lAttBOUWeiS ach Hoek De Zuiderzeewerken. H Binneniandsch Nieuws. ">-f Het koninklijk bezoek aan Zeeland. Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Donderdag 7 Augustus 1924 I- ivi&v.: .daar lag in de haven de Wieringer visschersvloot, ruig van masten. «...daar strekte zich het vreedzame eiland-landschap uit, met een leuk torentje in het midden. De Benedictinessen te Oosterhout. Kardinaal v. Rossum te Wittem. JEUGDCONGRES DER DERDE ORDE. Pluimveeteelt en legwedstrijden Tuberculose bij uit Argentinië ingevoerd vee. Berichten van den Langendijk LUCHTVERKEER. De Amerikaansche wereldvlucht. De HollandIndiè vlucht. FEUILLETON. I. Naarmate het eerste gedeelte der Zuider- ?ee-afsluiting de dijkverbinding tusschen Noord-Hollandsche kust en het eiland V ieringen zijn voltooiing naderde, is de belangstelling voor dit vreedzaam giganten- w erk bij voortduring gegroeid. Van heinde en verre van binnen en 0l'itenland: zoowaar van uit China! zijn in Ion loop der laatste maanden min of meer '•skundige, min of meer louter-nieuwsgier riü<s belangstellenden het werk in oogen- houw kon men nemen: de ex-kroonprins mocht al van Wieringen verdwijnen, Wie- r'ngen was daarom nog niet zonder attractie! En wat het simpele landhoekje Van Ewyck- luis betreft: nog wel nimmer zal „Het leerhuis" zoo vele en zoo hooge autoritei ten op allerlei gebied geherbergd hebben ils den laatsten tijd! De Zuiderzee-werken hebben derhalve n:st te klagen gehad over gebrek aan be- angstelling. En toch.... Vergissen wij ons niet, dan is de betee- Het moeten spannende oogenblikken ge weest zijn. toen de laatste watergeul on danks het nog ontstuimig tegenworstelende element geleidelijk gedicht werd met de taaie en vaste en zware keileem uit de groo- te grijpkranen, welke elkaar van de Noord- Hollandsche kust en van Wieringen genaderd waren, toen de dijk zich moeizaam boven de watermassa verhief en toen eindelijk de enkele aanwezigen droogvoets!?) konden oversteken en elkander de hand konden rei ken. Het eerste gedeelte van het giganten-werk was zonder ongelukken voltooid. Voor de gansche Zuiderzee-afsluiting in'de toekomst mocht thans het beste worden ge hoopt! Inmiddels Is de dijk 'usschen van Ewyck- sluis en Wieringen natuurlijk nog verre van gereed, en het wl nog geruimeD tijd duren, voordat de dijk voor alle verkeer wordt opengesteld, waardoor in het rustige eiland leven der Wieringers zoo'n groote omwente ling gebracht zal worden. van Set bijzondere: hier staan voor zulk een onaanzienlijk plaatsje erg lange files van auto's en autobussen, hier is een va - et - vient, waaraan dit dijk - gehucht niet gewoon kan zijn, en als wij de persfotograaf en de journalist in het recht - Hollandsche „Veerhuis" in de haast een broodje gebruiken, dan vinden wij daar een menigte bezoekers, welke 't is hun aan te zien het bestaan van Ewijcksluis nim mer ontdekt zouden hebben, indien in dit jaar niet een aanvang was gemaakt met de afsluiting der Zuiderzee. Bij al deze ondorpsche vreemdigheid heeft de bekend Wieringerschipper, die als sinds onheugelijke tijden met zijn motorboot de verbinding met Wieringen onderhoudt, zijn oude gemoedelijkheid echter niet verloren: hij wil in 't „Veerhuis" nog wel wat wachten, als de „klanten" hun kop koffie nog niet leeg hebben. „De menschen zijn toch maar op de wereld om 't elkaar gemakkelijk te maken!' (De Wieringer schipper moest voorzitter zijn van alle Vredesconferentie's!) Wanneer de veerboot echter van wal ge stoken is en wanneer de mecvarenden bij den schipper eens informeeren naar den stand van de Zuiderzee-werken, dan komt er iets melancholiek's in z'n stem: Ja! Die dijk zal 'm binnenkort een leelijke concurrentie gaan aandoen! Hij blijft voor- loopig natuurlijk wel varen, al was het al leen maar voor de „vrachie's". maar je begrijpt wel als eenmaal die dijk goed en wel klaar is, dan vaart er geen mensch meer met z'n boot mee! Dan krijg je auto bussen op Wieringen, en dan kan het Wie ringer schippertje langzamerhand wel inpak ken! Wat den Wieringer schipper met het oog op zijn nu juist niet laag tarief ook heusch niet behoeft te verwonderen.... Intusschen doemt daar in de verte boven het woelige watervlak de groene heuvel op, welke Wieringen heet. Enkele handige stuur- manoeuvres, en we loopen de haven van Wieringen binnen. Boven op den zeedijk gekomen! kon onze fotograaf den lust niet weerstaan, zijn eerste indrukken van dit eigenaardig eiland op de gevoelige plaat vast te leggen. Kenis van dezen wonder-technischen arbeid lan de groote massa tot op heden voor een goed deel ontgaan, dan hebben de burgers uit het eigen land zelfs uit de betrekke lijk naaste omgeving voor de Zuiderzee werken niet de belangstelling aan den dag gelegd, welke deze werken ontegenzeggelijk verdienen. Hier werd en wordt door vele nijvere handen onder leiding van scherp vernuft een Herkuleswerk tot stand gebracht, dat waard is door de gansche wereld gewaardeerd en bewonderd te worden en waarvan alle seuwen, welke nog na ons komen, zullen ge tuigen met rechtmatigen trots op het ge slacht van heden. Andere volken mogen uit landhonger of uit expansiedrang zich werpen in onteeren- den en gruwzaam werden oorlog, of zich uitputten in een diplomatie, welke in vol- Keren-bedrog ontaardt, de Hollanders be kampen, om op vreedzame wijze vruchtbaar and te winnen, een natuurelement, en.... re behalen een edele overwinning! In den strijd met de Hollanders hebben de Wateren nog steeds de nederlaag geleden, al wisten ze in onbewaakte oogenblikken ook vaak smartelijke verliezen to,e te bren gen; in het algemeen mag gezegd wor- len, dat de Hollanders de wateren niet al teen beteugeld, doch zelfs over zeer breede iniën hebben teruggedreven. Bij dezen stand der werkzaamheden twijfe len wij niet, of onze lezers zuTien gaarne eens willen vernemen enzien, hoe het schoone resultaat bereikt werd, waarover wij ons sinds den merkwaardigen Donderdag avond mogen verheugen. Talloos velen toch hebben 't zij, omdat zij de belangrijkheid van een en ander niet inzagen, 't zij, omdat zij niet in de gelegen heid waren, een tocht naar de Zuiderzee werken te ondernemen een der belang rijkste gebeurtenissen op waterbouwkundig gebied in de geschiedenis van ons land „ge mist", en 't is om dit jammere gemis aan te vullen, dat wij voor onze lezers om voor onze lezers te hooren en te zien een uitstapje gemaakt hebben naar Wieringen om vandaar gedeeltelijk „al" over den dijk, gedeeltelijk „nog" over water het vaste land wederom te bereiken. 't Was een vroeg-heete zomermorgen, toen wij na met den „grooten" trein Schagen bereikt te hebben met een dier genoege- lijke en gemoedelijke tramtreintjes, waarvan Noord-Holland's Noorderkwartier het geheim schijnt te bezitten, naar Van Ewycksluis spoorden en tot onze verbazing gewaar wer den, dat de route Schagen—van Ewycksluis veel langer is veel meer stations heeft, dan men in de bewoonde wereld wel zou veron derstellen. M Een zóó geweldigen strijd tegen het wa- 'er als thans tot geleidelijke afsluiting der Zuiderzee wordt gevoerd, hebben de Hollan ders echter nog nooit gestreden, en schooner en rijker en heilzamer dan ooit zullen thans dan ook de eindelijke resultaten zijn. In den schemerenden avond van Donder dag, 31 Juli 1.1. is het historische moment "erschenen, waarop - spoediger dan ver dacht werd de dijk-einden tusschen de Noord-Hollandsche kust en Wieringen el kander kwamen te raken: de afsluiting van het Amsteldiep was een feit geworden! Dit tramtreintje doet den argeloozen be zoeker niets vermoeden van de groote din gen, welke hem daar ginder wachten, en de weiden, waarop de glanzende koeien vredig grazen, liggen daar zóó rustig en zóó stil, zóó in volle natuur en zóó onberoerd van alle menschelijke techniek, dat men wel haast niet gelooven kan hier in de onmid- delijke omgeving een zóó groote daad van zóó groot menschelijk vernuft te zullen aan schouwen. Te Ewycksluis aangekomen komt de be zoeker echter al spoedig onder den indruk Het klooster der Eerw. Zusters Benedic tinessen Notre Dame te Oosterhout (N. Br.) zal, naar de Msb. meldt, voortaan wederom een abdij zijn. Het klooster ontstond, toen uitgeweken Fransche Benedictinessen van de Congre gatie van Solesmes er zich vestigden. Gaan deweg keerden echter de Fransche zusters naar haar Vaderland terug en met haar ook de abdis. De achtergebleven zusters vormden een priorij. Het klooster, door toetreding van Hol landsche novicen in den loop der jaren aan zienlijk uitgebreid, werd voor korten tijd door een pauselijke breve tot abdij verhe. ven. De eerste abdis wordt morgen, 6 Augustus gewijd. Het behoeft geen betoog, dat deze ge beurtenis een zeer belangrijken datum vormt in de geschiedenis der kloosterorden in Nederland, in het bijzonder met het oog op de roemrijke Benedictijnsche traditie in ons vaderland, welke vier eeuwen onder broken was. Sedert eenige dagen vertoeft Z.Em. Kar dinaal Van Rossum in het Redemptoristen klooster te Wittem, waar bij tot 14 of 15 dezer denkt te verblijven. Omtrent zijn ver blijft aldaar, lezen we het volgende in de „Msb.": Bijzondere plechtigheden worden niet ge houden; het zijn hoofdzakelijk dagen van rust en verpoozing voor Z.Eminentie. Dage lijks maakt' Z.E. eenige excursies met de auto, om dan buiten in de vrije natuur op eenige der mooiste punten van Zuid-Lim burg, uit te stappen en te wandelen, meer malen ook de kleine landelijke kerkjes bin nen te treden, soms tot groote verrassing van pastoor en vrome kerkbezoekers. De prachtige geruischlooze auto met de kleine pauselijke vlag versierd, is reeds be kend aan de omwonenden van Wittem en zoodra men Z.E. herkent knielt men neer, om zijn zegen te ontvangen. Zondag zijn de Generale Overste met Assistante van de E.E. Zusters van Tilburg, waarvan Z.Em. Kard. Protector is, alsmede de Eerw. Overste van het klooster van Gul pen bij Z.E. op bezoek geweest Maandagmorgen droeg Z.E. om half 8 uur een stille H. Mis op in de kloosterkapel van de E.E. Zusters Redemptoristinnen van Parthij-Wiltem, van welke orde Z.E. ook Kardinaal Protector is. Z. E. werd hierbij geassisteerd door zijn particulieren secre taris, den Z.Eerw. Pater dr. J. Drehmanns en den Eerw, Pater B. Korthagen, als capel- lani, terwijl eenige Eerw. Fraters theologan ten als acolythen fungeerden. De klooster kapel was met een pracht van bloemen ver sierd en onder de H. Mis voerden de Eerw. Zusters eenige gezangen uit. Aanwezig wa ren ook de Generale Overste met Assistan te van de EE. Zusters van Tilburg, benevens de Moeder-Oyerste van het klooster van Gulpen. Aan deze drie Zusters reikte Z.E. de R. Communie uit, alsook' aan het v#lk, dat in grooten getale in de kapel aanwezig was. Na de H. Mis werd het ontbijt in het klooster der E.E. Zusters Redemptaristinnen genomen, waarbij ook de drie genoemde Zusters van de Congregatie van Tilburg aanzaten. De geestelijkheid van de naburige pa rochies van Wittem had Maandagmoren gelegenheid Z.E. te begröeten. Het is n.l. een aloude gewoonte dat op 2 Augustus het feest van den H. Alfonsus.de naburige gees telijkheid naar het klooster komt en mede aanzit aan den feestdisch ter eere van den Grooten Kerkleeraar en Stichter van de Congregatie des Allerh. Verlossers. Thans was die bijeenkomst verzet tot 4 Augustus, wijl op den Zaterdag vele Eerw. Geestelij ken door hun pastorale bediening belet zou den zijn aan het feest deel te nemen. Wijl eëhter Z.E. volgens afspraak op den vierden Augustus des middags het Redemptoristen klooster van Vaals zou bezoeken, werd vóór den middag aan de Eerw. Geestelijkheid van Wittem gelegenheid gegeven Z.E. te be groeten. Woensdag za Iin het klooster van Wittem het gouden proessiefeest van Z. E. in in- tiemen huiselijken kring gevierd worden, waarbij behalve den Provinciaal en de ver schillende Rectoren of hunne afgevaardig den van de Nederlandsche Provincie der Redemptoristen ook de Provincialen ian Frankrijk en België of hunne vertegenwoor digers zullen aanwezig zijn. Voor het tweedaagsche Jeugdcongres der Derde Orde van Sint Franciscus, uit ge schreven door het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert, is de deelname zoo groot, dat nu reeds geen congressisten meer kunnen worden aangenomen. Niet minder dan 350 jongens en jongelin gen, uit alle oorden des lands, leden van jeugdafdeelingen der Derde Orde, zullen het congres meemaken. De vergaderingen hebben plaats in het Missiehuis Sint Franciscus Solanus, te Sittard. Zondag 24 Augustus treden als sprekers op: Kapelaan G. Waanders, van Arnhem en Lucidius Verschueren O.F.M. en Maandag 25 Augustus de Hoogeerw. heer L. Tijssen, deken te Sittard en Pater Petrus Nielen O.F.M.commissaris der Derde Orde. R.-K. VACANT1E-LEERGANG IN BEROEPSKEUZE-VOORLICHTING. Ofschoon het Paed. Psych. Instituut der R.-K. Leergangen dit jaar, volgens vroeger bericht, geen Paedagogische Week organi seert, heeft het toch om het groote belang der Beroepskeuze-voorlichting, zijn volle medewerking aan het Centraal Zielkundig Beroepskantoor toegezegd en zullen daarom eenige van zijn docenten optreden, waaron der Prof. Dr. Roels en zal Pater G. Lamers S J„ de secretaris van de R.-K. Paedagogi sche Weken, ook het secretariaat van dezen Leergang te zamen met den heer G. D. Zegers, waarnemen. Het Secretariaat is gevestigd Drift 10-12, Utrecht. Voor deelname gelieve men zich zoo spoe dig mogelijk aan genoemd adres op te geven. Men meldt uit Amsterdam: Dezer dagen hebben alle Legwedstrijdbesturen in Neder land een overeenkomst betreffende een uni formen grondslag voor hun reglementen ge troffen. Zoo werd o. m. vastgesteld dat alle Legwedstrijden op 15 October zullen begin nen, met even groote toornen (6 bennen en 1 reserve-hen) en dat 4c prijzen zullen wor den toegekend naar de waarde der gelegde eieren, waarvoor een uniforme waarde- berekening zal worden toegepast. De Legwedstrijden zullen verdeeld worden in gewestelijke en nationale, terwijl voor deze beide groepen eenigszins verschillende eischen zijn gesteld. Om het zoo moeilijk verkregen contact te bewaren, is uit en door de besturen van de zeven in Nederland loo- pende legwedstrijden (Beekbergen, Barne- veld, Nijmegen, Enschedé, Laren, Horst en West-Graftdijk) een Raad van Toezicht en Arbitrage benoemd, die zich met de erken ning van legwedstrijden, het optreden als scheidsgerecht, het verleenen van prijzen en het verwerken van de gegevens zal be lasten. Het dagelijksch bestuur van dien Raad beriisl bij pen bestuur, bestaande uit de heeren I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw, voorzitter; G. J. Westerink, directeur vin het Nederlandsch Proeffok- station en van de Centrale Ned. Legwed strijden, te Beekbergen, secretaris; P. H. Burgers, bestuurslid van den Larenschen leg- wedstrijd, penningmeester; dr. A. G. Breen, bestuurslid van den Legwedstrijd te Ensche de, lid en W. Middelman, leider van den Barnevelder Legwedstrijd, lid. Sinds in Nederland (in 1919) met het or- ganiseeren van legwedstrijden werd begon nen, zijn deze meer en meer populair ge worden en hebben belangrijk bijgedragen tot de verbetering van den hoenderteelt. Nu door een uniforme regeling het overzicht over alle legwedstrijden vereenvoudigd is, terwijl aan de verwarring, die de verschil lend ingerichte reglementen stichtten, een einde is gemaakt, is wederom een krachtige stoot gegeven aan den vooruitgang van onze pluimveeteelt. Zooals bekend, wordt er in Duitschland behalve bevroren vleesch tfok levend vee uit Argentinië geïmpoteerd. Uit het ver slag van den keuringsdienst is nu geble ken, dat het in het belang van de volks gezondheid noodig is hierop streng toezicht tc houden. In 1923 werden 600 levende runderen aangevoerd, terwijl 123 maal een onderzoek op tuberculose werd verricht, met het re sultaat dat 3 geheele vierde deelen, 1008 longen en 31 andere organen wegens tuber- culeuse aandoeningen geheel of gedeelte lijk moesten worden afgekeurd. Naar aanleiding hiervan is door het Duit- sche Ministerie van Landbouw opdracht ge geven om voortaan op alle plaatsen van invoer en in alle openbare slachthuizen een streng onderzoek in te stellen naar de lympheklieren, zoowel bij versch gellacht Argentijnsch vee als bevroren vleesch, voor zoover dit mogelijk is. Waar de invoer van Argentijnsch vleesch ook bij ons zoo is toegenomen, zou het laatste ook voor ons wellicht aanbeveling verdienen. Gunstige toestanden. In de uitgestrekte tuinbouwstreek van den Langendijk heerscht gedurende de laat ste maanden een leven en een opgewekt heid, die weer doen denken aan de beste jaren voor den tuinbouw. Was het vorige jaar alles malaise en achteruitgang, in den aanvang van dit jaar is dit als bij toover- slag veranderd. De prijzen der verschillen de tuinbouwproducten waren zoodanig, dat van een rijk jaar kon worden gesproken en van het begin der nieuwe campagne is de toestand zoo gunstig, dat het alle ver wachtingen overtreft. De vroege aardappe len zijn voor prijzen verkocht, die zeer goed konden genoemd worden, terwijl het be schot over het geheel genomen buitenge woon is meegevallen. Aardappelen zijn er dit iaar veel verbouwd. Het aantal bebouw de Hectaren wortelen was dit jaar betrek kelijk klein, terwijl de prijzen ook maar middelmatig waren. Voor Bloemkool en zilvernep worden ongehoord hooge prijzen besteed en ook de overige groenten wor den aan de veilingen verkocht tegen prijzen, die een voordeelige exploitatie als resul taat geven. Van mislukking van een of an der gewas is, zooals dit vaak in vorige ja ren het geval was, geen sprake. Het bui tenland vraagt veel onzer groenten en aar dappelen, waardoor in de prijzen de gevol gen van groote aanvraag worden weerspie geld. De koolsoorten, die nu in de laatste weken aan de veilingen zijn aangevoerd als nieuw product, deelen mede in tie gunstige prijzen, die ook voor andere tuin bouwproducten gelden. Alles bijeen geno men is de toestand der tuinbouwers alles zins bevredigend te noemen en worden de gevolgen van de slagen, die velen hunner de laatste jaren kregen, thans weer her steld. Dat ook de' andere klassen der be volking daarvan den gunstigen weerslag on dervinden is duidelijk. DE LASTIGE KWAAL. Dokter; U lijdt aan een lastige kwaal Patiënt: Ja wel, maar zachtjes een beetje, ze is in de kamer hiernaast DAT KLOPTE NIET. Oude vrijgezel: „Ze zeggen: gelukkig in het spel, ongelukkig in de liefde. Maar dat klopt niet. Nu heb ik de honderdduizend uit de loterij getrokken, en op één dag heb ik honderd huwelijksaanbiedingen gekregen. f WAAROM HIJ NIET MOEST WACHTEN, „Uw zoon wil dus al gaan trouwen? Hij deed beter te wachten, tot hij wat verstan diger is geworden." „Ja, maar als hij verstandiger is, trouwt hij in 't geheel niet." DE VERLOOFDEN. „Ik hoor, dat Lise verloofd is met een architect. „Ja, maar op het oogenblik is hij alleen nog maar architect van luchtkasteelen." DIPLOMATIEK ANTWOORD. Als ik u nu ten huwelijk vroeg, zoudt u dan ja zeggen? Als ik u nu zeg dat ik ja zou zeggen als u mij ten huwelijk-.vroeg, zoudt u mij dan vragen? Dc. Amerikaansche wereldvlieger luit. Wade, heeft van verdere deelneming aan de tocht afgezien, daar zijn vliegtuig bij de Faroereilanden beschadigd is. De overige Amerikaansche vliegers hebben wegens de groote hoeveelheden ijs op de kust vav Groenland hun route gewijzigd Men meldt uit Weltevreden. Voorgesteld is een vliegterrein van internationale afme ting envoor de Holland-Indië-vlucht aan te leggen te Kebon-Pallah bij paal 14 in het Meestersche. Het terrein is tachtig bouws groot (1 bouw is 7096 vierkante meter), waarvan veertig bouw in erfpacht is afge staan aan den landheer Lim, de andere helft is vrije gouvernementsgrond. Op een klein deel van het terrein staat een kampong, die afgekocht dient te worden. De rest is be plant het serehtuinen Het terrein is zand grond en niet noemenswaardig heuvelachtig. Na raseering van de setehstruiken zal het goed bruikbaar zijn. De beslissing wacht op die van de militaire autoriteiten. Donderdagmorgen te 9 uur reed de Ko ninklijke Familie met haar gevolg per auto naar Veere. Aan den steiger bij het pont- veer naar Kamperland op Noord-Beveland verliet de Koninklijke Familie de auto en ging aan boord van een motorbootje der Marine, dat de hooge bezoekers naar Kam perland overbracht. Daar stonden de uut°s gereed en begon de tocht door Noord-Be- veland, een bijzonder gedeelte der Zeeuw- sche reis, omdat dit de eerste maal is, dat de Koningin dit eiland bezoekt. Van den aanlegsteiger van Kamperland, waar de Koninklijke Familie door het toe gestroomde publiek hartelijk werd begroet, werd gereden naar het schoolplein van het dorp Kamperland. Daar zongen de kinderen der openbare en der bijzondere school de Koningin een lied toe en nadat de Koningin daarvoor de kinderen bedankt had, werd verder gereden naar Wissekerke, waar bij het gemeentehuis halt werd gehouden. De burgemeester van Kamperland, Wisse kerke en Geersdijk, de heer M. J. Verhorst, werd aan de Koningin voorgesteld, daarna zong een zangkoor een cantate en werden de Koningin en de Prinses bloemen aange boden en na dit kort oponthoud reed de Koninklijke Familie, hartelijk toegejuicht door de menigte, die zich bij het gemeente huis verzameld had, naar Colijnsplaat. Hier werd even halt gehouden en bood het doch tertje van den wethouder Dees, die op den zelfden dag als Prinses Juliana geboren is, de Prinses een bouquet aan. Ook te Cats, waarheen nu gereden werd, had een kort oponthoud plaats en daarna voerde de tocht naar Kortgene, waar bij het gemeentehuis de burgemeester, de heer J. Snellen, aan de Koningin werd voorgesteld. Nadat aan de Koningin en de Prinses bloe men waren aangeboden, zongen de school kinderen, die daar met de Gymnastiekver- eeniging en het muziekgezelschap stonden opgesteld, een lied. De Koningin dankte voor de hartelijke ontvangst en daarna reed de auto, onder de toejuichingen der Noord-Bevelanders, naar den steiger van het veer, dat de verbinding tusschen Kortgene en Wolfaartsdijk op Noord-Beveland onderhoudt. De Koninklijke Familie begaf zich hier aan boord van de „Hydograaf", die daarna de Oostcr Schelde ópstoomde, tusschen de schepen der Zeeuw- sche visschersvloot door, die daarheen ge varen waren, om voor de Koningin een revue te houden. De gedachte daartoe is uitge- i gaan van den heer Fokker, die voordat de „Hydograaf" den steiger van Kortgene ver liet, bij de Koningin aan boord was ontbo den. Na de revue der visschersvloot meerde de „Hydograaf" aan den steiger van Wolfaarts dijk. Daar ging de Koninklijke Familie weer aan land en nam plaats in de gereedstaande auto's. Eer. eerewacht van den Bijz. Vrij- willigen Landstorm bracht hier de Koningin de eerbewijzen. Gereden werd naar het dorp Wolfaartsdijk en vervolgens naar 's Heer- Arendskerke (met een kort oponthoud in beide plaatsen) en daarna reed de stoet naar het station 's Heer Arendskerke, waar df Koninklijke Familie in den Koninklijke* trein de lunch gebruikte. Te half drie werden de auto's weer be- stegen en werd een tocht gemaakt door Noord-Beveland en wel langs Heinkenszand, Nisse, 's Gravenpolder en Kapelle. Onder weg werd in elk der plaatsen even gestopt, de burgemeesters der plaatsen werden aan de Koningin voorgesteld, de Koningin en de Prinses werden bloemen aangeboden en lie deren toegezongen, doch het oponthoud in elk dier plaatsen duurde slechts enkele mi nuten. Te ongeveer half vijf kwam de Koningin te Goes aan wal aan den nieuwen Rijks straatweg, waar de motorafdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm onder commando van luitenant Persand Snoep stond opgesteld. Door de Wilhelminastraat werd naar het Rimmelandplain gereden, waar de hooge gasten gedurende korten tijd de ringrijderij gadesloegen en daarna werd naar het Stad huis gereden. Hier hield de waarn. burgemeester, wet houder D. D. v. d. Bout, een toespraak. De Koningin dankte den waarn. burge meester voor zijn toespraak en daarna werd in de raadszaal de thee gebruikt Uit de raadszaal begaf de Koninklijke Fa milie zich vervolgens naar het bordes van het raadhuis, om het défilé der ringrijders gade te slaan. De Koningin reikte de door haar uitgeloofde beker aan den winnaar der ringrijderij uit en schonk vervolgens haar aandacht aan de reiendansen, die onder lei ding van den heer D. Houtekamer, voor het bordes van het stadhuis werden uitgevoerd. Hierna verliet de Koninklijke Familie het raadhuis en nam hare plaatsen in de auto's weer in, waarna onder het gejuich van het publiek gereden werd naar bet station te Goes. Daar stapten de hooge bezoekers in den Koninklijken trein, die daarna opstoomde naar het station Kruiningen-Ierseke, waar de Koninklijke familie den nacht in den trein zal doorbrengen. 73. Rodille, die hem op een oogenblik, dat hij dit het minst verwachtte, een betrekking, daaraan een behoorlijk salaris verbonden ^as, kwam aanbieden, scheen hem toe als door de Voorzieningheid gezonden. Hij nam z°nder aarzelen de voorwaarden aan en met gesloten oogen teekende hij alle verbinte- "issen. Toen hij zich op die wijze geheel in da macht van zijn zoogenaamden weldoener Scsteld had, werd hij in de Rue du Musé als techtsgeleerde en chef van het kantoor geïn- "alleerd. .Men moet Rodille recht laten wedervaren; bij was vlug en bekwaam. Zoodra zijn bedrij- vijfheid een middel vond, om zich aan iets te dijden, deed hij wonderen, en na verloop Jan weinige maanden telde het kantoor van den ex-deurwaarder eene'massa cliënten. Wij JJillen hier in eenige noodzakelijke bijzonder heden treden, om onzen lezers de bedoeling der verschillende aanwijzingen te verklaren, die op het zwarte bord naast de deur te le- Zen waren. Het kantoor, of liever Rodille, stelde zich pen meest uitgebreiden werkkring ten doel. jr is niemand, die niet weet hoe elke min derjarige zoon, wanneer hij zich in verle genheid bevindt, blindelings en met gretig heid een wisselbrief op drie maanden van vijftienduizend francs teekent, om maar tienduizend francs te ontvangen. Drie maan den, wanneer men een of twee en twintig jaren oud is, schijnen eindeloos. Rodille sloot een menigte van zulke leeningen. De vervaldagen kwamen, de debiteurs betaal den niet, zij werden vervolgd en ten slotte werden de deuren der gevangenis voor hem geopend. De bedroefde families haastten zich dan, om de berouwvolle gevangenen te verlossen, en de geldsommen vloeiden, buitengewoon vermeerderd, in de kas van Rodille terug. Het kantoor belastte zich verder, tegen een vooruit overeen te komen belooning, met het invorderen van schulden en verlo ren gewaande gelden. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het kantoor in de Rue du Musée had, zooals wij hebben gezien, meer dan één pees op zijn boog. Daaronder was er voor namelijk een, de gouden pees, waarvan wij nog niet hebben gesproken. Deze behoorde van rechtswege aan Rodille en deed zijn vindingrijken geest alle eer aan. Zoodra iemand, die een eenigszins be langrijk vermogen bezat, gestorven was, zonder een testament gemaakt te hebben of bekende bloedverwanten na te laten, en dat gebeurde nog al vaak, verklaarde Rodille zich partij tegen den fiskus, die, zooals men weet, in dergelijke gevallen de wettige erf genaam is. Hij zond naar alle kanten zijn speurhonden uit, die acht keeren van de tien door langdurige en nauwkeurige naspo ringen den een of anderen onbekenden erf genaam wisten uit te vinden, die zelfs van zijn verwantschap tot den overledene onbe wust was. Zoodra die erfgenaam gevonden was, hield de rol der speurhonden op en die van Rodille begon. De slime gauwdief, geheel in 't zwart ge kleed, en met een uitdrukking van kiesche bescheidenheid op zijn gelaat, stelde zich dan in betrekking met den tot de erfenis gerechtigden bloedverwant en sprak hem ongeveer als volgt aan: „lk ben zaakwaarnemer, mijnheer en het toeval heeft mij in het bezit gesteld van een geheim dat u betreft. Ik vermeen u een vrij groots som gelds te kunnen bezorgen, waar op u volstrekt niet gerekend hebt en die u zonder mij nooit zult ontvangen. Ik belast mij daarvoor alle noodige. stappen te doen, ik neem al de kosten voor mijn rekening en om u het onmogelijk te maken aan mijn goe de trouw te twijfelen of een oplichterij te vermoeden, verbind ik mij, geen stuiver van u te verlangen, vóór u in het bezit van het geld zijt." De verwondering en de vreugde van den armen drommel, tegen wien men zoo iets zegt, zal men gemakkelijker kunnen voélen dan beschrijven. Rodille ging dan met honingzoete stem en op overtuigenden toon voort: „Nu, mijn waarde heer, staat het slechts te bezien, of u geneigd bent, om een vol doende belooning te betalen voor de moei- ten, voorschotten en allerlei zorgen die ver- eischt worden, om de zaak, waarover ik de de eer heb tot u te spreken, tot een goed einde te brengen." „O," antwoordde de opgetogen kliënt, „twijfel niet aan mijn erkentelijkheid of aan mijn edelmoedigheid." „Daaraan twijfel ik geenszins, maar het geldt hier een ernstige zaak, geheel in uw eigen belang, en ik zou gaarne eenigen waar borg wenschen te hebben." „Ik ben geheel tot uw dienst," was dan onveranderlijk het antwoord van den toe- komstigen erfgenaam, „spreek, wat wenscht u?" „Iets dat, zoo ik meen, u zeer billijk zal toeschijnen." „En dat is?" „Iets zeer eenvoudigs. Ik verlang slechts een kleine acte in behoorlijken vorm, waar bij u mij de helft der som, die ik u bezor gen zal, afstaat, hoe groot of klein die ook wezen mag." De aangesprokene maakte een beweging van schrik. „De helft!" riep hij uit. „Ja." „Ik bied u het achtste gedeelte aan." Rodille groette en ging naar de deur. „Nu, een vierde dan?," „Geen vierdê en ook geen achtste. De helft of niets. U kunt het doen of laten, mijn waarde heer." „U zet me het mes op de keel." „U zoudt beter doen met te zeggen, dat ik zakken vol geld in uw kas kom brengen." „Ja, maar ik heb die zakken vol geld nog niet." „Zoolang u die niet hebt, behoeft u mij niets te geven. Neemt u mijn voorstel aan?" „Ik kan het niet, dehelft, dat is te veel, veel te veel!" Rodille groette opnieuw en deed voor de tweede maal, alsof hij wilde heengaan. De aanstaande erfgenaam hield hem nog maals terug, en trachtte vruchteloos tot een vergelijk te komen. Rodille, die wist dat hij de sterkste was, gaf geen duimbreed toe en maakte een einde aan het gesprek door te zeggen: „Bedenk u wel mijnheer, denk er goed over na, en indien u maar eenigszins be grijpt mij niet noodig te hebben, beschour^ het dan alsof ik u niets gezegd had. Hier is mijn adres. Wanneer u het noodig oordeelt, mij te komen spreken, kunt u mij 's morgens van 10 tot 12 uur vinden, en het zal mij veel eer zijn, u te zien." Zoodra hij alleen was, stelde de toekom stige erfgenaam alles in beweging, om te weten te komen van waar dit onverwachte fortuintje hem aangewaaid was. Doch, daar hij in dien doolhof eiken leiddraad miste,, raakte hij reeds bij de eerste schreden het spoor bijster en overtuigd van zijn onmacht, zag men hem na verloop van eenige dagen zich naar de Rue du Musée begeven. Rodille ontving hem dan met de meeste voorkomendheid. Nieuwe onderhandelingen vonden niet plaats, de akte werd eenvoudig weg geteekend, de cliënt ontving dadelijk daarop de onwederlegbare bewijzen van zijn recht op de erfenis van zijn onbekenden bloedverwant, een erfenis, waarop hij nim mer gerekend had, doch waarvan hij toch slechts de helft zou kunnep ontvangen. Men begrijpt, hoe onberekenbaar snel zul ke zaken het vermogen van Rodille deden aangroeien en wij kunnen de verzekering geven, dat dergelijke gelukkige vangsten nog al dikwijls voorkwamen. De zes armoedige jongelieden, die wij in het voorvertrek bezig zagen met het door bladeren van gezegelde papieren en het maken van aanteekeningen, waren de speur honden, die Rodille naar alle zijden uitzond. Die arme jongens werden slecht betaald, slecht gevoed en slecht gekleed, doch wa ren daarentegen overladen met werk Zij brachten drie vierde van hun leven door met van het eene bureau van den burge lijken stand naar het andere te loopen en geboorte-, huwelijks- en doodsakten te ko pieeren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5