'ANK Kennis en Karakter. Vrijdag 8 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15810 Dit nummer bestaat uit 8 Een zonderling voorstel. bladzijden - Eerste blad Agenda 9 Augustus Vereeniging „Zuider-Spaarne". Concert van „Harmonie-Crescendo". Gevonden dieren en voorwerpen. WATERPOLO. Jubileum Schönhuth Gevaren van electriciteit. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Felegraphisch Weerbericht. Laat Uwe kinderen sparen bij de Spaarnebank. Wij stellen daarvoor spaarboekjes beschikbaar. Het totaalbedrag van het spaarboekje wordt later een deposito, dat den grondslag vormt van het onmisbare bedrijfskapitaal. Statuten. Aanrijding. Hoofdinspecties bij het onderwas. Personalia. Droevig doodelijk ongeluk. Examen boekhouden M. O. Examen Hoofdacte. Arme kleine. De motorbrigade. E. D. O. Jubilé G. Bergman. Overboord geslagen en verdronken. Muziek in den Hout Nederlandsche Toonkunstenaarsbond Afd. Haarlem. St. Franciscus-liefdewerk. Adverlentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 c*- per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. naarlem en Agentschappen; "®r week 0.25 ,.Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers; 1426, 2741 en De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. Onder beschaving verstaan honderden z.g. beschaafden, niet veel meer, dan dat men z'n nagels en hoofdhaar goed verzorgt, on berispelijke handschoenen en dassen volgens de nieuwste modekleur draagt en aan tafel niemand ergert. En het is wel merkwaardig, dat juist deze lieden het hoofd schudden, als men hun zegt, dat er nog iets hoogers bestaat dan die uiter lijke beschaving. We zouden die menschen willen toevoe gen, dat zij even als paarden en jachthonden goed afgericht zijn, maar dat ware be schaving heel iets anders is. Tal van befaamde, knappe mannen en vrouwen, moet men niet te zeer van nabij, op de keper beschouwen. De bewondering voor hun geleerdheid, aangename omgangsvormen, zaakkennis en ervaring, is dan dikwijls niet in staat den afkeer te verdrijven, die hun gemis aan ze delijk hoogstaande karaktereigenschappen ons inboezemt. Dezulken teekende Jan Holland raak en scherp in zijn „nette menschen". Een treurig voorrecht, dat men zoo bij wijze van spreken aan kunstenaars, geleer den en soms ook aan de vrouw toekent, is dit: men moet zich maar niet te veel aan hun grillen en lichtgeraaktheid storen. Ze zijn nu eenmaal niet anders. Eervoller is het voor iemand, als z'n om geving zich reeds over hem verbaast bij een kleine opwelling van toorn of een vleugje van slecht humeur. Klaarblijkelijk verwacht men van zoo iemand gelijkmoedigheid, moreel evenwicht en zelfbedwang. Een te groot hoofd mismaakt den mensch, even als een, dat te klein is. Een bovenmatig ontwikkeld hart brengt iemand's leven even voortdurend in gevaar als de verschrompeling van dit edel orgaan. Een harmonisch ontwikkeld mensch is hetzelfde wat in Kunst of Letteren een klas siek werk heet: de gelijkmatige eenheid van alle eigenschap pen die tot het wezen der zaak behooren. Geen enkel der onderdeelen heeft zich daarbij tot schade van het geheel ontwik keld. Alles staat evenredig tot elkaar en vast in zijn verhoudingen. En dit is bij het raenschelijk karakter even goed hoofdzaak als bij een kunstwerk. De geleerde wordt een onverdragelijk we ren in den omgang, als hij z'n geleerdheid steeds op de punt zijner tong draagt en het hem aan karakter ontbreekt. Het aantal dier geleerden is niet gering, Zouden ze daarom zoo weinig achting en vertrouwen genieten bij hun minder verstan delijk ontwikkelde mede-menschen? Immers, slechts aan iemand van karakter, d.w.z. aan een mensch wiens geheele, zede lijk hoog staand leven in zijn doen en laten getuigenis aflegt van zijn hoogere kennis, vertrouwt men zich toe. Menschen, die iets geleerd hebben, zijn niet te verachten. Kunnen zij uit het geleerde ook munt daan voor de practijk des levens, des te be ter. Men kan zich echter alleen toevertrouwen san en verlaten op hem, die een persoonlijkheid is en dat is hij, die zijn we tenschap en kennis in zich zelf heeft laten bezinken, totdat een en ander eigendom van zijn gemoed is geworden. Geestige menschen bewondert men, wan neer men niet voortdurend met hen behoeft om te gaan, want dan vermoeien en vervelen zij licht. Wanneer men echter iemand zoekt, wien men een aangelegenheid van belang of zich zelf kan toevertrouwen, dan zoekt men niet naar een geleerd of geestig mensch, maar naar een zedelijk hoogstaand mensch, naar een man van karakter. Er is dezer dagen een allerzonderlingst raadsstukje in het Haarlemsche gemeente- verschenen. Er stonden bijna niets dan cijfers in en wij vreezen, dat de meeste le zers deze lectuur dan ook wel zullen heb- oen overgeslagen. „Bij brieven van 7 Mei 1924 en 4 Juli d. av. welke voor uwe le ien ter lezing zijn neergelegd, hebben Re genten van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis ons aangeboden een ontwerp tot wijziging van het tarief van verpleegkosten, enz.," schrijven B. en W. aan den raad. En dan volgen een zevental artikelen met veel cijfers, doch zonder eenige verdere toelich ting. Misschien zou bij publicatie van genoemde brieven der Regenten eenig licht zijn ver spreid. Maar ook de mededeeling daarvan blijft achterwege, 't Is het oude Haarlem sche recept, waartegen wij al zoo vaak zijn opgekomen: de heeren wijzen en de burgers mogen prijzen. Volgens de wet is de behan deling der gemeentezaken openbaar; maar in de practijk wordt hier in afwijking van de meeste steden van eenig belang een methode gevolgd, die de openbare behande ling tot een paskwil maakt. Het publiek, de Pers, zelfs de raad mist voortdurend aller lei gegevens, ófwel wordt 24 uur voor de raadszitting overrompeld met een aantal in gewikkelde stukken, zoodat tijd of gelegen heid voor ernstige studie of critiek ont breekt. In dit geval is er nu eens tijd genoeg, maar ontbreekt iedere toelichting en moti vering en die was toch waarlijk wel noodig geweest! B. en W. stellen nu onder meer, overeen komstig voordracht van Regenten, voor, om net tarief voor verpleegkosten voor patiën ten voor het Groote Gasthuis te verlagen 'ot 3,50, zoowel voor ingezetenen als voor Dlet-ingezetenen der gemeente. Voorts bepaalt art. 2 dat Regenten in bij zondere gevallen van dit tarief kunnen af wijken. Ten derde is voor kinderen bene den 12 jaar in de 3e klasse slechts 2.50 verschuldigd, terwijl voor kinderen in het gasthuis geboren de eerste drie weken na de geboorte geen verpleegkosten verschul digd zijn. Zijn de consequenties van deze bepalingen wel voldoende overdacht? Wij moeten het tegendeel aannemen, omdat het geheele college van B. en W., dus ook de wethou der van financiën blijkbaar, zijn naam daar onder heeft gezet. Maar heeft men wel bere kend wat deze voorgestelde wijziging de gemeente gaat kosten? Wij hadden daarvan gaarne cijfers gezien in een toelichting, die nu ontbreekt. Het gaat hier niet om een meer of minder goede exploitatie van het Groote Gasthuis. Immers, het St. Elisabeths- gasthuis moge formeel een gemeentelijke in richting zijn, de gemeente betaalt toch alles bij wat men te kort komt. En nu lijkt het een zonderlinge manier in dezen tijd van noodwendige bezuiniging, dat men het ta rief voor de 3e klas patiënten, waarop toch al zooveel moet worden toegelegd, gaat ver lagen. Wat voor belang kan de Haarlemsche belasting-betalende burgerij er in 's Hemels naam bij hebben, dat de gemeente met ge weld de slechte risico's naar zich toe gaat trekken? Vooral onbegrijpelijk lijkt de ge lijkstelling van ingezetenen en niet-ingeze- tenen bij het verlaagde tarief 3e klasse. Het is voor de hand liggend en billijk, dat de be sturen der buitengemeenten desnoods zelf toeslag geven op de verpleegkosten hunner min-vermogende inwoners, wanneer zij van de voordeelen der Haarlemsche inrichtingen gebruik willen maken. Zoo is het bij het middelbaar onderwijs immers ook. Maar nu gaat Haarlem het Groote Gasthuis open zetten met een bordje aan de deur: burgers van Bloemendaal, Heemstede, Schoten enz. wanneer gij bemiddeld zijt, betaalt gij bij mij, in de eerste klasse een heelen, in de tweede klasse een halven gulden per dag boven hetgeen onze eigen burgers betalen; maar zijt gij onbemiddeld dan betaalt gij niets meer! Heeft het Haarlemsche Ge meentebestuur de honderdduizend getrok ken, of heeft het Groote Gasthuis een on verwachte erfenis gehad? Zoo niet, waartoe dan op eens die onverplichte mildheid te genover buitengemeenten wier financiën beter staan dan de onze en waar de belas tingen naar omlaag gaan? Is mr. Slingenberg opeens de dreigende schildering der ge- meente-financiën vergeten, welke wij eeni ge maanden geleden van hem te zien kre gen? Hetzelfde geldt voor de bepaling, dat re genten in bijzondere gevallen van het tarief kunnen afwijken. Waartoe dient deze ge vaarlijke dispensatie ten koste der ge meentekas? Waarom hier den Raad onnoodig korten in zijn budgetrecht? Voor onvermogenden bestaan toch waar borgen voldoende om desnoods kosteloos verpleegd te worden! Ten slotte, maar niet het minst de bepa ling, dat de kinderen beneden 12 jaar voor 2.50 en de zuigelingen 3 weken gratis ver pleegd worden. Dat lijkt toch op meer dan een vergissing. Verleden jaar nog een klacht van den heer Koppen, dat de zuigelingen in het Groote Gasthuis 's avonds in de gangen op de tocht werden gezet, bij gebrek aan voldoende ruimte en nu een: laat de klei nen allen hier komen! Men begrijpt toch wel, dat, wanneer de duurste verpleging, n.m. die der zuigelingen, voortaan van ge meentewege drie weken gratis gaat ge schieden, de meeste kinderen in Haarlem voortaan wel aan den Gasthuissingel gebo ren zullen worden, 't is toch wel voldoende ebkend, dat de doktoren juist voor de slecht gehuisveste gezinnen de kraamverpleging maar liefst buitenshuis laten geschieden. Bij dit echter overwege men dat iedere pa tiënt. in het St. Elisabeth's Gasthuis ver pleegd de gemeente 6.18 per dag kost. Alles bijeen is dit een heel zonderlinge voordracht en wij vertrouwen dat de Raad bij nader inzien zich in dezen tijd van nood zakelijke bezuiniging nog wel 3 maal be denken zal alvorens aan zulke voorstellen zijn sanctie te geven. Sociëteit St. Bavo. Gewone zittingen. Bongebouw Concert Harmonie Crescen do 8 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Voor de kinderen van leden der vereeni ging „Zuider-Spaarne" is het gisteren weer eens een prettige dag geweest. Zij hebben een heerlijk uitstapje naar Leiden gemaakt. Al werkte het weer niet bepaald mee, dit was niet van invloed op de lustige stem ming van de jonge reizigers. De bestuursle den, die den tocht meemaakten, droegen er veel toe bij, dat alles zoo goed verliep. Reeds vroeg in den morgen verzamelden zich de ongeveer 400 kinderen op het school plein aan de Bakkerstraat en onder gelei de van bestuursleden, met muziek van de Haarlemsche Harmoniekapel, onder leiding van den heer C. v. d. Broek voorop, trok men langs Bakkerstraat, Esschilderstraat, Twijnderslaan, Kleine Houtweg, Badhuis straat, Voorhermplein, Kamperstraat en Lin- schoterstraat naar het Zuider-Buitenspaarne, alwaar gereed lag de prachtige salonboot „Pauline" van de N.V. J, en A. van der Schuyt's Stoombootreederij, alhier. Om ruim 8 uur vertrok men. Tegen 12 uur was men in Leiden, alwaar men zich be gaf naar den speeltuin „Oud Hortuszicht". Verscheidene uurtjes werden daar heerlijk doorgebracht, terwijl het aan de noodige ver snaperingen niet ontbrak. Tegen half vijf werd de terugtocht aan- overboord. Onmiddellijk zonk hij in de diep te weg. Direct werden er pogingen in het werk gesteld, zoewel van de zijde van de „Helena Maria" als door anderen, óm c\n jongeman te redden. Deze pogingen bleven evenwel vruchteloos. Hedenmorgen 11 uur was het lijk van den ongelukkige nog niet gevonden. Bovengenoemde vereeniging, onder leiding van den heer H. W .Hofmeester, geeft mor gen (Zaterdagavond) 8 uur, een concert in den tuin van het Brongebouw, voor dona teurs en kunstlievende leden. Als hoofdr nummers zal gegeven worden „De Fremers- berg", legende uit Baden-Baden, van Koe.- neman. Indien de weersgesteldheid mede werkt, zal het concert zeker wel slagen. Het programma luidt: 1. Florentiner march, A. J. Dolk, Delftkade 6rood, ceintuur. M. ten Dam, Adr. Loosjesstr. 17, halsketting. Jb. Broertjes, v. Keulenstraat 21, dames handschoen. H. S. Spoor, Zonnesteeg 3, hon denpenning. T. Toornend, Haitsma Mulier- str. 64a, mutsje. J. Wolvendijk, L. Heeren straat 5rood, regenjas. G. Captein, Schag- chelstraat 17a, speld. J. Hofhuis, v. Merlen- laan 44, Heemstede, taschje met inhoud. Terug te bekomen bij: de Vries, KI. Hei ligland 88 r., baddoek, -muts en -pak; H. v. Dam, Kanaalweg 29, Zandvoort, bril in étui; Holzhaus, Gr. Houtstraat, hond, zw. bruin, Kennel „Fauna"; A. v. Waveren, Lombard- steeg 2, werkjas; Politiebureau, Smede straat, poes, wit, de Haan, le Hoogewoerd- straat 28, poes, grijs, J. Spoor, Oranjestraat 17, poes, zwart, alle Kennel „Haerlem"; Lebbe, Hagestraat 21, poes, grijs, Ruis, Nas- saustraat 15, poes, zwart, Kennel „Fauna"; Bouckaert, Rozenstraat, kistje met gereed schap; B. Wagter, Brouwerskade 3, kettink je; Smits, Wilhelminastraat 45, kettinkje; F Scheelings, Lange Hofstraat 3rd., mestvork; J. Kristal, Karolingerstraat 32, oorbelletje; Hartman, de Haasstraat 1, portemonnaie met inhoud; B. Windt, Gen. Bothastraat 20, portemonnaie met inhoud; A. Terhorst, de Clercqstraat 89rd., pantalon; W. Monde, Nieuw Landje 3a, hondenpenning; L. v. Bee- len, Zuidpoldcrstraat 70, schoenen; M. Negrijn, Ridderstraat 20, taschje met in houd; Brugwachter, Langebrug, boodschap- pentasch. DE EERW. ZUSTER CONRADA, in de wereld mej. C. M. Lensen, geboortig van Bennebroek, die 15 Augustus a.s. haar zil veren professiefeest hoopt te vieren in het St. Bavo-gesticht te Heemstede, waar zij reeds 16 jaar werkzaam is als hoofd der keuken. Ruim 8 jaar lang is zij werkzaam geweest in het klooster te Oudenbosch. PROMOTIEWEDSTRIJD 2e KL. N. Z. B. H. P. C—L.Z. C. 0—3. Gisteravond kreeg H. P. C. haar eerste nederlaag van haar polobestaan te slikken. Zoowel het vorig jaar in de 3e klasse als dit jaar in de 2e ki. was niet één club in staat een overwinning op haar te boeken. In de eerste wedstrijd voor de promotie was Leiden in alles verre de meerdere en de Leidsche overwinning was dan ook alles zins verdiend en aan Roest is het te dan ken, dat de nederlaag niet grooter werd. De scheidsrechter, de heer S. M. Hartsz, laat lang op zich wachten. Pas om 8.20 kan begonnen worden en stellen de geheel com plete elftallen zich als volgt op: H. P. C. Roest. Bronkhorst, B. Molenaar, J. Kodde. Luijken, A. Braam, J. Moolenaar, Buijs, Segaar, v. Leeuwen, Groen. v. Ingen-Schenau, de la Cour. Goedkoop. Direct na den ingooi blijken de Leidenaars sterker en er volgt een aanval op het H. P. C.-doel, waarbij Bronkhorst geen kans ge geven wordt, weg te werken. Buijs neemt den bal mee en Roest moet voor de eerste maal visschen (01). H, P. C. zet er alles op en werkelijk doen zij wat zij kunnen, maar de Leidenaars on derbreken eiken aanval en zuiveren het ter rein met verre worpen, waarbij steeds naar een vrijliggend man geplaatst wordt, die dan tot den aanval overgaat, wat noch Bronk horst, noch Moolenaar kunnen beletten. Roest oogst applaus door eenige goede schoten te schoppen. Dan kriigt v. Leeuwen het leder toegespeeld, Moolenaar wordt ge passeerd en van zeer dichtbij volgt een schot, dat Roest niet kan houden, hoewel hij nog pogingen deed door mooi in te zwem- m en 02. Eindelijk krijgt Braam het doel onder schot, maar Goedkoop weet te stoppen. Dan breekt rust aan met 02. Ook de 2e helft begint met een mooie Leiden-aanval, doch de H. P. C.-verdediging en vooral Kodde, weet menigen aanval te onderbreken, ter wijl Roest voor de rest zorgt. Als Bronk horst te veel naar binnen is gezwommen, plaatst Segaar naar Buijs, die geheel vrij ligt en geen moeite heeft om er 0—3 van te maken. De L. Z. C.-ërs verslappen dan merkbaar. Vooral v. Leeuwen is niet zoo gevaarlijk meer en we denken H. P. C. te zien tegen- scoren, doch de schoten zijn te zacht, zoodat de verdediging weinig moeite heeft dit te beletten. Het einde komt dan met een verdiende 30 voor L. Z. C. Het was een prettige wedstrijd, waarbij hetw eder talrijk opgekomen publiek volop genoten heeft, vooral van het mooie spel der Leidenaars. SIMULTAAN-SEANCE H. REGOUW. Gisterenavond gaf de kampioen van den Ned. R. K. Dambond de heer H. Regouw een simultaan-séance in het clublokaal der R. K. Damclub „Theorie en Praktijk" te Rotterdam. Van de 20 partijen won de simultaan- speler er 16, maakte 2 remise tegen de heeren J. Muyser en A. Treytel, en verloor er 2 tegen de heeren Cohen en F. Wilt- mond. Duur der séance 2 uur of 6 minuten per partij. De heer O. F. H. Schönhuth, kapitein der 2e compagnie der Haarlemsche brandweer, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 40 jaar aan de Haarlemsche brandweer werd verbonden. Van talrijke zijden kwamen des morgens Men schrijft ons: 't Is een tijd van ontwikkeling, waarin we thans leven. Van ontwikkeling, zich niet be perkend tot een of ander bepaald punt, maar naar alle zijden, op allerlei gebied zich uit breidend. In die ontwikkeling neemt zonder twijfel de electriciteit wel een zeer voorname plaats in. Voor welke doeleinden wordt ze niet reeds gebruikt? We behoeven hier slechts te noemen, de electrische netten, die in elke provincie van ons land, ook in Noord-Holland zijn aange bracht, de electrische trams en binnenkort de electrische treinen, de telefoon, telegraaf, draadlooze telegrafie en het nieuwste snufje de z.g.n. telefotografie, het fotografeeren over zeer groote afstanden, enz. Zoo zou nog zeer veel op te noemen zijn, waar de electriciteit een belangrijke rol speelt. En daarom juist is het opvallend, .dat, terwijl de electriciteit in elk bedrijf zulk een belangrijke factor geworden is, de ontwikke ling, die het publiek daaromtrent wordt bij gebracht, in 't geheel geen gelijken tred daarmede houdt, dat zelfs bij het meerendeel der personen, die dagelijks met electrische apparaten moeten omgaan, de kennis om trent de zaakkundige behandeling ervan en hetgeen bij voorkomende ongevallen, door electriciteit veroorzaakt, moet gedaan wor den, zeer gering is of soms geheel en al ont breekt. Gebeurde het nog niet onlangs, dat een persoon per fiets uit IJmuiden komend, na bij Driehuis tegen een draad reed, die, over den grond hangend, in aanraking was met een electrischen stroom geladen draad, zoo dat hij op slag gedood werd? Een schipper, die in een vaart zijn schuit aan den wal wilde leggen, probeerde met een houten hamer een ijzeren pin in den grond te drijven, hetgeen hem evenwel niet gelukte. Door tot nog toe onbekende oorzaak raak te de man het ijzer niet aan, anders zouden de gevolgen wellicht zeer ernstig geweest zijn. De pin was namelijk gestooten op een kabel, die daar ter plaatse in den grond lig gend, geladen wa s met een electrischen stroom van eenige duizenden volts. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat men schen, door het onkundig vastpakken van met electriciteit geladen draden geëlectrifi- ceerd worden en dat er door even onkun dige hulp groote ongelukken gebeuren? Er zijn elementaire begrippen omtrent electriciteit en er zijn hulpmiddelen, die iedereen kan en moet weten. En bet bijbrengen van die kennis kan op velerlei wijzen geschieden. We denken hier b.v. allereerst aan de scholen, waar den leerlingen gemakkelijk 't noodige onderricht kan gegeven worden, die het op hun beurt weer aan anderen zul len meedeelen. Cursussen kunnen gehouden worden om het nut en tevens het gevaar der electrici teit duidelijk in het licht te stellen. Zelfs zou het niet van belang ontbloot zijn, op elke vergadering, van welken aard die ook moge zijn, eenige oogenblikken over boven genoemd onderwerp te spreken. Zoo zouden er nog vele manieren zijn aan te wijzen. Deze hulpmiddelen zouden reeds zeer veel kunnen medehelpen om de menschen met electriciteit vertrouwd te doen raken en vele ongelukken te doen voorkomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Y«oruit OPGAVE VAN. - Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 Augustus. Hoogste Barometerstand 773.4 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 753.3 m.M. lo Haparanda. Verwachting van den avond van S tot der. avond van 9 Augustus: Matige, later afnemende wind uil noor delijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, overdag warmer. reeds bloemen en gelukwenschen met dit jubileum in, een bewijs, dat de heer Schön huth in vele kringen een sympathiek per soon is. Des middags kwam de staf der brandweer den heer Schönhuth complimenteeren. De heer C. J. van den Broek, comman dant der brandweer nam het woord en schetste den jubilaris ais een man, die ge durende de 40 jaar, dat hij aan de Haarlem sche brandweer verbonden is, getoond heeft, veel voor het vereenigingsleven te gevoelen en die steeds een werkzaam lid is geweest. Hoewel de heer Schönhuth als kapitein der 2e compagnie niet meer in actieven dienst is, toch is hij een groote steun voor de overige leden door zijn raad en wijs be leid. Spr. besloot met de beste wenschen te uiten voor den heer Schönhuth. De staf der Haarlemsche brandweer zond den heer Schönhuth bij gelegenheid van dit jubilé een fraai bloemstuk. vaard. Om kwart over acht werd weer ge meerd aan het Zuider-Buitenspaarne. In op tocht trokken de kinderen dan naar het schoolplein aan de Bakkerstraat, alwaar de stoet ontbonden werd. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Mij. tot exploitatie van onroerende goe deren „Overton", alhier. Gisterenavond kwart voor zes reed een paard en wagen op de Kennemerbrug een kinderwagen omver. Gelukkig bekwam het kind geen letsel. De kap van den wagen was vernield. De bestuurder van het rijtuig was blijkbaar in staat van dronkenschap. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat de hoofd inspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdinspectie zijn standplaats zal hebben te Roermond; die in de tweede tot wederopzegging'te Utrecht; die in de derde te 's-Gravenhage; die in de vierde tot 1 No vember 1924 te Leiden en daarna te Haar lem,en die in de vijfde hoofdinspectie te Groningen; dat de inspecteur van het bui- tengewoon lager onderwijs zijn standplaats zal hebben te Utrecht. Bij Kon. Besluit is, met intrekking van het Besluit van 28 Juli, waarbij wegens re organisatie van het Rijksschooltoezicht, eer vol ontslag werd verleend, onder dankbe tuiging voor aan den lande bewezen dïensten, de heer P. E. Bredée benoemd tot school opziener te Rotterdam. In het Diaconiehuis aan de Jansstraat ge beurde Woensdagmorgen een droevig onge luk. De 71-jarige K. M. bracht met een anderen verpleegde van dezelfde inrichting een leeg inmaakvat naar den kelder van het gebouw. Op de onderste trede stapte M. mis en viel achterover met het hoofd op den stee- nen vloer, waardoor hij een bloedende hoofd wonde bekwam. De ontboden geneesheer constateerde her senschudding, tengevolge waarvan K, na eenigen tijd overleed. Voor het examen boekhouden M.O. slaag de te 's-Gravenhage de heer P. A. Bierste ker, alhier. Geëxamineerd acht mannelijke candidaten, afgewezen vier, toegelaten de heeren Th. van der Sloot, Assendelft; J. A. Lok, Vlie land; H. S. M. MacDonald en J. Th. M. van der Mey, beiden te Amsterdam. De 1 -jarige H. A. M. J., wonende Am- sterdamsche vaart 48, speelde dezer dagen op den mangelzolder van genoemd perceel en achteruit loopende had hij het ongeluk in een emmer met kokend water te vallen. Hij werd naar de Mariastichting overge bracht, waar hij 6 Augustus overleed. De motor-brigade maakte gisteren proces verbaal op tegen 'n automobilist, die op den Kleinen Houtweg met een snelheid van 50 K.M. reed en tegen een automobilist, die op de Amsterdamsche vaart met eenzelfde snelheid reed. A.s. Zondag speelt Edo een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen 't Gooi in Hilver- Onder vele blijken van belangstelling vierde de heer G. Bergman gisteren zijn 25-jarig jubilé bij de firma W. F. Bremer Zn., houthandel „Het Nieuwe Fortuin", alhier. De jubilaris werd des morgens te half elf in het kantoor der directie op hartelijke wijze toegesproken door den oudsten direc teur, den heer D. Bremer Wzn., die hem na mens de firma een enveloppe met inhoud aanbood. Vervolgens voerde de werfbaas, de heer J. Veldhuis, het woord, die den jubilaris namens het werfpersoneel een divan aan bood. Het verdere gedeelte van den dag werd door den heer Bergman in huiselijken kring doorgebracht. Op de motorboot „Helena Maria", welke eengeregelden dienst tusschen Haarlem en Marken v.v. onderhoudt, is gisteren een droevig ongeluk gebeurd. Gisterenavond tegen 6 uur, toen de boot op de terugreis was, gleed nabij de Oranjesluizen bij Am sterdam, de 21-jarige dekknecht C. Sonne- velt, wonende Camphuijsstraat, alhier, door dat hij wilde uitwijken, op 't dek uit en viel J. Fucik. 2. Ouverture Catharina et Lambert, C. v. d. Linden. 3. Des negers traum, Ameri- kaansche fantaisie, W. H. Mydleton. 4. Tou- jours ou Jamais, Valse, Waldteufel. 5. Bal let d'Isoline, Messager. 6. Don Quixote, March, A. Zwart. 7. Eine vernügte Neger- hochzeit, karakterstuk, Vollstedt. 8. Weaner Mad ln, Valse, Ziehrer. 9. De Fremersberg, Legende uit Baden-Baden, Koenemann. Hoewel het weder gisterenavond zeer on gunstig was, is het concert in den Hout, door de Haarlemsche Orkestvereeniging toch doorgegaan. De directeur, de heer Nico Ger- harz, liet het programma met heele kle:'\z tusschenpoozen achter elkaar afwerken, zoodat om kwart over 9 het concert al af- geloopen was. Mén deelt ons mede, dat de Ned. Toon- kunstenaarsbond, afd. Haarlem een Ar beidsbemiddeling in haar kantoor heeft in gericht, hetwelk gratis haar bemiddeling verleent wanneer muzikale werkkrachten bij muziekuitvoeringen enz. verlangd wor den. Men hoeft dan niet zelf naar geschikte musici te zoeken, maar behoeft zich slechts tot den N. T. B. te wenden, eventueel on der vermelding van de bepaalde personen, die verlangd worden. Men vezoekt ons te melden, dat door be middeling van den directeur, Pater v. d. Berk, van het Sint Franciscus Liefdewerk voor belangstellenden de mogelijkheid is opengesteld een „miraculeus medaille van O L. Vrouw" te verkrijgen. Deze medaille is verkrijgbaar bij den heer J. Seuter, Anegaag 22. Eventueelc vergoedingen zullen ten bate van het St Fanciscus-Liefdewerk komen, hetwelk deze gelden zéér, zéér dankbaar zal aanvaarden, aangezien de financieele kwes tie wederom zeer urgent is. Lachwekkend of logisch? Bioscoopbezoekers zullen vaak hebben opgemerkt de eigenaardige houding van den Amerikaanschen zakenman. Wanneer de Amerikaansche zakenman alleen in zijn bureau is, of zelfs, wanneer hij iemand ont vangt, schijnt hij er een bijzonder behagen in te scheppen zich in een club achterover te laten vallen en dan zijn be enen op de tafel of op den schoorsteenmantel te leg gen, al naar gelang wat het dichtst onder zijn bereik is. Wij zijn gewoon geworden deze in Eu ropa weinig inheemsche mode, te beschou wen als een onschuldige gril. Deze beval lige losheid brengen wij onder in de cate gorie der amusante en kinderlijke manieren, die een bewijs leveren voor de „sans-gêne" van dit nuchtere volk, dat dol en grillig kon doen als een jong dier, dat in zijn speelschheid door kluchtige buitelingen en malle sprongen lachwekkend is. En toch, deze opvatting is niet de juiste. De Amerikaansche zakenman, die zijn zolen tot op de hoogte van zijn gezicht brengt, verricht daarmee een heel natuurlijke en logische daad. De hotk van vijf en veeraig graden, die zijn beenen met zijn romp be schrijven, is het resultaat van een bereke ning. Wij doen verkeerd, wanneer wij lachen om het contrast, dat er bestaat tusschen deze koddige houding en den ernst, waar mede de Yankee zijne milliarden laat dan sen of, met één telefoongesprek den we- reldkoers weet te doen omslaan. Het is een onvervalschte business-man", die ons de juiste verklaring voor deze ano- matie geeft. De Amerikaansche zakenmin heeft de gewoonte altijd staande te werken. Daardoor zetten de beenen op en spatten is een veelvuldig voorkomend euvel in de U. S. Door nu de beenen uit te strekken en ze zoo hoog mogelijk te plaatsen, ver richt hij een heilzame beweging, welke ten gevolge heeft, dat de bloedtoevoer naar be neden sterk verminderd en een verstoord evenwicht hersteld wordt. De bewoners der Nieuwe Wereld geven ons hierdoor een lesje. Zij leeren ons, niets aan het toeval over te laten en de geringete beweging wel overlegd uit te voeren. Het heeft ongetwijfeld zijn nut, over deze les na te denken. En de vrucht van deze overweging is mogelijk, dat we niet al te spoedig moeten glimlachen over eige naardigheden van tijdgenooten, die ons vreemd schijnen, maar waar toch een logi sche gedachte aan ten grondslag kan liggen. STRIX.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1