Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Or. Seipel. Het kampioenschap onzer roeiers. Binnenland. KUNST EN KENNIS. DEM LEBENDEN CE1STE ÜNSEREft TOTEN joum Het onwaarschijnlijke eenleit. Een Frankisch graf- veld bij Rijnsburg. Hondsdolheid. .-JÊÉÊR Hoe onwaarschijnlijk men het zou willen achten, feit is, dat in 't vraagstuk der betame lijke kleeding de partijen der linkerzijde een parig de zijde der onwelvoegelijkheid kiezen. Onder het mom der vrijheid, natuurlijk. Wat zich in den gemeenteraad van Em- men heeft afgespeeld, illustreert dit op spre kende wijze. De meerderheid van B. en W. had een voorstel ingediend om de' instructie voor het onderwijzend personeel aan te vullen met de bepaling, dat „onderwijzeressen in de klasse moeten verschijnen in een tot den hals ge sloten bovenkleed met tot de polsen reiken de mouwen van ondoorzichtige stof". Het voorstel was uitgegaan van den ka tholieken wethouder van onderwijs, den heer Sibon, die in een der scholen een on derwijzeres had aangetroffen, wier kleeding oneerbaar was. In zijn gezelschap bevond zich de school- opzienster, tevens lid van den raad, mevr. Van RielSmtenge, die den wethouder had toegegeven, dat de kleeding der onderwij zeres onfatsoenlijk was. Welnu, heel de linkerzijde verzette zich eenparig tegen het kleedingvoorschrift. Mevrouw Van Riel, die zelve een geval van buitensporigheid in kleeding had gecon stateerd, achtte de bepaling voor de vrou welijke ambtenaren beleedigend. Een sociaal-democraat zag in het voor schrift een berooving van de vrijheid der on derwijzeressen. Een vrijzinnig-democraat was zoo geestig in overweging te geven, dat de onderwijze ressen gekleed zouden gaan in een duikers- pak. Wat kan er, afgezien van zulken platvloer- tctien spot, voor vrouwelijke ambtenaren be- leedigends in schuilen, tot een eerbare klee ding te worden verplicht? vraagt het „Huis gezin". „Zeker, er moest geen verplichting noodig zijn: de vrouwen behoorden zooveel besef van vrouwelijke waardigheid en ingetogen heid te bezitten, \dat geen voorschrift be hoefde te worden uitgevaardigd. Maar nu er vrouwen zijn, die haar eigen waardigheid niet meer kennen; nu een dwa ze en schuldige mode ook de goed-willende zwakken dreigt mee te sleepen, moet in haar eigen belang en in het belang der openbare eerbaarheid de christelijke overheid hande lend optreden. De christelijke overheid zeggen we, want de niet-christelijke schijnt deze taak en de zen plicht niet te voelen. In Emmen althans liep bij de stemming over het voorstel de scheidingslijn evenwij dig met de antithese-lijn: al de rechtsche raadsleden stemden vóór, al de linksche vrijheidsbonders, vrijzinnig-democraten en sociaal-democraten tegen het voorstel. Een plattelander, wellicht links wat zijn po litieke richting betreft, koos de zijde van het gezond verstand en van het fatsoen. Tengevolge van de afwezigheid van een paar rechtsche leden staakten de stemmeHi zoodat bij een voltalligen raad op aanne ming mag worden gerekend. Er is gezegd, dat, wanneer het voorschrift mocht worden aangenomen, Emmen een „rariteit" in het land zou worden." Wij gelooven daar niets van, omdat, als en waar het noodig is, ook andere gemeen teraden met een christelijke meerderheid niet zullen schromen, hun plicht te doen. Jammer is het alleen, dat enkel van een christelijke meerderheid heil is te verwach ten ter bescherming van de openbare zede lijkheid. In de onmiddellijke nabijheid van Rijnsburg hebben enkele ja ren geleden toevallig landbou wers een uitgestrekt oud graf veld ontdekt. Het ligt ongeveer halverwege tusschen de gasfa briek en den weg naar Noord- wijk, op slechts een honderd meters van het kanaal. De ur nen, die daarbij aan het licht kwamen, waren van een grauw hard baksel en met een typisch bultvormige plastische versie ring en leverden het bewijs dat men te doen had met Saksische brandgraven uit omstreeks de 5e eeuw na Christus en daarna. Te dien tijde heeft dr. J. H. Holwerda dit grafveld aan een systematisch onderzoek onder worpen waarbij bleek dat naast deze Saksische brandurnen nog talrijke graven aanwezig waren van een geheel verschillend ka rakter: n.l. lijkgraven waarin aardewerk van z.g. Frankisch type aanwezig was als ook kra lensnoeren en andere versierse len. De aard dezer graven, de wijze waarop zij aangelegd zijn en natuurlijk tevens de gevon den voorwerpen bewezen dui delijk dat me^n hier cultuurres ten voor zich had zooals die vooral in Frankrijk en België gevonden zijn en karakteristiek zijn voor de Frankische bevol king in de 6e en 7e eeuw. Naast en voor een deel op hetzelfde terrein dat bovenge noemde vondsten opleverde, heeft onlangs de eigenaar bij "t bewerken van het land opnieuw vaatwerk gevonden. Het Rijks museum van Oudheden te Lei den, hiervan in kennis gesteld, oordeelde een nieuw onderzoek gewenscht en liet onder leiding van den assistent A. E. Remou- champs een opgraving verrich ten. Het resultaat van dit werk, dat veertien dagen heeft ge duurd, is zeer gunstig geweest. Een groot aantal graven is blootgelegd waarvan het bijbe- hoorend vaatwerk bewees, dat men hier met dat gedeelte van het grafveld te doen had dat door een Frankische bevolking is aangelegd. Ook belangwekkende bijzon derheden omtrent de wijze van bijzetten konden worden vast gesteld: in een iets dieper en daardoor in vochtiger bodem gegraven graf waren nog duide lijk om het skelet sporen van de opstaande wanden van een houten kist waar te nemen. Zelfs was nog van den bodem der kist een gedeelte herken baar. doch reeds zoover ver teerd dat het niet bewaard kon blijven. Een ander graf, even eens een houten kist, lag te midden van een regelmatig cir kelvormig grondspoor van ruim drie meter middellijn, dat slechts daardoor te verklaren is dat om het graf een soort lichte palissadeering heeft ge staan door een met klei bestre ken vlechtwerk verbonden. Aan de Z.-zijde vertoonde dèzt pa lissadeering een kleine onder breking als ware daar een in gang geweest. Opvallend was ook dat de skeletten doorgaans als het wa re in en onder een laag klei la gen. Deze klei moet opzettelijk om en boven het bijgezette lijk zijn aangebracht: wellicht dach* men aldus den doode een beter afgesloten graf te bezorgen? Buiten het bovengenoemde aardewerk werden als bijgraven nog enkele geheel verteerde en haast onherkenbare ijzeren wa penen gevonden; ook een paai fragmenten van een kleine Frankischen bronzen gesp. Doch belangrijker waren een paar kralensnoeren, de eerste van gekleurd glaspasta, de twedde grootendeels van barnsteen, die op de plaats van den hals bij de skeletten gevonden werden- Alles wijst er op dat de thans ontgraven Frankische bijzettin gen eveneens in de 6e eeuw er tot het eind der 7e eeuw na Chr. gedateerd mogen worden. Door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Land bouw is aan de Burgemeesters een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat in ver band met eene verplaatsing der hondsdolheid-onderzoekingen ter kennis wordt gebracht dat de van cadavers van dolle of van dolheid verdachte honden en katten afkomstige koppen, te rekenen van 1 Sept. e.k. a' niet meer dienen te worden op gezonden naar het Instituut voor Parasitaire en Infectieziekten der Veeartsenijkundige Hoog®' school te Utrecht, doch naar de Rijksserum-inrichting te Rotter- dam- Voor zooveel noodig word1 voorts door den Minister gewe zen op de veelal onvoldoende wijze, waarop hondsdolheidma teriaal wordt verpakt, om tcf onderzoek te worden opgezon den, waardoor gevaar ontstaa voor personen, welke met deze zendingen in aanraking kom®0' Dit materiaal, aldus de Minister dient steeds in goed gesloten kisten te worden verzonden- waarbij verpakking in zaagmeel, eventueel met toevoeging va° ijs, is aan te bevelen. Bij vrees voor vertraagde verzending, overbrenging door een persoO gewenscht. «■Hl!1!!! 9ÜÜÜ lil-'IIIgllllllllllllllM'IISillilfflllM DE GEVREESDE IEPENZIEKTE, waaromtrent wij eerder in onze nieuwskolommen berichtten, heeft reeds tal van jonge boomen te Laren van alle levensfrischheid beroofd. HOOG WATER IN BEIEREN. De Isar, anders binnen München een rustige stroom, gedraagt zich daar nu zoo woest, dat een overstrooming dreigt. ZAGHLOEL PACHA OP ZIJN ZIEKBED, in het hospi taal te Cairo, waar hij sinds zijn ernstige verwonding verpleegd wordt. DE MISLUKTE PROEFNEMING van den Franschen ingenieur Drouheret met de door hemzelf geconstrueerde hélicoptère. HET DOODENFEEST TE BERLUN, op 3 Augustus. Voor het rijks daggebouw werd de nagedachtenis der oorlogsslachtoffers door een grootsche Hjeenkomst geëerd. DE DIEVENDRAAIMOLEN. Te Philadelphia wordt iedere arrestant ten aanschouwe der (gemaskerde) detectives rondgedraaid, zoodat al hun gelaatstrekken bestudeerd kun nen worden. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Foto links; het Koninklijk gezin, met gevolg en de hof-auto's, wordt met de Tholensche veerpont overgezet. Van de visschersschepen zingt een gemengd koor het Zeeuw- sche Volkslied. Foto rechts: de aubade voor het raadhuis te Tholen. TWEE BEKENDE AMERIKANEN, die in hun vacantie voor cowboy gaan spelen: William Hearst (wijzend) en nay or Hylan van New York. HET KAMPIOENSCHAP ONZER ROEIERS. De terugkeer der Amstel- ploeg uit Zurich, waar zij het Europeesch kampioenschap verwierf, aan het Centraal-Station te Amsterdam. V. 1. n. r., ieder met bloemstuk in de hand: Dekker, Fortuin, J. Brandsma, v. Silfhout, A. Brandsma. DR. SEIPEL IS HERSTELD en wijdt ach weer aan de Staatszaken. Hier ziet men hem (1) in gesprek met minister Vauguin (2). „KARELTJE", de populaire filmspeler Ha rold Lloyd, thuis, (zonder z'n bril!) met zijn tweejarig dochtertje Mildred Gloria.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8