[RECHTS PU. ZAKEN \M& RADIO- OMROEP PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN yy - s* Het antwoord der Duitsche delegatie op de rapporten der geallieerde commissies ter intergeallieerde conferentie: geen Duitsche tegenvoor stellen, doch slechts opmerkingen over speciale punten. De kwestie der intergeallieerde schulden. Een maaltijd bij Ramsay MacDonald. Onder de Radio-berichtenDe inhoud van het Duitsche memorandum en te daarbij gevoegde mantelnota. Toch overeenstemming bereikt op de Britsch-Russische conferentie: een handelsverdrag. GEM, 3UITENL. BERICHTEN, DOOR DE KETTINGEN VAN DE „ARY SCHEFFER" GERED. UIT HET AND— t De conferentie te Londen. De Duitsche mantelnota. De inhoud van het Duitsche memorandum. De Engelsch-Russische conferentie. Het lersche grensgeschil. Duitsche werkloozen als strijders tegen de Marokkanen? MARKTNIEUWS. Inbraak in een villa te Wassenaar. Dinsdag hebben terechtgestaan de Duit sche kooplieden O. K., 29 iaar en F. J„ 30 =E=£ijjjjj0 stations. DAGELIJKS. nen- Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69 - Tel. 3468. Uitspraak Vrijdag a.s. Het Duitsche memorandum ten antwoord op het pro tocol der geallieerden is gisterochtend aan de Londensche interij geallieerde conferentie voorgelegd. De Duitsche gedelegeerden hebben den geheelen vorigen dag en nacht het memo randum der geallieerden, dat hun Dinsdag in de plenaire zitting der conferentie werd overhandigd, bestudeer. Na de overhandiging van het antwoord te 10 uur aan den secretaris-generaal der conferentie, Hankey, vergaderde om half 12 de Raad van Veertien, dat zijn de „Groote Zeven", bijgestaan door hun voornaamste experts of door een minister uit hun kabi net, om van het Duitsche memorandum ken nis te nemen Aanvankelijk waren de Duitschers voor nemens een reeks tegenvoorstellen te doen, maar, om den duur der confeientie niet te rekken, hebben zij besloten zich tot opmer kingen over enkele speciale punten van het memorandum der geallieerden te beperken. Het Duitsche memorandum behandelt voornamelijk de vijf volgende punten: lo. de economische ontruiming van het Ruhr- gebied, welke de Duitschers willen zien be spoedigd; 2o. de voortzetting der leveringen .n natura, nadat de daarvoor in het vredes verdrag vastgestelde termijn zal zijn verstre ken; 3o. de door de geallieerden voorgestel de procedure, welke nieuwe wetten in Duitschland noodzakelijk zou maken; 4o. Duitschlands protest tegen éen langer ver blijf van geallieerd spoorwegpersoneel in het bezette gebied; 5o. de belofte van Frankrijk en België, dat in het bezette ge bied verstrekkende amnestie zal worden toegepast. De Duitschers verlangen, dat for meel een algemeene amnestie zal worden afgekondigd voor alle gevangenen en ver- bannenen, mede ter voorkoming van verdere vervolgingen. De Daily Telegraph" verzekert, dat men ïr in de kringen der Duitsche delegatie niet geheel zeker van is, dat de economische roncessies, welke Duitschland aan Frankrijk kan doen, voldoende zullen blijken, om Frankrijk tot het doen van tegen-concessies 'e bewegen. Men is van meening, dat een zekere tegemoetkoming van Engeland, ter zake van de intergeallieerde schulden, de op lossing van dit vraagstuk zou vergemakkelij ken en bespoedigen. Ofschoon de quaestie der schulden geheel buiten het programma der conferentie valj. blijft zij aan de orde. De komst van Fran- sche en Belgische socialisten naar Londen, cnder leiding van Auriol, den voorzitter van de financieele commissie uit de Fran- sche Kamer, staat hiermede in verband. De Fransche en Belgische socialisten trachten Herriot en MacDonald er van te overtui gen, dat het noodzakelijk is, het vraagstuk der intergeallieerde schulden, zonder uitstel in behandeling te nemen en naar een oplos sing te zoeken, min of meer in den zin van de desbetreffende desiderata der Tweede Internationale. Het Britsche kabinet staat echter op het standpunt, dat deze quaestie niet te berde mag worden gebracht vóór hel einde der conferentie, daar Enrfeland" niet wil, dat de bereikte resultaten, door het probleem beïnvloed en misschien zelfs in gevaar zouden worden gebracht. Dinsdag heeft ook het comité vergaderd, dat de bijzonderheden moet regelen aan gaande de volgens het plan-Daw»s in stellen controle. Tusschen de vertegenwoor digers van Frankrijk en Duitschland kon echter geen overeenstemming worden be reikt. De meeningsverschillen betreffen in aoofdzaak twee punten: lo. Duitschlands verplichting om de kosten te .dragen, indien een uitgebreidere controle noodig mocht worden geacht; 2o. de vraag of de Commis sie van Herstel mede zal werken aan het opmaken der statistieken, op grond waar van de index-cijfers, welke den graad van welvaart aangeven, worden vastgesteld. Volgens den correspondent van de „Ma- tin" heeft MacDonald Dinsdagavond den Franschen minister-president en den Duit- schen rijkskanselier tot een maaltijd uitge- noodigd. Men neemt aan dat de aldaar ge- Houden besprekingen ten doel hadden een atmosfeer van vertrouwen te scheppen. RAKOWSKI SOWJET-GEZANT TE LONDEN. Volgens de Times vertrekt Rakowski niet naar Moskou, doch blijft hij als officieele vertegenwoordiger der Sowjet te Londen. DE TERUGKEER DER PALTSER BALLINGEN. De regeering van de Palts te Spiers ontving nieuwe lijsten met de namen van 1100 bal lingen, aan wie de Rijnlandcorrpnissie toe staat naar hun woonplaatsen terug te kee- ren. Het zijn nagenoeg uitsluitend spoorweg beambten. SCEEPSONGEVAL IN HET KANAAL. Het stoomschip „Newhaven" van de Southern-Railway Co., dat den dienst over 't Kanaal onderhoudt van Lnoden uit is Dins dag omstreeks 2 uur 's morgens, in den mist op 6 mijl ten Oosten van Dieppe aan den grond geraakt. Op de noodseinen werd onmiddellijk assistentie verleend. Ondanks de hevige zeeën en de duisternis werden de passagiers, 125 in getal, veilig aan land ge bracht. Met auto's werd enzij naar Dieppe vervoerd, vanwaar zij de reis naar Parijs voortzetten, waar zij 5 uur te laat aankwa men. DE TOEPASSING DER DOODSTRAF IN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft de La- bour-afgevaardigde Climie gevraagd of de regeering zich bewust is van het algemeen heerschende gevoelen dat de doodstraf in gebreke is gebleven een afschrikwekkend middel te zijn tegen doodslag; en of zij be reid is een commissie in te stellen om de geheele kwestie der doodstraf en haar uit werking op de jeugd te bestudeeren, alsmede om een alternatieve straf te overwegen voor personen, wien de doodstraf zou worden op gelegd. Davies, onderstaatssecretaris van binnen landsche zaken, zeide geen bezwaar te heb ben tegen de samenstelling van zulk een commissie, ofschoon hij twijfelde of deze commissie met eenige nauwkeurigheid zou kunnen vaststellen in hoeverre de doodstraf als een afschrikwekkend, middel dienst doet. Een andere afgevaardigde vroeg de regee ring aan alle gevangenisdirecteuren instruc ties te geven om de vertegenwoordigers der pers en andere buitenstaanders, behalve de geestelijke raadslieden der veroordeelden, te weren uit de gevangenissen, waar een exe cutie plaats heeft. Hierop antwoordde Davies dat de wet in deze aangelegenheid reeds voorziet, doordat zij den justitieelen ambte naren, die voor het ten uitvoer brengen van doodvonnissen verantwoordelijk zijn, de noo- dige bevoegdheid toekent. Het Labour-lid Smith opperde de mogelijk heid of in de toekomst niet de gevangenisbe- ambfen de executie zouden kunnen ver richten inplaal-s van een beul. De afgevaar digde O'Connor echter meende dat het juist in het belang van een behoorlijk ten uitvoer brengen der executies is dat het publiek door een redelijk aantal journalisten is ver tegenwoordigd. De Fransch-Belgische feestelijkheden te Havre werden opgeluisterd door muziek van het muziekcorps der Garde-républïcaine. Na afloop der plechtigheid werden de 21 musici in een autobus, naar het s.s. „La Savoie" gereden, waar zij waren ondergebracht. De chauffeur nam niet den gewonen weg naar de haven maar een korteren zijweg. Plotseling bemerkte hij dat die zijstraat uit liep in het bassin de la Barre. Hij kon zijn vaart niet tijdig verminderen en reed het' water in. Twee musici sprongen uit de bus en de anderen, die binnen zaten, dachten hun laatste uur geslagen. Toen gebeurde er iets wonderbaarlijks! De autobus bleef boven het water hangen! Vlak bij de plaats van het ongeluk lag aan den kant gemeerd de Hollandsche stoomboot „Ary-Scheffer" uit Rotterdam. De kettingen van deze boot brachten de redding. De bus was n.l. op die kettingen ingereden en deze hadden den wagen om de wielen vastgegrepen en aldus zwevende gehouden. Behalve de twee musici, die er uitgesprongen waren en licht gewond werden, kreeg niemand letsel. DE MOORD OP MRS. EVANS. Mrs. Pettus, de echtgenoote van den directeur-geneesheer van het Marine-hospi taal te San Francisco, heeft het voornemen naar Mexico te vertrekken om bezit te nemen van de hoeve van haar zuster, mevr. Evans, die na een verdediging van haar landgoed gedurende vier jaar tegen inbe slagneming van de zijde der Mexicanen, werd vermoord. Mevr. Pettus is voornemens den strijd van haar zuster voort te zetten en alle pogingen in het werk te stellen om de moordenaars van mevr. Evans voor de rechtbank te bren gen. Haar zuster had haar kort geleden o.a. geschreven: „Indien er iets gebeurt, drijf de zaak dan op de spits." LONDEN, 6 Aug. Hedenochtend is er in Downingstreet een bijeenkomst gehouden, waaraan twee vertegenwoordigers van elk der voornaamste delegaties, met inbegrip der Duitschers, hebben deelgenomen. Het doel was de bespreking van het memoran dum, hetwelk de opmerkingen der Duitsche delegatie bevat op de documenten, welke de geallieerden haar hadden voorgelegd. Tot drie uur in den ochtend waren de Duitsche gedelegeerden bezig geweest met de bestudeering dezer documenten en het opstellen hunner opmerkingen. Tot dusver is er geen uur vastgesteld voor het houden der volgende plenaire zitting, ofschoon het waarschijnlijk is dat het zal worden bepaald op de bijeenkomst, die thans nog aan den gang is. Naar verluidt is aan het Duitsche memo randum een mantelnota toegevoegd, waar in wordt verklaard dat het de Duitsche delegatie in den tijd, dien te harer beschik king stond, niet mogelijk is geweest een definitieve meening te vormen omtrent alle bijzonderheden uit de door de geallieerden voorgelegde documenten. De meening wordt geuit dat deze documenten het geheele samenstel van quaesties, die zich voordoen bij het in werking stellen van het plan dei- deskundigen, niet omvatten. In dit verband wordt gewag gemaakt van de quaestie der militaire ontruiming van de gebieden, die buiten de bepalingen van het verdrag van Versailles zijn bezet, en van het voor gestelde in dienst houden van Fransch- Belgisch spoorwegpersoneel in gedeelten van het spoorweggebied op den linkeroever van den Rijn. De Duitsche delegatie acht de laatste maatregelen onvereenigbaar met het plan Dawes. LONDEN, 6 Aug. De mantelnota, welke aan het Duitsche memorandum is toege voegd, is onderteekend door Marx en luidt als volgt Overeenkomstig het besluit van de gis teren gehouden zitting, heb ik de eer, u de opmerkingen der'Duitsche delegatie te overhandigen naar aanleiding van de be sluiten, welke de intergeallieerde com missies hebben genomen. De weinige tijd, waarover de Duitsche delegatie beschiket, maakte het haar onmo gelijk, zich een definitief oordeel te vor men over alle bijzonderheden van de be sluiten der geallieerden en over de daar uit voortvloeiende consequenties. Ik zou u daarom willen verzoeken, de opmerkingen der Duitsche delegatie, en in het bijzonder de wijze, waarop zij worden aangeboden, in dit licht te willen bezien. In verband hiermede stel ik voorop, dat alle noodza kelijke toelichtingen bij middel van monde linge besprekingen zullen worden gegeven. Voorts neem ik de vrijheid er op te wij zen, dat de intergeallieerde besluiten, welke ons werden overhandigd, naar de opvatting der Duitsche delegatie niet ten volle het geheele complex der kwesties, voortvloeien de uit de toepassing van het plan der ex perts, omvatten. De Duitsche delegatie staat er daarom op, de kwestie der mili taire ontruiming van de gebieden, welke buiten de bepalingen van het vredesverdrag om werden bezet, naar voren te brengen. Aan den anderen kant heeft de voorzitter der tweede commissie in zijn begeleiden den brief bij het rapport van deze com missie medegedeeld, dat de Fransche en Bqjgische militaire autoriteiten verlangen, dat ongeveer 5000 man Fransch en Bel gisch spoorwegpersoneel zal worden aan gewezen voor bepaalde spoorlijnen aan den linker Rijnoever, De Duitsche delegatie is van oordeel dat deze eisch niet in overeen stemming is met het plan der experts. LONDEN, 6 Aug. In Fransche kringen was men hedenavond tot de conclusie gekomen, dat de door de Duitschers opgeworpen be zwaren geen gevaar voor net welslagen der conferentie behoeven op te leveren en dat het mogelijk schijnt, daarmede rekening te houden, zonder buiten het kader van het accoord der geallieerden te gaan. In Duit sche kringen legt men er hedenavond den nadruk op, dat het memorandum niet alle Duitsche opmerkingen bevat. In hoofdzaak komen de opmerkingen op het volgende neer: De Duitschers zijn van oordeel, dat overal, waar in het memorandum der Geallieerden van tekortkomingen sprake is, natuurlijk van opzettelijke tekortkomingen gespro ken zou moeten worden. Verder meenen de Duitschers, dat ten aanzien van de economische ontruiming van het Ruhrgebied wel nauwkeurige bepalingen zijn opgesteld omtrent hetgeen gebeuren moet, indien de Duitschers het een of ander niet nakomen, maar dat, zoodra er sprake is van verplichtingen der geallieerden, alles zeer vaag gehouden is. Het eenige, wat de Geallieerden nadruk kelijk beloven, ïs de opheffing der douane- grenzen tusschen bezet en onbezet gebied, maar zelfs daarbij spreken ze niet van op heffing van den paspoortendwang, niet van opheffing der beperkingen van in- en uit voer, van uitvoerbelasting of van uitvoer vergunningen. Men kan niet zeggen, dat daarbij technische moeilijkheden te over winnen zouden zijn, want dat alles kan on middellijk door een eenvoudig besluit wor den geregeld. De Duitschers hebben niet begrepen, waarom onderscheid gemaakt wordt tus schen den termijn, waarop de spoorwegen in het onbezette gebied en den termijn, waarop die in het bezette gebied aan de nieuwe Duitsche maatschappij moeten wor den overgedragen en zij wenschen, dat dit gelijktijdig zal geschieden. Naar aanleiding van de bepaling, dat het plan-Dawes eerst geacht zal worden te func- tïoneeren, wanneer de bankiers de Duitsche leening hebben opgenomen, wordt opge merkt, dat de Duitschers daarop geen in vloed kunnen uitoefenen. Zij kunnen niet onderhandelen over den rentevoet en de amortisatie, daar de bronnen, waaruit het geld daarvoor moet komen, niet in hun han den zijn, maar in die van den algemeenen agent voor het herstel. Aangaande de leveringen in natura con stateeren de Duitschers, dat qualitatïef meer gevraagd wordt, en over een langeren termijn, en dat ook meer artikelen worden verlangd, dan in het verdrag van Versailles werd bepaald. Ofschoon ze er in principe niets tegen hebben, kunnen al deze bepalin gen slechts worden geregeld door onderhan delingen op voet van gelijkheid. Zij kunnen echter niet aan de Duitschers worden ge dicteerd. De Duitschers kunnen er geen verant woording voor op zich nemen, dat goede ren, die de algemeene agent uit zijn midde len wil aankoopen, ook werkelijk geleverd worden, indien ze niet op de open markt verkrijgbaar zijn. Dwanginterventie in inter ne economische aangelegenheden van Duitschland kan de Duitsche regeering in geen geval toelaten. De Duitsche delegatie verklaart verder, dat zij arbitrage in beginsel zeer toejuicht, maar waar de Geallieerden het recht hebben om in beroep te gaan, moeten de Duitschers dit recht ook hebben. Wanneer een van de controlecommissies, of welke commissie dan ook, wordt be noemd, moet Duitschland deze benoeming goedkeuren De bepaling, dat de geallieerden van de beslissingen der commissie van overdracht in beroep zouden kunnen komen, komt stel lig niet overeen met de oorspronkelijke be doelingen van het plan-Dawes. De Duit schers achten de mogelijkheid, dat er voor zulk een beroep een reden zal zijn, echter practisch uitgesloten, zoodat zij tegen deze bepaling niet willen protesteeren. Verder vragen de Duitschers uitbreiding van de bevoegdheden van het organisatie comité, dat zich met de overdracht bezig houdt, in dier voege, dat dit comité zich ook zal bezighouden met alle kwesties betref fende goederen, die voor het grootste deel uit buitenlandsche grondstoffen bestaan en met alle kwesties van herexport. Aangaande de amnestie zegt het memo randum, dat de Duitsche delegatie daarbij groot belang heeft. Zij merkt op, dat terwijl de amnestie, die van Duitschland verlangd wordt, zeer uitdrukkelijk wordt vastgesteld, de amnestie van de zijde der Geallieerden geheel aan de welwillendheid van deze wordt overgelaten. De Duitsche regeering stelt voor, teneinde alle misverstand uit den weg te ruimen, dat amnestie zal worden verleend aan alle Duitschers, die gedurende de periode van het lijdelijk verzet Duitsche verordeningen hebben overtreden. Zij kan deze amnestie echter niet uitbreiden tot personen, die zich aan hoogverraad hebben schuldig gemaakt. Wat de amnestie van de zijde der Geal lieerden betreft, verlangt Duitschland, dat deze alle politieke vergrijpen zal omvatten, waaronder moeten worden verstaan alle daden, waarbij de schuldigen uit zuiver va derlandslievende motieven hebben gehan- edld, zonder te letten op de daad zelf of op de wetten, welke daarbij werden over treden. Eveneens zouden alle daden, welke zijn voortgevloeid uit overtredingen en vooral uit vergrijpen tegen de douane-voorschrif ten, onder de amnestie moeten vallen, In geval van meeningsverschil tusschen Duitschland en de geallieerden over de in terpretatie van de amnestiebepalingen zou een beslissing moeten worden genomen door een lichaam, samengesteld uit een gelijk aantal leden van beide partijen en indien deze commissie het niet over de benoeming van haar voorzitter kan eens worden, zal het voorzitterschap door een neutraal arbi ter moeten worden uitgeoefend. Tot de amnestiemaatregelen welke door de Gealliëerden genomen moeten worden, dient volgens het oordeel van de Duitsche delegatie ook te behooren opheffing van alle nog hangende verbanningsbesluiten. Alle verbannen ambtenaren zouden toestemming moeten krijgen in hun fuctie terug te ko men. De Rijnlandcommissie, die zich in strijd met de Rijnlandovereenkomst de bevoegd heid heeft aangematigd om personen te ver bannen, moet daarvan afstand doen, aan gezien het economische leven zich niet overeenkomstig het plan-Dawes zal kunnen ontwikkelen, indien de bevolking voortdu rend met verbanning wordt bedreigd. LONDEN, 6 Aug. Hedenavond deelde Ponsonby, de onder-secretaris van Buiten landsche Zaken, in het Lagerhuis mede, dat de onderhandelingen tusschen de dele gaties van Groot-Britannië en de Sovjetre- geering gedurende de laatste vierentwintig uren waren voortgezet en dat vanmiddag overeenstemming is verkregen. Ponsonby zeide dat het een ren is ge weest tegen den tijd, omdat hij zeer graag wilde dat aan het Lagerhuis voor het op recès ging mededeeling zou kunnen worden gedaan van de totstandkoming van een regeling. Het verdrag zou voor het Huis ter inzage worden gelegd. Ponsonby zeide verder, dat de conferentie doorloopend in een geest van vriendschap pelijkheid heeft plaats gehad. Het was voor een groot deel te danken aan de on derhandelingen, gevoerd tusschen de Sov jetdelegatie en Ponsonby zelf, dat vele hangende kwesties geleidelijk aan waren opgelost. Tezelfdertijd hadden gedurende de twee maanden dat de conferentie had geduurd, subcomité's onafhankelijk de dé tails in oogenschouw genomen, hetgeen noo dig was alvorens kon worden overgegaan tot het redigeeren van de artikelen van het Verdrag. Hij betwijfelde, of er onder de vele moeilijke problemen, waartegenover de regeering werd geplaatst sedert zij aan het bewind kwam, wel een moeilijker vraagstuk was dan de betrekkingen tusschen Rusland en Groot-Britannië. LONDEN, 6 Aug. Zooals reeds werd ver wacht, zijn de Engelsch-Russische onder handelingen niet definitief afgebroken. De niet-officieele besprekingen werden voort gezet en leidden hedennamiddag tot een nieuwe zitting in het Foreign Office. In deze zitting is het handelsverdrag tusschen Groot-Britannië en Rusland inderdaad on derteekend. Het verdrag bepaalt, dat Rus land zijn schulden van voor den oorlog, zijn verplichtingen tot schadeloosstelling en alle andere verplichtingen in principe er kent, waartegenover de Britsche regeering een leening voor Rusland zal garandeeren, inite de rte en de aflossingen voor de eerste drie jaren vooraf in Engeland worden ge deponeerd. Deze leening zal grootendeels bestaan uit goederen, te leveren overeen komstig de „Trade Facilities Act". LONDEN, 6 Aug. In het Lagerhuis maakte Thomas, de minister van Koloniën bekend, dat na het plegen van overleg met de regee ring van den Ierschen Vrijstaat, besloten was, dat het Britsche parlement weer op 30 Sep tember zou bijeenkomen inplaats van op 28 October, zooals oorspronkelijk was bepaald, en dat indien intusschen de regeering van Noord-Ierland geen lid in de grenscommissie had benoemd, de regeering met alle haar ten dienste staande krachten het wetsont werp tot het geven van uitvoering aan het Engelsch-Iersch verdrag, tot wet zou doen verheffen. Thomas diende daarop formeel het wetsontwerp in. BERLIJN, 6 Aug. In een communistische interpellatie, welke bij den Rijksdag is inge diend, wordt beweerd, dat 3000 werkloozen die onder voorspiegeling van onware feiten op Duitsch gebied door Spanjaarden zijn aan geworven, bij het Spaansche vreemdelingen legioen zijn ingedeeld. Zij zouden bij den strijd in Marokko schrikbarende verliezen hebben geleden en met geweld zijn tegenge houden Enkelen zouden reeds wegens een poging om te ontvluchten zijn terechtgesteld. De Spaansche vice-consul te Hamburg zou aan het hoofd staan van het Spaansche werfbureau aldaar. Aap de Rijksregeering wordt gevraagd, wat zij voornemens is te doen om de vrij lating dezer Duitschers te verkrijgen, het 'werven van Duitschers te verhinderen en de schuldigen aan den moord op de Duitsche werkloozen strafrechterlijk te doen vervol gen. AMSTERDAM, 6 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makl. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 4.805, idem eigenheimers f 3.103.25, idem blauwe eigenheimers f 3.403.50, Friesche muizen f 4.905.60, Hillegommer zandaardappelen f 5.205.50, schoolmeesters f 4.55 per hl. AMSTERDAM, 6 Aug. Vee. Ter markt waren aangevoerd 255 vette kalveren, le qual. f 1.15—1,25, 2e id. f 1.02—1.15, 3e id. f 0.901.02 per kg; 44 nuchtere kalveren f 1425 p. st.; 659 vette varkens, Holl. Je qual. f 0.88—0.90, 2e id. f 0.82—0.86; Overz. en Geld. le qual. f 0.880.90 p. kg. AMSTERDAM, 6 Aug. (Bericht v. /h. Gem. Veilingsgeb. expl. De Jong Koene.) Druiven f 1,301.50, Prolefic bessen f 0.38 0.52, trosbessen f 0.200.34, zwarte bes sen f 0.280.42, Frambozen f 0.34—0.56, Morellen f 0.34—0.40, Yellow Transperant f 0.22-0.40, Haantjesperen f 0.120.22, Kruideniers f 0.2434, Polmanperen f 0.10 0.16 per kg. Meloenen f 0.30—0.54, per ziken f 0.08—0.32 per stuk. Dikke spercie- boonen f 0.140.18, dunne spercieboonen f 0.200.26, snijboonen f 0.180.25, to maten f 0.160.22 per kg. Doppers f 815, peulen f 915 per 100 kg. Bloemkool f 22 34, komkommers f 48.50, peen f 26, uien f 1317, sjalotten f 58 per 100 stuks. Augurken fijn f 0.380.46, idem basterd f 0.22—0.28, idem grof f 0.12—0.16 per kg. Westlandsche aardappelen f 7.808.50, drie lingen f 4.606.40, Noord-Holl. aardappe len f 7.808.50, drielingen f 3.905.90 per kg. Bloemen, Am. Anjers f 812, Calla's 14—22, Kelken-lelies f 15—20, Hadlev f 5—9, Sunburst f 4—7, Ophelia f 4—7.50, Golden Ophelia f 57.50, Keizerin f 4— 5.50, jhr. Mock f 4—6, Gladiolen f 1.506, Dalia's f 2.505, Bouvardua's f 46 per 100 stuks. Snijgroen f 28 per 100 ranken. VENLO, 6 Aug. Eieren. Op de eiervei ling werden aangevoerd 300.000 eieren. Kipeieren van f 6.80 tot f 7.90; eenden eieren f 7.30. WOERDEN, 6 Aug. Kaas. Ter markt waren 363 partijen. Prijs Goudsthe le soort f 6065, 2e soort f 5559, rijks- merk f 57—66. Handel vlug ASSEN, 6 Aug. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 105.400 stuks, prijs f 6.508.50 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station,) 6 Aug. Aardappelen Koks, Due en Ninetyfold f 1.80—2.30 Schotsche f 2.70—3 kleine f 2.40—2.75 blauwe f 2.75—2.90 bonte f 2.903, alles per baalaanvoer 2000 baal; Bloemkool le soort f 2548, id. 2e soort f 9.5041, id. 3e soort f 3.7510.25 per 100 stuks aanvoer 8000 stuks roode kool f 1.30 4 per 100 kg., aanvoer 136.300 kg gele kool f 4.606 per 100 kg, aanvoer 7100 kg witte kool f 3.403.60 per 100 kg. aan voer 14.400 kg., slaboonen f 2.103.15 per 15 kg, aanvoer 108 zak., snijboonen f 1.401.70 per 15 kg, aanvoer 45 zak augurken f 0.500.64 per kg, aanvoer 307 kg- ELST, (Bet.) 6 Aug. Fruit' Ter speciale ochtendveiling waren de prijzen Kruide niersperen 1825, Dirkjesperen 1314, Beekhuisperen 58, N. H. Suikerperen 11 12, Koningsperen 78, Zwaanhalsperen 56, kruisbessen 34, roode bessen 1216, morellen 3047, bruidjespruimen 2325, Eng. krozen 1923, Eldensche blauwe- pruimen 1822, vroege Eldensche blauwe pruimen 1923, wijnpruimen 3740, zoet abrikoospruimen 70—75, rogkroosjes 25 30, witte pruimen 3540, extra Yellow Transparant 4050, 1ste soort 2335, 2de soort 1320 ct, alles per kg., abrikozen per 100 stuks f 1.902. ENKHUIZEN, 6 Aug. Aardappelen; blauwe f 2.35—2.40 snijboonen f 2.90 3.50, slaboonen f 2.903 per 15 K. G. ENKHUIZEN, 6 Aug. Peulvruchten en Zaden. Groene erwten f 1820 per 100 kg., wijker vale (nieuwe) f 2025, bruine boo- nen f 2126 per hl., mosterdzaad f 3740 per 70 Kg., maanzaad f:17—18, karwijzaad f 2023 per 50 kg. HOORN, 6 Aug, Vee. Aanvoer 68 var kens. Vette f0.70—0.78, Londensche f 0.40, zouters f 0.64 per kg. Handel matig. HULST, 5 Aug. Granen. Tarwe f 14.50 14.75, rogge f 10.5011, wintergerst f 11.75 12, paardenbrood f 1414.50, alles per 100 kg. MAASTRICHT, 5 Aug. Boter. Aanvoer 102.050 kg., Prijzen hoogste f 2.32, midden- f 2.21, laagste f 2.15. TIEL, 6 Aug. Fruit. (Veiling Ons Belang). Yellow Tranparant 26 c., lichte krozen 1926 c., kruideniers 920 c., per kg. suikerperen 6 12 c., keswicken 1217 c., Eng. krozen 2029 c., alles per kg. (Tielsche Veilingsvereeniging). Kruide niers 1022 c., handperen 16 c., krozen 1928 c., morellen 30 c., blauwe krozen 18 c., kruisbessen 812 c., snijboonen 16—20 c., alles per kg., perziken 810 c. per'stuk. (Veiling Tiel en Omstreken) Yellow Tranparant 2534 c.; janbazen 812 c., kruideniers 1424 c., pollemans 25% c-> meneelen 812 c., blauwe pruimen 28—30 c., donkere krozen 1824 c., id. lichte 14 21 c., alles per kg. perziken 713 c. per stuk. GOUDA, 7 Aug, Kaas. Aangevoerd 154 partijen; handel vlug. le kwal. 6365, 2e kwal. 5862; zwaardere rijksmerk 67; met rijksmerk le kwal. 6366; 2e kwal. idem 6062. DE BRABANTSCHE SIMULANT. Voor de arrondissementsrechtbank te Bre da stond Dinsdag terecht O. F. Lauwersheim, meer bekend als Pierre Ditz, uit Tilburg. Ongeveer twee jaar geleden kwam hij in deze stad aan, waar hij vertelde mijnwerker te zijn geweest en bij het redden van veronge lukten zulke ernstige verwondingen te heb ben opgeloopen, dat hij zich niet dan op zeer ongelukkige wijze kon voortbewegen. Al spoedig was hij algemeen bekend en daar bijna ieder door de vreeselijke verhalen medelijden met hem kreeg, had hij spoedig een heele lijst van adressen, waar hij geld kon komen halen. Zelfs werd hem door een dame een invalidenwagen geschonken. Twee jaar lang hield hij deze simulatie vol. Toen werd hij gearresteerd wegens een geval van oplichting. Aan den inspecteur van politie te Tilburg had hij bij zijn aanhouding medegedeeld, dat hij niets mankeerde. Zijn hand, die naar zijn zeggen, deerlijk verminkt en afgezet was, kwam weer op de oude plaats terug. Ook bleek, dat hij geen zilveren ribben had en volkomen normaal kon loopen. Hij zeide verder, dat hij niet in Maastricht geboren was, dóch in Scheveningen en dat hij de ar restant was, die eenige jaren geleden in Den Haag door den bodem van een arrestanten wagen was ontsnapt. Ook bleek, dat hij, voor dat hij zijn invaliditeit voorwendde, door het simuleeren van krankzinnigheid eenmaal voor een jaar door de rechtbank naar een zwakzinnigeninrichting was gezonden. In Tilburg speelde hij, gelijk we indertijd uitvoerig meldden, zijn rol zoo uitstekend, dat ieder hem geloofde. De menschen bij wie hij in de kost was, twijfelden niet aan hem. Ten slotte maakte hij zich echter aan oplich ting schuldig. Op 27 Juni n.l. bewoog hij ze keren W. v. d. H. tot afgifte van 25 gulden door hem mede te deelen, dat hij kwam na mens juffrouw L. die op de markt teTilburg was om inkoopen te doen, en daarbij had be merkt, dat zij geen geld bij zich had. v. d. H. had- dit gedaan, niets kwaads vermoedend. Toen hij echter later om zijn geld bij mej. L, kwam, wist niemand er iets van af. Beklaagde werd daarop gearresteerd en viel door de mand. Ter terechtzitting vroeg de president hém, eerst duidelijk te maken hoe hij het had aan gelegd, de menschen te doen gelooven, dat hij slechts één voet had en den rechterarm miste. Beklaagde zei „Ik stond toch op mijn beide beenen, dus de menschen zullen wel niet goed gekeken hebben." De president antwoordde hierop, dat be klaagde beter had gedaan zijn talent op an dere wijze te benutten, want dat hij werke lijk „talent" had, bleek wel uit het feit, dat zijn kostjuffrouw eenmaal met hem naar Maastricht was geweest, om het graf van zijn vader te bezoeken. Achteraf bleek nu, dat zijn vader in blakenden welstand in Sche veningen woonde. Bij dat bezoek wist hij met zijn simulatie zoover te gaan, dat hij heusch tranen stortte. Wat zijn afgezette arm betrof, deze was in zijn jas verborgen. De officier van justitie wees op den ernst van het feit en eischte wegens oplichting een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De verdediger, mr, Insinger, wees óp het Z.i. groote kwaad, aan beklaagde gedaan door officieele personen, doordat men hem n.l. vijf jaar in krankzinnigengestichten had gestopt zonder te bemerken, dat hij simuleerde. Ook de beklaagde wees hierop. Naar zijn zeggen werd hij telkens na een hechtenis of verblijf in een zwakzinnigengesticht onverzorgd of onvoorbereid als het ware de maatschappij „weer ingetrapt". De uitspraak werd bepaald over veertien dagen. van de voor ons land belangrijkste 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Efiecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,30—1.45—2—2.15—2.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m'.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10. v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.20.6.30, daarna 7.2010,50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel; Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B. M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R» 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiif el toren F. L. 2600 M. 7 en lf uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei- Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20-6.20 n.m. en 8,351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M, 5.1? n.m. Weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.—6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.20—9.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.20—9.20 Chelmsford 1600 M. 11.5012.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toreiv klok der Westminster Abdij). Programma. In Aug. worden alleen door de volgende Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. -» en Maandags vanaf 8.30 u„ 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u., 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen in het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nadet vermeld worden. jaar, beiden afkomstig uit Charloftenburg, thans gedetineerd in het huis van bewaring te 's-Gravenhage, beschuldigd van poging tot diefstal onder verzwarende omstandigheden»! In den nacht van 29 op 30. Maart zouden de' bekl. ingebroken hebben in de onbewoonde villa van den heer J. Mutters te Wassenaar met het oogmerk van diefstal. Tengevolge van de omstandigheid dat in de villa geen goederen van hun gading aanwezig waren, zou het bij een poging gebleven zijn. SubsJ was aan den bekl. ten laste gelegd, dat zij zonder daartoe gerechtigd te zijn in een be sloten lokaal de zooeven genoemde villa Zijn binnengedrongen. De bekl. ontkenden het primair ten laste gelegde. Zfj gaven toe, dat zij door een raam in de villa waren gegaan, echter uitsluitend.' met de bedoeling om er te slapen. De bekl. waren niet in het bezit van passen en durf den daarom niet in een hotel gaan slapen. Een wachtmeester der marechaussée heeft een onderzoek ingesteld bij en in de villa»! Hij heeft verschillende voetsporen gevonden, die later overeen bleken te komen met die van de bekl. Dergelijke voetsporen heeft ge tuige buitendien ook nog bij een andere villa gevonden. Toen de bekl. later zijn aan-i gehouden, bleken zij in het bezit te zijn van; revolvers, beitels, boren en meer dergelijke gereedschappen. j De bekl. verklaarden het bezit der revol vers uit het feit, dat men tegenwoordig in Duitschland niet ongewapend op reis gaat. Toen zij bij de rens waren gekomen, had den zij geen aanleiding gevonden om de re volvers weg te gooien. Wat de gereedschappen betreft, deelde de: tweede bekl. mede, dat hij daarin handelde.' Hij had een zakenreis naar Nederland ge maakt om te trachten daar klanten te vinden. Het O. M., waargenomen door mr. Bau- duin, wees erop dat de bekl. tegenover de marechaussée aanvankelijk ten stelligste ont kend hebben, in de villa te zijn geweest.] Dit klopt absoluut niet met de verklaring,! die zij thans geven. Was deze juist, dan had er absoluut geen reden bestaan om dat niet niet direct mede te deelen. Echter eerst toen de bekl. wel moesten inzien, dat ontkenne» niet zou helpen, zijn zij met hun verhaal' voor den dag gekomen. Spr. wees er vervolgens op, dat er den laatsten tijd in ons land door buitenlanders vele misdrijven worden gepleegd, terwijl het zelden of nooit gelukt de daders Yn handen te krijgen. Het is dan ook gelukkig, dat men twee van die gevaarlijke inbrekers heeft kunnen vatten. Een zware straf is hier noodig- Eisch tegen ieder der bekl. 3 jaren gevan genisstraf. De verdediger mr. v. Ewijk uit Leiden, voerde verschillende omstandigheden aan om aan te toonen, dat men hier absoluut niet met gevaarlijke inbrekers te doen heeft In de eerste plaats is pl. gebleken, dat beki jf wel degelijk in Charlottenburg een zaak in gereedschappen drijft. Bovendien, de be klaagden hadden de tasch, waarin zich de werktuigen bevonden, in den nacht, dat zij in Wassenaar waren, niet bij zich. Deze tasch hadden zij aan het station laten staan! Welke inbreker doet dat? Welke gevaar lijke inbrekers gaan bovendien een villa binnen, waarvan men kon zien, dat zij leeg was En welke inbrekers gaan dan, wanneer zij niets vinden, kalm in zoo'n villa slapen? Ook dit is vast komen te staan. Mocht de rechtbank wel tot een veroor deeling komen, dan meende pl., dat door de 4 maanden voorarrest de bekl. re«ds zwaar genoeg gestraft zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6