L4 RADIO- OMROEP PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Bïad - Vrijdag 8 Augustus 1924 De Duitsche bemerkingen op de resultaten van het eerste gedeelte der Londensche conferentie: de ontruiming van het Ruhr-gebied, de amnestie de leveringen in natura, de arbitrage. Critiek van Lloyd George op Ponsonby, inzake het Britsch-Russisch verdrag. Onder de Radio-berichten: De interpretatie van het „manquement flagrant". Het plan-Dawes zal reeds 5 October in werking treden. De conferentie duurt nog een week. Geen principiëele meeningsverschillen. GEBA. BU8TENL. BERICHTEN. De conferentie te Londen. Het Engelsch-Russisch verdrag. De plundering van Stolboe. MARKTNIEUWS. DAGELIJKS. Desverlangd vanaf f 6.— per maand, Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69 - Tel. 3468. FEUILLETON. Onze „Radio-berichten" hebben gisteren een uitvoerig overzicht gegeven van de Duitsche nota betref fende het protocol der ge allieerden, dat een samenvatting is van hetgeen dezen onderling vóór de kunst der Duitsche le gatie gedurende hun besprekingen waren overeengekomen. Aan dit memorandum is een door Dr. Marx geteekende mantelnota toegevoegd, waaruit wij gisteren eveneens reeds een uit treksel gaven, waarin er op wordt gewezen dat bij den noodzakelijken spoed der schrif telijke behandeling alle kwesties niet voldoen de tot hun recht konden komen en dus in mondelinge besprekingen nadere toelichtin gen zullen moeten worden gegeven. Dat wil dus zeggen we hebben met onze schrifte lijke bezwaren het laatste woord niet gespro ken en willen met ons laten praten. Maar vooral van belang is deze mantelnota, omdat hierin, wat in het memorandum werd verme den, officieel de kwestie van de militaire ont ruiming van het Ruhrgebied aan de orde wordt gesteld, evenals de kwestie van de handhaving van Fransch-Belgisch spoorweg personeel in het bezette gebied. Naar het schijnt was er in de Duitsche delegatie meeningsverschil over de wensche- lijkheid deze kwesties nu al dadelijk op den voorgrond te plaatsen, wat dan ook wel zal verklaren, dat ze in een mantelnota, niet in het memorandum zelf zijn aangeroerd. In dit memorandum, dat begint met een fout in het protocol der geallieerden te her stellen, waarin, niet als in het Versailler Verdrag van opzettelijke tekortkomingen van Duitschland, maar eenvoudig van tekort komingen wordt gesproken hetgeen in oprechtheid natuurlijk niet de bedoeling kan zijn wordt uiteengezet, dat ten aanzien van de economische ontruiming van het Ruhrgebied wel nauwkeurig de Duit sche verplichtingen zijn omschreven, maar niet die der geallieerden. Naar de Duitsche opvatting behooren ook deze nauwkeurig te worden omlijnd, opdat moeilijkheden zullen worden vermeden. De Duitsche delegatie meent verder, dat niet de plaatsing van de leening aan Duitsch land als criterium mag gelden bij de beoor deeling van Duitschlands uitvoering van het plan der deskundigen. Verder verlangt ze ook voor Duitschland het recht, van beroep te doen op arbitrage in geval van meeningsverschillen over de uit voering van het plan der deskundigen en hetgeen daaromtrent is overeengekomen. In de kwestie van de leveringen in natura waarbij de geallieerden verder willen gaan dan de voorwaarden van Versailles blij ken de Duitschers tot een bevredigende op lossing bereid, mits de onderhandelingen hierover op volkomen voet van gelijkheid zullen plaats hebben en men tot een vrijwil lige regeling in wederzijdsch overleg bereid is. Een der neteligste kwesties die in het me morandum v/orden behandeld is ten slotte die van de amnestie. De Duitschers wenschen de vrijlating van en de opheffing van de ver- banningsbesluiten tegen alien, die door de bezcttings-autoriteiten zijn gestraft tijdens het lijdelijk verzet, en daarna wegens schen ding van de bevelen en voorschriften der be zetters van hun kant zijn ze dan bereid am nestie te verkenen aan allen, die de Duitsche verordeningen tijdensfhet lijdelijk verzet heb ben overtreden, behalve aan hen die zich aan hoogverraad hebben schuldig gemaakt. De separatisten, en althans de leiders van deze zouden dus buiten de Duitsche amnestie val len, hetgeen in Frankrijk, naar deze corres pondent meldt, onaannemelijk wordt geacht. De separatisten, zoo betoogen verschillende Fransche bladen, die op de Franschen heb ben gerekend voor hun bescherming, mag men niet in den steek laten. Al deze bezwaren en wenschen en mee ningsverschillen lijken echter niet onoplos baar. De kern van de moeilijkheden, welke men te Londen moet overwinnen, is de kwes tie van de militaire ontruiming van het Ruhr gebied, waarmee de conferentie officieel zich niet zou inlaten, maar die dan toch de over- heerschende is. Echter ook in dit vraagstuk behoeft men aan eene oplossing nog niet te wanhopen. Engeland en Rusland* Na de officieele mededeeling omtrent de mislukking van de Britsch-Russische confe rentie, werd dadelijk verklaard, dat alle hoop op overeenstemming niet behoefde te worden opgegeven. De onderhandelingen waren nog niet definitief afgebroken, heette het. Dai i juist gebleken, zooals gisteren onze Radioberichten hebben gemeld. Nieuwe be sprekingen hebben plaats gehad en Woens dagmiddag werd tusschen de Britsche re geering en de Sovjetdelegatie overeenstem- ming verkregen. In strijd met haar vroegere verklaringen en met hetgeen dan ook alge meen werd aangenomen, heeft de Britsche regeering ten slotte toch er in toegestemd ga rantie te geven voor een leening aan Rusland waarbij ze echter zoo voorzichtig is te eischen dat de gelden voor rente en aflossing voor drie jaren vooraf te Londen worden ge deponeerd. De heer Rakowski heeft dus waarlijk ge lijk gehad, toen hij van de bereidwilligheid hiertoe van de Britsche regeering melding maakte en de opmerkingen, die wij Woens dag naar aanleiding van Rakowski's verkla ringen meenden te mogen maken, waren dus ongegrond. Hoezeer echter deze houding van de Britsche regeering een verrassing is, blijkt wel uit de discussie die in het Lager huis over deze quaestie is begonnen. Intusschen men moet ook hierbij goed onderscheiden. Naar het schijnt, zal deze leening in Rusland niet zoozeer een leening zijn, die de Sovjetregeering gelden ver schaft, maar meer bestaan in een handels- crediet, waarbij de regeering zal gebruik maken van haar bevoegdheid krachtens de .Trade Facilities Act." In het Lagerhuis ;ullen hieromtrent wel nadere mededee- lingen worden gedaan. Tegenover de concessie van de Britsche regeering, staat dan dat de Sovjetregeering de vooroorlogsche schulden en de compensa- tieverplichtingen jegens de buitenlanders in principe erkent. Of deze erkenning in prin cipe nu eenige practische beteekenis zal heb ben, zal nog moeten blijken men moet daaromtrent nog tot een regeling komen. En daar de Britsche leening afhankelijk is van de tot standkoming dezer regeling, komt de zaak ten slotte, naar het schijnt, alleen hierop neer, dat men in beginsel heeft toe gestemd in wederzijdsche concessies ten aan zien van de tot dusver gehuldigde opvat tingen. Nu komt echter de practische toe passing en dan zal nog moeten blijken of de door de ministerieelen zoo luide toegejuichte toost van den heer Ponsonby in het Lager huis, misschien niet wat te voorbarig is ge weest. In een critiek op de verklaring van Pon sonby over het verdrag met Rusland vroeg Lloyd Georg in het Lagerhuis, waarom de regeering niet, zooals dat in dergelijke ge vallen gebruikelijk was,[de verdragsbepalingen heeft gepubliceerd men zou dan tenminste een dag tijd hebben gehad om dit zoo be langrijke document te onderzoeken. Ponsonby antwoordde hierop, dat er een Witboek zal verschijnen. Lloyd George zeide verder, dat een dis cussie op grond van de onbegrijpelijke ver klaringen van Ponsonby onmogelijk was. De regeering kon nu wel zeggen, dat het Parlement kan weigeren de Overeenkomst goed te keuren, maar men wil toch niet licht vaardig een verdrag verwerpen, dat door de regeering is onderteekend. Wij hebben geen oorlog met de Russen, vervolgde L]oyd George, zij hebben reeds zooveel door den oorlog geleden, maar, eerlijk gezegd, Ponsonby toont wel wat héél veel bewon dering voor de Sovjet-regeering, die er toch nooit aanspraak op kan maken, dat zij het land met recht vertegenwoordigt. Het recht dei; sovjets is, evenals dat van den Tsaar „bij Gods genade." Voor zoover dus het Russische volk in aanmerking komt, mogen wij dit volk niet in de meening brengen, dat Engeland de sovjet-regeering in staat heeft gesteld een verdrag te onderteekenen, dat drie maanden later weer zal worden ver scheurd. Morgen zal Rusland den indruk krijgen, dat Ponsonby in het Lagerhuis slechts een korte mededeeling heeft gedaan en dat de werkelijke bepalingen van het verdrag voor het Lagerhuis geheim zijn gehouden. Ook zal men den indruk hebben, dat Engeland een verdrag met de sovjet-regeering heeft gesloten, waarbij alle schulden van Rusland worden geroyeerd. Hier interrumpeerde Ponsonby om te verklaren, dat hij niet „geroyeerd," maar „verminderd" gezegd had. Lloyd George vervolgde Voor zoover ik het begrijp, is dit een mystificatie. Er werd een contract opgemaakt, waarbij alle wer kelijk belangrijke cijfers werden opengelaten. De regeering zegtmen is overeengekomen de aanspraken te verminderen. Maar met welk bedrag Zijn wij voornemens van al onze aanspraken op de geallieerden een deel te laten vallen; en welk deel dan, 25 of 50% Ponsonby antwoordde, dat Lloyd George zich aan een orgie van verkeerde voorstel lingen te goed deed. Hij deelde mede, dat de quaestie der schulden en tegen-vorderin- gen,Ivoortvloeiende uit de interventie, later zal worden geregeld, zooals nadrukkelijk in artikel 9 van het verdrag wordt bepaald. Lloyd George zeide hierop Kan men den inhoud van artikel 9 niet nader vernemen? De regeering zegt dat deze quaestie door een commissie zal worden behandeld, maar wie zal die commissie benoemen en volgens welke principes zal zij haar besluiten nemen? Weet de regeering dit Morgen zal de re geering iets onderteekenen, waarvan zij van daag nog in het geheel niet weet wat het zijn zal. DE MOORDENAARS VAN MRS. EVANS GEVAT. De militaire commandant van Puebla heeft den Mexicaanschen minister van oorlog er telegrafisch van in kennis gesteld dat de moordenaars van mrs. Evans gevat en naar Puebla zijn overgebracht. EEN NIEUWE ZEPPELIN VOOR AMERIKA. De op de Zeppelinwerf te Friedrichshafen voor Amerika gebouwde nieuwe Zeppelin zal op 25 Augustus zijn eerste vlucht onder nemen. Het luchtschip is met vijf Maybach- motoren, elk van 400 P.K., voorzien. De overtocht naar Amerika zal in September plaats hebben. STORM EN SNEEUW IN ITALIË. Volgens berichten in de Fransche bladen hebben storm en onweer, de laatste dagen, in Italië groote verwoestingen aangericht, vooral in de omstreken van Florence, Pia- cenza, Mantua en Brescia, waar verscheidene rivieren buiten haar oevers traden. Geweldige hagelslag heeft den oogst er- nield in de omgeving van Novara en Verceli De schade wordt op 6 millioen lires geschat. Uit de omstreken van Bergamo wordt sneeuw gemeld. EEN VOORSTEL VAN „MESSAGERO" OM EX-KEIZERIN ZITA EEN ONDER DAK IN ITALIË AAN TE BIEDEN. Met het oog op den armoedigen toestand waarin ex-keizerin Zita zich bevindt, doet het Italiaansche blad de „Messagero" het voorstel, dat het „overwinnende Italië een daad zal doen, zijn traditie waardig, n.l door aan de keizerlijke familie van Oostenrijk een blijvend onderdak aan te bieden." Het blad zegt, dat Italië het eenige land is, waar de ex-keizerin Zita en haar kinderen zonder vernedering een verblijf kunnen vin den en het stelt voor, dat de regeering haar zal geven de villa te Pianore (ten Noorden van Florence), waar zij geboren werd en haar kinderjaren doorbracht. „De koninklijke tragedie," zoo vervolgt het blad, „kan slechts op waardige wijze wor den verzacht door zulk een daad van sou- vereine edelmoedigheid. En wanneer de Italiaansche regeering deze daad deed, zou zij eensgezinden steun vinden bij de geheele natie." EEN JUWEELEN-DIEFSTAL. Tijdens de zeer mondaine zeilwedstrijden te Cowes, waaraan ook een jacht van den En- gelschen koning heeft deelgenomen, zijn alle juweelen van de markiezin van Crewe, die in Nubia House bij Sir Godfrey Baring logeer de, tijdens haar afwezigheid gestolen. De sieraden vertegenwoordigen een waarde van 2000 pd. st. De tuinman van het buiten heeft een onbe kende man het huis aan de achterzijde zien verlaten, maar kan geen nader signalement opgeven. PUSSYFOOT TERUG. De bekende drankbestrijder Johnson, bij genaamd Pussyfoot, voorzitter van den We reldbond tegen het Alcoholisme, is van een tournée door de Ver. Staten te Londen terug gekeerd. Hij is zeer goed te spreken over vor deringen, welke de bestrijders van het drank- verbruik in Amerika maken en wees er op dat de candidaten der Republikeinen, zoo wel als die der Democraten, voor het presi dentschap en het vice-presidenstschap der Ver. Staten, voorstanders der droogleg ging zijn. Pussyfoot vertrekt binnenkort naar Tur kije en Bulgarije. DE OVERVAL VAN HET POOLSCHE GRENSDORP STOLBOE. Omtrent den overval eener gewapende bende op het aan den spoorlijn Warschau- Brest-Moskou gelegen grensplaatsje Stolboe worden aan de „Frankf. Ztg." nog de vol gende bizonderheden gemeld. De honderd man sterke bende beschikte over acht machinegeweren, verder over gewe ren en handgranaten. Drie uren duurde de „verovering" van het dorp. Het postkan toor, de banken en het spoorwegstation wer den leeggeplunderd, tien politie-agenten en negen burgers gedood. Toen een eskadron ulanen uit een naburig dorp hulp kwam ver kenen, trok de bende snel over de grens te rug. Volgens een bericht van een officieel nieuwsagentschap werden de ulanen, die de bende wilden achtervolgen, bij de grens plaats Kolosowo door een salvo der Russi sche grenswacht ontvangen. Een ander agentschap meldt, dat de bende afkomstig was uit Minsk. Zij was militair afgericht, werd met vrachtauto's naar de grens gevoerd en daar met wapens en munitie voorzien. Namens de Poolsche regeering is een pro testnota tot de sovjetregeering gericht. De bladen publiceeren opgewonden arti kelen en beschuldigen de sovjetregeering van medeplichtigheid. Zij verklaren, dat de toestanden aan de oostgrens onhoudbaar zijn en eischen een krachtig optreden der re geering, daar de Poolsche bevolking in dat gebied geterroriseerd wordt. EEN TRAMONGELUK. Een B.T.A.-bericht meldt dat te Valencia bij een tramongeluk 15 menschen gewond zijn, van wie twee ernstig. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Op het noordelijk deel van Formosa heb ben overstroomingen de yerbindingswegen beschadigd. Er zijn tweeduizend huizen ver woest. In Taihokoe worden tal van personen vermist. HITTE IN DE OOSTELIJKE STATEN VAN NOORD-AMERIKA. In de oostelijke staten van Amerika heerscht een groote hitte, welke gepaard gaat met een ongewoon hoog vochtgehalte der lucht. Duizenden menschen brengen den nacht in de parken en op het strand door. LONDEN, 7 Aug. De Raad van Veertien, bestaande uit twee gevolmachtigden van elke geallieerde mogendheid, kwam heden morgen bijeen. De bezwaren, door de Duit schers ingebracht ten aanzien van het rap port der eerste commissie, werden definitiet geregeld. Wat betreft de definitie van de uitdrukking „manquement flagrant" (feite lijk in-gebreke-blijven) in het deskundigen rapport, werd overeengekomen, dat zij moest worden geïnterpreteerd in den zin van „manquement volontaire" (opzettelijk in-gebreke-blijven), zooals bij het Vredes verdrag bepaald. Snowden had betoogd, dat de uitdruk king „manquement flagrant" in de Engel- sche beteekenis van een „manquement im portant et evident" (belangrijk en evident in-gebreke-blijven) moest worden opgevat. Herriot slaagde erin te doen aannemen, dat een in-gebreke-blijven vooral zal worden beoordeeld in verband met den goeden wil en goede trouw van Duitschland. LONDEN, 7 Aug. Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat vandaag feitelijk vol komen overeenstemming is bereikt door de deskundigen, die over het rapport der twee de commissie hebben beraadslaagd. Dc derde commissie zal naar men ver wacht haar taak morgen voltooien. Naar verluidt, is de Duitsche delegatie bereid de leening te beschouwen als een moreelt verplichting en daarmee te voldoen aan een der voorwaarden, welker vervul ling door de C. v. H. noodzakelijk werd ge acht alvorens het plan—Dawes in werking kon treden. Verder wordt vernomen, dat het plan- Dawes tien dagen vroeger in werking zal treden dan men oorspronkelijk van dan was, nl op 5 October in plaats van op 15 October. Deze beslissing werd genomen in antwoord op dringende vertoogen der Duit sche delegatie om het plan zoo spoedig mo gelijk in werking te doen treden. LONDEN, 7 Aug. De conferentie met de Duitsche delegatie maakt zeer bevredigende vorderingen, doch ofschoon de leiders der Britsche delegatie, nadat het parlement van daag op reces is gegaan, al hun aandacht aan de conferentie kunnen besteden, ver wacht men toch niet meer, dat de onder handelingen nog deze week gereed zullen komen. Algemeen wordt thans aangenomen, dat de conferentie eerst de volgende weójt Dinsdag of Woensdag zal afloopen. Hoe groot het optimisme is, dat in de kringen der conferentie heerscht, blijkt wel hieruit, dat hedenavond de persconferentie in het Foreign Office geopend werd met de verklaring, dat de journalisten alles wat aan gunstigs over de conferentie te hooren krij gen gerust kunnen gelooven. In de Belgi» sche persconferentie werd verklaard, dat hej Duitsche memorandum het beste, verstandig- digste en zakelijkste Duitsche document is sedert 1919. In elk geval is het thans zeker, dat men het eens is geworden over de besluiten van de eerste commissie betreffende het vast stellen van een eventueel in gebreke blijven van Duitschland en de daaruit voortvloei ende maatregelen De besprekingen van de rapporten der andere commissies maken goede vorderin gen. Het formeele accoord aangaande de quaestie der amnestie, die door de Duitr schers van zooveel beteekenis wordt geacht, kan elk oogenblik worden verwacht. Bij geen enkele quaestie hebben zich principieele meeningsverschillen voorgedaan. Herriot heeft Marx en Stresemann tot een persoonlijk onderhoud uitgenoodigd ter be spreking van de ontruiming van het bezette gebied en ter overweging van de mogelijk heid van een handelsverdrag tusschen Frank rijk en Duitschland. Er hebben vandaag tal van besprekingen plaats gehad. De „Groote Veertien" kwa men hedenmorgen om 11 uur bijeen. Zij beraadslaagden gedurende twee uur in Mac- Donald's vertrekken in het Lagerhuis en kwamen opnieuw bijeen, nadat MacDonald in het Lagerhuis een verklaring over het handelsverdrag met Duitschland had afge legd. De besprekingen liepen in hoofdzaak over het rapport der eerste commissie. De comité's die de rapporten der tweede en derde commissie behandelden, hebben even eens 's morgens en 's middags vergaderd. Een onaangenamen indruk maakte hier een bericht van de „Vorwarfs", uit Londen, volgens hetwelk de Duitsche delegatie door de geallieerden onsympathiek zou zijn ont vangen. De verontwaardiging over dit be richt is zeer begrijpelijk, daar de geallieer den integendeel alles doen om zoo spoe dig mogelijk met de Duitschers tot overeen stemming te komen LONDEN, 7 Aug. In het Lagerhuis had vandaag weder een uitvoerig debat plaafs over de Engelsch-Russische overeenkomst, waarin de oppositie den wensch te kennen gaf, dat de teekening van de overeenkomst zou worden aangehouden. MacDonald stel de een nieuwe procedure in het vooruit zicht, waardoor het parlement in den herfst niet alleen zal beslissen, of de overeen komst zal worden aangenomen of verwor pen, doch ook in de gelegenheid zal zijn, haar, indien het dit wensebt, te amendee- ren. MacDonald wees met klem op dc nood zakelijkheid, het antecendent te volgen, n.l. vandaag de overeenkomst te teekenen en haar later ter ratificatie aan het Lagerhuis voor te leggen. Nadat het Huis aan dezen gang van zaken zijn goedkeuring had ge hecht, ging het parlement op recès. Van de gewapende bandieten, die het Poolsche dorp Stolboe hebben geplunderd, zijn er volgens een radiogram uit Berlijn thans zeven gevangen genomen. WARSCHAU, 7 Aug. De minister van buitenl. zaken heeft den Poolschen zaakge lastigde te Moskou opgedragen aldaar stap pen te doen in verband met den aanval der „gewapende sovjet-afdeeling." Tevens heeft de Poolsche regeering den Russischen zaak gelastigde te Warschau een „note verbale' te dezer zake doen overhandigen. BOVENKARSPEL, (Station), 6 Aug. Aardappelen Koks, Due, Ninetyfold f 1.60 —2.30, Schotse f 2.55—2.90, Kleine f 2.60— 3.10, Blauwe f 2.90—3.05, Bonte f 2.65—3, Kriel f 0.450.70, alles per baal. Aange voerd 4490 baal. Uien. Groote gele f 4.30 4.40 per baal. Aangevoerd 6 baal. Ie bloem kool f 2246, 2e idem f 12.7536, 3e idem f 2.905.50, alles per 100 st. Aangevoerd 7500 stuks. Roode kool f 1.303.50 per 100 kg. Aangevoerd 132.700 kg. Gele kool f 6.10 per 100 kg. Aangevoerd 2 00 kg. Witte kol f 1.802.80 per 100 kg. AangeMm a 2W kg' Slaboonen f 2.152.35 per 15 kg. Aan gevoerd 120 zak. Wortelen f 2.603.20 per 100 bos. Aangevoerd 400 bos. Augurken f 0.58—0.63 per kg. Aangevoerd 455 kg. CULEMBORG, 7 Aug. Fruit. (Veilings- vereeniging Culemborg en Omstreken.) Yel low transparant 23—30 cent, kruidenierspere 14 y,19 cent, dirkjesperen 48 cent, N. H. "suikerperen 9—10 cent, tulpappelen 14 Y-19 cent, morellen 4247 cent, krozen 1019 cent, alles per kg. ENKHUIZEN, 7 Aug. Aardappelen. Huis muizen f 3.05, Friesche borgers f 2.75. HoOOFDDORP, 7 Aug. Granen. Tarwe witte f 1516, wintergerst f 1212.50, haver f 1011, witte duiveboonen f 1417, groene erwten f 1819, karwei f 3740, blauwmaanzaad f 3436, koolzaad f 19 20.50, alles per 100 kg.. UITHOORN, 7 Aug. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 109 partijen. Prijs Goud- sche kaas 1ste soort f 6064, 2de soort f 54 59, zwaardere f 6266, Rijksmerk f 55 65,. Handel vlug. ALPHEN a. d RIJN, 7 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 64 wagens. Prijs le kwal. 5916, 2e kwal. 5658; rijksmerk 64 66; zware 68. Handel matig. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken". Eierenveiling 7 Aug. Kipeieren 6 707.70 per 100 stuks. Boter 1.05 per pond. GOUDA, 7 Aug. Boter red. aanvoer, han del flauw, weiboter 13110. Sieren red. aanvoer, handel matig 6.50 7 per 100 stuks. Veemarkt. Vette varkens red. aanvoer, handel vlug 35—39 ct per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel matig 30 '32 ct. per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel stug 812 per stuk; zuig- lammeren weinig aanvoer, handel stug 34 40; nuchtere kalveren weinig aanvoer, handel stug 1424. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 6 Aug. '24. Komkommers le soort 7.9011.20, idem 2e soort 5.40730, idem 3e soort 3 5 30, idem gele 3.108.30; bloemkool 0.3031; savoye kool 3.809; roode kool 6.507.80; andijvie le soort 1.10 2.90, idem 2c soort 0.501.30; kropsla 0.301 30 per 100 stuks; snijboonen le soort 1832, idem 2e soort 617; stokboonen 1828; stamboonen 1319; spekboonen 1517; wagenaar 1013; pronkboonen 4.9010.50; tuinboonen 0.803.30; doperwten 1428; wortelen 12.60; postelein 4.9010 per 100 Kg.; tomaten A 10.10—10 90, idem B 9.70— 10.90, idem C 7.509.80, idem bonken 7.609.70, idem kriel 2.203.80 per 100 pond; wortelen 2.305 60; uien 1.204; kroten 1.503.90; selderie 0.101.20; peterselie 0.402.10 per 100 bos; zuring 0.300.40 per kist; augurken, fijn 1 48 1.73 per mandje, 0.460.61 per Kg.; idem fijn basterd 1.13 per mandje, idem 0.24 0.42 per Kg idem basterd 0.740.84 per mandje, idem 0.130.24 per Kg.; idem grof 0.250.35 per mandje,i dem 0.080.14 per Kg.; idem bommen 0 030.06 per Ke.; witte uitjes, klein 0.220.35 per Kg., idem middel 0.100.18, idem groot 0.030.09 Oomskinderen le soort 0.170 23, idem 2e soort 0.12 per Kg.; perziken 0.04 0.12; meloenen 0.240.61 per stuk; kip eieren 6.707.70 per 100 stuks BEVERWIJK. R.-K. Coöp Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 6 Aug. Bessen 2332 ct.; kruisbessen 20 28 ct.; frambozen 5670 ct.; doppers 1018 ct.; capucijners, bruin 0.180 26, idem wit 1228 ct.; raspers 1428 ct.; trosboo- nen 2733 ct.; tuinboonen 513 ct.; snij boonen 2034 ct.; spercieboonen met draad 2025 ct.; dikke boonen 1519Vi ct. per Kg.; sla 12 80 per 100 stuks; bloemkool 1425 ct.; komkommers 46 ct. per stuk; wortelen 28 ct.; rabarber 46 ct.; selderie 35 ct.; uien 6 ct. per bos; postelein 1225 ct. per ben; andijvie 2050 ct. per kist; aardappelen 56 ct., drielingen 23 ct per Kg. De aanvoer van boonen wordt iedere van de voor ont land belangrijkste stations. 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 33.3« n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Eiiecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zi< hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.30—1130 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M» Somtijds concert 3.504.50 n.m„ dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 L T. op 475 M. Aberdeen 2 B D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con< cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.0! n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.2C n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffel toren F. L 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1P n.m. Weerbericht Königswnsterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8309.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 n.m. Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz, (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. In Aug. worden alleen door de volgende Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u., 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u., 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op ander» dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen m het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nader vermeld worden. veiling grooter, ofschoon wij nog niet kun nen spreken van het hartje van het seizoen. Het is te verwachten, dat bij gunstig weet midden volgende week groote partijen zul len worden aangevoerd. De stand van het gewas is over het algemeen goed en het pro duct ziet er prachtig uit. Jammer, dat vele tuinders in deze streek de dupe zijn gewor den van verkeerde zaadboonen. Een zaad handelaar heeft n.l. ongeveer 2 a 300 pond boonen voor snijboonen verkocht, waarvan thans blijkt dat het product bestaat uit een mengelmoes van verschillende niet op naam te brengen noch in den handel voorkomende soorten. Nu de vraag naar goede kwaliteit nog zeer groot is en een goede prijs op brengt, wordt voor deze bovengenoemde kwaliteit ook nog een prijsje besteed, doch wanneer straks de groote aanvoer van goede snijboonen komt en de prijzen misschien tetugloopen, zullen deze tuinders zeer zeker door deze misleiding gedupeerd zijn. Spercieboonen met en zonder draad ko men in flinke partijen aan de veiling, als mede dikke boonen De handel is vlug en de prijzen zijn goed. Sla, goede kwaliteit, is ook zeer gezocht en brengt een goede prijs op; hiervan loo- pen echter de kwaliteiten dikwijls zeer uit een. Andijvie, postelein en peen liepen de laatste dagen sterk terug, hiervan zijn de prijzen laag. Doppers, capucijners en raspers worden ook nog in flinke kwantums aangeboden, doch de kwaliteiten van deze producten verschillen dikwijls zeer veel; veel z.g.n, „dikke" worden aangeboden, hiervoor be staat in den regel weinig animo, doch goede kwaliteit doppers en capucijners zijn zeef gezocht en worden goed betaald. Fruit, als bessen, frambozen, kruisbessen, doen een goeden prijs. Frambozen zijn dit jaar zeer mooi, doch daarentegen zijn de bessen niet zoo groot als vorige jaren. 74. Het overige van den tijd gebruik ten zij, om hunne aanteekeningen te ver gelijken en te regelen. Vijf dier martelaars van het kantoor waren onder het opzicht van den zesde geplaatst, die de knapste en de ijverigste was. Hij oefende eenigermate de functie uit van eersten klerk, was vier of vijf en twintig jaren oud en zeer knap in het rechtsgeleerde vak, ofschoon hij, bij gebrek aan geld, nooit zijn examen had kunnen afleggen. Dit jonge mensch heette Paul Mercier. In zijne eerste jeugd had hij zijne ouders ver leren en was op kosten der algemeene liefdadigheid opgevoed. Hij was zachtzinnig van aard, onderworpen en stelde in ieder vertrouwen. Deze naïviteit ging zoover, het vermoeden van iets kwaads kwam zoo wei nig in zijn onbedorven ziel op, dat hij we zenlijk het praktizijnskantoor als ernstig ge meend beschouwde en het zijne ijverige cc nauwgezette medewerking schonk, terwijl hij met de meest mogelijke goede trouw Louraine en Rodille voor de eerlijkste men- •chen der wereld aanzag. Paul Mercier was eerder groot dan klein van gestalte en bezat een houding, die zelfs onder zijne versleten zwarte kleeding sier lijk genoemd kon worden, ofschoon hij toch niet voor schoon kon doorgaan, want zijne trekken boden volstrekt niet de minste re gelmatigheid aan hij beviel echter bij den eersten aanblik door de groote mate van vriendelijkheid, die in zijn heldere bruine oogen te lezen was, en de uitdrukking van oprechtheid, die over zijn vaak droefgees tig gelaat verspreid lag. Paul Mercier had een bleeke gelaatskleur. Zijn neus scheen een weinig te lang en zijn lippen iets te dik, maar wanneer die lippen zich openden, lieten zij twee rijen schitterend witte tan den zien, die een glans schenen te versprei den over geheel zijn hoofd, dat met zwarte zijdeachtige haren bedekt was. Paul Mercier kwam in voortdurende aan- jaking mot Rnrlillo, rlio hom oe no zekere welwillendheid betoonde. Hij ontving zijne ordes direct van den chef en was belast, die aan zijn makkers over te brengen. Wij keeren thans naar het kantoor terug, waar wij Louraine hebben verlaten, luste loos voor zijne mahoniehouten schrijftafel zittende, terwijl Rodille met groote stappen heen en weer liep. Louraine scheen op het punt, van in slaap te vallen. Rodille bleef plotseling staan. „Vier millioen riep hij uit, en stampte met den voet op den grond. „Vier millioen, waarvan er ten minste twee mij moeten toebehoorenl Hel en duivel! zullen mij die ontsnappen Neen, honderdmaal neen of de duivel zal mij halen. Hoe voorzichtig ik ook wezen moet, toch zal ik mij niet te rug laten houden. Wanneer er zulk een in zet in het spel is, moet men wat wagen, en hij, die zich voor vier millioen niet aan een weinig gevaar durft blootstellen, moet wel gek zijn." Na deze korte alleenspraak naderde Rodille den armstoel, waarin Louraine zich gereed maakte, om een dutje te gaan doen, en gaf een slag op de leuning. De ex-deurwaarder sprong verschrikt op. „Wat wil je nu weer?" vroeg hij knor- rig. „Kameraad," antwoordde Rodille, „neem een pen en schrijf." „Wat „Wat ik je zal voorzeggen. „Kunt u mij dan geen oogenblik met rust laten Hebt gij g„en klerken, om voor u te schrijven 7" Rodille haalde de schouders op. „Vriendje," zeide hij daarna, „doe wat ik je zeg, en haast je wat dat raad ik je aan, anders kon ik wel eens lust krijgen, je aan de deur te zetten." „Rodille, je behandelt mij als een knecht, riep de deurwaarder uit, dat gaat zoo niet." „Ik behandel u zooals het behoort, Louraine, schik er ie dus in." „Ik ben hier te huis. Het kantoor staat op mijn naam. „Zeker vriendje, maar je vergeet, dat er nog stukken zijn, die onweerlegbaar bewij zen, dat ik alles gekocht en betaald heb en dat je slechts eenvoudig een bestuurder zijt, dien ik naar willekeur weg kan zen den. Gehoorzaam dus en stel u tevreden, met mijn secretaris te zijn." NEGENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Louraine had met iemand te doen, die hem te knap was. Hij boog het hoofd, en terwijl hij een pen opnam en die in de inkt doopte, mompel de hij: „Wat moet ik schrijven? Ik ben gereed." „Zoo is het goed," antwoordde Rodille. Nu wordt je weer redelijk. Let nu op." En hij dicteerde de volgende regels: „Personen, die in staat zijn, hun bloed verwantschap te bewijzen met wijlen den heer André Besnard, die in het jaar 1765 in het dorp St. Ferréol, in de voormalige provincie Franche-Comté, departement der Jura, gébo ren is, worden in hun belang verzocht, daar van onverwijld mededeeling te doen aan den heer Louraine, rechtsgeleerde, Rue du Musée No. 1, Parijs." Rodille zweeg. „Verder?" vroeg de ex-deurwaarder. „Dat is alles. Je ziet dus. hoe dwaas het was, u voor zulk een kleinigheid tegen mij te verzetten. Nu heb ik u vand»ag niet meer noodig en gij zijt vrij, om te doen wat gii wilt." Tusschen de papieren, die het bureau overdekten, stond een koperen schel. Ro dille schelde, de deur werd geopend en Paul Mercier kwam binnen. „Hebt u mij geroepen, mijnheer Rodille?" vroeg hij beschroomd. J a. „Wat wenscht u van mij?" Rodille nam het papier, dat Louraine had beschreven en gaf het aan Paul met de woor den; „Maak vier kopiën van deze nota en breng die aan den Moniteur, het Journal des Débats, den Constitutionel en de Gazette de France. Je moet de advertentie vooruit be talen. Hier zijn honderd francs. Zorg, dat je van elke courant een requ krijgt." „Ik zal er voor zorgen, mijnheer Rodille." „Wanneer je dat gedaan hebt, en ik wensch dat je zooveel mogelijk spoed zult maken, ga je naar den Boulevard du Temple. Terwijl Rodille deze woorden sprak, be dekte een donkerrood het gelaat van Paul Mercier. Hij boog het hoofd om dit te ver bergen. „Bij dokter Werner?" vroeg hij. „Juist, je moet den dokter zeggen, dat ik heden niet kom, en er bijvoegen, dat ik hem verzoek, mij een paar woorden te schrij ven en u die mede te geven, wanneer hij imij iets van belang te zeggen had." „Ja, mijnheer". „Ga nu, en kom zoo spoedig mogelijk te rug." Paul Mercier verliet de kamer. „Maar hoor eens,' sprak Louraine tot Rodille, zoodra die oproeping in de viel voornaamste bladen van Parijs heeft ge staan, zullen de bloedverwanten van dien André Besnard, tenminste, wanneer zij er zijn, niet nalaten, hier bij mij te komen." „Daar reken ik ook op." „Zij zullen mij vragen, wat ik hun hek mede te deelen." „Natuurlijk." „Maar, wat zal ik hun zeggen? Ik weet van de gansche zaak niets af?" „Dj* doet er niets toe, want ik zal hen zelf ontvangen." „Het zou toch kunnen gebeuren, ging Lourainne voort, dat zij kwamen terwijl gij afwezig waart. Zoudt u mij, in 't belang van 't kantoor, waarvan men meent, dat ik de chef ben, niet eenigszins, al was het maar oppervlakkig op de hoogte kunnen brenger van wat hun moet worden gezegd?" „Onmogelijk," antwoordde Rodille glim- lachend. „Waarom?" „Omdat het een zaak betreft, die mij al leen aangaat. Daarom, mijn waarde heer Louraine acht ik het geheel overbodig uw niewsgierigheid te bevredigen.' (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5