deze handelingen pleegde om dezen (te weten Naalden) te beletten zich te verzetten tegen het uit de woning wegnemen door zijn mede beklaagden als boven nader omschreven", (in het vonnis) zijnde toch deze verklaring in wezen niet anders dan een ontkentenis van het tenlastegelegde, omdat gebleken zou zijn dat requirant het bedoelde geweld pleegde om gemakkelijk te maken den diefstal van geld en niet den bewezen verklaarden diefstal van horloge en tabaksdoos welke door requirant werd ontkend." De advocaat-generaal, mr. Tak conclu deerde daarna tot verwerping van het inge stelde cassatieberoep waarna de uitspraak werd bepaald op 25 Augustus a.s. (Corr. Bur.) Eenige aangeslagenen te Almelo in de bouwtcrreinbelasting zijn in beroep gegaan voor de directe belastingen te Zwolle, om dat hun perceelen lagen aan een sintelweg en niet, zooals in de gemeentewet en in het daarbij aansluitende artikel der gemeente lijke verordening wordt gesproken, aan „sératen", „grachten" en „pleinen". De raad van beroep stelde de klagers in 't gelijk. Hierop ging de burgemeester van Almelo in cassatie bij den Hoogen Raad, op grond, dat de uitdrukking „straten", „grachten" en „pleinen" ruim moet worden opgev4at, zoo dat ook grintwegen, basaltwegen, enz., hier onder begrepen worden. Naar de „Voorw." meldt, heeft dc Hooge Raad thans uitspraak gedaan en het beroep van den burgemeester ongegrond verklaard. De minister van Oorlog heeft, naar dc „Standaard" meldt, aan 't hoofdbestuur van de Ver. van Officieren van de Ned. Land macht medegedeeld, dat de op non-activiteit gestelde officieren in beginsel tot den actie ven dienst teruggeroepen worden in de volgorde, zooals hieronder is aangegeven: 1. Zij, die gedwongen op non-activiteit gesteld zijn krachens art.70 punt 3 en punt 4 der Bevordcringswet voor de Landmacht 1902, t.w.: a. zij, die op non-activiteit gesteld zijn tengevolge van het opheffen van hun be trekking; b. zij, die na terugkomst van hun deta chement bij het leger in Ned, Indië op non- activiteit gesteld zijn; c. zij, die op non-activiteit gesteld zijn ten gevolge van verandering in de organi satie (na de rangschikking) een en ander met inachtneming van eco nomische factoren; 2. Dc wederom geschikt bevonden offi cieren op nón-activiteit in gevolge art. 70 punt 5; 3. Zij, die op non-activiteit gesteld zijn krachtens art. 70 punt 6: a. met bezwaar der schatkist; b. zonder bezwaar der schat kist^ zulks met inachtneming van het be paalde in het slot van art. 74 der Bevor- deringsv/et voor de Landmacht 1902; 4. Zij, die vrijwillig op non-activiteit ge steld zijn krachtens art. 10 punt 3 der Be- vorderingswet. In het dezer dagen gepubliceerd jaarver slag van de Holl. Cacao- en Chocoladefa briek v.h. Bensdorp en Co., werd medege deeld, dat het bedrijf te Amsterdam opgehe ven cn met dat te Bussum samengevoegd zou worden. Naar thans vernomen wordt, zal de opheffing van het Amsterdamsche be drijf wel geleidelijk geschieden, doch binnen tenige maanden haar beslag gekregen heb ben. Het overgroote deel van het personeel gaat naar de fabrieken te Bussum over. Uit het „Overijsseisch Dagblad Zestig duizend Roomsche menschen, Zondag in het Stadion, Waren allen opgetogen, Wat zoo'n loudspeaker toch kon. Maar de loudspeaker uit Haarlem, Schreeuwt nog honderd maal zoo hard, Zestig duizend? heel Roomsch Neerland, Slaat de schrik nu om het hart. Iedereen die kan het hooren, Hoe die loudspeaker het brult; „Met de Roomsche Journalisten, moet de bajes nu gevuld. En al zijn ook al de cellen, Als het Stadion bezet, Ook voor Kardinaal van Rossum, Geeft de bajes geen belet." „Alle Stadionbezoekers Roomsche telegraaf? incluis Alle Roomschen, rustverstoorders, Hooren in de bajes thuis. En is dan dat Roomsch gebroedje Achter tralies, van de baan, Dan ten minste kan de rest wee- Met haar dutje verder gaan. Waarde loudspeaker uit Haarlem. Al oe anti-Paapsch gezwam, Al oe anti-Paapsche brullen, 't Is „van olde tieden, man". Geleuf gerust, oew loude speaken Spiekert oe gien onsje lood, Als ie van den Paus gaot eten, Gaot ie zeker er an dood. Deventer. A. H. O. Charivarius schrijft in de „Tel." „De nieuwe tanks glimmen schitterend daar niet van. En over de banken niets dan lof. Ze zijn hoog, smal en glad, zoodat de reiziger er bij elk schokje afglijdt, wat hem tot herhaalde opschortende rukken noopt, wil hij niet op den vloer gesmakt worden. Deze weliswaar eênigszins vermoeiende li chaamsbeweging is, zoo verzekert mijn medi cus mij, uitermate heilzaam, vooral voor wie, zooals ik, een zittend leven leiden. Zij zet, zooals het in den volksmond luidt, vet af Na eenige reizen heeft men ponden verloren, het middel slinkt, het lichaam wordt lenig, en een algemeen behaaglijk gevoel van ver jonging is het deel van hen die geregeld in deze nieuwe wagens reizen. Het is waar, wie in slaap valt, is reddeloos verloren, en een kwak op den vloer zal hem weldra uit zijn wellicht liefelijkste droomen doen ont waken. Maar in de tram behoort men niet te slapen, maar wakker te zitten, zooals in de oude, of gymnastiek te doen zooals in de nieuwe wagens Alle waardeering dus voor de toboggan-banken. Maar de rookhokken Ach, wij arme rookers Hoe placht ik in de oude wagens te genieten van mijn pijpje, gezeten in den gezelligen kleinen coupé, met groote harte lijkheid gereserveerd voor ons En nu. In het midden van den wagen is een hoogdicht hok, donker en droef. Het zoude onbillijk zijn, het een beestenhok te noemen, want er zijn zitgelegenheden, schooljongensstraf- plankjes, die opgeklept kunnen worden. En met dankbaarheid moet erkend worden, dat zij, schoon britsig ongeriefelijk, niet zooals de banken bovengenoemd geconstrueerd zijn volgehs het slidingsysteem. Maar wat een troostelooze plek om den schoonen tocht van Amsterdam naar Zandvoort in af te leg gen Ik weet zeker, dat, hadde ik ooit ge vangenschap ondergaan, deze ruimte mij le vendig zoude herinneren aan mijn cel. Moe ten wij, zoo heb ik mij angstig afgevraagd, in deze barsche houding tegenover ons roo kers den voorlooper zien van een toekom stige Plaatselijke Keuze op rookgebied Wil men ons voorbereiden Ik weet het niet. Maar o, strenge, hardvochtige Directie, heb erbarmen Geef ons op drie heele wa gens een halve, waar ons de pijp niet uit den mond gerukt wordt, en ik zal u de af grijselijke germanismen vergeven, die gij achter op uw biljetten hebt laten drukken." We herinneren er aan, dat we indertijd ook over deze „rookhokken" geschreveh hebben. Door de directie, der trammaat- schappij is toen in zooverre aan de klacht tegemoet gekomen, dat in dc zgn. forensen treinen een geheele wagen voor de rookers gereserveerd is. Dat is des morgens van 710 en des namiddags van 47 uur. Op de overige uren van den dag moeten de roo kers zich nog met het rookhok behelpen. Verwacht mag worden, dat in de toekomst den geheelen dag een afzonderlijke wagen voor dc rookers gereserveerd wordt.... maar wanneer Wedvlucht. Bij de gehouden wed vlucht door de postduivenvereniging „de Luchtpost", was de uitslag: vanaf Aalsmeer, deelname 122 stuks jonge duiven, 18 J. Wilderom; 2311 Chr. Westmaas; 4 Gebr. Meegdes; 5691017 K. Visser; 79 19 C. Vaandering; 12 P. de Kwast; 1314 16 J. Tjalma; 1520 G. Visbeen; 18 C. Hart man. Proces-verbaal. Tegen den landbouwer B. J. R. alhier, is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens het niet nako men van de verplichting tot aangifte dat zijn vee lijdende was aan mond- en klauwzeer. Voetbalwedstrijd. Ondanks het minder gunstige weer was de belangstelling voor den j.l. Zaterdagavond gehouden wedstrijd tusschen Halfweg I en Kennemer-elftal tc Haarlem vrij groot. Het Kennemer-elftal mocht de overwin ning behalen met 32. Lijk gevischt. Zondag werd aan de politie kennis gegeven, dat bij den Noorder strekdam een lijk dreef. Het lijk werd ge vischt en door de gewaarschuwde familie herkend als de 45-jarige S. uit Amsterdam, die hier op 13 Juli j.l. bij het baden was ver dronken. Het lijk werd naar de Alg. Begraaf plaats overgebracht. Werkloozen. Bij de Intercommunale Arbeidsbemiddeling waren ingeschreven 64 werkloozen, waarvan 7 vaklieden en 57 losse arbeiders. Vischopbrengst. De in de maand Juli in de Rijksvischhallen alhier verkochte visch, heeft 756,283 opgebracht, tegen 491.40 in Juli 1923. Burg. Stand. Geboren; z. van E. G. LeuvenPrins. Ondertrouwd; P. H. Kuyper en E. A. van Vclsen. J. C. Hakvoort en J. Kwak. J. E. Neeskens en G, Bloem. Getrouwd; F. Pronker en M. H. J. Mo lenaar. Collecte. De collecte en prentbrief kaartenverkoop op den herdenkingsdag van de Mobilisatie heeft alhier ruim 30 op gebracht. De regenvel, Wegens den velen regen moest de watermachine alhier malen Was het nu per sé noodig, daarmede op Zondag tc beginnen? Kwajongensstreek. Kwajongens hebben getracht in te breken in het zwembad. Zij zijn gesnapt, doch hadden reeds het een cn ander stukgeslagen. Trap van een paard. Zaterdagavond wa ren een veertigtal ruiters welke 14 Augus tus a.s. den Pastoor van de Lijnden zullen inhalen, zich aan het oefenen. Een zekere v. d. V. had het ongeluk een klap van een paard te krijgen, zoodat hij het been ern stig bezeerde. Na eerst bii den Pastoor te zijn binnengedragen werd hij later met een wagentje naar huis vervoerd. Tegen den afsluitboom. Zondagmiddag even voor twee uur reed een motorrijtuig, bestuurd door zekeren P. K„ uit Vclsen, met kracht tegen den afsluitboom van den overweg der Ned. Spoorwegen aan den Rijnsburgerweg te Leiden. De schok was nog al hevig, doch ongelukken hadden niet plaats. Alleen verspeelde de bestuurder de voetrust van het voertuig. Borg. Stand van 14 Aug. Geboren! Gerdina Johanna, d. van C. v. d. Woude cn G. J. den Haan. Wilhelmina, d. van S. Trip en A Kemp. Ingetje, d. van L. Bras en G. Hoogendoorn. Willcmina Hendrica, d. van J. L. Loogman en G. H. Willemse. Carolus Ludovicus, z. van D. v. d. Hoofd en T, Calvelage. Adriana Cornelia, d. van G. Uitermark en H; Braak. Nceltje Dina, d. van L. C. Goulooze ci A. Grootenboer. Willem, z. van L. v. d. Stelt en J. M. de Koning. Hendrik Maria, d. van A. T. de Boer en M. H. Koenders. Overleden: Pieternella Theresia Bakker, 13 m., d. van A. J. Bakker en M. C. Stad houders. Tassalina Burghout, 62 j. ongeh. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan, dat is gevonden: een fietspomp, een houten katrol, een kinderportemonnaie met inhoud, een duimstok, een jas, een gouden broche en een damesportemonnaie; komen aenvliegen een postduif. Verloren: een tasch met motorgereedschap pen, een slinger van een auto. een gouden broche, een graszeis met boom en een breede zilveren armband. Tooneeluitvoering. Naar wij vernemen, zijn de werkende leden van de Tooneelver- eeniging van Spoorwegpersoneel „Gezellig Samenzijn", te Hoofddorp, alweer een nieuw tooneelstuk aan het instudceren voor het a.s. seizoen. In de eerste uitvoering, welke vermoedelijk in de maand September a.s. zal worden gehouden, zal worden opgevoerd het dramatische stuk „Het Goudvischje' Verzekering tegen werkloosheid. Men schrijft ons: Het gemeentebestuur van Rhe- den heeft een oproep gericht tot alle arbei ders in die uitgestrekte gemeente, om h v aan tc sporen tot spaarzaamheid, met het oog op den komenden winter. Zij deelen mede, dat de gemeentelijke werkloosheidszorg in den laatsten tijd zoo veel offers heeft gevraagd, dat straks slechts zeer weinig zal kunnen worden ge daan. En daarom wordt reeds thans gewaar schuwd, dal alle aanvragen om steun on verbiddelijk zullen worden afgewezen vao alle arbeiders, van wie redelijkerwijs ka» worden aangenomen, dat hun verdiensten ia dezen zomertijd zóó zijn geweest, dat daar-» van een deel voor het levensonderhoud ia den winter bespaard had kunnen worden. Deze voorzorgsmaatregel ligt geheel in da lijn van wat B. en W. van deze gemeente hebben gedaan. Ook zij hebben in de verleden week ver-, melde circulaire op zulk een spaarzaamheid' aangedrongen en tevens de arbeiders aan geraden zich tijdig aan te sluiten bij eea. werkliedcnorganisatie met werkloozenkas. Naar wij Vernemen heeft deze waarschu wing bij velen al een goed oor gevonden. Fr zijn t»! van vereen'gingen waaruit men een keuze kan doenbovendien is er nu ook een nieuwe vereeniging opge richt, welke in hoofdzaak bedoelt enkel een verzekeringsfonds te zijn zonder meer in h\f bijzonder de vakbelangen te behartigen. Het voorloopig bestuur van deze nieuw® vereeniging „Tua Res' bestaat uit de hee ren G. C. van Arendonk, A. Buurman, G. Gerritse, C. Jansen, F. Lucke Azn„ A. IJ» Ouwerkcrk en P. Ouwerkerk. Keuringsdienst van levensmiddelen. Uit een overzicht van den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, waar* onder ook Haarlemmermeer ressorteert, blijkt o.m. het volgende In het afgeloopen jaar 1923 werden in de* ze gemeente 1183 melkmonsters genomen en 187 andere monsters181 partijen wer den afgekeurd en 567 winkels en 62 bak kerijen geïnspecteerd. Het aantal soorten gewogen brood bedroeg 246. Niet minder dan 129 waarschuwingen werden gedaan, terwijl vele processen-verbaal werden op gemaakt, welke geleid hebben tot belang* rijke straffen. Onze gemeente loopt gevaar een slechte reputatie te krijgen wegens de aflevering van met water vermengde melk. Een over treder werd gestraft met een hechtenis vaft 8 dagen, terwijl 11 andere overtreders wer* den beboet tot een bedrag varieerend» tusschen 50.en 350. Brandblusck-apparaet „Corase". Zooal» men zich zal herinneren, maakten wij inder tijd reeds melding van een revolverbrand- bluschapparaat „Corase", gefabriceerd door Julius Putter en Co., te Berlijn, waarmede welgeslaagde proeven waren genomen in de werkplaatsen van de firma Troupin. Om het apparaat nog meer in te voeren, zal er a.s. Donderdag te zeven uur een de monstratie worden gegeven in een der ge bouwen van hotel „De Beurs" te Hoofddorp. Gezien het groote succes, twijfelen wi) niet, of ook deze proeven zullen slagen. Paard gevallen. Zaterdagavond kwara een paard, dat voor een vrachtwagen ge spannen, door de Hoofdstraat liep, te val len. Toen men het dier probeerde op ta werken, sprong het plotgeling omhoog verbrijzelde met den kop een ruit van een woonhuis. Vee doodgeslagen. Tijdens het onweer van Zaterdagmiddag werden drie schapen in een weide aan Gouwsluis doodgeslagen door den bliksem. De dieren behoorden toe aan den landbouwer v. W. Te water. Zaterdagmorgen had de 14- jarige J. W. het ongeluk met zijn brocrt|« in het water te rijden. Door een hengelaar werden de beide drenkelingen weer op het droge getrokken. Te water. Ze reden samen aan de Lin- dehovenstraat alhier. Hij links, zij rechts. Plotseling raakten elkaar de sturen en het paardje reed pardoes de daar loopende sloot in. De beide drenkelingen wisten weer cp het droge te komen, waar zij door eenige vriendelijke omwonenden werden voorzien van droge kleeren. Hooibroei. Zaterdag j.l. moest hij den heer P. V, het hooi uit den volgeladen berg gespit worden. Door krachtdadig optreden vist men brand te voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7