De School voor Maatschappelijk Werk een Vrouwenschool. RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Woensdag 6 Augustus 1924 De Duitsche delegatie te Londen aangekomen. De eischen, die zij ter conferentie stellen zullen. Marx en Stresemann completeeren het comité van Zeven tot „groote Negen". Het afbreken der Britsch-Russische onderhandelingen. Onder de Radio-berichten: De eerste plenaire conferentie-zitting met de Duitschers. Toespraken van MacDonald en Marx. Overhandiging aan de Duitschers van de rapporten, die door hen in den loop van den nacht bestudeerd zouden worden. Hervatting der Britsch-Russische bespre kingen nog mogelijk. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Geloof en ongeloof in Nederland. De echtgenoote van den ex-keizer. Mr. Verkouteren en de stemplicht. Een uitnoodiging. DAGELIJKS, PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69 - Tel. 3468 FEUILLETON. Wat een school voor M. W. beteekent, mag ik zeker als bekend veronderstellen. Ten overvloede nog even een omschrij ving van dit begrip, 't Is een inrichting, waar vrouwen worden opgeleid, om aan een grootere of kleinere gemeenschap die hulp en zorg te geven, welke zij krachtens haar natuur aan huisgezin en familiekring schenken. In die scholen moeten dus ge vormd worden, wie zich geeft aan de ver waarloosde en onbeschermde jeugd, of lij denden en behoeftigen wil helpen, de uit- gestootenen verbeterd terugvoert in de sa menleving, ziekten bestrijdt en zieken ver zorgt, en waakt dat huisvesting, voeding en andere lichamelijke behoeften der minder gegoeden geen schade lijden, 't Spreekt van zelf, dat de geestelijke belangen, die met de stoffelijke zoo innig samenhangen, hier bij nooit uit het oog worden verloren. En nu is dit mijn beweren: jonge meis jes, die door onafhankelijke positie en ont wikkeling in staat zijn, om de kennis, ver kregen op scholen voor voor-universitair onderwijs, te verruimen en te verdiepen, moesten, ook al begeeren zij geen diploom van maatschappelijk werkster, in de jaren harer rijpere jeugd althans eenige cursus sen volgen aan een school voor M. W., om haar vrouwelijken aard rijker te kunnen ontplooien. Waarom? Omdat de weetgierigheid er is. Bedoeld zijn niet de eigenschappen van „nieuws gierig Aagje" uit den volksmond bekend. Wel de begeerte naar kennis van 't leven, ie behoefte om daarin door te dringen, om jit de verschijnselen den regel af te leiden, den samenhang van oorzaak en gevolg te begrijpen, het beginsel te ontdekken, dat achter de toepassingen schuilt, en de tal- looze onoverzichtelijke feiten terug te bren gen tot zonneklare eenheid, om dan weer uit de verkregen regels en wetten nieuwe gevolgtrekkingen af te leiden, feiten te voorzien en toepassingen te maken. Moet de vrouw die ontwikkelen en be vredigen? Zonder twijfel, mits op haar manier, vol gens haren aard en in verband met haar aestemming. We aanvaarden dus niet zon der commentaar en beperking, wat Eva zelf bij Vondel ons tegenwerpt: Zwijgh stil, en wacht u mij te nooden ~)p ooft, dat wetenschap belooft. Jees appel wert mijn mont verboden, Mes noodt me op geen verboden ooft.. Omdat die weetgierigheid anders ver loopt in grenzenlooze oppervlakkigheid en voert tot groote onevenwichtigheid. 't Gaat hier niet over de heldinnen van tennisveld, balzaal, tearoom en mode- schouw, maar over ontwikkelde en zooal niet zeer ernstige, althans niet wufte meis jes. Die willen het leven kennen, d.i. de loestanden, overwegingen en stroomingen begrijpen, waarin zij zich bevinden; van de hcerschende meeningen en opvattingen op de hoogte zijn, weten wat er leeft en vvoelt in harten en hoofden hunner tijdge- looten. Dus naar de universiteit of de stu- Jie eener middelbare akte ter hand geno men?! Wel neen! wat zeggen haar klank wetten of historische spraakkunst, diffe rentialen en integralen, de leer der olan- enziekten of de morphologie der geberg- en? Weinig of niets, tenzij ze het onder vijs als beroep kiezen of zich geheel aan itudie wijden. Wie dien kant niet uitgaat, zou in die dingen alleen een heerschénde node volgen of wal pronken met weten- schapperij. Oppervlakkigheid dus. Maar nog erger oppervlakkig, wie door leeswoede aangegrepen, haar ontwikkeling zoekt enkel in krant, weekblad, illustratie, sport- of modeblad. Zij wordt daar be werkt met een aantal slagwoorden, die op geld doen, met dubbelzinnige en valsche leuzen, met vlot geschreven vertoogen zonder veel inhoud en leert de banale kunst om over de gangbare onderwerpen van conversatie het geijkte zinnetje te zeg gen, Sat bijval oogst en den naam ver schaft van belezen en ontwikkeld en op de hoogte. Men leest alles, spreekt over alles, slaat overal de plank mis en moet soms, door een minder hoffelijk tegenstander in de engte gedreven, bekennen dat men niets begrepen heeft. Zoo'n geest doet denken aan een lappendeken of aan die gekleurde papieren slingers en festoenen, die scheu ren bij den minsten wind, wier kleuren dooreenloopen en vervagen, als een wei nig dauw ze bevochtigt. Maar 't oppervlakkigst, wie het leven wil leeren kennen uit roman en feuilleton. Die mogen nu naturalistisch, psychologisch of neo-roinantisch heeten, op weinige uit zondering na geven ze geen juist beeld van de werkelijkheid en verstoren daarenboven het evenwicht van het gemoed. Hoe zou 't anders kunnen! Een groot deel van den dag leeft men met het hart in een denk beeldige wereld, veelal tusschen onmoge lijke helden en heldinnen van onvindbare edelaardigheid, soms te midden van zwak kelingen, louter zenuwen zonder wil, be leeft men avonturen, die misschien eens in de 1000 jaar voorkomen, geniet men een weelde, die men nooit deelachtig zal wor den. Nauwelijks echter is het boek geslo ten, of men botst tegen de werkelijkheid: kleinzielige menschen, hinderlijke gebre ken, een weinig fraaie levensstijl, veel be zuiniging, eentonig en inspannend werk, geen waardeering, grauwe verveling. Van daar neerslachtigheid, veel droomen en peinzen, maar geen wilsbesluiten, geen vaste lijn van gedrag, doch groote wispel turigheid, indrukken overheerschen, begin selen worden vergeten of verloochend. Het evenwicht tusschen gevoel en wil, verbeelding en rede is verbroken. En nog spreek ik niet eens van ergerlijke lectuur, die gevaar voor geloof en zeden brengt. Omdat ten slotte de weetgierigheid ge richt moet worden op de practijk en wel op eene die met den vrouwelijken aanleg strookt. Louter bespiegeling kan dien drang naar weten niet bevredigen. Wat men vóar alles begeert, is een antwoord op de vraag: hoe heb ik te handelen, wat kan ik doen? Niet enkel in de huiselijke omgeving, maar in vereenigingen. in krin gen. waar men hulp en steun behoeft, dik wijls ook als bestuurslid van een goed werk. waartoe men mij gekozen heeft. Geeft men mij dit toe, dan heb ik gewon nen spel en handhaaf mijn stelling: dat de cursussen aan een school voor M. W. bij uitstek geschikt zijn, om den echten aard der rijpere vrouwelijke jeugd, die een on afhankelijke positie inneemt, vollediger te helpen ontwikkelen. Voor verdieping, van het eigen godsdienstig leven wordt ge zorgd door godsdienst- en zedenleer en geestelijke vorming. Men kan er leeren zijn meeningen te verdedigen in debat, men vindt er leidintf om orde en plan te bren gen in zelfstudie. Houdt men zien gaarne met kinderen bezig, dan wordt kinder psychologie, opvoedkunde, onderricht in het geven van catechismuslessen, aangeboden. Ook zuigelingenzorg, kunst van vertellen, spelleiding. speelgoed maken zijn niet ver geten. Trekt de armenzorg, men wordt in geleid in de practijk daarvan, leert het een en ander van burgerlijk en strafrecht, maakt kennis met sociologie en methoden van M. W. Zelfs voor meer huiselijke belangen wordt leiding gegeven. Woningbouw en in richting, kunstgeschiedenis en ontwerpen, tuinbouwen warenkennis staan op het program: Men kan zich althans de grondbe grippen eigen maken van sociale hygiëne, ziekenverpleging in hef huisgezin, eerste hulp bij ongelukken. Eu de grondslagen eener eenvoudige administratie, b.v. van een vereeniging, geeft het boekhouden. Ik onthoud mij van détails, kortheids halve, en verwijs, wie nadere inlichtingen verlangt, naar de directrice der School voor M. W„ mei. Fé Haye, Amstel 3, Am sterdam. Dr. L. SCHMEDDING S. J. l/S kele opvattinge n van het rapport-Dawes iets "veranderd moesten worden. Dit beteekent echter niet, dat het rapport op andere voor waarden voor Duitschland zal worden toe gepast, want het kan slechts met toestem ming van Duitschland worden aangenomen. Naar verluidt, aldus schrijft het blad verder, hebben de eischen die Duitschland wil in dienen vooral betrekking op het vraagstuk der militaire ontruiming van het Ruhrgebied en op den terugkeer der verbannenen. Deze eischen zijn logisch en rechtvaardig en het zal de taak der conferentie in het nieuwe sta dium zijn om geleidelijk een internationale samenwerking tot stand te brengen en het plan -Dawes tot uitvoering te doen komen. Het blad vestigt er verder de aandacht op, dat de Duitschers volle vrijheid zullen heb ben om hun standpunt uiteen te zetten en dat, indien het zoover komt, dat het slotpro- tocol wordt geteekend, de Duitschers niet behoeven te zeggen dat zij „onderdrukt" zijn geworden. Ook de „Daily News" doet duidelijk uit komen, dat de Duitschers met gelijke rech ten aan de beraadslagingen zullen deelne men, en zegt dat het, zooals Mac Donald reeds heeft aangeduid, de zaak der Duitschers is om van de tot nu toe gelegde grondslagen voor hun eigen welzijn en welvaart gebruik te maken. De „groote Negen". Men heeft besloten de „Groote Zeven" na aankomst der Duitsche delegatie tot een Comité van Negen uit te breiden, waarin ook Marx en Stresemann zitting zullen hebben. De bijeenkomsten van deze „Groote Negen" zullen zeer talrijk en zeer belangrijk zijn. De premiers en de ministers van buiten- landsche zaken zullen onderling de belang rijkste vraagstukken bespreken en tot oplos sing brengen. Daartoe behoort niet alleen de militaire ontruiming van het Ruhrgebied en het Rijnland, maar ook een kwestie van zeer verstrekkende sociale beteekenis n.l. het probleem van den achturigen arbeidsdag. Men zal van de Duitschers waarborgen ver langen, dat de toepassing van het plan-Dawes niet tengevolge zal hebben dat in Duitsch land de bij internationale overeenkomst vast gestelde achturendag in een tienuren-dag zal worden veranderd. In December van het vo rig jaar werd de acht-urendag in Duitsch land feitelijk afgeschaft. Men zeide toen dat de economische toestand, in verband met de bezetting van het Ruhrgebied, de catastrofe van de mark en de Micum-verdragen, dit offer van de arbeiders eischte. Nu .echter het plan-Dawes aan deze moeilijkheden een eind zal maken verlangen de geallieerden dat de Duitsche regeering den achturen-dag we derom zal instellen, daar men niet wil dat Duitschland door zijn langeren werkdag een ongunstigen invloed zal uitoefenen op de levensvoorwaarden der arbeiders in andere landen, die genoodzaakt zouden zijn even eens langer te werken, of de nadeelige ge volgen n.l. dat hun land niet in staat zou zijn tegen de Duitsche industrie te concur- reeren, er van zouden ondervinden. Dc Duitsche delegatie te Londen. De Duitsche delegatie is gisterochtend :e Londen aangekomen. Aan het Liverpool- streetstation bevond zich een groote menigte De delegatie heeft haar intrek genomen in het Ritz Hotel, waar de Britsche regeering een geheele verdieping te harer beschikking heeft gesteld. Het tweede gedeelte der Londensche conferentie. De aankomst der Duitsche delegatie te Londen geeft de bladen natuurlijk aanlei ding tot uitvoerige beschouwingen, waarbij algemeen de hoop wordt uitgesproken dat thans, nu de Duitschers met gelijke rechten aan de beraadslagingen deelnemen, het zal gelukken tot een overeenkomst te geraken. De „Times" wijst er op dat het beter zou zijn geweest, indien de Zaterdag tot stand ge komen overeenkomst niet zoo duidelijk het karakter van een compromis had gedragen, maar dit was noodig om een brug over de ver schillende opvattingen te slaan. De practische eischen maakten het noodzakelijk, dat en- De Britsch-Russische on derhandelingen afgebro ken. In een officieel communiqué van het Britsche departement van buitenlandsche zaken is meegedeeld, dat zooals wij gisteren reeds berichtten de weer met den uit Moskou teruggekeerden Russischen gedelegeerde Ra kowski hervatte onderhandelingen zijn mis lukt. Volgens berichten van bevoegde zijde kwam het nieuwe voorstel, dat de Sovjet- regeering op de Engelsch-Russische confe rentie heeft ingediend, hierop neer dat Rus land een leening van circa 25 millioen pond sterling zou ontvangen, waartegenover Rus land bereid zou zijn den dienst zijner lee ningen, wat renté en aflossing betreft, voor verscheidene jaren te verzekeren, waartoe het tegoed, dat de Tsaristische regeering nog in Engeland heeft, zou worden bestemd. Rakowski verklaarde, dat zijn regeering in principe geen bezwaar maakte tegen de erkenning der schulden van voor den oorlog, doch dat de regeering te Moskou een maxi mum van het te betalen bedrag wenschte te zien vastgesteld, alvorens zij eenige ver plichting op zich nam. Bovendien hield Rusland vast aan de verklaring, dat een lee ning noodzakelijk was voor het herstel van den financieelen en economischen toe stand vóór dat aan hervatting der betalingen kan worden gedacht. Dat de Britsch-Russische conferentie tot mislukking gedoemd was, stond reeds lang voor velen vast en een weinig voorbarig reeds de vorige week werd door de „Daily Mail" het afbreken der onderhandelingen gemeld. Dat dit bericht voorbarig was blijkt uit het feit, dat Maandag nog weer een zit ting der conferentie werd gehouden. Maar ook hier konden de tegenstrijdige opvat tingen en bedoelingen niet worden verzoend. Wel kwam Rakowski met het aanbod van een principieele erkenning der schulden van vóór den oorlog, maar dan toch alleen maar in beperkte mate. De Russische regeering wilde slechts de schulden voor een deel er kennen vermoedelijk alleen wat de houders van kleine bedragen betreft en stelde dan als eisch daartegenover dat haar een leening zou worden verstrekt, eer zelfs van betaling van rente over het kleine erkende deel der schuld sprake zou kunnen zijn. Zoo kon men natuurlijk niet verder ko men. De Britsche regeering kan en wcil Rus land geen leening verstrekken en de geld schieters geven Rusland geen geld, zoolang dit niet voldoende waarborgen mate- rieele en moreele geeft, dat het geleende geld veilig is en men geen goed geld naar kwaad geld gooit. Kenmerkend voor de methoden der Rus sische heeren is zeker wel, dat Rakowski in Rusland beweerde, dat de Britsche regee ring tot credietverschaffing aan Rusland bereid was en ook onder de geldmannen in de City de stemming ten gunste van een leening aan de Sovjetregeering was veran derd. Het lag er dik op, dat deze mede- deelingen van Rakowki dwaasheid waren En de mislukking van de besprekingen in de conferentie van Maandag is hiervan nu de bevestiging. Als de Russen het geld willen hebben, dat ze zoozeer noodig hebben, zullen ze an dere waarborgen moeten geven, dan waar toe ze thans bereid bleken. Vermoedelijk zullen we wel een verkla ring van de Britsche regeering in het Lager huis over den gang der besprekingen mogen verwachten. Voor wie zich met de Russen wil inla ten zullen de Londensche ervaringen onge twijfeld zeer leerzaam kunnen zijn. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE BOUWVAKKEN. Er zal opnieuw worden getracht het ge schil, hetwelk reeds geruimen tijd in de bouwvakken bestaat, bij te leggen. Het ministerie van arbeid heeft, met instem ming van de nationale vereenigingen van werkgevers en de vakverbonden, een con ferentie op heden bijeengeroepen. Reeds tij dens de zitting van den Raad van Onderzoek was het plan tot het houden eener algemeene conferentie geopperd, doch de v'akvereenigin- gen waren niet geneigd om de geschilpunten op den ouden voet te bespreken. Intusschen worden er tal van afzonderlijke overeenkomsten tusschen werkgevers en werknemers aangegaan. Ongeveer 10.000 van deze overeenkomsten zijn reeds gesloten en een kwart millioen leden van de nationale federatie van bouwvakarbeiders werken reeds op nieuwe voorwaarden. Het welslagen van de conferentie van he den hangt af van de houding der arbeiders uit Liverpool. Deze weigeren de besluiten der federatie te erkennen, daar zij meenen dat de toestand in Liverpool een speciale behandeling vereischt. DE HUUR VAN HUIZEN IN HET BE ZETTE GEBIED. De „Köln. Z." verneemt uit Landau, dat aldaar op verlangen van den Franschen dis trictsgedelegeerde de vredeshuurprijs moet worden vastgesteld van de huizen, waarin officieren en onder-officieren van de bezet tingstroepen zijn gehuisvest. Bij die gelegen heid is medegedeeld, dat binnenkort 'n Fran- sche leger-huurtarief voor het bezette gebied zal worden uitgegeven. De verklaring van een en ander is te zoeken in de bepaling van het rapport der deskundigen, dat voortaan het onderhoud der bezettingstroepen be taald zal moeten worden uit de herstelbeta lingen zelf, hetgeen natuurlijk een aanspo ring is die kosten zoo laag mogelijk te doen zijn. Ook moeten de autoriteiten een nauw keurige berekening opmaken voor de bezet- tingskosten en wel in enkele posten, n.l. voor het militaire element, voor de douanen, regie en houtvesterij. LUDENDORFF SPREEKT. Op een Zondag te München gehouden ...frontsoldatendag" heeft Ludendorff weer eens het woord gevoerd. Hij viel vooral de thans aan het bewind zijnde partijen aan, die in 1912 bij de oorlogsbegrooting de door hem, Ludendorff, gevraagde drie legercorpsen hadden geweigerd. Als Duitschland deze drie had gekregen, zou geen vijand het heb ben gewaagd het aan te vallen. Dit is de eeni ge schuld van Duitschland aan den oorlog. Dezelfde lieden, die thans het bewind moe ren, hadden tijdens den oorlog Duitschlands weerbaarheid ondermijnd. De frontsoldaten zullen niet rusten voor deze lieden voor het staatsgerecht ter verantwoording zijn geroe pen. DE MOEILIJKE POSITIE DER BRIT SCHE REGEERING MET BETREK KING TOT DE IERSCHE GRENS KWESTIE. Het Britsche kabinet staat ten aanzien van de Iersche kwestie blijkbaar tusschen twee vuren. Cosgrave, de president van den Ier- schen Vrijstaat, heeft de waarschuwing doen hooren dat de Vrijstaat republikeinsch zal worden indien niet terstond de wetgevende maatregel betreffende de grenscommissie wordt doorgezet. Het Hoogerhuis zal echter de behandeling van het wetsvoorstel uit stellen, zelfs indien het Lagerhuis het goed keurt. Volgens de „Westminster Gazette" zullen Thomas en Henderson, die naar Dublin zijn vertrokken, den Vrijstaat voorstellen om het parlement op 14 October in plaats van 28 October opnieuw te doen bijeenkomen ten einde de behandeling der kwestie te verhaas ten. In een vergadering van conservatieve La gerhuisleden, waarin de toestand werd be handeld, besloot men Ulster te steunen in zijn eisch de grensverandering te beperken tot eenige eenvoudige correcties. M I De socialistische professor Bonger, hoog leeraar te Amsterdam, geeft in „De Soc. Gids", het maanschrift zijner partij, een sta tistische studie over het geloof en ongeloof in ons land en meent aan het einde daarvan het volgende te kunnen verklaren: „Het meest opvallende feit, dat uit de gegevens der laatste volkstelling op te ma ken valt is, zooals wij zagen, de toename der „niet tot een kerkgenootschap" behoo renden, in overgroote mate derhalve der ongeloovigen. In absoluten zin gaat het met deze toename nog steeds crescendo, in de eerste twee 10-jarige perioden (18791899, 18891899) met ongeveer 5000 per jaar, in de daaraanvolgende (18991909) met ruim 17.000 per jaar en in de laatste 11 jaar met meer dan 22.000 per jaar. De relatiecijfers vertoonden eveneens een zeer sterke toe name, zooals wij te voren lieten zien. De percentage der toename was, zooals te ver wachten was, in de laatste periode niet meer zoo groot als in de voorlaatste. Deze toename is uit twee factoren ont staan. In dc eerste plaats doordat volwas senen, in religieuze spheer opgegroeid, met den godsdienst breken en het leger der on geloovigen gaan versterken. Gingen wij dezen factor bespreken, dan zouden wij bui ten het gestelde bestek treden. Wij veroor loven ons hier alleen op te merken, dat degenen, die op grond van een onmisken baar réveil in bepaalde kringen, tot optimis tische conclusies over de naastbije toekomst der religie in het algemeen komen, goed zullen doen de betreffende cijfers nog eens -aandachtig te bezien en zich af te vragen of het waarschijnlijk is, dat een zóó constant verschijnsel als de sterke toename der on geloovigen, dat nog wel in een periode, die om allerlei redenen uitermate gunstig voor opbloei van den godsdienst was weer spoedig tot het verleden zal behooren. In de tweede plaats ligt deze toename op zuiver demographisch terrein, n.l. geboorte en sterfte. Immers de traditie eens geheel aan de zijde van de religie staande begint steeds meer aan de andere zijde haar ge wicht in de schaal te leggen. Daarover ten slotte nog een enkele opmerking. Wanneer men de cijfers beziet van de 0 9-jarigen, dus van den menschenvoorraad, waaruit in de toekomst de kerkgenootschap pen hun kracht moeten putten, dan blijkt hoe exceptioneel het woord is niet te sterk slechts de overgroote meerderheid der kerkgenootschappen cr in de toekomst voor komen te staan. Niet alleen zijn de percentages voor dc jongste leeftijdsgroep in de afgeloopen periode bij hen gedaald, meestal sterk, doch zij zijn bijna alle een eind beneden haar algemeen percentage komen te liggen. Om slechts één voorbeeld te noemen: de Nederl. Israëlieten vormden in 1920 1.54 pCt. der bevolking in het alge meen doch onder de jeugdigen (09) slechts 1.17 pCt., d. i. 24 pCt. minder! Aan de andere zijde staan de ouden van dagen. Eén blik op de desbetreffende cijfers doet zien, hoezeer de meeste kerkgenoot schappen op deze categorie steunen, 'n steun, dien zij door het snelle afsterven dezer groepen steeds meer zullen moeten missen. Om ook weer één voorbeeld te noemen: de Nederd. Hervormden vormen nl m. 41 pCt. der bevolking in het algemeen, doch pl.m. 48.5 pCt. der 80-jarigen, d. i. on geveer 20 pCt. meer. De uitzonderingen op het bovenstaand vermelde vormen de leden der Gereformeer- Kerken en de Roomsch-Katholieken. Over deze iaatsten, bij wie de uitzondering zich het sterkst vertoont, nog een enkele opmer king ten slotte. Hun percentage is onder dc jongste leeftijdsgroep gestegen, en wat meer zegt, een eind boven het algemeene cijfer, 38 tegenover 35.5, gelegen. Aan de andere zijde vertoonen de Roomsch-Katholieken bij de hoogste leeftijdsgroepen vrij lage cijfers. De toekomst is in dit opzicht voor de Roomsch-Katholieken gunstig. Daartegen over is bij hen te constateeren: le. een laag huwelijkscijfer, 2e veel gemengde huwelijken en 3e een hoog sterftecijfer. Een hoog ge boortecijfer moet bij hen derhalve veel goed maken. De verwoede vijandschap der R. K. Kerk tegen de geboortebeperking Iaat zich begrijpen. De strijd hiertegen is door haar tot voor kort met afdoend succes gevoerd. Hoewel de cijfers der geboorten voor de verschillen de kerkgenootschappen in geheel Nederland niet bekend zijn, is uit de cijfers der voor het overgroote deel katholieke zuidelijke provincies echter hieromtrent wel een con clusie te trekken. De geboortebeperking be gint zich ook daar te vertoonen. Zet zich dit verschijnsel door andere katholieke landen doen vermoeden dat dit het geval zal zijn dan komen er moeilijke tijden voor de R. K. Kerk. Immers op een bepaald oogenblik zal de geboortebeperking bij de niet-katholieken tot staan zijn gekomen, in ieder geval niet meer sterk toenemen, en zal die der katholieken nog crescendo gaan, al zal deze dan ook wel bij hen niet even groote afmetingen aannemen als bij de an deren. Dat dit oogenblik reeds zeer nabij is, is onwaarschijnlijk. De cijfers voor Am sterdam de eenige bekende maken waarschijnlijk, dat het tijdstip van den om slag echter niet meer zóó ver afligt, als som migen wel denken." Cijfers zijn cijfers en de geleerde statisti cus is nog geen profeet. Misschien dat de zelfde cijfers anderen weer wat anders zeg gen. Maar dat neemt niet weg, dat men aan onze zijde zijn voordeel er mee kan doen en.... dat zij ons zullen leeren, niet té op timistisch te zijn, maar bij voortduring hard te arbeiden, voorzoover en waar wij dit kunnen! De echtgenoote van den ex-keizer is van haar zware ziekte weer zoover hersteld, dat zij in gezelschap van den hofarts Dr. Haener 28 Juli naar Baden-Baden is gereist, om daar nog een kuur te doen. Gedurende het vèrblijf te Baden-Baden zal de jongste zuster van den ex-keizer Prinses Friedrich Karl von Hessen de ex- keizerin gezelschap houden. Mr. Verkouteren, christelijk-historisch lid der Eerste Kamer, heeft in een rede over stemplicht als zijn oordeel uitgesproken, dat de straffen tegen overtredingen veel te licht zijn. Hij zou willen straffen met verlies van pensioen, van decoraties(l) of van openbaar ambt, omdat de overtreders tegen het va derland handelen. Het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond heeft generaal Snijders uitgenoodigd tot een debatavond, naar aanleiding van diens in scherpe bewoordingen gestelde uit latingen over het optreden van prof. dr. v. Embden inzake het vraagstuk der nationale ontwapening. ONNOOD1GE MOEITE. Tinus komt in de stad en vraagt bij een apotheek: „Juffrouw, wilde gij mijn veur 'n dubbeltje insectepoeier geve. asteblief?" De niet onaardige, maar ietwat nuffige apothekers-assistente vraagt hem. of zij het poeder in een doosje of in het fleschje zal doen." „Waarveur al diejen umslag, juffrouw?" zegt Tinus goedmoedig, „schudt 't hier maar direk langs m'nen hals af." OP DE MUZIEKLES. Lceraar: „Welke soorten van noten rj^n er. Jan?" Jan: „Heele, halve en kwartnojpn meneer Leeraar: „En welke noten hebben nu wel de meeste waarde?" Jan: „Banknoten, meneer." JA, DAN. Eerste vriend: „Wat zou je van femand denken, die „bij abuis" jou nieiSe jas aantrok?" Tweede vriend: „Dat 'hij een dief of een ezel was." Eerste vriend: „Nou, kijk 'ns iij kebt de mijne aan.' van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.3011.55 v.m.j 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 105C M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M, Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuürtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit bet Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M, Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M Aberdeen 2 B. D. op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event, afgewisseld door chansons of causeriën Eiffel'oren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht i 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert. 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T, 450 M>: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20-6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1? n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M- Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.20—9.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster AbdijJ. Programma. In Aug. worden alleen door de volgende Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u„ 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u., 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen rn het Kurhaus en Cabaret gegeven worden Bijzondere concerten, enz. zullen nad«» vermeld worden. 72. In het kabinet van den rechtsgeleerde, zullen wij ons dadelijk tegenover twee ervan bevinden. Beiden zijn oude kennissen, doch heel wat veranderd sinds wij hen, nu twaalf jaren geleden, voor de laatste maal hebben gezien. Twaalf jaren zijn inderdaad voorbijgegaan sinds de glukkige ontvluchting van Edmond en het oogenblik, waarop wij den draad van ens verhaal weer opvatten. De perso nen, waarvan wij spreken, zijn twee afschu welijke booswichten, twee ellendelingen, overladen met schande en misdaad, in één woerd, het zijn Rodille en de werkelijke Louraine. Louraine. netjes in het zwart gekleed, met lhmmer.de morsmouwen aan, om het zwarte aken voor alle aanraking, die het besmetten .ton, te bewaren, Louraine dan zit in een gewichtige houding in een grooten leunstoel voor de mahoniehoute schrijftafel. De ex-deurwaarder-uitdrager heeft heel wat aan omvang gewonnen; hij is dik of lie ver opgeblazen geworden Zijn dunne, scher pe haviksneus heeft een kleur aangenomen, die het midden houdt tusschen purper en violet, en maakt een zonderling effect op zijn aschgrauw gelaat, waarvan de beide wangen langs de kin nederhangen. Een zwart fluweelen kapje bedekt zijn kaal hoofd en laat niets zien dan twee geelachtige haarlokken boven zijn ooren. Alleen zijn stem is niet veranderd. Het is nog altijd dat bevende, nu eens schorre dan weer pie pende geluid. Louraine beschouwt met een blik, waaruit onverschilligheid en luiheid spreken, een hoop papieren voor hem op de schrijftafel. Terwijl de gewezen uitdrager rustig zit te droomen, loopt Rodille, peinzend en afge trokken, met groote schreden de kamer cp en neer. Ook hij heeft in die twaalf jaren een heele verandering ondergaan. Hij is veel magerder geworden en erg verouderd. Zijn haren, die zeer dun geworden zijn, hangen plat langs zijne slapen. Blauwe krin gen omgeven zijn ingezonken oogen, zijn voorhoofd is met rimpels doorploegd en zijn lippen schijnen nog dunner dan vroeger. Evenals Louraine is hij in het zwart ge kleed, doch op een zekere kale manier, die een geheime armoede schijnt te verraden. Zijn kleederen zijn kaal gesleten en zijn lin nengoed is twijfelachtig wit In één woord, hij ziet er uit als een deurwaardersklerk, die vijftig francs per maand verdient. ZEVEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Wij wenschen thans onze lezers met den toestand bekend te maken, waarin de beide schurken zich bevinden op het oogenblik, dat wij hen weder voor het publiek laien optreden. Wij beginnen met Rodille. Ofschoon hij door Vlieg in de wind in het kleine huisje der laan van Neuilly voor een groot gedeel te van de vruchten zijner misdaden berooid was, bleef hem, dank zij de som, die hij den baron Vilandry had ontstolen, nog geld ge noeg over, om rijk genoemd te kunnen wor den. Dar- hij tengevolge van den diefstal, waarvan hij het slachtoffer was geweest, buitengewoon wantrouwend was geworden, was Rodille er van zelf toe gekomen, om niet langer, zooals hij vroeger deed, zijn schatten te begraven of op te sluiten, want geen enkele geldkist scheen hem sterk, geen geheime bergplaats veilig genoeg toe. Verder ha'' hij tol zichzelf gezegd, dat ieder, die zijn kapitaal renteloos laat liggen, zichzelf berooft, en bij gebrek aan betere middelen tot plaatsing, kocht bij effekten, ofschoon hij uit den grond van zijn hart zuchtte over den kleinen intrest dien zij gaven. Het was een droombeeld zijn geld tegen zestig, tachtig, ja zelfs honderd procent te plaatsen. Wij moeten er bijvoegen, dat hij niet wanhoopte eenmaal zoo ver te komen Naarmate zijn vermogen aangroeide, werd hij gieriger en een geldelijk verlies scheen hem thans de grootste ramp toe, die hem overkomen kon. Die gierigheid verlamde geheel en al de avontuurlijke stoutheid, waarvan wij hem vroeger zooveel blijken hebben zien geven. Hij vreesde zich in gevaar te stellen en zich te laten gevangen nemen. Daarom werkte hij niet' meer. Hij had langzamerhand de ver schillende gedaanten afgelegd, waaronder hij ons zoo vaak verschenen is. Hij bezocht de kamer in de passage Radziwil niet meer, om er dagelijks van gelaat en kleeding ie veranderen. Hij was een solied gevestigd man geworden dien men in de buurt roemde, om zijne goede zeden en geregelde bvenswijze en niemand kende hem rheer onder een anderen naam dan dien van mijn heer Rodille. Op zekeren dag kwam hij in kennis met een ouden gauwdief, die vroeger prokureur bij het hof van eerste instantie der Seine geweest was en door den disciplinairen raad, wegens zijn schurkenstreken, genood zaakt was geworden, zijn ontslag te nemen. De oude schelm was geheel geruïneerd en had zich in de Rue du Musée als zaakwaar nemer gevestigd. Hij leefde heel armoedig en stierf bijna van honger uit gebrek aan cliën ten. Rodille zag in die mislukte zaak een toekomst vol van de zonderlingste en voor- deeligste operaties, wanneer iemand met een helder hoofd en vlug begrip zich aan het hoold plaatste. Hij kocht daarom voor twee duizend francs van den procureur de zaak met de niet bestaande cliënten en nam dc huur der kamers van hem over. Hij had, zonder eenig geld uit te geven, zich elders kunnen vestigen, en een kantoor oprichten, maar het huis en de plaats ston den hem zoo goed aan, dat hij meende, tegen eene kleine geldelijke opoffering niet t; moeten opzien. Toen de koop gesloten was, zag Rodille terecht in, dat hij zich niet persoonlijk en zichtbaar aan het hoofd van het kantoor xon plaatsen. Wel was zijn voornemen, om het opperbestuur der zaken van het kantoor op zich te nemen zn de eerste en voor naamste persoon te blijven, m^ar in de eerste plaats had hij een strooman, een soort ver antwoordelijk bestuurder noodig, wiens zaak het was, een wettigen vorm, waarop niets vil aan te merken, aan de stoute onderne mingen van den eigenlijken chef te geven. Deze nuttige bondgenoot moest overigens, wanneer er een onwedcr lostbarstte, den bliksem tot zich trekken en aan Rodille al- zoo tot afleider strekken. Zulke personen zijn overal, en vooral te Parijs, in overvloed te vinden. Er was echter iets, dat het nog al moeilijk maakte, zoo iemand te vinden; het was de titel van rechtsgeleerde, die toch eenigszins gegrond moest zijn. Na eenigen tijd vruchteloos te hebben rondgezocht, kreeg Rodille zulk een goeden inval, dat hij zich daarbij van genoegen in de handen wreef. Hij dacht aan Louraine, den uitdrager, die vroeger de functiën van deur waarder uitgeoefend had. Een ex-deurwaar- der toch, zelfs al is hij afgezet, heeft volko men het recht', zich rechtsgeleerde te noe men; daar valt niets tegen te zeggen. Rodille zette zich dadelijk aan het werk om Louraine op te zoeken, en sloeg daarom den weg naar Montrouge in, waar de schurk, na de straat Pas de la Mule te hebben ver laten, zich gevestigd had. Hij vond den hin kel gesloten en werd zeer slecht ontvangen door de buren, tot wie hij eenige vragen richtte De uitdrager had tegenspoed in zijn ha idel gehad. Op zijn beurt was hij bestolen door een der schelmen, wier buit hij gewoon was op te koopen, en zoo was hij op een goeden nacht met de noorderzon vertrokken, zonder iets anders achter te laten dan een ledig huis en eene menigte schulden. Het was niet waarschijnlijk, dat hij Parijs verlaten had en Rodille begon daarom de groote stad te on derzoeken, want nij was overtuigd, dat hij spoedig den man in het een of ander krot zou vinden. Hij vond Louraine in eene af schuwelijke herberg van la Petite Polócnc De ex-deurwaarder leefde toen van eer zonderling beroep Hij trok zooveel mogelijk partij van het weinige, dat hij zich nog van rechtszaken herinnerde en gaf, voorzien van een wetboek, tegen betaling van vijftig cen times, consulten en lessen in het strafrecht aan jeugdige gauwdieven, leerde hun een- voudigen diefstal van diefstal met verzwa rende omstandigheden onderscheiden en wijdde hen in al de wettelijke gevolgen van inbraak en inklimming in. De leerlingen ont braken hem niet, maar zij betaalden slecht, en Louraine verkeerde in de grootste ellen de. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5