Wieringen geen eiland meer. De mobilisatie-herdenking. Burgeroorlog in Brazilië. w 4 I «B I UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. "SPI liliit KUNST EN KENNIS. Waarom geen ontwapening. Vervalsching van bankbiljetten. BÊÉÉiiiiS - WÊ Een autoband binnen het wiel. In „Het olk besluit de heer Kleereko- per een beschouwing met de woorden: „Ontwapening is het levensbeginsel aller menschelijkheid!" „Oppervlakkig zou men hem gelijk willen tgeven", repliceert de „Volkskrant." „Maar als men even nadenkt, vraagt men zich af, of ontwapening de menschelijkheid niet méér in het gedrang zou brengen. Zoo lang althans de communisten niet van hun militairistische opvattingen afzien. Hadden we alleen met de Nederlandsche communisten te rekenen, dan zouden we ge neigd zijn te zeggen: we wagen het er op. Maar het wereld-communisme met Rus land als groote broer, wil van geen ontwa pening, geen pacifisme weten. Van Ravesteyn heeft pas gezegd: de so cialist, die van den oorlog afziet, is geen socialist meer. De communisten willen het militairïsme eerst opgeven, als de heele wereld één groote sovjet-republiek is geworden, als overal de bourgeoisie en onder de bour geoisie worden ook de sociaal-democraten verstaan is onderworpen of opgeruimd. Zou men nu inderdaad de menschelijkheid dienen met tot ontwapening te- besluiten en aan de communisten gewonnen spel te geven? Ontwapening is een mooi woord en een mooie zaak, maar ze kan, uit het oogpunt der landen-gemeenschap beschouwd, alleen internationaal tot stand komen. En beschouwt men ze uit het oogpunt der partijen, dan kunnen, zoo lang het commu nisme den oorlog als een veroveringswapen hanteert, de andere niet tot ontwapening overgaan. Dit zou met zelfmoord gelijk staan eni ware de dood van de menschelijkheid. Daarom moet men, ter wille juist' van de menschelijkheid, het wachtwoord van den heer Kleerekoper voorloopig afwijzen." Zoolang bankbiljetten bestaan zijn er meer of minder geslaagde pogingen gedaan om ze te vervalschen en daardoor zijn weer te genmaatregelen uitgelokt om het namaken, zoo moeilijk mogelijk te maken. In Enge land, vertelt het Hbld., gebruikt men van oudsher een speciale soort papier, die ner gens anders ter wereld gemaakt wordt, daar het procédé der bereiding ervan volledig geheim gehouden is. Toch is het meermalen gelukt die biljetten na te maken, vooral :y>" |H vS^ysv.- WIERINGEN IS GEEN EILAND MEER! De naam, die ook in de laatste jaren, door het verblijf van den ex-kroonprins, wereldvermaardheid verwierf zal weldra nog slechts een herinnering zijn. Het laatste gat van 8 M. n.l., dat de beide dijken (we toon den vroeger foto's van den aanleg)» van elkaar scheidde, en dat men op onze eerste foto ziet, is dezer dagen dichtgegooid. Op de foto rechts ziet men de aannemers van het werk als eersten de nieuwe verbinding te voet passeeren. DE BURGEROORLOG IN BRAZILIË. Hierboven: de Stadsschouw burg te Sao Paolo, nu militair hoofdkwartier. Hieronder: 't groot ste hotel van die stad, nu geheel als hospitaal ingericht. lütf efór.Sf TWEE OPTOCHTEN IN WEENEN. Hierboven: Betooging tegen den oorlog door Oostenrijksche invaliden, 27 Juli. Hieronder: Oostenrijk- sche studenten vormen een reclamestoet voor de Wiener Messe. 714 September a. s. EEN HOND ALS FILM-STER. Rin-tin-tin, een Duitsche herdershond, die door Cana- deesche soldaten toen hij nog jong was, in een loopgraaf in Noord-Frankrijk werd gevonden, waar hij het lijk van zijn Duitschen meester bewaakte. De soldaten namen het dier mee naar Amerika, waar hij tot Film-ster werd opgevoed. In de film: „De hond van Kariba" vervult hij de hoofdrol. "It- y>::y.y:;>y .vyy»,;: 'x-:? H. M. DE KONINGIN, met Prinses Juliana, teruggekeerd van Haar Noorsche" reis, werd in Baarn door H. M- de Koningin Mceder aan het station afgehaald. KARDINAAL VAN ROSSUM, die na afloop van het Eucharistisch Congres o. aook 's-Hertogenbosch be zocht, gaat met Mgr. Diepen naar de Mis sie-vergadering. DE MOBILISATIE-HERDENKING. Pater Borromeus de Greeve houdt aan het mo nument een herdenkingsrede, DE MOBILISATIE-HERDENKING op 1 Augustus bij het monument op den Strandboulevard te Scheveninfien. Een foto van de groote belangstelling vóór het monument DE MOBILISATIE-HERDENKING. Ge neraal Snijder, opperbevelhebber van het leger in de oorlogsjaren, nan het strand. door bijzonder' begaafde! teekenaars, die vermoedelijke langs eerlijken weg minstens zoo goed den kost hadden kunnen verdie nen. Ook in ons land is een dergelijke ver valsching nog niet zoo lang geleden ont dekt en gestraft. In de metste gevallen worden voor bank biljetten zeer speciale papiersoorten ge bruikt, die bovendien voorzien worden van een vrij ingewikkeld watermerk. Dit werd echter dikwijls nagemaakt, zij het dan ook op niet al te beste manier, door te trach ten een dergelijk merk droog in het papier te persen, waardoor de geperste plaatsen bij het doorkijken iets meer licht doorlaten —"dan de andere; ook wel werd f met vetdruk nagemaakt, om ge lijke reden. In Duitschland is men er in dertijd toe overgegaan, om, vol gens een geheim gehouden pa tent, gekleurde vezels in het banknotenpapier aan te bren gen, hetgeen echter ook alweer vrij handig door ervaren ver- valschers geïmiteerd werd. Vol gens een der laatste berichten is een methode gevonden om buitengewoon dunne metaaldra den in het eigenlijke papier aan te brengen, hetgeen zonder spe ciale en zeer kostbare toestel len nooit nagedaan zou kunnen worden. Ook door middel van bijzon dere drukmethoden zijn de bankbiljetten beveiligd. Men heeft b.v. dikwijls gebruik ge maakt van koperdiepdruk. Langs fotogemischen weg wordt dan in een kope/en plaat een teekening geëtst, die bestaat uit diepere en minder diepe plaatsen, waardoor een verflaag op de verschillende plaatsen zeer ongelijk wordt verdeeld. Immers de diep geëtste plaatsen houden meer verf vast dan on diepe of bijna niet geëtste. De ze dure methode kan door ver- valschers meestal ook niet toe gepast worden, met gevolg, dat geprobeerd wordt met steen druk en zelfs met lichtdruk valsche biljetten te maken, die echter een overal volkomen ge lijk dikke verflaag bezitten en daardoor bij nauwkeurig bekij ken direct te herkennen zijn. Meermalen gebruikt men ook biljetten met onderdruk, die een fijne guillocheering bevat, die langs mechanischen weg nooit te imiteeren is en boven dien wordt die onderdruk door den eigenlijken druk voor eet deel bedekt. Het namaken van dergelijke biljetten is buitenge woon moeilijk, zoodat aangera den wordt om bij een onder deel van dien onderdruk bij een echt bankbiljet nauwkeurig op te letten en dat onderdeel als het ware uit het hoofd te lee- ren. Wordt een valsch biljet van gelijke waarde aangeboden, dan kan men in een oogwenk de verschillen voor dat onder deel constateeren. In Duitschland heeft men fot andere middelen de toevlucht moeten nemen toen de waarde vermindering van de mark niet meer toeliet, dat men zulke dure drukmethoden toepaste. Men gebruikte toen speciale tinten en wel vooral een soort groen, dat verkregen werd door bepaalde soorten geel met zwart (in plaats van met blauw) te vermengen. Als men de hoe veelheden dier stoffen niet pre cies kent, is het bijna ondoen lijk een gelijke kleur groen te makex», zoodat in Duitschland sterk aangeraden werd vooral op die groene kleur te letten. Doordat de vervalschers nooit beschikken over kleur- mengsels, die volkomen gelijk opgebouwd zijn als die van de echte, levert belichten met een kleur, die zoo homogeen moge lijk wordt gehouden, bij een echt bankbiljet steeds andere resultaten op dan bij een ver- valscht. Deze methode is na tuurlijk niet gemakkelijk in het klein toe te passen, maar kan een vervalsching met volkomen ekerheid doen aantoonen. Dit kan ook gebeuren door middel van stereoscopen, waarin twee echte gelijke biljetten een ge heel ander resultaat opleveren dan een echt en een onecht. Voor een leek, die echter snel een biljet moet herkennen is er vrijwel geen ander middel dan bij zeer goed licht elk bil jet te bekijken, nadat hij tevo ren de moeite heeft genomen om van de echte biljetten spe ciale kenmerken, zooals hierbo ven is aangegeven, te memoree- ren. Bij slecht licht moet men geen bankbiljet klakkeloos aan nemen, daar dan de beoordee ling van het watermerk en van andere kenteekenen zeer moeilijk is. Een Fransch uitvinder heeft als volgt geredeneerd: een luchtband is een mooi ding. zoo lang hij werkelijk vol blijft. Maar als hij door een ongeval plotseling leeg loopt, vooral als de wagen met groote snelheid rijdt, kan het gevaarlijk wor den voor den wagen en den bestuurder. Bovendien is de veerende werking altijd gering wegens het geringe oppervlak dat op den weg rust. De bewuste uitvinder ont' wierp daarom een wiel, waarbij de luchtband tusschen velg en naaf zit. De velg, die nu direct op den weg rust, wordt door een dunne rubberbekleeding te gen de onvermijdelijke slijtage beschermd. De band bestaat als gewoon uit binnen- en bui tenband; de laatste, die aan veel minder slijtage onderhevig' is, kan goedkooper vervaardigd worden dan de tegenwoordige buitenband. Door den vorm dien deze band heeft, gaat het inzetten van den binnenband heel eenvoudig. Beschadigd van buitenaf is vrijwel uitgeslo ten en alles kan dus geruimen tijd op zijn plaats blijven. Ten slotte beweert de uitvin der, dat de onderste helft van den band geheel tot het nuttig effect bijdraagt, zoodat schok ken gemakkelijker worden op genomen, zelfs hoewel massief rubber op den weg rust.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8