Nagekomen Berichten. 1 KERK EN SCHOOL. DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. UIT DEN OMTREK. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Ontwerp Tarieiwet. Voor het krantenmannetje. Onbestelbare stukken.. De asphalteering der Groote Houtstraat. Coöp. Woningbouwvereeniging „Samenwerking." KANTONGERECHT. BURGERLIJKE STANb. Een jubileum bij de firma Peek Cloppenburg. INGEZONDEN. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. De Iersche kwestie - Gunstig vooruitzicht. De vacature Hugenholtz in de Tweede Kamer. Ernstige brand. De moord op Mgr. Evans. Zanni's vlucht. De uitvoering van het Dawes- rapport. Een Europeesch wolconsortum. Ernstig spoorwegongeluk. Tegen 't communistisch gevaar. Raisouli tot controleur benoemd Duitschland en de commissie van Herstel. Hooghton naar Londen. Engeland en Turkije. Uit Siam naar Stockholm. V.K. 1 66 V4 146 kopenhagen new-york 11.30 VELSEN. 22568 f 1500 8756 12796 elk f 1000. 20644 f 400. 2695 5388 18755 elk f200. 4686 5198 18253 22125 22541 elk f 100, 240 573 1067 1216 1790 2394 3037 3368 3645. 3985 4455, 4829 5239, 5425 5649 6012 6465 6767 7260 7615 7766 8328 853ti 8830 9179 9600 W, lii u V, R, Door de Kamer van Koophandel is een adres aan den Minister van Financiën ver zonden, inzake het ontwerp Tariefwet, waar aan wij het volgende ontleenen: Het Tariefwet-ontwerp, ons toegezon den bij Uwe missive van den 11 Juni 24, net verzoek de eventueele opmerkingen waartoe het aanleiding mocht geven, vóór 1 Augustus a.s. mede te deelen, .racht o.a. een technische verbetering te geven van het bestaande tarief van in voerrechten. In menig opzicht is deze po ging ongetwijfeld geslaagd, maar het is anderzijds reeds gebleken, dat tegenover deze technische verbetering fouten staan, die bij een zoo uiterst veelzijdige en sa mengestelde stof wel niet geheel te ver mijden zullen zijn. De groote beteekenis van een technisch zoo juist mogelijk in gericht tarief, maakt een grondige stu die van het wetsontwerp door de be- anghebbende industrieelen en handeldrij- venden onvermijdelijk. Hiertoe ontbreekt echter ten eenenmale de tijd, wanneer het ontwerp met zoo overijlde snelheid door de Staten Generaal behandeld wordt als het feit, dat het terstond na de indie ning in de afdeelingen der Tweede Ka mer aan de orde is gesteld, doet ver wachten. Wij veroorloven ons derhalve Uwe Excellentie te verzoeken, haren invloed te willen doen gelden om de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer eenigen tijd (bijv. 6 maan den) uit te stellen, opdat de terzake kun dige belanghebbenden in de gelegenheid zijn de technische zijde van het ontwerp grondig te bestudeeren en daarover even tueel hunne opmerkingen te Uwer kennis :e kunnen brengen. Onze Kamer ziet dan ook geen kans, oinnen den haar toegemeten tijd, de technische zijde van het ontwerp grondig te behandelen, en meent zich in deze om standigheden te moeten onthouden van een beoordeeling der technische samen stelling. Inmiddels meent onze Kamer reeds nu hare meening over den alge- meenen opzet van het wetsontwerp ken baar te mogen maken Ofschoon de verhooging van het hef fingspercentage van 5 pCt. tot <8 pCt., .raast onderscheidene vrijstellingen van thans belaste artikelen, het nieuwe tarief niet tot een zuiver protectionistisch stem pelt, kan door onze Kamer niet worden erkend, dat door dezen opzet, het han delspolitieke karakter van onze tariefwet geving onveranderd gehandhaafd blijft. Het kenmerkende toch der Nederlandsche tariefwetgeving is steeds 'n voortdurende verlaging van invoerrechten geweest, die sedert tientallen van jaren geleid heef/ tot het thans vigeerende zwak beschermde 5 pCt. tarief. Het nu ingediende ont werp breekt met die historische lijn. De aanleiding tot de indiening van het ontwerp is, afgezien van een algemeen wenschelijk geoordeelde technische her ziening, de nood der schatkist. Onze Ka mer meent, dat het niet op haren weg ligt, het wetsontwerp van dit gezichtspunt uit te bezien en dat zij zich heeft te bepalen tot een beoordeeling van het tariefont- werp als zoodanig. Zij kan zich echter niet weerhouden Uwe Excellentie hare instemming te betuigen met de krachtige wijze, waarop zij poogt het financiel even wicht te herstellen en de hoop uit te spreken, dat het Uwe Excellentie geluk- ke moge haar doel ten volle te bereiken. Vermits het uit het gewijzigd tarief te verkrijgen bedrag van cirCa 12 millioen gitlden gesteld dat de raming van de opbrengst niet tegenvalt in verhouding tot de te bezuinigen sommen en het be drag der Staatsbegrooting 1924, slechts een gering cijfer is, zou deze Kamer het zeer betreuren, indien ter bereiking van dit betrekkelijk geringe resultaat de voor Nederland proefondervindelijk juist gebleken handelspolitiek in de toekomst in gevaar gebracht werd. Het adres vraagt schrapping van post 18 I A, van belang voor de Aalsmeersche bioemkweekers en vestigt er de aandacht op, dat bedrukt papier vrij kan worden in gevoerd, onbedrukt echter niet. Resumeerende verzoekt de Kamer voorts den minister behoudens een wenschelij- se technische herziening van het tarief, mits zonder overhaasting tot stand te brengen af te zien van een algemeene verhooging van het bestaande heffingspercentage. 2 gulden in de - spaarpot van kranten mannetje van: Wie volgt van M. 1. idem van G. 1. Ter navolging 1.25. Van de huisgenooten 2. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft van de maand Juli 1924. Binnenlandsche Brieven: D. van Andel, Haarlem; Bontebal's Leesbibliotheek, idem; H. Booy Zoon, Boskoop; Lette Bruyl, Am sterdam; Bedrijfsvereeniging N. B. O., idem; Mr. J. B. Bomans, Haarlem; Bureau van dit blad nr. 918, Amsterdam; Commissaris van Politie, Haarlem; den heer Dusseldorp, Goir- le; den heer W. Dokter, Haarlem; Departe ment van Koloniën, Den Haag; Louis Dob- belman, Rotterdam; Gemeente-Secretaris, Heemstede; mevr. Hulscher, Hoofddorp; Haarlem's Dagblad nr. 3584, Haarlem; idem 3639, idem; den heer Hamel, den Haag; Honkbalclub Haarlem, Heemstede; Hoofd commissaris van Politie, Den Haag; M. He- melryk, Amsterdam; mevr. J. Hover, idem; mevr. Jellema, Rotterdam; familie Kolen berg, Middelharnis; den heer R. Kok, Am sterdam; den heer S. C. Knappert, idem; Emma Krage, Bloemendaal; mej. M. Laar hoven. Amsterdam: den heer Chris Lebeau, Den Haag; Min. van Buitenl. Zaken, idem; Min. van Oorlog, idem; Min. van Onderwijs, idem; Min. van Oorlog, idem; Min, vjan Waterstaat, idem; den heer Polvliet, Haar lem; mej. Roeland, Amsterdam; Rijksverze keringsbank, idem; mevr. U. S. J. Rosier, Utrecht; Frau A. Schirinkin, Bentveld; De Telegraaf, Amsterdam; den heer F. Verstraa- ten, Den Haag; den heer J. Westendorp, Haarlem; mej. N .Toorfliet, IJmuiden. Binnenlandsche Briefkaarten: Mej. Alberts, Haarlem; C. Bundes, Zaandam; J. Boddeke, Haarlem; jongej. M. Krom, Den Haag; jonge heer J. Crom; P. van Delft, Den Bosch; idem idem; familie Elsman, Amsterdam; mej. L. Greeve, Arnhem; mevr. M. Hoogerwesve, Haarlem; familie Jansen, Alkmaar; familie Leeuwenburg, Amsterdam; mej. C. v. Leu ven, Bodegraven; mej. Nolting, Rotterdam; den heer en mevr. Peters, Haarlem; mevr, J. E. v. Rennesse, idem; mej. J. Smit, idem; den heer V. Saarloos, Helder; den heer A. v. d. Stempel, Utrecht; den heer L. Schou ten, Amsterdam; mevr. C Strieker Scheffer, Noordwijk; mej. G. Toeset, Haarlem; den heer C W Venpuy, idem; mej A. Veher, Amsterdam; den heer P. J. Verzeilenberg, Alkmaar. Buitenlandsche Brieven:,Mile. J. Bonnet, Paris; Fraul. Ursula Cremer, Deutschland; iajnilie v. Ham. R>""»1: Miss. Theodora Harild, Passy, Frankrijk; Monsieur Al. Le- clercq, Paris; Mil. L. Macquin; J. v. Esq. Outeren, Califomie. Buitenlandsche Briefkaarten: Miss. Bierens de Haan, Londen; mevr. Bosschart, Ham burg; mr. Th. Joustra, Engeland; mr. Willy Kroon, Canada; Fraul. Ludwig, Bremen; Mrs. Seithshoum, Engeland; idem, idem; Hern Herman Furtzock, Deutschland; mr. K. Ver hoef, Canada; 9 stuks zonder adres. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, op dat deze bij onbcstelbaarheid kunnen wor den teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer, te voorzien. Zooals we reeds gisteren meldden is het gedeelte van de Groote Houtstraat, gelegen tusschen Groote Markt en Anegang onder handen genomen. Niet van twee zijden evenwel is men met asphalteeren begonnen. Aan het andere einde der Groote Houtstraat werd de bestra ting voor een gedeelte opgebroken voor het leggen van een wissel voor het tramverkeer, dat is gewijzigd. Ook deelde men ons mede, dat het niet gemakkelijk zou geweest zijn het tramver keer zijn gewone route te doen volgen, daar behalve de nieuwe bestrating en het leggen van een „bed" voor de rails, ook de rails zelf moesten worden vernieuwd. De oude rails zijn nu in het opgebroken ge deelte voor een groot deel weggenomen en zullen bij het leggen van de nieuwe wegbe- dekking door nieuwe vervangen worden. In het gebouw „De Nijverheid" was gis teravond door de Coöp. Bouwvereeniging „Samenwerking" te Schoten een vergade ring belegd, waar gesproken zou worden over „het bouwen van woningen door ge noemde vereeniging De voorzitter, de heer H. J, J. Braam, opende de vergadering en zeide, dat 'het hem droevig stemde, dat van de 150 ge- noodigden zoo weinigen waren opgekomen. Spr. wees er op, dat men als lid eener ver eeniging niet alles mag overlaten aan het bestuur; dit kan ook bij woningbouwver- eenigingen verkeerde gevolgen hebben. Spr. weerlegde eerst eenige opmerkingen door den Schotensche wethouder, den heer Klein, gemaakt over de plannen van „Sa menwerking" en zeft'e daarna de plannen van de vereeniging uiteen. Men heeft allereerst rekening gehouden met den huurprijs, opdat ook in de toe komst de exploitatie rendabel zal zijn en men kwam tot een bedrag van 5 a 6. Daarna kwam het zoeken naar gronden, die van een dusdanigen prijs waren, dat het den bouwprijs ten goede zou komen. Men kwam tot de gronden benoorden de Jan Gijzenvaart, waardoor de kostprijs van een woning 700 goedkooper zal zijn dan een woning der gemeente Schoten. Ten derde is er naar gestreefd een dus danig bouwplan te ontwerpen, dat zoo eco nomisch mogelijk gebouwd zal worden. Ge- zogd is voor voldoende woonruimte, opdat onderverhuur niet kan plaats hebben. Daarna gaf de heer Braam een uiteenzet ting van het bouwplan, waarvan wij reeds eerder een en ander hebben medegedeeld. Spr. betoogde, dat deze bouw goedkooper is dan de gemeentebouw van Schoten, het geen voor spr. geen aanleiding is om op den laatsten bouw critiek uit te oefenen, maar wel om aan te duiden, hoe economisch alles is opgezet. Als een bijzonderheid deelde spr, mede, dat in het bestuur verscheidene deskundi gen op het gebied van woningbouw zitting hebben, hetgeen z.i. ook den bouw ten goede moet komen. Het bouwplan zal vermoedelijk einde de zer week gereed zijn om naar het gemeen tebestuur van Schoten gezonden te worden. Zoodra de bouwvergunning afkomt, zal met het eerste complex van 100 woningen be gonnen worden. Na de uiteenzetting werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan verscheidene personen gebruik maakten. Daarna sluiting. Voor het Kantongerecht werden heden eenige kleinere zaken behandeld, zooals het rijden zonder licht, met remmen, die niet geheel en al functionneeren, het rijden links van den weg, enz. Aanrijdingen. J. N., monteur, wonende alhier, had met een motor gereden op den Rijksstraatweg van Amsterdam naar Haarlem en had niet voldoende uitgeweken bij het passeeren van een dame, waardoor een aanrijding volgde. Het O. M. eischte een geldboete van 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. De waarne mend kantonrechter veroordeelde beklaagde tot een geldboete van 5, subsidiair 5 da gen hechtenis. Een civiele actie van 50 werd toegewezen. G. J. v. A. had te Bennebroek gereden en eveneens door niet voldoende uit te wij ken een aanrijding veroorzaakt. Eisch luidde 8 subs. 8 dagen. Beklaagde werd veroordeeld tot 5 subs. 5 dagen. P. H. de Z. had te Velsen met een vracht auto gereden en een 20-jarig meisje G. S. uit Amsterdam aangereden. De eisch luidde 25 subs. 25 dagen. De waarnemend kantonrechter veroordeelde hem tot 20 subs. 20 dagen. Hij lustte ze wel. K. M. had op den Rijksstraatweg van Amsterdam naar Haarlem met een auto ge reden. Onder den invloed van sterken drank had hij te ver uitgeweken voor een nade renden auto en was met zijn wagen door de heg gevlogen, die langs den weg ter rechter zijde staat. De waarnemend kantonrechter vraagt be klaagde of hij werkelijk dronken was. Beklaagde wil niet ontkennen, dat hij iets ophad", hij heeft „altijd" een potje bier op. Het O. M. eischt 50 subsidiair 10 dagen en de ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor den tijd van 3 maanden. Beklaagde vindt dat toch wel een beetje hoog. De veroordeeling luidt 25 boete, subs. 15 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 3 maanden. Een dronken fietsrijder. v. T., wonende te Schoten, had op een Zaterdagmiddag met een fiets op de Ge dempte Óude Gracht gereden, klaarblijkelijk onder den invloed van sterken drank, zoo dat hij de richtige controle over zijn stuur mistte. Hij had zoodoende het verkeer in gevaar gebracht. Beklaagde erkent wel iets gedronken te hebben, want 'twas Zaterdag en er was juist afgerekend. De eisch luidde 10 boete subs. 10 dagen. De veroordeeling volgde dienovereen komstig. Ondertrouwd: 6 Aug.: H. N. Hogeboom v. Buggenum en M. M. Passchier. H. W'. Jordaan en J. H. Jochemsz. D. Berkhout en M. C. Feijen. F. A. A. van Berkel en C. A. Visser. S. Broekhuizen en C. Rip D G. J. Luiting en N. v. d. Bijl. S Wolf en B. van Praag. Getrouwd: 6 Aug.: J. C. Roest en W. Hartman. P. H. v. Raaphorst en G.Tcrwal. G. Burghout en G. E. Smits. C. H. Vosshard en G B, H. Dijkstra. M. T, Meijer en G. S. Verhagen. R. H, Derk- sen en G. P. Vink. W. v. d. Putten en E. W. Leemans. P. J. van Wees en J. M. Hoogland. Geboren: 3 Aug.: d. van C. S. Kiekens v. d. Bosch. d. van C. M. Riekwel-Petri. 5 Aug: z. van A. W. van BennekomAries- sen, 6 Aug.: z. van J. M. H. Prins- Sieraad. z. van S. BuurmanWensing. Overleden: 4 Aug.; P. Amelung, 85 j., Korte Begijnestraat. Dezer dagen herdacht de heer A. Vergeer den dag, waarop hij vóór 25 jaar als winkel bediende bij de firma Peek Cloppenburg hier ter stede in dienst trad. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) DE ETALEER-MODE. Dat opschrit is niet oorspronkelijk, doch gestolen bij de „Haagsche Post": Het staat in het laatste nummer van dit weekblad boven een artikel, waarmee ik het geheel eens ben en waaruit ik een stuk ter lezing wil voorleggen aan de lezeressen en de lezers van dit blad. Ik wil daarmede doen zien, dat de strijd tegen de tegenwoor dige mode, die zoovel mogelijk van het lichaam wil etaleeren, niet meer alleen ge streden wordt door de benepen vereeniging „Voor Eer en Deugd", maar dat de uit wassen zoo erg worden, dat zelfs een re dactie van de „Haagsche Post" meent, dat men moet terugkeeren op den ingeslagen weg. Ik lees daar: „Een feit is het, dat we op de grens van de ontkleedingsmogelijkheid staan: dat we er eigenlijk al lang een stuk over heen zijn. De katholieke overheid heeft het noodig ge vonden zich met onze kleeding te bemoeien; de directie der spoorwegen is gevolgd. La ten we eerlijk zijn, heelemaal ongelijk heb ben de heeren niet. De vrouwen, die zich vroeger verdronken zouden hebben, als een man haar toevallig zonder blouse zou ge zien hebben, de jonge dochters, die ijselijk gilden, als pa bijna de kamer binnen geko men was, terwijl ze in haar corsage stonden, dezelfde durven steppend langs duizenden vreemde mannen en haar blikken zeggen: hoe vin-je mijn hals, mijn beenen, mijn ar men? Het verwondert me dat de mannen zich nog niet vereenigd hebben in een groot protest. Het 'verwondert me überhaupt, dat er nog mannen zijn, die de uitgestalde, en door velen bekeken waar nog willen heb ben." Mij verwondert nog veel meer. Mij ver wondert zeer, dat de „Haagsche Post' deze etleermode week aan week propageert.... mij verwondert het, dat de directie der spoorwegen bespot is door alle niet-katho- lieke bladen om haar kranig besluit.... mij verwondert het dat de katholieken moeien wachten op de uitspraak van een blad als de „H. P.", en het zou me heelemaal niet verwonderen, als de toestand ook na de boven geciteerde uitspraak van zoo onver dachte zijn bleef zooals hij is. De booze geesten zijn eenmaal opgeroe pen. Ik vrees dat zelfs de oproepers ze niet zullen kunnen bedwingen.. J. BEMELMANS, Dir. Cent. Bur. „Voor Eer en Deugd". Roermond, 4 Aug. 1924. HEUSDEN, 6 Aug. Het Instructie-vaar tuig Prins Hendrik met aan boord de directeuren en leeraren van de Bin- nenvaartscholen van het onderwijsfonds voor de Binnenvaart, die deelnemen aan den vacantie-cursus kwamen Dinsdagavond van Utrecht te Heusden aan Gedurende den tocht werden besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van correspondentie voor schippers en schipperskinderen, welke be sprekingen werden ingeleid door den heer J. van Ravenswaay, directeur van de Ver eeniging voor correspondentie-onderwijs. Aan het slot der besprekingen werd een resolutie aangenomen. Uit de vergadering van directeuren en leeraren werd een commissie benoemd, om het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart in deze van advies te dienen. DUBLIN, 6 Aug. Toen Thomas de Brit- sche Minister van Koloniën, gisteravond van Kingstown vertrok, weigerde hij eenige me- dedeelingen te doen omtrent de Donderdag door hem in het Lagerhuis af te leggen ver klaring. Hij voegde er evenwel aan toe: ik kan zeggen, dat wij niet teleurgesteld zijn over het resultaat van ons bezoek. LONDEN, 6 Aug. De Daily-Mail van hedenmorgen meldt, dat een half uur vóór het einde der conferentie te Dublin een overeenkomst onmogelijk is. De krachtige houding der vertegenwoordigers van de Britsche regeering leidde evenwel tot een voorloopige regeling. Het blad verneemt, dat de Iersche ministers hun goedkeuring verleenden aan het plan, dat de Britsche regeering een wet zal indienen die op 14 Oct., wanneer het Lagerhuis weer bijeen komt, zal worden behandeld, dat is 14 dagen vroeger dan oorspronkelijk in het voornemen lag. Wegens het bedanken van den heer J. J. Rcijnders te Utrecht, heeft het Centraal Stembureau in de vacature-Hugenholtz, tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard, den heer B. J. J. Weijkamp, lid van Gedeput. Staten van Utrecht te Baarn. REGGIO (Calabrië), 5 Apg. Een örand verwoestte 60 barakken van het dorp Armo. Een groot aantal personen is dakloos. WASHINGTON, 5 Aug. Volgens een Exchange-telegram uit Mexico-City zijn meer dan 70 Indianen gearresteerd in ver band met den moord op mevr. Evans. LONDEN, Majoor Zanni, de Argentijnsche wereldvlieger is van Karichia te Nasirabad aangekomen. LONDEN, 6 AUG. Het Duitsche memo randum in antwoord op het door de Geal lieerden opgestelde protocol in zake de uit voering van het Dawes-rapport, is heden morgen bij het secretariaat der Londensche Conferentie ingediend. BERLIJN,- 6 AUG. Volgens de bladen wordt ter internationale woïhandelaarskrln- gen nl. te Leipsig, Weenen en Amsterdam het voornemen gekoesterd een Europeesch Wolconsortium te vormen, waarvan de zetel waarschijnlijk te Weenen zal worden geves tigd. BERLIJN, 6 AUG. Op het Oosterstation te Warchau is een personentrein op een rangeertrein geloopen, waarbij 59 personen gedood werden of ernstig gewond. BERLIJN, 6 AUG. Met het oog op het steeds grooter wordend Communistische ge vaar op den Balkan, hebben zich volgens een bericht uit Sofia, in verscheidene steden Bulgaarsche burgers vereenigd tot organisa tie, die reeds'eenige pogingen de Communis ten de Sovjet uit te roepen, konden ver hinderen. BERLIJN, 6 AUG. Volgens een telegram uit Madrid heeft de Spaansche regeering Raisouli de controle over het bevolkte deel van Morokko opgedragen, die daar voor 4000 man ter bestrijding van de Reffs ter beschikking heeft gesteld. De conferentie te Londen. Volgens een bericht uit Londen, heeft de Duitsche delegatie Dinsdag n.m. en het grootste deel van den nacht, de haar ter hand gestelde besluiten der Geallieerden bestu deerd. De bemerkingen daarop moeten Woensdag bij het alg. secretariaat der Con ferentie worden ingediend. BERLIJN, 6 Aug. De Commissie van Her stel zal zich Woensdag n.m. naar het Ritz- hötel begeven om aldaar met den Duitschen Rijksminister van financiën Luther bespre kingen te voeren over de tusschen Duitsch land en de Commissie van Herstel hangende kwesties. BERLIJN, 6 Aug. De Amerikaansche ge zant te Berlijn, Hooghton, is naar Londen vertrokken. KONSTANTINOPEL, 6 Aug. In antwoord cp de jongste Britsche nota inzake de Mo- scelkwestie, heeft de Turksche regeering baar zaakgelastigde te Londen opgedragen onderhandelingen te openen. STOCKHOLM, 6 .Apg De Kroonprins en Kroonprinses van Siam worden binnen en kele dagen te Stockholm verwacht. DE FILM VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES. Naar aan Vaz Dias wordt medegedeeld, heeft het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond aan al zijn leden verbo den, de film van het Internationaal Eucha ristisch Congres, welke in opdracht van per sonen, buiten het bioscoop-bedrijf staande, door Willy Mullens is opgenomen, te ver- toonen. Het is van oordeel, dat men van de zijde van het uitvoerend comité van het Eucha ristisch Congres opzettelijk het bioscoopbe drijf heeft genegeerd, door zijn leden uit te MEDEGEDEELD DOOR De beurs Opende heden: prijshoudend. HEDEN 5% Nederland 1919 941/o 941/2 6% Nederland 1923 9915/16 997/8 434 Nederland 1917 85 85 1% N.-1. 1921 A. IO2I/4 IO21/4 Holl. Lloyd 81/2 Oude Vaart 80 8OI/2 dito Gem. Eigendom 66 Mij. „Nederland" 1471/4 1471/4 Scheepvaart-Unie 123 122 Rotterd. Lloyd 122 123 Paketvaart 1393/4 14o 74 74 Holl. Stoomboot 251/4 241/2 5101/2 509 3483/4 348 51 53 M 1731/a Indische Bank 1291/a 1293/4 Cert Handel Mij. 1231/2 124 Rest- dito 1241/4 1241/4 Phoenix 91 1471/, 3351/4 332 1125/g 1111/2 107/g 103/4 162 1621/a 160.80 160 Comp. Merc. Arg. 223/4 22 HU/4 1171/2 Oude Deli 368 366 337 336 Deli Batavia 316 316 Amsterdam Rubber 1415/g 143 1801/2 ï0 91 Wai Sumatra 116 1161/a Dordtsche Petr. 315 311 Southern Rail 671/s 1451/a 7715/16 Wabasb 16 10 Conm. Maxwell 4l/l6 6 AUGUSTUS EERSTt KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) O.6II/2 '.611/2 PARIJS 14.05 14.22 BRUSSEL i 12.85 13.15 WEENEN .38 3.361/2 LONDEN 11.55 11.551/4 STOCKHOLM. 69.10 09.10 42.10 42.15 CHRISTIANS 34.90 35.90 BAZEL 48.7 48.90 2.59 2-591/ ROME 0 1 1.45 sluiten van Re 'gelegenheid tot hét maken van opnamen, onder meer van de Stadion bijeenkomsten. Het schijnt in de bedoeling te liggen, het verbod te handhaven, totdal dc bond een volledige opheldejjpt en algeheele voldoe ning heeft gekregen omtrent dit opzettelijk negeeren. In verband met bovenstaand bericht, kan de „Maasbode", van bevoegde zijde ingelicht, meedeelen, dat het allerminst in dc bedoe ling ligt, de Congres-film in de amusements bioscopen te vertoonen. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Alweer: De Ziekenhuiskwestie. Gisteravond vergaderde te zeven uur ten raadhuize de raad dezer Gemeente on der voorzitterschap van burgemeester Rij- kens. De raad was voltallig. De notulen der vorige vergadering wor den zonder discussie gearresteerd. De heer ROELSE is de eerste spreker van dezen avond en wel over DE ZIEKENHUISKWESTIE. De heer ROELSE brengt de behandeling van de ziekenhuiskwestie bij Ged. Staten ter sprake. Er is toch niets meer aan te doen en daarom zal spr. niet verder op deze kwestie ingaan. Alleen wil spr. wij zen op de uitdrukking van den burgemees ter, als zou er sprake zijn van een „anti- Roomsch relletje". Dat was een minder waardige kwalificatie voor spr.'s beleid en voor degenen, die achter hem staan. De heer SCHILLING noemt die zelfde uitdrukking een schandaal. De gevolgtrek king is, dat een deel der raadsleden het gemeentebelang terzijde stelt. Spr. wil een einde maken aan de Roomsche ketterjage- rij. Spr. wijst op hetgeen de Nieuwe Haar- lemsche Courant heeft geschreven. De bedoeling van den burgemeester is duide lijk. Hij wil in het gevlei komen der re geering en een grootere gemeente hebben. Spr. eindigt zijn rede onder voortdurend gehamer en interrupties van den voorzit ter. De heer SCHUITENMAKER voelt zich beleedigd door de qualificatie bij Ged. Staten. Spr. is er van overtuigd, dat de Roomsch-Katholieken recht hebben op een eigen ziekenhuis. Maar daaruit vloeit voort, dat ook de niet-katholieken hetzelfde recht kunnen doen gelden. Spr. hoopt in het be lang der gemeente, dat de voorzitter xijn woorden zal terugtrekken. De heer BOSMAN zegt, dat de geheim houding, waarvan de Burgemeester had ge sproken, er slechts gedeeltelijk was. De burgemeester had geheimhouding beloofd en die belofte is verbroken. Waarom? Daar op wil spr. niet verder ingaan. Anderen hebben dat reeds gezegd. De VOORZITTER zal alleen antwoorden op dingen, die zijn persoon betreffen. Over de rest zwijgt hij liever in het belang der gemeente. De heer VISSER vraagt de verklaring der befaamde woorden. De heer GROENEVELD heeft in deze zaak nooit een anti-Roomsch relletje ge zien. Wel een hetze tegen den burgemeester Wat van avond wel duidelijk uitkomt. De heer SLUITERS betreurt de vér strekkende gevolgtrekkingen van die woor den. Spr. hoopt een rectificatie van den voorzitter te hooren. De heer VERMEULEN is blij, dat men van plan is zich bij de kwestie neder te leggen. De verdraagzaamheid is al genoeg gescholtt. Spr, maakt opmerking over de uitspraak van den heer Schuitenmaker. Mèh heeft zich teveel, gesteld op het belang der Roomsch-Katholieken. En meer dan op het gemeentebelang, Spr. noemt het woord juist typeerend. Wanneer men de versla gen las van de vergadering en tegen de Ma- riastichting, dan wil spr. daarop niet ver der ingaan. Spr. hoopt, dat de predikanten, die aan deze actie hebben meegedaan, eens goed wakker zullen worden. En dat ze het protestantisme in onze maatschap pij zullen brengen met hoogere middelen, dan schelden en schreeuwen op een open bare vergadering. De VOORZITTER zegt, dat de aanleiding van zijn woorden was een vraag van den voorzitter van Ged. Staten. Spr. heeft toen geantwoord, dat men eenerzijds een zie kenhuis noodig heeft, doch het niet kan betalen; en aan den anderen kant een anti- Roomsch relletje. Spr. noemt de adressen van de Dageraad en de Evangelische Maat schappij. Spr. is niet bang voor groote monden. Wanneer hij iemand heeft gegriefd, spijt spr. dat. Hij moet echter zijn woor den handhaven. Spr. zal zich verder niet meer uitlaten over die kwestie. Aan de orde is punt 1 der agenda Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbe sluiten (k.g.); b. een schrijven van hetzelfde college, van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van het bij den terzijde aangehaalden brief ontvangen raadsbesluit hebben wij de eer u te berichten, dat wij in beginsel tegen de daaruit voortvloeiende uitgaven geen bezwaar hebben. In verband met de mededeelingen, vervat in Uwen brief van 25 Maart 1924, vertrouwen wij evenwel, dat de duur van de overeenkomst met het bestuur van de Mariastichting te Haarlem zal worden bepaald op niet meer dan veertig jaren. Wij voegen hierbij de expeditie onzer beschikking op het tegen het bovenbedoel de raadsbesluit ingezonden bezwaarschrift met verzoek dit stuk, na kennisneming, aan den eersten onderteekenaar te doen uit reiken" (k.g.); c. een bericht van J. Stolp, dat hij zijne herbenoeming als lid der commissie van ad vies voor de werkloosheidsverzekering aan neemt (k.g.); d. het verslag van den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem over het jaar 1923 (k.g.); e. een schrijven van den heer r1 V er meulen, waarbij worden toegezonden zijne correcties op het officieele verslag der ver gadering van den gemeenteraad van 17 Juni jl. Voorgesteld wordt, de verbeteringen te doen aanbrengen; f. een overzicht van het gehouden vol ledig geneeskundig onderzoek door den ge meentelijke geneeskundige, van de leerlin gen der 1ste klase van de openbare en bij zondere scholen (k.g.). g. een bericht van de Ministers van Ar beid, Handel en Nijverheid en van Finan ciën, dat voor den bouw van 87 woningen door de woningbouw-vereeniging „Velsen een voorschot in totaal van ten hoogste 256.650 is toegekend (k.g.). h. een verzoek van J. H. van Zeeland, om eervol ontslag, als leeraar in het lijn- teekenen voor smeden aan de Nijverheids avondschool te Velsen met ingang van 1 October 1924 (voorgesteld wordt het ge vraagde ontslag met ingang van den ge noemden dag, eervol te verleenen); i. een adres van de wed. H, J. van Za del te Wijkeroog Wijkerstraatweg L 57 om tijdelijke ontheffing van art. 21 der Wo ningwet voor de haar toebehoorende wo ningen Doodweg wijk I. nos 10, 12, 20 en 22. Te behandelen bij punt 2 der agenda; j-, als voren van F. W. Stroër. Aanstel 45 te Amsterdam als directeur der N. V. Maat schappij Camelia, gevestigd te Amsterdam, betreffende verkoop van grond van het 436e STAATSLOTERIJ Trekkine van Woensdag 6 Augustus» 2e Klasse 3e Liist, Hooee orlizen; 20615 f 2000. Prijzen van f 30: 23 104 107 128 146 218 261 277 336 458 463 514 583 839 846 848 967 993 1131 1132 1155 1164 1181 1215 1272 1372 1444 1562 1617 1773 2006 2011 2031 2081 2142 2315 2437 2777 2819 2836 2889 2968 3071 3160 3165 3170 3256 3321 3375 3378 3418 3450 3455 3626 3806 3832 3841 3935 3965 3971 4045 4222 4255 4262 4307 4377 4487 4590 4604 4690 4732 4792 4840 4882 4940 5051 5192 5229 5301 5310 5334 5346 5386 5406 5444 5463 5478 5491 5572 5585 5650 5829 5858 5884 600,8 6009 6108 6114 6188 6239 6325 6387 6414 6525 6537 6569 6641 6694 6703 6786 6818 6913 6959 7053 7264 7327 7330 7423 7453 7494 7544 7637 7659 7677 7710 7717 7753 8064 8129 8212 8231 8232 8297 8365 8393 8397 8452 8497 8517 8540 8570 8610 8618 8694 S738 8897 8904 8943 8953 0062 9079 9193 9301 9347 9391 9428 9519 9938 10051 10061 10069 10204 10205 10237 10241 10281 10348 10364 10399 10403 10456 10475 10547 10549 10564 10650 10713 10743 10773 10789 10793 10868 10932 10952 11089 11108 11186 11220 11259 11289 11293 11336 11349 11371 11425 11485 1.1489 11525 11583 11610 11633 11690 11727 11847 11853 11861 11862 11888 11921 12023 12171 12282 12331 12446 12461 12503 12508 12596 12624 12673 12683 12715 12797 12850 12909 12918 12945 1301,1 13025 13109 13160- 13180 13208 >3305 13308 13354 13436 13491 13510 13534 13604 13616 13719 13727 13760 13773 13821 3S98 13923 13934 14004 14009 14026 14042 '4057 14372 14383 14444 14456 14461 14516 14558 14571 14579 14646 14690 14707 14724 '4741 14758 14826 14896 14926 14995 15096 '5106 15112 15136 15149 15178 15193 15203 15237 15268 15301 15348 15372 15383 15386 15391 15448 15462 15463 15485 15499 15533 15573 15646 15663 15722 157S0 15901 15910 15927 15991 16014 16020 16083 16110 16122 16161 16232 16314 16398 16410 16523 16658 16661 16936 16943 16986 17012 17058 17100 17215 17299 17332 17366 17385 17421 1742.2 17432 17455 17463 17469 17491' 17519 17535 17550 17573 17586 17598 17633 17687 1770? 17759 17807 17810 17838 17877 17910 17969 18020 18127 18147 18228 18246 18250 18278 18313 18432 18482 18490 18497 18625 18909 18910 18911 18929 18946 19001 19030 19064 '9085 19155 19163 19227 t9264 19321 19341 19489 19523 19637 19640 19686 19689 19704 9709 19738 19756 19805 19817 19844 19886 19890 19896 19994 20005 20037 20102 20134 20149 20158 20192 20376 20437 20482 20513 20554 20599 20626 20700 20756 20768 2080» 20849 20872 20934 20954 20988 21028 21074 21113 21152 21168 21208 21256 21340 21344 21481 21583 21570 21604 21615 21648 21674 21740 'j 21765 21781 21792 21931 21978 21992 2206» 22076 22098 22104 22147 22151 22245 22246; 22283 22292 22296 22323 22537 22559 22651" 22865 22927 perceel „Tivoli" te Wijkeroog. Naar ons college om advies; De heer GROENEVELD zou willen, dat de raad eens werd gehoord in de kwestie van het postkantoor. De VOORZITTER meent, dat er op dat gebied niet genoeg kan worden geconcen treerd. Bovendien leert men in een tijd Van bezuiniging en wanneer eenmaal in den- Haag een besluit .is, gevallen, komt men daarop niet meer terug. De heer TUSENIUS meent ook, dat een gemeente als Velsen recht heeft -op een postkantoor. Aan de orde is punt 2 der agenda Verlenging ohtvuimingstermijn on bewoonbaar verklaarde woningen. B, en W. stellen den Raad voor een 53- tal onbowo .nb.aur verklaarde woningen niet te doen ontruimen, omdat voor de bewo ners nog geen andere woongelegenheid is gevonden. De heer DALMEYER meent, dat men hieï al weer een lijst van 53 krotten heeft, waarvoor men verlenging vraagt. Spr. zou van uit den raad een onderzoek willen doen instellen. De heer v, d. STEEN, heeft van een ge neesheer gehoord, dat juist de kinderen uit die krotten het ongedierte op de scholen brengen. Spr. meent, dat een verlenging van 6 maanden dezen toestand ondragelijk maakt. De heer SCHUITENMAKER stelt voor, aan het besluit deze bepaling toe te voegen: of zooveel korter als B. en W. noodig ach ten. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat de Wöningbouwver. Velsen vele van die fnen- schen zal overnemen. Allen echter is onmo gelijk. Het voorstel-Schuitenmaker wordt niet ge steund. Zonder stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan de orde is punt 3 der agenda: Verzoek aanleg tegeltrottoir. B. en W. stellen den raad voor mee te deelen aan J. van Eeken e.a. dat het door hen gevraagde tegeltrottoir voorloopig nog niet kan worden gelegd. Indertijd heeft men daar reeds een grind pad aangelegd en een tegeltrottoir zou weet 1000 kosten. Enkele leden wijzen er op, dat er in ze keren zin is beloofd, dat men een tegel-trot toir zou krijgen, wanneer men den grond af stond. Zonder stemming wordt het voorstel vaa B. en W. goedgekeurd, Aan de orHc is punt 4. Verzoek geld, voor verande ring en inrichting school. Het bestuur van de Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs verzoekt om 151 om eenige veranderingen aan te bren gen. B. en W. stellen voor dit toe te staan. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Overgegaan wordt tot punt 5 der agenda. Verzoek D. J. W. van Oosterum. Naar aanleiding van de overplaatsing van mej. T. A. Romijn, wordt den raad een adres aangeboden van den heer D. J. W. van Oosterum. B. en W. zetten in bijgaande stukken de zaak uiteen. De heer SCHUITENMAKER heeft een on derzoek ingesteld en hoopt, dat de wethou der van onderwijs zijn woorden zal intrek ken of een verklaring geven. De heer TUSENUIS sluit zich daarbij aan. De heer VISSER heeft in de stukken ge zien, dat de toestanden aan schopl B al lesbehalve rooskleurig ziji, Spr. meent, dat adressant niet anders had verdiend. De heer SLUITERS zegt, dat blijkt, dat het college van B. en W. de zaak voor de afhandeling niet heeft onderzocht. Dat heeft men pas later gedaan.. Spr. heeft den hoofdonderwijzer en ook dc onderwijzeres gesproken en zijn meening is, dat het Hoofd zijn plicht heeft gedaan, doch dat de on derwijzeres haar plicht heeft nagelaten. Dit staat als een paal boven water. Wethouder HANDGRAAF zegt, dat de heer van Oosterum er een wereldschok-i he< hc; ta 0« be dn ce ai» zes ni de ra CG he d<6 de> m "e zr zij gr nc or da de za» ec at: ds \v b« sc ee ce; st ni bi cc He C(i Cj d di le af d< b d* di tc ti sc IA t( 6] G 5t d ri: V le b, g< C V; ri 2. 2. m ge dt 1. Pt «r ht bi le si,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2