c De stormramp te Vlissingen. Hanzebank den Bosch. ORDE EN ARBEID. Toenemende werkloosheid in de Rotterdamsche havens. KUNST EN KENNIS. Voor het Oud~Saksische huis. KERK EN SCHOOL. Het jubeljaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Motor- en Rijwielwet. Wijziging Pensioenwet Burgerlijke Ambtenaren. De Canadeesche minister van Landbouw te Rotterdam. Een internationale Politiebond. De nieuwe tarief wet. Buitenland sche oorlogsschepen te Amsterdam. Belastingen en kapitaalvorming LUCHTVERKEER. Het luchtvaartverkeer in Nederland. De vliegtocht van Locatelli. De mislukte Engelsche - wereldvlucht. De Amerikaansche wereld vliegers. VERKEER EN POSTERIJEN. De uitbreiding van het Centraal station te Amsterdam. Het grensverkeer met België. LAWNTENNIS. CRICKET. FREE FORESTER—GENTLEMEN OF SHROPSHIRE. ATHLETIEK. ZWEMMEN. GEMENGD NIEUWS Oneerlijk brievenbesteller. Een eerlijke, maar luie dief. Verdronken. Op de buffeljacht. Griezelige vondst. Aaneengegroeide tweelingen By het zwemmen verdronken. De behandeling voor den Raad root de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft woensdagmiddag een onderzoek ingesteld laar de oorzaak van de stormramp nabij Vlissingen, op 18 Juli, j.l., waarbij de vis sersvaartuigen Arnemuiden 17 en 27 en de Vlissingen 2 en 20 vergaan zijn. Slechts één persoon, de 26-jarige Cornelis Meerman, werd gered. Hij legde zijn verklaringen om trent het gebeurde voor den Raad, die ge presideerd werd door prof. Taverne, af. Hij vertelde, dat de geheele vloot des morgens om vier uur van Vlissingen was vertrokken. Het was weer, dat allerminst een spoedige verandering deed vermoeden, vet. noemde het ,,smoordik" met een wei nig regen. De President: Is er door u nog gekeken naar de seinen van den stormwaarschuwings- dienst te Vlissingen? Get.: Neen. Er was geen reden voor, om dat het weer buitengewoon goed was. Daarna verklaarde hij, dat zijn vaartuig is gaan visschen bij Westkapelle bij de roode spitse ton. Om half zes werden de netten builengezet en op 't zelfde oogenblik begon het weer te veranderen. De windhoos kwam :n den vorm van een mistgordijn met enor me snelheid opzetten. In allerijl werden de zeilen binnen gehaald; er werd tevens ge tracht de r.etten binnen te krijgen. hen onverwachte grondzee wierp het vaartuig dwars, de twee zeeën die volgden maakten, dat het scheepje vol water liep en scheef ging hangen. Get. klom in den mast, div al zoo dwars lag. dat de wimpel het wa ter raakte K'j zag zijn vader nog aan den bovenkant van het schip. Later werd deze er af geslagen. Ook de beide andere opva renden kwamen in het water terecht. Get. werd ten slotte van den mast afge slagen; hij kon zich boven water houden door nu eens het eene, dan weer het andere stuk van het wrakhout te grijpen. Eenigen tijd heeft hij op een korte plank gedreven. Daarna had een redding door middel van een lijn, die toegeworpen werd door de be manning van de loofsboot, plaats. Er liep een hooge zee en zich met de drie andere drenkelingen bemoeien, was voor get. onmogelijk. Zij zijn' dan ook verdronken. De vader, zoo vertelde de geredde nog. Werd gisteren begraven. Voorlezing werd daarna gedaan van het rapport van den schipper T. v. d. Struif van het motor-aïhaalvaartuig No. 1 gestation- ncerd te Vlissingen Hieruit noteerden we het volgende: Terwijl wij Vrijdagmorgen v.m. 7.30 brui sende waren buiten de Kaloobank werden wij overvallen door een sterken N.W. wind met hooge zee. Nadat ik mijzelf had overtuigd dat wij daar niet langer konden blijven om loods- dienst te verrichten besloot ik mijn post te verlaten en stoomde volle kracht naar de boei van Kaloo. Om 8 uur ontwaarden wij verschillende visschersvaartuigen, waarvan een schuitje, dat zich in de nabijheid van de Kalooboei bevond, was omgeslagen en in zinkenden staat verkeerde. Daar het onmogelijk was wegens de hooge zee en den wind een jol te zenden, trachtte ik met volle kracht steeds met den kop op de zee het vaartuig te naderen, hetgeen zeer goed gelukte, zoodat wij op ongeveer 5 meter afstand van het vaartuig een man konden redden, door hem een lijn toe te gooien, waaraan een reddingsboei was vast gemaakt. Om hem binnenboord te krijgen, moesten wij vaart verminderen en werden toer. dwarszee gegooid, hetgeen gevaarlijk bleek voor onze schroef wegens de ronddrij vende takelage; nadat wij den schipbreuke ling. die Cornelis Meerman bleek te zijn, binnenboord hadden gehaald, gelukte het ons ten tweeden male het vaartuig tot op 5 M. afstand te naderen. De twee andere opvarenden durfden het wrak echter niet loslaten en verdwenen voor onze oogen in de diepte. Nadat wij nog ongeveer 20 mi nuten in de nabijheid van het visschersvaar- tuig „Arnemuiden 27" gewacht hadden en er geen schipbreukelingen boven water kwa men, waanden wij hen als verloren en stoomden verder naar binnen. Ook werd voorlezing gedaan van het rap port van schipper H. W. Pieters van de red dingboot ,.M. C. Blankenheim", gestation- neerd te Vlissingen. De inhoud was ongeveer de volgende: Hedenmorgen schoot de wind plotseling van Zuid tot N.W. uit. De geheele visschers- vloot van Vlisrsingen en Arnemuiden was in lec. Toen om half negen gerapporteerd werd, dat er twee visscherspinken op het strand te Domburg zaten, gingen wij met de redding boot naar zee om zoo noodig te redden. In het Oostgat nabij Zoutelande kwamen wij de geheele vloot tegen; verscheidene met ge scheurde zeilen. Zij hadden geen hulp noo dig. Na enkele gepraaid te hebben gaven dezen te kennen dat er vier op Kaloo om geslagen waren. Na een tijd rondgekeken te hebben zijn wij teruggegaan, want er zat een visschersvaartuig op het strand en daar. er voor ons nu niets meer te doen was, be- sloten wij om dit schip van het strand te nalen. Er werden drie lijnen heengeschoten maar de kogels konden het niet best berei ken. Het was te ver weg. Toen sloeg de 32- iarige Frans Crucq, matroos bij 't Loodswe zen, voor er met een lijn heen te zwemmen. Li- ■?5em {oestemming en hij ging oogen- likicelijk te water. De lijn werd uitgebracht aan boord van de „Vlissingen 38" en het werdI van het strand gesleept. Wij brachten net Vlissingen, binnen. Het onderzoek werd hierna gesloten. De Kaad zal later uitspraak doen. HET FAMILIEDRAMA TE OUD-GASTEL. Voor de Arrondissements-rechtbank te 3reda werd Dinsdag behandeld de zaak legen Toon Tak, die tijdens een familietwist te Oud-Gastel zijn neef Jan Tak met een revolver doodde. Als eerste getuige werd gehoord dr. Hulst, die verklaarde, dat de verslagene gestorven was door een kogel, die bïj den rechter schouder het lichaam was binnengedrongen, de beide longen had doorboord en ten slot te een rib gebroken had. Bekl,, Toon Tak, hierna gehoord, ver klaarde dat hij in onmin leefde met zijn neef Jan, in welken onmin hun beider vrouwen en kinderen een groot aandeel hadden, öp den 22sten Juni had bekl. 's morgens al vroeg gewerkt en was daarna gaan slapen. Juist toen hij opnieuw naar zijn land wilde gaan, kwam zijn vrouw naar hem toeloopen met een geheel bebloed gelaat. Zij verklaar de dat Jan Tak dat gedaan had. Op weg "aar den rijksveldwachter, waar zij van t gebeurde aangifte ging doen, hoorde Toon eensklaps gillen. Omkijkend zag hij zijn vrouw van de fiets afspringen. Onmiddellijk bemerkte hij dat zijn vrouw opnieuw aan gevallen werd. Hij liep naar de schuur en greep daar een in een kafmolen verborgen revolver. Vervolgens snelde hij naar de Plaats waar hij zijn vrouw voor het laatst gezien had. Daar aangekomen, zag hij Jan Tak boven op zijn vrouw liggen .terwijl Jan's vrouw en diens dochter aanstalten maakten om zich ook in de vechtpartij te mengen. Luid riep bekl, „Jan, laat los, of jk schiet!" en meteen loste hij een schot in de lucht. Ondertusschen had de dochter van Jan een stok gegrepen en bewerkte zij het slachtoffer daarmede op het hoofd. Op nieuw riep de vrouw om hulp en daarop liepen, na herhaalde warslhuwingen van bekl., de vrouw en de dodhter van Jan weg. Jan zelf bleef echter boven op zijn slacht offer zitten, waarna bekl. voor de tweede maal schoot, evenwel zonder bedoeling om Jan te raken. Bij dit schot werd bekl.'s neet getroffen. Bekl. verklaarde, de revolver te- hebben gekocht, omdat hij zijn neef tot al les in staat achtte. Meermalen had deze je gens bekl. de ernstigste bedreigingen geuit. De revolver werd daags in een kafmolen verborgen en 's nachts in het bed. Na het verhoor van bekl. werd diens vrouw als ge tui ge gehoord. Zij verklaarde dat, toen haai zoontje op dien, bewusten datum uit de lee ring kwam, hij naar aanleiding van het wer pen van steenen naar de woning van Jan Tak, door dezen nageloopen werd. Ze was toen haar zoontje te hulp gesneld en bij die gelegenheid door Jan met een mestvork aan gevallen, waarbij zij een hoofd- en 'n schou- derwond had opgeloopen. Getuige liep toet. naar haar man en zei toen: „Ik heb klap pen van Jan gekregen". Toen zij per fiets naar den veldwachter wilde gaan, was Jan plotseling weer op haar toegesprongen. Ze had haar fiets neergeworpen en was wegge, loopen. Jan haalde haar echter in en sloeg haar opnieuw op het hoofd en schouders. Ook wierpen Jan z'n vrouw en dochter zich boven op haar. Op haar hulpgeroep kwam Toon toegeloopen en schoot kort achtereen tweemaal. Na het tweede schot zag ze Jai- opstaan en na eenige meters geloopen te hebben, ineenzakken. Daarop werd gehoord de weduwe van den verslagene. Ook zij gaf een verhaal van den twist, doch verklaarde, dat baar man al weg was geloopen toen Toon voor de tweede mal schoot. De deskundige verklaarde echter, dat dit zeer onaannemelijk was, daar de kogel in dat geval niet van boven naar beneden door het lichaam moest zijn gegaan. De cficier van Justitie, mr. Speyart van Woerden, hierna aan het woord komende, herinnerde aan een veroordeeling van den verslagene op 17 Jan. jil. wegens mishande ling van zijn neef Toon. Verder wees spr. er op, dat bekl. zeer goed bekend staat es dat hij persoonlijk veel waarde hechtte aan diens verklaringen. Ook de omstandigheden pleiten zeer voor beklaagde. Spr. eisebte wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, één jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Insinger, achtte de ten lastelegging niet bewezen. Spr. vroeg cle mentie voor beklaagde en diens onmiddel lijke invrijheidstelling, welk verzoek door de rechtbank wejrd geweigerd. Uitspraak over 14 dagen. GEEN COMPENSATIE MET OPGEKOCHTE VORDERINGEN. De Arr.-Rechtbank te 's-Hertogenbosch deed 5 Augustus uitspraak in de veel be sproken cessiezaken der Hanzebank. Den eisch der curatoren toewijzende, be sliste zij, dat. schulden aan de bank niet kunnen worden gecompenseerd met opge kochte vorderingen. Deze uitspraak werd voornamelijk gegrond op de overweging dat de ingeroepen com pensatie de door de wet gewenschte gelijk heid van schuldeischers verbreekt en dat zij daarenboven in strijd is met de verkregen rechten van derden. Debiteuren, die op de een of andere wijze een vordering van de bank hebben weten te verkrijgen, zullen dus desniettemin hun schuld aan de Hanze bank in contanten moeten betalen. Men schrijft ons uit Rotterdam: Mochten wij voor eenigen tijd mededeelen, dat er eenige opleving was te constateeren in het havenbedrijf te Rotterdam, spoediger dan men verwachtte, is de inzinking weer geko men. De werkloosheid in de haven neemt de laatste weken weer gestadig toe, zóó zelfs, dat verschillende schepen weer opgelegd moesten worden. Een groot aantal havenar beiders werd ontslagen. Thans is wederom aan 70 vaste werklieden van de N. V. Frans Swarttouw's Havenbedrijf, ontslag aangezegd. Te Lichtenvoorde heeft men in de laatste n weer een aantal voorwerpen uit de oudheid bijeengebracht, ten dienste van het daar vroeger gevestigde Oud-Saksische huis, dat een plaats vindt in het Openluchtmuse um te Arnhem. Zoo werden geschonken een spoeiwiel, twee stallantaarns, een gedama- seerd jakje, dat zeker 100 jaar oud is, een aardappelrooi- en aardappelschilmandje, een repel en een houten boerenkinderstoel, een boterdoos, een zaadkorf en een houten met ijzer beslagen bedwarmer. BEDEVAART. Naar het graf der Z. Teresia van het Kindje Jezus te Lisieux, van 25 tot 29 Augus tus. De bedevaart staat onder geestelijke leiding van de Paters Carmelieten. Vertrek Maandag 25 Augustus aankomst te Parijs des namiddags omstreeks 6 uur. Dinsdag 9 uur plechtig H. Mis, generale H. Communie en predicatie in de basiliek van het H. Hart op den Mont Martre. In den namiddag vertrek naar Lisieux. Woensdag 9 uur plechtige H. Mis, gene rale H. Communie en predicatie in de kapel der Zusters Carmelitessen, waar de Relieken der Z. Teresia bewaard worden. Des namiddags om half 3 bezoek aan de Salie des Souvenirs, daarna lof met aanbeve ling van en bidden voor de verschillende in tenties, alsmede vereering van de Reliquie der Zalige. Donderdag om half 9 H. Mis en generale H. Communie bij het praalgraf der KI. Te resia. Om 10 uur bezoek aan Les Buissonets, waar de KI. Teresia 10 jaar gewoond heeft, alsmede aan de kathedraal, haar parochie kerk. In den namiddag vertrek naar Parijs. Vrijdag om 12 uur vertrek naar Holland. Des nachts wordt dus niet gereisd. Alles wat de reis aangaat, alsmede hotels, enz. wordt geregeld door het reisbureau Lissone en Zn. Leidsche straat 3, te Amster dam, waar men zich voor deelname aan de bedevaart moet opgeven. Reiskosten, hotels, auto's enz. enz. alles inbegrepen (dejeuner, lunch, diner) bedra gen orteveer f 120. H. Missen en intenties voor h'.t lof op Woensdagmiddag moeten opgezonden worden aan de geestelijke lei ders PATER ADR. PETERS, Carmelieten-klóoster, Aalsmeer. PATER A. J. KOENDERS, Carmelieten-klooster, Oss. Volgens de Encycliek, waarbij het jubel jaar wordt afgekondigd, moesten de pel grims, om de le verleenen aflaten te verdie nen, gedurende tien dagen de basilieken de Rome bezoeken. Teneinde den pelgrims het verblijf te Rome te vergemakkelijken, heeft Z. H. de Paus aan de poenitentiarii de volmacht ver leend, den bovengenoemden tijdsduur van 10 tot 3 dagen te verminderen, meldt de „Msb." De Paus heeft ook besloten, dat men zich niet alleen te voet naar de basilieken kan begeven, maar ook met een of ander ver voermiddel. EEN NOODKREET. De Zeereerw. heer W. v. d. Hengel, rector aan de Bisschoppelijke kweekschool te Hil versum heeft in een serie artikelen in de Tijd een noodkreet geuit, tegen de wijze waarop aan het Departement van Onderwijs met de katholieke kweekscholen wordt om gesprongen en besturen en financieren van deze inrichtingen onmogelijk wordt gemaakt. Zijn langen open brief aan den minister van Onderwijs eindigt de schrijver met de volgende desiderata. 1. Moge zoo spoedig mogelijk kort recht gedaan worden met de vergissing van die „borgstelling" voor onmondige kweekelin- gen. 2. De verdeeling der toelagen voor het aanstaande leerjaar blijve niet gehandhaafd op den grondslag van voor enkele jaren, maar worde gebaseerd op de verhoudingen van 1 November 1923. 3. De aftjek van de toelagen der pas geslaagden geschiede voor de bijzondere inrichtingen naar de verhouding van het aan tal geslaagden tot het geheele aantal leer lingen. 4. Bij de verdeeling der toelagen worde ernstig rekening gehouden mét de eigen aardige positie van de internaten, die bi] ontstentenis van het aantal leerlingen hun ne lokaliteiten niet productief kunnen ma ken voor andere doeleinden, zooals de par ticuliere kosthuizen dat wel vermogen. Men onderscheide daarom wel huisvesting van verpleging. 5. Ook houde men rekening met de ver hoogde internaten, die met het oog op de Wet van 1920, na 1914 hebben moeten uit breiden, zoodat deze niet gelijkelijk worden behandeld als die welke vóór 1914 volledig ingericht waren voor haar bestemming. 6. Het Koninklijk Besluit worde uitgevoerd, ook voor zoover het toezegt de voorziening van kasgeld, om de Besturen in de gelegen heid te stellen de salarissen uit te keeren. 7. Het verbod, om parallelklassen te vormen, zij niet absoluut, maar de Minister bchoude zich het recht voor, uitzonderings bepalingen te treffen. Zulke uitzonderings bepalingen mogen niet zonder schadeloos stelling van de besturen en de leeraren in de toekomst worden herroepen. 8. De gevolgen, die de laatste wetswijzi ging voor de opleiding noodzakelijk moet hebben, behooren te worden erkend door de Regeering in het belang niet alleen van de leeraren, maar ook van de besturen. 9. Daar de verschillende wetswijzigingen alle zijn aanvaard op de herhaalde verze kering, dat de gelijkstelling niet in het ge drang zou komen, en daar de Wet van 1920 ook met betrekking tot de opleiding de ge lijkstelling heeft betracht, moet bij alle be zuinigingsmaatregelen in wetten of konink lijke besluiten of andere mededeelingeti vastgelegd of vast te leggen, worden uitge gaan van de gedachte dat iedere achterstel ling van de bijzondere opleiding is een ge dwongen bezuiniging en dat derhalve de bij zondere opleiding zich eerst dan bezuinigin gen behoeft te getroosten, als haar de bij de wet toebedeelde gelijkberechting is ver leend. Het verplichte chauffeursexamen. Op initiatief van den Ned. Bond van Vak chauffeurs, is Dinsdag een bespreking ge houden, waarbij tegenwoordig waren de heer v. d. Broek, hoofd-ingenieur van Wa terstaat, namens den minister van Water staat, de kapiteins Rövckamp, en Ten Broeke Hoekstra van den Motordienst, ver der eenige vertegenwoordigers van den Ned. Bond van Bcdrijfs-autohouders en den Ned. Bond van Autobus-ondernemers en de secretaris van den Bond van Transporton dernemers. Besloten is, een commissie te vormen, waarin nog uitgenoodigd zullen worden om zitting te nemen de K.N.M.V., de K.N.A.C. en de Ned. Bond van werknemers in het autobedrijf. Deze commissie zal den minister van ad vies kunnen dienen betreffende de wijze, waarop de gewijzigde motor- en rijwielwet, speciaal wat betreft het verplichte examen, op de meest practische en doeltreffende wijze ten uitvoer kan worden gebracht. Vijf-en-vijftig-jarige pensioenleeftijd gehandhaafd. Gelijk bekend werd, lag het in het voor nemen der Regeering om bij de op handen zijnde wijziging der „Pensioenwet 1922" in te trekken de tot heden geldende bepaling dat sommige groepen reeds op 55-jarigen leeftijd recht hebben op vervroegd Ouder domspensioen. Naar in het jongste nummer van „De Be lastingambtenaar" wordt medegedeeld, zou de Regeering van dit voornemen zijn terug gekomen en Zou zij thans besloten zijn deze bepaling te handhaven. Het komt waarschijnlijk voor dat er ver band bestaat tusschen de plannen der Re- geering te dezen opzichte en de onlangs door den Pensioenraad gedane mededeeling dat het aantal pensioenaanvragen zoo groot is dat er mede moet worden gerekend dat de afdoening daarvan zeer lang kan uitblijven. Nu is toch bekend dat het aantal pensioen aanvragen binnenkort nog zeer sterk zou toenemen, vermits groote groepen van amb tenaren, voor wie bovenstaande bepaling tot heden gold reeds de noodige stappen deden om nog vóór dc op handen zijnde wetswij ziging hun pensioen aan tc vragen. Hetzelfde orgaan, hierboven genoemd, weet ook te melden, zooals we reeds eer der meedeelden, dat het de bedoeling der Regeering zou zijn om den kindertoeslag tot heden 2/4 pCt. te verhoogen tot 4 pCt. De Canadeesche Minister van Landbouw, de heer Law, heeft, naar wij vernemen, Dinsdag vergezeld van den voorzitter en den onder-voorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam, een bezoek gebracht aan de havenwerken van Rotterdam en in hel bijzonder aan het vliegveld Waalhaven. Hij liet zich het geheele bedrijf van de K.L.M. uitleggen en uitte herhaaldelijk zijn groote waardecring voor de Nederlandschc luchtvaart, welke zijn bijzondere aandacht bleek te hebben. Naar aanleiding van gevoerde besprekin gen met de besturen van politie-organisa- ties in Duitschland, Frankrijk en België over de oprichting eener internationale van poli tiebonden, heeft het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, besloten deel te nemen aan een conferentie, welke half September a.s. te Genève zal worden gehouden. De bestuur ders Perrels en Leewis werden als afge vaardigden aangewezen. De Nederlandschc Vereeniging van ka toen-spinners en scinners-wevers heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, het ontwerp-tariefwet niet aan te nemen. Vooreerst omdat zij van het ontwerp ducht prijsverbooging van allerlei benoo- digdheden voor de productie, waarin een belemmering van onzen uitvoer zal zijn ge legen. En op de tweede plaats, omdat, als de wetgever straks het inkomend recht van 8 op 10 percent en hooger zou brengen, aan de industrie de vastheid ontzinkt, die zij voor rustige ontwikkeling zoozeer behoeft. De haven van Amsterdam wordt dezen zomer druk bezocht door buitenlandsche oorlogsschepen. Op het einde dezer week komen er weer eenige. Vrijdagochtend worden hier verwacht dc beide Fransche aviso's „Meuse" en „Somme" en de torpedojager „Glaive". Zij komen van Duinkerken, en zullen ligplaats krijgen aan de boeien bij den Westerdoksdijk. De eerstgenoemde beide vaartuigen zijn 650 ton groot. Zij zijn bewapend met 4 ka nonnen van 10 c.M. en 2 van 6.5 c.M. De bemanning bestaat uit honderdi koppen. De snelheid bedraagt 21 knoop. Deze aviso's, waarvan de jjïansche marine er verschei dene bezit, zijn in den oorlogstijd gebouwd. Zij geleken veel op de Engelsche „sloops", die ook in de oorlogsjaren veel diensten hebben bewezen. De „Glaive" is een oude torpedojager van 336 ton. De equipage telt 70 man. De drie schepen doen een gezamenlijke otfeningsreis. Zaterdagochtend komt te Amsterdam uit Antwerpen de Amerikaansche pantserkrui ser „Pittsburgh" aan, die vroeger al eens Rotterdam heeft bezocht. Dit bezoek draagt geen officieel karakter. Dc „Pittsburgh", die aan den steiger der HollandAmerikalijn komt te liggen, is 15.400 ton groot. Het schip werd in 1903 gebouwd en heeft, ondanks de groote afmetingen 153 M. lengte en 21 Meter breedte vergeleken bij de moderne oorlogsschepen weinig gcvechtswaardc. De „Pittsburgh" heeft, evenals de slagschepen, die onlangs Rotterdam aandeden, den eigen- aardigen tralie-mast. De bewapening bestaat uit vier kanonnen van 20 c.M., in twee to rens opgesteld, op het voor- en achterdek, en uit veertien van 15 c.M. in kasematten. Het schip heeft vier hooge schoorsteenen. Er zijn 900 man aan boord. De „Pittsburgh" maakt deel uit van het eskader der Vereenigde Staten in de Euro- peesche wateren. Prae-adviezen van prof. Treub en den heer Wibaut. Uit Amsterdam wordt gemeld: Verschenen zijn de prae-adviezen over de vraag: „Moe ten de grondslagen van het belastingstelsel hier te lande worden herzien met het oog op den eisch der kapitaalvorming?" die op de a.s. vergadering van de vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek zal worden besproken. De eerste prae-adviseur mr. M. W. F. Treub komt tot de volgende conclusies: lo. Een krachtig doorgevoerde inkrim ping van de veel te veel uitgezette Lands huishouding is in de allereerste plaats nood zakelijk. 2o. Daarmee ga een herziening van de op het inkoiften en het vermogen drukken de belastingen gepaard, waarbij de prögres- sieschaal gematigd wordt en het tarief voorts zoodanig wordt verminderd, dat ook de lagere en de laagste inkomens, die thans in de inkomstenbelasting worden aangesla gen tot aan 1400 of 1500, geheel van belasting worden ontheven. 3o. Ter compensatie van het verlies, dat de schatkist op die wijze z,al leiden, voor zoover het hooger gaat dan hetgeen door vermindering op de Staatsuitgaven wordt bespaard, worden indirecte belastingen op enkele artikelen van dagelijksch gebruik in gevoerd of bestaande accijnzen op zulke za ken verhoogd. De tweede prae-adviseur, de heer F. M. Wibaut antwoordt op de gestelde vraag: 1. ten opzichte van de kapitaalvorming in handen van particulieren: slechts dan, in dien en naar gelang de natie door in te stellen organen op de 'particuliere kapi taalsaanwending beslissenden invloed ver krijgt; 2. ten opzicjite van kapitaalvorming in handen van publiekrechtelijke lichamen: zonder voorbehoud reeds thans, en voorts in sterkere- mate, naar gelang de kapitaals aanwending door publiekrechtelijke licha men uitsluitend voor hel eenige maatschap pelijke doel, welvaartsbevordering, verze kerd is. In de maand Juli zijn 1153 reizigers per vliegtuig uit Nederland vertrokken of in Nederland aangekomen. Verleden jaar be droeg het aantal luchtreizigers van en naar ons land in dezelfde maand 652, zoo dat wel van een groote uitbreiding ge sproken kan worden. Het meerendeel der reizigers werd door de K. L. M. vervoerd. In de afgeloopen maand Juli zijn op Schiphol 261 verkeersvliegtuigen aangeko men en 263 vertrokken. Bovendien deden 120 militaire vliegtuigen de haven aan, ver trok een extra vliegtuig (majoor Zanni) en kwamen er drie aan. Op de Waalhaven (luchthaven van Rot terdam) kwamen 222 verkeersvliegtuigen aan en vertrokken 225, Verder deden 108 militaire toestellen de haven aan. De bij zondere vluchten, proefvluchten enz. be droegen 180. De Waalhaven telde in dc maand Juli 10811 bezoekers. De Italiaansche aviateur Locatelli zal Donderdag a.s. van Huil vertrekken en naar de Orkney-eilanden vliegen, waar hij zich 'bij dc Amerikaansche wereldvliegcrs zal voegen, om met dezen gezamenlijk de reis voort te zetten. Het ministerie voor Luchtvaart tc Lon den ontving via' den stoomtrawler „Thiep- val" het volgende telegram van MacLa- ren: „Het spijt mij voor de Koninklijke Luchtstrijdkrachten, dat ik niet geslaagd ben, doch de omstandigheden maakten vliegen onmogelijk. Mac Laren." De Amerikaansche wereldvliegers zijn nog steeds te Reykjavik. Dc vliegtuigen zijn in de binnenhaven gemeerd, Dc vlie gers 'werden door den burgemeester Metem namens de bevolking begroet. EEN PROEFNEMING. De volgende week zal in de Narragansett- baai een proef worden genomen om het be stuurbare luchtschip „Shenandoah" tc anke ren aan een in beweging zijnd schip ter zee en op deze wijze nieuwe brandstof in te nemen en passagiers over te zetten. HET OPGEVEN VAN DE BRITSCHE WERELDVLUCHT. Er zijn berichten ontvangen, dat Maclaren zijn vlucht moest opgeven tengevolge van schade, welke aan zijn machine is toege bracht bij de landing in zware zeeën. Macla ren, die den meest mogelijken tegenslag heeft gehad, legde 13.000 mijlen af. HET ZESDE PERRON. De uitbreidingswerken van het Centraal Station te Amsterdam, zijn den laaésten tijd zeer opgeschoten, zoodat in September het laatste nieuwe perron, het zesde gereed zal komen. Dit perron zal bestemd worden voor den goederendienst. De goederen worden dan met liften naar de nieuwe loodsen aan de De Ruyterkade vervoerd. Op het oogenblik zijn de goederenloodsen aan de voorzijde van het station. De nieuwe kap is nu, behoudens een klein gedeelte, ook gereed. Op het oogenblik worden op het 4e en 5e perron eenige kleine huisjes gebouwd, kran tenkiosk, wachtkamer,toiletten enz. 't Is de bedoeling, in de toekomst het trei- nenverkeer aldus te regelen: le en tweede perron, aankomst treinen uit de richting Haarlem. 3e perron, vertrek Haarlem. 4e perron, aankomst Zaandam. 5e perron, vertrek Zaandam. 6e perron, goederendienst. Verder lezen we in de Tel: Wij hebben nog eens geïnformeerd, of de nieuwe uitgangen op de De Ruyterkade in dienst zullen worden genomen. Treinpassa- giers, die aan de overzijde van het IJ wonen, zouden daarvan veel gemak hebben. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen acht het op het oogenblik evenwel neg niet noodig,, deze uitgangen open te stellen. Er zouden daaraan belangrijke per soneelsuitgaven verbonden zijn, welke thans niet gerechtvaardigd zijn. De uitgangen zijR in hoofdzaak ook gemaakt met de bedoeling, deze in gebruik te stellen, wanneer de kwestie van de IJ-oeververbinding geregeld Naar uit Roosendaal wordt gemeld, wordt de maatregel, dat na sluitingstijd der dou anekantoren geen auto's of voertuigen de grens mogen passeeren, in dier wijze mild toegepast, dat degenen die bij de ambtenaren gunstig bekend staan, ongestoord de greijs passeeren kunnen. Evenwel zijn de bestuur ders van twee auto's toch al reeds de dupe geworden van dezen vreemdsoortigen maat regel; vreemdsoortig, omdat naar wij hier vernemen de gewraakte maatregel nabij Putte niet bekend schijnt te zijn en aldaar dus ook geen toepassing vindt. Het schijnt dus een soort uitzonderingsmaatregel tegen het verkeer des avonds op de Roosen- daalsch-Essensche grens. DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. Onder begunstiging van fraai weer, is gis teren het internationale tournament tc Noordwijk begonnen. Het aantal inschrijvingen is dit jaar alles overtreffend, zoo groot, dat het wedstrijd comité zich genoodzaakt heeft gezien het handicap-mixed te laten vervallen. Onder de ?0 deelnemers aan het heeren enkelspel zien wij een achttal Duitsche spe lers meerendeels van de hoogste klasse, o.a. Kreuzer, Kleinschroth, Rake, de Gast, Mevr. Kaeber, Mcj. Heiman. Ook een aantal Haarlemsche speelsters en spelers dingt mee. Wij noemen Mevr. Bijlc- veld, Mej. Veltma, Mcj. Redeker, Mej. v. d. Aardweg, Mej. Brauns, Mr. P. Bijleveld, de Jonge, v. d. Meulen en v. d. Steur. De eerste dag bracht reeds eenige succes sen voor dc Haarlemmers. In het enkelspel won v. d. Meulen van Groote. Hij volleerde uitstekend en als zijn ground-strokes en service sterker waren, zou menigeen een harden dobber aan hem hebben. In de tweede ronde komt hij tegen v. d. Feen, tegen wien hij het ongetwijfeld moet afleggen. De gróote vastheid, alsmede het scherpe passeeren van onzen nationalen kampioen, zullen v. d. Meulen niet de kans laten veel voor het net te komen. De heerendouble bracht de Jonge en v.d. Steur een overwinning op de Hagenaars v. Karnebeek en Loudon. 'tWas van den kant der Haarlemmers een slecht gespeelde par tij. Goede slagen wisselden zij af met de meest hopelooze missers. Zoowel in de eerste als in de tweede set kwamen zij met 58 voor en tweemaal werd het 55. Dank zij goede drives van de Jonge op dat mo ment en later enkele goede services van v. d. Steur werden de sets en de partij nog juist gewonnen. In de tweede ronde krijgen zij een lesje van de Duitschers Schomburgk en dr. Gast. Bryan werkte zich tot in de derde ronde. De eerste ronde kostte hem echter veel moeite. De jonge v. d. Heiden sloeg er bij tijden lustig op los, passeerde goed en kreeg in de tweede set bij 52 zelfs twee winning strokes. Op dat moment kwam Bryan plot seling beter op dreef, zijn routine was een machtige steun en aLmiste hij nog veel, toch won hij de set met 86. Dc tweede ronde was gemakkelijker voor hem, daar Kuinders absoluut niet opgewas sen bleek tegen het snelle tempo van den Utrechtenaar, die nu geheel ingespeeld was. De loting is overigens in het heeren en kelspel voor de Haarlemmers niet ongunstig uitgevallen. Mr, Bijleveld wint ongetwijfeld van de Ranilz en brengt het waarschijnlijk tot de derde ronde, waar bij sneuvelt tegen „Gran- di" (Heyden). V. d. Steur komt in de eerste ronde tegen Von Diergardt, wint hij,, dan tegen Stradmeyer. Dc Jonge ontmoet in de eerste ronde mr. J. B. Kan. Tegen het listige en vaste spel van dezen veteraan zal hij het wel moeten afleggen. Het dames-enkelspel brengt mej. Redeker tegen mej. Visser. Wint zij dit dan verliest zij zeker van Mevr. Stroinck-Cordes, Mcj. Brauns komt in de eerste ronde tegen Mevr, de BockCarp, wint zij hiervan, al lijkt het niet waarschijnlijk, dan verliest zij ongetwijfeld van de meer geroutineerde Mevr. Bijleveld, die eerst Mej. Giel moet slaan. Mej. v. d. Aardweg treft het slecht tegen Mevr. Schomburk en verliest zeker. In heerendouble combineert Mr. Bijleveld met Dr, Mendes de Leon, die in het zelfde kwart zijn als de Jonge en v. d. Steur. Zij verliezen in de derde ronde van Schom burk en Dr. Gast. In de mfxed-double hebben alleen Mevr. <n Mr. Bijleveld en Mej. VeltmanDr. Men des dc Leon een kans, verder als de tweede ronde komen ook zij niet, want den eersten staan Mevr. de Bock en Ramacr in den weg, terwijl de laatsten in de tweede ronde wel van Mevr. Stroinck en C. Bryan zullen verliezen. De uitslagen zijn: Heerensingle: Kuinders si. Bohré 61, 64, C. Bryan sl. .vd. Heyd, Timmers Dekking Maureau sl. Mr. Lobry de Bruyn 6—4, 64. v. d. Meulen sl. Groote 6—2, 62, Jordaan sl. Enthoven 60. 60. C. Bryan sl. Kuinders 61, 61, Maureau sl Frowein 6—4, 97. Damessingle: Mevr. Kaeber sl. Mej. Smit: 6—1, 60, Mevr. Ramaer sl. Mevr. Boisse- vainPhibbs 62, 63. Mej. Ebbinge sl Mej. Montfort 64, 64, Mevr. Kaeber sl Mcj. "J. Alsbach 60. 62. Heerendouble: de Jonge en v. d. Stcui sl. v. Karnebeek en London 86, 75. Ent- hoven en v. d. Heide sl. Kuinders en Weve- rink 75, 6—2. Te Rijswijk wordt thans een crieket- Wedstiijd gespeeld tusschen 2 Engelsche clf- talien, n.l. de bekende Free Foresters er. dc Gentlemen of Shropshire die hier Maandag en Dinsdag aan de Spanjlaan hebben ge speeld. De Free Forester maakten in de le in nings 188 runs. De Gentlemen daarop ingaande brachten het tot een totaal van 5 voor 132, waarop de wedstrijd werd gestaakt tot hedenochtend. Volledig verslag dezer ontmoeting volgt Vrijdag. DE DUITSCHER HOUBEN SLAAT DE AMERIKAANSCHE KORTE AFSTAND LOOPERS. Te Berlijn zijn gisteren internationale athletiekwedstrijder, gehouden. De Duitsche 100 M. kampioen Houben startte tegen de Amerikaansche 100 M. loopers Paddock en Murchison. De Duitscher won in 10 4 5 sec. Wellicht is hij de snelste korte afstand looper der wereld. De 200 M. verloor Houben met gering verschil achter de beide Amerikanen. In de andere nummers waren de succes sen meest voor de Amerikanen. Houben is uitgenoodigd naar Amerika t( komen. ARNE BORG VERBETERT EEN WERELDRECORD. De Zweedsche zwemmer Arne Borg heeft tijdens zwemwedstrijden te Kopenhagen een nieuwe wereldrecord over 1000 yards vrije slag gevestigd. Hij zwom dezen afstand in 12 min. 20 4/5 sec., d.i. 27 sec. sneller dan het oude record, dat eveneens op zijn naam stond. Wegens diefstal van brieven met gelds waarden aan het hoofdpostkantoor te Rot- terdam is in bewaring gesteld de 47-jarige A. H. J. A. v. K. Een paar jaar geleden werd hij reeds verdacht van diefstal van prentbriefkaarten en werd hiervoor voor waardelijk veroordeeld. Den laatsten tijd viel de verdenking op hem van diefstal van brieven. Dinsdagnacht werd hij na den dienst gefouilleerd en de rechercheur vond toen een tweetal brieven op hem, waarvan een met geldswaarde. (Vad.) Van een te Steenderen (Geld.) onbeheerd staand rijwiel werd het belastingplaatje ontvreemd, 'doch vervangen door een zakje, inhoudende 3.10. De dader, een eerlijke dief, had blijkbaar bezwaar tegen een rit naar het ver verwijderd postkantoor. Woensdagmiddag hebben bij de herstel lingswerken aan de Willemsbrug te Rotter dam, twee ongevallen plaats gevonden, waarvan er één met doodelijken afloop. Te ongeveer één uur kwam de 27-jarige arbeider P. v. R., uit de Slotboomstraat, van het schaften terug om zijn werk ie hervatten. Toen hij een werktuig wilde grijpen gleed hij op het gladde ijzer uit verloor het evenwicht en stortte in de ri vier, waarin een sterken stroom stond. Of schoon er verschillende roeibooten zich in de omgeving ophielden, slaagde men er niet in den drenkeling, die in een oogwenk on geveer vijftig Meter was medegesleept, te redden. Hij verdween voor de oogen zijner kameraden in de diepte. De rivierpolitie is direct aan het dreggen gegaan, tot dus verre zonder resultaat. Een kwartier later overkwam een andes werkman daar ter plaatse hetzelfde enge- val. Men slaagde er nu echetr in, dc man te redden. Hij .werd door de politie van droge kleeren voorzien. Eer. op transport zijnde buffel van het naar Arnhem overgebrachte Burger-Dieren park is gisteren te Beek. gem. Bergh uit den wagon losgebroken. Het beest is in de bosschen gerend, waar er thans jacht op gemaakt wordt. Bij graafwerk in voormalig Nieuwendam is een deel van een menschelijk geraamet gevonden. De beenderen vielen bij aanra king tot poeder uiteen. Het geraamte lag onder een muur, welke meer dan veer tig jaren geleden is gebouwd. Het lichaam moet al veel vroeger zijn begraven. Door den vroegeren „Resident Philippine Commissioner" te Washington zijn geadop teerd de 16-jarige Pbilippijnsche tweelingen Lucio en Simplicio Goldino, die met den rug aan elkaar gegroeid zijn. De tweelingbroeders zijn slechts door een stuk vlecsch ter dikte van enkele centi meters dicht bij de ruggegraat aan elkaar verbonden. De dokters achten het echter onmogelijk, dc tweelingen langs operatieven weg te scheiden, zonder hun leven in gevaar te brengen. Wanneer één hunner wooruit loopt, moet de andere achteruit loopen. Zij schijnen beiden verstandelijk even ver ontwikkeld. De een voert dikwijls gesprek ken, terwijl de ander zwijgt. Lucio vijf voet lang is iets zwaarder dan Simplicio. Eerstgenoemde draagt een bril, de andere niet. Wat hun eetlust betreft, deze is geheel verschillend. Vaak gebruiken zij verschil lende maaltijden. Hun moeder is tien jaar geleden gestor vendoch hun vader leeft nog, evenals hun acht broeders en zusters, die allen normaal rijn. Woensdagmiddag is bij het zwemmen in de Dinkel bij het Lutterland vedronken, de 24-jarige J. J Valk, leerling-machinist bij de Nederlandsche Spoorwegen. Zijn kamera den slaagden er niet in, toen ze hem in de diejpte zagen verdwijnen, den man bijtijd» te redden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7