1 DE SPAARNEBANK VOETBAL. WIELRIJDEN. DAMMEN. LAATSTE NIEUWS. Wisselkoersen en koersen vdA Bankpapier. Trampersoneel. Conferentie Directie N. Z. H. T. M. en organisatie's. Serenade. Het auto-ongeluk in de Antoniestraat. GEMEENTEZAKEN. Besmettelijke ziekten. OPHEFFING GEMEENTELIJKE CURSUS OPLEIDING HOOFD ONDERWIJZER. Aanbesteding. MUZIEK. KERKCONCERT. VAN ONZE RECHTBANK. Aansluiting van ljet vervolg onderwijs voor meisjés aan het; i Nijverheidsonderwijs. Dierenbescherming. BURGERLIJKE STAND. R. en T. „Haarlem". LISSE Droevig ongeluk. VELSEROORD. HALFWEG. HEEMSTEDE. nng BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. OVERVEEN. Regeeringsverklaring in Servië Bezwaren der Duitschers Overstrooming in Noord T ormosa. Het Engelsch-RudHsche Han delsverdrag onderteekend. De aanvallers van mevrEvans gearresteerd. Mi/a 847/s 847g 1027* 53'/s 557a 12-7, ui1/, 3 ld/, 320 67 7 8 66 ex-d. Union 777a 7 AUGUSTUS latere BERLIJN p. billioen) 0.601/a 1.611/ï LONDEN i 11.56 11.55 STOCKHOLM. 69.15 tl.50 Eervol ontslag leeraren H. B Scholen. Door toepassing vhn de reglementaire be malingen betrffende detacheering, binnen het gestelde maximum-aantal lesuren aan an dere dagscholen, zal ongeacht het over bodig worden van enkele tijdelijke leer aren met den nieuwen cursus een over compleet verkregen worden in het vaste personeel: A. aaa.de le Hoogere Burgerschool met 5- jarigen - cursus, van één leerkracht in de Duitsche> taal; B; aan de Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus, van één leerkracht in de wis kunde, en C. aan de Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus met gewijzigd leerplan: 1. van een leerkracht in de Nederlandsche taal; 2. idem Aardrijkskunde en schoonschrijven; 3. idem Engelsche taal en 4. idem Handels- vetenschappen B en W. stellen daarom voor: het getal leeraren aan die inrichtingen dienovereenkomstig te verminderen en daar toe eervol ontslag te verleenen, wat b-trett: sub A aan den heer A. H. Giinther; sub B. aan den heer R. J. Spitz en sub C, 2, 3 en 4 onderscheidenlijk aan de heeren: J. Katte, N. H. M. Zwager en S. Kleerekoper, en nit te voorzien in de openkomende plaats van den heer F. W. Nieman, die als leeraar in de Nederlandsche taal aan de Hoogere Burgerschool met gewijzigd leerplan, om gezondheidsredenen eervol ontslag heeit ge vraagd tegen 1 September a.s. Maandagavond 11 Augustus, te o uur, wordt in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem sen gecombineerde vergadering gehouden ,-oor de tramleden van de afd. ,,St. Raphael" en P. C. B., ten einde een bespreking te houden naar aanleiding en in verband met ie gewijzigde voorstellen der dienstroulee- •ing voor de lijnen AmsterdamZandvoort AmsterdamSloterdijk. Naar wij vernemen, wordt a.s. Dinsdag 12 Aug., te 2 uur,- ten kantore aan den Jansweg de drie maandelijkscbe conferentie gehou den tusschen de Directie en de personeel- organisaties van de Ned. Ver, „St. Raphael" en den P. C. B. Des avonds te half acht brengen de ver tegenwoordigers aan hare leden der afd. Haarlem „St. Raphael" in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat verslag uit Het muziekcorps onder leiding van den heer J. v. d. Broek, bracht aan het echtpaar van DuffelenBiermans, ter gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest een serenade. De belangstelling voor de verschillende nummers was buitengewoon groot. Zooals wij verleden week meldden, reed een vrachtauto van de firma K. in de An- thoniestraat in een étalage van de firma F. Aanvankelijk meende men de oorzaak van aet ongeval te moeten zoeken in een defect aan de Stuurinrichting. Na deskundig onderzoek evenwel is ge bleken, dat deze niet defect was B. en W.~ stellen voor, aan de besturen der bijzondere scholen aan de Antoniestraat 12a en de Bakenessergracht 81 toe te ken nen de vergoeding volgens art. 100 der L. Ó.-wet 1920. De heer F. W. Niemann verzoekt eer vol ontslag als leeraar en waarnemend di recteur aan de H. B. S. met 5-jarigen cur sus met gewijzigd leerplan. B. en W. stellen voor, aan W. Clneur, alhier, voor een tijdvak van drie jaren, het welk wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1924 en mitsdien zal eindigen op 51 December 1926, tot wederopzeggens te 'erhuren een gedeelte van het Stationsplein er grootte van ongeveer 4 M2„ zulks tegen en jaarlijkscben huurprijs van 6.per M2„ alzoo voor 24.— per jaar; en met ingang van 1 September 1924, tot wederop zeggens, doch uiterlijk tot en met 31 De cember 1926 vergunning te verleenen voor het aanbrengen van licht- en andere re clame aan en op de kiosk, staande op het hiervoor bedoeld gedeelte grond, tegen een jaarlijksche vergoeding van 250. In de week van 27 Juli tot en met 2 Aug. zijn in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen: Haarlem 2, Hoorn 3 en Velsen 1 van rood vonk, Purmerend 3 van buiktyphus, Wijk ran Zee 1 van roodvonk en 1 van diphtheri- tis. Alphen a. d. Rijn 1 van buiktyphus, Lei den 10 van roodvonk en 1 van diphtheritis, Warmond 1 van roodvonk. i. en W. stellen voor, over te gaan tot /pheffing van den gemeentelijken cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdon derwijzeressen en in verband daarmede, den betrokken leeraren eervol ontslag te verleenen. Bij onderhandsche opdracht is gegund aan Ijwc firma Th. M. van Deursen, alhier, het Verbouwen van de perceelen Gr. Houtstraat 453 en Scheepmakersdijk 33. Cora de LangeVan Rijn, sopraan, Willem Zonderland, organist. Mevrouw De LangeVan Rijn, lit Alk- naar en de heer Willem Zonderland, de ook hier bekende musicus, die in Leeuwwarden rijn veelomvattende werkkring heeft, con certeerden Woensdagavond in den ouden Sint Bavo, jammer genoeg voor slechts een ('uttel aantal toehoorders. De organist trof -.et daarbij nog minder gelukkig, dat de re gistrator, die hem als zoodanig uitnemende diensten had kunnen bewijzen, hiertoe niet in de gelegenheid was; immers de heer Deorge Robert was met vacantie afwezig. Wij kunnen al aanstonds volstaan met te vermelden, dat al wat wij op het déficit van den organist moeten plaatsen, op reke ning kwam van deze minder zaakkundige assistentie, bij het bedienen der registers. Van den organist, die uit den aard der zaak ,ieel weinig gelegenheid heeft, om het veel- eischende instrument te leeren kennen, kan men niet verlangen, dat hij uit de eindelooze reeks registers een zoodanige combinatie weet te kiezen, die tot de meest volmaakte klankkleur, de meest geschikte sterktegraad, het ideale toonvolume leidt. Een meer lang durige omgang met het fameuze orgel, is de weg om de juiste greep te doen, doch de assistent kan in dezen veel onaangenaams voorkomen. Voor welke onvoorziene dingen de organist geplaatst kan worden, toonde o. a. de. opzet van Guilmant's Adagio (uit Sonate V), waar de klankgeving zóó wei nig overecn^emde met wat de organist zich had voorgesteld, aai hij het stuk opnieuw, ditmaal-indn juiste registraiic, moest op zetten." In dit verband mogen we ook nog wijzen op de minder schoone crescendi, en evenzoo op al te sterke dynamische con trasten soms bij de te begeleiden liederen, zcoals in Bach's „Jusus unser Trost und Leben", n.l. bij de lhatste woorden van „der* hat herrlich und Macht". Bij Mendelssohn's sonate in d-klein mocht men in variatie 1 het nevenmanuaal wat minder sterk geregistreerd zien tegenovr het hoofdmanuaal, dat den cantus firmus brengt; het pedaal, waar slechts 8-voet stemmen optraden, boette ook iets aan dui delijkheid in tegenover de sterk beweeg lijke middenpartij^ In variatie 3 ook waren de fluitstemmen van het; tweede manuaal te sterk tegen over de gamba die wer het koraalmotief bracht, terwijl ditmaal het pedaal goed geprononceerd was. Dat de organist Zonderland een sterk ontwikkelden zin heeft voor klankkleur, zonder echter daarbij den eisch eener schoo ne evenwichtigheid uit het oog te verliezen, toonde hij in Dworsjak's Biblische Lieder, terwijl hij zijn opmerkelijke techniek op heel frappante wijze aanwendde in de Toc cata van C. F. Hendriks Jr., een werk dat ons na Franck's imposante orgelmu ziek wel geen nieuwe dingen zegt, maar dat ons toch met zijn „Dier irae"-reminis- censen van het begin tot het einde ge boeid houdt, zoo het met de spontanieteit wordt voorgedragen, die het spel van den organist Willem Zonderland maakte tot een muzikaal festijn. Voor Bach's Preludium- en Fuga was de plaats, waar ik aanvankelijk zat, niet gun stig. Om dit enorme werk naar zijn volle waarde te schatten, is de beste plaats juist goed genoeg. Een al te lange pauze scheidde beide deelen van dit toonstuk, terwijl de kleurengamma in de fuga mij wat te sober toescheen. Zoo kon de opzet der fuga mar kanter, zonder gevaar te loopen, aan het. karakter van dit werk afbreuk te doen. Als specimen van Zonderland's orgelkunst mogen wij nog in 't bijzonder aanhalen het Allegro appassionato van Guilmant, waar in technisch frappant spel een treffend -beeld werd gegeven van de combinatie mogelijkheden van ons groote orgel. De organist begeleidde nog een zevental liederen, waarin mevr. Cora de Langev. Rijn haar sterk volumineus en naar de don kere tinten neigend sopraangeluid deed be wonderen. Die donkere tinten worden f\ deze zangeres wat al te veel opzettelijk ge zocht en dan met opoffering meestal eener juiste vocalisatie. Zoo komt de Duitsche (diirstet) overal in 't gedrang, de i en e komen er ook niet beter af en dit opzette lijk vergrooten van het volume brengt veeai mee, dat in deze enorme kerkruimte de ademverfleeling niet met het nood^kelijk overleg tot stand komt, waardoor- hiaten ontstaan als „Nimm mich von dieser zo angstvolle Welt" of „Jesus, unser Irost und Leben", terwijl wij in het tweede der Biblische Lieder, waar een merkbare ver moeidheid intrad, de minst gunstige woord verbindingen aantroffen Wij twijfelen niet, of een herhaald inzin gen in deze enorme kerkruimte doen ge noemde tekortkomingen vanzelf verdwijnen. De zangeres bood genoeg moois, dat als schadeloosstelling kon gelden, en daaronder is in de eerste plaats te noemen haar juiste intonatie (behalve een enkele diatonische halve toon, heel in den aanvang: „wo b 1 e i b s t du so lange"). Naast dit zuiver intoneeren is ook van groote bekoring de sclide toonvorming. Geen zweem van het meestal zoo hinderlijk vibrato ontsierde den zang van mevr. De LangeVan Rijn. Daar door werd haar klankschoon zingen in har monie met het onopgesmukte spel van den organist Zonderland en met de blanke schoonheid der majestüeuse' kathedraal. G. J. K, (Zitting van heden.) Diefstallen bij de Woningbouw- vereeniging „Vesta." Terecht staat de 23-jarige accountant Louis Chr. R. ,e Haarlem, ter zake, dat hij: le. omstreeks Juni een Nederlandschen postwissel valchelijk heeft ingevuld, van stempels en handteekeningen heeft voor zien, en daarop zoodoende 237,45 weder rechtelijk heeft laten innen. 2e. dat hij zich in Februari 1924, een be drag van 46Ö, toebehoorende aan de le den der bouwyereeniging „Vesta' dat hij aan dezen moest uitbetalen, wederrechtelijk heeft toegeëigend. 3e. dat hij in April 1924, een bedrag van 500, dat hij aan K. Hofstra moest over handigen, zich bijna geheel wederrechtelijk heef toegeëigend; 4e. dat hij in Juni een schrijfmachine, die hij in huurkoop had, zich wederrechte lijk heeft toegeëigend. Get. C. J. S. verklaart, wel geaarzeld te hebben den postwissel te betalen, omdat deze niet op den legger voorkwam, maar zooiets gebeurt wel eens meer en om het drukke verkeer niet op te houden, heeft hij den postwissel, waaraan niets verdachts te bespeuren was, uitbetaald. De postwissel werd voor bekl. geïnd door P. J. M. Na ontvangst hebben zij het geld samen gedeeld. Get. J. H. verklaart, hoe notaris Wilder- vanck de Blécourt aan bekl. 2000 van den heer B. te Overveen overhandigd had om die geheel aan te wenden ten behoeve van de bouwvereeniging „Vesta in liquidatie en hare meest gedupeerde leden. Bekl. was president-commissaris dier vereeniging. Ge bleken is dat bekl. een bedrag van 460 voor zichzelf behouden heeft en slechts ruim 1500 aan gedupeerde crediteuren heeft uitbetaald. Get. V. vertelde hoe hij in opdracht van bekl. voor K. H. een woning verkocht heeft en hem een bedrag van 500,overhan digde, dat deze aan H. moest overdragen. 45 heeft H. ontvangen, terwijl bekl. 500 behouden heeft voor zichzelf. Bekl, verzekert dat dit geld ook niet aan H. kwam, want deze was 1500 schuldig aan zijn schoonmoeder Dat vindt de rechtbank echter geen reden, waarom bekl het zelf in den zak mocht steken. Ten slotte verklaart get. A M. v. K., hoe bekl. de schrijfmachine, die hij in huur koop had van de firma L. Fles en Co. te Amsterdam beleend heeft bij de Haarlem- sche Bank van Leening. Bekl. zegt echier, de machine niet in huur koop gehad te hebben, maar op afbetaling gekocht. De Officier van Justitie neemt dan zijn requisitoir. De bekl. heeft bekend en de getuigenis sen hebben de feiten bevestigd Spr. noemt bekl. een zeer gevaarlijk per soon, wien nog meerdere feiten zouden kunnen worden ten laste gelegd en meent, dat een zware straf moet worden opgelegd. Hij eischt een gevangenisstraf van 4 jaren met aftrek van pïeventief. Bekl.'s raadsman, Mr. v. Eek, betoogt, dat de schrijfmachine door den oorspronke- lijken koop, het eigendom van bekl. was Toen hij later niet betalen kon, heeft men een contract van huurkoop opgemaakt, maar daardoor is niet het eigendomsrecht van bekl. aangetast. Bekl. verzekert, dat hij in financieele moeilijkheden was geraakt, maar hij heeft zijn administratie vernietigd, omdat daaruit de schuld van anderen blijken zou. Uitspraak Donderdag 21 Aug. 10 uur- Die!jes-maar. westen van de Zweminrichting, eenigszins Hierna staat terecht P. J. B. 20-jarig kan- ^afgelegen van den weg. Een breed pad, dat langs den tuin van h r. toorbediehde tc Haarlem, die voor den vo- rigen beklaagde op 12 Juni den valschen postwissel geïnd heeft, en daarvoor een ge deelte van het bedrag ontvangen. Op den postwissel kwam, volgens get. C. J. S. geen registernummer voor, maar hij beschouwde dit als een vergissing van den dienst. Bekl.'s raadsman, Mr. Pliester, verzoekt opname in het proces-verbaal van deze ver klaring, dat eep postwissel regelmatig niet uitbetaald mag worden, wanneer daarop geën registernummer voorkomt én hij niet op den legger is ingeschreven, voorzoover het be dragen boven 20 betreft. De Officier van justitie vindt de misdaad van dezen bekl. niet in vergelijking komen met die van den vorigen beklaagde en eischt daarom tegen hem 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Mr. Pliester, bekl.'s raadsman, betoogt, dat van valschheid in geschrifte, geen sprake kan zijn, omdat de gebruikte namen slechts gefingeerd zijn, en geen namen van in Haar lem of Halfweg woonachtige personen en omdat de betrokken postwissel niet aan alle vereischten voldeed. Bekl. had wel veroordeeld kunnen wor den, maar niet voor het thans ten laste ge legde. Pleiter vraagt daarom vrijspraak. Na korte re- en dupliek vraagt bekl. cle mentie. Uitspraak 21 Augustus. Verduistering bij het Plaatse lijk Steuncomité. De 45-jarige P. J. v. B., verpleger, te Haar lem, was in 1918 chef van het schoenen magazijn van het Plaatselijk Steuncomité te Haarlem. .Telkens om 'de twee of drie we ken moest hij de ontvangen bons en gelden afdragen, maar hij eigende zich dan telkens bedragen toe, terwijl hij dan ook bons ach ter hied, om het aantal bons met het be drag te laten kloppen. Zoodoende heeft hij totaal ongeveer 300 verduisterd. Bekl. maakte in dien tijd veel misbruik van sterken drank. De Officier eischt 6 maanden gevangenis straf met aftrek. Mr. v. Eek, pleit clementie om den gerui- men tijd, (6 jaar), die na het plegen van het feit verloopen is, om bekl.'s blanco strafre gister en omdat hij zichzelf heeft aangemeld. Spr. vraagt een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. Brandstichting. Het echtpaar Willem O., 42 jaar en Hitle tje P., 29 jaar, te Warder, waar zij in April j.l. aan den Zeedijk woonden, heeft op den 6en April brand gesticht in zijne woning, die toebehoorde aan J. H. en D, B om de verzekeringspennlngen voor hun inboedel, 600, machtig te worden. Hilletje had een theepotje met petroleum gevuld, welke door den man in een turfbak met papier, hout en stukjes turf, onder een houten kastje geplaatst, gesproeid werd, waarna hij daarin met lucifers den brand stak en per fiets zijn woning verliet. De vrouw gooide nog eenige gevulde pe troleumstellen op den brand, om dien nog aan te wakkeren, waarna ook zij de woning verliet. Netten (de man is visscher), kleeren, enz. waren reeds tevoren bij de moeder van manlief in veiligheid gebracht. De Officier eischte tegen bekl. D. een gevangenisstraf van 1 Jaar en 6 maanden met aftrek van preventief en tegen zijn vrouw een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaai De verdediger, mr. v. Eek, vraagt ook voor den man een voorwaardelijke straf, subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. B. en W. stellen voor, hen uit te noodigen stappen te doen tot. het verkrijgen van meerdere aansluiting van het vervolgonder wijs voor meisjes aan het Nijverheidsonder wijs; zich daartoe in verbinding te stéllen met de besturen der in deze gemeente be staande Huishoud- en Industriescholen eü het college te verzoeken, nadere voorstellen bij den raad in te dienen. In hun toelichting merken B. en W. op, dat, waren de economische en financieele toestanden meer bemoedigend, hun voorstel in andere richting zou gaan, dan thans het geval is. Nu echter kunnen zij geen vrijheid vinden voor te stellen, over te gaan tot de oprichting van een gemeentelijke Nijver heidsdagschool, welke, naar de berekening der commissie ad hoe alleen aan exploitatie-, kosten pl.m. 40.000.'s jaars zou kosten, (gerekend op 200 leerlingen). Ook voor een beginsel-besluit tot oprich- ring achten zij, gelet op de tijdsomstandighe den, geen redenen aanwezig, te minder, om dat de vraag daaromtrent telken jare, b.v. bij behandeling van de gemeente-begrooting, onder het oog kan worden gezien. Staan zij alzoo afwijzend tegenover punt 1 van het rapport, anders is het gesteld wat betreft de punten 2 en 3 aldus verder het prae-advies. Sub. 2 vraagt de commissie ad hoc, van gemeente-wege financieelen steun te ver leenen, ten einde te bevorderen dat kinde ren van minvermogende ouders de alhier be staande particuliere Huishoud- en Industrie scholen kunnen bezoeken. Voorts om, zoo noodig, huplokalen ter beschikking te stel len„met daarbij behoorende leerkrachten" laat de commissie er op volgen. Lezen wij goed, dan zal daarmede bedoeld zijn, dat de gemeente behalve een gelde lijke tegemoetkoming aan of voor minver mogende leerling ook een geldelijke bij drage verleent in de meerdere kosten voor leerkrachten, wier uitbreiding (tengevolge van toeneming van het aantal leerlingen) noodzakelijk kan worden. Een en ander heeft ten volle onze instemming, waarom wij U machtiging verzoeken, in dien geest met de besturen der bestaande scholen onder handelingen aan te knoopen teneinde na dere voorstellen aan uwe goedkeuring te onderwerpen. Met den wensch der commissie, gegeven sub 3a om bij vacatures voor handwerkon- derwijzeressen aan de vervolg-cursussen, sollicitanten op te roepen, die in bezit zijn van de (nieuwe) akte. Na lager Nijverheids onderwijs, is reeds in zoover rekening ge houden, dat de Hoofden is opgedragen, bij eventueele vacatures, allereerst te onder zoeken of dergelijke bevoegde krachten be schikbaar zijn. Het advies om voor de gezamenlijke ver volgcursussen Nos. 1, 2 en 4 'n leerares-leid- ster aan te stellen, teneinde hoofden en on derwijzeressen van deskudig advies te die nen, en om, voor zoover het vak handwerken betreft, leidend en regelend op te treden, wenschen wij vooralsnog in overweging te houden. Het nut van zoodanige aanstelling kan niet worden ontkend, maar de omstan digheid, dat hiermede een nieuwe functie zou worden gecrëeerd, houdt ons van het doen van een voorstel vooralsnog terug. Ten aanzien van de vraag of tevens zal worden overgegaan o f tot het stichten van een Nijverheidsavondschool o f tot het,om- zetten van de vervolgcursussen in dien geest deelen wij het gevoelen der commissie, dat daartoe vooralsnog geen pogingen moeten worden gedaan. Het nieuwe Kenrtemer Lyceum- Naast Stoops Bad. aan de Julianalaan, verrijst het nieuwe Kennemer Lyceum, dat tot nog toe gevestigd was aan den Kenne- merweg, te Bloemendaal. Het nieuwe gebouw, in uitwendigen vorm ongeveer geheel gereed, ligt ten badhuis loopt, leidt naar den ingang, die, in zandsteen opgetrokken, at») den voor gevel een voornaam cachet geeft. Het gebouw is opgetrokken in halven cirkelvorm en met het front in schuinschen richting naar de Julianalaan gekard. Het dak, waaraan de laatste lljfd gelegd wordt, is vanaf het middengebouw verdie- pingsgewijze naar beide zijden afloopend Het gebouw in zijn geheel is, voor wat de romp betreft, gereed. De afwerking zal ech ter nog wel geruimen tijd vergen, daar de inrichting volgens de nieuwste eischen van het onderwijs en de hygiëne zal moeten geschieden. Blijkens het verslag over de maand Juli va n den Inspecteur der Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken, moest in talrijke gevallen op verbetering van ondeugdelijke tuigen en aanspanning van paarden en trekhonden worden aangedrongen. Een hond liep in een kwellende houding, met den kop diep onder de as van de kar gebogen. Waren toch zij, die zich een nieuwe kar aanschaffen, steeds zoo verstandig een ge bogen as te laten maken waaronder de hond dan geheel ongehinderd kan loopen, zitten en liggen! Eenige geleideds van hondenkarren wer den aangehouden, die niet in het bezit wa ren van een nummerbewijs en die hun be spanning niet door de politie hadden laten keuren. Talrijk is steeds het aantal paarden met oogkleppen welke te dicht tegen de oogen aanzitten, of die loszitten en bij elke be weging van het paard vlak voor zijn oogen heen en weer gaan of zelfs tegen de oogen slaan. Slechts langzaam wint de overtuiging veld, dat de oogkleppen, die in sómmige landstreken en daaronder zulke, waar dc wegen langs steile afgronden loopen ge heel onbekend zijn voor de meeste paarden en althans voor paarden die alleen behoe ven te stappen, best gemist kunnen worden. Verscheidene malen moest het gebruik van kreupele paarden worden belet. Soms bestond voor de kreupelheid eene oorzaak, die de eigenaars of voerlieden, indien zij eenige belangstelling voor hun dier hadden, zelf hadden kunnen evhrelpen. Een hond, die door zijn eigenaar schromelijk verwaar loosd werd, is na waarschuwing weggehaald en pijnloos gedood. Op een dag van groote hitte trok het de aandacht van den inspecteur, dat aan den gevel van een huis een vogelkooi bevestigd was, waarin 'n lijster zat, die aan den gloei- enden zonneschijn was blootgesteld. De ei genaar hierop gewezen, heeft de kooi op een andere plaats opgehangen. Laat ook an dere houders van kooivogels eens kijken, of deze niet teveel zon krijgen. Door tusschenkomst van den inspecteur is aan de op het Houtplein stationneerende koetsiers, bij feilen zonneschijn, toegestaan, hun gewone standplaats te verwisselen voor een in de schaduw aan het einde van het schelpenpad aan den Dreef. Ook zorgde hij zooveel mogelijk, dat de halsketting van trekhonden gevierd werd, wanneer die ketting, gelijk maar al te veel voorkomt te strak gespannen was, dat dan de hond tij dens het stilstaan van de kar kan gaan lig gen. Vooral bij warm waaer toch hebben de honden daaraan behoefte, en men lette er eens op, of er aan de honden zijner leve ranciers in dit opzicht niet wordt te kort gedaan. In de asphyxiatie-inrichting dezer ver eeniging is een groot aantal pijnloos gedood. Ondertrouwd; 7 Augustus. P. K. Duiker en H. W. de Mink. D. J, W. Janse en F. J. Broeken. J. Helm en G. K. Dijk man, T. P. Winkler en J. J. de Beer. E. P. Koks en J. M. v. Tol, A. C. v. Maren en A. Schaap. A. P. v. d. Lin den en M. J. Giebels. J. T. Nelis en C J. M. Stammeijer. J. Slot en M. Smits. C. W. J. Thoólen en M. C. v Eekeren. P. J. Lubbers en L. W. v. Kampen. Getrouwd: 7 Aug, A. T. Verheem en C. G. Vreeswijk. F. G. Lablans en P. A. M. v. Leeuwen. R. v. d Bel en E. W, Bo- gaart. T. Messchaert en J. C. G. Bakker. P. v. Marion en B. S. W. Overdijk. G. Smink en G. Scholten. T. J. Lange- dijk en M. P. v. d. Berg. H. J, de Vries en G. Kooij. H. L. Sondaar en K. D. J. v. Sitteren. f Geboren: 5 Aug.: H. M. Hoogewerf—v. Maris, z. E. Koopman—Marijs, d. E, M. GesznerTotel, d. J. de Haan Munniksma, z. 6 Aug.: A. C. Luiten Spanjaard, d. C. KlauwersLievendag, d, J, J. Lampede Vries, d. A. M. G. HageBruigom, z. 7 Aug.: A. M. de Pausv. Veen, z. Overleden: 6 Aug.: A. C., 8 m„ z. v, P. G. Muller, Ravelingsteeg H. A. M., 18 m„ z, v. J. J. Janssen, Amsterdamschevaart K. Monné, 71 j,, Jansstraat. DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANTBEKER. Gisteravond heeft de loting plaats gehad voor de wedstrijden om den N. Haarl. Courantbeker. Er waren slecht 4 inschrijvingen, n.l. van: Rohda, Bovenkerk. Zwaluwen, Haarlem. Santpoort, Santpoort. H. B. C., Heemstede. De loting had tot resultaat dat voor de le ronde de onderstaande wedstrijden wer den vastgesteld, Rohda—H. B. C. ZwaluwenSantpoort. Deze beide wedstrijden worden gespeeld op Zondag 24 Augustus a.s., waarschijnlijk op de terreinen van het R.-K. Sportpark, Molenwerf, Heemstede, resp. te 2 en 3 uur. De finale wordt gespeeld op Zondag 31 Augustus d.a.v., hoogstwaarschijnlijk op het prachtige terrein van het R.-K. Lyceum, Zijlweg, Overveen. Tevens zullen dan dl verliezen uit de le ronde een wedstrijd spelen om den 3den prijs. Door de Nieuwe Haarlemsche Courant zullen n.l. behalve den wisselbeker nog een tweetal fraaie prijzen worden uitgeloofd Ongetwijfeld zullen de R.-K. voetbat'ief- hebbers uit Haarlem en omstreken zich inte resseeren voor deze Nieuwe Haailemsche Courant-Bekerwedstrijden, waarin de FeJ.;- ratieclub H. B. C. zich tegenover eenige sterke D. H. V. B.-elftallen zal zien ge plaatst. De uitslag van den gister gehouden Trai ningswedstrijd over 8 ronde met vier klasse menten voor A en B klasse was als volgt: A klasse: le prijs W. Kruiff, 2. B. Vos- kuijl, 3. W. de Nijs. B klasse: le prijs N. Matheij, 2. J. Boeree, 3. de Bruin, 4. J. Cival, 5. Roos, ft. J. Smit. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN Gisteravond werden de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Haar lem en omstreken, uitgeschreven door het district Haarlem van den Ned, R.K, Dam- bond, voortgezet in een der zalen van de St, Joseohgezellenvereeniging aan de Jans straat. Hieronder laten wij een uitvoerige beschouwing over de verschillende partijen volgen: J. v. d. ZWAN—L. TIMMERMANS. De heer Timmermans met wit opende Hollandsch 3328, door zwart met 1823 vervolgd. Bij de vierde zet deed wit even wel een foutzet 3126, waardoor de heer J. v. d. Zwan later in de gelegenheid kwam tWee schijven te winnen. Deze partij, hoe wel afgebroken, is voor den heer van der Zwan wel gewonnen. H. MEURE—P. VAN ENGELEN. Herm. Meure speelde ook Hollandsch, door den heer P. v. Engelen onregelmatig met 1621 verder gespeeld. Zwart trachtte door onregelmatig spel, den witspeler, wel wetende dat deze de Hollandsche partij uiterst secuur speelt, in gevaarlijke standen te brengen. De stand in de afgebroken par tij is ongeveer gelijk. TH. A. KOK-E. G. STOLVOORT. De heer Stolvoort had een gemakkelij- ken avond. Na de Hollandsche opening, die gisteravond nogal veel werd toegepast, wilde Kok door 19—23 de partij in een on regelmatige veranderen. Evenwel wist Stol voort in het middenspel een schijf voor te geraken, zoodat Kok zijn derde verliespar- tij wel tegemoet kan zien. A.s. Zaterdag worden deze wedstrijden voortgezet in het clublokaal van S, D. O. aan het Teylerplein. Alhier had een droevig ongeluk plaats. De voerman Sch. had een logeetje over, een jongetje van 12 jaar van een familielid uit Leiderdorp, een eenigst zoontje. Deze ging mee met de vrachtauto en was zoo onvoor zichtig hij de bocht aan den Achtefweg bij de Vuursteeg uit de auto te springen, met het noodlottig gevolg, dat hij onder de auto terecht kwam en een der wielen hem over het hoofd ging. Hij was oogenblikkelijk dood Vaandelwijding. A.s. Zondagavond zal in een feestvergadering de wijding plaats hebben van het vaandel van de Muziekver- eeniging „St. Gregorlus de Groote", onder- afdeeling van de Jozefsgezellenvereeniging De Zeer Eerw. Heer B. A. Lasance, Pastoor te IJmuiden, oprichter dezer muziekveree- niging zal de feestrede houden, terwijl bo vendien de waarnemende Adviseur, de Wel- Eerw. Heer Alb. M. Kok een korte rede zal houden. De Harmonie zal tevens enkele nummers ten gehoore brengen. Geen verkooping. De aangekondigde verkooping van een winkelhuis in de Tromp straat door notaris Boerlage, ging niet door. Halfwegsche sportclub. Zondagmorgen liet de H. S. C. „de Bataaf" alhier haar 3en Recordrit om de Haarlemmermeer verrijden. Afstand 60 K.M., waarvoor als 1ste prijs be schikbaar werd gesteld „De Kikkert-beker De uitslag luidt als volgt: Nieuwelingen 1 L, Buis, 4 pnt., tijd 2 uur 2 m. 48 sec.; 2. A. Nolger, 3 pnt. Amateurs: 1. P. Snijders, 3 pnt., tijd 3 uur 3 m. 43 sec.j 2, Adr. v. Nieuwkoop, 2 pnt., 2 uur 5 m. Gezien net slechte weer, was de opkomst piet groot en is de gemaakte tijd zeer be- ConcerL "Ter gelegenheid 'van den ver jaardag van H. M. Koningin-Moeder, gaf „Eensgezindheid" Dinsdagavond in hare mu ziektent een concert. Als altijd was er veel belangstelling. Van de gelegenheid om plaats te nemen op de daarvoor bestemde stoelen bij de muziektent werd geen druk gebruik gemaakt, daar het eenigszins winderige weer juist niet uitlokte t®t zoo'n koel zitje Het rijwielplaatje. Door J. H. M. P. is aangifte gedaan van het vermissen van een rijwielbelastiagmerk van zijn rijwiel en door J. A, W. van het vermissen van zijn rijwiel hetwelk hij onbeheerd bij een café -had la ten staan. Gevonden voorwerpen, Terug te be komen bij J. Boere, Heerenweg 371, een blauwe mute; Heesterbeek, Heerenweg 185, een ceintuur en een regenjas; G. Terstal, Leidschestraat 28rood, Haarlem, een pad- vindershoed; Moolenaar, Van Merlenlaan 1, een Engelsche sleutel; P. Zwart, Iepenlaan 21, een knipmes; L. Nunnink, Heerenweg 21, eenmutsje; J. C. Zeventer, Centrale ReCher- sche, 's-Hage, een vulpenhouder; D. H. Jan sen, Geweestraat 9, een hondenhalsband met penning; F. H. van Emmerik, Lindenlaan 17, een kogel ring van een auto. Bureau van Po litie, Boekenrodestraat 9, een hondenpen- KONINGINNEDAG. De Commissie deelt ons mede, dat de voorbereidingen voor het Koninginnefeest op 1 September a,s., in vollen gang zijn. Voor den optocht met versierde rijwielen, voor de volkswedstrijden en voor de atle tiekwedstrijden hebben zich al verscheidene deelnemers aangemeld. Tot 10 Augustus toe kan men zich nog bij de Commissie aan melden. De Commissie heeft niet te klagen over gebrek aan medewerking van de burgerij, Verschillende vereenigingen, o.w. zang-, gym nastiek- en voetbalvereenigingen, hebben hare medewerking aangeboden, evenals „Sus- sum Corda" en „Euphonia", onze beide mu ziek vereenigingen. Het belooft dus een mooi feest te worden. Bloempjesdag, Naar wij.vernemen, wordt a.s. Zondag eene bloempjesdag gehouden, ten bate van het T. B, C.-fonds der vereeni ging „Onderling Hulpbetoon" alhier. Dit is de derde en voor dit jaar de laatste dag dat een dergelijke collecte voor genoemd fonds plaats heeft. In aanmerking nemend het vele goede door deze vereeniging reeds op dit gebied gedaan, mag te meer reden zijn een ieder aan te sporen om. a.s. Zondag zijn offertje groot te doen zijn. Afd, Gymnasium van het R. K, Lyceum. Afgekondigd is het Staatsblad 349; Besluit van den 8sten Juli 1S24, tot aanwijzing, overeenkomstig artikel 157 der hooger- onderwijswet van de afd. gymnasium van het Roomsch-Katholiek Lyceum te Over veen. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is de heer P. W. Waller te Overveen, benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. EEN KOSTBARE POSTZEGELVER ZAMELING. Naar de Haagsche Courant verneemt, koestert de bekende postzegelverzamelaar P. W. Waller, te Overveen, die o.m. op de kortgeleden te Brussel gehouden philatelis- tische tentoonstelling de hoogste onderschei, dingen heeft behaald, het voornemen, zijn collectie aan den Staat der Nederlanden aan te bieden. Het moet, naar het blad ter hoore kwam. 43fie STAATSLOTERIJ TrekSlne van Donderdae 7 Augustas* 2e Klasse 4e Liist Hoose prijzen? 2303 ƒ5000 Prijzen van f 30: 778 908 949 1274 1312 2235 23$ 2530 3028 3106 3207 3941 3968 4095 4125 4927 5115 5219 5452 5637 5798 6185 6219 6415 6426 6612 7520 757» 7769 3092 8101 8204 8361 8470 8513 8634 8688 8880 9849 10582 11338 11781 12398' 12504 12714 12752 12930 13084 13476 13660 13663 13992 14076 14560 14699 15191 15320 15546 15702 15799 15887 16089 16162 16259 16316 16833 16856 17769 18046 18089 18362 18690 18737 18881 18928 19118 1931» 19486 19567 19591 19619 19754 19933 19969 20214 20379 20393 21100 21317 21372 21373 21487 21509 21588 21701 21997 22244 221# 22731 2e kl. 3e liist: 6325 m.z. 6365.. in de bedoeling liggen, van de Nederland sche regeering, deze collectie het begin t® doen zijn van een te stichten „Postmuseum", zooals o.a. Engeland en Duitschland er een bezitten. Naar wij vernemen zal de verzameling op 6 September a.s. voor 't laatst tentoonge steld worden ie 's-Gravenhage, BELGRADO, 6 Aug. In de Skoepsjina la» de nieuwe minister-president Davidovid de regeeringsvetklaring voor. Hij verklaarde, dat de buitenlandsche politiek van Joego slavië berust op absolute eerbiediging der verdragen. Joego-Slavië zal de vriendschap-, pelijke betrekkingen met alle nabuur-staten handhaven, evenals den band met de Enten te en de verdragen met Italië en de Klein» Entente. PARIJS, 7 Aug. De bladen constateerefl. dat de Duitschers bezwaren opwerpen tegen alle punten waarop door de Geallieerden overeenstemming is bereikt. De bladen meenen dat dit een kwestie van tactiek i» om op deze wijze tot gemarchandeer te komen en met name de ontruiming van hrtt Roergebied te verkrijgen. TOKIO, 7 Aug. In Noord-Tormosa hebbed groote overstroomingen plaats gehad, waar door de verbindingen zijn gestoord, In Toshoku worden vele menschen vel- mist. LONDEN, 7 Aug. Uit Russische bron wordt gemeld, dat de uitwerking van de ontwerpen van het Handelsverdrag en het algemeen verdrag, hedenmorgen is eeëindigd. Dc on- derteekening zal hedenmiddag plaats heb ben. MEXICO-CITY, 7 Aug. De militaire coro« mandant te Publa heeft het ministerie van Oorlog telegrafisch bericht, dat de aanval lers van mevr, Evans zijn gearesteerd en t« Puebla worden vastgeboudén. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: vast. V-K. HEDEN 5% Nederland 1919 931/2 6% Nederland 1923 9913;16 997/8 454 Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A Wil* HolL Lloyd 9 Oude Vaart 831/a dito Gem. Eigendom 68 Mij. „Nederland" 1461/4 150 Scheepvaart-Unie 124 124 Rotterd. Lloyd 12374 1393/4 140 Oude Boot 74l/a 75 HolL Stoomboot 25 251/, H. V. A. 3111/2 5i8 Java Cultuur 3507, Jurgens gew. Koloniale Bank 1 478 l?7i/a Indische Bank 1303/4 131 Cert Handel Mij. 12472 124®/g 126 Phoenix 9172 Geconsolideerde 15174 1547» Kon. Olie 3337 4 340 U. S. Steel 11li/a Marine comm. 11 103/4 V orstenlanden 163 1641/a Actions id. 161.— 1631/a Comp. Merc. Arg, 22 24 112 1121/9 366 367 Senembah 337 341 Dell Batavia Amsterdam Rubber 145 1473/4 Serbadjadi 187 Silau 91 96 Wai Sumatra 119 128 Dordtsche Petr. 3131/2 319 Southern Rails 1-.7 1463/4 Anaconf Wabisb 16 Conm. Maxv.ell 4 V16 EERSTE KOERS KOERS PARIJS 14.25 14.10 BRUSSEL i 13.20 13.15 WEENEN .38 .363// v9.— KOPENHAGEN 41.70 él.80 CHRISTIAN IA 35.85 35.70 BAZEL 48.85 48.90 NEW-YORK - 5912 2.591/1 ROME 11.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2