Binnenlandsch Nieuws. Het koninklijk bezoek aan Zeeland. LUCHTVERKEER. UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOL. Ingezonden Mededelingen INEENOOGETiBLIK. RLAABl ORDE EN ARBEID RECHTSZAKEN. UIT DEN OMTREK. De revolutie in Sao-Paolo. De Tarief wet. Nederlandsche journalisten naar Canada. Ontvangst van Finsche journa listen door minister Aalberse. AAN ONZE LEZERS. indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. Wereldrecord. Reizen uit Duitschland. De Amerikaansche wereld vlucht. De wereldvlucht van Zanni. De interneering van Hadje Misbach. T entoonstelling. Nieuwere boortoestellen. De terugkeer van Encke's komeet. Benoemingen. Professor Kern. Professor Benjamins. Het doctoraal Handelswetenschappen. Kardinaal van Rossum. Plechtige inwijding der Vredes- kerk te Amsterdam. 60 cent per regei. vraagt ze Uw-iwtnkeiizr LAMPB0UW EB VISSBBERiJ. Een landbouw jaarbeurs. Nierontsteking. Fabriek stopgezet. De werkloosheid in de diamant industrie. GEMENGD NIEUWS. Een brutale geweldpleging. DE ZAAK BROMMERT EN VAN 'T REVE. VELSEROORD. De vierde dag van het Koninklijk bezoek aan Zeeland was bestemd voor een tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijdagmorgen stoomde de Koninklijke trein op van het station Kruininge-Ierseke naar Ylake, waar de Koninklijke familie zich aan boord begaf van de „Hydrograaf." Dan wordt naar Walsoorder in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen gereden, waar een cerewacht van den Bijz. Vrijw. Landstorm de Koningin de eerebewijzen brengt en waar de autorit door dit gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen aanvangt. De tocht voert langs Kloosterzande, Hengstdijk, Zaamslag, Axel, Westdorpe en Sas van Gent naar Terneuzen. Te Kloosterzande werd even gestopt bij net Monument, dat daar na den watersnood .an 1906 is opgericht en dat destijds door Prins Hendrik is onthuld. Voorts werd in de verschillende plaatsen, waarlangs dc tocht voerde, enkele oogenblikken gestopt bij het gemeentehuis, waar dan de burgemeester aan de Koningin werd voorgesteld. Op ver schillende plaatsen werden bloemen aange boden en werden den hoogen bezoekers liederen toegezongen. Tijdens het oponthoud te Zaamslag werd door den heer Dr. Kraker aan de Koningin een gedicht aangeboden, In Terneuzen reed de Koninklijke familie naar de M«rkt en verliet de auto om plaats te nemen op een daar opgerichte tribune. De burgemeester van Terneuzen werd aan ie Koningin voorgesteld en daarna luisterden ie hooge gasten naar de uitvoering van een cantate, die door een koor werd gezongen. Nadat de Koningin haar dank voor de ont vangst had betuigd, ging de Koninklijke fa milie aan boord van de „Hydrograaf," die daarop naar Breskens voer. Te ongeveer twee uur kwamen de hooge gasten daar aan wal. Op den steiger werd de Koninklijke Familie opgewacht door den burgemeester van Breskens en de raadsleden. Nadat de burgemeester aan H.M. was voor gesteld, zong een zangkoor, begeleid door een fanfarecorps een lied en nadat de Konin gin te Breskens nog aangeboden was 'n exem plaar van het werk: „Het landje van Cad- zand," begon de autotocht door Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, welke tocht voerde langs Schoondijke, Oostburg en Aardenburg. In elk dezer plaatsen verbleef dc Koninklijke familie enkele minuten, zonder de auto te verlaten. Van Aardenburg werd gereden naar Sluis. Even voordat deze plaats bereikt werd, stopte de Koninklijke auto om den directeur van het Fransche Pensionaat „St. Jozef," den heer Everiest Abbel gelegenheid te geven de Koningin een bouquet aan te bieden. Te Sluis aangekomen, reed de Koninklijke familie naar het gemeentehuis, waar in de raadszaal de ontvangst door den raad plaats had. De burgemeester hield hier een toespraak. De Koningin beantwoordde deze toe spraak, haar dank uitsprekend voor de goede wenschen en voor de hartelijke ont vangst. Van het Raadhuis begaven de hooge gas ten zich naar de Kon, Kantwerkschool waar de Koningin ontvangen werd door den voorzitter van het bestuur en de directrice Mej. Metz. De voorzitter van het bestuur der school sprak de Koningin toe; Nadat de Koningin deze toespraak had beantwoord, werd de school bezichtigd en werd de thee aangeboden. Uit Sluis reed de Koninklijke familie langs Groede naar Breskens terug, waar zij aan boord ging van de „Hydrograaf", die haar naar Vlissingen overbracht. Aan den stei ger te Vlissingen stond een eerewacht der Kon. Marine opgesteld, die de Koningin bij haar aankosmt de eerbewijzen bracht. De Koninklijke familie werd hierbij ont vangen door den burgemeester van Vlis singen, die aan den steiger tegenwoordig was en na de ontvangst maakten de hooge bezoekers een rijtoer door Vlissingen. In verband met de rampen, die de Vlissingsche bevolking de laatste weken getroffen heb ben, zijn alle feestelijkheden bij dit Ko ninklijk bezoek echter vermeden en de Ko ningin toonde tijdens haar bezoek aan deze stad haar deelneming in het lot van hen, die door deze rampen bijzonder zijn ge troffen. De rijtoer door Vlissingen eindigde aan bet station, waar de Koninklijke familie in haar salonrijtuig plaats nam, dat daarna ge koppeld werd aan den gewonen trein van 6.50 uit Vlissingen. Met dezen trein zal de Koningin tot Touw de reis maken. Daar zullen de Koninklijke rijtuigen afgehaakt worden en de Koningin cal dan in haar trein den nacht doorbren gen. GEEN NEDERLANDSCHE BELANGEN GETROFFEN. Blijkens een Donderdag ontvangen tele gram gedateerd 24 Juli van de Neder- fandsche legatie te Rio de Janeiro, in ant woord op telegrafisch verzochte inlichtingen, zijn bij de revolutie in Sao Paulo geen Ne- derlandsohc onderdanen of belangen ge troffen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Limburg heeft den minister van Financiën een adres gezonden inzake net ontwerp-Tariefwet. Hierin wordt gezegd, dat de indruk, welke de Kamer van dit ont. werp heeft gekregen, bij haar het vermoe den vestigt, dat klachten over inconsequen ties en willekeur niet zullen uitblijven, waai o.a. schoenen belast worden en klompen niet, op papier rechten worden geheven, terwijl drukwerk vrij is, en dat bij eventu- eele toepassing van de wet in de practijk zal blijken, dat er aanleiding tot geschillen blijft bestaan. De Kamer betreurt het vasthouden aan het fiscale karakter van het tegenwoordige tarief. De nationale industrie heeft be scherming noodig en deze eischt een vol ledige wijziging in de lot nu toe gevolgde handelspolitiek. Zij vreest in het angstvallige vasthouden aan het fiscale karakter van ae thans nog vigeerende wet ook bij het ont werpen van een nieuwe tariefwet het bewijs te moeten vinden, dat de regeering ae groote nooden der inheemsche industrie niet volkomen begrijpt. Voorts vraagt de Kamer of thans voor ds 'egeering niet het geschikte oogenblik ge„ komen is, zicïfde bevoegdheid te verzeke ren om in bepaalde gevallen zelfstandig tot een verlaging van de te heffen tarieven ovcv te gaan, teneinde in staat te zijn bij het re gelen van handelstractaten met het buiten- 'and de gunstigste voorwaarden voor onzen 'andel te verkrijgen. Woensdagavond is een klein gezelschap Nederlandsche journalisten scheep gegaan voor een reis door Canada. Het zijn de re dacteur van de rubriek „Onder de men- fchen" in de „N. R. Ct.", de heer M. J, örusse, H. C. J. A. baron van Lamsweorde, redacteur van „De Tijd" en de heer T. Ynossen, Rotterdamsch redacteur van ,,De; Standaard". De heer Brusse Jr. i$ aan het clubje toegevoegd bij wijze van secretaris, tevens belast met den fotogratischen dienst. Evenals eerder Engelsche, Fransche, en ver leden jaar Zwitsersche dagbladschrijvers, zijn onze Hollandsche collega's gasten van de Canadian Pacific Railway. De aanleiding tot dezen tocht is, naar De Tijd meldt, een onderhoud van den heer F. M. Wachter, directeur van de Vercenigde Transatlantische Hypotheekbanken, met den heer Beaty, directeur-generaal van de C, P. R„ de vorige maand te Winnipeg ge houden. Ter behartiging van de belangen van zijn bedrijf reist de heer Wachter herhaaldelijk in Canada. Ook persoonlijk stelt hij ernstig belang in de landverhuizing van Nederlan ders daarheen, temeer omdat Canada tegen woordig practisch het eenige land is, dat voor Hollandsche emigranten openstaat'. En zooals men weet, is in deze tijde van overbe volking en werkloosheid hier te lande het vraagstuk van de emigratie uiterst actueel. In den leider te Winnipeg van het hypo- theekbedrijf, mr. dr. L. van Riemsdijk, vindt hij daar steeds voor dit belang een volkomen onpartijdig en wel ingelicht raadsman, die als Nederlandsch vice-consul daar ter plaat se voortdurend direct op de hoogte blijft van het lief en leed der Hollandsche kolo nisten, vooral in de prairie-provinciën, waar het in hoofdzaak om gaat. Welnu, beide heeren zijn door ervaring overtuigd, dat Canada goede kansen biedt voor Nederlandsche landbouwers, als zij hun vak verstaan, gezond en ondernemend zijn, en hard willen werken. Maar zij zijn ook steeds weer onder den indruk van teleurstel lingen en mislukkingen, als gevolg van te hoog gespannen verwachtingen en van aller lei fouten, die er bij het uitkomen, zoowel als bij de vestiging van de landverhuizers worden gemaakt. Tal van vergissingen en misbruiken, allerlei verkeerde voorstellingen van de bestaande toestanden in Canada, zijn nog altijd een bron van veel desillusies en ellende, die hun inziens voorkomen kunnen worden. Dit nog eens samen overwegende, kwamen de heeren Wachter en Van Riemsdijk tot het plan om enkele journalisten uit te noo- digen zich in Canada onpartijdig op de hoogte te komen stellen van de verhoudin gen, om daarna nog eens weer in Nederland een zoo juist mogelijk beeld te geven van wat de Hollandsche landverhuizers daar wacht in de practijk. Alle partijen immers hebben belang bij het welslagen van de emi gratie, en geflatteerde of verkeerde voor stellingen loopen noodzakelijk uit op droe vige ondervindingen. En één teleurgesteld landverhuizer, die daarover naar zijn vader land schrijft', doet aan de zaak der emigra tie meer kwaad, dan tien, die er slagen. Op de waarheid, onopgesmukt, niet zwart en niet rose getint, goed gedocumenteerd, komt het dus aan. Met dit plan in het hoofd, sprak de heer Wachter toen met den heer Beaty, die er aanstonds mee ingenomen was en voorstelde: „Laten er dan drie Nederlandsche journalis ten als gasten van de C. P. R. de excursie maken. Zendt ons mannen, die uit hun oogen kunnen zien. Want ook van de fouten, die de Canadian Pacific onvermijdelijk maakt, kunnen wij leeren, wanneer zij ons er op wij zen, en het is immers ook ons belang, dat de emigranten een goede toekomst vinden in Canada. De Nederlandsche landverhuizers hebben wij hier bijzonder graag. Laten wij alles doen om hun kansen te bevorderen." Aan het onpartijdige inzicht van de heeren Wachter en Van Riemsdijk liet de directeur- generaal het volkomen over om den geheelen t cht, die van oost t'ot west dwars door Ca nada zal gaan, in bijzonderheden te regelen. In latere gesprekken met de Canadeesche regeering, betuigden de ministers hun groote ingenomenheid met dit plan en zegden hun volledige medewerking toe. Zoo zal dit dus niet zijn een propagandatocht, maar wel een onderzoekingstocht, met vooral een sociaal doel, op Nederlandsche belangen „ingesteld". En dc heer Van Riemsdijk zal hierbij van het begin tot het einde onze Elollandschc journalisten begeleiden. In gezelschap van den heer Wachter bren gen zij nu eerst een bezoek aan de tentoon stelling te Wembley, om daar Canada „op een prentje" te zien, zooals er in het buiten land reclame voor wordt gemaakt. Daarna kunnen zij deze idylle dan aan de werkelijk heid toetsen. Enkele hier te lande gevestigde Canadee sche autoriteiten waren aan den Hoek van Holland gekomen om den journalisten bij hun vertrek een voorspoedige reis toe te wen schen. BEGROETING VAN H. M. DE KONINGIN NAMENS KONING ALBERT. De gouverneur van Antwerpen, baron Holvoet, heeft zich Woensdag naar Middel burg begeven, om daar Donderdag, namens Koning Albert, blare Majesteit Koningin Wil- helmina op haar Zeeuwsche reis te begroe ten. KONINKLIJKE DANKBETUIGING. De commissaris der Koningin in Zeeland heeft aan alle burgemeesters van Zeeuwsche gemeenten het volgende telegram verzon den: Ingevolge bevelen van Hare Majesteit ver zoek ik U terstond het volgende op de ge bruikelijke wijze in Uwe gemeente bekend te maken: „Het is mij een behoefte des hartens allen uit geheel Zeeland die deelgenomen hebben aan dc grootsche hulde mij heden morgen te Middelburg gebracht en die het mij niet mogelijk is persoonlijk te be reiken, nog geheel onder den indruk van dat onvergetelijk uur, langs dezen weg mijn diep gevoelden dank te brengen. WILHELMINA". Donderdagmiddag werden de Finsche jour nalisten, die op het oogenblik een rondreis door ons land maken, nadat zij het Vredes paleis bezocht hadden, in tegenwoordigheid van den Finschen zaakgelastigde, door den minister van Arbeid, Mr. Aalberse op zijn Departement ontvangen. De minister, die de bezoekers in een korte toespraak in de Duitsche taal welkom heette, wees op de oude betrekkingen tusschen Fin sche studenten in Nederland. Hij memoreerde in dit verband, dat reeds in de zeventiende eeuw Finsche studenten in Nederland studeerden. Bij de inwijding der universiteit te Turku in Finland in 1640 werd zelfs een oratie in het Nederlandsch gehouden. In den jongsten tijd worden de cultureele banden tusschen, beide landen weer nauwer aange haald. Hetzelfde geldt voor de economische betrekkingen, zeide spreker, wat ook blijkt uit 't feit, dat ter zake van het handelsver keer tusschen beide landen bereids een over eenkomst tot stand werd gebracht. De minister onderhield zich vervolgens met verschillende journalisten persoonlijk als ook met het bestuur der Finsch-Neder- landsche Vereeniging, dat met den chef der afdeeling Handel en Nijverheid aan het Departement, den heer F. K. J. Heringa, tegenwoordiger was, De Italiaan A. Passaleva heeft te Milaan het wereldsnelheidsrecord voor watervlieg tuig gebracht op 303.37 K.M, Hij hield het sinds 28 December 1922 met 280.155 K. M. De Nederlandsche consulaten in Duitsch land zijn gemachigd vergunningen voor reizen naar Nederland af te geven voor een geldigheidsduur van ten hoogste een maand. Voor langer oponthoud is de toestemming van het Rijkspassenbureau te Den Haag noodig. De militaire luchtvaartdienst heeft den Amerikaanschen wereldvliegers gelast te Ryksjavik te blijven, totdat de weersgesteld heid zoodanig is, dat redelijkerwijs een vei- lige overtocht naar Groenland verzekerd is. De Argentijnsche wereldvlieger, majoor Zanni, is van Alahabad naar Calcutta ver trokken. Ten langen leste heeft de regeering een besluit tot interneering op Nieuw-Guinea getroffen ten aanzien van Hadji Misbach, den beruchten communistenleider m de Vorstenlanden, die, naar men aanneemt, de auctor intellectualis was van de vele bom aanslagen, het vorige jaar in Midden-Java gepleegd. Van bijzonder gewicht bij de beoordeehng van zijne daden is het voor de regeering ge weest, aldus het „Bat. Nwsbl. dat hij reeds in 1920 een organisatie heeft op touw gezet tot het plegen van misdaden, het be drijven van geweld, enz. Deze organisatie werd gesticht in een geheime bijeenkomst op 29 Maart in genoemd jaar, te zamen met dr. Tjipto Mangoenkoesoemo en Partowi- noto, ten kantore van de „Panggoegah be legd, met de bedoeling om orde en rust te verstoren. Men zou kunnen beginnen aldus meen de Hadji Misbach toen reeds om door middel van dynamiet het postkantoor, het residentiekantoor, de Javasche Bank, dc Kepatihan en de woning van den assistent- resident op te blazen. Van de ten gevolge van dezen aanslag ontstane verwarring zou men gebruik kunnen maken om den resident, den assistent-resident en den rijksbestuur der om het leven tc brengen. Nadat hij een paar jaar gevangenisstraf had ondergaan wegens opruiing, keerde hij in 1923 te Solo terug, waar hij weldra de vereeniging „Sabotage" oprichtte, op welker oprichtingsbijeenkomst hij onder meer ge zegd heeft, dat de kapitalisten hun bezittin gen moesten afstaan ten behoeve van dc minder bedeelden, doch dat, aangezien kon worden aangenomen, dat de regeering tot een dergelijken ommekeer der maatschap pelijke orde niet vrijwillig bereid zou zijn, de vereeniging „Sabotage" zich ten doel stelde, door middel van brandstichtingen en persoonlijke aanslagen de omverwerping der regeering te bevorderen. Voor de verwezenlijking van zijn oogmer ken heeft Hadji Misbach in Augustus 1923 te Madioen een partij-bijeenkomst gehad met Soewono en Djojodihardjo, waarbij de actie met bommen ter sprake is gekomen. Tevoren had Hadji Misbach opdracht ge geven aan partijgenooten om les tc geven in de vervaardiging van explosiemateriaal. Een reeks van bomaanslagen, brandstich ting enz. was daarvan het gevolg, aan welke gewelddaden dadelijk een einde kwam na de arrestatie van Misbach en diens be kende partijgenooten. Aidus is gebleken, zegt de regeering in haar besluit, dat Hadji Moehamad Misbach zich begeven had in een actie, welke door haar verschrikking onrust moest verwekken in zijn omgeving en het leven en dc veilig heid van zijn medemenschen bedreigde. Van 6—15 September wordt in het Kur- haus te Scheveningen een tentoonstelling op het gebied van reddingswezen en kustver- lichting gehouden. Het museum te Soest. Het streven der oorheelkunde, aldus schrijft dr. H. Zwaardemaker in het N. 1 v. G„ is begrijpelijkerwijs er op gericht de ge- hoorscherpte der patiënten zonder meer te verbeteren. Niet te spoedig voorzeker mag men de pogingen hiertoe opgeven, doch er blijven ten slotte altijd gevallen over, waar in de kunst tekortschiet. Dan komt de vraag aan de orde: Moet een of ander hoorloestel in gebruik worden genomen? In lichte ge vallen van doofheid zal niemand er aan den ken, want zelfs de nieuwste en volkomenste toestellen missen nog de draagbaarheid en de veelzijdigheid, die ze populair zouden kunnen maken. Patiënten, die de fluister- spraak nog op 1 Meter kunnen verstaan, zul len dan ook zelden behoefte gevoelen naar een toestel, welk ook, te grijpen. Maar be neden deze grens van 1 Meter vóór fluister woorden aangeland, komt toch bij menigeen de wensch tot zulk een toevluchtsmiddei op. Het schijnt prof. Z. intuschen beter toe, ook dan nog liever eerst gehoorcefeningen te doen plaats hebben op de manier, zooals bij die vroeger heeft beschreven, door een huis genoot, uit afstand, het oor met een mega- phoon gewapend, (dagelijks 2 maal 5 minu- ten.jDe daarmee verkregen verbetering zal de patiënt dan al licht nog eenigen tijd on afhankelijk van een toestel houden. Ten lange leste zal echter ook hier de grens van hetgeen de practijk des levens eischt, wor den overschreden en zal naar een of ander hulptoestel móeten worden omgezien. De Vereeniging voor Slechthoorenden heeft vrijwel alle toestellen, die de handel te koop biedt, in haar museum te Soest (directrice mei. T. Marcusl vcreenigd. Daar vindt de, patiënt dus volop keus zou men meenen. Edoch, het is een onbegonnen werk deze toestellen alle te willen beproeven. De pa tiënt, die er aan begint, wordt hopeloos moede. Daarom werden de toestellen tot groepen vereenigd en van elk de mate van versterking vastgesteld. Na een kort overzicht van deze toestellen komt prof. Zwaardemaker ten slotte tot deze samenvatting. 1. Voor kleine beurzen zijn onder de hoor- toestellen op dit oogenblik de lepel van Guy» en de hoorn van Siebcnmann bet meest aan bevelenswaardig. Zij zijn in staat een verster king van het geluid te geven, welke over eenkomt met 30 maal die van de bolle hand achter het oor. 2. Onder het elegante publiek zijn hoorns niet in eer. Toegevend aan het verlangen van de patiënten, kan men gewone electri- sche toestellen aanraden, mits goed gekozen en onder rantsoeneering. 3. Dezelfde versterking is tc bereiken met te thermotelefoon, mits 3 laag-frequentie- lampen worden aangewend. Zulk een toestel is van een geneeskundig standpunt uit bij zonder aanbevelenswaard, daar er geen al te heftige geluiden door kunnen worden over gebracht, die plotseling opkomend, het ooi van den patiënt zouden kunnen schaden. Het toestel is helaas kostbaar en moeilijk te onderhouden. 4. Bij een individueel geval past een be paald boortoestel 5. Bij het gebruik van elk toestel, welk ook, is rantsoeneering (bijv. 5 min. gebruik, 10 min. rust; 15 min. gebruik, een uur rust) geboden. Een telegram aan de Times meldt, dat in den vroegen morgen van 1 Augustus Encke's komeet op het Yorker-observatorium is ont dekt. De komeet werd gevonden in rechte klimming 3 u. 24 m. 53.4 sec., declinatie 28 gr. 6' 27" N„ wat beteekent, dat de komeet zich bevond binnen de grenzen van den Stier nabij het Noordelijk gedeelte van de grens tusschen dat sterrebeeld en den Ram, binnen een minuut derhalve van de voor spelde plaats. De komeet beweegt zich in de richting van toenemende rechte klimming met een snel heid van 3 min. en Noordwaarts met een snelheid van 15 min. per dag. De komeet is van de 16e grootte, doch waarschijnlijk zal zij helderder worden wanneer zij haar peri helium bereikt (op 31 October). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Bisschoppelijk Gecommitteerde ïn de Examen-Commissies ter verkrijging van Godsdienst-diploma B. in de Provincie Zuid- Holland, den Weleerwaarden Heer Rector Th. M. P. Bekkers, terwijl de Weleerwaarde Heer Rector G. Huibers de Bisschoppelijke Gecommitteerde blijft voor de Provincie Noord-Holland. In de faculteit der Letteren en Wijsbe geerte. om onderwijs te geven in dc Neder landsche taalkunde, is tot gewoon hoogleer- aar aan de Universiteit te Groningen be noemd, Dr. J. H. Kern Hzn„ met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar aan dc Universiteit te Gro ningen. Aan de Universiteit te Groningen, in de faculteit der Geneeskunde om onderwijs te geven in de neus-, keel- en oorziekten tot gewoon hoogleeraar benoemd, Dr. E. C. Benjamins, arts te Utrecht. Naar het Vad. verneemt, overweegt de minister van onderwijs een ontwerp tot een wetswijziging om aan hen, die in het bezit zijn van een getuigschrift van met goed ge volg afgelegd doctoraal examen in de facul teit der handelswetenschappen, de bevoegd heid te verleenen tot het geven van onder wijs in dc beginselen van het boekhouden aan een H. B. S. met 3-iarigen cursus, en in staathuishoudkunde, statistiek en boekhou den aan een H. B. S. met 5-jarigen cursus. Zijne Em. Kardinaal van Rossum heeft het bestuur der Katacomben-stichting in audiëntie ontvangen, vertegenwoordigd door de heeren Hens, burgemeester van Valken- bugr, ondervoorzitter, en Mr. Karei Diepen, secretaris. Dc heer Hens dankte Zijne Eminentie na mens het bestuur voor hel vele. dat Z. E„ de Beschermheer der Kat. stichting, voor de Valkenburgsche Kalacomben heeft gedaan, en beval deze in zijne voortdurende be langstelling aan. De Kardinaal zeide dit gaarne toe, overtuigd als hij zich verklaar, de, van het groote godsdienstig nut der Ro- meinsche Katacomben van Valkenburg. Donderdag heeft de plechtige inwijding der Vredeskerk te Amsterdam door Z. D. H. Mgr. Callier plaats gehad. Reeds vroeg in den morgen ving de Consecratie aan door Haarlem's Bisschop, die daarbij werd ge assisteerd door de ZeerEcrw. Heeren J. C. Serbrock, pastoor der Rozenkranskerk en J. C, v. d. Loos, pastoor te Uitgeest. Tal van parochianen hadden van hun be langstelling doen blijken door het uitsteken der nationale vlag met een pauselijken wimpel. Na de Concecratic der kerk ving te om streeks half 10 uur de Consecratie van het altaar aan, welke door Mgr. Calier wera verricht met dezelfde assistentie en waarbij de reliquieën van de H.H. Martelaren van Gorcum en van den H. Bonifacius in de altaartafel werden geplaatst. Voor dc al taarwijding waren de deuren der kerk ge opend en stroomden de geloovigen in groo- ten getale het nieuwe Godshuis binnen. Na de altaarwijding ving de plechtige H. Mis aan, door Mgr .Callier pontificaliter op gedragen. Als presbyter assistens fungeerde de HoogEerw. Heer P. Stroomcr, deken van Amsterdam, als troondiakens dc ZeerEerw. Heeren G. C. van Noort en J. C. Serbrock, als diaken en subdiaken de ZeerEerw. hee ren C. N. B. Nuijen, pastoor der Vredes kerk en J. C. v, d, Loos, cercmoniarius was de WelEerw. heer J. M. v. d. Tuyn, secre taris van Mgr. Callier, cantores de Zeer Eerw. heeren J. M. C. Nuijen, pastoor te Moordrecht en de WelEerw. heer A. van der Horst, kapelaan der kerk. De lagere functies werden vervuld door den Zeer Eerw. Pater L. H. Perquin O.P., pastoor der St. Dominicuskerk en de Weleerw, heeren A. Koopman, I. Wils, A. Clarijs, alsmede den WelEerw. heer Bokelok, theologant. In het priesterkoor merkten wij nog op den ZeerEerw. heer F. W. de Rooy, pastoor der St. Willibrorduskerk (buiten de Veste). Gedurende den H. Dienst voerde het zangkoor onder leiding van den heer Jos. Schut op voortreffelijke wijze de Misa se- cunda Pontificalis van Perosi uit. Na beëindiging van de H. Mis las dc HoogEerw. Heer Stroomer de akte der kerkwijding voor, waarin werd medege deeld, dat het jaarlijksch feest der kerkwij ding is overgebracht op Maandag na den eersten Zondag van dc maand Juni. Nadat Z. D. H. Mgr. Callier vervolgens den zegen had gegeven trad hij naar voren tot het houden eener korte toespraak. De kerk zal omstreeks den 15den van deze maand in gebruik genomen worden. Behalve dat Hon la's Mairena het fijnste en «smakelijkste is voor de bereiding van tal van gerechten, heeft zij ook het voordeel spoedig gereed te zijn Met water of melk aangemengdb eb oef t hetsl echts een oogenblik tc koken en is dan geheel gaar. Let op de si ui ta egels met Bijenkorf. Men schrijft ons: Het groote belang van den landbouw voor de ontwikkeling en de instandhouding van een land wordt sedert 1914 beter ingezien dan voorheen. In den oorlogstijd toch is ge bleken, dat de landbouw een groote ro! speelt in het uithoudingsvermogen van een land, dat tengevolge van welke omstandig heden dan ook afgesloten is van den aan voer uit het buitenland en dus op zichzelf is aangewezen. Allen herinneren zich nog de vele soms zeer ingrijpende maatregelen, die ook onze regeering heeft genomen om tijdens den oorlog de levensmiddelenvoor ziening van ons land zoo goed mogelijk tp verzekeren. Gelukkig zijn wij thans van deze regeeringsbemoeiingen af. Dit neemt niet weg, dat door deze gebeur tenissen de belangrijke plaats van den land bouw in onze economische samenleving be ter wordt erkend en dat meer dan vroeger belangstelling voor dit bedrijf bestaat. Het bevorderen van den landbouw om een zoo hoog mogelijke productie te bereiken is zelfs nu de broodkaarten, vleeschkaarten, e.d. zijn verdwenen een belangrijk probleem. Zelfs in het industrieel Duitschland worden alle pogingen in het werk gesteld om de ont wikkeling van den landbouw te bevorderen, ook om daardoor den invoer van buiten- landsche producten, waardoor de wisselkoers nadeelig beïnvloed wordt, zooveel moge lijk te beperken. Een dezer pogingen is wel het organiseeren van een bijzondere Jaar beurs voor land-, tuin- en wijnbouw, die van 30 Augustus tot 7 September a.s. te Keulen zal worden gehouden. De Landbouwvereeniging voor het Rijn land heeft de organisatie van deze Jaarbeurs onder leiding van het bestuur van de Algemeene Jaarbeurs te Keulen, die van 1419 September d.a.v. wordt gehouden op zich genomen. Deze landbouwjaarbeurs, waar men ook een groot bezoek uit Nederland verwacht, vooral van Nederlandsche landbouwers, die kennis willen maken met de modernste machines en werktuigen, omvat behalve afdeelingen voor landbouwmachines en -werktuigen, een groote expositie van land bouwproducten, evenals die uit den wijn bouw. Alle moderne landbouwmachines en -werktuigen zullen in groepen zeer overzich telijk zijn opgesteld. Tegelijk met dc Jaarbeurs wordt een groote veetentoonstelling gehouden. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling ook Nederlandsche firma's en landbouwbe drijven voor expositie uit te noodigen, doch het feit, dat deze eerste groote landbouw jaarbeurs tc Keulen tegelijkertijd een jubi leumtentoonstelling is van de Landbouwver eeniging voor het Rijnland, die dit jaar 90 jaar bestaat, heeft het bestuur doen besluiten hiervan af te zien. Zooals gezegd, wordt evenwel een groot bezoek uil Nederland verwacht. In Oost-Drente doet zich thans de ge vreesde nierziekte bij het rundvee voor, in Noord-Groningen „wrang" gcheeten. Ze wordt toegeschreven aan een soort vlieg, die de infectie zou veroorzaken. Te Ekslo en te Borger en tusschengelegen streken doet de ziekte zich nu voor, maar zij ver spreidt zich dikwijls snel en tast ook jong vee aan. Naar vernomen wordt, zal dc wollenstof- fenfabriek van de firma Van Gorp dc Wijs en Zn., wegens de groote slapte, welke reeds lang in het bedrijf heerscht, geheel worden stop gezet. Den arbeiders en hel bazenpersoneel is reeds ontslag aangezegd. Volgens het Weekblad van den A. N. D. B. bedroeg het aantal werkloozen in de week van 27 Juli2 Aug. l.l. 969 tegen 914 in dc week te voren; het aantail werkenden 4722 tegen 4835. VERDUISTERING DOOR EEN BELAS TING-AMBTENAAR. De vorige week is melding gemaakt van de arrestatie, in een café aan het Damrak te Amsterdam van een adjunct-commies der belastingen, die verdacht werd een bedrag van ongeveer J 400 te hebben verduisterd. Het nadere onderzoek, waarbij de verdachte een volledige bekentenis heeft afgelegd, bracht evenwel aan het licht, dat de ge pleegde verduistering veel omvangrijker is dan fen aanvankelijk vermoedde, aldus Het Volk. De betrokken ambtenaar deed al sinds jaren dienst aan een der loketten van het belastingkantoor aan het Haarlemmerplein. Nu ruim twee jaren geleden pleegde hij zijn eerste fraude, door een kleine belastingschuld die iemand kwam betalen, niet aan den kas sier af te dragen, maar in eigen zak te ste ken. Het biljet van de belastingschuldige voorzag hij echter van de vereischte kwijting en ook in de kohieren boekte hij de belas tingschuld als voldaan. Zoo werkte hij gelei delijk door. Zoowel waarschuwingen els dwangbevelen wist hij tc verdonkeremanen en telkens weer eigende bij zich kleinere en grootere bedragen, die aan het loket wer den betaald, toe. Eenmaal verduisterde hij op die wijze zelfs een post van ongeveer drie duizend gulden. Tot dusver is kunnen worden vastgesteld, aldus het blad, dat deze ambtenaar zich in ruim twee jaar een bedrag van 25 a 30 duizend gulden heeft toegeeigend. Door een toeval is men deze verduiste ring op het spoor gekomen. Iemand, die van den ontvanger een aanmaning kreeg om zijn belastingschuld tc voldoen, begaf zich, met zijn reeds geheel afbetaald aanslagbil jet, naar bet kantoor, tentinde daarmede aan te toonen, dat hij zijn verplichtingen jegens den fiscus reeds was nagekomen. Toen hij daar kwam, bevond zich toevallig een andere ambtenaar aan het toket en zoo werd de naar men meende eerste en cenige verduistering van een paar honderd gulden ontdekt. Daarop volgde de arrestatie van den schuldigen ambtenaar Bij een huiszoeking kwamen ettelijke belastingbescheiden voor den dag. Van verschillende personen had hij de geheel afbetaalde aanslagbiljetten inge houden, terwijl hij ook aanmaningen en zelfs dwangbevelen verdonkeremaande, als hij cie daarbij geinde bedragen althans r.iet afdroeg. De meeste belastingposten, die hij verduis terde, noteerde hij in een zakboekje. Hel is gebleken, dat de betrokken ambte naar, die een bescheiden inkomen genoot en daarvan een gezin had tc onderhouden, een zeer losbandig leven leidde. Het omvangrijke justitieele onderzoek is nog in vollen gang. Onlangs is vermeld, dat de politie van hcl bureau St. Pietershal te Amsterdam twee mannen, zekere De Vries en v. d. Graft, had gearresteerd, ter zake, een poging tot dief stal, gepaard met ernstige geweldpleging in de Spuistraat nabij de Paleisstraat, al waar zij een weduwe met een breekijzer vrij zware verwondingen toebrachten. In deze zaak is thans, naar vernomen wordt, volledige klaarheid gekomen. 3 Het heeft reeds aanstonds argwaan ge wekt, dat de individuen wisten dat er trom mels in huis waren en waar zij deze precies konden vinden. Daar zij beiden nooit in het huis waren geweest, moesten zij deze wetenschap uit andere bron hebben. Na veel moeite gelukte het de politie te ontdekken, dat een werkster, die daar eenigen tijd ge werkt had, getrouwd was met! den eigenaar van een tapperij bij de Haarlemmerpoort, waar de Vries en v. d. Graft menigmaal ver toefden. Het schijnt, dat de tapper de aan wezigheid van de beide blikken trommels van zijn vrouw heeft vernomen en dat hij dit aan De Vries en v. d. Graft heeft verteld. Dit tweetal, dat niet wist, dat de trommels slechts familiepapieren bevatten, maakten een plannetje op. De Vries, die tijdens de jubileumfeesten een blauwen Maandag aan de verlichting had gewerkt, kwam op de idee zich als beambte der G. E. W. aan te dienen en wel op een moment, dat de dame alleen thuis was. Daarom sprak hij ook heel ge wichtig over „lichtpunten" en „contacten." Het breekijzer, waarmede de verwondin gen werden toegebracht, was het eigendom van De Vries. Van der Graft had het bij zich gestoken en droeg het in zijn zak. Zij lokten de vrouw naar de badkamer op de tweede verdieping. Hier noteerde De Vries een en ander in zijn zakboekje, bij welke gelegenheid de weduwe zeer duidelijk een vrij gecompli ceerde tatoueering (een matroos, een vrouw en een hart) op zijn hand waarnam. Plotse ling haalde v. d. Graft het breekijzer uit den zak en sloeg eenige keeren op het hoofd van de vrouw. De slagen werden gebroken door een haarwrong zoodat de sterk bloedende wonden alleen de hoofdhuid betroffen. De Vries schijnt door de daad van zijn compag non en door het vele bloed, dat op de wanden en den vloer gespat was, geschrokken te zijn en hij zou getracht hebben een der slagen af te weren. Als bewijs hiervan toonde hij den rechtercommissaris mr. Boon, in het Huis van Bewaring, een litteeken. Onmogelijk is deze verklaring niet. Het slachtoffer, dat zeer pertinent in haar verklaring was, hield vol niet in de voorkamer op de tweede ver dieping te zijn geweest. En toch werden hier aan den deurpost en op den grond eenige kleine bloedsporen aangetroffen. Zij moeten dan afkomstig geweest zijn van de Vries, die evenals zijn makker na de daad hard wegliep. Tijdens hun vlucht renden ze ook de voor kamer op de eerste verdieping binnen en een hunner greep een trommel en brak ze open. Op de papieren werden ook bloedsporen aan getroffen. Een andere trommel werd meege nomen, maar onderweg op de trap wegge worpen. Ook het breekijzer werd achterge laten. De verdachten zijn eenige keeren met de dame geconfronteerd, doch deze heeTt slechts De Vries vaag herkend. Veel doet dit niet te- zake, daar het tweetal inmiddels een volledige bekentenis heeft afgelegd. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WEESP. De H. IJ. S. M. en de Staat hebben cas satie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof tc Amsterdam, waarbij dc eer ste voor het bekende spoorwegongeluk bij Weesp aansprakelijk is gesteld. Voor de vacantiekamer der rechtbank te Almelo stonden Dinsdag terecht J. Brom- mert Jr. en G. J. van 't Roe. beiden te Amsterdam, beschuldigd ter rake van op ruiing in een openbare vergadering van de afdeeling Enschedé op 19 Juni 1924. De rechtbank was als volgt samengesteld: mr. A. J. Ellens, president; mr. P Leesberg, rechter en mr. J. Pleyter. ontvanger der re gistratie en domeinen, rechter-plaatsvervan- ger Openb. min. mr. W L Luyken Glas horst. Als verdedigers traden op: voor eerstge noemde bckl. mr. De Jong van Amsterdam en voor den tweeden mr. De Leeuw, even eens van Amsterdam. Na verhoor van den eersten beklaagde, benevens van vijf getuigen charge en één getuige a décharge, eischt het Openbaar Mi nisterie tegen Brommers zes maanden ge vangenisstraf. v Tegen van 't Rcvc werd wegens opruiing 4 maanden gevangenisstraf geëischt. AANBESTEDING SCHOOLGEBOUW. Donderdag werd in het patronaatsgebouw aanbesteed het bouwen van een schoolge bouw op een terrein aan den Zeeweg, na mens het R. K. Schoolbestuur „St. Lauren- tius", door den architect Arn. A. M. Brüning te Haarlem. Ingeleverd waren 17 biljetten en wel van: A. A. van Kaam te Velseroord voor 51.700, V. P. Braun en Zoon te Beverwijk voor 53.000. Vlaming te Medcmblik -.oor 54.433, N. V. Aannemers Mij. Noord-Hol- iand te Heemskerk voor J 57.614, firma 'Langendijk te Beverwijk voor 57.873, J. P. j G. dc Vries te Wijk aan Zee en Duin voor 58.862, P, G. M. Velenburg te Bodegraven 'voor 59.000, J. Wittebrood te Beemster J voor 59.900, H. D. dc Jong en S. Wouters i tc Koudum voor 61.000, N. V. Aannemers j Mij. Velsen te Velseroord voor 62.432, P. Both te Heer Hugowaard voor 62.986, L. van Lieshout en Zonen te Helmond voor 63.569, Gebr. Boekei tc Velsen voor 64,200, A. van Hooften te Schoten voor .1 64.500, firma Docdens en Schilder te 't Zand voor 64.946, W. van Heyst tc Velsen voor 66.000, Theunissen en van Sambeck te Heemstede voor 66.475. De gunning is tot nader aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7