3 A^IMTJEJ A&21 ouxe Lezers 'yaoQ^mi~ ZYfcVtiïZ Woensdag 6 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15808 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Beroepskeuze en liefhebberij. Spoort al Uw kenmssen aan hun vraag- on aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Agenda 7 Augustus Nieuwe Haarlemsche Courant Tram vertraging. Een overdekte zweminrichting te Haarlem. Hinderwet. DE WATERVOORZIENING VAN LAREN. Ged. Staten van N.H. tegenover B. en W. van Laren. EEN NIEUW JAARBOEKJE VAN HAARLEM. Benoemd. Examens Lichaamsoefeningen M. O. Personalia; Examens. Faillissement vernietigd. Gevonden dieren en voorwerpen. Faillissementen. Een waardige herdenking. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Hooger Beroep. Programma De motorbrigade. Haarlem en Agentschappen: Per week /.0;25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cenïs pér règer Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Bij de opvoeding van kinderen en jonge menschen, dient men niet op de laatste plaats te letten op hun liefhebberijen. Voor- eerst', om ze te bestrijden, wanneer ze een .beslist verkeerden invloed uitoefenen. Men late dan het kwaad niet tot ontwikkeling ko men en geve vooral voor het verbodene, wat beters in de plaats.' Daardoor wordt voorkomen, dat kleine ondeugden t'ot hard nekkige hartstochten uitgroeien en tevens de energie van een jong leven in de goede richting gestuwd. Aan liefhebberijen zijn reeds heel wat mooie menschenlevens te gronde gegaan, maar aan den anderen kant, hoe veler leven is door zuiver gemotiveerden drang naar de een of andere liefhebberij, tot mooie ontwik keling gekomen! Vooral lette men op den aard der lief hebberijen van de jeugd, om tot dc bevindin gen te kunnen komen, in welke richting haar capaciteiten zich bewegen, welk werk de jeugd met lust en liefde verricht. Wie in dit opzicht tot zekerheid geraakt ten overstaan van zijn zoon of dochter, die heeft een be langrijke opvoedkundige ontdekking gedaan. Hem is een draad in handen gegeven, dien hij maar heeft te volgen; hij zal voor veel zor gen en teleurstellingen worden bewaard, om dat het jonge leven dat hij te leiden heeft, zich snel en vol beloften voor de toekomst kan ontplooien en ontwikkelen, overeenkom stig zijn aanleg. Waarom tobben en sukkelen zooveel ouders met de opvoeding hunner kinderen? Een der redenen is, omdat zij hen geweld aandoen, hen willen stuwen in een richting tegen hun aard en aanleg. Die verkeerde richting is dikwijls de stu die. Onverstand en ijdelheid van vele ouders zweepen vele jonge menschen het steile pad op, waar hen niets dan teleurstelling en el lende wachten. Wanneer zal men toch eens over het dwa ze idee heen komen, dat studie veel hooger gewaardeerd moet worden dan elk ander eerlijk en mooi beroep? Is er soms schande in het feit dat iemand niet sludeeren kan, of voor een belangrijk onderdeel der stu die, bijv. voor talen of vóór wiskunde, geen hersens heeft? Er is bij de jeugd een groote verscheiden heid van gaven, minder deftig gezegd: men moet voor bepaald werk een bepaalden knobbel hebben aan zijn hersenpan. Om dien denkbeeldigen knobbel te vin den dient scherp gelet op de liefhebberijen der jeugd. Liefhebberijen zijn dingen van niet te on derschatten beteekenis; juist daarom, omdat ze met liefde worden verricht en de liefde is de meeste, ook bij den arbeid. Werk, dat met liefde gedaan wordt, is in den regel uitmun tend werk. Talent zoekt liefde en liefde talent. Die twee vereenigd, brengen het ver in de we reld. Inderdaad, we moeten een einde maken aan dat verkrachten van den aanleg, dat verminken van den aard van jonge men schen. Hier is een zich uitleven, een ont plooiing van de persoonlijke noodzakelijk heid. Wie gedwongen worden tot werk, waar voor zij lust en aanleg missen, mislukken. Zij kunnen niets presteeren en derven daar door den onmisbaren spoorslag van het suc ces. Voortdurende tegenslagen, bij studeeren- de jongelui, slechte rapporten, wekken al spoedig de ontmoedigende gedachten, dat ze toch niets kunnen. Na veel inspanning die op een fiasco uitloopt, schikken ze zich in de overtuiging dat ze het nooit ver in de we reld zullen brengen, dat ze tweede of derde rangs krachten zijn en zullen blijven. Maar dan ook gaat alle energie, alle werk lust spoedig verloren. De ouders vinden dan ten slotte ook, dat het niet gaat en dan wordt er meestal te laat naar iets anders omgezien en een nood sprong gedaan. Intusschen zijn dc beste jaren verbeuzeld, is de verloren tijd mPeiijk in tc halen en het gepast gevoel van eigenwaarde, het gevoel van wat' te zijn en tc kunnen, geknakt. Men breke toch eens voor goed met de verkeerde meening, dat een jongen verstan delijk minderwaardig is, omdat Jiij op een terrein, dat niet in zijn verstandelijken aan leg ligt, weinig of niets presteert. Sla dien zelfden jongen maar eens gade, als hij met zijn liefhebberijen bezig is. Dan is de trage een en al actie geworden; dan ziet hij tegen geen moeite, geen inspanning op; dan schitteren zijn oogen; dan leeft hij geheel in waarmee hij bezig is! Let eens op den gymnasiast die slaperig en suffend over zijn Latijnsche grammatica gebogen zit, omdat hij er zoo goed als niets van snapt en zie dienzelfden jongen, in wien een technicus steekt, als hij bezig is met zijn draadlooze. Het komt ook vopr, dat een jongmensch, dat zonder animo zijn werk verricht op hef land, op 't kantoor of in een of ander vak, zijn vrije uren aan studie wijdt. Zie hem dan eens, bezig zijn, 's avonds, in de rumoerige omgeving van een talrijk gezin, p? op z'n eenzaam kamertje, tot laat' in den nacht, en ge behoeft heusch niet te vragen, waaraan hij zijn liefde verpand heeft. Men houde echter ter dege in 't oog, dat alle liefhebberij nog geen waarborg is voor succes. Zeker, liefde vermag heel veel, maar niet bij allen, alles. Er zijn ook ijverige, welmeenende jongens, die zich met lust' cn pleizier op hun werk toeleggen, maar ,e nu eenmaal de talenten missen om hun doel te bereiken. Niet altijd streeft men bij mislukking in de verkeerde richting; men mikt ook wel eens te hoog. Er zijn natuurlijk nog heel wat meer ter reinen, waarop de krachten der persoonlijk heden geoefend kunnen worden. We denken hier bijv. aan de Kunst en haar vele uitingen aan de Zakenwereld met haar breede uitzichten. Maar ook op het gebied van studie zelf, kan men nog zóóveel kanten uit' en ook de techniek biedt zooveel moeilijkheden, dat daaronder allicht het voor een bepaalden Persoon gewenschte, gevonden kan worden. We meenen uit deze beschouwingen den algemeenen regel te kunnen vaststellen, dat hij de keuze van een beroep, ouders gemak kelijk het rechte treffen, wanneer zij verstan dige conclusies trekken uit de liefhebberijen hunner kinderen. I Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Bestuur Spoor en Trant 8 uur. R, K. Middenstandsgebouw R. K. Jonge- Vrouwenbond, afd. II Godsdienstonder richt met lichtbeelden van half 89 uur Vervolgonderwijs godsdienst-titurgie, enz., van 910 uur Zangvereeniging „Proza en Poëzie" 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling van half 8 half 9 uur. Luxor-Theater Bioscoop- en variété voorstelling. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R, K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorna, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 cn van 8—9 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 8—10 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Verceniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 1 —2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk, Op den Admiraal de Ruijterweg nabij dé Jan van Galenstraat geraakte gisteravond een der E. S. M.-wagens var den dienst, welke om 6.05 uit Amsterdam vertrekt, defect. De wagens werden later door een andere tram opgeduwd naar Sloterdijk, al waar de reizigers overstapten. Met dit al ontstond echter ruim een uur vertraging. Een der passagiers, wien het wachten blijkbaar verdroot, stak, juist op het mo ment, dat de tram opgeduwd werd, zijn hoofd naar buiten, om den conducteur te vragen, of men nog verder reed. Op het zelfde oogenblik sloeg hij met het hoofd tegen een langs den weg staanden paal aan. De klap kwam hevig aan, doch het ongeval bepaalde zich tot een paar flinke builen op het hoofd van den getroffene. Het liep dus nogal goed af. Naar ons ter oore is gekomen, bestaan er plannen om te Haarlem een overdekte Bad en Zweminrichting te gaan bouwen. Eenige vooraanstaande personen in Haar lem en omstreken zullen een commissie vormen, om zoo spoedig mogelijk bovenge noemd plan uit te werken. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat door hen is ontvangen een bekendmaking van Burgem en Weth. der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude dat ter secretarie dier geemente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. Stok man, Teding van Berkhoutstraat llrood, om vergunning tot het plaatsen van een 1 3/4 P.K. benzine-motor met geluiddemper, voor het inwerking brengen van een slijp- en poetsmachine voor zijn schoenmakersbedrijt in het perceel Teding van Berkhoutstraat no. llrood, kadastraal bekend gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, in sectie E no. 430. Op Woensdag, den 13den Augustus, des voormiddags te 11 uur zal ten Rradhuize te Halfweg gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóer bet bovengemelde tijdstip op de Secretarie der 1 gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude kennis nemen van dc terzake inge komen schrifturen. In de raadsvergadering der gemeente La ren, op 4 Juli 1.1. gehouden, werd inzake de drinkwatervoorziening dier gemeente een motie aangenomen,waarin ..ten sterkste ge protesteerd werd tegen de naar de meening van den raad onwettige en in elk geval on- noodig krenkende handelwijze van Gedepu teerde Staten en tegen het optreden van den directeur van bet Provinciaal Waterlei dingbedrijf, hetwelk getuigt van een ab solute negatie van de wenschen van het gemeentebestuur en zelfs van een gebrek aan vormen jegens dat bestuur. In dc vergadering der Prov. Staten van N.H., op 15 Juli d.a.v. werd door den voor zitter toegezegd een schriftelijke uiteenzet ting omtrent wat voor dc watervoorziening van Laren door dc Ged. Staten is verricht. Die uiteenzetting is thans verschenen. Wc ontkenen er het volgende aan In September 1919, kort nadat de directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in functie was getreden, werd door ons college aan dezen de opdracht verstrekt, een rapport uit te brengen, nopens de watervoorziening van het Gooi, In December van hetzelfde jaar is door den directeur een uitvoerig over zicht gegeven van den stand van zaken, waarin werd gewezen op de weinig rationee- le watervoorziening als gevolg van gebrek aan samenwerking welke tot dusverre in het Gooi was gevolgd. Aangedrongen werd op een centrale voorziening van de gemeen ten Laren, Blaricum en Huizen door water te betrekken vanuit het pompstation der Am- sterdamsche Waterleiding te Westerveld. Angezien ons college zich met deze be schouwingen kon vereenigen, werd de di recteur van het Provinciaal Waterleiding bedrijf in Februari 1920 door ons gemachtigd met de gemeente Amsterdam onderhande lingen te voeren, welke nog in den loop van hetzelfde jaar tot het treffen eener overeen komst tot waterlevering hebben geleid. Toen het zich liet aanzien, dat de boven vermelde onderhandelingen een gunstig re sultaat zouden hebben, zijn ook met de be sturen der drie belanghebbende gemeenten, te weten Laren, Blaricum en Huizen, bespre kingen gevoerd, welke er toe leidden, dat het gemeentebestuur van Huizen zich reeds in Mei 1920 bereid verklaarde van het Pro- vergadering geopperde denkbeeld, om door opnieting en tariefstelling van alle Laren- sche perceelen ,aan Burgemeester en Wei houders gegevens te verschaffen, omtrent de werkelijke kosten, die de aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor de in woners van Laren met zich zou brengen, werd door den directeur gaarne aanvaard. Hoewel de resultaten van opmeting en aanslag van de bedoelde perceelen overtui gend aantoonden, dat de waterlevering door het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor de inwoners van Laren gemiddeld goedkooper zou zijn dan bij eene voorziening uit eigen bedrijf, werd niettemin niet tot de eerste oplossing besloten. In 1923 —ruim drie jaar nadat het stand- Het nieuw te bouwen badhuis te Heemstede, waarvoor de gemeenteraad een crediet van 56.000.toestond. Het zad gebouwd worden achter het nieuwe Post- en Tele graafkantoor. Hierbij een afbeelding van den voor- cn zijgevel. Architect is de heer P. H. van Niftrik te Haarlem. Er komen 20 douche - en 3 kuipbaden in en een bovenwoning voor den badmeester. WAKER - vinciaal Waterleidingsbedrijf water te be trekken. Te dezer zake werd verder geconfereerd en gecorrespondeerd. In zijn antwoord, d.d. 11 October 1920, zet te de directeur van het Provinciaal Water leidingbedrijf. die in deze niet alleen in op dracht van ons college handelde, maar wiens optreden bovendien volkomen in overeen stemming is met het bepaalde in artikel 2 van de Verordening op de bedrijven van de provincie Noord-Holland, uiteen, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kon'worden aangenomen, dat ons college al leen reeds om het beginsel, niet tot de ver wezenlijking van de plannen van Laren in zake de tot stand koming eener gemeentelijke exploitatie zijn medewerking zou kunnen verleenen. Immers de door ons college aan gegeven oplossing was gekozen na ampele overweging, terwijl zich geen omstandigheden t voordeden, die het aannemelijk zouden ma ken, dat terzake een ander inzicht zou zijn verkregen. Bovendien, afgescheiden nog van ernstige bezwaren van practischen aard, welk tegen de dóór Burgemeester en Wethouders vermelde denkbeelden zouden bestaan, bleek steeds meer hoe noodig het is voor eene goede oplossing der watervoorziening, zich niet te laten binden aan de zeer nauwe ge meentegrenzen. Het bovenstaande werpt o. i. reeds aanstonds een geheel ander licht op dc in de motie voorkomende mededeeling, dat de watervoorziening der gemeente Laren aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf zou zijn opgedragen, buiten voorkennis van bet ge meentebestuur en dat genoemd bestuur daarvan geen mededeeling van ons college zou hebben ontvangen. Intusschen kon de aanleg naar en in Hui zen, welke gemeente op eene spoedige aan sluiting prijsstelde, niet langer worden uit gesteld, doch toen de vergunning, noodig voor den aanleg van eene aanvoerleiding, ter voorziening der gemeente Huizen, van het pompstation Westerveld af naar hel reservoir op den Tafelberg, werd gevraagd, weigerden zoowel Laren als Blaricum deze te verleenen. Blaricum trok deze weigering spoedig in, nadat door omstandigheden van persoonlijken aard, wijzigingen in de. opvat tingen van Burgemeester en Wethouders was gekomen. Het volgde daarop spoedig het voorbeeld van Huizen cn trad tot het Provinciaal Waterleidingsbedrijf toe. Het verzet van de gemeente Laren, noodzaakte ons op grond van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 129) aan liet Provinciaal Waterleidingbedrijf vergunning tot het leg gen van buizen in die gemeente te verlee nen. Van die beslissing ging Laren in beroep, welk beroep echter niet ontvankelijk werd verklaard. Een en ander was oorzaak, dat de aanleg van het buizennet voor Huizen en Blaricum belangrijk werd vertraagd en eerst in den loop van het jaar 1922 kon ge schieden. Hoewel het Burgemeester en Wethouders van Laren dus voldoende bekend was, dat ons College eene afzonderlijke watervoor ziening dier gemeente irrationeel en oneco nomisch achtte en daarom zijn goedkeuring tot het betrekken van water, elders dan van het Provinciaal Waterleidingbedrijf niet zou verleenen, werden in opdracht van Bur gemeester en Wethouders niettemin ver schillende rapporten omtrent de al of niet wenschelijkheid van eene zoodanige voor ziening uitgebracht. Van deze rapporten is aan den directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf nimmer officieel kennisgegeven. Niettemin is de di recteur, toen hij uit persberichten had ken nisgenomen van voorstellen tot het stichten van een eigen waterleidingbedrijf in de ge meente Laren, welke .voorstellen z. i. op minder juiste gegevens gebaseerd waren, op zijn aandrang in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn bij eene vergadering van den Raad der gemeente Laren. Het in die punt van ons college te dezer zake aan Bur gemeester en Wethouders was kenbaar ge maakt besloot de Raad tot het stichten van een gemeentelijk Waterleidingbedrijf over te gaan, waarvoor het water uit de prise d'eau der Bussumsche Waterleiding- Maatschappij zou worden betrokken. Bij be schikking van 27 Februari 1924 1) werd door ons College de vergunning tot het ontleenen van water aan de Bussumsche Waterlei ding-Maatschappij geweigerd, hetgeen in verband met het bovenstaande niet anders te voorzien was. Hoewel uit officieuse persberichten kon worden afgeleid, dat het gemeentebestuur van Laren, na de vorenvermelde weigering van ons College, zou trachten een eigen waterleidingbedrijf met prise d'eau binnen bet grondgebied der gemeente'tot stand te brengen, hebben wij terstond na het ver strijken van den termijn van beroep, bedoeld in artikel 6 van dc Waterleidingverordening voor Noordholland, aan den directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf opdracht gegeven, thans onvcrwijla maatregelen te treffen om lot het leveren van water door de provincie in de gemeente Laren te ge raken. Immers de beweegredenen, die geleid hebben tot onze bovenvermelde weigering, gelden in nog veel sterkere mate tegen de lot stand koming van het jongste door den Raad der gemeente Laren goedgekeurde plan van watervoorziening. Bij uitvoering daar van zou in het Gooi de toestand ontstaan, dat vier prises d'eau, n.l. die van Amster dam, Hilversum, Bussum en Laren, zeer dicht in elkanders nabijheid zouden gelegen zijn en zoodoende een voorbeeld van irrationa liteit op dit gebied zou worden verkregen, welks gelijke vermoedelijk nergens te vinden zal zijn. Dit toe te staan in deze provincie, welker bestuur de zorg voor de rationeele drinkwatervoorziening van liet gewest daad werkelijk tot de zijne heeft gemaakt, zou zeker niet getuigen van wijs beleid. Wij zijn dan ook van oordeel, dat wij, wel verre van aan de autonomie van de ge meente Laren te kort te hebben gedaan, dc"' integendeel wellicht al te angstvallig hebben ontzien, door gedurende 4 jaren af te wachten1, of die gemeente wellicht zelf standig tol aansluiting bij het provinciaal waterleidingbedrijf zou besluiten, zulks, ter wijl het bij ons reeds lang vast stond, dat aansluiting bij dat bedrijf uit algemeen eco nomisch oogpunt en zeer zeker ook in het belang der gemeente zelve, de eenige juiste oplossing was. Het verwijt in de motie ver vat, dat niet genoeg geduld zou zijn ge oefend of aan de autonomie der gemeente tc kort zou zijn gedaan, moeten wij dan ook ten stelligste afwijzen. De aanvraag ten slotte om vergunning tof het leggen van het buizennet, werd aan het college van B. en W. gericht, omdat dit col lege de op grond van het Provinciaal We- genreglement of de gemeentelijke politie verordening vereischte vergunningen moeten worden verleend. Daarbij heeft allerminst de bedoeling voorgezeten aan de rechten van den raad der gemeente te kórt te doen. Trouwens voor zoover eigendomsrechten van de gemeente in bet geding mochten ko men, hadden B. en W. het verzoek naar ons oordeel zeer wel bij den raad aanhangig kunnen maken. Ten slotte hebben wij aan B. en W. dc viaa.g gesteld, welke brieven van den direc teur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf en den hoofdingenieur-directeur van den Pro vincialen Waterstaat, welke blijkbaar zoo zeer tot ontstemming aanleiding hebben ge geven, werden bedoeld. B. en W. hebben óns bericht, dat daar mede waren bedoeld de brieven van den di recteur van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van 10 Mei 1924, en van 1 Juli d.a.v., benevens het schrijven van den hoofd-inge- nieur-directour van den Provincialen Water- staal van 28 Juni 1924. Wij meenen te kun nen volstaan met te verwijzen naar den in houd van deze brieven, welke bij de uiteen zetting zijn gevoegd, en die naar ons oordeel niets kwetsends voor de gemeente Laren bevatten en in de bovenstaande uiteenzet ting voldoende verklaring vinden. Reeds meerdere malen hebben we er op gewezen, dat het meer dan noodig is, dat er een nieuw jaarboekje van Haarlem ver schijnt. Het laatste dateert van 1920-1921 en is dus reeds zeer verouderd. Thans vernemen we, dat de fa. Kleijnen- berg en Co., Zijlstraat, de bedoeling heeft, een nieuw jaarboekje uit te geven. Dit zal dan worden de dertigste jaargang. Echter is de tijd van uitgifte nog niet te noemen. De benoodigde opgaven komen nog niet veel vuldig binnen en dat is op de allereerste plaats noodig voor de richtige samenstelling van het boekje. Mocht dit jaar nog tot de uitgave kunnen worden overgegaan, dan zal dit toch eerst op het einde van 1924 kunnen zijn. Onze stadgenoot, de WelEerw. Heer B. W. Kloes, neomyst, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot assistent aan het Weeshuis te Rotterdam. Geslaagd de dames: W. M. Deering, M. Magnix, J. P. Pfaun, allen te Amsterdam. Voor het examen Engelsch L. O. slaagde te 's-Gravenhage mej. H. C. Michielse. al hier. Door den Minister van O., K, en W. is bepaald, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die in 1924 eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde (K VII), de geschiedenis (K VIII), de aardijkskunde (K IX), de Staathuishoudkunde en de statis tiek (K X) en de Staatsinrichting (K XI), zit ting zal houden te Amsterdam. Tot lid der subcommissie voor Nederland sche taal en letterkunde is o.m. benoemd de heer dr. F. A. Stoett, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, alhier. Bij arrest van het Hof te Amsterdam, d.d. 25 Juli 1924, is vernietigd het vonnis der arrondissements-Rechtbank tc Haarlem d.d. 1 Juli 1924, waarbij Pieter Kroon, van be roep loodgieter, wonende te Schoten, in staat van faillissement werd verklaard. Bij dat zelfde arrest, is het oorspronke lijke verzoek tot faillietverklaring tevens van de hand gewezen. Terug te bekomen bij: K. IJlstra, Slacht huisstraat 109, notitieboekje; K. Best, A. L. Dyserinckstraat 116, ceintuur; P. M. Faber, Groote Markt 33, rijwielflector; J. F. v. d. Mark, v. Loostraat 8, dameshandschoen; Politiebureau, Smedestraat, kinderhoedje; M Duiverman, Karei v. Manderstraat 26, arm bandhorloge; A. M. Overdam, Santpoorter straat 23. hond. grauw, C. Mooij, Dr. Leyds- straat 26, hond, geel, v. Sinderen, Linden- straat 26, hond, foxterrier, H. Kolderie, le Hoogewoerdstraat 38, poes, zwart, C. Tim mer. Kloosterstraat 25r„ poes, gr. wit, J. Disseveld, Kinheimweg 61, poes, grijs, Bak ker, Kennemerplein 14, poes, zw. wit. Maas, Baan 41, poes, grijs,Jongens, P. Kiesstraat 17, poes met jongen, alle Kennel „Haerlem"; W. Smink, A. L. Dyserinckstraat 85, hand leiding-harmonica; M. Kloet, Leidschestraat 82, snijkoek; Th. de Jong, Oostvest, woon schip Jongejan, kindermanteltje; G. Jacob- son, KI. Houtweg 21 rood, medaillon met kettinkje; H. W. Miedema, Graaf Willem straat 43, nummerplaat; W. Does, de Gene- stetstraat 6, portemonnaie met inhoud; G. Dikkeboom, Jansslraat 42, portemonnaie met inhoud; E. M. Hijkoop, Kritzingerstraat 32, pakje kousen enz.; A. Beers, Boeweg 69, Beverwijk, ring; H. Brink, Führopstraat 15, ring; Ph. J. J. Smit, Graaf van Wiedstraat 19, rijwielpomp. Gisteren werden in Staat van Faillisse ment verklaard Johan Franken, kleermaker, wonende te Schoten, Spionkopstraat 7. Curator Mr. F. M. Hagemeijer, alhier. Vergun mij, mijnheer de Redacteur, te de zer plaatse mijn instemming te betuigen met den leekepreker van Zaterdagavond, die zeer terecht op de kaak stelde den geest van tegenspraak en Jan Salie onzer Hollandsche natie, die zich ook weer uitte toen er sprake van was de woelige en geschiedkundige da gen te herdenken van 10 jaar terug. Zonde: nog af te wachten op welke wijze deze her. denking zou plaats hebben, waren sommige zwartkijkers met hun afkeuring gereed er wisten reeds bij voorbaat te vertellen dat geen Nederlander zich de Mobilisatie-dagen zou wenschen te herinneren. Zij, die zoc dachten, hebben zich vergist, want wel geen Nederlander zal er geweest zijn, die in deze dagen niet even aan de angstige dagen van toen heeft teruggedacht. Overal en door iedereen werden herinneringen opgehaald, vroolijke, angstige en droeve; even hebben velen nog de sensatie meegemaakt dier angstige tijden en dat niet in een geest van oplaaiend militarisme, maar eerder in een geest van verzet tegen den oorlog. Zich zulke dagen naderhand te herinneren is de beste remedie tegen den oorlog. Of het overal even waardig in ons land op 31 Juli is toegegaan, weet ik niet. Ik denk van wel, want klachten hoorde ik niet, maar dit wil ik toch even getuigen dat' Haarlem een waardig figuur heeft geslagen. Het comité heeft alle militaire vertoon vermeden De leden schenen dezen dag alleen dienst baar te maken om ie helpen het leed te verzachten van hen, die door de mobilisat» zóó zijn getroffen dat zij daarvan nu nog de gevolgen, ondervinden. Een inderdaad ede. werk en de liefdadigheidsuitvoering in de „Bron" droeg in overeenstemming daar mee een waardig karakter. De H. O. V. en Zang en Vriendschap het beste wat we in Haarlem op instrumentaal en vocaal ge bied hebben waren bereid hunne mede werking te verleenen. Het werd niet alleen een liefdadig concert, maar ook een evene ment in de rij van Haarlemsche muziekuit voeringen, want wanneer kwam hel voor en zal het voorkomen dat voor één kwartje een concert van deze twee corpsen kan worden genoten? Wie had gedacht dat vijftienhonderd men schen bij de mobilisatie-herdenking tegen woordig zouden zijn geweest? Maar was het wonder? Dit wilde ik graag dat even onder de „Damiaatje" gememoreerd werd. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen var 6 Augustus. Hoogste Barometerstand 765.9 m.M. t« St. Mathieu. Laagste Barometerstand 745.7 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Augustus: Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, meest zwaarbewolkt, weinig 0/ geen regen, aanvankelijk iets koeler. EEN GEVAARLIJK PUNT TE HILLEGOM. Hierboven een foto van een gevaarlijk plekje op den Rijksstraatweg te Hillegom ter hoogte van de remise der stoomtram. Dikwijls staat een locomotief met eenige wagens midden op den weg om kolen en water in te nemen, waardoor het verkeer op drukke tijden soms zeer in 't gedrang komt. Opgeheven werd het faillessement van Jan Wipprecht, los arbeider, wonende te Purmerend, (vonnis dd. 15 Juli, 1924) H. Heijnen, arbeider, wonende ie Bever wijk, (vonnis dd. 1 Juli 1924). L. Romkes, handelsreiziger, wonende te Wormer, (vonnis dd. 6 Mei, 1924). J. de Vogel, winkelier in boter, kaas en eieren, wonende te Haarlem, Leidscheplein 50, (vonnis dd. 10 Juni 1924). R. S„ kwam den 4en Augustus in hooger beroep tegen het vonnis ten zijnen laste door den Rechtbank dd. 31 Juli j.l. gewe zen. P. G„ kwam den len Augustus in hoo ger beroep, tegen het vonnis ten laste door den Politie-Rechter dd. 21 Juli j.l. gewe zen. van de Orgelbespeling in de groote of St, Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 7 Augustus 1924, 's-avonds van TA8!» uur. door den heer R. G. Crevecoeur 1. Praeludium en Fuga A. gr. t„ J. S. Bach. 2. Sonate No. 1 op. 42, A. Guilmant. Largo e maestoso. Allegro biu animató. Pastorale. Finale. 3. Grande piece Sym- phonique, op. 17, César Franck. De motorbrigade der politie zal proces, verbaal opmaken tegen een automobilist dei op de Amsterdamsche vaart reed mef een snelheid van 48 K.M., tegen een ande ren enautomobilist, die terzelfder plaatse reed, eveneens met een snelheid van 48 K.M. en tegen een automobilist, die op den Zijlweg reed met een snelheid van 45 K M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1